Wkład Do Spółki Zoo | Wkład W Spółce Z O.O. Prawo Przy Kawie 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wkład do spółki zoo – Wkład w spółce z o.o. Prawo przy kawie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Prawo przy kawie 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,198회 및 좋아요 28개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wkład do spółki zoo 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Wkład w spółce z o.o. Prawo przy kawie – wkład do spółki zoo 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Czy wkładem w sp. z o.o. mogą być tylko pieniądze? Czym jest aport? Jak ustala się zdolność aportową wkładu?
Jaka musi być wartość wkładu? Co dzieje się w przypadku gdy wartość wkładu przewyższa wartość nominalną obejmowanego udziału?
Zapraszam do oglądania i słuchania.

wkład do spółki zoo 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wkład do spółki zoo – Adwokat Marlena Słupińska

Wkład do spółki zoo jest świadczeniem (pieniężnym lub w innej formie niż pieniądze), które wspólnik wnosi w zamian za udziały w kapitale …

+ 여기에 보기

Source: slupinska.eu

Date Published: 3/24/2021

View: 6586

Jaki wkład można wnieść do spółki z o.o. na pokrycie udziałów?

Czym jest wkład pieniężny? Wkład pieniężny to suma pieniężna, która może zostać wniesiona do spółki tak w formie gotówki (poprzez wydanie jej …

+ 여기에 표시

Source: spolkazoo.info

Date Published: 10/16/2022

View: 3964

co może stanowić wkład do spółki z o.o.? – Spolkazoo.net

Przedsiębiorstwo może stanowić aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, czynność wniesienia przedsiębiorstwa …

+ 여기에 더 보기

Source: spolkazoo.net

Date Published: 4/26/2021

View: 6642

Co może być wkładem na pokrycie kapitału zakładowego …

na pokrycie obejmowanych w spółce z o.o. udziałów. Wspólnik może wnieść wkład pieniężny, wkład niepieniężny zwany także aportem, a także tzw.

+ 여기에 자세히 보기

Source: mctgroup.eu

Date Published: 5/4/2022

View: 7451

Do kiedy należy wnieść wkłady do spółki z o.o.?

Jesteśmy członkami zarządu spółki z o.o. w organizacji. Wspólnicy wnoszą wkłady na pokrycie obejmowanych udziałów. Ile mają czasu na ich wniesienie?

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.zakladamyfirme.pl

Date Published: 4/3/2022

View: 4969

Wkłady w spółce z o.o. – KHG Group

Wniesienie wkładów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością często sprawia problemy. Czy wkład do spółki musi być gotówką?

+ 여기에 보기

Source: khg.pl

Date Published: 11/11/2022

View: 9090

WKŁADY DO SPÓŁKI Z O.O. A SKUTKI PODATKOWE

Rozpatrywać je trzeba na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku dochodowego i VAT. Podatek od czynności cywilnoprawnych.

+ 여기에 보기

Source: www.spolkowo.pl

Date Published: 2/11/2021

View: 9709

Co może stanowić wkład wspólników do spółki z o.o.?

Wysokość i rodzaj wkładów. Spółka z o.o., w odróżnieniu od spółek osobowych, jest spółką kapitałową. Oznacza to, iż posiada ona własny …

+ 여기에 자세히 보기

Source: mylegalstore.com

Date Published: 7/30/2022

View: 3401

Praca wspólnika jako wkład do spółki z o.o.

Wniesienie wkładu do spółki z o.o. jest podstawowym obowiązkiem każdego wspólnika. Czy pracę wspólnika można potraktować jako wkład od …

+ 여기를 클릭

Source: ampconsulting.pl

Date Published: 11/3/2021

View: 6961

주제와 관련된 이미지 wkład do spółki zoo

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wkład w spółce z o.o. Prawo przy kawie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Wkład w spółce z o.o. Prawo przy kawie
Wkład w spółce z o.o. Prawo przy kawie

주제에 대한 기사 평가 wkład do spółki zoo

  • Author: Prawo przy kawie
  • Views: 조회수 1,198회
  • Likes: 좋아요 28개
  • Date Published: 2020. 1. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=wSmFfa3SF1Q

Jaki wkład do spółki zoo?

Minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. to 5 000 złotych, a minimalna wartość nominalna jednego udziału to 50 złotych. Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

Co to jest wkład do spółki?

Wkładem pieniężnym jest określona suma pieniędzy wniesiona do majątku spółki. Może on zostać wniesiony do każdego rodzaju spółki (zarówno spółek prawa handlowego jak i spółki cywilnej). Wkład pieniężny może zostać wniesiony do spółki w formie tradycyjnej (gotówka) bądź w formie bezgotówkowej (np.

Co można wniesc do spolki zoo?

Istnieją dwa rodzaje wkładów, które mogą być wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na pokrycie kapitału zakładowego:
  • wkłady pieniężne oraz.
  • niepieniężne (zwane aportami).

Co nie może być wkładem do spółki?

Przedmiotem wkładu do spółki z o.o. nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Umowa spółki, w przypadku wnoszenia aportu, powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Kiedy trzeba wpłacić kapitał zakładowy?

Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców. Brak wniesienia wkładów przy zakładaniu spółki spowoduje, że w rejestrze przedsiębiorców zostanie zamieszczona wzmianka, iż kapitał nie został pokryty.

Co można wnieść do spółki?

Wkłady w spółce osobowej to w szczególności:
  • pieniądze,
  • prawo własności nieruchomości lub ruchomości,
  • ograniczone prawa rzeczowe np. …
  • prawa majątkowe na dobrach niematerialnych, takie jak prawo z patentu, do wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego, majątkowe prawa autorskie, know-how,

Czy użytkowanie może być wkładem do spółki zoo?

Jeżeli chodzi o wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportów), to Kodeks spółek handlowych przewiduje jedno istotne ograniczenie. Przedmiotem tego wkładu nie może być świadczenie przez wspólnika na rzecz spółki pracy lub usług, a dodatkowo ustanowienie na rzecz spółki prawa niezbywalnego (np. prawa użytkowania budynku).

Co nie może być wkładem do spółki kapitałowej?

Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być bowiem prawo niezbywalne, świadczenie pracy bądź usług.

Czy praca może być aportem?

Praca może być wkładem do spółek osobowych – zarówno na etapie tworzenia danej spółki, jak i już po jej zarejestrowaniu w KRS. Przepisy nie przewidują w tym zakresie większych ograniczeń pod warunkiem, że praca będąca aportem nie będzie równocześnie prowadzeniem spraw spółki lub jej reprezentacją.

Jak włożyć pieniądze do spółki?

Podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie uchwały wspólników. Taką uchwałę wspólnicy mogą podjąć u notariusza w formie aktu notarialnego albo w zwykłej formie pisemnej. Ta ostatnia możliwość musi jednak bezpośrednio wynikać z umowy spółki.

Jak wpłacić pieniądze do spółki zoo?

Należy najpierw wnieść wkłady gotówkowe do dyspozycji zarządu za pokwitowaniem, a następnie złożyć do KRS wniosek wraz z oświadczeniem o wniesieniu kapitału. Gdy spółka zostanie zarejestrowana, można będzie zarejestrować konto firmowe i wpłacić kapitał na nowo-otwarty rachunek.

Jak wycenić aport do spółki?

158 k.s.h.). Wartość aportu musi przy tym odpowiadać co najmniej wartości nominalnej wydawanych w zamian za niego udziałów, bowiem to właśnie brak pokrycia tej wartości rodzi poważne konsekwencje prawne.

Co to znaczy aport?

Aport jest to wkład niepieniężny. Musi posiadać określoną wartość majątkową, być realny, może być wydzielony z majątku wspólnika lub pochodzić od osoby fizycznej i zostać przeniesiony na spółkę w celu pokrycia kosztu objęcia udziałów przysługujących wspólnikowi, w kapitale zakładowym.

Co może być wkladem komplementariusza?

Wkład komplementariusza do spółki komandytowej

Wkładem komplementariusza do spółki komandytowej może być praktycznie wszystko, czyli pieniądze, rzeczy, prawa, świadczenie usług, know-how, patenty i wiele innych.

Co to jest wkład niepieniężny?

Czym jest aport? Jak już wspomnieliśmy na wstępie, aport to niepieniężny wkład do spółki. Wspólnik przenosi własność przedmiotu aportu na spółkę, a w zamian otrzymuje określoną liczbę udziałów bądź akcji. Mówiąc najogólniej aportem mogą być zarówno rzeczy ruchome, nieruchomości, jak i prawa zbywalne.

Co nie może być wkładem do spółki kapitałowej?

Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być bowiem prawo niezbywalne, świadczenie pracy bądź usług.

Czy użytkowanie może być wkładem do spółki zoo?

Jeżeli chodzi o wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportów), to Kodeks spółek handlowych przewiduje jedno istotne ograniczenie. Przedmiotem tego wkładu nie może być świadczenie przez wspólnika na rzecz spółki pracy lub usług, a dodatkowo ustanowienie na rzecz spółki prawa niezbywalnego (np. prawa użytkowania budynku).

Jak wniesc majatek do spolki zoo?

Wniesienie nieruchomości aportem do spółki następuje w drodze umowy spółki lub w drodze podwyższenia kapitału zakładowego poprzez uchwałę zmieniającą umowę spółki, która zostaje zawarta w formie aktu notarialnego.

Co może stanowić przedmiot wkładu wspólników w spółkach osobowych?

Wkładem wspólnika może być zarówno przeniesienie własności, obciążenie własności danej rzeczy, przeniesienie lub obciążenie prawa na rzecz spółki, przeniesienie na jej rzecz wierzytelności, jak i dokonywanie przez wspólnika tytułem wkładu określonych świadczeń na rzecz spółki.

Wkład do spółki zoo

Wkład do spółki zoo oraz to, co może nim być jest ściśle związany z jej charakterem prawnym. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka kapitałowa, która posiada odrębny od wspólników majątek. Jest samodzielnym podmiotem w obrocie prawnym. Dlatego może w swoim imieniu zawierać wszelkie umowy, a także występować przed sądami i organami państwowymi. Warunkiem powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jednocześnie podstawowym obowiązkiem wspólników, jest wniesienie wkładów. O tym, jakie wkłady możesz wnieść jako wspólnik spółki zoo oraz w jaki sposób i w jakich terminach powinieneś to zrobić, przeczytasz w artykule „Wkład do spółki zoo”.

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem spółki zoo albo zamierzasz wnieść wkład do spółki zoo pamiętaj, że jesteśmy w stanie Ci pomóc. Zajmujemy się rejestracją i obsługą prawną spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Rejestrujemy spółki dla klientów z całej Polski i przed sądami w całej Polsce. Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą ( Zakładanie Spółek Poznań ) oraz do kontaktu.

Imię i nazwisko

Numer telefonu

E-mail

Krótki opis sprawy

Δ

Wkład do spółki zoo – definicja

Wkład do spółki zoo jest świadczeniem (pieniężnym lub w innej formie niż pieniądze), które wspólnik wnosi w zamian za udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyjaśnić trzeba, że udziały stanowią ułamkową część kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy spółki zoo to 5.000 zł, a wartość jednego udziału musi wynosić przynajmniej 50 zł.

Posiadanie udziałów jest jednoznaczne z uczestnictwem w spółce z o.o. jako jej wspólnik. Liczba posiadanych udziałów odzwierciedla prawo wspólnika do zysku czy przysługujące mu prawo głosu na zgromadzeniach wspólników.

To ile wniesiesz wkładu do spółki zoo będzie mieć więc odzwierciedlenie w jej strukturze udziałów, a więc przełoży się na Twój wpływ na spółkę.

Co może być wkładem do spółki zoo

Istnieją dwa rodzaje wkładów, które mogą być wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na pokrycie kapitału zakładowego:

wkłady pieniężne oraz

niepieniężne (zwane aportami).

Pieniądze (wkład pieniężny)

Wspólnik spółki zoo na wkład może przeznaczyć określoną sumę pieniężną. Wpłata następuje w formie gotówkowej bądź bezgotówkowo (przelewem na rachunek bankowy spółki).

Wniesienie wkładu pieniężnego to najszybszy sposób sfinansowania wkładu. Jest też najczęściej wybieraną formą wkładu w praktyce obrotu gospodarczego.

Aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Aportem jest wszystko, co stanowi wkład do spółki zoo, a nie stanowi określonej sumy pieniędzy. Składnik majątkowy, który wnosisz tytułem aportu musi mieć zdolność aportową, czyli spełniać kilka warunków.

Po pierwsze, wartość aportu musi być możliwa do oszacowania. Po drugie, przedmiot aportu musi być zbywalny. Zapamiętaj, że prawa niezbywalne (np. prawo dożywocia czy służebności osobiste) nie mogą stanowić aportu. Po trzecie, przedmiot aportu powinien służyć do prowadzenia działalności gospodarczej i po czwarte – przedmiot aportu musi wchodzić do (ewentualnej) masy upadłości spółki.

Miej na uwadze, że założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w pełni elektronicznie (na wzorcu umownym udostępnionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w systemie S24) umożliwia wniesienie wkładów pieniężnych. Jeżeli planujesz wnieść aport, umowę spółki będziesz musiał zawrzeć u notariusza.

Tytułem aportu można wnieść m.in. (oczywiście nie jest to zamknięta lista, jednak są to rzeczy bardzo często występujące w praktyce):

nieruchomość,

przedsiębiorstwo,

akcje bądź udziały w innych spółkach,

prawa własności intelektualnej.

Opiszę je poniżej.

Sprawdź także: Obsługa Prawna Firm

Nieruchomość jako wkład do spółki zoo

Jako aport można wnieść do spółki prawo własności bądź udział w prawie własności nieruchomości. Ponadto przedmiotem aportu może być także prawo użytkowania wieczystego gruntu.

Pamiętaj, że przeniesienie prawa własności na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wymagało stosownych zmian w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. W chwili wniesienia nieruchomości do majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka uzyskuje do niej tytuł prawny, a więc będzie uprawniona do dokonywania wszystkich uprawnień właścicielskich względem nieruchomości.

Przedsiębiorstwo jako wkład do spółki zoo

Wkładem do spółki komandytowej może być też przedsiębiorstwo rozumiane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych bądź jego część.

Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą szybko i bez zbędnych formalności zwiększać rozmiary swojej działalności. Po zawarciu umowy spółki zoo będzie ona właścicielem wszystkich elementów składowych przedsiębiorstwa przekazanego jej w drodze aportu i to bez konieczności zawierania dodatkowych kontraktów.

Akcje, udziały w innych spółkach

Jeżeli posiadasz udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje spółek akcyjnych – możesz przenieść ich własność na spółkę zoo w drodze aportu. Zarząd nowopowstałej spółki będzie musiał poinformować podmioty, których akcje lub udziały zostały na nią przeniesione, które następnie zobowiązane będą zaktualizować swoje wpisy w KRS w zakresie struktury właścicielskiej.

Prawa własności intelektualnej

Prawa własności intelektualnej to majątkowe prawa autorskie i prawa własności przemysłowej (wzory przemysłowe, użytkowe oraz znaki towarowe). Mogą one stanowić przedmiot aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w efekcie będzie mogła swobodnie dysponować przekazanymi jej prawami własności intelektualnej,

Praca

Trzeba jeszcze podkreślić, że jeżeli chciałbyś wnieść tytułem wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnieść swoje usługi bądź pracę, nie będziesz miał takiej możliwości. Prawdą jest, że w przypadku spółek osobowych wspólnicy w ramach wkładu mogą świadczyć usługi bądź pracę na rzecz spółki, ale taka możliwość jest wyłączona w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak wnieść wkład do spółki zoo?

Bardzo ważną informacją jest, że w umowie spółki obowiązkowe jest uwzględnienie szczegółowych informacji o wysokości wkładów wnoszonych przez wspólników na pokrycie kapitału zakładowego oraz liczbie i wartości obejmowanych w zamian udziałów.

Pamiętaj, że jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia kapitału zakładowego ma być aport (w całości lub w części), to umowa spółki powinna szczegółowo określać:

przedmiot tego wkładu oraz jego wartość,

osobę wspólnika wnoszącego aport,

liczbę objętych w zamian udziałów, a także ich wartość nominalną.

Następnie zgodnie z zapisami umowy spółki będziesz musiał przekazać spółce deklarowane jako wkłady składniki majątkowe. Pozostałe obowiązki związane z wnoszeniem wkładów spoczywają na zarządzie spółki. Pokrycie kapitału zakładowego w całości trzeba bowiem zgłosić w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak obliczyć wartość aportu do spółki zoo

Przed wniesieniem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz go prawidłowo wycenić. Możesz obliczyć wartość wkładu niepieniężnego samodzielnie albo zlecić to profesjonalistom.

Obowiązek weryfikacji wyceny wkładu przez biegłego rewidenta dotyczy jedynie spółek akcyjnych, ale możesz dobrowolnie zdecydować się na taką opcję również jako wspólnik spółki zoo. Weź pod uwagę, że nierzadko wycena wartości wkładu niepieniężnego wymaga wiedzy specjalistycznej, w szczególności aportów w postaci nieruchomości czy przedsiębiorstwa. Wówczas dobrze jest zlecić wycenę rzeczoznawcy majątkowemu.

Wycena aportu jest bardzo ważna. Zastanawiasz się dlaczego? Chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność, jaką ponosi wspólnik w przypadku zawyżenia wartości aportu. Jeżeli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich rzeczywistej wartości na dzień zawarcia umowy spółki, wspólnik jest zobowiązany wyrównać brakującą wartość.

Wartość wkładu do sp. zoo a udział w zyskach

Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Co do zasady zysk dzielony jest na udziały wspólników w kapitale zakładowym. Każdy wspólnik otrzymuje zatem kwotę otrzymaną w wyniku przemnożenia liczby jego udziałów oraz zysku przypadającego na jeden udział.

W umowie spółki możecie jednak postanowić, że część udziałów będzie uprzywilejowana co do zysku. W takim wypadku na jeden udział tego typu może przypadać nie więcej niż 150% dywidendy przysługującej udziałom nieposiadającym tego przywileju.

Termin wniesienia wkładu do spółki zoo

Wszyscy wspólnicy mają obowiązek wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego zakładanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie muszą tego robić w chwili zwierania umowy spółki, ale wniesienie wkładu powinno nastąpić najpóźniej w chwili zgłoszenia spółki zoo do Krajowego Rejestru Sądowego. Do wniosku zgłoszeniowego zarząd musi dołączyć swoje oświadczenie, zgodnie z którym wkłady zostały przez wspólników w całości wniesione.

Weź też pod uwagę, że jeżeli zawiązanie spółki nie zostanie zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stanie się prawomocne, umowa spółki ulegnie rozwiązaniu. Dlatego wkłady wszyscy wspólnicy muszą wnieść w takim terminie, by zgłoszenie spółki do KRS nastąpiło najpóźniej z upływem pół roku od jej założenia.

Przykładowo:

Jeżeli zawrzecie umowę spółki 5 stycznia, to musi zostać ona zgłoszona do KRS najpóźniej 5 lipca danego roku. Będzie to także ostatni dzień na wniesienie w całości wkładów przez każdego ze wspólników.

Powyższe dotyczy spółek zakładanych tradycyjnie tj. u notariusza. Jeżeli natomiast spółka jest zakładana w całości elektronicznie (w systemie S24), to wkłady wspólnicy muszą wnieść w ciągu 7 dni od dnia rejestracji spółki w KRS.

Wkład do spółki zoo a podatek

Powinieneś także wiedzieć, wniesienie wkładu do spółki zoo wiąże się z koniecznością zapłacenia podatków:

od czynności cywilnoprawnych (PCC),

od towarów i usług (VAT).

Poniżej opiszę zasady odprowadzania podatków od wkładów do spółki zoo.

Wkład do spółki zoo a PCC

W momencie założenia spółki w każdym przypadku należy uiścić PCC. Podatek wynosi 0,5% i ustala się go zawsze od wskazanego w umowie spółki kapitału zakładowego. PCC opłaca spółka zoo, a musi to zrobić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Wartość wkładów nie ma zatem znaczenia dla wysokości PCC, ponieważ to łączna wartość nominalna udziałów objętych przez wspólników stanowi podstawę do jego obliczenia.

Wkład do spółki zoo a VAT

Wkład pieniężny wnoszony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie rodzi obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT. Natomiast jeżeli do spółki wnosisz aport, wówczas trzeba obliczyć i odprowadzić VAT. Wyjątkiem jest wniesienie w drodze aportu przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, ponieważ czynność taka nie powoduje obowiązku podatkowego w zakresie VAT.

Na podatkach można wiele stracić. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto konsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, którzy wskażą, jak poprawnie obliczyć podatki i rozpocząć działalność spółki zoo bez problemów ze skarbówką.

Czy wspólnik spółki zoo musi wnieść wkład?

Ważne jest, że do wniesienia wkładu zobowiązany jest każdy wspólnik. Wszelkie postanowienia umowne o przeciwnej treści będą nieważne.

Jeżeli masz wątpliwości, jak prawidłowo sformułować zapisy umowy spółki w zakresie wkładów wnoszonych przez wspólników, zwróć się o pomoc do profesjonalisty. Adwokat lub radca prawny wskażą Ci zapisy, które zabezpieczą zarówno interesy każdego ze wspólników, jak i samej spółki.

Spółka zoo bez kapitału – czy to możliwe?

Często pojawia się pytanie, czy można założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bez kapitału zakładowego albo chociaż z niższym kapitałem niż wymagane 5.000 zł. W obecnym stanie prawnym nie istnieje możliwość założenia spółki zoo bez kapitału.

Zakładając spółkę zoo, każdy ze wspólników musi więc liczyć się z koniecznością wniesienia wkładów w takiej wartości, by wystarczyło to na pokrycie kapitału spółki przynajmniej w kwocie 5.000 zł. Jeżeli nie dysponujecie wystarczającą gotówką, możecie wnieść w całości bądź przynajmniej częściowo wkłady niepieniężne.

Pamiętaj, że spółka zoo to elastyczna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak wniesienie wkładów to podstawowy obowiązek każdego ze wspólników i nie można się od niego uwolnić. Jeżeli zastanawiasz, jak najlepiej ustalić wkłady wspólników bądź ich wartość, skonsultuj się z prawnikiem. Adwokat lub radca prawny pomogą Ci stworzyć dobrą umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na jej podstawie bez problemu już od samego początku będziesz mógł realizować swój biznesplan.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Zakładasz spółkę zoo?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.

Zakładam spółki zoo dla klientów z CAŁEJ POLSKI!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że zakładanie spółki zoo to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Adwokat

Marlena Słupińska-Strysik

e-mail: [email protected]

tel. 61 646 00 40

tel. 68 419 00 45

tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Koniecznym elementem procesu rejestracji spółki z o.o. jest określenie kapitału zakładowego, który ma umożliwić jej działalność. Jego minimalna wartość to 5 000 zł. W tym artykule wyjaśnimy, jakie funkcje pełni kapitał zakładowy, co może się na niego składać oraz jakie są możliwości jego modyfikacji.

Kiedy należy wnieść wkłady na kapitał zakładowy do spółki z o.o.?

Co składa się na kapitał zakładowy?

Nienaruszalność kapitału zakładowego

Zwiększenie kapitału zakładowego

Obniżenie kapitału zakładowego

Kiedy należy wnieść wkłady na kapitał zakładowy do spółki z o.o.?

Wkłady na kapitał zakładowy powinny być wniesione w całości przed złożeniem wniosku o rejestrację spółki do KRS. Przed wystąpieniem z wnioskiem o rejestrację spółki należy wydzielić na własność spółki środki pieniężne, ruchomości, nieruchomości itp., co najmniej o wartości kapitału zakładowego.

Potwierdzeniem dokonania tej czynności jest oświadczenie członków zarządu że wkłady zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników. Oświadczenie to jest obligatoryjnym załącznikiem wniosku do KRS w sprawie rejestracji.

Co składa się na kapitał zakładowy spółki z o.o.?

Minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. to 5 000 złotych, a minimalna wartość nominalna jednego udziału to 50 złotych. Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego. W umowie spółki należy zawrzeć informację o tym czy wspólnik może mieć tylko jeden, czy więcej udziałów. Jeśli więcej niż jeden, wówczas wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i niepodzielne.

Wkłady wspólników mogą być pieniężne i niepieniężne (tzw. aporty). Wnoszą je wszyscy wspólnicy. Wkłady pieniężne mogą być wniesione w formie gotówkowej i bezgotówkowej, z kolei jeśli chodzi o aporty, mogą nimi być np. rzeczy ruchome, prawa do nieruchomości, autorskie prawa majątkowe, jak również udziały i akcje. W przypadku spółek zarejestrowanych przy użyciu elektronicznego wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego można wnosić jedynie wkłady pieniężne.

Wnoszony wkład niepieniężny podlega wycenie i na jej podstawie określa się liczbę obejmowanych przez wnoszącego udziałów. Należy przy tym oczywiście pamiętać o wspomnianej już możliwości obejmowania udziału po cenie wyższej od wartości nominalnej. Obowiązek wyceny ciąży na samych wspólnikach, choć oczywiście mogą oni korzystać z pomocy rzeczoznawców i innych specjalistów. Przy wycenie należy uwzględnić wartość zbywczą, tzn. cenę, jaką można byłoby uzyskać w wyniku sprzedaży prawa lub rzeczy będących przedmiotem wkładu. Ze względu na sankcje związane z zawyżeniem wartości aportów warto, aby wyceny dokonał specjalista. W przypadku znacznego zawyżenia wartości w stosunku do wartości zbywczej, wspólnik który wniósł taki wkład oraz członkowie zarządu którzy, wiedząc o tym zgłosili spółkę do rejestru, będą zobowiązani do wyrównania brakującej wartości.

Kodeks spółek handlowych wyłącza możliwość wnoszenia jako aportu praw niezbywalnych takich jak np. użytkowanie, czy też służebność osobista. Aportem nie może być także świadczenie pracy bądź usług.

Przykład:

Spółka jest zawiązywana przez 3 wspólników. Wspólnik A wnosi wkład pieniężny w wysokości 100 tysięcy złotych. Wspólnik B patent o wartości 100 tysięcy złotych, natomiast wspólnik C prawo do nieruchomości o takiej samej wartości.

W pierwszym przypadku określenie wartości oczywiście nie stanowi problemu. W dwóch kolejnych zależy ono od wspólników. Powinni oni dobrze przemyśleć kwestią wyceny, gdyż w przypadku znacznego zawyżenia wartości wkładu będą zobowiązani do wyrównania spółce brakującej wartości. Dlatego tak ważne jest kierowanie się wartością zbywczą.

Nienaruszalność kapitału zakładowego spółki z o.o.

Kapitał zakładowy jest nienaruszalny. Nienaruszalność kapitału zakładowego oznacza jego stałość i sformalizowany tryb zmiany. Jeśli kapitał zakładowy zostałby naruszony, np. poprzez nienależną wypłatę, wspólnicy mają obowiązek wyrównania jego brakującej części. Wspólnicy co do zasady nie mogą otrzymać zwrotu wniesionych wkładów w całości lub części. Nie mogą również otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego. Nie wolno im również pobierać odsetek od wniesionych wkładów lub przysługujących udziałów.

Czy to oznacza, że wymagane jest utrzymywanie stałego poziomu dostępnych środków pieniężnych i majątku w spółce?Nie do końca. Pieniądze i prawa będące przedmiotem wkładu wcale nie muszą być zatrzymane w spółce i mogą służyć prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej. Jest możliwa tzw. surogacja, czyli zastąpienie składników stanowiących wkład. Oznacza to, że możesz obracać aktywami, które stanowią pokrycie kapitału zakładowego, biorąc jednak pod uwagę, że jego wartość nie może spaść poniżej wartości określonej przepisami.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Załóżmy, że Twoja spółka rozwija się bardzo prężnie. Jeżeli określony przez Ciebie początkowo kapitał przestał być Twoim zdaniem wystarczający, prawo daje Ci możliwość jego podwyższenia. Wysoki kapitał zakładowy zwiększa wiarygodność spółki. Kapitał zakładowy może być podwyższony ze środków własnych spółki lub poprzez wniesienie nowych wkładów.

Istnieją dwie metody podwyższenia wysokości kapitału zakładowego – zwiększenie wartości dotychczasowych udziałów lub utworzenie nowych. Nowe udziały mogą zostać objęte przez wspólników. Alternatywą dla tego rozwiązania może być przyjęcie nowych osób do spółki. Jeżeli umowa spółki lub uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego nie stanowi inaczej, prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów posiadają dotychczasowi wspólnicy proporcjonalnie do udziałów posiadanych dotychczas.

Jeśli podwyższenie kapitału zakładowego nie następuje na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, do skutecznego podwyższenia kapitału zakładowego potrzebna jest zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki wymaga uchwały podjętej większością 2/3 głosów (jeśli kapitał zakładowy podwyższany jest na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, potrzebna będzie bezwzględna większość głosów). Po podjęciu uchwały o zmianie umowy spółki, należy zgłosić wniosek do KRS, do którego należy dołączyć m.in.: wspomnianą uchwałę, czy też stosowne oświadczenia.

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Już wiesz, że możliwe jest zwiększenie kapitału zakładowego spółki, co wiąże się najczęściej z jej optymalnym rozwojem. Oczywiście, może także wystąpić sytuacja odwrotna, tzn. konieczność obniżenia wysokości kapitału zakładowego. Taka sytuacja może wystąpić na przykład, gdy wspólnik chce wypłacić środki ze spółki poprzez umorzenie części lub całości swoich udziałów (taką możliwość musi jednak przewidywać umowa spółki).

Obniżenia można dokonać z czystego zysku lub jak zostało wspomniane poprzez umorzenie udziałów np. w sytuacji, gdy zmienia się skład osobowy spółki i jeden ze wspólników ją opuszcza. Można to też uczynić poprzez zmniejszenie ich wartości. Tę opcję możesz zastosować w sytuacji, gdy skład spółki pozostaje niezmieniony, a chciałbyś np. wypłacić część pieniędzy ze spółki. Należy jednak pamiętać, że wartość jednego udziału nie może spaść poniżej 50 złotych, a wysokość całego kapitału zakładowego nie może być niższa niż wymagane przez ustawę 5 000 złotych.

Obniżenie wysokości kapitału zakładowego ma duże znaczenie dla wierzycieli, ponieważ może wpłynąć na możliwość egzekucji ich należności. Aby skutecznie obniżyć kapitał zakładowy, prawo wymaga zmiany umowy spółki poprzez uchwałę, która musi:

zostać podjęta przez zgromadzenie wspólników większością 2/3 głosów (chyba, że umowa spółki ustanawia surowsze warunki podjęcia takiej uchwały),

określać wartość o jaką obniżony zostanie kapitał zakładowy,

wskazywać sposób obniżenia,

zostać zawarta w protokole sporządzonym przez notariusza (wyjątkiem mogą być tu spółki zawiązane przy wykorzystaniu wzorca umowy w systemie teleinformatycznym S24),

zostać dołączona we wniosku do KRS.

Podsumowując, kapitał zakładowy pełni istotną funkcję w działalności sp. z o.o. Świadczy m.in. o zdolności spółki do regulowania swoich zobowiązań. Kapitał ten jest obłożony wieloma obostrzeniami, jednak możesz go zwiększać lub zmniejszać, pamiętając o limitach przewidzianych przepisami oraz o odpowiedniej formie zmiany jego wysokości.

Myślisz o założeniu spółki z o.o.? Zastanawiasz się, jaka forma prawna będzie najbardziej opłacalna dla Twojego biznesu? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców.

Wkład pieniężny do spółki

Wkładem wnoszonym do spółki może być więc świadczenie pieniężne oraz wszelkie inne korzyści/działania które zwiększają majątek spółki bądź pozwalają na zmniejszenie wydatków (np. wkład a w postaci prowadzenia księgowości i rozliczeń spółki).

Wkłady do spółki dzieli się więc na wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne.

Wkład niepieniężny nazywany jest aportem (patrz szerzej: https://mikroporady.pl/slownik-pojec/aport).

Wkładem pieniężnym jest określona suma pieniędzy wniesiona do majątku spółki. Może on zostać wniesiony do każdego rodzaju spółki (zarówno spółek prawa handlowego jak i spółki cywilnej).

Wkład pieniężny może zostać wniesiony do spółki w formie tradycyjnej (gotówka) bądź w formie bezgotówkowej (np. dokonanie wpłaty sumy pieniężnej na konto, polecenie przelewu, przekaz, czek bankierski, pieniądz elektroniczny). Mimo że pełnią funkcję płatniczą, wkładem pieniężnym nie są jednak papiery wartościowe, np. czeki, obligacje lub weksle, ponieważ nie są one pieniądzem.

Wniesiony wkład pieniężny przestaje być własnością wspólnika/akcjonariusza, a staje się własnością spółki. Wkład wnoszony do spółki stanowić będzie jej mienie i da pokrycie dla kapitału (kapitał zakładowy (mający zostać pokryty przez wnoszących wkłady/kapitał zapasowy).

W aktualnym stanie prawnym, kapitał zakładowy (a więc wniesiony wkład), nie może być niższy niż:

5 000 zł dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł)

50 000 zł dla spółki komandytowo-akcyjnej (wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1gr);

100 000 zł dla spółki akcyjnej (wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1gr).

1 zł dla prostej spółki akcyjnej (kapitał akcyjny)

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, wkład wnosi się w walucie polskiej, jednak dopuszczalne jest wnoszenie go również w walucie obcej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.), Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).

Zobacz także:

Wkład do spółki zoo

Wkład do spółki zoo oraz to, co może nim być jest ściśle związany z jej charakterem prawnym. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka kapitałowa, która posiada odrębny od wspólników majątek. Jest samodzielnym podmiotem w obrocie prawnym. Dlatego może w swoim imieniu zawierać wszelkie umowy, a także występować przed sądami i organami państwowymi. Warunkiem powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jednocześnie podstawowym obowiązkiem wspólników, jest wniesienie wkładów. O tym, jakie wkłady możesz wnieść jako wspólnik spółki zoo oraz w jaki sposób i w jakich terminach powinieneś to zrobić, przeczytasz w artykule „Wkład do spółki zoo”.

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem spółki zoo albo zamierzasz wnieść wkład do spółki zoo pamiętaj, że jesteśmy w stanie Ci pomóc. Zajmujemy się rejestracją i obsługą prawną spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Rejestrujemy spółki dla klientów z całej Polski i przed sądami w całej Polsce. Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą ( Zakładanie Spółek Poznań ) oraz do kontaktu.

Imię i nazwisko

Numer telefonu

E-mail

Krótki opis sprawy

Δ

Wkład do spółki zoo – definicja

Wkład do spółki zoo jest świadczeniem (pieniężnym lub w innej formie niż pieniądze), które wspólnik wnosi w zamian za udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyjaśnić trzeba, że udziały stanowią ułamkową część kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy spółki zoo to 5.000 zł, a wartość jednego udziału musi wynosić przynajmniej 50 zł.

Posiadanie udziałów jest jednoznaczne z uczestnictwem w spółce z o.o. jako jej wspólnik. Liczba posiadanych udziałów odzwierciedla prawo wspólnika do zysku czy przysługujące mu prawo głosu na zgromadzeniach wspólników.

To ile wniesiesz wkładu do spółki zoo będzie mieć więc odzwierciedlenie w jej strukturze udziałów, a więc przełoży się na Twój wpływ na spółkę.

Co może być wkładem do spółki zoo

Istnieją dwa rodzaje wkładów, które mogą być wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na pokrycie kapitału zakładowego:

wkłady pieniężne oraz

niepieniężne (zwane aportami).

Pieniądze (wkład pieniężny)

Wspólnik spółki zoo na wkład może przeznaczyć określoną sumę pieniężną. Wpłata następuje w formie gotówkowej bądź bezgotówkowo (przelewem na rachunek bankowy spółki).

Wniesienie wkładu pieniężnego to najszybszy sposób sfinansowania wkładu. Jest też najczęściej wybieraną formą wkładu w praktyce obrotu gospodarczego.

Aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Aportem jest wszystko, co stanowi wkład do spółki zoo, a nie stanowi określonej sumy pieniędzy. Składnik majątkowy, który wnosisz tytułem aportu musi mieć zdolność aportową, czyli spełniać kilka warunków.

Po pierwsze, wartość aportu musi być możliwa do oszacowania. Po drugie, przedmiot aportu musi być zbywalny. Zapamiętaj, że prawa niezbywalne (np. prawo dożywocia czy służebności osobiste) nie mogą stanowić aportu. Po trzecie, przedmiot aportu powinien służyć do prowadzenia działalności gospodarczej i po czwarte – przedmiot aportu musi wchodzić do (ewentualnej) masy upadłości spółki.

Miej na uwadze, że założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w pełni elektronicznie (na wzorcu umownym udostępnionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w systemie S24) umożliwia wniesienie wkładów pieniężnych. Jeżeli planujesz wnieść aport, umowę spółki będziesz musiał zawrzeć u notariusza.

Tytułem aportu można wnieść m.in. (oczywiście nie jest to zamknięta lista, jednak są to rzeczy bardzo często występujące w praktyce):

nieruchomość,

przedsiębiorstwo,

akcje bądź udziały w innych spółkach,

prawa własności intelektualnej.

Opiszę je poniżej.

Sprawdź także: Obsługa Prawna Firm

Nieruchomość jako wkład do spółki zoo

Jako aport można wnieść do spółki prawo własności bądź udział w prawie własności nieruchomości. Ponadto przedmiotem aportu może być także prawo użytkowania wieczystego gruntu.

Pamiętaj, że przeniesienie prawa własności na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wymagało stosownych zmian w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. W chwili wniesienia nieruchomości do majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka uzyskuje do niej tytuł prawny, a więc będzie uprawniona do dokonywania wszystkich uprawnień właścicielskich względem nieruchomości.

Przedsiębiorstwo jako wkład do spółki zoo

Wkładem do spółki komandytowej może być też przedsiębiorstwo rozumiane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych bądź jego część.

Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą szybko i bez zbędnych formalności zwiększać rozmiary swojej działalności. Po zawarciu umowy spółki zoo będzie ona właścicielem wszystkich elementów składowych przedsiębiorstwa przekazanego jej w drodze aportu i to bez konieczności zawierania dodatkowych kontraktów.

Akcje, udziały w innych spółkach

Jeżeli posiadasz udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje spółek akcyjnych – możesz przenieść ich własność na spółkę zoo w drodze aportu. Zarząd nowopowstałej spółki będzie musiał poinformować podmioty, których akcje lub udziały zostały na nią przeniesione, które następnie zobowiązane będą zaktualizować swoje wpisy w KRS w zakresie struktury właścicielskiej.

Prawa własności intelektualnej

Prawa własności intelektualnej to majątkowe prawa autorskie i prawa własności przemysłowej (wzory przemysłowe, użytkowe oraz znaki towarowe). Mogą one stanowić przedmiot aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w efekcie będzie mogła swobodnie dysponować przekazanymi jej prawami własności intelektualnej,

Praca

Trzeba jeszcze podkreślić, że jeżeli chciałbyś wnieść tytułem wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnieść swoje usługi bądź pracę, nie będziesz miał takiej możliwości. Prawdą jest, że w przypadku spółek osobowych wspólnicy w ramach wkładu mogą świadczyć usługi bądź pracę na rzecz spółki, ale taka możliwość jest wyłączona w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak wnieść wkład do spółki zoo?

Bardzo ważną informacją jest, że w umowie spółki obowiązkowe jest uwzględnienie szczegółowych informacji o wysokości wkładów wnoszonych przez wspólników na pokrycie kapitału zakładowego oraz liczbie i wartości obejmowanych w zamian udziałów.

Pamiętaj, że jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia kapitału zakładowego ma być aport (w całości lub w części), to umowa spółki powinna szczegółowo określać:

przedmiot tego wkładu oraz jego wartość,

osobę wspólnika wnoszącego aport,

liczbę objętych w zamian udziałów, a także ich wartość nominalną.

Następnie zgodnie z zapisami umowy spółki będziesz musiał przekazać spółce deklarowane jako wkłady składniki majątkowe. Pozostałe obowiązki związane z wnoszeniem wkładów spoczywają na zarządzie spółki. Pokrycie kapitału zakładowego w całości trzeba bowiem zgłosić w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak obliczyć wartość aportu do spółki zoo

Przed wniesieniem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz go prawidłowo wycenić. Możesz obliczyć wartość wkładu niepieniężnego samodzielnie albo zlecić to profesjonalistom.

Obowiązek weryfikacji wyceny wkładu przez biegłego rewidenta dotyczy jedynie spółek akcyjnych, ale możesz dobrowolnie zdecydować się na taką opcję również jako wspólnik spółki zoo. Weź pod uwagę, że nierzadko wycena wartości wkładu niepieniężnego wymaga wiedzy specjalistycznej, w szczególności aportów w postaci nieruchomości czy przedsiębiorstwa. Wówczas dobrze jest zlecić wycenę rzeczoznawcy majątkowemu.

Wycena aportu jest bardzo ważna. Zastanawiasz się dlaczego? Chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność, jaką ponosi wspólnik w przypadku zawyżenia wartości aportu. Jeżeli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich rzeczywistej wartości na dzień zawarcia umowy spółki, wspólnik jest zobowiązany wyrównać brakującą wartość.

Wartość wkładu do sp. zoo a udział w zyskach

Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Co do zasady zysk dzielony jest na udziały wspólników w kapitale zakładowym. Każdy wspólnik otrzymuje zatem kwotę otrzymaną w wyniku przemnożenia liczby jego udziałów oraz zysku przypadającego na jeden udział.

W umowie spółki możecie jednak postanowić, że część udziałów będzie uprzywilejowana co do zysku. W takim wypadku na jeden udział tego typu może przypadać nie więcej niż 150% dywidendy przysługującej udziałom nieposiadającym tego przywileju.

Termin wniesienia wkładu do spółki zoo

Wszyscy wspólnicy mają obowiązek wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego zakładanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie muszą tego robić w chwili zwierania umowy spółki, ale wniesienie wkładu powinno nastąpić najpóźniej w chwili zgłoszenia spółki zoo do Krajowego Rejestru Sądowego. Do wniosku zgłoszeniowego zarząd musi dołączyć swoje oświadczenie, zgodnie z którym wkłady zostały przez wspólników w całości wniesione.

Weź też pod uwagę, że jeżeli zawiązanie spółki nie zostanie zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stanie się prawomocne, umowa spółki ulegnie rozwiązaniu. Dlatego wkłady wszyscy wspólnicy muszą wnieść w takim terminie, by zgłoszenie spółki do KRS nastąpiło najpóźniej z upływem pół roku od jej założenia.

Przykładowo:

Jeżeli zawrzecie umowę spółki 5 stycznia, to musi zostać ona zgłoszona do KRS najpóźniej 5 lipca danego roku. Będzie to także ostatni dzień na wniesienie w całości wkładów przez każdego ze wspólników.

Powyższe dotyczy spółek zakładanych tradycyjnie tj. u notariusza. Jeżeli natomiast spółka jest zakładana w całości elektronicznie (w systemie S24), to wkłady wspólnicy muszą wnieść w ciągu 7 dni od dnia rejestracji spółki w KRS.

Wkład do spółki zoo a podatek

Powinieneś także wiedzieć, wniesienie wkładu do spółki zoo wiąże się z koniecznością zapłacenia podatków:

od czynności cywilnoprawnych (PCC),

od towarów i usług (VAT).

Poniżej opiszę zasady odprowadzania podatków od wkładów do spółki zoo.

Wkład do spółki zoo a PCC

W momencie założenia spółki w każdym przypadku należy uiścić PCC. Podatek wynosi 0,5% i ustala się go zawsze od wskazanego w umowie spółki kapitału zakładowego. PCC opłaca spółka zoo, a musi to zrobić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Wartość wkładów nie ma zatem znaczenia dla wysokości PCC, ponieważ to łączna wartość nominalna udziałów objętych przez wspólników stanowi podstawę do jego obliczenia.

Wkład do spółki zoo a VAT

Wkład pieniężny wnoszony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie rodzi obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT. Natomiast jeżeli do spółki wnosisz aport, wówczas trzeba obliczyć i odprowadzić VAT. Wyjątkiem jest wniesienie w drodze aportu przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, ponieważ czynność taka nie powoduje obowiązku podatkowego w zakresie VAT.

Na podatkach można wiele stracić. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto konsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, którzy wskażą, jak poprawnie obliczyć podatki i rozpocząć działalność spółki zoo bez problemów ze skarbówką.

Czy wspólnik spółki zoo musi wnieść wkład?

Ważne jest, że do wniesienia wkładu zobowiązany jest każdy wspólnik. Wszelkie postanowienia umowne o przeciwnej treści będą nieważne.

Jeżeli masz wątpliwości, jak prawidłowo sformułować zapisy umowy spółki w zakresie wkładów wnoszonych przez wspólników, zwróć się o pomoc do profesjonalisty. Adwokat lub radca prawny wskażą Ci zapisy, które zabezpieczą zarówno interesy każdego ze wspólników, jak i samej spółki.

Spółka zoo bez kapitału – czy to możliwe?

Często pojawia się pytanie, czy można założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bez kapitału zakładowego albo chociaż z niższym kapitałem niż wymagane 5.000 zł. W obecnym stanie prawnym nie istnieje możliwość założenia spółki zoo bez kapitału.

Zakładając spółkę zoo, każdy ze wspólników musi więc liczyć się z koniecznością wniesienia wkładów w takiej wartości, by wystarczyło to na pokrycie kapitału spółki przynajmniej w kwocie 5.000 zł. Jeżeli nie dysponujecie wystarczającą gotówką, możecie wnieść w całości bądź przynajmniej częściowo wkłady niepieniężne.

Pamiętaj, że spółka zoo to elastyczna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak wniesienie wkładów to podstawowy obowiązek każdego ze wspólników i nie można się od niego uwolnić. Jeżeli zastanawiasz, jak najlepiej ustalić wkłady wspólników bądź ich wartość, skonsultuj się z prawnikiem. Adwokat lub radca prawny pomogą Ci stworzyć dobrą umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na jej podstawie bez problemu już od samego początku będziesz mógł realizować swój biznesplan.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Zakładasz spółkę zoo?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.

Zakładam spółki zoo dla klientów z CAŁEJ POLSKI!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że zakładanie spółki zoo to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Adwokat

Marlena Słupińska-Strysik

e-mail: [email protected]

tel. 61 646 00 40

tel. 68 419 00 45

tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Co może być wkładem na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o.?

Wkład na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. wnoszony jest do nowo powstałej spółki z o.o. przez wspólników w zamian za udziały obejmowane w tej spółce. Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa rodzaje wkładów: wkład pieniężny i wkład niepieniężny. W jaki sposób wnieść do spółki z o.o. wkład pieniężny? Jakie przedmioty mogą stanowić wkład niepieniężny?

Do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się:

1) zawarcia umowy spółki;

2) wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego,

3) powołania zarządu;

4) ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki;

5) wpisu do rejestru.

Jak wynika z powyższego, jednym z działań koniecznych do powstania spółki z o.o. jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, tj. na pokrycie obejmowanych w spółce z o.o. udziałów. Wspólnik może wnieść wkład pieniężny, wkład niepieniężny zwany także aportem, a także tzw. wkład mieszany. Wniesienie wkładu mieszanego oznacza pokrycie obejmowanych udziałów zarówno wkładem pieniężnym, jak i niepieniężnym, których łączna wartość odpowiada wartości obejmowanych udziałów.

Każdorazowo rodzaj wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki z o.o., a także liczba i wartość nominalna obejmowanych udziałów określa umowa spółki. Wartość wnoszonego wkładu determinuje liczbę udziałów objętych przez wspólnika.

Wkład pieniężny

Wkład pieniężny może zostać wniesiony do spółki z o.o. przede wszystkim w następujący sposób:

– w formie gotówkowej. Wniesienie wkładu pieniężnego w formie gotówki odnotowywane jest wtedy w kasie spółki. Zazwyczaj wydawany jest dokument KP – kasa przyjęła;

– w formie bezgotówkowej, tj. przelewem bankowym. Wymaga to założenia rachunku bankowego dla spółki z o.o. w organizacji – często w celu założenia konta dla spółki z o.o. w organizacji banki wymagają dostarczenia aktu notarialnego obejmującego umowę spółki oraz potwierdzenia złożenia wniosku o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców.

W przypadku wkładu pieniężnego postanowienie w umowie spółki może mieć następującą treść:

Wspólnik A obejmuje 50 (słownie: pięćdziesiąt) udziałów o wartości nominalnej 100 (słownie: sto) złotych każdy, to jest o łącznej wartości nominalnej 5000 (słownie: pięć tysięcy) złotych i pokrywa je w całości wkładem pieniężnym w wysokości 5000 (słownie: pięć tysięcy) złotych.

Wkład niepieniężny

Wkładem niepieniężnym mogą być prawa majątkowe posiadające zdolność aportową. Przyjmuje się, że zdolność aportową mają prawa, które spełniają łącznie poniższe warunki:

– są zbywalne,

– przydatne dla spółki oraz

– możliwe do wyceny i ujęcia w bilansie.

Prawa majątkowe mogą mieć różnoraki charakter. Najczęściej prawem majątkowym, które może stanowić aport wnoszony do spółki z o.o. jest:

– prawo własności nieruchomości (udział we współwłasności),

– prawo własności rzeczy ruchomej,

– prawo użytkowania wieczystego,

– prawo użytkowania,

– prawo z zakresu własności przemysłowej (prawa wynikające z patentu, prawo ochronne na wzór użytkowy i wzór zdobniczy, prawa z rejestracji znaku towarowego),

– prawo z zakresu własności intelektualnej (majątkowe prawa autorskie),

– udziały/akcje w innej spółce prawa handlowego,

– przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c.,

– papiery wartościowe.

Przedmiotem wkładu do spółki z o.o. nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Umowa spółki, w przypadku wnoszenia aportu, powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

W przypadku wkładu niepieniężnego postanowienie w umowie spółki może mieć następującą treść:

Wspólnik B obejmuje 50 (słownie: pięćdziesiąt) udziałów o wartości nominalnej 100 (słownie: sto) złotych każdy, to jest o łącznej wartości nominalnej 5000 (słownie: pięć tysięcy) złotych i pokrywa je w całości wkładem niepieniężnym w postaci prawa własności nieruchomości znajdującej się w Warszawie, przy ul. Pięknej 8/3, dla której Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze X.

Więcej na temat wkładu niepieniężnego pisaliśmy w artykule o tym, jak wnieść aport do spółki z o.o.

Gdy udziały obejmowane są za cenę wyższą od wartości nominalnej

Jeżeli wspólnik obejmie udziały za cenę wyższą niż wartość nominalna obejmowanych udziałów, nadwyżkę ceny przelewa się na kapitał zapasowy spółki (tzw. agio). Agio jest dopuszczalne niezależnie od tego, czy udziały są pokrywane wkładem niepieniężnym, czy wkładem pieniężnym.

Kiedy należy wnieść wkład na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o.?

Jednym z załączników do wniosku o rejestrację spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców KRS jest oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników. Oznacza to, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego spółki muszą zostać wniesione przed złożeniem stosownego wniosku do KRS.

Obowiązkiem każdego wspólnika spółki z o.o. jest wniesienie wkładu na pokrycie obejmowanych udziałów przed złożeniem wniosku do KRS o rejestrację podmiotu. Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa rodzaje wkładu. Możliwe jest wniesienie wkładu pieniężnego (w formie gotówkowej lub bezgotówkowej) lub niepieniężnego (w postaci prawa zbywalnego i możliwego do wyceny). Umowa spółki określa rodzaj wnoszonego wkładu, a w przypadku aportu – szczegółowo przedmiot tego wkładu, a także liczbę i wartość obejmowanych w zamian udziałów.

McCarthy & Taggart Group oferuje gotowe spółki z pełną obsługą

Jaki wkład można wnieść do spółki z o.o. na pokrycie udziałów?

Jaki wkład można wnieść na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym spółki z o.o.?

Obowiązek wniesienia wkładu na pokrycie kapitału zakładowego jest podstawowym obowiązkiem wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wkład wnoszony jest przez wspólników w zamian za udziały obejmowane w tej spółce.

W jaki sposób może zostać zrealizowany obowiązek pokrycia kapitału zakładowego spółki zoo? Mówiąc inaczej, jaki wkład może zostać wniesiony na pokrycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów wkładów na pokrycie kapitału zakładowego obej­rzyj mate­riał wideo znaj­du­jący się powy­żej. Jeżeli nie możesz obejrzeć nagrania, przeczytaj tekst znajdujący się poniżej. Przygotowałem dla Ciebie transkrypcję mojej wypowiedzi.

Dwa rodzaje wkładów: pieniężny oraz niepieniężny

Istnieją dwa rodzaje wkładów, które mogą zostać wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na pokrycie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: wkład pieniężny oraz wkład niepieniężny (aport). Możliwe jest także pokrycie udziałów z łącznym wykorzystaniem wkładu pieniężnego i niepieniężnego, tak zwanego wkładu mieszanego.

Rodzaj wkładu, który wspólnik ma wnieść na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym powinien zostać określony w umowie spółki, zwłaszcza jeżeli do spółki ma zostać wniesiony wkład niepieniężny.

Wkład pieniężny: gotówkowy albo bezgotówkowy

Czym jest wkład pieniężny? Wkład pieniężny to suma pieniężna, która może zostać wniesiona do spółki tak w formie gotówki (poprzez wydanie jej spółce), jak i w formie bezgotówkowej – zwłaszcza w formie przelewu bankowego na rachunek bankowy spółki zoo albo spółki zoo w organizacji.

Oprócz tych form wkładu pieniężnego (gotówkowej oraz bezgotówkowej) dyskutowana jest możliwość potraktowania jako wkładu pieniężnego weksla albo czeku – możliwość pokrycia kapitału zakładowego z wykorzystaniem weksla wyjaśnię w jednym z kolejnych materiałów wideo.

Wkład niepieniężny rozumiany jest bardzo szeroko

Czym jest wkład niepieniężny? Wkład niepieniężny to prawo majątkowe, które może mieć różny charakter. Prawem takim może być prawo własności nieruchomości albo rzeczy ruchomej, prawo użytkowania wieczystego, prawa z zakresu własności przemysłowej albo własności intelektualnej (na przykład prawo do znaku towarowego, autorskie prawa majątkowe do utworu muzycznego albo graficznego), czy też udziały albo akcje w innej spółce prawa handlowego.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego może być każde prawo posiadające tak zwaną zdolność aportową. O tym czym jest zdolność aportowa opowiem szerzej w jednym z kolejnych materiałów wideo.

Jeżeli chodzi o wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportów), to Kodeks spółek handlowych przewiduje jedno istotne ograniczenie. Przedmiotem tego wkładu nie może być świadczenie przez wspólnika na rzecz spółki pracy lub usług, a dodatkowo ustanowienie na rzecz spółki prawa niezbywalnego (np. prawa użytkowania budynku).

Wkład na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. – co warto zapamiętać?

Co powinieneś zapamiętać po obejrzeniu tego materiału wideo? Kapitał zakładowy, a w zasadzie udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być pokryte poprzez wniesienie do spółki wkładu pieniężnego albo wkładu niepieniężnego.

Wkład pieniężny może zostać wniesiony w postaci gotówkowej albo bezgotówkowej. Jako wkład niepieniężny mogą zostać wniesione prawa majątkowe posiadające zdolność aportową – na przykład prawo własności rzeczy ruchomej albo nieruchomości.

Wkłady do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – co może stanowić wkład do spółki z o.o.?

05/05/2021

Każdy wspólnik spółki z o.o. zobowiązany jest do wniesienia wkładu. Często pojawiają się wątpliwości co może stanowić wkład do spółki.

Wkłady pieniężne i niepieniężne

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych istnieją dwa rodzaje wkładów do spółki z o.o.:

wkłady pieniężne;

wkłady niepieniężne – zwane również aportem, np. przeniesienie prawa własności nieruchomości, udziałów lub akcji w innej spółce, wierzytelności, przedsiębiorstwa, znaku towarowego.

Ustawodawca nie określił zamkniętego katalogu wkładów niepieniężnych. Przepisy wskazują jednak, że wkładem do spółki nie mogą być:

prawa niezbywalne – określone w innych ustawach;

świadczenie pracy lub usług.

Przedsiębiorstwo jako wkład do spółki z o.o.

Przedsiębiorstwo może stanowić aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, czynność wniesienia przedsiębiorstwa aportem obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, np. własność nieruchomości i ruchomości. Jednakże, należy pamiętać, że w skład przedsiębiorstwa nie wchodzą zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Tym samym, do przeniesienia obowiązków ze wszelkich umów zawartych przez przedsiębiorcę, konieczne jest uzyskanie zgód podmiotów, będących drugą stroną umowy. Również niektóre wierzytelności mogą nie przejść automatycznie na spółkę. Warto dlatego przeanalizować wszystkie umowy, które dotyczą przedsiębiorstwa.

Co do zasady wraz z aportem przedsiębiorstwa na spółkę nie przechodzą także koncesje, licencje i zezwolenia. Tym samym spółka, do której wniesiono aportem przedsiębiorstwo, powinna wystąpić do właściwych instytucji o wydanie nowych zezwoleń, licencji i decyzji administracyjnych.

Udziały w innej spółce z o.o. jako wkład

Możliwe jest wniesienie tytułem wkładu do spółki z o.o. udziałów w innej spółce z o.o. Będą one stanowić wkład niepieniężny. Niedopuszczalne jest natomiast wniesienie do spółki z o.o. udziałów własnych spółki.

Świadczenie pracy lub usług

Świadczenie pracy lub usług nie może stanowić wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakaz ten obejmuje zarówno zakaz zaliczania na poczet wkładu wynagrodzenia za usługi świadczone przy powstaniu spółki, jak i świadczenie pracy w trakcie istnienia spółki.

Zastanawiasz się, w jakiej formie wnieść wkład do spółki z o.o.? Skontaktuj się z nami, a doświadczeni specjaliści z Kancelarii PragmatIQ doradzą rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Zapoznaj się także z naszą ofertą i sprawdź, jak jeszcze możemy Ci pomóc!

Oskar Dziok

Igor Dudkiewicz

Co może być wkładem na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o.?

Wkład na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. wnoszony jest do nowo powstałej spółki z o.o. przez wspólników w zamian za udziały obejmowane w tej spółce. Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa rodzaje wkładów: wkład pieniężny i wkład niepieniężny. W jaki sposób wnieść do spółki z o.o. wkład pieniężny? Jakie przedmioty mogą stanowić wkład niepieniężny?

Do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się:

1) zawarcia umowy spółki;

2) wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego,

3) powołania zarządu;

4) ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki;

5) wpisu do rejestru.

Jak wynika z powyższego, jednym z działań koniecznych do powstania spółki z o.o. jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, tj. na pokrycie obejmowanych w spółce z o.o. udziałów. Wspólnik może wnieść wkład pieniężny, wkład niepieniężny zwany także aportem, a także tzw. wkład mieszany. Wniesienie wkładu mieszanego oznacza pokrycie obejmowanych udziałów zarówno wkładem pieniężnym, jak i niepieniężnym, których łączna wartość odpowiada wartości obejmowanych udziałów.

Każdorazowo rodzaj wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki z o.o., a także liczba i wartość nominalna obejmowanych udziałów określa umowa spółki. Wartość wnoszonego wkładu determinuje liczbę udziałów objętych przez wspólnika.

Wkład pieniężny

Wkład pieniężny może zostać wniesiony do spółki z o.o. przede wszystkim w następujący sposób:

– w formie gotówkowej. Wniesienie wkładu pieniężnego w formie gotówki odnotowywane jest wtedy w kasie spółki. Zazwyczaj wydawany jest dokument KP – kasa przyjęła;

– w formie bezgotówkowej, tj. przelewem bankowym. Wymaga to założenia rachunku bankowego dla spółki z o.o. w organizacji – często w celu założenia konta dla spółki z o.o. w organizacji banki wymagają dostarczenia aktu notarialnego obejmującego umowę spółki oraz potwierdzenia złożenia wniosku o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców.

W przypadku wkładu pieniężnego postanowienie w umowie spółki może mieć następującą treść:

Wspólnik A obejmuje 50 (słownie: pięćdziesiąt) udziałów o wartości nominalnej 100 (słownie: sto) złotych każdy, to jest o łącznej wartości nominalnej 5000 (słownie: pięć tysięcy) złotych i pokrywa je w całości wkładem pieniężnym w wysokości 5000 (słownie: pięć tysięcy) złotych.

Wkład niepieniężny

Wkładem niepieniężnym mogą być prawa majątkowe posiadające zdolność aportową. Przyjmuje się, że zdolność aportową mają prawa, które spełniają łącznie poniższe warunki:

– są zbywalne,

– przydatne dla spółki oraz

– możliwe do wyceny i ujęcia w bilansie.

Prawa majątkowe mogą mieć różnoraki charakter. Najczęściej prawem majątkowym, które może stanowić aport wnoszony do spółki z o.o. jest:

– prawo własności nieruchomości (udział we współwłasności),

– prawo własności rzeczy ruchomej,

– prawo użytkowania wieczystego,

– prawo użytkowania,

– prawo z zakresu własności przemysłowej (prawa wynikające z patentu, prawo ochronne na wzór użytkowy i wzór zdobniczy, prawa z rejestracji znaku towarowego),

– prawo z zakresu własności intelektualnej (majątkowe prawa autorskie),

– udziały/akcje w innej spółce prawa handlowego,

– przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c.,

– papiery wartościowe.

Przedmiotem wkładu do spółki z o.o. nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Umowa spółki, w przypadku wnoszenia aportu, powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

W przypadku wkładu niepieniężnego postanowienie w umowie spółki może mieć następującą treść:

Wspólnik B obejmuje 50 (słownie: pięćdziesiąt) udziałów o wartości nominalnej 100 (słownie: sto) złotych każdy, to jest o łącznej wartości nominalnej 5000 (słownie: pięć tysięcy) złotych i pokrywa je w całości wkładem niepieniężnym w postaci prawa własności nieruchomości znajdującej się w Warszawie, przy ul. Pięknej 8/3, dla której Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze X.

Więcej na temat wkładu niepieniężnego pisaliśmy w artykule o tym, jak wnieść aport do spółki z o.o.

Gdy udziały obejmowane są za cenę wyższą od wartości nominalnej

Jeżeli wspólnik obejmie udziały za cenę wyższą niż wartość nominalna obejmowanych udziałów, nadwyżkę ceny przelewa się na kapitał zapasowy spółki (tzw. agio). Agio jest dopuszczalne niezależnie od tego, czy udziały są pokrywane wkładem niepieniężnym, czy wkładem pieniężnym.

Kiedy należy wnieść wkład na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o.?

Jednym z załączników do wniosku o rejestrację spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców KRS jest oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników. Oznacza to, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego spółki muszą zostać wniesione przed złożeniem stosownego wniosku do KRS.

Obowiązkiem każdego wspólnika spółki z o.o. jest wniesienie wkładu na pokrycie obejmowanych udziałów przed złożeniem wniosku do KRS o rejestrację podmiotu. Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa rodzaje wkładu. Możliwe jest wniesienie wkładu pieniężnego (w formie gotówkowej lub bezgotówkowej) lub niepieniężnego (w postaci prawa zbywalnego i możliwego do wyceny). Umowa spółki określa rodzaj wnoszonego wkładu, a w przypadku aportu – szczegółowo przedmiot tego wkładu, a także liczbę i wartość obejmowanych w zamian udziałów.

McCarthy & Taggart Group oferuje gotowe spółki z pełną obsługą

Do kiedy należy wnieść wkłady do spółki z o.o.? – ZAKŁADAMY FIRMĘ

Gazeta Podatkowa

Jesteśmy członkami zarządu spółki z o.o. w organizacji. Wspólnicy wnoszą wkłady na pokrycie obejmowanych udziałów. Ile mają czasu na ich wniesienie?

Do zgłoszenia spółki do KRS należy załączyć m.in. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione (art. 167 § 1 pkt 2 K.s.h.). Tym samym osoby powołane w skład zarządu powinny zadbać o to, aby przed złożeniem wniosku o rejestrację wszystkie wkłady były w dyspozycji spółki. Za podanie fałszywych danych członkom zarządu grozi odpowiedzialność cywilnoprawna i karna (art. 291 i 587 K.s.h.).

Jeżeli zawiązanie spółki nie zostanie zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stanie się prawomocne, umowa spółki ulegnie rozwiązaniu (art. 169 K.s.h.). Oznacza to, że od momentu podpisania umowy spółki wkłady powinny być wniesione w całości w takim terminie, aby zawiązanie spółki mogło być zgłoszone przed upływem pół roku od dnia zawarcia jej umowy.

Zupełnie inaczej kwestie te przedstawiałyby się, gdyby spółka z o.o. była rejestrowana w trybie S24.

Wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego nie stanowi warunku powstania spółki zakładanej przy wykorzystaniu wzorca umowy. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców. Brak wniesienia wkładów przy zakładaniu spółki spowoduje, że w rejestrze przedsiębiorców zostanie zamieszczona wzmianka, iż kapitał nie został pokryty. Zostanie ona wykreślona z urzędu po złożeniu oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione.

Wspomniane oświadczenie członków zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego może być złożone w dwojaki sposób. Po pierwsze, może być wypełnione w systemie i opatrzone podpisami elektronicznymi członków zarządu, o ile wkłady przez wspólników będą wniesione na etapie zgłaszania spółki do KRS. Po drugie, gdy oświadczenie takie nie zostało dołączone do zgłoszenia spółki, powinno być złożone do sądu rejestrowego w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru.

Wkłady w spółce z o.o.

Wkłady w spółce z o.o.

Wspólnicy zobowiązani są dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów do spółki (zgodnie z art. 3 kodeksu spółek handlowych). Wniesienie wkładu przez wspólnika stanowi więc jego obowiązek. To co może być wkładem, uzależnione jest do konkretnej spółki.

Wkład do spółki z o.o. może być wniesiony w formie pieniężnej, czyli po prostu gotówka, bądź przelew albo niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości, rzeczy ruchomej, własności intelektualnej (np. znaku towarowego). O ile ta pierwsza forma nie budzi wątpliwości, to jednak z wkładami niepieniężnymi (aport) jest większy problem. Aportem może być także przysługujące wspólnikowi wierzytelności. Jeżeli bowiem wkładem do spółki ma być wkład niepieniężny to umowa spółki powinna określać przedmiot takiego wkładu i wspólnika wnoszącego aport, a także liczbę i wartość nominalna objętych udziałów.

Przedmiotem wkładu w spółce kapitałowej nie może być prawo niezbywalne (np. prawo dożywocia, prawo pierwokupu) lub świadczenie pracy, czy usług.

Bezwzględnie należy zapamiętać, że w przypadku spółki z o.o., której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, czyli przez system s24, na porycie kapitału zakładowego wnosi się tylko wkłady pieniężne. Można oczywiście później wnieść aport (forma niepieniężna), jednak już w sposób tradycyjny, a więc przez podpisanie aktu notarialnego. Niestety oznacza to, że każda następna zmiana w spółce musi zostać dokonana w formie papierowej do właściwego Sądu KRS.

Co do kapitału zakładowego w spółce z o.o. winien on wynosić co najmniej 5.000 zł, a jego wartość nominalna nie może być niższa niż 50 zł. Bez względu na to, jaką formę przybierze wnoszony wkład, musi on pozostawać do dyspozycji spółki przed złożeniem wniosku rejestracyjnego. Od momentu podpisania umowy spółki z o.o. wkłady na pokrycie kapitału zakładowego winny być wniesione w całości w takim czasie, by zawiązanie spółki mogło być zgłoszone przed upływem 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Odmienna sytuacja dotyczy spółki z o.o. rejestrowanej w trybie s24. Mianowicie wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego nie stanowi warunku powstania spółki. Jego pokrycie musi nastąpić nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu spółki do KRS.

Często przedsiębiorcy decydują się na podniesienie kapitału zakładowego spółki z o.o., zwiększając tym samym jej wiarygodność w oczach kontrahentów. Decyzja taka jest podejmowana w drodze uchwały przez Zgromadzenie Wspólników. O tym jak przeprowadzić taką procedurę należy sięgnąć do umowy spółki, a jeżeli ona milczy w tym zakresie, koniecznym staje się uregulowanie tej kwestii, poprzez zmianę umowy.

WKŁADY DO SPÓŁKI Z O.O. A SKUTKI PODATKOWE – Spółkowo.pl

W poprzednich wpisach opisałem dwa kluczowe dla spółek z o.o. pojęcia, a więc pojęcie kapitału zakładowego (KZ) i udziałów oraz zachodzące między nimi powiązania. Wiemy więc już, że tworząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy muszą określić wysokość KZ oraz pokryć go w całości przenosząc na rzecz spółki środki pieniężne albo rzeczy (dokonując aportu).

Jak wszystkie jednak czynności gospodarcze, także założenie spółki i wniesienie wkładów ma pewne określone skutki podatkowe. Rozpatrywać je trzeba na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku dochodowego i VAT.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zacznijmy od najprostszego, a więc PCC. Zawarcie umowy spółki z o.o. (bądź jej zmiana skutkująca podwyższeniem kapitału zakładowego) rodzi konieczność zapłaty przez spółkę tego podatku.

Podatek wynosi 0,5% i jest ustalany zawsze od określonego w umowie spółki kapitału zakładowego. PCC płaci spółka i ma na to 14 dni od zawarcia umowy.

Oczywiście jeżeli zakładamy spółkę przed notariuszem, to PCC płacimy notariuszowi, który w naszym imieniu odprowadza tą kwotę do US.

Jeżeli jednak zakładamy spółkę elektronicznie, to już sama spółka musi złożyć do US deklarację i zapłacić podatek.

Podatek dochodowy

Wniesienie przez wspólników wkładów do spółki to po prostu przeniesienie na spółkę własnosci określonych składników majątku. Samo wniesienie wkładów do spółki jest po jej stronie neutralne podatkowo. Sp. z o.o. nie płaci więc CiTu od wartości wkładów.

Ponieważ jednak wniesienie wkładów jest transakcją, w której uczestniczą dwie strony (wspólnik i spółka), to trzeba dokonać analizy skutków podatkowych także po stronie wspólników.

Wniesienie przez wspólników (czy to osób fizycznych czy prawnych) wkładów pieniężnych nie rodzi po ich stronie obowiązku zapłaty podatku (PiT albo CiT). Zupełnie inna sytuacja zachodzi natomiast gdy do spółki wnoszony jest wkład niepieniężny, a więc aport.

W takim przypadku (z wyłączeniem aportu przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, które nie powoduje powstania obowiązku podatkowego) wniesienie aportu do spółki powoduje u wnoszącego powstanie przychodu, a co za tym idzie również konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Dlatego też np. inwestycje deweloperskie są częściej prowadzone w formie spółek komandytowych. W tych formach działalności aport nie podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem dochodowym. A wnosząc wkład w postaci nieruchomości, która nierzadko warta jest miliony złotych, podatek byłby spory.

VAT

No i ostatni z podatków.

Jeżeli wkład jest dokonywany przez osobę fizyczną poza zakresem jej przedsiębiorstwa, to tego podatku w ogóle nie bierzemy pod uwagę, jako że obciąża on tylko przedsiębiorców.

Gorzej, gdy wspólnikiem jest inny przedsiębiorca, a majątek na pokrycie obejmowanych udziałów pochodzi z działalności gospodarczej. W takim przypadku znów musimy dokonać rozróżnienia pomiędzy wkładem pieniężnym, a niepieniężnym.

W tym pierwszym przypadku wniesienie środków pieniężnych nie podlega podatkowi VAT. Natomiast aport składnika majątku na pokrycie obejmowanych w spółce udziałów, dla celów VAT, jest traktowany tak samo jak odpłatna dostawa towarów. Zatem aport taki, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT (znowu, z wyłączeniem aportu przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, które nie powoduje powstania obowiązku podatkowego).

Jak więc widzimy, dokonując złego wyboru przekazania spółce z o.o. majątku możemy naprawdę sporo stracić na podatkach. Dlatego też ja zawsze zachęcam do kontaktu z prawnikiem, który pomoże wybrać najbardziej optymalną formę pokrycia wkładów i zapewnienia spółce majątku na rozpoczęcie działalności.

키워드에 대한 정보 wkład do spółki zoo

다음은 Bing에서 wkład do spółki zoo 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Opiekunka Do Starszej Osoby Szczecin | Czy Nadajesz Się Na Opiekuna Osoby Starszej - Test 상위 62개 답변
See also  젤라또 아이스크림 차이 | [숏클립] 젤라또와 아이스크림의 다른 점? (2019.10.22, 화) 답을 믿으세요

See also  Kurs Na Doradcę Zawodowego Warszawa | Jak Zostałam Doradcą Zawodowym I Założyłam Ciesz Się Przyszłością - Opowieść Drogi 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wkład w spółce z o.o. Prawo przy kawie

  • Monika
  • Leszczyńska
  • działalność
  • radca
  • prawny
  • prawo
  • przy
  • kawie
  • porady
  • prawne
  • pomoc
  • prawna
  • warszawa
  • kancelaria
  • spółki
  • handlowe
  • wkład

Wkład #w #spółce #z #o.o. #Prawo #przy #kawie


YouTube에서 wkład do spółki zoo 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wkład w spółce z o.o. Prawo przy kawie | wkład do spółki zoo, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment