Najważniejszy Obok Listu Motywacyjnego Dokument Osoby Poszukującej Pracy | Skuteczne Dokumenty Aplikacyjne – Cv I List Motywacyjny 116 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy – Skuteczne dokumenty aplikacyjne – CV i List motywacyjny“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Izabela Wołyniec-Sobczak I Doradca Nieruchomości 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,384회 및 좋아요 28개 개의 좋아요가 있습니다.

Najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującego pracy inaczej curriculum vitae.

Table of Contents

najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Skuteczne dokumenty aplikacyjne – CV i List motywacyjny – najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Skuteczne dokumenty aplikacyjne – CV i List motywacyjny
➡️ Pobierz DARMOWEGO EBOOKA „List motywacyjny, któremu nie oprze się żaden rekruter. 7 przykładów konkretnych zdań, jak nietuzinkowo rozpocząć list motywacyjny.\”
🔐 https://bit.ly/2JwIvHJ
Koniec niepewnego zgadywania – co i jak umieścić w aplikacji o pracę.
Stwórz profesjonalne CV i List, które zwrócą uwagę rekrutera i zapewnią zaproszenia na rozmowy o pracę! CV i list motywacyjny to Twoje przepustki do zdobycia nowej pracy. Gdy masz nieskuteczne CV to nie otrzymujesz zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Dobrym wsparciem dla CV jest list motywacyjny. Te dwa dokumenty CV i list motywacyjny muszą być skuteczne, abyś mogła szybko zmienić pracę na nową, lepszą, pracę taką jaką chcesz 🙂

📚 MOJA KSIĄŻKA
„Zawodowa odnowa. Przygotuj się i zdobądź pracę Twoich marzeń” o tym jak się przygotować i zmienić pracę na jest do kupienia na https://bit.ly/2HOY8Ia – pierwsza na rynku i jedyna taka książka dla kobiet 😊

🔶 KURS ON-LINE
Wszystkiego o tym, jak napisać profesjonalne CV i List motywacyjny, które zwrócą uwagę rekrutera i zapewnią zaproszenia na rozmowy o pracę, dowiesz się z kursu online \”Skuteczne dokumenty aplikacyjne – CV i List Motywacyjny.\”
🔐 http://kursy.wolyniecsobczak.com/product/kurs-cv-lm/

🧠 A MOŻE POTRZEBUJESZ INDYWIDUALNEGO SPOTKANIA ZE MNĄ?
Jeśli interesuje Cię indywidualna konsultacja doradcza lub coaching kariery, potrzebujesz pomocy w napisaniu dobrych dokumentów aplikacyjnych, przygotowania się do rozmów kwalifikacyjnych, chcesz zmienić ścieżkę kariery, zmienić zawód, przebranżowić się, lub po prostu zwiększyć pewność siebie na rozmowach kwalifikacyjnych, lub nabrać odwagi do zmiany – zapraszam na spotkania indywidualne
➡️ Sprawdź tutaj – https://bit.ly/2Cxgj1v i zdobądź nową, lepszą pracę!

JEŚLI PODOBA CI SIĘ TO WIDEO
👍 polub wideo
✏️ zasubskrybuj kanał
😉 podziel się z koleżankami, które szukają pracy, na pewno będą Ci wdzięczne!

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI KOBIET, KTÓRE ŚWIADOMIE KIERUJĄ KARIERĄ ZAWODOWĄ NA FACEBOOKU
👫 Grupa „Menedżerki swojej kariery” tutaj: http://www.facebook.com/groups/menedzerkiswojejkariery/

TU TEŻ ROBIĘ FAJNE RZECZY:
➡️ LinkedIn – http://www.linkedin.com/in/izabelawolyniecsobczak/
➡️ Fanpage Facebook – http://www.facebook.com/izabelawolyniecsobczak/
➡️ Strona www – http://www.wolyniecsobczak.com/

🔶 MAM RÓWNIEŻ INNE KURSY ON-LINE – WSZYSTKIE ZWIĄZANE ZE ZMIANĄ PRACY, SPRAWDŹ, BO MOGĘ CI POMÓC SZYBKO I SKUTECZNIE ZMIENIĆ TWOJE ŻYCIE ZAWODOWE NA LEPSZE
🔐 Cała oferta kursów – https://kursy.wolyniecsobczak.com/

najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Najważniejszy, obok listu motywacyjnego, dokument osobowy…

Najważniejszy, obok listu motywacyjnego, dokument osobowy poszukującej pracy, inaczej curriculum vitae. Odpowiedź nauczyciela. Zaloguj się.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: odrabiamy.pl

Date Published: 8/11/2021

View: 618

Odpowiedz na pytania: 1. jak nazywa się zespół – Askly

Najważniejszy, obok listu motywacyjnego, dokument osobowy poszukującej pracy, inaczej curriculum vitae 3. Rodzaj rozmowy z osobą przeprowadzającą nabór …

+ 여기를 클릭

Source: askly.pl

Date Published: 5/6/2022

View: 159

Wzory listów motywacyjnych – Aplikuj.pl

Obok niego powinien znaleźć się list motywacyjny, który poniekąd jest … Zdarza się, że ten dokument przygotowują osoby zainteresowane pracą dla danej …

+ 여기에 보기

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 8/1/2022

View: 70

1. jak nazywa się zespół czynności wykonywanych dorywczo …

Najważniejszy, obok listu motywacyjnego, dokument osobowy poszukującej pracy, … Osoba lub instytucja oferująca miejsce pracy, zatrudniająca kogoś na …

+ 여기에 더 보기

Source: kudo.tips

Date Published: 5/20/2022

View: 9596

List motywacyjny. Stwórz i zdobądź pracę.- cvhero.com

Jak się okazuje wiele osób poszukujących pracy twierdzi, że dzisiaj już się nie … List motywacyjny jest obok CV najważniejszym dokumentem w wysyłanym przy …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.cvhero.com

Date Published: 3/14/2022

View: 4055

Preview Bin PDF – Scribd

2. Najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy; inaczej curriculum vitae 3. Rodzaj rozmowy z osobą prowadzącą nabór pracowników

+ 더 읽기

Source: www.scribd.com

Date Published: 1/24/2021

View: 9020

Jak napisać list motywacyjny? Częste błędy, wzory listów

List motywacyjny jest obok życiorysu zawodowego najbardziej popularnym dokumentem wymaganym od kandydatów poszukujących pracy. Choć traktuje się go zwykle …

+ 여기에 더 보기

Source: www.zarabiaj.pl

Date Published: 5/6/2022

View: 4909

List motywacyjny – czym jest i jak go przygotować? – TopJobs.pl

Czego unikać. Jeszcze do niedawna list motywacyjny był obok CV podstawowym i prawie zawsze wymaganym dokumentem rekrutacyjnym. Teraz wiele firm odchodzi od …

+ 여기를 클릭

Source: www.topjobs.pl

Date Published: 12/5/2021

View: 7158

주제와 관련된 이미지 najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Skuteczne dokumenty aplikacyjne – CV i List motywacyjny. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Skuteczne dokumenty aplikacyjne - CV i List motywacyjny
Skuteczne dokumenty aplikacyjne – CV i List motywacyjny

주제에 대한 기사 평가 najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy

  • Author: Izabela Wołyniec-Sobczak I Doradca Nieruchomości
  • Views: 조회수 3,384회
  • Likes: 좋아요 28개
  • Date Published: 2018. 10. 29.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=f273ATT7FlI

Wzory listów motywacyjnych

Informacje zawarte w liście powinny pokazać, że możliwie najlepiej spełniasz wymagania pracodawcy podane w ogłoszeniu i w związku z tym warto poświęcić czas na przyjrzenie się szerzej Twojej kandydaturze, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak powinien wyglądać dobrze skonstruowany list motywacyjny. Poniżej przedstawiamy standardy tworzenia prawidłowych listów motywacyjnych oraz przykładowe wzory.

List motywacyjny to rozwinięcie życiorysu zawodowego danej osoby. Jest uzupełnieniem CV, lecz nie jego powieleniem. Niestety, praktyka pokazuje, że wiele osób popełnia poważne błędy podczas tworzenia listów motywacyjnych. Zmorą szukających pracy jest podejście do listu motywacyjnego jak do opisowej wersji CV. Niestety, nie tak powinien brzmieć prawidłowo przygotowany list motywacyjny.

Poszukując pracy, zapewne rozpoczynasz od przeglądania stron z ofertami oraz przygotowania swojego portfolio. Obowiązkowy punkt stanowi CV, będące swego rodzaju wizytówką – opowiada o Twoich doświadczeniach i osiągnięciach. Obok niego powinien znaleźć się list motywacyjny, który poniekąd jest uzupełnieniem CV, ale także służy wypromowaniu Ciebie i utwierdzeniu rekrutera w przekonaniu, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na spotkanie.

List motywacyjny

List motywacyjny jest jednym z podstawowych dokumentów aplikacyjnych przy ubieganiu się o pracę. Celem autora listu motywacyjnego jest zainteresowanie potencjalnego pracodawcy swoją osobą. Taki dokument odgrywa bardzo ważną rolę w każdym procesie rekrutacyjnym, ponieważ bardzo często stanowi podstawę do oceny kandydata przez pracodawcę.

Każda zawarta w treści listu motywacyjnego informacja powinna być dobrze dobrana oraz odpowiednio wyeksponowana. Istotne jest również to, aby autor danego listu motywacyjnego modyfikował jego treść pod kątem stanowiska, o które się ubiega. Częstym błędem poszukujących pracy jest bowiem to, że dysponują tylko jednym wzorem listu motywacyjnego, który wysyłają potencjalnym pracodawcom, niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikują.

List motywacyjny powinien być napisany w taki sposób, aby zawarte w jego treści argumenty przekonały pracodawcę, że autor listu jest najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko pracy. Powinien także korespondować z treścią CV danej osoby. Ważne jest to, aby list motywacyjny nie stanowił swego rodzaju streszczenia, czy też nie powielał dosłownie informacji, które zostały już wcześniej wyłuszczone w CV.

CV List motywacyjny Znajomość języka i stopień zaawansowania Doświadczenie w komunikacji w języku obcym (jeśli posiadamy) Odbyte kursy i szkolenia z pełnymi nazwami Opis umiejętności i doświadczeń nabytych w pracy i na szkoleniach (jeśli są kluczowe dla oferty) Stanowisko kierownicze Doświadczenie w zarządzaniu zespołem, prowadzeniu procesów rekrutacyjnych, osiągnięcia na stanowisku. Znajomość pakietu Office Nie opisujemy Prawo jazdy i kategoria Nie opisujemy

Rozróżnienie tych dwóch kategorii dokumentów aplikacyjnych, a więc CV oraz listu motywacyjnego, nie jest przypadkowe. Treść wspomnianych dokumentów powinna być zupełnie inna, gdyż spełniają one odmienne funkcje. W treści CV należy szczegółowo wymienić dotychczasowe doświadczenie, wykształcenie, posiadane umiejętności oraz kompetencje i zainteresowania danej osoby. W liście motywacyjnym natomiast opisujemy osiągnięcia zawodowe, wzmiankując tylko o doświadczeniach, które mogą nam się przydać w pracy, na którą aplikujemy. List ma bowiem stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego dany kandydat najlepiej nadaje się do pracy na stanowisku, na które aplikuje.

Jak stworzyć dobry list motywacyjny?

Jeżeli zamierzasz zmienić pracę i doskonale wiesz, dla której firmy chciałbyś pracować, to powinieneś przygotować komplet dokumentów aplikacyjnych. CV jest podstawą, drugim często wymaganym dokumentem jest list motywacyjny. Nie ma wzoru dobrego listu motywacyjnego. Co prawda, w sieci można znaleźć wiele przykładów, ale niekoniecznie są one dobre. Starając się o pracę w firmie, która aktualnie nie ma wolnych etatów, powinieneś wykazać się nie tylko kreatywnością, lecz przede wszystkim udowodnić, że jesteś osobą, która może przyczynić się do jej dalszego rozwoju.

Zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny? Szukasz przykładów dobrego listu motywacyjnego? Poniżej znajdziesz wskazówki, jak samodzielnie lub z pomocą wzoru przygotować profesjonalny i skuteczny dokument.

Tworząc list motywacyjny, powinieneś skupić się na opisaniu swoich osiągnięć zawodowych i wskazać, co możesz zrobić dla firmy. Twoje zadanie jest o tyle łatwiejsze, że prawdopodobnie znasz przedsiębiorstwo, na pracy w którym Ci zależy. Pamiętaj, że taki list motywacyjny powinien być spersonalizowany. Zaznacz więc, do kogo kierujesz list. Może to być dyrektor firmy, kierownik działu, w którym chcesz pracować albo dział HR, jeśli firma go posiada. W liście najczęściej zaznacza się, gdzie znalazło się ogłoszenie – jeśli więc odpowiadasz na ofertę z gazety, napisz o tym, jeśli natomiast aplikujesz mimo braku ogłoszenia, z tego względu, że pragniesz w tej firmie pracować – opisz swoje powody.

Rozpocznij od dokładnego prześledzenia ogłoszenia o pracę, na które planujesz odpowiedzieć. Jest ono kluczem do zainteresowania osoby, która prowadzi proces rekrutacyjny. Dobry list motywacyjny to list rzeczowy, bez zbędnego „lania wody” i powtarzania treści krążących po Internecie. Z ogłoszenia pracodawcy dowiesz się podstawowych kwestii: wymagań, zakresu obowiązków, wykazania się poszczególnymi kompetencjami miękkimi, ale także najczęściej poznasz nazwę firmy bądź chociaż branżę. Te wszystkie informacje pozwolą Ci na skonstruowanie listu motywacyjnego, który będzie interesujący dla rekrutera i wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

Pamiętaj, że nadrzędnym celem jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteś osobą, której poszukują. Musisz więc w liście odpowiednio sprzedać swoją kandydaturę. Pamiętaj jednak, aby nadmiernie sobie nie słodzić, ani też nie obiecywać rzeczy, których nie możesz zrealizować. Zakończenie listu motywacyjnego powinno być takie, aby wskazywało na to, co możesz wnieść do firmy i zaznaczało, że masz nadzieję na udział w dalszych etapach rekrutacji.

Dobry list motywacyjny ma estetyczny i spójny wygląd. Nie mogą w nim pojawiać się błędy, a szata graficzna powinna nawiązywać do tej z CV. Tworząc swoje dokumenty aplikacyjne możesz więc skorzystać z kreatora listu motywacyjnego albo dowolnego programu graficznego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dokumenty ze sobą współgrają. Narzędzie kreatora listu motywacyjnego ma też tę zaletę, że porządkuje odpowiednio informacje o Tobie, a zatem jest niemal pewne, że nie zapomnisz w dokumencie wspomnieć o najistotniejszych faktach, a ponadto dowiesz się jak powinno wyglądać rozpoczęcie oraz zakończenie listu motywacyjnego.

Pamiętaj! Najpierw przygotuj i dostosuj CV do konkretnej oferty

Przeanalizuj ogłoszenie i dowiedz się więcej o pracodawcy

Napisz list motywacyjny, który współgra z CV i idealnie odpowiada na potrzeby rekrutera

List motywacyjny o pracę powinien wyjaśniać osobie przeglądającej Twoją aplikację, dlaczego właśnie u nich chcesz pracować. Nie wchodzi więc w grę stworzenie jednego, uniwersalnego listu motywacyjnego! Warto tutaj nieco wychwalić firmę – na przykład, że należy do liderów branży, jest rozpoznawalna, że się z identyfikujesz z jej misją, że jest atrakcyjnym pracodawcą itp. W tym miejscu przedstaw swoją kandydaturę – opowiedz o swoich osiągnięciach, uzupełnij informacje z CV (ale ich nie powielaj!) i wspomnij, co chciałby osiągnąć dzięki pracy w tej firmie. Na końcu wyraź swoją nadzieję na możliwość rozmowy z potencjalnym pracodawcą. W miarę możliwości nie powielaj dosłownie gotowców, wykaż się kreatywnością!

Czy list motywacyjny można wysłać tylko w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę?

Dla wielu osób list motywacyjny wydaje się być zbędnym elementem dokumentów aplikacyjnych. To duży błąd. Choć nie zawsze pracodawcy go wymagają, to jednak jest to pismo, które może pomóc w staraniach o pracę. Zdarza się, że osoby nie wiedząc jak pisać list motywacyjny, sięgają po gotowe wzory, zamieszczone w sieci. Nie jest to najlepszy pomysł. Taki list motywacyjny nie będzie dostatecznie spersonalizowany. W dokumencie tym masz przecież wypromować siebie, jako przykładnego pracownika, a nie przedstawić znajomość zwrotów, które niczego nie wnoszą.

Oczywiście listy motywacyjne mają drugorzędne znaczenie w ubieganiu się o pracę – najważniejsze są bowiem Twoje doświadczenia zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności, jakie posiadasz, a o tym pracodawca może już dowiedzieć się z CV. Niemniej, list motywacyjny jest doskonałym uzupełnieniem tego dokumentu, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak pisać list motywacyjny, aby nie popełnić częstych błędów, które przytrafiają się kandydatom.

List motywacyjny nie zawsze należy przygotować wyłącznie w odpowiedzi na interesujące ogłoszenie o pracę. Zdarza się, że ten dokument przygotowują osoby zainteresowane pracą dla danej firmy, nawet gdy nie organizuje ona rekrutacji. Taki krok może być skuteczny, zwłaszcza gdy kandydat doskonale wie, co może zaoferować firmie i jest świadom swoich umiejętności. Musisz więc wiedzieć, co możesz wnieść do firmy, gdy zostaniesz zatrudniony. Skoro pracodawca nie rekrutuje akurat nowych osób, to takie pytanie z pewnością pojawi się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze, aby odpowiedź znalazła się również w przygotowanym przez Ciebie liście motywacyjnym.

Czy list motywacyjny ma znaczenie w rekrutacji? Izabela Foltyn, Aplikuj.pl Wielu kandydatów uważa, że rekruterzy nie czytają listów motywacyjnych. Pamiętajmy jednak, że jeśli pracodawca wymaga tego dokumentu w aplikacji, jest to uzasadnione. Pominięcie tego wymogu i wysłanie tylko CV, bądź przygotowanie listu motywacyjnego niedbale, schematycznie i bez przekonania, z pewnością nie przybliży nas do zdobycia wymarzonej pracy. Wysiłek i czas włożony w odpowiednie przedstawienie swoich możliwości zawodowych są doceniane i świadczą o profesjonalnym podejściu kandydata.

Jak pisać list motywacyjny, gdy nie jest on odpowiedzią na ogłoszenie? W takiej sytuacji trudno, aby w jego treści odnieść się do informacji zawartych w ogłoszeniu. W związku z tym wykaż się wiedzą o przedsiębiorstwie, jego potrzebach oraz odpowiednio zaprezentuj swoją kandydaturę. Nie sprawdzą się tu uniwersalne formułki czy wymienianie cech charakteru – trzeba mieć solidne argumenty. Twoją kartą przetargową są indywidualne umiejętności i doświadczenia. Wykorzystaj je, aby zaciekawić potencjalnego pracodawcę i przekonać, do zatrudnienia właśnie Ciebie – nawet jeśli myślał, że ma już skompletowaną załogę.

Wzór listu motywacyjnego

W prawidłowo przygotowanym wzorze listu motywacyjnego powinien znaleźć się określony rodzaj informacji.

Zaleca się, aby struktura takiego listu wyglądała następująco:

dane osobowe aplikanta,

miejsce i data sporządzenia listu,

dane adresowe oraz nr telefonu aplikanta,

oznaczenie adresata listu (np. nazwa firmy, kierownik danego zespołu),

wstęp (np. określenie w jego treści, na jakie ogłoszenie o pracę odpowiada autor),

krótkie przedstawienie aktualnej sytuacji zawodowej i życiowej (najlepiej przystające do realiów pracy na stanowisku, na którym chce pracować autor listu),

podkreślenie, że aplikant spełnia wszelkie zawarte w ogłoszeniu kryteria,

argumenty dodatkowe, potwierdzające, że aplikant w istocie jest najlepszym kandydatem do rozpoczęcia pracy na danym stanowisku,

prośby, np. o możliwość wykazania się na danym stanowisku pracy, czy też prośba o możliwość spotkania,

formuła końcowa, czyli podsumowanie listu np. prośbą o pozytywne rozpatrzenie kandydatury.

List motywacyjny, zawierający ww. elementy zdecydowanie nie będzie tylko powielaniem zawartych w CV informacji. Będzie stanowił atrakcyjną dla pracodawcy prezentację aplikanta jako odpowiedniej do zatrudnienia na danym stanowisku osoby.

Istotne jest także to, aby list motywacyjny miał następujące cechy:

odpowiednia długość – nie powinien być dłuższy, niż strona A4, pisanego komputerowo tekstu,

prawidłowa treść – nie może stanowić powielania zawartych w CV informacji, głównym elementem listu mają być argumenty, które przekonają potencjalnych pracodawców, że autor listu idealnie nadaje się do rozpoczęcia pracy na stanowisku, na które aplikuje,

tematyka powiązana z ogłoszeniem o pracę – list ma być napisany zawsze, jako odpowiedź na konkretne ogłoszenie o pracę,

kreatywność – warto zadbać o to, aby treść listu była entuzjastyczna oraz, aby odpowiednio eksponowała energię, zapał i motywację piszącego do pracy.

List Motywacyjny – przykłady

Kluczowe podczas tworzenia listu motywacyjnego jest uwzględnienie ww. wytycznych. Warto zatem przeanalizować właściwą konstrukcję takiego listu na praktycznym przykładzie. Idąc tym tropem, w liście motywacyjnym osoby ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku specjalisty ds. reklamacji w firmie pożyczkowej, poza danymi osobowymi aplikanta, miejscem i datą oraz danymi kontaktowymi, należy zamieścić:

oznaczenie adresata listu (np. Dział Reklamacji i Zażaleń firmy pożyczkowej XYZ),

wstęp: „W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie z dnia 10 maja 2019 r., opublikowane na portalu XYZ w sprawie poszukiwania specjalisty ds. reklamacji, kieruję niniejszy list przewodni […]”,

krótkie przedstawienie aktualnej sytuacji zawodowej i życiowej: „Zdecydowałem się ubiegać o zatrudnienie na stanowisku specjalisty ds. reklamacji w Państwa firmie, ponieważ posiadam wykształcenie kierunkowe. Jestem absolwentem studiów finansowych i bankowych, ukończyłem także wiele kierunkowych kursów w tej dziedzinie. Dotychczas zajmowałem się rozpatrywaniem reklamacji i zapytań Klientów w centrali dużego Banku XYZ. Nadal chcę kontynuować swoje działania w tej właśnie dziedzinie […]”,

wskazania, że i w jaki sposób aplikant spełnia kryteria zawarte w ogłoszeniu dla osób ubiegających się o pracę na danym stanowisku: „Uważam, że spełniam wszystkie Państwa kryteria, stawiane przyszłemu pracownikowi na stanowisku specjalisty ds. reklamacji. Mianowicie; jak wspominałem, posiadam wykształcenie kierunkowe oraz szeroką wiedzę o produktach pożyczkowych. Mam doświadczenie w dziedzinie rozpatrywania reklamacji konsumentów. Jestem samodzielny, zadaniowy, zdyscyplinowany. Znam techniki tworzenia skutecznych odpowiedzi na pisma reklamacyjne Klientów. Potrafię w sposób pisemny wyjaśniać Klientom nawet najbardziej zawiłe zagadnienia […]”,

argumenty dodatkowe, potwierdzające, że aplikant to rzeczywiście osoba, najlepiej nadająca się do rozpoczęcia pracy na danym stanowisku, np.: „Jestem zdeterminowany do dalszego rozwoju i doskonalenia swoich kompetencji na potrzeby pracy zawodowej. Takie działania podejmuję również obecnie. Jestem w trakcie kursu, dotyczącego standardów pisania korespondencji urzędowej, a także ochrony danych osobowych po wprowadzeniu RODO. Jestem przekonany, że wiedza nabyta w trakcie tych szkoleń może mieć wymierny wpływ na moją pracę w dziedzinie rozpatrywania reklamacji […]”,

prośby, np. prośba o umożliwienie wykazania się na danym stanowisku, czy też prośba o możliwość spotkania, np.: „Bardzo chętnie opowiem więcej o moim dotychczasowym doświadczeniu i determinacji do rozpoczęcia z Państwem współpracy w trakcie rozmowy bezpośredniej […]”,

formuła końcowa, np. podkreślenie, że autor listu uprzejmie prosi o pozytywne rozpatrzenie jego aplikacji na dane stanowisko, np.: „Mam nadzieję, że moja aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie […]”.

List motywacyjny – uwaga na formatowanie!

Jednym z gorszych błędów jest niepoprawne formatowanie listu motywacyjnego lub niepoprawna kompozycja. List motywacyjny powinien składać się, jak każdy inny list, ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Poprawne formatowanie może ułatwić pracodawcy sprawne odnalezienie się w tekście. Dobrym pomysłem jest wymiarowanie tekstu oraz wyróżnieniu słów kluczowych. Pamiętaj o poprawnym adresowaniu listu oraz wpisaniu miejscowości i daty. Zainteresuj swojego pracodawcę i postaraj się użyć zwrotów i argumentów oddziałujących na emocje. Unikaj zbyt osobistych ucieczek – słaba sytuacja rodzinna nie jest dobrym pomysłem na wykorzystanie jako główny argument do zdobycia pracy. Świadczyć może w oczach pracodawcy o braku profesjonalizmu.

List motywacyjny – elementy, które warto zmodyfikować

CV i list motywacyjny to podstawowe dokumenty, które przygotowujemy chcąc otrzymać lub zmienić pracę. O ile CV to po prostu spisanie, najczęściej w porządku chronologicznym, podstawowych informacji o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym, o tyle list motywacyjny to dokument, w którym „sprzedajemy” siebie. Wiele osób twierdzi, że to forma reklamy. Jeżeli będzie udana, to rekruter zainteresuje się kandydatem i będzie chciał go lepiej poznać.

Niestety – nie znajdziesz tutaj kolejnego gotowego szablonu. Dowiesz się jednak, jak skroić wzór na swoją miarę, a później dopasowywać go do potrzeb poszczególnych firm. Nie jest bowiem możliwe, a przynajmniej nie jest wskazane, aby przesyłać do różnych firm jeden, niespersonalizowany list motywacyjny. Nie oznacza to jednak, że musisz do każdej wysyłanej aplikacji tworzyć odrębny list. Wystarczy, że w dokumencie zmienisz adresata, a w treści dopasujesz akapity do profilu firmy oraz uwzględnisz tam swoje doświadczenia i umiejętności, zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy. W tym celu możesz też skorzystać z kreatora listu motywacyjnego. Co to oznacza w praktyce?

Prezentujemy przykłady:

Dane ogłoszenie zawiera informacje: od kandydata oczekujemy doświadczenia na stanowisku managera, znajomości języka angielskiego i niemieckiego oraz pełnej dyspozycyjności.

Co napisać w liście motywacyjnym? Warto zaznaczyć fakt zatrudnienia na stanowisku managera np. w hotelu X i sprecyzować zakres obowiązków oraz umiejętności, jakie nabyłeś (np. znajomość programu komputerowego, obsługa social media, odbyte szkolenia). Swoją znajomość języków możesz podeprzeć informacją o certyfikatach, odbytych stażach zagranicznych albo poinformować, że jesteś silnie zmotywowany do kontynuacji nauki i chcesz się w tej kwestii rozwijać.Poinformuj koniecznie o swojej dyspozycyjności – np. o tym, że Twój obecny stosunek pracy wygasa za miesiąc i od tej pory pozostajesz bez zobowiązań, a dodatkowo posiadasz prawo jazdy i pojazd, dzięki którym Twoja dyspozycyjność i mobilność są niemal nieograniczone. Ważne, aby napisać prawdę!

Dane ogłoszenie zawiera informacje: kandydat powinien posiadać doświadczenie w obsłudze klienta, rozwinięte zdolności komunikacyjne i umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Wykształcenie o profilu handlowym mile widziane.

Co napisać w liście motywacyjnym? Jeśli posiadasz wykształcenie handlowe, napisz o tym – pamiętaj jednak, by nie było to powielenie CV. Warto więc napisać, czego nauczyłeś się w szkole i co wyróżnia Cię spośród pozostałych kandydatów (którzy uczyli się w innych szkołach albo nie mają takiego wykształcenia).Wskaż swoje mocne strony w zakresie kompetencji miękkich, predyspozycje do pracy z klientami, a także powiedz potencjalnemu pracodawcy co zyska, zatrudniając Ciebie – np. pracownika, który potrafi zaangażować i zmotywować zespół do działania, który punktualnie przybywa do pracy i nie boi się nowych wyzwań. Powiedz także o swoich ambicjach i oczekiwaniach – np. że pracując w danej firmie, masz nadzieję na rozwój i nabranie doświadczenia w branży, dzięki pracy w firmie o tak bogatym doświadczeniu na rynku Wspomnij również o umiejętności obsługi kasy fiskalnej, bądź chęci nauki, gdyż szybko chłoniesz wiedzę. Postaw na szczerość i otwartość, a pracodawca z pewnością to doceni.

O czym warto pamiętać? Postaraj się zmieścić treść listu na jednej stronie Opis Twoich umiejętności ma odpowiadać na potrzeby pracodawcy Styl języka powinien być staranny, a przy tym jasny i zrozumiały: unikaj zbyt długich i wielokrotnie złożonych zdań Od pierwszych zdań postaraj się zainteresować rekrutera swoją osobą (z zachowaniem profesjonalizmu i ogłady) Zadbaj o porządek w treści; trzymaj się tematów, którym są poświęcone poszczególne akapity

Przydatne zwroty w liście motywacyjnym – zbuduj profesjonalny wizerunek

Zabierając się do pisania listu motywacyjnego, pamiętaj o odpowiedniej konstrukcji i użyciu kluczowych słów. Na końcu zadbaj o estetykę i przejrzystość. Zanim zaczniesz pisać, przemyśl, kto jest Twoim odbiorcą, użyj odpowiedniego zwrotu grzecznościowego, a następnie, używając odpowiednich słów odpowiadaj na potrzeby swojego pracodawcy. Nie zapomnij nawiązać do tego, w jaki sposób dowiedziałeś się o rekrutacji.

Możesz wykorzystać poniższe przydatne sformułowania:

W związku z umieszczeniem przez Państwa oferty w… / W nawiązaniu do Państwa ogłoszenia zamieszczonego w…

zwracam się̨ z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojej kandydatury na stanowisko / Będę wdzięczny za rozpatrzenie mojej kandydatury

Praca w Państwa firmie będzie dla mnie… / Możliwość pracy z Państwa zespołem jest dla mnie okazją…

Moje obowiązki na tym stanowisku obejmowały… / W poprzedniej pracy nabyłem umiejętności…

Do moich zainteresowań należą… / Moje główne zainteresowania to…

Mam nadzieję, że będę mógł lepiej przedstawić moje kwalifikacje na rozmowie o pracę / Z przyjemnością zaprezentuję swoje umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej

Opowiedz zwięźle o swoim doświadczeniu zawodowym – jeżeli jesteś absolwentem/absolwentką studiów – napisz to. Nie zapomnij wspomnieć o tym, jakie kompetencje pozwoliło Ci rozwinąć dotychczas zajmowane stanowisko. Wyraź chęć odbycia rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet przypomnij w tym samym zdaniu swój numer telefonu – to przekona pracodawcę, że jesteś zdecydowany i zależy Ci na tym stanowisku.

Power verbs – wykorzystaj słowa kluczowe w liście motywacyjnym

Samo pisanie o „braniu w czymś udziału” lub „robieniu” czegoś nie jest jednoznaczne z tym, że posiadamy dane kompetencje. Jeśli doświadczenie w pracy pozwoliło nam uzyskać jakieś umiejętności, warto to podkreślić. Pamiętaj, słowa kluczowe należy dobierać pod kątem wymaganych przez pracodawcę na danym stanowisku kompetencji. Jeśli tylko wyrażenia są adekwatne do naszych obowiązków, warto używać tych precyzyjnych i branżowych, jak: zarządzałem, osiągnąłem, kreowałem, rozwinąłem, wdrożyłem, prezentowałem, organizowałem, zoptymalizowałem, analizowałem, inicjowałem, zrealizowałem, koordynowałem itp.

Dokładnie sprawdź w ogłoszeniu, jakiego pracownika poszukuje Twój potencjalny pracodawca, a następnie użyj słów kluczowych w swoim liście motywacyjnym. Podaj przykłady sytuacji wykorzystania kompetencji miękkich, np. komunikatywności w języku angielskim lub umiejętności twardych, jak zdolność używania konkretnego programu.

Dodatkowym wzmocnieniem dla słów kluczowych będzie ich uwypuklenie graficzne przez pogrubienie. Dobrze przygotowane CV i list motywacyjny są Twoją wizytówką w kontakcie z przyszłym pracodawcą i mogą zdecydować, czy zostaniesz zaproszony do kolejnych etapów rekrutacji.

Słowa kluczowe opisujące doświadczenie: zarządzałem, osiągnąłem, kreowałem, rozwinąłem, wdrożyłem, prezentowałem, organizowałem, zoptymalizowałem, analizowałem, inicjowałem, zrealizowałem, koordynowałem…

Błędy w liście motywacyjnym – jak ich uniknąć?

List motywacyjny to bardzo ważny dodatek do CV, który niestety jest coraz częściej przez nas lekceważony. Niesłusznie wydaje nam się, że pracodawca nie spojrzy na nasz list, a CV czyta wyłącznie pobieżnie. Prawda jest jednak taka, że prawidłowo przygotowany list motywacyjny może zwiększyć nasze szanse na znalezienie pracy. To pewnego rodzaju wizytówka naszych umiejętności m.in. świadczy o skrupulatności czy profesjonalizmie. Na co warto uważać?

listu motywacyjnego nie powinno się pisać z marszu. Zanim go napiszesz, przygotuj sobie plan ramowy uwzględniający to, co chcesz przekazać rekruterowi.

Pokaż, że spełniasz wymagania przedstawione w ofercie pracy. Pisz językiem korzyści, ale nie przesadzaj ze zbyt długimi opisami swoich zalet.

Nie popełniaj błędów językowych i interpunkcyjnych – jeżeli nie jesteś pewien, czy poprawnie napisałeś list, poproś o sprawdzenie osobę, która ma kompetencje, by to zrobić.

List motywacyjny powinien być zwięzły i poprawnie zredagowany. Zbyt rozwlekła treść czy lanie wody mogą sprawić, że Twoja kandydatura zostanie odrzucona.

Jeżeli korzystasz z gotowego szablonu, sprawdź, czy usunąłeś wszystkie podpowiedzi i zbędne informacje, które znajdowały się w tekście głównym, nagłówku adresata lub komentarzach.

Zakończenie listu motywacyjnego

Tutaj również nie podamy gotowego zakończenia. Wskażemy Ci natomiast, co możesz napisać, by zwiększyć swoje szanse na kontynuację procesu rekrutacji. Skuteczne zakończenie list motywacyjnego nie tylko Cię wyróżni, ale również pokaże pracodawcy Twoje umiejętności – kreatywnego, a zarazem profesjonalnego podejścia do aplikacji na dane stanowisko. Twoje zaangażowanie i poświęcony czas z pewnością zostaną dostrzeżone. Dobry list motywacyjny powinien mieć dobre zakończenie.

Istnieją różne możliwości napisania zakończenia listu motywacyjnego. Jedną z nich jest zachęta pracodawcy, aby do Ciebie zadzwonił. Jak to zrobić? Na przykład, mówiąc o tym, że podczas rozmowy przedstawisz swoje portfolio (np. zrealizowane zlecenia, teksty czy kampanie reklamowe – w zależności od branży) albo opowiesz o posiadanych kwalifikacjach.

Kolejny sposób na zakończenie listu motywacyjnego to swego rodzaju obietnica tego, co zamierzasz dokonać, gdy dostaniesz daną posadę – np. będziesz gotów na podjęcie dodatkowych kursów. Możesz również zakończyć list podkreśleniem swoich umiejętności. Pozostawisz wówczas wrażenie, że jesteś świadomym własnych zalet i pewnym siebie kandydatem.

Jednym z najbardziej intrygujących rozwiązań jest przekazanie pracodawcy rozwiązania problemu – np. jeśli firma na swojej stronie internetowej prezentuje nie najciekawszą szatę graficzną, a Ty aplikujesz na stanowisko grafika, możesz zaznaczyć tam swoje sugestie odnośnie nowej identyfikacji wizualnej albo wysłać próbkę swoich projektów. Pamiętaj – kreatywność jest w cenie!

List motywacyjny szablon

Samodzielne napisanie spełniającego standardy listu motywacyjnego bywa trudne. Wiele osób wskazuje na problemy z zachowaniem odpowiedniej struktury takiego listu, a także z właściwym formułowaniem argumentów, jakie powinny się w nim znaleźć. Inni zaś są zdania, że istnieje pewien określony model tworzenia idealnych listów motywacyjnych. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się więc skorzystanie z dostępnego szablonu listu motywacyjnego.

Takie szablony są ogólnodostępne oraz dostosowane do specyfiki różnych stanowisk pracy. Nad przygotowaniem poszczególnych wzorów listów motywacyjnych czuwa zazwyczaj sztab ekspertów. W ich gronie znajdują się tacy profesjonaliści jak: psychologowie pracy, specjaliści do spraw rekrutacji i zatrudnienia, a czasami eksperci w danej dziedzinie, legitymujący się bogatym doświadczeniem w zakresie procesów rekrutacyjnych w branżach, takich jak finanse, medycyna, energetyka, administracja itp.

Skorzystanie z gotowego szablonu listu motywacyjnego ma zatem wiele zalet. Pierwsza z nich to pewność, iż użyty do procesu rekrutacyjnego list będzie zgodny z obowiązującymi standardami. Posłużenie się przygotowanym przez fachowców wzorem listu motywacyjnego znacznie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że kandydat zostanie zaproszony przez pracodawcę do kolejnego etapu rekrutacji. Rozwiązanie takie zapobiega również przygotowaniu błędnie skonstruowanego listu motywacyjnego, a więc na przykład takiego, zawierające informacje tożsame z tymi, umieszczonymi w CV.

List motywacyjny DOC

Z uwagi na specyfikę zawartych w liście motywacyjnym informacji, dostępne do pobrania szablony są zwykle przygotowane w arkuszu tekstowym. Pozwala to na samodzielną edycję oraz na wprowadzenie danych osobowych kandydata, który pobrał wzór.

Przygotowane w wersji doc. wzory listów motywacyjnych są łatwe do zsynchronizowania ich treści z potrzebami konkretnej osoby. Treść można szybko uzupełnić o dodatkowe informacje na własnym komputerze. Pobranie gotowej wersji szablonu listu motywacyjnego oraz samodzielne uzupełnienie jego treści stanowi obecnie najszybszy, a jednocześnie najbezpieczniejszy sposób przygotowania dokumentu. Korzystając z takiego rozwiązania, warto oczywiście zadbać o to, aby ostateczna treść listu motywacyjnego była spójna z zawartymi w CV informacjami, obejmującymi rzeczywiste dane o zatrudnieniu, umiejętnościach i kompetencjach autora listu.

Jeśli w pobranym szablonie brakuje pewnych informacji, które są atutem danej osoby, warto samodzielnie rozbudować i zmienić treść listu motywacyjnego. Przy korzystaniu z danego szablonu listu motywacyjnego nie warto jednak naruszać jego ogólnej formuły oraz kształtu zastosowanych zapisów. Należy bowiem pamiętać, że dana forma przykładowego listu motywacyjnego została opracowana przez specjalistów.

List motywacyjny spełnia wiele istotnych w procesie rekrutacyjnym funkcji. Warto skorzystać z ogólnodostępnych formularzy listów, aby uniknąć powtarzających się często błędów, wypełnić wzór indywidualnymi treściami, a w efekcie stworzyć przekonujący list motywacyjny, który otworzy drogę do pracy na wymarzonym stanowisku.

Wysłać pocztą czy zanieść?

Jeżeli nie odpowiadasz na ogłoszenie o pracę, to najlepiej, abyś samodzielnie zaniósł swoje dokumenty aplikacyjne. W ten sposób możesz od razu spotkać się z właścicielem firmy. Z pewnością wzbudzisz zaciekawienie, bo wciąż do rzadkości należą sytuację, gdy do zakładu pracy dokumenty aplikacyjne składa osoba, która nie odpowiada na ogłoszenie o pracę. Nie musisz się niczego obawiać. Nie wchodzisz przecież do paszczy lwa, lecz do firmy, do której możesz wnieść swój cenny kapitał! Wykazując się pewnością siebie, otwartością i determinacją możesz wiele zyskać.

Gdy nie masz możliwości samodzielnego dostarczenia przygotowanych dokumentów, to możesz je wysłać pocztą – elektroniczną lub tradycyjną. W drugim przypadku powinieneś pamiętać o konieczności wydrukowania CV i listu motywacyjnego na dobrej jakości papierze i zawrzeć w nich odręczny podpis.

Aplikuj tam, gdzie chcesz pracować

Wyjście z inicjatywą i dostarczenie swoich dokumentów aplikacyjnych do firmy, która nie ogłosiła rekrutacji może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Zdarza się, że przedsiębiorca myśli o zatrudnieniu kolejnego pracownika, ale nie zdążył jeszcze przygotować stanowiska pracy. W takiej sytuacji otrzymanie przez niego dokumentów osoby zainteresowanej podjęciem zatrudnienia może zaowocować przyśpieszeniem działań. Jeżeli kandydat zaprezentuje się dobrze podczas spotkania, to pracodawca może nawet zrezygnować z organizowania rekrutacji.

Bywa, że firmy potrzebują pracowników tymczasowych – często nie przeprowadzają wówczas kompleksowej rekrutacji, odbywa się ona szybciej i sprawniej. Takie przypadki to okazje zwłaszcza dla studentów lub absolwentów z niewielkim doświadczeniem w pracy. Na progu kariery zawodowej dobrą taktyką jest rozsyłanie CV w wiele miejsc, które nie prowadzą aktywnej rekrutacji, bo jeśli nie dziś, to być może za tydzień w danej firmie akurat będzie potrzeba dodatkowych rąk do pracy. Warto też wziąć pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy.

Podsumowując – niezależnie od tego, na jakie stanowisko wysyłasz swoją aplikację, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie dokumentów. CV i list motywacyjny powinny tworzyć spójną całość; dobrze, abyś przygotował dla nich taką samą oprawę – czcionkę, styl i szatę graficzną. Wspólny szablon nie tylko będzie się ładnie prezentował, ale pokaże również przyszłemu pracodawcy, że przyłożyłeś się do przygotowania aplikacji, jesteś osobą sumienną i zorganizowaną. Możesz być pewien – list motywacyjny to nie jest zwykła kartka papieru, mówi on o Tobie więcej, niż mogłoby Ci się wydawać!

List motywacyjny. Stwórz i zdobądź pracę.- cvhero.com

Twoje Curriculum Vitae już jest napisane? Skorzystałeś ze wzorów CV hero? Świetnie. Teraz czas na wzór listu motywacyjnego. List motywacyjny jest ważną i integralną częścią podania o pracę, dlatego warto poświęcić czas na napisanie takiego listu, który otworzy Ci drzwi do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak napisać list motywacyjny? Pewnie to pytanie nasuwa Ci się w tej chwili!

My Ci pomożemy w odpowiedzi na Twoje pytanie i pokazemy, jaki wzór listu motywacyjnego warto wybrać. Czytaj dalej, a dowiesz się:

Co to jest list motywacyjny

Co mówi list motywacyjny o Tobie

Jaką rolę odgrywa list motywacyjny podczas podania o pracę

Jak napisać list motywacyjny, aby był interesujący

Czego unikać w liście motywacyjnym

Stwórz łatwo i szybko swój list motywacyjny

Nie wiesz, jak napisać list motywacyjny? Co w nim zamieścić? Skorzystaj z naszego kreatora CV i dopasuj graficznie list motywacyjny do swojego CV. Z profesjonalnym podaniem o pracę zdobędziesz pracę marzeń.

Wybierz kreator CV i listu motywacyjnego

Co list motywacyjny mówi o kandydacie?

Jak się okazuje wiele osób poszukujących pracy twierdzi, że dzisiaj już się nie pisze listów motywacyjnych. Nawet w przypadku, gdy w ogłoszeniu jest prośba o nadesłanie listu motywacyjnego, niektórzy nie stosują się do tego. Wyróżnij się od wszystkich i wysyłaj za każdym razem list motywacyjny, a już na początku rekrutacji zyskasz więcej niż stracisz.

Twoja motywacja

Po pierwsze list motywacyjny pokazuje, na ile osoba ubiegająca się o pracę zainteresowała się firmą, do której złożyła dokumenty. Najlepiej już we wstępie nawiązać do przyszłego pracodawcy. W głównej części pisma widać jak na dłoni, czy dana osoba zadała sobie trud, by zdobyć istotne i ważne dla tego konkretnego stanowiska informacje. List motywacyjny pokazuje, że przyłożyłeś się do napisania podania i zależy Ci na danej posadzie.

Wyjaśnij, dlaczego chcesz dostać tę właśnie pracę w tej firmie? Pokaż swojemu przyszłemu pracodawcy, że świadomie i celowo postawiłeś na jego firmę. Napisz, dlaczego przekonała Cię oferta pracy. Najlepszym miejscem do tego jest wstęp do listu motywacyjnego.

Twoje przydatne kompetencje

Wykorzystaj w liście motywacyjnym Twoje cechy, które pasują do stanowiska pracy i opisz je. Ważne jest, aby nie przesadzać i nie koloryzować. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zaraz wyczuje, czy Twoje opisane umiejętności zgadzają się z tym, co sobą prezentujesz w trakcie spotkania bezpośredniego.

Wyraźnie zaznacz, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko, ponieważ potrafiłeś już z powodzeniem wykorzystać wymaganą wiedzę i umiejętności na innym stanowisku i przekształcić je w przekonujące efekty pracy. Pozwól swoim sukcesom mówić za Ciebie.

Wartość dodana dla pracodawcy

Dlaczego firma miałaby zatrudnić właśnie Ciebie i nikogo innego? Jakie posiadasz wyjątkowe umiejętności, których nie mają inni kandydaci? Często te argumenty pojawiają się już we wcześniejszych zdaniach listu motywacyjnego. Idealnie byłoby jednak, gdyby menedżer HR jako puentę listu miał jeden wniosek: jego firma zdecydowanie skorzysta na zatrudnieniu Ciebie. Dlatego postaw w liście motywacyjnym na swoje mocne strony, których nie ujmiesz w CV, a czym zyskasz przewagę nad innymi kandydatami.

Wzory listów motywacyjnych i szablony CV na pewno ułatwiają pisanie podania o pracę. Jednak ważne jest, aby nie kopiować treści listu motywacyjnego z innych podań albo z sieci. Te „oklepane” zdania z internetu zna każdy pracodawca i nimi z pewnością się nie wyróżnisz od innych. Istotnym jest, aby każdy napisany list motywacyjny był indywidualny.

Indywidualne podejście w liście motywacyjnym

Pamiętasz jeszcze czasy, kiedy byłeś na wakacyjnym wyjeździe i pisałeś listy dla najbliższych? No właśnie, każdy list był inny. Napisany do konkretnej osoby zawierał zawsze inną treść. Tak samo jest z listem motywacyjnym. Każdy pracodawca chce się poczuć kimś wyjątkowym. Chce w liście motywacyjnym wyczytać, że napisałeś go właśnie tylko do niego. Takim niestandardowym listem motywacyjnym zwrócisz na siebie uwagę, a potencjalny pracodawca będzie widział, że zależy ci na danej posadzie.

Nie powtarzaj w liście motywacyjnym tego, co napisałeś w CV. Jeśli pracodawca najpierw przeczyta Twój życiorys, to już będzie posiadał wiele informacji o Tobie. Skup się w treści listu bardziej na ogłoszeniu o pracę, na które odpowiadasz i dopasuj do niego swoje umiejętności.

Dobrze przedstawia to typowe zdanie, które jest często stosowane przez kandydatów:

„Jestem sumiennym pracownikiem, który potrafi pracować w zespole”

No właśnie, kto nim nie jest? Opisz lepiej, jaka sytuacja dowodzi, że rzeczywiście potrafisz pracować w zespole.

Styl listu motywacyjnego

Pod żadnym pozorem nie wolno zignorować stylu pisania. Oprócz poprawnej stylistyki należy także uważać, by nie budować zbyt długich zdań. Formułowanie wypowiedzi w rozwlekły sposób dowodzi, że dana osoba nie umie koncentrować się na kluczowych kwestiach.

Delikatna, miła dla oka grafika, odpowiednia czcionka oraz krótkie i zwięzłe zdania sprawią, że Twój list motywacyjny będzie czytany z dużą ciekawością. Ważne jest, aby rozmiar i typ czcionki był taki sam jak na Twoim CV. List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej stronie A4.

Co decyduje o wartości udanego list motywacyjnego? Uwaga na formę – układ i optyczne zestawienie tekstu muszą po prostu być idealne! Żadnego przenoszenia tekstów, literówek czy błędnych danych!

Tylko jedna strona! – Nie przekraczaj całkowitej długości pisma ponad 1 stronę w formacie DINA4. Dotyczy to także wiadomości mailowych czy formularzy online!

Maksymalnie 2 załączniki do e-maila – 1. List motywacyjny + życiorys, 2. Świadectwa i referencje.

Dopasowanie do całej aplikacji – wszystkie dokumenty muszą optycznie być spójne!

Fascynujący i niepowtarzalny – zawartość musi zachwycać. Specjaliści z działu personalnego rozpoznają od razu kopie standardowych szablonów.

Jaką rolę odgrywa list motywacyjny w procesie wyboru kandydata?

List motywacyjny jest obok CV najważniejszym dokumentem w wysyłanym przy ubieganiu się o pracę. Około 50 % spośród dyrektorów personalnych czyta właśnie to pismo jako pierwsze przed życiorysem. Jednak druga połowa osób odpowiedzialnych za rekrutację, którzy w pierwszej kolejności sięgają po CV, deklaruje, że w przypadku wyselekcjonowanych po lekturze Curriculum Vitae kandydatów, przykładają oni także dużą wartość do ich listu motywacyjnego. W ten sposób sprawdzają, czy podane informacje np. o kwalifikacjach zawodowych są spójne w obu dokumentach. Jednak ostateczną decyzję, czy dana osoba przekonuje swoją prezentacją, rekruter podejmuje na podstawie listu motywacyjnego.

Ponadto nie należy zapominać, że jest on pierwszym dokumentem w naszej teczce i przez to pierwsze spojrzenie pada właśnie na niego. W przypadku wysyłania podania o pracę online tj. drogą mailową, list motywacyjny może być nawet treścią maila, podczas gdy CV musi być bezwzględnie umieszczony w załączniku.

Pamiętając o tym, jak ważne miejsce zajmuje list motywacyjny, należy mieć na uwadze, że wyłącznie interesujące treści są czytane do samego końca. Inaczej mówiąc może się zdarzyć, że przejrzane zostaną tylko pierwsze linijki w dokumencie, a reszta tekstu nie zostanie wcale zauważona.

Co decyduje o atrakcyjności listu motywacyjnego?

W liście motywacyjnym kandydat umiejętnie eksponuje swoje talenty i dokonania. Jednak nie chodzi tu o barwne opowieści o prozie życia, lecz o podkreślenie pasujących do stanowiska doświadczeń i kwalifikacji. Atrakcyjności takiemu dokumentowi z pewnością dodają wplecione w tekst konkretne przykłady opisujące i potwierdzające kompetencje kandydata. Dzięki nim właśnie i stylowi wypowiedzi całe pismo staje się atrakcyjne dla czytelnika.

Nie zaleca się za to pogrubień czy podkreśleń.

Te i podobne wyróżnienia oddziałują raczej negatywnie.

Oryginalne pomysły muszą razem współgrać, by wzbudzić zainteresowanie u rekrutera. We wszystkim należy jednak zachować umiar. Podanie o pracę z czerwonymi elementami graficznymi skierowane do Poczty Polskiej może przykuć uwagę, a w przypadku innych firm być powodem do odrzucenia.

Tego nie rób podczas pisania listu motywacyjnego!

Jeśli Twój list motywacyjny jest gotowy, czas teraz na wysłanie go.

Preview Bin PDF

0% 0% found this document useful, Mark this document as useful

0% 0% found this document not useful, Mark this document as not useful

Jak napisać list motywacyjny? Częste błędy, wzory listów

Jak napisać list motywacyjny? Częste błędy, wzory listów

List motywacyjny jest obok życiorysu zawodowego najbardziej popularnym dokumentem wymaganym od kandydatów poszukujących pracy. Choć traktuje się go zwykle jako dopełnienie CV, to jednak odgrywa on istotną rolę w procesie rekrutacyjnym. Dobry list motywacyjny umożliwi ci zaprezentowanie rekruterowi atutów, na które zabrakło miejsca w życiorysie. Za pomocą tego dokumentu możesz przekonać pracodawcę, że posiadasz wszystkie cechy najlepszego kandydata. Nie zmarnuj tej szansy! Zobacz, w jaki sposób napisać list motywacyjny, aby zawierał najważniejsze informacje i pomógł ci zdobyć dobrą pracę.

Jak napisać list motywacyjny? błędy, przykłady i wzory

Forma listu motywacyjnego

List motywacyjny jest oficjalnym dokumentem, którego forma powinna być podporządkowana określonym regułom. Warto więc napisać list na komputerze, chyba że pracodawca wyraźnie zażyczył sobie, by dokument ten był tworzony odręcznie (niektóre firmy oddają aplikacje kandydatów do analizy grafologicznej). Idealny pod względem formalnym list to biała, jednostronnie zadrukowana kartka A4.

Użyta przez ciebie czcionka powinna być czytelna i pozbawiona zbędnych zdobień – odpowiedni będzie na przykład krój Arial lub Times New Roman.

Istotny jest też układ graficzny dokumentu – w lewym górnym rogu umieść swoje imię, nazwisko, adres oraz dane kontaktowe, a po prawej stronie zapisz datę oraz nazwę miejscowości. Poniżej powinno znaleźć się imię i nazwisko oraz nazwa stanowiska osoby, do której adresujesz list motywacyjny. Jeśli nie znasz danych rekrutera, umieść w tym miejscu nazwę firmy, w której chcesz pracować. Pamiętaj o podzieleniu treści listu na akapity oraz o wyodrębnieniu takich części, jak wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jeśli wysyłasz dokument pocztą tradycyjną, nie zapomnij o podpisie u dołu listu. Musi być on wykonany odręcznie.

Ważne jest też stosowanie odpowiednich zwrotów grzecznościowych, takich jak: „Szanowni Państwo / Szanowna Pani / Szanowny Panie” (najlepiej zwrócić się do konkretnej osoby) na początku i „z poważaniem” lub „łączę wyrazy szacunku” na końcu listu motywacyjnego.

Poprzez zachowanie wymogów formalnych podkreślasz swój poważny stosunek do pracodawcy, nie lekceważ więc strony graficznej dokumentu.

Zadbaj o estetykę dokumentu

List motywacyjny jest zarazem oficjalnym dokumentem oraz twoją wizytówką, dlatego warto zadbać o jego elegancki wygląd. Powinien składać się z kilku akapitów zapisanych na białej kartce A4, a także danych adresata i nadawcy. Jeśli aplikujesz na stanowisko niezwiązane z reklamą lub branżą medialną, unikaj zbędnych ozdobników, fantazyjnych krojów pisma, pogrubień oraz kursywy. Źle widziane są również nietypowe zestawienia kolorystyczne, np. żółte litery na niebieskim tle, które utrudniają przeczytanie dokumentu. Jeśli chcesz, żeby list motywacyjny wyglądał elegancko, wybierz czytelny krój pisma w czarnym kolorze i zrezygnuj z kolorowego tła.

Jeżeli decydujesz się na konkretną szatę graficzną, dobrą praktyką jest CV i list motywacyjny w tym samym stylu. Dodatkowo jest to jasny komunikat dla rekrutera, że oba dokumenty stworzyła ta sama osoba. Każdy sposób na wyróżnienie, gdy odpowiadasz na ogłoszenie, jest ważny.

Treść listu motywacyjnego

Przejdźmy teraz do treści listu motywacyjnego, która ma być na tyle interesująca i spójna, by wzbudzić zainteresowanie twojego pracodawcy. Przede wszystkim napisz, gdzie znalazłeś ofertę pracy i co sprawiło, że postanowiłeś na nią odpowiedzieć. Następnie skup się na wszystkich wymogach dotyczących stanowiska, na które aplikujesz i postaraj się przekonać pracodawcę, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje oraz predyspozycje osobowościowe potrzebne do pełnienia danej funkcji. Nie bądź jednak gołosłowny – jeśli piszesz o tym, że świetnie zarządzasz swoim czasem, podaj przykład sytuacji, w której ta cecha okazała się szczególnie istotna. Często masz tylko tę jedną szansę, by przedstawić swoją kandydaturę, więc dobrze ją wykorzystaj, a wtedy może stać się przyczynkiem do rozmowy kwalifikacyjnej.

Treść Listu Motywacyjnego

W dalszej części dokumentu opisz swoje cele zawodowe i odwołaj się do osiągnięć związanych z dotychczasową karierą. Zasugeruj pracodawcy, co może zyskać jego firma, jeśli staniesz się jej pracownikiem. Napisz też, dlaczego zależy ci na podjęciu pracy właśnie w tym przedsiębiorstwie.

Nie rozpisuj się! Choć opisanie swoich dobrych stron jak najszerzej może być kuszące, pamiętaj, by dokumenty aplikacyjne zawierały tylko najważniejsze informacje, najlepiej dopasowane pod dane stanowisko.

Nie zlecaj innym pisania listu motywacyjnego

Dlaczego samodzielne przygotowanie listu motywacyjnego jest takie ważne? Dlatego, że nikt nie zaprezentuje twoich atutów lepiej od ciebie. Żaden kolega nie zna przebiegu twojej kariery zawodowej, wykonywanych dotąd obowiązków oraz umiejętności wystarczająco dobrze, by móc przekonać pracodawcę, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem.

Nie korzystaj też z gotowych wzorców, ponieważ są one zbyt uniwersalne, by mogły stać się odpowiedzią na konkretne oferty pracy. Poza tym pracodawcy nie lubią otrzymywać kilkudziesięciu takich samych listów motywacyjnych, które właściwie nic nie mówią o rzeczywistych umiejętnościach kandydatów. Doświadczeni rekruterzy potrafią od razu odróżnić list motywacyjny – wzór od samodzielnie przygotowanego dokumentu. Jeśli więc chcesz się wyróżnić z szerokiego grona kandydatów, przygotuj dokument, w którym odwołasz się wyłącznie do własnych kwalifikacji i doświadczeń zawodowych.

Bądź konkretny – pisz o faktach

Jeśli wychodzisz z założenia, że twój list motywacyjny oczaruje pracodawcę kreatywnym zestawieniem wszystkich możliwych zalet, jesteś w błędzie. Specjalista ds. rekrutacji będzie w pierwszej kolejności szukać faktów, które pozwolą mu podjąć decyzję o odrzuceniu lub pozytywnym rozpatrzeniu twojej kandydatury. Staraj się więc, aby twój list motywacyjny miał jak najwięcej konkretnych informacji, które równocześnie będą ściśle powiązane z treścią oferty pracy. Nie unikaj podawania liczb i procentów – dzięki nim bardziej obrazowo zaprezentujesz swoje dotychczasowe osiągnięcia. Przykładowo: jeśli chcesz pochwalić się zdolnościami handlowymi, koniecznie napisz, ilu kluczowych klientów udało ci się zdobyć dla poprzedniego pracodawcy. Jeżeli dopiero wkraczasz na rynek pracy, nie zapomnij wspomnieć w liście o ukończonych kursach zawodowych, które są związane z profilem danego stanowiska.

List motywacyjny szansą dla kandydatów bez doświadczenia

Jeśli zastanawiasz się, czy warto napisać list motywacyjny, skoro wszystkie informacje możesz zawrzeć w swoim życiorysie, nie wahaj się. Stworzenie tego dokumentu pochłania czas, a list powinien być przygotowany w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę w danej firmie, jednak może być kluczowy. Szczególnie rozważ tę opcję, kiedy nie masz odpowiedniego doświadczenia zawodowego lub szukasz pierwszej pracy. CV w takiej sytuacji może świecić pustkami i nie będzie to zachęcające dla rekrutera. Jednak list motywacyjny to przestrzeń, w którym możesz mu wyjaśnić, dlaczego warto wziąć twoją kandydaturę pod uwagę, mimo że dopiero zaczynasz.

W liście motywacyjnym możesz opowiedzieć np. o tych umiejętnościach, które zdobywasz samodzielnie czy też o pasjach, które mają znaczenie w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. W tym dokumencie masz przestrzeń na to, by wyjaśnić, dlaczego chciałbyś pracować w danej firmie, poprosić o możliwość spotkania mimo braku wymaganego doświadczenia.

Dobrze napisane CV i list motywacyjny razem stanowią doskonały duet, który może zaprowadzić cię wprost do kolejnego etapu rekrutacji.

List motywacyjny – najczęstsze błędy

Jeśli leży już przed Tobą gotowy list motywacyjny, przeczytaj go po raz ostatni i sprawdź, czy aby na pewno nie popełniłeś któregoś z często spotykanych błędów. Niniejszy artykuł powinien pomóc ci nadać ostateczny kształt dokumentowi, który może zadecydować o twojej karierze zawodowej.

Oprawa graficzna listu motywacyjnego – z racji tego, że list motywacyjny jest zaliczany do pism oficjalnych, nie powinien zawierać żadnych ozdobników ani zdjęć. Unikaj też stosowania kolorowej czcionki, która jest niewłaściwa dla tego typu dokumentu. Jeśli bardzo zależy ci na tym, by podkreślić informację zawartą w liście, zaznacz fragment tekstu za pomocą pogrubienia. Nie przesadzaj jednak z ilością wytłuszczonego druku – w ten sposób możesz wyróżnić najwyżej kilka słów. Bądź oryginalny – zadbaj o to, by napisany przez ciebie list różnił się od tysięcy dokumentów aplikacyjnych wysyłanych do pracodawcy. Jeśli aplikujesz na kilka stanowisk w różnych firmach, powinieneś liczyć się z tym, że znacznie zwiększysz swoje szanse, jeśli dopasujesz list osobno do każdego z nich. Zajmie ci to wprawdzie więcej czasu niż wielokrotne skopiowanie tego samego dokumentu, jednak dzięki temu każdy stworzony przez ciebie dokument będzie bezpośrednio nawiązywał do oferty pracy, na którą odpowiadasz. Pracodawca, który codziennie otrzymuje wiele podobnych do siebie aplikacji, z pewnością zwróci uwagę na wyróżniający się spośród sterty nich list motywacyjny i być może uhonoruje solidnego kandydata zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Nie kopiuj wzorów listów motywacyjnych – do największych błędów popełnianych przez kandydatów należy wykorzystanie zamieszczonego w Internecie wzorca listu motywacyjnego. Wiele osób drukuje niemal gotowy dokument, w którym uzupełnia tylko dane kontaktowe oraz nazwę stanowiska. Pamiętaj, że według osób zajmujących się rekrutacją nie ma nic gorszego niż ściągnięcie listu z sieci. List motywacyjny ma być formą autoreklamy, jak więc może skutecznie przekonać do ciebie pracodawcę, jeśli nie zawiera najważniejszych informacji o tobie? List motywacyjny – wzór może być dla ciebie jedynie bazą tego, jak taki dokument powinien wyglądać, a nie szablonem. W Twoim liście motywacyjnym nie powinny znaleźć się żadne negatywne informacje. Jeśli dopiero skończyłeś szkołę i nie posiadasz doświadczenia zawodowego, nie pisz o tym! Skup się raczej na swojej aktywności w organizacjach pozarządowych, kołach naukowych lub harcerstwie, dzięki temu przedstawisz się pracodawcy jako dynamiczna, ciekawa świata osoba, która nie boi się wyzwań. Unikaj odniesień do życia prywatnego. Stwierdzenia takie jak: „staram się o pracę ze względu na trudną sytuację materialną” są niemile widziane przez rekruterów. Pamiętaj, że twój przyszły pracodawca chce zatrudnić pracownika, który usprawni działanie firmy i realnie zwiększy jej zyski, przekonaj go więc, że to właśnie ty jesteś w stanie to zrobić. Sprawdź, czy nie popełniłeś błędów ortograficznych lub stylistycznych. Jeśli twoja znajomość ortografii nie jest zadowalająca, poproś kogoś o przeczytanie tekstu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, sprawdź poprawność pisowni w Wordzie lub dostępnych w Internecie automatycznych korektorów, np. LanguageTool. Po usunięciu ewentualnych błędów nie pozostaje ci już nic innego, jak tylko rozesłać listy motywacyjne wraz z życiorysami i czekać na zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne.

Przykład listu motywacyjnego

W większości firm pierwszym etapem rekrutacji jest analiza dokumentów nadesłanych przez kandydatów. Powszechnie wiadomo, że standardowa aplikacja składa się z CV i listu motywacyjnego, lecz poprawne przygotowanie obydwu dokumentów nie jest już wcale takie łatwe. Najwięcej problemów przysparza zwykle napisanie listu motywacyjnego. Wiele osób popełnia podstawowy błąd polegający na powtórzeniu w dokumencie informacji zawartych w życiorysie, a tymczasem list ma być jedynie uzupełnieniem CV. Jak więc powinien wyglądać idealny list motywacyjny? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, zerknij na poniższe wzory przykładowych dokumentów.

Wzór listu motywacyjnego asystentki

Anna Kowalska

ul. Grochowska 23/4

61-157 Poznań

tel. (+48) 708 475 231 Agnieszka Nowak

Specjalistka ds. rekrutacji

Phillips & Company Szanowni Państwo, w odpowiedzi na ofertę pracy na stanowisku Asystentki w Departamencie Obsługi Klienta pragnę Państwa zachęcić do zapoznania się z moją kandydaturą. Posiadam wszystkie cechy i umiejętności niezbędne do wykonywania obowiązków asystentki. Mam dwuletnie doświadczenie w obsłudze klienta, gdyż podczas studiów pracowałam w firmie spedycyjnej – Transpost na stanowisku konsultantki. Zajmowałam się podpisywaniem umów oraz korespondencją z klientami, dzięki czemu nauczyłam się dbać o prawidłowy obieg dokumentów w firmie. Dowodem na płynną znajomość języka angielskiego są umowy spisane z zagranicznymi klientami przedsiębiorstwa Transpost (w tym 2 kluczowe dla firmy kontrakty). Dzięki znajomości terminologii biznesowej udało mi się też przetłumaczyć anglojęzyczne opracowania, które wykorzystałam później do napisania pracy magisterskiej. Karierę zawodową wiążę z pracą bazującą na kontakcie z klientem. Lubię pracować z ludźmi i mam kwalifikacje ułatwiające to zadanie. Podczas pracy w firmie Transpost ukończyłam kurs negocjacji biznesowych oraz uczestniczyłam w szkoleniach z zakresu obsługi trudnego klienta, które z pewnością okazałyby się przydatne podczas wykonywania obowiązków asystentki w Państwa firmie. Jestem osobą skrupulatną, sumienną i odpowiedzialną. Ambitnie podchodzę do każdego powierzonego mi zadania i szybko uczę się nowych rzeczy. Dzięki takim cechom, jak komunikatywność oraz cierpliwość, praca przy obsłudze klientów nie sprawia mi najmniejszych problemów. Z szerokiego grona kandydatów wyróżnia mnie umiejętność optymalnego zarządzania czasem oraz dbałość o porządek w miejscu pracy. Moim atutem są także zdolności organizacyjne, które odgrywają kluczową rolę w zawodzie asystentki. Wszystkie te cechy z przyjemnością wykorzystam w pracy na rzecz rozwoju Państwa firmy. Jeśli zainteresowała Państwa moja kandydatura, będę wdzięczna za zaproszenie mnie na rozmowę kwalifikacyjną w celu pełnego zaprezentowania umiejętności. Z poważaniem, Anna Kowalska

Wzór listu motywacyjnego przedstawiciela handlowego

Warszawa, 15 października 2010 Jan Kowalski

ul. Klemensiewicza 4

01-318 Warszawa

tel. (+48) 602 355 499 Piotr Jankowski

Departament Rekrutacji i Rozwoju

Efektywne Szkolenia Szanowni Państwo, w nawiązaniu do oferty pracy, która ukazała się w Gazecie Wyborczej z dnia 11 października 2010 roku, chciałbym zaproponować swoją kandydaturę na stanowisko przedstawiciela handlowego w Państwa firmie. Moje doświadczenie z handlem rozpoczęło się w klasie maturalnej – nawiązałem wtedy współpracę z firmą sprzedającą kosmetyki – Ada, na stanowisku Reprezentanta. Pierwsza praca nauczyła mnie samodzielności, a dzięki udziałowi w szkoleniach wewnętrznych posiadłem umiejętność prowadzenia negocjacji biznesowych. Moje największe sukcesy związane są jednak z Edulandią – firmą oferującą kursy zawodowe dla pracowników. W ciągu 2 lat podpisałem umowy na zorganizowanie ponad 400 szkoleń. Nawiązałem też kontakty z 7 największymi korporacjami w Polsce, które wykazały zainteresowanie stałą współpracą i dołączyły do grona kluczowych klientów Edulandii zwiększając dochody firmy o 25% w skali roku. Moje pozytywne relacje z szefami kilkudziesięciu przedsiębiorstw, mogłyby zaowocować zwiększeniem obrotów również w Państwa firmie. Jestem osobą ambitną, która uparcie dąży do celu. Dzięki zdolnościom perswazyjnym oraz łatwości nawiązywania kontaktów szybko zdobywam zaufanie klientów. Dynamizm w działaniu, umiejętność świetnej organizacji czasu oraz silna motywacja sprawiają, że nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, a zdobycie klienta jest tylko kwestią czasu. Z przyjemnością stawię się na rozmowę kwalifikacyjną w celu pełnego zaprezentowania moich umiejętności. Z poważaniem, Jan Kowalski

Jeśli chcesz, aby Twój list motywacyjny był atrakcyjny pod względem wizualnym, i równocześnie zależy Ci na tym, by zaakcentować swoje najistotniejsze cechy oraz umiejętności, zapisz wybrane słowa pogrubioną czcionką. Dzięki temu rekruter nie przeoczy Twoich największych atutów.

czym jest i jak go przygotować?

Jak napisać profesjonalny i ciekawy list motywacyjny?

Czego unikać

Jeszcze do niedawna list motywacyjny był obok CV podstawowym i prawie zawsze wymaganym dokumentem rekrutacyjnym. Teraz wiele firm odchodzi od tego wymogu, stawiając na informacje zawarte w CV i ewentualną późniejszą rozmowę kwalifikacyjną. Jak pokazuje praktyka, wiele osób nie potrafi poprawnie, a tym bardziej ciekawie napisać listu motywacyjnego. Z reguły większość dokumentów tego typu wygląda łudząco podobnie, wszędzie powtarzają się wyświechtane, skopiowane z internetowych szablonów zwroty. Na domiar złego kandydaci nie przygotowują danego listu pod kątem konkretnej oferty pracy, wysyłają do różnych pracodawców to samo ogólne i zupełnie nudne pismo. Z przekonywaniem osoby, która list czyta, do zaproszenia danego kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, ma to niewiele wspólnego. To zdaje się być główną przyczyną rezygnowania z wymogu przedstawiania listów motywacyjnych przez wielu pracodawców.

Z drugiej strony nadal pojawia się wiele ogłoszeń, w których konieczne jest przedstawienie standardowego zestawu dokumentów aplikacyjnych. Jeśli masz zamiar odpowiedzieć na ofertę pracy z takim wymogiem, nie popełniaj wymienionych powyżej błędów. Przygotowując list motywacyjny, zrób to profesjonalnie – albo w ogóle.

Kwestie merytoryczne

List motywacyjny to w rzeczywistości odpowiedzi na 2 pytania, ich kolejność nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Po pierwsze – dlaczego odpowiedziałem na ofertę, jakie są powody, że chcę pracować na tym stanowisku w tej firmie? Po drugie – dlaczego pracodawca powinien wybrać właśnie mnie, co mogę zaoferować jego firmie, jak skorzysta ona na moim zatrudnieniu?

Zacznijmy od pytania drugiego. Warto wspomnieć, że nie należy w liście motywacyjnym powtarzać tego, co już zostało wypunktowane w CV. List jest postrzegany jako uzupełnienie CV. Tak więc skoro CV jest miejscem przeznaczonym na zamieszczenie listy Twoich umiejętności i doświadczeń zawodowych, nie wymieniaj ich już w drugim dokumencie aplikacyjnym. Tu postaraj się opowiedzieć rekruterowi, jak swoje kompetencje masz zamiar wykorzystać w nowym miejscu pracy. Powoływanie się na cechy charakteru, takie jak pracowitość, kreatywność czy zaangażowanie w zlecane zadania nie jest zbyt przekonujące i nic tak naprawdę nie wnosi. Dlatego tę jakże powszechną „formułkę” też lepiej sobie darować. Na czym więc powinieneś się skoncentrować? Na konkretach, na liczbach i faktach – one najlepiej działają na wyobraźnię. Możesz więc uzmysłowić potencjalnemu pracodawcy, jakie korzyści przyniesie mu zatrudnienie Ciebie, poprzez przywołanie przykładu z życia zawodowego. Ale uwaga, skup się na konkretnych danych. Przykładowo, opisz sytuację, w jakiej była zatrudniająca Cię firma lub jej klient, jakie otrzymałeś zadanie, a następnie co konkretnie zrobiłeś, by je wykonać. Na koniec zaakcentuj, jakie osiągnąłeś rezultaty (liczby!).

Kolejne kluczowe pytanie, na które musisz znaleźć interesującą odpowiedź, dotyczy Twoich motywacji do objęcia danego stanowiska. Warto tu odnieść się do samej firmy i informacji znalezionych chociażby na jej stronie internetowej. Możesz powołać się na wartości, które firma określa jako swoje przewodnie, na jej renomę, pozycję na rynku, potencjał rozwojowy, politykę wobec pracowników itd. Unikaj ogólników – pisz co konkretnie podoba Ci się w tej firmie i co sprawia, że chcesz się z nią identyfikować. Pokaż także, co motywuje Cię do pracy w tym właśnie zawodzie, na tego typu stanowisku, w tej branży. Entuzjazm jest wskazany, ale w granicach rozsądku. Jeśli Twoja sytuacja jest nietypowa, starasz się przebranżowić, tym bardziej podaj wiarygodne powody takiej decyzji.

Kwestie techniczne

Kandydat, który przesyła dobrze prezentujący się od strony wizualnej i przejrzysty list motywacyjny, zyskuje dodatkowe punkty. W końcu to lepiej świadczy o Twojej osobowości, a także o tym, że faktycznie zależy Ci na tej pracy, niż gołosłowne zapewnienia w samym liście. Czytelny dokument, w którym użyto np. wytłuszczenia tekstu, zwiększy też szanse na to, że rekruter zauważy wszystko to, co najważniejsze. Pamiętaj, by estetyka listu motywacyjnego była spójna z tą zastosowaną w CV.

Ważnym elementem jest personalizacja dokumentu, który już na początku wskazuje, do kogo jest kierowany. Jako adresata można wskazać nie tylko firmę wraz z adresem, ale jej konkretny dział (np. dział HR), stanowisko osoby (np. kierownik działu HR), a najlepiej także jej imię i nazwisko. Czasem te dane są podane w ogłoszeniu lub można „namierzyć” osobę odpowiedzialną za proces rekrutacji za pomocą Internetu. Jeśli takich danych nie znajdziesz, a Twoja motywacja do zdobycia danej posady jest wyjątkowo silna, spróbuj uzyskać dane rekrutera, dzwoniąc do sekretariatu firmy.

Jakie natomiast elementy powinien zawierać poprawnie przygotowany list motywacyjny? Otóż: imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu; miejsce i datę napisania dokumentu; dane adresata; powitanie; wskazanie, gdzie znalazłeś ofertę pracy wraz z numerem referencyjnym ogłoszenia i nazwą stanowiska; część merytoryczna, czyli właściwy list; zakończenie zawierające wzmiankę o nadziei na zaprezentowanie swojej osoby podczas rozmowy kwalifikacyjnej; pozdrowienia; podpis.

Pamiętaj, że rekruter ma niewiele czasu na zapoznanie się z każdą aplikacją. Dlatego list nie może być zbyt długi, jedna strona A4 zdecydowanie powinna wystarczyć. Jednocześnie list nie może być nienaturalnie krótki, to najprawdopodobniej sprawi negatywne wrażenie: że kandydat nie wiedział co napisać, nie zależało mu, śpieszył się itp. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne, stylistyczne, literówki. I jeszcze raz – zrezygnuj z oklepanych formułek. Mów do adresata z zachowaniem oficjalnych zasad, ale od siebie, tylko w ten sposób możesz sprawić, że zechce Cię poznać bliżej – podczas osobistego spotkania rekrutacyjnego.

키워드에 대한 정보 najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy

다음은 Bing에서 najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  대구 클럽 비교 | [4K]클럽 스트리트 패션 (로데오 거리) / 헌팅포차 거리 / 금요일 밤 / 대구 동성로 Club Street Fashion/ Dongseong-Ro, Daegu, Korea 상위 232개 답변
See also  행복 찬양 악보 | Ccm 행복(이것이 행복이라오) _ 피아노반주 Piano 답을 믿으세요

See also  명랑 핫도그 뉴저지 | 뉴저지에서 90년동안 핫도그만 팔고 있는 대박집 상위 104개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Skuteczne dokumenty aplikacyjne – CV i List motywacyjny

  • praca
  • CV
  • kariera
  • rekrutacja
  • szukam pracy
  • przykładowe cv
  • cv wzór
  • wzór cv
  • szablon cv
  • cv szablon
  • jak napisać dobre CV
  • jak napisać cv
  • jak napisać świetne cv
  • jak pisac cv
  • curriculum vitae
  • dobre cv
  • skuteczne cv
  • profesjonalne cv
  • praca twoich marzeń
  • Jak napisać list motywacyjny
  • list motywacyjny
  • list motywacyjny wzór
  • jak zacząć list motywacyjny
  • podanie o pracę
  • życiorys
  • nowa praca
  • praca porady
  • jak znaleźć pracę
  • jak zmienic pracę

Skuteczne #dokumenty #aplikacyjne #- #CV #i #List #motywacyjny


YouTube에서 najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Skuteczne dokumenty aplikacyjne – CV i List motywacyjny | najważniejszy obok listu motywacyjnego dokument osoby poszukującej pracy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment