Pozew O Rozwód Z Mojej Winy Wzór | Jak Napisać Pozew Rozwodowy? (Cz. 1) – Pozew Bez Orzekania O Winie 22036 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pozew o rozwód z mojej winy wzór – Jak napisać pozew rozwodowy? (cz. 1) – Pozew bez orzekania o winie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Land Lawyer 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,447회 및 좋아요 60개 개의 좋아요가 있습니다.

pozew o rozwód z mojej winy wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak napisać pozew rozwodowy? (cz. 1) – Pozew bez orzekania o winie – pozew o rozwód z mojej winy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Nie wszystkie małżeństwa są w stanie przetrwać próbę czasu. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy podejmuje się trudne decyzje o rozstaniu, a wtedy konieczne jest przygotowanie pozwu rozwodowego.
Z tego filmu dowiecie się jak to zrobić w wersji spokojniejszej – bez orzekania o winie.
Po więcej zapraszam do kontaktu bezpośredniego:
[email protected]
www.bo-adwokat.pl

pozew o rozwód z mojej winy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wzór pozwu o rozwód z orzekaniem o winie – prawna.eu

Pozew o rozwód (wzór pozwu o rozwód). W imieniu własnym wnoszę o : 1) rozwiązanie związku małżeńskiego Anny Magdaleny Nowak z domu Capała i Mariusza …

+ 더 읽기

Source: prawna.eu

Date Published: 1/10/2021

View: 6821

Pozew o rozwód z wyłącznej winy pozwanej Wzór

Nie proponuję Państwu powoływać aż tak wielu świadków – w mojej ocenie wystarczą trzy-cztery osoby mogące potwierdzić okoliczności w sprawie, np …

+ 여기에 자세히 보기

Source: mezczyznairozwod.pl

Date Published: 4/18/2022

View: 4066

POZEW O ROZWÓD

U Z A S A D N I E N I E. 1. Stan sprawy na dzień sporządzenia pozwu. Złożenie przedmiotowego pozwu jest pierwszą próbą formalnego rozwiązania małżeństwa stron.

+ 여기에 더 보기

Source: adwokatrzeszow.eu

Date Published: 8/26/2022

View: 1581

Pozew o rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy – wzór z …

W tytule pisma należy określić rodzaj pozwu o rozwód, tj. czy pozew będzie zawierał wniosek o rozwiązanie związku małżeńskiego z orzeczeniem winy czy też bez …

+ 여기에 보기

Source: www.znajdzparagraf.pl

Date Published: 9/22/2021

View: 2792

Pozew o rozwód – jak napisać, gdzie złożyć, czy można cofnąć?

Pozew o rozwód + DARMOWY WZÓR➤ Jak złożyć pozew rozwodowy? … Z perspektywy mojego doświadczenia uważam, że orzekanie o winie – poza kwestią alimentów …

+ 여기에 자세히 보기

Source: rozwod-i-podzial-majatku.pl

Date Published: 3/7/2021

View: 2102

Pozew rozwodowy (pozew o rozwód) – wskazówki i wzory

Wspólny pozew o rozwód bez orzekania o winie; Pozew o rozwód za porozumieniem stron; Ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego przez adwokata?

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: slupinska.eu

Date Published: 7/5/2021

View: 8088

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – wzór – Infor.pl

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – wzór · Zupełność rozkładu pożycia polega na zaniku trzech zasadniczych więzi pomiędzy małżonkami. · Do …

+ 여기에 더 보기

Source: www.infor.pl

Date Published: 6/4/2021

View: 9734

주제와 관련된 이미지 pozew o rozwód z mojej winy wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak napisać pozew rozwodowy? (cz. 1) – Pozew bez orzekania o winie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak napisać pozew rozwodowy? (cz. 1) - Pozew bez orzekania o winie
Jak napisać pozew rozwodowy? (cz. 1) – Pozew bez orzekania o winie

주제에 대한 기사 평가 pozew o rozwód z mojej winy wzór

  • Author: Land Lawyer
  • Views: 조회수 3,447회
  • Likes: 좋아요 60개
  • Date Published: 2019. 9. 7.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=vtvaVr_tfzw

Adwokat Lublin tel. 500-506-506, Adam Bernau

Poniżej przedstawiony został wzór pozwu o rozwód z orzekaniem o winie. Zawiera on konieczne elementy i przykładową sytuację, co pomoże lepiej ustalić jak napisać pozew o rozwód w swojej indywidualnej sprawie.

Lublin, dnia 23 stycznia 2015 roku

Sąd Okręgowy w Lublinie

III Wydział Cywilny Rodzinny

Powódka : Anna Magdalena Nowak

PESEL …………………….

adres……………………….

Pozwany: Mariusz Kazimierz Nowak

PESEL …………………….

adres……………………….

Pozew o rozwód (wzór pozwu o rozwód)

W imieniu własnym wnoszę o :

1) rozwiązanie związku małżeńskiego Anny Magdaleny Nowak z domu Capała i Mariusza Kazimierza Nowaka zawartego w dniu 18 kwietnia 2009 roku, zapisanego w księdze małżeństw Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie za nr 000/2009 przez rozwód – z winy pozwanego;

2) powierzenie wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką Magdaleną Moniką Nowak ur. 27 sierpnia 2010 roku matce i przy niej ustalenie miejsca zamieszkania dziecka, zaś pozwanemu ograniczenie tej władzy do możliwości dowiadywania się o stan zdrowia dziecka, postępy w nauce;

3) zobowiązanie obu stron do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania wspólnego, małoletniego dziecka i z tego tytułu zasądzenie od pozwanego Mariusza Kazimierza Nowaka na rzecz jego małoletniej córki Magdaleny Moniki Nowak ur. 27 sierpnia 2010 roku alimenty w kwocie po 500 (pięćset) złotych miesięcznie, płatne do 10-go każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat, poczynając od dnia uprawomocnienia się wyroku, do rąk matki dziecka Anny Magdaleny Nowak;

4) ustalenie kontaktów pozwanego z małoletnią córką poprzez odwiedziny w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 10.00 do 18.00 z możliwością zabierania dziecka na spacer;

5) dopuszczenie dowodu z zeznań świadków:

Imię, nazwisko, adres, Imię, nazwisko, adres,

na okoliczności przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego, sytuacji małoletniej córki Stron, wydatków koniecznych na utrzymanie dziecka.

6) zwolnienie powódki od kosztów sądowych w postaci opłaty od pozwu.

Uzasadnienie (wzór pozwu o rozwód)

Strony zawarły związek małżeński w dniu 18 kwietnia 2009 r. przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie.

Dowód: odpis skrócony aktu małżeństwa.

Z małżeństwa tego urodziła się córka Magdalena Monika Nowak.

Dowód: odpis skrócony aktu urodzenia córki.

Strony nie mieszkają wspólnie. Od 5 lat stosunki małżeńskie ulegały stopniowemu pogarszaniu. Było to wynikiem nadużywania alkoholu przez pozwanego, który będąc w stanie nietrzeźwości zachowywał się agresywnie zarówno wobec powódki jak i małoletniej córki, używał wobec nich słów powszechnie uznawanych za obelżywe. W 2012 roku na skutek eskalacji nagannych działań Pozwanego Powódka złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 1 marca 2013 r. sygn. akt IV K 000/12 oskarżony Mariusz Nowak został uznany winnym tego, że w okresie od stycznia 2011 r. do 26 września 2012 r. w Lublinie znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną i córką w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał w domu awantury domowe, w czasie których wyzywał żonę i córkę słowami wulgarnymi, popychał i groził zabójstwem, wypędzał z domu. Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec oskarżonego na okres lat 2 i zobowiązał go do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

Dowód: odpis wyroku z dnia 1 marca 2013 r. sygn. akt IV K 000/12.

Na skutek alkoholizmu pozwany często zmieniał pracę. Nie przyczynia się do utrzymania gospodarstwa domowego, nie można oczekiwać od niego jakiejkolwiek pomocy, nie dba o więzi rodzinne. Ostatnie wspólne wakacje strony spędziły w 2010 r. Bezpośrednią pieczę nad córką stron sprawuje powódka.

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił 2 lata temu i od tego czasu strony nie prowadzą wspólnego gospodarstwa. Swoim zachowaniem pozwany spowodował, że strony nie utrzymują więzi fizycznej i gospodarczej. Powódka nie kocha pozwanego. Nie dostrzega ona również jakiejkolwiek możliwości pogodzenia się z pozwanym.

Ustalenie kontaktów pozwanego z małoletnią córką poprzez odwiedziny bądź zabieranie jej na spacer dwa razy w miesiącu w godzinach od 10.00 – 18.00 odpowiada obecnemu zainteresowaniu, jakie wykazuje pozwany wobec córki.

Kwota z tytułu alimentów jest stosowna do zarobkowych i majątkowych możliwości pozwanego i odpowiada wydatkom związanym z potrzebami dziecka. Pozwany zarabia ok. 1500 złotych, a powódka na utrzymanie siebie i córki ma 1200 zł.

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych uzasadniony jest tym, że powódka nie jest w stanie ich ponieść, bez uszczerbku koniecznego utrzymania siebie oraz córki.

Dowód: oświadczenie o stanie majątkowym.

W sytuacji tu przedstawionej żądania powódki są usprawiedliwione.

Podpis

Załączniki:

odpis skrócony aktu małżeństwa,

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,

odpis wyroku w sprawie karnej z dnia 1 marca 2013 r. sygn. akt IV K 000/12.

oświadczenie o stanie majątkowym Powódki,

odpis pozwu wraz z załącznikami (czyli do sądu składamy łącznie dwa egzemplarze pozwu o rozwód i kserokopie załączników, tj. załączonych dokumentów np. akt urodzenia, małżeństwa, faktury VAT jeśli jest spór co do wysokości alimentów na dziecko, innych dokumentów wskazujących na wydatki na dziecko np. dokumentacja medyczna, oraz innych dokumentów wskazujących np. na winę pozwanego).

Przedstawiony powyżej wzór pozwu o rozwód zawiera fikcyjne dane i hipotetyczną sytuację.

Warto również zapoznać się z artykułami prawników dotyczącymi rozwodu z orzekaniem o winie oraz o samym rozwodzie, gdzie adwokat wyjaśnia o czym musi rozstrzygnąć sąd rozpatrujący pozew rozwodowy i jakie warunki muszą być spełnione, aby sąd orzekł rozwód, czyli co musi być zawarte w pozwie sporządzonym osobiście lub przez adwokata i co będzie miało znaczenie przed sądem.

Konieczność udowodnienia

Pozew o rozwód z wyłącznej winy pozwanej Wzór

Pozew o rozwód z wyłącznej winy pozwanej. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, kiedy mamy prawo wnosić pozew o orzeczeniem wyłącznej winy. Prawo oczywiście mamy zawsze, jednak czy wniesienie pozwu ma zawsze jest sens? Pamiętajmy – wystarczy, że sąd uzna, iż jesteśmy winni w 1% za rozpad pożycia małżeńskiego, aby ostatecznie orzec o winie obu stron. Orzeczenie winy ma sens na przykład w przypadku walki o dzieci.

Musimy pamiętać, że rozwód z wyłącznej winy z ograniczeniem władzy rodzicielskiej oraz eksmisją nie należy do łatwych spraw. Charakter tych spraw jest skomplikowany, a my musimy być niewątpliwie do tego bardzo dobrze przygotowani. Potrzebna jest wiedza prawna oraz dowody, które pozwolą nam wygrać sprawę.

Pobierz darmowy wzór: POZEW O ROZWÓD Z WYŁĄCZNEJ WINY POZWANEJ WRAZ Z OGRANICZENIEM WŁADZY RODZICIELSKIEJ WRAZ Z WNIOSKIEM O EKSMISJĘ ORAZ Z WNIOSKIEM O ZABEZPIECZENIE

Kiedy warto złożyć pozew z wyłącznej winy?

Wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że sprawa zakończy się faktycznie z wyłącznej winy jednej ze stron.

Powództwo z orzeczeniem o winie warto wytoczyć, gdy jesteśmy pewni sukcesu. Rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron wiąże się z korzyściami finansowymi na rzecz małżonka niewinnego, który może żądać alimentów celem wyrównania poziomu życia.

Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt 🏛

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

Z uwagi na konflikt między stronami oraz konieczność ustalenia, kto zawinił w rozpadzie małżeństwa, wymagającej długotrwałej analizy faktów w sprawie i często obszernego materiału dowodowego, sprawa o rozwód z orzeczeniem o winie może trwać nawet kilka lat.

Przede wszystkim długość postępowania uzależniona jest od tego, jakie zostały złożone dowody w sprawie. Jeżeli powołamy 20 świadków, musimy liczyć się z tym, że postępowanie znacznie się wydłuży. Jeśli zaś będą to dowody z dokumentów, np. sprawozdanie detektywa, postępowanie powinno być zdecydowanie krótsze. Nie proponuję Państwu powoływać aż tak wielu świadków – w mojej ocenie wystarczą trzy-cztery osoby mogące potwierdzić okoliczności w sprawie, np. zdradę małżeńską.

Więcej: Świadek w sprawie o rozwód

Jak opisać winę małżonka? Pozew o rozwód z wyłącznej winy pozwanej

Winę należy opisać w sposób precyzyjny, konkretnie wskazując, na jakim polu małżonek zawinił.

Przykładowe zarzuty to: zdrada małżeńska, uzależnienie od alkoholu, przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, brak współpracy na rzecz rodziny i domu. Żeby wygrać sprawę, nasze twierdzenia warto poprzeć mocnymi dowodami – tak, aby wina drugiej strony nie budziła wątpliwości.

Obawiam się, że bez dowodów będzie nam ciężko wygrać sprawę rozwodową z wyłącznej winy.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Sąd może ograniczyć wykonywania władzy rodzicielskiej rodzicowi w przypadku gdy między małżonkami nie ma porozumienia w zakresie związanym z wychowaniem małoletniego dziecka, lub sposób wywiązywania się z władzy rodzicielskiej budzi poważne zastrzeżenia. Sąd może ustanowić kuratora sądowego lub pozwolić rodzicowi współdecydować wyłącznie w istotnych sprawach związanych z dzieckiem.

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej należy uzasadnić, wskazując wszelkie nieprawidłowe zachowania drugiego rodzica względem dziecka. Warto poprzeć to materiałem dowodowym, np. w postaci nagrań, zeznań świadków, a także opinią biegłych.

Więcej: Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Wniosek o eksmisję

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania, jeżeli rozwiedzenie małżonkowie wciąż je zajmują. Zgodnie z art. 58 § 2 k.r.o., w przypadku „jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe”.

Sąd orzeka o eksmisji wyłącznie na wniosek jednego z małżonków, zawarty w oddzielnym piśmie, pozwie, lub ustnie.

Orzeczenie o eksmisji jest wyjątkowym środkiem, stosowanym w sytuacjach, kiedy to zachowanie małżonka jest absolutnie naganne i na skutek którego dalsze wspólne zamieszkiwanie jest niemożliwe.

Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: [email protected]

Pozew o rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy

Pozew o rozwód doprowadzi do rozwiązania związku małżeńskiego pod warunkiem spełnienia się zasadniczych warunków jakimi są zupełny i trwały rozkład pożycia związku małżeńskiego. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rozwód zostanie orzeczony przez sąd jeżeli zajdą konieczne przesłanki, zarówno te pozytywne jak i negatywne.

Pozew o rozwód powinien zawierać opis okoliczności faktycznych, które przekonają sąd o słuszności żądań powoda. Odpowiednie wzory pozwów o rozwód, zgodne z aktualnymi przepisami prawa, dostępne są na stronie https://wzoryrodzinne.pl/ . Pozytywnymi warunkami dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Negatywne przesłanki natomiast występują, gdy:

na skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci;

orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jeżeli powyższe przesłanki nie będą przemawiały za rozwodem, sąd nie ma obowiązku rozwiązania małżeństwa stron.

Określenie sądu i wskazanie wydziału

Pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego właściwego miejscowo dla okręgu, w którym małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Pod warunkiem jednak, że w tym okręgu nadal stale przebywa chociaż jedno z nich.

Jeśli żadne z małżonków nie mieszka w tym okręgu, wtedy właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy nie można ustalić miejsca jego zamieszkania – właściwym jest sąd miejsca zamieszkania powoda.

Właściwość sądowa dla sprawy o rozwód jest tzw. właściwością wyłączną, co oznacza, że małżonkowie nie mogą jej zmienić umową. Właściwymi wydziałami dla pozwów o rozwód są wydziały cywilne sądów okręgowych.

Czytaj też: Rozwód, czyli definitywne rozwiązanie małżeństwa

Określenie stron postępowania

Wnoszący pozew, tj. Powód musi wskazać dane które w sposób jednoznaczny pozwolą sądowi go zidentyfikować, tj. swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz swój numer PESEL.

W pozwie należy także wskazać dane Pozwanego – jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania – nie jest konieczne podanie numer PESEL Pozwanego.

Określenie wysokości opłaty od pozwu

Opłatę od pozwu, w kwocie 600 zł, ustalono na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Określenie rodzaju pozwu

W tytule pisma należy określić rodzaj pozwu o rozwód, tj. czy pozew będzie zawierał wniosek o rozwiązanie związku małżeńskiego z orzeczeniem winy czy też bez orzekania o winie.

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1359). Podstawa prawna:

Artykuł powstał przy współpracy z https://wzoryrodzinne.pl/

Pozew o rozwód + Darmowy Wzór Pozwu [2022r.]

Jak napisać pozew rozwodowy?

Chcesz napisać pozew rozwodowy, ale w taki sposób ażeby sąd rozwiązał małżeństwo bez zbędnych pytań i wątpliwości? Nie chcesz marnować całych tygodni na przedłużającą się procedurę rozwodową i dosyłać do sprawy dziesiątków dokumentów, o których zapomniałaś lub nie wiedziałaś, że są potrzebne? A może jesteś ciekawa o co zapyta Cię sędzia na pierwszej rozprawie rozwodowej lub potrzebny Ci wzór pozwu o rozwód? Pewnie też chciałabyś, żeby to wszystko wytłumaczył Ci doświadczony adwokat rozwodowy.

Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, bo w tym tekście wyjaśnić Ci jak samemu napisać pozew o rozwód, gdzie można złożyć pozew o rozwód, a także czy można wycofać pozew o rozwód w sytuacji, kiedy jednak zmienisz zdanie.

Co musisz wiedzieć, zanim postanowisz złożyć pozew o rozwód?

Musisz zapamiętać tych kilka informacji, bo one będą Ci potrzebne zarówno w trakcie pisania pozwu o rozwód, a także na pierwszej rozprawie.

Całkowity i trwały rozkład pożycia małżonków i zgodność z zasadami współżycia społecznego.

Po pierwsze warunkiem orzeczenia rozwodu i rozwiązania małżeństwa jest ustalenie przez sąd, że doszło do rozkładu pożycia.

Trwały rozkład pożycia małżeńskiego (trwały i zupełny) oznacza, że nie łączą was żadne uczucia, nie dzielicie wspólnej sypialni, a także nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego. Te elementy wskazują, że między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia.

Co więcej nie ma żadnych szans, że ten stan ulegnie zmienia (co świadczy o tym, że rozkład jest trwały). Te wszystkie elementy będzie oceniał sąd biorąc pod uwagę tzw. zasady doświadczenia życiowego.

Jeżeli w pozwie lub na sali rozpraw pokażesz, że masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości znacznie przedłużysz procedurę rozwodową. Sąd zanim rozwiąże Wasze małżeństwo może zarządzić mediację, zawiesić postępowanie, czy choćby odroczyć rozprawę na kolejne kilka miesięcy.

Sąd co prawda może oddalić pozew o rozwód jeżeli uzna, że orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, ale w praktyce nie spotkałem się z takim rozstrzygnięciem.

Rozwód z orzekaniem o winie, czy bez orzekania o winie

Po drugie orzekając rozwód sąd orzeka, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Uważaj na tę pułapkę, która spowoduje, że Twój rozwód będzie się ciągnął w nieskończoność. Orzekanie o winie ma sens tylko w jednym przypadku.

Jeżeli któryś z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka, który nie ponosi winy, to sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego czyli płacić mu alimenty.

Kiedy warto wskazywać małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia?

Z perspektywy mojego doświadczenia uważam, że orzekanie o winie – poza kwestią alimentów – ma wymiar jedynie honorowy.

Dlatego jeżeli nie liczysz na alimenty możesz śmiało odpuścić orzekanie o winie. Rozwód bez orzekania o winie jest znacznie szybszy i mniej stresujący. Pamiętaj, że skutki tego wyroku będą takie, jak gdyby nikt nie ponosił winy za rozkład pożycia.

Przeczytaj więcej:

Teoretycznie, jeżeli drugi małżonek zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a Ty nie chcesz rozwodu, to może oddalić pozew o rozwód – chyba, że sąd uzna, Twój brak zgody jest konkretnych okolicznościach sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Natomiast nigdy nie spotkałem się z takim wynikiem sprawy rozwodowej w praktyce, a występuję jako adwokat w sprawach rozwód i podział majątku od wielu lat.

Musisz jednak wiedzieć, że rozwód bez orzekania o winie jest możliwy tylko na zgodne żądanie małżonków. Zatem nie uda Ci się go przeprowadzić bez zgody drugiego małżonka.

Więcej o rozwodzie z orzekaniem o winie przeczytasz tutaj: Czy opłaca się wnosić o rozwód bez orzekania o winie?

Jak wygląda przygotowanie i złożenie pozwu rozwodowego?

Złożenie pozwu rozwodowego wygląda w zasadzie tak samo, jak złożenie każdego innego pozwu lub wniosku w ramach postępowania sądowego.

Należy pamiętać, że pozew rozwodowy należy wydrukować w trzech egzemplarzach. Wszystkie dokumenty załączone do pozwu (załączniki) również należy skserować tak, aby mieć trzy komplety załączników.

Dlaczego właśnie po trzy egzemplarze? To proste.

Pozew rozwodowy składa się w sądzie okręgowym w dwóch egzemplarzach.

Jeden egzemplarz pozwu rozwodowego wraz z jednym kompletem załączników przeznaczony jest dla sędziego, który będzie prowadził sprawę orzekał w sprawie o rozwód. Sąd na bazie tego egzemplarza tworzy akta sprawy, do których będą trafiać dalsze pisma, dowody, protokoły z rozpraw, zapadłe w sprawie orzeczenia itp.

Drugi egzemplarz pozwu rozwodowego, wraz z drugim kompletem załączników, sąd wysyła stronie pozwanej.

Warto zatem mieć na uwadze, że przed rozprawą strona pozwana będzie miała możliwość zapoznania się ze sporządzonym przez nas pozwem, a także z załączonymi przez nas do pozwu dokumentami (załącznikami).

Trzeci egzemplarz pozwu o rozwód wraz ze wszystkimi załącznikami zostawiamy dla siebie. Nie należy lekceważyć tej zasady. Może być tak, że na rozprawie sąd poprosi nas o wyjaśnienie pewnych kwestii wskazanych w pozwie lub sprecyzowania znaczenia jakiegoś dokumentu. Wtedy warto mieć na sali sądowej przed sobą wszystkie dokumenty, żeby bez nerwów i niepotrzebnej zwłoki odpowiedzieć sądowi na wszystkie pytania.

Co więcej, może być tak, że jeszcze przed wyznaczeniem rozprawy sąd wezwie nas np. do ponownego przesłania jakiegoś załącznika do pozwu. Może się okazać, że zapomnieliśmy o jakimś załączniku przygotowując odpis pozwu dla pozwanego.

Jeśli nie zostawimy sobie choćby kser załączników nie będziemy mogli wykonać zobowiązania wyznaczonego przez sąd, a to może skutkować zwrotem pozwu rozwodowego i koniecznością prowadzenia całej procedury od początku. Taka nieuwaga może nas kosztować nawet kilka miesięcy czasu poświęconego na korespondencję z sądem.

Załączniki do pozwu o rozwód – oryginały czy kserokopie?

Ja osobiście odpis aktu małżeństwa oraz akty urodzenia wspólnych dzieci do głównego egzemplarza pozwu przedkładam w oryginale, zaś dla pozwanego i dla siebie pozostawiam kopię. Pozostałą dokumentację (np. rachunki na potrzeby wykazania wysokości alimentów) przedstawiam w kopii (w obu egzemplarzach, które otrzyma sąd) zaś sobie pozostawiam oryginały.

Jeśli sąd będzie miał na rozprawie wątpliwości do prawdziwości kopii, na rozprawie okazuję dokument w oryginale.

Pozew o rozwód można złożyć w sądzie za pośrednictwem poczty (dobry zwyczaj mówi, żeby pozew wysłać listem poleconym i dowód nadania dołączyć do trzeciego egzemplarza pozwu, który pozostawiamy dla siebie).

Pozew można także złożyć na biurze podawczym Sądu Okręgowego. W takim wypadku należy mieć ze sobą trzeci egzemplarz pozwu (lub choćby jego pierwszą stronę), na którym w biurze podawczym otrzymamy tzw. prezentatę, czyli pieczęć potwierdzającą fakt złożenia pisma o określonej treści w określonej dacie (i godzinie) na biurze podawczym sądu.

Jak samemu napisać pozew o rozwód?

Pozew rozwodowy składa się z kilku elementów.

W pierwszej kolejności powinien zawierać oznaczenie sądu, dane jednej i drugiej strony, oznaczenie, że jest to pozew o rozwód oraz określenie żądań. Istnieją elementy wyroku rozwodowego, których sąd nie może pominąć, więc Twój pozew również powinien zawierać stanowisko odnośnie tych kwestii. Są to:

wykazanie, że między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa.

wskazanie, czy i który z małżonków ponosi za to winę.

W praktyce masz trzy możliwości: twój pozew może zawierać wniosek o zaniechanie orzekania o winie, wniosek o rozwiązanie małżeństwa z winy drugiego małżonka, albo z winy obojga małżonków.

Ważne: małżonkowie muszą być co do tego zgodni. Wystarczy, że jedno z was chce rozwodu z winy, a sąd nie będzie mógł orzec rozwodu bez orzekania o winie.

Jeżeli macie małoletnie dzieci w pozwie należy wskazać:

któremu z małżonków należy powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej.

należy powierzyć wykonywanie jak mają wyglądać kontakty z małoletnimi dziećmi (mając na uwadze dobro dziecka)

wysokość żądanych lub należnych alimentów,

uregulowanie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania (jeśli razem mieszkacie).

Pozew może też zawierać inne żądania np. zasądzenie alimentów od współmałżonka, albo eksmisję.

Przeczytaj: Rodzaje rozstrzygnięć odnośnie władzy rodzicielskiej

W pozwie należy umieścić opis stanu faktycznego oraz uzasadnienie, w którym wskażesz w jakich okolicznościach nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego oraz opiszesz pozostałe kwestie istotne dla sprawy.

Na końcu pozwu należy złożyć czytelny podpis – powinno się w nim znaleźć imię i nazwisko.

Pamiętaj, że od pozwu rozwodowego należy się opłata sądowa w kwocie 600 PLN. W większości przypadków po zakończeniu sprawy Twój byłby małżonek będzie musiał zwrócić Ci połowę tej opłaty.

Co załączyć do pozwu rozwodowego?

Do pozwu powinieneś załączyć: wspomniane już wcześniej akty stanu cywilnego, czyli: akt małżeństwa oraz akty urodzenia wspólnych małoletnich dzieci, a także dowód uiszczenia opłaty od pozwu w kwocie 600 zł – bo niestety zainicjowanie sprawy przed sądem wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów.

Wspomniane załączniki taki „pakiet minimum”, w który powinien być wyposażony każdy pozew. Reszta zależy od sytuacji. Jeśli jesteście rodzicami małoletnich dzieci to w załącznikach muszą znaleźć się dokumenty potwierdzające koszty ich utrzymania. Jeśli domagasz się orzekania o winie do pozwu możesz dołączyć dokumenty, które to potwierdzą – wydruki smsów, raport prywatnego detektywa, bilingi rozmów itp.

Nie zapomnij o załączeniu dowodu uiszczenia opłaty sądowej.

Gdzie można złożyć pozew o rozwód?

Sprawę o rozwód w pierwszej instancji rozpatruje wyłącznie sąd okręgowy, w dodatku nie dowolny, ale wskazany w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Pozew rozwodowy należy złożyć do właściwego sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, o ile chociażby jedno z was w okręgu tego sądu ma jeszcze miejsce swojego zamieszkania lub pobytu.

Jeśli ani ty, ani twój małżonek nie mieszkacie już w okręgu tego sądu, wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli i tej podstawy nie ma –sąd miejsca zamieszkania powoda.

Wprawdzie sporządzenie pozwu w formie wydruku komputerowego jest mile widziane, jednak napisać pozew możesz również własnoręcznie.

Czy można wycofać pozew o rozwód?

Jeżeli zmienisz zdanie możesz wycofać pozew rozwodowy praktycznie przez całą sprawę o rozwód składając odpowiednie pismo do sprawy. Są jednak przypadki, w których brak zgody drugiego małżonka może Ci to skutecznie uniemożliwić.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Cofnięcie pozwu o rozwód

Wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie

Przygotowałem dla Ciebie wzór pozwu o rozwód, na przykładzie którego może się zorientować jak wygląda pozew rozwodowy przygotowany przez profesjonalistę. Możesz go pobrać klikając w poniższy link.

Pozew o rozwód – wzór

Chciałem jednak powiedzieć, że ani lektura mojego bloga, ani przygotowanie pozwu o rozwód wg mojego wzoru nie jest tożsame ze skorzystaniem usług prawnych, które świadczy zawodowa kancelaria adwokacka lub uzyskaniem porady od profesjonalnego prawnika, który wie wszystko o rozwodzie i specjalizuje się w tego typu sprawach. Chcę być w stosunku do Ciebie szczery, dlatego uprzedzam, że na blogu zawarłem tylko podstawowe informacje, a każda sprawa o rozwód – podobnie jak każde małżeństwo – jest inna i wymaga innego, indywidualnego podejścia.

Warto przeczytać także ten tekst: Rozwód z adwokatem czy bez

Pozew o rozwód (Pozew rozwodowy): wskazówki i wzory

Jeśli czytasz ten artykuł to znaczy, że zamierzasz wnieść pozew o rozwód. Poniżej opiszę Ci jak napisać pozew rozwodowy, aby był dobry i skuteczny. Zamieszczę też wzór pozwu o rozwód, a w zasadzie wzory różnych pozwów o rozwód. Pewnie znajdziesz coś dla Ciebie. Poniższy artykuł składa się m.in. z następujących tematów:

Jak napisać pozew rozwodowy / Jak napisać pozew o rozwód?

Pozew o rozwód – wzór

Wspólny pozew o rozwód bez orzekania o winie

Pozew o rozwód za porozumieniem stron

Ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego przez adwokata?

Pozew o rozwód – gdzie złożyć

Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonego adwokata rozwodowego, to możesz skorzystać z moich usług. Udzielam porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. W trudnych sprawach rozwodowych reprezentuję klientów w całej Polsce. Zapraszam do zapoznania się z ofertą mojej Kancelarii ( Adwokat Rozwody Poznań ) oraz do kontaktu.

Imię i nazwisko

Numer telefonu

E-mail

Krótki opis sprawy

Δ

Jak napisać pozew rozwodowy?

Przejdźmy od razu do rzeczy. Zanim weźmiesz się do pisania pozwu o rozwód musisz najpierw wiedzieć czego oczekujesz w Twojej sprawie rozwodowej. Odpowiedz sobie na pytania:

Czy chcesz się rozwieść z winą czy bez?

Czy Ty lub Twój małżonek obiektywnie daliście podstawy do orzekania winy (np. zdrada, przemoc fizyczna lub psychiczna, alkohol, trwałe zaniedbywanie małżonka lub dzieci)?

Jak bardzo zależy Ci na szybkim uzyskaniu rozwodu?

Czy będziesz oczekiwał alimentów na siebie lub dzieci?

Kiedy chcesz dokonać podziału majątku wspólnego?

Czy masz przygotowane argumenty do rozwodu?

Zobacz także: Argumenty do rozwodu

To ważne pytania, ponieważ od nich zależy to, w jaki sposób zredagujesz Twój pozew o rozwód. Dlatego ważniejsze od tego jak napisać pozew o rozwód jest jak przygotować się do rozwodu. Jeśli dobrze przygotujesz się do Twojej sprawy o rozwód, to samo napisanie pozwu o rozwód będzie już bardzo proste. Tego, w jaki sposób przygotować się do rozwodu dowiesz się z moich artykułów:

Strategia w sprawie o rozwód

Od samego pozwu o rozwód o wiele ważniejsza jest Twoja strategia w sprawie rozwodowej! Czy w ogóle jakąś obrałeś? Musisz wiedzieć, że w sprawie o rozwód strony mogą zmieniać swoje zdanie aż do tzw. zamknięcia ostatniej rozprawy – czyli niemal przez całe postępowanie. Dlatego tak ważne jest, aby z góry określić Twoją strategię w sprawie o rozwód.

W przeciwnym wypadku możesz dać się oszukać Twojemu małżonkowi. Nie raz już widziałam, jak jeden z małżonków obiecywał, że nie będzie walczył o wykazanie winy drugiego, a później zmieniał zdanie na rozprawie. Podobnie rzecz się ma w przypadku walki o dzieci. Musisz być przygotowany na takie scenariusze.

Strategia w sprawie rozwodowej pozwala Ci określić, na czym najbardziej Ci zależy:

na szybkim rozwodzie,

wykazaniu winy drugiego małżonka,

obronieniu się przed wykazaniem własnej winy i dożywotnimi alimentami na drugiego małżonka,

władzy rodzicielskiej nad dziećmi,

niskich/wysokich alimentach na dzieci,

częstych kontaktach z dziećmi lub opiece naprzemiennej,

korzystnym podziale majątku po rozwodzie.

Strategię w sprawie o rozwód najlepiej ustalić wspólnie z adwokatem. Dobrze zrobić to na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed wniesieniem pozwu o rozwód. To pozwoli Ci na zebranie dowodów i argumentów do rozwodu.

Mam klientów, którzy po takich konsultacjach wracają do mnie po roku! To bardzo rozsądni ludzie, którym rozmowa z adwokatem pomogła poukładać sobie sprawy w głowie i przygotować się do rozwodu. Uwierz mi, że napisanie bardzo dobrego pozwu rozwodowego zaczyna się właśnie w tym miejscu.

Niektórzy nie mają jednak tyle czasu i muszą szybko się rozwieść. To nic złego. Ważne, aby nie pomijać kroku, w którym wspólnie z prawnikiem obierzesz strategię na rozwód. Bo jest to krok krytyczny.

Jeśli chcesz, możesz skorzystać z mojej pomocy. Świadczę takie konsultację rozwodowe online i telefonicznie dla klientów z całej Polski.

Pozew o rozwód – treść

Dopiero po obraniu strategii możesz zabrać się do pisania pozwu o rozwód. Pozew rozwodowy składa się z 2 części: petitum oraz uzasadnienia.

Petitum to część pozwu rozwodowego, w której określasz swoje żądania. To najważniejsza część pozwu o rozwód. Wymaga zachowania zasad określonych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego oraz precyzji.

To właśnie w petitum powinieneś wskazać, czy żądasz rozwodu i z czy ma on zostać orzeczony z winy którejkolwiek ze stron. Także w tej części wskazujesz Twoje oczekiwania w zakresie Waszych dzieci. Chodzi o takie kwestie jak: władza rodzicielska, miejsce zamieszkania, sposób opieki nad dziećmi, sposób wykonywania kontaktów, czy wreszcie wysokość alimentów na dzieci. W petitum możesz też domagać się podziału majątku wspólnego. Choć zwykle nie jest to dobry pomysł. Sądy preferują dzielenie majątku w oddzielnym postępowaniu, już po zamknięciu sprawy o rozwód.

Uzasadnienie to część pozwu o rozwód, w której przytaczasz argumenty uwiarygadniające Twoje żądania. Jeśli jesteś dobrze przygotowany do rozwodu, to „napisze się ono samo”. Zobaczysz, że tak będzie. 😊

To właśnie w tej części opisujesz historię Waszego małżeństwa oraz przyczyny, dla których żądasz rozwodu. W uzasadnieniu wskazujesz także dowody na poparcie Twoich argumentów.

Na temat formalności związanych z treścią i składaniem papierów rozwodowych pisałam w artykule: Jak złożyć papiery rozwodowe . Nie będę już powielać tych treści w tym artykule.

Ostatnią rzeczą, jaką musisz zrobić, to podpisanie Twojego pozwu rozwodowego. Podpisać musisz się osobiście, nie możesz posłużyć się wydrukiem komputerowym!

Pozew o rozwód – wzór bezpłatny

Poniżej zamieszczę wzory różnych pozwów o rozwód. To dobre i skuteczne dokumenty. Jednak muszę Cię przestrzec. Otóż nie istnieje w Internecie wzór pozwu rozwodowego, który pasowałby do Twojej sytuacji. Pisanie pozwu o rozwód w oparciu o wzór z Internetu to nie jest najlepszy pomysł.

Nawet jeśli nie stać Cię na to, aby Twoją sprawę prowadził w całości adwokat, to możesz zlecić mu samo napisanie pozwu o rozwód. To o wiele tańsze rozwiązanie niż pełna reprezentacja w sprawie. A jednocześnie masz pewność, że Twój pozew o rozwód:

będzie pasował do Twojej indywidualnej sytuacji,

będzie poprawny i skuteczny,

nie będzie zawierał wewnętrznych sprzeczności,

powstanie na bazie wcześniej ustalonej strategii.

Jeśli jednak chcesz napisać pozew samemu, to oczywiście nie jest to problem. W poniższych wzorach siłą rzeczy skoncentrowałam się na petitum. Uzasadnienie musisz dopisać sobie samemu. Nie bój się napisać go własnymi słowami. Nie sil się na język prawniczy. Sąd przecież wie, że nie jesteś prawnikiem. Po prostu napisz je normalną, poprawną polszczyzną. A gdy będziesz powoływał się na jakieś ważne okoliczności (np. że małżonek nadużywał alkoholu), to nie zapomnij, aby wskazać dowody na poparcie tych okoliczności.

Pozew o rozwód z orzekaniem o winie – wzór

Wzór pozwu o rozwód z orzekaniem o winie to zdecydowanie najbardziej skomplikowany z wszystkich zamieszczonych tu wzorów pozwów rozwodowych.

Kluczowe jest w nim, aby wykazać okoliczności mogące świadczyć o winie małżonka. Przyczyn orzekania o winie może być wiele. Do najczęstszych z nich należą:

alkoholizm,

przemoc fizyczna lub psychiczna,

brak zainteresowania małżonkiem lub rodziną,

odmowa pożycia,

zdrada.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule – Rozwód z winy męża .

Poniżej zamieszczam 2 wzory pozwów rozwodowych z orzekaniem o winie. Jeden przewidziany jest dla par z małoletnimi dziećmi, drugi bez. Jeśli posiadacie dorosłe, samodzielne dzieci, to lepiej będzie wybrać wzór bez dzieci.

Pozew o rozwód z orzekaniem o winie – bezpłatny wzór z dziećmi (POBIERZ)

Pozew o rozwód z orzekaniem o winie – bezpłatny wzór bez dzieci (POBIERZ)

A teraz przejdźmy do wzorów pozwu rozwodowego bez orzekania o winie.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – wzór

Wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie może okazać się szczególnie przydatny w 2 okolicznościach:

jeśli w Waszej sprawie nie wystąpiły okoliczności mogące przesądzać o winie jednego z Was,

lub jeśli zależy Wam na szybkim rozwodzie.

Niemniej nawet w sprawach, w którym małżonkowie nie chcą przerzucać się odpowiedzialnością za winę w rozpadzie małżeństwa, osią sporu często bywają relacje z dziećmi. Dlatego inaczej jest skonstruowany wzór pozwu o rozwód, gdy Wasze małżeństwo doczekało się wspólnego potomstwa.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – bezpłatny wzór z dziećmi (POBIERZ)

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – bezpłatny wzór bez dzieci (POBIERZ)

Wspólny pozew o rozwód bez orzekania o winie

Małżonkowie, którym zależy na szybkim rozstanie często pytają o wzór wspólnego pozwu o rozwód bez orzekania o winie. Takie myślenie jest logiczne.

Niestety polskie prawo nie przewiduje możliwości wniesienia wspólnego pozwu przez małżonków. Należy zachować odpowiednią kolejność. A więc najpierw jedno z Was składa pozew, w którym nie domaga się orzekania winy. Następnie drugi z Was składa odpowiedź na pozew, w której potwierdza stanowisko i argumentację pierwszej strony.

To najszybszy i najprostszy sposób, aby się rozwieść.

Pozew o rozwód za porozumieniem stron

Podobnie, w polskim systemie prawnym nie istnieje coś takiego jak rozwód za porozumieniem stron. W Polsce nie ma możliwości, aby spisać porozumienie, na mocy którego zakończycie Wasze małżeństwo. Rozwód za porozumieniem stron to potoczna nazwa sytuacji, w której małżonkowie dążą do szybkiego rozwodu, bez orzekania o winie.

Dlatego jeśli szukasz pozwu o rozwód za porozumieniem stron, to powinieneś skorzystać z wzoru pozwu o rozwód bez orzekania o winie. Twój małżonek powinien zaś złożyć odpowiedzieć na pozew, w której poprze Twoją argumentację.

Ile kosztuje napisanie pozwu o rozwodowego przez adwokata?

Tak jak pisałam, korzystanie z wzorów pozwów o rozwód dostępnych w Internecie nie ma większego sensu. Za stosunkowo niewielkie pieniądze można zlecić napisanie pozwu profesjonaliście – adwokatowi lub radcy prawnemu. W mojej Kancelarii Adwokackiej, napisanie pozwu o rozwód to koszt rzędu 500 – 1.000 zł. Ostateczna cena zależy od okoliczności Twojej sprawy.

Pamiętaj, że podana wyżej cena nie obejmuje reprezentowania Cię w sądzie. Jeśli jednak zechcesz, abym pomagała Ci także przed sądem, to możesz zlecić mojej Kancelarii prowadzenie sprawy.

Pozew o rozwód – gdzie złożyć?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim sądzie powinieneś złożyć swój pozew o rozwód, to przygotowałam dla Ciebie ułatwienie. W artykule „Gdzie złożyć pozew o rozwód” zamieściłam listę wszystkich sądów, do których może zostać wniesiony pozew o rozwód, w zależności od Twojego miejsca zamieszkania.

Pamiętaj też, że póki co polskie prawo nie przewiduje możliwości wniesienia pozwu przez Internet. Musisz więc złożyć go na piśmie we właściwym sądzie lub wysłać pocztą, listem poleconym.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.

W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!

Adwokat

Marlena Słupińska-Strysik

e-mail: [email protected]

tel. 61 646 00 40

tel. 68 419 00 45

tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – wzór

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Na czym polega zupełny rozkład pożycia? Czym jest trwały rozkład pożycia? Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Trzeba także pamiętać, że orzekając rozwód sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednak na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. Wówczas następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Na czym polega zupełny rozkład pożycia?

Zupełność rozkładu pożycia polega na zaniku trzech zasadniczych więzi pomiędzy małżonkami. Chodzi tu o więź uczuciową, zwaną duchową, emocjonalną lub psychiczną, więź fizyczną (inaczej intymną, cielesną, seksualną) oraz więź gospodarczą (ekonomiczną). Innymi słowy, pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej, a ustanie któregokolwiek z elementów tej wspólnoty należy uznać za objaw rozkładu pożycia, nie przesądzając na podstawie tylko tego objawu stopnia rozkładu.

Do stwierdzenia, że między małżonkami brak jest wspólnoty duchowej, nie jest konieczne stwierdzenie wrogiego lub choćby niechętnego ich stosunku do siebie. Zachowanie poprawnych stosunków, utrzymanie kontaktów w interesie wspólnych dzieci, nie musi oznaczać, że więź duchowa istnieje. Chodzi bowiem nie o jakąkolwiek więź duchową, lecz o więź charakterystyczną dla duchowej wspólnoty małżeńskiej.

Zmiana ustroju majątkowego, ze wspólności ustawowej na rozdzielność majątkową, nie może być utożsamiana z zerwaniem więzi gospodarczej, więź gospodarcza w prawidłowo funkcjonującym małżeństwie jest zachowana niezależnie od ustroju majątkowego, w jakim funkcjonują małżonkowie.

Jeżeli małżonek korzysta z dochodów drugiego małżonka w sytuacji przymusu ekonomicznego, to nie można przyjąć, że pomiędzy małżonkami istnieje więź gospodarcza

Czym jest trwały rozkład pożycia?

Trwałość rozkładu pożycia pojawia się wówczas, gdy zaistnieje przekonanie, że małżonkowie nie powrócą już do wspólnego pożycia. Trwałość rozkładu pożycia można stwierdzić, dopiero gdy rozkład jest zupełny. Innymi słowy, trwały rozkład pożycia występuje wtedy, gdy ocena oparta na doświadczeniu życiowym prowadzi do wniosku, że w przyszłości nie nastąpi nawiązanie wspólnego pożycia. Przy ocenie stopnia trwałości należy brać pod uwagę czas trwania małżeństwa i czas rozłączenia. Nie jest konieczne stwierdzenie niemożliwości podjęcia pożycia, lecz ocena prawdopodobieństwa powrotu do pożycia w świetle okoliczności sprawy i doświadczenia życiowego. Okoliczność, że powrót do pożycia jest w subiektywnym przekonaniu małżonka możliwy, nie może mieć decydującego znaczenia dopóki, dopóty nie przedstawi on przekonującej argumentacji swojego stanowiska.

Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie

……………………., dnia …………………….

Sąd Okręgowy w …………………………..

Wydział Cywilny Rodzinny

ul. …………………………………………………

……………………………………………………..

Powódka: ……………………………………..

ul. …………………………………

……………………………………..

PESEL: …………………………

Pozwany: ……………………………………..

ul. …………………………………

……………………………………..

PESEL: …………………………

POZEW O ROZWÓD

BEZ ORZEKANIA O WINIE

Niniejszym wnoszę o:

rozwiązanie małżeństwa stron zawartego w dniu ………………………… roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w ………………………… nr aktu małżeństwa ………………………… bez orzekania o winie ;

zaniechanie orzekania o wspólnym mieszkaniu stron;

zasądzenie od pozwanego na rzecz pow ódki zwrotu połowy kosztów postępowania;

dopuszczenie oraz przeprowadzenie dowodów z dołączonych do pozwu dokument ów oraz dowodu z przesłuchania stron na podane w treści pozwu okoliczności.

UZASADNIENIE

Nasze małżeństwo zostało zawarte ………………………… roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w ………………………….

(dowód: odpis skrócony aktu małżeństwa zawartego w USC w …………………………).

– na okoliczność zawarcia związku małżeńskiego stron.

Z małżeństwa nie posiadamy małoletnich dzieci.

Po zawarciu związku małżeńskiego zamieszkaliśmy w …………………………. Początkowo pożycie małżeńskie przebiegało pomyślnie, jednak z czasem zaczęło dochodzić do coraz częstszych kłótni. Uwidoczniły się różnice charakterów w zakresie sposobu spędzania wspólnego czasu i wizji dotyczącej przyszłości. Mieliśmy inne zainteresowania i przestaliśmy ze sobą rozmawiać. Pojawiły się problemy finansowe.

Nie potrafiliśmy się porozumieć nawet w najprostszych kwestiach życia codziennego, takich jak ………………………….

W następstwie stopniowego oddalania się ustała więź fizyczna. Powyższe miało miejsce ………………………… roku, a kryzys w małżeństwie zaczął się pogłębiać.

W efekcie od ………………………… roku ustała również więź gospodarcza. Powódka/pozwany wyprowadził się do …………………………. Od tego czasu podejmowaliśmy próby ratowania związku, jednak nie przyniosły one żadnych rezultatów. W celu ratowania związku ……….. (np. podjęliśmy terapię małżeńską, wyjechaliśmy na wspólny wyjazd) ……….. .

W tych okolicznościach należy stwierdzić, że rozpad małżeństwa jest trwały i zupełny. Małżonkowie nie darzą się wzajemnym uczuciem, nie utrzymują więzi fizycznych i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. Nie istnieje szansa na nawiązanie pożycia.

Związek stron nie rokuje szans na odbudowanie, przez co jego rozkład nosi znamiona trwałości w rozumieniu art. 56 KRO. Pomiędzy małżonkami nie ma możliwości odbudowy więzi emocjonalnej. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wytycznych z 28 maja 1955 roku, I CO 5/55 (OSNCK 1955 nr 3, poz. 46), do stwierdzenia, iż rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że powrót do wspólnego pożycia nigdy nie nastąpi.

Ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania stron był …………………………, gdzie obecnie powódka nadal zamieszkuje, stąd też właściwy do rozpoznania sprawy jest Sąd Okręgowy w ………………………… (art. 41 KPC).

Pomiędzy małżonkami nie toczyły się sprawy o rozwód, separację i alimenty.

Jak już zaznaczono, strony podjęły próbę pozasądowego rozwiązania sporu, jednak z uwagi na różnice charakterologicznie nie przyniosły one pożądanych skutków. Obecnie kontakt jest znikomy i dotyczy tylko najpilniejszych kwestii. Każde z małżonków powoli organizuje sobie swoje życie.

Mając na uwadze całokształt naprowadzonych okoliczności, wnoszę jak w petitum niniejszego pozwu.

………………………

Załączniki:

potwierdzenie dokonania opłaty w wysokości 600 zł;

odpis pozwu wraz z załącznikami (x 2);

odpis skrócony aktu małżeństwa oryginał wraz z kserokopią.

dr Daniela Wybrańczyk, prawnik, mediator

키워드에 대한 정보 pozew o rozwód z mojej winy wzór

다음은 Bing에서 pozew o rozwód z mojej winy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  낫또 매일 먹으면 | 청국장과 낫도를 매일 먹으면? 답을 믿으세요
See also  소고기 부위 영어 | 소고기 부위별 영어명칭 및 설명 1편(호주정육사, Beef Steak Cut 영어이름 완벽정리ㅣ꽃등심 채끝등심 목심 안심 T-Bone Y-Bone Rump 갈비) 12900 명이 이 답변을 좋아했습니다

See also  Vsim Vincent Brody | 성인간호학 Vsim 154 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak napisać pozew rozwodowy? (cz. 1) – Pozew bez orzekania o winie

  • adwokat
  • adwokat na codzień
  • bartłomiej owczarek
  • kancelaria adwokacka
  • rozwód
  • pozew o rozwód
  • pozew rozwodowy
  • podział majątku
  • podział majątku po rozwodzie
  • alimenty
  • separacja
  • rozwody w polsce
  • wniosek o rozwód
  • jak napisać pozew rozwodowy
  • rozwód bez orzekania o winie
  • pozew o alimenty
  • rozwód z orzeczeniem o winie
  • pozew o rozwód bez orzekania o winie
  • wniosek rozwodowy
  • jak napisać pozew o rozwód
  • alimenty na dziecko
  • separacja a rozwód
  • papiery rozwodowe

Jak #napisać #pozew #rozwodowy? #(cz. #1) #- #Pozew #bez #orzekania #o #winie


YouTube에서 pozew o rozwód z mojej winy wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak napisać pozew rozwodowy? (cz. 1) – Pozew bez orzekania o winie | pozew o rozwód z mojej winy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment