Upadłość Konsumencka Polaka W Anglii | Polacy W Anglii – Rozmowa Polaka Przez Telefon Z Anglikiem 14978 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “upadłość konsumencka polaka w anglii – Polacy w Anglii – Rozmowa Polaka przez telefon z Anglikiem“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 filmsblox 이(가) 작성한 기사에는 조회수 86,783회 및 좋아요 617개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

upadłość konsumencka polaka w anglii 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Polacy w Anglii – Rozmowa Polaka przez telefon z Anglikiem – upadłość konsumencka polaka w anglii 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Więcej na http://www.myyoutube.blox.pl

upadłość konsumencka polaka w anglii 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Upadłość ogłoszona w Anglii a egzekucja długów w Polsce

W Anglii obowiązują liberalne, pro-konsumenckie przepisy dotyczące … tam Polaków powoduje, iż wielu z nich ogłosiło tam swoje bankructwo i …

+ 여기를 클릭

Source: www.infor.pl

Date Published: 2/24/2021

View: 8027

Jak ogłosić bankructwo w UK? Przebieg i zasady – GoWork.pl

Kto może ogłosić bankructwo konsumenckie w Anglii? Prawo do tego ma każdy rezydent Wielkiej Brytanii. Upadłość konsumencka w UK nie wymaga nawet …

+ 여기에 표시

Source: www.gowork.pl

Date Published: 8/10/2022

View: 5574

Procedura postępowania upadłościowego w UK

W większości państw Unii Europejskie funkcjonuje instytucja upadłości konsumenckiej. Prawo upadłościowe obowiązujące w Wielkiej Brytanii uważane jest za …

+ 여기에 표시

Source: dlugi.co.uk

Date Published: 3/14/2021

View: 7066

Bankructwo konsumenckie w Anglii ucieczką przed długami w …

znajduje zastosowanie do upadłości konsumenckiej. Ogłoszenie przez Polaka – konsumenta bankructwa w Anglii prowadzi do oddłużenia z długów, …

+ 여기에 더 보기

Source: www.i-kancelaria.pl

Date Published: 11/11/2021

View: 8957

Jakie konsekwencje niesie za sobą upadłość konsumencka w …

Dzięki liberalnym przepisom w tym względzie wielu Polaków zdecydowało się zostać „bankrutami” w UK. Brzmi jak bajka? Niestety, tak pięknie nie …

+ 여기에 보기

Source: safedebts.co.uk

Date Published: 10/24/2021

View: 9488

Ogłoszenie bankructwa w UK, upadłość konsumencka w Anglii

Od momentu Brexitu aż do 1 stycznia 2021 Polaków będą obowiązywały te same prawa, co przed wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Do tego czasu Polacy …

+ 더 읽기

Source: spiralazadluzenia.pl

Date Published: 2/25/2022

View: 5026

Upadłość konsumencka w Anglii nie chroni przed długami

W Internecie zaroiło się od ofert przeprowadzenia upadłości konsumenckiej w Anglii, których twórcy zapewniają, że pomogą szybko i sprawnie pozbyć się …

+ 여기에 자세히 보기

Source: kancelaria-skarbiec.pl

Date Published: 2/20/2021

View: 2317

⇒Upadłość konsumencka w UK, Bankructwo w UK- Pomożemy!

Bankructwo w UK – Upadłość konsumencka w UK · Przed wprowadzeniem IVA i DRO było to często jedyne możliwe rozwiązanie oddłużeniowe. · Jeżeli twój dom posiada tzw.

+ 여기에 자세히 보기

Source: open-finance.co.uk

Date Published: 10/24/2022

View: 5497

Upadłość konsumencka w Anglii sprawdzonym sposobem na …

W tym okresie każdy dochód lub posiadane dobro materialne osoby po nadaniu statusu bankruta może zostać pomniejszone w celu zaspokojenia wierzycieli. Polacy nie …

+ 여기에 자세히 보기

Source: biznes.trojmiasto.pl

Date Published: 3/21/2021

View: 8619

Upadłość konsumencka w Anglii

rozporządzenie, które umożliwia Polakom ubieganie się o upadłość konsumencką. Zatem jeżeli procedura upadłościowa rozpocznie się przed dniem 29 marca 2019 r. to …

+ 더 읽기

Source: www.kancelariakociolek.pl

Date Published: 4/8/2021

View: 6493

주제와 관련된 이미지 upadłość konsumencka polaka w anglii

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Polacy w Anglii – Rozmowa Polaka przez telefon z Anglikiem. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Polacy w Anglii - Rozmowa Polaka przez telefon z Anglikiem
Polacy w Anglii – Rozmowa Polaka przez telefon z Anglikiem

주제에 대한 기사 평가 upadłość konsumencka polaka w anglii

  • Author: filmsblox
  • Views: 조회수 86,783회
  • Likes: 좋아요 617개
  • Date Published: 2011. 8. 11.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=zL8ylX8Ao3A

Jak ogłosić upadłość konsumencką w UK?

Bankructwo w UK
  1. Żeby ogłosić bankructwo w Anglii należy złożyć wniosek do sądu (Online)
  2. Opłata za złożenie wniosku to £680.
  3. Po złożeniu wniosku Syndyk analizuje sytuację finansową dłużnika, aby sprawdzić, czy jest wstanie uzyskać jakieś środki na spłatę zadłużeń.

Jak ogłosić upadłość firmy w UK?

Wniosek o ogłoszenie upadłości w UK należy złożyć elektronicznie. Koszt wniosku to 680 GBP. Istnieje możliwość rozbicia opłaty na raty, jednak sąd rozpatrzy wniosek dopiero po wpłynięciu ostatniej z nich. Maksymalnie po 28 dniach od otrzymania należności wydaje on decyzję, przesyłając wnioskodawcy wyrok przez Internet.

Jak oglosic bankructwo w Polsce?

Jak ogłosić bankructwo firmy? W sytuacji, w której przedsiębiorca ma podstawę do stwierdzenia bankructwa swojej firmy, ma też obowiązek złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości nie później niż w ciągu 30 dni od dnia, w którym zaistniała ku temu podstawa prawna.

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka polega na oddłużeniu konsumentów. Chodzi tutaj o osoby, które nie radzą już sobie z obsługą swojego zadłużenia. Przepisy, które regulują tę kwestię, obowiązują w Polsce od marca 2020 r. i bardzo uprościły one sytuację wielu osób.

Czy długi z UK przechodza do Polski?

Na mocy porozumienia pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią możliwa jest współpraca między oboma krajami nad egzekucją długów. Dlatego też, w przypadku powrotu do Polski, dłużnik może zostać pozwany przez sąd brytyjski (nawet bez zgody i jego obecności), który wyda Europejski Nakaz Aresztowania.

Czy komornik może zająć konto w UK?

11104 polskiego k.p.c. „każdy komornik działa wyłącznie w granicach swojego państwa”. Komornik z Polski może więc egzekwować długi tylko na terenie Polski, a komornik w Wielkiej Brytanii ma prawo zająć jedynie konto brytyjskie i majątek zgromadzony na terenie Wielkiej Brytanii.

Jak spłacić długi w UK?

Dla osób zmagających się ze spłata zadłużeń w Anglii, na podstawie Insolvency Act 1986 dostępnym rozwiązaniem jest umowa IVA. Jest to prawnie wiążącą umowa, która umożliwia spłatę zadłużenia jedną miesięczną ratą. Umowa IVA to dobrowolne porozumienie z wierzycielami.

Co z dlugami w UK po Brexicie?

Czy po Brexicie długi z Wielkiej Brytanii zostaną przeniesione do polskiego banku? Prawidłową odpowiedzią na postawione pytanie jest: nie. Nawet po Brexicie, brytyjskie banki będą nadal robiły wszystko, aby odnaleźć dłużnika i odzyskać swoje pieniądze.

Kiedy jest bankructwo?

Mówiąc w sporym uproszczeniu, bankructwo firmy to niemożność regulowania swoich zobowiązań względem wierzycieli.

Jakie są minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Jakie są wady upadłości konsumenckiej?
  • Utrata całego majątku – majątek konsumenta jako masa upadłości. …
  • Skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej – utrata mieszkania. …
  • Wejście majątku wspólnego małżonków do masy upadłości. …
  • Możliwość pogorszenia sytuacji małżonka, poręczyciela lub współdłużników.

Kto nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Komandytariusze i akcjonariusze, którzy odpowiadają za długi spółki również nie mogą ogłosić upadłości konsumenckiej. Taka sytuacja ma miejsce w szczególności, gdy w nazwie spółki znajdzie się imię i nazwisko komandytariusza lub akcjonariusza.

Co się dzieje z długami po ogłoszeniu upadłości?

Samo ogłoszenie upadłości nie oznacza jeszcze, że długi zostają umorzone. W pierwszej kolejności istniejące zobowiązania zostaną zaspokojone z ustalonego majątku dłużnika. Gdy ten ulegnie już likwidacji, sąd mając na uwadze ustaloną listę wierzytelności, wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli.

Ile trwa upadłość konsumencką bez majątku?

udział we własności mało atrakcyjnej nieruchomości), to czas trwania właściwego postępowania upadłościowego może potrwać nawet klika lat. W przypadku natomiast, gdy upadły nie posiada żadnego majątku, etap właściwego postępowania upadłościowego powinien trwać do około 6 miesięcy.

Jakie są obowiązki osoby która ogłosiła upadłość?

Upadły dłużnik ma obowiązek wydać syndykowi cały majątek, niezbędne dokumenty oraz wykonywać ciążące na nim zgodnie z ustawą obowiązki; jeśli się z tego nie wywiąże – sąd może umorzyć postępowanie.

Czy opłaca się ogłosić upadłość konsumencką?

Zdecydowanie się na ogłoszenie upadłości jest uzasadnione tylko przy wystąpieniu uzasadnionych sytuacji, np. w przypadku utraty kontroli nad sytuacją finansową, zaciągnięcia zobowiązań znacznie przewyższających możliwości ich spełnienia na ustalonych warunkach, czy też trudnej sytuacji życiowej, np. poważnej choroby.

Co z dlugami w UK po Brexicie?

Czy po Brexicie długi z Wielkiej Brytanii zostaną przeniesione do polskiego banku? Prawidłową odpowiedzią na postawione pytanie jest: nie. Nawet po Brexicie, brytyjskie banki będą nadal robiły wszystko, aby odnaleźć dłużnika i odzyskać swoje pieniądze.

Na czym polega Iva?

Co to jest IVA? IVA (Individual Voluntary Arrangement) to formalna i wiążąca prawnie umowa z wierzycielami, która ma na celu zrestrukturyzować spłaty zadłużenia w danym okresie czasu. Restrukturyzacja służy obniżeniu wysokości spłat do uzgodnionego poziomu, w zasięgu możliwości finansowych klienta.

Upadłość ogłoszona w Anglii a egzekucja długów w Polsce

W Anglii obowiązują liberalne, pro-konsumenckie przepisy dotyczące ogłoszenia upadłości (bankructwa), co w połączeniu z dużą liczbą zamieszkujących tam Polaków powoduje, iż wielu z nich ogłosiło tam swoje bankructwo i uzyskało oddłużenie. Osoby te miały prawo zgłosić do postępowania upadłościowego wszystkie swoje długi, w tym te zaciągnięte przed wielu laty w Polsce, a także zobowiązania wobec ZUS czy urzędu skarbowego. Niejednokrotnie wielu z nich myśląc np. o powrocie do kraju zastanawia się czy komornik w Polsce nie będzie prowadził przeciwko nim egzekucji w celu odzyskania długów. Czy te wątpliwości są słuszne?

Czy upadłość ogłoszona w Anglii uchroni przed egzekucją długów w Polsce?

Powyższą kwestię, przynajmniej do 31 grudnia 2020 roku (koniec okresu przejściowego związanego z BREXITEM), regulują przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego (wersja przekształcona), dalej jako Rozporządzenie 2015/848. Przepisy ww. rozporządzenia mają pierwszeństwo przed przepisami krajowymi. Zgodnie z kolei z postanowieniami ww. rozporządzenia prawo państwa wszczęcia postępowania określa przesłanki oraz skutki zakończenia postępowania upadłościowego. Jeśli chodzi o Anglię, to takim aktem jest Insolvency Act z 1986 r. (dalej IA). Zgodnie w brzmieniem art. 278 IA zwolnienie upadłego z długów (discharge) kończy postępowanie upadłościowe osoby fizycznej. Z kolei art. 281 IA stanowi, że zwolnienie upadłego z długów dotyczy wszystkich długów zgłoszonych do postępowania upadłościowego. Ponadto orzeczenie o wszczęciu postępowania upadłościowego wywołuje w każdym innym państwie członkowskim, w tym i w Polsce, bez potrzeby dopełnienia jakichkolwiek formalności, skutki, które wynikają z prawa państwa wszczęcia postępowania. Ponadto skutki postępowania nie mogą zostać podważone w innych państwach członkowskich, w tym i w Polsce (art. 20 ust. 1 Rozporządzenia 848/2015).

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jeśli zatem sąd w Anglii uznał się za właściwy ze względu na COMI (Główny Ośrodek Podstawowej Działalności) to ww. przepisy prawa angielskiego będą właściwe dla ustalenia skutków ogłoszonej tam upadłości. Komornik sądowy w Polsce i inne organy państwowe, bez potrzeby dopełnienia jakichkolwiek formalności, zobowiązani są respektować skutki ogłoszenia upadłości przez dłużników w Anglii pod warunkiem, iż dłużnik wskazał we wniosku wierzycieli z Polski i wysokość długu stwierdzonego tytułem wykonawczym.

Jak sytuacja będzie wyglądać po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE?

Należy jednak mieć na uwadze, że od 1 lutego 2020 roku obowiązywać zaczęła Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE i związany z nią okres przejściowy w relacjach UE-Zjednoczone Królestwo, który będzie trwać do końca 2020 roku. Okres przejściowy przewiduje utrzymanie obecnych relacji pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem na dotychczasowych warunkach, w tym ujętych ww. rozporządzeniem. Upadłości ogłoszone na terenie Wielkiej Brytanii do tego momentu będą wciąż bezpośrednio wykonalne w Polsce. Po upływie tego okresu (lub jego przedłużeniu, na co zezwala umowa maksymalnie jeden raz na maksymalnie 2 lata) dla wywołania tożsamych skutków konieczne będzie uznanie orzeczenia wydanego na terenie Wielkiej Brytanii w Polsce. Po przeprowadzeniu procedury uznania orzeczenia sądy, organy państwowe, komornicy sądowi i wierzyciele zobowiązani będą do przestrzegania i akceptacji skutków jakie ów orzeczenie wywołuje na terenie kraju pochodzenia, w omawianym przypadku Anglii.

Polecamy serwis: Egzekucja komornicza

Bankructwo konsumenckie w Anglii ucieczką przed długami w Polsce?

Wyjazd do Anglii, czy innego kraju Unii Europejskiej nie zawsze kładzie kres problemom, z którymi trzeba borykać się w ojczyźnie. Utrata pracy przy konieczności spłacania rat kredytów, może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do ruiny finansowej. Niektórzy upatrują wyjścia z takiej sytuacji w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i często decydują się na procedurę oddłużeniową za granicą, bowiem „niepolskie” przepisy mogą okazać się łaskawsze dla dłużnika.

W artykule zostały omówione następujące kwestie:

Artykuł porusza problematykę bankructwa osoby fizycznej o charakterze transgranicznym, w sytuacji gdy konsument posiada długi w więcej niż jednym Państwie Członkowskim. W tekście pojawiają się odniesienia do następujących aktów prawnych:

Prawa upadłościowego i naprawczego, czyli polskiej ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 535) zwanej dalej ustawą Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1346/2000 (Dz.U.UE L z dnia 30 czerwca 2000 r.) zwanego dalej rozporządzeniem ( od dnia 26-06-2017 obowiązuje w większości Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego Dz.U.UE.L.2015.141.19 z dnia 2015.06.05

a używane określenie Państwo Członkowskie oznacza każde Państwo Członkowskie Unii Europejskiej z wyjątkiem Danii, która nie jest objęta zakresem zastosowania rozporządzenia (motyw 33 rozporządzenia).

Charakter prawny wspólnotowego rozporządzenia upadłościowego Nr 1346/2000.

Przepisy ww. rozporządzenia wspólnotowego dotyczą upadłości o transgranicznych skutkach i są stosowane bezpośrednio, to znaczy bez ich wprowadzania (inkorporacji) w drodze ustawy do polskiego porządku prawnego, stąd prawo strony do powoływania się w postępowaniu przed sądami krajowymi na przepisy rozporządzenia wprost.

Czy rozporządzenie wspólnotowe Nr 1346/2000 swoim zakresem obejmuje postępowania upadłościowe wobec konsumentów?

Wspomniane rozporządzenie unijne należy stosować do upadłości konsumenckiej. Zgodnie z polską ustawą postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej stanowi wspólne dochodzenie roszczeń wierzycieli od niewypłacalnego dłużnika, będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, której niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych okoliczności. Natomiast zakresem podmiotowym rozporządzenia wspólnotowego zostali objęci dłużnicy będący osobami fizycznymi, osobami prawnymi, zarówno przedsiębiorcy jaki i osoby niewykonujące działalności gospodarczej ( motyw 9 preambuły rozporządzenia). Do zakresu przedmiotowego rozporządzenia należą zbiorowe postępowania upadłościowe przewidujące niewypłacalność dłużnika, które obejmują całkowite lub częściowe zajęcie jego majątku oraz powołanie zarządcy ( art. 1 ust. 1 rozporządzenia a także definicje „postępowania upadłościowego” i „zarządcy” zawarte w art. 2 pkt. a i b rozporządzenia).

Konsumenckie postępowania upadłościowe nie zostały wyłączone z przedmiotowego zakresu zastosowania rozporządzenia (art. 1 ust. 2 rozporządzenia). Wykaz postępowań upadłościowych, do których stosuje się rozporządzenie zawiera załącznik A do rozporządzenia. W Polsce jest to zatem postępowanie upadłościowe. Upadłość konsumencka nie została wprost wymieniona w wykazie zawartym w załącznik A do rozporządzenia , jednak na podstawie polskiej ustawy postępowanie upadłościowe wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej prowadzi się według przepisów o postępowaniu upadłościowym (art. 491 (1) i następne ustawy).

A więc „polskie” postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej mieści się w zakresie zastosowania rozporządzenia wspólnotowego.

Jeśli konsument posiada długi w kilku państwach członkowskich, sąd którego z nich jest właściwy do wszczęcia i prowadzenia postępowania oddłużeniowego?

Sądem właściwym do wszczęcia konsumenckiego postępowania upadłościowego jest sąd tego Państwa Członkowskiego, na terytorium którego osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą ma miejsce stałego pobytu, bowiem w tym miejscu znajduje się centrum jej podstawowych interesów COMI – centre of main interests (motyw 13 preambuły, art. 3 ust. 1 rozporządzenia). Co do zasady będzie to miejsce zamieszkania dłużnika. Czyli jeśli Polak od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Anglii i jednie kilka razy w roku odwiedza rodzinę w Polsce, wówczas to w Anglii a nie w Polsce znajduje się centrum jego podstawowych interesów i sąd angielski będzie właściwy do przeprowadzenia w stosunku do niego procedury oddłużeniowej. Sąd angielski stosuje prawo angielskie (Insolvency Act 1986 i Insolvency Rules 1986) zgodnie z zasadą, że dla wszczęcia, prowadzenia i zakończenia postępowania upadłościowego właściwe jest prawo państwa członkowskiego, w którym został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości (art. 4 ust. 1 rozporządzenia).

Porównanie bankructwa personalnego w Anglii i w Polsce.

Nadmieńmy, że osoby fizyczne mogą ogłosić bankructwo konsumenckie w Anglii, składając w sądzie właściwy formularz. Informacje konieczne do złożenia takiego wniosku można uzyskać na stronie http://www.insolvency.gov.uk/. Konsumenci mogą również ogłosić upadłość w Polsce (art. 491 (1) – art.491 (23) ustawy powołane przepisy prawa obowiązują od 31.12.2014 r.).

Ogłoszenie bankructwa w Polsce jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat i przewiduje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej gdy zachodzi stan niewypłacalności osoby fizycznej, chyba że dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.(art. 491 (4) ust. 1 ustawy. Procedura oddłużeniowa w Anglii wydaje się być prostsza, tańsza a przede wszystkim szybsza (co do zasady postępowanie upadłościowe w Anglii trwa 12 miesięcy, natomiast w Polsce minimalny okres realizacji planu spłaty wynosi 3 lata).

Zgłoszenie wierzytelnosci przez wierzyciela zagranicznego.

Wierzyciel z Polski będzie mógł zgłosić swoją wierzytelność w języku polskim do postępowania upadłościowego toczącego się w Anglii. Dotyczy to również takich wierzycieli, jak organy podatkowe i instytucje ubezpieczenia społecznego. Wierzytelność zgłasza się na piśmie w języku polskim, ponieważ język polski jest językiem urzędowym UE (art. 39 rozporządzenia). Nie ma obowiązku zgłoszenia wierzytelności w języku urzędowym państwa wszczęcia postępowania, jednak od wierzyciela można zażądać tłumaczenia (art. 42 ust. 2 rozporządzenia). Do zgłoszenia należy załączyć dokumenty, z których wynika istnienie wierzytelności (art. 41 rozporządzenia). Oznacza to, że upadłość konsumencka ogłoszona w Anglii może objąć nie tylko długi powstałe w Anglii, ale także te powstałe w Polsce lub w innym państwie. Państwo wszczęcia postępowania upadłościowego nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia wierzytelności z uwagi na to, że wierzyciel ma siedzibę, czy miejsce zamieszkania za granicą.

Sąd Państwa Członkowskiego, w którym zostało wszczęte postępowanie upadłościowe, ma obowiązek zawiadamiać znanych wierzycieli o prawie do zgłoszenia wierzytelności (art. 40 rozporządzenia). Zawiadomienie dokonywane jest na formularzu „Wezwanie do zgłoszenia wierzytelności. Przestrzegać terminów”. (Invitation to lodge a claim. Time limits to be observed.) (art. 42 rozporządzenia).

Skutki oddłużenia za granicą dla egzekwowania długów w Polsce.

Prawo państwa wszczęcia postępowania (the law of the Member State of the opening of the insolvency proceedings) stosuje się nie tylko do wszczęcia, prowadzenia i ukończenia konsumenckiego postępowania upadłościowego, ale także do skutków tego postępowania, w szczególności według tego prawa określa się prawa wierzycieli po ukończeniu postępowania upadłościowego (art. 4 rozporządzenia). Według prawa państwa, do którego złożono wniosek o ogłoszenie upadłości określa się zarówno procesowe jak i materialne skutki postępowania upadłościowego (motyw 23 preambuły). W sytuacji opisanej powyżej do oceny skutków postępowania upadłościowego właściwe będzie prawo angielskie (art. 281 Insolvency Act – Effect of discharge).

W sytuacji odwrotnej, gdy postępowanie oddłużeniowe wobec konsumenta – Polaka prowadził sąd polski, pominięcie wierzyciela na etapie postępowania w przedmiocie rozpoznania wniosku może skutkować oddaleniem wniosku ( art. 491(4) ust. 1 ustawy), w trakcie właściwego postępowania upadłościowego – umorzeniem postępowania art. 491(10) ust. 3 ustawy, a po zakończeniu postępowania upadłościowego – brakiem umorzenia zobowiązania jeżeli wierzyciel, którego pominięto nie brał udziału w postępowaniu (art. 491(21) ust.2

PODSUMOWANIE:

Rozporządzenie upadłościowe Nr 1346/2000 ( a od dnia 26.06.2017 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r.) znajduje zastosowanie do upadłości konsumenckiej. Ogłoszenie przez Polaka – konsumenta bankructwa w Anglii prowadzi do oddłużenia z długów, zarówno tych które zostały ujawnione w postępowaniu upadłościowym prowadzonym w Anglii jak i tych które zostały pominięte. Wierzyciele z Polski mogą zgłosić swoje wierzytelności do konsumenckiego postępowania upadłościowego prowadzonego za granicą.

Sylwia Gładysz – aplikantka radcowska

Inne artykuły dot. upadłości konsumenckiej:

Turystyka upadłościowa z Polski do Anglii. Bankruptcy tourism from Poland to England.

Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Anglii dla egzekucji długów w Polsce.

Jak sporządzić wzorcowy wniosek o ogłszenie upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka 2011 – realną szansą na nowy start?

Jakie okoliczności uzasadniają ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej 2011.

Jakie konsekwencje niesie za sobą upadłość konsumencka w Anglii?

W Polsce, wbrew pozorom, bankrutem zostać niełatwo. Aby ogłosić upadłość konsumencką należny spełniać szereg warunków, a następnie przebrnąć przez żmudny proces, którego pozytywne rozstrzygnięcie wcale nie jest gwarantowane. W Wielkiej Brytanii sytuacja ma się zgoła inaczej.

W kraju, w którym to biurokracja jest dla człowieka, a nie człowiek dla biurokracji, znacznie łatwiej ogłosić upadłość konsumencką i pozbyć się długów, które ciążą od lat, a których nie jesteśmy w stanie spłacić. Dzięki liberalnym przepisom w tym względzie wielu Polaków zdecydowało się zostać „bankrutami” w UK.

Brzmi jak bajka? Niestety, tak pięknie nie jest! Rzeczywiście, w wielu przypadkach ogłoszenie upadłości w Anglii może okazać się ostatnią deską ratunku. Czas rozstrzygnięcia procesu upadłościowego to maksymalnie 24 miesiące, a jego koszt wynosi 755 funtów. Osoba, która otrzyma pozytywną decyzję zostaje wpisana do Individual Insolvency Register, co wiąże się z różnymi ograniczeniami. Jakimi?

Jakie są najważniejsze konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Przed podjęciem decyzji o „wymazaniu” długów, w jakie podpadliśmy, warto zastanowić się nad konsekwencjami, jakie ona ze sobą niesie. Trzeba mieć świadomość, że uwolnienie się od wierzytelności, których nie jesteśmy w stanie spłacić ma swoją cenę. Jaką?

1. Zakaz pracy w zawodach związanych z finansami i bankowością. W dodatku niektóre firmy prowadzą politykę niezatrudniania takich osób.

2. Uzyskanie jakiegokolwiek kredytu w banku czy choćby podpisanie abonamentu na kablówkę lub telefon będzie bardzo trudno lub wręcz niemożliwe.

3. Cały majątek także ten znajdujący się poza Anglią zostanie wylicytowany, a zyski ze sprzedaży zostaną użyte do zaspokojenia roszczeń wierzycieli.

4. Jego nazwisko zostanie podane do publicznej wiadomości, a dane będą figurowały w Individual Insolvency Register.

5. Konieczne będzie poniesienie wszelkich kosztów proceduralnych o formalnych – w tym opłat sądów i kosztów postępowania syndyka.

6. Ogłoszenie upadłości nie zwalania z opłacania alimentów, grzywien sądowych, mandatów, pożyczek studenckich.

Ogłoszenie bankructwa w UK, upadłość konsumencka w Anglii

Przez bardzo długi czas Polacy poszukiwali swojego miejsca na świecie, gdzie życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, gdzie można zdobyć godziwe zatrudnienie i pieniądze nie tylko na podstawowe potrzeby. Jednym z krajów, do którego chętnie wyjeżdżali nasi rodacy była Anglia. Na Wyspach Brytyjskich każdy dostawał szansę na pracę, mieszkanie, pieniądze i lepszą egzystencję. Ucieczka z Polski, z kraju, w którym co prawda gospodarczo dzieje się coraz lepiej, ale jeszcze nie aż tak dobrze, od niepamiętnych czasów była dla Polaków kuszącą alternatywą. Zachód, bliższy czy dalszy, kojarzył i kojarzy się nadal z dobrobytem, luksusem i większymi szansami. Od pewnego czasu, wyjeżdżamy tam również po to, by uwolnić się od długów, co też jest tam łatwiejsze. Cóż, w naszej ludzkiej naturze leży pęd do życia prostszego i pozbawionego kłopotów. Stąd też pęd do innych krajów, w tym do Anglii.

Upadłość konsumencka w Anglii nie chroni przed długami

Upadłość w Anglii

Ostatnio w Internecie zaroiło się od ofert przeprowadzenia upadłości konsumenckiej w Anglii, których twórcy zapewniają, że pomogą szybko i sprawnie przejść postępowanie upadłościowe na korzystnych warunkach, co pozwoli odciąć się od wszelkich długów z przeszłości. Niestety twórcy tych ofert nie będą w stanie dotrzymać obietnic złożonych swoim klientom, ponieważ skuteczne przeprowadzenie upadłości za granicą jest znacznie bardziej skomplikowane niż się z pozoru wydaje.

Moda na upadłość

Panujący w ostatnich latach kryzys gospodarczy spowodował, iż wiele firm i gospodarstw domowych stanęło na skraju bankructwa. Sprawiło to, iż coraz większy odsetek z tych osób decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a także rozpoczęcie procedury oddłużeniowej. Część z nich, decyduje się na ogłoszenie upadłości za granicami swojego kraju z tego względu, że w wielu przypadkach zagraniczne przepisy są korzystniejsze dla dłużnika. Możliwość ogłoszenia upadłości polskiego obywatela za granicą potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 listopada 2012 r. (sygn. C-116/11) w sprawie zainicjowanej pytaniem prejudycjalnym poznańskiego sądu upadłościowego, gdzie Trybunał stwierdził jednoznacznie, że każda forma upadłości w jednym kraju członkowskim i jej skutki muszą być respektowane przez sądy upadłościowe innego kraju Unii Europejskiej. Przytoczony powyżej wyrok spowodował wzmożenie ucieczek polskich (i nie tylko) firm za granicę pod ochronę przyjaźniejszego im prawa – w praktyce chodzi głównie o tzw. postępowanie naprawcze (układowe) we Francji i Zjednoczonym Królestwie. Niniejsze jurysdykcje stawiały do niedawna mniejsze wymagania w zakresie postępowania naprawczego spółkom znajdującym się w tarapatach finansowych. Z kolei polskie prawo upadłościowe było do niedawna na tyle skomplikowane, że polskie firmy i osoby fizyczne szukały możliwości ogłoszenia upadłości w innych jurysdykcjach, korzystając z tzw. forum shopping. Krajem, który wciąż niewątpliwie uchodzi za „raj upadłościowy” w Unii Europejskiej, jest Wielka Brytania, potocznie nazywana UK. Liberalne przepisy angielskiego prawa upadłościowego przyciągają nie tylko dłużników z Polski, ale także z innych krajów Unii Europejskiej. Często o upadłość wnioskują dłużnicy, którzy przebywają w UK krócej niż dwanaście miesięcy, a ich wierzyciele znajdują się poza UK, co nie oznacza jednak, że wszyscy oni skutecznie ogłaszają tam bankructwo. Mimo liberalnych przepisów oraz wbrew coraz częściej spotykanym ofertom firm doradczych czy prawniczych, oferujących pośrednictwo w „najszybszym i najskuteczniejszym ogłoszeniu bankructwa”, to jednak coraz trudniej przeprowadzić skuteczną upadłość w UK, bez konieczności faktycznego przeniesienia tam swojego ośrodka interesów życiowych.

Turystyka upadłościowa

Obecnie nikogo nie dziwi fala tysięcy Irlandczyków, osiedlających się na Wyspach wyłącznie po to, by następnie złożyć wniosek o ogłoszenie bankructwa. Powodem wzrostu popularności turystyki upadłościowej wśród irlandzkich (byłych) milionerów, którzy postanowili skorzystać z bardziej liberalnego angielskiego prawa upadłościowego był bardzo długi okres, jaki zgodnie z prawem upadłościowym w Irlandii (do 2012 r. było to 12 lat, obecnie 3 lata) upływa do zakończenia upadłości. Popularność Wielkiej Brytanii, jako kierunku swoistej turystyki upadłościowej, wynika z przewidzianego w art. 279 angielskiego prawa upadłościowego (ang. Insolvency Act 1986) automatycznego zakończenia postępowania upadłościowego już po upływie roku od dnia wydania orzeczenia o ogłoszeniu bankructwa (co do zasady – zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy okres ten jest krótszy – jeżeli będziemy w pełni współpracować z syndykiem masy upadłościowej, ale może się on również wydłużyć). Oznacza to, iż bankrut po tak krótkim okresie staje się, zgodnie z art. 281 tego samego aktu, wolnym od zadłużenia (ale też i od majątku). Oczywiście sam fakt posiadania liberalnego prawa upadłościowego nie spowodowałby takiej popularności tego kierunku. Istotnymi czynnikami były także możliwość ogłoszenia upadłości w Wielkiej Brytanii przez obywateli innych Państw Członkowskich Unii Europejskiej, a także objęcie skutkami ogłaszanego tam bankructwa zadłużenia powstałego w innych Państwach Członkowskich.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

za granicą nie jest tak proste

W świetle art. 3 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/ 848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego, w przypadku otwarcia postępowania upadłościowego w jednym z Państw UE, jego skutki rozciągają się na wszystkie pozostałe Państwa Członkowskie od dnia ogłoszenia orzeczenia o upadłości, a więc także na ojczyznę bankruta, jak i na jego zobowiązania. Ponadto, także zaspokojenie lub umorzenie zadłużenia wobec wierzycieli w innych krajach odbywa się według zasad określonych prawem sądu, przed którym postępowanie upadłościowe się toczy. Jednocześnie, cytowane powyżej Rozporządzenie wskazuje sąd właściwy dla ogłoszenia bankructwa – jest to, niezależnie od obywatelstwa, sąd w kraju, w którym znajduje się tzw. COMI tj. Centre of Main Interests (główny ośrodek podstawowej działalności) bankruta pochodzącego z jednego z krajów Członkowskich UE. Rozporządzenie 2015/848 w preambule określa COMI, jako miejsce, w którym „dłużnik zazwyczaj zarządza swoją działalnością i jako takie jest rozpoznawalne przez osoby trzecie”. W przypadku spółki lub osoby prawnej domniemywa się, że takim miejscem jest miejsce jej siedziby statutowej, o ile nie zostało ono przeniesione do innego Państwa Członkowskiego w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Identyczny upływ czasu odnosi się również do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (w ich przypadku COMI stanowi miejsce wykonywania tej działalności), a także do każdej innej osoby fizycznej, czyli konsumenta (w tym przypadku COMI stanowi miejsce zwykłego pobytu). Przy ustalaniu czasu koniecznego do uznania, że COMI znajduje się na terenie UK posiłkować się należy także bogatym orzecznictwem sądów angielskich dotyczącym upadłości, w szczególności w sprawach „niemieckich” w Wielkiej Brytanii, w których bankrutom z Niemiec nie powiodło się ogłoszenie upadłości wg prawa angielskiego (np. Die Sparkasse Bremen AG vs. Armutcu, Sparkasse Hilden Ratingen Velbert vs. Horst Konrad Benk, Re Eichler, Official Receiver vs. Mitterfellner). Ogłoszenia bankructw dokonane z powodzeniem przez irlandzkich milionerów, takich jak Bernard McNamara, John Fleming czy Tom McFeely, wynikają raczej z faktu, iż orzekały o nich sądy niższego rzędu, które bardzo pobieżnie badały kwestię COMI. W ostatnim czasie, ze względu na diametralnie zwiększającą się liczbę podmiotów zainteresowanych takim rozwiązaniem, a tym samym liczbę aplikacji upadłościowych w sądach, sądy upadłościowe w Wielkiej Brytanii kładą ogromny nacisk na wnikliwe i szczegółowe zbadanie miejsca posiadania COMI przez bankruta składającego wniosek o upadłość. Z orzeczeń sądów angielskich wynika niewątpliwie dobra wiadomość, jaką jest fakt, iż sąd ten uzna fakt zmiany kraju COMI, nawet jeżeli motywem zmiany było oczekiwanie bankruta na łagodniejsze potraktowanie przez prawo upadłościowe. W Anglii obowiązuje instrukcja (ang. Technical Manual) pozwalająca na ocenę, czy zmiana głównego ośrodka podstawowej działalności przez dłużnika i imigracja do Anglii stanowi swoistego rodzaju forum shopping. Zgodnie z tymi wytycznymi, dłużnik może przenieść centrum swoich interesów do Anglii w każdym czasie także tylko po to, aby skorzystać z względniejszego prawa upadłościowego, ale taka zmiana COMI musi być rzeczywista i efektywna, co dłużnik będzie musiał wykazać z okresu sprzed złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W takim przypadku zmiana COMI przez dłużnika nie będzie stanowiła naruszenia prawa, ale tym samym trzeba pamiętać, iż kilkukrotny wyjazd czy kilkumiesięczny pobyt nie będzie jeszcze oznaczał takiej zmiany. W takich wypadkach, jak w sprawach Re Eichler czy H. Benk, sądy bardzo skrupulatnie badają, czy doszło do rzeczywistej zmiany miejsca COMI czy też zmiana jest pozorna, tymczasowa. Pomimo faktu, że prawo określa minimalny okres konieczny dla uzyskania COMI na Wyspach na 3 miesiące, niemniej orzeczenie w sprawie Re Eichler sugeruje co najmniej 6 miesięczny okres zamieszkania. Obecnie jednak, w związku z wzrastającym zjawiskiem turystyki upadłościowej, sądy stają się bardziej dociekliwe i zazwyczaj okres ten będzie musiał być jeszcze dłuższy, nawet i kilkuletni, ażeby sąd nie odrzucił wniosku. Tak więc, chcąc skorzystać z dobrodziejstwa prawa upadłościowego UK, należy wykazać, że główny ośrodek podstawowej działalności mieści się na terenie Wielkiej Brytanii od dłuższego czasu, co nie jest obecnie takie proste.

Można wątpić w skuteczność prawną

większości upadłości konsumenckiej

za granicą

Bankructwo w uk

Jak wyglada procedura ogloszenia bankructwa?

Pierwszy krok to wypełnienie wniosku przez internet. Drugi to wniesieniu opłaty sądowej w wysokości £680. Wniosek jest dość obszerny i szczegółowo przedstawia sytuację finansową osoby zadłużonej. Należy wypisać miesięczne przychody oraz wydatki, a także dobra materialne (zarówno na terenie Wielkiej Brytanii jak i w Polsce lub innym kraju).

We wniosku, należy też złożyć deklarację na temat wszystkich swoich długów .

W formularzu o bankructwo w uk należy również zdeklarować, czy w ostatnich 5-ciu latach sprzedało lub przekazało sie jakieś wartościowe dobra materialne.

Trzeba poinformowac, czy w dłużnik już ogłaszał bankructwo w uk, Debt Relief Order lub przystępował do umowy IVA.

Nalezy podać dane na temat zatrudnienia, prowadzonych działalności gospodarczych.

Co się dzieje po złożeniu wniosku?

Po ogłoszeniu bankructwa w UK, sprawę przejmuje syndyk. Syndyk zbiera dokumenty oraz informacje dotyczące sytuacji finansowej dłużnika. Zazwyczaj dane pozyskiwane są drogą mailową lub pocztą. Czasem natomiast może zdarzyć się, że syndyk zaprosi nas na spotkanie lub rozmowę telefoniczną.

Po zatwierdzeniu bankructwa w UK, informacja ta zostaje ogloszona w tzw. London Gazette oraz na stronie internetowej Insolvency Register.

Generalnie decyzja o bankructwie w UK zostaje przyznana w przeciągu do 28 dni od złożenia wniosku. W praktyce, czas ten jest znacząco krótszy. Jeżeli decyzja jest odmowna, dłużnik ma prawo odwołać się od decyzji syndyka w przeciągu 14 dni.

Bankructwo w UK zwykle trwa 12 miesięcy. Po tym czasie długi w uk zostają umorzone.

Income Payment Order lub Income Payment Agreement:

Jeśli Syndyk uzna, że pozostają nam środki w budżecie na miesięczna spłatę, może narzucić tzw Income Payment Agreement (spłata w ratach za porozumieniem) Syndyk moze tez narzucic splaty poprzez tzw Income Payment Order (sądownie narzucona spłata w ratach) Zarówno IPO jak i IPA mogą trwać do 36 miesięcy.

Po ogłoszeniu bankructwa w UK, wierzyciele nie mają prawa kontaktować się z dłużnikiem, ani listownie, ani telefonicznie.

Konsekwencje bankructwa w UK (Negatywne skutki):

Syndyk przejmuję kontrolę nad całym majątkiem dłużnika

Narzucenie restrykcji na niektórych zawodów sektory finansowe, tak jak prawnik, czy księgowy)

Nie można uzyskać kredytu w wysokości powyżej £500, bez podawania informacji, że ogłosiło się bankructwo.

Nie można występować jako dyrektor firmy limited.

Wszelkie spółki tzw partnerships, zostają rozwiązane.

Obowiązki wobec syndyka osoby ogłaszającej bankructwo w UK:

Bankructwo – co oznacza i kiedy je ogłosić?

Każdego roku wiele firm ogłasza upadłość, potocznie nazywaną bankructwem. Zjawisko to nasiliło się w ostatnich dwóch latach z powodu pandemii koronawirusa. Czym dokładnie jest bankructwo? Kiedy należy je ogłosić i jakie są tego konsekwencje?

W sytuacji, w której przedsiębiorca ma podstawę do stwierdzenia bankructwa swojej firmy, ma też obowiązek złożyć w oddziale gospodarczym właściwego sądu rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości nie później niż w ciągu 30 dni od dnia, w którym zaistniała ku temu podstawa prawna

Bankructwo przedsiębiorstwa może ogłosić zarówno właściciel firmy, jak i również jego wierzyciele

Stan upadłości nie ma wyłącznie na celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli, ale także umożliwia dłużnikowi żyć dalej w miarę normalnie

Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Bankructwo (czyli upadłość) polega na niewypłacalności osoby fizycznej lub prawnej względem jej wierzycieli. Bankructwo ogłasza przedsiębiorstwo (również jednoosobowe), które nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych przez co najmniej 3 miesiące od dnia upłynięcia terminu zapłaty, jak również takie, w którego przypadku nie sprawdziły się działania pomocowe, np. restrukturyzacja. Warto wiedzieć, że postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej (bankructwo osoby fizycznej) jest uregulowane innymi przepisami niż postępowanie upadłościowe przedsiębiorcy.

Jak ogłosić bankructwo firmy?

W sytuacji, w której przedsiębiorca ma podstawę do stwierdzenia bankructwa swojej firmy, ma też obowiązek złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości nie później niż w ciągu 30 dni od dnia, w którym zaistniała ku temu podstawa prawna. W przeciwnym razie może zostać obciążony odpowiedzialnością za niedopełnienie obowiązku prawnego. Taki wniosek składa się w oddziale gospodarczym właściwego sądu rejonowego.

Należy pamiętać, że samo dostarczenie do sądu wniosku nie jest równoznaczne z ogłoszeniem upadłości. Cała procedura upadłościowa może trwać nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od wielkości firmy, jej sytuacji finansowej oraz pozostałych czynników. W tym czasie sąd może nałożyć na przedsiębiorcę obowiązki, które ten musi wypełnić. W sytuacji, kiedy część długów wynika z okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy (np. klęski żywiołowe), wtedy sąd może podjąć decyzję o ich umorzeniu. Co istotne, ogłoszenie bankructwa i postępowanie upadłościowe nie wyklucza możliwości wniesienia przez wierzyciela pozwu o odszkodowanie.

Warto wiedzieć, że wniosek upadłościowy złożony do sądu przez dłużnika może zostać oddalony, jeżeli sąd udowodni, że dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub poprzez rażące niedbalstwo. Samo ogłoszenie bankructwa jest możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy dłużnik popadł w stan niewypłacalności, co oznacza, że utracił on płynność finansową, a tym samym zdolność do pokrywania swoich bieżących zobowiązań finansowych.

Bankructwo przedsiębiorstwa może ogłosić zarówno właściciel firmy, jak i również jego wierzyciele. Istnieje także możliwość ogłoszenia bankructwa firmy przez spadkobierców przedsiębiorcy, co powinno nastąpić nie później niż w ciągu roku od daty jego śmierci.

Jak ogłosić bankructwo osoby fizycznej?

Osobą fizyczną może być zarówno konsument, jak i jednoosobowy przedsiębiorca. Bankructwo osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (czyli upadłość konsumencka), może być skutkiem np. utraty pracy, choroby czy rozpadu małżeństwa. Może to prowadzić do braku środków na spłatę rat kredytów mieszkaniowych lub pożyczek hipotecznych. Aby uznać dłużnika będącego konsumentem za niewypłacalnego, wystarczy jedno nieuregulowane zobowiązanie pieniężne wobec jednego wierzyciela.

Sądowe postępowanie upadłościowe w stosunku do konsumenta jest prostsze, niż procedura prowadzona wobec dużej korporacji. Spowodowane jest to inną funkcją upadłości konsumenckiej, inną zaś upadłości przedsiębiorstwa. Istnieją jednak wyjątki, kiedy sąd może postanowić o prowadzeniu procedury upadłościowej wobec konsumenta według zasad przewidzianych dla przedsiębiorstw.

Ogłoszenie bankructwa – wady i zalety

Pomimo fatalnej sytuacji, jaką jest stan niewypłacalności, ogłoszenie upadłości niosąc za sobą oczywiste wady, posiada także pewne zalety. Albowiem stan upadłości nie ma wyłącznie na celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli, ale także umożliwia dłużnikowi żyć dalej w miarę normalnie.

Czytaj: Polacy idą w ślady Jacka Rozenka i Michała Wiśniewskiego. Rekordowa liczba upadłości konsumenckich w 2021 r.

Główne wady ogłoszenia bankructwa:

Utrata majątku – z chwilą ogłoszenia upadłości majątek należący do dłużnika staje się tzw. masą upadłościową. Służy ona likwidacji przez syndyka, a następnie zaspokojeniu roszczeń wierzycieli. W skład masy upadłościowej wchodzą m.in.: nieruchomości, ruchomości, akcje i udziały, wierzytelności;

Czas trwania postępowania – długa i zawiła procedura upadłościowa wymaga od dłużnika dużo cierpliwości i poświęcenia;

Brak możliwości zaciągnięcia kredytu – podmiot, którego bankructwo zostało ogłoszone, przez cały okres spłaty zobowiązań nie może zaciągnąć żadnego kredytu;

Nie wszystkie długi ulegają umorzeniu – istnieją zobowiązania, które pomimo ogłoszenia upadłości nie ulegają umorzeniu, i są to: świadczenia alimentacyjne, renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, zobowiązania świadomie zatajone przez dłużnika.

Zalety ogłoszenia bankructwa:

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które dla wielu osób jest wybawieniem z długów. Jest to postępowanie sądowe, które w dużym skrócie ma za zadanie doprowadzić do oddłużenia dłużnika. Ma ono jednak swoje konsekwencje. Jakie to konsekwencje i kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Osoby fizyczne nie mogą same ogłosić upadłości konsumenckiej. Może to zrobić wyłącznie sąd

Wniosek należy złożyć do sądu, który jest właściwy dla miejsca stałego pobytu osoby zadłużonej. Sąd na posiedzeniu niejawnym rozpatrzy wniosek. Wnioskodawca nie będzie na nim obecny

Upadłość konsumencka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Często o wiele korzystniejszym dla dłużnika jest ugoda z wierzycielem. Tę kwestię regulują przepisy ustawy z 2020 r.

Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Upadłość konsumencka – czym jest i co oznacza?

Upadłość konsumencka polega na oddłużeniu konsumentów. Chodzi tutaj o osoby, które nie radzą już sobie z obsługą swojego zadłużenia. Przepisy, które regulują tę kwestię, obowiązują w Polsce od marca 2020 r. i bardzo uprościły one sytuację wielu osób. Jak działa upadłość konsumencka? W postępowaniu sądowym biorą udział konsumenci. Nie dotyczy ono przedsiębiorstw. Prawo jasno mówi, że postępowanie upadłościowe dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ponadto z instytucji upadłości konsumenckiej wyłączone są osoby fizyczne, które są wspólnikami bądź komandytariuszami w spółkach. Tego typu osoby mogą skorzystać z innej formy — postępowania upadłościowego na zasadach ogólnych.

Nowe przepisy zmieniły sytuację wielu dłużników. Jak informował w maju 2021 r. Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, od 1 stycznia 2015 r. do 24 marca 2020 r. połowa wniosków o upadłość była przez sąd oddalana. Działo się tak, ponieważ wymogiem ogłoszenia upadłości była przesłanka, aby była ona niezawiniona przez dłużnika. Po wejściu w życie nowych przepisów to się zmieniło. Teraz każde zgłoszenie upadłości przez dłużnika kończy się jej ogłoszeniem. Sąd rozstrzyga kwestie takie jak — w jakiej wysokości (dostosowanej do aktualnej możliwości dłużnika) i przez jak długi okres (do 7 lat), dłużnik będzie spłacał zobowiązania.

Upadłość konsumencka — jak ją ogłosić?

Osoby fizyczne nie mogą same ogłosić upadłości konsumenckiej. Może to zrobić wyłącznie sąd. Ścieżka do upadłości konsumenckiej zaczyna się w momencie złożenia wniosku do sądu, który kosztuje 30 zł. Koszty jednak na tym się nie kończą, bo później trzeba się liczyć z kosztami postępowania sądowego. Tutaj trudno oszacować koszty, bo ich wysokość uzależniona jest w dużej mierze od tego, ile trwa postępowanie, a także – jakie czynności są podejmowane przez syndyka. Koszty w przypadku tego etapu postępowania kształtują się w przedziale od ¼ do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Sąd może tę kwotę rozłożyć na raty.

Czytaj: Polacy idą w ślady Jacka Rozenka i Michała Wiśniewskiego. Rekordowa liczba upadłości konsumenckich w 2021 r.

Warto pamiętać, że wniosek należy złożyć do sądu, który jest właściwy dla miejsca stałego pobytu osoby zadłużonej. Sąd na posiedzeniu niejawnym rozpatrzy wniosek. Wnioskodawca nie będzie na nim obecny. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej zaczyna się kolejny etap, czyli postępowanie właściwe. Na tym etapie do sprawy włącza się syndyk, który ustali masę upadłościową, czyli oszacuje cały majątek dłużnika. Syndyk będzie także odpowiedzialny za sprzedaż wykazanych majątków i przekazanie środków na rzecz dłużników. Jeżeli osoba, która złożyła wniosek o upadłość konsumencką, była w związku małżeńskim, wówczas dochodzi do ustanowienia rozdzielności majątkowej.

Upadłość konsumencka — kiedy warto?

Upadłość konsumencka ma za zadanie pomóc osobom zadłużonym w wyjściu z długów. Często sięgają po ten środek osoby, które wpadły w spiralę zadłużenia, albo nie były w stanie regulować rachunków za prąd, gaz, czy czynsz. Stanem niewypłacalności najczęściej określa się stan rzeczy, w którym dłużnik nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań przez co najmniej trzy miesiące.

Warto jednak wskazać, że istnieje możliwość orzeczenia przez sąd umorzenia bez ustalenia spłaty. Dzieje się tak w sytuacji, w której w wyniku porównania możliwości zarobkowych upadłego, do jego kosztów utrzymania, a także tego, ile osób ma na utrzymaniu, sąd uzna, że koszy przewyższają możliwości zarobkowe. Wówczas osoba wnioskująca o upadłość konsumencką, może liczyć na umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty.

Ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Czas, w którym dłużnik może spodziewać się upadłości konsumenckiej, w dużej mierze zależy od szybkości procedowania sądu, a także syndyka. Rozpatrywanie przez sąd wniosku trwa stosunkowo szybko, a proces zależy od liczby zgłoszeń. Przepisy mówią wprost, że sąd ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Może się jednak zdarzyć, że rozpatrzenie wniosku potrwa cztery miesiące.

Upadłość konsumencka a ugoda z wierzycielem

Upadłość konsumencka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Często o wiele korzystniejszym dla dłużnika jest ugoda z wierzycielem. Tę kwestię regulują przepisy ustawy z 2020 r. Ugoda daje szansę na duże uproszczenie procesu oraz ominięcie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą upadłość konsumencka.

Konsekwencje upadłości konsumenckiej

Jak już wspomnieliśmy, jedną z przykrych konsekwencji upadłości konsumenckiej jest zajęcie przez syndyka części majątku dłużnika. Chodzi tutaj o środki zgromadzone na koncie, wynagrodzenie, a nawet samochód, czy mieszkanie. Upadłość konsumencka zmienia także sytuację dłużnika w BIG. Jak pisze BIG, samo postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nic nie zmienia w tej kwestii, bo wierzyciele mogą cały czas przekazywać do rejestru

BIG informacje dot. nierzetelnych dłużników. Sądowe orzeczenie umorzenia długów wydane w toku postępowania upadłościowego powoduje niemożliwość przekazania informacji gospodarczych, a wpisy umieszczone wcześniej, dotyczące umorzonych długów, powinny zostać usunięte. Należy również wskazać, iż stopniowa realizacja planu spłaty określonego w postępowaniu upadłościowym powoduje obowiązek aktualizacji informacji gospodarczych.

Upadłość konsumencka — rok 2021 będzie rekordowy

Zmiany w przepisach poskutkowały tym, że Polacy w pierwszej połowie 2021 r. masowo składali wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czerwiec był bowiem trzynastym miesiącem z rzędu, kiedy liczba ogłoszeń o upadłości, przekraczała 1 tys.. Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, wynika, że w czerwcu w “Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 1441 ogłoszeń o bankructwie osoby fizycznej.

⇒Upadłość konsumencka w UK, Bankructwo w UK- Pomożemy!

Przed wprowadzeniem IVA i DRO było to często jedyne możliwe rozwiązanie oddłużeniowe. Ogłaszając bankructwo wszystkie niezabezpieczone zadłużenia (bez kredytu studenckiego) zostaną w ciągu 12 miesięcy anulowane. Sąd może jednak nakazać spłatę zobowiązań maksymalnie do trzech lat odprowadzając co miesiąc procentową część tzw. disposable income. Bankructwo posiada szereg negatywnych następstw, które powinny być uważnie rozważone przed podjęciem decyzji i należy je skonsultować z niezależnym zaufanym doradcą. Złożenie wniosku o bankructwo kosztuje £680

Jeżeli twój dom posiada tzw. equity (dotyczy właścicieli domu i mortgage) sprawa zostanie skierowana do tzw. Official Receiver który będzie chciał sprzedać nieruchomość i odzyskać część pieniędzy.

Jeżeli do bankructwa doprowadziła lekkomyślność lub nieuczciwość status bankruta może widnieć od 2 – 15 lat.

Można być zmuszonym do ogłoszenia bankructwa jeżeli poziom zadłużenia przekracza £5000, często omijasz swoje płatności lub łamiąc warunki IVA. Niektórzy sami deklarują swoje bankructwo jednak trzeba wpierw rozważyć wszystkie inne możliwe opcje.

Czy ogłoszenie bankructwa w UK to odpowiedni wybór? Sprawdź poniżej wady i zalety

Chcesz pozbyć się długów? KLIKNIJ TUTAJ, ABY UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ

Zalety bankructwa w UK

Twoje niezabezpieczone zadłużenia zostaną odpisane

Nie będziesz załatwiał nic bezpośrednio ze swoimi wierzycielami

Będziesz miał tzw. świeży start już po roku czasu

Wierzyciele przestaną się z Tobą kontaktować

Wady bankructwa w UK

Upadłość konsumencka w Anglii sprawdzonym sposobem na długi w Polsce

Brak spłaty raty kredytu, brak spłaty zobowiązań wobec ZUS, urzędu skarbowego, kontrahentów, elektrowni, itp. – te zagadnienia zna większość osób, które popadły w kłopoty finansowe. W momencie, gdy znajdziemy się w spirali zadłużenia, do głowy przychodzą najczarniejsze myśli. Zamiast skupiać się na wyjściu z sytuacji, ludzie – wbrew swoim intencjom – zadłużają się coraz bardziej.

W takiej sytuacji niejednokrotnie jedynym wyjściem jest ogłoszenie bankructwa osobistego. Niestety, polska nowelizacja ustawy o upadłości konsumenckiej, która weszła w życie wraz z początkiem 2015 r. dalej niewiele zmienia – osoba, która popadła w długi przez działalność gospodarczą nadal nie może z niej skorzystać. Ta droga zamknięta jest również dla osób, które próbowały się ratować np. kredytem konsolidacyjnym – w oczach sądu jest to zawieranie kolejnych zobowiązań finansowych w sytuacji, w której jesteśmy świadomi utraty swojej płynności finansowej.W okresie od 2009 r. do 2015 r. status bankruta nadano nie więcej niż 100 osobom. Wydanie wyroku w Polsce zwykle trwa latami. Długość postępowania upadłościowego konsumenckiego w Polsce wraz z okresem restrykcji może wynieść nawet powyżej 5 lat. W tym okresie każdy dochód lub posiadane dobro materialne osoby po nadaniu statusu bankruta może zostać pomniejszone w celu zaspokojenia wierzycieli.Polacy nie muszą jednak ogłaszać upadłości konsumenckiej w Polsce – mogą skorzystać z przychylniejszego prawa dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej np. Anglii i ogłosić upadłość konsumencką na jego terenie. Taki wyrok, otrzymany na terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej skutkuje umorzeniem długów w każdym innym państwie Wspólnoty.Sądy w Wielkiej Brytanii nadają status bankruta około 200 osobom DZIENNIE! A cała procedura w sprzyjających okolicznościach może zająć nawet 12 miesięcy – po tym czasie dłużnik pozbywa się swoich długów i staje się wolnym człowiekiem z nowymi perspektywami na życie.Europejskie Centrum Postępowań Upadłościowych pomaga swoim klientom skorzystać z tego rozwiązania. Jeżeli jesteś zainteresowany ogłoszeniem upadłości konsumenckiej na terenie Wielkiej Brytanii wejdź na stronę www.ecpu.pl i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Upadłość konsumencka w Anglii

Szanowni Państwo,

bardzo często zwracacie się do mnie z zapytaniem dotyczącym upadłości konsumenckiej przeprowadzonej na terenie Wielkiej Brytanii, a więc szerzej o tym zagadnieniu poniżej.

Czy Upadłość Konsumencka w Anglii dotyczy jedynie długów powstałych tam ?

Przede wszystkim pragnę Państwu wskazać, że upadłość konsumencka przeprowadzona na terenie Anglii obejmuje nie tylko długi powstałe tam, ale co niezwykle istotne – dotyczy również zobowiązań posiadanych w Polsce, a także tych posiadanych w pozostałych krajach Wspólnoty Europejskiej.

Brexit, a upadłość konsumencka ?

Ponieważ nie ma jeszcze oficjalnej daty opuszczenia Unii Europejskiej przez Anglię, chociaż pojawia się data 29 marca 2019 roku, jednakże do momentu, w którym wszelkie procedury i procesy negocjacyjne nie zostaną doprowadzone do formalnego końca i nie zostaną podpisane wiążące umowy – na terenie Wielkiej Brytanii nadal zachowają swoją moc wszelkie prawa unijne, włączając w to także rozporządzenie Rady Unii Europejskiej nr 1346/2000 – tj. rozporządzenie, które umożliwia Polakom ubieganie się o upadłość konsumencką. Zatem jeżeli procedura upadłościowa rozpocznie się przed dniem 29 marca 2019 r. to możemy uzyskać pozytywne dla nas rozstrzygnięcie na dotychczas obowiązującym rozporządzeniu.

Przesłanki upadłości konsumenckiej ?

Zanim złożymy stosowny wniosek, musimy posiadać status rezydenta i swoje COMI, czyli Centre of Main Interests na terenie Wielkiej Brytanii. COMI to miejsce, w którym pracujemy, płacimy podatki i otrzymujemy wynagrodzenie lub świadczenie socjalne. Co prawda prawo angielskie nie precyzuje długości okresu posiadania COMI, niezbędnego do uzyskania możliwości złożenia wniosku o upadłość konsumencką, jednakże praktyka obrazuje, że sądy zwyczajowo przyjmują, że jest to co najmniej okres 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Pamiętajmy, że Sąd może podważyć nasze COMI, zwłaszcza jeśli w poprzednim miejscu zamieszkania pozostała nasza rodzina, albo jeśli nadal uzyskujemy tam stałe dochody lub korzystamy z tamtejszego adresu korespondencyjnego. Pamiętać jednocześnie musimy, że jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, to dla ustalenia COMI istotne znaczenie ma rzeczywiste miejsce jej prowadzenia, nie zaś nasze miejsce zamieszkania, pomimo że zarejestrowaliśmy naszą firmę w Wielkiej Brytanii. Zasadą jest, że można mieć tylko jedno COMI, o czym musimy bez wątpienia pamiętać.

Jeżeli COMI nie budzi zastrzeżeń sędziego – to zapada wyrok w przedmiocie ogłoszenia wobec nas upadłości konsumenckiej. Następnie kontaktuje się z nami osoba syndyka masy upadłościowej – w przypadku Wielkiej Brytanii syndyk to typowy urzędnik, którego zadaniem jest sprawdzenie stanu naszego majątku i opracowanie planu spłaty zadłużenia – jeżeli oczywiście stwierdzi, że taka możliwość w ogóle istnieje.

Odmiennie niż w naszym rodzimym kraju, na terenie Anglii nie musimy dysponować środkami pieniężnymi koniecznymi do pokrycia kosztów postępowania, co jest niezwykłym udogodnieniem dla osób ubiegających się o status upadłego.

Ponadto inaczej niż w Polsce, nie zostaną nam spieniężone przedmioty, takie jak sprzęt RTV/AGD, komputer, a nawet samochód, jeśli służy przejazdom do pracy i jego wartość nie przekracza odpowiedniej kwoty. Jednakże może się okazać, że pewne sprzęty zostaną uznane za luksusowe i wówczas będziemy musieli je zastąpić tańszymi odpowiednikami. Na pewno nikt nie odbierze nam lodówki czy telewizora, jak również nie naruszone pozostaną nasze świadczenia takie jak emerytura, renta, czy też zasiłki i świadczenia socjalne. Zatem nie mamy obowiązku spieniężenia naszego majątku, aby zaspokoić wierzycieli. Pamiętajmy, że pomimo ogłoszonej upadłości nadal jesteśmy zobowiązani regulować alimenty, mandaty, grzywny.

Kolejno wskazać należy, że wniosek o ogłoszenie upadłości można złożyć niezależnie od statusu zawodowego, zatem nie ma znaczenia, czy jesteśmy zatrudnieni, czy prowadzimy własną działalność pozarolniczą bądź rolniczą.

Czas uzyskania statusu upadłego to najczęściej 12 miesięcy od daty decyzji sądu, wówczas wyrok upadłości się uprawomocnia wobec czego staniemy się wolni od wszelkich długów i zobowiązań.

Jakie są skutki ogłoszenia wobec nas upadłości konsumenckiej?

Niewątpliwie liberalne przepisy i bardziej przyjazne formalności są bez wątpienia powodami, dla których tylu z naszych Rodaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Anglii. Jednak musimy mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie, które nie pozostawia żadnych śladów, albowiem konsekwencje ogłoszenia wobec nas upadłości konsumenckiej mogą być dotkliwe i długotrwałe. Poniżej niektóre z nich:

• nie będziemy mogli pracować w zawodach związanych z finansami i bankowością, a niektóre firmy w ogóle mogą nas nie zatrudnić jeśli ogłoszono wobec nas upadłość konsumencką,

• jesteśmy w dalszym ciągu zobowiązani do spłaty np. kredytu studenckiego, zapłaty grzywien i mandatów, czy też regularnego płacenia alimentów,

• syndyk stale kontroluje nasze dochody i ich ewentualny wzrost, co może skutkować ustanowieniem IPA – planu spłaty, co tym samym może wydłużyć czas trwania postępowania upadłościowego z jednego roku do trzech lat jełsi nasze dochody umożliwią spłatę,

• nasze nazwisko zostanie podane do wiadomości publicznej w Internecie i w The London Gazette,

• jeśli zamierzamy się ubiegać o nadanie obywatelstwa brytyjskiego, to będziemy musieli ujawnić, pod rygorem odrzucenia wniosku, fakt ogłoszenia wobec nas upadłości konsumenckiej.

Jedno jest pewne, czas pędzi nieubłaganie. Rok 2019 tuż tuż, zatem niewiele czasu pozostało tym, którzy myślą o złożeniu wniosku w tym zakresie, gdyż najprawdopodobniej po marcu 2019 roku ogłoszona w Anglii upadłość będzie mieć moc już tylko w Anglii i będzie dotyczyć jedynie długów powstałych na jej terenie.

W razie dalszych pytań, służymy pomocą,

mamy nadzieję, że powyższa lektura ułatwi niektórym podjęcie decyzji i da siłę do działania, by uwolnić się od spirali długów, która spędza nam sen z powiek.

키워드에 대한 정보 upadłość konsumencka polaka w anglii

다음은 Bing에서 upadłość konsumencka polaka w anglii 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  백내장 수술 회복기간 | 노안백내장수술의 장단점, 회복기간, 후관리 총정리, 이 영상 1편으로 끝!(With 김영준원장님) 인기 답변 업데이트
See also  넌 감동 이었어 가사 | 성시경_넌 감동이었어 [가사] 370 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

See also  제주도 항공권 싸게 사는법 | 제주도 항공권 싸게사는방법 커피값보다 싼 항공권 무려 2,900원 이게 말이 됩니까? 인기 답변 업데이트

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Polacy w Anglii – Rozmowa Polaka przez telefon z Anglikiem

  • polacy
  • anglia
  • rozmowa
  • polaka
  • przez
  • telefon
  • śmieszne
  • funny lol

Polacy #w #Anglii #- #Rozmowa #Polaka #przez #telefon #z #Anglikiem


YouTube에서 upadłość konsumencka polaka w anglii 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Polacy w Anglii – Rozmowa Polaka przez telefon z Anglikiem | upadłość konsumencka polaka w anglii, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment