Zwiększenie Etatu Pracownika Wzór | Zmniejszenie Wymiaru Etatu 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zwiększenie etatu pracownika wzór – Zmniejszenie wymiaru etatu“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Donata Kadry w pigułce 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,011회 및 좋아요 49개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zwiększenie etatu pracownika wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Zmniejszenie wymiaru etatu – zwiększenie etatu pracownika wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zmiana wymiaru etatu, zarówno zwiększenie wymiaru etatu jak i jego zmniejszenie może nastąpić w każdej chwili trwania stosunku pracy, pod warunkiem wyrażenia zgody przez obie strony – pracownika i pracodawcę.
Pracownik podpisując umowę o pracę, niezależnie od rodzaju zawartej umowy o pracę, zobowiązuje się do wykonywania pracy w określonym miejscu, na określonym stanowisku, ale również w określonym wymiarze czasu pracy. Pomimo ustaleń stron stosunku pracy co do warunków zatrudnienia, potwierdzonych na piśmie w treści umowy o pracę, strony zawartego stosunku pracy mogą postanowić o ich zmianie.
Warto rozróżnić dwie sytuacje. Jedna, w której pracownik wnioskuje o obniżenie wymiaru etatu, ale nie jest pracownikiem uprawnionym do skorzystania z urlopu wychowawczego i sytuację, w której pracownik wnioskuje o obniżenie wymiaru etatu, ale jest uprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego. W tym drugim przypadku, pracownik korzysta ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem.
W filmie odpowiadam na pytania:
– kiedy pracownik jest uprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego,
– czy pracodawca może wypowiedzieć/rozwiązać umowę o pracę w trakcie obniżonego wymiaru etatu pracownika,
– do jakiego wymiaru pracownik może obniżyć wymiar etatu aby móc skorzystać z ochrony przed zwolnieniem,
– czy pracodawca musi wyrazić zgodę na zmniejszenie etatu w przypadku złożenia stosownego wniosku przez pracownika uprawnionego do skorzystania z urlopu wychowawczego,
– w jakim terminie należy złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu,
– czy można skorzystać z możliwości zmniejszenia wymiaru etatu w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego,
– czy istnieje możliwość rezygnacji z wykonywana pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy??
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
WZÓR WNIOSKU O OBNIŻENIE WYMIARU ETATU (DLA PRACOWNIKA – RODZICA UPRAWNIONEGO DO URLOPU WYCHOWAWCZEGO)
http://bit.ly/2jYIqMu
DO POCZYTANIA:
http://bit.ly/2kjGvDV
Muzyka: Daily Beetle by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution license (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Source: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1500025
Artist: http://incompetech.com/
Więcej mnie:
www.kadrywpigulce.pl
www.facebook.com/kadrywpigulce
www.twitter.com/kadrywpigulce
www.periscope.tv/kadrywpigulce

Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym:
[email protected]
lub poprzez formularz kontaktu dostępny tutaj:
http://kadrywpigulce.pl/kontakt/
FAJNIE, ŻE JESTEŚ!!!!!!!!!
Dokładam wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
W przypadku jakiejkolwiek zmiany obowiązujących przepisów prawnych od momentu pojawienia się publikowanej przeze mnie treści – uaktualnione informacje zostaną oznaczone „ZAKTUALIZOWANO W DNIU…”

zwiększenie etatu pracownika wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Podanie o zwiększenie etatu – wzór z omówieniem

2 Jak udokumentować zwiększenie wymiaru czasu pracy pracownika? 3 Podanie o …

+ 여기에 표시

Source: poradniki.net

Date Published: 4/20/2021

View: 3842

Wniosek o obniżenie wymiaru etatu – wzór – INFOR-kadry

Pracownik może wnioskować o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy, wnosząc o zwiększenie wymiaru etatu bądź jego obniżenie.

+ 더 읽기

Source: kadry.infor.pl

Date Published: 1/27/2021

View: 7464

Aneks do umowy o pracę [wzór]: zmiana pensji lub stanowiska

Jeśli pracodawca i pracownik decydują się na aktualizację umowy o pracę, w aneksie powinny się znaleźć następujące elementy: data i miejsce …

+ 여기에 보기

Source: interviewme.pl

Date Published: 10/30/2022

View: 6889

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Przykład 4. W związku ze złą sytuacją firmy pracodawca zaproponował pracownikowi obniżenie etatu oraz wynagrodzenia. Pracownik odmówił przyjęcia …

+ 여기에 더 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 3/2/2021

View: 6512

Podanie o zwiększenie etatu wzór – POBIERZ!

Jak napisać podanie o zwiększenie wymiaru etatu? pracownik, któremu zwiększono wymiar czasu pracy bez zmiany umowy, ma prawo sporządzić …

+ 여기에 더 보기

Source: odkryjprawo.pl

Date Published: 1/17/2021

View: 147

Kadrowe – Wzory dokumentów – Money.pl

Kadrowe, Wzory dokumentów. … Ankieta personalna dla kandydata na pracownika … Informacja o zwolnieniu w wyniku redukcji etatów · Karta danych osobowych.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: msp.money.pl

Date Published: 6/8/2022

View: 8875

주제와 관련된 이미지 zwiększenie etatu pracownika wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zmniejszenie wymiaru etatu. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Zmniejszenie wymiaru etatu
Zmniejszenie wymiaru etatu

주제에 대한 기사 평가 zwiększenie etatu pracownika wzór

  • Author: Donata Kadry w pigułce
  • Views: 조회수 3,011회
  • Likes: 좋아요 49개
  • Date Published: 2017. 3. 30.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=xLQOWZRKJ38

Jak zwiększyć pracownikowi wymiar etatu?

Wymiar czasu pracy może być zmieniony w sytuacji, gdy zachodzi zmiana wymiaru etatu. Na przykład, gdy pracownik z pół etatu przechodzi na cały lub na odwrót. Jeśli dochodzi do zmniejszenia wymiaru etatu, to trzeba podpisać aneks do umowy jako porozumienie stron albo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające.

Jak napisać pismo o zmianę etatu?

1) imię i nazwisko pracownika; 2) imię i nazwisko dziecka, na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy; 3) wskazanie okresu, przez który pracownik zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy; 4) wskazanie wymiaru czasu pracy, w którym pracownik zamierza wykonywać pracę.

Czy pracodawca może zmienić wymiar etatu?

Obniżenie wymiaru etatu bez zgody pracownika – czy jest możliwe? Pracodawca co do zasady nie może bez uprzedniej konsultacji z pracownikiem zmienić mu warunków pracy lub płacy.

Czy pracodawca może nie zgodzić się na zmniejszenie etatu?

Z powołanego wyżej przepisu wynika jednoznacznie, że pracodawca ma obowiązek uwzględnienia wniosku pracownika o obniżenie wymiaru pracy i nie przysługują mu w tym zakresie żadne uprawnienia noszące znamiona uznaniowości.

Jak zmienić wymiar etatu?

Zmniejszenie wymiaru etatu a treść umowy o pracę

Zmniejszenia wymiaru etatu można dokonać aneksem do umowy na mocy porozumienia stron lub w trybie wypowiedzenia zmieniającego.

Czy można zmienić wymiar etatu w połowie miesiąca?

Zmiana etatu w trakcie miesiąca (obniżenie lub podwyższenie) wymaga przeliczenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia za pracę. Przepisy kodeksowe nie wskazują sposobu obliczenia wynagrodzenia w takiej sytuacji. W praktyce oddzielnie ustala się wynagrodzenie w okresie przed zmianą i po zmianie.

Jak zmienić wymiar czasu pracy?

Obniżenie wymiaru czasu pracy to po prostu formalna zmiana w umowie, z którą zazwyczaj, choć nie zawsze, jest związane zmniejszenie wynagrodzenia. Zmniejszenia etatu dokonuje się za pomocą aneksu do umowy i następuje ono na mocy porozumienia stron albo w trybie tak zwanego wypowiedzenia zmieniającego.

Kiedy pracownik może obniżyć swój wymiar czasu pracy?

Kiedy pracownik może obniżyć wymiar etatu zamiast korzystać z urlopu wychowawczego? Z obniżenia wymiaru etatu może skorzystać pracownik, dopóki jest uprawniony do wykorzystania urlopu wychowawczego, a więc do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Jak uzasadnić zmniejszenie etatu?

Pracodawca co do zasady może obniżyć wymiar etatu na dwa sposoby – albo w drodze porozumienia zmieniającego, albo wypowiadając dotychczasowe warunki umowy. Porozumienie zmieniające jest – jak sama nazwa wskazuje – wynikiem zgody obu stron na nowe warunki umowy.

Czy na pół etatu można pracować 8 godzin?

Gdy w umowie niepełnoetatowca nie zostaną określone limity czasu pracy, pracownika będzie obowiązywała standardowa dobowa norma, czyli 8 godzin.

Ile razy można składać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?

Oznacza to, że pracownik nie jest ograniczony liczbą składanych wniosków o zmniejszenie etatu, tak jak w przypadku urlopu wychowawczego. A zatem może składać nieograniczoną liczbę wniosków, a pracodawca jest zobowiązany uznać je wszystkie.

Czy można zmienić umowę bez wiedzy pracownika?

Z art. 42 § 4 k.p. wynika, że w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, pracodawca może powierzyć pracownikowi inną prace niż określona w umowie na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Kiedy należy złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?

Odpowiedź: wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownica powinna złożyć na dwa tygodnie przed zakończeniem urlopu wypoczynkowego. Uzasadnienie: na mocy art. 163 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.

Co to jest 7 8 etatu?

dla każdego miesiąca trzeba obliczyć ile godzin jest do przepracowania, i tak np,. w czerwcu dla pełnego etatu czas nominalny wynosi 160 godzin, to dla 7/8 etatu wychodzi 140 godzin, czyli w czerwcu masz do przepracowania 140 godzin i twój pracodawca tak musi Ci ułożyć grafik aby tyle właśnie było godzin.

Ile godzin się pracuje na 3 4 etatu?

Godziny do przepracowania na 3/4 etatu: w danym miesiącu liczba godzin pracy wynosi 168. Dla 3/4 etatu wymiar czasu pracy wyniesie więc 126 godzin (168 x ¾).

Jak zmienić wymiar czasu pracy?

Obniżenie wymiaru czasu pracy to po prostu formalna zmiana w umowie, z którą zazwyczaj, choć nie zawsze, jest związane zmniejszenie wynagrodzenia. Zmniejszenia etatu dokonuje się za pomocą aneksu do umowy i następuje ono na mocy porozumienia stron albo w trybie tak zwanego wypowiedzenia zmieniającego.

Ile godzin się pracuje na 3 4 etatu?

Godziny do przepracowania na 3/4 etatu: w danym miesiącu liczba godzin pracy wynosi 168. Dla 3/4 etatu wymiar czasu pracy wyniesie więc 126 godzin (168 x ¾).

Jak uzasadnić zmniejszenie etatu?

Pracodawca co do zasady może obniżyć wymiar etatu na dwa sposoby – albo w drodze porozumienia zmieniającego, albo wypowiadając dotychczasowe warunki umowy. Porozumienie zmieniające jest – jak sama nazwa wskazuje – wynikiem zgody obu stron na nowe warunki umowy.

Czy obniżając wymiar czasu pracy trzeba obniżyć wynagrodzenie?

Pracodawca może więc obniżyć wymiar czasu pracy pracownika maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie pracownicze nie może być niższe od płacy minimalnej z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Podanie o zwiększenie etatu

Jesteś pracownikiem, któremu zwiększono wymiar czasu pracy bez zmiany umowy? Masz prawo do wystąpienia o podpisanie aneksu lub modyfikację istniejącej umowy. Przeczytaj podstawy prawne i dowiedz się jak skutecznie złożyć podanie o zwiększenie etatu. Pobierz darmowy wzór i przeczytaj omówienie.

Podanie o zwiększenie etatu – podstawa prawna + interpretacja

Tworzenie dokumentu takiego jak “podanie o zwiększenie etatu” nie należy do bardzo prostych czynności. Przede wszystkim Twój wniosek musi być bardzo dobrze uargumentowany. Pracodawca wykorzystujący pracownika do osiągania korzyści materialnych może stosować także różne gierki słowne i obietnice dbając jedynie o swoje dobro. Poniżej w dokładny sposób wyjaśniamy podstawy prawne określenia wymiaru pracy, uzyskiwania wynagrodzenia za pracę, pracę w godzinach nadliczbowych itd.

Pierwsza z nich, to §1 art. 29 Kodeksu Pracy, który brzmi:

Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: 1) rodzaj pracy, 2) miejsce wykonywania pracy, 3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, 4) wymiar czasu pracy, 5) termin rozpoczęcia pracy.

Zgodnie z zawartą umową, pracownika i pracodawcę łączy stosunek pracy. Umowa o pracę dla swojej ważności musi zawierać szereg informacji, a jedną z najważniejszych jest określenie wymiaru czasu pracy, za który otrzymuje się ustalone wynagrodzenie.

Użyte pojęcie “wymiar czasu pracy” należy tutaj rozumieć jako określenie tego, czy pracownik będzie pracował w pełnym wymiarze czasu pracy, które przypada na dane stanowisko, czy ten wymiar będzie niepełny. W takim przypadku należy określić jego część.

Pamiętaj także, że wszelkie zmiany wymiaru czasu pracy należy dokumentować pisemnie.

Następna podstawa prawna, to §1 Art. 29(2) Kodeksu Pracy o brzmieniu:

§ 1. Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem jednak proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, do wymiaru czasu pracy pracownika

Zawarcie z pracownikiem umowy, która przewiduje mniejszy wymiar pracy niż rzeczywisty, nie może powodować warunków pracy jak i płacy w sposób mniej korzystny niż osób wykonujących tą samą pracę lub podobną, na pełen etat. Wszelkie nieproporcjonalne zwiększenie obowiązków pracownika jest zakazane.

Niekiedy zatem dochodzi do sytuacji, w których co prawda otrzymujemy wynagrodzenie równe lub podobne w stosunku do swoich kolegów zatrudnionych na pełen etat, lecz prawo do urlopu, dodatki, premie, naliczanie stażu pracy do emerytury i odprowadzane składki (prawo do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych) są kształtowane w oparciu o niepełny wymiar pracy, a tym samym dużo mniej korzystne.

Trzecią podstawą prawną jest §5 Art. 151 Kodeksu pracy, o brzmieniu:

§ 5. Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 151(1) § 1.

Zgodnie z powyższym artykułem, umowy osób zatrudnionych na niepełny wymiar czasu pracy muszą także zawierać informację o dopuszczalnych liczbach godzin ponad określony w umowie wymiar czasu pracy. Przekroczenie tej ilości uprawnia pracownika do uzyskania, oprócz standardowego wynagrodzenia, także dodatku.

Aż wreszcie dochodzimy do § 2 Art, 29(2) Kodeksu Pracy, o brzmieniu:

Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

Pracodawca, który otrzymał podanie o zwiększenie etatu / wymiaru czasu pracy, ma obowiązek taki wniosek uwzględnić, jeśli przemawiają za tym poprawne powody.

Jak udokumentować zwiększenie wymiaru czasu pracy pracownika?

Zmiana wymiaru czasu pracy może nastąpić jedynie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypowiedzenie zmieniające, czyli wypowiedzenie warunków pracy i płacy mających na celu zmianę warunków współpracy. Drugim sposobem jest zawarcie stosownego porozumienia stron, czyli sporządzenie i podpisanie aneksu do umowy o pracę. Obydwie formy muszą być sporządzone w formie pisemnej. Aneks po podpisaniu staje się integralną częścią umowy o pracę.

Podanie o zwiększenie etatu – pobierz wzór

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy edytowalne wzory omawianych pism. Wystarczy, że klikniesz na jeden z poniżej wyświetlonych wzorów, a zostaniesz przeniesiony do strony pobierania.

W tym przypadku znajdziesz:

Uwaga! Wzory w plikach .PDF możesz edytować nawet w przeglądarce, co znacznie przyśpieszy cały proces i nie wymaga używania dedykowanego oprogramowania. Jeśli po wydrukowaniu widoczne są suwaki wyboru, skorzystaj z programu Adobe Reader.

Wymiar czasu pracy. Jak ustalić i czy można zmienić?

Kwestie związane z wymiarem czasu pracy są określone w Kodeksie Pracy. Zobowiązuje on pracodawców do układania harmonogramu pracy pracowników w taki sposób, by nie pracowali więcej niż 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Oczywiście zakładając, że okres rozliczeniowy to najwyżej 4 tygodnie. Jedynie z tymi założeniami jest możliwe obliczenie wymiaru czasu pracy.

W 2019 roku, podobnie jak w 2018 roku, wymiar czasu pracy wynosi 2008 godzin.

Wymiar czasu pracy. Jak ustalić?

Ustalenie wymiaru czasu pracy jest bardzo proste. Wskazuje to Kodeks Pracy. I tak: w celu obliczenia wymiaru czasu pracy mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni. W przypadku miesiąca będzie to 4. Dodać trzeba do tego liczbę dni pozostających do końca okresu. Oczywiście mamy na uwadze wyłącznie dni od poniedziałku do piątku. No i wreszcie odejmujemy 8 godzin za każde święto, które jest dniem wolnym od pracy, jeśli wypada w innym dzień niż niedziela.

Dniem wolnym od pracy jest niedziela, jak i każdy dzień uznany za taki poprzez odpowiedni zapis w przepisach. Pracą w niedzielę i święta jest praca, którą wykonuje się między godz. 6.00 w niedzielę lub dzień świąteczny a 6 rano następnego dnia. Pracodawca ma prawo do ustalenia innej godziny do określania pracy w niedzielę.

W 2019 r. żadne święto nie przypada w sobotę. W związku z tym pracodawcy nie muszą wyznaczać dodatkowego dnia wolnego za sobotnie święto.

Wymiar czasu pracy przy połowie etatu

Obliczania wymiaru czasu pracy w przypadku pracownika, który ma pół etatu albo inną ułamkową część, dokonuje się w ten sam sposób jak dla całego etatu. Oczywiście należy obniżyć go proporcjonalnie do liczby godzin wynikających z pracy na pół etatu lub ćwierć.

Odrębne przepisy wskazują jak ustalać wymiar czasu pracy tych osób, które są objęte innymi normami pracy. Chodzi tu np. o pracowników medycznych albo osoby z niepełnosprawnością.

Czy można zmienić wymiar czasu pracy?

Wymiar czasu pracy może być zmieniony w sytuacji, gdy zachodzi zmiana wymiaru etatu. Na przykład, gdy pracownik z pół etatu przechodzi na cały lub na odwrót. Jeśli dochodzi do zmniejszenia wymiaru etatu, to trzeba podpisać aneks do umowy jako porozumienie stron albo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające.

Gdy pracownik ma umowę na pełny etat i dodatkowo część etatu to trzeba koniecznie wyliczyć liczbę godzin, które wykraczają poza wymiar czasu pracy. Może się okazać, że w wyniku przekroczenia czasu pracy, trzeba będzie wypłacić pracownikowi wynagrodzenie należne za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ustalając wymiar czasu pracy, obniżamy go o liczbę godzin, w których czasie nie było w pracy pracownika. Chodzi tu np. o czas, gdy pracownik był na urlopie albo na zwolnieniu lekarskim.

Wniosek o obniżenie wymiaru etatu – wzór

Pracownik może wnioskować o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy, wnosząc o zwiększenie wymiaru etatu bądź jego obniżenie. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na wniosek pracownika. Zobacz wzór wniosku o obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do skorzystania z urlopu wychowawczego.

Pracownik podpisując umowę o pracę, niezależnie od rodzaju zawartej umowy o pracę, zobowiązuje się do wykonywania pracy w określonym miejscu, na określonym stanowisku, ale również w określonym wymiarze czasu pracy. Pomimo ustaleń stron stosunku pracy co do warunków zatrudnienia, potwierdzonych na piśmie w treści umowy o pracę, strony zawartego stosunku pracy mogą postanowić o ich zmianie.

Pracownik może w każdym czasie złożyć do pracodawcy wniosek o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na wniosek pracownika. Pracodawca jest odpowiedzialny za organizację pracy w zakładzie pracy, dlatego musi z rozwagą podejmować decyzje do co ewentualnego wyrażenia zgody na zmianę wymiaru czasu pracy, zwłaszcza jeśli ma ono dotyczyć zmniejszenia wymiaru etatu.

Pracownik może wnioskować o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy, wnosząc o zwiększenie wymiaru etatu bądź jego obniżenie.

Warto rozróżnić dwie sytuacje. Jedna, w której pracownik wnioskuje o obniżenie wymiaru etatu, ale nie jest pracownikiem uprawnionym do skorzystania z urlopu wychowawczego i sytuację, w której pracownik wnioskuje o obniżenie wymiaru etatu, ale jest uprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego. W tym drugim przypadku, pracownik korzysta ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem.

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego

Pracownik legitymujący się co najmniej 6 miesięcznym stażem zatrudnienia, wychowujący dziecko do 6 roku życia (lub 18 roku życia w przypadku dziecka niepełnosprawnego), który w związku z tym jest uprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego, może na swój wniosek obniżyć wymiar czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu, ale z tego urlopu nie korzysta. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Wniosek należy złożyć do pracodawcy w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:

1) udzielenie urlopu wychowawczego – do dnia zakończenia tego urlopu;

2) obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Rozwiązanie umowy o pracę w tym czasie przez pracodawcę jest możliwe wyłącznie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika lub przeprowadzane są zwolnienia na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Wraz z obniżeniem wymiaru czasu pracy, obniżeniu ulega wynagrodzenie proporcjonalnie do wymiaru etatu i wymiar urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu. Zmiana wymiaru etatu oraz jednoczesna zmiana wysokości wynagrodzenia wymaga zawarcia porozumienia zmieniającego.

Nie ma przeszkód prawnych, aby wniosek o obniżenie wymiaru urlopu został złożony jeszcze przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Przy czym, jeżeli pracownik np. chciałby skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie z ochrony przed rozwiązaniem i wypowiedzeniem umowy o pracę od pierwszego dnia po powrocie do pracy, to wskazane jest złożenie wniosku jeszcze w trakcie poprzedzającego powrót urlopu związanego z macierzyństwem, w terminie 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

Wzór wniosku

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, wniosek o obniżenie wymiaru etatu, w przypadku pracownika uprawnionego do skorzystania z urlopu wychowawczego powinien zawierać:

1) imię i nazwisko pracownika;

2) imię i nazwisko dziecka, na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy;

3) wskazanie okresu, przez który pracownik zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy;

4) wskazanie wymiaru czasu pracy, w którym pracownik zamierza wykonywać pracę.

Do wniosku dołącza się:

1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;

2) oświadczenie o okresie, w którym pracownik dotychczas korzystał z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Wzór wniosku o obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do skorzystania z urlopu wychowawczego:

Skorzystanie z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy nie ma wpływu na prawo pracownika do urlopu wychowawczego. Oznacza to, iż okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie pomniejsza wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wychowawczego.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że w doktrynie obowiązuje odmienny pogląd. Okres, w którym pracownik korzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy konsumuje okres, w którym pracownik może korzystać z urlopu wychowawczego. Innymi słowy, wymiar urlopu wychowawczego skraca się o okres korzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 186(7)§ 1 i odwrotnie.

Natomiast w kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 29 października 2014 r. będącym odpowiedzią na zapytanie przesłane w tej sprawie przez Wydawnictwo Podatkowe Gofin Sp. z o.o. “(…) prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 186(7) K.p. jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego, aczkolwiek z tym urlopem funkcjonalnie powiązanym z tego względu, że przysługującym pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Tym samym okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar urlopu wychowawczego. Natomiast z prawa do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy na podstawie art. 186(7) K.p. pracownik będzie korzystał przez okres, w którym będzie spełniał ustawowe warunki uprawniające go do urlopu wychowawczego.”.

Zmiana pracodawcy

Pracownik, podejmujący pracę u nowego pracodawcy może zawnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy i jest chroniony przez zwolnieniem pod warunkiem, że legitymizuje się co najmniej 6 miesięcznym stażem zatrudnienia, jest rodzicem dziecka do lat 6 (lub 18 w przypadku dziecka niepełnosprawnego) i nie wyczerpał jeszcze prawa do skorzystania z urlopu wychowawczego u poprzedniego pracodawcy oraz ewentualny okres korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy u poprzedniego pracodawcy nie przekroczył 12 miesięcy.

Poprzedni pracodawca jest zobowiązany wskazać w treści świadectwa pracy okres lub okresy korzystania z ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem w związku z korzystaniem przez pracownika z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy.

Zobacz również: Urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasu pracy

Rezygnacja z obniżonego wymiaru etatu

Przepisy prawa nie precyzują czy i w jaki sposób pracownik może zrezygnować z obniżonego wymiaru czasu pracy. Istnieją trzy stanowiska w tej kwestii. Część praktyków nie dopuszcza możliwości powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy przed upływem terminu wskazanego we wniosku. Kolejna część ekspertów uważa, że rezygnacja z obniżonego wymiaru etatu jest możliwa wyłącznie za zgodą pracodawcy, który nie jest zobligowany do jej wyrażenia. Pozostała część ekspertów uważa, że skoro pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego, może również zrezygnować z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Zatem pracownik mógłby zrezygnować z obniżonego wymiaru czasu pracy w każdym czasie, za zgodą pracodawcy lub za uprzedzeniem pracodawcy, najpóźniej na 30 dni przed przewidywanym powrotem pracownika do pracy. Osobiście, przychylam się do stanowiska, które umożliwia stronom dojście do porozumienia w tej sprawie.

Pracownica po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego, złożyła do pracodawcy wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy. Pracownica jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, zaszła w ciążę i przedłożyła do pracodawcy zwolnienie lekarskie. W takim przypadku obniżenie wymiaru etatu nadal pozostaje w mocy a pracodawca jest zobowiązany obniżyć wymiar etatu na okres wskazany we wniosku. Pracownica może wrócić do nieobniżonego wymiaru etatu jeszcze przed rozpoczęciem przebywania na zwolnieniu lekarskim, ale pod warunkiem, że pracodawca wyrazi na to zgodę.

Podstawa prawna:

– Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2016.1666 t.j. z dnia 2016.10.12),

– Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U.2015.2243 z dnia 2015.12.29).

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Czy obniżenie wymiaru etatu bez zgody pracownika jest zgodne z prawem?

Autor

Agnieszka Walczyńska Artykuły autora

Pracodawca, który chce wprowadzić zmiany w umowie, np. dotyczące wymiaru etatu, ma możliwość zawarcia porozumienia lub też dokonania wypowiedzenia tych warunków. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z koniecznością sporządzenia dokumentu, z którym pracownik powinien się zapoznać. Czy obniżenie wymiaru etatu przez pracodawcę bez zgody pracownika jest zgodne z prawem czy pracownik musi się na to zgodzić? W jakich sytuacjach będzie to dopuszczalne? Wyjaśniamy w artykule.

Obniżenie wymiaru etatu – dwie drogi

Pracodawca, który chce obniżyć wymiar etatu pracownika, ma w normalnym trybie do dyspozycji dwa warianty, a mianowicie porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające. Te dwa dokumenty znacznie się od siebie różnią, jednak ich głównym celem jest modyfikacja warunków umowy – w tym przypadku, obniżenie wymiaru etatu. Co istotne, zarówno porozumienie, jak i wypowiedzenie pracownik otrzymuje na piśmie, dzięki czemu ma możliwość zapoznania się z nowymi warunkami. Niedopuszczalne jest w standardowym przypadku, aby pracodawca zmienił wymiar etatu pracownika bez konsultacji z nim.

Porozumienie i wypowiedzenie zmieniające

Porozumienie zmieniające jest prawdopodobnie najczęściej występującą formą zmiany warunków pracy. Nic dziwnego – na zawarte w porozumieniu warunki godzą się bowiem dwie strony: pracodawca i pracownik, a nowe ustalenia nie muszą być wcale gorsze od dotychczasowych. Dodatkowo warunki przedstawione w porozumieniu zaczynają obowiązywać od daty ustalonej w dokumencie. To oznacza, że zmianę można przeprocesować z dnia na dzień, co zapewnia wygodę obu stronom.

Z kolei wypowiedzenie zmieniające warunki daje pracodawcy możliwość modyfikacji zapisów umowy bez zgody pracownika. Oczywiście pracownik ma czas na zapoznanie się z nowymi warunkami i może się na nie zgodzić lub nie. Na decyzję ma czas do połowy obowiązującego go okresu wypowiedzenia. Jeśli do tego czasu pracownik nie przyjmie nowych warunków, wypowiedzenie zmieniające staje się wypowiedzeniem umowy o pracę, w efekcie czego umowa ulega rozwiązaniu wraz z końcem okresu wypowiedzenia. Pracownik nie może złożyć pracodawcy wypowiedzenia zmieniającego – takie prawo przysługuje wyłącznie pracodawcy.

Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie o możliwości złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć odmowę przyjęcia nowych warunków.

Zarówno w przypadku porozumienia, jak i wypowiedzenia zmieniającego należy zachować formę pisemną. W przypadku wypowiedzenia zmieniającego jest to wymóg konieczny. Jak wskazują bowiem przepisy Kodeksu pracy, wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane tylko wówczas, jeżeli pracownikowi zaproponowano nowe warunki na piśmie.

Obniżenie wymiaru etatu bez zgody pracownika – czy jest możliwe?

Pracodawca co do zasady nie może bez uprzedniej konsultacji z pracownikiem zmienić mu warunków pracy lub płacy. Istnieją jednak sytuacje, kiedy pracodawca otrzymuje specjalne uprawnienia. Dwie ustawy, które wprowadzają możliwość zmiany warunków umowy bez konieczności wręczenia pracownikom wypowiedzeniem zmieniających, to Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy oraz Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z zapisami tych aktów prawnych warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Przy ustalaniu warunków i trybu wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca nie ma obowiązku wręczania wypowiedzenia zmieniającego!

Jeżeli u danego przedsiębiorcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego przedsiębiorcy. Bardzo ważne jest jednak to, że przy ustalaniu warunków i trybu wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy nie stosuje się art. 42 § 1–3 Ustawy Kodeks pracy. Oznacza to, że przy obniżeniu wymiaru czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy dotyczących wypowiedzenia zmieniającego. Pracodawca może więc w przypadku sytuacji kryzysowej np. obniżyć wymiar etatu, działając wyłącznie w porozumieniu ze związkami lub z przedstawicielami pracowników, ale bez bezpośredniej zgody samego zainteresowanego.

Mniejszy wymiar etatu – jakie są konsekwencje?

Obniżenie wymiaru etatu skutkuje na ogół również obniżeniem wynagrodzenia, lecz nie musi tak być zawsze. Z pewnością jednak zmiana etatu wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy określa się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika, biorąc pod uwagę jego staż pracy oraz okresy zakończonej nauki. Ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego dla niepełnoetatowca, należy pomnożyć wymiar etatu przez pełny wymiar urlopu. Zmiana etatu może także wpłynąć na wyliczenia świadczeń chorobowych. Należy pamiętać, że przypadku zmiany wymiaru czasu pracy podstawa wynagrodzenia chorobowego to przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru etatu.

Pracodawca, którego nie dotknęła trudna sytuacja ekonomiczna, np. związana z epidemią koronawirusa, nie ma prawa dokonać zmiany wymiaru etatu pracowników jednostronnie. Może to zrobić tylko poprzez porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające. Trudna sytuacja ekonomiczna powstała np. w następstwie epidemii daje jednak pracodawcy takie uprawnienie – wówczas może on zatem bez porozumienia z pracownikiem zmniejszyć wymiar jego etatu. Pracownik, który nie godzi się na taką zmianę, może wypowiedzieć umowę pracodawcy.

Wniosek o obniżenie wymiaru etatu – wzór

Pracownik może wnioskować o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy, wnosząc o zwiększenie wymiaru etatu bądź jego obniżenie. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na wniosek pracownika. Zobacz wzór wniosku o obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do skorzystania z urlopu wychowawczego.

Pracownik podpisując umowę o pracę, niezależnie od rodzaju zawartej umowy o pracę, zobowiązuje się do wykonywania pracy w określonym miejscu, na określonym stanowisku, ale również w określonym wymiarze czasu pracy. Pomimo ustaleń stron stosunku pracy co do warunków zatrudnienia, potwierdzonych na piśmie w treści umowy o pracę, strony zawartego stosunku pracy mogą postanowić o ich zmianie.

Pracownik może w każdym czasie złożyć do pracodawcy wniosek o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na wniosek pracownika. Pracodawca jest odpowiedzialny za organizację pracy w zakładzie pracy, dlatego musi z rozwagą podejmować decyzje do co ewentualnego wyrażenia zgody na zmianę wymiaru czasu pracy, zwłaszcza jeśli ma ono dotyczyć zmniejszenia wymiaru etatu.

Pracownik może wnioskować o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy, wnosząc o zwiększenie wymiaru etatu bądź jego obniżenie.

Warto rozróżnić dwie sytuacje. Jedna, w której pracownik wnioskuje o obniżenie wymiaru etatu, ale nie jest pracownikiem uprawnionym do skorzystania z urlopu wychowawczego i sytuację, w której pracownik wnioskuje o obniżenie wymiaru etatu, ale jest uprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego. W tym drugim przypadku, pracownik korzysta ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem.

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego

Pracownik legitymujący się co najmniej 6 miesięcznym stażem zatrudnienia, wychowujący dziecko do 6 roku życia (lub 18 roku życia w przypadku dziecka niepełnosprawnego), który w związku z tym jest uprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego, może na swój wniosek obniżyć wymiar czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu, ale z tego urlopu nie korzysta. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Wniosek należy złożyć do pracodawcy w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:

1) udzielenie urlopu wychowawczego – do dnia zakończenia tego urlopu;

2) obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Rozwiązanie umowy o pracę w tym czasie przez pracodawcę jest możliwe wyłącznie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika lub przeprowadzane są zwolnienia na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Wraz z obniżeniem wymiaru czasu pracy, obniżeniu ulega wynagrodzenie proporcjonalnie do wymiaru etatu i wymiar urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu. Zmiana wymiaru etatu oraz jednoczesna zmiana wysokości wynagrodzenia wymaga zawarcia porozumienia zmieniającego.

Nie ma przeszkód prawnych, aby wniosek o obniżenie wymiaru urlopu został złożony jeszcze przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Przy czym, jeżeli pracownik np. chciałby skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie z ochrony przed rozwiązaniem i wypowiedzeniem umowy o pracę od pierwszego dnia po powrocie do pracy, to wskazane jest złożenie wniosku jeszcze w trakcie poprzedzającego powrót urlopu związanego z macierzyństwem, w terminie 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

Wzór wniosku

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, wniosek o obniżenie wymiaru etatu, w przypadku pracownika uprawnionego do skorzystania z urlopu wychowawczego powinien zawierać:

1) imię i nazwisko pracownika;

2) imię i nazwisko dziecka, na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy;

3) wskazanie okresu, przez który pracownik zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy;

4) wskazanie wymiaru czasu pracy, w którym pracownik zamierza wykonywać pracę.

Do wniosku dołącza się:

1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;

2) oświadczenie o okresie, w którym pracownik dotychczas korzystał z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Wzór wniosku o obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do skorzystania z urlopu wychowawczego:

Skorzystanie z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy nie ma wpływu na prawo pracownika do urlopu wychowawczego. Oznacza to, iż okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie pomniejsza wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wychowawczego.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że w doktrynie obowiązuje odmienny pogląd. Okres, w którym pracownik korzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy konsumuje okres, w którym pracownik może korzystać z urlopu wychowawczego. Innymi słowy, wymiar urlopu wychowawczego skraca się o okres korzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 186(7)§ 1 i odwrotnie.

Natomiast w kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 29 października 2014 r. będącym odpowiedzią na zapytanie przesłane w tej sprawie przez Wydawnictwo Podatkowe Gofin Sp. z o.o. “(…) prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 186(7) K.p. jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego, aczkolwiek z tym urlopem funkcjonalnie powiązanym z tego względu, że przysługującym pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Tym samym okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar urlopu wychowawczego. Natomiast z prawa do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy na podstawie art. 186(7) K.p. pracownik będzie korzystał przez okres, w którym będzie spełniał ustawowe warunki uprawniające go do urlopu wychowawczego.”.

Zmiana pracodawcy

Pracownik, podejmujący pracę u nowego pracodawcy może zawnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy i jest chroniony przez zwolnieniem pod warunkiem, że legitymizuje się co najmniej 6 miesięcznym stażem zatrudnienia, jest rodzicem dziecka do lat 6 (lub 18 w przypadku dziecka niepełnosprawnego) i nie wyczerpał jeszcze prawa do skorzystania z urlopu wychowawczego u poprzedniego pracodawcy oraz ewentualny okres korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy u poprzedniego pracodawcy nie przekroczył 12 miesięcy.

Poprzedni pracodawca jest zobowiązany wskazać w treści świadectwa pracy okres lub okresy korzystania z ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem w związku z korzystaniem przez pracownika z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy.

Zobacz również: Urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasu pracy

Rezygnacja z obniżonego wymiaru etatu

Przepisy prawa nie precyzują czy i w jaki sposób pracownik może zrezygnować z obniżonego wymiaru czasu pracy. Istnieją trzy stanowiska w tej kwestii. Część praktyków nie dopuszcza możliwości powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy przed upływem terminu wskazanego we wniosku. Kolejna część ekspertów uważa, że rezygnacja z obniżonego wymiaru etatu jest możliwa wyłącznie za zgodą pracodawcy, który nie jest zobligowany do jej wyrażenia. Pozostała część ekspertów uważa, że skoro pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego, może również zrezygnować z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Zatem pracownik mógłby zrezygnować z obniżonego wymiaru czasu pracy w każdym czasie, za zgodą pracodawcy lub za uprzedzeniem pracodawcy, najpóźniej na 30 dni przed przewidywanym powrotem pracownika do pracy. Osobiście, przychylam się do stanowiska, które umożliwia stronom dojście do porozumienia w tej sprawie.

Pracownica po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego, złożyła do pracodawcy wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy. Pracownica jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, zaszła w ciążę i przedłożyła do pracodawcy zwolnienie lekarskie. W takim przypadku obniżenie wymiaru etatu nadal pozostaje w mocy a pracodawca jest zobowiązany obniżyć wymiar etatu na okres wskazany we wniosku. Pracownica może wrócić do nieobniżonego wymiaru etatu jeszcze przed rozpoczęciem przebywania na zwolnieniu lekarskim, ale pod warunkiem, że pracodawca wyrazi na to zgodę.

Podstawa prawna:

– Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2016.1666 t.j. z dnia 2016.10.12),

– Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U.2015.2243 z dnia 2015.12.29).

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Aneks do umowy o pracę [wzór]: zmiana pensji lub stanowiska

W umowie o pracę znajdują się wszystkie warunki zatrudnienia.

Gdy podpiszesz dokument — klamka zapadła — zgadzasz się na określone wynagrodzenie, czas trwania umowy czy wymiar pracy, które zaproponował pracodawca.

Ale—

Pisemne ustalenia dotyczące stosunku pracy można zmodyfikować, jeśli w trakcie trwania umowy okaże się, że np. zmieniasz stanowisko, albo otrzymujesz podwyżkę.

Służy do tego aneks do umowy o pracę.

Ten artykuł opisuje w szczegółach:

kiedy sporządza się aneks do umowy o pracę

od kiedy obowiązuje aneks do umowy o pracę

jak napisać aneks do umowy o pracę.

Nasz kreator CV pozwala Ci wprowadzać zmiany w dokumencie, kiedy tylko chcesz. Wypróbuj kreator CV teraz.

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

1

Aneks do umowy o pracę — co to jest i kiedy się go sporządza?

Aneks do umowy o pracę to nic innego jak zmiana warunków umowy.

Musi być sporządzony na piśmie.

Mówi o tym wyraźnie artykuł 29 Kodeksu pracy.

Jest co najmniej kilka takich przypadków, w których dokument należy poprawić.

Może się to stać w sytuacji:

objęcia przez pracownika nowego stanowiska

korekty wysokości pensji

zmiany wymiaru czasu pracy.

Jak ta operacja się odbywa?

Ponieważ aneks do umowy o pracę to zgodne oświadczenie woli, zarówno Ty, jak i pracodawca musicie złożyć podpisy pod korektą dokumentu.

Nie może być tak, że pracodawca dokonuje zmian, sporządza aneks i po prostu Cię o tym informuje.

Co więcej—

Pracownik ma oczywiście prawo nie zgodzić się na proponowaną przez szefa korektę. Tym samym, bez jego podpisu, umowa pozostaje niezmienna.

Wskazówka: Aneks do umowy o pracę można sporządzić również w czasie, gdy pracownik jest w tak zwanym okresie ochronnym. Ta uwaga dotyczy np. kobiet w ciąży, osób w wieku przedemerytalnym, czy w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Aneks do umowy o pracę — co powinien zawierać?

Jeśli pracodawca i pracownik decydują się na aktualizację umowy o pracę, w aneksie powinny się znaleźć następujące elementy:

data i miejsce zawarcia umowy

oznaczenie dokumentu

strony umowy

wskazanie umowy, której dotyczy aneks oraz od kiedy obowiązuje

opis zmienianych elementów i wprowadzanych na ich miejsce

zastrzeżenie, że pozostałe warunki umowy się nie zmieniają

podpisy i pieczątki stron.

Dopiero tak przygotowany dokument zyskuje moc sprawczą.

W tym artykule przeczytasz o innym dokumencie, który podpisuje się w związku z procesem rekrutacji: Kwestionariusz osobowy — jak wypełnić? [RODO, instrukcja, wzór 2020].

2 Aneks do umowy o pracę — wzór

Zamiast się rozpisywać, po prostu pokażemy Ci wzór aneksu do umowy o pracę.

Oto on:

Wzór aneksu do umowy o pracę (druk)

……………………………………………….. (pieczęć nagłówkowa pracodawcy) ………………………………. (miejscowość i data) ……………………………… (numer REGON-EKD)

ANEKS DO UMOWY O PRACĘ

Aneks nr ……….. do umowy o pracę zawartej w dniu …………………… r. między ……………………………………………………………… (imię i nazwisko pracodawcy) a ……………………………………………………………………………….. (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). Strony zgodnie postanawiają, że od dnia ……………………………….. r. ulegają zmianie następujące warunki umowy o pracę: ……………………………………………………………………………………………………….. (tutaj będą wpisane nowe warunki umowy o pracę) Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

……………………………………. (data i podpis pracownika) ……………………………….. (podpis pracodawcy)

Jeśli pracodawca i pracownik, zamiast zmieniać umowę o pracę, chcą do niej dodać nowe postanowienia, w aneksie powinien znaleźć się np. taki zapis:

Strony zgodnie postanawiają dodać do umowy paragraf 9, w brzmieniu: (tu treść zmiany).

Aneks do umowy o pracę — od kiedy obowiązują nowe warunki umowy?

Nowe warunki umowy wprowadzone aneksem do umowy o pracę obowiązują:

natychmiast po podpisaniu umowy

lub

w dniu, który obie strony ustalą i zapiszą w aneksie.

Jeśli chcesz wiedzieć, w jakim trybie umowa o pracę może zostać przez pracownika zerwana, przeczytaj: Wypowiedzenie umowy o pracę — wzór + wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Na wszelki wypadek przygotuj profesjonalne CV. Użyj kreatora CV i stwórz profesjonalny dokument.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

3 Aneks do umowy o pracę — zmiana wynagrodzenia

Wszystkie zmiany w umowie o pracę wymagają sporządzenia aneksu.

Również każda informacja o korekcie wynagrodzenia powinna być przedstawiona pracownikowi pisemnie w formie aneksu do umowy.

Podpis osoby, której dotyczy zmiana pensji jest konieczny, żeby nowe warunki umowy o pracę zaczęły obowiązywać.

Oto przykład zapisu, który powinien się znaleźć w aneksie do umowy o pracę, zmieniającym wynagrodzenie pracownika.

W miejsce dotychczasowych warunków umowy dotyczących wysokości wynagrodzenia za pracę będą obowiązywały następujące warunki: – wynagrodzenie brutto będzie wynosić ……………………………. zł

Oto kolejny przykład:

Pracodawca i pracownik zgodnie oświadczają, że z dniem 1 maja 2018 r. we wspomnianej umowie o pracę zmianie ulega punkt mówiący o wysokości wynagrodzenia. Od tego dnia przyjmuje on następujące brzmienie: Pracownicy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3.670,00 zł (słownie: trzy tysiące sześćset siedemdziesiąt złotych) miesięcznie oraz dodatek funkcyjny w wysokości 400 zł (słownie: czterysta złotych) miesięcznie. Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.

Aneks do umowy o pracę — zmiana wynagrodzenia minimalnego

Zmiana płacy minimalnej nie zawsze oznacza, że pracodawca musi zaproponować pracownikowi aneks do umowy do pracy. Jest on potrzebny wtedy, gdy w umowie o pracę zapisana jest konkretna kwota wynagrodzenia. Natomiast jeśli zapis w umowie brzmi minimalne wynagrodzenie, nie ma potrzeby podpisywania aneksu do umowy.

Rozmowa o podwyżce dopiero przed Tobą? Przeczytaj porady eksperta, a osiągniesz założony cel: Negocjacja podwyżki — jak rozmawiać z szefem o pieniądzach?

4 Aneks do umowy o pracę — zmiana stanowiska

Teraz sytuacja, w której awansujesz.

Twoje stanowisko się zmienia i tym samym trzeba też wprowadzić zmiany w umowie o pracę.

Zresztą ten przypadek nie dotyczy wyłącznie awansu, bo przecież możesz po prostu obejmować nowe obowiązki, przenosić się do innego działu, czy nawet degradować swoją obecną pozycję (jeśli nie chcesz już np. być na świeczniku).

W umowie o pracę często występuje szczegółowy zapis dotyczący zakresu obowiązków pracownika. Jeśli on się zmienia — pora na korektę dokumentu.

Nie trzeba wtedy zrywać obowiązującej dotychczas umowy. Właśnie w tym celu sporządza się aneks do umowy o pracę.

A może czeka Cię awans na stanowisko wyższego szczebla? Zobacz, jak rozwinąć skróty opisujące popularne stanowiska: CEO, CFO, CTO, COO — co to znaczy po polsku? [+zakres obowiązków].

5 Aneks do umowy o pracę — zmiana etatu

Jeśli zmienia się Twój wymiar etatu, nie jest konieczne sporządzanie nowej umowy o pracę.

Tu również wystarczy dodać aneks do obowiązującej umowy.

I, tak jak we wszystkich powyższych przypadkach, powinno to odbywać się na zasadzie porozumienia stron.

Wskazówka: Propozycja dokonania zmian w umowie o pracę, a zatem sporządzenie aneksu do umowy, może wyjść zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika.

Porozumienie zmieniające

To pojęcie, które można usłyszeć zamiennie z aneksem do umowy o pracę.

Znaczy dokładnie to samo.

W tym miejscu — już na sam koniec, warto zaznaczyć, że porozumienie zmieniające/aneks do umowy o pracę nie może:

ustalić wynagrodzenia niższego niż najniższa krajowa

przedłużyć umowy zawartej na czas określony na kolejny okres, żeby uniknąć konieczności podpisania umowy na czas nieokreślony.

A jeśli Twój pracodawca proponuje Ci podpisanie niekorzystnych zmian w Twojej umowie i zaczynasz myśleć o nowej pracy—

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Może Cię także zainteresować:

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoim doświadczeniem związanym z podpisywaniem aneksu do umowy o pracę, dodaj komentarz na forum poniżej.

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Czasami zapisy umowy zawartej z pracownikiem muszą się zmienić. Jednym ze sposobów wprowadzania zmian w umowie o pracę jest ustanowione pomiędzy pracownikiem a pracodawcą porozumienie zmieniające warunki pracy.

Porozumienie zmieniające warunki pracy – wzór

Czy istnieją przepisy regulujące porozumienie zmieniające warunki pracy?

Porozumienie zmieniające warunki pracy nie jest uregulowane bezpośrednio przez Kodeks pracy. Podstawę do jego zawarcia stanowi art. 353(1) Kodeksu cywilnego, co uzasadnione jest zobowiązaniowym charakterem stosunku pracy oraz zasadą swobody umów. Porozumienie może dotyczyć każdego rodzaju umowy oraz wszelkich postanowień umownych. Porozumienie zmieniające potocznie nazywane jest aneksem.

Czego może dotyczyć porozumienie?

Porozumienie zmieniające dotyczy najczęściej:

warunków pracy,

wynagrodzenia,

zmiany rodzaju umowy o pracę.

Możliwość zmiany rodzaju umowy potwierdził wyrok Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 1980 roku, PR 52/80, w którym stwierdzono, że możliwe jest porozumienie stron w przedmiocie zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony.

Przykład 1.

Pan Jan pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony na okres 2 lat. Pracodawca postanowił zmienić pracownikowi umowę na czas nieokreślony. Żeby to zrobić, nie musi wypowiedzieć obecnej umowy o pracę czy czekać do końca trwania umowy – poprzez porozumienie zmieniające ma prawo zmienić umowę terminową na bezterminową.

Na podstawie porozumienia zmieniającego może nastąpić zmiana warunków pracy, zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść pracownika.

Przykład 2.

Pan Karol w związku ze zmianą limitów dorabiania do emerytury złożył w kadrach wniosek o obniżenie jego wynagrodzenia o 200 zł. Pracodawca zgodził się na taką zmianę. Dlatego podpisali oni porozumienie zmieniające warunki płacy.

Przykład 3.

Pani Anna pracuje w sklepie przy ul. Kazimierza. W związku z zamknięciem tej placówki pracodawca zaproponował jej pracę w innym sklepie. Pani Anna zgodziła się na tę propozycję, a zmiana miejsca wykonywania pracy została wprowadzona porozumieniem zmieniającym.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! E-akta osobowe!

E-akta osobowe! Rozliczaj podatki i składki ZUS przez internet! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Kiedy porozumienie jest ważne?

Porozumienie jest dwustronną czynnością prawną, które obejmuje zgodne oświadczenia woli pracownika i pracodawcy. Dla swej ważności porozumienie musi też konkretnie wskazywać, które warunki umowy zostaną zmienione. Istotne jest także wytypowanie daty, od której nowe regulacje będą obowiązywały. W przypadku braku takiego terminu zmiany liczą się od daty zawarcia porozumienia. Dla ważności porozumienia nie jest konieczne zachowanie formy pisemnej, jednak przyjmuje się, że jest ona zawierana – głównie w celach dowodowych.

Porozumienie zmieniające wymaga akceptacji każdej ze stron umowy.

Przykład 4.

W związku ze złą sytuacją firmy pracodawca zaproponował pracownikowi obniżenie etatu oraz wynagrodzenia. Pracownik odmówił przyjęcia propozycji i nie podpisał porozumienia zmieniającego warunki pracy. W tej sytuacji porozumienie nie jest ważne.

Porozumienie to zgodne oświadczenia woli pracownika i pracodawcy, czyli obie strony muszą wyrazić na nie zgodę.

Wypowiedzenie zmieniające

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy często mylone jest z wypowiedzeniem zmieniającym, które reguluje art. 42 § 1 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie zmieniające stosuje się, gdy pracownikowi zaproponowano nowe warunki pracy lub płacy, jednocześnie w jego przypadku zastosowanie znajdują odpowiednio przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. Dlatego przyjmuje się, że wypowiedzenie zmieniające należy wręczyć pracownikowi, w sytuacji gdy nie wyrazi on zgody na zmiany zaproponowane w porozumieniu zmieniającym. Przeważnie wypowiedzenie zmieniające jest mniej korzystne dla pracownika, dlatego może on zgodzić się na nowe warunki, ale może również odmówić ich przyjęcia i wówczas, zgodnie z art. 42 § 3 Kodeksu pracy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Pracownik na złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków ma czas do połowy okresu wypowiedzenia – jeżeli tego nie zrobi, uważa się, że wyraził na nie zgodę.

Przykład 5.

Pan Leon nie przyjął porozumienia zmieniającego, dlatego pracodawca 31 stycznia 2022 roku wręczył mu wypowiedzenie zmieniające. Pana Leona obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął bieg 1 lutego i zakończy się 31 kwietnia. Do 15 marca pracownik ma możliwość odrzucenia nowych warunków zatrudnienia. 2 marca pan Leon złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków, dlatego jego umowa o pracę rozwiąże się 31 kwietnia 2021 roku.

Wypowiedzenie zmieniające musi był przygotowane na piśmie i powinno zawierać pouczenie o długości obowiązującego okresu wypowiedzenia oraz czasu, w jakim podwładny może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków. Pracownik, który nie zgadza się na zmiany, musi wyraźnie odmówić ich przyjęcia np. poprzez złożenie oświadczenia. Brak działania ze strony pracownika jest traktowany jako wyrażenie zgody na zaproponowane warunki zatrudnienia.

Przykład 6.

Pani Klaudia otrzymała od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające 31 marca 2022 roku. Okres wypowiedzenia rozpoczął bieg 1 kwietnia i zakończy się 30 czerwca. Do 15 maja pani Klaudia nie podjęła żadnych działań, czyli pracodawca uznał, że pracownica wyraża zgodę na zmianę warunków.

Pracownik może nie wyrazić zgodny na wypowiedzenie zmieniające, wówczas umowa o pracę zostanie rozwiązania.

Porozumienie zmieniające warunki pracy w systemie wFirma.pl

Na generowanie takich dokumentów jak porozumienie zmieniające pozwalają systemy kadrowe – jednym z nich jest wFirma.pl. Wytworzenie takiego dokumentu możliwe jest w zakładce KADRY » UMOWY. Po zaznaczeniu umowy, której warunki mają ulec zmianie, należy kliknąć na DODAJ » DODAJ ANEKS.

Aneks wprowadzający zmiany w umowie pierwotnej można wydrukować, zaznaczając go i wybierając opcję DRUKUJ.

Znany przez wielu aneks do umowy to porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy. Dokument ten pozwala na wprowadzenie zmian w dotychczasowych postanowieniach, jednak wymaga zaakceptowania nowych warunków przez obie strony umowy.

Podanie o zwiększenie etatu wzór

Jak napisać podanie o zwiększenie wymiaru etatu? pracownik, któremu zwiększono wymiar czasu pracy bez zmiany umowy, ma prawo sporządzić podanie o zwiększenie etatu. Dokument tego typu powinien być dobrze uargumentowany, gdyż pracodawca, który wykorzystuje w ten sposób pracownika, prawdopodobnie będzie starał się nadal osiągać większe korzyści materialne jego kosztem.

Warto wiedzieć, że wszelkie nieproporcjonalne zwiększenie obowiązków pracownika jest zakazane, a zawarcie umowy, która przewiduje mniejszy wymiar pracy niż rzeczywisty, nie powinno powodować warunków ani płacy mniej korzystnej niż osób, które wykonują tę samą pracę na pełen etat.

Nawet w przypadku, kiedy pracownik otrzymuje odpowiednie do czasu pracy wynagrodzenie, lecz jego prawo do urlopu, premie czy naliczanie stażu pracy do emerytury kształtowane są na podstawie niepełnego wymiaru pracy zawartego w umowie, powinien i ma prawo złożyć podanie o zwiększenie etatu.

키워드에 대한 정보 zwiększenie etatu pracownika wzór

다음은 Bing에서 zwiększenie etatu pracownika wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  닭 갈비 재우기 | 초:초:초간단 만능양념장으로 만드는 춘천식 닭갈비! 1:1:1:1:1:1 ㅣ 백종원의 쿠킹로그 인기 답변 업데이트
See also  Upoważnienie Do Wydziału Komunikacji Poznań | Chapter 4: Therapeutic Communication 상위 84개 답변

See also  Technika Filcowania Na Sucho | Filcowanie Na Sucho, Lekcja 1 - Materiały 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zmniejszenie wymiaru etatu

  • #zmniejszenie wymiaru etatu
  • #zmiana etatu
  • #wzór wniosku
  • #ochrona przed zwolnieniem.
  • #wniosek o obniżenie wymiaru etatu
  • #uprawnienia pracownicze
  • #uprawnienie pracownicze
  • #zmiana wymiaru etatu
  • #zgoda pracodawcy
  • #prawo pracy
  • #prawo pracy w praktyce
  • #kadry w pigułce

Zmniejszenie #wymiaru #etatu


YouTube에서 zwiększenie etatu pracownika wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zmniejszenie wymiaru etatu | zwiększenie etatu pracownika wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment