당신은 주제를 찾고 있습니까 “zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór – Odwołanie od decyzji ZUS: zasiłek rehabilitacyjny?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kraśnicki Dariusz 이(가) 작성한 기사에는 조회수 12,858회 및 좋아요 26개 개의 좋아요가 있습니다.
zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Odwołanie od decyzji ZUS: zasiłek rehabilitacyjny? – zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Czy ma sens odwoływanie się od nieprzyznanego zasiłku rehabilitacyjnego przez ZUS,
jak czekamy na poważną operację biodra?
Urodziłam dziecko w październiku 2011 roku i od tamtej pory mam poważne problemy
ze stawem biodrowym – martwica głowy kości udowej stawu biodrowego.
Witam. Mam pytanie odnośnie zasiłku . Obecnie przebywam na zwolnieniu z powodu przewlekłej choroby. Zwolnienie mam do połowy lipca .Zaklad pracy wysunie wniosek o zasiłek bo czeka mnie komisja lekarska. Moje rokowania na wyzdrowienie w tym roku są marne. A pytam bo pobieram rentę chorobową i wiem że zasiłku mogę nie otrzymać. Czy wtedy ZUS odbierze mi rentę i pójdę na zasiłek rehabilitacyjny bo jestem nadal zatrudniona w firmie? Proszę o poradę.Dziękuję
@Jak jest renta, to wyklucza zasiłek
Dziękuję za odpowiedź. Znaczy to tyle, iż nie ma reguły, zależy od komisji lekarskiej? Z lekarzem jeszcze nie rozmawiałem na ten temat, jednak myślę, że nie będzie problemu z wydaniem opinii, skoro nie ma żadnych ataków, a leczenie daje poprawę.
Witam serdecznie
w pierwszych słowach opiszę się trochę
Mam 40 lat i 22 lata pracy z czego w zawodzie 15 (krawiec w dużym zakładzie produkcyjnym na akord)
Przebyte udokumentowane choroby zapalenie opon mózgowych ,wstrząs popencelinowy, w wieku dziecięcym obecnie astma oskrzelowa (z napadami duszności)alergia na kurz roztocza bylicę nikiel oraz częste różne wysypki leczone przez dermatologa objawowo nie wiadomo co i z czego ,często wymiotuję po antybiotykach i witaminach,żylaki na strunach głosowych ,zrośnięta lewa komora nosa , żylaki odbytu, PHS dex zespół bolącego barku (2 blokady w grudniu bardzo słaba poprawa) hbs+ 8,44 TV , toksoplazmoza ,niedomykalność zastawki mitralnej ,dyskopatia ,operowany odcinek L5-S1,nowy rezonans następna przepuklina wyżej i zwyrodnienia całego odcinka lędzwiowego -to tak ogólnie .
ZUS odrzucił mi podanie o świadczenie rehabilitacyjne
Wróciłam po chorobowym 182 dni do pracy lekarz zakładowy nie dopuścił mnie do pracy odwołałam się do womp dostałam pozwolenie z ograniczeniem lecz zakład zatrudniający ponad 1000 osób nie znalazł dla mnie miejsca i mnie zwalnia .
Moje pytanie do pana doktorze jest następujące czy mogę wystąpić o rentę ? czy mam szanse?
Bardzo proszę o odpowiedz. Ponieważ jestem pana zwolenniczką you tubową pozwolę sobie pogratulować panu pomysłu z tymi filmikami (super)
Witam, mam pytanie odnośnie renty z tytułu choroby zawodowej. Jako
pielęgniarka zachorowałam 10 lat temu na gruźlicę płuc.Mam uznaną
chorobę zawodową, uznany 15% stałego uszczerbku zdrowia. Obecnie doszło
kilka schorzeń/ częstoskurcz nadkomorowy napadowy,żółtaczka gilberta,
niedowidzenie oka-zaćma wrodzona/.chcę teraz starać się o rentę z
tytułu choroby zawodowej- czy mam się o to starać przez poradnię chorób
zawodowych czy ZUS? czy wg pana mam szansę, bo w naszym orzecznictwie albo
zdolny albo niezdolny do pracy. Ja chcę częściową niezdolność. Z
poważaniem
@Można to zgłosić samemu do WOMP lub Sanepidu,
a oni wskażą co dalej robić
zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Świadczenie rehabilitacyjne – przyznawanie, rezygnacja
Pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą lub wypadkiem, a nie odzyskał w okresie pobierania zasiłku chorobowego zdolności do …
Source: poradnikpracownika.pl
Date Published: 3/9/2022
View: 7659
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez …
53 § 1 K.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie … Zwolnienie bez wypowiedzenia chorego pracownika z krótkim stażem.
Source: www.vademecumkadrowego.pl
Date Published: 12/28/2021
View: 1886
Świadczenie rehabilitacyjne – ZUS
Wniosek o zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej. Aktualizacja formularza 24 maja 2022 r. Z-10. Oświadczenie Z-10.
Source: www.zus.pl
Date Published: 2/17/2021
View: 9622
Kiedy jest możliwe rozwiązanie umowy o pracę bez …
pobierania świadczeń chorobowych oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, i nadal jest niezdolny do pracy, to pracodawca …
Source: www.portalbr.pl
Date Published: 8/11/2021
View: 9957
Oczekiwanie na decyzję w sprawie świadczenia …
Oczekiwanie na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego wiąże się … pobierania zasiłku chorobowego;; jest nadal niezdolny do pracy; …
Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl
Date Published: 6/12/2022
View: 5527
주제와 관련된 이미지 zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Odwołanie od decyzji ZUS: zasiłek rehabilitacyjny?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór
- Author: Kraśnicki Dariusz
- Views: 조회수 12,858회
- Likes: 좋아요 26개
- Date Published: 2012. 10. 14.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=-UIAUN24iiE
Czy można rozwiązanie umowy o pracę w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego?
Rozwiązanie umowy a świadczenie rehabilitacyjne. Nie, pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy dopiero po upływie 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Czy może być przerwa między zwolnieniem lekarskim a świadczeniem rehabilitacyjnym?
Pracownik nie może bowiem pozostawać na urlopie wypoczynkowym, mając jednocześnie stwierdzoną niezdolność do pracy z powodu choroby. Należy nadmienić, że świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane wstecz zawsze od dnia następnego po okresie pobierania zasiłku chorobowego.
Jak zwolnić pracownika po świadczeniu rehabilitacyjnym?
Jeśli pracownik złoży wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego po upływie 182 dni nieobecności spowodowanej chorobą, najbezpieczniejszym wyjściem jest wstrzymanie się z rozwiązaniem z nim umowy o pracę do uprawomocnienia się decyzji ZUS.
Jak udokumentować przerwanie świadczenia rehabilitacyjnego i wrócić do pracy?
Jeśli lekarz medycyny pracy wyda pracownikowi zaświadczenie lekarskie potwierdzające to, że pracownik może wrócić do dotychczasowej pracy, może on to zrobić. Ważne, aby pracownik powracający do pracy w okresie, kiedy ma przyznane przez ZUS świadczenie rehabilitacyjne, poinformował o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Czy świadczenie rehabilitacyjne wpisuje się w świadectwie pracy?
Informację o okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego zamieszczamy w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy. Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego zaliczamy do okresu nieskładkowego.
Czy świadczenie rehabilitacyjne wlicza się do stażu pracy?
Świadczenie rehabilitacyjne po zwolnieniu z pracy nie wpływa na staż Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, które wypłacane było pracownikowi po ustaniu zatrudnienia, nie jest okresem zatrudnienia.
Czy musi być zachowana ciągłość zwolnienia?
Jak obliczana jest przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi? Do danego okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej niezdolności do pracy a powstaniem nowej niezdolności do świadczenia pracy nie przekracza 60 dni (art.
Czy ZUS kontroluje na zasiłku rehabilitacyjnym?
Płatnik składek, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, występuje do ZUS o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, za które jego ubezpieczonym organ ten wypłaca zasiłki chorobowe i opiekuńcze albo świadczenie rehabilitacyjne.
Co jeśli ZUS nie przyznał świadczenia rehabilitacyjnego?
ZUS odmawia świadczenia rehabilitacyjnego – co zrobić? O okolicznościach w postaci niezdolności do pracy i rokowaniach co do odzyskania zdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od orzeczenia którego ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS.
Czy po świadczeniu rehabilitacyjnym można iść na urlop wypoczynkowy?
Zatem, w sytuacji gdy pracownik przez ponad rok przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i pracodawca nie rozwiązał z nim stosunku pracy, za cały ten okres pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego.
Kto informuje pracodawcę o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego?
ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
Ile wynosi renta po świadczeniu rehabilitacyjnym 2022?
90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy. 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostałe miesiące.
Czy w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego można wyjechać?
Jak wynika z powyższego, świadczenie rehabilitacyjne związane jest z niezdolnością do pracy. Podjęcie aktywności zawodowej powoduje, że osoba będzie uznana za zdolną do pracy. Wpływu na pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego nie ma więc kwestia wyjazdów związanych z tzw. podreperowaniem zdrowia.
Jak napisać rezygnację z świadczenia rehabilitacyjnego?
Informuję, że z dniem 03/12/2018 r. chciałabym przerwać otrzymane przeze mnie na okres od 6 sierpnia 2018 roku do 5 stycznia 2019 roku świadczenie rehabilitacyjne i tym samym proszę zaprzestać jego wypłaty z ww. dniem. Deklaruję swój powrót na dotychczasowe stanowisko w związku z odzyskaniem zdolności do pracy.
Kto decyduje o długości świadczenia rehabilitacyjnego?
Orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS. Prawo do świadczenia ma pracownik, który wyczerpał okres pobierania zasiłku chorobowego (182 dni) i nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie i rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Czy w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego można wyjechać?
Jak wynika z powyższego, świadczenie rehabilitacyjne związane jest z niezdolnością do pracy. Podjęcie aktywności zawodowej powoduje, że osoba będzie uznana za zdolną do pracy. Wpływu na pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego nie ma więc kwestia wyjazdów związanych z tzw. podreperowaniem zdrowia.
Kto wypłaca świadczenie rehabilitacyjne po rozwiązaniu umowy o pracę?
Świadczenie rehabilitacyjne może być wypłacane przez ZUS lub przez płatnika składek. Informację o tym, przez kogo będzie wypłacane świadczenie, zawiera decyzja wydana przez ZUS. Jeśli świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane przez ZUS, wypłata nastąpi w terminie przewidzianym na rozpatrzenie wniosku (patrz pkt. 3).
Czy po świadczeniu rehabilitacyjnym można iść na urlop wypoczynkowy?
Zatem, w sytuacji gdy pracownik przez ponad rok przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i pracodawca nie rozwiązał z nim stosunku pracy, za cały ten okres pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego.
Czy świadczenie rehabilitacyjne wlicza się do emerytury?
Świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłki chorobowe wliczają się do podstawy wymiaru emerytury. Trzeba jednak wiedzieć, że świadczenie rehabilitacyjne wypłacane po ustaniu stosunku pracy nie podlega już wliczeniu do podstawy wymiaru emerytury w danym roku kalendarzowym wskazanym do obliczenia jej podstawy wymiaru.
Pytania do eksperta. Rozwiązanie umowy a świadczenie rehabilitacyjne
Nie, pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy dopiero po upływie 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy ustala zasadę, zgodnie z którą pracodawca będzie mógł rozwiązać bez wypowiedzenia z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika, jeżeli jego okres nieobecności jest dłuższy niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Tak więc pracodawca dopiero 91. dnia pobierania świadczenia rehabilitacyjnego będzie mógł dostarczyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.
Podstawa prawna
art. 53 Kodeksu pracy
Joanna Skrobisz
Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 24 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 24/2021:
Oczekiwanie na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego
Choroba pracownika bywa tematem powszechnym i pracodawcy liczą się z tym, że różne sytuacje życiowe mogą powodować dłuższe nieobecności pracowników. Przez jaki czas pracownicy mogą być nieobecni w firmie i przede wszystkim – za jaki okres płaci pracodawca? Czym charakteryzuje się oczekiwanie na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego? Wyjaśniamy w tym artykule!
Ile można chorować?
Okres choroby jest limitowany, pracownik nie może więc udać się na zwolnienie chorobowe na czas nieokreślony. Chorobowe pracownika może być wypłacane przez zakład pracy lub przez ZUS. Mamy dwa typy absencji, biorąc pod uwagę, kto jest podmiotem wypłacającym świadczenie:
wynagrodzenie chorobowe;
zasiłek chorobowy.
Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę, zaś zasiłek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynagrodzenie chorobowe regulowane jest ze środków pracodawcy przez okres choroby pracownika trwającej łącznie:
33 dni w ciągu roku kalendarzowego;
14 dni w ciągu roku kalendarzowego w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia.
Po przekroczeniu przez pracownika powyższego limitu przebywania na zwolnieniu lekarskim – przy założeniu, że pracodawca zgłaszał na dzień 30 listopada ubiegłego roku do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób – wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. Jeśli jednak pracodawca jest płatnikiem zasiłków, to na nim ciąży obowiązek regulowania świadczenia pracownikom. Wypłaca je niejako w imieniu ZUS-u.
Pracownik może przebywać na zasiłku chorobowym maksymalnie 182 dni
Jak już wcześniej wspomniano, pracownik może przebywać na zasiłku chorobowym przez określony czas – maksymalnie wynosi on 182 dni, a jeśli po jego upływie choroba nie ustąpiła, pracownik powinien udać się na kontrolę i postarać się o przyznanie świadczenia chorobowego, zwanego świadczeniem rehabilitacyjnym.
Świadczenie rehabilitacyjne
Pracownik, który wyczerpał limit chorobowy, nie pozostaje bez wyjścia. Może złożyć dokumentację do ZUS-u w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego, wówczas gdy:
nastąpiło wyczerpanie okresu pobierania zasiłku chorobowego;
jest nadal niezdolny do pracy;
dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje maksymalnie 12 miesięcy, może być przyznane na krótszy okres.
Wniosek najlepiej jest złożyć w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik złoży wniosek później, może to spowodować jego rozpatrzenie dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.[alert-info] Wniosek najlepiej jest złożyć w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik złoży wniosek później, może to spowodować jego rozpatrzenie dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.
To pracownik odpowiada za kompletność złożonych do ZUS-u wniosków. Pracodawca może zostać poproszony o przygotowanie druku Z-3 dla pracownika, jeśli to ZUS będzie wypłacał świadczenie. Nie zawsze jest ono jednak potrzebne. Jeśli złożono je wcześniej przy ustaleniu prawa do zasiłku chorobowego, i nie zmieniły się okoliczności wpływające na prawo do świadczenia ani na jego wysokość, to pracownik nie będzie miał obowiązku ponownego przedłożenia druku. Niekiedy konieczne jest wypełnienie tzw. wywiadu zawodowego z miejsca pracy – podobnie jak w przypadku formularza Z-3, również nie zawsze jest to konieczne.
Oczekiwanie na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego
Bywają sytuacje, kiedy pracownik z różnych względów nie złożył wszystkich dokumentów uprawniających do świadczenia rehabilitacyjnego na czas (rekomendowane jest, aby nastąpiło to kilka tygodni przed zakończeniem ustawowych 182 dni). Pracodawca staje wówczas przed pytaniem, jak rozliczyć okres, w trakcie którego pracownik oczekuje na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne powinien zostać złożony na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem pełnego okresu zasiłkowego. Pouczenie o tym jest zawarte w druku wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ZNp-7.
Dowodem na to, jak ważna i kontrowersyjna jest to kwestia, pozostaje Interpelacja nr 19101 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie przerwy w pracy spowodowanej oczekiwaniem na decyzję komisji lekarskiej ZUS-u, która pochodzi z 30 stycznia 2018 roku. Padły w niej pytania nie tylko dotyczące samej przerwy w okresie oczekiwania na decyzję ZUS-u, ale też o konsekwencje prawne związane z tą przerwą. W odpowiedzi na liczne zapytania wystosowane przez posła Adama Abramowicza powstała odpowiedź, z której wynika, że jeśli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne, bardzo ważną kwestią pozostaje wywiązanie się z obowiązku terminowego złożenia wniosku. Pozwala to na szybsze wyznaczenie terminu badania przez lekarza orzecznika, co z kolei nie powoduje przykrych konsekwencji.
Odpowiedź na interpelację nr 19101 z 6 marca 2018 roku „Im później ubezpieczony złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, tym bardziej prawdopodobne jest, że mimo starań i szybkiego działania ZUS-u decyzja w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego nie zostanie wydana przed upływem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Jeśli będzie to decyzja o przyznaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, ubezpieczony otrzyma to świadczenie od dnia następnego po okresie pobierania zasiłku chorobowego. Jeśli będzie to decyzja o odmowie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, ubezpieczony nie otrzyma świadczenia za okres, w którym oczekiwał na decyzję”.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Korzystaj z gotowych wzorów umów
Korzystaj z gotowych wzorów umów Twórz umowy i generuj zaświadczenia!
Twórz umowy i generuj zaświadczenia! Proste prowadzenie księgowości i kadr! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Oczekiwanie na decyzję a ubezpieczenie
Wielu pracowników i pracodawców zastanawia się także, co z kwestią podlegania pod ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne pracownika podczas oczekiwania na decyzję ZUS-u. Otóż i ta sprawa została rozstrzygnięta jednoznacznie. Należy zauważyć, że pracownik podlega pod ubezpieczenie przez cały stosunek pracy, czyli od momentu zawarcia umowy o pracę aż do dnia jej zakończenia. Tym samym trzeba przyjąć, że pracownicy oczekujący na decyzję komisji lekarskiej lub orzeczenie sądu o prawie do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, którym nie ustał stosunek pracy, nadal podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu i zdrowotnemu.
Oczekiwanie na decyzję – czy udzielić urlopu?
Wielu pracodawców rozważa, by w czasie oczekiwania na decyzję z ZUS-u udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Nie jest to jednak postępowanie prawidłowe. Jeśli okaże się, że pracownik otrzyma świadczenie rehabilitacyjne za okres, w którym przebywał na urlopie, będzie to powodowało konieczność korygowania tych okresów. Pracownik nie może bowiem pozostawać na urlopie wypoczynkowym, mając jednocześnie stwierdzoną niezdolność do pracy z powodu choroby. Należy nadmienić, że świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane wstecz zawsze od dnia następnego po okresie pobierania zasiłku chorobowego.
Urlop wypoczynkowy nie dochodzi do skutku albo ulega przerwaniu w razie niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby
W tej sytuacji najbezpieczniejszą dla pracodawcy i najbardziej optymalną opcją jest udzielenie pracownikowi w okresie oczekiwania na decyzje niepłatnej, usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Podsumowanie
Pracownik oczekujący na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego pozostaje w stosunku pracy, co oznacza, że jest nadal ubezpieczony, ale nie można go dopuścić do pracy. Udzielanie urlopu wypoczynkowego w okresie oczekiwania na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego także nie jest rekomendowanym i dopuszczalnym rozwiązaniem, bowiem chory pracownik nie może przebywać na urlopie. W tej sytuacji najkorzystniej jest usprawiedliwić nieobecność w pracy poprzez wprowadzenie mu absencji niepłatnej w systemie czasu pracy.
Kiedy można zwolnić pracownika, który wystąpił o świadczenie rehabilitacyjne?
– Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nasz pracownik złożył wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Czeka na decyzję ZUS. Jeżeli otrzyma odpowiedź odmowną, z jakim dniem będziemy mogli rozwiązać z nim umowę o pracę? – pyta czytelniczka.
Reklama
Zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia w przypadku jego długotrwałej nieobecności w pracy z powodu choroby. Takiej czynności wolno dokonać po upływie wskazanych w kodeksie pracy okresów ochronnych, których długość zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Dla przykładu osoba zatrudniona u pracodawcy co najmniej sześć miesięcy podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę w okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz przez pierwsze trzy miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Czytaj też: Rozwiązanie umowy o pracę z chorującym pracownikiem
Pewność da decyzja
Jeśli pracownik złoży wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego po upływie 182 dni nieobecności spowodowanej chorobą, najbezpieczniejszym wyjściem jest wstrzymanie się z rozwiązaniem z nim umowy o pracę do uprawomocnienia się decyzji ZUS. W okresie oczekiwania na tę decyzję pracodawca nie ma bowiem pewności, czy zostały spełnione wszystkie przesłanki wskazane w art. 53 kodeksu pracy. Znajduje to potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2007 r. (II PK 263/06): „ochrona stosunku pracy pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby obejmuje okres pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, choćby pracownik nie mógł wobec pracodawcy wskazać korzystania z tego świadczenia bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego”.
Reklama
Tylko przy dalszej absencji
Sam upływ okresów wskazanych w art. 53 § 1 pkt 1 kodeksu pracy nie daje jeszcze podstaw do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przesłanką uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia jest bowiem niezdolność pracownika do pracy, przekraczająca okresy ochronne wskazane w art. 53 § 1 pkt 1 k.p.
W omawianym przypadku umowę o pracę można będzie rozwiązać tylko wówczas, gdy po upływie okresów ochronnych określonych w art. 53 § 1 pkt 1 k.p. niezdolność pracownika do pracy wciąż trwa. Ten fakt potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego publikowane w tym zakresie (np. wyroki z 17 lipca 2009 r. o sygn. I PK 43/09 i I PK 39/09). Zatem aby zastosować omawiany tryb rozwiązania stosunku pracy, wymagane jest ustalenie, że w chwili rozwiązania stosunku pracy pracownik był niezdolny do pracy wskutek choroby.
Gdyby po ustaniu przyczyny nieobecności pracownik stawił się do pracy, pracodawca nie będzie mógł rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 § 1 pkt 1 k.p.
Konieczne badania
Jeżeli pracownik stawia się do pracy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni, przed dopuszczeniem go do obowiązków pracodawca będzie musiał skierować tę osobę na kontrolne badania lekarskie w celu ustalenia zdolności do wykonywania zadań na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 k.p.). Poddanie się takim badaniom i przedstawienie pracodawcy orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku to warunek konieczny dopuszczenia pracownika do pracy.
Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc
WYBIERAM
Zdaniem autorki
Joanna Kupczak, Starszy Specjalista Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu
Przyjęte regulacje prawne związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nie uchylają obowiązku poddania się przez pracownika kontrolnym badaniom lekarskim. Przepisy dopuszczają spełnienie tego obowiązku w ten sposób, że dopuszczają, by – w razie braku dostępności lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania kontrolnego – badanie to przeprowadził inny lekarz niż lekarz medycyny pracy (np. prowadzący leczenie pracownika). Tak wynika z art. 12a ust. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU 374 ze zm.). Lekarz może przeprowadzić badanie i wydać orzeczenie lekarskie za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Orzeczenie wydane przez innego lekarza włącza się do akt osobowych pracownika. Straci ono moc po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii.
Świadczenie rehabilitacyjne
Autor
Joanna Tęcza Artykuły autora
Pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą lub wypadkiem, a nie odzyskał w okresie pobierania zasiłku chorobowego zdolności do pracy, może ubiegać się o przyznanie mu przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez niego tej zdolności. Co należy zrobić aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne
Aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, należy wystąpić z wnioskiem do odpowiedniego oddziału ZUS.
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się na formularz ZNp-7, który dostępny jest w internecie, ale też można otrzymać go w każdej jednostce ZUS.
Należy pamiętać o tym, aby do wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu OL-9, które wypełnić powinni wszyscy lekarze prowadzący leczenie.
Przykład 1.
Pani Anna uległa wypadkowi. Po leczeniu operacyjnym została jej wstawiona proteza stawu biodrowego. Dodatkowo leczy się dermatologicznie i kardiologicznie. W takim przypadku wskazane jest, aby wszyscy lekarze, tj. ortopeda, dermatolog, kardiolog, wydali zaświadczenie do ZUS-u na formularzu OL-9.
Dodatkowo do wniosku osoba ubiegająca się o świadczenie musi przedłożyć wywiad zawodowy z miejsca pracy na formularzu OL-10. Jeśli składa wniosek o kontynuację świadczenia, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą albo jeśli niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia, nie ma obowiązku jego złożenia.
Konieczne jest też przedłożenie do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne zaświadczenia płatnika składek na formularzu Z-3 w przypadku pracowników, Z-3b w w przypadku przedsiębiorców i osób z nimi współpracujących oraz duchownych oraz Z-3a w wypadku innych osób ubezpieczonych.
Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które wcześniej złożyły to oświadczenie w celu otrzymania zasiłku chorobowego, ale tylko gdy nie doszło do zmiany wskazanych w oświadczeniu okoliczności.
Osoby, które ubiegają się o świadczenie rehabilitacyjne z tytułu wypadku przy pracy czy choroby zawodowej, muszą załączyć do wniosku dodatkowe dokumenty, tj. protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (pracownicy), kartę wypadku przy pracy (osoby ubezpieczone na podstawie innego tytułu niż umowa o pracę), decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaną przez inspektora sanitarnego.
Wniosek o przyznanie przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego należy złożyć w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.
Przekroczenie tego terminu prowadzić będzie do przedłużenia rozpatrzenia wniosku, które nastąpi po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, a w konsekwencji wydłuży oczekiwanie na wypłatę środków.
Przykład 2.
Pan Janusz 18 lutego zakończy pobieranie zasiłku chorobowego. W takim wypadku powinien do 7 stycznia złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Przy czym termin ten liczy się od momentu, kiedy złożony zostanie przez osobę wnioskującą o przyznanie świadczenia komplet wymaganych dokumentów. Jeśli osoba taka nie dołączy wymaganych dokumentów, ZUS wezwie ją do uzupełnienia wniosku, ale przedłuży to czas jego rozpoznania, dlatego dobrze jest przesłać komplet dokumentów do ZUS-u, ubiegając się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, gdyż nie tylko pozwoli to na szybsze rozpoznanie wniosku, lecz także skróci okres oczekiwania na wypłatę świadczenia w wypadku przyznania go.
Przykład 3.
Pani Maria ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne. 12 lipca wysłała do ZUS-u wniosek o przyznanie świadczenia, ale nie załączyła ona zaświadczenia o stanie zdrowia. ZUS wezwał ją do przedłożenia tego dokumentu, co też pani Maria uczyniła 5 sierpnia. W takim wypadku ZUS powinien rozpatrzyć wniosek pani Marii w terminie do 5 października, zaś gdyby wysłała ona komplet dokumentów wraz z wnioskiem, rozpoznanie jej sprawy powinno zakończyć się do 12 września.
Po złożeniu wniosku osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne zostanie wezwana przez ZUS na badanie przez lekarza orzecznika. Wydane przez niego orzeczenie stanowi podstawę do wydania decyzji. Zatem, jeśli w orzeczeniu lekarz orzecznik stwierdzi, że osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne jest niezdolna do pracy, ale rokuje odzyskaniem takiej zdolności, ZUS przyzna jej na wskazany przez lekarza orzecznika okres świadczenie rehabilitacyjne.
Gdyby jednak lekarz orzecznik ZUS stwierdził w orzeczeniu, że nie zachodzą podstawy do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, wówczas osoba wnioskująca o przyznanie świadczenia może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Sprzeciw składa się na piśmie lub ustnie do protokołu w jednostce ZUS.
Nadto od tak wydanego orzeczenia prezesowi ZUS przysługuje prawo do wniesienia zarzutu jego wadliwości.
W przypadku wniesienia sprzeciwu lub podniesienia zarzutu wadliwości orzeczenia ubezpieczony jest wezwany ponownie na badanie lekarskie przed komisję lekarską ZUS składającą się z 3 lekarzy orzeczników. Jeśli orzeczenie zostanie utrzymane w mocy, ZUS wyda decyzję odmowną.
Odwołanie od decyzji o odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego wnosi się do sądu za pośrednictwem ZUS-u w terminie jednego miesiąca, licząc od daty doręczenia nam decyzji o odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego.
Świadczenie przyznawane jest maksymalnie na okres 12 miesięcy – jednorazowo lub w częściach. Przyznawane jest na okres, jaki w ocenie lekarza orzecznika jest niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy.
Roszczenie o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego podlega przedawnieniu. Ma to miejsce po upływie 6 miesięcy, licząc od ostatniego dnia okresu, za który świadczenie przysługuje.
Świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzymają:
osoby przebywające na urlopie wychowawczym;
osoby mające ustalone prawo do emerytury;
osoby przebywające na urlopie bezpłatnym;
osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych;
osoby przebywające na urlopie dla poratowania zdrowia;
osoby, które mają przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy;
osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
osoby otrzymujące rodzicielskie świadczenie uzupełniające;
osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.
Środki z tytułu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego wypłaca ZUS lub pracodawca (płatnik składek). Pracodawca zobowiązany jest wypłacać świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli zgłosi do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. W pozostałych wypadkach, jak też w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, pracowników zatrudnionych przez zagranicznego pracodawcę, duchownych czy osób, które w czasie pobierania zasiłku utraciły zatrudnienie świadczenie rehabilitacyjne, wypłaca je ZUS.
Przykład 4.
Pan Jan pracuje w małej rodzinnej firmie zatrudniającej 17 osób. Zbliża się koniec pobierania przez niego zasiłku chorobowego i dlatego złożył on wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W takim wypadku świadczenie wypłacane będzie przez ZUS; gdyby pracodawca pana Jana zatrudniał 20 lub więcej pracowników, obowiązany byłby wypłacać mu świadczenie rehabilitacyjne.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi: 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni);
75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres 9 miesięcy;
100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przez okres pobierania świadczenia w czasie ciąży. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:
POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców
Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji
Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią ZOBACZ OGŁOSZENIA Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Rezygnacja ze świadczenia rehabilitacyjnego
Może zdarzyć się sytuacja, że w okresie, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, osoba, która je otrzymała, odzyska zdolność do pracy. W takim wypadku pojawia się pytanie, czy jest możliwa rezygnacja ze świadczenia rehabilitacyjnego i powrót do pracy?
Wskazać należy, że w takim wypadku, po odzyskaniu przez pracownika, któremu przyznano prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zdolności do pracy przed upływem okresu, na który świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane, może on powrócić do pracy. Jedynym warunkiem jest w tym przypadku uzyskanie przez niego od lekarza medycyny pracy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy, a to wiąże się z wykonaniem badań kontrolnych, które konieczne są każdorazowo w sytuacji niezdolności do pracy pracownika trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą.
Pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na te badania lekarskie. Jeśli lekarz medycyny pracy wyda pracownikowi zaświadczenie lekarskie potwierdzające to, że pracownik może wrócić do dotychczasowej pracy, może on to zrobić.
Ważne, aby pracownik powracający do pracy w okresie, kiedy ma przyznane przez ZUS świadczenie rehabilitacyjne, poinformował o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podkreślić należy, że obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości skrócenia okresu świadczenia rehabilitacyjnego. Zaświadczenie wydane pracownikowi przez lekarza medycyny pracy nie będzie stanowić podstawy do zmiany orzeczenia lekarza ZUS. Za okres po podjęciu zadań przez pracownika dopuszczonego do pracy nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.
Gdyby pracownik dopuszczony do pracy w okresie przyznania mu świadczenia rehabilitacyjnego zachorował, za okres choroby przysługiwać będzie mu wyłącznie świadczenie rehabilitacyjne bez względu na jej rodzaj.
W przypadku podjęcia pracy w trakcie okresu, na który przyznano pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne, do okresu wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego zalicza się okresy pracy pracownika, za które wypłacono wynagrodzenie.
Przykład 5.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał pani Marii świadczenie rehabilitacyjne na okres czterech miesięcy od 3 lutego 2022 roku do 3 czerwca 2022 roku. Po dwóch miesiącach, tj. 3 kwietnia 2022 roku, pani Maria przerwała pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego i wróciła do pracy. Przed dopuszczeniem jej do pracy pracodawca skierował ją na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy, który uznał, że jest ona zdolna do pracy. Pani Maria złamała nogę 20 maja 2022 roku i otrzymała zwolnienie lekarskie do 20 czerwca 2022 roku. Za ten okres od 20 maja 2022 roku do 3 czerwca 2022 roku nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Płatnik musi wznowić wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego od 20 maja do 3 czerwca 2022 roku, a zatem za okres przyznanego świadczenia. Po zakończonym świadczeniu rehabilitacyjnym płatnik nie może wypłacić zasiłku chorobowego za pozostały okres zwolnienia lekarskiego, tj. od 8 do 20 czerwca 2022 roku, dlatego też pani Maria musi wystąpić z wnioskiem o przedłużenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego.
Ustawowe przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego
W okresie pandemii wprowadzone zostały przepisy szczególne przedłużające okres świadczenia rehabilitacyjnego.
I tak orzeczenie o okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego wydane przez ZUS, którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowuje ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu ważności tego orzeczenia, jednak nie dłużej niż do wyczerpania maksymalnego okresu, na jaki może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne, tj. 12 miesięcy.
Do wydłużenia ważności orzeczenia uzasadniającego ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia. Wówczas ZUS niejako z automatu przedłuża świadczenie na okres 3 miesięcy do czasu wydania kolejnej decyzji przez lekarza orzecznika ustalającego okres niezdolności do pracy.
Przykład 6.
Anna Nowak 4 lutego 2022 roku otrzymała świadczenie rehabilitacyjne na okres 4 miesięcy tj. do 4 czerwca 2022 roku. 4 maja 2022 roku złożyła wniosek do ZUS-u o przyznanie jej świadczenia na dalszy okres. W takim wypadku orzeczenie uprawniające do otrzymania świadczenia uległo wydłużeniu do 4 września 2022 roku. 2 września Anna Nowak otrzymała informację z ZUS-u, że świadczenie zostało jej przyznane na dalszy okres, tj. 4 miesięcy.
Świadczenie rehabilitacyjne
Autor
Joanna Tęcza Artykuły autora
Pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą lub wypadkiem, a nie odzyskał w okresie pobierania zasiłku chorobowego zdolności do pracy, może ubiegać się o przyznanie mu przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez niego tej zdolności. Co należy zrobić aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne
Aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, należy wystąpić z wnioskiem do odpowiedniego oddziału ZUS.
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się na formularz ZNp-7, który dostępny jest w internecie, ale też można otrzymać go w każdej jednostce ZUS.
Należy pamiętać o tym, aby do wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu OL-9, które wypełnić powinni wszyscy lekarze prowadzący leczenie.
Przykład 1.
Pani Anna uległa wypadkowi. Po leczeniu operacyjnym została jej wstawiona proteza stawu biodrowego. Dodatkowo leczy się dermatologicznie i kardiologicznie. W takim przypadku wskazane jest, aby wszyscy lekarze, tj. ortopeda, dermatolog, kardiolog, wydali zaświadczenie do ZUS-u na formularzu OL-9.
Dodatkowo do wniosku osoba ubiegająca się o świadczenie musi przedłożyć wywiad zawodowy z miejsca pracy na formularzu OL-10. Jeśli składa wniosek o kontynuację świadczenia, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą albo jeśli niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia, nie ma obowiązku jego złożenia.
Konieczne jest też przedłożenie do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne zaświadczenia płatnika składek na formularzu Z-3 w przypadku pracowników, Z-3b w w przypadku przedsiębiorców i osób z nimi współpracujących oraz duchownych oraz Z-3a w wypadku innych osób ubezpieczonych.
Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które wcześniej złożyły to oświadczenie w celu otrzymania zasiłku chorobowego, ale tylko gdy nie doszło do zmiany wskazanych w oświadczeniu okoliczności.
Osoby, które ubiegają się o świadczenie rehabilitacyjne z tytułu wypadku przy pracy czy choroby zawodowej, muszą załączyć do wniosku dodatkowe dokumenty, tj. protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (pracownicy), kartę wypadku przy pracy (osoby ubezpieczone na podstawie innego tytułu niż umowa o pracę), decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaną przez inspektora sanitarnego.
Wniosek o przyznanie przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego należy złożyć w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.
Przekroczenie tego terminu prowadzić będzie do przedłużenia rozpatrzenia wniosku, które nastąpi po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, a w konsekwencji wydłuży oczekiwanie na wypłatę środków.
Przykład 2.
Pan Janusz 18 lutego zakończy pobieranie zasiłku chorobowego. W takim wypadku powinien do 7 stycznia złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Przy czym termin ten liczy się od momentu, kiedy złożony zostanie przez osobę wnioskującą o przyznanie świadczenia komplet wymaganych dokumentów. Jeśli osoba taka nie dołączy wymaganych dokumentów, ZUS wezwie ją do uzupełnienia wniosku, ale przedłuży to czas jego rozpoznania, dlatego dobrze jest przesłać komplet dokumentów do ZUS-u, ubiegając się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, gdyż nie tylko pozwoli to na szybsze rozpoznanie wniosku, lecz także skróci okres oczekiwania na wypłatę świadczenia w wypadku przyznania go.
Przykład 3.
Pani Maria ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne. 12 lipca wysłała do ZUS-u wniosek o przyznanie świadczenia, ale nie załączyła ona zaświadczenia o stanie zdrowia. ZUS wezwał ją do przedłożenia tego dokumentu, co też pani Maria uczyniła 5 sierpnia. W takim wypadku ZUS powinien rozpatrzyć wniosek pani Marii w terminie do 5 października, zaś gdyby wysłała ona komplet dokumentów wraz z wnioskiem, rozpoznanie jej sprawy powinno zakończyć się do 12 września.
Po złożeniu wniosku osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne zostanie wezwana przez ZUS na badanie przez lekarza orzecznika. Wydane przez niego orzeczenie stanowi podstawę do wydania decyzji. Zatem, jeśli w orzeczeniu lekarz orzecznik stwierdzi, że osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne jest niezdolna do pracy, ale rokuje odzyskaniem takiej zdolności, ZUS przyzna jej na wskazany przez lekarza orzecznika okres świadczenie rehabilitacyjne.
Gdyby jednak lekarz orzecznik ZUS stwierdził w orzeczeniu, że nie zachodzą podstawy do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, wówczas osoba wnioskująca o przyznanie świadczenia może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Sprzeciw składa się na piśmie lub ustnie do protokołu w jednostce ZUS.
Nadto od tak wydanego orzeczenia prezesowi ZUS przysługuje prawo do wniesienia zarzutu jego wadliwości.
W przypadku wniesienia sprzeciwu lub podniesienia zarzutu wadliwości orzeczenia ubezpieczony jest wezwany ponownie na badanie lekarskie przed komisję lekarską ZUS składającą się z 3 lekarzy orzeczników. Jeśli orzeczenie zostanie utrzymane w mocy, ZUS wyda decyzję odmowną.
Odwołanie od decyzji o odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego wnosi się do sądu za pośrednictwem ZUS-u w terminie jednego miesiąca, licząc od daty doręczenia nam decyzji o odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego.
Świadczenie przyznawane jest maksymalnie na okres 12 miesięcy – jednorazowo lub w częściach. Przyznawane jest na okres, jaki w ocenie lekarza orzecznika jest niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy.
Roszczenie o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego podlega przedawnieniu. Ma to miejsce po upływie 6 miesięcy, licząc od ostatniego dnia okresu, za który świadczenie przysługuje.
Świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzymają:
osoby przebywające na urlopie wychowawczym;
osoby mające ustalone prawo do emerytury;
osoby przebywające na urlopie bezpłatnym;
osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych;
osoby przebywające na urlopie dla poratowania zdrowia;
osoby, które mają przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy;
osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
osoby otrzymujące rodzicielskie świadczenie uzupełniające;
osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.
Środki z tytułu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego wypłaca ZUS lub pracodawca (płatnik składek). Pracodawca zobowiązany jest wypłacać świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli zgłosi do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. W pozostałych wypadkach, jak też w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, pracowników zatrudnionych przez zagranicznego pracodawcę, duchownych czy osób, które w czasie pobierania zasiłku utraciły zatrudnienie świadczenie rehabilitacyjne, wypłaca je ZUS.
Przykład 4.
Pan Jan pracuje w małej rodzinnej firmie zatrudniającej 17 osób. Zbliża się koniec pobierania przez niego zasiłku chorobowego i dlatego złożył on wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W takim wypadku świadczenie wypłacane będzie przez ZUS; gdyby pracodawca pana Jana zatrudniał 20 lub więcej pracowników, obowiązany byłby wypłacać mu świadczenie rehabilitacyjne.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi: 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni);
75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres 9 miesięcy;
100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przez okres pobierania świadczenia w czasie ciąży. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:
POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców
Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji
Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią ZOBACZ OGŁOSZENIA Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Rezygnacja ze świadczenia rehabilitacyjnego
Może zdarzyć się sytuacja, że w okresie, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, osoba, która je otrzymała, odzyska zdolność do pracy. W takim wypadku pojawia się pytanie, czy jest możliwa rezygnacja ze świadczenia rehabilitacyjnego i powrót do pracy?
Wskazać należy, że w takim wypadku, po odzyskaniu przez pracownika, któremu przyznano prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zdolności do pracy przed upływem okresu, na który świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane, może on powrócić do pracy. Jedynym warunkiem jest w tym przypadku uzyskanie przez niego od lekarza medycyny pracy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy, a to wiąże się z wykonaniem badań kontrolnych, które konieczne są każdorazowo w sytuacji niezdolności do pracy pracownika trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą.
Pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na te badania lekarskie. Jeśli lekarz medycyny pracy wyda pracownikowi zaświadczenie lekarskie potwierdzające to, że pracownik może wrócić do dotychczasowej pracy, może on to zrobić.
Ważne, aby pracownik powracający do pracy w okresie, kiedy ma przyznane przez ZUS świadczenie rehabilitacyjne, poinformował o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podkreślić należy, że obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości skrócenia okresu świadczenia rehabilitacyjnego. Zaświadczenie wydane pracownikowi przez lekarza medycyny pracy nie będzie stanowić podstawy do zmiany orzeczenia lekarza ZUS. Za okres po podjęciu zadań przez pracownika dopuszczonego do pracy nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.
Gdyby pracownik dopuszczony do pracy w okresie przyznania mu świadczenia rehabilitacyjnego zachorował, za okres choroby przysługiwać będzie mu wyłącznie świadczenie rehabilitacyjne bez względu na jej rodzaj.
W przypadku podjęcia pracy w trakcie okresu, na który przyznano pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne, do okresu wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego zalicza się okresy pracy pracownika, za które wypłacono wynagrodzenie.
Przykład 5.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał pani Marii świadczenie rehabilitacyjne na okres czterech miesięcy od 3 lutego 2022 roku do 3 czerwca 2022 roku. Po dwóch miesiącach, tj. 3 kwietnia 2022 roku, pani Maria przerwała pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego i wróciła do pracy. Przed dopuszczeniem jej do pracy pracodawca skierował ją na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy, który uznał, że jest ona zdolna do pracy. Pani Maria złamała nogę 20 maja 2022 roku i otrzymała zwolnienie lekarskie do 20 czerwca 2022 roku. Za ten okres od 20 maja 2022 roku do 3 czerwca 2022 roku nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Płatnik musi wznowić wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego od 20 maja do 3 czerwca 2022 roku, a zatem za okres przyznanego świadczenia. Po zakończonym świadczeniu rehabilitacyjnym płatnik nie może wypłacić zasiłku chorobowego za pozostały okres zwolnienia lekarskiego, tj. od 8 do 20 czerwca 2022 roku, dlatego też pani Maria musi wystąpić z wnioskiem o przedłużenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego.
Ustawowe przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego
W okresie pandemii wprowadzone zostały przepisy szczególne przedłużające okres świadczenia rehabilitacyjnego.
I tak orzeczenie o okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego wydane przez ZUS, którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowuje ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu ważności tego orzeczenia, jednak nie dłużej niż do wyczerpania maksymalnego okresu, na jaki może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne, tj. 12 miesięcy.
Do wydłużenia ważności orzeczenia uzasadniającego ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia. Wówczas ZUS niejako z automatu przedłuża świadczenie na okres 3 miesięcy do czasu wydania kolejnej decyzji przez lekarza orzecznika ustalającego okres niezdolności do pracy.
Przykład 6.
Anna Nowak 4 lutego 2022 roku otrzymała świadczenie rehabilitacyjne na okres 4 miesięcy tj. do 4 czerwca 2022 roku. 4 maja 2022 roku złożyła wniosek do ZUS-u o przyznanie jej świadczenia na dalszy okres. W takim wypadku orzeczenie uprawniające do otrzymania świadczenia uległo wydłużeniu do 4 września 2022 roku. 2 września Anna Nowak otrzymała informację z ZUS-u, że świadczenie zostało jej przyznane na dalszy okres, tj. 4 miesięcy.
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika – www.VademecumKadrowego.pl
Dokumentacja kadrowa – Dodatek nr 8 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 8 (506) z dnia 10.04.2020
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika
Regulacje Kodeksu pracy upoważniają pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika po upływie określonego czasu absencji, podczas której stosunek pracy podlega ochronie.
W przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby długość okresu ochronnego zależy od stażu pracy wypracowanego u danego pracodawcy. Do stażu zakładowego wlicza się, wynikający z odpowiedniego stosowania K.p., okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana podmiotu zatrudniającego nastąpiła w drodze przejścia zakładu pracy na obecnego pracodawcę ( K.p.), a także, gdy z mocy odrębnych przepisów pracodawca ten jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Na podstawie K.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym z przyczyn niezawinionych przez pracownika:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc (np. odbywanie kary pozbawienia wolności).
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Ważne: Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika, jeśli upłynął okres ochronny, a niezdolność do pracy (ewentualnie inna absencja) trwa nadal.
Oświadczenie woli w sprawie rozwiązania umowy w omawianym trybie składa się na druku prezentowanym w poprzednim punkcie, modyfikując odpowiednio przyczynę i podstawę prawną tej czynności.
Świadczenie rehabilitacyjne
Portal Statystyczny ZUS
Witamy Państwa na Portalu Statystycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oddajemy do Państwa dyspozycji profesjonalne i intuicyjne narzędzie do wyszukiwania danych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Znaleźć tu można dane statystyczne na temat płatników składek, ubezpieczonych, świadczeniobiorców, a także z zakresu orzecznictwa lekarskiego i rehabilitacji leczniczej.
Portal systematycznie zasilany będzie aktualnymi danymi statystycznymi. Pojawiać się na nim będą również publikacje wydawane przez ZUS z obszaru statystyki i prognoz aktuarialnych.
Jeżeli macie Państwo propozycje jakichkolwiek zmian dotyczących formuły strony i zamieszczanych na niej informacji, zapraszamy do odwiedzenia zakładki „uwagi i sugestie”.
Przejdź do Portalu Statystycznego
Oczekiwanie na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego
Choroba pracownika bywa tematem powszechnym i pracodawcy liczą się z tym, że różne sytuacje życiowe mogą powodować dłuższe nieobecności pracowników. Przez jaki czas pracownicy mogą być nieobecni w firmie i przede wszystkim – za jaki okres płaci pracodawca? Czym charakteryzuje się oczekiwanie na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego? Wyjaśniamy w tym artykule!
Ile można chorować?
Okres choroby jest limitowany, pracownik nie może więc udać się na zwolnienie chorobowe na czas nieokreślony. Chorobowe pracownika może być wypłacane przez zakład pracy lub przez ZUS. Mamy dwa typy absencji, biorąc pod uwagę, kto jest podmiotem wypłacającym świadczenie:
wynagrodzenie chorobowe;
zasiłek chorobowy.
Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę, zaś zasiłek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynagrodzenie chorobowe regulowane jest ze środków pracodawcy przez okres choroby pracownika trwającej łącznie:
33 dni w ciągu roku kalendarzowego;
14 dni w ciągu roku kalendarzowego w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia.
Po przekroczeniu przez pracownika powyższego limitu przebywania na zwolnieniu lekarskim – przy założeniu, że pracodawca zgłaszał na dzień 30 listopada ubiegłego roku do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób – wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. Jeśli jednak pracodawca jest płatnikiem zasiłków, to na nim ciąży obowiązek regulowania świadczenia pracownikom. Wypłaca je niejako w imieniu ZUS-u.
Pracownik może przebywać na zasiłku chorobowym maksymalnie 182 dni
Jak już wcześniej wspomniano, pracownik może przebywać na zasiłku chorobowym przez określony czas – maksymalnie wynosi on 182 dni, a jeśli po jego upływie choroba nie ustąpiła, pracownik powinien udać się na kontrolę i postarać się o przyznanie świadczenia chorobowego, zwanego świadczeniem rehabilitacyjnym.
Świadczenie rehabilitacyjne
Pracownik, który wyczerpał limit chorobowy, nie pozostaje bez wyjścia. Może złożyć dokumentację do ZUS-u w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego, wówczas gdy:
nastąpiło wyczerpanie okresu pobierania zasiłku chorobowego;
jest nadal niezdolny do pracy;
dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje maksymalnie 12 miesięcy, może być przyznane na krótszy okres.
Wniosek najlepiej jest złożyć w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik złoży wniosek później, może to spowodować jego rozpatrzenie dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.[alert-info] Wniosek najlepiej jest złożyć w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik złoży wniosek później, może to spowodować jego rozpatrzenie dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.
To pracownik odpowiada za kompletność złożonych do ZUS-u wniosków. Pracodawca może zostać poproszony o przygotowanie druku Z-3 dla pracownika, jeśli to ZUS będzie wypłacał świadczenie. Nie zawsze jest ono jednak potrzebne. Jeśli złożono je wcześniej przy ustaleniu prawa do zasiłku chorobowego, i nie zmieniły się okoliczności wpływające na prawo do świadczenia ani na jego wysokość, to pracownik nie będzie miał obowiązku ponownego przedłożenia druku. Niekiedy konieczne jest wypełnienie tzw. wywiadu zawodowego z miejsca pracy – podobnie jak w przypadku formularza Z-3, również nie zawsze jest to konieczne.
Oczekiwanie na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego
Bywają sytuacje, kiedy pracownik z różnych względów nie złożył wszystkich dokumentów uprawniających do świadczenia rehabilitacyjnego na czas (rekomendowane jest, aby nastąpiło to kilka tygodni przed zakończeniem ustawowych 182 dni). Pracodawca staje wówczas przed pytaniem, jak rozliczyć okres, w trakcie którego pracownik oczekuje na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne powinien zostać złożony na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem pełnego okresu zasiłkowego. Pouczenie o tym jest zawarte w druku wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ZNp-7.
Dowodem na to, jak ważna i kontrowersyjna jest to kwestia, pozostaje Interpelacja nr 19101 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie przerwy w pracy spowodowanej oczekiwaniem na decyzję komisji lekarskiej ZUS-u, która pochodzi z 30 stycznia 2018 roku. Padły w niej pytania nie tylko dotyczące samej przerwy w okresie oczekiwania na decyzję ZUS-u, ale też o konsekwencje prawne związane z tą przerwą. W odpowiedzi na liczne zapytania wystosowane przez posła Adama Abramowicza powstała odpowiedź, z której wynika, że jeśli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne, bardzo ważną kwestią pozostaje wywiązanie się z obowiązku terminowego złożenia wniosku. Pozwala to na szybsze wyznaczenie terminu badania przez lekarza orzecznika, co z kolei nie powoduje przykrych konsekwencji.
Odpowiedź na interpelację nr 19101 z 6 marca 2018 roku „Im później ubezpieczony złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, tym bardziej prawdopodobne jest, że mimo starań i szybkiego działania ZUS-u decyzja w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego nie zostanie wydana przed upływem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Jeśli będzie to decyzja o przyznaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, ubezpieczony otrzyma to świadczenie od dnia następnego po okresie pobierania zasiłku chorobowego. Jeśli będzie to decyzja o odmowie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, ubezpieczony nie otrzyma świadczenia za okres, w którym oczekiwał na decyzję”.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Korzystaj z gotowych wzorów umów
Korzystaj z gotowych wzorów umów Twórz umowy i generuj zaświadczenia!
Twórz umowy i generuj zaświadczenia! Proste prowadzenie księgowości i kadr! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Oczekiwanie na decyzję a ubezpieczenie
Wielu pracowników i pracodawców zastanawia się także, co z kwestią podlegania pod ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne pracownika podczas oczekiwania na decyzję ZUS-u. Otóż i ta sprawa została rozstrzygnięta jednoznacznie. Należy zauważyć, że pracownik podlega pod ubezpieczenie przez cały stosunek pracy, czyli od momentu zawarcia umowy o pracę aż do dnia jej zakończenia. Tym samym trzeba przyjąć, że pracownicy oczekujący na decyzję komisji lekarskiej lub orzeczenie sądu o prawie do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, którym nie ustał stosunek pracy, nadal podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu i zdrowotnemu.
Oczekiwanie na decyzję – czy udzielić urlopu?
Wielu pracodawców rozważa, by w czasie oczekiwania na decyzję z ZUS-u udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Nie jest to jednak postępowanie prawidłowe. Jeśli okaże się, że pracownik otrzyma świadczenie rehabilitacyjne za okres, w którym przebywał na urlopie, będzie to powodowało konieczność korygowania tych okresów. Pracownik nie może bowiem pozostawać na urlopie wypoczynkowym, mając jednocześnie stwierdzoną niezdolność do pracy z powodu choroby. Należy nadmienić, że świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane wstecz zawsze od dnia następnego po okresie pobierania zasiłku chorobowego.
Urlop wypoczynkowy nie dochodzi do skutku albo ulega przerwaniu w razie niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby
W tej sytuacji najbezpieczniejszą dla pracodawcy i najbardziej optymalną opcją jest udzielenie pracownikowi w okresie oczekiwania na decyzje niepłatnej, usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Podsumowanie
Pracownik oczekujący na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego pozostaje w stosunku pracy, co oznacza, że jest nadal ubezpieczony, ale nie można go dopuścić do pracy. Udzielanie urlopu wypoczynkowego w okresie oczekiwania na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego także nie jest rekomendowanym i dopuszczalnym rozwiązaniem, bowiem chory pracownik nie może przebywać na urlopie. W tej sytuacji najkorzystniej jest usprawiedliwić nieobecność w pracy poprzez wprowadzenie mu absencji niepłatnej w systemie czasu pracy.
키워드에 대한 정보 zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór
다음은 Bing에서 zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Odwołanie od decyzji ZUS: zasiłek rehabilitacyjny?
- zasiłek rehabilitacyjny
- odwołanie od decyzji ZUS
- Dariusz Kraśnicki
- dalsze zwolnienie lekarskie
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Government Agency)
Odwołanie #od #decyzji #ZUS: #zasiłek #rehabilitacyjny?
YouTube에서 zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Odwołanie od decyzji ZUS: zasiłek rehabilitacyjny? | zasiłek rehabilitacyjny a zwolnienie z pracy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.