당신은 주제를 찾고 있습니까 “wyszywanie muliną krok po kroku – Haftowanie makatki ludowej – folklor portal wiano.eu“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Dorota Skrobisz 이(가) 작성한 기사에는 조회수 56,495회 및 좋아요 233개 개의 좋아요가 있습니다.
wyszywanie muliną krok po kroku 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Haftowanie makatki ludowej – folklor portal wiano.eu – wyszywanie muliną krok po kroku 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Makatki ludowe robiły kiedyś furorę, teraz powracają do łask. Jak wyhaftować taką makatkę podejrzeliśmy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
wyszywanie muliną krok po kroku 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Haftowanie krok po kroku – jak zacząć? Co przyda się do …
Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w haftowaniu, uzbrój się w … Musisz poznać techniki haftowania, a także oswoić się z igłą i muliną.
Source: www.empik.com
Date Published: 5/29/2021
View: 670
Haft krzyżykowy dla początkujących
Poza tym wzór powstaje krok po kroku i wać, jak praca coraz bardziej zapełnia się muliną. Daje to niesamowitą przyjemność, bo wzór powstaje …
Source: www.coricamo.pl
Date Published: 7/10/2021
View: 161
Jak nauczyć się haftować? – Szkoła policealna GoWork
Coraz więcej młodych osób sięga po tamborki, igły i muliny, … Wyszywania krok po kroku można uczyć się samodzielnie lub na warsztatach.
Source: policealna.gowork.pl
Date Published: 5/27/2021
View: 2471
Jak wyszywać haftem krzyżykowym? – Szycioteka
Na poniższych zdjęciach mulina nie jest rozdzielona. Poniżej zobaczycie poszczególne kroki w powstawaniu krzyżyka. 1. Na początku wbij igłę od …
Source: szycioteka.pl
Date Published: 12/17/2022
View: 5414
Haft – krok po kroku, różne techniki – Kokardka
Zobacz nasze kursy haftu krok po kroku. Różne techniki między innymi haft krzyżykowy, haft gobelinowy, na kanwie plastikowej. Przeczytaj i zainspiruj się!
Source: www.kokardka.pl
Date Published: 7/5/2022
View: 2183
Haft krzyżykowy – schematy, wykonanie krok po kroku
· kanwa do haftu krzyżykowego,. · mulina,. · igła do wyszywania.
Source: dziendobry.tvn.pl
Date Published: 2/5/2021
View: 7220
주제와 관련된 이미지 wyszywanie muliną krok po kroku
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Haftowanie makatki ludowej – folklor portal wiano.eu. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 wyszywanie muliną krok po kroku
- Author: Dorota Skrobisz
- Views: 조회수 56,495회
- Likes: 좋아요 233개
- Date Published: 2014. 1. 23.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=5i4VzDnkR_Q
Jak wyszywać obrazki z muliny?
Przyjmuje się zasadę, że grubość nitki, którą wyszywamy nie powinna być mniejsza od grubości nitki kanwy. Mulina powinna pokrywać kanwę w ten sposób, aby spomiędzy nitek kanwa zbytnio nie przeświecała przez co wzór będzie sprawiał wrażenie rozmytego.
Od czego zaczac wyszywanie?
Zaczynamy haft od wbicia igły od spodu, jadąc po wzorze, wbijamy igłę i przeciągamy w dość bliskiej odległości od pierwszej dziurki. Następne przebicie jest od spodu i również od dołu; przeciągamy igłę i wbijamy ją w poprzedzającą ostatnią dziurkę, którą zrobiliśmy.
Jakim ściegiem wyszyć napis?
do haftowania napisów stosuję tylko i wyłącznie ściegu rozłupanego – pozwala on ładnie modelować litery, łatwo nim zrobić np. pogrubienia. zazwyczaj korzystam z gotowych czcionek, które drukuję, a później przenoszę na materiał (moje ulubione to Allura i Vivaldi).
Jak rozdzielić mulinę?
Jeśli musisz podzielić mulinę na pasma, to zacznij od środka przygotowanego odcinka, a następnie rozsuń je kolejno w kierunku każdego końca. Oczywiście możesz zacząć od jednego końca i rozdzielać rozsuwając w kierunku drugiego końca, ale wtedy pasma zaczną się zwijać i plątać.
Czy wyszywanie jest trudne?
Jednak haftowanie to dość wdzięczne hobby, w przypadku którego zaangażowanie szybko daje efekty. W przeciwieństwie do szydełkowania czy robótek na drutach, które wymagają sporej dokładności i dyscypliny, haftowanie wybacza więcej błędów i nie wymaga aż takiej precyzji.
Na czym można wyszywać?
Do haftu należy wybrać tkaninę o gęstym splocie. Filc jest to materiał włókienniczy, może być naturalny i sztuczny, techniczny i dekoracyjny. Szerokie zastosowanie znajduje filc dekoracyjny wykonany z włókniny wiskozowej, który wykorzystywany jest do szycia i wyszywania.
Co się haftuje?
Haft znany jest od bardzo dawna i jest metodą ozdabiania, która polega na wyszywaniu wzorów na tkaninie za pomocą igły. Dzięki niemu możesz np. stworzyć: biżuterię, dekoracje naszych ubrań, pościeli, obrusów, akcesoriów (np. torebek, czapek) czy ścian w domach i mieszkaniach (w formie obrazów).
Jak nauczyć się haftować?
Kolejną możliwością, aby nauczyć się haftowania krok po kroku, są warsztaty online. Trwają one przez kilka tygodni i polegają na regularnych spotkaniach z prowadzącym oraz grupą. Zajęcia internetowe będą doskonałe dla osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na dojazdy.
Jaka mulina do haftowania?
Mulina bawełniana (100 % bawełna) – podstawowa nić do haftu krzyżykowego. Wykorzystywana też do haftu półkrzyżykowego i płaskiego. Dla ułatwienia pracy należy haftować dłuższą nitką (ok. 50-70 cm).
Jak coś przyszyć?
Zacznij od nawleczenia igły na jeden z dwóch sposobów, które Ci wcześniej pokazaliśmy. Następnie przeciągnij igłę przez materiał zaczynając od zewnętrznej części materiał, aż do momentu, gdy supeł znajdzie się przy materiale. Następnie w niedużej odległości wbij ponownie igłę i powtórz czynność.
Jakie są rodzaje ściegów?
Wśród ściegów ręcznych wyróżnia się trzy główne rodzaje – ściegi wewnętrzne, brzegowe i ozdobne. Zadaniem ściegów wewnętrznych jest mocne i często trwałe połączenie warstw tkaniny. Aby tak się stało, ścieg musi być poprowadzony równo i gęsto, a nitka powinna być równomiernie dociągnięta.
Jakie są rodzaje haftów?
- haft płaski – bezpośrednio na tkaninie. Rodzaje: haft przed igłą – najstarszy i najprostszy, polegający na przeciąganiu nitki nad i pod równo odliczonymi nitkami tkaniny. …
- haft wypukły (reliefowy) haft kładziony. haft burgundzki.
- haft nakładany.
- haft ażurowy. haft dziergany.
Jak przechowywać pozostałe muliny?
Najbardziej powszechnym jest przechowywanie muliny nawiniętej na bobinki – to przedmiot np. tekturka, na który coś jest nawijane (w naszym przypadku mulina). Przechowywanie na bobinkach ma tyle samo zwolenników co i przeciwników – moim zdaniem jest to najwygodniejszy sposób przechowywania muliny.
Jaką kanwa do haftu krzyzykowego?
Najlepszą tkaniną przeznaczoną specjalnie do haftu krzyżykowego jest kanwa aida. Regularny splot tej tkaniny umożliwia łatwe odliczanie wzoru. Używając usztywnionej aidy o dobrej jakości możemy wyszywać bez tamborka. Ponieważ splot tkaniny jest bardzo efektowny nie wyszywamy tła obrazka.
Czym się różni Aida od kanwy?
TKANINA AIDA (potocznie nazywana też kanwą, choć nią nie jest) (Zweigart mój faworyt lub DMC) – bardzo dobra jakość, lekko usztywniana, równy, gęsty splot z wyraźnymi krzyżykami ułatwiającymi haftowanie. Ma wszechstronne zastosowanie – od małych wzorków po duże obrazy.
Jak Wyszyc wzor na materiale?
Wzór na tkaninie
Jeśli w grę wchodzi przeniesienie wzoru na tkaninę, jest na to bardzo prosty przepis. Na drukarce laserowej należy wydrukować wzór, a następnie położyć kartkę wzorem do dołu na zdobionym materiale. Teraz wystarczy tylko przeprasować kartkę gorącym żelazkiem.
Jak wyszywać obraz koralikami?
- Nawlecz na igłę nić. …
- Wbij igłę tuż za koralikami.
- Wbij teraz igłę od spodu pracy tuż przed koralikami.
- Przełóż igłę przez przyszyte koraliki. …
- Nawlecz na igłę pojedynczy koralik.
- Przytul nowy koralik do poprzednich, a następnie wbij igłę tuż za nim.
- Tak jak poprzednio – wbij igłę bezpośrednio przed koralikiem.
Co zrobić z nici?
…
2. Naszyjniki i kolczyki
- bawełniany sznurek (o długości projektowanego naszyjnika)
- nożyczki.
- kolorowe pasemka muliny.
- szpulka na nitkę
- podkładki wraz z nakrętkami na sznurek.
Jak nawijać nici na Bobinki?
- Opisz tekturkę oznaczeniem i marką, jeśli zamierzasz wszystkie rodzaje mulin przewinąć na bobinki – ja opisywałam tylko numerem, gdyż nawijałam jedynie mulinę DMC. …
- Zdejmij obwoluty z motka muliny i rozłóż ją tak aby tworzyła pętlę.
- Znajdź koniec muliny, przytknij go do bobinki i zacznij nawijanie.
Haftowanie krok po kroku – jak zacząć? Co przyda się do haftowania dla początkujących?
Masz ochotę spróbować swoich sił w robótkach, ale obawiasz się, że haftowanie czy szydełko to „emeryckie” rozrywki? Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza teraz, gdy pandemia inspiruje do poszukiwania nowych hobby, które można praktykować w domowym zaciszu, wiele młodych osób zaczyna się interesować nieco zapomnianą sztuką haftu i pokrewnych robótek ręcznych!
Dziś haft wkracza w nasze codzienne życie przede wszystkim jako trend w modzie, w postaci luksusowych motywów na a ubraniach czy bieliźnie. Haftowane bralette stają się równie powszechne w ofertach sklepów, co proste biustonosze z fiszbinami i zwyczajne staniki sportowe. Haft coraz częściej pojawia się również na luksusowej odzieży bawełnianej, lnianej czy wykonanej z satyny. Podobnie popularne, co kupowanie haftowanych wyrobów, staje się także… samo haftowanie.
Haft wraca do łask – jako stylowe hobby!
We współczesnych czasach umiejętność, którą nasze babcie przyswajały zazwyczaj jeszcze w dzieciństwie, jest czymś unikatowym, praktykowanym przez garstkę zapaleńców. Ale może wkrótce się to zmieni? Popularność ręcznych robótek wzrasta wraz z modą na DIY i ograniczanie konsumpcyjnych zapędów. Podczas pandemii trend jeszcze przybrał na sile. Coraz więcej osób bierze do ręki szydełka, druty i igły, postanawiając dać upust kreatywności. I wbrew pozorom, wcale nie są to jedynie starsze panie, które na emeryturze mają dość czasu, by zajmować się tego typu aktywnościami. Również młode osoby, i to obu płci, chwytają za przybory, podekscytowane myślą stworzenia własnoręcznie czegoś pięknego i użytkowego. O tym, jak duża jest skala tego zjawiska, można się przekonać, przeglądając Instagrama i TikToka pod hasztagiem DIY.
Haftowanie to najbardziej artystyczna wśród robótek. O ile w przypadku szydełka czy drutów jesteś ograniczony do określonych splotów, z których możesz tworzyć konkretne konfiguracje, haft daje nieograniczone możliwości w kwestiach twórczych. Za jego pośrednictwem możesz stworzyć prawdziwe tekstylne obrazy – od misternych mandal po kwiatowe ilustracje, a nawet reprodukcje obrazów. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia.
Haftowanie a inne robótki ręczne – co wyróżnia tę technikę?
Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w haftowaniu, uzbrój się w cierpliwość. Oczywiście, każdy chciałby od razu wykonywać przepiękne obrazki zachwycające swoją misternością. Jednak jak każda umiejętność manualna, haft wymaga nauki podstaw, które z początku mogą być nieco mozolne. Musisz poznać techniki haftowania, a także oswoić się z igłą i muliną. Podobnie jak w przypadku szydełkowania czy robienia na drutach, każdy musi dotrzeć do własnego sposobu trzymania i wykonywania robótki. Możesz oczywiście korzystać ze wsparcia w postaci książek i filmików – jest to nawet konieczne. Do pewnych rzeczy dojdziesz jednak naturalnie, z czasem.
Haftowanie – jak nie zniechęcić się na początku?
Nie poddawaj się więc frustracjom i próbuj! Pierwsze robótki niestety zazwyczaj nie nadają się do wyeksponowania na ścianie czy podarowania w charakterze prezentu. Jednak haftowanie to dość wdzięczne hobby, w przypadku którego zaangażowanie szybko daje efekty. W przeciwieństwie do szydełkowania czy robótek na drutach, które wymagają sporej dokładności i dyscypliny, haftowanie wybacza więcej błędów i nie wymaga aż takiej precyzji.
Haftowanie dla poczatkujących – od czego zacząć? Wskazówki
Aby zacząć haftować, konieczne jest poznanie podstawowych technik, na przykład haftu krzyżowego, od którego najczęściej zaczyna się naukę. Jest to technika, polegająca na wykonywaniu krzyżyków na kanwie, czyli materiale pokrytym siatką oczek o jednakowej wielkości. Przed rozpoczęciem haftowania wzoru należy wyrysować jego schemat.
Jak zacząć haftować, jeśli nie masz w gronie bliskich czy znajomych nikogo, kto pasjonowałby się tego rodzaju aktywnością? Warto rozpocząć naukę od oglądania YouTube’owych tutoriali. Dobrze wykonane filmiki mogą sporo rozjaśnić w przypadku kwestii technicznych i pomóc z podstawami. Książki czy magazyny również mogą okazać się pomocne, jednak to właśnie nagrania wizualne, na których objaśnia się haftowanie krok po kroku, ze zbliżeniami na określone ruchy dłoni, będzie najlepszym materiałem do nauki. Mnóstwo inspiracji i wskazówek znajdziesz choćby w magazynie „Mollie potrafi. Haft”.
Jak haftować – czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z haftem?
Oczywiście, haftowanie nie byłoby możliwe bez odpowiednich materiałów. Czego potrzebujesz, aby rozpocząć nowe hobby? Przede wszystkim tamborka, czyli podstawy, na której będziesz haftować, a także zestawu mulin i igieł tkackich. A poza tym, oczywiście materiału, służącego jako baza do twojego haftu. Wcale nie musisz wybierać nowych tekstyliów. Może masz w domu dawno zapomniane koszulki, które nie nadają się już do noszenia? A może prześcieradła? Możesz podarować im drugie życie, wycinając kwadrat i umieszczając na swoim tamborku.
Baza twojego haftu wcale nie musi być monochromatyczna. Możesz zafarbować lub pomalować materiał w celu uzyskania spektakularnego efektu. Wykorzystanie zwykłych farbek może dać świetne rezultaty. Podczas haftowania należy pamiętać, by przytrzymywać mulinę – w innym razie może uciekać, powodując rozchodzenie się haftu. Warto również nauczyć się już na początku właściwego wykonywania supełka początkowego i końcowego.
Haftowanie na ubraniach – sposób na podarowanie drugiego życia odzieży!
Często zdarza nam się nie nosić ubrań, tylko dlatego, że po prostu nam spowszedniały. W innych przypadkach niewielka plamka, której nie da się usunąć, staje się przyczyną pogrzebania koszulki czy sukienki w głębi szafy. Haft może dać tego rodzaju odzieży drugie życie. Jeśli lubisz motywy florystyczne, warto pokusić się o haftowanie kwiatów. To właśnie florystyczne hafty są najbardziej uniwersalne. Z czasem możesz nawet wypracować swój własny styl.
Haftowania warto uczyć również maluchy – to wspaniały trening dla ich chłonnego umysłu. Pomaga w skupieniu się i wyciszeniu, a jednocześnie rozwija kreatywność. A ponadto – uczy cierpliwości! Haftowanie dla dzieci warto rozpocząć od najprostszych motywów i niewielkiego tamborka, aby nie zniechęcić małego adepta haftu. Pomocne będą w tym niewielkie zestawy do wyszywania idealne dla maluchów.
Więcej propozycji na kreatywne spędzanie czasu znajdziesz w naszej Pasji DIY.
Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock.
Jak zacząć haftować? Przygotowałyśmy poradnik, dzięki któremu pożegnacie nudę
Siedzenie w domu nie musi być smutnym obowiązkiem, a wolny czas poświęcić można nie tylko na mycie okien lub ćwiczenie jogi, bo przyznajmy szczerze – nie wszystkie z nas są tym zainteresowane. Jednym z pomysłów na to, jak możemy spędzać wolne popołudnia, jest haftowanie. Od czego zacząć i jak wyszywać? Krok po kroku tłumaczy to nasza ekspertka – Ouppe.
O to, jak zabrać się do haftowania, co jest do niego niezbędne i dlaczego warto sięgnąć po tamborek i mulinę, zapytałyśmy naszą specjalistkę od wyszywania – niezastąpioną Patrycję, znaną jako Ouppe. Przygotowała dla nas instruktaż, który udowadnia, że wyszywanie ani nie jest trudne, ani zarezerwowane dla naszych babć. Ciałopozytywny przekaz, mocne hasło, a może zwyczajnie coś, co cię interesuje? Na materiale lub koszulce możesz umieścić wszystko – nie bój się wyrażać siebie!
“Uważam, że warto spróbować haftować, ponieważ zawsze fajnie jest próbować nowych rzeczy! Poznajemy przez to siebie, a to jest super. Haftowanie bardzo wycisza i uczy cierpliwości. W tle zawsze może lecieć piękna muzyczka lub film, a z nami może siedzieć także współdomownik lub domowniczka opowiadający historię życia!” – zachęca Patrycja, a my nie ukrywamy, że nas nie trzeba dłużej przekonywać.
Jak wyszywać? Poradnik według Ouppe:
Jak haftować? Krok 1 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne
Aby stworzyć jakikolwiek haft potrzebne są: materiał (bluzka, zasłona lub jak na zdjęciach – obrus), nożyczki, długopis lub ołówek, mulina lub nici, igła (najlepiej do kordonka, ponieważ ma duże oczko i mulina bez problemu się tam mieści) oraz tamborek lub (różowe kółko, które nie jest potrzebne do haftowania, choć ułatwia sprawę).
Jak haftować? Krok 2 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne
Wycinamy odpowiednio duży kawałek materiału tak, aby był nieco większy niż średnica tamborka, a następnie rysujemy (lub i nie) wzór jakim chcemy ozdobić bluzkę lub sweter.
Jak haftować? Krok 3 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne
Pod materiał kładziemy część tamborka bez śrubki, a na wierzch, drugą. Odpowiednio naciągamy materiał tak, aby nie przesadzić, aby w jedną stronę, ani w drugą. Materiał nie powinien wisieć luzem, ani być za bardzo rozciągnięty, ponieważ gdy zdejmiemy go i zobaczymy haft, to jest bardzo prawdopodobne, że będzie on zdeformowany, a gdy uda nam się już to zrobić, to dokręcamy śrubkę do końca.
Jak haftować? Krok 4 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne
Bierzemy się za igłę, którą nawlekamy (na zdjęciach haft jest wykonywany pojedynczym pasmem mulin, nie podwójnym) i zostawiamy nie za długi kawałek, aby wisiał luzem. Przy haftowaniu warto podtrzymywać go palcem, aby nie uciekł! Przy wymierzaniu długości muliny, najlepiej dać krótszą niż nasza własna ręka, ponieważ przy dłuższych robią się supły, a nie ma co marnować materiałów lub się denerwować! Na końcu robimy supełek.
Jak haftować? Krok 5 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne
Zaczynamy haft od wbicia igły od spodu, jadąc po wzorze, wbijamy igłę i przeciągamy w dość bliskiej odległości od pierwszej dziurki. Następne przebicie jest od spodu i również od dołu; przeciągamy igłę i wbijamy ją w poprzedzającą ostatnią dziurkę, którą zrobiliśmy. Powtarzamy tę czynność do momentu aż skończy nam się nawleczona mulina lub skończymy haft.
Jak haftować? Krok 6 / Zdjęcie: Ouppe Foto: materiały własne
Supełek końcowy najlepiej zrobić poprzez przeciągnięcie igły między muliną, a materiałem, blisko punktu, z którego igła wyszła po raz ostatni i przeciągać ostrożnie, aż zrobi się mała pętelka, przez którą również przeciągamy igłę. Najlepiej zrobić dwa takie supełki lub i trzy. Na końcu w dość bliskiej odległości odcinamy resztkę nici.
Więcej twórczości Patrycji znajdziecie na jej Instagramie: @ouppe2.
Zobacz także:
Może zainteresuje cię też:
Haftowanie napisów wciąż sprawia Ci problem? Sprawdź moje patenty i haftuj napisy z przyjemnością!
Haftowanie napisów – jak skutecznie haftować napisy?
Czy haftowanie napisów sprawia Ci trudność? Nie wiesz jaki ścieg jest odpowiedni, jak styl czcionki wybrać, jak poradzić sobie z trudnymi zawijasami? Te dylematy dotykają niemal każdą hafciarkę na początku nauki haftowania. Przeczytaj poniższy wpis i przekonaj się, że haftowanie napisów może być proste i przyjemne!
Przygotowałam dla Ciebie porcję porad z mojego hafciarskiego życia. Nie jest to typowa lekcja haftu zgodna z kanonami – chcę Ci pokazać kulisy mojej pracy. Pokażę Ci jak radzę sobie z wyzwaniami związanymi z haftowaniem napisów w praktyce i udowodnię, że czasami aby osiągnąć sukces wystarczy zastosować kilka drobnych patentów.
Moje patenty na haftowanie napisów:
do haftowania używam wyłącznie bawełny o wysokiej gramaturze (powyżej 180g/m2). Dzięki temu mam gwarancję, że tkanina nie będzie miała uciążliwych dziurek, a ja będę mogła poprowadzić ścieg precyzyjnie.
napisy haftuję zazwyczaj dwoma pasemkami muliny. W przypadku bardzo drobnych napisów np. data wybieram nawet jedną nitkę. Dzięki temu napis jest smukły i estetyczny
do haftowania napisów stosuję tylko i wyłącznie ściegu rozłupanego – pozwala on ładnie modelować litery, łatwo nim zrobić np. pogrubienia
zazwyczaj korzystam z gotowych czcionek, które drukuję, a później przenoszę na materiał (moje ulubione to Allura i Vivaldi). Po głowie chodzą mi już lekcje kaligrafii, mam nadzieję, że wkrótce będę projektować swoje czcionki. Jednak na początek nauki haftu gotowe czcionki będą rozwiązaniem idealnym
rozmiar ma znaczenie – staram się na tamborku umieszczać napisy w większych rozmiarach – łatwiej wtedy manewrować ściegiem i ukryć ewentualne mankamenty (np. zawijasy w literkach) –
A jeśli chodzi o zawijasy w literkach – stosując ścieg rozłupany, koryguję linię litery – podczas wbijania igły jestem w stanie minimalnie przesunąć i poprawić nitkę z poprzedniego ściegu
Przygotowałam dla Ciebie również krótki film, na którym pokazuję jak haftuję napis stosując te proste patenty. Zobaczysz krok po kroku jak radzę sobie z tym wyzwaniem.
Jeśli masz inne problemy, które sprawiają, że Twoje haftowane napisy nie są idealne daj mi znać w komentarzu. Chętnie doradzę Ci jak możesz sobie pomóc!
Wybór nici do haftowania.
Mulina czy kordonek? Co wybrać? Czym haftować? Podczas mojej kariery hafciarskiej wypróbowałam dość dużo rodzajów mulin. W poniższym artykule chciałabym napisać o tym czym haftować – zapraszam do lektury.
Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie jest to post reklamowy, a informacje w nim zawarte są jedynie zbiorem moich własnych doświadczeń.
Kordonek sprzedawany jest w motkach w kształcie kłębka, dostępny jest w różnych grubościach. Może być bawełniany, lniany lub poliestrowy. Nawoje są różnej długości (te co mam w domu są w kłębkach 200 m), te zagraniczne zamiast długości mają na etykietach nadrukowaną wagę w gramach.
Rodzaje kordonków dostępne na rynku:
– w kolorach podstawowych
– w kolorach cieniowanych
– w kolorach metalizowanych
Kordonkiem jak najbardziej można haftować, jednak nie pozwala on na zbyt wiele możliwości.
Dlaczego?
Powód jest prosty – nić kordonka jest skręcona i możesz go używać tylko w takiej grubości w jakiej kordonek kupiłaś. Powinnaś zatem przemyśleć w jakich projektach możesz i chcesz go użyć.
Moim zdaniem kordonek świetnie nadaje się do haftowania napisów, czy haftu nakładanego.
Mulina sprzedawana jest w motkach zwiniętych luźno w podłużny pęczek. Podobnie jak przy kordonkach może być: bawełniana, lniana lub poliestrowa. Długość motka to około 8 m. Nić składa się z sześciu włókien, które można rozdzielać w zależności od potrzeby i projektu.
Rodzaje mulin dostępne na rynku:
– mulina w kolorach podstawowych
– mulina w kolorach metalizowanych
– mulina świecąca w ciemności
– muliny multikolor / cieniowana
– mulina satynowa
Każda marka nici ma swój własny system numerowania. Jest to ważne w organizacji i przechowywaniu, a także dopasowaniu mulin do siebie. Na przykład czarny DMC to numer 310, a czarny firmy Anchor to 403.
Wzory w zależności od producenta mają podane oznaczenia z numerami analogiczne dla danej marki muliny. Można je jednak zamieniać markami używając tzw. przeliczników mulin.
Kolory bieli mają różne odcienie – jest śnieżna biel (DMC= B5200 a Anchor = 1) i np. antyczna biel (DMC = BLANC a Anchor = 2)
Wybór nici do haftu
Najlepiej wybierać mulinę znanej marki lub polecanej marki. Nie zalecam również kupowania muliny z tzw. niskiej półki cenowej. Może się okazać że podczas prania zacznie farbować, albo podczas pracy będzie się kosmacić i mechacić – wtedy albo Twoja praca pójdzie na marne, albo będzie mało estetyczne.
I tu wybór jest trudny, bo pewnie będę stronnicza – moją ulubioną marką jest DMC
zamiennie z marką Anchor. Nigdy nie miałam z nimi problemów i świetnie mi się z nimi pracuje.
Polecić mogę również naszą Polską Ariadnę – ma coraz większy wybór kolorystyczny, kolory są żywe, a i jakość nici jest dość dobra.
Dzielenie muliny na pasma
Jeśli musisz podzielić mulinę na pasma, to zacznij od środka przygotowanego odcinka, a następnie rozsuń je kolejno w kierunku każdego końca.
Oczywiście możesz zacząć od jednego końca i rozdzielać rozsuwając w kierunku drugiego końca, ale wtedy pasma zaczną się zwijać i plątać. Ryzykujesz splątaniem całości i utratą nerwów.
Liczę, że ten artykuł przydał się w Twoich poszukiwaniach. Jeśli czegoś w nim zabrakło daj mi znać. Będę wdzięczna za wszelkie komentarze.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.
Jak wyszywać haftem krzyżykowym?
Dzisiaj napiszę o mojej drugiej pasji –. Jak widzicie nie odbiegłam daleko od szycia. Nitka i igła wciąż mi są potrzebne (choć są to inne nici i igły niż te w maszynach). Pierwszy raz zetknęłam się z haftem podczas zajęć technicznych. Nie wiem na jakiej zasadzie odbywają się teraz zajęcia techniki w szkole podstawowej. Za moich czasów (i na mnie przyszła pora, że zaczynam mówić te słynne słowa 😉 na technice mieliśmy prace w drewnie, uczyliśmy się robienia na drutach, przyrządzaliśmy sałatki. I było oczywiście haftowanie. Mój pierwszy haft, to był żółty kurczak i kokardka, wyszywane ściegiem płaskim (musiało to być w okresie Wielkanocnym :). Od tego momentu haft pojawiał się w moim życiu co jakiś czas. Początkowo był to haft krzyżykowy, przy użyciu którego wyszyłam wiele obrazków. Jedne były bardziej, drugie mniej skomplikowane. Dzisiaj pokażę Wam jeden z nich.
Do haftu krzyżykowego potrzeba jest odpowiednia tkanina, zwana kanwą. Początkowo wyszywałam na kanwie z mniejszą gęstością oczek – kwadraty są na niej większe. Potem odkryłam kanwy, w których gęstość oczek była większa – kwadraty są mniejsze. Haft, który widzicie powyżej wyszywany jest właśnie na drobnej kanwie. Jeśli jeszcze nie miałyście okazji wyszywać i szukacie nowego hobby, zobaczcie poniższą instrukcję. Może spróbujecie haftu krzyżykowego :).
Jak wyszywać haftem krzyżykowym?
Poniżej zobaczycie poszczególne kroki w powstawaniu krzyżyka.
Tak, jak pisałam wcześniej, do tego haftu potrzeba jest specjalna tkanina, zwaną kanwą. Występują na niej kwadraty, na których tworzymy krzyżyki. Na zdjęciach zobaczycie kanwę z mniejszą gęstością (czyli większymi krzyżykami), aby haft był lepiej widoczny. Do haftu krzyżykowego najczęściej używana jest mulina. Najbardziej popularnymi obecnie mulinami w występującymi w wielu pasmanteriach jest mulina Ariadna i DMC. Muliny te składają się z 6 nitek. Jeśli trzeba, można je podzielić na pasma i wyszywać 1,2,3,4,5 nitkami. Na poniższych zdjęciach mulina nie jest rozdzielona.
1. Na początku wbij igłę od spodu w lewym dolnym rogu krzyżyka.
2. Przyciągnij nitkę.
3. Wbij igłę w prawy górnym rogu kwadratu (po przekątnej).
4. Przeciągnij nitkę (powstaje przekątna kwadratu).
5. Wbij igłę w prawym dolnym rogu i przeciągnij nitkę.
6. Wbij igłę w lewym górnym rogu i przeciągnij nitkę. Tak powstanie krzyżyk.
Co zrobić aby haft krzyżykowy ładnie wyglądał?
Najważniejszą zasadą jest to, aby krzyżyki skierowane były w tą samą stronę . Jak widzicie dolna przekątna zwrócona jest w prawą stronę, a górna w lewą. I tak musi zostać w całym hafcie. Na pewno nie będzie wyglądało estetycznie to, gdy jednym miejscu górna nitka będzie zwrócona w prawą stronę, a w innym w lewą. Co jakiś czas dobrze zwrócić uwagę na to, aby nitka nie była poskręcana. Szczególnie może być to widoczne, gdy wyszywamy całą muliną (6-cioma nitkami). Kolejna wskazówka jest bardzo subiektywna. Tak jak już pisałam wcześniej podobają mi się hafty wyszywane na gęstszych kanwach. Kwadraciki są mniejsze i nitka też nie ma takiej możliwości skręcania się, bo wyszywamy mniejszą ilością nitek np. 2 nitki.
Jak szybciej i łatwiej wyszywać haftem krzyżykowym?
Zgodnie ze zdjęciami na górze, aby stworzyć krzyżyk, trzeba prowadzić igłę od góry tkaniny, do dołu. Jest przy tym dużo ruszania ręką. Pracę oczywiście można sobie ułatwić.
1. Tworząc krzyżyk możesz od razu przeciągnąć igłę od prawego górnego rogu kwadratu, do dolnego. Wtedy pracujesz tylko na górze tkaniny i nie sięgasz ręką od spodu. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeżeli jest, to warto skorzystać z tego ułatwienia.
2. Jeśli masz kilka krzyżyków tego samego koloru w jednym rzędzie możesz wyszyć kilka pół krzyżyków, a potem wrócić i uzupełnić je.
krok po kroku, różne techniki
Haft krok po kroku (ze zdjęciami)
Zobacz nasze kursy haftu krok po kroku. Różne techniki między innymi haft krzyżykowy, haft gobelinowy, na kanwie plastikowej. Przeczytaj i zainspiruj się!
Haft krzyżykowy – nauka dla początkujących. Jak zacząć haftować krzyżykami?
Aby rozpocząć wyszywanie krzyżykami, na początek wystarczy kupić gotowy zestaw do haftu krzyżykowego, np. z plastikową kanwą i schematem lub z kanwą z gotowym nadrukiem do wyszywania. Można też kupić specjalne płótno, igłę, mulinę i samodzielnie dopasować je do wybranego wzoru graficznego.
Jak zacząć wyszywanie krzyżykami? Jak wybrać odpowiednią kanwę i wzór? Haft krzyżykowy krok po kroku.
Haft krzyżykowy – wzory graficzne
Haft krzyżykowy – co ozdabiać?
Zestaw do haftu krzyżykowego
Haft krzyżykowy – kanwa
Haft krzyżykowy – nauka krok po kroku
Haft krzyżykowy – wzory graficzne
Jeśli chcemy wypróbować haft krzyżykowy – schematy znajdziemy w specjalnych czasopismach. W Internecie są również dostępne darmowe wzory haftu krzyżykowego online – do pobrania np. w formacie PDF. Warto szukać legalnych źródeł, które uwzględniają autorstwo poszczególnych schematów.
Najpopularniejsze wzory haftu krzyżykowego: kwiaty, wzory religijne, zwierzęta, pejzaże, a także obrazy dawnych mistrzów.
Haft krzyżykowy – co ozdabiać?
Hafty krzyżykowe mogą ozdabiać np. poduszkę, zakładkę do książki, kartkę z życzeniami na różne okazje (popularne są życzenia pamiątkowe z okazji chrztu czy komunii) czy zawieszkę. W pasmanteriach i sklepach specjalistycznych poświęconych haftowi dostępny jest gotowy zestaw do haftu krzyżykowego – np. z kanwą i muliną lub z tamborkiem, który może pełnić funkcję ozdobnej ramki do powieszenia.
Haft krzyżykowy jest również popularną techniką tworzenia obrazów.
Zobacz też: Bluza z haftem
Zestaw do haftu krzyżykowego
Do haftu krzyżykowego potrzebujemy jedynie trzech rzeczy. Są to:
· kanwa do haftu krzyżykowego,
· mulina,
· igła do wyszywania.
Aby ułatwić sobie wyszywanie krzyżykami, szczególnie na początku, możemy użyć tamborka. Na obręcz tamborka nakłada się część tkaniny i unieruchamia drugą obręczą. Dzięki temu mamy naciągnięty, nieruchomy fragment gotowy do wyszywania.
Do pracy niezbędne są też nożyczki. Hafciarki używają nożyczek z ostrymi, krótkimi końcówkami.
Haft krzyżykowy dla dzieci wymaga natomiast zakupu specjalnego zestawu kreatywnego – większego niż „dorosły”.
Haft krzyżykowy – kanwa
Kanwa do haftu krzyżykowego jest dostępna w każdej pasmanterii i w każdym kolorze. Dla początkujących i mniej kreatywnych są nawet gotowe kanwy z kolorowymi nadrukami. Do haftu krzyżykowego teoretycznie można również wykorzystać płótno – ale bardzo ważne jest, by miało wyraźny, równy splot. Może się okazać, że aby wzór haftu krzyżykowego ładnie się prezentował na tkaninie, niezbędne będzie np. powyciąganie poszczególnych nitek.
Kanwy mają różne gęstości splotów. Im wyższy numer, tym mniejsze „okienka” tkaniny. Są np. oznaczenia podające ilość krzyżyków na cal tkaniny lub na 10 cm.
Istnieją także specjalne plastikowe kanwy do haftu krzyżykowego. Przydają się, jeśli chcemy wyszyć krzyżykami coś sztywniejszego, np. zakładkę do książki. Haft krzyżykowy – igła
Wbrew pozorom, do haftu krzyżykowego nie używa się igieł hafciarskich – te mają ostre zakończenia i długie ucha. Igły do haftu krzyżykowego nie są ostre, mają okrągłe zakończenia i duże ucha. Nazywają się igłami gobelinowymi.
W zależności od splotu i od wzoru graficznego haftu krzyżykowego wybiera się rozmiary między 22 a 26 (im wyższy numer, tym igła jest cieńsza). Haft krzyżykowy – mulina
Mulina ma różne grubości w zależności od rodzaju:
· mulina zwykła: bawełniana, jedwabna, lniana, wiskozowa;
· mulina wełniana;
· mulina metalizowana.
Od rodzaju wybranej muliny i ilości nitek zależy wybór igły do wyszywania.
W każdym wzorze haftu krzyżykowego podany jest rodzaj i numer (kolor) muliny, której należy użyć. Na samym wzorze narysowany jest zwykle symbol, a obok znajduje się legenda z dokładnym oznaczeniem muliny.
Haft krzyżykowy – nauka krok po kroku
Aby nauczyć się haftowania krzyżykami, trzeba po prostu zacząć. Pierwsze wzory haftu krzyżykowego najlepiej zakupić od razu na kanwie – możemy wtedy pominąć pierwszy krok.
Krok 1. Jeśli mamy czystą kanwę, musimy nanieść wzór haftu krzyżykowego. Zaczynamy od narysowania specjalnym ołówkiem krawieckim siatki 10 na 10 okienek. Możemy też wyszyć siatkę ściegiem fastrygowym, aby po zakończeniu pracy ją wypruć. Dzięki siatce łatwiej odwzorujemy schemat haftu krzyżykowego na kanwie. Krok 2. Jeśli mamy kanwę z gotowym nadrukiem, powinniśmy zacząć wyszywanie od środka, gdyż nadruk może nie do końca pokrywać się z okienkami kanwy.
Krok 3. Rozdzielamy mulinę na pojedyncze nitki. Nawlekamy nitkę.
Krok 4. Wbijamy igłę od dołu. Nie robimy supełka, tylko zostawiamy odpowiednio dużo zapasu nitki od spodu. Będziemy wyszywać krzyżyki poziomo z lewej strony do prawej.
Krok 5. Przewlekamy igłę przez okienko na skos w górę i w prawo od miejsca, w które wbiliśmy igłę, z góry do dołu. Powstanie pierwsza ukośna linia krzyżyka.
Krok 6. Jeśli w tej samej linii mamy więcej krzyżyków tego samego koloru – powtarzamy poprzedni punkt tyle razy, ile mamy krzyżyków we wzorze.
Krok 7. Wracamy: znów przewlekamy igłę z góry do dołu, ale tym razem na skos w górę i w lewo od miejsca, w które wbiliśmy igłę.
Krok 8. Po zakończeniu koloru wbijamy igłę pod robótkę i obcinamy, zostawiając nieco nitki. Wszystkie kolory robimy tak, aby krzyżyki skierowane były w jedną stronę.
Krok 9. Na koniec prasujemy robótkę na lewej stronie.
Zobacz też: Jak wygląda projektowanie koszulek?
키워드에 대한 정보 wyszywanie muliną krok po kroku
다음은 Bing에서 wyszywanie muliną krok po kroku 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Haftowanie makatki ludowej – folklor portal wiano.eu
- makatka ludowa
- makatki ludowe
- haftowanie
- haft
- muzeum etnograficzne
- Toruń
- wiano.eu
- folklor
- portal
- Polska
- Poland
Haftowanie #makatki #ludowej #- #folklor #portal #wiano.eu
YouTube에서 wyszywanie muliną krok po kroku 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Haftowanie makatki ludowej – folklor portal wiano.eu | wyszywanie muliną krok po kroku, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.