당신은 주제를 찾고 있습니까 “wynajmę mieszkanie dla firmy – Najem lokalu przez przedsiębiorcę. O czym musisz pamiętać.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Elżbieta Liberda 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,044회 및 좋아요 63개 개의 좋아요가 있습니다.
wynajmę mieszkanie dla firmy 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Najem lokalu przez przedsiębiorcę. O czym musisz pamiętać. – wynajmę mieszkanie dla firmy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Wynajmujesz lokal pod swoją firmę koniecznie obejrzyj materiał . Znajdziesz w nim wiele ciekawostek których nie wyczytasz z przepisów.
Dowiedz się na co zwrócić uwagę wynajmując lokal pod działalność gospodarczą. O czym koniecznie musisz pamiętać, jaki rodzaj umowy wybrać – te i inne kwestie zostały omówione przez radcę prawnego Elżbietę Liberdę – eksperta w zakresie prawa na rynku nieruchomości.
Zapraszamy do odwiedzania naszego funpage na portalu Facebook:
🔎www.facebook.com/KancelariaRadcyPrawnegoLexPerfecta
strona internetowa:
💻www.lexperfecta.pl/
blog:
📰 www.elzbietaliberda.pl
video blog:
🎥https://www.youtube.com/channel/UCXymSMTa17fq-sjD15He3Qg
📸Instagram: elzbieta_liberda
Znajdziecie tu Państwo wiele interesujących artykułów o tematyce prawnej i biznesowej.
wynajmę mieszkanie dla firmy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Wynajem mieszkania firmie – najważniejsze informacje 2021
Oprócz wynajmu na cele mieszkaniowe, właściciel może dostać propozycję wynajmu mieszkania firmie w celu prowadzenia działalności …
Source: skup.io
Date Published: 4/2/2022
View: 9288
Wynajem mieszkania firmie – jakie rodzi konsekwencje?
Wynajem mieszkania na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT, zatem nie masz obowiązku wystawiania firmie faktur (choć oczywiście możesz to robić). Umowa najmu …
Source: reditax.pl
Date Published: 9/15/2022
View: 1266
Wynajem mieszkania dla firmy – zasady, konsekwencje …
Wynajem mieszkania dla firmy – zasady, konsekwencje, opodatkowanie. 23 lutego 2021. Oprócz umów najmu zawieranych między dwiema osobami fizycznymi lub …
Source: www.warynski.pl
Date Published: 4/20/2022
View: 8253
Wynajem mieszkania firmie dla pracowników
Umowa najmu z firmą – spółką z o.o.; Zabezpieczenie umowy wynajmu mieszkania dla pracowników – kaucja. Wynajem mieszkania firmie dla pracowników.
Source: www.prawo-mieszkaniowe.info
Date Published: 1/24/2022
View: 6173
Czym charakteryzują się kwatery dla firm – Tablica wynajmu
Mieszkania dla pracowników to oddzielna gałąź rynku wynajmu mieszkań. Takie mieszkania wynajmują firmy dla swoich pracowników okresowo, krótkoterminowo.
Source: tablicawynajmu.pl
Date Published: 4/12/2022
View: 3258
Wynajem mieszkania na firmę – jak to zrobić? – GoWork.pl
Sytuacja nieco się komplikuje, gdy mówimy o wynajmie lokalu mieszkalnego na cele działalności gospodarczej. Aby ująć wynajem mieszkania w …
Source: www.gowork.pl
Date Published: 8/11/2021
View: 3970
Wynajmujemy mieszkanie dla firmy. Co warto wiedzieć?
wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe – np. dla zatrudnionych w niej pracowników,; najem lub dzierżawa na cele związane z prowadzeniem …
Source: wynajmij24.pl
Date Published: 12/1/2022
View: 4772
Usługa najmu korporacyjnego dostosowana do firm i korporacji
Hamilton May listę mieszkań na wynajem dostosowanych do potrzeb … Jeśli pracujesz dla dużej firmy i potrzebujesz pomocy w najmie mieszkania dla siebie lub …
Source: www.hamiltonmay.pl
Date Published: 2/14/2022
View: 6859
주제와 관련된 이미지 wynajmę mieszkanie dla firmy
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Najem lokalu przez przedsiębiorcę. O czym musisz pamiętać.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 wynajmę mieszkanie dla firmy
- Author: Elżbieta Liberda
- Views: 조회수 4,044회
- Likes: 좋아요 63개
- Date Published: 2019. 10. 3.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=xQkO0ui43n0
Czy można wynająć mieszkanie na firmę?
Wynajem mieszkania na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT, zatem nie masz obowiązku wystawiania firmie faktur (choć oczywiście możesz to robić). Umowa najmu i comiesięczne płatności wystarczą, aby firma zaliczyła wydatki związane z wynajmem w koszty. Wystawiona faktura będzie po prostu dodatkowym udogodnieniem.
Czy firma może wynająć mieszkanie dla pracownika?
Zatem, świadczone przez przedsiębiorcę usługi najmu lokalu o charakterze mieszkalnym, które zamierza świadczyć na rzecz firmy z przeznaczeniem tego lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe jego pracowników, będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.
Czy osoba fizyczna może wynająć mieszkanie firmie?
Jeśli jednak wynajmujący jest osobą fizyczną nieprowadząca działalności, najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie tradycyjnej umowy najmu, z odpowiednim zabezpieczeniem lintersów właściciela. Warto pamiętać, że w odniesieniu do sytuacji nadal zastosowania nie mają przepisy ustawy o ochronie lokatorów.
Jaki podatek od wynajmu mieszkania dla firmy?
Podatek ryczałtowy od najmu jest obliczany od przychodu – jeśli nie przekracza 100 tys. zł rocznie stosuje się stawkę 8,5%. Nadwyżkę przychodów ponad ten limit rozlicza się z zastosowaniem stawki 12,5%. Przedsiębiorcy mogą rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania lub domu na zasadach ogólnych lub liniowo.
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie firmie?
- Krok 1 – ustalenie warunków najmu mieszkania.
- Krok 2 – weryfikacja wypłacalności najemcy.
- Krok 3 – umowa wynajmu mieszkania.
- Krok 4 – protokół zdawczo-odbiorczy.
- Krok 5 – kaucja przy wynajmowaniu mieszkania.
- Krok 6 – monitorowanie płatności.
- Krok 7 – wypowiedzenie mieszkania.
Czy można wynająć mieszkanie w którym jest zarejestrowana firma?
Działalność gospodarcza może być prowadzona we własnym lokalu, ale także dozwolone jest prowadzenie firmy w wynajmowanym mieszkaniu na podstawie umowy najmu.
Czy od najmu płaci się VAT?
W konsekwencji najem lokalu stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Osoba fizyczna wynajmująca nieruchomość w ramach prywatnego najmu jest uznawana za podatnika VAT.
Czy można wynająć dom na działalność gospodarczą?
Wynajem mieszkania na działalność gospodarczą powinien zostać zgłoszony w formularzu CEIDG-1. Przedsiębiorca ma obowiązek ująć wynajęte mieszkanie jako miejsce (lub jedno z miejsc) prowadzenia działalności gospodarczej. W tym celu trzeba dopisać do formularza adres wynajętego mieszkania.
Kiedy najem jest działalnością gospodarczą?
Odpowiedź na to pytanie przynosi Uchwała 7 sędziów NSA z 24 maja 2021 (sygn. akt: II FPS 1/21), w której stwierdzono, że: Przychody z najmu są traktowane jako przychody z działalności gospodarczej dopiero wówczas, gdy przedmiot najmu zostanie wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Jak wystawić fakturę za najem prywatny?
W przypadku najmu prywatnego wynajmujący nie jest zobowiązany do wystawienia faktury. Taki obowiązek pojawia się wyłącznie w przypadku, gdy najemca (usługobiorca) złoży żądanie w ustawowym 3-miesięcznym terminie.
Czy osoba prywatna może wystawić rachunek za najem dla firmy?
Osoba nieprowadząca działalności ma prawo wystawić rachunek za wynajem lokalu, który jest najmem prywatnym, co wynika z art.
Jak wystawić rachunek za wynajem lokalu?
Jeśli wynajmujesz lokal na biuro czy sklep od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, odpowiedź jest jasna. Przedsiębiorca, co wynika z przepisów prawa, zobowiązany jest wystawić fakturę. W ten sposób potwierdza wykonanie czynności w ramach prowadzonej firmy.
Kiedy nie trzeba płacić podatku od wynajmu mieszkania?
Rozliczając wynajem mieszkania na zasadach ogólnych, można skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Zaczyna się ona naliczać dopiero po przekroczeniu w danym roku tej sumy (w 2022 — 30 tys. zł). Jeśli jednak uzyskiwane są dochody także z innych źródeł, kwotę wolną od podatku należy zastosować tylko raz.
Jak urząd skarbowy sprawdza wynajem?
Administracja skarbowa sprawdza, czy przychodu z najmu są opodatkowane i czy podatek jest odprowadzany we właściwej wysokości. Jeśli ktoś tego nie robi, zapłaci zaległy podatek z odsetkami a poza tym grożą mu sankcje przewidziane w Kks.
Kiedy najem jest zwolniony z VAT?
z 2021 r. poz. 685 ze zm., dalej: VATU), zwalnia się z opodatkowania VAT usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu.
Czy można wynająć dom na działalność gospodarczą?
Wynajem mieszkania na działalność gospodarczą powinien zostać zgłoszony w formularzu CEIDG-1. Przedsiębiorca ma obowiązek ująć wynajęte mieszkanie jako miejsce (lub jedno z miejsc) prowadzenia działalności gospodarczej. W tym celu trzeba dopisać do formularza adres wynajętego mieszkania.
Ile mieszkań można wynajmować bez prowadzenia działalności gospodarczej?
Niestety interpretacja przepisów nie jest jednoznaczna i często zależy od oceny wszystkich składowych. W ocenie urzędników, wynajem trzech mieszkań może być już traktowane jako forma prowadzenia działalności gospodarczej. W innym przypadku wynajem nawet siedmiu mieszkań może być traktowana jako wynajem prywatny.
Czy można kupić mieszkanie na działalność gospodarczą?
Jednym z podstawowych atutów mieszkania kupionego “na firmę” jest możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych, to znaczy ujęcia w comiesięcznych kosztach prowadzonej działalności pewnej części wartości nieruchomości. Pozwala to na pokaźne zredukowanie wysokości podatku od dochodów.
Jak rozliczać najem w działalności gospodarczej?
Zasadniczo przychody z najmu rozliczać należy w ramach źródła przychodów „najem lub dzierżawa”. Jeżeli jednak podatnik podejmie decyzję o wprowadzeniu danego mieszkania/lokalu do działalności gospodarczej, wówczas w ramach tego źródła przychodów należy opodatkowywać dochody z najmu.
Wynajem mieszkania firmie – jakie rodzi konsekwencje?
Wśród zainteresowanych Twoim mieszkaniem mogą być nie tylko osoby prywatne, ale również firmy. Często poszukują one mieszkań dla swoich pracowników lub chcą prowadzić działalność gospodarczą w oferowanym przez Ciebie lokalu. Decydując się na wynajem mieszkania firmie, zwróć szczególną uwagę na różnice w zakresie podatku VAT. Uwzględnij również różnice w wysokości podatku od nieruchomości.
WYNAJEM MIESZKANIA NA CELE MIESZKANIOWE A VAT
Jeśli nieruchomość będziesz wynajmować na cele mieszkaniowe, wówczas taki wynajem będzie korzystał ze zwolnienia z VAT. Bardzo często firmy wynajmują mieszkania dla swoich pracowników – zapewnienie mieszkania nierzadko stanowi element wynagrodzenia.
Ważne, aby w umowie najmu dokładnie określić, na jakie cele wynajmowana jest dana nieruchomość.
Wynajem mieszkania na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT, zatem nie masz obowiązku wystawiania firmie faktur (choć oczywiście możesz to robić). Umowa najmu i comiesięczne płatności wystarczą, aby firma zaliczyła wydatki związane z wynajmem w koszty. Wystawiona faktura będzie po prostu dodatkowym udogodnieniem.
Jeśli zdecydujesz się na wystawianie faktur, to w uwagach umieść podstawę zwolnienia z VAT. Może być to zapis:
Zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 Ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług.
Wzór faktury za wynajem mieszkania w formacie excel znajdziesz w poniższym linku:
PRZYKŁADOWY SZABLON FAKTURY DLA NAJEMCY
VAT A WYNAJEM MIESZKANIA FIRMIE NA CELE UŻYTKOWE
Jeśli firma będzie prowadzić w mieszkaniu swoją działalność gospodarczą, wówczas taki wynajem opodatkowany jest podatkiem VAT według stawki 23 %. W związku z tym, jeśli Twoje obroty przekraczają rocznie 200.000 zł, to do usługi najmu masz obowiązek doliczenia podatku VAT. Jeśli z kolei korzystasz ze zwolnienia podmiotowego, czyli Twoje obroty są poniżej 200.000 zł, to nie musisz doliczać podatku VAT do usługi najmu.
Przykład 1
Wojtek wynajmuje mieszkanie w Krakowie osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej za cenę 2.500 zł miesięcznie. Dodatkowo do Wojtka zgłosiła się firma, która chciałaby wynająć inne mieszkanie z przeznaczeniem na swoje biuro za cenę 3.000 zł netto miesięcznie.
Roczny obrót Wojtka wynosi 66.000 zł (2.500 zł * 12 + 3.000 zł * 12). Zważywszy na to, że obrót nie przekracza 200.000 zł, Wojtek nie ma obowiązku doliczać 23 % VAT do ceny, za którą wynajmuje mieszkanie firmie.
Przykład 2
Wojtek wynajmuje dom za cenę 15.000 zł miesięcznie. Dodatkowo do Wojtka zgłosiła się firma, która chciałaby wynająć mieszkanie z przeznaczeniem na swoje biuro za cenę 3.000 zł netto miesięcznie.
Z uwagi na fakt, że w takiej sytuacji Wojtek przekroczy limit obrotów uprawniających do zwolnienia (obroty powyżej 200.000 zł), to po przekroczeniu tego limitu będzie musiał doliczać do kwoty 3.000 zł również VAT w wysokości 690 zł (23 % z 3.000 zł).
Więcej informacji na temat podatku VAT w nieruchomościach znajdziesz w przygotowanym przez nas kursie online „Poznaj podstawy wynajmu”. Omawiamy w nim, m.in. zalety rejestracji do VAT oraz stawki podatku obowiązujące w przypadku świadczenia określonych usług związanych z wynajmem nieruchomości. Znajdziesz w nim liczne przykłady sytuacyjne oraz liczbowe, które ułatwią Ci zrozumienie poszczególnych zagadnień. Dowiedz się więcej TUTAJ.
UWAGA!
Jeśli wynajmujesz mieszkanie na cele inne niż mieszkaniowe, to w umowie najmu lokalu warto określić czynsz w wartości netto. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy korzystasz ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Dzięki temu w sytuacji, gdy przekroczysz 200.000 zł, to podatek 23 % będzie doliczony dodatkowo do czynszu określonego w umowie.
STAWKI PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
Wynajem na rzecz firmy wiąże się również z wyższym podatkiem od nieruchomości. Dokładne stawki podatku ustala gmina, w której położona jest nieruchomość. Nie mogą być one jednak wyższe niż stawki określone w ustawie.
Tak czy owak musisz liczyć się z tym, że wynajmując nieruchomość z przeznaczeniem na cele użytkowe, Twój podatek wzrośnie. Będzie to z miana z ok. 1 zł/m2 do ok. 25 zł/m2.
Przykład 3
Wojtek w okresie od stycznia do lipca wynajmował mieszkanie na cele mieszkaniowe. Powierzchnia lokalu dla celów podatku od nieruchomości to 64 m2. Powierzchnia gruntu to 15 m2.
Począwszy od lipca Wojtek wynajmuje to samo mieszkanie firmie – tym razem na cele użytkowe. Firma będzie wykorzystywać mieszkanie jako swoje biuro.
Spójrz do poniższej tabeli i zobacz, jak zmieni się wysokość podatku od nieruchomości:
Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku od nieruchomości, to zajrzyj TUTAJ.
W tym artykule zdobyłeś podstawową wiedzę na temat różnic w zakresie podatku VAT oraz wysokości podatku od nieruchomości. Wiesz już, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą wynajem nieruchomości na cele użytkowe. Jeśli chcesz poznać więcej zagadnień z zakresu rozliczeń podatkowych związanych z wynajmem, to zachęcam Cię do dołączenia do kursu „Poznaj podstawy wynajmu”. Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania, które najczęściej otrzymuję ze strony właścicieli nieruchomości.
Zobacz też pozostałe wpisy!
Wynajem mieszkania firmie dla pracowników także bez VAT
Usługa najmu nieruchomości korzysta ze zwolnienia na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem łącznego spełnienia przesłanek co do podmiotu, przedmiotu i celu takiej umowy. Podatnik podatku VAT będzie mógł zatem skorzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. usługi, jeśli umowa najmu w swojej treści zawiera m.in. postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona nieruchomości mieszkalnej i nieruchomość ta może być wykorzystana przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych.
Z wnioskiem o interpretację zwrócił się podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Przedsiębiorca będzie wynajmował mieszkanie firmie, która chce zakwaterować tam swoich pracowników na długi okres, co najmniej kilku miesięcy. Lokal służy wyłącznie do zapewnienia tym osobom potrzeb mieszkaniowych.
Przedsiębiorca chciał wiedzieć, jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować wystawiając fakturę VAT za najem – ZW (zwolniony), 8% czy 23%. Jego zdaniem, przedmiotowa usługa spełnia wszystkie przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem powinien zastosować stawkę ZW zwolniony.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z przedsiębiorcą. W wydanej interpretacji organ wskazał:
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Ww. przepis art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy wskazuje, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega wyłącznie świadczenie usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości, po pierwsze o charakterze mieszkalnym, po drugie – na cele mieszkaniowe. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal m…
Wynajem mieszkania dla firmy – zasady, konsekwencje, opodatkowanie
Wynajem mieszkania dla firmy – zasady, konsekwencje, opodatkowanie
Oprócz umów najmu zawieranych między dwiema osobami fizycznymi lub przedsiębiorstwami, częstym rodzajem transakcji na rynku nieruchomości jest również wynajem mieszkania firmie przez osobę fizyczną. W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące reguł wynajmowania lokali firmom przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej oraz tych, dla których wynajem nie stanowi przychodu z tytułu prowadzenia biznesu.
Wynajem mieszkania firmie na cele użytkowe
Zasadniczo, kwestię najmu lokali mieszkalnych można podzielić na dwie kategorie:
wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe – np. dla zatrudnionych w niej pracowników,
najem lub dzierżawa na cele związane z prowadzeniem działalności, np. biuro, gabinet, sklep.
Zaczniemy od omówienia drugiego przypadku, czyli sytuacji, w której osoba fizyczna wynajmuje należące do niej mieszkanie firmie, zamierzającej prowadzić w nim działalność. Przyjmijmy, że najemcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której wynajmujący (właściciel) będący osobą fizyczną, odpłatnie udostępnia lokal na prowadzenie usług biura rachunkowego. Znajdujące się w mieszkaniu pomieszczenia zostaną zagospodarowane na:
biuro obsługi klientów,
gabinet prezesa,
salę konferencyjną,
sekretariat z poczekalnią,
pomieszczenie socjalne.
Żadne z pomieszczeń nie zostało przeznaczone na cele mieszkalne, co oznacza, że wynajem lokalu przez osobę fizyczną firmie nie będzie podlegał takim samym regulacjom, jak relacja wynajmujący – lokator.
Wynajem mieszkań dla firm a ustawa o ochronie praw lokatorów
Dla właściciela mieszkania oznacza to, że w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r. Zapisy te, korzystne dla lokatorów, często ograniczają możliwości egzekwowania swoich praw przez właścicieli nieruchomości, jeśli dzierżawca nie wywiązuje się z umowy. Wynajem mieszkania dla firmy sprawia więc, że wynajmujący może łatwiej i skuteczniej pozbyć się uciążliwych najemców, jeśli łamią oni ustalone wcześniej warunki najmu.
Wynajem mieszkania firmie przez osobę fizyczną – najem okolicznościowy czy instytucjonalny?
Wiele wątpliwości wśród właścicieli nieruchomości dzierżawionych przedsiębiorcom budzi odpowiednia forma najmu. Z punktu widzenia wynajmującego, najkorzystniejszy byłby najem okazjonalny, zwany okolicznościowym, który w obliczu przepisów o ochronie praw lokatorów, daje wynajmującym większe możliwości obrony własnych interesów. Jednak zastosowanie tej formy wynajmu warunkuje spełnienie dwóch istotnych warunków, które muszą zaistnieć łącznie.
Najemcą musi być osoba fizyczna (a nie np. spółka). Najem musi dotyczyć celów mieszkaniowych.
W omawianej sytuacji żadna z tych przesłanek nie zostaje spełniona. Najemcą jest przedsiębiorstwo, a poza tym, nie zachodzi tu wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe.
Jeżeli właściciel nieruchomości prowadzi własną działalność gospodarczą i wynajmuje lokal innej firmie, to w tym przypadku zastosowanie mogą mieć wprowadzone w 2017 roku przepisy o najmie instytucjonalnym. Jeśli jednak wynajmujący jest osobą fizyczną nieprowadząca działalności, najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie tradycyjnej umowy najmu, z odpowiednim zabezpieczeniem lintersów właściciela. Warto pamiętać, że w odniesieniu do sytuacji nadal zastosowania nie mają przepisy ustawy o ochronie lokatorów.
Jednocześnie przedsiębiorca, którego interesuje wynajem mieszkania dla firmy, powinien upewnić się, czy charakter lokalu pozwala na prowadzenie w nim określonego rodzaju działalności, a więc czy ma on przeznaczenie biurowe, usługowe itp.
Dostosowanie mieszkania do prowadzenia działalności gospodarczej
Umowa najmu zawierana pomiędzy osobą fizyczną a firmą powinna określać m.in. to, w czyjej gestii leży dostosowanie lokalu do potrzeb prowadzonej w nim działalności gospodarczej. Dokument powinien także precyzować kwestie odpowiedzialności za ewentualne uchybienia oraz zabezpieczać właściciela przed nieuczciwymi zachowaniami najemcy. Standardowym rozwiązaniem będzie zobowiązanie się dzierżawcy do pokrycia ewentualnych szkód powstałych w związku z użytkowaniem przez niego wynajmowanych pomieszczeń. W przypadku dużych firm o odpowiedniej pozycji na rynku zabezpieczeniem takiego zobowiązania może być np. gwarancja bankowa wystawiona przez bank najemcy.
Wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe
Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której przedmiotem umowy jest wynajem mieszkań dla firm na cele mieszkaniowe. W takim przypadku mamy do czynienia z lokatorami, a więc zastosowanie znajdują przepisy zapewniające ochronę ich praw. Jednocześnie, mimo że lokal wynajęty został na mieszkanie dla pracowników, nadal nie obowiązują przepisy dotyczące najmu okolicznościowego, gdyż najemcą nie jest osoba fizyczna, a firma.
Lokal wynajmowany firmie na mieszkanie, a zwolnienie z VAT
Jeśli wynajmującym nieruchomość firmie na cele mieszkaniowe jest osoba prowadząca działalność gospodarczą niezwiązaną z najmem, to taka transakcja nie jest objęta podatkiem od towarów i usług. Nawet jeśli wynajmujący jest czynnym podatnikiem VAT, nie zapłaci on podatku zgodnie z art. 43. ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Wynajem mieszkania dla firmy w celu ulokowania tam np. pracowników nie podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy umowa zastała zawarta na czas nieokreślony, czy na konkretny okres.
Cel inny niż mieszkaniowy = brak zwolnienia z VAT
W sytuacji, gdy wynajem mieszkania firmie przez osobę fizyczną będącą podatnikiem VAT dotyczy wykonywania w tym lokalu działalności biurowej, handlowej lub innej, zwolnienie z podatku nie jest możliwe. W omawianym w pierwszej części artykułu przykładzie, wynajmujący mieszkanie na biuro rachunkowe, będzie więc musiał zapłacić VAT – o ile oczywiście posiada status płatnika tego podatku. Rozważając wynajem mieszkań dla firm, można znaleźć rozwiązanie, które okaże się korzystne z punktu widzenia interesów właściciela. Z drugiej strony – zapewni ochronę lokatorom i jednocześnie, nie będzie wiązało się z koniecznością uiszczania dodatkowych podatków.
Zmieniamy się dla Ciebie
Zmieniamy się dla Ciebie!
Właśnie pracujemy nad ulepszeniem strony.
Wróć do nas niedługo. Zapraszamy!
najważniejsze informacje 2021
Posiadanie nieruchomości z przeznaczeniem pod wynajem, to bardzo częsta inwestycja nadwyżki prywatnego kapitału. Oprócz wynajmu na cele mieszkaniowe, właściciel może dostać propozycję wynajmu mieszkania firmie w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Co to oznacza dla właściciela mieszkania, a co dla właściciela firmy? Zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego, wiąże się między innymi z podwyższeniem stawki podatku, lecz nie tylko. Wynajem mieszkania firmie – sprawdź najważniejsze informacje w tej kwestii.
Wynajem mieszkania firmie – wymagania
Aby wynajem mieszkania firmie, był możliwy i w pełni zgodny z przepisami prawa, strony umowy powinny zadbać o kilka kwestii. Po pierwsze, wynajem mieszkania na firmę, należy odpowiednio ująć w zapisach umowy najmu między właścicielem a najemcą. W tytule prawnym do nieruchomości (umowie najmu), powinna znaleźć się informacja o przeznaczeniu całej nieruchomości, bądź jej części na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co więcej, jeśli wynajęte mieszkanie dotychczas służyło prywatnym celom mieszkaniowym przedsiębiorcy, a teraz zdecydował się na prowadzenie w nim działalności, koniecznością jest poinformowanie o naszych planach wynajmującego. Wynajem mieszkania firmie, należy zaktualizować poprzez stworzenie i podpisanie aneksu do umowy. Ponadto, wynajem mieszkania firmie, wiąże się z obowiązkiem ujawnienia mieszkania jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Służy do tego formularz CEIDG-1.
Kwestie podatkowe a wynajem mieszkania dla firmy
Również wynajmujący – właściciel nieruchomości – ma pewne obowiązki, jeśli jego mieszkanie wykorzystywane jest pod najem do prowadzenia działalności gospodarczej. Oprócz zapisów w umowie dotyczących zmiany przeznaczenia lokalu, właściciel powinien zgłosić się do Urzędu Gminy, ponieważ wynajem mieszkania firmie, wiąże się z zapłatą wyższego podatku od nieruchomości. W zależności od tego, czy tylko część mieszkania, czy cała powierzchnia lokalu została przeznaczona na cele prowadzenia działalności gospodarczej, właściciel odprowadzi wyższy podatek do urzędu – adekwatnie za część lub całość nieruchomości. Za ustalenie stawki podatku od nieruchomości, za wynajem mieszkania firmie, odpowiedzialna jest gmina.
Skup nieruchomości w całej Polsce Zadzwoń i porozmawiaj z naszym konsultantem 799… Pokaż numer
Częstym zakończeniem wynajmu mieszkania na firmę, jest podniesienie wysokości czynszu, w ramach rekompensaty za opłacanie wyższej stawki podatku od nieruchomości. Warto wiedzieć, że jeśli powierzchnia wykorzystywana do prowadzenia działalności służy również celom prywatnym, stawka podatku się nie zmieni.
Wynajem mieszkania dla firmy – koszty przedsiębiorcy
Ważną informacją dla przedsiębiorców, jest fakt że wynajem mieszkania można wliczyć w koszty firmy. W oparciu o umowę najmu, fakturę czy dowód zapłaty, przedsiębiorca musi udowodnić, że poniesione wydatki były ściśle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli wynajem mieszkania dla firmy, polega na wynajęciu lokalu, w którym udzieliliśmy pomieszczenie pod działalność, a reszta lokalu służy naszym celom mieszkaniowym, w koszty powinniśmy wliczyć jedynie tą część wydatków, odpowiadającą procentowemu udziałowi danego pomieszczenia w powierzchni całego lokalu. Istnieje również możliwość, wynajmu mieszkania firmie i wliczenia całości poniesionych wydatków w koszty uzyskania przychodu. Ma to miejsce np. w sytuacji gdy przedsiębiorca wynajmuje mieszkanie na cele noclegowe w miejscowości odległej od stałej siedziby jego firmy, a jego pobyt w danej miejscowości jest bezpośrednio związany z wykonywaniem czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wynajem mieszkania dla firmy – ważne informacje
Koszty związane z wynajęciem mieszkania pod działalność firmy są dużo mniejsze niż wynajem powierzchni biurowej, dlatego wynajem mieszkania firmie to popularne rozwiązanie. W tej kwestii warto również wiedzieć, że decydując się na wynajem mieszkania firmie – spółce, nie możemy skorzystać z umowy najmu okazjonalnego, ponieważ istotą najmu nie jest cel mieszkaniowy. Nie znajdzie tu zastosowania również Ustawa o ochronie praw lokatorów, której zapisy są bardzo korzystne dla najemcy, jednak dla wynajmującego, który udostępnił mieszkanie nieuczciwemu najemcy – bywają problematyczne. Ponadto, w kwestii wynajmu mieszkania firmie, strony umowy powinny zawrzeć w umowie najmu informację o tym która strona, odpowiada za stosowne wyposażenie i dostosowanie lokalu do działalności firmy.
Wynajem mieszkania firmie – jakie rodzi konsekwencje?
Wśród zainteresowanych Twoim mieszkaniem mogą być nie tylko osoby prywatne, ale również firmy. Często poszukują one mieszkań dla swoich pracowników lub chcą prowadzić działalność gospodarczą w oferowanym przez Ciebie lokalu. Decydując się na wynajem mieszkania firmie, zwróć szczególną uwagę na różnice w zakresie podatku VAT. Uwzględnij również różnice w wysokości podatku od nieruchomości.
WYNAJEM MIESZKANIA NA CELE MIESZKANIOWE A VAT
Jeśli nieruchomość będziesz wynajmować na cele mieszkaniowe, wówczas taki wynajem będzie korzystał ze zwolnienia z VAT. Bardzo często firmy wynajmują mieszkania dla swoich pracowników – zapewnienie mieszkania nierzadko stanowi element wynagrodzenia.
Ważne, aby w umowie najmu dokładnie określić, na jakie cele wynajmowana jest dana nieruchomość.
Wynajem mieszkania na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT, zatem nie masz obowiązku wystawiania firmie faktur (choć oczywiście możesz to robić). Umowa najmu i comiesięczne płatności wystarczą, aby firma zaliczyła wydatki związane z wynajmem w koszty. Wystawiona faktura będzie po prostu dodatkowym udogodnieniem.
Jeśli zdecydujesz się na wystawianie faktur, to w uwagach umieść podstawę zwolnienia z VAT. Może być to zapis:
Zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 Ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług.
Wzór faktury za wynajem mieszkania w formacie excel znajdziesz w poniższym linku:
PRZYKŁADOWY SZABLON FAKTURY DLA NAJEMCY
VAT A WYNAJEM MIESZKANIA FIRMIE NA CELE UŻYTKOWE
Jeśli firma będzie prowadzić w mieszkaniu swoją działalność gospodarczą, wówczas taki wynajem opodatkowany jest podatkiem VAT według stawki 23 %. W związku z tym, jeśli Twoje obroty przekraczają rocznie 200.000 zł, to do usługi najmu masz obowiązek doliczenia podatku VAT. Jeśli z kolei korzystasz ze zwolnienia podmiotowego, czyli Twoje obroty są poniżej 200.000 zł, to nie musisz doliczać podatku VAT do usługi najmu.
Przykład 1
Wojtek wynajmuje mieszkanie w Krakowie osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej za cenę 2.500 zł miesięcznie. Dodatkowo do Wojtka zgłosiła się firma, która chciałaby wynająć inne mieszkanie z przeznaczeniem na swoje biuro za cenę 3.000 zł netto miesięcznie.
Roczny obrót Wojtka wynosi 66.000 zł (2.500 zł * 12 + 3.000 zł * 12). Zważywszy na to, że obrót nie przekracza 200.000 zł, Wojtek nie ma obowiązku doliczać 23 % VAT do ceny, za którą wynajmuje mieszkanie firmie.
Przykład 2
Wojtek wynajmuje dom za cenę 15.000 zł miesięcznie. Dodatkowo do Wojtka zgłosiła się firma, która chciałaby wynająć mieszkanie z przeznaczeniem na swoje biuro za cenę 3.000 zł netto miesięcznie.
Z uwagi na fakt, że w takiej sytuacji Wojtek przekroczy limit obrotów uprawniających do zwolnienia (obroty powyżej 200.000 zł), to po przekroczeniu tego limitu będzie musiał doliczać do kwoty 3.000 zł również VAT w wysokości 690 zł (23 % z 3.000 zł).
Więcej informacji na temat podatku VAT w nieruchomościach znajdziesz w przygotowanym przez nas kursie online „Poznaj podstawy wynajmu”. Omawiamy w nim, m.in. zalety rejestracji do VAT oraz stawki podatku obowiązujące w przypadku świadczenia określonych usług związanych z wynajmem nieruchomości. Znajdziesz w nim liczne przykłady sytuacyjne oraz liczbowe, które ułatwią Ci zrozumienie poszczególnych zagadnień. Dowiedz się więcej TUTAJ.
UWAGA!
Jeśli wynajmujesz mieszkanie na cele inne niż mieszkaniowe, to w umowie najmu lokalu warto określić czynsz w wartości netto. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy korzystasz ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Dzięki temu w sytuacji, gdy przekroczysz 200.000 zł, to podatek 23 % będzie doliczony dodatkowo do czynszu określonego w umowie.
STAWKI PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
Wynajem na rzecz firmy wiąże się również z wyższym podatkiem od nieruchomości. Dokładne stawki podatku ustala gmina, w której położona jest nieruchomość. Nie mogą być one jednak wyższe niż stawki określone w ustawie.
Tak czy owak musisz liczyć się z tym, że wynajmując nieruchomość z przeznaczeniem na cele użytkowe, Twój podatek wzrośnie. Będzie to z miana z ok. 1 zł/m2 do ok. 25 zł/m2.
Przykład 3
Wojtek w okresie od stycznia do lipca wynajmował mieszkanie na cele mieszkaniowe. Powierzchnia lokalu dla celów podatku od nieruchomości to 64 m2. Powierzchnia gruntu to 15 m2.
Począwszy od lipca Wojtek wynajmuje to samo mieszkanie firmie – tym razem na cele użytkowe. Firma będzie wykorzystywać mieszkanie jako swoje biuro.
Spójrz do poniższej tabeli i zobacz, jak zmieni się wysokość podatku od nieruchomości:
Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku od nieruchomości, to zajrzyj TUTAJ.
W tym artykule zdobyłeś podstawową wiedzę na temat różnic w zakresie podatku VAT oraz wysokości podatku od nieruchomości. Wiesz już, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą wynajem nieruchomości na cele użytkowe. Jeśli chcesz poznać więcej zagadnień z zakresu rozliczeń podatkowych związanych z wynajmem, to zachęcam Cię do dołączenia do kursu „Poznaj podstawy wynajmu”. Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania, które najczęściej otrzymuję ze strony właścicieli nieruchomości.
Zobacz też pozostałe wpisy!
Wynajem mieszkania dla firmy – zasady, konsekwencje, opodatkowanie
Wynajem mieszkania dla firmy – zasady, konsekwencje, opodatkowanie
Oprócz umów najmu zawieranych między dwiema osobami fizycznymi lub przedsiębiorstwami, częstym rodzajem transakcji na rynku nieruchomości jest również wynajem mieszkania firmie przez osobę fizyczną. W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące reguł wynajmowania lokali firmom przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej oraz tych, dla których wynajem nie stanowi przychodu z tytułu prowadzenia biznesu.
Wynajem mieszkania firmie na cele użytkowe
Zasadniczo, kwestię najmu lokali mieszkalnych można podzielić na dwie kategorie:
wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe – np. dla zatrudnionych w niej pracowników,
najem lub dzierżawa na cele związane z prowadzeniem działalności, np. biuro, gabinet, sklep.
Zaczniemy od omówienia drugiego przypadku, czyli sytuacji, w której osoba fizyczna wynajmuje należące do niej mieszkanie firmie, zamierzającej prowadzić w nim działalność. Przyjmijmy, że najemcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której wynajmujący (właściciel) będący osobą fizyczną, odpłatnie udostępnia lokal na prowadzenie usług biura rachunkowego. Znajdujące się w mieszkaniu pomieszczenia zostaną zagospodarowane na:
biuro obsługi klientów,
gabinet prezesa,
salę konferencyjną,
sekretariat z poczekalnią,
pomieszczenie socjalne.
Żadne z pomieszczeń nie zostało przeznaczone na cele mieszkalne, co oznacza, że wynajem lokalu przez osobę fizyczną firmie nie będzie podlegał takim samym regulacjom, jak relacja wynajmujący – lokator.
Wynajem mieszkań dla firm a ustawa o ochronie praw lokatorów
Dla właściciela mieszkania oznacza to, że w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r. Zapisy te, korzystne dla lokatorów, często ograniczają możliwości egzekwowania swoich praw przez właścicieli nieruchomości, jeśli dzierżawca nie wywiązuje się z umowy. Wynajem mieszkania dla firmy sprawia więc, że wynajmujący może łatwiej i skuteczniej pozbyć się uciążliwych najemców, jeśli łamią oni ustalone wcześniej warunki najmu.
Wynajem mieszkania firmie przez osobę fizyczną – najem okolicznościowy czy instytucjonalny?
Wiele wątpliwości wśród właścicieli nieruchomości dzierżawionych przedsiębiorcom budzi odpowiednia forma najmu. Z punktu widzenia wynajmującego, najkorzystniejszy byłby najem okazjonalny, zwany okolicznościowym, który w obliczu przepisów o ochronie praw lokatorów, daje wynajmującym większe możliwości obrony własnych interesów. Jednak zastosowanie tej formy wynajmu warunkuje spełnienie dwóch istotnych warunków, które muszą zaistnieć łącznie.
Najemcą musi być osoba fizyczna (a nie np. spółka). Najem musi dotyczyć celów mieszkaniowych.
W omawianej sytuacji żadna z tych przesłanek nie zostaje spełniona. Najemcą jest przedsiębiorstwo, a poza tym, nie zachodzi tu wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe.
Jeżeli właściciel nieruchomości prowadzi własną działalność gospodarczą i wynajmuje lokal innej firmie, to w tym przypadku zastosowanie mogą mieć wprowadzone w 2017 roku przepisy o najmie instytucjonalnym. Jeśli jednak wynajmujący jest osobą fizyczną nieprowadząca działalności, najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie tradycyjnej umowy najmu, z odpowiednim zabezpieczeniem lintersów właściciela. Warto pamiętać, że w odniesieniu do sytuacji nadal zastosowania nie mają przepisy ustawy o ochronie lokatorów.
Jednocześnie przedsiębiorca, którego interesuje wynajem mieszkania dla firmy, powinien upewnić się, czy charakter lokalu pozwala na prowadzenie w nim określonego rodzaju działalności, a więc czy ma on przeznaczenie biurowe, usługowe itp.
Dostosowanie mieszkania do prowadzenia działalności gospodarczej
Umowa najmu zawierana pomiędzy osobą fizyczną a firmą powinna określać m.in. to, w czyjej gestii leży dostosowanie lokalu do potrzeb prowadzonej w nim działalności gospodarczej. Dokument powinien także precyzować kwestie odpowiedzialności za ewentualne uchybienia oraz zabezpieczać właściciela przed nieuczciwymi zachowaniami najemcy. Standardowym rozwiązaniem będzie zobowiązanie się dzierżawcy do pokrycia ewentualnych szkód powstałych w związku z użytkowaniem przez niego wynajmowanych pomieszczeń. W przypadku dużych firm o odpowiedniej pozycji na rynku zabezpieczeniem takiego zobowiązania może być np. gwarancja bankowa wystawiona przez bank najemcy.
Wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe
Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której przedmiotem umowy jest wynajem mieszkań dla firm na cele mieszkaniowe. W takim przypadku mamy do czynienia z lokatorami, a więc zastosowanie znajdują przepisy zapewniające ochronę ich praw. Jednocześnie, mimo że lokal wynajęty został na mieszkanie dla pracowników, nadal nie obowiązują przepisy dotyczące najmu okolicznościowego, gdyż najemcą nie jest osoba fizyczna, a firma.
Lokal wynajmowany firmie na mieszkanie, a zwolnienie z VAT
Jeśli wynajmującym nieruchomość firmie na cele mieszkaniowe jest osoba prowadząca działalność gospodarczą niezwiązaną z najmem, to taka transakcja nie jest objęta podatkiem od towarów i usług. Nawet jeśli wynajmujący jest czynnym podatnikiem VAT, nie zapłaci on podatku zgodnie z art. 43. ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Wynajem mieszkania dla firmy w celu ulokowania tam np. pracowników nie podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy umowa zastała zawarta na czas nieokreślony, czy na konkretny okres.
Cel inny niż mieszkaniowy = brak zwolnienia z VAT
W sytuacji, gdy wynajem mieszkania firmie przez osobę fizyczną będącą podatnikiem VAT dotyczy wykonywania w tym lokalu działalności biurowej, handlowej lub innej, zwolnienie z podatku nie jest możliwe. W omawianym w pierwszej części artykułu przykładzie, wynajmujący mieszkanie na biuro rachunkowe, będzie więc musiał zapłacić VAT – o ile oczywiście posiada status płatnika tego podatku. Rozważając wynajem mieszkań dla firm, można znaleźć rozwiązanie, które okaże się korzystne z punktu widzenia interesów właściciela. Z drugiej strony – zapewni ochronę lokatorom i jednocześnie, nie będzie wiązało się z koniecznością uiszczania dodatkowych podatków.
Wynajem mieszkania firmie dla pracowników
Chcę wynająć mieszkanie firmie (spółce z o.o.) dla pracowników na cele mieszkaniowe, jaką umowę powinnam zawrzeć i jak się chronić przed potencjalnymi problemami? Zdaję sobie sprawę że pracownicy firmy mogą wyrządzić szkody w mieszkaniu. W związku z tym proszę o informację jak taka umowa najmu z firmą powinna wyglądać
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Umowa najmu z firmą – spółką z o.o.
Niestety, ale w opisanym przez Panią przypadku jako, iż najemca ma być osobą prawną, nie może znaleźć zastosowanie umowa najmu okazjonalnego. W tym przypadku jedyne, co Pani pozostaje, to zawarcie normalnej umowy najmu, z pewnymi zapisami, które będą Panią, jak wynajmującego chroniły najbardziej. Osobiście uważam, że najem winien być zawarty na czas nieokreślony wówczas każdy ma prawo wypowiedzieć najem z zachowaniem okresów wypowiedzenia przewidzianych w K.c.
Istotnym z punktu widzenia Pani interesu jest przepis art. 688 K.c., zgodnie z którym jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Mając na uwadze powyższe, ustawodawca zdaje się nie przewidywać możliwości wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego zawartej na czas oznaczony.
Odwołać należy się jednak do normy art. 3531 K.c., zgodnie z którą strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Aktualnie powszechnie przyjmowany jest pogląd wypowiedziany przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 listopada 206 r., sygn. akt III CZP 92/2006, w którym wywiedziono, że „postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy z »ważnych przyczyn« mieści się w hipotezie art. 673 § 3 K.c.” W uzasadnieniu wskazał, że „»ważna przyczyna« jako podstawa wypowiedzenia już w pewien sposób określa sytuacje, w których strona jest uprawniona do przedwczesnego zakończenia stosunku łączącego ją z drugą stroną umowy najmu. Takie postanowienie umowy pozostaje zatem w zgodzie z intencją ustawodawcy, aby rozwiązywanie stosunków prawnych o charakterze trwałym następowało nie w wyniku całkowicie swobodnej decyzji jednej ze stron, ale jako wynik podjęcia przez obie strony ryzyka wystąpienia sytuacji, w których takie zakończenie stosunku prawnego może nastąpić. Wola stron znajduje wyraz w odpowiednim sformułowaniu treści umowy, a przy tym nie pozostaje w sprzeczności z właściwościami (naturą) łączącego je stosunku prawnego. Zaletą przesłanki »ważnych przyczyn« jest jej elastyczność, pozwalająca na uwzględnienie interesów obu stron, co ma istotne znaczenie także w stosunkach gospodarczych. Ocena ważności przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony przed upływem umówionego terminu musi być dokonywana z uwzględnieniem nie tylko interesów wypowiadającego, ale także interesów drugiej strony, liczącej na to, że stosunek najmu łączący ją z kontrahentem ma charakter stabilny”.
Zobacz również: Wynajem lokalu na działalność gospodarczą podatek
Zabezpieczenie umowy wynajmu mieszkania dla pracowników – kaucja
O ile firma nie będzie miała złych intencji, nie będzie również problemem wpłacenia wysokiej kaucji, jak również podpisania weksla in blanco.
Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa:
dotyczy najmu lokalu zamiennego lub najmu socjalnego lokalu;
jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji.
Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.
Wynajmujemy mieszkanie dla firmy. Co warto wiedzieć?
Polityka prywatności i regulamin
Poniższe warunki i postanowienia, które mogą być sporadycznie zmieniane, mają zastosowanie do wszystkich naszych usług, które są dostępne bezpośrednio lub pośrednio (przez naszych dystrybutorów) online, mailowo lub telefonicznie. Wchodząc, przeszukując oraz korzystając z naszej (mobilnej) strony internetowej lub dowolnej aplikacji i/lub zawierając umowę najmu za pośrednictwem którejkolwiek z platform (zwanych dalej łącznie „Platformą”), potwierdzają Państwo, że przeczytali, zrozumieli i zaakceptowali poniższe warunki i postanowienia (włącznie z oświadczeniem o ochronie prywatności), a także zasady określone w załącznikach do niniejszych ogólnych warunków.
Strony internetowe, ich zawartość oraz infrastruktura, a także system najmu obiektów online (w tym wspomaganie płatności za usługę) dostępny na tych stronach internetowych oraz poprzez naszą stronę internetową są własnością oraz są zarządzane i dostarczane przez Wynajmij24.pl i udostępniane są wyłącznie do Państwa osobistego, niekomercyjnego użytku, zgodnie z warunkami i postanowieniami określonymi poniżej.
„Wynajmij24.pl”, „nas”, „my” lub „nasze” oznacza Wynajmij24.pl to jest Sławomira Wosia, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą “Euro Fashion” Sławomir Woś z siedzibą w Pruszczu Gdańskim (83 – 000) przy ul. Powstańców Warszawy 69, legitymującą się numerem REGON: 190162488 oraz NIP: 5930004093.
„Platforma” oznacza (mobilną) stronę internetową i aplikację, przez które udostępniana jest Usługa najmu, a które są własnością, są kontrolowane, zarządzane, utrzymywane i/lub hostowane przez Wynajmij24.pl. „Usługa” oznacza różne usługi, które mogą zostać zamówione, wynajęte, dostarczone, zarezerwowane, łączone przez klienta od Wynajmującego.
„Wynajmujący” oznacza dostawcę usług najmu.
„Usługa” oznacza najem, zamówienie, (wspomaganą) płatność lub usługę rezerwacji przez internet różnych usług oferowanych lub umożliwionych przez Wynajmij24.pl, Wynajmujący na Platformie.
Wynajmujący dodają swoje produkty lub świadczone usługi zwykle jednorazowo (z możliwością zmiany ceny, terminu, zdjęcia i opisu), mogą aktywować lub wyłączać swoje oferty.
Poprzez Platformę Wynajmij24.pl dostarczamy platformę internetową, poprzez którą Wynajmujący, zgodnie z charakterem prowadzonej działalności mogą reklamować, wprowadzać, oferować, promować usługi najmu, rezerwacji i przez którą osoby odwiedzające platformę mogą odkrywać, wyszukiwać, porównywać oraz dokonywać ich rezerwacji, zawarcia, wykonania i opłacenia Usługi. Korzystając z Usługi wchodzą Państwo w bezpośredni (prawnie wiążący) stosunek umowny z Wynajmującym, u którego dokonują Państwo rezerwacji albo zakupu usługi. Od momentu, w którym dokonają Państwo Rezerwacji Usługi, my działamy jedynie jako pośrednik pomiędzy Państwem i Wynajmującym, przekazując istotne informacje dotyczące Państwa Rezerwacji Wynajmującemu i wysyłając Państwu e-mail potwierdzający rezerwację w imieniu tego Wynajmującego. Wynajmij24.pl nie (od)sprzedaje, nie wynajmuje i nie oferuje żadnych produktów lub usług.
Dostarczając nasze Usługi, prezentujemy informacje, które otrzymaliśmy od Wynajmujących. Wynajmujący którzy wprowadzają i promują usługi, mają dostęp do naszych systemów, poprzez który zobowiązani są do uaktualniania wszystkich cen/opłat, dostępności, zasad i warunków oraz innych istotnych informacji, które pojawiają się na naszej Platformie. Chociaż staramy się profesjonalnie i niezwykle starannie dostarczać Usługi, nie jesteśmy w stanie sprawdzić i zagwarantować, że wszystkie informacje nam dostarczone są dokładne, kompletne i poprawne. Nie możemy być także pociągnięci do odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy (włącznie z błędami merytorycznymi i językowymi) oraz za jakiekolwiek przerwy (tymczasowe i/lub częściowe) w funkcjonowaniu naszej platformy związane z awarią, naprawą, uaktualnieniem lub konserwacją naszej platformy, za niedokładne, mylące lub nieprawdziwe informacje oraz za ich brak.
Każdy Wynajmujący przez cały czas pozostaje odpowiedzialny za dokładność, kompleksowość i poprawność (opisowych) informacji (włącznie z cenami/opłatami, zasadami i warunkami oraz dostępnością) wyświetlanych na naszej platformie. Nasza Platforma nie stanowi i nie powinna być traktowana jako rekomendacja czy wskazanie jakości, poziomu usług, oceny lub opcji któregokolwiek z Wynajmujących albo udostępnianych przez niego udogodnień, obiektów, pojazdów, głównych lub dodatkowych produktów lub usług dostępnych na naszej Platformie, o ile wyraźnie nie wskazano inaczej.
Usługi dostępne na portalu służą wymianie informacji pomiędzy Wynajmującym a najemcą.
Nie zezwalamy na zamieszczanie linków do stron obcych w treści zamieszczanej oferty.
Ceny oferowane przez Wynajmujących na naszej Platformie są wysoce konkurencyjne. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT/podatek obrotowy oraz wszystkie inne podatki (podlegające wszelkim zmianom w/w podatków) i opłaty, chyba że na naszej Platformie lub w mailu potwierdzającym rezerwację/na bilecie zaznaczono inaczej. Wynajmujący ma prawo obciążyć obowiązującymi opłatami i podatkami w przypadku niepojawienia się lub odwołania rezerwacji.
Odwołanie i rezygnacja z zamieszczonej oferty jest możliwa w ciągu 14 dni od decyzji o rezerwacji (prawo odstąpienia od umowy).
Oczywiste błędy (w tym literówki) nie są wiążące.
Wszystkie oferty specjalne i promocje są wyraźnie oznaczone. Jeśli nie są one wyraźnie oznaczone, nie mogą Państwo dochodzić swoich praw w przypadku oczywistych nieprawidłowości lub pomyłek.
Brak opłat dla klientów – za korzystanie z usług Wynajmij24 płacą jedynie Wynajmujący.
Jeśli nie określono inaczej, nasze usługi są bezpłatne dla klientów, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych podmiotów nie pobieramy opłat za nasze Usługi ani też nie doliczamy do ceny żadnych opłat dodatkowych (za rezerwację, czy serwisowych). Wynajmującym zapłacą Państwo stosowną kwotę przewidzianą w Rezerwacji Usług (a także stosowne podatki, opłaty i obciążenia, o ile nie są wliczone w cenę).
Wynajmujący płacą Wynajmij24.pl prowizję (stanowiącą niewielki odsetek ceny usługi) po tym, jak klient skorzysta z usługi.
Wynajmij24.pl jest platformą otwartą, gdzie użytkownicy mogą oferować najem rzeczy lub usług.
Jeśli dotyczy i ma to zastosowanie, niektórzy Wynajmujący oferują opcję dokonywania rezerwacji Usług, w przypadku których płatność za nią (całkowita lub częściowa, zgodnie z zasadami płatności obowiązującymi u danego Wynajmujący) realizowana jest bezpośrednio na rzecz Wynajmującego w momencie dokonywania rezerwacji Usług przy wykorzystaniu bezpiecznych metod płatności online (w zakresie oferowanym przez bank osoby dokonującej tej płatności). W przypadku niektórych produktów i usług Wynajmij24.pl wspomaga (poprzez podmiot zewnętrzny przetwarzający płatności) płatność za odpowiednie produkty lub usługi (tj. oferuje usługę wspomagania płatności) na rzecz i w imieniu Wynajmującego.Wynajmij24.pl nigdy nie działa, ani nie funkcjonuje w charakterze zarejestrowanego sprzedawcy. Płatność jest bezpiecznie realizowana bezpośrednio z karty kredytowej/debetowej lub rachunku bankowego i przekazywana na rachunek Wynajmującego. za pośrednictwem podmiotu zewnętrznego przetwarzającego płatności. Wszelkie płatności wspomagane przez nas na rzecz i w imieniu Wynajmującego będą w każdym przypadku stanowiły płatność (lub jej część) ceny rezerwacji danego produktu lub usługi w rozliczeniu końcowym takiej należnej ceny (lub jej części) i nie mogą Państwo ubiegać się o zwrot takich wpłaconych środków.
W przypadku niektórych stawek (bezzwrotnych) lub ofert specjalnych Wynajmujący mogą wymagać płatności z góry przelewem (*) (jeśli dotyczy) lub kartą kredytową, a zatem Państwa karta kredytowa może zostać wstępnie autoryzowana lub obciążona (czasem bez możliwości zwrotu) w momencie dokonywania Rezerwacji Usługi. Prosimy dokładnie sprawdzić szczegóły (rezerwacji) produktu lub usługi pod względem tego rodzaju warunków przed dokonaniem Rezerwacji Usługi. Wynajmij24.pl nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek (autoryzowane, domniemane, nieautoryzowane lub niewłaściwe) obciążenie przez Wynajmującego, ani nie odzyska żadnej kwoty zapłaconej na rzecz Wynajmującego (w tym między innymi z tytułu przedpłat, odwołań, powodujących obciążenie za pomocą karty kredytowej.
W przypadku oszustwa związanego z kartą kredytową lub jej nieautoryzowanym użyciem przez stronę trzecią, większość banków i firm obsługujących karty odpowiada za to ryzyko i ponosi koszty związane z oszustwem lub niepoprawnym użyciem, które czasem mogą zostać potrącone (zwykle o wartości ok. 50 EUR lub ich równowartość w lokalnej walucie). W przypadku, gdy bank lub firma obsługująca kartę kredytową potrąci daną kwotę po tym, jak nieautoryzowana transakcja zostanie zawarta poprzez naszą Platformę, z powodu dokonania przez nią rezerwacji, poniesiemy wartość potrąconej przez bank kwoty do wysokości 50 EUR (lub równowartości w lokalnej walucie). Aby uzyskać wyrównanie za poniesione straty, należy zgłosić oszustwo wystawcy karty kredytowej (zgodnie z zasadami i procedurami) i niezwłocznie się z nami skontaktować. Należy przedstawić nam dowód takiego obciążenia (np. wyciąg z regulaminu firmy obsługującej kartę kredytową). Wyrównanie przysługuje tylko za rezerwacje opłacone kartą kredytową i dokonane przez zabezpieczony serwer Wynajmij24.pl, a nieautoryzowana transakcja została zawarta w wyniku naszego zaniedbania lub błędu w trakcie korzystania z naszego zabezpieczonego serwera.
Dokonując rezerwacji Usług u Wynajmującego, akceptują Państwo warunki określone przez tego Wynajmującego dotyczące odwoływania rezerwacji, a także wszystkie dodatkowe warunki (handlowe) (w tym dodatkowe ważne zasady określone przez Wynajmującego i udostępnione drobnym drukiem na naszej Platformie oraz stosowne zasady Wynajmujących), które mogą dotyczyć zamawianych przez Państwa usług, a także usług dostarczanych i/lub produktów oferowanych przez Wynajmującego. Prosimy zauważyć, że w przypadku niektórych cen lub ofert specjalnych rezerwacji Usług nie można zmienić ani odwołać. Prosimy o dokładne sprawdzenie danych (rezerwacji) wybranej usługi przed dokonaniem rezerwacji, czy takie zasady nie obowiązują. Rezerwacja, w przypadku której wymagana jest zaliczka albo (całkowita lub częściowa) przedpłata, może zostać anulowana (bez wezwania do zapłaty ani wcześniejszego uprzedzenia), jeśli należna (pozostała) kwota za rezerwację nie może zostać pobrana w całości w ustalonym terminie płatności, zgodnie z obowiązującymi u Wynajmujący zasadami płatności dotyczącymi danej rezerwacji.
Zasady odwołania rezerwacji i przedpłaty mogą się różnić w zależności od Wynajmujących. Prosimy o dokładnie zapoznanie się z ważnymi informacjami drobnym drukiem oraz danymi zawartymi w potwierdzeniu rezerwacji w celu sprawdzenia, czy w przypadku danego Wynajmującego nie obowiązują dodatkowe zasady. Odpowiedzialność za opóźnioną płatność, wprowadzenie nieprawidłowych danych banku, karty kredytowej lub debetowej, nieważną kartę kredytową/debetową lub niewystarczające środki na karcie ponosi Najemca i sytuacje takie nie uprawniają do zwrotu żadnej przedpłaconej (bezzwrotnej) kwoty, chyba że Wynajmujący wyrazi na to zgodę lub zwrot jest zgodny z zasadami dotyczącymi przedpłaty/płatności i odwoływania rezerwacji.
Jeśli chcą Państwo sprawdzić, poprawić lub anulować swoją Rezerwację, mogą to Państwo zrobić zgodnie z instrukcją zawartą w mailu potwierdzającym rezerwację. Prosimy pamiętać, że w zależności od zasad danego Wynajmującego dotyczących anulowania rezerwacji przedpłaty lub płatności, anulowanie rezerwacji może się wiązać z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat lub mogą Państwo nie mieć prawa do otrzymania zwrotu przedpłaconej lub wpłaconej kwoty.
Sugerujemy, aby przed dokonaniem rezerwacji szczegółowo zapoznali się Państwo z zasadami dotyczącymi anulowania rezerwacji, przedpłaty lub płatności. Ważne jest także, aby pamiętali Państwo o dokonywaniu płatności na czas, w terminach obowiązujących w przypadku danej rezerwacji.
Wynajmij24.pl nie jest odpowiedzialna za żadne konsekwencje opóźnionego wykonania usługi zarówno przez Wynajmującego, jak i Najemcę, w tym za utracone przedpłaty albo opłaty naliczone przez Wynajmującego.
Dokonując Rezerwacji Usług wyrażają Państwo zgodę na wysłanie do Państwa (i) wiadomości e-mail lub SMS, którą mogą Państwo otrzymać na krótko przed datą przyjazdu do obiektu. Wiadomość ta będzie zawierała informacje na temat oferty i informacje, związane z Państwa Rezerwacją Usług.
Wynajmij24.pl nie ponosi odpowiedzialności za żadną korespondencję z Wynajmującym na swojej platformie i za jej pośrednictwem. Nie mogą Państwo dochodzić żadnych praw na podstawie żadnej prośby skierowanej do Wynajmujący, korespondencji z Wynajmującym czy potwierdzenia odbioru jakiejkolwiek korespondencji czy prośby (w dowolnej formie). Wynajmij24.pl nie może zagwarantować, że jakakolwiek prośba lub korespondencja zostanie (należycie i terminowo) doręczona, odczytana lub spełniona przez Wynajmującego, ani że zostaną wypełnione lub wykonane jej warunki.
W celu należytego dokończenia i zagwarantowania swojej Rezerwacji Usług należy podać poprawny adres e-mail. Nie ponosimy odpowiedzialności za niewłaściwe lub niepoprawnie wpisane adresy e-mail (i nie mamy obowiązku ich weryfikować), ani za błędne numery telefonów (komórkowych) czy kart kredytowych.
Wszelkie roszczenia lub skargi przeciwko Wynajmij24.pl lub dotyczące Usługi powinny zostać skierowane niezwłocznie, przy czym zawsze najpóźniej w ciągu 30 dni od ustalonego terminu wykorzystania produktu lub usługi.
Z uwagi na ciągłe aktualizacje i korekty cen oraz dostępności, stanowczo sugerujemy zachowanie zrzutów ekranu podczas dokonywania rezerwacji, by w razie potrzeby dysponować materiałami potwierdzającymi zamówienie.
Radzimy najpierw poinformować nas o wszelkich skargach za pośrednictwem naszego działu obsługi klienta. Jeśli problem pozostanie nierozwiązany, można skorzystać z platformy internetowego rozstrzygania sporów Komisji Europejskiej. Platforma ta znajduje się pod adresem http://ec.europa.eu/odr.
W celu ułatwienia klientom znalezienia odpowiedniego Obiektu spełniającego ich preferencje, Wynajmij24.pl może przypisać ocenę jakości, która jest określana przez Wynajmij24.pl i wyświetlana obok wybranych ofert.
Najemcy którzy skorzystali z Usług będą proszeni przez Wynajmij24.pl o wyrażenie opinii na temat Wynajmującego i przyznanie mu oceny za poszczególne aspekty usługi. Gotowa opinia Najemcy może zostać (a) załadowana na odpowiednią stronę Wynajmującego w wyłącznym celu poinformowania (przyszłych) klientów o Państwa opinii na temat (poziomu) usług i jakości Wynajmującego, a także (b) (w całości lub częściowo) wykorzystana według uznania Wynajmij24.pl (w celach marketingowych, promocyjnych lub w celu ulepszenia usług) i umieszczona na naszej platformie lub na społecznych platformach medialnych, w biuletynach, specjalnych promocjach, aplikacjach lub za pośrednictwem innych kanałów informacyjnych należących do, zarządzanych, wykorzystywanych lub kontrolowanych przez Wynajmij24.pl. Wynajmij24.pl pozwala Wynajmującym na udzielenie odpowiedzi na opinię. Zastrzegamy sobie prawo poprawiania, odrzucania oraz usuwania opinii bez podania przyczyny, jeśli łamią one nasze zasady dodawania opinii. Wynajmij24.pl nie udziela klientom żadnych dodatkowych świadczeń za wystawienie opinii. Ankieta powinna być postrzegana jako kwestionariusz i nie zawiera ona żadnych (dalszych) ofert i zaproszeń jakiegokolwiek rodzaju. Wynajmij24.pl dołoży wszelkich starań, by monitorować i usuwać opinie, które zawierają słowa wulgarne lub dane osobowe
Wynajmij24.pl nie akceptuje opinii: zawierających słowa wulgarne i o zabarwieniu seksualnym oraz mowę nienawiści, o charakterze dyskryminacyjnym, zawierających groźby czy stosujących przemoc; przywołujących imiona i nazwiska, zawierających ataki personalne w kierunku obsługi obiektu; nawołujących do działań nielegalnych (takich jak narkotyki czy prostytucja); podających adresy stron internetowych, adres e-mail, numery telefonów, szczegóły kart kredytowych; zawierających odniesienia do sytuacji politycznej.
Zarówno Wynajmij24.pl, jak i Wynajmujący mają prawo do zakończenia współpracy z dowolnego powodu (w tym w wypadku naruszenia warunków umowy lub ogłoszenia bankructwa) z należytym zachowaniem okresu wypowiedzenia uzgodnionym przez obie strony.
Zgodnie z ograniczeniami zawartymi w niniejszych warunkach i postanowieniach, jak również zgodnie z obowiązującym prawem, jesteśmy odpowiedzialni jedynie za pokrycie bezpośrednich szkód, które faktycznie Państwo ponieśli w związku z niewywiązaniem się przez nas z obowiązku dotyczącego dostarczenia usług i których łączna suma stanowi równowartość całkowitego kosztu Najmu przedstawionego w mailu potwierdzającym Rezerwację Usług (bez względu na to, czy była to jednorazowa, czy powtarzająca się sytuacja).
Niemniej jednak, w stopniu określonym przepisami prawa, ani my, ani żaden z naszych przedstawicieli, dyrektorów, pracowników, urzędników, agentów, partnerów afiliowanych, dystrybutorów, posiadaczy naszej koncesji, agentów oraz żaden z innych podmiotów zaangażowanych w tworzenie, sponsorowanie, promowanie lub w jakikolwiek inny sposób udostępnianie strony internetowej i jej zawartości nie ponosi odpowiedzialności za (i) jakiekolwiek wyjątkowe, bezpośrednie lub pośrednie szkody i straty w produkcji, utratę zysków, utratę przychodów, utratę kontraktu, utratę lub uszczerbek na dobrej woli lub reputacji, szkodę całkowitą, (ii) jakiekolwiek niezgodności związane z (opisowymi) informacjami (włącznie z cenami, dostępnością i klasyfikacją), jakie Wynajmujący udostępnił na naszej platformie, (iii) usługi dostarczane i produkty oferowane przez Wynajmującego lub innych partnerów biznesowych, (iv) jakiekolwiek poniesione przez Państwa (bezpośrednie, pośrednie) szkody, straty lub koszty, zgodne z, wynikające z lub związane z korzystaniem, niemożnością skorzystania lub opóźnieniami na naszej platformie oraz za (v) jakiekolwiek urazy, śmierć, uszkodzenia własności lub inne (bezpośrednie, pośrednie, specjalne) poniesione przez Państwa szkody, straty lub koszty, bez względu na to, czy wynikają one z czynności prawnych, błędów, naruszeń, rażących zaniedbań, zawinionych działań, przeoczeń, niewypełnienia warunków umowy, wprowadzenia w błąd, deliktów prawa dokonanych przez lub (w całości lub częściowo) przypisywanych Wynajmujący lub innym partnerom biznesowym (ich pracownikom, dyrektorom, przedstawicielom, agentom, reprezentantom, podwykonawcom lub spółkom powiązanym), których produkty lub usługi są (pośrednio lub bezpośrednio) udostępniane, promowane lub oferowane przez platformę, włącznie z jakimkolwiek (częściowym) anulowaniem, strajkiem, siłą wyższą lub jakimkolwiek wydarzeniem poza naszą kontrolą.
Wynajmij24.pl nie odpowiada (i zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności) za wykorzystanie, poprawność, jakość, przydatność i sprawność Usług oraz nie udziela żadnych gwarancji, oświadczeń i warunków, zarówno domyślnych, ustawowych, jak i innych, w tym domniemanych gwarancji handlowych, tytułu prawnego, gwarancją nienaruszalności czy przydatności do określonego celu. Przyjmują Państwo do wiadomości i akceptują fakt, że stosowny Wynajmujący ponosi wyłączną odpowiedzialność za Usługę. Wynajmij24.pl nie jest usługodawcą, nie jest najemcą. Skargi i żądania w odniesieniu do Usługi najmu należy kierować do Wynajmującego. Wynajmij24.pl nie ponosi odpowiedzialności i zrzeka się jej w przypadku takich skarg i żądań.
Bez względu na to, czy opłata za Usługę pobierana jest (pobrana została) bezpośrednio przez Wynajmującego, czy my ułatwiamy proces płatności za Usługę, to Wynajmujący jest stroną odpowiedzialną za odebranie, potrącenie, przekazanie czy zapłacenie odpowiednim organom podatków należnych za dany pokój/rezerwację. Wynajmij24.pl nie jest odpowiedzialna za odebranie, potrącenie, przekazanie czy zapłacenie odpowiednim organom ceny i podatków należnych za daną Usługę.
Dodając zdjęcia/obrazy w naszym systemie (na przykład podczas dodawania opinii), oświadczasz i gwarantujesz, że posiadasz prawa autorskie do tych zdjęć/obrazów i że wyrażasz zgodę na używanie przez Wynajmij24.pl dodanych przez Ciebie zdjęć/obrazów na stronie internetowej (także jej wersji mobilnej), w aplikacjach oraz w treści materiałów promocyjnych (online/offline) i publikacji w zakresie, jaki Wynajmij24.pl uznaje za stosowny. Udzielasz Wynajmij24.pl niewyłącznego, globalnego, nieodwołalnego, bezwarunkowego i dożywotniego prawa i upoważnienia do wykorzystywania, powielania, prezentowania, dystrybucji, udzielania licencji, przekazywania i udostępniania tych zdjęć/obrazów w zakresie, jaki Wynajmij24.pl uznaje za stosowny. Dodając te zdjęcia/obrazy, przyjmujesz pełną prawną i moralną odpowiedzialność za wszelkie prawne roszczenia, które są zgłaszane przez jakiekolwiek strony trzecie (w tym m.in. właścicieli obiektów) w wyniku publikacji i wykorzystania tych zdjęć/obrazów przez Wynajmij24.pl. Wynajmij24.pl nie jest właścicielem dodawanych przez Ciebie zdjęć/obrazów ani nie jest za nie odpowiedzialna. Odpowiedzialność za autentyczność i prawdziwość dodanego zdjęcia oraz prawa własności do niego spoczywają na osobie, która je dodała, a nie na Wynajmij24.pl. Wynajmij24.pl zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności za publikowane zdjęcia. Osoba, która dodała zdjęcie, gwarantuje, że nie zawiera ono żadnych wirusów, koni trojańskich ani zainfekowanych plików, a jego zawartość nie ma charakteru pornograficznego, nielegalnego, obscenicznego, obraźliwego ani niewłaściwego i nie narusza żadnych praw stron trzecich (np. praw własności intelektualnej, praw autorskich i praw prywatności). W przypadku gdy dane zdjęcie/obraz nie spełnia wyżej określonych kryteriów nie zostanie ono opublikowane lub może zostać (trwale) usunięte przez Wynajmij24.pl w dowolnym czasie, bez uprzedniego powiadomienia.
Chyba że określono inaczej, oprogramowanie niezbędne do świadczenia naszych usług oraz dostępne i/lub wykorzystywane na naszej platformie, jak również wszystkie prawa własności intelektualnej (włącznie z prawem autorskim) dotyczące treści i informacji zawartych w materiałach na naszej platformie należą do Wynajmij24.pl oraz Wynajmujących.
Wynajmij24.pl posiada wyłączne prawa (własności intelektualnej) do (wyglądu i rozwiązań na platformie, w tym do infrastruktury) platformy, na której udostępniane są usługi (oraz opinie i przetłumaczone treści strony) i zabrania kopiowania, wykorzystywania części strony, udostępniania (hyper)linków i linków głębokich, publikowania, promowania, zbywania lub wykorzystywania w jakikolwiek inny sposób treści ze strony (w tym opinii i przetłumaczonych treści strony) bez wyraźnej pisemnej zgody. W przypadku (częściowego lub pełnego) wykorzystania (przetłumaczonej) treści (w tym opinii Najemców) lub posiadania przez Państwa praw własności intelektualnej do fragmentu platformy, (przetłumaczonej) treści lub opinii, prawa te w całości przekazywane są Wynajmij24.pl. Niezgodne z prawem wykorzystanie części strony lub jakiekolwiek czynności opisane powyżej stanowią istotne naruszenie naszych praw własności intelektualnej (w tym praw autorskich i praw do baz danych).
W stopniu określonym przez obowiązujące przepisy prawa, poniższe warunki i postanowienia, jak również świadczone przez nas usługi podlegają prawu obowiązującemu w Rzeczpospolitej Polskiej. Niezależnie od powyższego, osoba fizyczna korzystająca z naszych usług w celu, który można uznać za niezwiązany z jej działalnością zawodową (dalej zwana „klientem”), może odwoływać się także do obowiązujących przepisów prawa w kraju swojego stałego pobytu (tj. przepisów, które, zgodnie z zasadą wyboru prawa właściwego, obowiązują niezależnie od klauzuli wyboru prawa; dalej zwanych „Przepisami Obowiązującymi”). Wszystkie spory wynikające z tych warunków i postanowień, jak również w związku ze świadczonymi przez nas usługami będą rozstrzygane wyłącznie przez sąd właściwy dla miasta Pruszcz Gdański w Rzeczpospolitej Polskiej. Niezależnie od tego zapisu dotyczącego jurysdykcji, klient może także wytoczyć powództwo dotyczące wprowadzenia właściwych Obowiązujących Przepisów przed sądem swojego miejsca zamieszkania, a postępowanie przeciwko klientowi może zostać wszczęte tylko przed sądem jego miejsca zamieszkania. Radzimy najpierw poinformować nas o wszelkich skargach za pośrednictwem naszego Działu Obsługi Klienta. Jeśli problem pozostanie nierozwiązany, można skorzystać z platformy internetowego rozstrzygania sporów Komisji Europejskiej. Platforma ta znajduje się pod adresem: http://ec.europa.eu/odr.
Jeśli którykolwiek z warunków lub postanowień jest lub stanie się nieważny, niewykonalny lub niewiążący, w dalszym ciągu pozostaną Państwo związani wszystkimi pozostałymi postanowieniami i warunkami. W takim przypadku nieważne postanowienie zostanie mimo wszystko wyegzekwowane w pełnym wymiarze, zgodnie z obowiązującym prawem, a Państwo zgodzą się co najmniej na uznanie podobnego postanowienia za nieważne, niewykonalne lub niewiążące, biorąc pod uwagę treść warunków i postanowień.
Usługa świadczona jest przez przedsiębiorstwo: Sławomir Woś prowadzący działalność gospodarczą pod firmą „WOŚ SŁAWOMIR EURO FASHION” z siedzibą w Pruszczu Gdańskim (83 – 000), przy ul. Powstańców Warszawy 69, legitymującą się numerem REGON: 190162488 oraz NIP: 5930004093.
Usługa najmu korporacyjnego dostosowana do firm i korporacji
Hamilton May Warszawa oferuje usługi pośrednictwa w najmie dla pracowników dużych firm i korporacji, mające na celu pomoc pracownikom w pozyskiwaniu nieruchomości na wynajem.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tylko jednego mieszkania na własne potrzeby, czy organizujesz przeprowadzkę zespołu ludzi, mamy dopasowane rozwiązania. Dysponujemy bazą nieruchomości właścicieli prywatnych, a także współpracujemy z funduszami inwestycyjnymi i możemy zaproponować całe pakiety mieszkań na wynajem w Warszawie.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w najmie znamy specyfikę umów B2C i B2B. Wielu naszych kluczowych klientów to międzynarodowe korporacje, dlatego pracujemy na dwujęzycznych umowach, aby ułatwić transakcje między klientami różnych narodowości.
키워드에 대한 정보 wynajmę mieszkanie dla firmy
다음은 Bing에서 wynajmę mieszkanie dla firmy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Najem lokalu przez przedsiębiorcę. O czym musisz pamiętać.
- inwestowanie
- nieruchomości
- inwestycje
Najem #lokalu #przez #przedsiębiorcę. #O #czym #musisz #pamiętać.
YouTube에서 wynajmę mieszkanie dla firmy 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Najem lokalu przez przedsiębiorcę. O czym musisz pamiętać. | wynajmę mieszkanie dla firmy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.