당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek o zmianę godzin pracy doc – Jakie zmiany musisz zrobić w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Akademia – czas pracy kierowców 이(가) 작성한 기사에는 조회수 5,455회 및 좋아요 25개 개의 좋아요가 있습니다.
wniosek o zmianę godzin pracy doc 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Jakie zmiany musisz zrobić w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022? – wniosek o zmianę godzin pracy doc 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
#czaspracykierowców #pakietmobilności #delegowaniekierowców #ewidencjaczasupracykierowców
Już 29 maja 2022 roku wchodzą w życie kolejne przepisy wynikające z Pakietu Mobilności. Tym razem zmiany dotyczą ewidencji czasu pracy kierowców i jej prowadzenia. Obecnie pracownikom, którzy są objęci zadaniowym czasem pracy oraz pracownikom otrzymującym ryczał za godziny nadliczbowe lub ryczał za porę nocną, nie ewidencjonuję się godzin pracy (ale pracodawcy zobowiązani są do prowadzenia indywidualnych kart ewidencji nieobecności pracownika w pracy z podziałem na rodzaj i wymiar).
W pozostałych przypadkach pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy kierowców w formie:
– zapisów na wykresówkach
– wydruków danych z kart kierowcy i tachografu cyfrowego
– plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego
– innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności
– rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów
👉 Co zmieni się w kwestii ewidencjonowania czasu pracy kierowców od 29 maja 2022 roku?
Oglądaj nagranie lub czytaj więcej na naszym blogu:
https://www.akademiaczasupracy.pl/jakie-zmiany-musisz-zrobic-w-ewidencji-czasu-pracy-kierowcow-od-29-maja-2022/
Sklep ➡ https://sklep.install.pl/
Więcej informacji o firmie ➡ http://www.install.pl
Facebook ➡ https://www.facebook.com/zteINSTALL/
Instagram ➡ https://www.instagram.com/zteinstall/
Akademia czasu pracy ➡ https://www.akademiaczasupracy.pl/
Jesteś zainteresowany bezpłatną prezentacją naszych systemów?
Zapraszamy do kontaktu!
☎ Maciej Kabaciński – 602 125 917
☎ Bartłomiej Kabaciński – 789 461 141
☎ Tobiasz Guzik – 666 851 257
📧 e-mail: [email protected]
wniosek o zmianę godzin pracy doc 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Wzór wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
Wspomniany wniosek jest formalną prośbą do pracodawcy o zmianę czasu pracy. Dzięki temu można dostosować godziny pracy do różnych potrzeb, oczywiście o ile …
Source: www.aplikuj.pl
Date Published: 2/22/2021
View: 7757
Wniosek pracownika o indywidualny rozkład czasu pracy – wzór
Pracownicy zatrudnieni w jakimkolwiek z systemów czasu pracy, tj. podstawowym, równoważnym, przy dozorze, pilnowaniu, w ruchu ciągłym, przerywanym, …
Source: dokumenty.serwisprawa.pl
Date Published: 4/29/2022
View: 8945
Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy – Infor
7.00 do. 15.00. Jeden z pracowników z powodu zmian w rozkładzie jazdy autobusów, którymi dojeżdża do pracy, złożył wniosek o ustalenie indywualnego rozkładu …
Source: g.infor.pl
Date Published: 4/10/2021
View: 865
Wniosek o zmianę godzin pracy WZÓR pdf i doc – Wzory pism
wniosek-o-zmiane-godzin-pracy-pdf-doc-wzor Pismo stanowi formalną prośbę o ustalenie indywualnego rozkładu czasu pracy pracownika, …
Source: jakwyjsczdlugow.pl
Date Published: 6/21/2021
View: 2078
Zmiana organizacji czasu pracy na wniosek pracownika
Wniosek o indywualny czas pracy może złożyć każdy pracownik. Uzasadnieniem zmiany godzin pracy może być stan zdrowia dziecka pracownika.
Source: poradnikpracownika.pl
Date Published: 10/26/2021
View: 4843
Wzór wniosek o zmianę godzin pracy – dokumentowo.pl
Wniosek o indywualny rozkład czasu pracy Według art. 142 Kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywualny …
Source: dokumentowo.pl
Date Published: 4/27/2021
View: 1910
Jak umotywować wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy
W firmach, gdzie kultura organizacyjna zakłada bardzo sztywne normy, pracodawcy mogą patrzeć niechętnie na próby zmiany standardowego trybu …
Source: szukampracy.pl
Date Published: 3/21/2022
View: 1968
주제와 관련된 이미지 wniosek o zmianę godzin pracy doc
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jakie zmiany musisz zrobić w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 wniosek o zmianę godzin pracy doc
- Author: Akademia – czas pracy kierowców
- Views: 조회수 5,455회
- Likes: 좋아요 25개
- Date Published: 실시간 스트리밍 시작일: 2022. 5. 10.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=KMxf2sSd5DE
Jak napisać wniosek o zmianę godzin pracy?
…
Treść powinna zawierać:
- datę złożenia wniosku;
- dane obu stron stosunku pracy;
- prośbę o zmianę czasu pracy;
- ewentualne uzasadnienie;
- miejsce na podpisy.
Jak uzasadnić wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy?
Najczęstszą przyczyną, którą pracownicy podają wnioskując o indywidualny rozkład czasu pracy, jest konieczność opieki nad dzieckiem, bądź innym członkiem rodziny. Częstym uzasadnieniem są również względy zdrowotne czy też innego rodzaju szczególna sytuacja życiowa.
Jak zmienić godziny pracy pracownika?
Stosownie do treści art. 150 par. 3 kodeksu pracy, pracownik może złożyć wniosek o zmianę godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownika tego obejmuje indywidualny rozkład czasu pracy, który może być inny niż dla pozostałych członków załogi.
Czy zmiana godzin pracy wymaga akceptacji pracownika?
W praktyce jednak zmiana grafiku z dnia na dzień jest możliwa. Jest tak np., gdy inni pracownicy wezmą nagle urlopy na żądanie. To, czy zmiana godzin pracy wymaga akceptacji pracownika, pozostaje jednak kwestią nierozwiązaną przez Kodeks pracy. Natomiast zmiana grafiku pracy bez wiedzy pracownika jest niedopuszczalna.
Na czym polega ruchomy czas pracy?
W zakładzie obowiązuje ruchomy czas pracy polegający na rozpoczynaniu pracy we wspomnianych dniach w różnych godzinach, co w konsekwencji powoduje również kończenie pracy o różnych godzinach.
Jak wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy?
Zgodnie z art. 142 Kodeksu pracy pracodawca na pisemny wniosek pracownika może ustalić indywidualny rozkład czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym dany pracownik jest objęty. Pracodawca musi wyrazić zgodę na jego zastosowanie i dostosowanie do potrzeb wnioskodawcy, chociaż nie jest do tego zobowiązany.
Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy?
Zgodę na indywidualny rozkład można cofnąć
Indywidualny rozkład czasu pracy pracownika (w ramach systemu czasu pracy, jakim pracownik jest objęty) pracodawca może wprowadzić na jego pisemny wniosek (art. 142 kp).
Jak ustalić harmonogram czasu pracy?
130 k.p. ustala się to poprzez: pomnożenie 40 godzin (norma tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego, a następnie. dodanie do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw.
Czy mogą mi zmienić godziny w pracy?
Natomiast zmiany rozkładu czasu pracy (harmonogramu pracy) w trakcie okresu rozliczeniowego są dopuszczalne jedynie w wyjątkowych (niemożliwych do przewidzenia w momencie jego tworzenia) okolicznościach, wskazanych w przepisach wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy (np. w regulaminie pracy).
Czego nie może zrobić pracodawca?
Nie może też zmuszać pracownika do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. Pracodawca nie może powstrzymywać pracownika od realizacji jego konstytucyjnej wolności wyrażania poglądów, w tym poglądów politycznych, jeśli prawo nie zezwala na to pracodawcy.
Kiedy pracodawca musi dać grafik?
Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy (harmonogram, grafik) co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład. Ten obowiązek wynika z przepisu znajdującego się w art. 129 § 3 zdanie drugie Kodeksu pracy.
Czy kierownik może zmienić grafik z dnia na dzień?
Zasady dotyczące zmian w grafiku pracy powinny być ujęte w przepisach wewnątrzzakładowych, obowiązujących u danego pracodawcy, np. w regulaminie pracy. Nie ma więc przeciwwskazań, aby grafik był modyfikowany nawet z 1-dniowym wyprzedzeniem, o ile w regulaminie pracy danego zakładu znajdzie się odpowiedni zapis.
Ile trwa jedna zmiana w pracy?
Zmiany w pracy to ośmiogodzinne serie, w których pracownik przebywa w miejscu swojej pracy i wykonuje przekazane mu zadania. W czasie jednej zmiany pracownikowi przysługuje jedna, piętnastominutowa przerwa na posiłek i odpoczynek. Przerwy, jak i godziny pracy mogą podlegać innym zasadom – zależy to od pracodawcy.
Czy pracodawca może obciąć godziny pracy?
Nie. Pracodawca nie może swobodnie zmieniać rozkładów czasu pracy. W stanie faktycznym pojawiły się dwie godziny nadliczbowe, które należy odpowiednio zrekompensować. Trzeba je też wykazać jako pracę nadliczbową w ewidencji czasu pracy.
Jak ustalić harmonogram czasu pracy?
130 k.p. ustala się to poprzez: pomnożenie 40 godzin (norma tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego, a następnie. dodanie do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw.
Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy?
Zgodę na indywidualny rozkład można cofnąć
Indywidualny rozkład czasu pracy pracownika (w ramach systemu czasu pracy, jakim pracownik jest objęty) pracodawca może wprowadzić na jego pisemny wniosek (art. 142 kp).
Wzór wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
Wspomniany wniosek jest formalną prośbą do pracodawcy o zmianę czasu pracy. Dzięki temu można dostosować godziny pracy do różnych potrzeb, oczywiście o ile pracodawca wyrazi zgodę na wprowadzenie zmian. Wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy należy odpowiednio sformułować, aby jasno określał potrzebne modyfikacje. Przygotowaliśmy odpowiedni wzór wniosku cechujący się funkcjonalnym oraz nowoczesnym szablonem graficznym.
Nierzadko zdarza się, że sytuacje z życia prywatnego kolidują z obowiązkami zawodowymi. Pracownik może na różne sposoby próbować pogodzić oba aspekty życia, a jednym z nich jest prawo do złożenia wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy.
Wzór wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
Wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy stanowi formalną prośbę do pracodawcy o wprowadzenie zmian w godzinach pracy pracownika. Należy jednak mieć świadomość, że pracodawca nie ma obowiązku przystania na prośbę pracownika i to od jego woli zależy, czy zastosuje indywidualny rozkład czasu pracy. Zmiany w rozkładzie czasu pracy muszą być zgodne z systemem czasu pracy, jakim jest objęty pracownik. Wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy jest formalnym dokumentem, a więc należy go skonstruować w odpowiedni sposób. Treść powinna zawierać:
datę złożenia wniosku;
dane obu stron stosunku pracy;
prośbę o zmianę czasu pracy;
ewentualne uzasadnienie;
miejsce na podpisy.
Szablon wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy pozwoli przygotować poprawnie sformułowany dokument zgodny z obecnie obwiązującymi przepisami. Jego edycja jest bardzo prosta i intuicyjna.
Kiedy wnioskować o indywidualny rozkład czasu pracy
Najczęściej wzór wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy jest stosowany przez pracowników, którzy muszą pogodzić godziny pracy z niespodziewaną sytuacją i zmianami w życiu prywatnym. Przepisy prawa nie wymagają co prawda podania przyczyny wnioskowania o zmianę godzin pracy, jednak odpowiednie uzasadnienie na piśmie i oficjalna prośba może być kluczowe przy podjęciu decyzji przez pracodawcę.
O zmianę rozkładu godzin pracy najczęściej wnioskuje się, gdy:
Wniosek pracownika o indywidualny rozkład czasu pracy
Nic dodać nic ująć. Państwa serwis jest bardzo pomocny. Szukałem wzoru pozwu, ściągnąłem go i mam wszystko już za sobą. Szybko i sprawnie. Polecam. Wojciech
Polecam wszystkim, którzy potrzebują aktualnych i czytelnych wzorów dokumentów. Pierwszy raz korzystałam z serwisu, ale jeśli zaistnieje podobna potrzeba w przyszłości, na pewno skorzystam z ponownie. Plus za dodatkowy komentarz do wzoru. Aneta
Wzór, który pobrałem miał dołączony komentarz prawny ! Dziękuję i pozdrawiam. Ułatwiło mi to pracę. Łukasz, student
Dzięki serwisowi znowu udało mi się uniknąć błędnych decyzji, które mogłyby mieć nieprzyjemne konsekwencje finansowe i spowodować wiele stresu. Wzór, który pobrałem. Krzysztof, programista
Dziękuję za udostępnienie wzoru pisma w przykładem wypełnienia. Państwa serwis zasługuje na pochwałę, gdyż wszystkie wzory można w bardzo łatwy sposób znaleźć i pobrać. Polecam! Mirosława, Szczecin
Oświadczenia do firmy pobieram od Państwa od dłuższego czasu. Szybki dostęp, zawsze aktualne wzory i dodatkowe komentarze to Państwa mocna strona. Oby tak dalej ! Dziękuję serdecznie i pozdrawiam Andrzej, przedsiębiorstwo budowlane
Dziękuję bardzo za pomoc w rozwiązaniu ważnego dla mnie problemu. Wzór formularza, który pobrałam z Państwa serwisu był czytelny i posiadał przykład wypełnienia. W przyszłości będę z Was korzystała. Teresa, Warszawa
Bardzo dobra baza wzorów dokumentów. Wszystkie znajdują się w jednym miejscu i są łatwe do pobrana. Czy mógłbym prosić o jakiś rabat następnym razem? Leszek, lekarz
Z Państwa serwisu korzystam już od wielu miesięcy. Pismo, które pobrałam z zakładki wzory dokumentów pozwoliło mi na sprawne załatwienie sprawy. Polecam wszystkim, którzy poszukują bazy wzorów dokumentów do pobrania. Naprawdę warto!Anna
Fajny serwis, wszystkie wzory dokumentów znajdują się w jednym miejscu. Łatwo je odszukać i pobrać. Wzór aktu notarialnego, który pobrałem miał komentarz. Dbacie o Klienta. Oceniam bardzo dobrze. Anna, Bolesławiec
Pobrałem wniosek o zawarcie ugody, który zawierał również opis, w jaki sposób go uzupełnić. Polecam wszystkim. Dobra baza dokumentów i wzorów. Dziękuję Marian, Piechowice
Dziękuję za udostępnienie wzoru umowy sprzedaży. Wzór był zgodny z aktualnymi wymogami prawnymi, dzięki czemu nie popełniłam tego samego błędu co ostatnio, ponieważ miałam jakiś wzór, ale nie był aktualny. Pozdrawiam cały zespół. Grażyna z Katowic
Pobrałem od Państwa wzór apelacji. Długo poszukiwałem właściwego dokumentu, będę częściej Państwa odwiedzał. Daję dużego plusa, za to, że do wzoru załączony był przykład wypełnienia. Dziękuję i pozdrawiam Tomasz z Lublina
Dziękuję za możliwość pobrania starannie przygotowanego wzoru wniosku apelacji. Szybko znalazłam odpowiedni plik i go pobrałam. Państwa serwis polecę na pewno. Joanna, Pyrzyce
Uważam, że wzór umowy kupna sprzedaży samochodu, który mogłem pobrać z Państwa strony jest bardzo czytelny i zawiera wszystko to, co jest potrzebne do spisania dobrze umowy. Nie wiem jak inni, ale ja jestem zadowolony. Pozdrawiam Jacek, mechanik.
Witam. Pobrałam od Państwa wzór protokołu z posiedzenia zarządu spółki. Wzór aktualny i elegancko sporządzony. Opinia pozytywna w 100%. Barbara, wiceprezes
Wzór wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
Wspomniany wniosek jest formalną prośbą do pracodawcy o zmianę czasu pracy. Dzięki temu można dostosować godziny pracy do różnych potrzeb, oczywiście o ile pracodawca wyrazi zgodę na wprowadzenie zmian. Wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy należy odpowiednio sformułować, aby jasno określał potrzebne modyfikacje. Przygotowaliśmy odpowiedni wzór wniosku cechujący się funkcjonalnym oraz nowoczesnym szablonem graficznym.
Nierzadko zdarza się, że sytuacje z życia prywatnego kolidują z obowiązkami zawodowymi. Pracownik może na różne sposoby próbować pogodzić oba aspekty życia, a jednym z nich jest prawo do złożenia wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy.
Wzór wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
Wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy stanowi formalną prośbę do pracodawcy o wprowadzenie zmian w godzinach pracy pracownika. Należy jednak mieć świadomość, że pracodawca nie ma obowiązku przystania na prośbę pracownika i to od jego woli zależy, czy zastosuje indywidualny rozkład czasu pracy. Zmiany w rozkładzie czasu pracy muszą być zgodne z systemem czasu pracy, jakim jest objęty pracownik. Wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy jest formalnym dokumentem, a więc należy go skonstruować w odpowiedni sposób. Treść powinna zawierać:
datę złożenia wniosku;
dane obu stron stosunku pracy;
prośbę o zmianę czasu pracy;
ewentualne uzasadnienie;
miejsce na podpisy.
Szablon wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy pozwoli przygotować poprawnie sformułowany dokument zgodny z obecnie obwiązującymi przepisami. Jego edycja jest bardzo prosta i intuicyjna.
Kiedy wnioskować o indywidualny rozkład czasu pracy
Najczęściej wzór wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy jest stosowany przez pracowników, którzy muszą pogodzić godziny pracy z niespodziewaną sytuacją i zmianami w życiu prywatnym. Przepisy prawa nie wymagają co prawda podania przyczyny wnioskowania o zmianę godzin pracy, jednak odpowiednie uzasadnienie na piśmie i oficjalna prośba może być kluczowe przy podjęciu decyzji przez pracodawcę.
O zmianę rozkładu godzin pracy najczęściej wnioskuje się, gdy:
Indywidualny rozkład czasu pracy
Większość osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, posiada wyznaczone godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. W czasie pomiędzy nimi, pracownik ma obowiązek pozostawania w dyspozycji pracodawcy. To, w jakie dni i w jakich godzinach pracownicy w danym zakładzie wykonują swoją pracę, określa rozkład czasu pracy. Co do zasady rozkład ten ustalany jest odgórnie przez pracodawcę i obowiązuje wszystkich zatrudnionych. Nie jest to jednak bezwzględnie obowiązująca reguła. Coraz częściej spotkać można przedsiębiorstwa czy też urzędy państwowe, które stosują ruchomy czas pracy. Innym przykładem odstępstwa od sztywno obowiązujących godzin pracy, jest indywidualny rozkład czasu pracy. Czym jest tego typu udogodnienie i komu ono przysługuje?
Czym jest indywidualny rozkład czasu pracy?
Indywidualny rozkład czasu pracy ustala się na pisemny wniosek pracownika. Prawo do wnioskowania o indywidualny czas pracy uregulowane zostało w Kodeksie Pracy. Z wnioskiem może zatem wystąpić każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę, bez względu na to czy jest ona na czas określony, czy też nieokreślony. W praktyce indywidualny czas pracy na ogół sprowadza się do ustalenia odrębnych godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, dostosowanych do potrzeb pracownika. Może także uwzględniać zmianę dni wykonywania pracy lub ustalenia odmiennych godzin przerw w pracy, w przypadku systemu przerywanego czasu pracy.
Co powinien zawierać wniosek o indywidualny czas pracy? Treść wniosku nie jest w żaden sposób uregulowana przepisami prawa. Ustalenie indywidualnego czasu pracy to narzędzie pozwalające pogodzić życie prywatne z obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy. Pracownik wnioskując o indywidualny czas pracy nie jest zobowiązany przedstawiać jego uzasadnienia. Warto jednak wskazać je we wniosku. Należy bowiem pamiętać, że, w większości przypadków, pracodawca może, ale nie musi przychylić się do wniosku pracownika. W niektórych sytuacjach jest jednak zobligowany do wyrażenia zgody na indywidualny rozkład czasu pracy (o czym za chwilę). Najczęstszą przyczyną, którą pracownicy podają wnioskując o indywidualny rozkład czasu pracy, jest konieczność opieki nad dzieckiem, bądź innym członkiem rodziny. Częstym uzasadnieniem są również względy zdrowotne czy też innego rodzaju szczególna sytuacja życiowa. Przykładowy wzór podania o indywidualny czas pracy bez problemu można znaleźć w Internecie.
Kiedy pracodawca może ustalić indywidualny rozkład czasu pracy?
Wspominaliśmy już, że w większości przypadków pracodawca zobligowany jest do rozpatrzenia złożonego przez pracownika podania o indywidualny czas pracy, ale nie musi się do niego przychylić. Samo złożenie wniosku nie oznacza zatem, że pracodawca dopasuje godziny pracy do preferencji pracownika. Nie oznacza jednak też, że w przypadku braku zgody na zaproponowane warunki, wniosek zostanie od razu odrzucony. Często pracodawcy przedstawiają własną propozycję zmian w godzinach i dniach pracy, tak, aby wypracować z pracownikiem pewien kompromis.
Przepisy Kodeksu Pracy wyszczególniają przypadki, w których ustalenie indywidualnego czasu pracy znajduje uzasadnienie. Pracodawca powinien udzielić zgody na indywidualny rozkład czasu pracy w sytuacji, gdy:
pracownik jest w ciąży;
małżonek pracownika jest w ciąży i jest to ciąża zagrożona;
pracownik jest prawnym opiekunem dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności, bądź dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Warto jednak podkreślić, że również w tym przypadku pracodawca nie jest zobligowany do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Jeżeli zgoda na indywidualny rozkład czasu pracy dla pracownika spełniającego przynajmniej jeden z powyższych warunków nie jest możliwa ze względu na rodzaj pracy bądź jej organizację (np. wymagałaby zmiany czasu pracy również dla innych pracowników), pracodawca ma prawo odrzucić wniosek. Wówczas jednak zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia pracownika o przyczynach swojej decyzji.
Powody, dla których pracownik wnioskuje o indywidualny czas pracy mogą być o wiele bardziej banalne, jak np. konieczność odprowadzenia dziecka do przedszkola lub szkoły, czy też różnego rodzaju zajęcia, w których uczestniczy pracownik (np. studia, kursy językowe itp.). Częstą przyczyną jest także chęć podjęcia dodatkowego zatrudnienia (np. popołudniami). W każdym z tych przypadków decyzja należy wyłącznie od pracodawcy. Ma on również prawo do wycofania zgody na indywidualny czas pracy w dowolnym momencie.
Kiedy pracodawca ma obowiązek zastosować indywidualny rozkład czasu pracy wobec pracownika?
Jak już wiemy, pracodawca nie zawsze ma obowiązek przychylić się do wniosku pracownika. Istnieją jednak sytuacje, w których do wyrażenia zgody na indywidualny czas pracy pracownika obligują go przepisy. Polskie prawo wyróżnia dwa takie przypadki.
Pierwszy z nich uwzględniony został w Rozporządzeniu Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. Zgodnie z zapisami tego dokumentu pracodawca ma obowiązek wyrazić zgodę na zmiany w rozkładzie czasu pracy, jeżeli zmiana ta jest związana z kultywowaniem tradycji religijnych. Najpopularniejszym wyznaniem w Polsce jest katolicyzm. Wobec tego święta katolickie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. W praktyce zatem przepis ten tyczy się przede wszystkim pracowników odmiennych wyznań (np. Prawosławnych, Adwentystów Dnia Siódmego, czy też wyznawców Judaizmu). Jeżeli święto obchodzone przez pracownika przypada w dzień roboczy, ma on prawo do wprowadzenia takich zmian w grafiku, które pozwolą mu uczestniczyć w obrzędach religijnych.
Pracodawca ma obowiązek zastosować indywidualny rozkład czasu pracy także wobec pracownic karmiących piersią, jak również wobec pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. W obu przypadkach ma on obowiązek (na wniosek pracownika) wyrazić zgodę na indywidualny czas pracy, dostosowany do potrzeb wynikających ze szczególnej sytuacji życiowej tj. macierzyństwa lub niepełnosprawności.
Indywidualny rozkład czasu pracy a prawo pracy
Wspominaliśmy już, że przepisy dotyczące ustalenia indywidualnego czasu pracy, dostosowanego do konkretnego pracownika, reguluje Kodeks Pracy (art. 142). Oznacza to, że prawo do wystąpienia z tego typu wnioskiem ma każdy pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Inne formy zatrudnienia (umowa zlecenie, umowa o dzieło) reguluje Kodeks Cywilny, a przepisy Kodeksu Pracy nie mają do nich zastosowania.
Indywidualny rozkład czasu pracy, zaproponowany w złożonym przez pracownika wniosku, musi pozostawać w zgodzie także z innymi przepisami Kodeksu Pracy. Pracodawca nie może zatem zaakceptować czasu pracy, który:
przekracza maksymalny dobowy wymiar czasu pracy;
narusza przepisy dotyczące pięciodniowego tygodnia pracy;
narusza zakaz pracy w niedziele i święta;
przekracza maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy (obecnie 40 godzin).
Warto również podkreślić, że zaproponowany przez pracownika indywidualny rozkład czasu pracy musi być dostosowany do systemu czasu pracy obowiązującego w danym zakładzie. Wyklucza to zatem możliwość pracy popołudniami oraz w porze nocnej w zakładach, w których obowiązuje jednozmianowy system pracy. Podobnie nie ma możliwości podzielenia dnia pracy (np. praca od 7 do 10 i od 14 do 19) w zakładzie, w którym nie obowiązuje system przerywanego czasu pracy.
Przywilej pracownika?
Ustalenie indywidualnego czasu pracy w większości przypadków jest przywilejem pracownika, na który pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgodę. Choć składany przez pracownika wniosek o ustalenie indywidualnego czasu pracy nie wymaga uzasadnienia, warto pokusić się o solidne argumenty, by zwiększyć szanse na jego pozytywne rozpatrzenie.
Prawo pracy nakłada na pracodawcę szereg obowiązków wobec pracowników. Poza oczywistymi, jak wypłata wynagrodzenia czy opłata składek ZUS, pracodawca posiada także szereg zobowiązań związanych ze złożenia przez pracownika podania o indywidualny rozkład czasu pracy. Niektóre z nich obligują pracodawcę do uwzględnienia wniosku (względy religijne, wniosek osoby niepełnosprawnej lub matki karmiącej dziecko), inne wymagają podania uzasadnienia odmowy na piśmie (np. wniosek złożony przez rodzica dziecka niepełnosprawnego). W przypadkach nieuregulowanych przepisami na pracodawcy ciąży jedynie obowiązek rozpatrzenia wniosku. W praktyce zatem w większości przypadków to, czy pracownik otrzyma zgodę na indywidualny czas pracy zależy od dobrej woli pracodawcy i tego, czy jego propozycja nie dezorganizuje pracy zakładu.
Zmiana godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy pracownika
W przeważającej większości przypadków pracownicy pracują w określonych godzinach, np. od 8.00 do 16.00. Oczywiście nie musi to być normą, wszystko tu zależy od wymiaru czasu pracy, systemu, przyjętego dla pracownika, potrzeb zakładu pracy, rodzaju wykonywanej pracy itp. Może się zdarzyć sytuacja, gdy pracownik chciałby zmienić swoje godziny rozpoczęcia i wykonywania pracy i np. przychodzić do pracy wcześniej i wychodzić wcześniej. Jeśli nie ma ku temu przeszkód organizacyjnych, pracodawca w miarę możliwości powinien taki wniosek pracownika uwzględnić.
Czy jednak dopuszczalna jest zmiana godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy pracownika w ten sposób, aby były one ruchome, tzn. aby pracownik miał przyjść do pracy np. między godziną 7.00 a 9.00 i wychodził dopiero po 8 przepracowanych godzinach?
Zmiana godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy
Tak, taka możliwość jak najbardziej istnieje. Zmiana godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy dopuszczalna jest np. w ruchomym czasie pracy. Pracownik, chcąc zmienić godziny swojej pracy, powinien wystąpić do pracodawcy ze stosownym pisemnym wnioskiem. Ruchoma organizacja czasu pracy przewidziana jest w treści art. 140(1) kodeksu pracy. Przepis ten przewiduje, iż rozkład czasu pracy pracownika może:
wskazywać różne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy pracownika w dniach, które są dla pracownika dniami roboczymi (np. w poniedziałek pracownik pracuje o 7.00 do 15.00, a we wtorek od 9.00 do 17.00)
określać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w swoim dniu roboczym.
Ruchomy czas pracy pracodawca ustala w układzie zbiorowym pracy, a jeśli układu zbiorowego nie ma, w porozumieniu ze związkami zawodowymi czy inną reprezentacją pracowniczą. Taki ruchomy czas pracy może dotyczyć, podobnie jak zmiana godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, albo cały zakład pracy, albo tylko wybrane grupy pracowników. Taki ruchomy czas pracy pracodawca może wprowadzić swoją samodzielną decyzją, albo też w tym zakresie decydować na podstawie złożonego przez pracownika wniosku. Stosownie do treści art. 150 par. 3 kodeksu pracy, pracownik może złożyć wniosek o zmianę godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownika tego obejmuje indywidualny rozkład czasu pracy, który może być inny niż dla pozostałych członków załogi.
Nadmienić należy, iż zmiana godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy nie powinna się odbywać drogą ustnych ustaleń. Wszystko tu powinno być stwierdzone na piśmie. Co istotne – jeśli indywidualny rozkład czasu pracy wprowadza się dla jednego tylko pracownika (czy kilku, ale nie dla całej załogi), a zmiana godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy ma dotyczyć tylko indywidualnych przypadków, nie jest konieczna w tym zakresie zmiana regulaminu pracy, który nadal obowiązuje w niezmienionej formie.
Więcej informacji na temat ustalania systemów i rozkładów czasu pracy znajdziesz choćby w darmowych poradach prawnych Państwowej Inspekcji Pracy. Szukaj np. tutaj: bezpłatne porady prawne Kraków
Zmiana grafiku i godzin pracy pracownika
Grafiki czasu pracy tworzy się standardowo z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem po to, aby pracownicy mogli się do nich dostosować i zaplanować swój czas prywatny. Zmiana godzin pracy bez zgody pracownika, a także nagła zmiana grafiku z dnia na dzień są jednak możliwe. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy pracodawca może zmienić grafik.
17.12.2021
Spis treści:
Grafik pracy – podstawowe obowiązki pracodawcy Kodeks pracy a zmiana grafiku pracownika Zmiana grafiku pracownika – najczęściej zadawane pytania Kiedy pracodawca może zmienić grafik ? Czy pracodawca może zmienić grafik z dnia na dzień ? Czy zmiana godzin pracy wymaga akceptacji pracownika ?
Streszczenie:
Zgodnie z Kodeksem pracy, grafik pracownika powinien obejmować co najmniej 1 miesiąc i być przekazywany do wiadomości pracowników nie później niż na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie objętym harmonogramem. W praktyce jednak zmiana grafiku z dnia na dzień jest możliwa. Jest tak np., gdy inni pracownicy wezmą nagle urlopy na żądanie. To, czy zmiana godzin pracy wymaga akceptacji pracownika, pozostaje jednak kwestią nierozwiązaną przez Kodeks pracy. Natomiast zmiana grafiku pracy bez wiedzy pracownika jest niedopuszczalna.
Grafik pracy – podstawowe obowiązki pracodawcy
Grafik to powszechna nazwa harmonogramu czasu pracy, w którym następuje rozłożenie wymiaru czasu pracy obowiązującego danego pracownika na konkretne dni i godziny.
Według prawa pracy istnieją 3 zasadnicze cechy grafiku, jakich trzymać się powinien pracodawca:
Grafik powinien zostać sporządzony w formie pisemnej lub elektronicznej. Harmonogram pracy może być sporządzony na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, ale powinien obejmować co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca powinien przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został on sporządzony.
Kodeks pracy a zmiana grafiku pracownika
Zgodnie z Kodeksem pracy harmonogramy powinny być przekazywane do wiadomości pracowników nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem pracy w okresie objętym harmonogramem. Jest tak z oczywistych powodów – zmiana grafiku z dnia na dzień znacznie utrudnia organizowanie życia prywatnego.
Niemniej jednak w praktyce, nagła zmiana harmonogramu może się wydarzyć na skutek szeregu okoliczności, których nie dało się przewidzieć.
Przepisy prawa pracy nie regulują materii zmiany grafików w trakcie ich obowiązywania. Co nie oznacza, że jest to zabronione, o ile zmiana nie narusza przepisów o czasie pracy.
Według stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, co do zasady zmiana grafiku pracownika jest dopuszczalna, gdy przewidują taką możliwość przepisy zakładowe, w szczególności regulamin pracy. Regulamin pracy może więc stanowić podstawę prawną praw i obowiązków stron stosunku pracy związanych ze zmianą grafiku. Warto, aby znalazły się w nim przepisy dotyczące wprowadzania zmian:
kto może zmienić grafik,
w jakiej formie należy poinformować pracowników,
z jakim wyprzedzeniem pracodawca powinien poinformować pracownika o nowych dniach i godzinach pracy w harmonogramie.
Szukasz pracownika? Zapoznaj się z ofertą Pracuj.pl dla przedsiębiorców i opublikuj ogłoszenie już dziś!
Zmiana grafiku pracownika – najczęściej zadawane pytania
1. Kiedy pracodawca może zmienić grafik?
Zmiana grafiku w trakcie miesiąca nie powinna mieć miejsca, o ile nie zaszły sytuacje wyjątkowe. Przez sytuacje wyjątkowe rozumie się:
Usprawiedliwioną nieobecność innego pracownika z powodu choroby. Zgłoszenie urlopów na żądanie lub okolicznościowych przez innych pracowników. Skorzystanie przez inne osoby wpisane w grafik z uprawnień rodzicielskich związanych z niewykonywaniem pracy.
2. Czy pracodawca może zmienić grafik z dnia na dzień?
O ile zaszła sytuacja wyjątkowa, tj. inni pracownicy wpisani w harmonogram czasu pracy wzięli urlopy, zmiana grafiku z dnia na dzień jest możliwa, choć sporna. Istnieją bowiem stanowiska, które twierdzą, że każda zmiana grafiku pracownika powinna odbywać się z 7-dniowym wyprzedzeniem, tak jak jest to zapisane w art. 129 § 3 Kodeksu pracy. Inni jednak twierdzą, że jest to mało życiowe – nie da się przewidzieć nagłych urlopów na żądanie wymuszających nagłe zmiany grafiku. Zapis o możliwości wprowadzania takich zmian powinien znaleźć się w wewnętrznym regulaminie pracy danej firmy.
3. Czy zmiana godzin pracy wymaga akceptacji pracownika?
Zmiana grafiku pracy bez zgody pracownika pozostaje kwestią, wobec której brakuje oficjalnego stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, a zdania prawników są podzielone. Jedno ze stanowisk mówi, że jest to możliwe, jeżeli pracodawca poinformował pracownika na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem obowiązywania zmian tak, aby ten mógł się dostosować. Wówczas, zmiana godzin pracy bez zgody pracownika jest dopuszczalna. Inni twierdzą, że w nagłych przypadkach zmiana grafiku z dnia na dzień nie wymaga akceptacji pracownika.
To, czy zmiana godzin pracy wymaga akceptacji pracownika, może pozostawać kwestią niejednoznaczną, zmiana grafiku pracy bez wiedzy pracownika już jednak taką nie jest. Pracodawca musi poinformować pracownika o zmianie grafiku.
Artykuł został przygotowany we współpracy z radcą prawnym z Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.
Treść artykułu została zamieszczona jedynie w celach informacyjnych i nie stanowi ani nie może zastąpić profesjonalnej porady prawnej. Wszystkie artykuły są aktualne jedynie w dniu ich opracowania. Należy zauważyć, że tego typu informacje szybko mogą stać się nieaktualne. Nie należy podejmować jakichkolwiek działań na podstawie informacji umieszczonych na niniejszej stronie bez uprzedniego zasięgnięcia porady prawnej.
Zmiana organizacji czasu pracy na wniosek pracownika
Autor
Maciej Karpiński Artykuły autora
W 2018 r. wprowadzono do Kodeksu pracy nowy przepis, art. 1421, stanowiący, że pracownicy, których dzieci ze względu na stan zdrowia wymagają szczególnej opieki, mogą wystąpić do pracodawcy o zmianę dotychczasowej organizacji czasu pracy na inną, bardziej elastyczną, ułatwiającą sprawowanie wspomnianej opieki. Aby skorzystać z takiej możliwości, pracownik musi wystąpić do pracodawcy ze stosownym wnioskiem. Przeczytaj i dowiedz się jak wygląda zmiana organizacji czasu pracy!
Zmiana organizacji czasu pracy – kto jest uprawniony do złożenia wniosku?
W Kodeksie pracy wyróżniono następujące kategorie osób uprawnionych:
pracownika-małżonka albo pracownika-rodzica dziecka w fazie prenatalnej (czyli do dnia narodzin dziecka), w przypadku ciąży powikłanej (do której czynników należy zaliczyć m.in. nadciśnienie tętnicze, zagrażający poród przedwczesny, nieprawidłową lokalizację łożyska, ciążę wielopłodową z patologicznie położonymi płodami, położenie inne niż główkowe powyżej 37 tygodnia ciąży, niedokrwistość oraz cukrzycę); pracownika-rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu; pracownika-rodzica: dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy Prawo oświatowe.
Zaświadczenie o upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, może wydać lekarz ubezpieczenia zdrowotnego posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej. Natomiast opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydają zespoły orzekające, działające w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Przerywany czas pracy
Pierwszą drogą, z której może skorzystać osoba uprawniona, jest zmiana organizacji czasu pracy polegająca na zastosowaniu systemu przerywanego czasu pracy, w którym praca jest wykonywana według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za jej czas pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju (por. art. 139 § 1 kp).
Ruchomy czas pracy
Kolejnym rozwiązaniem, które może ułatwić godzenie pracy zawodowej z koniecznością zapewnienia szczególnej opieki dziecku, jest zastosowanie wobec pracownika rozkładu czasu pracy przewidującego różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracownika dniami pracy. Możliwe jest też, aby to sam pracownik decydował o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy (art. 1401 § 1 i § 2 kp).
Indywidualny rozkład czasu pracy
Trzecią możliwością uelastycznienia organizacji czasu pracy pracownika jest ustalenie dla niego indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 kp).
Telepraca
Pracownicy wymienieni wyżej w pkt 2 i 3 mogą ponadto zmienić formę wykonywania pracy na telepracę, czyli pracę wykonywaną regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (art. 675 § 1 oraz art. 676 § 6 oraz § 7 kp).
POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców
Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji
Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się, ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Zmiana organizacji czasu pracy – jak powinien wyglądać wniosek?
Wniosek o zmianę organizacji czasu pracy powinien być złożony przez pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.
Skoro przepis wymaga, aby wniosek został złożony w postaci (a nie w formie) papierowej lub elektronicznej, to wystarczy, aby pracownik złożył wniosek napisany na papierze lub przesłał go pocztą elektroniczną. Od postaci elektronicznej należy odróżnić formę elektroniczną. Gdyby wymagany był wniosek w formie elektronicznej, to zgodnie z art. 781 § 1 Kodeksu cywilnego musiałby zostać opatrzony przez pracownika jego kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W omawianym przypadku nie jest to jednak konieczne, ponieważ art. 1421 § 1 Kodeksu pracy wspomina jedynie o postaci, a nie o formie.
Treść wniosku
Kodeks pracy nie określa, co ma w szczegółach zawierać wniosek pracownika o zmianę organizacji czasu pracy. Niewątpliwie jednak powinien zostać on sformułowany na tyle precyzyjnie, aby był wykonalny.
Przykład 1.
Pracownik złożył wniosek o zastosowanie wobec niego systemu przerywanego czasu pracy. W treści wskazał, że chce pracować w godzinach od 7.00 do 11.00 oraz od 13.00 do 17.00, z przerwą w godzinach od 11.00 do 13.00. Dzięki podaniu konkretnych godzin pracy oraz przerwy w pracy taki wniosek nie budzi wątpliwości co do treści żądania pracownika, a w konsekwencji co do tego, jak pracodawca ma go wykonać.
Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika?
Co do zasady tak – wniosek pracownika jest dla pracodawcy wiążący. Obowiązek ten spoczywa na nim także wówczas, gdy pracownik wnioskuje o zastosowanie wobec niego systemu czasu pracy, którego nie przewiduje ustanowiony przez pracodawcę regulamin pracy. W takim przypadku musi on wprowadzić ten system czasu pracy dla tego jednego pracownika.
Pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku pracownika, jeżeli jego uwzględnienie nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.
Aby odmowa była uzasadniona, pracodawca musi potrafić wykazać, że z obiektywnych przyczyn praca na stanowisku, na którym pracownik jest zatrudniony, nie może być wykonywana w ramach elastycznej formuły organizacji czasu pracy zawnioskowanej przez pracownika, np. gdy nie jest to możliwe ze względów technologicznych.
Czy wniosek mogą złożyć oboje rodzice?
Prawo nie ogranicza możliwości korzystania z omawianych rozwiązań przez oboje rodziców. Zarówno matka, jak i ojciec dziecka mogą skierować wnioski w tym zakresie do swoich pracodawców i równocześnie korzystać z uelastycznionej formy organizacji czasu pracy.
Dzięki omówionym regulacjom (możliwości stosowania elastycznych form organizacji czasu pracy) pracownicy, o których mowa w art. 1421 Kodeksu pracy, łatwiej mogą godzić swoją aktywność zawodową z życiem pozazawodowym, w tym ze szczególnie ciężką sytuacją rodzinną lub związaną z ciążą.
Wzór wniosek o zmianę godzin pracy
Zobacz wzór wniosku o obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do skorzystania z .W 2019 r. nie zmieniły się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia.. Ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, który może, ale nie musi, być uwzględniony przez pracodawcę.Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy, pamiętając jednak o tym, iż nie może naruszać przepisów o czasie pracy.. Pracownik, który zmienia dane osobowe, powinien jak najszybciej powiadomić o tym swojego pracodawcę.Jest to szczególnie ważne, szczególnie jeśli chodzi o ubezpieczenie.. Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy Według art. 142 Kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.. Według art. 142 kodeksu pracy pracodawca może na pisemny wniosek pracownika ustalić .Stąd też, przepis 29 2 § 2 k.p. uprawnia pracownika do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem dotyczącym zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie.. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Instytut Kształcenia Eko-Tur z siedzibą w Warszawie, Al.. (skoro nie może.w grafiku dzienna liczba godzin pracy musi być zgodna ze stosowanym systemem czasu pracy, .Porada prawna na temat wzór podania do dyrektora o zmianę czasu pracy..
Kodeks pracy 2019.
Pracowałaby od poniedziałku do piątku od 8.30 do 16.30, a nie jak dotychczas od 8.00 do 16.00.Pracownik może wnioskować o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy, wnosząc o zwiększenie wymiaru etatu bądź jego obniżenie.. Zmiana dotycząca rozkładu czasu pracy, w tym godzin jej wykonywania, nie może być wprowadzona w formie ustnej.Strona 1 z 2 – zamiana kary prac spolecznych na kare grzywny – napisał w Prawo karne wykonawcze: Skoro mąż pracuje wystąpcie o zamianę kary ograniczenia wolności z obowiązku wykonywania kontrolowanej pracy – na potrącenie z wynagrodzenia za pracę.. Na tego typu wniosku pracownik powinien zawrzeć informacje takie jak:Temat: zmiana godzin pracy Art 142 dotyczy zaś złożenia pisemnego wniosku pracownika [skierowanego] do pracodawcy w celu ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy.. Nie szukaj dłużej informacji na temat wzór podania do dyrektora o zmianę czasu pracy, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu.. Promienistych 6, za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.Zobacz jak napisać wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się ze wzorem wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy..
Zaproponowała zmianę rozpoczęcia i zakończenia pracy.
Zmiany od 7 września 2019 r. PKWiU – Nowa matryca stawek VAT – Usługi CN – Nowa matryca stawek VAT .Znaleziono 90 interesujących stron dla frazy podanie wzór zmiana godzin pracy w serwisie Money.pl.. Pani Julia wystąpiła z wnioskiem o indywidualny rozkład czasu pracy.. Wnioski > Wzory .Równocześnie w jego gestii leży odpowiedź, jak i odpowiednia reakcja na wnioski, które spływają bezpośrednio od pracowników już zatrudnionych.. ale co to jest tak naprawdę ten indywidualny rozkład czasu pracy, proszę o przykład.. Pracodawca ma bowiem obowiązek zgłoszenia zmiany danych w terminie 7 dni od daty zaistnienia tej zmiany.Ustawą z dnia 12 lipca 2013 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz. 2013 poz. 896) do polskiego systemu prawnego zostały wprowadzone długo oczekiwane rozwiązania dotyczące regulacji czasu pracy pracowników.. W tym przypadku można kwestie dotyczące indywidualnego rozkładu czasu pracy wprowadzić do umowy o pracę.Wniosek o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia za pracę: Wniosek o wydanie dowodu osobistego: Wniosek o wydanie EKUZ – nieubezpieczony turysta..
Czy pracodawca ma prawo zmienić godzinę w ten sposób?
Witam.. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy kierownik a nie sam pracodawca ustnie może cofnąć mi godziny pracy?. Jednym z „nowych” unormowań jest możliwość wnioskowania przez pracownika o wprowadzenie elastycznego rozkładu czasu pracy.Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy, pamiętając jednak o tym, iż nie może naruszać przepisów o czasie pracy.. Chodzi o to, że dwa czy trzy lata temu kierownik kazał napisać mi wniosek o zmianę (.). Taki wniosek można przedłożyć w trakcie istnienia stosunku pracy, jak również w momencie zawierania umowy o pracę.. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na wniosek pracownika.. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowoZmiany w Kodeksie pracy, które weszły w życie 23 sierpnia 2013 r., sprzyjają z pewnością uelastycznieniu rozliczenia czasu pracy.. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy (art. 1401 […]Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy – wzór.. Przede wszystkim musi mieć formę pisemną.. (KRS-WF) – wzór: Załącznik do wniosku o wpis/zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców – sprawozdania finansowe i inne dokumenty (KRS-ZN) .Mój pracodawca ustanie poinformował mnie o zmianie godziny rozpoczynania pracy z 8.00 na 9.00..
0 strona wyników dla zapytania podanie wzór zmiana godzin pracy.
Natomiast pracodawca, do którego pracownik zwraca się z wnioskiem o wspomnianą zmianę, jest obowiązany wniosek taki uwzględnić, jeżeli ma ku temu obiektywne możliwości.Zmiana danych osobowych pracownika.. Jak sytuacja wygląda od strony formalnej, gdy pracownik wystosowuje do pracodawcy wniosek o zmianę stanowiska pracy?. Jak powinien wyglądać wniosek o indywidualny czas pracy pracownika?. Przepisy nie wymagają od pracownika, aby uzasadniał swój wniosek dotyczący indywidualnego rozkładu czasu pracy .gotowy wzór / szablon dokumentu – Podanie o zmianę godzin pracy na wniosek pracownika to wniosek o zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy na prośbę i z inicjatywy pracownika.. Jednym z wprowadzonych wówczas rozwiązań był tzw. ruchomy czas pracy.. czytaj dalej» (Zobacz odpowiedzi)Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zobowiązany jest zgodnie z zakresem czynności świadczyć pracę od poniedziałku do piątku 12.00-20.00.. Nadal rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy na opiekę w wymiarze 2 dni albo 16 godzin.. W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20.- napisał w Zatrudnianie i zwalnianie: WitamMiałby może ktoś wzór takiego pisma do pracownika w sprawie zmniejszenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 42 k.p.a dokładniej to z całego etatu do pół etatu i co w przypadku jeśPanią Julię obowiązuje podstawowy system czasu pracy, którego dobowa norma wynosi 8 godzin dziennie.. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowoZmiana godzin pracy a zgoda pracownika.. 0 strona wyników dla zapytania wzór podania o zmianę umowy zlecenie .Indywidualny rozkład czasu pracy może być również wprowadzony na podstawie pisemnego wniosku pracownika.. Druk podania dla pracownika chcącego wystąpić do pracodawcy o zmianę godzin / harmonogramu pracy.Porada.Nie szukaj dłużej informacji na temat wniosek o zmianę godzin pracy wzory, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu.. przez: spedero | 2016.8.26 15:2:26.. Jest to dla mnie niekorzystne ze względu na dojazdy do miejsca pracy..
Jak umotywować wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy
Podziel się z innymi
Przyznanie prawa do spersonalizowanego toku pracy następuje na pisemny wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy. Niemniej pracodawca wcale nie musi przychylać się do prośby pracownika, zwłaszcza jeśli ten nie poda przekonującej argumentacji. Jeżeli w ogóle ją pominie (bo teoretycznie może), jego szanse jeszcze bardziej maleją.
Pracodawca formalista a indywidualny rozkład czasu pracy
W firmach, gdzie kultura organizacyjna zakłada bardzo sztywne normy, pracodawcy mogą patrzeć niechętnie na próby zmiany standardowego trybu pracy dla pojedynczych jednostek. Zwykle swoje zastrzeżenia będą motywować:
uniwersalnymi regułami dla wszystkich,
szeroko rozumianym dobrem klienta,
koniecznością bycia dostępnym w godzinach pracy całego zespołu (z reguły na wszelki wypadek).
Można oczywiście doszukiwać się zawoalowanych powodów takiej postawy, nie zmienia to jednak podstawowego faktu – tutaj uargumentowanie wniosku musi być szczególnie mocne. W przeciwnym wypadku pismo zostanie zapewne zbyte zdawkową odmową.
Indywidualny rozkład czasu pracy – wniosek dla p racodawcy umiarkowanie urzędnicz ego
Tam, gdzie styl korporacyjny obchodzi się szerokim łukiem, a jedną z firmowych dewiz jest elastyczność, pracownik ma szersze pole manewru. Jego wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy ma spore szanse trafić na podatny grunt. Przy czym należy pamiętać, by na etapie motywowania swojej prośby nie posiłkować się trywialnościami:
Przez to, że kończę pracę o 16:00, zawsze spóźniam się na autobus. Chciałabym zaczynać i kończyć pracę o pół godziny wcześniej.
Praca w weekendy mi nie odpowiada – wolę pracę od poniedziałku do piątku.
Przerwa o 10:00 to dla mnie za wcześnie na jedzenie, dlatego proszę o przeniesienie jej na godz. 12:00.
Muszą to być albo powody nieco większego kalibru, albo przynajmniej powody opisane w taki sposób, by nie budziły niepożądanych emocji nawet wśród najbardziej tolerancyjnych pracodawców.
Piszemy wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy
Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy – dla chcącego nic trudnego
Również powyższe przykłady, choć z pozoru wydają się umiarkowanie akceptowalne, mogą stanowić pełnoprawną argumentację do wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy. Wystarczy nadać im tylko odpowiednio dyplomatyczny kształt:
Ponieważ kończę pracę o 16:00, przez kolejne 40 minut muszę czekać na przystanku na autobus. W rezultacie wracam do domu ok. godz. 17:30 i nie mogę poświęcić zbyt wiele czasu mojemu dziecku, które zasypia ok. 19:00. Gdyby istniała możliwość zmiany mojego rozkładu czasu pracy, tzn. rozpoczynanie dnia pracy o 7:30 i jego zakańczanie o 15:30, wówczas na cele macierzyńskie miałabym blisko godzinę więcej.
Z powodów rodzinnych praca w weekendy zaczęła stanowić dla mnie duże obciążenie. Możliwość ustalenia wtorku i czwartku (czyli moich dni wolnych od pracy) jako substytutów dla soboty i niedzieli znacząco ułatwiłaby funkcjonowanie mnie oraz mojej małżonce, która czasami również pracuje w weekendy.
Przeniesienie przysługującej mi piętnastominutowej przerwy w pracy z godz. 10:00 na 12:00 nie powinno znacząco wpłynąć na działanie całego zakładu. Jednocześnie pomoże mi odzyskać koncentrację i posilić się w trybie, do jakiego przywykłam.
Naturalnie na pierwszym miejscu pracodawcy zawsze będą stawiać wnioski osób niepełnosprawnych bądź obarczonych konkretnymi obowiązkami (np. odbieraniem dzieci ze szkoły). Nie ma co ukrywać, że w pewnych okolicznościach w grę mogą także wchodzić osobiste preferencje przełożonych opiniujących wniosek bądź sympatie samych przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, by każdy wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy popierać solidną i właściwie przedstawioną argumentacją. Bez tego druga połowa sukcesu będzie najprawdopodobniej trudna do osiągnięcia.
Gotowy do wypełnienia wniosek o zmianę godzin pracy <– pobierzesz tutaj. Łukasz Jabłoński Nasz wynik: [Total: 1 Średnia: 5 ]
키워드에 대한 정보 wniosek o zmianę godzin pracy doc
다음은 Bing에서 wniosek o zmianę godzin pracy doc 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jakie zmiany musisz zrobić w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022?
- akademia czasu pracy
- maciej kabaciński
- pakiet mobilności
- ustawa o czasie pracy kierowców
- czas pracy kierowców
- zmiany w przepisach transportowych
- transport drogowy
- zmiany w transporcie 2022
- delegowanie kierowców
- płaca minimalna w innych krajach
- ewidencja czasu pracy kierowców
- jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w 2022 roku
- rozliczanie czasu pracy kierowcy
- rozliczanie czasu pracy kierowcy 2022
- zmiany w ewidencji od 29 maja 2022
Jakie #zmiany #musisz #zrobić #w #ewidencji #czasu #pracy #kierowców #od #29 #maja #2022?
YouTube에서 wniosek o zmianę godzin pracy doc 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jakie zmiany musisz zrobić w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022? | wniosek o zmianę godzin pracy doc, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.