당신은 주제를 찾고 있습니까 “szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego – Zaniżona kalkulacja szkód przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Wypadek Samochodowy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 48회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.
szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Zaniżona kalkulacja szkód przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe – szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Mimo dużych korzyści wynikających z wykonania kalkulacji szkód na terenie Niemiec znaczna część poszkodowanych w wypadkach na terenie Niemiec Polaków dalej kalkulacji szkód dokonuje dopiero po powrocie do kraju zlecając jej wykonanie polskiemu ekspertowi, który najczęściej jest przedstawicielem (pracownikiem) Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a więc nie jest bezstronny i wykonana przez niego kalkulacja szkód po wypadku lub kolizji samochodowej może zostać zaniżona.
Telefon stacjonarny w Polsce — CENTRALA: +48 (032) 746 07 77
Telefon stacjonarny w Niemczech – +49 (0) 911 9646 455 (Centrala)
http://motoexpert.com.pl
szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Ubezpieczenia – Lista stanowisk – Praca.pl
Specjalista / specjalistka ds. likwacji szkód … Agent ds. odszkodowań – to osoba, która w imieniu firmy ubezpieczeniowej wycenia i raportuje uszkodzenia …
Source: www.praca.pl
Date Published: 7/29/2021
View: 2139
Jak wygląda procedura likwidacji szkody?
Na początku musimy niezwłocznie powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o fakcie … (np. w naszym mieszkaniu) pojawi się pracownik (tzw. likwator), …
Source: www.ubezpieczeniaonline.pl
Date Published: 8/6/2022
View: 7649
Jak działa uproszczona likwidacja szkody 2022 i czy jest …
Jeśli likwujemy ją z własnego AC, trzeba poinformować nasze towarzystwo, a gdy z OC sprawcy firmę ubezpieczeniową, w której ma wykupioną polisę. Jest kilka …
Source: rankomat.pl
Date Published: 6/8/2021
View: 2186
Kim jest ubezpieczyciel – za co jest odpowiedzialny? – UNIQA
Co więcej, w tego typu przypadkach ubezpieczonymi mogą być również najbliżsi pracownika, czyli osoby niezwiązane z daną firmą. Towarzystwa ubezpieczeniowe …
Source: www.uniqa.pl
Date Published: 12/28/2021
View: 9084
Likwidacja szkód – pewne ubezpieczenia dla całej rodziny
Pozostałe szkody prosimy zgłaszać bezpośrednio do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeń. Zgłosiłeś już szkodę? Wybierz swój program ubezpieczeniowy i sprawdź …
Source: nau.pl
Date Published: 11/15/2022
View: 4814
Pracownik administracyjny ds. obsługi szkód – Pracuj.pl
Pracownik administracyjny ds. obsługi szkód. TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych O firmie. Radom. Radom, mazowieckie. ważna jeszcze 17 dni.
Source: www.pracuj.pl
Date Published: 6/14/2021
View: 958
Analiza wybranych procesów likwidacji szkód …
likwacji szkód przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, do analizy zostaną wybrane te metody, … konwencjonalnej pracownik Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Source: yadda.icm.edu.pl
Date Published: 3/3/2021
View: 4851
Encyklopedia Ubezpieczeń – Vademecum ubezpieczonego
Jest jednym z kluczowych pracowników zakładu ubezpieczeń, odpowiada za właściwe … doubezpieczenie – przywrócenie wysokości sumy ubezpieczenia po szkodzie …
Source: www.money.pl
Date Published: 11/18/2021
View: 7203
OC pracowników samorządowych
Ubezpieczamy odpowiedzialność cywilną pracowników jednostek samorządu … Ochroną ubezpieczeniową objęta jest odpowiedzialność cywilna za szkody spowodowane …
Source: tuw.pl
Date Published: 6/5/2021
View: 6140
주제와 관련된 이미지 szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zaniżona kalkulacja szkód przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego
- Author: Wypadek Samochodowy
- Views: 조회수 48회
- Likes: 좋아요 없음
- Date Published: 2013. 3. 17.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=TJPZzj42h2Y
Lista stanowisk – Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Agent ds. Odszkodowań Agent ds. odszkodowań – to osoba, która w imieniu firmy ubezpieczeniowej wycenia i raportuje uszkodzenia celem wypłaty odszkodowania klientowi. W obowiązku agenta jest, m.in.: pozyskiwanie na wybranym przez siebie terenie klientów i osób poszkodowanych, np. w wypadkach komunikacyjnych. A także musi wypełniać dokumentację: umowy, wnioski, pełnomocnictwa i prezentować ofertę firmy (dochodzenia roszczeń odszkodowawcz… Czytaj więcej
Agent OFE Agent OFE – do jego głównych obowiązków należy pozyskiwanie i obsługa klientów, sprzedaż produktów finansowych, zawieranie umów ubezpieczeniowych oraz realizacja planów sprzedaży. WYMAGANIA Agent OFE powinien charakteryzować się: umiejętnością nawiązywania kontaktów, samodzielnością, wykształceniem średnim, wysoką motywacją do pracy i nastawie… Czytaj więcej
Agent Ubezpieczeniowy Agent ubezpieczeniowy jest osobą, zawierającą umowy ubezpieczeniowe z klientami w imieniu zakładu ubezpieczeniowego, od którego uzyskał upoważnienie. Agent działa w interesie tego zakładu, może być osobą fizyczną, działającą na podstawie formalnego upoważnienia lub osobą prawną (wtedy obowiązki agenta wykonują zatrudnione jednostki, działające w oparciu o zezwolenie, wydawane przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych…. Czytaj więcej
Doradca Ubezpieczeniowy Doradca ubezpieczeniowy to stanowisko niemal tożsame ze stanowiskiem agenta ubezpieczeniowego. Doradca zajmuje się pozyskiwaniem klientów dla zakładów ubezpieczeniowych, w imieniu których działa. Osoba obsadzona na tym stanowisku monitoruje podległy sobie teren w poszukiwaniu osób potencjalnie zainteresowanych ofertą ubezpieczeniową i umawia się z nimi na spotkania, na których przedstawia im kompleksowe ro… Czytaj więcej
Kierownik ds. Likwidacji Szkód Kierownik do spraw likwidacji szkód, jest osobą odpowiedzialną za organizowanie poprawnego systemu odszkodowań. Kierownik opracowuje wewnętrzne normy i procedury, mające zmaksymalizować wydajność procesów obsługi klientów w zakresie likwidacji szkód, a także nadzoruje ich poprawne realizowanie. Osoba obsadzona na tym stanowisku kontroluje czynności podległego personelu specjalistów, związane z weryfikacją … Czytaj więcej
Kierownik ds. Reasekuracji Reasekuracja to proces definiowany najprościej jako ubezpieczenie ubezpieczyciela, w praktyce przekładające się na przekazanie części składek ubezpieczyciela innemu ubezpieczycielowi, wraz z analogiczną częścią ponoszonego przez niego ryzyka. Różnica w tym przypadku polega jedynie na tym, że reasekurant pozyskuje z tego tytułu korzyści finansowe. Kierownik do spraw reasekuracji koordynuje wraz z przydzielonym mu zespołem specjalist… Czytaj więcej
Kierownik ds. Usług Powierniczych Kierownik do spraw usług powierniczych jest osobą odpowiedzialną za papiery wartościowe, przechowywane w banku. Zadaniem kierownika jest przede wszystkim rejestrowanie przyjmowanych papierów i wprowadzanie adnotacji do wewnętrznego systemu ewidencji tychże. Kierownik koordynuje prace przydzielonego zespołu specjalistów, kontroluje prowadzone przez nich działania w zakresie przyjmowania i realizacji dyspozycji klientów. … Czytaj więcej
Jak wygląda procedura likwidacji szkody?
Kiedy rozpoczyna się procedura likwidacji szkody?
Obowiązki poszkodowanego
Wizyta likwidatora
Skompletuj dokumenty
Towarzystwo musi się zastanowić
Podjęcie decyzji przez towarzystwo ubezpieczeniowe
Co to jest szkoda?
szkoda rzeczowa: to zniszczenie, strata, lub uszczerbek mienia osoby trzeciej oraz następstwa tych zdarzeń; szkoda osobowa: uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia oraz ich następstwa lub śmierć.
niemajątkowe, powstałe w wyniku naruszenia dóbr osobistych osoby ubezpieczonej,
majątkowe, powstaje wtedy, gdy mamy do czynienia ze stratą. Straty mogą dotyczyć wielu aspektów: zmniejszenia majątku, utracenia korzyści.
Ważne jest to, co wywołało szkodę
Nie każda szkoda skutkuje wypłaceniem przez towarzystwo odszkodowania. Przykładowo: jeśli na nasz dom przewróciło się drzewo, a polisa nie uwzględniała tego zdarzenia, niestety możemy zapomnieć o pieniądzach z ubezpieczalni. Zajrzyj do tak zwanych “Wyłączeń” w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – tam dowiesz się o wszystkich sytuacjach, które towarzystwo z góry wyklucza jako te, za które nie chce odpowiadać (np. uszkodzenie mienia w wyniku ataku terrorystycznego). Zapomnij również o ubezpieczeniu, gdy szkoda nastąpiła w wyniku Twojego zaniedbania (np. złodziej dostał się do mieszkania przez niezamknięty balkon, dach przeciekł, ponieważ nie był remontowany).
Zmiany w przepisach – uproszczenie procedury likwidacyjnej ubezpieczeń komunikacyjnych
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło ułatwienia w wypłacie odszkodowania w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli szkoda wynosi mniej niż 3 tys. zł, istnieje możliwość jedynie kontaktu telefonicznego z ubezpieczycielem. Od razu może również nastąpić wypłata odszkodowania.
Autor: Karol Węgrzyniak
Istnieją dwa rodzaje szkód:Nie każda szkoda skutkuje wypłaceniem przez towarzystwo odszkodowania. Przykładowo: jeśli na nasz dom przewróciło się drzewo, a polisa nie uwzględniała tego zdarzenia, niestety możemy zapomnieć o pieniądzach z ubezpieczalni. Zajrzyj do tak zwanych “Wyłączeń” w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – tam dowiesz się o wszystkich sytuacjach, które towarzystwo z góry wyklucza jako te, za które nie chce odpowiadać (np. uszkodzenie mienia w wyniku ataku terrorystycznego). Zapomnij również o ubezpieczeniu, gdy szkoda nastąpiła w wyniku Twojego zaniedbania (np. złodziej dostał się do mieszkania przez niezamknięty balkon, dach przeciekł, ponieważ nie był remontowany).Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło ułatwienia w wypłacie odszkodowania w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli szkoda wynosi mniej niż 3 tys. zł, istnieje możliwość jedynie kontaktu telefonicznego z ubezpieczycielem. Od razu może również nastąpić wypłata odszkodowania.Autor: Karol Węgrzyniak
Kupno polisy ubezpieczeniowej ma dać nam ochronę finansową w razie wypadku samochodowego, zalania mieszkania, pożaru domu czy włamania. Szkoda, która nas dotyka, może mieć charakter majątkowy lub niemajątkowy. Ewentualne przyznanie odszkodowania uzależnione jest od przeprowadzenia procedury likwidacyjnej, która ustala m.in. zasadność naszego wniosku, rozmiar szkody oraz wysokość należnego odszkodowania.Nie jest to proces czasochłonny, ale musimy być przygotowani na co najmniej jedno spotkanie z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego (tak zwanym likwidatorem). Dokona on oględzin i oceni rozmiar szkód. Cała droga odszkodowawcza powinna zamknąć się w okresie 30 dni. Na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku możemy liczyć po spełnieniu kilku przesłanek, np. musimy utrzymać stan faktyczny po dokonaniu się szkody (czyli np. nie możemy zamalowywać smug wody na suficie w zalanym przez sąsiadów mieszkaniu) aż do wizyty likwidatora; szkoda musi zostać wyrządzona przez wydarzenie lub zjawisko określone w umowie lub w regulaminie ubezpieczenia.Na początku musimy niezwłocznie powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o fakcie wystąpienia szkody. Możemy tego dokonać telefonicznie, faksem, lub e-mailem. Od tego momentu rusza procedura. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 7 dni na podjęcie niezbędnych czynności, które mają wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia.Na poszkodowanym – poza oczywistym obowiązkiem poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o powstaniu szkody – spoczywa również powinność utrzymania stanu faktycznego powstałego po szkodzie przez okres niezbędny do wszczęcia procedury przez ubezpieczyciela. To skomplikowane zdanie łatwo wyjaśnić na prostym przykładzie: jeśli nasze mieszkanie zostało zalane przez sąsiadów, nie możemy usuwać szkody (czyli np. malować zalanego sufitu) do czasu pojawienia się komisji z naszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Oczywiście, jeśli istnieją przesłanki do pogłębiania się szkody, mamy prawo do interwencji.Po tym, jak poinformujemy naszego ubezpieczyciela o wystąpieniu szkody, w ciągu kilku dni w miejscu objętym ubezpieczeniem (np. w naszym mieszkaniu) pojawi się pracownik (tzw. likwidator), który oceni skalę zjawiska oraz rozmiar zniszczeń.Trochę czasu poświęcimy na skompletowanie niezbędnych dokumentów i rachunków. Jednym z nich jest rachunek strat, a w przypadku włamania czy wypadku samochodowego konieczny będzie również protokół policyjny. Musimy dostarczyć ubezpieczycielowi pisemne zgłoszenie szkody – zawierać powinno ono m.in. nr polisy, nr certyfikatu i okres ubezpieczenia. W przypadku utraty mienia bardzo pomocne będą również wszelkie rachunki, faktury i inne dokumenty potwierdzające wartość przedmiotów.Po wizycie likwidatora towarzystwo musi przeanalizować sytuację: kto jest sprawcą szkody, czy nasze roszczenia są zasadne, czy nasza polisa obejmuje rodzaj szkody, która wystąpiła. Towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje wtedy także decyzję o wysokości odszkodowania.Towarzystwo ubezpieczeniowe po wyczerpaniu ścieżki likwidacyjnej (wizyta likwidatora, dostarczenie przez nas niezbędnych dokumentów) podejmuje decyzję co do zasadności wypłaty odszkodowania. Nieprzekraczalnym terminem na wypłatę świadczenia jest 30 dni od zgłoszenia przez nas szkody – dotyczy to część bezspornej odszkodowania.Towarzystwo może zdecydować się na przyjęcie odpowiedzialności finansowej za wystąpienie szkody, może też odmówić wypłaty odszkodowania. My również mamy prawo negacji warunków oferowanych przez ubezpieczyciela. Możemy nie zgodzić się z jego decyzją (chociażby w przypadku, gdy uważamy, że suma odszkodowania jest za niska). Wtedy jednak proces wypłaty odszkodowania przedłuży się (w zależności od tego, czy sprawę z towarzystwem załatwimy polubownie, czy poprzez spór w sądzie).Warto wiedzieć, jak definiowany jest przedmiot postępowania likwidacyjnego:
Jak działa uproszczona likwidacja szkody 2022 i czy jest szybsza od standardowej?
Ubezpieczyciel może zaproponować uproszczoną likwidację szkody, jeśli uszkodzenia samochodu nie są poważne. W efekcie oględziny pojazdu zostaną wykonane zdalnie bez wizyty rzeczoznawcy na podstawie zdjęć wykonanych przez poszkodowanego. Dzięki temu klient może szybciej otrzymać odszkodowanie na konto, a towarzystwo zaoszczędzić na tradycyjnych procedurach.
Aby przeprowadzić uproszczoną likwidację szkody, należy przesłać ubezpieczycielowi dokumentację oraz szczegółowe zdjęcia uszkodzonego pojazdu. W ten sposób można uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy i własnego AC. Sprawdziliśmy, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.
Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu Ceny OC w 5 minut
Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
ubezpieczeniowych Pomoc 200 agentów Porównaj oferty oc/ac
Na czym polega standardowa likwidacja szkody?
Po wypadku lub kolizji drogowej należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Jeśli likwidujemy ją z własnego AC, trzeba poinformować nasze towarzystwo, a gdy z OC sprawcy firmę ubezpieczeniową, w której ma wykupioną polisę.
Jest kilka możliwości zgłoszenia szkody. Można to zrobić tradycyjnie pocztą, jednak jest to sposób najdłuższy i coraz rzadziej stosowany. Inne opcje to formularz online na stronie ubezpieczyciela lub rozmowa telefoniczna z konsultantem.
Po przyjęciu zgłoszenia przez ubezpieczyciela otrzymasz jego numer i w ciągu kilku dni powinien zgłosić się do ciebie rzeczoznawca, aby ustalić termin na wykonanie oględzin. Podczas ich przeprowadzania możesz okazać dodatkowe dokumenty lub przesłać je bezpośrednio przy zgłoszeniu. Po wizycie rzeczoznawcy będziesz musiał czekać na wycenę szkody, o której zostaniesz poinformowany mailem lub listownie. Jeżeli akceptujesz kwotę zaproponowaną przez towarzystwo, odszkodowanie trafi na twoje na konto. Na wykonanie całej procedury firma ma 30 dni.
Jak wygląda uproszczona likwidacja szkody?
Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej decydują się na uproszczoną likwidację szkody, czyli bez udziału rzeczoznawcy. Podstawą do wypłaty odszkodowania są zdjęcia uszkodzonego pojazdu przesłane przez poszkodowanego oraz dokumenty dotyczące zdarzenia. Zakłady ubezpieczeń rezygnują także z wysyłki dokumentów pocztą tradycyjną, ponieważ wydłuża to procedurę. Kontaktują się telefonicznie lub mailowo.
Jednak nie można skorzystać z uproszczonej likwidacji szkody w przypadku poważnych uszkodzeń samochodu. Zwykle bez przeprowadzania oględzin przez rzeczoznawcę, ubezpieczyciele rozpatrzą zgłoszenia związane z drobnymi otarciami, zarysowaniami czy wgnieceniami. Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl. Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.
Przyjrzyjmy się historii dwóch osób, które skorzystały z uproszczonej likwidacji szkody.
Przykład 1:
Pani Weronika została poszkodowana w kolizji drogowej. Uszkodzeniu uległ zderzak w jej samochodzie. Poszkodowanej zależało na szybkiej naprawie, ponieważ w niedługim czasie planowała wakacyjny wyjazd. Przy zgłoszeniu szkody załączyła w formularzu internetowym wszystkie dokumenty (oświadczenie o wspólnym zdarzeniu drogowym, dowód rejestracyjny, prawo jazdy) oraz zdjęcia uszkodzonego samochodu. Towarzystwo na drugi dzień od zgłoszenia podjęło decyzję o wypłacie odszkodowania. Pani Weronika otrzymała maila z decyzją, zaakceptowała wycenę, a pieniądze na naprawę miała na koncie tego samego dnia. Dzięki temu mogła szybko naprawić auto i cieszyć się wakacjami.
Przykład 2:
Pan Waldemar wykupił polisę AC na nowy samochód. Gdy rano udał się na parking, aby dojechać do pracy, zauważył, że auto zostało zarysowane. Postanowił skorzystać z autocasco. Pan Waldemar zgłosił szkodę przez formularz online swojemu ubezpieczycielowi. Załączył tylko dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy. Nazajutrz zadzwonił do niego pracownik towarzystwa z prośbą o przesłanie zdjęć uszkodzeń, aby szybciej zlikwidować szkodę. Pan Waldemar tego samego dnia wysłał zdjęcia, a pozytywną decyzję ubezpieczyciela otrzymał kolejnego dnia.
Dlaczego ubezpieczyciele coraz chętniej stosują uproszczoną likwidację szkody?
Ubezpieczyciele coraz częściej wybierają uproszoną likwidację szkody ze względu na oszczędności. Dzięki temu nie pokrywają kosztu przyjazdu rzeczoznawcy, a także wysyłki papierowych dokumentów. Uproszczona likwidacja szkody jest także chwalona przez klientów, a więc opinia wśród nich jest pozytywna. Firmy mogą także przy oferowaniu ubezpieczenia potraktować to jako swój atut.
Jakie są zalety uproszczonej likwidacji szkody?
Nie tylko dla ubezpieczycieli uproszczona likwidacja szkody jest korzystna. Chwalą ją sobie także poszkodowani. Oto powody ich zadowolenia:
brak zbędnych formalności – nikt nie ma ochoty wypełniać skomplikowanych druków zgłoszenia szkody i wysyłać ich na poczcie.
– nikt nie ma ochoty wypełniać skomplikowanych druków zgłoszenia szkody i wysyłać ich na poczcie. oszczędność czasu – na wizytę z rzeczoznawcą trzeba byłoby poświęcić czas, np. zwolnić się z pracy.
– na wizytę z rzeczoznawcą trzeba byłoby poświęcić czas, np. zwolnić się z pracy. szybkość likwidacji – dzięki szybszej decyzji ubezpieczyciela poszkodowany może wcześniej zacząć naprawę samochodu.
– dzięki szybszej decyzji ubezpieczyciela poszkodowany może wcześniej zacząć naprawę samochodu. wystarczy skorzystać z aplikacji w telefonie – wiele towarzystw udostępnia aplikację do zgłoszenia szkody i jej obsługi. Nawet nie trzeba korzystać z komputera.
Czy muszę zgodzić się na uproszczoną likwidację szkody?
Uproszczona likwidacja szkody pomimo tylu zalet, czasem nie zdaje jednak egzaminu. Przy większych szkodach, gdy właściciel samochodu nie jest pewien, czy uszkodzenia dotyczą tylko zewnętrznych elementów pojazdu, warto skorzystać z wizyty rzeczoznawcy. Przy szybkiej likwidacji szkody i zaakceptowaniu wyceny mogłoby się okazać dopiero przy naprawie u mechanika, że uszkodzenia samochodu dotyczą także wewnętrznych części. Wtedy musiałbyś ponownie złożyć wniosek ubezpieczyciela, a wyższe odszkodowanie byłoby trudniej uzyskać, gdyż wcześniej zaakceptowałeś wycenę towarzystwa.
Uproszczona likwidacja szkody nie jest dobra także dla tych, którzy nie zgadzają się z wyceną towarzystwa na podstawie zdjęć i wiedzą, że naprawa będzie kosztowała więcej, niż wyliczył to ubezpieczyciel. Wtedy należy się odwołać. Towarzystwo przyśle rzeczoznawcę lub poprosi o udowodnienie wyższych kosztów naprawy. Wtedy może być potrzebny kosztorys od mechanika. Zawsze masz prawo wezwać rzeczoznawcę, jeżeli masz wątpliwości co do wyceny zaproponowanej przez firmę.
Jak przebiega uproszczona likwidacja szkody w towarzystwach ubezpieczeniowych?
Sprawdźmy, na czym polega uproszczona likwidacja szkody w niektórych towarzystwach. Jakimi narzędziami posługują się ubezpieczyciele? Czy klienci mogą korzystać z aplikacji do zgłaszania szkód?
Jak wygląda szybka ścieżka zgłoszenia szkody w PZU?
W internetowym formularzu zgłoszenia szkody jest miejsce na dokładny opis uszkodzeń. Jest także rysunek pojazdu z możliwym zaznaczeniem uszkodzeń, następnie trzeba określić np. jakiej głębokości jest wgniecenie (czy jest to tylko zarysowanie, czy jest widoczne wgłębienie). Po podaniu wszystkich danych, system sam wyliczy wysokość odszkodowania.
Jeżeli się z nim zgadzasz, możesz od razu zaakceptować i czekać na przelew od towarzystwa. Jest to wykorzystywane przy drobniejszych szkodach. Żeby z tego skorzystać, musisz wiedzieć, czy dana kwota wystarczy ci na naprawę samochodu. Jeżeli tak, to uproszczona likwidacja szkody jest dla ciebie dobrym i szybkim rozwiązaniem. Ponadto PZU udostępnia każdej szkodzie konto, gdzie bardzo szybko można znaleźć informacje o jej statusie.
Czy można zgłosić szkodę w Warcie przez Messengera?
Warta umożliwiła takie rozwiązanie dla swoich klientów. Dla osób, które korzystają z tego popularnego komunikatora, jest to wygodne rozwiązanie. Dane, które trzeba wpisać są ograniczone do niezbędnego minimum.
Po zgłoszeniu szkody, proces likwidacji można obserwować w aplikacji Warta Mobile. Dzięki rozwiązaniu Audasmart można samemu wycenić szkodę, a pieniądze mogą być na koncie nawet tego samego dnia. Pojawienie się możliwości zgłoszenia szkody poprzez Facebooka pozwala stwierdzić, że towarzystwa ubezpieczeniowe skracają dystans z klientem i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom.
Jak szybko Link4 likwiduje szkody?
Link4 proponuje szybką ścieżkę likwidacji szkody w kilku krokach.
Po szkodzie zadzwoń na infolinię i podaj wszystkie informacje – nr polisy, twoje i sprawcy dane osobowe oraz pojazdu. Link4 przekonuje, że 80% połączeń pracownicy infolinii odbierają w mniej niż 20 sekund. Po rejestracji otrzymasz wszystkie niezbędne informacje na maila. Czas rejestracji średnio trwa 22 minuty. Otrzymasz decyzję o przyznaniu samochodu zastępczego. Otrzymasz decyzję o wysokości odszkodowania, wyliczaną podczas pierwszej rozmowy. Wypłata odszkodowania może nastąpić w ciągu 24 godzin od zgłoszenia szkody.
Średni czas likwidacji szkody to 3 dni. Uproszczona likwidacja szkody dotyczy co czwartego klienta zgłaszającego szkodę w Link4. Tak możesz zlikwidować zarówno szkodę z OC sprawcy, jak i swojego AC.
Na czym polega aplikacja Uniqa Smart?
Uniqa także wychodzi naprzeciw potrzebom klientów. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że klienci preferują szybką ścieżkę likwidacji szkody. Aż 61% konsumentów zadeklarowało, że skorzystałoby z aplikacji przy procesie likwidacji szkody, a 1/3 z nich zadeklarowała chęć przeprowadzenia zdalnych oględzin.
Aby spełnić te oczekiwania, Uniqa kilka lat temu wprowadziła aplikację Uniqa Smart. Dzięki niej opiekun szkody dokona oględzin pojazdu zdalnie. W efekcie klient i rzeczoznawca zaoszczędzą czas w porównaniu do tradycyjnego spotkania.
Jak Allianz uprościł likwidację szkody?
Allianz proponuje klientom aplikację Allianz Asystent Szkody. Najpierw musisz zgłosić szkodę przez uproszczony formularz dostępny na stronie www.allianz.pl, a potem przez smartfona możesz dokonać jej likwidacji. Dzięki aplikacji dołączysz niezbędne dokumenty, a także otrzymasz wycenę odszkodowania. Szkoda może zostać zgłoszona o dowolnej porze i miejscu, zarówno przez komputer stacjonarny, jak i smartfona.
Jak wygląda uproszczona likwidacja szkody w Ergo Hestii?
Ergo Hestia stawia na zaufanie do klientów, czego wynikiem jest wprowadzenie uproszczonej likwidacji szkód, które można łatwo wycenić i ich wartość nie jest wysoka. Podczas zgłoszenia konsultant decyduje, czy można szybciej zlikwidować szkodę bez wizyty rzeczoznawcy.
Jeżeli wszystko wskazuje na możliwość zastosowania uproszczonej likwidacji szkody, decyzja o wypłacie może zapaść od razu podczas pierwszej rozmowy z konsultantem. Po twojej akceptacji pracownik zakładu ubezpieczeń zleci od razu przelew na twoje konto, abyś mógł naprawić swój samochód.
Co warto wiedzieć? – Uproszczona likwidacja szkody 2022 Szybka likwidacja szkody przez ubezpieczycieli może się odbyć, jeśli uszkodzenia pojazdu nie są poważne. Szybką likwidację szkody można przeprowadzić na podstawie zdjęć wykonanych przez poszkodowanego. Szybka likwidacja szkody odbywa się bez przyjazdu na miejsce zdarzenia rzeczoznawcy współpracującego z ubezpieczycielem. Zaletą szybkiej likwidacji szkody jest skrócony czas wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.
Kim jest ubezpieczyciel – za co jest odpowiedzialny?
Kiedy chcemy kupić ubezpieczenie, dobrze jest zapoznać się z ofertą firm, które dają możliwość skorzystania z takiej ochrony. Tylko kim w zasadzie jest ubezpieczyciel? Jakie musi spełnić warunki, żeby móc zawierać z klientami umowy? Kto może być ubezpieczającym?
Ubezpieczyciel – kto nim może być?
Określenia ubezpieczyciel używa się w odniesieniu do firm, które dają zainteresowanym możliwość skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej. Wykonywanie działalności ubezpieczeniowej wymaga uzyskania zezwolenia, a wiarygodność podmiotu musi być potwierdzona. Ubezpieczeniami mogą się zajmować osoby, które prowadzą:
spółkę europejską,
spółkę akcyjną,
towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych.
Żeby uzyskać zezwolenie, trzeba najpierw złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego. Można tego dokonać listownie, pisząc na adres: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00–549 Warszawa – lub podczas wizyty w urzędzie. Dokument wydaje się dla jednej grupy ryzyk lub większej ich liczby. Trzeba również pamiętać o załącznikach, które należy dołączyć do pisma. Cała ich lista jest dostępna na stronach urzędowych. Wniosek zostanie poddany weryfikacji, a kiedy zostanie zaakceptowany, podmiot otrzyma zezwolenie na prowadzenie towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli decyzja będzie negatywna, można się od niej odwołać. Przewidziano na to 14 dni, od dnia doręczenia. Po otrzymaniu zezwolenia firma, ma 12 miesięcy na rozpoczęcie działalności. Za jej początek uznaje się dzień, w którym sprzedane zostanie pierwsze ubezpieczenie, tj. od momentu zawarcia pierwszej umowy ubezpieczenia.
Drugą stroną umowy może być:
Ubezpieczający – czyli osoba zawierająca umowę. Nie w każdym przypadku musi to być ten, kogo ma obejmować ochrona ubezpieczeniowa. Np. umowę ubezpieczenia szkolnego zawiera rodzic, gdyż niepełnoletni nie ma takiego prawa. Natomiast w zdecydowanej większości przypadków to ubezpieczający jest jednocześnie ubezpieczonym.
Ubezpieczony – czyli osoba objęta polisą. Np. umowę ubezpieczenia grupowego zawiera firma, która zapewnia pracownikom taką ochronę, ale objęci są nią zatrudnieni. Co więcej, w tego typu przypadkach ubezpieczonymi mogą być również najbliżsi pracownika, czyli osoby niezwiązane z daną firmą.
Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pewne prawa i obowiązki. Np. w zakresie obligatoryjnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC – nie wolno im odmówić zapewnienia ochrony zainteresowanemu, o ile oczywiście ubezpieczyciel otrzymał zgodę na oferowanie takiej ochrony.
Jak wybrać najlepszego ubezpieczyciela?
Skąd mamy wiedzieć, z którym ubezpieczycielem najlepiej współpracować? W końcu wszystkie towarzystwa dostępne na rynku otrzymały zezwolenie na działalność od Komisji Nadzoru Finansowego i zostały szczegółowo zweryfikowane. Przy wyborze odpowiedniej ochrony należy zwrócić uwagę na wiele czynników:
Wynik kalkulacji – w przypadku większości polis możemy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, który znajduje się na stronie towarzystwa i na tej podstawie porównać, który ubezpieczyciel ma najlepszą ofertę.
Zakres ochrony – z reguły zakres ubezpieczenia zależy od ustaleń pomiędzy ubezpieczycielem a klientem. Często zainteresowany ma do wyboru kilka pakietów ochronnych, np. w przypadku assistance. To, na jaki zakres ochrony się zdecydujemy, ma duży wpływ na jej cenę.
Doświadczenia z ubezpieczycielem – gdy korzystamy już z jakiejś ochrony w danym towarzystwie należy znaleźć odpowiedzi na pytania czy jesteśmy zadowoleni ze współpracy? Czy uzyskaliśmy profesjonalną pomoc? Czy bez problemów dostaliśmy świadczenie z ubezpieczenia? Są to istotne argumenty, które przemawiają za danym towarzystwem.
W przypadku niektórych polis może się wydawać, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będziemy mieć zapewnioną dokładnie taką samą ochronę. Doskonałym przykładem jest ubezpieczenie OC – każdy ubezpieczyciel, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązków, ma obowiązek zagwarantować identyczny zakres ubezpieczenia. Minimalne sumy gwarancyjne muszą wynosić 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Czy jednak aby na pewno nie ma różnic między ofertami ubezpieczycieli? Jak najbardziej można takie zauważyć. Chodzi o:
Zasady wydawania zielonej karty – podróżując do innych krajów, często będziemy potrzebować nie tylko potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC, ale również zielonej karty. Certyfikat ten zaświadcza, że samochód jest ubezpieczony w kraju, w którym jest zarejestrowany. Ubezpieczyciele wydają ten dokument na różnych zasadach. Może on być dostępny całkowicie za darmo dla korzystających z OC, ale może być również wymagana dodatkowa płatność.
Dostępność bezpośredniej likwidacji szkody – czyli w skrócie BLS. Nie wszyscy ubezpieczyciele przystąpili do tego systemu. Co on daje? Otóż szkodę możesz zgłosić nie tylko do zakładu ubezpieczeń sprawcy, ale również do swojego ubezpieczyciela, u którego posiadamy OC. To okazja do oceny tego, jak działa ubezpieczyciel.
Dodatki w cenie – zawarcie umowy ubezpieczenia OC nie oznacza, że w ramach usługi otrzymamy tylko taką ochronę. Towarzystwo może zaoferować również nieodpłatnie np. podstawowy pakiet assistance.
Jak zatem widać, komunikacyjne OC należy wybierać, biorąc pod uwagę nie tylko cenę. Zakres ochrony jest ważnym argumentem przemawiającym za daną propozycją, nawet wtedy, jeśli jest ona trochę droższa.
W większości przypadków znalezienie odpowiedniego ubezpieczyciela będzie wymagać przeanalizowania wielu czynników. Jeśli szukamy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, to powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
Zakres ochrony – czyli z jakich świadczeń w ramach ubezpieczenia można skorzystać. Ważne jest to, ilu specjalistów jest do dyspozycji i ile wynosi okres oczekiwania na konsultację. Warto zwrócić uwagę również na to, z jakich badań można skorzystać w ramach ochrony. Im szerszy zakres, tym lepiej.
Wybór wariantów – ubezpieczyciel powinien dać możliwość dopasowania ochrony do potrzeb klienta.
Dostępność placówek medycznych – czy w danej miejscowości lub w okolicy znajdują placówki medyczne, z których można korzystać w ramach ubezpieczenia?
Dla kogo jest dostępne – ile można mieć maksymalnie lat, żeby korzystać z ochrony?
W przypadku każdego ubezpieczenia znaczenie mogą mieć inne czynniki. Przed zawarciem umowy koniecznie trzeba zapoznać się z treścią OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Kwestie, które powinny być szczególnie interesujące to wykluczenia odpowiedzialności, czyli przypadki, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania czy nie pokryje kosztów świadczenia. Ważny jest również okres karencji tzn. od kiedy ubezpieczyciel zapewnia ochronę w przypadku danego ryzyka. Jest on stosowany m.in. przy wypłacie świadczenia z tytułu urodzenia dziecka i wynosi najczęściej 9 miesięcy.
Kolejną ważną kwestią jest okres umowy. W zależności od rodzaju ochrony do wyboru może być różny czas jej trwania. Np.:
Komunikacyjne OC – standardowa umowa jest zawierana na 12 miesięcy. Ewentualnie można skorzystać także z krótkoterminowego OC obowiązującego przez minimum 30 dni, ale jest ono dostępne wyłącznie w wybranych przypadkach.
Assistance – okres ubezpieczenia może wynosić 12 miesięcy, ale jest również opcja wykupienia ochrony na 7, 15 czy 30 dni.
Ubezpieczenie turystyczne – umowa może obowiązywać nawet tylko przez jeden dzień.
Czas trwania umowy może być jednym z kryteriów wyboru ochrony. Wybierając ubezpieczenie, zwracajmy uwagę nie tylko na wysokość składki, ale przede wszystkim na zakres ochrony.
pewne ubezpieczenia dla całej rodziny
Zgłoszenie szkody e-mailem to wygodny sposób złożenia wniosku o wypłatę świadczenia. E-mail powinien zawierać wypełniony Wniosek Zgłoszenia Szkody Bezpieczna Rodzina lub NNW Dzieci oraz skany oryginałów wszystkich wymaganych dokumentów. Wielkość pojedynczego skanu nie powinna przekroczyć 5 MB. Akceptowane pliki to PDF i JPG .
Komplet dokumentów prosimy wysłać na adres [email protected], w tytule e-maila wpisując: Wniosek o wypłatę świadczenia/nr polisy.
Praca Pracownik administracyjny ds. obsługi szkód, TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Radom
TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych
Dobra praca? Jest TUZ, tuż. W takiej firmie jeszcze nie pracowałeś. Bo drugiej takiej nie ma. Żadna inna firma w historii ubezpieczeń w Polsce nie zmieniła się tak bardzo i tak korzystnie jak TUZ. Efekty? Rynek ubezpieczeń zmalał, a TUZ urósł. Do tego dostał nagrodę z KNF za mediacje, czyli szczególnie przychylne traktowanie Klientów. „Bądź uczciwy jak TUZ” – to tytuł z „Gazety Ubezpieczeniowej” i nasze motto. Nasze, czyli firmy, której prezes został uznany Menedżerem Roku 2019. „O TUZ to się mówi” – zauważa prasa. A teraz poszukaj drugiej takiej firmy albo zgłoś się do nas, oTUZ to!
Encyklopedia Ubezpieczeń
Encyklopedia Ubezpieczeń
agent ubezpieczeniowy – przedsiębiorca, który działa na rzecz jednego zakładu ubezpieczeń i w jego imieniu podejmuje czynności związane z zawieraniem umowy ubezpieczenia. Za szkodę wyrządzoną przez agenta ubezpieczeniowego w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych odpowiada zakład ubezpieczeń, na rzecz którego agent działał. Jest także inna kategoria agentów – multiagenci (por. niżej), którzy działają na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń i w ich imieniu podejmują czynności związane z zawieraniem i wykonywaniem umowy ubezpieczenia. Ta kategoria agentów odpowiada za swoje czynności we własnym zakresie – ma również obowiązek ubezpieczyć się w zakresie swojej odpowiedzialności cywilnej.
assistance – ubezpieczenie dobrowolne, którego celem jest różnorodna pomoc techniczna, medyczna, informacyjna ubezpieczającemu (np. kierowcy pojazdu, pasażerom), polegająca np. na usługach serwisowych, udzielaniu lub przekazywaniu informacji, zapewnieniu noclegu (w związku z wypadkiem drogowym, utratą pojazdu, a także w związku z chorobą kierowcy lub pasażera). Assistance najczęściej występują jako ubezpieczenie dodatkowe do ubezpieczeń komunikacyjnych, turystycznych oraz mieszkaniowych. Zakres jest różnorodny i odpowiednio dopasowany do zasadniczego ubezpieczenia.
aktuariusz – specjalista w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki ubezpieczeniowej. Jest jednym z kluczowych pracowników zakładu ubezpieczeń, odpowiada za właściwe ustalanie rezerw, kształtowanie taryf i inne czynności w ramach działalności zakładu ubezpieczeń wykorzystuje wiedzę ze wspomnianego zakresu.
akwizycja – ogół czynności zmierzających do zawarcia umowy ubezpieczenia wykonywanych przez pracownika zakładu ubezpieczeń lub pośrednika ubezpieczeniowego (agenta) w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń lub zakładów ubezpieczeń.
auto-casco – ubezpieczenie pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli) na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży.
bagaż – przedmioty osobistego użytku zwyczajowo zabierane w podróż, takie jak: odzież, obuwie, środki higieny osobistej, torebki, książki, zegarki, okulary, namioty itp., stanowiące własność ubezpieczającego lub znajdujące się w jego posiadaniu.
bonus – ulga, zniżka taryfowa przysługująca za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia (uprzedni brak szkód).
broker ubezpieczeniowy – osoba upoważniona przez ubezpieczonego do stałego bądź doraźnego dokonywania w jej imieniu czynności prawnych lub faktycznych związanych z zawieraniem bądź wykonywaniem umów ubezpieczenia albo pośredniczenia przy zawieraniu umów ubezpieczenia na rzecz ubezpieczającego
casco – ubezpieczenie wszelkiego rodzaju pojazdów, samolotów, łodzi na wypadek uszkodzeń, utraty lub kradzieży (np. rowerocasco, motorocasco, autocasco, aerocasco, yachtcasco).
centrum alarmowe – podmiot wskazany przez ubezpieczyciela, któremu ubezpieczający obowiązany jest zgłosić zaistnienie zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Centrum alarmowe wykonuje dodatkowo funkcje pomocowe wobec ubezpieczonego załatwiając za niego szereg spraw związanych z ubezpieczeniem.
certyfikat – podobnie jak polisa jest to dokument, zaświadczenie potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia. Ta forma dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia stosowana jest najczęściej w ubezpieczeniach morskich i przy transakcjach w handlu zagranicznym.
cesja – przeniesienie praw wynikających z umowy ubezpieczenia. Najczęściej spotyka się cesję praw z ubezpieczenia na rzecz banku udzielającego kredytu lub zakładu ubezpieczeń w ubezpieczeniu autocasco, mieszkań i domów. Podmiot na który dokonywana jest cesja staje się dysponentem praw do przedmiotu cesji. Inaczej mówiąc cesja jest umową przelewu wierzytelności, na podstawie której cesjonariusz – osoba trzecia w stosunku do stron umowy ubezpieczenia (np. bank) nabywa przyszłą wierzytelność (np. z umowy ubezpieczenia – odszkodowanie), czyli zastrzeżenie w dokumentach ubezpieczenia, zobowiązujące ubezpieczyciela do wypłacenia odszkodowania dla osoby na rzecz, której ustanowiono zastrzeżenie.
choroba przewlekła – stan chorobowy charakteryzujący się powolnym rozwojem oraz długookresowym przebiegiem
czynności życia prywatnego – standardowo są to czynności związane z opieką nad niepełnoletnimi dziećmi, zatrudnianiem pomocy domowej lub opiekunki, użytkowaniem mieszkania, domu, garażu lub innej nieruchomości, posiadaniem zwierząt domowych oraz pasiek dla celów niehandlowych, rowerów i sprzętu pływającego, a także związane z amatorskim uprawianiem sportu i użytkowaniem broni.
dział ubezpieczeń – ustawowo przyjęty podział ryzyka w ubezpieczeniach, tj. dział I – ubezpieczenia na życie, dział II – ubezpieczenia majątkowe oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe (np. NNW).
dokumenty ubezpieczeniowe – dokumenty potwierdzające zawartą umowę ubezpieczenia oraz inne z nią związane tj. wniosek, polisa, załączniki, aneksy, certyfikaty, polisy, umowy ubezpieczenia (owu, umowy generalne i indywidualne).
doubezpieczenie – przywrócenie wysokości sumy ubezpieczenia po szkodzie (patrz też ubezpieczenia na sumy stałe)
ekspiracja ubezpieczenia – ustanie, wygaśnięcie, zakończenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Najczęściei termin ekspiracji określa polisa ubezpieczeniowa albo inny dokument ubezpieczenia. Koniec odpowiedzialności ubezpieczyciela może też nastąpić wskutek odstąpienia od umowy ubezpieczenia albo jej wypowiedzenia, całkowitego zniszczenia przedmiotu ubezpieczenia, śmierci osoby ubezpieczonej, wyczerpania sumy ubezpieczenia, albo przejścia własności rzeczy ruchomej na inną osobę.
udział własny i franszyzy – umownie określane kwotowe lub procentowe ograniczenia w wypłacanych odszkodowaniach. Zasadniczo są ich dwa rodzaje tj. franszyzy integralne i udziały własne w szkodzie – te ostatnie zwane także franszyzami redukcyjnymi. Franszyzy integralne charakteryzują się tym, że zakład ubezpieczeń nie uruchamia ubezpieczenia przy szkodach do określonej wysokości w celu wyeliminowania z obsługi likwidacyjnej drobne szkody, gdzie koszt związany z prowadzeniem postępowania likwidacyjnego (czas pracy reprezentanta zakładu ubezpieczeń – likwidatora, koszt jego dojazdu, koszt przygotowania dokumentacji) przekroczyłby wartość samej szkody. Udziały własne (franszyzy redukcyjne) zwykle są określone procentowo np. 10% w każdej szkodzie albo rzadziej kwotowo np. 500 euro czy 5000 zł w każdej szkodzie rzeczowej. W ofertach spotyka się także przypadki mieszane określenia franszyz np. 10% w każdej szkodzie rzeczowej ale nie więcej lub nie mniej niż 2000 zł. Franszyza redukcyjna ogranicza wypłacane odszkodowanie na określonych w niej zasadach i głównie ma za zadanie stanowić czynnik motywujący poszkodowanego do podwyższonej staranności i dbałości o swój majątek, gdyż w sytuacji jego utraty zakład ubezpieczeń nie będzie kompensował szkody w całości a pomniejszy odszkodowanie o wartość określonej umową franszyzy, która to obciąży poszkodowanego. Przeciwnie do franszyz integralnych zwykle udziały własne (franszyzy redukcyjne) można wykupić tzn. zakład będzie odpowiadał za całość szkody, ale jest to związane z koniecznością opłacenia dodatkowej składki.
generalna umowa ubezpieczenia – rodzaj długoterminowej umowy ubezpieczenia, stosowanej w niektórych rodzajach ubezpieczeń, np. ładunku w przewozie morskim. Może obejmować wszystkie lub tylko niektóre ładunki wysyłane bądź otrzymywane przez ubezpieczającego. Umowa określa między innymi rodzaj przesyłek, zakres ryzyk objętych ochroną ubezpieczeniową, trasę przewozów. Umowa generalna ma za zadanie uproszczenie i ułatwienie obsługi ubezpieczeniowej.
grupowe ubezpieczenie – ubezpieczenie zawierane na rzecz określonej grupy osób (ubezpieczonych), często w praktyce występuje w ubezpieczeniach na życie, ubezpieczeniach następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczeniach podróżnych zwanych inaczej turystycznymi.
karencja/okres wyczekiwania – wskazany w ogólnych warunkach ubezpieczenia okres, zwykle poprzedzający okres ubezpieczenia, w czasie którego, w przypadku zajścia wypadku ubezpieczeniowego nie przysługuje ochrona ubezpieczeniowa, tzn. nie nastąpi realizacja świadczenia. Inaczej mówiąc karencja to przesunięcie terminu odpowiedzialności ubezpieczyciela o określony w umowie ubezpieczenia czas licząc od daty zawarcia ubezpieczenia. Ma na celu wyeliminowanie przypadków zawierania ubezpieczeń po powstaniu szkody, eliminując zjawisko przestępczości ubezpieczeniowej lub w sytuacji wysoce prawdopodobnego wystapienia szkody w przyszłości, zmniejszają zagrożenie hazardem moralnym. Standardowo stosowana jest w ubezpieczeniach życiowych, chorobowych, zwierząt, turystycznych itp.
klauzule ubezpieczeniowe – zastrzeżenia, dodatkowe regulacje w polisie ubezpieczeniowej, które mogą ograniczać, rozszerzać lub zmieniać zakres ochrony ubezpieczeniowej. Często zawierają postanowienia natury prewencyjnej.
koasekuracja – wspólne ubezpieczenie większych ryzyk przez dwóch lub więcej ubezpieczycieli. Zwykle odpowiedzialność koasekuratorów jest ustalana w procentach sumy ubezpieczenia albo w częściach ułamkowych. Koasekuracja była powszechnie stosowana w Polsce w okresie międzywojennym i coraz częściej przez obecnie działających ubezpieczycieli.
kombinowane ubezpieczenie – obejmuje na podstawie jednej polisy kilka ryzyk ubezpieczeniowych zwane jest potocznie także ubezpieczeniem pakietowym. Najlepszym przykładem ubezpieczeń kombinowanych, pakietowych są ubezpieczenia, komunikacyjne (pakiet OC, AC, NNW, assistance) turystyczne (pakiet NNW, KLZ, KLS, OC, akcji ratowniczej, bagażu etc). lub mieszkaniowe (standardowo przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela za ryzyka: ognia i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem i rabunku, odpowiedzialności cywilnej posiadacza mieszkania i członków jego najbliższej rodziny).
komisarz awaryjny – osoba fizyczna lub prawna, która na podstawie umowy zastępuje ubezpieczyciela na terenie innego państwa w przypadkach powstania szkód lub awarii objętych ochroną ubezpieczeniową. Komisarz działa w imieniu zakładu ubezpieczeń załatwiając za niego przede wszystkim szereg spraw związanych z likwidacją szkody. Komisarz wykonuje dodatkowo funkcje pomocowe, informacyjne, instruktażowe wobec ubezpieczonego.
kompensacja – jedna z podstawowych funkcji działalności ubezpieczeniowej. Polega na dostarczaniu środków pieniężnych z przeznaczeniem na pokrycie strat wynikłych ze zdarzeń losowych objętych umowami ubezpieczenia.
konsumpcja sumy ubezpieczenia – suma ubezpieczenia ulega zmniejszeniu o taką kwotę, w jakiej wypłacono odszkodowanie, przy czym wypłata odszkodowania w wysokości równej sumie ubezpieczenia powoduje rozwiązanie umowy ubezpieczenia, chyba że co występuje w praktyce umowa przewiduje inne rozwiązania. Charakterystyczne dla ubezpieczeń na sumy stałe
kradzież pojazdu – zdarzenie wyczerpujące znamiona czynu określonego w przepisach prawa karnego.
krótkoterminowe ubezpieczenie – ubezpieczenie zawarte na okres krótszy od roku, składkę za ubezpieczenie krótkoterminowe oblicza się według tzw. tabeli frakcyjnej (dodatkowe przepisy zamieszczone w taryfie) albo według zasady “pro rata temporis” tj. proporcjonalnie do okresu ubezpieczenia.
kumulacja świadczeń – łączenie przysługujących świadczeń z kilku umów ubezpieczenia. Występuje w ubezpieczeniach osobowych, w których kumulacji podlegają świadczenia z tytułu śmierci lub trwałego inwalidztwa. W ubezpieczeniach majątkowych zasada kumulacji świadczeń nie występuje.
kurtaż brokerski – wynagrodzenie, prowizja brokera z tytułu uplasowania (ulokowania) danego ryzyka w określonym zakładzie ubezpieczeń, wypłacane przez ten zakład zasadniczo jako ustalony procent składki np. 15% od składki pozyskanej za dane ubezpieczenia
klauzula abuzywna – niedozwolone przez prawo (przepisy kodeksu cywilnego) postanowienia umowy, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.
likwidacja szkody – szereg czynności podejmowanych i wykonywanych przez zakład ubezpieczeń w celu ustalenia przyczyn szkody oraz odpowiedzialności za szkodę, a także ustalenie wysokości należnego odszkodowania/świadczenia uprawnionej osobie .
multiagent – agent ubezpieczeniowy wykonujący czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń. Za szkodę wyrządzoną przez multiagenta z tytułu wykonywania czynności agencyjnych odpowiada on we własnym zakresie. Ma on również obowiązek ubezpieczenia swojej odpowiedzialności cywilnej względem osób, którym może wyrządzić szkodę swoimi działaniami lub zaniechaniem.
malus – dodatkowa, podwyższona składka, będąca sankcją – pewnym rodzajem kary za szkody powstałe w minionym okresie ubezpieczenia spowodowane np. spowodowaniem kolizji pojazdów mechanicznych.
modyfikacja umowy ubezpieczenia – zmiana treści umowy ubezpieczenia po jej zawarciu .
niedoubezpieczenie – ubezpieczenie poniżej wartości ubezpieczanego mienia. W przypadku wystąpienia szkody przy niedoubezpieczeniu standardowo odszkodowanie jest proporcjonalne do wysokości sumy ubezpieczenia i faktycznej wartości mienia. Praktycznie mówiąc w razie szkody wypłata odszkodowania jest uzależniona od stosunku sumy ubezpieczenia do faktycznej wartości mienia (zasada proporcji ) albo w niektórych przypadkach odpowiada wysokości szkody, w granicach sumy ubezpieczenia (zasada pierwszego ryzyka).
nadubezpieczenie – ubezpieczenie powyżej wartości ubezpieczonego mienia (interesu majątkowego). w razie szkody zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie w granicach wartości rzeczywistej utraconego lub uszkodzonego mienia jego wartości księgowej albo według faktycznej wartości nowej w zależności od przyjętego w umowie systemu. Od zakładu ubezpieczen można oczekiwać zwrotu nadpłaconej składki.
nagłe zachorowanie – stan chorobowy powstały w sposób nagły, wymagający natychmiastowej pomocy medycznej.
nieszczęśliwy wypadek – nagłe zdarzenie losowe wywołane przyczyną zewnętrzną, w wyniku którego ubezpieczający – niezależnie od swojej woli – doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.
odpowiedzialność cywilna – odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na osobie lub mieniu, którą ponosi osoba zobowiązana na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.
odpowiedzialność deliktowa – odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobom trzecim czynem niedozwolonym przez prawo.
odpowiedzialność kontraktowa – odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (umowy, kontraktu).
odszkodowanie – kwota, którą ubezpieczyciel powinien wypłacić z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia majątkowego w przypadku zaistnienia określonego w umowie ubezpieczenia zdarzenia. Odszkodowanie wypłacane jest w granicach sumy ubezpieczenia (sumy gwarancyjnej).
ogólne warunki ubezpieczenia (o.w.u.) – wzorzec umowny, mający zastosowanie do umowy ubezpieczenia, stanowiący jej integralną część. O.w.u. określają w szczególności przedmiot i zakres ubezpieczenia, sposób zawierania umów ubezpieczenia, zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela, prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkód oraz wypłaty odszkodowań lub świadczeń
osoba trzecia – osoba pozostająca poza stosunkiem ubezpieczeniowym.
osoba uprawniona – jest to wskazana przez ubezpieczającego osoba fizyczna, uprawniona do odbioru należnej sumy ubezpieczenia na wypadek jego śmierci.
osoby bliskie – małżonek, osoby pozostające w konkubinacie, rodzeństwo, wstępni, zstępni, teściowie, zięciowie i synowe, ojczym, macocha, pasierbowie, przysposobieni i przysposabiający.
ochrona ubezpieczeniowa – ochrona, jaką gwarantuje zakład ubezpieczeń, zgodnie z warunkami określonymi w umowie ubezpieczenia, w zamian za składkę.
odstąpienie od umowy ubezpieczenia – ubezpieczający może odstąpić od umowy w terminie 7 dni od daty zawarcia (jeżeli jest osobą prawną) lub w terminie 30 dni, jeżeli jest osobą fizyczną. Po odstąpieniu od umowy zakład ubezpieczeń zwraca ubezpieczającemu wpłacone składki pomniejszone o koszty udzielonej ochrony.
pełnomocnictwo – umocowanie prawne udzielone do reprezentowania, zawierania umów oraz zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu podmiotu, który udzielił pełnomocnictwa.
podlimity sumy ubezpieczenia – procentowo wartości od zasadniczej sumy ubezpieczenia (sumy gwarancyjnej) w ramach których kompensowane są niektóre kategorie szkód np. strat w gotówce i innych środkach płatniczych, papierach wartościowych na okaziciela czy w sprzęcie elektronicznym itp. Podlimity zwykle wprowadzane są przy kategoriach szkód gdzie ryzyko ich wystąpienia jest podwyższone.
polisa – dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia. jest wystawiana przez zakład ubezpieczeń. W ubezpieczeniach dowolnych rozróżnia się następujące rodzaje polis:
jednostkowe – w ubezpieczeniu określonego mienia, odpowiedzialności cywilnej lub osoby; obrotowe – występują m.in. w ubezpieczeniach transportowych; zbiorowe i grupowe – w ubezpieczeniach osobowych i oc; blokowe – obsługiwane w uproszczonej formie przeważnie przez pośredników ubezpieczeniowych.
polisa obrotowa – specjalny typ polis, charakteryzujący się okresowo płatną i rozliczną składką ubezpieczeniową. Okres ubezpieczenia jest uwarunkowany wpływem pierwszej składki “za pokrycie”, najczęściej opisanym w klauzuli polisy bądź wynikającym z typu ubezpieczenia.
powódź – zalanie terenów w następstwie podniesienia się wody w korytach wód płynących i stojących.
pożar – działanie ognia, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i mógł rozprzestrzenić się o własnej sile.
prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia losowego – metoda ustalania częstotliwości występowania określonych zdarzeń losowych takich jak powódź, grad, pożar itd.; prawdopodobieństwo ustala się na podstawie obserwacji statystycznych prowadzonych w okresach wieloletnich, zależnie od rodzaju zdarzeń losowych, niezbędnych do przeprowadzenia kalkulacji wysokości składek ubezpieczeniowych.
prewencja – zapobieganie powstaniu zdarzenia losowego; jest to planowa działalność zmierzająca do zapobiegania lub ograniczenia skutków zdarzenia losowego.
pro rata temporis – system obliczania składki ubezpieczeniowej za okresy krótsze od roku, należną składkę oblicza się mnożąc składkę roczną przez czas trwania ubezpieczenia, (za rok przyjmuje się 360 dni, a za miesiąc 30 dni) przykład: jeżeli składka roczna wynosi 1 mln zł a ubezpieczenie zawarto na okres 120 dni to składka wyniesie – l mln zł x 120 dni / 360 dni = 333.330 zł).
procedura likwidacyjna – dokument zawierający opis czynności związanych z procesem likwidacji szkody.
prowizja – wynagrodzenie pośredników (agentów, brokerów) ubezpieczeniowych za pozyskiwanie ubezpieczeń; wynagrodzenie jest naliczane w procentach od zainkasowanych składek.
przypis (składka przypisana) – składka należna za ochronę ubezpieczeniową określona w umowie ubezpieczenia.
reasekuracja – odstąpienie całości lub części ubezpieczonego ryzyka bądź grupy ryzyk wraz z odpowiednią częścią składek, innemu zakładowi ubezpieczeń (reasekuratorowi) w zamian za partycypację w wypłacie potencjalnych świadczeń
regres – regres ubezpieczeniowy – uprawnienie zakładu ubezpieczeń do żądania od sprawcy szkody zwrotu całości lub części wypłaconego przez zakład ubezpieczeń odszkodowania. Inaczej mówiąc to przejście na ubezpieczyciela, z chwilą wypłaty odszkodowania i do jego wysokości, praw przysługujących ubezpieczającemu w stosunku do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę.
rozbój – zabór mienia przy użyciu lub groźbie natychmiastowego użycia przemocy fizycznej wobec ubezpieczającego (lub osób bliskich) albo doprowadzeniu ubezpieczającego (lub osób bliskich) do stanu nieprzytomności lub bezbronności.
ryzyko – określony przedmiot lub zespół przedmiotów albo osoba objęta jedną umową ubezpieczenia. W ubezpieczeniach grupowych (zbiorowych) – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będąca członkiem ubezpieczonej grupy, w ubezpieczeniach flot pojazdów – pojazd znajdujący się w grupie ubezpieczonych pojazdów.
składka ubezpieczeniowa (przypis) – suma pieniężna należna ubezpieczycielowi za udzieloną przez niego ochronę ubezpieczeniową. Z punktu widzenia ekonomicznego składka ubezpieczeniowa bywa traktowana jako opłata (cena) za udzieloną ochronę ubezpieczeniową.
suma ubezpieczenia, suma gwarancyjna, limity – określona w umowie ubezpieczenia kwota stanowiącą górna granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Górną granicę, do której odpowiada zakład ubezpieczeń będącą maksymalną wysokością odszkodowania, które może być wypłacone z konkretnego ubezpieczenia określa suma ubezpieczenia zwana inaczej limitem odpowiedzialności lub sumą gwarancyjną.
sposoby rozliczania szkody komunikacyjnej:
1. metoda kosztorysowa – towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić odszkodowanie w wysokości kosztów naprawy wyliczonych wg obowiązujących kosztorysów. Z zastosowaniem tej metody ubezpieczony otrzymuje wyliczoną kwotę odszkodowania i nie musi przedstawiać rachunków z naprawy. Ile będzie kosztowała naprawa i czy jej dokona uzależnione jest wyłącznie od ubezpieczającego.
2. metoda serwisowa – sposób wypłacania odszkodowania oparty na poniesionych kosztach naprawy pojazdu. Wysokość wypłaty odszkodowania zależy od wysokości rachunku, przedstawionego przez warsztat, który wystawił go za swoje usługi. W pierwszej kolejności ubezpieczający naprawia pojazd na swój koszt, a dopiero potem otrzymuje zwrot kosztów w postaci wypłaty odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz szerzej umożliwiają ubezpieczającym bezgotówkową naprawę uszkodzonego pojazdu, przy czym zwykle to towarzystwo ubezpieczeniowe wskazuje warsztat, w którym ubezpieczający może dokonać naprawy bezgotówkowej.
stopa składki – stawka taryfowa wyrażona w promilach lub procentach sumy ubezpieczenia lub innej podstawy naliczania (obrót, fundusz płac). Stopa składki najczęściej dotyczy okresu jednego roku. W niektórych ubezpieczeniach stopa składki może obejmować okres krótszy od jednego roku, np. czas transportu mienia, czas wyjazdu zagranicznego itp.
suma ubezpieczenia – suma pieniężna, na którą ubezpieczono mienie, zdrowie, życie. W ubezpieczeniach majątkowych suma ubezpieczenia stanowi zazwyczaj górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela i z założenia powinna odpowiadać aktualnej wartości ubezpieczonego majątku. Natomiast sumę ubezpieczenia osobowego określa się w praktyce na podstawie przybliżonej wartości potrzeb, które mogą powstać w wyniku wypadku losowego.
szkoda – majątkowy lub niemajątkowy skutek zdarzenia losowego objętego ubezpieczeniem, odnoszący się do mienia lub osoby objętej ubezpieczeniem, albo jej odpowiedzialności cywilnej, poniesiony przez jedną osobę poszkodowaną, przy czym w razie większej liczby osób poszkodowanych wskutek jednego zdarzenia losowego objętego ubezpieczeniem każdą osobę uważa się za dotkniętą odrębną szkodą, a w ubezpieczeniach komunikacyjnych każdy pojazd dotknięty zdarzeniem losowym objętym ubezpieczeniem traktuje się jako odrębną szkodę
szkoda całkowita – całkowite zniszczenie lub utrata przedmiotu ubezpieczenia.
szkoda na osobie – śmierć, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia.
szkody w mieniu – uszkodzenie, zniszczenie lub utrata rzeczy ruchomej bądź nieruchomości.
stawka taryfowa – wysokość należnej za ubezpieczenie składki.
świadczenie ubezpieczeniowe – określona kwota pieniężna, renta lub usługa, podlegające realizacji z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia w przypadku zaistnienia wskazanego umowie zdarzenia.
taryfa ubezpieczeniowa – wewnętrzna regulacja zakładu ubezpieczeń stanowiąca zbiór zasad i stawek ubezpieczeniowych regulujących sposób obliczania składki ubezpieczeniowej .
ubezpieczyciel – zakład ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, strona umowy ubezpieczenia, zapewniająca ochronę ubezpieczeniową na wypadek określonych zdarzeń.
ubezpieczający – osoba (fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej) zawierająca umowę ubezpieczenia zobowiązana do zapłaty składki ubezpieczeniowej.
ubezpieczony – osoba na rzecz której zawarto umowę ubezpieczenia, podlegająca ochronie ubezpieczeniowej.
umowa ubezpieczenia – umowa przez którą zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.
uposażony – osoba uprawniona do odbioru świadczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego.
ubezpieczenie – pojęcie definiowane w różnorodny sposób. Zgodnie z doktryną jest to “urządzenie gospodarcze zapewniające pokrycie przyszłych potrzeb majątkowych, wywołanych u poszczególnych jednostek przez odznaczające się pewną prawidłowością zdarzenia losowe, w drodze rozłożenia ciężaru tego pokrycia na wiele jednostek, którym te same zdarzenia zagrażają (za J. Łozowski, Wstęp do nauki o ubezpieczeniach, Warszawa 1948 r.).
ubezpieczenie majątkowe – ubezpieczenie dotyczące mienia lub odpowiedzialności cywilnej.
ubezpieczenie osobowe – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie na życie.
uderzenie pioruna – działanie elektryczności atmosferycznej na ubezpieczone mienie.
udział własny – ograniczenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń podobne w skutkach do franszyzy redukcyjnej z tym, że obniżenie wysokości odszkodowania obniżane jest zawsze o wartość stanowiącą iloczyn określony ułamka wyrażającego stopień udziału własnego ubezpieczającego oraz wartości odszkodowania. W odróżnieniu do franszyzy redukcyjnej ułamek ten jest odnoszony do wartości odszkodowania, a nie wartości ubezpieczanego mienia. W praktyce obrotu termin ten stosowany jest jako synonim franszyzy redukcyjnej.
umowa ubezpieczenia – według art.805 kc (kodeks cywilny) “przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę” .
wartość rynkowa – wartość odpowiadająca cenie sprzedaży netto, tj. bez marży i prowizji.
wartość rzeczywista – wartość odtworzeniowa (nowa), pomniejszona o faktyczne zużycie przedmiotu ubezpieczenia.
wartość ubezpieczeniowa – wartość ubezpieczonego mienia lub innego interesu majątkowego.
wniosek – wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia składany zwykle przez ubezpieczającego wraz z kompletem dokumentów.
wybuch – gwałtowna zmiana stanu równowagi układu z jednoczesnym wyzwoleniem się gazów, pyłów lub pary, wywołanym ich właściwością rozprzestrzeniania się; w odniesieniu do naczyń ciśnieniowych i innych tego rodzaju zbiorników warunkiem uznania zdarzenia za wybuch jest, aby ściany tych naczyń i zbiorników uległy rozdarciu w takich rozmiarach, iż wskutek ujścia gazów, pyłów, pary lub cieczy nastąpiło nagłe wyrównanie ciśnień; wybuch jest to również implozja polegająca na uszkodzeniu zbiornika lub aparatu próżniowego ciśnieniem zewnętrznym.
wyczynowe uprawianie sportu – uprawianie dyscyplin sportowych w ramach sekcji lub klubów sportowych, albo w celach zarobkowych, jak również uczestniczenie w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, albo w ekspedycjach.
wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej – przypadki zdarzeń szkodowych, za które zakład ubezpieczeń na podstawie umowy ubezpieczenia nie odpowiada. W ubezpieczeniach mieszkaniowych katalog wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej jest określony przez zakłady ubezpieczeń podobnie, występują jednak pewne różnice, które możemy uchwycić poprzez dokładną analizę treści poszczególnych umów – ogólnych warunków ubezpieczenia. Katalog wyłączeń zróżnicowany jest również w zależności od wariantu ubezpieczenia, który wybieramy.
wypadek – zdarzenie powodujące wystąpienie szkody na osobie lub w mieniu w czasie trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela, przy czym wszystkie szkody będące następstwem tego samego zdarzenia, albo wynikające z tej samej przyczyny, niezależnie od liczby osób poszkodowanych, uważane są za jeden wypadek i przyjmuje się, że miały miejsce w chwili wystąpienia pierwszej szkody wypadek ubezpieczeniowy – określony w przepisach prawa (także w o.w.u., umowie ubezpieczenia) zdarzenie, którego zajście skutkuje obowiązkiem wypłaty świadczenia przez zakład ubezpieczeń.
wyposażenie dodatkowe pojazdu – w szczególności sprzęt audiofoniczny i audiowizualny oraz sprzęt łączności telefonicznej i radiotelefonicznej wraz z głośnikami i antenami, a także taksometry, bagażniki zewnętrzne, spojlery i nakładki, napisy i naklejki reklamowe, jeśli nie stanowią one seryjnego wyposażenia typowego dla danego modelu pojazdu.
wzór umowy – formularz standardowej umowy ubezpieczenia, stosowany na zasadach zbliżonych do owu.
zakład ubezpieczeń – zakład świadczący usługi ubezpieczeniowe działający w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.
zasada proporcji – ma ona zastosowanie wówczas, kiedy suma ubezpieczenia mienia jest niższa od jego całkowitej wartości w dniu szkody, odszkodowanie wypłacane jest w takiej proporcji, w jakiej suma ubezpieczenia pozostaje do wartości tego mienia w tym dniu.
zdarzenie losowe – przypadkowe i niezależne od woli ludzkiej zdarzenie powodujące określone skutki. Cechą zdarzeń losowych jest ich przypadkowość i niezależność od woli człowieka, możliwość ich wystąpienia, powtarzalność i przewidywalność, równomierność w czasie i przestrzeni. najczęściej ubezpieczenie dotyczy tych zdarzeń losowych, których nastąpienie nie jest pewne, ale możliwe. Wyjątkiem jest śmierć, której nastąpienie jest pewne, ale nieznana jest chwila tego zdarzenia
zielona karta – obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za granicą. od 1 maja 2004 w niektórych krajach (kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Chorwacja i Szwajcaria) posiadacze samochodów z polskimi tablicami rejestracyjnymi nie musza legitymować się zieloną kartą.
OC pracowników samorządowych
OC pracowników samorządowych
Ubezpieczamy odpowiedzialność cywilną pracowników jednostek samorządu terytorialnego za szkody wyrządzone ich działaniem lub zaniechaniem w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych określonych w przepisach wewnętrznych osoby prawnej lub jej jednostek, na rzecz których działa, będące następstwem zdarzeń, które miały miejsce w okresie ubezpieczenia. Ochroną ubezpieczeniową objęta jest odpowiedzialność cywilna za szkody spowodowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
키워드에 대한 정보 szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego
다음은 Bing에서 szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zaniżona kalkulacja szkód przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe
- rzeczoznawca samochodowy
- wypadek drogowy
- wypadek samochodowy
- wypadek w niemczech
Zaniżona #kalkulacja #szkód #przez #Towarzystwa #Ubezpieczeniowe
YouTube에서 szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zaniżona kalkulacja szkód przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe | szkod pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.