당신은 주제를 찾고 있습니까 “statima wezwanie do zapłaty – Co zrobić gdy otrzymałem niezasadne wezwanie do zapłaty?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Prawem Na Lewo 이(가) 작성한 기사에는 조회수 881회 및 좋아요 88개 개의 좋아요가 있습니다.
statima wezwanie do zapłaty 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Co zrobić gdy otrzymałem niezasadne wezwanie do zapłaty? – statima wezwanie do zapłaty 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Otrzymałeś wezwanie do zapłaty? Nie wiesz co zrobić? Windykacja, wierzyciel, bank nie jest świętą krową może się mylić. Kruk, Ultimo, Best – to jeszcze nie wyrok (choć marzą o tym byś tak myślał)
mail:
[email protected]
Kanały partnerskie:
Akcja Windykacja :
https://www.youtube.com/channel/UC2fB1zTQK8Og-ILv14cLLHQ https://www.youtube.com/c/AkcjaWindykacjawawa
Teraz Ja Mówię
https://www.youtube.com/channel/UCTmFnw6tElyUtxqb3xpTgNA
Katarzyna Jaskólska :
https://www.youtube.com/channel/UCR3KeDTQe0hKThIc8z-K3YQ/featured
kanał #PrawemNaLewo
Facebook: https://www.facebook.com/PrawemNaLewo
Twitter: https://twitter.com/RafaSikora12
@Prawem Na Lewo
Razem z kanałem Akcja Windykacja pokazujemy Państwu degrengoladę toczącą środowisko finansowe, urzędników państwowych itd…
#windykacja i parabanki usiłują wszystkim wmówić, że to klienci ich oszukali.
Pozdrawiam
Rafał Sikora
#prawo, #wezwaniedozapłaty, #dług
statima wezwanie do zapłaty 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Wezwanie do zapłaty Statima. – Forum-Kredytowe.pl
Witajcie. Dostałam dziś wezwanie do zapłaty na kwotę 112zl z firmy Statima, rzekomo za jazdę bez biletu w 2017 roku.
Source: www.forum-kredytowe.pl
Date Published: 5/19/2021
View: 9949
wezwanie do zapłaty za przejazd komunikacją bez biletu
skoro należność, której spłaty żąda firma windykacyjna Statima, została uregulowana – zarzut przedawnienia nie będzie właściwy. W takim wypadku należy …
Source: jakwyjsczdlugow.pl
Date Published: 1/27/2022
View: 1998
Chciałem poinformować o ciekawej… – Trojmiasto.pl
Firma Statima nagminnie rozsyła wezwania do zapłaty w sprawach mandatów, nawet sprzed 10ciu lat. Co więcej, jak wyczytałem na forach …
Source: www.trojmiasto.pl
Date Published: 3/4/2021
View: 1015
Dostałeś wezwanie? – Firma Windykacyjna | Statima
Dostałeś wezwanie z Kancelarii Statima S.A.? Skontaktuj się z nami. … Otrzymałeś/aś wezwanie do zapłaty? Skontaktuj się z nami – KONTAKT.
Source: statima.pl
Date Published: 1/25/2022
View: 1346
Kancelaria Statima i długi za jazdę bez biletu
Jeśli otrzymasz wezwanie do zapłaty od firmy Statima, nie wpadaj w panikę. · Twoje wierzytelności mogą być przedawnione – to jest dla Ciebie …
Source: mamdlugi.pl
Date Published: 4/11/2021
View: 2577
Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY!
Windykacja > Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY! berka152 01:31 13-10-2012. Witam wszystkich, jestem tu pierwszy raz.
Source: forumprawne.org
Date Published: 6/8/2021
View: 7103
Co zrobić kiedy otrzymamy wezwanie do zapłaty od firmy …
Co zrobić kiedy otrzymamy wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej. Przede wszystkim konsument musi: Przeczytać, z jakiego tytułu dochodzone jest wobec …
Source: www.federacja-konsumentow.org.pl
Date Published: 6/11/2021
View: 8657
Otwierasz skrzynkę na listy, a tam wezwanie do zapłaty …
Otrzymanie wezwania do zapłaty jest często stresującą i nieprzyjemną sytuacją. Nikt przecież nie lubi mieć długów. Niestety, jak wynika z danych Krajowego.
Source: frrf.pl
Date Published: 7/22/2022
View: 7691
Zapytaj prawnika i uzyskaj odpowiedź nieodpłatnie
Witam otrzymałem mandat za brak biletu autobusowego i wezwanie do zapłaty z … jak mniemam wezwanie otrzymał Pan z kancelarii Statima, a nie Satima?
Source: www.specprawnik.pl
Date Published: 1/18/2022
View: 9901
Stare długi. Kiedy przedawniają się mandaty i inne zaległe …
To dlaczego ja dostaje wezwania do zapłaty, za mandaty które dostałem w 2010/11 roku.??? Czyli mam tego nie płacić.? Uchylić się czy co.??
Source: www.money.pl
Date Published: 12/6/2021
View: 821
주제와 관련된 이미지 statima wezwanie do zapłaty
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Co zrobić gdy otrzymałem niezasadne wezwanie do zapłaty?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 statima wezwanie do zapłaty
- Author: Prawem Na Lewo
- Views: 조회수 881회
- Likes: 좋아요 88개
- Date Published: 2021. 11. 17.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=UyPrrR3fk8Y
Wezwanie do zapłaty Statima.
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
wezwanie do zapłaty za przejazd komunikacją bez biletu • Jakwyjsczdlugow.pl
Witam,
W dniu wczorajszym dostałam wezwanie do zapłaty rzekomego długu przez firmę windykacyjną STATIMA, która wykupiła należność od ZTM Gdańsk (dotyczy przejazdu komunikacją miejską) i opatrzona jest niby prawomocnym wyrokiem Sądu z dnia 18,01.2013 r.
Po otrzymaniu niniejszego zawiadomienia wykonałam w pierwszej kolejności telefon do firmy STATIMA, gdzie nie otrzymałam pełnej wiadomości o całej sprawie ani informacji, na jakich dokumentach bazują tylko o wyroku Sądu z 2013 r. Następnie kontakt telefoniczny nawiązałam z ZTM Gdańsk i po rozmowie dosłałam informacje, że nie posiadają w systemie peselu zgodnego z moim.
Od roku 2013 do dnia dzisiejszego nie otrzymywałam powiadomień, wezwań do zapłaty, a co istotne postanowienia sądu w sprawie o tzw. przejazd komunikacją miejską bez ważnego biletu.
Proszę o pomoc, nie wiem co robić!
Pozdrawiam
Anna W.
Chciałem poinformować o ciekawej … godz. 15:20
Zgłosiłeś tę opinię do moderacji – zobaczukryj treść
Edytuj
Tragedia (2)
Widzę nie jestem sama..3 lata temu splacone zostało kilka mandatów i pytałam czy to już wszystko tak wszystko nic już nie ma – taka odpowiedź usłyszałam. Rok temu przyszedl mandat do zapłaty 200 zł było zdziwienie ale szybko przelew poszedł po miesiącu przyszedl list że zaszła pomyłka i będzie zwrot za zapłacony mandat , przed świętami w grudniu 2018 przyszedl SMS od satimy że do zaplacenia zadłużenie 900zl kolejny szok bo wszystko było splacone ,i teraz przyszły dwa listy z mandatami 202 i 203 zł, po rozmowie z panią z tej kancelarii ich odpowiedź że to nie możliwe że kiedykolwiek było coś splacone ,a niestety wszystkie potwierdzenia wyrzucone były rok temu
Khwj
3 11
Zgłoś Odp owiedz
Dostałeś wezwanie?
Dla dłużnika
Szanujemy każdą osobę, w tym dłużników Klientów, których reprezentujemy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i szukamy najlepszego rozwiązania problemów. Dzięki temu każdy dłużnik ma możliwość spłaty zadłużenia na satysfakcjonujących obie strony warunkach.
Otrzymałeś/aś wezwanie do zapłaty?
Skontaktuj się z nami – KONTAKT.
Każdego dnia tracisz, bo rosną odsetki więc w Twoim interesie jest aby zamknąć temat jak najszybciej. Zaproponuj własny plan spłaty Twojego zadłużenia, a my pomożemy Ci wyjść z kłopotów.
Rozwiązując problem z zadłużeniem wszyscy macie Państwo szansę na poprawę swojej wiarygodności i stabilności finansowej, a także oddalacie prawdopodobieństwo wpisu do Krajowego Rejestru Długów – Biura Informacji Gospodarczej (BIG).
Jeśli nie spłacasz długu…
Dobrze wiedzieć, że informacja gospodarcza o Twoich długach będzie przechowywana w Krajowym Rejestrze Długów aż przez 10 lat, a odczuwalną konsekwencją dla Ciebie zapewne będzie:
– utrata zdolności kredytowej co powoduje odmowę udzielenia kredytu w banku a nawet pożyczek chwilówek;
– brak możliwości korzystania z zakupów ratalnych;
– odmowa sprzedaży abonamentu na telefon komórkowy, stacjonarny i internet;
Pilnie podejmij kontakt!
Kontakt z nami to szansa przyjęcia przez strony najlepszego rozwiązania. Staraj się skomunikować z nami wszelkimi możliwymi sposobami (telefon, internet, poczta). Pamiętaj, wyrażając wolę współpracy, podejmowane przez nas działania dają możliwość polubownego załatwienia sprawy znajdując rozwiązania korzystne zarówno dla Twojego wierzyciela jak i dla Ciebie.
Pamiętaj, koszty mogą wzrosnąć!
Statima S.A. w swoich działaniach stosuje wszystkie prawnie uregulowane sposoby windykacji należności a także podejmuje wszelkie możliwe działania proceduralne, zmierzające do odzyskania wymagalnych należności wraz z odsetkami oraz wszystkimi kosztami dochodzenia.
W przypadku braku spłaty w określonym terminie, dłużnik zostanie obciążony kosztami windykacji, kosztami sądowymi, zastępstwa procesowego i kosztami egzekucyjnymi, co w sumie może znacząco przyczynić się do jeszcze większego pogorszenia sytuacji finansowej.
Kancelaria Statima i długi za jazdę bez biletu
4.6 ( 37 )
Statima (pełna nazwa Statima S.A. w restrukturyzacji), jak łatwo dowiedzieć się w Internecie, głównie kupuje pakiety wierzytelności masowych. W praktyce można rzec, że specjalizuje się w „mandatach” za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej i kolejowej. Odzwierciedleniem tego jest m.in. strona http://gapowicze.pl/.
Statima skupuje mandaty – a to w Kołobrzegu, a to Jaworznie, Przemyślu czy Poznaniu itd. Wokół tego, co skupuje Statima i co próbuje egzekwować, przez lata było trochę medialnego szumu. To też istotne w kontekście naszych własnych doświadczeń w kontakcie ze Statimą, ale o tym później.
Przedawnione kary za jazdę bez biletu
W 2016 roku Dziennik Zachodni pisał tak oto:
„Dostałeś „mandat” za jazdę bez biletu autobusem PKM Jaworzno? Jeśli go nie zapłaciłeś, odezwie się do Ciebie firma Statima, która ściąga długi.” źr. Dziennik Zachodni
Nie ma nic zdrożnego i dziwnego w fakcie, że PKM Jaworzno sprzedało niezapłacone „opłaty dodatkowe” firmie windykacyjnej. Szkopuł w tym, że według zainteresowanych – przez pomyłkę – takie wezwania dostały też osoby, które już zapłaciły za jazdę bez biletu. Te osoby miały zostać przeproszone.
Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę ze skali problemu. Jak 15 grudnia 2015 roku pod nagłówkiem „88 tysięcy mandatów do zapłaty” napisał lokalny portal, PKM Jaworzno zbył taką ilość długów. Na dzień publikacji tego „newsa” okazało się, że przepraszanych osób ma być 89 czyli 1‰ całości. Na dodatek ponoć sprostowanie sytuacji wziął na siebie rzecznik PKM-u Maciej Zaremba, co pozwala się tylko domyślać, kto w sprawie zawinił. Nie zmienia to faktu, że te osoby zapewne nie wspominają takiego wydarzenia jako miłej niespodzianki.
Dwa lata wcześniej podobne perypetie spotkały gapowiczów w Kołobrzegu. Tam Statima również nabyła pakiet wierzytelności, a następne wzywała do zapłaty za przejazdy bez biletu. I, jak donosił Głos Koszaliński, również w tym przypadku ludzie mieli wątpliwości, czy te długi nie są przedawnione. Takie wątpliwości wśród ogółu dłużników to raczej norma, czasem nawet bywają one uzasadnione.
W kołobrzeskim przypadku podano, że „z podobnymi listami coraz więcej osób trafia do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Kołobrzegu i do prawników.” Skądinąd słuszna droga, udać się no kogoś bieglejszego, czasem bez postępowania przed sądem nie sposób rozstrzygnąć czy dany dług się przedawnił czy nie. Nagłówki prasowe jednak lubią być stanowcze.
Daje przykład nam Statima, jak dług spłacać mamy
Jest takie stare powiedzenie „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Statima to spółka akcyjna obecna na polskiej giełdzie. I obserwując giełdę niejeden dłużnik, mógłby zdziwiony zauważyć, że ktoś kto go ściga za długi, sam miewa problemy ze spłatą swoich.
„W piątek minął termin spłaty ostatniej serii papierów dłużnych windykatora, tym samym saldo jego niespłaconych obligacji wzrosło o kolejne 2 mln zł do 9 mln zł. Statima znów zapowiada nowych inwestorów, ale o propozycjach dla wierzycieli nie chce mówić wcale.” źr. obligacje.pl
W 2019 roku Statima nie wykupiła wyemitowanych przez siebie obligacji (notowania Catalyst) jako jedna z 4 firm, stając ramię w ramię z takimi tuzami jak GetBack, ZM Kania czy XSystem. Z dzisiejszej perspektywy wiemy, jakie problemy finansowe ma GetBack czy ZM Kania.
Oczywiście wierzyciele Statimy należą do zupełnie innej kategorii. Ktoś, kto inwestuje, zawsze musi kalkulować ryzyko z tym związane. Zwłaszcza w branży związanej z długami.
Tak czy inaczej, we wrześniu 2019 roku „po ponad czterech miesiącach od złożenia wniosku katowicki sąd wydał postanowienie o otwarciu postępowania układowego wobec windykacyjnej spółki.” (źr. bankier.pl). Czyli spółka rozpoczęła restrukturyzację. Należy się zgodzić ze Statimą, która tak na swoich stronach zdefiniowała cel takiego postępowania:
„Kiedy przedsiębiorstwo znajduje się w trudnej sytuacji, ale jeszcze nie jest za późno na wprowadzenie zmian, rozsądnie przeprowadzona restrukturyzacja może odwrócić bieg wydarzeń i uchronić firmę od upadku.” źr. https://statima.pl/restrukturyzacja/
Dłużnik – osoba fizyczna może iść podobną drogą. Jeśli nie ma na spłatę długu – po prostu go nie spłaci.
W toku rozmów z wierzycielem bezwzględnie należy pamiętać, że dłużnik nie powinien nic obiecywać. Jeśli popatrzeć na cytat ze strony obligacje.pl i faktycznie spółka w danym momencie nie chciała składać deklaracji wobec wierzycieli, to jako dłużnik Statima powinna być wzorem. Pomimo trudnego położenia nie składała wierzycielom obietnic. A przecież tak często w zwyczaju mają to mali dłużnicy, byle na chwilę spławić wierzyciela. Takie działanie w dłuższej perspektywie czasu nie ma sensu. Po pierwsze łatwo wówczas uznać dług, który dawno mógł ulec przedawnieniu, po drugie wierzyciel nie odpuści i raz oszukany straci ochotę do rozmów.
O ile taka wola w ogóle występuje. Bowiem wiele firm windykacyjnych (w tym Statima) ma w naszej opinii bardzo charakterystyczne podejście do długów, a w szczególności wyceny ich wartości.
Statima kontra Ultimo – porównanie, które może Cie rozbawić
Jeśli czytający te słowa nie wiedzą, nasza kancelaria specjalizuje się w pomocy zadłużonym, których długi kupiły firmy windykacyjne (KRUK, Ultimo, BEST, HOIST, Intrum). W dużym skrócie – negocjujemy dla dłużnika umorzenie jego długów w taki sposób, aby dłużnik zaoszczędził jak najwięcej, a wierzyciel też był zadowolony.
Jak to wygląda w praktyce, pokazuje screen z dzisiejszej ugody dokonanej w imieniu dłużnika z firmą Ultimo. Która prowadzi identyczną działalność, choć oczywiście na inną, znacznie większą skalę i na innym poziomie świadomości wartości wierzytelności.
Zestawienie to jest cenne o tyle, że być może wskazuje na jakiś czynnik, który decyduje, że jedne firmy skupujące wierzytelności prą do przodu, inne zaś mają kłopoty finansowe. To już zadanie dla zarządzających firmami z tego drugiego koszyka. W każdym razie firmy ze świecznika, na podstawie moich informacji nie mają problemu, by podglądać rozwiązania, które sprawdzają się u konkurencji.
Podsumowanie tego, co na obrazku. Dłużnik Ultimo, mający zadłużenie 143.000 zł po nakazie zapłaty i egzekucjach komorniczych, oczywiście nieprzedawnione, otrzymał możliwość spłaty z umorzeniem ponad 93.000 zł, czyli 68% procent wartości.
Innymi słowy, dłużnik Ultimo może pozbyć się olbrzymiego długu (143.000 zł) spłacając 32% jego wartości – 50.000 zł A reszta (93.000 zł) zostaje umorzona.
Oczywiście dłużnik zostaje natychmiast wykreślony z BIG-ów.
Negocjacje w sprawie długów przedawnionych w firmie Statima
Przykład z Ultimo możesz nazwać polityką „lepszy wróbel w garści…”, ale również chłodną kalkulacją. Wiemy, jak wygląda to w firmie z czołówki europejskiej, czas posłuchać jak wygląda to w wydaniu polskiej firmy. Do Statimy zgłaszamy się w kilkunastoma przedawnionymi wielokroć tzw. „mandatami” za jazdę bez biletu pojazdami MPK. Łączna suma tych wierzytelności to 10.000 zł. Choć w naszej opinii są one kompletnie bezwartościowe, na prośbę dłużnika oferujemy 25% nominalnej wartości, czyli aż 2500 zł.
Tak, dłużnik zaoferował się sam, dobrowolnie zapłacić firmie Statima 2500 zł, choć wierzytelności na pierwszy rzut oka były przedawnione i bezwartościowe. Przyznacie, prezent, jaki zdarza się rzadko. I prawdopodobnie większość firm, mając przed sobą takiego „dobroczyńcę”, zrobiłaby wiele, aby się on przypadkiem nie rozmyślił.
Ale dla pracownicy Statimy obsługującej sprawę nie było to takie oczywiste. Nie wiem, z jakimi pełnomocnikami dłużników miała ona dotychczas do czynienia. Faktem jest, że pierwszy zgrzyt w negocjacjach nastąpił już na samym ich początku. Pełnomocnik został potraktowany jak osoba nie mająca bladego pojęcia w tej materii, o czym świadczy sugestia, aby dłużnik poprosił o umorzenie…na piśmie.
Dla tych, co z prawem niezbyt mają po drodze, informacja bardzo istotna. Nikt z odrobiną doświadczenia nie uzna w ten sposób długu.
podpuszczenie klienta do uznania długu
Gdyby sprawa trafiła na nieświadomego praw i przepisów, to być może udałoby się. Prośba złożona przez dłużnika i podpisana własnoręcznie automatycznie stanowiłaby uznanie przedawnionych długów.
Tak od wielu lat swojej szansy szukają wierzyciele wiekowych długów. Człowiek przychodzi z prezentem w postaci darmowej kasy i w ramach wdzięczności może przypadkiem uznać wszystkie swoje długi.
Oczywiście w tym przypadku do niczego nie doszło. Negocjator jest zbyt doświadczony, aby nabrać się na tak tanie chwyty. Ale niesmak pozostał…
Finał negocjacji z firmą Statima. Śmiać się czy zapłakać? Oceń sam
Nasz klient chciał, co było kilkukrotnie podkreślane, spłacić swoje przedawnione i o nieokreślonym statusie prawnym długi z lat młodości. Chciał. To dobre słowo. Gdyż jego propozycja została przez Statimę z Katowic…odrzucona.
Nie jest to pomyłka. Statima (tutaj uwaga) zażądała za przedawnione i kompletnie bezwartościowe wierzytelności 85% ich wartości. I było to żądanie wyartykułowane…na poważnie.
Rzecz niezwykła i bardzo trudna do zrozumienia. Najtęższe mózgi ekonomiczne miałyby tutaj nie lada zagwozdkę. Wydawać by się mogło, że firma mając jedyną i niepowtarzalną okazję do odzyskania zainwestowanych pieniędzy (i w tym przypadku najprawdopodobniej jeszcze dodatkowo zysku) złoży jakąś godną uwagi kontrpropozycje.
Problem części firm obracających wierzytelnościami, podobnie do Statimy, wydaje się polegać na tym, że nie potrafią płynnie przechodzić z roli windykatora do roli wierzyciela. Kiedy to walczy się już o swoje pieniądze, a nie o procent od cudzego zlecenia. Że jest to do zrealizowania. to widać po KRUK-u czy Ultimo.
Finał jest taki, że Statima nie dostaje od tego klienta ani grosza. Może za to delektować się posiadaniem jakże drogocennych dla siebie przedawnionych wierzytelności. Jak daleko z taką polityką zajdzie? Nie mnie oceniać. Zrobi to giełda…..
Informacje dla dłużników firmy Statima
Ponieważ udało nam się poznać metody działania tej firmy, garść uwag dla Ciebie. Pamiętaj zatem:
Jeśli otrzymasz wezwanie do zapłaty od firmy Statima, nie wpadaj w panikę. Może mieć ono wartość makulatury.
Twoje wierzytelności mogą być przedawnione – to jest dla Ciebie najbardziej istotne.
Zweryfikuj to koniecznie, żądając od firmy windykacyjnej przedstawienia nakazu sądowego.
Jeśli firma go nie posiada, nie wchodź w żadne dyskusje, nie podawaj żadnych danych i niczego nie podpisuj.
Jeśli rozmawiasz przez telefon lub maila, powiedz lub napisz wyraźnie, że nie kojarzysz takich zobowiązań.
Nie daj się złapać na propozycje ugód, gdyż jeśli nie masz doświadczenia, możesz łatwo uznać swój dług i wpaść w kłopoty.
Nie przejmuj inicjatywy w sprawie częściowych spłat, to wierzyciel ma wyjść z propozycją (na piśmie).
Jeśli Twój dług jest przedawniony, możesz o nim zapomnieć.
Czy podane tu informacje były przydatne? Oceń nas klikając na gwiazdkę
Głosuj Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 37 Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!
Share this: Facebook
§ Wezwanie do zapłaty z firmy Statima
Nazwa użytkownika Pamiętaj moje logowanie? Hasło
13-10-2012, 01:31 berka152 Początkujący
Posty: 3 Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY! Witam wszystkich, jestem tu pierwszy raz.
Mam taki problem – dokładniej mówiąc, ma go moja mama (emerytka).
Dzisiaj, tj. w piątek 12.10.2012r., mama znalazła w skrzynce pocztowej ZWYKŁY list z jakiejś firmy windykacyjnej Statima z Katowic.
Dowiedziałam się o tym kilka godzin temu, mama przez telefon płakała, jest roztrzęsiona. Ma zapłacić 150 zł za coś, za co nie powinna płacić nic, a co wydarzyło sie we wrześniu 2007r.
Mama mieszka ok. 600km ode mnie, na drugim końcu Polski (Dolny Śląsk), i nie mogę pomóc jej na miejscu, pójść z nią do prawnika itp. Mama wpadła w histerię, bo nie tylko, że dla niej 150 zł to jest ogromna kwota (ma emeryturę 980 zł netto), ale załamała się tym, że (jak twierdzi) jest na pewno na liscie w rejestrze dłużników – dla niej to dyshonor i hańba…
Mama mieszka na terenie takiej małej aglomeracji kilku miast, komunikacja miejska jest wspólna, ale jeszcze w 2007r. obowiązywały dwa różne wzory biletów miejskich, bo autobusy należały do dwóch różnych firm przewozowych. Bilety różniły się kolorem, na różne trasy międzymiastowe należało kasować inne bilety. Było z tym dużo zamieszania, bo ludzie się ciągle mylili i na danej trasie kasowali nie to, co trzeba. Mojej mamie taka sytuacja przydarzyła się dwa razy.
Za pierwszym, gdy dostała mandat za niby jazdę bez biletu (ale skasowała bilet, tyle że nie tego koloru, co trzeba – nosiła cały zapasik w torebce), pojechała wyjaśnić sprawę do urzędu gminy, bo on był zleceniodwacą dla tych dwóch firm przewozowych (dla obu naraz, jak rozumiem). Uznano jej reklamację (pokazała skasowany bilet tej drugiej firmy), mandat anulowano.
Sytuacja powtórzyła się kolejny raz, właśnie we wrześniu 2007 r. Mam znów była to wyjaśniać (przy okazji nakrzyczała urzędników za to, że nie ma jedego wspólnego wzoru biletów) i znów jej mandat anulowano.
Ale jest problem: anulowanie było ustne, zapewniono mamę o tym i już.
Minęlo 5 lat, i nagle dziś ten list od jakiejś Statimy.
Przysłali kopię pisma o przekazaniu należności dłużnej od urzędu gminy do firmy Statima. Jest nazwisko urzędnika, sygnatura pism itd. – to przekazanie praw do windykacji ma datę 02.10.2012r.
Data 08.10.2012r. to dana wysłania przez Statimę listu do mojej mamy (datowanie pisma oraz data widoczna na pieczątce na kopercie).
Jest data OSTATECZNA wpłaty długu – poniedziałek 15.10.2012r.! Czyli – w piątek wyjęta koperta ze skrzynki, zwykły list, nie polecony, a w poniedziałek należy wpłacić 150 zł, i jeszcze jest OBOWIĄZEK powiadomienia o wpłacie! Telefonicznie, mailem albo faxem. Bo piszą (straszą!), że jeśli do 15 października nie wpłynie powiadomienie (czyli dowód wpłaty), to oni uruchamiają procedurę: sprawa do sądu, wzrost kosztu zadłużenia do ok. 5 tys. zł (tak mama mi czytała przez telefon, płacząc), bo policzą koszty sądowe, itp., itd.
Ja już nawet nie wspomnę, że moja mama to taki szczególny przypadek honorowy, że nie chce nigdy słyszeć o mojej pomocy finansowej (choć i tak pomagam, ale w innej formie) – ale w tej sprawie, nawet gdybym chciała wyłożyć te 150 zł, to nie mam jak! Mama nie ma konta bankowego, nie zdążyłabym jej i tak tego przysłać przekazem, a pożyczyć mama nie ma od kogo.
Ale proszę o odpowiedź: czy takie wezwanie, przysłane zwykłym listem, w ogóle może być uznane za doręczone? Przecież mama mogła być np. w szpitalu albo u mnie z wizytą, i nie dostać do rąk własnych tego pisma przez dłuższy czas!
I czy tak skandalicznie krótki termin na wpłatę jest zgodny z przepisami? List dochodzi w piątek, a w poniedziałek już mają być i pieniądze wpłacone, i powiadomienie o wpłacie? Czy jeszcze emeryt musi płacić za telefonowanie? Bo z internetu moja 70-kilkuletnia mama nie korzysta, więc opcja “darmowe powiadomienie e-mailem” odpada.
No i sama istota sprawy: jak to jest, że urząd gdminy anulował mandat, minęło we wrześniu dokładnie 5 lat od wydarzenia, nikt w międzyczasie nie wzywał do zapłaty, więc jak to jest? Nie ma przedawnienia? Czytałam tu na forum, że za “wezwanie do zapłaty” uważa się w takiej sprawie samo wystawienie mandatu – ale przecież mama była w urzędzie i anulowano jej mandat! Czy teraz ma płacić karę, bo nie ma dowodu na piśmie o tym anulowaniu?
Co z tym zrobić? Jest problem, bo myślę, że w czasie weekendu nikt z Was mi nie zdąży odpisać, a w poniedziałek mija ten wzięty z sufitu termin do zapłaty… Mama nie zapłaci, bo zwyczajnie nie ma czym. Dostała w środę emeryturę, opłaciła rachunki, czynsz, wykupiła leki i akurat na życie zostało jej ok. 180zł.
Czy w takiej sytuacji ma sens to, żebym jej potem przysłała te pieniądze, skoro pewnie ta firma-hiena z Katowic już z radością uruchomi całą procedurę? Bo tak straszą – jest mowa o sądzie, o kilkutysięcznej kwocie do spłaty potem, o zajęciu wynagrodzenia itd.
Czy to wszystko trzyma się kupy? Czy tak to może się odbywać?
Co moja mama powinna zrobić? Jak ja jej mogę pomóc? Co jej poradzić?
Z góry dzięki za pomoc. 13-10-2012, 01:39 eewwaa1111 Stały bywalec
Posty: 670 RE: Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY! Art.. 778 k.c – roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od daty przewozu.
Można do nich napisać:
Nie uznaję roszczenia w związku z art. 778 K.C – tylko tyle, ani słowa więcej. Wysłać za potwierdzeniem odbioru i wiecej z nimi nie rozmawiac ani nie odpisywać.
Zając ich metody “odzyskiwania” długów będą nadal natrętnie domagać się zapłaty i na to musisz mamę uodpornić. Mogą też wystąpić do sądu o nakaz zapłaty – jeżeli kiedykolwiek coś takiego przyjdzie należy wnieść sprzeciw i podnieść zarzut przedawnienia. 13-10-2012, 01:51 djiksik Stały bywalec
Posty: 2.941 RE: Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY! Niech czeka na pismo z sadu i koniecznie w terminie odwola sie na przedawnienie i po sprawie.Niech do nich nie dzwoni ani nie idze na zadne ugody.A co do kosztow po sadzie to ta kwota z kosmosu 13-10-2012, 02:25 berka152 Początkujący
Posty: 3 RE: Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY!
DZIĘKUJĘ WAM!!!
Mama już poszła spać, a ja siedzę i chodzę po internecie i czytam, szukam…
Zrobię, jak radzicie, uspokoję jutro mamę, zabronię gdziekolwiek dzwonić i przyznawać się, że dostała takie pismo.
Czy sądzicie, że wysłanie listu przez Statimę jako zwykłego ma jakiekolwiek znaczenie, tzn. na ich niekorzyść? Czy można grać, za przeproszeniem, durnia, i w razie czego bardzo się zdziwić, gdyby się odezwali jeszcze raz, i twierdzić, że żadnego pisma się nie dostało? Czy taka firma NIE MUSI wysyłać takich wezwań przesyłką poleconą (lub doręczycielem, za potwierdzeniem odbioru)? Czy brak tej formy nie powoduje, że wezwanie jest nieskuteczne/nieważne?
Czy jest możliwe, że to mogło być za potwierdz. odb., ale ktoś podrobił podpis, bo np. nie zastał mamy w domu?
Na koniec tylko jeszcze raz dopytam: jak to jest z biegiem terminu przedawnienia? Czy np. to, że urząd gminy (jako właściciel komunikacji miejskiej – zajrzałam na ich stronę kilka minut temu, nadal miasto tym zarządza) sprzedał długi Statimie, to przedłuża okres przedawnienia? Ale i tak data na ich piśmie to 2. października (jak rozumiem mamę, to jest właśnie kopia pisma, kiedy przekazali długi Statimie), a nr na mandacie (który Statima cytuje) zaczyna się od liczb “2007/09/…” i inne liczby dalej.
Czyli – zdarzenie miało miejsce we wrześniu 2007r.
Czy ewentualne oddalenie/umorzenie sprawy przez sąd (o ile Statima chciałaby dalej się w to bawić) jest pewne? Nie chodzi mi, rzecz jasna, o wróżenie z gwiazd , tylko jak myślicie – czy to jakiś standard w takich sprawach czy raczej może się zdarzyć raz na milion, że nakażą mamie płacić te horrendalne kwoty? Bo tak tam jest ponoć wyliczone: mama czytała werset po wersecie o kosztach procesowych, o pełnomocniku zastępczym czy jakoś tak, po prostu całe wyliczenie kosztów, które mamę czekają, jeśli “dobrowolnie” nie zapłaci 150zł do poniedziałku 15.10.2012r….
Czy jesteście prawnikami? Czy macie zdanie na temat, czy postępowanie firm takich, jak ta Statima, jest w ogóle uznawane za etyczne w środowisku prawniczym? Czy to jest tak do końca i dosłownie zgodne z literą prawa? Np. tak krótki termin dany na zapłatę? I takie straszenie, jakby to byli gangsterzy jacyś? Czy to się nadaje do nagłośnienia w prasie lub tv, czy raczej jest to “normalne” postępowanie firm windykacyjnych i nikt by się tym nie zajął, bo to nie ‘afera’?
Uff, emocje mnie ponoszą.
Jeszcze raz serdeczne DZIĘKI za odpowiedzi! Ojoj, nie wierzę, ktoś tu po nocy zajrzał i odpowiedział!DZIĘKUJĘ WAM!!!Mama już poszła spać, a ja siedzę i chodzę po internecie i czytam, szukam…Zrobię, jak radzicie, uspokoję jutro mamę, zabronię gdziekolwiek dzwonić i przyznawać się, że dostała takie pismo.Czy sądzicie, że wysłanie listu przez Statimę jako zwykłego ma jakiekolwiek znaczenie, tzn. na ich niekorzyść? Czy można grać, za przeproszeniem, durnia, i w razie czego bardzo się zdziwić, gdyby się odezwali jeszcze raz, i twierdzić, że żadnego pisma się nie dostało? Czy taka firma NIE MUSI wysyłać takich wezwań przesyłką poleconą (lub doręczycielem, za potwierdzeniem odbioru)? Czy brak tej formy nie powoduje, że wezwanie jest nieskuteczne/nieważne?Czy jest możliwe, że to mogło być za potwierdz. odb., ale ktoś podrobił podpis, bo np. nie zastał mamy w domu?Na koniec tylko jeszcze raz dopytam: jak to jest z biegiem terminu przedawnienia? Czy np. to, że urząd gminy (jako właściciel komunikacji miejskiej – zajrzałam na ich stronę kilka minut temu, nadal miasto tym zarządza) sprzedał długi Statimie, to przedłuża okres przedawnienia? Ale i tak data na ich piśmie to 2. października (jak rozumiem mamę, to jest właśnie kopia pisma, kiedy przekazali długi Statimie), a nr na mandacie (który Statima cytuje) zaczyna się od liczb “2007/09/…” i inne liczby dalej.Czyli – zdarzenie miało miejsce we wrześniu 2007r.Czy ewentualne oddalenie/umorzenie sprawy przez sąd (o ile Statima chciałaby dalej się w to bawić) jest pewne? Nie chodzi mi, rzecz jasna, o wróżenie z gwiazd, tylko jak myślicie – czy to jakiś standard w takich sprawach czy raczej może się zdarzyć raz na milion, że nakażą mamie płacić te horrendalne kwoty? Bo tak tam jest ponoć wyliczone: mama czytała werset po wersecie o kosztach procesowych, o pełnomocniku zastępczym czy jakoś tak, po prostu całe wyliczenie kosztów, które mamę czekają, jeśli “dobrowolnie” nie zapłaci 150zł do poniedziałku 15.10.2012r….Czy jesteście prawnikami? Czy macie zdanie na temat, czy postępowanie firm takich, jak ta Statima, jest w ogóle uznawane za etyczne w środowisku prawniczym? Czy to jest tak do końca i dosłownie zgodne z literą prawa? Np. tak krótki termin dany na zapłatę? I takie straszenie, jakby to byli gangsterzy jacyś? Czy to się nadaje do nagłośnienia w prasie lub tv, czy raczej jest to “normalne” postępowanie firm windykacyjnych i nikt by się tym nie zajął, bo to nie ‘afera’?Uff, emocje mnie ponoszą.Jeszcze raz serdeczne DZIĘKI za odpowiedzi! 13-10-2012, 06:15 Użytkownik Gość RE: Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY!
Mogą dochodzić w sposób o którym pisze @eewwaa1111:
Cytat: eewwaa1111 Napisał/a Zając ich metody “odzyskiwania” długów będą nadal natrętnie domagać się zapłaty i na to musisz mamę uodpornić. Wszystko co piszą przedmówcy to prawda. Proszę jednak zwrócic uwagę, że nawet jeśli sąd uzna roszczenie za przedawnione, nie oznacza to ze ono już nie istnieje. Istnieje nadal, z tym ze wierzyciel nie może go dochodzić na drodze sądowej.Mogą dochodzić w sposób o którym pisze @eewwaa1111: 13-10-2012, 08:12 eewwaa1111 Stały bywalec
Posty: 670 RE: Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY! Wpisz w forumową wyszukiwarkę hasło “firma windykacyjna”, a dużo się dowiesz o ich metodach.
Sprzedaż firmie windykacyjnej nie ma znaczenia dla przedawnienia.
Oddalenie pozwu po podniesieniu przez pozwanego zarzutu przedawnienia jest niemalże pewne.
W prasie i tv było bardzo dużo na temat firm wind., ale zapewne jako niezainteresowana tematem nie zwróciłaś na to uwagi. Były również nakładane na nie kary.
Szczególnie uczul mamę na nadchodzące listy polecone – w razie nakazu zapłaty termin do wniesienia sprzeciwu to dwa tygodnie od odebrania go.
P.s Wysłałam e-mail na Twoja pocztę. Pisma z Fw do niczego nie zobowiązują – możesz je potraktować jako ostrzeżenie przed ich dalszym, natrętnym pisemnym i telefonicznym nagabywaniem do spełnienia roszczenia łącznie z wniesieniem do sądu pozwu o zapłatę – tym bardziej, że z ich punktu widzenia w przypadku Twojej mamy trafili na “podatny grunt”. Wiesz równie dobrze jak ja, że człowiek w tym wieku nie mający pojęcia o co w tym wszystkim chodzi zapłaciłby to nie widząc innego wyjścia często gęsto odejmując sobie ostatnią kromkę chleba od ustWpisz w forumową wyszukiwarkę hasło “firma windykacyjna”, a dużo się dowiesz o ich metodach.Sprzedaż firmie windykacyjnej nie ma znaczenia dla przedawnienia.Oddalenie pozwu po podniesieniu przez pozwanego zarzutu przedawnienia jest niemalże pewne.W prasie i tv było bardzo dużo na temat firm wind., ale zapewne jako niezainteresowana tematem nie zwróciłaś na to uwagi. Były również nakładane na nie kary.Szczególnie uczul mamę na nadchodzące listy polecone – w razie nakazu zapłaty termin do wniesienia sprzeciwu to dwa tygodnie od odebrania go.Wysłałam e-mail na Twoja pocztę. 13-10-2012, 22:10 berka152 Początkujący
Posty: 3 RE: Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY!
Dziękuję też eewwaa1111 za mejla, właśnie zerknęłam i widzę dużo linków do poczytania!
Wiecie co, bywam na różnych forach od wielu lat, ale jeszcze tak szybkiej reakcji i tak pomocnych odpowiedzi na pytania nie dostałam NIGDY!
Wielkie dzięki raz jeszcze, jesteście naprawdę dobrymi ludźmi, drodzy eewwaa1111, djiksik i amadia66 !
Bardzo mnie uspokoiły Wasze odpowiedzi, wiem już, jak mamę nastawić i czego się spodziewać. Myślę, że dam radę i jakoś pomogę jej przetrwać ewentualne nagabywania tych hien…
Zaraz zabieram się za czytanie.
Dobrej nocy i miłej niedzieli! Dopiero siadłam do komputera, za chwilę przejrzę wszystkie wątki na ten temat – dzięki Wam za kolejne odpowiedzi!Dziękuję teżza mejla, właśnie zerknęłam i widzę dużo linków do poczytania!Wiecie co, bywam na różnych forach od wielu lat, ale jeszcze tak szybkiej reakcji i tak pomocnych odpowiedzi na pytania nie dostałam NIGDY!Wielkie dzięki raz jeszcze, jesteście naprawdę dobrymi ludźmi, drodzyBardzo mnie uspokoiły Wasze odpowiedzi, wiem już, jak mamę nastawić i czego się spodziewać. Myślę, że dam radę i jakoś pomogę jej przetrwać ewentualne nagabywania tych hien…Zaraz zabieram się za czytanie.Dobrej nocy i miłej niedzieli! 22-09-2014, 16:15 dread1989 Początkujący
Posty: 1 RE: Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY! Też mam taką sytuację. Moja dziewczyna dostała takie same wezwanie, również po 5 latach.
Zadzwoniłem do nich z informacją, że zgodnie z art.778 k.c. nie uznaję ich roszczenia.
Pani odpowiedziała, że ten paragraf nieobowiązuje, ponieważ roszczenie zostało zarządzone poniżej roku od przejazdu a teraz jest tylko kontynuowane.
Powiedziała, że odnotowuje odmowę zapłaty a sprawa zostanie skierowana do sądu. Dodatkowo poinformowała, że moja dziewczyna zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Długów.
Co teraz? Czy mają takie prawo? 22-09-2014, 19:43 rafmik Stały bywalec
Posty: 850 RE: Wezwanie do zapłaty z firmy Statima – POMOCY! Cytat: dread1989 Napisał/a
Pani odpowiedziała, że ten paragraf nieobowiązuje, ponieważ roszczenie zostało zarządzone poniżej roku od przejazdu a teraz jest tylko kontynuowane.
Cytat: dread1989 Napisał/a Powiedziała, że odnotowuje odmowę zapłaty a sprawa zostanie skierowana do sądu. Dodatkowo poinformowała, że moja dziewczyna zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Długów.
Co teraz? Czy mają takie prawo?
Przypilnować trzeba tylko, żeby Statima wpisała poprawny adres w pozwie – żeby Twoja dziewczyna dostała list z sądu.
Co do wpisów do rejestrów długu – przy obecnym stanie prawnym mają do tego prawo, oczywiście Ty masz prawo do wpisania zastrzeżenia do tego wpisu.
Jest szansa, że to się niedługo zmieni, trwają prace nad ustawą, która uniemożliwi wpisywanie w rejestry długów przedawnionych. Bzdura. Jak nie było w międzyczasie złożonego pozwu to należność jest przedawniona na 100%.Jak skierują sprawę do sądu to będzie trzeba wnieść sprzeciw/odpowiedz na pozew, w nim podnieść z ostrożności procesowej zarzut przedawnienia oraz nie istnienia zobowiązania (spore szanse, że Statima nie dysponuje żadnymi papierami, ale to się zobaczy już w pozwie).Przypilnować trzeba tylko, żeby Statima wpisała poprawny adres w pozwie – żeby Twoja dziewczyna dostała list z sądu.Co do wpisów do rejestrów długu – przy obecnym stanie prawnym mają do tego prawo, oczywiście Ty masz prawo do wpisania zastrzeżenia do tego wpisu.Jest szansa, że to się niedługo zmieni, trwają prace nad ustawą, która uniemożliwi wpisywanie w rejestry długów przedawnionych.
Podobne wątki na Forum Prawnym Wątek Wezwanie do zapłaty z kancelarii STATIMA (odpowiedzi: 2) Witam, z góry przepraszam jeżeli podobne pytanie pojawiło się już wcześniej. Mam jednak nadzieję, że ktoś z Państwa mi pomoże, bo znalazłam się w… Wezwanie do zapłaty KZKGOP oraz Statima (odpowiedzi: 5) Witam, w zeszłym tygodniu dostałem pismo z KZKGOP, że moja sprawa zostaje skierowana do sądu rejonowego co w konsekwencji może doprowadzić do… STATIMA – przedsądowe wezwanie do zapłaty (odpowiedzi: 31) Witam, sytuacja wygląda tak: mam niezapłacone 2 mandaty za brak biletu podczas przejazdu komunikacją miejską. Jakieś 2 tygodnie temu przyszło do mnie… Wezwanie do zapłaty STATIMA (odpowiedzi: 5) Witam wczoraj zastałem w skrzynce 2 listy od KANCELARI STATIMA pisze w nim moje zobowiazanie jeden 140 zł drugi 350zł. W liscie nie ma nic… Statima – przedsądowe wezwanie do zapłaty. (odpowiedzi: 2) Witam! Chciałabym przedstawić mój problem. Zwykłym listem przyszła do mnie korespondencja, że muszę zapłacić prawie 200 zł do 18.12.2012 roku, lecz… Wezwanie do zapłaty statima (odpowiedzi: 1) Mam kłopot z tą firmą, 19 października 2011r. moja córka jechała mzk w Koszalinie, miała bilet miesięczny legitymację szkolną, nie był wpisany numer…
Federacja Konsumentów
Co zrobić kiedy otrzymamy wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej
Przede wszystkim konsument musi:
Przeczytać, z jakiego tytułu dochodzone jest wobec niego roszczenie, np.: niezapłacona faktura.
Zastanowić się, czy wymagane przez firmę windykacyjna roszczenie nie zostało już przez niego opłacone – w takiej sytuacji najlepiej pisemnie, listem poleconym, zwrócić się do wierzyciela i firmy windykacyjnej z wyjaśnieniem i załączonym dowodem zapłaty – kopią, nie oddajemy oryginału!
Ustalić, czy na pewno kiedykolwiek miał do czynienia z wymienionym przez firmę windykacyjną wierzycielem, np. czy miał podpisaną umowę na świadczenie usług telefonicznych z tym operatorem, czy zawierał umowę kredytu w tym banku, czy zamawiał, kupował towar w firmie wysyłkowej. Jeżeli nie jesteśmy pewni, powinniśmy listem poleconym zażądać od firmy windykacyjnej czy wskazanego wierzyciela kopii dokumentu, na podstawie którego mamy dług, np. kopii umowy.
Sprawdzić, czy roszczenie nie jest przedawnione. Przedawnienie polega na tym, że na skutek upływu czasu wierzyciel nie może dochodzić należnych mu pieniędzy przed sądem. Jednak dług nadal istnieje, ale przekształca się w tzw. “roszczenie niezupełne”, które cechuje się tym, że nie może być przymusowo egzekwowane. Konsument może oczywiście dobrowolnie spłacić dług. W większości przypadków roszczenie przedsiębiorcy przeciwko konsumentowi będzie się przedawniać z upływem trzech lat. Od tej generalnej zasady są wyjątki i w razie wątpliwości warto skonsultować swój konkretny przypadek z ekspertem naszej organizacji. Termin przedawnienia liczymy od dnia, w którym powinniśmy zapłacić za fakturę, wpłacić ratę kredytu, od terminu wyznaczonego nam w wezwaniu do zapłaty przesłanym przez wierzyciela itp.
Termin przedawnienia może zostać przerwany, ale tylko w trzech przypadkach:
– jeżeli wierzyciel podejmie działania zmierzające do wyegzekwowania długu od konsumenta przed sądem, sądem polubownym lub innym organem, np. komornikiem. Do takich czynności wierzyciela zalicza się między innymi wytoczenie powództwa lub wezwanie do zawarcia ugody;
– jeżeli dłużnik uzna roszczenie drugiej strony. Może się tak zdarzyć, że konsument-dłużnik wyśle do wierzyciela albo firmy windykacyjnej pismo, w którym poinformuje, że nie może zapłacić żądanej kwoty od razu, ale zrobi to w ratach;
– jeżeli konsument zgodzi się na postępowanie mediacyjne.
W tych wypadkach bieg przedawnienia liczy się od nowa.
Jeżeli konsument poinformował firmę windykacyjną o przedawnieniu długu albo o tym, że żądana kwota już została zapłacona i mimo to kierowane są do niego pisma lub firma telefonuje, powinien przestać reagować. Firma windykacyjna zawsze będzie próbowała wyegzekwować pieniądze, szczególnie przy roszczeniach przedawnionych, gdy wykupiła „przeterminowane” długi. Jeżeli roszczenie jest przedawnione albo dług spłaciliśmy już wcześniej, nie jesteśmy zobowiązani w żaden sposób do zapłaty. Konsument powinien tylko zwracać szczególną uwagę na korespondencję z sądu lub od komornika. Wierzyciel czy firma windykacyjna może bowiem złożyć pozew do sądu i wtedy konsument musi zgłosić fakt przedawnienia długu lub przedstawić dowody zapłaty. Należy to zrobić, pisząc odpowiedź na pozew lub na pierwszej rozprawie w sądzie. Jeżeli sąd wydał już nakaz zapłaty i przesłał pismo w tej sprawie do konsumenta lub otrzymał on decyzję od komornika o rozpoczęciu egzekucji, musi napisać sprzeciw. W otrzymanym z sądu lub od komornika dokumencie konsument znajdzie nieprzekraczalne terminy, w których musi zareagować i odpowiedzieć, czyli przedstawić wszystkie znane mu fakty, np. przedawnienie długu lub kopię dowodu jego zapłaty.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji , finansowanego z Funduszy EOG
Bezpłatne porady prawne
Spytaj prawnika o swoją sprawę Sformułuj pytanie krótko i jednoznacznie, bez używania danych
Otrzymaj odpowiedzi od doświadczonych prawników Odpowiedzi wyślemy Ci na e-mail oraz anonimowo umieścimy na liście problemów
Poczuj się bezpieczniej W przypadku potrzeby kontynuowania wyjaśnień możesz nawiązać z prawnikiem kontakt osobisty
Wyszukaj odpowiedzi prawników na interesujący Cię temat SZUKAJ
Zadaj pytanie prawnikowi na interesujący Cię temat. Twoje zgłoszenie jest bezpłatne i pojawi się w serwisie anonimowo. Wpisz miejscowość, dodaj krótki, ale szczegółowy opis sprawy oraz swój adres e-mail. Skuteczni prawnicy z całego kraju udzielą Ci darmowej porady prawnej. Rozwód, alimenty, spadek, a może prawo pracy? Które zagadnienie Cię interesuje? Nurtujące Cię zagadnienie zostanie przekazane prawnikowi, który specjalizuje się w wybranej dziedzinie prawa. Otrzymasz krótką, nieodpłatną odpowiedź, która pozwoli Ci zdecydować czy Twój problem wymaga dalszych konsultacji prawniczych. więcej
Stare długi. Kiedy przedawniają się mandaty i inne zaległe płatności
Od niemal półtora roku obowiązują bardziej korzystne dla dłużników (lub rzekomych dłużników) terminy przedawnienia. Ustawodawca skrócił czas, w ciągu którego wierzyciel (czyli ten, kto domaga się zapłaty) może żądać zwrotu pieniędzy. Po upływie tych terminów klienci mogą się uchylić od zapłaty. Obecnie długi przedawniają się co do zasady po sześciu, a nie jak jeszcze do niedawna – po dziesięciu latach. Od zasady są przewidziane, rzecz jasna, wyjątki – przypomina “Gazeta Wyborcza”.
A jakie roszczenia przedawniają się szybciej? Po dwóch latach przedawniają się roszczenia z umowy o dzieło, czy umowy sprzedaży.
Po trzech latach czynsz za mieszkanie czy niespłacona kaucja/zaliczka a także roszczenia okresowe np. opłata za comiesięczne korzystanie z siłowni.
Ponadto koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego (chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata). W praktyce: jeśli zawarliśmy z hydraulikiem umowę o dzieło w 2019 r., a termin płatności minął w lipcu 2019 r., to świadczenie przedawni się nie w lipcu 2021 r., lecz ostatniego dnia 2021 r.
Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?
Co z przedawnieniem mandatów?
Mandat za fotoradar – przedawnia się po 1 roku od wykroczenia, jeśli w tym czasie przeciwko sprawcy nie zostało wszczęte postępowanie. Jeśli zostało wszczęte to dwa lata od zakończenia tego okresu, (jak z prostej arytmetyki wychodzi po 3 latach od popełnienia czynu) – czytamy w “GW”.
Mandat za jazdę bez biletu autobusem tramwajem/pociągiem (formalnie jest to kara za jazdę bez biletu, nie mandat) – przedawnienia się po roku.
Opłata dodatkowa za parkowanie – tu przedawnienie następuje po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym zaistniało zdarzenie.
Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
키워드에 대한 정보 statima wezwanie do zapłaty
다음은 Bing에서 statima wezwanie do zapłaty 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Co zrobić gdy otrzymałem niezasadne wezwanie do zapłaty?
- Prawemnalewo
- akcjawindykacja
- terazjamówię
- windykacja
- prawo
- wezwaniedozapłaty
- dług
Co #zrobić #gdy #otrzymałem #niezasadne #wezwanie #do #zapłaty?
YouTube에서 statima wezwanie do zapłaty 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Co zrobić gdy otrzymałem niezasadne wezwanie do zapłaty? | statima wezwanie do zapłaty, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.