당신은 주제를 찾고 있습니까 “skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić – Zatrudnianie pracowników krok po kroku – odc. 7 – Badania lekarskie pracownika“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 parpgovpl 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,520회 및 998171 Like 개의 좋아요가 있습니다.
Dane podmiotu wypełniającego druk i rodzaju badania
W lewym górnym rogu pracodawca powinien zamieścić swoje dane (najlepiej w formie pieczątki). Na orzeczeniu wydanym przez lekarza medycyny pracy będzie widniała nazwa i adres pracodawcy, jaki widnieje na skierowaniu.Podsumowując, przepisy nie określają, ile ważne jest skierowanie na badania, co oznacza, że można je wystawić nawet kilka miesięcy przed upływem terminu. Jednak praktyka wskazuje, iż najbardziej optymalny czas to 30 dni przed końcem badań.Nakłada on na pracodawcę obowiązek wydawania pracownikowi skierowania na badania lekarskie w dwóch egzemplarzach, przy czym jeden egzemplarz zatrzymuje osoba skierowana na badania. Do końca 2018 roku przepisy prawa wprost nie stanowiły o obowiązku zarchiwizowania skierowania na badania lekarskie bądź jego kopii.
- imię i nazwisko,
- numer PESEL, a w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL, należy podać serię i nazwę dokumentu stwierdzającego tożsamość, natomiast w przypadku osoby przyjmowanej do pracy – datę urodzenia,
…
- bakterie,
- wirusy,
- grzyby.
skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Zatrudnianie pracowników krok po kroku – odc. 7 – Badania lekarskie pracownika – skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
W tym odcinku m. in.:
– Rodzaje badań lekarskich
– Umowa z zakładem medycyny pracy
– Skierowanie na badania wstępne
– Kiedy trzeba przeprowadzać badania wstępne, okresowe lub kontrolne
Prowadzi: Agata Kicińska
skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Jak prawidłowo wypełnić skierowanie na badanie … – Promeda
– badanie kontrolne – wykonywane jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim pow. 30 dni. Rodzaj badania wybieramy wykreślając niepotrzebne opcje. Dane …
Source: www.promeda.pl
Date Published: 3/8/2021
View: 4468
jak wypełniać skierowanie pracownika na badania w ramach
Wypełniając skierowanie należy uwzględnić następujące informacje: … kontrolne – po zwolnieniu lekarskim przekraczającym 30 dni (pracownik winien.
Source: medica.siedlce.pl
Date Published: 10/7/2022
View: 293
Jak wypełnić skierowanie na badania lekarskie krok po kroku?
Wzór skierowania na badania medycyny pracy został ściśle określony przez … Prawłowo wypełnione skierowanie na badanie lekarskie powinno …
Source: prof-med.pl
Date Published: 4/22/2022
View: 3322
Jak poprawnie wypełnić skierowanie na badania lekarskie
Proponuję zbieranie dokumentów rozpocząć od skierowania kandydata do pracy na wstępne badania lekarskie. Zanim podpiszemy umowę o pracę.
Source: www.bhpowski.pl
Date Published: 10/27/2021
View: 8371
Wytyczne do wypełnienia skierowań na badanie profilaktyczne
SKIEROWANIE NA BADANIA LEKARSKIE. ( wstępne / okresowe / kontrolne*) ). Działając na podstawie art. 229 § 4a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.
Source: cso.uj.edu.pl
Date Published: 7/15/2021
View: 2768
Skierowanie na badania lekarskie: jak napisać? Wzór
Skierowanie na badania lekarskie następnie należy wypełnić, umieszczając: oznaczenie pracodawcy – nazwa firmy, adres, NIP, REGON (pieczęć …
Source: www.gowork.pl
Date Published: 3/12/2022
View: 2330
Wskazówki, jak wypełnić nowy wzór skierowania na badania …
Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązuje nowy wzór skierowania na badania lekarskie pracowników. Wzór ten jest jeden dla wszystkich badań …
Source: www.portalbhp.pl
Date Published: 7/30/2022
View: 6990
Skierowanie na badania lekarskie 2022. Pobierz darmowy wzór
Stąd też obowiązkowe badania lekarskie, na które wystawia on skierowanie. Jakie mamy rodzaje takich badań? Jak wypełnić niezbędny dokument?
Source: inewi.pl
Date Published: 12/30/2022
View: 5796
주제와 관련된 이미지 skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zatrudnianie pracowników krok po kroku – odc. 7 – Badania lekarskie pracownika. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić
- Author: parpgovpl
- Views: 조회수 4,520회
- Likes: 998171 Like
- Date Published: 2020. 1. 21.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=dIRq-9yeAak
Jak poprawnie wypełnić skierowanie na badania lekarskie?
Dane podmiotu wypełniającego druk i rodzaju badania
W lewym górnym rogu pracodawca powinien zamieścić swoje dane (najlepiej w formie pieczątki). Na orzeczeniu wydanym przez lekarza medycyny pracy będzie widniała nazwa i adres pracodawcy, jaki widnieje na skierowaniu.
Jakie czynniki wpisać na skierowaniu na badania lekarskie?
…
- bakterie,
- wirusy,
- grzyby.
Jaką datą na skierowaniu na badania lekarskie?
Podsumowując, przepisy nie określają, ile ważne jest skierowanie na badania, co oznacza, że można je wystawić nawet kilka miesięcy przed upływem terminu. Jednak praktyka wskazuje, iż najbardziej optymalny czas to 30 dni przed końcem badań.
Po co dwa egzemplarze skierowania na badania?
Nakłada on na pracodawcę obowiązek wydawania pracownikowi skierowania na badania lekarskie w dwóch egzemplarzach, przy czym jeden egzemplarz zatrzymuje osoba skierowana na badania. Do końca 2018 roku przepisy prawa wprost nie stanowiły o obowiązku zarchiwizowania skierowania na badania lekarskie bądź jego kopii.
Ile egzemplarzy skierowania na badania lekarskie?
wydajesz trzy egzemplarze skierowania na badania – jedno dla placówki medycznej, drugie dla przyszłego pracownika, a trzecie umieszczasz w aktach osobowych.
Jak wypełnić skierowanie na badania okresowe?
…
Skierowanie na badanie powinno zawierać następujące dane personalne pracownika:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- adres zamieszania,
- stanowisko pracy.
Co to są czynniki fizyczne?
czynniki fizyczne– zagrożenia fizyczne dotyczy takich zjawisk, jak hałas, hałas ultradźwiękowy, drgania mechaniczne, mikroklimat zimny i gorący, promieniowanie jonizujące. czynniki biologiczne- wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty lub inne żywe organizmy zdolne do wywołania u człowieka choroby.
Czy na skierowaniu na badania musi być pieczątka lekarza?
Projekt nowelizacji rozporządzenia znosi obowiązek stosowania pieczęci w odniesieniu do skierowania na badanie laboratoryjne oraz autoryzacji wyników badań laboratoryjnych.
Jakie są czynniki szkodliwe?
- czynniki szkodliwe chemiczne stanowią najliczniejszą grupę szkodliwości. …
- czynniki szkodliwe fizyczne – do nich zalicza się niekorzystny mikroklimat – zimny i gorący oraz hałas i drgania mechaniczne,
- czynniki szkodliwe biologiczne – bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty.
Czy pracownik musi potwierdzić odbiór skierowania na badania?
Tym samym przepisy nakładają obowiązek wydania skierowania na badania lekarskie w formie papierowej i dokument ten powinien być opatrzonego podpisem pracodawcy.
Ile jest ważne skierowanie na badania 2022?
Należy pamiętać, iż każde skierowanie, w tym także na badanie krwi jest ważne tak długo, dopóki istnieją przesłanki do przeprowadzenia tego typu badań. Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje na pewną bezterminowość skierowań, ale praktyka medyczna wyraźnie potwierdza termin maksymalnie 30 dni na wykonanie badania krwi.
Czy można iść do lekarza medycyny pracy bez skierowania?
Czy do lekarza medycyny pracy trzeba mieć skierowanie? Lekarz medycyny pracy bez skierowania – czy to możliwe? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących tego tematu. Jak się okazuje, skierowanie jest potrzebne i wydaje je przyszły pracodawca.
Czy skierowanie na badania musi być w aktach?
Data publikacji: 23 listopada 2021 r. Skierowania na badania i orzeczenia lekarskie po badaniach profilaktycznych pracowników szkoły przechowuje się w aktach osobowych.
Ile skierowań do medycyny pracy?
Pracownik powinien otrzymać od pracodawcy dwa egzemplarze skierowania na badania lekarskie. Jeden z nich zachowuje lekarz medycyny pracy przeprowadzający badania, a drugi – pracownik. Pracodawca może także wykonać kopię skierowania wydanego pracownikowi, która jest przechowywana wraz z orzeczeniem lekarskim.
Czy skierowanie na badania musi być w oryginale?
Przepisy regulujące kwestie wystawiania skierowań na badania medycyny pracy nie wymuszają na pracodawcy zastosowania formy pisemnej bądź elektronicznej. Nie ma zatem żadnych przeszkód, aby skierowanie na badania zostało opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Jak wypełnić skierowanie na badania lekarskie dla sprzątaczki?
W przypadku sprzątaczki należałoby wskazać m.in.: wymuszoną pozycję ciała, pracę na wysokości do 3 metrów (np. gdy dana osoba ściera kurze z wysokich szaf czy regałów), prace związane z wysiłkiem fizycznym (np.
Co powinno zawierać skierowanie na badania laboratoryjne?
- 1) oznaczenie podmiotu wystawiającego skierowanie;
- 2) oznaczenie pacjenta;
- 3) oznaczenie rodzaju podmiotu, do którego kieruje się pacjenta na badanie lub konsultację;
- 4) datę wystawienia skierowania;
Co wpisać w skierowaniu na badania dla pracownika budowlanego?
Jak należy wypełnić skierowanie? W pierwszej kolejności należy wypełnić dane osobowe pracownika. Kolejno należy opisać rodzaj pracy i podstawowe czynności a także sposób i czas ich wykonywania. Następnie należy wypełnić tę część skierowania w której znajdują się czynniki niebezpieczne dla zdrowia pracownika.
Jaki adres na skierowaniu na badania?
229 § 1 pkt 1 K.p.). Pracodawca ma prawo pozyskiwać adres zamieszkania od osoby, co do której została podjęta decyzja o zatrudnieniu, gdyż jest to niezbędne do skierowania jej na obowiązkowe, wstępne badania lekarskie z zakresu medycyny pracy.
Skierowanie na badania lekarskie
Jednym z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy zatrudniającego pracowników, jest dbanie i przestrzeganie przepisów BHP. Jednym z nich jest skierowanie na badania pracownika do lekarza medycy pracy, w celu przeprowadzenia badań, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania pracy w określonych przez pracodawcę warunkach.
Wzór takiego skierowania na badania medycyny pracy został ściśle określony jako załącznik 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Pobierz darmowy wzór skierowania na badania lekarskie w formacie PDF lub DOCX!
Dwa egzemplarze skierowania na badania lekarskie
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi skierowanie na badania w dwóch egzemplarzach. Jeden jest przeznaczony dla lekarza medycy pracy przeprowadzającego badania, natomiast drugi zachowuje pracownik. Pracodawca wykonuje kopię wydanego skierowania i przechowuje je w aktach osobowych wraz z orzeczeniem lekarskim.
Jak wypełnić nowe skierowanie na badania lekarskie?
Na samym początku należy wskazać, na jaki rodzaj badań jest kierowany pracownik. Wyróżniamy trzy rodzaje:
wstępne – na te badania kierowany jest pracownik na początku zatrudnienia,
okresowe – po upływie ważności badań wstępnych,
kontrolne – w pozostałych przypadkach, np. gdy pracownik wraca do pracy po chorobie dłuższej niż 30 dni.
Skierowanie na badania powinno zawierać w pierwszej części dane osobowe pracownika:
imię i nazwisko,
numer PESEL, a w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL, należy podać serię i nazwę dokumentu stwierdzającego tożsamość, natomiast w przypadku osoby przyjmowanej do pracy – datę urodzenia,
adres zamieszkania – w przypadku osoby przyjmowanej do pracy, pole dotyczące adresu na skierowaniu powinno pozostać puste,
stanowisko pracy.
W części dotyczącej określenia stanowiska/stanowisk pracy należy wymienić rodzaje wykonywanych prac lub podstawowe czynności, sposób i czas ich wykonywania wraz z podaniem orientacyjnej liczby godzin dziennie, miesięcznie lub rocznie.
Skierowanie na badania musi również zawierać opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku/stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy.
Opis warunków pracy:
I., II., III. Czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne: należy wpisać wyniki ostatnich pomiarów, podając nazwę czynnika i wielkość narażenia:
stężenie lub natężenie (parametry, wielkość i jednostkę),
krotność wartości dopuszczalnej.
IV. Czynniki biologiczne: należy wpisać nazwy lub rodzaje czynników, a także źródło czynnika.
V. Inne czynniki, w tym niebezpieczne: należy wymienić czynniki niebezpieczne i uciążliwe oraz inne wynikające ze sposobu wykonywania pracy.
Łączna liczba czynników niebezpiecznych: należy wprowadzić łączną liczbę czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy wskazanych w skierowaniu.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!
Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Orzeczenie lekarskie
Badania profilaktyczne kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym:
brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo
istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Lekarz prowadzący badania profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie w dwóch egzemplarzach, po jednym dla osoby badanej oraz dla pracodawcy. Orzeczenie należy przechowywać w aktach osobowych pracownika.
Kiedy pracownika nie trzeba wysyłać na badania?
Sytuacje, w których pracodawca jest zwolniony z wysłania pracownika na wstępne badania lekarskie, zostały wymienione w art. 229 § 111 Kodeksu pracy.
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie następujących obowiązków dotyczących:
badań okresowych pracowników, którym podlegają na podstawie art. 229 § 2 zdanie pierwsze ustawy Kodeks pracy),
wydawania przez pracodawcę skierowań na badania okresowe na podstawie art. 229 § 4a Kodeksu pracy),
badań okresowych po zaprzestaniu pracy w kontakcie z substancjami i czynnikami rakotwórczymi lub pyłami zwłókniającymi lub po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami na podstawie art. 229 § 5 Kodeksu pracy).
Co ważne po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.
Skierowanie na badanie wFirma!
W systemie wFirma istnieje możliwość wystawienia skierowań na badania dla wielu pracowników jednocześnie. W tym celu należy zaznaczyć pracowników z poziomu zakładki KADRY » PRACOWNICY, a następnie wybrać opcję WYSTAW » SKIEROWANIE NA BADANIE. Dla każdego z pracowników otworzy się okno z możliwością doprecyzowania rodzaju badań oraz wprowadzenia opisu zajmowanego stanowiska.
Jeżeli w oknie ustawienia drukowania zaznaczymy “zapisz w dokumentach” to po ostatecznym zatwierdzeniu (kliknięciu “Drukuj” w oknie ustawienia drukowania) skierowanie zostanie zapisane na dysku w formie pdf, a także w zakładce “Dokumenty” pracownika, dla którego skierowanie na badania lekarskie zostało stworzone.
Jak prawidłowo wypełnić skierowanie na badanie profilaktyczne pracownika? • Promeda
Choć obecnie obowiązujący druk skierowania na badanie profilaktyczne został wprowadzony w 2015 roku, nadal przysparza sporo problemów pracodawcom. Niezastąpioną rolę w uzupełnieniu formularza skierowania odgrywają oczywiście pracownicy komórek bhp, którzy najlepiej znają charakterystykę stanowisk występujących w danym zakładzie pracy.
Niniejszy artykuł powstał po to, aby wskazać te elementy w wypełnianiu druku skierowania, które są najbardziej istotne z punktu widzenia lekarza wykonującego badanie profilaktyczne pracownika.
Dane podmiotu wypełniającego druk i rodzaju badania
W lewym górnym rogu pracodawca powinien zamieścić swoje dane (najlepiej w formie pieczątki). Na orzeczeniu wydanym przez lekarza medycyny pracy będzie widniała nazwa i adres pracodawcy, jaki widnieje na skierowaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku złożonej struktury organizacyjnej np. grupy spółek. Pamiętajmy, że wszystkie dokumenty pracownicze danej osoby powinny być spójne.
W prawym górnym rogu druku widnieje miejscowość i data wystawienia skierowania. Lekarz na orzeczeniu wskazuje datę wystawienia skierowania, stąd uzupełnienie tego pola jest niezbędne. Przepisy nie określają terminu ważności skierowania na badanie profilaktyczne, jednakże pamiętajmy, że pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który uchyla się od wykonania badania profilaktycznego (dotyczy to zarówno pracowników rozpoczynających pracę, jak i już zatrudnionych). Zwykle przyjmuje się, że skierowanie jest ważne nie dłużej niż 30 dni. Takie założenie pozwala uniknąć ew. nieporozumień pomiędzy pracodawcą a lekarzem, w sytuacji, kiedy pracodawca zmieni zdanie co do pracownika i nie chce go już zatrudniać.
Niezwykle istotne jest określenie, na jakie badanie jest kierowany pracownik. Na formularzu do wyboru mamy jedną z trzech możliwości:
– badanie wstępne– wykonywane przed dopuszczeniem pracownika do pracy,
– badanie okresowe – wykonywane po upływie terminu ważności poprzedniego badania medycyny pracy,
– badanie kontrolne – wykonywane jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim pow. 30 dni.
Rodzaj badania wybieramy wykreślając niepotrzebne opcje.
Dane pracownika
Niestety, pracodawcom zdarza się wręczanie pracownikom opieczętowanych i podpisanych lecz niewypełnionych skierowań. Pamiętajmy, że przekazywanie komukolwiek dokumentów podpisanych in blanco może prowadzić do wielu nadużyć i nieporozumień. Dane pracownika powinny być zgodne ze stanem faktycznym i tym, co widnieje w dokumentacji pracowniczej.
Zgodnie z opisem na obowiązującym druku, podajemy imię i nazwisko pracownika. W drugiej linijce podajemy numer PESEL (upewnijmy się, że składa się on z 11 cyfr). W przypadku obcokrajowców, bądź innych osób nie posiadających numeru PESEL, pracodawca powinien wpisać numer i rodzaj dokumentu tożsamości (najczęściej numer paszportu) oraz datę urodzenia. Kolejna linijka skierowania powinna zawierać adres zamieszkania pracownika. W przypadku obcokrajowców należy wpisać adres, pod którym mieszkają w Polsce.
Określenie stanowiska pracy
Kolejna część formularza dotyczy stanowiska pracy. Zaczynamy od określenia, czy pracownik jest już zatrudniony na danym stanowisku (dotyczy badania okresowego lub kontrolnego), czy podejmuje pracę (dotyczy badania wstępnego). Następnie wpisujemy nazwę stanowiska pracy. Jeśli pracownik jest zatrudniony na dwóch bądź więcej stanowiskach, wymieniamy je wszystkie na jednym skierowaniu (np. sekretarka, sprzedawca).
W punkcie “określenie stanowiska/stanowisk pracy” szczegółowo opisujemy zakres obowiązków wykonywanych przez pracownika na każdym z zajmowanych stanowisk, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju czynności i czasu ich wykonywania (np. praca z komputerem pow. 4 godzin dziennie).
Opis warunków pracy
Ta część skierowania przysparza pracodawcom najwięcej problemów. Zgodnie ze objaśnieniami do druku skierowania, powinna ona zostać wypełniona w oparciu o następujące przepisy:
Wymienione w skierowaniu grupy czynników szkodliwych są tożsame z tymi opisanymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst ujednolicony ogłoszony 4 listopada 2016). To właśnie informacjami z tabeli zawierającej wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników kierują się lekarze medycyny pracy wykonując badania pracowników i decydując o zakresie specjalistycznych badań dodatkowych. Dlatego kluczowe jest przekazanie lekarzowi jak najbardziej skrupulatnych informacji dotyczących stanowiska pracy, na jakim zatrudniany jest dany pracownik. Celem niniejszego artykułu nie jest przepisanie ww. rozporządzenia, do którego każdy może zajrzeć. Mając na co dzień do czynienia z medycyną pracy ?od kuchni? chciałabym zaznaczyć, co z punktu widzenia służby medycyny pracy jest najbardziej istotne i jakie czynniki szkodliwe występują najczęściej na stanowiskach pracy. Pracodawcy niekiedy nie zdają sobie sprawy z ich wagi oraz wpływu na zakres badania profilaktycznego pracownika.
I Czynniki fizyczne
Hałas – jeśli na danym stanowisku pracy występuje hałas, pracodawca na skierowaniu powinien podać aktualne wyniki badań i pomiaru hałasu. Na tej podstawie lekarz zadecyduje, czy skieruje pracownika na badanie otolaryngologiczne.
Drgania wibracyjne – długotrwałe narażenie na drgania może doprowadzić do choroby wibracyjnej. Stąd informacja o występowaniu drgań, z zaznaczeniem części ciała na jaką oddziaływają, jest istotna dla lekarza medycyny pracy i stanowi podstawę do wykonania dodatkowych badań (np. próby oziębieniowej).
Promieniowanie jonizujące, elektromagnetyczne, optyczne (nadfioletowe, podczerwone, widzialne, laserowe) – jego występowanie sugeruje m.in. wykonanie badania okulistycznego.
Obsługa monitora ekranowego – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, za pracownika obsługującego monitor ekranowy uznaje się osobę pracującą z monitorem co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Zapis informujący o pracy z monitorem ekranowym pow. 4 godzin dziennie jest dla lekarza sygnałem o konieczności wykonania badania okulistycznego. Przypomnijmy również, że osobom, na których orzeczeniu lekarskim widnieje informacja o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych przy pracy z monitorem ekranowym, przysługuje prawo do refundacji tych szkieł przez pracodawcę. Ponadto, długotrwała praca w pozycji siedzącej stanowi dla lekarza sygnał o możliwych dolegliwościach narządu ruchu czy kręgosłupa. Unikajmy zatem lakonicznych zapisów na skierowaniu w stylu ?praca z komputerem?, dla lekarza najistotniejsza jest informacja jak długo w ciągu dnia dana osoba pracuje na stanowisku komputerowym.
mikroklimat zimny / gorący – na skierowaniu pracodawca powinien zawrzeć wyniki pomiaru mikroklimatu. Lekarz może zlecić badania dodatkowe oceniające układ krążenia pacjenta.
II Pyły przemysłowe
Pyły mają wpływ głównie na układ oddechowy. W skierowaniu na badanie profilaktyczne, pracodawca powinien wyszczególnić rodzaj pyłu występującego na danym stanowisku pracy. Na podstawie tej informacji lekarz zadecyduje np. o wykonaniu badania rtg klatki piersiowej, czy spirometrii.
III Czynniki toksyczne (chemiczne)
Pamiętajmy, że czynniki chemiczne występują nie tylko w przedsiębiorstwach branży chemicznej, ale także wielu innych, np.: budownictwie, przemyśle spożywczym, rolnictwie (np. pestycydy), firmach sprzątających, warsztatach i lakierniach samochodowych, laboratoriach, szpitalach, czy zakładach drukarskich. Dlatego też czynniki chemiczne stanowią najliczniejszą grupę czynników szkodliwych opisanych we wskazówkach metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Wypełniając skierowanie na badanie profilaktyczne, pracodawca powinien wymienić substancje chemiczne, z jakimi pracownik ma do czynienia na danym stanowisku pracy. Zależnie od rodzaju czynnika chemicznego oraz stopnia narażenia, lekarz może zlecić dodatkowe badania celujące.
IV Czynniki biologiczne
Ta grupa czynników szkodliwych występuje najczęściej w lecznictwie, leśnictwie, rolnictwie, biotechnologii, gospodarce odpadami i ściekami, czy przy produkcji żywności. Zaliczamy tutaj możliwość kontaktu z wirusami, grzybami i innymi czynnikami biologicznymi (np. prątkami gruźlicy), które mogą powodować choroby na tle alergicznym, zakaźnym a nawet rakotwórczym. Zależnie od rodzaju czynnika, lekarz może zlecić badanie dodatkowe takie jak próby wątrobowe, spirometria, rtg płuc itp.
V Inne czynniki
Na pierwszym miejscu wymienia się tutaj niekorzystne czynniki psychospołeczne. Dotyczą one szczególnie stanowisk kierowniczych. Osoby pracujące w stresujących warunkach, wymagających podejmowania szybkich i często trudnych decyzji, mogą zostać skierowane przez lekarza np. na badanie EKG, czy poziomu cholesterolu we krwi.
Przy pracach wymagających pełnej sprawności psychoruchowej zalecane jest m.in. wykonanie testów sprawności psychoruchowej (zwanych “psychotestami”, przeprowadzanymi w pracowni psychologicznej). Lista ww. stanowisk zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Na wykazie w rozporządzeniu wymienieni są m.in. operatorzy żurawi czy kierowcy autobusów. Dlaczego zatem lekarze medycyny pracy kierują na badania psychologiczne również osoby, które w swoich obowiązkach służbowych mają kierowanie pojazdem do 3,5 tony (np. przedstawiciele handlowi)?. Lekarze medycyny pracy oprócz ogólnie obowiązujących przepisów prawnych mają obowiązek przestrzegania w swojej pracy zaleceń upowszechnianych przez jednostki badawczo-rozwojowe. Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi w 2014 roku wydał zalecenie przeprowadzania testów sprawności psychoruchowej pracownikom kierującym samochodem służbowym kat. B. Testy powinny zawierać również badanie oceniające widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie. Ponadto osoby kierujące pojazdem służbowym mają wykonywane badanie okulistyczne, neurologiczne oraz badanie poziomu glukozy we krwi.
W grupie “innych” czynników znajdziemy również pracę wymagającą stałego i długotrwałego wysiłku głosowego. Ten czynnik szkodliwy zdecydowanie występuje na stanowisku nauczyciela. Lekarz medycyny pracy zleca w takim przypadku badanie laryngologiczne.
Koniec formularza skierowania to okienko, w którym pracodawca powinien wpisać sumę czynników szkodliwych, jakie występują na danym stanowisku pracy. Niezbędny (a nierzadko pomijany) jest również podpis osoby upoważnionej przez pracodawcę do kierowania pracowników na badania profilaktyczne.
Dwa egzemplarze skierowania
Bardzo ważne jest, aby wydać pracownikowi skierowanie w dwóch egzemplarzach. Jeden otrzymuje lekarz medycyny pracy, drugi trafia do pracownika. To na podstawie tego dokumentu, w razie zmiany zatrudnienia, pracownik będzie mógł się posłużyć drukiem skierowania aby wskazać czynniki szkodliwe na poprzednim stanowisku pracy. Przypomnijmy, że w przypadku zmiany pracy na stanowisko, gdzie zagrożenia są tożsame – “nowy” pracodawca może uznać aktualne orzeczenie lekarskie (wystawione na poprzedniego pracodawcę) za wystarczające. Warto zaznaczyć, że przepis ten nie dotyczy pracowników wykonujących prace szczególnie niebezpieczne (np. na wysokości pow. 3m). Szczegóły można znaleźć w Ustawie z 7 listopada 2014 r. o ułatwianiu działalności gospodarczej.
Pamiętajmy, że lekarz medycyny pracy wykonujący badanie profilaktyczne pracownika kieruje się przepisami prawa i zaleceniami instytutów badawczych, ale przede wszystkim stanem zdrowia pacjenta, jego wiekiem i charakterystyką stanowiska pracy. Biorąc te czynniki pod uwagę, lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie badań pomocniczych, jakie uzna za stosowne w danej sytuacji.
Dlatego w procesie sprawowania opieki profilaktycznej nad pracownikami nieoceniona jest rola pracodawcy, tudzież osoby przez niego wyznaczonej do wypełniania skierowania na badanie profilaktyczne. Na pewno pomocna w tym procesie jest rzetelnie sporządzona karta oceny ryzyka zawodowego, która z założenia powinna zawierać wszystkie czynniki szkodliwe występujące na danym stanowisku pracy. Z kolei rola lekarza medycyny pracy nie kończy się na wykonywaniu badań profilaktycznych pracowników. Powinien on znać środowisko pracy swoich pacjentów i doradzać pracodawcy jakie środki profilaktyczne podejmować aby skutecznie zapobiegać chorobom zawodowym czy wypadkom przy pracy.
Autor: Małgorzata Sulestrowska, główny specjalista ds. bhp w Promeda Sp. z o.o.
Konsultacja: lek. med. pracy Elżbieta Jasińska, kierownik NZOZ Promeda.
Śledźcie naszego bloga (również na Facebooku i Linkedin), gdzie poruszamy istotne kwestie związane z medycyną pracy i BHP. Oczywiście, daj nam znać jeśli masz temat, który powinniśmy Twoim zdaniem bliżej omówić.
Jak prawidłowo wypełnić skierowanie na badanie profilaktyczne pracownika? • Promeda
Choć obecnie obowiązujący druk skierowania na badanie profilaktyczne został wprowadzony w 2015 roku, nadal przysparza sporo problemów pracodawcom. Niezastąpioną rolę w uzupełnieniu formularza skierowania odgrywają oczywiście pracownicy komórek bhp, którzy najlepiej znają charakterystykę stanowisk występujących w danym zakładzie pracy.
Niniejszy artykuł powstał po to, aby wskazać te elementy w wypełnianiu druku skierowania, które są najbardziej istotne z punktu widzenia lekarza wykonującego badanie profilaktyczne pracownika.
Dane podmiotu wypełniającego druk i rodzaju badania
W lewym górnym rogu pracodawca powinien zamieścić swoje dane (najlepiej w formie pieczątki). Na orzeczeniu wydanym przez lekarza medycyny pracy będzie widniała nazwa i adres pracodawcy, jaki widnieje na skierowaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku złożonej struktury organizacyjnej np. grupy spółek. Pamiętajmy, że wszystkie dokumenty pracownicze danej osoby powinny być spójne.
W prawym górnym rogu druku widnieje miejscowość i data wystawienia skierowania. Lekarz na orzeczeniu wskazuje datę wystawienia skierowania, stąd uzupełnienie tego pola jest niezbędne. Przepisy nie określają terminu ważności skierowania na badanie profilaktyczne, jednakże pamiętajmy, że pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który uchyla się od wykonania badania profilaktycznego (dotyczy to zarówno pracowników rozpoczynających pracę, jak i już zatrudnionych). Zwykle przyjmuje się, że skierowanie jest ważne nie dłużej niż 30 dni. Takie założenie pozwala uniknąć ew. nieporozumień pomiędzy pracodawcą a lekarzem, w sytuacji, kiedy pracodawca zmieni zdanie co do pracownika i nie chce go już zatrudniać.
Niezwykle istotne jest określenie, na jakie badanie jest kierowany pracownik. Na formularzu do wyboru mamy jedną z trzech możliwości:
– badanie wstępne– wykonywane przed dopuszczeniem pracownika do pracy,
– badanie okresowe – wykonywane po upływie terminu ważności poprzedniego badania medycyny pracy,
– badanie kontrolne – wykonywane jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim pow. 30 dni.
Rodzaj badania wybieramy wykreślając niepotrzebne opcje.
Dane pracownika
Niestety, pracodawcom zdarza się wręczanie pracownikom opieczętowanych i podpisanych lecz niewypełnionych skierowań. Pamiętajmy, że przekazywanie komukolwiek dokumentów podpisanych in blanco może prowadzić do wielu nadużyć i nieporozumień. Dane pracownika powinny być zgodne ze stanem faktycznym i tym, co widnieje w dokumentacji pracowniczej.
Zgodnie z opisem na obowiązującym druku, podajemy imię i nazwisko pracownika. W drugiej linijce podajemy numer PESEL (upewnijmy się, że składa się on z 11 cyfr). W przypadku obcokrajowców, bądź innych osób nie posiadających numeru PESEL, pracodawca powinien wpisać numer i rodzaj dokumentu tożsamości (najczęściej numer paszportu) oraz datę urodzenia. Kolejna linijka skierowania powinna zawierać adres zamieszkania pracownika. W przypadku obcokrajowców należy wpisać adres, pod którym mieszkają w Polsce.
Określenie stanowiska pracy
Kolejna część formularza dotyczy stanowiska pracy. Zaczynamy od określenia, czy pracownik jest już zatrudniony na danym stanowisku (dotyczy badania okresowego lub kontrolnego), czy podejmuje pracę (dotyczy badania wstępnego). Następnie wpisujemy nazwę stanowiska pracy. Jeśli pracownik jest zatrudniony na dwóch bądź więcej stanowiskach, wymieniamy je wszystkie na jednym skierowaniu (np. sekretarka, sprzedawca).
W punkcie “określenie stanowiska/stanowisk pracy” szczegółowo opisujemy zakres obowiązków wykonywanych przez pracownika na każdym z zajmowanych stanowisk, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju czynności i czasu ich wykonywania (np. praca z komputerem pow. 4 godzin dziennie).
Opis warunków pracy
Ta część skierowania przysparza pracodawcom najwięcej problemów. Zgodnie ze objaśnieniami do druku skierowania, powinna ona zostać wypełniona w oparciu o następujące przepisy:
Wymienione w skierowaniu grupy czynników szkodliwych są tożsame z tymi opisanymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst ujednolicony ogłoszony 4 listopada 2016). To właśnie informacjami z tabeli zawierającej wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników kierują się lekarze medycyny pracy wykonując badania pracowników i decydując o zakresie specjalistycznych badań dodatkowych. Dlatego kluczowe jest przekazanie lekarzowi jak najbardziej skrupulatnych informacji dotyczących stanowiska pracy, na jakim zatrudniany jest dany pracownik. Celem niniejszego artykułu nie jest przepisanie ww. rozporządzenia, do którego każdy może zajrzeć. Mając na co dzień do czynienia z medycyną pracy ?od kuchni? chciałabym zaznaczyć, co z punktu widzenia służby medycyny pracy jest najbardziej istotne i jakie czynniki szkodliwe występują najczęściej na stanowiskach pracy. Pracodawcy niekiedy nie zdają sobie sprawy z ich wagi oraz wpływu na zakres badania profilaktycznego pracownika.
I Czynniki fizyczne
Hałas – jeśli na danym stanowisku pracy występuje hałas, pracodawca na skierowaniu powinien podać aktualne wyniki badań i pomiaru hałasu. Na tej podstawie lekarz zadecyduje, czy skieruje pracownika na badanie otolaryngologiczne.
Drgania wibracyjne – długotrwałe narażenie na drgania może doprowadzić do choroby wibracyjnej. Stąd informacja o występowaniu drgań, z zaznaczeniem części ciała na jaką oddziaływają, jest istotna dla lekarza medycyny pracy i stanowi podstawę do wykonania dodatkowych badań (np. próby oziębieniowej).
Promieniowanie jonizujące, elektromagnetyczne, optyczne (nadfioletowe, podczerwone, widzialne, laserowe) – jego występowanie sugeruje m.in. wykonanie badania okulistycznego.
Obsługa monitora ekranowego – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, za pracownika obsługującego monitor ekranowy uznaje się osobę pracującą z monitorem co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Zapis informujący o pracy z monitorem ekranowym pow. 4 godzin dziennie jest dla lekarza sygnałem o konieczności wykonania badania okulistycznego. Przypomnijmy również, że osobom, na których orzeczeniu lekarskim widnieje informacja o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych przy pracy z monitorem ekranowym, przysługuje prawo do refundacji tych szkieł przez pracodawcę. Ponadto, długotrwała praca w pozycji siedzącej stanowi dla lekarza sygnał o możliwych dolegliwościach narządu ruchu czy kręgosłupa. Unikajmy zatem lakonicznych zapisów na skierowaniu w stylu ?praca z komputerem?, dla lekarza najistotniejsza jest informacja jak długo w ciągu dnia dana osoba pracuje na stanowisku komputerowym.
mikroklimat zimny / gorący – na skierowaniu pracodawca powinien zawrzeć wyniki pomiaru mikroklimatu. Lekarz może zlecić badania dodatkowe oceniające układ krążenia pacjenta.
II Pyły przemysłowe
Pyły mają wpływ głównie na układ oddechowy. W skierowaniu na badanie profilaktyczne, pracodawca powinien wyszczególnić rodzaj pyłu występującego na danym stanowisku pracy. Na podstawie tej informacji lekarz zadecyduje np. o wykonaniu badania rtg klatki piersiowej, czy spirometrii.
III Czynniki toksyczne (chemiczne)
Pamiętajmy, że czynniki chemiczne występują nie tylko w przedsiębiorstwach branży chemicznej, ale także wielu innych, np.: budownictwie, przemyśle spożywczym, rolnictwie (np. pestycydy), firmach sprzątających, warsztatach i lakierniach samochodowych, laboratoriach, szpitalach, czy zakładach drukarskich. Dlatego też czynniki chemiczne stanowią najliczniejszą grupę czynników szkodliwych opisanych we wskazówkach metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Wypełniając skierowanie na badanie profilaktyczne, pracodawca powinien wymienić substancje chemiczne, z jakimi pracownik ma do czynienia na danym stanowisku pracy. Zależnie od rodzaju czynnika chemicznego oraz stopnia narażenia, lekarz może zlecić dodatkowe badania celujące.
IV Czynniki biologiczne
Ta grupa czynników szkodliwych występuje najczęściej w lecznictwie, leśnictwie, rolnictwie, biotechnologii, gospodarce odpadami i ściekami, czy przy produkcji żywności. Zaliczamy tutaj możliwość kontaktu z wirusami, grzybami i innymi czynnikami biologicznymi (np. prątkami gruźlicy), które mogą powodować choroby na tle alergicznym, zakaźnym a nawet rakotwórczym. Zależnie od rodzaju czynnika, lekarz może zlecić badanie dodatkowe takie jak próby wątrobowe, spirometria, rtg płuc itp.
V Inne czynniki
Na pierwszym miejscu wymienia się tutaj niekorzystne czynniki psychospołeczne. Dotyczą one szczególnie stanowisk kierowniczych. Osoby pracujące w stresujących warunkach, wymagających podejmowania szybkich i często trudnych decyzji, mogą zostać skierowane przez lekarza np. na badanie EKG, czy poziomu cholesterolu we krwi.
Przy pracach wymagających pełnej sprawności psychoruchowej zalecane jest m.in. wykonanie testów sprawności psychoruchowej (zwanych “psychotestami”, przeprowadzanymi w pracowni psychologicznej). Lista ww. stanowisk zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Na wykazie w rozporządzeniu wymienieni są m.in. operatorzy żurawi czy kierowcy autobusów. Dlaczego zatem lekarze medycyny pracy kierują na badania psychologiczne również osoby, które w swoich obowiązkach służbowych mają kierowanie pojazdem do 3,5 tony (np. przedstawiciele handlowi)?. Lekarze medycyny pracy oprócz ogólnie obowiązujących przepisów prawnych mają obowiązek przestrzegania w swojej pracy zaleceń upowszechnianych przez jednostki badawczo-rozwojowe. Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi w 2014 roku wydał zalecenie przeprowadzania testów sprawności psychoruchowej pracownikom kierującym samochodem służbowym kat. B. Testy powinny zawierać również badanie oceniające widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie. Ponadto osoby kierujące pojazdem służbowym mają wykonywane badanie okulistyczne, neurologiczne oraz badanie poziomu glukozy we krwi.
W grupie “innych” czynników znajdziemy również pracę wymagającą stałego i długotrwałego wysiłku głosowego. Ten czynnik szkodliwy zdecydowanie występuje na stanowisku nauczyciela. Lekarz medycyny pracy zleca w takim przypadku badanie laryngologiczne.
Koniec formularza skierowania to okienko, w którym pracodawca powinien wpisać sumę czynników szkodliwych, jakie występują na danym stanowisku pracy. Niezbędny (a nierzadko pomijany) jest również podpis osoby upoważnionej przez pracodawcę do kierowania pracowników na badania profilaktyczne.
Dwa egzemplarze skierowania
Bardzo ważne jest, aby wydać pracownikowi skierowanie w dwóch egzemplarzach. Jeden otrzymuje lekarz medycyny pracy, drugi trafia do pracownika. To na podstawie tego dokumentu, w razie zmiany zatrudnienia, pracownik będzie mógł się posłużyć drukiem skierowania aby wskazać czynniki szkodliwe na poprzednim stanowisku pracy. Przypomnijmy, że w przypadku zmiany pracy na stanowisko, gdzie zagrożenia są tożsame – “nowy” pracodawca może uznać aktualne orzeczenie lekarskie (wystawione na poprzedniego pracodawcę) za wystarczające. Warto zaznaczyć, że przepis ten nie dotyczy pracowników wykonujących prace szczególnie niebezpieczne (np. na wysokości pow. 3m). Szczegóły można znaleźć w Ustawie z 7 listopada 2014 r. o ułatwianiu działalności gospodarczej.
Pamiętajmy, że lekarz medycyny pracy wykonujący badanie profilaktyczne pracownika kieruje się przepisami prawa i zaleceniami instytutów badawczych, ale przede wszystkim stanem zdrowia pacjenta, jego wiekiem i charakterystyką stanowiska pracy. Biorąc te czynniki pod uwagę, lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie badań pomocniczych, jakie uzna za stosowne w danej sytuacji.
Dlatego w procesie sprawowania opieki profilaktycznej nad pracownikami nieoceniona jest rola pracodawcy, tudzież osoby przez niego wyznaczonej do wypełniania skierowania na badanie profilaktyczne. Na pewno pomocna w tym procesie jest rzetelnie sporządzona karta oceny ryzyka zawodowego, która z założenia powinna zawierać wszystkie czynniki szkodliwe występujące na danym stanowisku pracy. Z kolei rola lekarza medycyny pracy nie kończy się na wykonywaniu badań profilaktycznych pracowników. Powinien on znać środowisko pracy swoich pacjentów i doradzać pracodawcy jakie środki profilaktyczne podejmować aby skutecznie zapobiegać chorobom zawodowym czy wypadkom przy pracy.
Autor: Małgorzata Sulestrowska, główny specjalista ds. bhp w Promeda Sp. z o.o.
Konsultacja: lek. med. pracy Elżbieta Jasińska, kierownik NZOZ Promeda.
Śledźcie naszego bloga (również na Facebooku i Linkedin), gdzie poruszamy istotne kwestie związane z medycyną pracy i BHP. Oczywiście, daj nam znać jeśli masz temat, który powinniśmy Twoim zdaniem bliżej omówić.
Szkodliwe czynniki w środowisku pracy a badania kontrolne
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w firmie. Również przed dopuszczeniem pracownika do pracy powinien skierować go na wstępne, kontrolne lub okresowe badania profilaktyczne. Co w przypadku, jeżeli występują szkodliwe czynniki w środowisku pracy? Jak w takim wypadku powinno być wypełnione skierowanie na badanie? Więcej dowiesz się na ten temat w poniższym artykule.
Szczególne lub szkodliwe czynniki w środowisku pracy
Praca w szczególnych warunkach to nie to samo, co praca w szkodliwych (uciążliwych czy niebezpiecznych) warunkach.
Praca w szczególnych warunkach daje możliwość skorzystania ze wcześniejszej emerytury. Zawody, które wykonywane są w szczególnych warunkach wymienia ustawa o emeryturach pomostowych.
Dodatek za pracę w szkodliwych lub szczególnych warunkach jest wypłacany tylko w sytuacji, gdy taki zapis jest ujęty w regulaminie pracy lub wynagradzania. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacać pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia w przypadku gdy na jego stanowisku pracy występują czynniki szkodliwe.
Pracodawca powinien natomiast dążyć w kierunku likwidacji i ograniczania warunków szkodliwych dla zdrowia i życia pracowników. W sytuacjach, kiedy na podstawie wyników pomiarów i przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego zostanie stwierdzone, że jest ono duże, tj. niedopuszczalne, konieczne jest wprowadzenie na danym stanowisku zmian w celu ograniczenia tego ryzyka poniżej poziomu stanowiącego zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika.
Szkodliwe czynniki w środowisku pracy a obowiązki pracodawcy
Kwestie dotyczące pracy w szkodliwych warunkach regulują głównie przepisy z dziedziny BHP. Definiują one obowiązki pracodawcy i sposób ochrony pracowników przed szkodliwymi czynnikami (np. stosowanie odzieży ochronnej, nauszników, okularów).
Pracodawca jest zobowiązany wskazać czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy i rozpoznać źródła ich pochodzenia, a następnie zlecić wykonanie badań i pomiarów tych czynników. W zakładzie pracy, w którym pracownicy narażeni są na działanie czynników szkodliwych, pracodawca musi obowiązkowo prowadzić ewidencję tych czynników. Wyniki pomiarów i badań czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy pracodawca ma obowiązek rejestrować i przechowywać w celu udostępniania pracownikom i organom kontrolnym.
Rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy należy przechowywać przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy oraz dokumenty związane z zatrudnieniem
Generuj umowy oraz dokumenty związane z zatrudnieniem Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych i wyliczaj wynagrodzenia
Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych i wyliczaj wynagrodzenia Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Skierowanie na badanie profilaktyczne pracownika, który jest narażony na występowanie czynników szkodliwych, niebezpiecznych lub uciążliwych w środowisku pracy
Skierowanie na badanie profilaktyczne powinno zawierać informacje o czynnikach szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
W skierowaniu pracodawca może wypisać szkodliwe czynniki w środowisku pracy, które dzielą się na :
1. Fizyczne:
hałas,
drgania mechaniczne (ogólne, miejscowe),
pyły
metale występujące w postaci pylistej np. ołów, żelazo,
promieniowanie laserowe,
mikroklimat zimny,
mikroklimat gorący.
2. Chemiczne:
substancje toksyczne,
substancje drażniące,
substancje uczulające,
substancje rakotwórcze.
3. Biologiczne:
bakterie,
wirusy,
grzyby.
W skierowaniu można wpisać również inne czynniki, w tym niebezpieczne i uciążliwe oraz inne wynikające ze sposobu wykonywania pracy. Pracodawca może wpisać takie czynniki jak:
obsługa monitorów ekranowych (do 4 godzin/powyżej 4 godzin dziennie),
praca na wysokości (do 3 m/ powyżej 3 m),
praca w porze nocnej.
Zakres badań określa lekarz na podstawie skierowania na badania wydanego przez pracodawcę.
Kodeks pracy wyraźnie określa obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z nich jest kierowanie pracownika na badania przeprowadzone przez lekarza medycy pracy. Jednak by zaświadczenie lekarskie było ważne, pracodawca musi wystawić właściwe skierowanie na badania, szczególnie w sytuacji kiedy w miejscu pracy występują czynniki szkodliwe.
Ile ważne jest skierowanie na badania lekarskie pracownika?
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przestrzeganie obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednym z najważniejszych jest dopilnowanie, aby wszyscy pracownicy posiadali aktualne orzeczenia lekarskie, dopuszczające ich do wykonywania pracy. W związku z tym, pracodawca musi skierować przyszłych, jak i obecnych pracowników na badania lekarskie. Bardzo często padają jednak pytania: ile ważne jest skierowanie na badania oraz kiedy należy je wystawić? Sprawdźmy!
Na jakie badania lekarskie kieruje pracodawca?
Przepisy określają szczegółowo, na jakie badania i z jaką częstotliwością pracodawca powinien kierować pracowników na badania lekarskie. Tak możemy wyróżnić:
Wstępne badania lekarskie – na te badania kierowani są nowi pracownicy, młodociani lub pracownicy, którzy zmieniają stanowisko pracy. Okres ważności wstępnych badań lekarskich określa lekarz medycyny pracy. Najczęściej jest to rok.
Okresowe badania lekarskie – wykonywane są co 2-4 lata (w zależności od stanowiska pracy oraz szkodliwych lub uciążliwych warunków pracy występujących na stanowisku pracy).
Kontrolne badania lekarskie – tym badaniom podlegają wszyscy pracownicy, którzy wracają do wykonywania pracy po przynajmniej 30-dniowej chorobie.
Ile ważne jest skierowanie na badania?
Wielu pracodawców lub osoby odpowiedzialne za rozliczenia pracowników, chce należycie wywiązywać się ze swoich obowiązków i dotrzymywać obowiązujących terminów. Wtedy pojawia się pewna wątpliwość: Ile ważne jest skierowanie na badania?
Próżno szukać odpowiedzi w przepisach, ponieważ żadne z nich nie regulują kwestii okresu ważności skierowania wystawionego przez pracodawcę. Powinno ono zostać wystawione i przekazane pracownikowi “odpowiednio wcześniej”, tak aby mógł on umówić się na badania, udać się na wizytę w godzinach pracy oraz przedstawić pracodawcy otrzymane orzeczenie – wszystko powinno nastąpić przed upływem terminu ważności poprzednich badań.
Jaki jest optymalny okres wystawienia skierowania na badania?
Jak już zostało wspomniane, przepisy nie regulują terminowości skierowania na badanie. Tym samym, skierowanie nie może się “przeterminować”, w związku z czym może ono być wystawione miesiąc, 3 miesiące czy pół roku wcześniej. Jednak tak duże wyprzedzenie nie jest praktyczne, ponieważ na skierowaniu należy wskazać czynniki szkodliwe i uciążliwe na stanowisku pracy, a przez pół roku te kwestie mogą ulec zmianie. W ten sposób wystawione wcześniej skierowanie traci swoją ważność.
Zdarza się również, że placówki medyczne, które wykonują badania, kwestionują ważności skierowań wystawionych wcześniej niż 30 dni wprzód.
Przykład 1.
Pracownikowi kończy się ważność badań lekarskich 15 czerwca, w związku z czym pracodawca wręczył mu skierowanie na okresowe badania lekarskie 15 marca. Pracownik zaplanował wykonać badania pod koniec kwietnia. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku wystawiać kolejnego skierowania.
A co jeśli pracownik nie dotrzyma terminu?
Wręczenie pracownikowi skierowania na badanie lekarskie i polecenie wykonania tych badań jest poleceniem służbowym, które pracownik powinien bezwzględnie wykonać. Ponadto, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas wykonywania badań lekarskich, w związku z czym w miarę możliwości, pracownik powinien wykonać badania w
godzinach wykonywania pracy.
Jeśli pracownik nie wykona badań lekarskich w terminie, z przyczyn leżących po jego stronie, może to być podstawą do rozwiązania umowy z pracownikiem, ponieważ pracodawca nie ma prawa dopuścić kogokolwiek do wykonywania pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.
Podsumowując, przepisy nie określają, ile ważne jest skierowanie na badania, co oznacza, że można je wystawić nawet kilka miesięcy przed upływem terminu. Jednak praktyka wskazuje, iż najbardziej optymalny czas to 30 dni przed końcem badań. Jest to odpowiedni czas, w którym pracownik może wykonać badania i przekazać pracodawcy orzeczenie lekarskie.
Wystawienie skierowania na badania lekarskie w systemie wFirma.pl
System wFirma umożliwia w szybki i łatwy sposób wystawienie skierowania na badania lekarskie pracownika. Wystarczy w KADRY » PRACOWNICY, zaznaczyć pracownika, dla którego ma zostać wygenerowane skierowanie i z górnego paska wybrać opcję WYSTAW » SKIEROWANIE NA BADANIE.
Wówczas pojawi się okno, w którym można wpisać nazwę stanowiska oraz czynności jakie będą w ramach jego wykonywane.
Druk ten może zostać zapisany w dokumentach pracownika.
Wtedy można go pobrać z zakładki KADRY » DOKUMENTY w dowolnym momencie.
Jak wypełnić skierowanie na badania lekarskie krok po kroku?
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Jak poprawnie wypełnić skierowanie na badania lekarskie
Jeśli chcemy zatrudnić nowego pracownika. Jesteśmy pewni kogo chcemy zatrudnić i na jakie stanowisko pracy. I chcemy aby „wszystko grało w papierach”. Proponuję zbieranie dokumentów rozpocząć od skierowania kandydata do pracy na wstępne badania lekarskie. Zanim podpiszemy umowę o pracę. Dlaczego tak? Z dwóch bardzo ważnych powodów:
Zgodnie z prawem pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy osoby, która nie ma zaświadczenia lekarskiego. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Podpisujemy umowę o pracę a następnego dnia, pracownik przynosi nam zaświadczenie od lekarza, że nie może pracować na danym stanowisku. Umowa obowiązuje aby ją rozwiązać muszą minąć odpowiednie terminy. A w tym czasie pracodawca musi zapłacić pracownikowi za pracę, której pracownik nie wykonuje.
Skierowanie powinno być wykonane w dwóch egzemplarzach. Jeden znajduje się u lekarza drugi wraz za orzeczeniem lekarskim powinien znaleźć się w teczce personalnej pracownika.
Jak się do tego zabrać?
Po pierwsze dobrze jest mieć podpisaną umowę o sprawowaniu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami z lekarzem pracy. W razie kontroli PIP może się pojawić pytanie o taką umowę. Ze swojego doświadczenia wiem, że podpisanie nie musi wiązać się z żadnymi kosztami. Po drugie należy wypisać pracownikowi odpowiednie skierowanie na badania lekarskie. Wzór skierowania na badania jest umieszczony w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 26 marca 2015 r. i wygląda tak:
– skierowanie na badania lekarskie wersja 4 pdf
Jak wypełnić skierowanie?
Na początku wypełniamy dane pracownika, potem należy opisać: rodzaj pracy, podstawowe czynności, sposób i czas ich wykonywania. Ta część chyba nie powinna nikomu sprawić większych problemów. Wątpliwości może natomiast budzić część skierowania w której znajdują się czynniki niebezpieczne dla zdrowia pracownika. Skąd wziąć te czynniki? Moje podpowiedzi:
jeśli mamy w firmie instruktora lub specjalistę d/s BHP – jest to właściwa osoba by się jej spytać jak to wypełnić
jeśli nie mamy pod rękę specjalisty od BHP proponuje zajrzeć do dokumentu ryzyka zawodowego. Przypominam, że każdy pracodawca ma obowiązek posiadać „ryzyko zawodowe” na każde stanowisko pracy w firmie. Spis czynników niebezpiecznych i szkodliwych jest częścią tego dokumentu.
jeśli nie mamy „ryzyka zawodowego” proponuje poradzić sobie przy pomocy następującej tabeli :
Lp. Czynnik szkodliwy lub uciążliwy I Czynniki fizyczne 1 Hałas 2 Ultradźwięki małej częstotliwości 3 Drgania mechaniczne (wibracja) przekazywana na kończyny górne 4 Drgania mechaniczne przekazywane na całe ciało (wibracja ogólna) 5 Promieniowanie jonizujące 6 Promieniowanie i pola elektromagnetyczne 7 Promieniowanie nadfioletowe 8 Promieniowanie podczerwone 9 promieniowanie laserowe 10 Zagrożenie związane z obsługą monitorów ekranowych 11 Oświetlenie: a) niedostateczne b) nadmierne 12 Mikroklimat gorący 13 Mikroklimat zimny 14 Zwiększone lub obniżone ciśnienie atmosferyczne II Pył przemysłowy 1 Pyły nieorganiczne (zawierające powyżej 10% wolnej krzemionki) 2 Pyły nieorganiczne zawierające poniżej 10% wolnej krzemionki 3 Pyły kopalń węgla kamiennego 4 Pyły grafitu 5 Pyły nieorganiczne zawierające włókna azbestu 6 Pył talku zawierający włókna azbestu 7 Pył zawierający metale twarde (np. wolfram, kobalt) 8 Pył zawierający tworzywa sztuczne, w tym sztuczne włókna mineralne 9 Pył organiczny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego III Czynniki toksyczne 1 Związki akrylowe a) akrylonitryl b) akrylany 2 Aldehydy a) akrylowy b) mrówkowy (formaldehyd) 3 Amoniak 4 Arsen i jego związki w tym – arsenowodór 5 Azotu tlenki 6 Bar i jego związki 7 Benzen 8 Benzo(a)piren 9 Beryl i jego związki 10 Brom i jego związki 11 Chlor, chlorowodór i tlenki chloru 12 Chrom i chromiany 13 Czterochlorek węgla 14 Czterochloroetylen (PER) 15 Czteroetylek ołowiu 16 Dwumetyloformamid 17 Epichlorhydryna 18 Fenol i polifenole 19 Fluor i fluorki 20 Fosfor Biały (żółty) 21 Fosforu związki chlorowe 22 Ftalowy bezwodnik 23 Furfurol 24 Glinu tlenek 25 Izocyjanianowe związki 26 Kadm i jego związki 27 Ketony a) aceton b) metyloetyloketon, metyloizobutyloketon c) diaceton, tlenek mezytylu 28 Kobalt 29 Ksylen 30 Mangan i jego związki 31 Nafta i jej produkty a) benzyna ekstrakcyjna, nafta b) mieszaniny zawierające wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. pak, smoła, asfalty 32 Naftan i pochodne (naftol, dekalina, tetralina) 33 Nikiel i jego związki 34 Nitrogliceryna i nitroglikol 35 Ołów i jego związki 36 Pestycydy 1. Hamujące aktywność cholinestrazy a) związki fosforoorganiczne, np. paration, malation, mefosfolan b) karbaminiany, np. aldikarb, karbaryl 2. Węglowodory chlorowane: – związki dwuchlorodwufenyloetanu, np. metoksychlor, metiochlor – chlorowate cyklodieny, np. aldrin, dieldrin – związki chlorowane benzenu, np. lindan 3. Związki kwasu dwuchlorofenoksyoctowego, np. dichlorprop, mekoprop 4. Pestycydy dwutiolarbaminianowe, np. maneb, zineb, etylenotiomocznik (ETU) i propylenotiomocznik (PTU), np. chloroksuron, linuron 5. Związki dwupirydylowe np. parakwat, dikwat 6. Dwunitroalkilofenole, np. dinoseb, dinokap 7. Piretroidy, np. aletryna, cypermetryna, dekametryna 37 Pirydyna 38 Rtęć a) metaliczna i jej związki nieorganiczne b) związki organiczne 39 Siarkowodór 40 Siarki tlenki 41 Terpentyna 42 Toluen 43 Trójchloroetylen (TRI) 44 Wanadu pięciotlenek 45 Węgla dwusiarczek 46 Węgla tlenek 47 Węglowodorów alifatycznych związki nitrowe i aminowe a) związki aminowe (metyloamina, dwumetyloamina, dwuetyloamina) i dwuaminowe (etylenodwuamina, tetrametylenodwuamina) b) związki nitrowe (nitroetan, nitropropan) 48 Węglowodorów aromatycznych związki nitrowe i aminowe: a) związki nitrowe, np. nitrotolueny, nitrobenzeny b) związki aminowe, np. anilina, benzydyna, betanaftyloamina 49 Winylobenzen (styren) 50 Winylu chlorek 51 Żywice epoksydowe 52 Mieszaniny rozpuszczalników organicznych 53 Cytostatyki IV Czynniki*) biologiczne 1 Wirus zapalenia wątroby – typ B (HBV) 2 Wirus zapalenia wątroby – typ C (HCV) 3 Ludzki wirus niedoboru odporności nabytej (HIV)
Tabela oczywiście nie obejmuje wszystkich możliwych czynników niebezpiecznych dla zdrowia, ale obejmuje najważniejsze. Warto się zastanowić czy w miejscu pracy nie występuje któryś z nich.
Przykłady wypełnionych skierowań na badania lekarskie pracowników.
PBL – spawacz PBL – pracownik biurowy
Jeśli interesują Cię jakieś zagadnienia związane z BHP lub ogólnie prawem pracy napisz w komentarzu lub na adres mailowy [email protected] a ja napiszę artykuł o tym.
Pozdrawiam
Skierowanie na badania lekarskie. Pobierz Darmowy Wzór (DOC + PDF)
Pracodawca, jako właściciel firmy zlecającej różne zadania osobie zatrudnionej, zobowiązany jest między innymi do ochrony zdrowia swojego pracownika. Stąd też obowiązkowe badania lekarskie, na które wystawia on skierowanie. Jakie mamy rodzaje takich badań? Jak wypełnić niezbędny dokument?
O czym należy wiedzieć?
Na wstępie warto zaznaczyć, że wzór, który obecnie obowiązuje, został stosunkowo niedawno zmieniony, a konkretnie 01.04.2015 roku. Dlatego pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy używamy tego najbardziej aktualnego. Kolejną istotną sprawą jest to, że taki druk powinien zostać wystawiony w dwóch egzemplarzach, Pierwszy, to skierowanie do lekarza medycyny pracy, które specjalista sobie zachowuje, drugi jest dla pracownika. Jeśli osoba, która poddawana jest takim badaniom, zrezygnuje z pracy i w ciągu 30 dni zatrudni się w innym zakładzie, to nowy pracodawca może ocenić, czy konieczne jest przeprowadzenie ponownych badań wstępnych, czy wystarczą te jeszcze obowiązujące.
Rodzaje badań lekarskich pracowniczych
Wyróżnia się kilka ich rodzajów. Jednym z pierwszych dokumentów, które dostajemy przed podjęciem zatrudnienia, jest skierowanie na badania wstępne. Każda osoba, która jest przyjmowana, musi je przejść. Również w sytuacji, kiedy pracownik zmienia stanowisko w obrębie tej samej firmy, ale występują na nim inne szkodliwe czynniki, które mogą obciążać organizm. Kolejnym typem badań są te zwane kontrolnymi. Chodzi o sprawdzenie, czy człowiek widniejący na skierowaniu jest zdolny do pracy po chorobie i nieobecności trwającej dłużej niż 30 dni. Jak sama nazwa wskazuje, jest to skontrolowanie, czy obecny stan zdrowia pozwala takiej osobie wykonywać wcześniejsze obowiązki. Natomiast badania końcowe to takie, które wykonywane są na wniosek osoby zatrudnionej, która wypełniała swoje obowiązki w warunkach, które mogły przyczynić się do pogorszenia zdrowia. W taki sposób można ustalić, czy cierpi się na tak zwaną chorobę zawodową. Z kolei bardzo często wystawiane jest skierowanie na badania okresowe, którym podlegają wszyscy pracownicy. Częstość wizyt u specjalisty zależy od stanu zdrowia i warunków na danym stanowisku, a kolejne wizyty ustala już lekarz medycyny pracy. Właśnie tym ostatnim rodzajem badania i samym drukiem zajmiemy się dokładniej w poniższym tekście.
Pobierz darmowy wzór skierowania na badania lekarskie!
Pobierz wzór skierowania na badania lekarskie w formacie DOC (Word).
Pobierz wzór skierowania na badania lekarskie w formacie PDF, gotowy do druku.
Jakie informacje znajdują się w górnej części wzoru?
W prawym górnym rogu dokumentu znajduje się standardowo data i miejscowość, natomiast w lewym oznaczenie pracodawcy. Poniżej, w pierwszej części jest miejsce na podstawowe dane pracownika, które należy wpisać w odpowiednie pola. Chodzi o imię, nazwisko, numer PESEL, adres, jak również zajmowane stanowisko pracy. Poniżej trzeba uzupełnić określenie stanowiska/stanowisk pracy, gdzie konieczne jest podanie rodzaju wykonywanego zajęcia, czyli najważniejsze czynności. Najlepiej także wskazać orientacyjną liczbę godzin dziennie bądź w miesiącu, jaką spędza się na wykonywaniu takich zadań.
Dane na temat czynników niebezpiecznych
Skierowanie na badania lekarskie nie będzie pełne, jeżeli nie podamy w nim informacji na temat czynników szkodliwych, bądź wpływających negatywnie na zdrowie, które nieodłącznie wiążą się z konkretnym zajęciem. W kolejnych podpunktach wymienione są właśnie te czynniki z podziałem na kategorie. Zatem po kolei mamy czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne oraz biologiczne i ostatnie, czyli inne w tym czynniki niebezpieczne. Co należy wpisać w poszczególnych linijkach? W przypadku trzech pierwszych istotne jest podanie nazwy oraz natężenia w odpowiedniej jednostce, jak i krotność dopuszczalnej wartości. W punkcie czwartym (biologiczne) podaje się nazwę, rodzaj i źródło zagrożenia. Z kolei w piątym wymienia się wszystkie pozostałe, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii. Pod spodem znajduje się także miejsce, w którym wpisuje się łączną liczbę wszystkich negatywnych czynników. Natomiast w dalszej kolejności mamy już tylko podpis pracodawcy oraz objaśnienia do wcześniejszych podpunktów.
Przykład poprawnie wypełnionego dokumentu
Dla jeszcze lepszego wyjaśnienia powyższej kwestii warto posłużyć się konkretnym przykładem, który pozwoli bardziej zrozumieć to, w jaki sposób powinno się tego typu druk uzupełnić. Niech za przykład posłuży nam skierowanie na badania okresowe dla osoby, która na co dzień zajmuje się pracą biurową na komputerze. Pierwsza część z danymi osobowymi nie powinna nastręczać większych trudności. Z kolei w linijce stanowisko pracy wpisać można pracownik biurowy. Określenie stanowiska: praca biurowa przed monitorem komputera. W części poświęconej czynnikom szkodliwym zaznaczyć warto czynniki fizyczne, uzupełniając informacje – praca przed monitorem ekranowym, czas: 8 godzin dziennie. Łączna liczba czynników niebezpiecznych: 1. To oczywiście tylko jeden z przykładów, ponieważ dajmy na to w przypadku spawacza mamy szereg różnych zagrożeń, jak promieniowanie, natężenie dźwięku, czy choćby pył i dym spawalniczy, które wszystkie należy uwzględnić.
Powyższy druk jest często używany w miejscach pracy. Tym częściej, im z bardziej niebezpiecznymi warunkami mamy do czynienia. Jeśli oczywiście na wspomnianym stanowisku pracy, gdzie bardzo istotny jest wzrok, ulega on szybkiemu pogorszeniu, to lekarz medycyny pracy może zlecić badania okresowe szybciej, aniżeli dla danego pracownika zwykle to czyni. Dlatego każda sytuacja jest inna i scenariusz może wyglądać naprawdę różnie. Warto mieć tego świadomość.
키워드에 대한 정보 skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić
다음은 Bing에서 skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zatrudnianie pracowników krok po kroku – odc. 7 – Badania lekarskie pracownika
- zatrudnianie
- pracownik
- zatrudnienie pracownika
- umowa o pracę
- rekrutacja
- wynagrodzenie
- zgłoszenie do ZUS
- rodzaje umowy o pracę
- dokumentacja pracownicza
Zatrudnianie #pracowników #krok #po #kroku #- #odc. #7 #- # #Badania #lekarskie #pracownika
YouTube에서 skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zatrudnianie pracowników krok po kroku – odc. 7 – Badania lekarskie pracownika | skierowanie na badania lekarskie jak wypełnić, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.