당신은 주제를 찾고 있습니까 “skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór – Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Aniamaluje 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,808회 및 좋아요 285개 개의 좋아요가 있습니다.
skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia – skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Nauczyciel łamie twoje prawa? Gdzie się zgłosić?
Wszystkie linki znajdziesz tutaj:
https://www.aniamaluje.com/2020/12/gdzie-szukac-pomocy,-gdy-nauczyciel-lamie-twoje-prawa?.html
Znajdziesz mnie też tu:
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/aniamaluje/
TIKTOK https://www.tiktok.com/@aniamaluje.com?
BLOG https://www.aniamaluje.com
FACEBOOK: https://www.facebook.com/Aniamaluje/
skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Skarga na ucznia – wzór – POBIERZ!
Skarga do dyrektora szkoły na ucznia powinna być koniecznie sporządzona na piśmie, bo tylko takiego rodzaju skargę dyrektor szkoły ma obowiązek przyjąć i …
Source: odkryjprawo.pl
Date Published: 5/7/2021
View: 6614
Jak napisać skargę na nauczyciela? [wzór] – Rodzice.pl
Skargi na nauczyciela najlepiej kierować bezpośrednio do dyrektora szkoły. Ma on 14 dni od daty wpłynięcia skargi …
Source: www.rodzice.pl
Date Published: 7/3/2021
View: 7225
Skarga-na-nauczyciela.pdf
(imię i nazwisko dyrektora szkoły). Skarga: Pragnę złożyć skargę na Sz. P. mgr … … zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, ażeby wychowanie, …
Source: cdn.files.smcloud.net
Date Published: 4/9/2021
View: 6020
Skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór – dokumenciak.pl
Skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór. 12 lipca 2022 04:36Wzory. Uczeń lub jego rodzice/prawni opiekunowie mogą złożyć skargę na piśmie do wychowawcy …
Source: dokumenciak.pl
Date Published: 9/16/2021
View: 5943
Gdy rodzic składa skargę… co powinien zrobić dyrektor
Do dyrektora szkoły często napływają skargi na nauczycieli od rodziców, uczniów, innych nauczycieli. Zdarzają się także skargi od osób …
Source: epedagogika.pl
Date Published: 9/22/2021
View: 6866
Wzory pism – Stowarzyszenie Umarłych Statutów
Wniosek nie podlega opłacie, a dyrektor szkoły jest zobowiązany rozpatrzyć … o kontrolę statutu w zakresie przestrzegania praw uczniów pełnoletnich – wzór.
Source: umarlestatuty.pl
Date Published: 10/30/2021
View: 1846
Procedura składania skarg
Dyrekcja szkoły, czyli dyrektor i wicedyrektor szkoły przyjmują skargi codziennie od godziny … Wzór protokołu stanowi załącznik do niniejszej procedury.
Source: rydultowysp1.edupage.org
Date Published: 10/16/2021
View: 4177
주제와 관련된 이미지 skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór
- Author: Aniamaluje
- Views: 조회수 2,808회
- Likes: 좋아요 285개
- Date Published: 2021. 9. 15.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=WxfY8-yg0MI
Jak napisac skargę na ucznia?
- oznaczenie organu który rozpatrywał skargę,
- informację na temat załatwienia skargi,
- uzasadnienie podjętych działań,
- imię oraz nazwisko osoby rozpatrującej skargę na ucznia.
Jak napisac skargę do dyrektora szkoły?
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby wnoszącej skargę – czyli rodzica; odbiorcę – najczęściej jest to dyrektor szkoły. Należy podać jego imię i nazwisko oraz nazwę i numer szkoły, w jakiej zajmuje stanowisko; treść skargi opisująca zaistniałe sytuacje i odnosząca się do regulaminu szkolnego.
Gdzie można złożyć skargę na dyrektora szkoły?
Tak więc właściwym organem do rozpatrzenia skargi na dyrektora szkoły (kierownika jednostki organizacyjnej), jest co do zasady rada gminy, oczywiście jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
Jak napisac skargę do kuratorium na dyrektora?
Pisemną skargę lub wniosek składamy do Kuratorium Oświaty (lub Delegatur Kuratorium Oświaty – w zależności od lokalizacji szkoły) do Kancelarii ogólnej, „za potwierdzeniem odbioru”. Pismo powinno być podpisane przez rodzica. Kuratorium nie rozpatruje anonimowych wniosków.
Jak poprawnie napisać skargę?
- Pisz zrozumiale, rzeczowo i konkretnie.
- Zastanów się dobrze nad adresatem skargi – pismo powinno trafić do właściwej osoby, organu lub instytycji.
- Wskaż dokładnie przedmiot skargi i wszelkie nieprawidłowości, których dotyczy.
- Określ precyzyjnie i opisz dokładnie swoje zarzuty oraz żądania i oczekiwania.
Czy skargą do kuratorium może być anonimowa?
Wiele zarzutów okazuje się bezzasadnych, a jeszcze więcej spraw w ogóle nie jest przez kuratorium sprawdzana. – Zdecydowana większość to zgłoszenia anonimowe, a tych zgodnie z prawem nie możemy rozpatrywać, bo nie mielibyśmy komu odpowiedzieć o wynikach przeprowadzonych postępowań wyjaśniających – przyznaje Misiak.
W jakim czasie dyrektor szkoły powinien odpowiedzieć na pismo rodzica?
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Jakie są prawa ucznia?
- Prawo do nauki.
- Prawo do wzięcia udziału w konkursie.
- Prawo do uzyskania pomocy materialnej.
- Prawo do informacji i sprawiedliwej oceny.
- Prawo do rozwijania zainteresowań.
- Prawo do bezpieczeństwa, wiedzy o bezpieczeństwie i uzyskania pomocy.
- Prawo do skonsumowania ciepłego posiłku.
Jak napisać skargę na agresywnego ucznia?
Dzisiaj są różne możliwości informowania o agresywnych zachowaniach, jedną z nich jest e-dziennik. Każdy rodzic za jego pośrednictwem może wysłać wiadomość do nauczyciela wychowawcy agresywnego ucznia, z prośbą o interwencję.
Co może być przedmiotem skargi?
Przedmiot skargi. Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.
Za co można odwołać dyrektora szkoły?
Tylko jeśli dyrektor utracił zdolność wykonywania powierzonej mu funkcji z przyczyn etycznych lub rażącej niekompetencji w realizacji obowiązków, można go odwołać ze stanowiska w czasie roku szkolnego – uważają sądy administracyjne.
Co może Kuratorium Oświaty?
ustala organizację i zasady funkcjonowania kuratorium oraz w tym zakresie wydaje zarządzenia wewnętrzne, koordynuje i nadzoruje pracę kuratorium oświaty, nadzoruje i koordynuje realizację budżetu, ustala politykę kadrową.
Kto może złożyć skargę do kuratorium oświaty?
Rozpatrywanie skarg i wniosków nie jest prawem, lecz obowiązkiem organu. Skargi wpływające do szkoły mogą być składane na nauczycieli, na uczniów, na pracowników szkoły czy też na dyrektora szkoły. Zgodnie z zapisami art. 68 ust.
Jak nauczyciel może bronić się przed rodzicem?
W pierwszej kolejności można spróbować rozmowy, podczas której dyrektor uzmysłowi rodzicowi, że jego działania naruszają prawo i mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami. Jeśli naruszenia są intensywne i poważne a także, gdy ewentualnie rozmowa z rodzicem nie pomoże, to sugerowałbym wystąpienie z pisemnym wezwaniem.
Na czym polega kontrola z kuratorium?
Przeprowadzanie kontroli ma na celu dokonanie oceny stanu przestrzegania przez szkołę lub placówkę oraz organ prowadzący przepisów prawa w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek.
Jak napisać skargę na agresywnego ucznia?
Dzisiaj są różne możliwości informowania o agresywnych zachowaniach, jedną z nich jest e-dziennik. Każdy rodzic za jego pośrednictwem może wysłać wiadomość do nauczyciela wychowawcy agresywnego ucznia, z prośbą o interwencję.
Co zrobić gdy nauczyciel jest niesprawiedliwy?
Możesz udać się bezpośrednio do dyrekcji szkoły lub – w ostateczności – do kuratora oświatowego. Najczęściej jednak nie jest to konieczne – szczera rozmowa z nauczycielem pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jak pozbyć się złego nauczyciela?
W tym przypadku z decyzją trzeba poczekać do zakończenia roku szkolnego. Jednak jeśli taka sytuacja dotyczy stażystów, to po prostu nie przedłuża im się umowy. Nauczycielowi kontraktowemu należy ją wypowiedzieć i odpowiednio udokumentować, że źle uczy.
Za co można zgłosić nauczyciela do kuratorium?
Do kuratorium trafiają skargi od nauczycieli na nieprawidłowości związane z: * zatrudnieniem (umowa o pracę, zwolnienie, ocena pracy, konkursy na dyrektora szkoły lub placówki) * dokształcaniem i doskonaleniem * wynagrodzeniem, dodatkami, godzinami nadliczbowymi * sprawami socjalnymi (mieszkania, urlopy) * rentami i …
Skarga na ucznia
Skarga do dyrektora szkoły na ucznia powinna być koniecznie sporządzona na piśmie, bo tylko takiego rodzaju skargę dyrektor szkoły ma obowiązek przyjąć i uwzględnić, podejmując działania, by ograniczyć postępowanie ucznia, na którego rodzice dziecka składają skargę.
Jak napisać skargę do dyrektora szkoły na ucznia? pismo dotyczące skargi powinno zawierać szereg elementów składających się z 3 sekcji, w pierwszej sekcji należy podać dane wnioskodawcy, dane ucznia na którego składamy skargę, a także dane podmiotu do którego skargę składamy.
W drugiej sekcji należy opisać i uzasadnić powód złożenia skargi, powołać się tutaj należy na zachowanie ucznia (najczęściej rodzice składają skargi na agresywnego ucznia, którego zachowanie uderza w ich dziecko).
W trzeciej sekcji skargi na ucznia należy wymienić działania jakie mają zostać podjęte w stosunku do ucznia na którego składamy skargę, można więc prosić dyrektora szkoły, by podjął konkretne działania, np.:
przeniósł ucznia do innej klasy,
wręczył uczniowi naganę,
powiadomił rodziców ucznia o niewłaściwy zachowaniu,
monitorował zachowanie ucznia po lekcjach,
złożył doniesienie do Kuratorium Oświaty,
itd.
Pisemna skarga na ucznia nie może pozostać bez odpowiedzi, organ przyjmujący skargę (np. dyrektor lub wicedyrektor szkoły) muszą odpowiedzieć na skargę w ciągu 14 dni od jej otrzymania.
Odpowiedź na skargę na ucznia powinna zawierać kilka obowiązkowych danych:
oznaczenie organu który rozpatrywał skargę,
informację na temat załatwienia skargi,
uzasadnienie podjętych działań,
imię oraz nazwisko osoby rozpatrującej skargę na ucznia.
Należy również wiedzieć, że dyrektor szkoły ma prawny obowiązek, aby każdą otrzymaną skargę na ucznia, bądź skargę na nauczyciela wpisać do rejestru skarg. W zależności od rodzaju szkoły dyrekcja zobowiązana jest prowadzić Zeszyt skarg rodziców, który powinien znajdować się w sekretariacie szkoły.
Skargę na ucznia można doręczyć dyrektorowi szkoły osobiście, lub wysłać na adres szkoły do której uczęszcza dziecka listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, by mieć pewność, że dyrekcja szkoły otrzymała naszą skargę.
Dlaczego należy bezzwłocznie składać skargę na ucznia?
Bardzo często uczniowie uczęszczający do tej samej klasy lub szkoły co nasze dziecko – są nieprzystosowani społecznie, często są agresywni, utrudniają pracę nauczycieli na lekcjach, a także namawiają inne dzieci do niewłaściwego zachowania, bądź co gorsze, wyżywają się na innych dzieciach, stosując wobec nich przemoc nie tylko fizyczną, ale i psychiczną.
Takie zachowanie agresywnego ucznia w stosunku do naszego dziecka w dłuższym okresie czasowym może spowodować poważne komplikacje w zachowaniu naszej pociechy. Z tego właśnie względu pedagodzy, a także inni rodzice których dziecko miało do czynienia z agresywnymi uczniami – namwają, by jak najszybciej reagować na niewłaściwe zachowanie innych uczniów i nie czekać, aż wydarzy się nieszczęście.
Skarga na ucznia może również dotyczyć kwestii związanych z wysławianiem się konkretnego ucznia, wulgaryzmy nie są dozwolone, bycie aroganckim w stosunku do dzieci i nauczyciel też nie, tak samo jak niewykonywanie poleceń nauczycieli…
Skarga na nauczyciela: Jak napisać skargę na nauczyciela? [wzór]
Dziecko skarży się na nauczyciela. Co robić?
Na pewno nie bagatelizować. To niezawodny sposób na utratę zaufania dziecka, które pomyśli, że jego sprawy nie interesują dorosłych. Czasem te dla nas bardzo niewielkie problemy młodego człowieka, dla niego są ogromnym stresem. Dlatego każdej uwagi słuchajmy z najwyższą czujnością, nie oceniajmy, nie śmiejmy się i wspólnie z dzieckiem spokojnie przeanalizujmy sytuację.
Jeśli dziecko czuje się źle traktowane, powinniśmy reagować, ale niekoniecznie od razu pisząc donos na nauczyciela. Pierwszym krokiem powinny być rozmowy z innymi rodzicami i wybadanie, czy negatywne zachowanie pedagoga odbija się jedynie na naszym dziecku. Czy inne dzieci też się skarżą? Grupowa skarga rodziców na nauczyciela ma zawsze większą moc, niż pojedyncze zgłoszenie, dlatego warto od tego zacząć.
Sprawdź: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe): Co powinno zawierać? Kto może je wystawić?
Skarga na nauczyciela? Najpierw rozmowa
Zanim złożysz skargę na nauczyciela, warto byłoby z nim porozmawiać. O ile nie jest to bardzo poważna sytuacja (np. agresja słowna, niska kultura osobista, fałszowanie dokumentacji szkolnej) dobrze jest wcześniej wyjaśnić sprawę z pedagogiem i poznać jego punkt widzenia. Być może uda się rozwiązać konflikt. Np. w sytuacji, kiedy nasze dziecko uważa, że nauczyciel ocenia go gorzej niż inne dzieci, wyraźnie promuje inne osoby w klasie itd. Nauczyciel może nie zdawać sobie sprawy z tego, że dzieci w ten sposób odbierają jego zachowanie. Spokojna, rzeczowa rozmowa może rozwiązać sprawę i niepotrzebne będzie wniesienie skargi.
Zobacz: Wystawianie ocen 2021. Do kiedy trwa 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć
Jak napisać skargę na nauczyciela?
Przed pisemną skargą na nauczyciela zajrzyj do regulaminu szkolnego, aby móc podeprzeć ją przepisami zawartymi w tym dokumencie. Dzięki temu całe pismo będzie miało bardziej formalny charakter i zyska na znaczeniu, pokazując jasno, że nauczyciel swoim zachowaniem łamie prawo szkolne.
Skarga na nauczyciela wzór
Jeśli wszelkie inne drogi do osiągnięcia porozumienia zawiodą, konieczna może okazać się własnie pisemna skarga na nauczyciela. Wzór dokumentu zawiera:
w lewym górny rogu miejscowość i datę;
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby wnoszącej skargę – czyli rodzica;
odbiorcę – najczęściej jest to dyrektor szkoły. Należy podać jego imię i nazwisko oraz nazwę i numer szkoły, w jakiej zajmuje stanowisko;
treść skargi opisująca zaistniałe sytuacje i odnosząca się do regulaminu szkolnego
podpis rodzica/kilkorga rodziców
Niestety nie możemy wnieść anonimowej skargi na nauczyciela. Takie skargi nie będą rozpatrywane. Ważna jest jedynie pisemna skarga na nauczyciela, podpisana imieniem i nazwiskiem rodzica lub rodziców, jeśli skarga jest zbiorowa.
Skarga rodzica na nauczyciela może dotyczyć wielu kwestii. Obrażenie uczniów, niska kultura i agresja słowna to kwestie, które najmocniej uderzają w dzieci. Jeśli nauczyciel obraża nasze dziecko w jakikolwiek sposób, opowiada niewybredne żarty, wpływa na obniżenie samooceny uczniów – należy jak najszybciej reagować. Problemem może być również sposób oceniania ucznia – tutaj należy oczywiście mieć dowody, że nauczyciel ocenił nasze dziecko niewłaściwie. Dopisywanie wymyślonych ocen, brak nadzoru nad uczniami w czasie zajęć lub wycieczek, naruszenie nietykalności osobistej dziecka – to kolejne sprawy, za których dotyczą skargi rodziców na nauczycieli.
Gdzie złożyć skargę na nauczyciela?
Skargi na nauczyciela najlepiej kierować bezpośrednio do dyrektora szkoły. Ma on 14 dni od daty wpłynięcia skargi na nauczyciela na ustosunkowanie się do niej. W wyjątkowych przypadkach może być to nawet 30 dni – ale przyczyna musi być ważna. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją podjętą od dyrektora szkoły możemy się od niej odwołać w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Często oznacza to skierowanie swoich kroków do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą – najczęściej do kuratorium oświaty.
Skarga na nauczyciela do kuratorium
Bezpośredni nadzór na prawidłowym funkcjonowaniem danej placówki oświaty sprawuje dyrektor, a więc właśnie do niego powinny być w pierwszej kolejności kierowane ewentualne skargi na nauczycieli. Dokładna procedura składania takich dokumentów powinna być uregulowana w statucie szkolnym. Jeśli dyrektor w wyniku wewnętrznego postępowania uzna zarzuty za zasadne, ma obowiązek wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a to oznacza konieczność powiadomienia rzecznika dyscyplinarnego z kuratorium oświaty, ponieważ to właśnie on będzie takie postępowanie prowadził. Wiadomo jednak, że sporo skarg na nauczycieli spływa bezpośrednio do kuratoriów i pod warunkiem, że nie są anonimowe, kuratorium powinno zająć się sprawą i dokonać kontroli. Wzór skargi na nauczyciela do kuratorium będzie podobny, jak w przypadku dokumentu skierowanego do dyrektora, zmienia się jedynie adresat. Większość kuratoriów ma wyznaczone konkretne daty i godziny, kiedy można składać ewentualne skargi. Warto sprawdzić to na stronach internetowych.
Zobacz: Protest nauczycieli przeciwko “lex Czarnek”. “Nie zgadzamy się na ograniczenia wolności”. Czym grozi nowa ustawa?
Skarga na nauczyciela do kuratorium: konsekwencje
Jeśli postępowanie kuratorium wykaże, że nauczyciel rzeczywiście uchybił godności zawodu nauczyciela lub źle wypełniał swoje obowiązki, konieczne jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, które prowadzi rzecznik dyscyplinarny z kuratorium oświaty. Kary dyscyplinarne przewidziane przez ustawodawcę w Karcie Nauczyciela to: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, wolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania oraz wydalenie z zawodu nauczyciela. Za wymierzenie kary odpowiada komisja dyscyplinarna.
Jaki skutek mają skargi rodziców na nauczycieli?
Dyrektor ma wszystkie kompetencje, aby zareagować na niewłaściwe zachowanie nauczyciela w sposób adekwatny do jego zachowania. Może być to wymierzenie kary w postaci nagany, zwolnienia z pracy, wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a nawet zwolnienia z zakazem zatrudnienia w zawodzie na 3 lata lub całkowity zakaz wykonywania zawodu.
Skarga na nauczyciela to często jedyny sposób, aby wpłynąć na atmosferę w szkole i klasie naszych dzieci. Nie bójmy się robić tego kroku, wręcz przeciwnie – bójmy się nie reagować, wiedząc, jak silnie stresująca może być sytuacja, w której codziennie znajduje się nasze dziecko. Przebywanie dłuższy czas w toksycznej atmosferze może skutkować szeregiem negatywnych konsekwencji dla ucznia, dlatego nie wahajmy się podejmować stosownych środków i – gdy jest to konieczne – złożyć pisemnej skargi na nauczyciela.
Zobacz: Kiedy są ferie zimowe 2022: Jak zaplanować zimowe wyjazdy?
Rodzice pytają, jak napisać skargę na nauczyciela
Do kogo nauczyciel może skierować skargę na dyrektora szkoły?
Do kogo nauczyciel może skierować skargę na dyrektora szkoły?
Do redakcji Dziennika Warto Wiedzieć napłynęło pytanie czytelniczki: Czy skarga wynikająca ze stosunku pracy nauczyciela skierowana przez tego nauczyciela przeciwko dyrektorowi szkoły może zostać rozpatrzona przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy lub Radę Gminy?
Na wstępie rozważań należy podkreślić, że odpowiedź na tak postawione pytanie posiada wyłącznie charakter ogólnego komentarza. Wynika to z faktu, że nie są znane wszyskie okoliczności sprawy.
Uprawnieniem wynikającym z ustawy Kodeks postepowania administracyjnego (dalej k.p.a.), przysługującym każdemu obywatelowi, jest prawo do składania skarg. Zgodnie z artykułem 227 przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszanie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Skargi składa się do organów właściwych do ich rozpatrzenia, pod warunkiem, że przepisy szczególne nie określają innych organów. Jeżeli organ, który otrzymał skargę, nie jest właściwy do jej rozpatrzenia zobowiązany jest niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiając o tym równocześnie skarżącego, albo wskazać mu właściwy organ. Organ właściwy do rozpatrzenia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca.
Zgodnie z art. 7 Konstytucji RP każdy organ działa na podstawie i w granicach prawa. Oznacza to że każdy organ z urzędu przestrzega swojej właściwości i rozpatruje skargi tylko w zakresie kompetencji.
Rozpatrywanie skarg na dyrektora przez radę gminy
Art. 229 pkt 3 kodeksu postepowania administracyjnego stanowi, iż jeżeli przepisy szczególne nie określają innych organów właściwych do rozpatrywania skarg, organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta/burmistrza lub prezydenta miasta i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy.
Szkoła jest jednostką organizacyjną jednostki samorządu terytorialnego (w omawianym przypadku gminy), zatrudniającą nauczycieli (pracodawcą), kierowaną przez dyrektora wykonującego kompetencje i obowiązki tego pracodawcy wobec nauczycieli (Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 września 2001 r. OPS 7/2001).
Tak więc właściwym organem do rozpatrzenia skargi na dyrektora szkoły (kierownika jednostki organizacyjnej), jest co do zasady rada gminy, oczywiście jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Zgodnie z powołanym przepisem art. 227 k.p.a. rada gminy rozpatruje skargi na dyrektora szkoły w zakresie zaniedbań lub nienależytego wykonywania powierzonych mu zadań, naruszania praworządności lub interesów skarżącego, a także przewlekłości lub biurokratycznego załatwiania spraw.
Wniesienie skargi przeciwko dyrektorowi szkoły do rady gminy, a kompetencje komisji rewizyjnej
Zgodnie z art. 18a ustawy o samorządzie gminnym rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Komisja rewizyjna wykonuje także inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 grudnia 2009 r. (IV SA/Gl 765/2009) stwierdził, że kontrola wykonywana przez komisję rewizyjną sprowadza się do czynności sprawdzających, podjętych dla ustalenia zgodności działania podmiotu kontrolowanego z określonym wymaganym kryterium oraz sformułowania na tej podstawie ocen i wniosków. Kontrola jest zatem zespołem czynności materialno-technicznych. Powyższe oznacza, że komisja nie posiada uprawnienia do wydawania wiążących dyspozycji dotyczących usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Artykuł 229 k.p.a. w pkt 3 jako organ właściwy do rozpatrywania skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta/burmistrza lub prezydenta miasta i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych wskazuje radę gminy. Przekazanie przyznanych temu organowi kompetencji możliwe jest jedynie w przypadku wyraźnego upoważnienia ustawowego. Nie ma podstaw prawnych do wysuwania twierdzeń, że organ stanowiący gminy ma możliwość przeniesienia rozpatrywania skargi o której mowa w art. 229 pkt. 3 k.p.a. na komisję rewizyjną.
Komisji rewizyjnej jako organowi kontrolnemu, rada gminy może co najwyżej zlecić (na podstawie art. 18a ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym) wykonanie zadania polegającego na opiniowaniu wpływających do organu stanowiącego gminy skarg na działalność organu wykonawczego, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, czy jednostek pomocniczych gminy. Przekazanie komisji rewizyjnej przez radę gminy rozpatrywania skarg sprowadzałoby się nie tylko do wstępnego opiniowania skarg, ale do ich rozpatrywania, co w świetle obowiązujących przepisów prawa jest niedopuszczalne (Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 8 marca 2011 r. NK.4.4131/32/2011 [KJ])
Działania komisji rewizyjnej w zakresie skargi – zanim zostanie ona rozpatrzona przez radę – obejmują m.in.: sprawdzenie w pierwszej kolejności czy w konkretnym przypadku rada jest właściwa do jej rozpatrzenia, ocena stanu faktycznego i prawnego zdarzenia związanego ze skargą i przyjęcie własnego stanowiska. Na posiedzenia komisji zapraszane są osoby skarżące oraz osoby których skarga dotyczy. Po przekazaniu wniosków przez komisje rewizyjną uchwałę w przedmiocie rozpatrzenia skargi na dyrektora szkoły podejmuje już rada gminy w granicach swych ustawowych kompetencji.
Rozpatrywanie skarg na dyrektora przez kuratorium oświaty
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 stycznia 2004 r. (II SA/Wr 2486/03) przepis art. 229 k.p.a. zawiera tylko pomocnicze określenie właściwości organów do rozpatrywania skarg. Pierwszeństwo w określeniu tej właściwości mają przepisy odrębne, a dopiero w ich braku mają zastosowanie przepisy art. 229 k.p.a.
W przypadku, gdy skarga wniesiona na dyrektora szkoły dotyczy kwestii wskazanych w art. 31 oraz 33 ustawy o systemie oświaty, wówczas organem kompetentnym i właściwym do rozpatrzenia skargi jest kurator oświaty. Jak wskazał Sąd Administracyjny w powołanym orzeczeniu skarga taka może dotyczyć między innymi oceny kwalifikacji nauczycielskich, zatrudniania osób bez odpowiednich kwalifikacji nauczycielskich, spraw statutowych, kształceniowych, a także spraw pracowniczych.
W związku z faktem, iż adresatami skargi dotyczącej dyrektora szkoły mogą być kuratoria oświaty lub organy prowadzące szkołę („Głos pedagogiczny” maj 2012, nr 39, s. 50-53) należy w pierwszej kolejności przy konstruowaniu skargi rozważyć kwestie, w granicach kompetencji którego z wymienionych organów mieści się przedmiot owej skargi.
Rozpatrywanie skarg na dyrektora szkoły przez Państwową Inspekcję Pracy
Ponadto należy wskazać również, że skarga na dyrektora szkoły dotycząca problemów wynikających ze stosunku pracy może zostać przez nauczyciela skierowana do Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku, gdy skarga spełnia wymagania formalne organy PIP są zobowiązane do podjęcia określonych czynności kontrolnych w szkole lub placówce (ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy). Przeprowadzana kontrola nie musi ograniczać się tylko do zbadania konkretnych roszczeń zawartych w skardze nauczyciela, lecz może obejmować zakres problemów dotyczących stosunku pracy wszystkich pracowników szkoły czy placówki („Wynagrodzenie nauczycieli – poradnik dla służb kadrowo – finansowych”, Kazimierz Głód, str. 101).
Podsumowanie
Nawet w przypadku błędnego zaadresowania skargi, organ który ją otrzymał, a nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni, przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiając równocześnie o tym skarżącego, albo wskazać mu właściwy organ (art. 231 k.p.a.)
Odpowiadając więc na przedstawione do rozstrzygnięcia pytanie.
W przypadku skargi nauczyciela przeciwko dyrektorowi szkoły w zakresie stosunku pracy tego nauczyciela, organem kompetentnym do rozpatrzenia skargi może być rada gminy, ale pod warunkiem. Skarga może być rozpatrywana przez rade gminy jeżeli dyrektor dopuścił się zaniedbań lub nienależytego wykonywania powierzonych mu zadań (naruszania praworządności lub interesów skarżącego, a także przewlekłości lub biurokratycznego załatwiania spraw), ale dopiero w momencie, jeżeli nie były to naruszenia w granicach właściwości kuratora oświaty, przewidzianych w art. 31 oraz 33 ustawy o systemie oświaty.
Katarzyna Liszka
Współpraca z Kuratorium Oświaty
Jeśli możliwości współpracy ze szkołą zawiodły, a dziecko nadal doświadcza przemocy ze strony rówieśników, możemy zwrócić się po pomoc do Kuratorium Oświaty.
Kuratorium Oświaty sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) precyzuje zakres tego nadzoru.
Nadzór pedagogiczny polega na (art 33 ust. 1 i 2):
ocenianiu stanu i warunków działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół, placówek i nauczycieli
analizowaniu i ocenianiu efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek
udzielaniu pomocy szkołom, placówkom, nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych
inspirowaniu nauczycieli do innowacji pedagogicznych, metodycznych i organizacyjnych.
Nadzorowi podlega w szczególności:
zgodność zatrudnienia nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami
realizacja podstaw programowych i ramowych planów nauczania
przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania
uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki
uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki przestrzeganie statutu szkoły lub placówki
przestrzeganie praw dziecka i praw ucznia oraz upowszechnianie wiedzy o tych prawach
zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.
Jeśli istnieje poważne podejrzenie, że szkoła (Dyrektor, nauczyciele, pedagog) działa niezgodnie z przepisami prawa oświatowego, wtedy należy zgłosić sprawę do Kuratorium Oświaty w celu ustalenia stanu faktycznego.
Musimy jednak pamiętać, że pochopne i nieprzemyślane złożenie skargi do Kuratorium Oświaty może być krzywdzące dla szkoły i Dyrektora.
Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto wykorzystać dwie możliwości:
można telefonicznie skonsultować swoją sytuację z pracownikiem Kuratorium i zasięgnąć porady, czy w danej sytuacji szkoła złamała prawo i jak należy postępować – wizytatorzy już na tym etapie podejmują działania
można osobiście skonsultować trudną sytuację w szkole –
Kurator lub upoważniony przez Niego Wicekurator przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków (na przykładzie Kuratorium Oświaty w Warszawie) w każdy poniedziałek, w godzinach od 14.00 do 17.00 po uprzednim telefonicznym lub elektronicznym zgłoszeniu.
Dyrektorzy Delegatur przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków w każdy poniedziałek, w godzinach od 13.00 do 17.00.
Dyrektorzy Wydziałów przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków w każdy poniedziałek, w godzinach od 13.00 do 16.00.Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych Kuratorium Oświaty, m.in. w zakładce: kontakt i godziny pracy.
Pisemną skargę lub wniosek składamy do Kuratorium Oświaty (lub Delegatur Kuratorium Oświaty – w zależności od lokalizacji szkoły) do Kancelarii ogólnej, „za potwierdzeniem odbioru”.
Pismo powinno być podpisane przez rodzica.
Kuratorium nie rozpatruje anonimowych wniosków.
Każdy, kto złoży zawiadomienie/skargę otrzyma pisemną odpowiedź dotyczącą zgłaszanej spawy w terminie do miesiąca od momentu jej złożenia.
Kurator Oświaty w odpowiedzi na skargę/wniosek Rodzica lub innej osoby, wyznacza Wizytatora do przeprowadzenia kontroli w szkole w ramach swoich kompetencji. Wizytator sprawdza zgodność funkcjonowania szkoły z przepisami prawa, analizuje dokumentację szkoły, prowadzi rozmowy wyjaśniające z Dyrekcją, wychowawcą, innymi pracownikami szkoły, sprawdza, czy udzielono pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W oparciu o wyniki kontroli wydawane są zalecenia, które są dla Dyrektora szkoły obligatoryjne do realizacji.
Wykorzystanie prawa »
Skarga na ucznia
Skarga do dyrektora szkoły na ucznia powinna być koniecznie sporządzona na piśmie, bo tylko takiego rodzaju skargę dyrektor szkoły ma obowiązek przyjąć i uwzględnić, podejmując działania, by ograniczyć postępowanie ucznia, na którego rodzice dziecka składają skargę.
Jak napisać skargę do dyrektora szkoły na ucznia? pismo dotyczące skargi powinno zawierać szereg elementów składających się z 3 sekcji, w pierwszej sekcji należy podać dane wnioskodawcy, dane ucznia na którego składamy skargę, a także dane podmiotu do którego skargę składamy.
W drugiej sekcji należy opisać i uzasadnić powód złożenia skargi, powołać się tutaj należy na zachowanie ucznia (najczęściej rodzice składają skargi na agresywnego ucznia, którego zachowanie uderza w ich dziecko).
W trzeciej sekcji skargi na ucznia należy wymienić działania jakie mają zostać podjęte w stosunku do ucznia na którego składamy skargę, można więc prosić dyrektora szkoły, by podjął konkretne działania, np.:
przeniósł ucznia do innej klasy,
wręczył uczniowi naganę,
powiadomił rodziców ucznia o niewłaściwy zachowaniu,
monitorował zachowanie ucznia po lekcjach,
złożył doniesienie do Kuratorium Oświaty,
itd.
Pisemna skarga na ucznia nie może pozostać bez odpowiedzi, organ przyjmujący skargę (np. dyrektor lub wicedyrektor szkoły) muszą odpowiedzieć na skargę w ciągu 14 dni od jej otrzymania.
Odpowiedź na skargę na ucznia powinna zawierać kilka obowiązkowych danych:
oznaczenie organu który rozpatrywał skargę,
informację na temat załatwienia skargi,
uzasadnienie podjętych działań,
imię oraz nazwisko osoby rozpatrującej skargę na ucznia.
Należy również wiedzieć, że dyrektor szkoły ma prawny obowiązek, aby każdą otrzymaną skargę na ucznia, bądź skargę na nauczyciela wpisać do rejestru skarg. W zależności od rodzaju szkoły dyrekcja zobowiązana jest prowadzić Zeszyt skarg rodziców, który powinien znajdować się w sekretariacie szkoły.
Skargę na ucznia można doręczyć dyrektorowi szkoły osobiście, lub wysłać na adres szkoły do której uczęszcza dziecka listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, by mieć pewność, że dyrekcja szkoły otrzymała naszą skargę.
Dlaczego należy bezzwłocznie składać skargę na ucznia?
Bardzo często uczniowie uczęszczający do tej samej klasy lub szkoły co nasze dziecko – są nieprzystosowani społecznie, często są agresywni, utrudniają pracę nauczycieli na lekcjach, a także namawiają inne dzieci do niewłaściwego zachowania, bądź co gorsze, wyżywają się na innych dzieciach, stosując wobec nich przemoc nie tylko fizyczną, ale i psychiczną.
Takie zachowanie agresywnego ucznia w stosunku do naszego dziecka w dłuższym okresie czasowym może spowodować poważne komplikacje w zachowaniu naszej pociechy. Z tego właśnie względu pedagodzy, a także inni rodzice których dziecko miało do czynienia z agresywnymi uczniami – namwają, by jak najszybciej reagować na niewłaściwe zachowanie innych uczniów i nie czekać, aż wydarzy się nieszczęście.
Skarga na ucznia może również dotyczyć kwestii związanych z wysławianiem się konkretnego ucznia, wulgaryzmy nie są dozwolone, bycie aroganckim w stosunku do dzieci i nauczyciel też nie, tak samo jak niewykonywanie poleceń nauczycieli…
Skarga na nauczyciela: Jak napisać skargę na nauczyciela? [wzór]
Dziecko skarży się na nauczyciela. Co robić?
Na pewno nie bagatelizować. To niezawodny sposób na utratę zaufania dziecka, które pomyśli, że jego sprawy nie interesują dorosłych. Czasem te dla nas bardzo niewielkie problemy młodego człowieka, dla niego są ogromnym stresem. Dlatego każdej uwagi słuchajmy z najwyższą czujnością, nie oceniajmy, nie śmiejmy się i wspólnie z dzieckiem spokojnie przeanalizujmy sytuację.
Jeśli dziecko czuje się źle traktowane, powinniśmy reagować, ale niekoniecznie od razu pisząc donos na nauczyciela. Pierwszym krokiem powinny być rozmowy z innymi rodzicami i wybadanie, czy negatywne zachowanie pedagoga odbija się jedynie na naszym dziecku. Czy inne dzieci też się skarżą? Grupowa skarga rodziców na nauczyciela ma zawsze większą moc, niż pojedyncze zgłoszenie, dlatego warto od tego zacząć.
Sprawdź: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe): Co powinno zawierać? Kto może je wystawić?
Skarga na nauczyciela? Najpierw rozmowa
Zanim złożysz skargę na nauczyciela, warto byłoby z nim porozmawiać. O ile nie jest to bardzo poważna sytuacja (np. agresja słowna, niska kultura osobista, fałszowanie dokumentacji szkolnej) dobrze jest wcześniej wyjaśnić sprawę z pedagogiem i poznać jego punkt widzenia. Być może uda się rozwiązać konflikt. Np. w sytuacji, kiedy nasze dziecko uważa, że nauczyciel ocenia go gorzej niż inne dzieci, wyraźnie promuje inne osoby w klasie itd. Nauczyciel może nie zdawać sobie sprawy z tego, że dzieci w ten sposób odbierają jego zachowanie. Spokojna, rzeczowa rozmowa może rozwiązać sprawę i niepotrzebne będzie wniesienie skargi.
Zobacz: Wystawianie ocen 2021. Do kiedy trwa 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć
Jak napisać skargę na nauczyciela?
Przed pisemną skargą na nauczyciela zajrzyj do regulaminu szkolnego, aby móc podeprzeć ją przepisami zawartymi w tym dokumencie. Dzięki temu całe pismo będzie miało bardziej formalny charakter i zyska na znaczeniu, pokazując jasno, że nauczyciel swoim zachowaniem łamie prawo szkolne.
Skarga na nauczyciela wzór
Jeśli wszelkie inne drogi do osiągnięcia porozumienia zawiodą, konieczna może okazać się własnie pisemna skarga na nauczyciela. Wzór dokumentu zawiera:
w lewym górny rogu miejscowość i datę;
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby wnoszącej skargę – czyli rodzica;
odbiorcę – najczęściej jest to dyrektor szkoły. Należy podać jego imię i nazwisko oraz nazwę i numer szkoły, w jakiej zajmuje stanowisko;
treść skargi opisująca zaistniałe sytuacje i odnosząca się do regulaminu szkolnego
podpis rodzica/kilkorga rodziców
Niestety nie możemy wnieść anonimowej skargi na nauczyciela. Takie skargi nie będą rozpatrywane. Ważna jest jedynie pisemna skarga na nauczyciela, podpisana imieniem i nazwiskiem rodzica lub rodziców, jeśli skarga jest zbiorowa.
Skarga rodzica na nauczyciela może dotyczyć wielu kwestii. Obrażenie uczniów, niska kultura i agresja słowna to kwestie, które najmocniej uderzają w dzieci. Jeśli nauczyciel obraża nasze dziecko w jakikolwiek sposób, opowiada niewybredne żarty, wpływa na obniżenie samooceny uczniów – należy jak najszybciej reagować. Problemem może być również sposób oceniania ucznia – tutaj należy oczywiście mieć dowody, że nauczyciel ocenił nasze dziecko niewłaściwie. Dopisywanie wymyślonych ocen, brak nadzoru nad uczniami w czasie zajęć lub wycieczek, naruszenie nietykalności osobistej dziecka – to kolejne sprawy, za których dotyczą skargi rodziców na nauczycieli.
Gdzie złożyć skargę na nauczyciela?
Skargi na nauczyciela najlepiej kierować bezpośrednio do dyrektora szkoły. Ma on 14 dni od daty wpłynięcia skargi na nauczyciela na ustosunkowanie się do niej. W wyjątkowych przypadkach może być to nawet 30 dni – ale przyczyna musi być ważna. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją podjętą od dyrektora szkoły możemy się od niej odwołać w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Często oznacza to skierowanie swoich kroków do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą – najczęściej do kuratorium oświaty.
Skarga na nauczyciela do kuratorium
Bezpośredni nadzór na prawidłowym funkcjonowaniem danej placówki oświaty sprawuje dyrektor, a więc właśnie do niego powinny być w pierwszej kolejności kierowane ewentualne skargi na nauczycieli. Dokładna procedura składania takich dokumentów powinna być uregulowana w statucie szkolnym. Jeśli dyrektor w wyniku wewnętrznego postępowania uzna zarzuty za zasadne, ma obowiązek wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a to oznacza konieczność powiadomienia rzecznika dyscyplinarnego z kuratorium oświaty, ponieważ to właśnie on będzie takie postępowanie prowadził. Wiadomo jednak, że sporo skarg na nauczycieli spływa bezpośrednio do kuratoriów i pod warunkiem, że nie są anonimowe, kuratorium powinno zająć się sprawą i dokonać kontroli. Wzór skargi na nauczyciela do kuratorium będzie podobny, jak w przypadku dokumentu skierowanego do dyrektora, zmienia się jedynie adresat. Większość kuratoriów ma wyznaczone konkretne daty i godziny, kiedy można składać ewentualne skargi. Warto sprawdzić to na stronach internetowych.
Zobacz: Protest nauczycieli przeciwko “lex Czarnek”. “Nie zgadzamy się na ograniczenia wolności”. Czym grozi nowa ustawa?
Skarga na nauczyciela do kuratorium: konsekwencje
Jeśli postępowanie kuratorium wykaże, że nauczyciel rzeczywiście uchybił godności zawodu nauczyciela lub źle wypełniał swoje obowiązki, konieczne jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, które prowadzi rzecznik dyscyplinarny z kuratorium oświaty. Kary dyscyplinarne przewidziane przez ustawodawcę w Karcie Nauczyciela to: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, wolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania oraz wydalenie z zawodu nauczyciela. Za wymierzenie kary odpowiada komisja dyscyplinarna.
Jaki skutek mają skargi rodziców na nauczycieli?
Dyrektor ma wszystkie kompetencje, aby zareagować na niewłaściwe zachowanie nauczyciela w sposób adekwatny do jego zachowania. Może być to wymierzenie kary w postaci nagany, zwolnienia z pracy, wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a nawet zwolnienia z zakazem zatrudnienia w zawodzie na 3 lata lub całkowity zakaz wykonywania zawodu.
Skarga na nauczyciela to często jedyny sposób, aby wpłynąć na atmosferę w szkole i klasie naszych dzieci. Nie bójmy się robić tego kroku, wręcz przeciwnie – bójmy się nie reagować, wiedząc, jak silnie stresująca może być sytuacja, w której codziennie znajduje się nasze dziecko. Przebywanie dłuższy czas w toksycznej atmosferze może skutkować szeregiem negatywnych konsekwencji dla ucznia, dlatego nie wahajmy się podejmować stosownych środków i – gdy jest to konieczne – złożyć pisemnej skargi na nauczyciela.
Zobacz: Kiedy są ferie zimowe 2022: Jak zaplanować zimowe wyjazdy?
Rodzice pytają, jak napisać skargę na nauczyciela
Skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór
Uczeń lub jego rodzice/prawni opiekunowie mogą złożyć skargę na piśmie do wychowawcy klasy lub dyrektora szkoły w przypadku naruszenia praw ucznia wymienionych w statucie.. Dodatkowo inni rodzice wystosowali pismo do Dyrekcji, bo nie zgadzają się na naganne zachowania ucznia.Zamknij Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.. Do odpowiedzi zobowiązuje Dyrektora Artykuł 237 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz.U.. Jestem dyplomowanym nauczycielem języka polskiego z ponad 10-letnim stażem pracy w liceum ogólnokształcącym.Skarga.. Skarga na nauczyciela to ostateczny, lecz dobry i jedyny sposób, aby sprawy nie zaszły za daleko.. Poniżej treść skargi: Wolsztyn, 26.05.2014 RADA MIEJSKA W WOLSZTYNIE ul. RYNEK 64-200 WOLSZTYN W odpowiedzi na pismo z dnia 16 maja 2014 roku uzupełniam złożoną przeze mnie skargę na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie.Propozycje wzorów m.in. wniosków, pism i procedur można wykorzystywać w niezmienionej formie lub modyfikować je zgodnie ze standardami szkoły.. Matka uważa, że to szkoła się uwzięła, że sobie nie radzimy, że szkoła lubi tylko lizusów, cichych uczniów, a “artystów”, ciekawych życia i świata- tłamsi..
Strona główna Zgoda na objęcie ucznia pomocą Dyrektorzy, Nauczyciele.
Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo oświatowe (Dz.U.. Procedury prowadzenia dokumentacji szkolnej Dyrektorzy, Nauczyciele.. Sprawdź Opinię użytkowników Money.pl na ten temat oraz dołącz się do Dyskusji na Forum Money.plSkargi wpływające do dyrektora szkoły mogą być składane przez rodziców bądź uczniów na nauczycieli, ale też przez nauczycieli na uczniów.. Skarga jest to pismo kierowane do jakiejś instytucji.. Dyrektor szkoły musi zadbać o to, aby obowiązujące w jego szkole dokumenty zawierały regulacje dotyczące rozpatrywania skarg wobec nauczycieli.Gdzie kierować skargi na nauczyciela?. Dnia 23.09.2004 pani Piechocka, wbrew szkolnemu regulaminowi Gimnazjum nr 3, przeprowadziła trzecią pracę klasową w ciągu jednego tygodnia.Pytanie: Do dyrektora szkoły wpłynęła skarga rodzica na zachowanie nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej: niesprawiedliwe ocenianie, kłamstwa, stronniczość, brak reakcji na dokuczanie przez innych uczniów.. Podstawą może być statut szkoły lub prawo administracyjne – przypomina Michał Łyszczarz w Dyrektorze Szkoły.- Ostatecznie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach (drastycznego naruszania statutu szkoły przez ucznia), po wyczerpaniu wszelkich dostępnych form pomocy, uczeń taki, na wniosek dyrektora szkoły, może zostać przeniesiony przez kuratora oświaty do innej szkoły – dodaje Kończyk.XXXXXX, dn.yy.yy.yyyy Do: Dyrektora Szkoły XXx Sz. P. Jana Kowalskiego Skarga Pragnę złożyć skargę na Sz. P. mgr Krystynę Piechocką, nauczycielkę chemii..
Skargi na nauczyciela najlepiej kierować bezpośrednio do dyrektora szkoły.
z 2016 r. poz. 60), w okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r .WNIOSKI I SKARGI DO DYREKTORA SZKOŁY 1.. Analiza dokumentacji placówki Dyrektorzy.. Zostały przeprowadzone rozmowy z nauczycielką, która nie zgadza się z zarzutami.. XXXXXX, dn.yy.yy.yyyy Do: Dyrektora Szkoły XXx Sz. P. Jana Kowalskiego Skarga Pragnę złożyć skargę na Sz. P. mgr Krystynę Piechocką, nauczycielkę chemii.. Skarga rozpatrywana jest w ciągu 14 dni od daty jej złożenia.Przewodniczący pan Dariusz Janaszkiewicz zajmuje się pisaniem skarg i rozsyłaniem ich do różnych instytucji i organów.. Przyjęte dokumenty w szkole mogą więc nakazywać, aby wszelkie skargi, które będzie rozpatrywał dyrektor szkoły miały formę pisemną.przygotowywanie uczniów do startu w olimpiadach (w ramach zajęć dodatkowych) .. Życiorys kandydata na dyrektora szkoły — wzór podsumowania zawodowego .. W serwisie Dziennikzachodni.pl znajdziesz najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo związane z: wzór skargi do kuratoriumStrona 1 z 2 – Skarga na nauczyciela – napisał w Postępowanie cywilne: Mnie kiedyś belfry o coś oskarżyły ale nie o kradzież i jestem do dziś w 100% pewny, że zrobili to specjalnie żeby mnie doprowadzić do samobójstwa..
), pismo rodzica traktowane jest jako skarga.Fikcyjna skarga na nauczyciela.
W sprawie unieważnienia konkursu wypowie się 13 maja br. po raz drugi Wojewódzki Sad Administracyjny.Na uczniów, nauczycieli i dyrektorów – Skargi dotyczące uczniów najczęściej są związane z agresją – słowną, psychiczną lub fizyczną.Rodzice i opiekunowie uczniów mają prawo do składania skarg na nauczycieli.. Nadawca pisze skargę, gdy chce interweniować w konkretnej sprawie, powiadomić o zdarzeniu uznanym przez niego za krzywdzące i oczekuje interwencji adresata.Jak złożyć skargę do kuratorium oświaty i na jaką pomoc może liczyć uczeń .. ale również pełnoletniego ucznia oraz dyrektora szkoły lub z urzędu.Dyrektor szkoły zobowiązany jest odpowiedzieć na pismo bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca.. Fałszywe oskarżenie to przestępstwo.. Ma on 14 dni od daty wpłynięcia skargi na nauczyciela na ustosunkowanie się do niej.. Nie szukaj dłużej informacji na temat wzor skargi na nauczyciela do dyrektora, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu.. Zachęcamy również do zapoznania się z szerszym opisem zagadnień, których dotyczy dany wzór, w artykułach na portalu Doradca Dyrektora.wzór skargi do kuratorium..
Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowoSkarga na dyrektora SP 3 w Wolsztynie.
Do szkoły wpłynął list od 25 pozostałych rodziców w obronie nauczycielki.Każdy, kto złoży zawiadomienie/skargę otrzyma pisemną odpowiedź dotyczącą zgłaszanej spawy w terminie do miesiąca od momentu jej złożenia.. Możesz wynająć prawnika i postawić sukę przed sądem.Nie szukaj dłużej informacji na temat wzor skargi na nauczyciela do kuratorium, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu.. Związane z tym procedury powinny określać dokumenty szkolne.. 20 czerwca odbędą się dwie rozprawy: 1) w sprawie ze skargi Dariusza Janaszkiewicza na bezczynność Dyrektora ZSP w Gietrzwałdzie o udostępnienie informacji publicznej (umowy za wynajem części szkoły na prywatne .Na chwilę się poprawia, a za kilka dni znowu akcja.. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.Za pieniądze publiczne burmistrz Broku już drugi rok forsuje swego kandydata na stanowisko dyrektora zespołu szkół wbrew prawu i wyrokom sądowym.. Nr 30, poz 788 z późn.zm.. Arkusz obserwacji uroczystości szkolnej .. Informacja o .Wzory dokumentów Znajdziesz tu przykłady i wzory gotowych regulaminów, pism, dokumentów niezbędnych w codziennej pracy szkoły!Każdy wzór i przykład możesz edytować, dopasować do specyfiki swojej szkoły i masz gotowe rozwiązanie!. Każdy pracownik, który uważa, że łamane są jego prawa pracownicze, ma możliwość wniesienia skargi do inspektoratu pracy.Skargi pracownicze są coraz skuteczniejsze, w ich wyniku w 2010 roku Państwowy Inspektorat Pracy nałożył prawie 9 tysięcy mandatów na pracodawców łamiących prawa pracowników.Wzory dokumentów (152) Witam serdecznie .. Wniosek o przyjecie dziecka do szkoły podstawowej Dyrektorzy..
Stowarzyszenie Umarłych Statutów
1. Wniosek o udostępnienie statutu – wzór
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej – statutu szkoły. Wniosek nie podlega opłacie, a dyrektor szkoły jest zobowiązany rozpatrzyć go w ciągu 14 dni.
2. Wniosek do kuratorium oświaty o kontrolę statutu w zakresie przestrzegania praw uczniów pełnoletnich – wzór
Wniosek dotyczy nieprzestrzegania praw uczniów pełnoletnich przez szkoły. Podaliśmy w nim formuły, których można użyć w uzasadnieniu wniosku. W nawiasach kwadratowych wskazaliśmy, do jakiej materii odnosi się każdy akapit. Należy wybrać odpowiednie formuły, w zależności od nieprawidłowości, jakie występują w postanowieniach statutu szkoły oraz wpisać, jakie konkretnie postanowienia statutu są sprzeczne z prawem. Dane adresowe kuratoriów – LINK
3. Skarga do RPO ws. umieszczania zajęć religii w środku dziennego planu zajęć – wzór
4. Pismo do dyrektora szkoły w związku zawieszeniem zajęć edukacyjnych – bezprawne wystawianie ocen i organizowanie lekcji online – wzór
5. Pismo do dyrektora szkoły o podjęcie działań zmierzających do usunięcia wpisanych niezgodnie z prawem ocen i nieobecności – wzór
6. Oświadczenie o rezygnacji z zajęć religii (wzory dla rodzica i ucznia pełnoletniego) – wzór
7. Pismo do dyrektora szkoły w związku z bezprawnym wpisywaniem ocen z próbnej matury – wzór (można też stosować go do innych próbnych egzaminów)
8. Pismo do dyrektora szkoły – wniosek o usunięcie oceny za niesamodzielną pracę
9. Kontrola statutu – wzór ogólny na różne potrzeby
키워드에 대한 정보 skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór
다음은 Bing에서 skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia
- prawa ucznia
- szkoła
- pomoc
- uczeń
- nauczyciel
Gdzie #szukać #pomocy, #gdy #łamane #są #prawa #ucznia
YouTube에서 skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia | skarga do dyrektora szkoły na ucznia wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.