Sezonowa Praca W Belgii | 5 Powodów Dla Których Wolę Mieszkać W Belgii Niż W Polsce! 상위 84개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “sezonowa praca w belgii – 5 powodów dla których wolę mieszkać w Belgii niż w Polsce!“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 True Story by Ela 이(가) 작성한 기사에는 조회수 19,298회 및 좋아요 446개 개의 좋아요가 있습니다.

sezonowa praca w belgii 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 5 powodów dla których wolę mieszkać w Belgii niż w Polsce! – sezonowa praca w belgii 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Dlaczego warto wyjechać do Belgii??? Oto 5 powodów!
Zapraszam serdecznie do oglądania 🙂
Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką Belgii, oraz życia za granicą – SUBSKRYBUJ!

sezonowa praca w belgii 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Ogłoszenia – OLX.pl – praca belgia sezonowa

Praca w Belgi start 22.08 Zbiory Gruszek i Jablek 8.7e/h BEVEREN. od 40 zł do 41 zł/godz. brutto. Wysokie dzisiaj 08:53 Dodatkowa / sezonowa Inny …

+ 여기에 표시

Source: www.olx.pl

Date Published: 12/17/2022

View: 1036

Praca Praca sezonowa Belgia – dam pracę w Belgii

Praca Praca sezonowa Belgia – aktualne, legalne oferty pracy, również bez języka. Poloniusz – Twój portal pracy za granicą.

+ 더 읽기

Source: www.poloniusz.pl

Date Published: 4/5/2021

View: 1042

Praca sezonowa w Belgii | Agencja Pracy Gastamo

Praca sezonowa w Belgii. Belgia jest jednym z najczęściej i zarazem najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej. Jak się okazuje nasi rodacy …

+ 여기에 보기

Source: gastamo.pl

Date Published: 3/16/2021

View: 8234

praca w rolnictwie – PSPM

Praca sezonowa to praca tymczasowa w tzw. sektorach zielonych czyli w ogodnictwie i rolnictwie. … W Belgii przypada 10 płatnych dni świątecznych w roku.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pspm.com.pl

Date Published: 10/12/2021

View: 2004

Praca Belgia – Oferty pracy w Belgii 2022 – JOBS.pl

Praca sezonowa Belgia. Osoby, które ukończyły 15. rok życia i cechują się dobrą kondycją fizyczną, mogą podejmować zatrudnienie w systemie tymczasowym.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.jobs.pl

Date Published: 8/11/2022

View: 5639

주제와 관련된 이미지 sezonowa praca w belgii

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 5 powodów dla których wolę mieszkać w Belgii niż w Polsce!. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

5 powodów dla których wolę mieszkać w Belgii niż w Polsce!
5 powodów dla których wolę mieszkać w Belgii niż w Polsce!

주제에 대한 기사 평가 sezonowa praca w belgii

  • Author: True Story by Ela
  • Views: 조회수 19,298회
  • Likes: 좋아요 446개
  • Date Published: 2020. 7. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=dQZnYQHocTU

Praca Belgia Sezonowa

Klikając przycisk zarejestruj się, akceptuję Regulamin.

Przyjmuję do wiadomości, że OLX wykorzystuje moje dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności oraz Polityką dotyczącą plików cookie i podobnych technologii. OLX wykorzystuje zautomatyzowane systemy i partnerów do analizowania, w jaki sposób korzystam z usług w celu zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności produktu, treści, dostosowanych i opartych na zainteresowaniach reklam, jak również ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym korzystaniem z naszych usług.

Praca sezonowa w Belgii

Zastanawiasz się, czy pomysł związany z wyjazdem za granicę aby na pewno jest korzystnym rozwiązaniem? Od roku 2009 Polacy chcący podjąć zatrudnienie w Belgii nie muszą ubiegać się o pozwolenie na pracę. Aby móc z łatwością porozumiewać się z belgijskim pracodawcą konieczna jest znajomość języka obcego. Belgia jest krajem różnorodnym pod każdym względem, obowiązują tutaj aż trzy języki urzędowe: niderlandzki, niemiecki oraz francuski. Co więcej znaczna część miejscowej ludności bez problemu porozumiewa się w języku angielskim.

Jeżeli chodzi o oferty pracy sezonowej w Belgii to tutaj zdecydowana większość ofert dotyczy zbiorów owoców i warzyw. Jednak to co najbardziej interesuje osoby rozważające wyjazd do pracy za granicę są zarobki. Belgia podobnie jak Niemcy czy Austria pochwalić może się stosunkowo niską stopą bezrobocia oraz wysoką minimalną stawką. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy, w trakcie jednego tygodnia pracownik powinien przepracować 38 godzin. Oczywiście czas ten może się nieznacznie wydłużyć lub skrócić, wszystko tak naprawdę uzależnione jest od branży w jakiej się zatrudnimy. Warto również wspomnieć o tym, że pracownicy, którzy ukończyli 21 lat otrzymają wyższe wynagrodzenie niż osoby młodsze. Obecnie pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin zarabiają ok. 1300 euro na rękę, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje nieco ponad 5500 zł.

praca w rolnictwie

Praca sezonowa w sektorze rolniczym i ogrodniczym

Praca sezonowa to praca tymczasowa w tzw. sektorach zielonych czyli w ogodnictwie i rolnictwie. Jest to zatrudnienie mające na celu wykonywanie prac, których występowanie ma charakter okresowy, związany bezpośrednio z właściwościami pór roku. Praca sezonowa ma zastosowanie w okresach wzmożonej działalności przedsiębiorstw rolniczych i ogrodniczych, np. w okresie zbiorów.

Dozwolony okres pracy sezonowej

Każdy pracownik może przepracować maksymalnie 65 dni w roku w systemie pracy sezonowej. Wyjątek stanowi zatrudnienie przy zbiorach cykorii, które może trwać maksymalnie 100 dni w roku, oraz zatrudnienie przy pracach rolnych, które może trwać maksymalnie 30 dni w roku. Pracownik może być zatrudniany u różnych pracodawców i może łączyć zlecenia.

Przykład: pracownik, ktory przepracował 65 dni przy uprawie pomidorów (u jednego lub u kilku pracodawców) może jeszcze przepracować maksymalnie 35 dni przy zbiorach cykorii.

Uwaga: pracownik, który w bieżącym kwartale lub w ciągu dwóch poprzednich kwartałów pracował w sektorze rolniczym lub ogrodniczym na zasadzie pracy studenckiej lub jako pracownik zatrudniony na umowę o pracę, nie może być zatrudniony jako pracownik sezonowy.

Minimalne stawki godzinowe oraz ustawowy czas pracy

Pracownik sezonowy może pracować maksymalnie 11 godzin dziennie i maksymalnie 50 godzin tygodniowo.

Stawki godzinowe za pracę sezonową różnią się w zależności od sektora. Stawki obowiązujące od 1 stycznia 2014 r.:

Sektor wiek 18 i powyzej 17 lat 16 lat Uprawa kwiatów i roślin ozdobnych 9,31 85 % 70 % Uprawa warzyw 8,51 85 % 70 % Hodowla drzew 10,42 85 % 70 % Praca w szkółkach leśnych 10,34 85 % 70 % Zbiory / uprawa owoców 8,51 85 % 70 % Uprawa /zbiór pieczarek 9,21 85 % 70 % Rolnictwo 8,70 85 % 70 %

Odzież robocza

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi odzież roboczą oraz jej konserwację. W przypadku gdy pracownik sam czyści swoją odzież roboczą, otrzymuje od pracodawcy zwrot kosztów czyszczenia.

Zwrot kosztów dojazdów do pracy

Pracownik sezonowy ma prawo do zwrotu kosztów za dojazdy do pracy:

▪ 100% zwrotu kosztów za dojazdy środkami transportu publicznego,

▪ 0,22 euro/km za dojazdy rowerem

▪ 65% ceny biletu na pociąg na daną odległość (minimum 5 km w jedną stronę) w przypadku dojazdów własnym środkiem lokomocji.

Ubezpieczenie społeczne

Za pracowników sezonowych odprowadzane są zryczałtowane składki na ubezpieczenie społeczne. W związku z tym pracownicy sezonowi mają ograniczony dostęp do niektórych świadczeń społecznych. Oznacza to, że nie mają np. prawa do płatnego urlopu i do ekwiwalentu urlopowego, do zasiłku chorobowego, do zasiłku rodzinnego. Składki na ubezpieczenie społeczne odprowadza pracodawca.

Premia roczna i premia związkowa

Od 2010 r. pracownicy, którzy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia przepracowali minimum 50 dni jako pracownicy sezonowi w sektorze ogrodniczym w jednym lub w kilku przedsiębiorstwach, mają prawo do premii rocznej w wysokości 190 euro. Osoby, które przynależą do związku zawodowego, otrzymują dodatkowo premię związkową w wysokości 23 euro.

Pracownicy, którzy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia przepracowali minimum 30 dni w sektorze rolniczym u jednego lub u kilku pracodawców, mają prawo do premii rocznej w wysokości 61,97 euro. Osoby przyłączone do związku zawodowego otrzymują dodatkowo premię związkową w wysokości 25 euro.

Premię roczną wypłaca branżowy Fundusz Socjalny, a premię związkową – związki zawodowe.

Premia lojalnościowa

Od 2010 r. pracownicy sezonowi z sektora ogrodniczego, którzy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia przepracowali minimum 30 dni, mają prawo do premii lojalnościowej, która wynosi 0,50 euro/dzień. Pracownicy sezonowi z sektora rolniczego również mają prawo do premii lojalnościowej w wysokości 0,50 euro/ przepracowany dzień, jeśli w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia wykażą minimum 15 przepracowanych dni w sektorze.

Dni świąteczne

W Belgii przypada 10 płatnych dni świątecznych w roku. Są to dni wolne od pracy, za które pracownik otrzymuje normalne wynagrodzenie. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za wszystkie dni świąteczne występujące podczas okresu zatrudnienia. Po zakończeniu okresu zatrudnienia pracownik sezonowy ma prawo do wypłaty za dni świąteczne:

▪ przypadające w ciągu 14 dni od ostatniego dnia pracy, jeśli przepracował bez przerwy od 15 dni do 1 miesiąca,

▪ przypadające w okresie miesiąca od ostatniego dnia pracy, jeśli pracował bez przerwy dłużej niż miesiąc.

Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników zagranicznych

Na terenie Flandrii pracodawca może bezpłatnie przyłączyć swoich pracowników do Chrześcijańskiej Kasy Chorych (CM). W razie choroby kasa chorych refunduje koszty leczenia oraz środków medycznych na zasadach obowiązujących na terenie Belgii. Pracownicy sezonowi nie mają prawa do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy (choroba, wypadek poza pracą).

Osoby, które przed podjęciem pracy sezonowej w Belgii podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w innym kraju europejskim, powinny przedłożyć w kasie chorych w Belgii formularz E104. Wydaje go kasa chorych lub narodowy fundusz zdrowia w kraju ostatniego miejsca zamieszkania.

Wypadek przy pracy

Jest to nagłe zdarzenie w pracy, w wyniku którego nastąpiły obrażenia na ciele. Pracodawca ma obowiązek zapewnić każdemu pracownikowi ubezpieczenie od wypadków przy pracy. Ubezpieczenie obejmuje: koszty leczenia i środków farmakologicznych i medycznych, dochody zastępcze ze względu na utratę dochodów, odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Okres zatrudnienia przekraczający dopuszczalną liczbę dni

Jeśli dopuszczalna liczba dni w roku (65, 100 przy cykorii, 30 w rolnictwie) zostanie przekroczona, zatrudnienie w systemie pracy sezonowej automatycznie przechodzi w umowę o pracę na czas nieokreślony i dotyczy całego okresu zatrudnienia (od 1. dnia pracy). Wówczas stawka godzinowa, wysokość składek na ubezpieczenie społeczne oraz prawo do odprawy w przypadku zwolnienia z pracy zostają dopasowane z mocą wsteczną, czyli również od 1. dnia zatrudnienia. Pracownik nabywa pełne prawa do świadczeń socjalnych (urlop płatny, ekwiwalent urlopowy, prawo do zasiłku chorobowego oraz do zasiłku rodzinnego).

Formalności i procedury zwizane z zatrudnieniem pracownika sezonowego

Zatrudnienie w systemie pracy sezonowej nie wymaga pisemnej umowy. Każdy pracownik, jeszcze przed podjęciem pracy sezonowej, musi otrzymać od pracodawcy tzw. kartę zbiorów (plukkaart / la carte de cueillette), kartę rolną (landbouwkaart / la carte agricole) lub tzw.formularz okolicznościowy. Pracodawca występuje o kartę zbiorów lub formularz okolicznościowy do branżowego Funduszu Socjalnego. Kartę zbiorów, kartę rolną lub formularz należy mieć zawsze przy sobie; trzeba je regularnie wypełniać (przepracowane dni i godziny). Niezależnie od tego, u ilu pracodawców się pracuje, wypełnia się wciąż tę samą kartę. Jeśli karta jest całkowicie wypełniona, pracodawca odsyła ją do branżowego Funduszu Socjalnego.

Uwaga: pracownik ma prawo tylko do jednej karty zbiorów lub karty rolnej w roku.

Osoby nie mające miejsca zamieszkania w Belgii muszą zgłosić się do urzędu gminy. Urząd gminy właściwy dokument pobytowy.

Osoby bezrobotne

Osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych również mogą podejmować pracę na krótkie okresy jako pracownicy sezonowi. Przepracowane dni muszą być zaznaczone na karcie kontrolnej. Za te dni nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. Osoby bezrobotne, które chciałyby podjąć pracę jako pracownicy sezonowi, powinny uprzednio skontaktować się z ACV/CSC.

Wiecej informacji na temat pracy sezonowej można uzyskać w najblizszym oddziale ACV/CSC.

Adresy i godziny otwarcia lokalnych oddziałow ACV/CSC można zanleźć na stronach: www.acv-online.be, www.csc-en-ligne.be lub http://adressen.acv-online.be, http://adresses.csc-en-ligne.be, wystarczy wpisać swój kod pocztowy.

Aldona Kuczyńska-Naskręt

Oferty pracy w Belgii 2022

Praca w Belgii

Ograniczenia w dostępie do belgijskiego rynku pracy zostały zniesione dla Polaków 1 maja 2009 r. Dzięki temu dziś nasi rodacy podobnie jak inni obywatele Unii Europejskiej, mogą bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę, podejmować zatrudnienie na terenie całej Belgii. W związku z tym Polakom wyjeżdżającym do pracy w tym kraju przysługują identyczne warunki zatrudnienia, świadczenia socjalne i podatki, jak rodowitym Belgom.

Belgia to siedziba najważniejszych instytucji Unii Europejskiej i NATO. Właśnie dlatego, belgijski rynek pracy oferuje dużą liczbę stanowisk administracyjnych. Bruksela przyciąga mieszkańców całej Europy, zapewniając bardzo atrakcyjne oferty w strukturach międzynarodowych wspomnianych instytucji. Charakterystyczne dla belgijskiego rynku pracy są niskie różnice między średnim wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn. W kraju tym notuje się jednak duże zróżnicowanie poziomu bezrobocia uzależnione od regionu. Dziś rejonem o najniższym poziomie wynagrodzenia jest Flandria.

Rynek Pracy w Belgii

Obecnie, podobnie jak w innych europejskich krajach, także i w Belgii rynek pracy powstaje z kolan po kryzysie związanym z pandemią Covid-19. Jak wynika z oficjalnych danych udostępnionych przez belgijski rząd, w porównaniu z 2021 rokiem liczba bezrobotnych sukcesywnie maleje. Zmniejsza się także liczba osób nieaktywnych zawodowo.

Według belgijskiego urzędu statystycznego Statbel wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64, wyniósł we wrześniu 2021 aż 71,6%. W tym czasie stopa bezrobocia sięgała w Belgii 5,9%. Co ciekawe, odnotowano, że z bezrobocia szybciej wychodzą tam mężczyźni niż kobiety.

Analizując belgijski rynek, można szybko zauważyć narastające różnice między osobami z wyższym, średnim i podstawowym wykształceniem. Aż 59,2% młodych osób z wyższymi kwalifikacjami znalazło pracę w Belgii w ciągu ostatniego roku. Porównywalnie w tej samej sytuacji znalazło się 43,3% osób ze średnim wykształceniem i tylko 14,4% z niskimi kwalifikacjami.

W porównaniu do I kwartału 2021 roku, w II kwartale na belgijskim rynku pracy w każdym sektorze wzrosła liczba wolnych miejsc pracy. Ogółem w całym kraju wskaźnik wakatów zwiększył się o 0,7%. Szacuje się, że w drugim kwartale roku w całym kraju wakatów było ok. 172 000.

Jeśli chodzi o stanowiska pracy tymczasowej, to w II kwartale 2021 stanowiły one ok. 14,5% dostępnych ofert pracy. Z kolei ogłoszenia dotyczące pracy stałej – ok. 85,5%. W tym czasie znacznie więcej ofert pracy zapewniały przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 10 osób (77% dostępnych wtedy ofert). Wakaty w małych firmach zatrudniających do 10 pracowników stanowiły 23% dostępnych ogłoszeń.

W skali kraju największe braki w zatrudnieniu w II kwartale 2021 odnotowano w organizacjach non-profit (21,8% wakatów), firmach naukowych (16,7%), handlu hurtowym i detalicznym (14,5%), przemyśle (12,3%) oraz branży budowlanej (10,7%). Najmniej wolnych miejsc było w tym czasie na rynku nieruchomości (zaledwie 0,4%) oraz w branży finansowej (1,7%).

Największe braki pracowników notowane są w regionie flamandzkim. Tu rąk do pracy poszukuje się przede wszystkim w dziedzinach naukowych (aż 20 600 nieobsadzonych miejsc pracy) handlu (19 400) i organizacjach non-profit (19 100). Pracę właściwie od zaraz znajdą też osoby specjalizujące się w przemyśle i budowlańcy.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w samej Brukseli. Tu, nieco trudniej o pracę, gdyż wolnych stanowisk jest mniej. Nie oznacza to jednak, że w stolicy Belgii nie ma zapotrzebowania na nowych pracowników. Tu najwięcej stanowisk przygotowanych do obsadzenia nowymi pracownikami jest w działalnościach non-profit, naukowych, w transporcie i IT.

Polacy na rynku pracy w Belgii

W roku 2018 oficjalnie w Belgii mieszkało aż 95,6 tys. osób polskiego pochodzenia. Obecnie szacuje się, że żyje tam 70-95 tys. naszych rodaków. Największe Polonie mieszkają w Antwerpii i Limburgii. Sporo osób na stałe zamieszkało i rozpoczęło pracę w Brukseli i Charleroi.

W dobie światowego kryzysu młodzi Polacy zdecydowanie częściej wybierają stabilne zatrudnienie niż pracę na własny rachunek. Są oni wysoko cenieni za swoje zaangażowanie, umiejętności, dokładność i przyjazne nastawienie. W Belgii osoby pochodzące z Polski najczęściej szukają zatrudnienia w branżach typowo fizycznych tj. w budowlance, ogrodnictwie, rolnictwie i gastronomii.

Zarobki w Belgii

Belgia należy do krajów, które oferują najwyższe minimalne wynagrodzenie w 2021 roku. Najniższa gwarantowana tu płaca wynosi 1626 euro brutto (ok. 7290 złotych). Za godzinę pracy średnio można uzyskać 22,66 euro, co w skali roku daje ok. 47 139 euro. Rozbieżności w proponowanych przez pracodawców stawkach wynikają przede wszystkim z poziomu wykształcenia, wcześniejszego doświadczenia i znajomości języka.

Analizując poszczególne stanowiska względem stawki podstawowej, można szybko zauważyć, że wysoko cenieni są nie tylko pracownicy stali, ale także i tymczasowi. Dla przykładu barman po szkole średniej lub kursie zawodowym może liczyć na godzinową stawkę w wysokości 11,70 euro, co daje podstawową średnią pensję roczną w granicach 24 344 euro. Ogrodnik z kolei może zarobić ok. 14,65 euro.

Bardzo dobre warunki oferowane są pracownikom z wykształceniem zawodowym oraz wysokimi kwalifikacjami. Mechanik z wcześniejszym doświadczeniem w skali roku jest w stanie otrzymać nawet 42 830 euro (średnio 20,59 euro za godzinę). Więcej zarobi murarz (23,53 euro/godz.), elektryk, (26,28 euro/godz.) i hydraulik (26,34 euro/godz.). Inżynier budowlany z podstawowym doświadczeniem (1-3 lata) zarabia średnio 34 863 euro rocznie. Starszy inżynier z co najmniej 8-letnim doświadczeniem otrzyma za swoją pracę nawet 61 872 euro w skali roku.

Warunki zatrudnienia w Belgii dla obcokrajowców

Według belgijskiego kodeksu standardowy tydzień pracy trwa 38 godzin. W zależności od sektora czas ten może być skrócony lub wydłużony. Przykładowo, w branży budowlanej najczęściej przyjmuje się 40-godzinny wymiar, co przekłada się na dodatkowe dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego.

Umowa o pracę może być zawarta w dwóch formach – ustnej lub pisemnej. Tu warto zaznaczyć, że umowa ustna jest tak samo ważna, jak pisemna. Co do zasady, zawierana jest w pełnym wymiarze godzin, na czas nieokreślony. Każda inna umowa, czyli:

umowa o pracę na czas określony,

umowa o dzieło,

umowa o pracę dla studentów/uczniów,

umowa w niepełnym wymiarze godzin,

umowa dla osób wykonujących zajęcia w domu,

umowa dla przedstawicieli handlowych,

umowa na zastępstwo,

umowa dla służby domowej,

umowa dot. stażu pracy w przemyśle,

zawarta musi być w formie pisemnej. Dokumentu w takim kształcie nie wymaga natomiast podjęcie zatrudnienia w formie pracy sezonowej. Tu liczy się przede wszystkim karta zbiorów, karta rolna lub tzw. formularz okolicznościowy wydawane przez branżowy Fundusz Socjalny (na wniosek pracodawcy). Takie potwierdzenie trzeba mieć zawsze przy sobie, wypełniać go regularnie, uzupełniając przepracowane dni i godziny. Tak uzupełnione pokwitowanie z pomocą pracodawcy powraca do tegoż funduszu.

Co ważne, pracownik tymczasowy ma prawo uzyskać tylko jedną kartę w ciągu roku, niezależnie od tego u ilu pracodawców łączenie podejmuje zatrudnienie. W przypadku pracowników bez miejsca zamieszkania w Belgii należy w odpowiednim urzędzie gminy uzyskać właściwy dokument pobytowy.

Każda osoba zameldowana (lub przebywająca na terenie kraju dłużej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego oraz roku poprzedzającego ten rok) i osiągająca w Belgii dochód, zobowiązana jest do odprowadzania podatku dochodowego. Jego wysokość ustalana jest względem wielu czynników, m.in. wysokości dochodu, sytuacji rodzinnej i innych wydatków podatnika. Raz w roku należy obowiązkowo złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego zeznanie podatkowe.

Praca w Belgii dla Polaków – na jakie oferty możemy liczyć w 2021/2022?

Najbardziej poszukiwani pracownicy to bez wątpienia specjaliści z branż takich jak budownictwo, praca fizyczna i produkcja – dla nich dostępna jest sezonowa lub stała praca. Belgia, otwierając się na zagranicznych pracowników, umożliwiła zatrudnienie dla wielu polskich malarzy pokojowych, szpachlarzy, cieśli, stolarzy, elektryków, zbrojarzy, hydraulików, glazurników i innych fachowców specjalizujących się w pracach budowlanych. Praca w Belgii przyciąga również osoby chcące zatrudnić się jako operatorzy wózków widłowych, magazynierzy, pracownicy produkcji lub monterzy konstrukcji.

Na sezonowy zarobek mogą liczyć osoby gotowe do pracy w sadownictwie, ogrodnictwie i gastronomii. Tu poszukiwani są najczęściej zbieracze warzyw i owoców, osoby dbające o kwiaty, pakowacze, kelnerzy, kucharze, piekarze i osoby porządkujące.

Mocno doceniane są także osoby z wykształceniem technicznym – od techników w parkach maszynowych, techników chłodnictwa, techników utrzymania ruchu, aż po techników spożywczych.

Ci bardzo dobrze znający język znajdą pracę jako pracownicy biurowi, czy opiekunowie do dzieci. Ogromne zapotrzebowanie jest również na stanowiskach medycznych. Potrzebni są zarówno lekarze ogólni, jak i specjaliści z różnych dziedzin, a także personel pomocniczy, w tym pielęgniarki. Takie zatrudnienie również cieszy się zainteresowaniem wśród emigrantów zarobkowych – po 2009 roku do pracy w tamtejszych szpitalach i prywatnych klinikach wyjechało dużo naszych rodzimych pielęgniarek oraz lekarzy. Polscy specjaliści są w Belgii bardzo doceniani przede wszystkim za profesjonalizm i bardzo dobre wykształcenie.

Atrakcyjne oferty pracy w Belgii

Przywołane wyżej przykłady to jednak nie wszystkie oferty pracy w Belgii. Dużo ciekawych propozycji ma ważny sektor gospodarki – transport/spedycja/logistyka. Polacy często są zatrudniani jako wulkanizatorzy, mechanicy czy kierowcy ciężarówek. Posiadając świetne kwalifikacje oraz duże doświadczenie, mają jednocześnie dostęp do naprawdę atrakcyjnych ofert.

Warto także dodać, że stawki za pracę w Belgii mogą być trzykrotnie, a nawet czterokrotnie wyższe niż w przypadku wykonywania tych samych prac w Polsce. Wśród dostępnych na belgijskim rynku ofert znaleźć można również ogłoszenia m.in. dla par, osób bez doświadczenia czy najbardziej dyspozycyjnych kandydatów gotowych do podjęcia zatrudnienia od zaraz.

Praca Belgia dla par

Jeśli istnieje taka możliwość, zawsze warto rozważyć wyjazd do pracy za granicę wraz z bliską osobą. W parach można pracować w większości branż, zarówno na podobnych, jak i różnych stanowiskach. Pracę dla par w tej samej firmie oferują na przykład agencje opiekunek, firmy rolnicze, sadownicze czy ogrodnicze.

Taki wyjazd szczególnie korzystny może okazać się w sytuacji, gdy jedna z osób biegle posługuje się językiem obcym. Wówczas może okazać się nieocenioną pomocą dla drugiego pracownika. Poza pomocą w komunikacji, w parach zawsze łatwiej jest o utrzymanie, podział opłat za mieszkanie czy wyżywienie. Oczywiście można liczyć także na wsparcie psychiczne, które przydaje się niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy do pracy za granicę po raz pierwszy, czy kolejny.

Praca w Belgii od zaraz

Belgia, cierpiąc na ogromne braki kadrowe w wielu branżach, oferuje możliwość szybkiego znalezienia pracy. Wielu pracodawców chcąc wspomóc obcokrajowców w podjęciu zatrudnienia, prócz dogodnych warunków pracy proponuje także darmowe zakwaterowanie lub opłacony przejazd.

Pracę od zaraz w Belgii znajdą medycy, budowlańcy, mechanicy, handlowcy, osoby związane z przemysłem, naukowcy oraz osoby działające w organizacjach pozarządowych.

Praca Belgia bez doświadczenia

Doświadczenie w zawodzie cenione jest dziś w każdej branży, jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania na pracowników, zmieniły się również zasady ich zatrudniania. Szukając ofert niewymagających wcześniejszego przygotowania, warto przejrzeć ogłoszenia z branży spożywczej, magazynowej, gastronomicznej, a nawet budowlanej. Bez doświadczenia pracę w Belgii znajdą m.in. kierowcy, operatorzy maszyn i pracownicy produkcji.

Praca dla kobiet Belgia

Belgijski rynek pracy kieruje swoje ogłoszenia zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Panie mogą próbować swoich sił w opiece (zarówno nad dziećmi, jak i osobami starszymi), edukacji, placówkach medycznych czy gastronomii. Kobiety bez doświadczenia często na początku podejmują zatrudnienie jako pomoc kuchenna, pakowacz czy osoba porządkowa. Panie znające z kolei bardzo dobrze język mogą aplikować na wyższe stanowiska managerskie, a także szukać zatrudnienia w organizacjach non-profit, handlu i jako pracownik biurowy.

Praca sezonowa Belgia

Osoby, które ukończyły 15. rok życia i cechują się dobrą kondycją fizyczną, mogą podejmować zatrudnienie w systemie tymczasowym. Prace sezonowe w Belgii obejmują najczęściej zatrudnienie w sektorze ogrodniczym (florystyka, szkółkarstwo leśne i drzewne) sadownictwie, uprawie warzyw i owoców (zarówno w szklarniach, jak i na rolach), hodowli cykorii i grzybów.

W Belgii osoba zatrudniona jako pracownik tymczasowy w sektorze ogrodniczym, rolniczym i gastronomii może przepracować maksymalnie 65 dni w roku. Wyjątkiem są osoby zajmujące się zbiorami cykorii oraz uprawą pieczarek, tu limit wynosi odpowiednio max. 100 i 156 dni.

Pracodawcy z sektora ogrodniczego i rolniczego mogą uwzględniać tzw. sezonowe okresy szczytowe i wezwać pracownika, gdy są do wykonania dodatkowe zadania. Wówczas praca tymczasowa wykonywana zostaje na podstawie umów jednodniowych, wygasających automatycznie każdego dnia. Oprócz stawki godzinowej pracodawca musi zagwarantować opłacenie obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne.

Jednocześnie belgijskie prawo zakazuje zatrudniania pracowników krótkoterminowych w niektórych sektorach, między innymi w architekturze krajobrazu (zagospodarowanie i utrzymanie parków oraz ogrodów) i sektorze technicznym prac rolnych.

Agencje pracy Belgia

Niektóre osoby chcące podjąć zatrudnienie za granicą rezygnują z poszukiwań “na własną rękę’. Podejmując współpracę z firmą pośredniczącą lub agencją zatrudnienia, gwarantują sobie bezpieczne i legalne zatrudnienie. Potwierdzone stosowną umową, daje pewność terminowej wypłaty i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. A w chwilach spornych pozwala walczyć o swoje prawa przed sądem. Chcąc sprawdzić legalność działania polskiej firmy, warto przejrzeć Rejestr Podmiotów Prowadzących Agencję Zatrudnienia.

Poza tym, że specjaliści pomogą w znalezieniu odpowiedniej oferty, to dodatkowo chętnie udzielą wsparcia w załatwieniu wszelkich formalności. Odpowiedzą na pojawiające się pytania i wyjaśnią niezrozumiałe kwestie. Koordynatorzy są zaś nieocenioną pomocą już na miejscu – pomogą się zaaklimatyzować w nowej rzeczywistości i udzielą wsparcia w nagłych, kryzysowych sytuacjach.

Osoby bardzo dobrze znające język mogą posiłkować się w poszukiwaniach belgijskimi agencjami pracy. Tu jednak warto zachować wzmożoną czujność i w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dana firma działa zgodnie z prawem.

Legalne zatrudnienie oferuje na pewno Narodowe Biuro Zatrudnienia (ONEM, Office National de l’Emploi) działające na terenie całego kraju. Prócz tego, w Belgii działają jeszcze 4 inne publiczne placówki oferujące pracę. W zależności od lokalizacji są to:

Actiris – obsługuje Region Stołeczny Brukseli oraz osoby znające język francuski i flamandzki,

– obsługuje Region Stołeczny Brukseli oraz osoby znające język francuski i flamandzki, Le Forem – obsługuje Region Walonii oraz osoby znające język francuski,

– obsługuje Region Walonii oraz osoby znające język francuski, VDAB – obsługuje Region Flandrii oraz osoby znające język flamandzki,

ADG – obsługuje wschodnią część Belgii oraz osoby znające język niemiecki.

Belgia uczestniczy również w inicjatywie EURES, czyli Europejskich Służbach Zatrudnienia pomagającym w poszukiwaniach pracy osobom z krajów należących do Unii Europejskiej.

Gdzie szukać pracy w Belgii?

Z racji tego, że największe braki kadrowe odnotowuje się w regionie flamandzkim (północna część kraju), to właśnie tam, w wielu branżach najłatwiej o zatrudnienie. Sporo osób decyduje się więc na pracę w Brugii czy Antwerpii. Tam intensywnie poszukiwani są malarze, pracownicy do obsługi produkcji, operatorzy maszyn, monterzy, lakiernicy, zbrojarze i tynkarze.

Na zachodzie regionu polecamy poszukiwania w Roeselare, Oostkamp, Tielt i Ypres. W tych miastach na zatrudnienie mogą liczyć m.in. kierowcy, pracownicy produkcji, orderpickerzy, pracownicy porządkowi, pakowacze i elektrycy.

Z kolei o zatrudnienie w Brukseli mogą starać się przede wszystkim osoby wysoko wykwalifikowane, specjalizujące się w pracy administracyjnej lub działające w obszarze stosunków międzynarodowych. W tym prężnie rozwijającym się pod wieloma względami mieście, o pracę mogą starać się również budowlańcy, fachowcy techniczni i handlowcy.

키워드에 대한 정보 sezonowa praca w belgii

다음은 Bing에서 sezonowa praca w belgii 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  한진 택배 엘에이 | 한진택배 대전은 살인자입니다 143 개의 정답
See also  Pismo Do Urzędu Skarbowego Z Prośbą O Niekaranie | Epuap - Jak Złożyć Pismo Ogólne? 빠른 답변

See also  Stylove Włosy Białystok Cennik | Style Siêu Cool Ngầu Cho Mấy Cô Nàng Cá Tính 최근 답변 5개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 5 powodów dla których wolę mieszkać w Belgii niż w Polsce!

  • Belgia
  • True Story
  • True Story by Ela
  • Życie za granicą
  • Wyjazd za granicę
  • życie w Belgii
  • Praca za granicą
  • plusy mieszkania w Belgii
  • plusy wyjazdu za granice

5 #powodów #dla #których #wolę #mieszkać #w #Belgii #niż #w #Polsce!


YouTube에서 sezonowa praca w belgii 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 5 powodów dla których wolę mieszkać w Belgii niż w Polsce! | sezonowa praca w belgii, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment