Program Nauczania Opiekun Medyczny Zaoczny | Egzamin Zawodowy Opiekun Medyczny | Przesadzenie Pacjenta Z Łóżka Na Wózek Inwalidzki | Pascal 15641 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “program nauczania opiekun medyczny zaoczny – Egzamin Zawodowy Opiekun Medyczny | Przesadzenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki | Pascal“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 PASCAL 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,598회 및 좋아요 19개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

program nauczania opiekun medyczny zaoczny 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Egzamin Zawodowy Opiekun Medyczny | Przesadzenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki | Pascal – program nauczania opiekun medyczny zaoczny 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

W tym filmie pokażemy w jaki sposób przesadzić pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki.
Przedstawione zagadnienia dotyczą egzaminu na kierunku Opiekun Medyczny. Pokazujemy, jakich praktycznych zadań możesz spodziewać się na egzaminie z Opiekuna Medycznego. Zadania egzaminacyjne przedstawione są krok po kroku.
Film obejmuje zagadnienia:
👉 przygotowanie do czynności
👉 przesadzenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki
Jeśli interesuje Cię kierunek Opiekun Medyczny, możesz bezpłatnie zdobyć takie kwalifikacje w naszej szkole. Bezpłatna nauka w zawodzie Opiekuna Medycznego! Edukacja, która zbliży Cię do wymarzonego zawodu!
_____________________________________________
PASCAL – bezpłatne szkoły policealne dla dorosłych. Sprawdź, czy jesteśmy w Twoim mieście! https://pascal.edu.pl/wybierz-miasto/ oraz zarezerwuj miejsce w bezpłatnej szkole dla dorosłych https://pascal.edu.pl/zarezerwuj-miejsce?i=C1Dcj
#egzamin #zadanieegzaminacyje #opiekunmedyczny #opiekunmedycznyegzamin #szkola #szkolapascal #egzaminzawodowyopiekunmedyczny

program nauczania opiekun medyczny zaoczny 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Szkolny plan nauczania – opiekun medyczny, klasa I (zaoczne)

Szkolny plan nauczania /przedmiotowe kształcenie zawodowe/. Typ szkoły: Szkoła policealna – /kształcenie zaoczne/. Zawód: OPIEKUN MEDYCZNY -symbol 532102.

+ 여기에 보기

Source: radawnica.s3.amazonaws.com

Date Published: 10/25/2021

View: 8768

Opiekun medyczny – Warszawa

Program nauczania Opiekun medyczny. Kurs na opiekuna medycznego w Collegium jest zgodny z podstawą programową w zawodzie.

+ 여기에 더 보기

Source: www.collegium.com.pl

Date Published: 7/10/2022

View: 2519

Opiekun medyczny – Policealne Szkoły Medyczne

Program nauczania · Oddziały szpitalne oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze · Niepubliczne zespoły opieki zdrowotnej · Środowiskowe domy pomocy oraz ośrodki i domy …

+ 여기를 클릭

Source: szkolymedyczne.eu

Date Published: 10/11/2021

View: 183

Plan nauczania – opiekun medyczny

Plan nauczania – opiekun medyczny. ZAWÓD: OPIEKUN MEDYCZNY 532102. Szkoła policealna – forma stacjonarna – 1,5 roku. MED.14.

+ 여기에 보기

Source: pcku.edu.pl

Date Published: 2/5/2021

View: 7720

Nowa podstawa programowa

w zawodzie opiekun medyczny. Od września zmienia się forma nauczania w zawodzie – kształcenie możliwe będzie wyłącznie w szkołach policealnych, …

+ 여기에 표시

Source: opiekunmedyczny.org

Date Published: 3/30/2021

View: 7468

PROGRAM NAUCZANIA DLA ZAWODU OPIEKUN …

INFORMAJA O ZAWODZIE OIEKUN MEDYZNY Opiekun medyczny to zawód, który został … ZAOCZNA DLA DOROSŁYCH RODZAJ PROGRAMU: LINIOWY Program powstał na podstawie …

+ 여기에 표시

Source: docplayer.pl

Date Published: 11/4/2022

View: 8027

Przykładowy szkolny plan nauczania … – KOWEZiU

Typ szkoły: Szkoła policealna dla dorosłych /zaoczna/ roczny okres nauczania. Zawód: Opiekun medyczny; symbol 532102. Podbudowa programowa: szkoły dające …

+ 더 읽기

Source: www.koweziu.edu.pl

Date Published: 6/12/2022

View: 4985

Opiekun Medyczny – Zaoczna Szkoła Policealna Cosinus

zajęcia fakultatywne przygotowujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,; atrakcyjne praktyki zawodowe,; wartościowe promocje i programy …

+ 여기에 보기

Source: www.cosinus.pl

Date Published: 9/2/2021

View: 612

Opiekun Medyczny – Centrum Kształcenia Ustawicznego

Kilka informacji o kierunku: jesteśmy szkołą publiczną; realizujemy program Ministerstwa Edukacji Narodowej; nasi słuchacze otrzymują legitymacje, które do 24 …

+ 여기를 클릭

Source: cku.zgora.pl

Date Published: 1/11/2022

View: 8807

주제와 관련된 이미지 program nauczania opiekun medyczny zaoczny

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Egzamin Zawodowy Opiekun Medyczny | Przesadzenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki | Pascal. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Egzamin Zawodowy Opiekun Medyczny | Przesadzenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki | Pascal
Egzamin Zawodowy Opiekun Medyczny | Przesadzenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki | Pascal

주제에 대한 기사 평가 program nauczania opiekun medyczny zaoczny

  • Author: PASCAL
  • Views: 조회수 1,598회
  • Likes: 좋아요 19개
  • Date Published: 2022. 2. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=p3miIla8biw

Jakie przedmioty są w szkole opiekun medyczny?

Jakie przedmioty realizowane są w szkole na kierunku Opiekun medyczny?
  • opieka nad osobą chorą i niesamodzielną
  • zdrowie publiczne.
  • zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy.
  • język obcy zawodowy.
  • działalność gospodarcza w ochronie zdrowia.
  • język migowy.
  • zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze.

Czy opiekun medyczny będzie mógł robić zastrzyki?

Nawet jeśli szkoły zdecydowałyby się wykorzystać w pełni wyposażenie zapisane w projekcie, to i tak wciąż, w związku z tym, że nie jest to celem kształcenia opiekun medyczny nie zdobędzie uprawnienia do wykonywania iniekcji domięśniowych.

Ile trwa szkola na opiekuna medycznego?

Od września 2021 r. zostaje wydłużony czas trwania nauki do 3 semestrów (1,5 roku) – wiąże się to z wyższymi kompetencjami przyszłych opiekunów medycznych. Kilka informacji o kierunku: jesteśmy szkołą publiczną

Co będzie mógł robić opiekun medyczny?

Wkrótce bowiem opiekunowie medyczni uzyskają kompetencje. Będą mogli pobierać krew, prowadzić ćwiczenia fizjoterapeutyczne metodą Hoppe oraz podawać dwa rodzaje drogą iniekcji podskórnej. Pierwsi opiekunowie medyczni z nowymi kompetencjami pojawią się na rynku pracy wiosną 2023 r. To ci, którzy od września 2021 r.

Ile zarabia opiekun medyczny?

Jest to wynagrodzenie zasadnicze, zatem jest to to wynagrodzenie, które wpisane jest na umowie i od którego wyliczane są wszelkie dodatki. Zatem opiekun medyczny bez żadnych dodatków będzie zarabiał nie mniej niż 4870 zł brutto, osoby z dodatkami 4870zł brutto + dodatki wyliczone od tej kwoty.

Czy opiekun medyczny to dobry zawód?

Opiekun medyczny bez wątpienia jest więc naprawdę dobrym, przyszłościowym zawodem. Może zapewnić godne życie zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także dać ogromną satysfakcję oraz umiejętności, które przydadzą się również w życiu prywatnym.

Czego nie może robić opiekun medyczny?

Opiekun medyczny nie może wykonywać czynności, które wykraczają poza jego kompetencje zawodowe, a które są typowe dla innego zawodu, np. pielęgniarki. Kompetencje opiekuna medycznego zawierają się w kompetencjach pielęgniarki, co oznacza, że te czynności mogą być wykonywane przez opiekuna medycznego.

Czy opiekun medyczny może podać leki?

Jeżeli pielęgniarka rozkłada leki opiekun medyczny może wyłącznie pomóc w przyjęciu leków, rozłożone przez pielęgniarkę leki może podać tylko ona, Opiekun medyczny może podać wyłącznie leki bez naruszania powłok skórnych, zatem nie może podawać leków w formie iniekcji (np.

Co wolno opiekunowi medycznemu?

Opiekun medyczny udziela podopiecznemu wsparcia emocjonalnego, pomaga w podtrzymaniu aktywności ruchowej oraz w adaptacji do nowych sytuacji i zmian związanych z przewlekłą chorobą lub starością.Do jego innych obowiązków należy monitorowanie stanu osoby chorej przez wykonywanie pomiarów ciśnienia i temperatury, …

Czy opiekun medyczny musi mieć średnie wykształcenie?

Osoba, która ubiega się o tytuł opiekuna medycznego, musi posiadać wykształcenie średnie. Nie musi jednak mieć zdanej matury. Brak zaliczonego egzaminu dojrzałości nie przekreśla zatem szansy na zdobycie kwalifikacji opiekuna medycznego.

Czy praca opiekuna medycznego jest trudna?

Jest trudny i wymagający, ale jak twierdzą zgodnie nasi absolwenci, daje ogromne poczucie spełniania oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. To zawód dla tych, którzy czują, że chcą być potrzebni… i będą! Bo opiekun medyczny to jedna z profesji, której jeszcze długo nie grozi zastąpienie przez maszyny.

Czy opiekun medyczny może pracować w szpitalu?

Opiekunowie medyczni mogą podjąć pracę w wielu miejscach, na przykład w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, prywatnych klinikach, ośrodkach i domach pomocy społecznej, hospicjach, sanatoriach, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych, …

Czy opiekun medyczny może Cewnikować?

Cewnikowanie jest bowiem działaniem czysto medycznym i wykonane tego powinno odbywać się przez opiekunkę tylko w przypadku, gdy ta ma wykształcenie co najmniej pielęgniarskie.

Jakie kwalifikacje ma opiekun medyczny?

Aby zostać opiekunem medycznym, trzeba ukończyć roczną szkołę policealną albo kwalifikacyjny kurs zawodowy i zdać egzamin zawodowy.

Jakie prawa ma opiekun medyczny?

Od września 2021 roku każdy absolwent kierunku opiekun medyczny w szkole medycznej zdobędzie uprawnienia z kwalifikacji MED. 14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej. Dotychczas kształcenie w zawodzie podlegało pod kwalifikację MED.

Czy praca opiekuna medycznego jest trudna?

Jest trudny i wymagający, ale jak twierdzą zgodnie nasi absolwenci, daje ogromne poczucie spełniania oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. To zawód dla tych, którzy czują, że chcą być potrzebni… i będą! Bo opiekun medyczny to jedna z profesji, której jeszcze długo nie grozi zastąpienie przez maszyny.

Ile zarabia opiekun medyczny w szpitalu Covidowym?

Pracownicy wykonujący zawody medyczne w 2022 roku otrzymali podwyżkę na podstawie porozumienia z Ministerstwem Zdrowia. Wynika z niego, że zmienił się sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Tym samym, wynagrodzenie brutto dla opiekunów medycznych powinno wynosić około 5500 złotych brutto.

Czy opiekun medyczny musi mieć średnie wykształcenie?

Osoba, która ubiega się o tytuł opiekuna medycznego, musi posiadać wykształcenie średnie. Nie musi jednak mieć zdanej matury. Brak zaliczonego egzaminu dojrzałości nie przekreśla zatem szansy na zdobycie kwalifikacji opiekuna medycznego.

Czy opiekun medyczny może pracować w szpitalu?

Opiekunowie medyczni mogą podjąć pracę w wielu miejscach, na przykład w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, prywatnych klinikach, ośrodkach i domach pomocy społecznej, hospicjach, sanatoriach, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych, …

Szkoła policealna Collegium Warszawa

Szkoła bezpłatna – Czesne 0 zł

Opiekun medyczny to osoba, która w swojej sferze zawodowej pozostaje w bliskiej styczności z pacjentem i pełni bardzo ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Do jej zadań należy pielęgnowanie osób chorych, niesamodzielnych i zaspokajanie ich podstawowych potrzeb – biologicznych, psychologicznych, społecznych, a także aktywowanie do podejmowanie prób odzyskania samodzielności życiowej. Opiekun medyczny ściśle współpracuje z pozostałym personelem medycznym, asystuje pielęgniarce przy zabiegach i dba o dezynfekcję narzędzi.

Nauka w zawodzie opiekun medyczny trwa 1,5 roku (3 semestry).

Zajęcia są przeprowadzane w trybie stacjonarnym, ale istnieje możliwość wyboru dogodnego układu zajęć:

Układy zajęć Wieczorowy – weekendowy CO TYDZIEŃ

piątek w godz. 16.00 – 21.00

sobota (lub niedziela) w godz. 8.00 – 17.45 Weekendowy CO TYDZIEŃ

sobota, niedziela w godz. 8.00 – 17.45

Program nauczania

Kurs na opiekuna medycznego w Collegium jest zgodny z podstawą programową w zawodzie. Osoba kończąca szkołę i przystępująca do egzaminu potwierdzająceo kwalifikacje w zawodzie jest przygotowana do wykonywania następujących zadań zawodowych: rozpoznawania i rozwiązywania problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku; udzielania pomocy osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb bio-psycho-społecznych czy asystowania pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.

W szkole jest realizowany autorski program nauczania modułowego. Jego zaletą jest nacisk na praktyczne kształcenie umiejętności zawodowych. W toku nauki na kierunku opiekun medyczny realizowane są następujące moduły:

MED.14.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy MED.14.1. – JM.01. Stosowanie przepisów prawa dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska MED.14.1. – JM.02. Udzielanie pierwszej pomocy. MED.14.2 Podstawy opieki nad osobą chorą i niesamodzielną oraz podstawy opieki medycznej MED.14.2 – JM 01 Stosowanie przepisów prawa w realizacji zadań zawodowych MED.14.2- JM 02 Posługiwanie się wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii człowieka MED.14.2 – JM 03 Prowadzenie działań w zakresie promocji i profilaktyki zdrowia MED.14.2-JM 04 Stosowanie technologii informacyjnych w działalności zawodowej MED.14.2. – JM.05 Posługiwanie się językiem migowym MED.14.2 – JM 06 Charakteryzowanie pojęć i procesów dotyczących niepełnosprawności i niesamodzielności MED.14.3 Rozpoznawanie problemów opiekuńczych w opiece nad osobą chorą i niesamodzielną MED.14.3 – JM 01 Rozpoznawanie problemów funkcjonalnych podopiecznego MED.14. 3 – JM 02 Rozpoznawanie potrzeb i problemów osoby chorej i niesamodzielnej MED.14.4 Planowanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych osobie chorej i niesamodzielnej MED.14.4 – JM 01 Planowanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych MED.14.5 Organizowanie i wykonywanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych osobie chorej i niesamodzielnej MED.14.5 – JM 01 Organizowanie i wykonywanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych MED.14.6. Wykonywanie wybranych czynności z zakresu opieki medycznej MED.14.6. – JM 01 Wykonywanie wybranych czynności z zakresu opieki medycznej MED.14.7. Planowanie, organizowanie i wykonywanie czynności opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej z uwzględnieniem opieki nad osobami z demencją MED.14.7. – JM 01 Planowanie czynności opiekuńczych MED.14.7. – JM 02 Wykonywanie czynności opiekuńczych MED.14.7 – JM 03 Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu interpersonalnego MED.14.8 Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D-metoda Hoppe MED.14.8 JM 01 Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej MED.14.9 Język obcy zawodowy MED.14.9. – JM 01 Język obcy zawodowy Praktyki zawodowe

Nauka może odbywać się w systemie szkoły policealnej i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Przeczytaj nasz informator o egzaminie

Wymagane dokumenty

W procesie rekrutacji niezbędne będą następujące dokumenty:

dwa zdjęcia,

świadectwo ukończenia szkoły średniej – nauka w systemie szkolnym

zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki na wybranym kierunku wystawione przez lekarza medycyny pracy (skierowanie do pobrania w sekretariacie Szkoły)

Dowiedz się więcej o rekrutacji

Najważniejsze obowiązki opiekuna medycznego

Podstawowe zadania zawodowe opiekuna medycznego w Polsce to:

rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,

pomaganie osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb bio-psycho-społecznych,

asystowanie pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych;

Opiekun medyczny to osoba, która w sposób profesjonalny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej zaspokoić jej podstawowe potrzeby życiowe. W swojej pracy jest zobligowany do podejmowania współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym podczas świadczenia usług z zakresu opieki medycznej nad osobą chorą i niesamodzielną. Zadania zawodowe osoby na tym stanowisku dotyczą również konserwacji, dezynfekcji przyborów i narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów.

Dlaczego warto wybrać ten kierunek?

Zarówno w Polsce, jak i w Europie odnotowujemy wysoką liczbę osób starszych, schorowanych i niesamodzielnych, dlatego specjaliści z sektora ochrony zdrowia są stale poszukiwani. Opiekun medyczny to zawód przyszłościowy, ale i bardziej uniwersalny w porównaniu z innymi kierunkami medycznymi. Kwalifikuje on do pracy z osobami, które wymagają opieki stałej lub czasowej. Zatrudnienie można znaleźć u osób prywatnych, w szpitalach, przychodniach, hospicjach, w domach opieki społecznej, a także sanatoriach. Zdobyte umiejętności stanowią bazę wszystkich zawodów medycznych – łatwo można zdobyć specjalizację (np. w opiece nad niepełnosprawnymi) lub przekwalifikować się (np. na higienistkę stomatologiczną), uzupełniając swoje wykształcenie. W zawodzie opiekuna najważniejsza jest cierpliwość, empatia i umiejętność nawiązywania bliskich relacji, która umożliwia rozpoznanie problemów podopiecznego i opracowanie planu ich rozwiązania.

Dlaczego warto wybrać szkołę Collegium?

Jeżeli chcesz zdobyć niezbędną, profesjonalną wiedzę i praktyczne doświadczenie w zawodzie, szkoła Collegium będzie strzałem w dziesiątkę. Nasi absolwenci są osobami cenionymi przez pracodawców. Otrzymują oferty współpracy z zagranicy, zabiegają o nich placówki medyczne i społeczne. Po ukończeniu edukacji w Collegium otrzymujesz dyplom zawodowy, który jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nasze metody nauczania są wyjątkowo skuteczne, co potwierdzają m.in. wyniki egzaminów zawodowych, których zdawalność wynosi niemal 100%.

Zaoczna Szkoła Policealna Cosinus

Szkoła policealna – Opiekun medyczny Zawód: OPIEKUN MEDYCZNY

oferta dla absolwentów szkół dających wykształcenie średnie, również dla osób które nie zdawały egzaminu maturalnego

nauka w szkole trwa 1,5 roku, kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przeprowadzanym przez OKE

w trakcie nauki słuchacze odbywają praktyki zawodowe

Jakie przedmioty realizowane są w szkole na kierunku Opiekun medyczny?

opieka nad osobą chorą i niesamodzielną

zdrowie publiczne

zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy

język obcy zawodowy

działalność gospodarcza w ochronie zdrowia

język migowy

zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze

działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną

Czego uczysz się na zajęciach?

rozpoznawania i rozwiązywania problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku

pomagania osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb bio-psycho-społecznych

asystowania pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych

konserwacji, dezynfekcji przyborów i narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów

podejmowania współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym podczas świadczenia usług z zakresu opieki medycznej nad osobą chorą i niesamodzielną.

Jak długo trwa nauka?

1,5 roku

Ile to kosztuje?

Szkoła jest bezpłatna przez cały czas trwania nauki.

Co po szkole?

Absolwenci kierunku Opiekun medyczny mogą znaleźć zatrudnienie w szpitalach, zakładach opiekuńczo – leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej, niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, podczas indywidualnej opieki w domu pacjenta, w środowiskowych domach pomocy oraz w fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Zawód należy do grupy zawodów „międzynarodowych” i można go z powodzeniem wykonywać zarówno w kraju jak i zagranicą.

Jakie zdobywasz kwalifikacje?

Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14.) – egzamin zdawany pod koniec III semestru.

Opiekun medyczny a iniekcje domięśniowe – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych

Niedawno, jeden z portali pielęgniarskich zamieścił informację, zgodnie z którą opiekun medyczny, według projektu podstawy programowej, będzie nabywał umiejętności wykonywania iniekcji domięśniowych.

Prosiliśmy redaktora naczelnego o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji, jednak spotkało się to z ostrą odmową w trakcie rozmowy telefonicznej. Jest to o tyle dla nas dziwne, że dziennikarzom powinno zależeć na rzetelności przekazywanych informacji.

Zatem jaka jest prawda i skąd wziął się ten (mniej lub bardziej świadomy) błąd redakcji?

Możliwe, że ten błąd wynika z nieznajomości treści projektu podstawy programowej, tego co jest w niej najważniejsze i co stanowi podstawę do uzyskania kompetencji lub też tego, jak wygląda proces kształcenia w szkołach policealnych.

Podstawa programowa kształcenia w zawodzie określa dwie najważniejsze kwestie – cele kształcenia oraz efekty kształcenia i kryteria weryfikacji tych efektów. Jak sam redaktor w rozmowie telefonicznej zauważył, ani cele kształcenia ani efekty kształcenia czy kryteria weryfikacji nie zawierają takich efektów jak wspomniane iniekcje domięśniowe.

Również stanowisko NIPIP nie mówi o tym, że opiekun medyczny ma wykonywać iniekcje domięśniowe, a ” Wskazane w cyt. projekcie wymagania dla szkól w zakresie bazy i sprzętu niezbędnych do kształcenia opiekuna medycznego jednoznacznie sugerują nauczanie opiekunów w zakresie kompetencji prawnie przypisanych pielęgniarce/ pielęgniarzowi,”.

Jednoznacznie sugerują, ale nie oznacza to, że opiekunowie medyczni będą nauczani wykonywania iniekcji domięśniowych czy też innych treści, które nie są zawarte w celach, efektach kształcenia czy kryteriach ich weryfikacji. Jeżeli czegoś nie ma w wypisanych kwalifikacjach, celach kształcenia, efektach kształcenia i kryteriach ich weryfikacji, to opiekun medyczny nie będzie tego nauczany. Szkoły w tym zakresie nie mają możliwości dowolnej modyfikacji treści nauczanych – muszą być one zgodne z podstawą programową. Wyposażenie szkoły, które jest znacznie szersze niż kwalifikacje, które ma nabyć opiekun medyczny, oznacza tylko i wyłącznie tyle, że sprzęt ten (jak trenażer do nauki iniekcji domięśniowych) po prostu nie będzie wykorzystywany, gdyż jego wykorzystanie nie wynika z celów kształcenia, efektów kształcenia i kryteriów ich weryfikacji. Nawet jeśli szkoły zdecydowałyby się wykorzystać w pełni wyposażenie zapisane w projekcie, to i tak wciąż, w związku z tym, że nie jest to celem kształcenia opiekun medyczny nie zdobędzie uprawnienia do wykonywania iniekcji domięśniowych.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, o czym redaktor został poinformowany w rozmowie telefonicznej, gdyż nie był świadom jakie stanowiska zostały zgłoszone w trakcie konsultacji, zwróciło uwagę w opinii przesłanej do Minister Edukacji i Nauki, na sprzęt który nie wynika z celów kształcenia w zawodzie (sprzęt do nauki zakładania cewnika do pęcherza moczowego) i usunięcie tego z wykazu materiałów, gdyż jest to po prostu niepotrzebne. W tym zakresie liczyliśmy również na opinie szkół policealnych, które powinny zweryfikować co będzie im potrzebne do właściwego nauczania opiekunów medycznych, w zakresie celów i efektów kształcenia.

Zapisanie w wykazie materiałów m.in. sprzętu do nauki iniekcji domięśniowych wynika wyłącznie z błędu i sprzęt ten, jako niepotrzebny do nauki w zawodzie opiekuna medycznego powinien zostać usunięty, na co liczymy gdyż jak widać na pańskim przykładzie może wprowadzać w błąd, jeśli ktoś nie zagłębi się w treść podstawy programowej.

Gdyby szkoły, tak jak portal, interpretowały materiały jako konieczność nauczania wszystkiego zgodnie tylko z wykazem sprzętu i materiałów, ignorując całkowicie zapisane cele i efekty kształcenia, doszlibyśmy do chaosu kompetencyjnego, w którym część szkół nauczałaby tylko na podstawie celów i efektów kształcenia, a część na podstawie sprzętu wskazanego w wykazie. Zatem interpretując podstawę programową jak portal, opiekunowie medyczni uczeni byliby różnych treści w zależności od szkoły.

Dlatego też to cele i efekty kształcenia w zawodzie wskazują, jakie umiejętności ma zdobyć opiekun medyczny. Nie zawierają one takich czynności jak iniekcje domięśniowe czy cewnikowanie pacjenta.

Opiekun Medyczny

OPIEKUN MEDYCZNY W CKUiP

Od września 2021 r. zostaje wydłużony czas trwania nauki do 3 semestrów (1,5 roku) – wiąże się to z wyższymi kompetencjami przyszłych opiekunów medycznych.

Kilka informacji o kierunku:

jesteśmy szkołą publiczną

realizujemy program Ministerstwa Edukacji Narodowej

nasi słuchacze otrzymują legitymacje, które do 24 roku życia uprawniają do ulgowych przejazdów i biletów wstępu

wystawiamy zaświadczenia do ZUS i innych instytucji

Kierunek składa się z 1 kwalifikacji:

MED.14 Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej

Dla kogo Opiekun medyczny?

Opiekun medyczny to kierunek dla osób o rozwiniętych kompetencjach personalnych i społecznych. Wymaga posiadania bardzo dobrych zdolności komunikacyjnych, umiejętności nawiązywania kontaktu z podopiecznymi, empatii i odpowiedzialności. W trakcie zajęć Słuchacz uczy się nie tylko profesjonalnej opieki, obsługi urządzeń pomocniczych, ale także rozpoznawania i rozwiązywania problemów podopiecznego oraz asystowania podczas zabiegów pielęgniarskich. Opiekun medyczny odpowiedzialny jest za zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych osoby chorej i niesamodzielnej, a także pomaganie w utrzymywaniu aktywności społecznej.

Organizacja nauki:

kwalifikacja kończy się państwowym egzaminem organizowanym w naszej placówce

nauka trwa 1,5 roku (3 semestry)

Dokumenty wymagane przy zapisie:

świadectwo ukończenia: szkoły średniej (matura nie jest wymagana)

wypełnione podanie o przyjęcie do szkoły dostępne na stronie www lub w sekretariacie Szkoły

Cele kształcenia:

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekun medyczny powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej:

rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej

i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,

i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku, świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,

współpracy z pielęgniarkami i lekarzami oraz innym personelem,

wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań

laboratoryjnych,

wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie

SOS 3D – metoda Hoppe,

wykonywania wybranych czynności medycznych

– w podmiotach leczniczych, w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz w środowisku domowym.

Więcej informacji na stronie http://opiekunmedyczny.org

Praktyka zawodowa 6 tygodni (210 godzin).

Kształcenie praktyczne odbywa się w naszych pracowniach zawodowych oraz ośrodkach stanowiących potencjalne miejsca zatrudnienia.

Co dalej?

Ukończenie kwalifikacji skutkuje otrzymaniem zaświadczenia o posiadaniu kwalifikacji zawodowych w danym zakresie.

Praca

Opiekun medyczny może podjąć pracę w sanatoriach, hospicjach i szpitalach, a także w domach opieki społecznej, domach późnej starości, ośrodkach rehabilitacyjnych lub znaleźć zatrudnienie u osób prywatnych.

Opiekun medyczny zyska nowe uprawnienia. Sprawdziliśmy, co może teraz LISTA

Co robi opiekun medyczny? To od ponad dekady zawód medyczny. Jakie ma kompetencje, czyli czym opiekun zajmuje się zawodowo?

Lista tego, czym opiekun medyczny się zajmuje jest długa. W dużym uproszczeniu obowiązkiem opiekunów jest pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w wykonywaniu czynności życia codziennego

Jednak wkrótce zyskają również nowe kompetencje. Będą mogli pobierać krew, prowadzić ćwiczenia fizjoterapeutyczne metodą Hoppe oraz podawać dwa rodzaje drogą iniekcji podskórnej

Opiekun medyczny. Co może i robi obecnie?

Opiekun medyczny to zawód medyczny, natomiast do obowiązków opiekunów – w dużym uproszczeniu – należy pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w wykonywaniu czynności życia codziennego. To na razie.

Wkrótce bowiem opiekunowie medyczni uzyskają kompetencje. Będą mogli pobierać krew, prowadzić ćwiczenia fizjoterapeutyczne metodą Hoppe oraz podawać dwa rodzaje drogą iniekcji podskórnej.

Pierwsi opiekunowie medyczni z nowymi kompetencjami pojawią się na rynku pracy wiosną 2023 r. To ci, którzy od września 2021 r. w szkołach policealnych rozpoczną trwającą 3 semestry naukę według nowej podstawy programowej. Oczekiwane jest też uzupełnienie kwalifikacji przez już pracujących opiekunów.

W podpisanym przez ministra edukacji i nauki rozporządzeniu z 28 maja, zmieniającym podstawę programową kształcenia, wśród nowych czynności jakich będą się uczyć opiekunowie medyczni znalazło się:

pobieranie krwi i materiałów do badań laboratoryjnych,

prowadzenie ćwiczeń fizjoterapeutycznych metodą Hoppe

podawanie dwóch rodzajów leków drogą iniekcji podskórnej

Wcześniej pisaliśmy: Opiekun medyczny zyska sporo nowych uprawnień. Jakich konkretnie?

Sprawdź: Rewolucja ZUS. Niższy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu

Opiekun medyczny. Jakie ma kompetencje?

Zmiany dotyczące opiekunów medycznych wywołały w środowisku gorącą dyskusję.

Czytaj więcej: Opiekun medyczny. To koniec zawodu w Polsce? Nowe zasady kształcenia budzą kontrowersje

Przy tej okazji przypominamy, czym opiekun medyczny zajmuje się obecnie i jakie ma kompetencje dziś.

Katalog czynności wykonywanych przez opiekuna medycznego znajdziemy m.in. na stronie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

Na podstawie rozpoznanych potrzeb i problemów osoby chorej i niesamodzielnej opiekun medyczny planuje, organizuje i wykonuje następujące czynności higieniczne i pielęgnacyjne:

1. słanie łózka pustego oraz z osobą chorą i niesamodzielną;

2. toaleta całego ciała osoby chorej i niesamodzielnej z uwzględnieniem toalety i zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie jamy ustnej;

3. mycie głowy osoby chorej i niesamodzielnej leżącej w łóżku i zakładanie czepca przeciwwszawiczego;

4. zmiana bielizny osobistej i pościelowej;

5. zmiana pieluchomajtek i innych środków absorpcyjnych oraz pomoc w czynnościach fizjologicznych osobie chorej i niesamodzielnej;

6. wymiana cewnika zewnętrznego, worka stomijnego i worka na mocz osobie chorej i niesamodzielnej;

7. profilaktyka i pielęgnacja przeciwodleżynowa u osoby chorej i niesamodzielnej;

8. zapewnienie osobie chorej i niesamodzielnej wygodnego i bezpiecznego ułożenia w łóżku;

9. pomoc przy zmianie pozycji, wstawaniu i przemieszczaniu się osoby chorej i niesamodzielnej;

10. czynności usprawniające ruchowo osobę chorą i niesamodzielną;

11. karmienie osoby chorej i niesamodzielnej drogą doustną oraz dojelitową, w tym przez PEG (metodą porcji) lub pomoc podczas jej karmienia ;

12. utrzymanie higieny i pielęgnacja skóry wokół niepowikłanej tracheostomii, gastrostomii, ileostomii oraz kolostomii;

13. przeprowadza edukację w zakresie higieny osobistej i zabiegów pielęgnacyjnych.

II Na podstawie rozpoznanych potrzeb i problemów osoby chorej i niesamodzielnej opiekun medyczny planuje, organizuje i wykonuje następujące czynności opiekuńcze:

1. pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w wykonywaniu czynności życia codziennego;

2. pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w użytkowaniu sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego;

3. aktywizacja osoby chorej i niesamodzielnej i organizacja jej czasu wolnego;

4. pomoc w adaptacji osoby chorej i niesamodzielnej do warunków życia w placówkach ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej;

5. pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w adaptacji do zmian związanych z przewlekłą chorobą lub starością;

6. udzielanie wsparcia emocjonalnego i informacyjnego osobie chorej i niesamodzielnej w sytuacjach trudnych;

7. pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w podtrzymywaniu aktywności ruchowej.

III Ponadto opiekun medyczny:

1. udziela pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy oraz w stanach zagrożenia zdrowia i życia;

2. dokonuje oceny parametrów podstawowych funkcji życiowych (temperatura, tętno, liczba oddechów, ciśnienie tętnicze krwi etc.) oraz pomiar stężenia glukozy we krwi przy użyciu glukometru;

3. wykonuje zabiegi przeciwzapalne i kąpiele lecznicze osobie chorej i niesamodzielnej na zlecenie lekarza lub pielęgniarki;

4. przekazuje pielęgniarce informacje o zaobserwowanych zmianach w stanie zdrowia osoby chorej i niesamodzielnej;

5. dezynfekuje oraz myje przybory i sprzęt używane podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych u osoby chorej i niesamodzielnej;

6. prowadzi dobową zbiórkę moczu i bilans płynów

7. prowadzi trzydniowy dzienniczek mikcji oraz ustala schemat wydalania i wdraża kontrolę mikcji i defekacji

8. współpracuje z zespołem terapeutycznym na rzecz osoby chory i niesamodzielnej

Ile zarabia opiekun medyczny?

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, od 1 lipca 2021 roku zmieniła się podstawowa pensja opiekunów medycznych. Od tego momentu wynagrodzenie zasadnicze nie może być niższe niż 3772 zł brutto.

Opiekun medyczny został umieszczony w grupie 10 (inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-9). Z kolei wskaźnik do wynagrodzenia wynosi 0,73 * średnia krajowa z roku poprzedniego.

Jak wskazywały Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych (OSOM) to duża zmiana dla opiekunów medycznych.

– Opiekunowie medyczni w podmiotach leczniczych zarabiali do tej pory minimalną krajową. W wielu miejscach wynagrodzenie zasadnicze wpisane na umowie było nawet poniżej tej kwot, powiększane o dodatek wyrównawczy. Zatem dla większości opiekunów medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych jest to podwyżka o prawie 1000 zł brutto. Niewątpliwie należy docenić to, że jest to ogromna jakościowa zmiana dla tej grupy zawodowej – czytamy w opinii OSOM zamieszczonej na stronie Stowarzyszenia.

Po 1 lipca wzrosną zarobki opiekunów medycznych. OSOM: “Do tej pory zarabiali minimalną krajową”

Po 1 lipca wzrosną zarobki opiekunów medycznych. OSOM: “Do tej pory zarabiali minimalną krajową”

Materiał chroniony prawem autorskim – zasady przedruków określa regulamin.

Policealne Szkoły Medyczne

Szybki kontakt

Zostaw swoje dane a skontaktujemy się z Tobą

Administratorem danych osobowych jest “Oświata-Lingwista” Nadbałtyckie Centrum Edukacji Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem 80-107 Gdańsk przy ul. Malczewskiego 51. Dane osobowe przetwarzane będą w celach realizacji zapisu/zapytania. Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz możliwościach ich poprawiania w każdym czasie.

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych osobowych – “Oświata-Lingwista” Nadbałtyckie Centrum Edukacji Sp. z o.o. w celach marketingowych i reklamowych, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. (wymagane)”

“Wyrażam zgodę na otrzymywanie od “Oświata-Lingwista” Nadbałtyckie Centrum Edukacji Sp. z o.o. informacji handlowej i materiałów promocyjnych środkami komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.”

Nowa podstawa programowa – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych

Kopiowanie tekstu możliwe wyłącznie z podaniem źródła!

Dziś opublikowana została nowa podstawa kształcenia w zawodzie opiekuna medycznego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje i zmiany dotyczące tego rozporządzenia.

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. 2021 poz. 1087) (strony 90-108) określa podstawę programową kształcenia m.in. w zawodzie opiekun medyczny.

Od września zmienia się forma nauczania w zawodzie – kształcenie możliwe będzie wyłącznie w szkołach policealnych, w formie dziennej lub stacjonarnej przez 1,5 roku. Zmieniona została również nazwa kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie na MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.

Nowe cele kształcenia (zmiany pogrubiono):

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekun medyczny powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej:

1) rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej

i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,

2) świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,

3) współpracy z pielęgniarkami i lekarzami oraz innym personelem,

4) wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań

laboratoryjnych,

5) wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie

SOS 3D – metoda Hoppe,

6) wykonywania wybranych czynności medycznych

– w podmiotach leczniczych, w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz w środowisku domowym.

Efekty kształcenia i kryteria ich weryfikacji:

MED.14.2. Podstawy opieki nad osobą chorą i niesamodzielną oraz podstawy opieki medycznej

MED.14.3. Rozpoznawanie problemów opiekuńczych i medycznych w opiece nad osobą chorą i niesamodzielną

Efekt 1 rozpoznaje problemy funkcjonalne oraz potrzeby biologiczne i psychospołeczne człowieka w poszczególnych fazach życia i stanach zdrowia

Kryterium 1 omawia metody, techniki i sprzęt do wykonania pomiarów antropometrycznych, pomiarów tętna, ciśnienia tętniczego krwi, oddechu, saturacji krwi, temperatury ciała, obliczania wskaźnika Masy Ciała – Body Mass Index (BMI)

Kryterium 2 stosuje metody, techniki i sprzęt do wykonania pomiarów antropometrycznych, pomiarów tętna, ciśnienia tętniczego krwi, oddechu, saturacji krwi, temperatury ciała, obliczania wskaźnika Masy Ciała – Body Mass Index (BMI)

MED.14.5. Organizowanie i wykonywanie czynności higienicznych oraz wykonywanie wybranych czynności opieki pielęgnacyjnej

MED.14.6. Wykonywanie wybranych czynności z zakresu opieki medycznej

Efekt 1 wykonuje określone zabiegi i czynności medyczne

na zlecenie lekarza lub pielęgniarki.

Kryterium 8 omawia stosowanie diet terapeutycznych

w wybranych schorzeniach

Kryterium 9 rozpoznaje powikłania leczenia dietetycznego

w zakresie podstaw opieki pielęgnacyjnej

Kryterium 10 wykonuje płukanie jamy ustnej, gardła, oka i rany

Kryterium 11 zmienia opatrunek na ranie z zachowaniem zasad

postępowania higienicznego, aseptycznego i antyseptycznego

Efekt 2 wykonuje określone zabiegi i czynności medyczne

Kryterium 10 wykonuje odłączenie wlewu kroplowego

Efekt 3 wykonuje wybrane czynności opieki nad pacjentem

z trudnościami oddychania

Kryterium 1 wykonuje gimnastykę oddechową

Kryterium 2 omawia zasady odśluzowywania dróg oddechowych,

w tym czyszczenie rurki tracheotomijnej

Kryterium 3 wykonuje nacieranie, oklepywanie, ćwiczenia czynne

i bierne

Kryterium 4 pomaga osobie chorej i niesamodzielnej w korzystaniu z tlenu z koncentratora tlenu oraz w wykonywaniu inhalacji

Efekt 4 podaje leki osobie chorej i niesamodzielnej na zlecenie lekarza lub pielęgniarki

Kryterium 1 opisuje poszczególne grupy leków, substancje czynne zawarte w lekach, zastosowanie leków oraz ich postacie i drogi ich podawania

Kryterium 2 podaje leki przez układ pokarmowy (doustnie, podjęzykowo, okołopoliczkowo, doodbytniczo) lub na skórę

Kryterium 3 podaje leki przez układ oddechowy (nebulizatory, inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem pojedynczych dawek, z dozownikiem uruchamiającym wdech, inhalatory proszkowe)

Kryterium 4 podaje leki podskórnie

Kryterium 5 omawia zasady przechowywania i przygotowywania

leków zgodnie z obowiązującymi standardami

Kryterium 6 wymienia i rozpoznaje najczęstsze działania niepożądane poszczególnych leków

Kryterium 7 powiadamia lekarza lub pielęgniarkę o wystąpieniu

działań niepożądanych poszczególnych leków

Efekt 5 wykonuje testy diagnostyczne dla oznaczenia ciał ketonowych i glukozy we krwi włośniczkowej i w moczu oraz cholesterolu we krwi

włośniczkowej oraz inne testy paskowe, w miejscu opieki nad pacjentem

Kryterium 1 wykonuje test diagnostyczny dla oznaczenia ciał ketonowych w moczu, w miejscu opieki nad pacjentem

Kryterium 2 wykonuje testy diagnostyczne dla oznaczenia glukozy we krwi włośniczkowej i w moczu oraz cholesterolu we krwi włośniczkowej, w miejscu opieki nad pacjentem

Kryterium 3 wykonuje inne testy paskowe, w miejscu opieki nad pacjentem

Efekt 6 wykonuje określone czynności z zakresu pobierania materiału do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych

Kryterium 1 asystuje lekarzowi lub pielęgniarce przy badaniach

diagnostycznych

Kryterium 2 wykonuje czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej do badań laboratoryjnych

Kryterium 3 wykonuje czynności z zakresu pobierania materiału do badań laboratoryjnych z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego

Kryterium 4 wykonuje czynności z zakresu pobierania materiału

do wykonania testów mikrobiologicznych i mykologicznych, z wyłączeniem wymazów z dróg rodnych

MED.14.7. Planowanie, organizowanie i wykonywanie czynności opiekuńczych dla osoby chorej i niesamodzielnej z uwzględnieniem opieki nad osobami z demencją

Efekt 1 planuje czynności opiekuńcze z uwzględnieniem oceny stanu osoby chorej i niesamodzielne

Kryterium 2 wyjaśnia pojęcia jednostek chorobowych dotyczących chorób neurodegeneracyjnych

Efekt 4 współpracuje z zespołem terapeutycznymi opiekuńczym

Kryterium 3 wymienia główne zakresy współdziałania w obszarze aktywizowania i usprawniania ruchowego osoby chorej i niesamodzielnej

Efekt 5 komunikuje się z osobą chorą i niesamodzielną, jej rodziną i grupą społeczną

Kryterium 3 charakteryzuje różne techniki komunikacji interpersonalnej z osobą chorą i niesamodzielną i jej rodziną

MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe

Efekt 1 charakteryzuje efekty zastosowania ćwiczeń w systemie osiowo-symetrycznym w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D

w profilaktyce i chorobach przewlekłych osób chorych i niesamodzielnych

Kryterium 1 wymienia podstawowe pojęcia z zakresu oceny

postawy ciała

Kryterium 2 rozpoznaje zaburzenia narządu ruchu i określa skutki

zmian

Kryterium 3 określa czucie ułożenia ciała w przestrzeni i pojęcie

postawy habitualnej

Kryterium 4 wyjaśnia neurologiczne wspomaganie ćwiczeniami

SOS 3D w jednostkach chorobowych: wylewy, udary, stwardnienie rozsiane

Kryterium 5 wymienia zaburzenia neurologiczne, w tym nietrzymanie

moczu, kardiologiczne, ortopedyczne, oddechowe,

w tym astmatyczne

Efekt 2 opisuje indywidualne przyrządy dla osoby chorej i niesamodzielnej (drewniane kątowniki z pionami i poziomicą do zastosowania i wyegzekwowania mikroruchów w trzech płaszczyznach

jednocześnie)

Kryterium 1 wymienia elementy zestawu drewnianych przyrządów

do ćwiczeń SOS 3D

Kryterium 2 dobiera przyrządy do ćwiczeń SOS 3D do indywidualnych wymiarów antropologicznych osoby chorej i niesamodzielnej

Kryterium 3 wyjaśnia znaczenie układu stałych punktów odniesienia

dla budowania nowego wzorca prawidłowej postawy

w rehabilitacji ruchowej

Efekt 3 wprowadza ćwiczenia w systemie osiowo-symetrycznym w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D

Kryterium 1 indywidualizuje ułożenie ciała w systemie osiowo-

-symetrycznym w trzech płaszczyznach jednocześnie

Kryterium 2 stosuje w praktyce nowy wzór prawidłowej postawy –

prostopadłościan prawidłowej postawy

Kryterium 3 stosuje system osiowo-symetryczny w trzech płaszczyznach jednocześnie do wyegzekwowania prawidłowego chodu: równoległego układania kończyn dolnych podczas stania i podczas chodzenia oraz symetrycznego ich obciążania

Kryterium 4 prowadzi edukację usprawniania ruchowego w czynnościach dnia codziennego

Kryterium 5 pomaga w doborze przyrządów do ćwiczeń osiowo- -symetrycznych

Kryterium 6 wspomaga indywidualne wykonywanie ćwiczeń przez osobę chorą i niesamodzielną

Kryterium 7 monitoruje postęp uzyskiwanych efektów, po zastosowaniu przyrządów do mikroruchów

Kryterium 8 prowadzi edukację osoby chorej i niesamodzielnej oraz jej rodziny w zakresie autodiagnozy zaburzeń narządu ruchu

Kryterium 9 udziela informacji zwrotnej w celu tworzenia nowych wzorców prawidłowego układania narządu ruchu podczas czynności dnia codziennego osoby chorej i niesamodzielnej

Kryterium 10 stosuje indywidualne działania terapeutyczne i rehabilitacji ruchowej, uwzględniając aktualny stan wiedzy

Pozostałe cele kształcenia są identyczne jak w obecnej podstawie programowej.

Minimalna liczba godzin kształcenia: 850

Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 6 tygodni (210 godzin).

Mimo iż zmiany są liczne i obejmują zupełnie nowe treści, to zmieniona liczba godzin i wydłużony okres kształcenia, jak również zmiana formy z zaocznej na dzienną lub stacjonarną gwarantują dostateczną przestrzeń na opanowanie całości materiału przez słuchaczy.

Pierwsi absolwenci zdający egzamin zawodowy wg nowej podstawy programowej pojawią się na wiosnę 2023 roku.

Dziękujemy wszystkim podmiotom zaangażowanym w opiniowanie i prace nad zmianą podstawy programowej.

Obecni opiekunowie medyczni nie uzyskają nowych kompetencji automatycznie. By je wykonywać będą musieli przejść dodatkowe przeszkolenie. Nie będzie to jednak obowiązek – można pozostać przy wykonywaniu obecnych czynności.

Na ten moment nie ma jeszcze informacji w jaki sposób obecni opiekunowie medyczni będą mogli uzupełnić kompetencje. Gdy tylko pojawią się szczegóły będziemy o tym informować.

PROGRAM NAUCZANIA DLA ZAWODU OPIEKUN MEDYCZNY, O STRUKTURZE PRZEDMIOTOWEJ

Transkrypt

1 ROGRAM NAUZANIA DLA ZAWODU OIEKUN MEDYZNY, O STRUKTURZE RZEDMIOTOWEJ wersja po recenzjach Warszawa 2012 rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 1

2 SIS TREŚI 1. TY ROGRAMU: RZEDMIOTOWY RODZAJ ROGRAMU: LINIOWY AUTORZY, REENZENI I KONSULTANI ROGRAMU NAUZANIA: ODSTAWY RAWNE KSZTAŁENIA ZAWODOWEGO ELE OGÓLNE KSZTAŁENIA ZAWODOWEGO KORELAJA ROGRAMU NAUZANIA DLA ZAWODU OIEKUN MEDYZNY Z ODSTAWĄ ROGRAMOWĄ KSZTAŁENIA OGÓLNEGO INFORMAJA O ZAWODZIE OIEKUN MEDYZNY UZASADNIENIE OTRZEY KSZTAŁENIA W ZAWODZIE OIEKUN MEDYZNY OWIĄZANIA ZAWODU OIEKUN MEDYZNY Z INNYMI ZAWODAMI ELE SZZEGÓŁOWE KSZTAŁENIA W ZAWODZIE OIEKUN MEDYZNY LAN NAUZANIA DLA ZAWODU OIEKUN MEDYZNY ROGRAMY NAUZANIA DLA OSZZEGÓLNYH RZEDMIOTÓW Opieka nad osoba chorą i niesamodzielną Zdrowie ubliczne Zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy Zarys psychologii i socjologii Działalność gospodarcza w ochronie zdrowia Język migowy Język obcy w ochronie zdrowia Komputerowe wspomaganie działalności w ochronie zdrowia 66 9 Zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze – pracownia Działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną raktyki zawodowe…94 ZAŁĄZNIK rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 2

3 TY SZKOŁY: Szkoła policealna Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego 1. TY ROGRAMU: RZEDMIOTOWY 2. RODZAJ ROGRAMU: LINIOWY 3. AUTORZY, REENZENI I KONSULTANI ROGRAMU NAUZANIA: Autorzy: mgr Jolanta Sieplińska, mgr Grażyna rokurat,? Krzysztof is (język migowy) Recenzenci: dr n.med. Jolanta Glińska, mgr inż. Halina ielecka Konsultanci: mgr Urszula Wojtkiewicz 4. ODSTAWY RAWNE KSZTAŁENIA ZAWODOWEGO rogram nauczania dla zawodu OIEKUN MEDYZNY opracowany jest zgodnie z poniższymi aktami prawnymi: Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2011r., Nr 205, poz. 1206); Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego; Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach (Dz. U. z dn.17 lutego 2012r. poz.184). Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych; proponuję dodać: ( Dz. U. z dnia 22 lutego 2012r.) Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników z dnia 21 czerwca 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 752) Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lutego 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych z późn. zmianami. Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z dnia 17 listopada 2010 r. Rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach z dnia 31 grudnia 2002 r. z późn. zmianami. Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010r.w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z dnia 23 grudnia 2010r.) Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach z dnia 31 grudnia 2002 r. z późn. zmianami rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 3

4 5. ELE OGÓLNE KSZTAŁENIA ZAWODOWEGO Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego Opracowany program nauczania pozwoli na osiągnięcie co najmniej następujących celów ogólnych kształcenia zawodowego: elem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczospołecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, mobilność zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników. W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy. W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki. Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. 6. KORELAJA ROGRAMU NAUZANIA DLA ZAWODU OIEKUN MEDYZNY Z ODSTAWĄ ROGRAMOWĄ KSZTAŁENIA OGÓLNEGO rogram nauczania dla zawodu opiekun medyczny uwzględnia aktualny stan wiedzy o zawodzie ze szczególnym zwróceniem uwagi na nowe technologie i najnowsze koncepcje nauczania. rogram uwzględnia także zapisy zadań ogólnych szkoły i umiejętności zdobywanych w trakcie kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej umieszczonych w podstawach programowych kształcenia ogólnego, w tym: 1) umiejętność zrozumienia, wykorzystania i refleksyjnego przetworzenia tekstów, prowadząca do osiągnięcia własnych celów, rozwoju osobowego oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa; 2) umiejętność wykorzystania wiedzy o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody lub społeczeństwa; 3) umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w językach obcych; 4) umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi; 5) umiejętność wyszukiwania, selekcjonowania i krytycznej analizy informacji; 6) umiejętność rozpoznawania własnych potrzeb edukacyjnych oraz uczenia się; rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 4

5 7) umiejętność pracy zespołowej. Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego W programie nauczania dla zawodu opiekun medyczny uwzględniono powiązania z kształceniem ogólnym polegające na wcześniejszym osiąganiu efektów kształcenia w zakresie przedmiotów ogólnokształcących stanowiących podbudowę dla kształcenia w zawodzie. Dotyczy to przede wszystkim takich przedmiotów jak: podstawy przedsiębiorczości i edukację dla bezpieczeństwa. 7. INFORMAJA O ZAWODZIE OIEKUN MEDYZNY Opiekun medyczny to zawód, który został wprowadzony do klasyfikacji zawodów w olsce od lipca 2007 roku. To zawód, który powstał dzięki ogromnemu wysiłkowi Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Opiekun medyczny to osoba, która w sposób profesjonalny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej zaspokoić jej podstawowe potrzeby życiowe. Opiekun medyczny rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze osoby chorej i niesamodzielnej w różnym wieku. Jest to osoba, która pomaga swoim podopiecznym zaspokajać potrzeby bio psycho-społeczne. Asystując personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, pomaga mu i jednocześnie wspiera osobę chorą i niesamodzielną. odczas świadczenia usług z zakresu opieki medycznej osobie chorej i niesamodzielnej podejmuje współpracę z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym. Opiekun medyczny to zawód zaufania publicznego. oprzez swoją postawę zawodową popularyzuje zachowania prozdrowotne.. 8. UZASADNIENIE OTRZEY KSZTAŁENIA W ZAWODZIE OIEKUN MEDYZNY ostępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw spowodował zwiększenie zapotrzebowania na świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym. Obserwuje się również bardzo niskie zainteresowanie kształceniem w zawodzie : ielęgniarka; jest ich z każdym rokiem mniej. Skutkuje to ogromną potrzebą kształcenia w zawodzie Opiekun Medyczny.. To zawód należący do branży medycznej, w której strukturach zachodzą nieustanne przemiany. ranża ta potrzebuje kompetentnych opiekunek i opiekunów, aby i świadczyli usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i higieniczne wobec swoich podopiecznych. Istnienie tego zawodu zwiększy efektywność i jakość usług adresowanych do osób niesamodzielnych. Zachodzące procesy demograficzne i starzenie się społeczeństw przyczyniają się do tego, że zawód ten jest poszukiwanym zawodem na rynku pracy zarówno w olsce jak i za granicą. 9. OWIĄZANIA ZAWODU OIEKUN MEDYZNY Z INNYMI ZAWODAMI odział zawodów na kwalifikacje czyni system kształcenia elastycznym, umożliwiającym uczącemu się uzupełnianie kwalifikacji stosownie do potrzeb rynku pracy, własnych potrzeb i ambicji. Efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów to: H, DG, JOZ, KS, OMZ oraz efekty kształcenia wspólne dla zawodów z branży medyczno społecznej: Kwalifikacja Symbol zawodu Zawód Elementy wspólne rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 5

6 Z.4 Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej Opiekun medyczny KZ(Z.a) Z.1. Świadczenie usług w zakresie masażu Technik Masażysta KZ(Z.a) Z.2. Wykonywanie i dobieranie przedmiotów ortopedycznych oraz Środków pomocniczych Technik ortopeda KZ(Z.a) Z.9. Świadczenie usług Terapeuta zajęciowy KZ(Z.a) w zakresie terapii zajęciowej Z.10. Świadczenie usług medycznych w zakresie ortoptyki Ortoptystka KZ(Z.a) Z.11. Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka Opiekunka dziecięca KZ(Z.a) Z.12. Wykonywanie medycznych czynności ratunkowych i innych świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłego Ratownik medyczny KZ(Z.a) zagrożenia zdrowotnego oraz prowadzenie edukacji w tym zakresie Z.14. rowadzenie działalności profilaktyczno-leczniczej pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty oraz utrzymanie Higienistka KZ(Z.a) gabinetu w gotowości do pracy i prowadzenie promocji zdrowia stomatologiczna Z.15. Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy Asystentka KZ(Z.a) stomatologiczna Z.16. Świadczenie usług w zakresie dietetyki Dietetyk KZ(Z.a) Z.17. Wykonywanie i naprawa wyrobów medycznych z zakresu protetyki dentystycznej, ortodoncji oraz epitez twarzy Technik dentystyczny KZ(Z.a) Z.18. Świadczenie usług medycznych w zakresie protetyki słuchu rotetyk słuchu KZ(Z.a) Z.19. Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu środkami farmaceutycznymi i Technik farmaceutyczny KZ(Z.a) materiałami medycznymi Z.20. Wykonywanie dezynfekcji i sterylizacji medycznej Technik sterylizacji KZ(Z.a) medycznej Z.21. Świadczenie usług medycznych w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii Technik elektroradiolog KZ(Z.a) Z.22. Montaż i eksploatacja urządzeń elektronicznych i systemów informatyki medycznej Technik elektroniki i informatyki medycznej 10. ELE SZZEGÓŁOWE KSZTAŁENIA W ZAWODZIE OIEKUN MEDYZNY Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie opiekun medyczny powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: 1) rozpoznawania i rozwiązywania problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku 2) pomagania osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu potrzeb bio-psycho-społecznych KZ(Z.a) rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 6

7 3) asystowania pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych 4) konserwacji, dezynfekcji przyborów i narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów 5) podejmowania współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym podczas świadczenia usług z zakresu opieki medycznej nad osobą chorą i niesamodzielną Do wykonywania zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny: efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów (H, DG, JOZ, KS, OMZ -wyłącznie dla zawodów nauczanych na poziomie technika) efekty kształcenia wspólne dla zawodów w ramach obszaru medyczno społecznego stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie lub grupie zawodów KZ(Z.a) efekty kształcenia właściwe dla kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie Z.4 Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej. rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 7

8 11. LAN NAUZANIA DLA ZAWODU OIEKUN MEDYZNY Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 07 lutego 2012r w sprawie ramowych planów nauczania minimalny wymiar godzin na kształcenie zawodowe wynosi 800 godzin, z czego na kształcenie zawodowe teoretyczne zostanie przeznaczonych minimum 400 godzin, a na kształcenie zawodowe praktyczne 400 godzin. W podstawie programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny minimalna liczba godzin na kształcenie zawodowe została określona dla efektów kształcenia i wynosi: – na kształcenie w ramach kwalifikacji Z.4. przeznaczono minimum 320 godzin; – na kształcenie w ramach efektów wspólnych dla wszystkich zawodów i wspólnych dla zawodów w ramach obszaru kształcenia przeznaczono minimum 400 godzin. Tabela 3. lan nauczania przedmiotowego Lp. Nazwa przedmiotu I semestr II semestr Liczba godzin w okresie nauczania tygodniowo łącznie Kształcenie zawodowe teoretyczne 1 Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną Zdrowie publiczne 1 2 1, Zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy 4 3 3, Zarys psychologii i socjologii Działalność gospodarcza w ochronie zdrowia Język migowy 3 1, Język obcy zawodowy w ochronie zdrowia Komputerowe wspomagania działalności w ochronie zdrowia Łączna liczba godzin na kształcenie zawodowe teoretyczne ,5 400 Kształcenie zawodowe praktyczne* rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 8

9 8 Zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze- pracownia 7 6 6, Działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną Łączna liczba godzin na kształcenie zawodowe praktyczne ,5 400 raktyki zawodowe I sem. – 2 tyg. II sem. – 2 tyg. 160 Egzamin potwierdzający kwalifikację Z.4. odbywa się pod koniec klasy pierwszej. Minimalny wymiar praktyk zawodowych tyg. godz. sem I – zgodnie z podstawą programową 2 80 sem II – zgodnie z podstawą programową 2 80 Razem rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 9

10 Wykaz przedmiotów i działów programowych dla zawodu opiekun medyczny Nazwa przedmiotu Nazwa działu programowego Liczba godzin 1. Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną 2. Zdrowie publiczne 3. Zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy 4. Zarys psychologii i socjologii 5. Działalność gospodarcza w ochronie zdrowia 6. Język migowy 7. Język obcy zawodowy w ochronie zdrowia 8. Komputerowe wspomaganie działalności w ochronie zdrowia 1.1 acjent jako podmiot opieki Zasady opieki nad osobą chorą i niesamodzielną Organizacja ochrony zdrowia romocja zdrowia i profilaktyka Higiena w zakładach ochrony zdrowia odstawy anatomii i fizjologii człowieka Zarys patologii ierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia i zdrowia sychologia jako nauka o człowieku Elementy socjologii Rynek świadczeń zdrowotnych rzepisy formalno-prawne dotyczące działalności zawodowej Zasady prowadzenia działalności gospodarczej Niesłyszący i język migowy Daktylografia Ideografia Terminologia medyczna w pracy opiekuna medycznego orozumiewanie się z pacjentem i współpracownikami w języku obcym 8.1. Techniki informatyczne, przetwarzanie danych komputerowych i komunikacja elektroniczna 8.2. Wykorzystanie technologii informatycznych w pracy opiekuna medycznego 9. Zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i 9.1 Wykonywanie zabiegów higieniczno pielęgnacyjnych rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 10

11 opiekuńcze – pracownia 9.2 Wykonywanie czynności opiekuńczych Działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną 11. raktyki zawodowe 10.1 Świadczenie opieki osobie chorej i niesamodzielnej 10.2 Opiekun medyczny w zespole opiekuńczym i terapeutycznym Zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne zynności opiekuńcze rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 11

12 12. ROGRAMY NAUZANIA DLA OSZZEGÓLNYH RZEDMIOTÓW W programie nauczania dla zawodu opiekun medyczny zastosowano taksonomię celów A. Niemiecko 1. Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną 80 godzin 2. Zdrowie publiczne 32 godzin 3. Zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy 112 godzin 4. Zarys psychologii i socjologii 32 godzin 5. Działalność gospodarcza w ochronie zdrowia 32 godzin 6. Język migowy 48 godzin 7. Język obcy zawodowy w ochronie zdrowa 32 godzin 8. Komputerowe wspomaganie działalności w ochronie zdrowia 32 godziny 9. Zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze – pracownia 208 godzin 10. Działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną 192 godzin 11. raktyki zawodowe 160 godzin rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 12

13 1. Opieka nad osoba chorą i niesamodzielną 1.1. acjent jako podmiot opieki 1.2. Zasady opieki nad osobą chorą i niesamodzielną Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego 1.1. acjent jako podmiot opieki Uszczegółowione efekty kształcenia Uczeń po zrealizowaniu zajęć potrafi. oziom wymagań programowych ( lub ) Kategoria taksonomiczna Materiał kształcenia KZ(Z.a)(12)1 Zastosować techniki aktywnego słuchania; odstawowe pojęcia pacjent, podmiot opieki, KZ(Z.a)(12)2 Określić bariery komunikacyjne pojawiające się w kontakcie z pacjentem, jego rodziną i opiekowanie się, pomoc, pomaganie, proces pielęgnowania, samoopieka, problem, potrzeba. grupą społeczną; Modele pielęgnowania założenia teoretyczne KZ(Z.a)(12)3 Określić zasady porozumiewania się z modelu D. Orem, Roper oraz V. Henderson pacjentem i jego rodziną; Opiekun medyczny w zespole opiekuńczym i KZ(Z.a)(12)4 Zidentyfikować sytuacje trudne w terapeutycznym. porozumiewaniu się; acjent jako podmiot opieki. KZ(Z.a)(22)1 Określić zasady etycznego postępowania w Adaptacja człowieka do roli pacjenta przyjęcie stosunku do pacjenta; chorego do szpitala, pomoc w zaadoptowaniu KZ(Z.a)(22)2 Określić zasady etycznego postępowania w się do warunków szpitalnych, ocena stanu stosunku do współpracowników; ogólnego, komunikowanie się z pacjentem i jego KS(1)1 rzestrzegać zasad kultury podczas relacji z rodziną, prawa pacjenta. pacjentami i współpracownikami. otrzeby bio-psycho-społeczne, poziom KS(1)2 Dbać o poszanowanie godności drugiego samoopieki, problemy higieniczne pacjenta- człowieka podczas wykonywania zadań zawodowych rozpoznawanie, planowanie opieki. rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 13

14 KS(6)1 rzejawić gotowość do ciągłego uczenia się i doskonalenia zawodowego; KS(6)2 Wykorzystać różne źródła informacji w celu doskonalenia umiejętności zawodowych; Z.4.1(3)1 Żanalizować dokumentację osoby chorej i niesamodzielnej. Z.4.1(3)2 rzeprowadzić wywiad z osobą chorą i niesamodzielną oraz jej rodziną. Z.4.1(4)1 Scharakteryzować potrzeby biologiczne i psychospołeczne osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.1(4)2 Rozpoznać problemy higieniczne osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.1(4)3Ocenić poziom samoopieki osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.1(4)4 Udokumentować wyniki oceny stanu podopiecznego na podstawie wywiadu, obserwacji i analizy danych. Z.4.1(4)5 Ustalić zakres uprawnień opiekuna medycznego do oceny stanu ogólnego pacjenta; Z.4.1(5)1 Reagować na zmieniające się problemy osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.1(5)2 Reagować profesjonalnie na zmieniające się potrzeby osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.1(6)1 Określić poziom wiedzy osoby chorej i niesamodzielnej.w zakresie samoopieki; Z.4.1(6)2 Określić poziom samoopieki w zakresie podstawowych i złożonych czynności dnia codziennego. Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego D D Wiek podeszły wyznaczniki opieki. rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 14

15 Z.4.3(9)1 Scharakteryzować etapy adaptacji pacjenta do warunków szpitalnych; Z.4.3(9)2 Zapoznać osobę chorą i niesamodzielną z topografią placówki ochrony zdrowia lub pomocy społecznej, w której przebywa; Z.4.3(9)3 Zapoznać osobę chorą i niesamodzielną z osobami sprawującymi profesjonalną opiekę w placówce ochrony zdrowia lub pomocy społecznej, Z.4.3(10)1 Określić zmiany w zakresie samoopieki związane z postępującą chorobą przewlekłą i starością Z.4.3(10)2 Określić poziom samoopieki związany z fizjologią starzenia sie Z.4.3(10)3 Określić zadania opiekuna w edukacji zdrowotnej pacjenta z przewlekłą chorobą lub starością. lanowane zadania (ćwiczenia) Na podstawie opisu przypadków: 1. rozpoznanie poziomu samoopieki osoby chorej i niesamodzielnej 2. rozpoznanie problemów higienicznych chorej i niesamodzielnej. 3. raplanowanie opieki nad osobą chorą i niesamodzielną w zależności od stanu ogólnego 4. wspieranie osoby chorej i niesamodzielnej w procesie adaptacji do warunków szpitalnych Warunki osiągania efektów kształcenia w tym środki dydaktyczne, metody, formy organizacyjne Zajęcia powinny być prowadzone w pracowni wyposażonej w: foliogramy, filmy dydaktyczne, stanowisko komputerowe dla nauczyciela, z dostępem do Internetu, z drukarką, ze skanerem, oraz z projektorem multimedialnym Środki dydaktyczne Do działu acjent jako podmiot opieki należy zastosować następujące środki dydaktyczne: prezentacje multimedialne, filmy dydaktyczne, foliogramy, broszury, ulotki, plansze, opisy przypadków, przykładowa dokumentacja pielęgnacyjno-opiekuńcza chorych, przykładowa dokumentacja medyczna, materiały źródłowe. rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 15

16 Zalecane metody dydaktyczne Osiągnięcie efektów kształcenia umożliwi stosowanie aktywizujących metod nauczania i ćwiczeń praktycznych. odczas ćwiczeń, pracując w zespołach 3-4 osobowych uczniowie powinni rozpoznawać problemy, planować środki i metody opieki nad chorym. Dominującą metodą kształcenia powinna być metoda tekstu przewodniego, która ułatwi uczniom samodzielne zbieranie i analizowanie informacji, metoda przypadku polegająca na analizowaniu przypadków opisujących problemy opiekuńcze osoby chorej i niesamodzielnej,. Formy organizacyjne Zajęcia powinny być prowadzone w formie zbiorowej i grupowej – liczba osób w grupie ropozycje kryteriów oceny i metod sprawdzania efektów kształcenia Ocenianie i sprawdzanie efektów kształcenia należy przeprowadzać na podstawie ustalonych kryteriów, zgodnie z obowiązującą skalą ocen. Kryteria oceniania: Uczeń potrafi: – rozpoznać stan ogólny osoby chorej i niesamodzielnej, – ocenić poziom samoopieki osoby chorej i niesamodzielnej, – rozpoznać problemy higieniczne osoby chorej i niesamodzielnej – zaplanować opieki nad osobą chorą i niesamodzielną w zależności od stanu ogólnego – określić zasady wsparcia osoby chorej i niesamodzielnej w procesie adaptacji do warunków szpitalnych Osiągnięcia uczniów można oceniać na podstawie: odpowiedzi ustnych, sprawdzianów pisemnych, testów dydaktycznych, opracowanych projektów, oceny opisowej, samooceny uczniów, oceny koleżeńskiej, informacji zwrotnej. Formy indywidualizacji pracy uczniów uwzględniające: – dostosowanie warunków, środków, metod i form kształcenia do potrzeb ucznia. – dostosowanie warunków, środków, metod i form kształcenia do możliwości ucznia Zasady opieki nad osobą chorą i niesamodzielną rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 16

17 Uszczegółowione efekty kształcenia Uczeń po zrealizowaniu zajęć potrafi. oziom wymagań programowych ( lub ) KS(1)1 rzestrzegać zasad kultury podczas relacji z pacjentami i współpracownikami. KS(1)2 Dbać o poszanowanie godności drugiego człowieka podczas wykonywania zadań zawodowych KS(3)1 Określić cele oraz przewidywane efekty podejmowanych działań KS(3)2 Określić czynniki mające wpływ na efektywność podejmowanych działań KS(4)1 Zanalizować poprawność i zasadność propozycji innych dotyczących planowania i realizacji zadań zawodowych. D KS(8)1 Zanalizować mocne i słabe strony wykonywanych przez siebie działań D KS(8)2 Ocenić wykonywane przez siebie działania D OMZ(1)1 Określić rodzaj zadania, czas i niezbędny sprzęt na wykonanie zadania OMZ(1)2 Zaplanować miejsce i technikę wykonywanego zadania zawodowego; OMZ(1)3 Stworzyć bezpieczne warunki do wykonania zadania, zgodne z obowiązującymi przepisami; OMZ(2)1 Rozpoznać kompetencje i umiejętności osób w zespole; OMZ(2)2 Rozdzielić zadania według umiejętności i kompetencji członków zespołu; Kategoria taksonomiczna Materiał kształcenia – Kompetencje zawodowe opiekuna medycznego. – lanowanie i organizowania pracy opiekuna medycznego. – Metody i zasady wykonywania zabiegów higienicznych. – Zasady zaspokajania potrzeb bio-psychospołecznych. – Sposoby zapewnienia osobie chorej i niesamodzielnej wygodnego i bezpiecznego ułożenia w łóżku. – Zasady i metody zapewnienia osobie chorej i niesamodzielnej bezpieczeństwa podczas sprawowania opieki. – rzepisy sanitarno-epidemiologiczne obowiązujące podczas sprawowania opieki. – Materiały, środki, przybory i sprzęt do wykonywania zabiegów higienicznych. – Udogodnienia, sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny w pracy opiekuna medycznego. – Aktywizowanie i organizacja czasu wolnego rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 17

18 OMZ(3)1 Zmobilizować współpracowników do wykonywania zadań; osobie chorej i niesamodzielnej. OMZ(3)2 Wydać dyspozycje osobom realizującym poszczególne – Zadania opiekuna medycznego w edukacji zadania; zdrowotnej. OMZ(4)1 Zmonitorować jakość wykonywanych zadań; OMZ(4)2 Ocenić jakość wykonanych zadań według przyjętych kryteriów; D OMZ(5)1 Zastosować badanie opinii pracowników na temat warunków pracy OMZ(5)2 Zaplanować zmiany techniczne i organizacyjne wpływające na poprawę warunków i jakości pracy OMZ(6)1 rzekazać informacje dotyczące wykonywanych zadań zawodowych za pomocą raportów pisemnych i ustnych, OMZ(6)2 rzeprowadzić konstruktywną rozmowę ze poszczególnymi współpracownikami na temat organizacji i wykonywania zadań zawodowych. H(7)1 Organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii H(7)2 rzestrzegać zasad ochrony przeciwpożarowej miejsca pracy H(7)3 Dokonać utylizacji odpadów zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska H(8)1 Użyć odzieży roboczej i obuwia roboczego zgodnie z obowiązującymi przepisami (normami). H(8)2 Dobrać rodzaj środka ochrony indywidualnej w zależności od stopnia i rodzaju zagrożenia w środowisku pracy Z.4.3(1)1 rzestrzegać zasad wykonywania czynności opiekuńczych; Z.4.3(1)2 Określić cele poszczególnych czynności opiekuńczych; Z.4.3(1)3 Określić wskazania do wykonywania czynności opiekuńczych; Z.4.3(1)4 Określić przeciwwskazania do wykonywania czynności rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 18

19 opiekuńczych Z.4.3(2)1 Zaplanować czynności opiekuńcze w zakresie kompetencji opiekuna. Z.4.3(2)2 Zorganizować czynności opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną z uwzględnieniem jej stanu zdrowia. Z.4.3(3)1 Zadbać o higienę otoczenia osoby chorej i niesamodzielnej. Z.4.3(3)2 Zapewnić odpowiednią temperaturę, powierzchnię, wyposażenie, ekspozycję na światło słoneczne, wilgotność powietrza w zależności od stanu pacjenta; Z.4.3(3)3 Zadbać o estetyczny wygląd otoczenia osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.3(4)1 Określić zakres świadczonej opieki w zależności od poziomu samoopieki osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.3(4)2 omóc osobie chorej w wykonywaniu czynności życia codziennego. Z.4.3(4)3 omóc osobie niesamodzielnej w wykonywaniu czynności życia codziennego. Z.4.3(5)1 Określić przeznaczenie sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego w zależności od stanu osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.3(5)2 omóc osobie chorej i niesamodzielnej w użytkowaniu sprzętu rehabilitacyjnego Z.4.3(5)3 omóc osobie chorej i niesamodzielnej w użytkowaniu sprzętu ortopedycznego. Z.4.3(6)1 Zmotywować osobę chorą i niesamodzielną do podjęcia aktywności życiowej. Z.4.3(6)2 Zorganizować czas wolny w zależności od stanu zdrowia i miejsca pobytu osoby chorej i niesamodzielnej rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 19

20 Z.4.3(7)1 Określić kompetencje zawodowe opiekun a medycznego w zespole terapeutycznym; Z.4.3(7)2 Współpracować z zespołem terapeutycznym; Z.4.3(7)3 Zapewnić obieg informacji o sobie chorej i niesamodzielnej w zespole terapeutycznym lub opiekuńczym. Z.4.3(8)1 Scharakteryzować zasady i metody zapewnienia osobie chorej i niesamodzielnej bezpieczeństwa podczas sprawowania opieki. Z.4.3(8)2 Zapewnić poczucie bezpieczeństwa fizycznego osobie chorej i niesamodzielnej podczas hospitalizacji. Z.4.3(8)3 Zapewnić poczucie bezpieczeństwa psychicznego osobie chorej i niesamodzielnej podczas hospitalizacji. Z.4.3(11)1 Rozpoznać sytuację trudną u osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.3(11)2 Udzielić profesjonalnego wsparcia w sytuacji trudnej osobie chorej i niesamodzielnej; Z.4.3 (12)1 Określić poziom aktywności ruchowej osoby chorej i niesamodzielnej; Z.4.3 (12)2 Dobrać odpowiedni sprzęt do przemieszczania się osobie chorej i niesamodzielnej; Z.4.3 (12)3 Zachęcić do podjęcia aktywności ruchowej osobie chorej i niesamodzielnej; Z.4.3(13)1 Określić zmiany zachodzące w stanie zdrowia pacjenta; Z.4.3(13)2 oinformować pielęgniarkę o każdej zaobserwowanej zmianie w stanie zdrowia osoby chorej i niesamodzielnej podczas wykonywania czynności opiekuńczych. Z.4.3(13)3 Zapobiegać zmianom w stanie zdrowia osoby chorej i niesamodzielnej poprzez stosowanie odpowiednich technik opiekuńczych. rojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 20

Zaoczna Szkoła Policealna Cosinus

Szkoła policealna – Opiekun medyczny Zawód: OPIEKUN MEDYCZNY

oferta dla absolwentów szkół dających wykształcenie średnie, również dla osób które nie zdawały egzaminu maturalnego

nauka w szkole trwa 1,5 roku, kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przeprowadzanym przez OKE

w trakcie nauki słuchacze odbywają praktyki zawodowe

Jakie przedmioty realizowane są w szkole na kierunku Opiekun medyczny?

opieka nad osobą chorą i niesamodzielną

zdrowie publiczne

zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy

język obcy zawodowy

działalność gospodarcza w ochronie zdrowia

język migowy

zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze

działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną

Czego uczysz się na zajęciach?

rozpoznawania i rozwiązywania problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku

pomagania osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb bio-psycho-społecznych

asystowania pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych

konserwacji, dezynfekcji przyborów i narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów

podejmowania współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym podczas świadczenia usług z zakresu opieki medycznej nad osobą chorą i niesamodzielną.

Jak długo trwa nauka?

1,5 roku

Ile to kosztuje?

Szkoła jest bezpłatna przez cały czas trwania nauki.

Co po szkole?

Absolwenci kierunku Opiekun medyczny mogą znaleźć zatrudnienie w szpitalach, zakładach opiekuńczo – leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej, niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, podczas indywidualnej opieki w domu pacjenta, w środowiskowych domach pomocy oraz w fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Zawód należy do grupy zawodów „międzynarodowych” i można go z powodzeniem wykonywać zarówno w kraju jak i zagranicą.

Jakie zdobywasz kwalifikacje?

Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14.) – egzamin zdawany pod koniec III semestru.

Opiekun Medyczny

OPIEKUN MEDYCZNY W CKUiP

Od września 2021 r. zostaje wydłużony czas trwania nauki do 3 semestrów (1,5 roku) – wiąże się to z wyższymi kompetencjami przyszłych opiekunów medycznych.

Kilka informacji o kierunku:

jesteśmy szkołą publiczną

realizujemy program Ministerstwa Edukacji Narodowej

nasi słuchacze otrzymują legitymacje, które do 24 roku życia uprawniają do ulgowych przejazdów i biletów wstępu

wystawiamy zaświadczenia do ZUS i innych instytucji

Kierunek składa się z 1 kwalifikacji:

MED.14 Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej

Dla kogo Opiekun medyczny?

Opiekun medyczny to kierunek dla osób o rozwiniętych kompetencjach personalnych i społecznych. Wymaga posiadania bardzo dobrych zdolności komunikacyjnych, umiejętności nawiązywania kontaktu z podopiecznymi, empatii i odpowiedzialności. W trakcie zajęć Słuchacz uczy się nie tylko profesjonalnej opieki, obsługi urządzeń pomocniczych, ale także rozpoznawania i rozwiązywania problemów podopiecznego oraz asystowania podczas zabiegów pielęgniarskich. Opiekun medyczny odpowiedzialny jest za zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych osoby chorej i niesamodzielnej, a także pomaganie w utrzymywaniu aktywności społecznej.

Organizacja nauki:

kwalifikacja kończy się państwowym egzaminem organizowanym w naszej placówce

nauka trwa 1,5 roku (3 semestry)

Dokumenty wymagane przy zapisie:

świadectwo ukończenia: szkoły średniej (matura nie jest wymagana)

wypełnione podanie o przyjęcie do szkoły dostępne na stronie www lub w sekretariacie Szkoły

Cele kształcenia:

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekun medyczny powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej:

rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej

i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,

i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku, świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,

współpracy z pielęgniarkami i lekarzami oraz innym personelem,

wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań

laboratoryjnych,

wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie

SOS 3D – metoda Hoppe,

wykonywania wybranych czynności medycznych

– w podmiotach leczniczych, w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz w środowisku domowym.

Więcej informacji na stronie http://opiekunmedyczny.org

Praktyka zawodowa 6 tygodni (210 godzin).

Kształcenie praktyczne odbywa się w naszych pracowniach zawodowych oraz ośrodkach stanowiących potencjalne miejsca zatrudnienia.

Co dalej?

Ukończenie kwalifikacji skutkuje otrzymaniem zaświadczenia o posiadaniu kwalifikacji zawodowych w danym zakresie.

Praca

Opiekun medyczny może podjąć pracę w sanatoriach, hospicjach i szpitalach, a także w domach opieki społecznej, domach późnej starości, ośrodkach rehabilitacyjnych lub znaleźć zatrudnienie u osób prywatnych.

키워드에 대한 정보 program nauczania opiekun medyczny zaoczny

다음은 Bing에서 program nauczania opiekun medyczny zaoczny 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  귀국 차량 운송 | 미국에서 한국으로 해외이사 귀국이사 자동차 운송 현대해운 이용 이유! 13601 좋은 평가 이 답변
See also  너는 담장 너머로 뻗은 나무 | 야곱의 축복 2시간연속듣기 22036 투표 이 답변

See also  Nowe Sady 86 Łódź | Mieszkanie Łódź Wirtualna Wycieczka 29752 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Egzamin Zawodowy Opiekun Medyczny | Przesadzenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki | Pascal

  • egzamin
  • zadanie egzaminacyjne
  • opiekun medyczny
  • opiekun medyczny egzamin
  • szkola
  • szkola pascal
  • sprawdzian
  • pacjent
  • egzamin zawodowy opiekun medyczny
  • przesadzanie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki
  • wózek inwalidzki
  • sadzanie na wózku inwalidzkim

Egzamin #Zawodowy #Opiekun #Medyczny #| #Przesadzenie #pacjenta #z #łóżka #na #wózek #inwalidzki #| #Pascal


YouTube에서 program nauczania opiekun medyczny zaoczny 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Egzamin Zawodowy Opiekun Medyczny | Przesadzenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki | Pascal | program nauczania opiekun medyczny zaoczny, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment