Praca Sezonowa Niemcy Rolnictwo | Praca Sezonowa W Niemczech. Tyle Polacy Zarabiają Na Zbiorze Szparagów W Czasie Pandemii 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “praca sezonowa niemcy rolnictwo – Praca sezonowa w Niemczech. Tyle Polacy zarabiają na zbiorze szparagów w czasie pandemii“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Wirtualna Polska 이(가) 작성한 기사에는 조회수 41,654회 및 좋아요 142개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

praca sezonowa niemcy rolnictwo 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Praca sezonowa w Niemczech. Tyle Polacy zarabiają na zbiorze szparagów w czasie pandemii – praca sezonowa niemcy rolnictwo 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

To ciężka praca, której Niemcy niechętnie się podejmują. Rolnicy na polach szparagowych pod Berlinem są więc zdeterminowani, by zatrudniać pracowników sezonowych z Polski i Rumunii. W tym roku koszt był większy ze względu na konieczność regularnego testowania zespołu na koronawirusa. Rumunom i Polakom opłaca się tu pracować. 9,5 euro za godzinę pracy – tyle otrzymują nasi rodacy pracujący w Niemczech na polach szparagowych. Materiał Deutsche Welle.

praca sezonowa niemcy rolnictwo 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Praca w rolnictwie | Praca w Niemczech oferty – ogłoszenia 2022

Od zaraz w Waldenbuch z komunikatywną znajomością języka oferta sezonowej pracy w Niemczech w rolnictwie jako pomocnik w gospodarstwie.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: praca-niemcy24.pl

Date Published: 9/17/2022

View: 8320

Praca w rolnictwie (Uczciwe warunki pracy w Niemczech)

Jeżeli uzgodniłeś z pracodawcą, że wypłata całego wynagrodzenia nastąpi dopiero po zakończeniu pracy sezonowej, żądaj tygodniowych albo miesięcznych rozliczeń …

+ 여기에 보기

Source: www.fair-arbeiten.eu

Date Published: 3/17/2021

View: 1085

Praca w rolnictwie | Sezonowa praca za granicą – oferty 2022

Aktualna od zaraz sezonowa praca w Danii przy pieleniu marchewki. Zatrudnienie w rolnictwie na terenie Sønder Felding bez znajomości języka.

+ 여기에 표시

Source: praca-sezonowa24.pl

Date Published: 5/1/2021

View: 2264

Praca sezonowa w Niemczech – Bundesagentur für Arbeit

W Niemczech pracodawca nie musi dawać pracownikowi pisemnej umowy o pracę. … obowiązuje również dla wszystkich zatrudnionych w rolnictwie w Niemczech.

+ 여기에 표시

Source: www.arbeitsagentur.de

Date Published: 10/18/2021

View: 1423

Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach 2022: Zarobki i …

Płaca minimalna a wynagrodzenie akordowe. W rolnictwie pracodawcy często …

+ 여기에 표시

Source: polskiobserwator.de

Date Published: 5/19/2022

View: 9087

주제와 관련된 이미지 praca sezonowa niemcy rolnictwo

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Praca sezonowa w Niemczech. Tyle Polacy zarabiają na zbiorze szparagów w czasie pandemii. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Praca sezonowa w Niemczech. Tyle Polacy zarabiają na zbiorze szparagów w czasie pandemii
Praca sezonowa w Niemczech. Tyle Polacy zarabiają na zbiorze szparagów w czasie pandemii

주제에 대한 기사 평가 praca sezonowa niemcy rolnictwo

  • Author: Wirtualna Polska
  • Views: 조회수 41,654회
  • Likes: 좋아요 142개
  • Date Published: 2021. 6. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=k_v2NIfxAUk

Ile zarabia pracownik sezonowy w Niemczech?

Praca sezonowa w Niemczech 2022 – zbiory – ile wynosi wynagrodzenie minimalne. Od 1 lipca 2022 roku w Niemczech minimalna stawka za godzinę pracy wynosi 10,45 euro brutto. W pełnym wymiarze czasu pracy w miesiącu daje 1811 euro brutto miesięcznie. Od 1 października 2022 r.

Ile może trwać praca sezonowa w Niemczech?

Pracownik może podejmować pracę sezonową u pracodawcy tylko okazjonalnie i nieregularnie. Okres zatrudnienia nie może przekraczać 18 kolejnych dni roboczych. Wynagrodzenie nie może przekraczać średnio 120 euro za dzień pracy. Praca sezonowa musi być konieczna w nieprzewidywalnym czasie i natychmiast.

Ile zarabia się na farmie w Niemczech?

Wynagrodzenia w rolnictwie

wszyscy pracownicy sektora rolnego w Niemczech muszą otrzymywać ustawową płacę minimalną w wysokości 9,82 euro/brutto za godzinę. Ustawowa płaca minimalna wzrośnie od 1 lipca 2022 r. do 10,45 euro/brutto za godzinę.

Czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury?

Legalnie wykonywana praca sezonowa, zarówno w kraju, jak i za granicą (w krajach Unii Europejskiej), wlicza się do emerytury.

Ile można pracować sezonowo w Niemczech 2022?

Średni czas pracy wynosi 8 godzin dziennie; okresowo może zostać jednak wydłużony do 10 godzin dziennie. Między dwiema zmianami przewidziany jest zazwyczaj 11-godzinny odpoczynek. W przypadku dziennego czasu pracy od 6 do 9 godzin przysługuje pracownikowi 30-minutowa przerwa najpóźniej po 6 godzinach pracy.

Ile trzeba zarabiać żeby żyć w Niemczech?

Zdaniem ekspertów oszczędności powinny wynosić równowartość trzech miesięcznych pensji netto, by nie dać się zaskoczyć nagłym, życiowym sytuacjom.

Czy opłaca się wyjechać do Niemiec do pracy?

Ile można zarobić w Niemczech? Stawka minimalna za godzinę pracy wynosi obecnie w Niemczech 9,19 euro. Biorąc pod uwagę, że ceny w Niemczech są porównywalne do tych w Polsce, to wyjazd do pracy za niemiecką granicę okazuje się całkiem opłacalny.

Czy trzeba rozliczyć się z pracy sezonowej w Niemczech?

Dochody uzyskane podczas pracy sezonowej w Niemczech nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jednak w przypadku uzyskania przychodu również na terenie naszego kraju, Polski Urząd Skarbowy weźmie pod uwagę dochody pochodzące z pracy sezonowej z Niemiec, wyliczając obowiązującą nas stopę procentową podatku.

Czy praca w Niemczech jest ciężka?

Mit 3: W Niemczech trzeba ostro zasuwać

Oczywiście, jak wszędzie, gdzie chce się zarobić. Nie jest jednak prawdą twierdzenie, że w Niemczech pracuje się więcej i ciężej niż w Polsce. Z danych niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko co dziesiąty pracownik pracuje w tygodniu więcej niż 48 godzin.

Jakich firm brakuje w Niemczech?

W Niemczech brakuje hydraulików, instalatorów, techników grzewczych. Hydraulicy, instalatorzy, technicy grzewczy i specjaliści od klimatyzacji to najczęściej poszukiwani pracownicy w Niemczech.

Czy warto wyjechać do Niemiec 2022?

Jest wiele powodów, dla których warto przeprowadzić się do Niemiec: Wysokie zarobki. Najlepiej rozwijająca się gospodarka w Europie. Wyższe świadczenia socjalne.

Jak znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka?

Bezpiecznym rozwiązaniem, szczególnie dla osób nieznających języka niemieckiego, jest skorzystanie z pomocy w znalezieniu pracy z ofert licencjonowanych agencji zatrudnienia. Agencje pracy oferują m.in. legalne zatrudnienie, pomoc w załatwianiu formalności będąc już w Niemczech, doradztwo ws.

Czy należy się emerytura po 5 latach pracy w Niemczech?

Po 5 latach pracy w Niemczech uzyskuje się jednak jedynie prawo do ubiegania się niemiecką emeryturę. Nie oznacza, że po tym okresie możemy otrzymać pełne świadczenie emerytalne.

Czy ZUS dolicza lata pracy za granicą?

Przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych uwzględniane są okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe (art. 8 ustawy emerytalnej).

Ile wynosi emerytura po 5 latach pracy w Niemczech?

Czyli zarabiając średnią krajową przez 5 lat, otrzymamy 5 Entgeltpunkte, czyli nasza emerytura będzie wynosiła około 5 x 33,47 = 167,35 euro (Niemcy Wschodnie) lub 5 x 34,19 = 170,95 euro (Niemcy Zachodnie). Ostateczna wysokość emerytury zależy jednak naszej od indywidualnej sytuacji.

Czy trzeba rozliczyć się z pracy sezonowej w Niemczech?

Dochody uzyskane podczas pracy sezonowej w Niemczech nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jednak w przypadku uzyskania przychodu również na terenie naszego kraju, Polski Urząd Skarbowy weźmie pod uwagę dochody pochodzące z pracy sezonowej z Niemiec, wyliczając obowiązującą nas stopę procentową podatku.

Czy w Niemczech jest praca na akord?

Tak. Postanowienia dotyczące pracy na akord bądź za wykonaną jednostkę pracy są dopuszczalne tylko wtedy, jeżeli granica wynagrodzenia minimalnego nie zostanie zmieniona. Za każdą godzinę pracy musicie Państwo otrzymać co najmniej 9,82 euro niezależnie jak szybko Państwo pracujecie.

Praca w Niemczech oferty – ogłoszenia 2022

Szukaj Wszystkie Kategorie Dam pracę (1 064) Hotelarstwo i Gastronomia (1 061) Barman (13) Kelner-Kelnerka (187) Kucharz (157) Piekarz-Cukiernik (30) Pokojówka (223) Pomoc kuchenna (425) Praca dla informatyka (14) Administrator (4) programista (3) webmaster (1) Praca dla kierowcy (1 515) kierowca kat. B (578) kierowca kat. C (139) kierowca kat. C+E (752) kierowca kat. D (57) Praca dla kobiet (69) Praca dla mechanika (325) Blacharz-Lakiernik (100) Elektryk samochodowy (26) Wulkanizator (31) Praca dla operatora (768) Operator CNC (206) Operator dźwigu (22) Operator koparki (51) Operator suwnicy (7) Operator wózka widłowego (460) Praca dla opiekunek (2 382) Opiekunka dziecięca (46) Opiekunka osób starszych (2 316) Praca fachowa i przemysłowa (1 268) Elektryk przemysłowy (162) Lakiernik (89) Operator maszyn (23) Ślusarz (209) Spawacz (578) Stolarz (106) Tokarz (26) Praca fizyczna (1 126) Praca na magazynie (2 342) komisjoner (772) pakowacz (112) zbieranie zamówień (114) Praca na produkcji (2 284) linia produkcyjna (365) operator maszyn (117) pakowacz (43) sortowanie (32) Praca przy pakowaniu (1 553) Praca przy sprzątaniu (1 096) Praca sezonowa (1 123) Praca przy zbiorach (852) Praca w leśnictwie (35) Praca w ogrodnictwie (136) Praca w rolnictwie (65) Praca w Budownictwie (3 101) Cieśla (88) Cieśla konstrukcyjny (7) Cieśla szalunkowy (70) Dekarz (61) Elektryk budowlany (246) Hydraulik (416) Malarz budowlany (275) Malarz-Tapeciarz (204) Monter budowlany (366) Murarz (199) Tynkarz (65) Wykończenia i remonty (500) Szukam pracy (16)

Praca w rolnictwie (Uczciwe warunki pracy w Niemczech)

Wynagrodzenia w rolnictwie

Faire Mobilität

Od stycznia 2022 r. wszyscy pracownicy sektora rolnego w Niemczech muszą otrzymywać ustawową płacę minimalną w wysokości 9,82 euro/brutto za godzinę. Ustawowa płaca minimalna wzrośnie od 1 lipca 2022 r. do 10,45 euro/brutto za godzinę. Tę płacę minimalną muszą otrzymywać wszyscy pracujący w rolnictwie w Niemczech.

Dopuszczalna jest płaca akordowa i płaca od sztuki, jednak nigdy nie może ona być niższa od obowiązującej płacy minimalnej za godzinę.

Nadgodziny

Jeśli pracujesz sześć dni, to regularny tygodniowy czas pracy w rolnictwie może wynosić 48 godzin. Ustawa wymaga, aby pomiędzy dwiema zmianami zachowany był jedenastogodzinny okres odpoczynku. Możliwe jest zlecanie pracy w godzinach nadliczbowych do 10 godzin dziennie. Z tego powodu umowa o pracę powinna zawierać jasne regulacje dotyczące nadgodzin.

Wszystkie godziny pracy – w tym także nadgodziny – muszą zostać opłacone. Czas przemieszczania się z jednego pola na drugie uznaje się za czas pracy, za który należy się wynagrodzenie.

Dokumentowanie czasu pracy

Każdego dnia zapisuj

godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz długość czasu pracy,

swoje przerwy (przerwy nie są czasem pracy),

miejsca, w których pracujesz,

w przypadku pracy na akord – liczbę oddanych skrzynek lub oddawane ilości,

nazwę i adres pracodawcy lub gospodarstwa,

zwróć się z prośbą o podpisanie dokumentacji czasu pracy do osób, które mogą potwierdzić wykonaną przez Ciebie pracę.

Nie dostałeś wynagrodzenia? Zacznij działać!

Twój pracodawca Ci nie płaci? Możesz ubiegać się o należne Ci wynagrodzenie. Zawsze masz prawo do swojego wynagrodzenia, nawet po rozwiązaniu umowy o pracę, a także wówczas, gdy nie masz pisemnej umowy o pracę.

Zwróć się o pomoc do placówki doradczej! Jako członek Związku Zawodowego IG BAU masz do dyspozycji związkową ochronę prawną.

Przygotuj się dobrze na wypadek sporu

Jeśli pracodawca nie wypłaca Ci wynagrodzenia, musisz udowodnić, ile faktycznie pracowałeś i jakie wynagrodzenie Ci się należy.

Aby być dobrze przygotowanym do sporu z zakresu prawa pracy, potrzebujesz dokumentacji swojego czasu pracy.

Wykonuj dodatkowo zdjęcia wszystkich dokumentów, które podpisujesz i poproś o ich kopię.

Zrób też zdjęcia logo firmy i miejsca zakwaterowania.

Umowa o pracę

Pisemna umowa o pracę jest ważna, gdyż w razie problemów można na jej

podstawie podjąć działania prawne. Poproś pracodawcę o pisemną umowę

o pracę, w której odnotowane są najważniejsze warunki pracy. Masz do

tego prawo.

Zwróć uwagę na to, by na umowie znajdował się również podpis pracodawcy.

Ważne:

Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz.

Nigdy nie podpisuj pustych kartek papieru, pokwitowań czy rachunków.

Kiedy powinna nastąpić wypłata wynagrodzenia?

Musisz otrzymać pasek wypłaty. Wynagrodzenie musi zostać wypłacone najpóźniej do końca miesiąca następującego po tym, w którym została wykonana praca. Za wszystkie przepracowane godziny należy się zapłata.

Jeżeli uzgodniłeś z pracodawcą, że wypłata całego wynagrodzenia nastąpi dopiero po zakończeniu pracy sezonowej, żądaj tygodniowych albo miesięcznych rozliczeń cząstkowych i porównuj je z własną dokumentacją czasu pracy.

Wypowiedzenie umowy

Beispiel: Stundenzettel

Wypowiedzenie umowy musi mieć zawsze formę pisemną. Ustne wypowiedzenie jest nieskuteczne. Okresy wypowiedzenia są zawarte w Twojej umowie o pracę i mogą być bardzo krótkie. Wypowiedzenie wymaga jedynie podpisu pracodawcy, a nie Twojego.

Jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem, skontaktuj się niezwłocznie z placówką doradczą. Przy świadkach zaoferuj swojemu pracodawcy, że nadal będziesz dla niego pracował. Na złożenie sprzeciwu masz tylko trzy tygodnie od otrzymania wypowiedzenia.

Koszty zakwaterowania i wyżywienia

Faire Mobilität

Zakwaterowanie od pracodawcy: Pracodawca może potrącić koszty zakwaterowania i wyżywienia z Twojego wynagrodzenia, przy czym musi przestrzegać ustalonych górnych limitów. Potrącone koszty muszą być wykazane na rozliczeniu wynagrodzenia i muszą być dla Ciebie zrozumiałe.

W 2022 roku górnym limitem kosztów wyżywienia jest 9 euro dziennie i 270 euro miesięcznie.

Śniadanie: 1,87 euro

Obiad: 3,57 euro

Kolacja: 3,57 euro

Maksymalna kwota, jaką w 2022 roku można odliczyć miesięcznie za zakwaterowanie, to:

za pokój jednoosobowy: 241 euro

za dwie osoby w jednym pokoju: 144,60 euro za osobę

przy trzech osobach: 120,50 euro za osobę

przy więcej niż trzech osobach: 96,40 euro za osobę

Gdy pracodawca pośredniczy w zorganizowaniu zakwaterowania:

Jeśli gospodarstwo nie zapewni Ci zakwaterowania, musisz otrzymać umowę najmu lub umowę o świadczeniu usług z wyszczególnionymi kosztami oraz podpisem osoby, od której wynajmujesz zakwaterowanie. Te informacje powinieneś otrzymać na piśmie! W takiej sytuacji nie obowiązują ustawowe górne limity kosztów.

W przypadku groźby, że z powodu wypowiedzenia będziesz musiał natychmiast opuścić miejsce zakwaterowania, szybko skontaktuj się z placówką doradczą. Z reguły nie musisz z dnia na dzień opuszczać miejsca zakwaterowania.

Uwaga: Jeśli jedzenie i zakwaterowanie są gorsze niż Ci obiecano, zrób zdjęcia! W przypadku sporu możesz wykorzystać zdjęcia jako dowód.

Jeśli masz pytania, zadzwoń na naszą bezpłatną i anonimową infolinię.

BHP, narzędzia pracy, woda

Wszystkie narzędzia pracy i środki ochrony indywidualnej musi bezpłatnie zapewnić Ci pracodawca. Do środków takich należą odpowiednie rękawice robocze oraz ochrona przed słońcem i deszczem. Pracodawca musi Ci również zapewnić wystarczającą ilość wody, jeżeli pracujesz w upale.

Przy pierwszej miesięcznej wypłacie upewnij się, że z Twojego wynagrodzenia nie zostało nic za to potrącone.

Przepisy dotyczące koronawirusa (Covid-19)

W Niemczech istnieje możliwość bezpłatnego zaszczepienia się.

Na szczepienie należy zabrać ze sobą umowę o pracę oraz dowód osobisty.

Jeśli z powodu zakażenia koronawirusem z uwagi na silne objawy jesteś

niezdolny do pracy, najlepiej zgłoś się do lekarza, aby otrzymać zwolnienie

lekarskie. Swoją niezdolność do pracy niezwłocznie zgłoś pracodawcy.

Podczas zwolnienia lekarskiego w dalszym ciągu będziesz otrzymywać

wynagrodzenie.

W razie jakichkolwiek pytań lub problemów skontaktuj się z naszą infolinią.

Ubezpieczenie zdrowotne

Upewnij się, że posiadasz ważne w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne. W Niemczech funkcjonuje system ubezpieczeń społecznych, który ma na celu ochronę pracownic i pracowników przed skutkami chorób oraz zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego na starość. Jeśli jesteś zatrudniony i podlegasz ubezpieczeniu społecznemu, jesteś automatycznie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Na podstawie formularza wypełnianego przed rozpoczęciem pracy Twój pracodawca sprawdza, czy musisz zostać objęty ubezpieczeniem społecznym, czy nie.

Jeśli pracujesz maksymalnie 70 dni lub 3 miesiące w ciągu roku kalendarzowego i nie wykonujesz tej pracy zawodowo, masz status osoby zatrudnionej krótkoterminowo (po niemiecku: kurzfristig beschäftigt). Wtedy Ty i Twój pracodawca nie musicie płacić składek na ubezpieczenie społeczne w Niemczech i nie jesteś automatycznie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

W okresie zatrudnienia krótkoterminowego w Niemczech jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym tylko wtedy, gdy:

przedłożysz zaświadczenie A1 lub

masz zawarte prywatne ubezpieczenie za granicą lub

jesteś objęty ubezpieczeniem rodzinnym w kraju zamieszkania.

Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia zdrowotnego, zapytaj swojego pracodawcę, czy wykupił dla Ciebie prywatne grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Zazwyczaj pracodawca pokrywa te koszty, a jeśli nie, musi to wcześniej z Tobą uzgodnić.

Prywatne grupowe ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje każdej procedury medycznej.

Uzyskaj zaświadczenie, na podstawie którego będziesz mógł samodzielne udać się do lekarza.

W okresie choroby będziesz otrzymywać wypłatę wynagrodzenia,

gdy jesteś chory i masz zwolnienie od lekarza oraz

jeśli pracujesz w tym samym gospodarstwie dłużej niż cztery tygodnie.

Związek zawodowy IG BAU – zostań członkiem silnej społeczności!

Jeśli chcesz korzystać z przywilejów wynikających z przynależności do właściwego dla Twojej branży związku zawodowego, zgłoś się do Industriegewerkschaft Bauen-Agrar-Umwelt (Przemysłowy Związek Zawodowy Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko – IG BAU). Związek zawodowy wesprze Cię w konfliktach z pracodawcą oraz w sferze prawa socjalnego, np. w przypadku wypadków przy pracy.

Tutaj możesz uzyskać informacje w swoim języku: +49 391 4085-108 po polsku

Możesz również wysłać wiadomość e-mail na adres:

[email protected] (we wszystkich językach)

www.igbau.de/POL.html

Stand: 03/2022

Sezonowa praca za granicą – oferty 2022

Szukaj Wszystkie Kategorie Gastronomia (46) Kelner – Kelnerka (11) Kucharz (6) Pomoc kuchenna (25) Hotelarstwo (29) Konserwator (1) Na recepcji (0) Pokojówka (26) Oferty pracy za granicą 2022 (2 536) Praca w Anglii (323) Praca w Austrii (6) Praca w Danii (243) Praca w Hiszpanii (33) Praca w Holandii (572) Praca w Niemczech (781) Praca w Norwegii (291) Praca w Szwecji (158) Praca w Wielkiej Brytanii (19) Praca we Francji (102) Praca we Włoszech (7) Pozostałe ogłoszenia (1) Praca umysłowa (0) Szukam pracy (1) Praca fizyczna (403) Praca na wakacje 2022 (83) Praca dla studentów (49) Praca dla uczniów (7) Praktyki (0) Praca przy zbiorach (1 339) Zbiory kwiatów (12) Zbiory owoców (722) Zbiory warzyw (486) Praca w budownictwie (76) Na budowie (34) Przy malowaniu (9) Przy remontach (10) Praca w leśnictwie (89) Praca w ogrodnictwie (317) Przy kwiatach (170) Przy warzywach (9) W szklarni (32) Praca w rolnictwie (105)

Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach 2022: Zarobki i przepisy

07/07/2022 20:40 – AKTUALIZACJA 07/07/2022 21:04

Praca w Niemczech: Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach 2022. Płaca minimalna, kwestia zakwaterowania, utrzymania i składek. Oto, co mówią przepisy.

Praca sezonowa w Niemczech 2022 – zbiory – ile wynosi wynagrodzenie minimalne

Od 1 lipca 2022 roku w Niemczech minimalna stawka za godzinę pracy wynosi 10,45 euro brutto. W pełnym wymiarze czasu pracy w miesiącu daje 1811 euro brutto miesięcznie. Od 1 października 2022 r. minimalne wynagrodzenie w Niemczech wzrośnie do 12 euro brutto.

Także pracownicy sezonowi zatrudnieni w rolnictwie, podlegają przepisom prawa, dotyczącym płacy minimalnej. Oznacza to, że nie mogą otrzymywać wynagrodzenia niższego, od tego, które rząd ustanowił jako płacę minimalną.

Praca sezonowa w Niemczech – umowa o pracę

W Niemczech nie ma obowiązku zawierania pisemnej umowy o pracę. Ustalenia ustne czy przesłane drogą mejlową traktowane są jako zobowiązujące. Pracodawca musi jednak najpóźniej po miesiącu przedstawić na piśmie warunki zatrudnienia.

Umowa musi zawierać:

• imię, nazwisko i adres pracownika oraz nazwę i adres pracodawcy

• datę rozpoczęcia i przewidywany okres trwania stosunku pracy

• miejsce pracy

• opis obowiązków

• wysokość wynagrodzenia, ewentualnych dodatków do pensji i termin ich wypłaty

• uzgodniony czas pracy, w tym gwarantowany minimalny czas pracy

• wymiar urlopu wypoczynkowego

• terminy wypowiedzenia stosunku pracy

• informację o obowiązujących umowach zbiorowych

Płaca minimalna a wynagrodzenie akordowe

W rolnictwie pracodawcy często ustalają wysokość wynagrodzenia pracownika w zależności od ilości zebranych owoców i warzyw. Jest to tak zwane wynagrodzenie akordowe. Dzięki niemu pracownicy mogą otrzymywać wyższe zarobki. Jeśli pracownik zbierze na godzinę więcej skrzynek, że przekroczy stawkę ustawowej płacy minimalnej wynoszącej 10,45 euro brutto otrzyma wyższe wynagrodzenie.

Czas pracy w Niemczech

Średni czas pracy w Niemczech wynosi 8 godzin dziennie. Okresowo może zostać wydłużony do 10 godzin dziennie. Między dwiema zmianami pracownik powinien mieć co najmniej 11 godzin wypoczynku. W przypadku pracy przy zbiorach czas pracy rozpoczyna się od pracy na polu. Do czasu pracy doliczane są jedynie przejazdy między polami w ciągu dnia pracy.

Praca sezonowa – narzędzia, woda, rękawiczki ochronne – kto za to płaci

Zgodnie z niemieckim prawem pracodawca musi zapewnić pracownikowi środki ochrony indywidualnej i narzędzia. W przypadku pracy w upale musi zapewnić dostateczną ilość wody. Nie wolno mu potrącać z pensji żadnych pieniędzy z tytułu ochrony. Należy sprawdzać na odcinku z wypłaty czy jest to przestrzegane.

Praca sezonowa w Niemczech a składki na ubezpieczenie społeczne

To czy pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu czy też nie zależy od rodzaju umowy o pracę. Pracownicy sezonowi najczęściej podlegają ubezpieczeniu. Pracownik powinien wypełnić kwestionariusz stwierdzający

obowiązek ubezpieczenia ze strony internetowej ubezpieczenia

społecznego dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa www.svlfg.de/auslaendische-saisonarbeitskraefte. Formularz jest dostępny także w języku polskim.

Koszty zakwaterowania i utrzymania w Niemczech pracowników rolnych

Pracownik musi otrzymać umowę, w której jasno opisano warunki zakwaterowania i utrzymania. Jeżeli pracodawca oferuje pracownikowi najem kwatery, w umowie musi być określony koszt najmu i kto go będzie opłacał. Warunki dotyczące zakwaterowania opisuje się w odrębnej umowie. Oprócz tego umowa musi określać jaką kwotę pracodawca oferuje pracownikowi „na życie”. Ta kwota jest nazywana „kwotą wolną od potrąceń.

Ważne: Jeżeli pracodawca chce potrącać koszty czynszu i utrzymania z pensji pracownika musi to zaznaczyć w umowie. Oprócz tego odliczenia te muszą być wyróżnione na odcinku z wypłaty.

Więcej informacji i wsparcie

Więcej informacji na temat warunków zatrudnienia w Niemczech pomocników przy zbiorach udzielone przez Federację Niemieckich Związków Zawodowych w języku polskim są dostępne na stronie: www.faire-mobilitaet.de/landwirtschaft

Źródło: Arbeitsagentur.de, Faire-mobilitaet.de, PolskiObserwator.de

najważniejsze informacje dla Polaków!

W niektórych branżach zatrudnienie przez cały rok jest po prostu niemożliwe, ponieważ obciążenie pracą jest bardzo zróżnicowane. Czasami nie ma prawie żadnej pracy, a innym razem jest jej tak dużo, że do niektórych zadań potrzebni są dodatkowi pracownicy.

Z tego powodu tzw. praca sezonowa (niem. Saisonarbeit) jest coraz częściej wykorzystywana w niemieckim rolnictwie czy gastronomii. Szczególnie w czasie żniw lub w szczycie sezonu w lecie zapotrzebowanie na pracowników w tych branżach jest znacznie wyższe. Jednak pracownicy sezonowi w Niemczech są poszukiwani nie tylko w okresie zbiorów, ale także w zimie, na przykład kiedy rozpoczynają się jarmarki bożonarodzeniowe. Z reguły praca sezonowa w Niemczech opiera się o umowę o pracę na czas określony, która ulega automatycznemu rozwiązaniu w określonym terminie lub z chwilą zaistnienia innych okoliczności (w rolnictwie np. z chwilą opadnięcia pierwszego śniegu).

Również w przypadku pracy sezonowej istnieją w Niemczech pewne zasady w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, których należy przestrzegać. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące pracy sezonowej w Niemczech!

Praca sezonowa w Niemczech: Czy istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego?

W Niemczech istnieje zatrudnienie podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu oraz niepodlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. W normalnym przypadku zatrudnienie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. W celu wyjaśnienia, czy pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, służy kwestionariusz stwierdzający obowiązek ubezpieczenia. Kwestionariusz w różnych językach można pobrać ze strony internetowej www.svlfg.de (patrz koniec strony, dostępny w języku polskim).

W przypadku zagranicznych pracowników sezonowych (np. z Polski), którzy nadal są zatrudnieni w państwie członkowskim zamieszkania (Polska), ale pracują w Niemczech, na przykład podczas płatnego urlopu, zastosowanie ma wyłącznie ustawodawstwo państwa członkowskiego zamieszkania (czyli w naszym przypadku Polski).

Pracownik sezonowy musi dostarczyć niemieckiemu pracodawcy odpowiedni dowód (zaświadczenie A1) na okres pracy sezonowej. Następnie pracodawca w Niemczech rejestruje pracownika sezonowego w systemie zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego zamieszkania (czyli w Polsce) i odprowadza składki na zabezpieczenie społeczne do właściwej instytucji zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego zamieszkania (Polska).

Jeśli zaświadczenie A1 nie jest dostępne, zagraniczny pracownik sezonowy powinien przedłożyć dwujęzyczny kwestionariusz swojemu niemieckiemu pracodawcy w celu ustalenia obowiązku ubezpieczenia/zwolnienia z ubezpieczenia (patrz powyższy link).

Jeśli dwujęzyczny kwestionariusz nie zawiera żadnych informacji o zatrudnieniu lub samozatrudnieniu w kraju zamieszkania, niemieckie prawo ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie do pracownika sezonowego jak do każdego innego pracownika.

Jeżeli kwestionariusz dotyczący ubezpieczenia obowiązkowego/zwolnionego zawiera wskazówki dotyczące zatrudnienia lub prowadzenia działalności na własny rachunek w państwie członkowskim zamieszkania, niemiecki pracodawca powinien w każdym przypadku skontaktować się z właściwymi organami w państwie członkowskim zamieszkania. Tylko w ten sposób można uniknąć roszczeń w przypadku późniejszego przedłożenia zaświadczenia A1.

Osoby, które są zatrudnione w państwie członkowskim zamieszkania i które w okresie pracy sezonowej w Niemczech otrzymują od pracodawcy w państwie członkowskim zamieszkania urlop bezpłatny, podlegają co do zasady niemieckiemu prawu zabezpieczenia społecznego w okresie pracy sezonowej. Jedynym wyjątkiem jest Bułgaria. Pracownicy bułgarscy, którym bułgarski pracodawca udzielił bezpłatnego urlopu podczas pracy sezonowej w Niemczech, podlegają również bułgarskiemu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego podczas wykonywania pracy sezonowej.

W przypadku zatrudnienia poprzez firmy pośredniczące pracą, Europejski Trybunał Sprawiedliwości znacznie utrudnił im rejestrowanie pracowników w krajach, gdzie znajduje się ich siedziba: Praca tymczasowa w Niemczech – ważne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości!.

Umowa o pracę

W Niemczech pracodawca nie musi dawać pracownikowi pisemnej umowy o pracę. Jako umowa o pracę mogą również obowiązywać ustalenia zawarte z pracodawcą ustnie lub drogą mailową. Pracodawca musi jednak najpóźniej po miesiącu przedłożyć na piśmie istotne warunki umowy. Pomimo istniejącego obowiązku niektórzy pracodawcy tego nie robią. Dlatego zawsze należy domagać się od pracodawcy pisemnej umowy o pracę.

Pracodawca nie musi przekazać umowy w języku zrozumiałym dla pracownika. Jeżeli umowa o pracę jest sporządzona w obcym języku, to należy poinformować pracodawcę, że dostarczycie podpisany egzemplarz umowy po jej przetłumaczeniu.

Należy zwrócić uwagę, aby umowa o pracę została podpisana przez pracownika i pracodawcę. Należy koniecznie wziąć ze sobą podpisany egzemplarz umowy i zachować go. Zgodnie z przepisami prawa umowa o pracę powinna zawierać poniższe informacje:

imię, nazwisko pracownika, a także adres oraz nazwę i adres pracodawcy

datę rozpoczęcia i przewidywany okres stosunku pracy

miejsce pracy

opis pracy

wysokość wynagrodzenia za pracę oraz ewentualne dodatki i termin ich wypłaty

uzgodniony czas pracy, w tym gwarantowany minimalny czas pracy

wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego

terminy wypowiedzenia stosunku pracy

informację o obowiązujących umowach zbiorowych

Wynagrodzenie i termin płatności

W Niemczech obowiązuje wynagrodzenie minimalne, które jest regularnie aktualizowane. Ustawowe wynagrodzenie minimalne obowiązuje również dla wszystkich zatrudnionych w rolnictwie w Niemczech. Miejsce zamieszkania i narodowość nie mają przy tym znaczenia. Od stycznia 2021 r. ustawowa stawka godzinowa została podniesiona do 9,50 euro brutto (brutto = wynagrodzenie bez potrąceń). Wynagrodzenie minimalne wzrasta od 1 lipca 2021 r. do 9,60 euro brutto, od 1 stycznia 2022 r. do 9,82 euro brutto i od 1 lipca 2022 do 10,45 euro brutto.

W branży zbiorów pracodawcy często ustalają wysokość wynagrodzenia pracownika w zależności od ilości zebranych owoców i warzyw w kilogramach). To tak zwane wynagrodzenie akordowe jest dozwolone. Mimo to pracodawca nie może płacić za godzinę mniej niż ustawowe wynagrodzenie minimalne wynoszące obecnie 9,50 euro. Jeżeli na przykład pracownik zbierze na godzinę tyle skrzynek, że przekroczy minimalną stawkę godzinową, to pracodawca musi zapłacić odpowiednio więcej.

Wynagrodzenie za pracę jest z reguły wypłacane najpóźniej do 15. dnia kolejnego miesiąca. W umowie o pracę można wprowadzić również inne uzgodnienia między pracownikiem a pracodawcą. Pracodawca jest zobowiązany do przekazania razem z wypłaconym wynagrodzeniem rozliczenia wynagrodzenia. W ten sposób można sprawdzić składniki wynagrodzenia. Rozliczenie wynagrodzenia powinno zawierać co najmniej poniższe informacje:

liczbę przepracowanych godzin

wysokość miesięcznego wynagrodzenia brutto

wysokość potrąceń na podatki od wynagrodzenia

inne potrącenia (na przykład na zakwaterowanie i utrzymanie, zaliczki)

kwotę do wypłaty (wynagrodzenie netto)

Urlop dla pracowników sezonowych w Niemczech

Prawo do urlopu dla pracowników w Niemczech określa ustawa federalna o urlopie wypoczynkowym (BUrlG). Mimo że prawo rozróżnia osoby samozatrudnione i pracowników, nie rozróżnia, czy ktoś pracuje w niepełnym wymiarze godzin, w pełnym wymiarze godzin, czy na pół etatu. W związku z tym BUrlG ma również zastosowanie do pracy sezonowej.

Zgodnie z § 4 BUrlG pracownicy mają prawo do pełnego wymiaru urlopu dopiero po sześciu miesiącach trwania stosunku pracy. Ponieważ praca sezonowa jest ograniczona do 70 dni roboczych lub trzech miesięcy, jeśli ma być uznana za zatrudnienie krótkoterminowe, prawo to nigdy nie jest nabywane.

Nie oznacza to jednak automatycznie, że w przypadku pracy sezonowej nie przysługuje prawo do urlopu na podstawie przepisów prawa pracy. Jest to zawarte w § 5 BUrlG:

Prawo do jednej dwunastej urlopu wypoczynkowego za każdy pełny miesiąc istnienia stosunku pracy przysługuje pracownikowi […], jeżeli rozwiąże on stosunek pracy przed upływem wymaganego okresu wyczekiwania […]

Pracownicy sezonowi mają zatem prawo do urlopu na takich samych zasadach jak inni pracownicy. Ponieważ ustawowe prawo do urlopu w Niemczech wynosi 20 dni przy pięciodniowym tygodniu pracy, a pracownicy otrzymują jedną dwunastą rocznego urlopu za każdy miesiąc zatrudnienia, oznacza to dla pracowników sezonowych w Niemczech:

Jeden miesiąc pracy sezonowej: prawo do urlopu w wymiarze dwóch dni.

Dwa miesiące pracy sezonowej: prawo do urlopu w wymiarze trzech dni

Trzy miesiące pracy sezonowej: prawo do urlopu w wymiarze pięciu dni

Czy istnieje prawo do dalszej wypłaty wynagrodzenia w przypadku choroby?

Jeśli pracownik zachoruje nie z własnej winy i z tego powodu nie jest w stanie wykonywać swojej pracy, ma on zazwyczaj prawo do dalszej wypłaty wynagrodzenia przez okres maksymalnie sześciu tygodni, jeśli choroba nie ustępuje. Stanowi o tym § 3 ustawy o stałej wypłacie wynagrodzeń (EntgFG):

Jeżeli pracownik nie może wykonywać pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby, nie ze swojej winy, ma prawo do ciągłości wypłaty wynagrodzenia w razie choroby przez pracodawcę za okres niezdolności do pracy do 6 tygodni.

Ale czy dotyczy to również pracy sezonowej? Tak – ale uprawnienie to nabywa się tylko wtedy, gdy stosunek pracy trwał nieprzerwanie dłużej niż cztery tygodnie. Jeśli więc pracujesz jako pracownik sezonowy tylko przez jeden miesiąc, nie będziesz nadal otrzymywać wynagrodzenia w przypadku choroby.

Zwolnienie z pracy jako pracownik sezonowy w Niemczech: Co obowiązuje?

Niemiecka ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem (KSchG) stanowi w § 1 KSchG, że ochrona przed wypowiedzeniem istnieje tylko wtedy, gdy stosunek pracy „trwa nieprzerwanie dłużej niż sześć miesięcy […]”. W związku z tym, w przypadku pracy sezonowej, pracownicy nie mogą powoływać się na tę ochronę w przypadku rozwiązania stosunku pracy, ponieważ stosunek pracy może trwać zasadniczo maksymalnie trzy miesiące.

W odniesieniu do okresów wypowiedzenia obowiązują jednak szczególne regulacje. Paragraf 622 BGB stanowi:

Krótszy okres wypowiedzenia niż określony w ust. 1 może być uzgodniony wyłącznie w drodze indywidualnej umowy,

jeżeli pracownik jest zatrudniony do czasowego wykonywania pracy; nie dotyczy to sytuacji, gdy stosunek pracy jest kontynuowany przez okres dłuższy niż trzy miesiące […]

Nie istnieje również minimalny okres wypowiedzenia. Dlatego też możliwe jest uzgodnienie okresu wypowiedzenia na przykład na jeden dzień. Jeśli jednak praca sezonowa wykonywana jest przez okres dłuższy niż trzy miesiące, automatycznie obowiązują ustawowe okresy wypowiedzenia zgodnie z § 622 BGB.

Czy od pracy sezonowej należy odprowadzać podatki?

Zasadniczo pracownicy sezonowi muszą również płacić podatek od swoich wynagrodzeń. Często kwota wynagrodzenia jest jednak niższa od podstawowej ulgi podatkowej. Obecnie dochód wolny od podatku wynosi w Niemczech 9.744 euro rocznie (od 2021 r.). W przypadku niższych dochodów przy pracy sezonowej, nie trzeba płacić podatków. Jeśli Wasze wynagrodzenie przekroczy ten limit, podatek dochodowy zostanie potrącony z Waszej pensji jak w przypadku każdego innego pracownika.

W przypadku pracy sezonowej pracodawca ma jednak możliwość uproszczenia sytuacji poprzez potrącenie zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń w wysokości 25 procent. W ten sposób nie musi on naliczać podatku od wynagrodzeń, a zamiast tego płaci ryczałt, który jest zbliżony do kwoty, jaką zapłaciłby za normalnego pracownika.

Zgodnie z § 40a niemieckiej ustawy o podatku dochodowym (EStG) możliwość ta istnieje jednak tylko wtedy, gdy spełnione są następujące warunki:

Pracownik może podejmować pracę sezonową u pracodawcy tylko okazjonalnie i nieregularnie.

Okres zatrudnienia nie może przekraczać 18 kolejnych dni roboczych.

Wynagrodzenie nie może przekraczać średnio 120 euro za dzień pracy.

Praca sezonowa musi być konieczna w nieprzewidywalnym czasie i natychmiast. W tym przypadku nie ma to zwykle znaczenia, jaka jest średnia płaca dzienna.

Jeśli te warunki nie są spełnione, pracodawca musi zapłacić regularny podatek od wynagrodzeń. W związku z tym w tym przypadku nie ma możliwości zastosowania zryczałtowanego podatku od wynagrodzenia za pracę sezonową.

Na koniec zapraszamy Was do przejrzenia ofert pracy na praca.dojczland.info, na której codziennie pojawiają się nowe, interesujące oferty pracy z całych Niemiec!

Praca w rolnictwie (Uczciwe warunki pracy w Niemczech)

Wynagrodzenia w rolnictwie

Faire Mobilität

Od stycznia 2022 r. wszyscy pracownicy sektora rolnego w Niemczech muszą otrzymywać ustawową płacę minimalną w wysokości 9,82 euro/brutto za godzinę. Ustawowa płaca minimalna wzrośnie od 1 lipca 2022 r. do 10,45 euro/brutto za godzinę. Tę płacę minimalną muszą otrzymywać wszyscy pracujący w rolnictwie w Niemczech.

Dopuszczalna jest płaca akordowa i płaca od sztuki, jednak nigdy nie może ona być niższa od obowiązującej płacy minimalnej za godzinę.

Nadgodziny

Jeśli pracujesz sześć dni, to regularny tygodniowy czas pracy w rolnictwie może wynosić 48 godzin. Ustawa wymaga, aby pomiędzy dwiema zmianami zachowany był jedenastogodzinny okres odpoczynku. Możliwe jest zlecanie pracy w godzinach nadliczbowych do 10 godzin dziennie. Z tego powodu umowa o pracę powinna zawierać jasne regulacje dotyczące nadgodzin.

Wszystkie godziny pracy – w tym także nadgodziny – muszą zostać opłacone. Czas przemieszczania się z jednego pola na drugie uznaje się za czas pracy, za który należy się wynagrodzenie.

Dokumentowanie czasu pracy

Każdego dnia zapisuj

godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz długość czasu pracy,

swoje przerwy (przerwy nie są czasem pracy),

miejsca, w których pracujesz,

w przypadku pracy na akord – liczbę oddanych skrzynek lub oddawane ilości,

nazwę i adres pracodawcy lub gospodarstwa,

zwróć się z prośbą o podpisanie dokumentacji czasu pracy do osób, które mogą potwierdzić wykonaną przez Ciebie pracę.

Nie dostałeś wynagrodzenia? Zacznij działać!

Twój pracodawca Ci nie płaci? Możesz ubiegać się o należne Ci wynagrodzenie. Zawsze masz prawo do swojego wynagrodzenia, nawet po rozwiązaniu umowy o pracę, a także wówczas, gdy nie masz pisemnej umowy o pracę.

Zwróć się o pomoc do placówki doradczej! Jako członek Związku Zawodowego IG BAU masz do dyspozycji związkową ochronę prawną.

Przygotuj się dobrze na wypadek sporu

Jeśli pracodawca nie wypłaca Ci wynagrodzenia, musisz udowodnić, ile faktycznie pracowałeś i jakie wynagrodzenie Ci się należy.

Aby być dobrze przygotowanym do sporu z zakresu prawa pracy, potrzebujesz dokumentacji swojego czasu pracy.

Wykonuj dodatkowo zdjęcia wszystkich dokumentów, które podpisujesz i poproś o ich kopię.

Zrób też zdjęcia logo firmy i miejsca zakwaterowania.

Umowa o pracę

Pisemna umowa o pracę jest ważna, gdyż w razie problemów można na jej

podstawie podjąć działania prawne. Poproś pracodawcę o pisemną umowę

o pracę, w której odnotowane są najważniejsze warunki pracy. Masz do

tego prawo.

Zwróć uwagę na to, by na umowie znajdował się również podpis pracodawcy.

Ważne:

Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz.

Nigdy nie podpisuj pustych kartek papieru, pokwitowań czy rachunków.

Kiedy powinna nastąpić wypłata wynagrodzenia?

Musisz otrzymać pasek wypłaty. Wynagrodzenie musi zostać wypłacone najpóźniej do końca miesiąca następującego po tym, w którym została wykonana praca. Za wszystkie przepracowane godziny należy się zapłata.

Jeżeli uzgodniłeś z pracodawcą, że wypłata całego wynagrodzenia nastąpi dopiero po zakończeniu pracy sezonowej, żądaj tygodniowych albo miesięcznych rozliczeń cząstkowych i porównuj je z własną dokumentacją czasu pracy.

Wypowiedzenie umowy

Beispiel: Stundenzettel

Wypowiedzenie umowy musi mieć zawsze formę pisemną. Ustne wypowiedzenie jest nieskuteczne. Okresy wypowiedzenia są zawarte w Twojej umowie o pracę i mogą być bardzo krótkie. Wypowiedzenie wymaga jedynie podpisu pracodawcy, a nie Twojego.

Jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem, skontaktuj się niezwłocznie z placówką doradczą. Przy świadkach zaoferuj swojemu pracodawcy, że nadal będziesz dla niego pracował. Na złożenie sprzeciwu masz tylko trzy tygodnie od otrzymania wypowiedzenia.

Koszty zakwaterowania i wyżywienia

Faire Mobilität

Zakwaterowanie od pracodawcy: Pracodawca może potrącić koszty zakwaterowania i wyżywienia z Twojego wynagrodzenia, przy czym musi przestrzegać ustalonych górnych limitów. Potrącone koszty muszą być wykazane na rozliczeniu wynagrodzenia i muszą być dla Ciebie zrozumiałe.

W 2022 roku górnym limitem kosztów wyżywienia jest 9 euro dziennie i 270 euro miesięcznie.

Śniadanie: 1,87 euro

Obiad: 3,57 euro

Kolacja: 3,57 euro

Maksymalna kwota, jaką w 2022 roku można odliczyć miesięcznie za zakwaterowanie, to:

za pokój jednoosobowy: 241 euro

za dwie osoby w jednym pokoju: 144,60 euro za osobę

przy trzech osobach: 120,50 euro za osobę

przy więcej niż trzech osobach: 96,40 euro za osobę

Gdy pracodawca pośredniczy w zorganizowaniu zakwaterowania:

Jeśli gospodarstwo nie zapewni Ci zakwaterowania, musisz otrzymać umowę najmu lub umowę o świadczeniu usług z wyszczególnionymi kosztami oraz podpisem osoby, od której wynajmujesz zakwaterowanie. Te informacje powinieneś otrzymać na piśmie! W takiej sytuacji nie obowiązują ustawowe górne limity kosztów.

W przypadku groźby, że z powodu wypowiedzenia będziesz musiał natychmiast opuścić miejsce zakwaterowania, szybko skontaktuj się z placówką doradczą. Z reguły nie musisz z dnia na dzień opuszczać miejsca zakwaterowania.

Uwaga: Jeśli jedzenie i zakwaterowanie są gorsze niż Ci obiecano, zrób zdjęcia! W przypadku sporu możesz wykorzystać zdjęcia jako dowód.

Jeśli masz pytania, zadzwoń na naszą bezpłatną i anonimową infolinię.

BHP, narzędzia pracy, woda

Wszystkie narzędzia pracy i środki ochrony indywidualnej musi bezpłatnie zapewnić Ci pracodawca. Do środków takich należą odpowiednie rękawice robocze oraz ochrona przed słońcem i deszczem. Pracodawca musi Ci również zapewnić wystarczającą ilość wody, jeżeli pracujesz w upale.

Przy pierwszej miesięcznej wypłacie upewnij się, że z Twojego wynagrodzenia nie zostało nic za to potrącone.

Przepisy dotyczące koronawirusa (Covid-19)

W Niemczech istnieje możliwość bezpłatnego zaszczepienia się.

Na szczepienie należy zabrać ze sobą umowę o pracę oraz dowód osobisty.

Jeśli z powodu zakażenia koronawirusem z uwagi na silne objawy jesteś

niezdolny do pracy, najlepiej zgłoś się do lekarza, aby otrzymać zwolnienie

lekarskie. Swoją niezdolność do pracy niezwłocznie zgłoś pracodawcy.

Podczas zwolnienia lekarskiego w dalszym ciągu będziesz otrzymywać

wynagrodzenie.

W razie jakichkolwiek pytań lub problemów skontaktuj się z naszą infolinią.

Ubezpieczenie zdrowotne

Upewnij się, że posiadasz ważne w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne. W Niemczech funkcjonuje system ubezpieczeń społecznych, który ma na celu ochronę pracownic i pracowników przed skutkami chorób oraz zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego na starość. Jeśli jesteś zatrudniony i podlegasz ubezpieczeniu społecznemu, jesteś automatycznie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Na podstawie formularza wypełnianego przed rozpoczęciem pracy Twój pracodawca sprawdza, czy musisz zostać objęty ubezpieczeniem społecznym, czy nie.

Jeśli pracujesz maksymalnie 70 dni lub 3 miesiące w ciągu roku kalendarzowego i nie wykonujesz tej pracy zawodowo, masz status osoby zatrudnionej krótkoterminowo (po niemiecku: kurzfristig beschäftigt). Wtedy Ty i Twój pracodawca nie musicie płacić składek na ubezpieczenie społeczne w Niemczech i nie jesteś automatycznie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

W okresie zatrudnienia krótkoterminowego w Niemczech jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym tylko wtedy, gdy:

przedłożysz zaświadczenie A1 lub

masz zawarte prywatne ubezpieczenie za granicą lub

jesteś objęty ubezpieczeniem rodzinnym w kraju zamieszkania.

Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia zdrowotnego, zapytaj swojego pracodawcę, czy wykupił dla Ciebie prywatne grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Zazwyczaj pracodawca pokrywa te koszty, a jeśli nie, musi to wcześniej z Tobą uzgodnić.

Prywatne grupowe ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje każdej procedury medycznej.

Uzyskaj zaświadczenie, na podstawie którego będziesz mógł samodzielne udać się do lekarza.

W okresie choroby będziesz otrzymywać wypłatę wynagrodzenia,

gdy jesteś chory i masz zwolnienie od lekarza oraz

jeśli pracujesz w tym samym gospodarstwie dłużej niż cztery tygodnie.

Związek zawodowy IG BAU – zostań członkiem silnej społeczności!

Jeśli chcesz korzystać z przywilejów wynikających z przynależności do właściwego dla Twojej branży związku zawodowego, zgłoś się do Industriegewerkschaft Bauen-Agrar-Umwelt (Przemysłowy Związek Zawodowy Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko – IG BAU). Związek zawodowy wesprze Cię w konfliktach z pracodawcą oraz w sferze prawa socjalnego, np. w przypadku wypadków przy pracy.

Tutaj możesz uzyskać informacje w swoim języku: +49 391 4085-108 po polsku

Możesz również wysłać wiadomość e-mail na adres:

[email protected] (we wszystkich językach)

www.igbau.de/POL.html

Stand: 03/2022

Praca sezonowa – definicja, umowa, podatki, emerytura, zezwolenie

Praca sezonowa to praca trwająca nie dłużej niż dziewięć miesięcy, wykonywana w określonych w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. sektorach gospodarki. Legalnie wykonywana praca sezonowa, zarówno w kraju, jak i za granicą (w krajach Unii Europejskiej), wlicza się do emerytury. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć przed podjęciem pracy sezonowej.

● Praca sezonowa najczęściej dotyczy pracy w gastronomii, rolnictwie, turystyce, budownictwie. ● Praca sezonowa w krajach Unii Europejskiej, jeśli pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczeniowe, wlicza się do emerytury. ● Aby udokumentować pracę sezonową za granicą do emerytury, należy złożyć w ZUS-ie świadectwo pracy. ● Zatrudnienie obcokrajowca do pracy sezonowej w Polsce wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

Praca sezonowa – definicja

Praca sezonowa to praca wykonywania nie dłużej niż przez dziewięć miesięcy w roku. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. reguluje rodzaje działalności uznane za sezonowe. Praca sezonowa dotyczy tych sektorów gospodarki, w których występuje potrzeba zatrudniania sezonowo pracowników. Są to takie branże jak gastronomiczna, ogrodnictwo, hotelarstwo, turystyka i rolnictwo.

Praca sezonowa może być wykonywana za granicą lub w Polsce. Najczęściej dotyczy takiej działalności jak:

● zbiór warzyw i owoców, ● hodowla zwierząt, ● prace remontowo-budowlane, ● usługi gastronomiczne, ● usługi turystyczne.

Jak znaleźć pracę sezonową?

Szukając pracy sezonowej, trzeba dokładnie sprawdzić wiarygodność ogłoszeniodawcy. By uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba sprawdzić, czy pośrednik ma odpowiednie uprawnienia i jest wpisany do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Można to zrobić na stronie kraz.praca.gov.pl.

Praca sezonowa – jaka umowa?

Zapisy prawne nie regulują rodzaju umowy, którą podpisuje się przy podjęciu pracy sezonowej. Zależy to od rodzaju i warunków pracy. Umowa w pracy sezonowej może więc być umową o pracę na czas określony, umową zlecenie lub umowa o dzieło (czyli umowami cywilnoprawnymi) lub umową o pracę tymczasową.

Praca sezonowa – o czym pamiętać?

Przed podpisaniem umowy o pracę sezonową trzeba zapoznać się z warunkami oferowanymi przez pośrednika. Zapytać o ubezpieczenie zdrowotne, urlopy, wynagrodzenie za nadgodziny, zakwaterowanie itp. Niepokój powinno wzbudzić żądanie wpłacenia kaucji czy innej opłaty zapisowej. Legalnie działający pośrednik nie ma prawa żądać takiej wpłaty.

Aby uniknąć problemów w sytuacji, gdy po przyjeździe na miejsce wykonywania pracy sezonowej okaże się, że pracy nie ma, warto upewnić się, że w umowie jest zapis o odpowiedzialności cywilnej pośrednika. Jest wtedy zobowiązany do zwrotu poniesionych przez niedoszłego pracownika kosztów.

Czy praca sezonowa liczy się do emerytury?

Legalna praca sezonowa, nawet jeśli trwała krótko, ale była wykonywana w krajach członkowskich Unii Europejskiej, liczy się do emerytury. Podobnie praca sezonowa wykonywana w Polsce.

Jak udokumentować pracę za granicą do emerytury?

Aby udokumentować legalną pracę za granicą, żeby liczyła się do emerytury, należy dostarczyć do ZUS-u świadectwo pracy z zagranicy z dowodem, że pracodawca odprowadzał za nas składki. Jeśli nie posiadamy świadectwa pracy, możemy dostarczyć do ZUS-u:

● umowę o pracę, ● wyciąg z konta z wynagrodzeniem od zagranicznego pracodawcy, ● formularz ZUS Rp-1E, ● formularz unijny E-207 (zawiera historię ubezpieczenia), ● zaświadczenie o odprowadzanych składkach ubezpieczeniowych z zagranicznego miejsce pracy.

Na stronie zus.pl dostępne są potrzebne formularze.

Praca sezonowa a podatek dochodowy

Dochód uzyskany z pracy sezonowej wymaga odprowadzania podatku dochodowego. Dochód z pracy sezonowej wykazuje się w zeznaniu podatkowym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dochód otrzymany jest ze zbioru dziko rosnących roślin i grzybów. Ten jest zwolniony z podatku dochodowego.

Praca sezonowa za granicą również podlega obowiązkowi podatkowemu. Przed wyjazdem do pracy za granicę należy sprawdzić na stronie finanse.mf.gov.pl, czy Polska ma z danym państwem zawartą dwustronną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli nie, pracownik sezonowy będzie musiał płacić podatek zarówno w kraju wykonywania pracy sezonowej, jak i w Polsce.

Zezwolenie na pracę sezonową

Chcąc zatrudnić obcokrajowca do pracy sezonowej w Polsce, trzeba uzyskać dla niego zezwolenie na pracę sezonową (typ S). Zezwolenie można uzyskać osobiście w powiatowym urzędzie pracy, listownie lub przez internet przez portal praca.gov.pl.

Do wniosku o zezwolenie na pracę sezonową dla obcokrajowca należy dołączyć kopie dokumentów potwierdzających tożsamość swoją i cudzoziemca oraz oryginały pozostałych dokumentów lub odpisy poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza albo pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego, doradcę podatkowego).

Składając wniosek przez internet, załącza się skany dokumentów. Dokumenty w języku obcym (oprócz dowodów osobistych i dokumentów podróży), składa się wraz z ich tłumaczeniem uwierzytelnionym na język polski. Kompletna lista dokumentów potrzebnych do uzyskania zezwolenia na pracę sezonową obcokrajowca znajduje się na stronie biznes.gov.pl.

Źródła:

1. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002348 2. biznes.gov.pl 3. gov.pl 4. zus.pl

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach 2022: Zarobki i przepisy

07/07/2022 20:40 – AKTUALIZACJA 07/07/2022 21:04

Praca w Niemczech: Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach 2022. Płaca minimalna, kwestia zakwaterowania, utrzymania i składek. Oto, co mówią przepisy.

Praca sezonowa w Niemczech 2022 – zbiory – ile wynosi wynagrodzenie minimalne

Od 1 lipca 2022 roku w Niemczech minimalna stawka za godzinę pracy wynosi 10,45 euro brutto. W pełnym wymiarze czasu pracy w miesiącu daje 1811 euro brutto miesięcznie. Od 1 października 2022 r. minimalne wynagrodzenie w Niemczech wzrośnie do 12 euro brutto.

Także pracownicy sezonowi zatrudnieni w rolnictwie, podlegają przepisom prawa, dotyczącym płacy minimalnej. Oznacza to, że nie mogą otrzymywać wynagrodzenia niższego, od tego, które rząd ustanowił jako płacę minimalną.

Praca sezonowa w Niemczech – umowa o pracę

W Niemczech nie ma obowiązku zawierania pisemnej umowy o pracę. Ustalenia ustne czy przesłane drogą mejlową traktowane są jako zobowiązujące. Pracodawca musi jednak najpóźniej po miesiącu przedstawić na piśmie warunki zatrudnienia.

Umowa musi zawierać:

• imię, nazwisko i adres pracownika oraz nazwę i adres pracodawcy

• datę rozpoczęcia i przewidywany okres trwania stosunku pracy

• miejsce pracy

• opis obowiązków

• wysokość wynagrodzenia, ewentualnych dodatków do pensji i termin ich wypłaty

• uzgodniony czas pracy, w tym gwarantowany minimalny czas pracy

• wymiar urlopu wypoczynkowego

• terminy wypowiedzenia stosunku pracy

• informację o obowiązujących umowach zbiorowych

Płaca minimalna a wynagrodzenie akordowe

W rolnictwie pracodawcy często ustalają wysokość wynagrodzenia pracownika w zależności od ilości zebranych owoców i warzyw. Jest to tak zwane wynagrodzenie akordowe. Dzięki niemu pracownicy mogą otrzymywać wyższe zarobki. Jeśli pracownik zbierze na godzinę więcej skrzynek, że przekroczy stawkę ustawowej płacy minimalnej wynoszącej 10,45 euro brutto otrzyma wyższe wynagrodzenie.

Czas pracy w Niemczech

Średni czas pracy w Niemczech wynosi 8 godzin dziennie. Okresowo może zostać wydłużony do 10 godzin dziennie. Między dwiema zmianami pracownik powinien mieć co najmniej 11 godzin wypoczynku. W przypadku pracy przy zbiorach czas pracy rozpoczyna się od pracy na polu. Do czasu pracy doliczane są jedynie przejazdy między polami w ciągu dnia pracy.

Praca sezonowa – narzędzia, woda, rękawiczki ochronne – kto za to płaci

Zgodnie z niemieckim prawem pracodawca musi zapewnić pracownikowi środki ochrony indywidualnej i narzędzia. W przypadku pracy w upale musi zapewnić dostateczną ilość wody. Nie wolno mu potrącać z pensji żadnych pieniędzy z tytułu ochrony. Należy sprawdzać na odcinku z wypłaty czy jest to przestrzegane.

Praca sezonowa w Niemczech a składki na ubezpieczenie społeczne

To czy pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu czy też nie zależy od rodzaju umowy o pracę. Pracownicy sezonowi najczęściej podlegają ubezpieczeniu. Pracownik powinien wypełnić kwestionariusz stwierdzający

obowiązek ubezpieczenia ze strony internetowej ubezpieczenia

społecznego dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa www.svlfg.de/auslaendische-saisonarbeitskraefte. Formularz jest dostępny także w języku polskim.

Koszty zakwaterowania i utrzymania w Niemczech pracowników rolnych

Pracownik musi otrzymać umowę, w której jasno opisano warunki zakwaterowania i utrzymania. Jeżeli pracodawca oferuje pracownikowi najem kwatery, w umowie musi być określony koszt najmu i kto go będzie opłacał. Warunki dotyczące zakwaterowania opisuje się w odrębnej umowie. Oprócz tego umowa musi określać jaką kwotę pracodawca oferuje pracownikowi „na życie”. Ta kwota jest nazywana „kwotą wolną od potrąceń.

Ważne: Jeżeli pracodawca chce potrącać koszty czynszu i utrzymania z pensji pracownika musi to zaznaczyć w umowie. Oprócz tego odliczenia te muszą być wyróżnione na odcinku z wypłaty.

Więcej informacji i wsparcie

Więcej informacji na temat warunków zatrudnienia w Niemczech pomocników przy zbiorach udzielone przez Federację Niemieckich Związków Zawodowych w języku polskim są dostępne na stronie: www.faire-mobilitaet.de/landwirtschaft

Źródło: Arbeitsagentur.de, Faire-mobilitaet.de, PolskiObserwator.de

키워드에 대한 정보 praca sezonowa niemcy rolnictwo

다음은 Bing에서 praca sezonowa niemcy rolnictwo 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Praca sezonowa w Niemczech. Tyle Polacy zarabiają na zbiorze szparagów w czasie pandemii

  • szparagi
  • praca sezonowa
  • niemcy
  • rolnictwo

Praca #sezonowa #w #Niemczech. #Tyle #Polacy #zarabiają #na #zbiorze #szparagów #w #czasie #pandemii


YouTube에서 praca sezonowa niemcy rolnictwo 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Praca sezonowa w Niemczech. Tyle Polacy zarabiają na zbiorze szparagów w czasie pandemii | praca sezonowa niemcy rolnictwo, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  비트 껍질 먹어도 되나요 | [슈퍼푸드 시리즈] 레드비트를 건강하게 먹는법 [비트 2부] 12900 명이 이 답변을 좋아했습니다

Leave a Comment