Pozew O Rozwód Z Orzeczeniem O Winie Alkoholizm Wzór | Jak Napisać Pozew O Rozwód Z Orzeczeniem O Winie? 116 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór – Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Magdalena Bajsarowicz Prawnik \u0026 Psycholog sądowy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 574회 및 좋아요 16개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie? – pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

🔔 𝗨𝗪𝗔𝗚𝗔! 𝟮𝟯 𝗺𝗮𝗷𝗮 ruszamy z 𝟱-𝘁𝘆𝗴𝗼𝗱𝗻𝗶𝗼𝘄𝘆𝗺 𝘀𝘇𝗸𝗼𝗹𝗲𝗻𝗶𝗲𝗺 𝗼𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲 \”𝙅𝙖𝙠 𝙥𝙤𝙧𝙖𝙙𝙯𝙞𝙘́ 𝙨𝙤𝙗𝙞𝙚 𝙯 𝙧𝙤𝙯𝙨𝙩𝙖𝙣𝙞𝙚𝙢?\”
📲 Dołącz do mnie: https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/kurs-online-jak-poradzic-sobie-z-rozstaniem-5-filarow
_________________________________
🎦 Jeśli jesteś przed, w trakcie lub po rozwodzie i masz dzieci, bądź świadomym rodzicem i dołącz do opracowanego przeze mnie kursu „rozwód a dzieci”: https://rozwodadzieci.pl
Przygotowałam go z myślą o dobrostanie psychicznym dzieci rozstających się rodziców i ich przyszłości. Kurs \”rozwód a dzieci\” zawiera materiały wideo, poradniki i gotowe schematy postępowania, jak powiedzieć dziecku o rozwodzie i jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie. To kompleksowe opracowanie, które umożliwi rodzicowi przeprowadzenie dziecka przez rozwód i rozstanie, krok po kroku.
Po ukończeniu szkolenia wystawię na życzenie uczestnika imienny certyfikat, poświadczający zdobyte kompetencje wychowawcze i rodzicielskie.
🔹Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy postępowaniu rozwodowym, zgłoś się do radców prawnych i adwokatów, wieloletnich specjalistów od rozwodów, z prowadzonej przeze mnie Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych: https://centrumsprawrozwodowych.pl
Kontakt:
e-mail: [email protected]
tel.: +48 724 271 288
Adres:
1⃣ Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 2-4, Arkady Wrocławskie, 4 piętro
2⃣ Warszawa, al. Jana Pawła II 22, Biurowiec Q22, 4 piętro
🔹Udzielam konsultacji „Jak przygotować się oraz dziecko do badania w OZSS?” oraz sporządzam zarzuty do opinii OZSS w celu podważenia prawidłowości wniosków Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów: https://magdalenabajsarowicz.pl
Kontakt:
e-mail: [email protected]
tel.: +48 724 271 288
Adres:
1⃣ Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 2-4, Arkady Wrocławskie, 4 piętro
2⃣ Warszawa, al. Jana Pawła II 22, Biurowiec Q22, 4 piętro
🔹 Swoją wiedzą prawno-psychologiczną dzielę się z rodzicami na wiele różnych sposobów:
1⃣ publikuję artykuły na blogu osobistym (https://magdalenabajsarowicz.pl/blog)
2⃣ piszę artykuły na blog firmowy CSR (https://centrumsprawrozwodowych.pl/media)
3⃣ prowadzę fanpage’a osobistego (https://www.facebook.com/bajsarowiczmagdalena)
4⃣ prowadzę fanpage’a Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych (https://www.facebook.com/centrumsprawrozwodowych).
Serdecznie zapraszam do współpracy
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik \u0026 Psycholog sądowy

pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Pozew o rozwód – Wzory pism procesowych

W poniższym artykule zostanie omówiony: wniosek o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy Pozwanego;. wniosek o orzeczenie alimentów na Twoją rzecz wraz z …

+ 여기에 표시

Source: wzory-pism-procesowych.pl

Date Published: 1/2/2022

View: 6688

Rozwód z alkoholikiem krok po kroku – Nasz Gabinet

Pozew o rozwód – alkoholizm wzór: · czas trwania uzależnienia małżonka, · częstotliwość spożywania alkoholu, · skutki nałogu – np. · chęć …

+ 여기를 클릭

Source: nasz-gabinet.pl

Date Published: 3/30/2021

View: 4488

Wzór pozwu o rozwód z orzekaniem o winie – prawna.eu

Na skutek alkoholizmu pozwany często zmieniał pracę. Nie przyczynia się do utrzymania gospodarstwa domowego, nie można oczekiwać od niego jakiejkolwiek pomocy, …

+ 여기를 클릭

Source: prawna.eu

Date Published: 9/29/2021

View: 3814

Rozwód z alkoholikiem – Adwokat Marlena Słupińska

Pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie męża alkoholika. Do tego, aby rozpocząć postępowanie o rozwód, zawsze konieczny jest pozew. Zanim jednak …

+ 여기에 보기

Source: slupinska.eu

Date Published: 4/21/2021

View: 4942

Alkoholizm jako wina w rozwodzie. Jak napisać uzasadnienie?

Jak napisać odpowiednie uzasadnienie w pozwie? … Według powoda orzeczenie rozwodu jest jedynym słusznym i celowym rozwiązaniem problemów …

+ 여기를 클릭

Source: adwokatodrozwodow.pl

Date Published: 3/15/2022

View: 7119

Rozwód z alkoholikiem – omawia adwokat Grzegorz Szymczyk

W przypadku uzależnienia jednego z małżonków od alkoholu, sąd zazwyczaj orzeka rozwód z jego winy, albowiem doktryna traktuje alkoholizm, jako przyczynę …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.adwokat-szymczyk.pl

Date Published: 7/4/2022

View: 3118

pozew o rozwód

o nakazanie eksmisji pozwanego z mieszkania położonego w (…), przy ul.(…),; o zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki zwrotu kosztów postępowania. Uzasadnienie.

+ 여기에 자세히 보기

Source: bydgoszcz.so.gov.pl

Date Published: 1/15/2022

View: 4890

Alkohol przyczyną rozwodu, rozwód z alkoholikiem?

4 Jakie korzyści niesie uzyskanie rozwodu z orzeczeniem winy? … chce rozwieść się z powodu alkoholizmu, musi sporządzić pozew o rozwód.

+ 여기에 더 보기

Source: wolczkiewicz.pl

Date Published: 5/9/2022

View: 1919

Rozwód z alkoholikiem – jak napisać pozew?

Co zawrzeć w pozwie? Jak udowodnić winę małżonka? … Rozwód z powodu alkoholizmu – jakie informacje należy zawrzeć w pozwie?

+ 여기에 자세히 보기

Source: osrodekprzebudzenie.org

Date Published: 6/1/2021

View: 6654

주제와 관련된 이미지 pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?
Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?

주제에 대한 기사 평가 pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór

  • Author: Magdalena Bajsarowicz Prawnik \u0026 Psycholog sądowy
  • Views: 조회수 574회
  • Likes: 좋아요 16개
  • Date Published: 2019. 6. 11.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=0fJhJLwlsI0

Jak napisać pozew rozwodowy z alkoholikiem?

Istotne jest opisanie różnic w zachowaniu małżonka w sytuacji, kiedy jest trzeźwy i po spożyciu alkoholu. Opisz kłopoty finansowe, jakie powoduje nadużywanie alkoholu, a także reakcje dzieci. Nieodzowna jest też informacja o tym, czy uzależniony małżonek podejmuje próby wyjścia z nałogu i z jakim skutkiem.

Jak podjąć decyzję o rozwodzie z alkoholikiem?

Jak rozwieść się z alkoholikiem? Współmałżonek, który chce rozwieść się z powodu alkoholizmu, musi sporządzić pozew o rozwód. Uwzględnia w nim informacje dotyczące czasu trwania uzależnienia męża lub żony, częstotliwości spożywania alkoholu oraz wszelkich skutków nałogu.

Jak udowodnić w sądzie że mąż jest alkoholikiem?

Obdukcje lekarskie lub raporty policyjne także będą wartościowymi materiałami, które potwierdzą wersję niewinnego małżonka. W przypadku, gdy z alkoholizmem związane jest trwonienie majątku wspólnego, zeznania świadków również będą bardzo przydatne.

Czy alkoholizm jest podstawą do rozwodu?

W przypadku uzależnienia jednego z małżonków od alkoholu, sąd zazwyczaj orzeka rozwód z jego winy, albowiem doktryna traktuje alkoholizm, jako przyczynę trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Jak pozbawić alkoholika majątku?

Powinna Pani złożyć wniosek do sądu o podział majątku dorobkowego. We wniosku proszę zaproponować przydział domu dla Pani z orzeczeniem spłaty na rzecz męża. Zamiast brać kredyt na zakup lokalu dla niego – weźmie Pani kredyt i go spłaci.

Jak eksmitować męża alkoholika?

Czy mogę wystąpić o eksmisję męża z tego mieszkania? Możliwe jest wniesienie pozwu o eksmisję męża na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie Kodeksu cywilnego albo wystąpienie o rozwód lub separację z jednoczesnym wnioskiem o eksmisję.

Czego nie robić w trakcie rozwodu?

Czego nie robić podczas rozwodu: 7 rzeczy, o których trzeba…
  • Jednogłośny konsensus brzmiał: “nie bądź niepotrzebnie niemiły”. …
  • Nie podejmuj decyzji w pośpiechu, nie analizując swoich możliwości. …
  • Nie bądź popychadłem. …
  • Nie “wykorzystuj” swoich dzieci. …
  • Nie idź sam.

Co trzeba zrobić żeby się rozwieść?

Aby się rozwieść należy złożyć pozew o rozwód we właściwym sądzie okręgowym. Pozew o rozwód powinien być profesjonalnie sporządzony i dopasowany w sposób indywidualny do naszej sytuacji faktycznej oraz prawnej. Z tego względu nie ma uniwersalnego wzoru pozwu o rozwód.

Co daje separacja z orzeczeniem o winie?

W przypadku odstąpienia przez sąd od orzekania o winie zachodzą takie same skutki, jak gdyby żaden z małżonków nie był wyłącznie winny rozkładu pożycia. W związku z tym roszczenia alimentacyjne przysługują im obojgu względem siebie nawzajem. Ważne, aby ten małżonek, który żąda alimentów znajdował się w niedostatku.

Dlaczego alkoholik wyzywa żonę?

Przyczyn jest co najmniej kilka. Napady agresji wynikają najczęściej z chęci rozładowania nagromadzonej złości, kumulacji nieprzyjemnych odczuć i bezradności. Alkohol wpływa pobudzająco na cały organizm człowieka, blokując reakcje racjonalne.

Jakie są Córki alkoholików?

Córki alkoholików bardzo często wykazują postawy introwertyczne, nie czują stabilizacji emocjonalnej, mają skłonności do bardzo niskiej samooceny oraz do działań impulsywnych pokierowanych aktualnie występującymi emocjami.

Dlaczego alkoholik obwinia o wszystko żonę?

Chory cierpiący z powodu uzależnienia w sposób naturalny przerzuca swoją winę na inne osoby. Nic dziwnego, że są to jego najbliżsi. Przekłada odpowiedzialność za własny nałóg na innych, obwiniając ich za swoje zachowanie. Skutki takiego działania zwykle najdotkliwsze są dla współmałżonka i dzieci chorego.

Dlaczego alkoholik robi pod siebie?

Manipulacja to działania podejmowane przez człowieka w celu osiągnięcia konkretnego celu, którego osoba manipulowana nie jest świadoma. Alkoholicy manipulują osobami w swoim otoczeniu, przede wszystkim najbliższymi. Jak można się domyślić, w tym przypadku celem będzie możliwość picia alkoholu.

Jak rozstać się z alkoholikiem?

Inspirowałabym Panią do podjęcia regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na powietrzu (spacer, marsz) oraz do praktykowania technik medytacyjnych/relaksacyjnych, w zadbaniu o własna kondycję psychiczną.

Czy odciąć się od alkoholika?

Nie sposób odciąć się i nie uczestniczyć w perypetiach, które są konsekwencjami picia jednego z członków rodziny. Osoba uzależniona krąży wokół problemu alkoholu – myśląc, skąd zdobyć na niego pieniądze, z kim się napić – całe swoje życie podporządkowując nałogowi.

Co trzeba zrobić żeby się rozwieść?

Aby się rozwieść należy złożyć pozew o rozwód we właściwym sądzie okręgowym. Pozew o rozwód powinien być profesjonalnie sporządzony i dopasowany w sposób indywidualny do naszej sytuacji faktycznej oraz prawnej. Z tego względu nie ma uniwersalnego wzoru pozwu o rozwód.

Jak napisać pozew o rozwód z winy męża?

Pozew rozwodowy z orzeczeniem winy małżonka
  1. oznaczenie sądu,
  2. określenie powoda (podanie swoich danych – imię, nazwisko, adres, PESEL),
  3. określenie pozwanego (imię, nazwisko, adres, PESEL, jeśli to możliwe),
  4. oznaczenie wniosku, żądania,
  5. określenie, czy strony korzystały z form polubownego rozwiązywania sporów,
  6. podpis,

Jak napisać uzasadnienie do pozwu o rozwód?

Pisząc uzasadnienie do pozwu o rozwód, należy wskazać w nim nie tylko z jakich powodów doszło do rozpadu małżeństwa, ale także na ich okoliczności, jak długo ów rozpad trwał, jakie konsekwencje za sobą niósł. Nie należy przy tym zapominać o pewnej zwięzłości.

Czy mąż może nie dać mi rozwodu?

Odmowa zgody na rozwód małżonka niewinnego jest jego prawem i skorzystanie z tego prawa nie może być w zasadzie zakwalifikowane jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Domniemanie przemawia za tym, że ten, kto korzysta z tego prawa, czyni to w sposób zgodny z zasadami współżycia społecznego.

Pozew o rozwód

CENA: 100.00 PLN

Wzór pisma procesowego Pozew o rozwód z wyłącznej winy współmałżonka z powodu uzależnienia od alkoholu lub narkotyków , znajduje się pod artykułem.

Przed podjęciem decyzji o pobraniu wzoru pisma procesowego zapraszam do zapoznania się z przykładowym wzorem, który znajduje się w zakładce: O SERWISIE

Tematem niniejszego artykułu jest omówienie kolejnych elementów pozwu o rozwód z wyłącznej winy małżonka, w przypadku uzależnienia od alkoholu bądź też narkotyków. Poniżej udzielone wskazówki dotyczą jedynie sytuacji, kiedy małżeństwo jest bezdzietne bądź też ich dzieci są pełnoletnie.

W poniższym artykule zostanie omówiony:

wniosek o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy Pozwanego;

wniosek o orzeczenie alimentów na Twoją rzecz wraz z zabezpieczeniem tychże alimentów;

wniosek o orzeczenie przez Sąd o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania oraz wniosek o eksmisję Pozwanego ze wspólnego mieszkania.

Pamiętaj, że wszystkie dane z podanych niżej przykładów tj. imiona, nazwisko, daty, adresy, sygnatury akt nie są prawdziwe i podczas pisania własnego pozwu o rozwód musisz wpisać odpowiednio swoje, prawdziwe dane.

1. Nagłówek pisma

a) Data i miejsce sporządzenia pozwu

Pisząc pozew o rozwód zacznij od napisania daty i miejsca napisania pozwu – w prawym górnym rogu.

Przykład:

Warszawa, dnia 17 listopada 2015 roku

b) Wskazanie właściwego Sądu

Następnym krokiem jest oznaczenie Sądu do którego składasz pozew o rozwód oraz właściwego wydziału. Pozew o rozwód musisz skierować do właściwego sądu. Rzeczowo właściwym sądem w sprawie o rozwód jest zawsze sąd okręgowy.

Jeżeli chodzi o właściwość miejscową właściwy jest sąd w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Jeżeli żaden z małżonków nie mieszka w tym okręgu, to wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej. Zgodnie z art. 25 k. c. miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Dlatego też miejsce zameldowania nie ma tutaj większego znaczenia. Ważne jest tutaj miejsce faktycznego pobytu z zamiarem jego kontynuowania.

c) Oznaczenie stron procesu – Powoda i Pozwanego

Następnie wskazujesz strony postępowania – Powoda, czyli małżonka, który wnosi o rozwiązanie małżeństwa oraz Pozwanego – drugiego małżonka.

Oznaczając strony procesu tj. siebie i swojego małżonka musisz pamiętać, aby wskazać ich imię, nazwisko, adres, a także numer PESEL.

d) Wskazanie opłaty od pozwu o rozwód

Kolejnym krokiem jest napisanie z lewej strony pisma „opłata sądowa – 600 zł”. Przed wniesieniem pozwu o rozwód musisz dokonać opłaty sądowej i dołączyć potwierdzenie do pisma. Właściwy numer konta znajdziesz na stronie sądu. Pamiętaj, aby w tytule przelewu podać swoje imię i nazwisko oraz wskaż, od czego opłatę wnosisz.

Przykład:

„ Jan Kowalski – opłata od pozwu o rozwód”.

Kolejnym krokiem jest zatytułowanie pisma. Prawidłowy tytuł pisma powinien brzmieć „Pozew o rozwód”. Co prawda błędne zatytułowanie pisma nie powoduje negatywnych skutków dla strony, takich jak odrzucenie pozwu czy wezwanie do uzupełniania braków formalnych, jednakże prawidłowe zatytułowanie pisma przyśpiesza rozpoznanie sprawy.

Pozew o rozwód powinien składać się z dwóch części:

petitum – określasz żądania, wskazujesz o co wnosisz,

uzasadnienia – przedstawiasz okoliczności na poparcie złożonych wniosków.

W dalszej części niniejszego artykułu, zostaną omówione wnioski, jakie można zawrzeć w petitum.

2. Petitium pozwu o rozwód

a) Wniosek o rozwiązanie małżeństwa z wyłącznej winy Pozwanego

Głównym żądaniem pozwu o rozwód jest rozwiązanie małżeństwa stron. Wniosek o rozwiązanie przez rozwód związku małżeńskiego – powinien znaleźć się na pierwszym miejscu petitium, pozew będzie wówczas znacznie bardziej czytelny. W przypadku kiedy do zupełnego trwałego rozpadu małżeństwa doszło z powodu uzależnienia od alkoholu lub narkotyków Pozwanego możesz wnosić o rozwiązanie małżeństwa z wyłącznej winy Pozwanego.

Nadużywanie alkoholu przez drugiego z małżonków będzie z dużą dozą prawdopodobieństwa podstawą do rozwiązania małżeństwa z wyłącznej winy Pozwanego. Jeżeli Pozwany chce jednak przezwyciężyć uzależnienie od alkoholu bądź też od narkotyków, podejmuje leczenie, rozwiązanie małżeństwa z wyłącznej winy Pozwanego będzie raczej niemożliwe. Orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy Pozwanego będzie możliwe jeżeli leczenie Pozwanego było nieskuteczne np.: Pozwany kilkukrotnie odbył odwyk, a pomimo tego nadal nadużywa alkoholu bądź też zażywa narkotyki.

Aby Sąd orzekł, że winna rozkładowi małżeństwa jest jedna strona, muszą zajść następujące przesłanki:

1. sprzeczność zachowania się albo postępowania małżonka z normami prawnymi lub zasadami współżycia;

W świetle powyższej przesłanki uzależnienie od alkoholu bądź też od narkotyków, zwłaszcza jeżeli łączy się np.: z awanturami i kłótniami jest niewątpliwie sprzeczne z zasadami współżycia.

2. związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem małżonka a rozkładem małżeństwa.

Aby przypisać jednej stronie wyłączną winę za rozkład małżeństwa, musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy jego zachowaniem a rozkładem. Oznacza to, że wyłącznie wskutek zachowania się małżonka doszło do rozpadu małżeństwa – a więc w skutek nadużywania Ustawa nie rozróżnia winy „większej” i „mniejszej”, a małżonka, który zawinił jedną z wielu przyczyn rozkładu, należy uznać za współwinnego, choćby nawet wina drugiego z małżonków w spowodowaniu innych przyczyn była znacznie cięższa.

Przykład:

wnoszę o rozwiązanie przez rozwód związku małżeńskiego, zawartego w dniu 1 stycznia 1990 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie pomiędzy Janem K. a Katarzyną K. z wyłącznej winy Jana K.

b) Wniosek o zasądzenie alimentów wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia

Obok głównego żądania tj. rozwiązania małżeństwa stron, możesz także wnioskować o inne czynności, które może dokonać Sąd. Jeżeli Sąd uzna, że za rozpad związku małżeńskiego wyłącznie winny jest Pozwany, możesz domagać się zasądzenia na swoją rzecz alimentów – środków utrzymania. Zgodnie z art. 60 par. 2 k.r.i.o. J eżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Aby dokonać oceny, czy warunek pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego został spełniony, należy porównać sytuację materialną małżonka niewinnego z tym położeniem, jakie istniałoby, gdyby rozwód nie został w ogóle orzeczony i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie. Pogorszenie sytuacji materialnej byłego małżonka może polegać zarówno na zmniejszeniu środków stojących do dyspozycji małżonka niewinnego, jak również na zwiększeniu się jego usprawiedliwionych potrzeb.

Wynika z tego, że możesz żądać zasądzenia alimentów w takiej wysokości, która pozwoli Tobie zachować taką samą stopę życiową na jakiej żyłaś/żyłeś przed rozwodem.

Obowiązek ten wygasa w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego nowego małżeństwa.

Przykład:

wnoszę o zasądzenie od Pozwanego Jana K. na rzecz Powoda Katarzyny K. alimentów w wysokości 1000 zł (słownie 1000 zł) płatnych do dnia 10-ego każdego miesiąca z góry do rąk własnych Powoda wraz z ustawowymi odsetkami w razie opóźnienia płatności którejkolwiek z rat.

Korzystne dla Ciebie jest także zabezpieczenie roszczenia o alimenty na czas trwania procesu. Podstawową funkcją wniosku o zabezpieczenie roszczenia o alimenty jest uzyskanie środków finansowych już na etapie postępowania, a przed wydaniem wyroku. Ponadto do uzyskania zabezpieczenia roszczenia o alimenty nie jest konieczne udowodnienie interesu prawnego, a jedynie jego uprawdopodobnienie. Wniosek o zabezpieczenie będzie rozpoznany bardzo szybko, najczęściej jeszcze przed wyznaczeniem rozprawy. Sąd orzeka o wniosku o zabezpieczenie roszczenia o alimenty postanowieniem, któremu nadaje rygor natychmiastowej wykonalności. Postanowienie takie jest tytułem egzekucyjnym. W przypadku kiedy Pozwany nie płaci alimentów, możesz udać się z postanowieniem do właściwego komornika, celem wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Pozwany, małżonek wyłącznie winny rozkładowi małżeństwa, będzie musiał płacić na Twoją rzecz alimenty przez cały czas trwania postępowania.

Przykłady:

na podstawie art. 730 k.p.c., art. 7301 § 1 i 2 k.p.c. w zw. z art. 753 § 1 k.p.c. wnoszę o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o alimenty poprzez zasądzenie od Pozwanego Jana K. na rzecz Powoda Katarzyny K. w czasie trwania postępowania kwoty 1.000,00 zł (słownie: tysiąca złotych) miesięcznie płatnej do dnia 10-ego każdego miesiąca z góry do rąk własnych Powoda Katarzyny K. wraz z ustawowymi odsetkami w razie opóźnienia w płatności z którejkolwiek z rat.

c) Wnioski dowodowe

I. Wnioski dowodowe na okoliczność wyłącznej winy Pozwanego – uzależnienia od alkoholu bądź też od narkotyków.

W przypadku uzależnienia od alkoholu przez Pozwanego konieczne jest udowodnienie tego w procesie. Możesz złożyć wnioski dowodowe, celem przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków bądź też dokumentów np. dokumentacji z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub też dokumentacji z leczenia odwykowego Pozwanego. W przypadku uzależnienia od alkoholu bądź też narkotyków istotną kwestią jest fakt niechęci małżonka wobec leczenia odwykowego. W przypadku kiedy Pozwany chce podjąć leczenie odwykowe, przezwyciężyć uzależnienie od alkoholu lub narkotyków udowodnienie mu winy w rozpadzie związku małżeńskiego będzie raczej niemożliwe.

Uzależnienie od alkoholu bądź też narkotyków często łączy się z urządzaniem awantury pod jego wpływem, możesz powołać świadków, którzy słyszeli jak Pozwany urządza awantury pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Powołując świadków wskaż ich adresy zamieszkania.

Do Pozwu możesz również załączyć zdjęcia przedstawiające np: Pozwanego zażywającego narkotyki bądź też będącego pod ich wpływem. Możesz również załączyć nagrania, w których Pozwany awanturuje się, będąc pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Jeżeli uczestniczysz w terapii, grupach wsparcia dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu bądź narkotyków jednym z dowodów na uzależnienie Pozwanego od alkoholu oraz na wyłączną winę Pozwanego w rozkładzie małżeństwa będzie fakt uczestnictwa w takich grupach lub terapii. Fakt uczestnictwa w grupach lub terapii możesz udowodnić przedstawiając przed Sądem odpowiednie zaświadczenie. Zawsze składając wniosek dowodowy wskazuj na jaką okoliczność go powołujesz!

Przykłady:

wnoszę o przesłuchanie w charakterze świadka Anny K., zam. ul. Warszawska 1 m. 1 w Łodzi na okoliczność wzajemnych relacji między stronami, uzależnienia Pozwanego od alkoholu, niechęci wobec terapii tj. na okoliczność wyłącznej winy Pozwanego w rozpadzie małżeństwa;

wnoszę o przeprowadzenie dowodu z załączonego do pozwu zaświadczenia grupy Al-Nanon z dnia 07 października 2008 roku na okoliczność uczęszczania przez Powoda do grupy wsparcia dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu tj. na okoliczność wyłącznej winy Pozwanego w rozpadzie małżeństwa;

Jeżeli masz założoną tzw. Niebieską Kartę (kiedy nadużywanie alkoholu łączyło się ze stosowaniem przemocy wobec Ciebie), również możesz złożyć wniosek o zwrócenie się przez Sąd o nadesłanie odpowiedniej dokumentacji. W przypadku, kiedy Pozwany został skierowany na leczenie odwykowe w ramach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów alkoholowych, wszystkie adnotacje, także dotyczące niechęci Pozwanego do podjęcia leczenia odwykowego.

Przykład:

wnoszę o zwrócenie się do Komendy Policji I (ul. Warszawska 1, Łódź) o przesłanie poświadczonych za zgodność z oryginałem dokumentów dotyczących procedury „Niebieskiej Karty” wszczętej w sprawie Powoda i Pozwanego w dniu 01 września 1997 roku na okoliczność uzależnienia Pozwanego od alkoholu tj. na okoliczność wyłącznej winy Pozwanego w rozpadzie małżeństwa;

W przypadku kiedy Pozwany został skazany za posiadanie narkotyków czy też handel nimi możesz również załączyć do pozwu wyrok skazujący bądź też warunkowo umarzający postępowanie.

Przykład:

wnoszę o dopuszczenie dowodu z wyroku z dnia 21 stycznia 2000 roku, wydanego przez Sąd Rejonowy w Warszawie w sprawie o sygnaturze akt XXX K 2090/00 dot. posiadania narkotyków przez Pozwanego;

II. Wnioski dowodowe na okoliczność wysokości alimentów zawnioskowanych przez Ciebie

Jeżeli wniosłeś/wniosłaś o zasądzenie na Twoją rzecz alimentów, musisz złożyć również odpowiednie wnioski dowodowe, celem udowodnienia:

dochodów Pozwanego;

majątku Pozwanego;

Twoich dochodów;

Twojego majątku;

stopy życia przed rozkładem związku małżeńskiego;

Twojej obecnej stopy życia.

W przypadku, kiedy wnosisz o zasądzenie alimentów od Pozwanego, będącego wyłącznie winnym rozkładu związku małżeńskiego możesz żądać alimentów nie tylko wtedy, kiedy w przypadku orzeczenia rozwodu znajdziesz się w niedostatku, ale także wtedy kiedy pociągnie to za sobą pogorszenie Twojej sytuacji finansowej. Przy ocenie pogorszenia sytuacji finansowej należy porównać sytuację finansową, w jakiej znalazłeś się wskutek orzeczenia rozwodu, z sytuacją w jakiej znajdowałbyś się, gdyby rozwodu nie orzeczono i gdyby pożycie małżeńskie układało się w sposób prawidłowy.

Musisz złożyć więc wnioski dowodowe uzasadniające wysoką stopę życia stron przed rozkładem związku małżeńskiego np.: faktury, paragony, potwierdzenia przelewów za wakacje, kosmetyki, ubrania, meble, rozrywki. Możesz także powołać świadków na okoliczność wysokiej stopy życia stron przed rozkładem pożycia małżeńskiego.

Jeżeli Twoje dochody i majątek są znacznie niższe od dochodów Pozwanego i Twoja sytuacja finansowa pogorszy się, możesz załączyć także dokumenty potwierdzające znacznie niższe dochody np.: umowę o pracę.

Jeżeli dochody i majątek Pozwanego są znacznie wyższe od Twoich dochodów złóż odpowiednie wnioski dowodowe np.: umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, księgi wieczyste posiadanych nieruchomości, umowy najmu.

Możesz również złożyć wniosek o zobowiązanie przez Sąd Pozwanego do dostarczenia potrzebnej dokumentacji np.: umowy o pracę, zeznania podatkowego, wskazania posiadanych kont w Bankach.

Przykłady:

wnoszę o przeprowadzenie dowodu z załączonej do pozwu umowy o pracę Powoda Katarzyny K. na okoliczność znacząco niższych dochodów Powoda Katarzyny K. tj. na okoliczność wysokości alimentów zawnioskowanych przez Powoda Katarzynę K.

wnoszę o przeprowadzenie dowodu z załączonej do pozwu umowy z biurem podróży Itaka z dnia 10 lipca 1994 roku na okoliczność wysokiej stopy życia stron przed rozkładem związku małżeńskiego tj. na okoliczność wysokości alimentów zawnioskowanych przez Powoda Katarzynę K.

wnoszę o zobowiązanie Pozwanego do przedłożenia do akt sprawy zaświadczenia o otrzymywanych dochodach oraz zeznania podatkowego za rok 2011 i 2012;

wnoszę o zobowiązanie Pozwanego do przedstawienia zaświadczenia z pracy o wysokości zarobków za ostatnie 12 miesięcy, z uwzględnieniem otrzymywanych premii, nagród, dodatków, zwrotów ponoszonych kosztów oraz otrzymywanych ulg;

wnoszę o zobowiązanie Pozwanego do wskazania numerów wszystkich posiadanych w okresie od 22 sierpnia 1997 r. (data zawarcia małżeństwa) do chwili obecnej rachunków bankowych ze wskazaniem nazw banków a następnie o zwrócenie się do tych banków w oparciu o art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy prawo bankowe w zw. z art. 248 kpc o przedstawienie historii tychże rachunków bankowych za okres od 22 sierpnia 1997 r. (data zawarcia małżeństwa) do dnia dopuszczenie dowodu z tychże rachunków na okoliczność ustalenia sytuacji majątkowej pozwanego, ewentualnie zobowiązanie pozwanego do przedstawienia salda z posiadanych rachunków za okres wskazany powyżej;

c) Wniosek o orzeczenie przez Sąd o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania oraz wniosek o eksmisję

W pozwie o rozwód możesz również złożyć wniosek o orzeczenie przez Sąd sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. Podstawą prawną do złożenia wniosku o orzeczenie przez Sąd o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania jest art. 58 par. 2 k.r.i.o., który stanowi Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Rozstrzygnięcie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania obejmuje każde mieszkanie zajmowane przez małżonków tzn. mieszkanie znajdujące się faktycznie w ich dyspozycji niezależnie od posiadanego tytułu prawnego. Jeżeli przydzielenie każdemu z małżonków do odrębnego korzystania poszczególnych części wspólnego mieszkania nie może objąć wszystkich pomieszczeń (takich jak kuchnia, łazienka, przedpokój), to pomieszczenia takie pozostają we wspólnym użyciu obojga małżonków. Składając w pozwie o rozwód wniosek o orzeczenie przez Sąd o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, warto abyś dołączył do pozwu plan mieszkania.

Możliwe jest także orzeczenie przez Sąd w wyroku rozwodowym określonych zakazów i nakazów korzystania ze wspólnego mieszkania np.: orzeczenie zakazu wprowadzania do wspólnego mieszkania osób trzecich.

Podziałem mogą zostać objęte także przedmioty urządzenia domowego, takie jak meble czy elektronika.

Podział ten może być nierówny. Okolicznością uzasadniającą przyznanie większej części jednemu z małżonków może być przykładowo wykonywanie przez niego władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi.

Przykład:

wnoszę o orzeczenie o sposobie korzystania przez strony ze wspólnego mieszkania w ten sposób, że Powódka będzie miała wyłączne prawo do korzystania z I piętra domu, Pozwany zaś będzie miał wyłączne prawo do korzystania z II piętra domu, w tym również orzeczenie o powyższym w trybie zabezpieczenia na zasadzie art.730 kpc w zw. 755§1 k.p.c.

W pozwie o rozwód możesz również złożyć wniosek o eksmisję swojego małżonka, jeżeli z powodu uzależnienia od alkoholu lub narkotyków wspólne zamieszkiwanie stron jest niemożliwe. Podstawą prawną do złożenia wniosku o eksmisję małżonka jest przepis art. 58 par. 2 k.r.i.o., który stanowi W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Pamiętaj, że nie możesz złożyć wniosku o eksmisję swojego małżonka, nawet jeżeli z powodu jego uzależnienia od alkoholu bądź narkotyków wspólne zamieszkiwanie jest niemożliwe, jeżeli zajmujecie mieszkanie wchodzące w skład jego majątku osobistego np.: mieszkanie które otrzymał w drodze umowy darowizny. Wniosku o eksmisję nie możesz także złożyć gdy mieszkanie zostało przydzielone małżonkowi wyłącznie z związku z pełnioną przez niego funkcją. Małżonek, który otrzymał mieszkanie z tytułu sprawowanej funkcji może jednak żądać eksmisji małżonka.

Sąd rozwodowy, nakazując eksmisję małżonka, orzeka o uprawnieniu do otrzymania przez niego lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia.

Przykład:

na zasadzie art 58 par. 2 k.r.i.o. wnoszę o orzeczenie wobec Pozwanego Jana K. eksmisji ze wspólnie zajmowanego mieszkania przy ul. Warszawskiej 1 m. 1 w Łodzi, z uwagi na jego rażąco naganne zachowanie całkowicie uniemożliwiające mieszkanie razem małżonków

d) Pozostałe wnioski

Możesz także wnieść o przeprowadzenie rozprawy pod swoją nieobecność, złożyć wniosek o przesłuchanie stron na okoliczności objęte żądaniem Pozwu oraz wnieść o zasądzenie na rzecz Powoda od Pozwanego kosztów postępowania.

Przykłady:

wnoszę o przesłuchanie stron na okoliczności objęte żądaniem Pozwu, szczegółowo opisane w uzasadnieniu;

wnoszę o przeprowadzenie rozprawy, także pod nieobecność Powoda;

wnoszę o zasądzenie na rzecz Powoda od Pozwanego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

2. Uzasadnienie

Uzasadnienie żądania powinno zawierać okoliczności faktyczne sprawy z przytoczeniem dowodów. Uzasadnienie będzie czytelniejsze dla Sądu, jeżeli przedstawisz je w punktach, uzasadniając kolejne wnioski, które zostały zawarte w petitium.

Przykład:

uzasadnienie wniosku o rozwiązanie małżeństwa z wyłącznej winy Pozwanego;

uzasadnienie wniosku o alimenty

uzasadnienie wniosku o zabezpieczenie alimentów

uzasadnienie wniosku o orzeczenie przez Sąd o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania

uzasadnienie wniosku o eksmisję.

Pisanie uzasadnienia rozpocznij od wskazania gdzie zostało zawarte małżeństwo i w którym roku. Następnie wskaż jak układało się początkowe pożycie stron. Wskaż moment, w którym pożycie małżeńskie zaczęło ulegać rozkładowi i wskaż przyczyny. Napisz w uzasadnieniu, że nie posiadacie dzieci.

Kolejnym krokiem jest omówienie okoliczności, przemawiających za wyłączną winą Pozwanego w rozkładzie małżeństwa np.: nadużywanie przez Pozwanego alkoholu, uzależnienie od narkotyków, wszczynanie awantur pod wpływem alkoholu i narkotyków. Ważne jest, aby wykazać związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem Pozwanego a rozkładem związku małżeńskiego.

Opisuj dokładnie przebieg wydarzeń, operuj datami. Powołuj się na dokumenty, świadków. Opisz dokładnie jak długo Pozwany był uzależniony od alkoholu bądź też narkotyków, zastanów się też kto był świadkiem jego uzależnienia od alkoholu, zażywania narkotyków, kłótni. Opisz jak wyglądało leczenie Pozwanego – czy chciał się poddać leczeniu, ile razy, czy leczenie było efektywne. W przypadku zażywania przez Pozwanego narkotyków, wskaż jakie narkotyki przyjmował – czy były to narkotyki tzw. “miękkie” czy narkotyki “twarde”. Kilkukrotne zażycie przez Pozwanego narkotyku tzw. “miękkiego” – a więc w powszechnym rozumieniu marihuany – może nie być przesłanką do orzeczenia przez Sąd winy Pozwanego w rozkładzie związku małżeńskiego. Odpowiednio, zażywanie przez Pozwanego narkotyków tzw. “twardych” – takich jak kokaina, amfetamina, heroina, może być przez Sąd surowiej traktowane. Wskaż w jaki sposób uzależnienie od alkoholu bądź też narkotyków oddziaływało na Pozwanego. Opisz jak często Pozwany zażywał narkotyki. Wskaż, czy wiedziałaś przed zawarciem związku małżeńskiego o zażywaniu narkotyków przez Pozwanego.

Jeżeli małżonek uzależniony od alkoholu bądź narkotyków sprzedawał np: rzeczy z domu, elektronikę celem uzyskania środków na alkohol bądź narkotyków wskaż również tą okoliczność. Jeżeli małżonek uzależniony od alkoholu bądź narkotyków większą część zarobków wydawał na alkohol, również to opisz. Możesz również cytować niektóre dokumenty.

Kolejnym punktem uzasadnienia jest uzasadnienie wysokości alimentów i wniosku o zabezpieczenie, o ile takie zostały złożone. Opisz sytuację majątkową stron przez rozkładem pożycia małżeńskiego, stopę życia stron. Przedstaw rachunki, paragony, faktury. Porównaj swój dochód i majątek z dochodami i majątkiem Pozwanego. Wskaż swoje uzasadnione potrzeby – koszt wyżywienia, czynszu (także wynajmu), mediów, rozrywek, ubrań, chemii, kosmetyków, wakacji. Przedstaw dowody na koszt swoich uzasadnionych potrzeb. Opisz jak Twoja sytuacja majątkowa zmieniła się po rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Kolejnym punktem uzasadnienia jest uzasadnienie wniosku o orzeczenie przez Sąd o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania oraz uzasadnienie wniosku o eksmisję.

W przypadku kiedy składasz wniosek o eksmisję Pozwanego wskaż na czym polega rażące zachowanie Pozwanego uniemożliwiające wspólne zamieszkiwanie stron np.: alkoholizm.

W przypadku kiedy składasz wniosek o orzeczenie przez Sąd o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania powołaj się na załączony plan mieszkania, przedstaw swoją propozycje sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania.

3. Podpis.

Pozew musi być własnoręcznie podpisany. Podpis składasz po uzasadnieniu, a przed załącznikami.

4. Załączniki

Na końcu pozwu o rozwód dokonujesz spisu załączników – dokumentów na które się powołujesz. Obowiązkowo musisz dołączyć odpis skrócony aktu małżeństwa oraz dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. Pamiętaj, aby dołączyć odpis dla strony przeciwnej wraz z kserokopiami załączników.

Przed podjęciem decyzji o zakupie wzoru pisma procesowego zapraszam do zapoznania się z przykładowym wzorem pisma procesowego, który znajduje się w zakładce: O SERWISIE

Procedura zakupu wzoru pisma procesowego:

Po kliknięciu ikonki KUP TERAZ, która znajduje się poniżej, pojawi się strona z zamówieniem, które chcesz zrealizować. Zostaniesz poproszony o podanie imienia i nazwiska, adresu e-mail oraz numeru telefonu (informacje te przekazujesz tylko do mojej wiadomości i zostaną jedynie wykorzystane do zrealizowania transakcji). Po wpisaniu wymaganych danych należy kliknąć na ikonkę KUPUJĘ WNIOSEK. Następnie zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę, na której pojawią się ikonki kilkunastu banków. Po wyborze właściwego banku, na końcu strony znajduje się ikonka PayU, która należy kliknąć, aby dokończyć transakcję. Następnie zostaniesz przekierowany na stronę logowania się do Twojego banku i aby otrzymać wzór pisma procesowego należy dokonać przelewu. Po zrealizowaniu przelewu, zamówiony przez Ciebie wzór pisma procesowego zostanie automatycznie wysłany na adres e-mail, który podałeś na samym początku. Wzór pisma procesowego powinien pojawić się na Twoim e-mailu w ciągu 2 godzin.

Jeżeli pojawi się jakikolwiek problem techniczny z realizacją zamówienia, wówczas proszę o kontakt:

– e-mailowy na adres: [email protected]

lub

– telefoniczny pod nr 697 053 659

Możesz również zakupić wzór pisma procesowego dokonując bezpośrednio przelewu lub wpłaty przekazem pocztowym na nr konta Kancelarii:

TAGI:

pozew o rozwód wzór

46 1140 2017 0000 4402 1288 4234

Jako odbiorcę przelewu lub przekazu pocztowego wpisz:

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

ul. Okrężna 11a

02-916 Warszawa

tytuł przelewu lub przekazu pocztowego: wzór pisma procesowego

Po wykonaniu przelewu lub przekazu pocztowego należy wysłać e-maila na adres: [email protected] , w którym proszę napisać jaki wzoru pisma procesowego zamówiłeś oraz potwierdzanie przelewu lub zdjęcie potwierdzenia wpłaty na poczcie. Wówczas w ciągu 2 godzin zamówiony wzór zostanie do Ciebie wysłany na Twój adres e-mail.

Pozew o rozwód z wyłącznej winy współmałżonka z powodu uzależnienia od alkoholu lub narkotyków można kupić klikając na ikonkę KUP TERAZ

Wzór pisma procesowego znajdujący się na stronie został napisany w przejrzysty sposób, ułatwiający jego samodzielne uzupełnienie o argumenty, dotyczące popełnionego przez Ciebie przestępstwa lub wykroczenia. Pod treścią każdego wzoru pisma procesowego znajduje się instrukcja postępowania w sprawie m.in. kiedy należy złożyć kupione przez Ciebie pismo, w jakiej formie oraz do jakiego organu należy je złożyć.

Jeżeli jednak chcesz, abym sprawdził Twoje pismo pod kątem merytorycznym oraz formalnym, jak również czy w swoim piśmie odpowiednio opisałeś wszystkie argumenty, możesz zamówić dodatkową usługę, jaką jest sprawdzenie napisanego przez Ciebie pisma, wówczas wyślij na adres [email protected], e-maila ze swoim wnioskiem wraz z potwierdzeniem wykonania przelewu na kwotę 300 zł.

Nr konta bankowego, na którego należy dokonać wpłaty kwoty 300 zł:

46 1140 2017 0000 4402 1288 4234

Odbiorca:

Kancelaria Adwokacka

Mariusz Stelmaszczyk

ul. Okrężna 11a

02-916 Warszawa

W ciągu 1 dnia roboczego dostaniesz ode mnie e-maila zwrotnego z ewentualnymi poprawkami do Twojego pisma oraz nowymi argumentami, których nie ująłeś w swoim piśmie.

Rozwód z alkoholikiem krok po kroku – Sprawdź wszystkie informacje

7 grudnia 2020

Rozwód z alkoholikiem – pozew rozwodowy z powodu alkoholizmu

Do najczęstszych powodów rozwodów należą przemoc domowa, niewierność, brak wsparcia, różnice charakterów, a także uzależnienie. Szacuje się, że ok. 23% rozpraw to rozwody z powodu alkoholu. Czy alkoholizm może być podstawą do zakończenia związku małżeńskim? Jak rozwieść się z alkoholikiem?

Rozwód z alkoholikiem krok po kroku

Choroba alkoholowa negatywnie wpływa na rodzinę oraz związek małżeński. Rozwód z alkoholikiem jest możliwy, jeśli uzależnienie przyczynia się do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Oznacza to, że wskutek nałogowego picia między małżonkami zniknęły wszelkie więzy duchowe, fizyczne oraz gospodarcze. Nałóg nie może być uznany za pretekst rozwodu, jeśli uzależnienie było następstwem wydarzenia, które bezpośrednio przyczyniło się do problemów małżeńskich.

Aby pozew o rozwód z winy męża alkoholika lub żony był skuteczny, należy przedstawić dowody w sprawie. Rozprawa z orzeczeniem winy jest dłuższa, ale ze względu na następstwa uzależnienia zwykle jest korzystniejsza dla strony pozywającej.

Mąż alkoholik – rozwód i dowody:

notatki policyjne z ewentualnych wezwań,

niebieska karta,

zeznania np. rodziny, sąsiadów,

dokumenty świadczące o konieczności leczenia choroby alkoholowej,

osobiste wyjaśnienia.

Jak rozmawiać z mężem alkoholikiem? – przeczytaj zanim zdecydujesz się na rozwód

Rozwód z alkoholikiem – podział majątku

Kwestie dotyczące podziału majątku są zwykle zależne od konkretnej sprawy sądowej i tak samo jest w przypadku rozwodu z alkoholikiem. Decyduje o tym przede wszystkim zdanie sędziego, sposób kształtowania się wspólnego majątku i wkład obu stron. Jeśli zachowanie alkoholika nie wpłynęło negatywnie na finanse, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego majątek powinien zostać podzielony po równo. Wiele może jednak zależeć od dowodów przedstawionych w trakcie rozwodu z alkoholikiem.

Separacja z winy męża alkoholika

Każda kobieta może się zdecydować na separację, jeśli nie jest gotowa na rozwód z alkoholikiem. Dzięki temu następuje rozdzielność majątkowa, lecz nie ma możliwość ponownego zamążpójścia w przeciwieństwie do rozwodu z alkoholikiem. Warto również pamiętać, że separacja nie zawsze musi zostać przyjęta przez sąd, jeśli procedura ta mogłaby negatywnie wpłynąć na życie małoletnich dzieci.

Wniosek o eksmisję męża alkoholika

Eksmisja możliwa jest wyłącznie wskutek rozwodu z powodu alkoholu lub separacji. Zawsze orzeka to sąd. Nie jest to wydarzenie częste, ponieważ wymaga dowodów, które wskazują, iż zachowanie małżonka nie umożliwia wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego w sposób nieodbiegający od normy. Dotyczy to szczególnie zdarzeń zagrażających życiu oraz zdrowiu członków rodziny.

Rozwód z alkoholikiem i wymeldowanie

Rozwód z powodu alkoholu nie zawsze musi oznaczać wymeldowanie męża alkoholika lub żony. Obie strony mają takie same prawa do mieszkania. Inaczej może orzec wyłącznie sąd w trakcie rozwodu z alkoholikiem lub separacji. Nie jest to jednak obligatoryjne.

Jak napisać pozew o rozwód z alkoholikiem?

Rozwód z alkoholikiem jest trudny nie tylko dla żony alkoholika, ale także dzieci i najbliższej rodziny. Aby rozprawa trwała jak najkrócej, warto prawidłowo przygotować wszelkie dokumenty i dokładnie opisać sytuację.

Pozew o rozwód – alkoholizm wzór:

czas trwania uzależnienia małżonka,

częstotliwość spożywania alkoholu,

skutki nałogu – np. kłótnie, agresja po alkoholu, wyładowywanie emocji na dzieciach,

chęć wprowadzenia zmian ze strony alkoholika i efekty lub ich brak,

wpływ choroby alkoholowej na funkcjonowanie rodziny i dzieci,

zmiany finansowe i społeczne.

Istotne są również wszelkie dowody w przypadku, gdy został złożony pozew o rozwód z winy męża alkoholika lub żony.

Życie po rozwodzie z alkoholikiem

Niektórzy żałują rozwodu z powodu alkoholu. Z czasem doskwiera tęsknota, a miłe niegdyś wspomnienia powracają jak bumerang. Trwanie w małżeństwie z osobą uzależnioną, która nie dostrzega problemu i nie chce się leczyć, nigdy nie jest dobrym wyborem. Rozwód z alkoholikiem, czy też osobą zdrową bez zaburzeń zawsze należy do trudnych decyzji. W takich chwilach lepiej nie myśleć o przeszłości. Mózg potrafi oszukiwać człowieka i filtrować wspomnienia pozostawiając wyłącznie te pozytywne w danej chwili. Życie z alkoholikiem w domu często wiąże się ze współuzależnieniem, z którym trudno sobie poradzić nawet po rozwodzie z powodu alkoholu. Terapia może być w takiej sytuacji potrzebna, ale nie musi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Adwokat Lublin tel. 500-506-506, Adam Bernau

Poniżej przedstawiony został wzór pozwu o rozwód z orzekaniem o winie. Zawiera on konieczne elementy i przykładową sytuację, co pomoże lepiej ustalić jak napisać pozew o rozwód w swojej indywidualnej sprawie.

Lublin, dnia 23 stycznia 2015 roku

Sąd Okręgowy w Lublinie

III Wydział Cywilny Rodzinny

Powódka : Anna Magdalena Nowak

PESEL …………………….

adres……………………….

Pozwany: Mariusz Kazimierz Nowak

PESEL …………………….

adres……………………….

Pozew o rozwód (wzór pozwu o rozwód)

W imieniu własnym wnoszę o :

1) rozwiązanie związku małżeńskiego Anny Magdaleny Nowak z domu Capała i Mariusza Kazimierza Nowaka zawartego w dniu 18 kwietnia 2009 roku, zapisanego w księdze małżeństw Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie za nr 000/2009 przez rozwód – z winy pozwanego;

2) powierzenie wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką Magdaleną Moniką Nowak ur. 27 sierpnia 2010 roku matce i przy niej ustalenie miejsca zamieszkania dziecka, zaś pozwanemu ograniczenie tej władzy do możliwości dowiadywania się o stan zdrowia dziecka, postępy w nauce;

3) zobowiązanie obu stron do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania wspólnego, małoletniego dziecka i z tego tytułu zasądzenie od pozwanego Mariusza Kazimierza Nowaka na rzecz jego małoletniej córki Magdaleny Moniki Nowak ur. 27 sierpnia 2010 roku alimenty w kwocie po 500 (pięćset) złotych miesięcznie, płatne do 10-go każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat, poczynając od dnia uprawomocnienia się wyroku, do rąk matki dziecka Anny Magdaleny Nowak;

4) ustalenie kontaktów pozwanego z małoletnią córką poprzez odwiedziny w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 10.00 do 18.00 z możliwością zabierania dziecka na spacer;

5) dopuszczenie dowodu z zeznań świadków:

Imię, nazwisko, adres, Imię, nazwisko, adres,

na okoliczności przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego, sytuacji małoletniej córki Stron, wydatków koniecznych na utrzymanie dziecka.

6) zwolnienie powódki od kosztów sądowych w postaci opłaty od pozwu.

Uzasadnienie (wzór pozwu o rozwód)

Strony zawarły związek małżeński w dniu 18 kwietnia 2009 r. przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie.

Dowód: odpis skrócony aktu małżeństwa.

Z małżeństwa tego urodziła się córka Magdalena Monika Nowak.

Dowód: odpis skrócony aktu urodzenia córki.

Strony nie mieszkają wspólnie. Od 5 lat stosunki małżeńskie ulegały stopniowemu pogarszaniu. Było to wynikiem nadużywania alkoholu przez pozwanego, który będąc w stanie nietrzeźwości zachowywał się agresywnie zarówno wobec powódki jak i małoletniej córki, używał wobec nich słów powszechnie uznawanych za obelżywe. W 2012 roku na skutek eskalacji nagannych działań Pozwanego Powódka złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 1 marca 2013 r. sygn. akt IV K 000/12 oskarżony Mariusz Nowak został uznany winnym tego, że w okresie od stycznia 2011 r. do 26 września 2012 r. w Lublinie znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną i córką w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał w domu awantury domowe, w czasie których wyzywał żonę i córkę słowami wulgarnymi, popychał i groził zabójstwem, wypędzał z domu. Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec oskarżonego na okres lat 2 i zobowiązał go do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

Dowód: odpis wyroku z dnia 1 marca 2013 r. sygn. akt IV K 000/12.

Na skutek alkoholizmu pozwany często zmieniał pracę. Nie przyczynia się do utrzymania gospodarstwa domowego, nie można oczekiwać od niego jakiejkolwiek pomocy, nie dba o więzi rodzinne. Ostatnie wspólne wakacje strony spędziły w 2010 r. Bezpośrednią pieczę nad córką stron sprawuje powódka.

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił 2 lata temu i od tego czasu strony nie prowadzą wspólnego gospodarstwa. Swoim zachowaniem pozwany spowodował, że strony nie utrzymują więzi fizycznej i gospodarczej. Powódka nie kocha pozwanego. Nie dostrzega ona również jakiejkolwiek możliwości pogodzenia się z pozwanym.

Ustalenie kontaktów pozwanego z małoletnią córką poprzez odwiedziny bądź zabieranie jej na spacer dwa razy w miesiącu w godzinach od 10.00 – 18.00 odpowiada obecnemu zainteresowaniu, jakie wykazuje pozwany wobec córki.

Kwota z tytułu alimentów jest stosowna do zarobkowych i majątkowych możliwości pozwanego i odpowiada wydatkom związanym z potrzebami dziecka. Pozwany zarabia ok. 1500 złotych, a powódka na utrzymanie siebie i córki ma 1200 zł.

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych uzasadniony jest tym, że powódka nie jest w stanie ich ponieść, bez uszczerbku koniecznego utrzymania siebie oraz córki.

Dowód: oświadczenie o stanie majątkowym.

W sytuacji tu przedstawionej żądania powódki są usprawiedliwione.

Podpis

Załączniki:

odpis skrócony aktu małżeństwa,

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,

odpis wyroku w sprawie karnej z dnia 1 marca 2013 r. sygn. akt IV K 000/12.

oświadczenie o stanie majątkowym Powódki,

odpis pozwu wraz z załącznikami (czyli do sądu składamy łącznie dwa egzemplarze pozwu o rozwód i kserokopie załączników, tj. załączonych dokumentów np. akt urodzenia, małżeństwa, faktury VAT jeśli jest spór co do wysokości alimentów na dziecko, innych dokumentów wskazujących na wydatki na dziecko np. dokumentacja medyczna, oraz innych dokumentów wskazujących np. na winę pozwanego).

Przedstawiony powyżej wzór pozwu o rozwód zawiera fikcyjne dane i hipotetyczną sytuację.

Warto również zapoznać się z artykułami prawników dotyczącymi rozwodu z orzekaniem o winie oraz o samym rozwodzie, gdzie adwokat wyjaśnia o czym musi rozstrzygnąć sąd rozpatrujący pozew rozwodowy i jakie warunki muszą być spełnione, aby sąd orzekł rozwód, czyli co musi być zawarte w pozwie sporządzonym osobiście lub przez adwokata i co będzie miało znaczenie przed sądem.

Konieczność udowodnienia

Rozwód z alkoholikiem – jak napisać pozew?

Rozwód z alkoholikiem – jak napisać pozew?

Przebudzenie – 23.12.2020

Rate this post

Rozwód z osobą nadużywającą alkoholu to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może nas spotkać. Obok trudnych emocji związanych z odchodzeniem od osoby uzależnionej, pojawia się w głowie mnóstwo ważnych pytań. Co zawrzeć w pozwie? Jak udowodnić winę małżonka? Jak przebiega podział majątku? Obok tego pojawiają się też pytania innej natury… o pomoc dla uzależnionego. Poniżej zbiór istotnych informacji.

Rozwód z powodu alkoholizmu – jakie informacje należy zawrzeć w pozwie?

Ważne jest opisanie, od kiedy zaczęły się problemy z alkoholem w waszej rodzinie, a także to, jak często osoba uzależniona sięga po kieliszek. Jest to bardzo ważna informacja, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie “kultura” picia jest tak głęboko zakorzeniona, że nawet na znaczące ilości przymykamy oko.

Koniecznie określamy, czy towarzyszą temu inne zdarzenia, jak awantury, czy też przemoc domowa wobec Ciebie lub dzieci. Istotne jest opisanie różnic w zachowaniu małżonka w sytuacji, kiedy jest trzeźwy i po spożyciu alkoholu. Opisz kłopoty finansowe, jakie powoduje nadużywanie alkoholu, a także reakcje dzieci. Nieodzowna jest też informacja o tym, czy uzależniony małżonek podejmuje próby wyjścia z nałogu i z jakim skutkiem.

Jak wygląda udowodnienie alkoholizmu małżonka?

Sam fakt nadużywania alkoholu nie wystarczy, by udzielić rozwodu. Może się przecież zdarzyć tak, że zależy Wam jeszcze na sobie nawzajem, uzależniony małżonek próbuje wyleczyć się z nałogu i wykazuje w tym znaczące postępy. Wówczas jest to sytuacja, w której Wasze małżeństwo ma nie najgorsze rokowania. Aby zatem możliwe było uzyskanie rozwodu, konieczne jest udowodnienie, że nie ma między wami więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Krótko mówiąc, nie ma przesłanek ku temu, by ratować Wasze małżeństwo. Jakie mogą być dowody?

notatki z interwencji policyjnych,

wyniki obdukcji lekarskich,

nagrania ukazujące zachowania pijanego małżonka,

zeznania świadków,

wyroki z poprzednich spraw np. o przemoc domową,

dokumentacja z terapii alkoholowej (jeśli jest).

Zatrzymując się na chwilę przy ostatnim punkcie, informacje w dokumentacji z ośrodka mogą potwierdzać progres w wychodzeniu z choroby alkoholowej, konieczne zatem będzie udowodnienie, że ów progres się nie utrzymał. Dowodem mogą być również fotografie, na których widać agresywne zachowania małżonka pod wpływem alkoholu.

Jak wygląda podział majątku?

Czy osoba uzależniona od alkoholu może zostać bez majątku? Tutaj także konieczne jest wykazanie, że osoba uzależniona nie dba o wspólny majątek, powoduje znaczne straty w budżecie finansowym, a jego ogólne zachowanie znacząco utrudnia lub wręcz uniemożliwia funkcjonowanie na godziwym finansowo poziomie.

Wówczas sąd może zdecydować, że osobie niewinnej przypadnie większa część majątku, przy czym ustalenie proporcji podziału zależy od tego, jak wielkie straty powoduje osoba uzależniona.

Skierowanie na odwyk – czy warto próbować?

Są sytuacje, w których osoba uzależniona rzeczywiście ma szansę na wyjście z nałogu. Aby jednak tak się stało, potrzebna jest szybka reakcja, duża samoświadomość i silna motywacja do wyjścia z nałogu, a przede wszystkim wsparcie od rodziny. Gdy osoba uzależniona czuje wsparcie ze strony bliskich, jej szanse na powrót do zdrowia znacznie wzrastają. Pamiętajmy też o tym, że jeśli sąd zauważy możliwość wyjścia z nałogu, może nie udzielić rozwodu, gdyż może to zostać uznane za szansę uratowania małżeństwa.

Decyzja o pójściu na odwyk rzadko jest podejmowana samodzielnie. Kluczowe jest znalezienie miejsca z profesjonalnym podejściem, a przede wszystkim takiego, w którym uzależniony poczuje się bezpiecznie.

Osoby borykające się z uzależnieniami, często mają niskie poczucie własnej wartości, zatem konieczne jest znalezienie miejsca, w którym otoczone zostaną specjalistami z właściwym podejściem. Jednym z takich miejsc jest Ośrodek Przebudzenie, w którym nie tylko pomagamy wyjść z nałogu, lecz też udzielamy wsparcia psychologicznego nałogowcom i ich rodzinom, gdyż one również muszą wiedzieć, jak funkcjonować z osobą po odwyku, by jak najbardziej umocnić skutki terapii.

Alkohol przyczyną rozwodu, rozwód z alkoholikiem?

Alkohol przyczyną rozwodu, rozwód z alkoholikiem?

Nałóg bardzo często staje się przyczyną rozpadu małżeństwa. Samo spożywanie nadmiernych ilości alkoholu nie stanowi zwykle głównego problemu. To agresja i inne zachowania wiążące się z chorobą alkoholową sprawiają, że jedno z małżonków zaczyna myśleć aby wziąć rozwód z alkoholikiem. Czy alkoholizm może być podstawą do formalnego rozwiązania związku małżeńskiego?

Kiedy alkoholizm może być przyczyną rozwodu?

Alkoholizm bez zwątpienia wpływa negatywnie na związek małżeński i całą rodzinę osoby uzależnionej. Warto wiedzieć jednak, że aby został on uznany za podstawę udzielenia rozwodu, musi przyczyniać się do “zupełnego i trwałego rozkładu pożycia”. Co to oznacza? O alkoholizmie jako przyczynie rozwodu można mówić wtedy, kiedy na skutek nałogowego picia pomiędzy małżonkami przestały istnieć jakiekolwiek więzy gospodarcze, duchowe i fizyczne. Należy wspomnieć przy tym, że choroba alkoholowa nie zostanie uznana za powód do rozwodu, jeśli uzależnienie od alkoholu nastąpiło wskutek wydarzenia, które już wcześniej przyczyniło się do problemów małżeńskich.

Separacja zamiast rozwodu

Kiedy kobieta lub mężczyzna chcą rozstać się z powodu alkoholizmu, jednak nie są gotowi na rozwód z alkoholikiem, mogą zdecydować się na separację. Jeśli separacja zostanie uznana przez sąd, nastąpi rozdzielność majątkowa, dzięki której druga strona nie zostanie obarczona ewentualnymi konsekwencjami finansowymi zachowań małżonka pod wpływem alkoholu. W przypadku separacji niemożliwe jest jednak ponowne zamążpójście. Ponadto, sąd może nie wyrazić zgody na separację, jeśli stwierdzi, że procedura wpłynie negatywnie na życie małoletnich dzieci.

Jak rozwieść się z alkoholikiem?

Współmałżonek, który chce rozwieść się z powodu alkoholizmu, musi sporządzić pozew o rozwód. Uwzględnia w nim informacje dotyczące czasu trwania uzależnienia męża lub żony, częstotliwości spożywania alkoholu oraz wszelkich skutków nałogu. W pozwie należy wymienić takie zachowania, jak kłótnie, wyładowywanie emocji na dzieciach czy wybuchy agresji. Konieczne jest podkreślenie negatywnego wpływu alkoholizmu na funkcjonowanie całej rodziny, w tym zwłaszcza na rozwój dzieci. Warto wspomnieć też o negatywnych zmianach finansowych i społecznych, jakie wiążą się z nałogiem współmałżonka. Jeśli alkoholik próbował walczyć z nałogiem i nie odniósł w tym zakresie żadnych sukcesów, to również można opisać takie zachowanie w treści pozwu rozwodowego.

Jeśli pozew o rozwód z winy małżonka ma być skuteczny, konieczne będzie przedstawienie dowodów w sprawie. Mogą to być między innymi własne wyjaśnienia, notatki policyjne z wezwań, zeznania rodziny lub sąsiadów, niebieska karta lub wszelkie dokumenty świadczące o potrzebie leczenia choroby alkoholowej (np. skierowanie na terapię odwykową).

Jakie korzyści niesie uzyskanie rozwodu z orzeczeniem winy?

Rozprawa z orzeczeniem winy jednego z małżonków trwa dłużej, przez co jest trudniejsza dla całej rodziny, której dotyczy. Warto jednak postarać się o rozwód z orzeczeniem winy męża lub żony alkoholika, ponieważ ułatwia to między innymi uzyskanie nakazu eksmisji współmałżonka. Eksmisja następuje wyłącznie wskutek rozwodu lub separacji – decyduje o tym sąd na podstawie przedstawionych dowodów. Jeśli nie wskazują one na to, że zachowanie współmałżonka nadużywającego alkoholu uniemożliwia wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, sąd nie musi podejmować decyzji o eksmisji. Podobnie jest również z koniecznością wymeldowania – obie strony małżeństwa mają bowiem takie same prawa do mieszkania w lokalu, które należy do wspólnoty majątkowej. Sąd może zdecydować o wymeldowaniu/eksmisji męża lub żony alkoholika, jeśli jego obecność w domu rodzinnym zagraża zdrowiu i życiu drugiego współmałżonka oraz dzieci.

Podział majątku a rozwód z alkoholikiem

Podział majątku w przypadku rozwodów, których przyczyną jest alkohol, nie podlega regułom. Decyzje sądu zależą od faktów ustalonych w ramach konkretnej rozprawy. Podstawą orzeczenia sądu w takiej sprawie jest przede wszystkim wkład obu stron i sposób kształtowania się majątku wspólnego. Jeżeli z zebranych dowodów wynika, że zachowanie współmałżonka alkoholika nie wpływa negatywnie na rodzinne finanse, to majątek powinien zostać podzielony po równo. Kluczowe jest zatem udowodnienie, że nadużywający alkoholu mąż lub żona trwoni pieniądze, przez co uniemożliwia rodzinie normalne funkcjonowanie.

Rozwód z “wysoko funkcjonującym alkoholikiem”

Zdarza się, że alkoholik bardzo dobrze ukrywa swoją chorobę. Jest zadbany, ma dobrą pracę, utrzymuje relacje społeczne, skutecznie oddziela swoją karierę od nałogu i nikt z jego otoczenia, nie zdaje sobie sprawy, że ma on problem z uzależnieniem. Udowodnienie przed sądem, że współmałżonek faktycznie nadużywa alkoholu jest w takim przypadku szczególnie trudne. Uzyskanie rozwodu nie jest jednak niemożliwe również w takiej sytuacji. Należy zastanowić się bowiem, czy alkoholizm popycha męża lub żonę do przemocy domowej, w tym również przemocy psychicznej. W takich okolicznościach strona poszkodowana może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Takie zawiadomienie będzie jednym z dowodów w postępowaniu rozwodowym z orzeczeniem o winie. Poza tym, dowodami w sprawie mogą być także zeznania świadków – rodziny i przyjaciół, przed którymi nie powinno się ukrywać uzależnienia współmałżonka.

Jak wnieść dowody do sprawy rozwodowej?

Rozprawa rozwodowa z powodu alkoholizmu opiera się z reguły przede wszystkim na zeznaniach świadków i dowodach w postaci dokumentacji, która potwierdza chorobę alkoholową współmałżonka. Aby skorzystać z pomocy świadków, czyli sąsiadów, rodziny czy przyjaciół, należy włączyć ich do postępowania sądowego poprzez umieszczenie stosownego wniosku w pozwie rozwodowym. Wymagane jest podanie danych świadka, którego zeznania mają zostać wykorzystane w rozprawie. Konieczne jest także wskazanie okoliczności powołania zeznań danej osoby, np. okoliczność udowodnienia stosowanej przez alkoholika przemocy domowej. Podobnie jest w przypadku chęci włączenia do dowodów dokumentacji lekarskiej. W tym przypadku również wymagane jest złożenie wniosku o dopuszczenie dowodu do sprawy. Najczęściej umieszcza się je już w pozwie rozwodowym, jednak niewykluczone jest również złożenie wniosku dowodowego ustnie w toku rozprawy lub w osobnym piśmie procesowym.

Więcej na temat spraw rozwodowych prowadzonych przez naszą kancelarię tutaj.

Jak udowodnić, że małżonek jest alkoholikiem?

Problemy alkoholowe są dosyć często spotykaną przyczyną rozwodów w Polsce. Pojawienie się uzależnienia od alkoholu, choć istotne dla sprawy rozwodowej, samo z siebie nie przesądzi o rozwiązaniu małżeństwa. Jak więc wykazać, że alkoholizm doprowadził do rozkładu pożycia małżeńskiego?

Rozwód z winy alkoholika

Każde uzależnienie może być potencjalną przyczyną rozwodu – do najczęściej spotykanych zaliczamy przy tym problem z alkoholem, narkotykami, lekami lub hazardem. Istotne jest jednak, aby alkoholizm był bezpośrednią przyczyną trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

W przeciwnym wypadku, jeśli małżeństwo da się uratować stosując np. terapię psychologiczną, sąd nie orzeknie rozwodu. Trwałość i zupełność rozkładu pożycia oznacza w tym przypadku, że związku nie da się już uratować.

Zasadniczy problem pojawiający się z alkoholizmem, jako przyczyną rozwodową jest taki, że nie zawsze łatwo jest go udowodnić przed sądem. Osoby uzależnione od alkoholu często negują swój problem i nie współpracują na sali sądowej.

Małżonek, który chciałby rozstać się z alkoholikiem nierzadko napotyka trudności podczas postępowania sądowego – jak bowiem przekonać sąd o tym, że ktoś nadużywa alkoholu i doprowadziło to do rozpadu związku? Słowa czasami mogą nie wystarczyć.

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Art. 57 §1 KRO

Jak udowodnić winę rozwodową?

Jeśli rozwód miałby zostać orzeczony bez winy któregokolwiek z małżonków, to sprawa nie powinna być trudna. Zdarzają się bowiem przypadki, w których uzależniony od alkoholu zgadza się na rozstanie i bez problemu zgodzi się na szybki rozwód. Życie pisze jednak różne scenariusze i alkoholicy nie zawsze są tak ugodowi, jakbyśmy chcieli.

Alkoholizm, który doprowadził do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego z pewnością będzie wystarczającą przesłanką rozwodową dla sądu, o ile oczywiście związek pomiędzy uzależnieniem a rozpadem związku zostanie udowodniony.

Jak tego dokonać? Przydatne będą oczywiście wszelkiego rodzaju zaświadczenia lekarskie i historia choroby. W nielicznych przypadkach udaje się zdobyć tego rodzaju dokumentację – część alkoholików podejmuje bowiem próby leczenia w różnego rodzaju ośrodkach. Nie ma przy tym znaczenia, czy leczenie uzależnienia miało miejsce w publicznej placówce opieki zdrowotnej czy też w prywatnym ośrodku.

Przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Art. 227 KPC

Czy dokumentacja medyczna wystarczy do udowodnienia uzależnienia?

Odpowiadając na powyższe pytanie – niestety nie zawsze. Spora część alkoholików nie podejmuje żadnych prób leczenia, część zaś będzie dysponowała zaświadczeniami o rzekomo udanej terapii (która z czasem przestała być skuteczna). Czy w takim przypadku szanse na uzyskanie rozwodu są przekreślone? Nie, ponieważ zamiast dokumentacji medycznej można wykorzystać inne środki, takie jak choćby zeznania świadków, a niekiedy nawet i dokumentacja policyjna.

Uzależnienie od alkoholu bardzo często wiąże się z domowymi awanturami i przemocą. Jeśli do takich zdarzeń dochodzi w miarę często i regularnie, sąsiedzi lub znajomi z pewnością będą w stanie pomóc udowodnić winę alkoholika w sądzie. Obdukcje lekarskie lub raporty policyjne także będą wartościowymi materiałami, które potwierdzą wersję niewinnego małżonka.

W przypadku, gdy z alkoholizmem związane jest trwonienie majątku wspólnego, zeznania świadków również będą bardzo przydatne.

Jak powołać świadka w sprawie rozwodowej?

Aby skorzystać z pomocy świadków na rozprawie rozwodowej, należy ich odpowiednio włączyć do postępowania sądowego. Robi się to najczęściej poprzez umieszczenie stosownego wniosku dowodowego już w pozwie rozwodowym. Podajemy wówczas dane świadka (wraz z danymi adresowymi), którego zeznania chcielibyśmy wykorzystać. Istotne jest także wskazanie na jaką okoliczność powołujemy zeznania danej osoby np. na okoliczność udowodnienia choroby alkoholowej małżonka lub stosowania przez niego przemocy domowej.

Podobnie postępujemy w przypadku dokumentacji potwierdzającej uzależnienie od alkoholu – w pozwie rozwodowym wpisujemy wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu np. z dokumentacji lekarskiej świadczącej o chorobie alkoholowej małżonka.

Wnioski dowodowe mogą być także składane ustnie w toku rozprawy, ewentualnie w osobnych pismach procesowych składanych w toku postępowania. Najczęstszą praktyką jest jednak umieszczanie ich w pozwie rozwodowym, czyli na pierwszym etapie sprawy.

Czy sąd uwzględni wnioski dowodowe?

Co do zasady prawie wszystkie wnioski dowodowe są uwzględnianie przez sądy. Jeżeli jednak uzna, że dana kwestia została już w sposób dostateczny udowodniona lub Twój dowód zmierza jedynie do spowodowania zwłoki w postępowaniu, wniosek nie będzie uwzględniony. Podobnie niedopuszczalne jest prowadzenie dowodów na fakt, który nie ma istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Odnosząc powyższe do kwestii udowodnienia alkoholizmu małżonka na sprawie rozwodowej, powoływanie 30 świadków na jedną okoliczność nie ma większego sensu i tylko znacząco wydłużyłoby postępowanie sądowe. Podobnie będzie ze zbyt dużą dokumentacją medyczną – nie ma sensu powoływać wszystkich zaświadczeń lekarskich, jeśli nie wymaga tego dana sprawa.

Strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Sąd może dopuścić dowód niewskazany przez stronę. Art. 232 KPC

Czy adwokat jest potrzebny przy rozwodzie?

Ocena co może być przydatne do udowodnienia alkoholizmu małżonka na sprawie rozwodowej nie jest aż taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Z uzależnieniem wiąże się bowiem szereg różnych innych okoliczności, a to wymaga zastosowania odpowiedniej taktyki procesowej. W jednej sprawie wystarczające będzie zwykłe zeznanie świadka, w innej zaś potrzebna dokumentacja medyczna.

Samodzielne rozstrzyganie o wnioskach dowodowych i próba ich sformułowania nie będzie dobrym pomysłem, gdy nie ma się doświadczenia procesowego. Warto więc pomyśleć o pomocy profesjonalisty – adwokat będzie w stanie sporządzić listę koniecznych wniosków dowodowych w danej sprawie rozwodowej, dopiero jednak po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności.

Rozwód z alkoholikiem – omawia adwokat Grzegorz Szymczyk

W treści publikacji: rozwód z orzeczeniem winy lub bez winy, zawinienie, roszczenia alimentacyjne przy rozwodzie, wina a podział majątku wspólnego, koszty sądowe ….

Rozwód z alkoholikiem 💔

Nadużywanie alkoholu jest niezwykle poważnym problemem społecznym, który odbija się również na funkcjonowaniu wielu rodzin. Co więcej, uzależnienie od alkoholu mężczyzny nierzadko prowadzi do rozwodu i to właśnie z jego winy. Osoba uzależniona może bowiem zachowywać się agresywnie, także wobec swoich dzieci, co stanowi zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia. Jak przygotować się do rozstania w takiej sytuacji? Jak przeprowadzić rozwód z alkoholikiem? O tym przeczytasz w moim kolejnym artykule „Rozwód z alkoholikiem”.

Jeśli planujesz rozwód z alkoholikiem, to jestem w stanie Ci pomóc. Przeprowadziłam już bardzo wiele rozwodów, w których głównym problemem był alkohol. Udzielam odpłatnych konsultacji dla klientów z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z ofertą mojej Kancelarii ( Adwokat Rozwody Poznań ) oraz do kontaktu.

Imię i nazwisko

Numer telefonu

E-mail

Krótki opis sprawy

Δ

Rozwód z alkoholikiem – główne wnioski

Alkoholizm jest poważną chorobą, która może doprowadzić do rozpadu małżeństwa.

Jeżeli jesteś żoną alkoholika, z którym chcesz się rozstać, możesz wnieść o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy męża. Masz duże szanse na korzystne rozstrzygnięcie.

Możesz również zdecydować się na separację, aby mieć czas na podjęcie ostatecznej decyzji.

Wymeldowanie męża alkoholika nie stanowi rozwiązania problemu, konieczna jest eksmisja.

W postępowaniu o rozwód z alkoholikiem o winie męża alkoholika dużą rolę odgrywają dowody.

Rozwód z orzeczeniem o winie w rozpadzie pożycia małżeńskiego po stronie alkoholika nie ma wpływu na podział majątku, chyba że sąd uzna, iż tryb życia alkoholika doprowadził do powstania nierównych udziałów w majątku wspólnym.

Alkoholizm może również stanowić podstawę do uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego zwanego popularnie „rozwodem kościelnym”.

Mąż alkoholik – co robić?

Jeżeli jesteś żoną alkoholika, być może wierzysz, że uda Ci się mu pomóc w wyjściu z nałogu. Tego typu postawa jest bardzo szlachetna, jednakże walka z uzależnieniem nie jest prosta i zwyczajnie przerasta wiele osób. W związku z tym mogą pojawić się w Twojej głowie poważne wątpliwości dotyczące tego, czy warto dalej walczyć o małżeństwo. Być może coraz częściej będziesz myśleć o rozstaniu.

W pierwszej kolejności powinnaś skorzystać z pomocy terapeuty – specjalisty od uzależnień. Na rynku można znaleźć osoby, które pomagają wyjść z uzależnienia alkoholowego oraz doradzają rodzinom alkoholików, w jaki sposób postępować z alkoholikiem.

Niemniej największy ciężar wychodzenia z nałogu spoczywa na samym zainteresowanym. Nie rzucisz alkoholu zamiast Twojego męża. To Twój mąż musi chcieć wyjść z nałogu. Jeśli po jego stronie nie ma woli poprawy, to niejednokrotnie pozostaje rozstanie.

Kobiety, mające problem z mężem alkoholikiem zwykle decydują się na jedną z trzech poniższych możliwości:

Rozwód z alkoholikiem winy męża,

Separacja z mężem,

Wymeldowanie męża.

Opiszę je kolejno.

Rozwód z winy męża alkoholika

Pierwszym z rozwiązań, które jest zarazem najdalej idące w skutkach, jest wystąpienie do sądu z żądaniem rozwodu. Możesz to zrobić, jeżeli nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, a rozwód nie będzie sprzeczny z dobrem małoletnich dzieci oraz zasadami współżycia społecznego.

Aby móc wystąpić o rozwód, musisz przygotować pozew rozwodowy, czyli pismo, które rozpocznie postępowanie sądowe. Powinnaś w nim nie tylko sprecyzować swoje żądanie, ale też je uzasadnić. Możesz skorzystać też z mojej pomocy i zlecić mojej Kancelarii napisanie pozwu. To nie jest droga usługa. 😊

Niezwykle istotne są wszelkiego rodzaju dowody, szczególnie gdy występujesz o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy swojego męża. Mogą to być zeznania świadków, którzy znają Twoją sytuację, a więc członkowie rodziny, przyjaciele, a nawet sąsiedzi. Istotne będą także wszelkiego rodzaju dokumenty. W tym kontekście możemy wymienić na przykład notatki z interwencji policyjnych, jak również dokumentacja lekarska, czy też nagrania i fotografie. Wszystkie te dowody będą mieć niemałe znaczenie w postępowaniu sądowym i pozwolą Ci uzyskać orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy męża alkoholika.

Separacja z winy alkoholika

Jeżeli jednak nie masz zamiaru rozstawać się z mężem w sposób definitywny, możesz zdecydować się na separację. Możesz potraktować jej okres jako okazję do przemyślenia swojej sytuacji, a następnie podjęcia ostatecznej decyzji.

W tym celu również konieczne będzie złożenie pozwu o separację. Podobnie jak w przypadku żądania rozwodu musisz w nim przedstawić swoje stanowisko oraz je uzasadnić.

Jeżeli chodzi o środki dowodowe, tutaj także duże znaczenie będą mieć zeznania świadków oraz dokumenty. Dzięki nim będziesz mogła uzyskać orzeczenie separacji z wyłącznej winy swojego męża.

Wymeldowanie męża alkoholika

Wymeldowanie męża alkoholika nie stanowi rozwiązania problemu. Kwestia zameldowania ma bowiem wyłącznie znaczenie na gruncie prawa administracyjnego. Wymeldowanie męża nie wpłynie na jego prawo do mieszkania w Waszym domu. Mimo wymeldowania, nadal będzie mógł w nim mieszkać!

Gdybyś zatem chciała, aby Twój mąż opuścił mieszkanie, złóż wniosek o orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania w pozwie o rozwód z alkoholikiem albo o separację. Możesz też złożyć pozew o eksmisję.

Zobacz także: Eksmisja przy rozwodzie

Musisz mieć jednak świadomość, że eksmisja stanowi sytuację absolutnie wyjątkową. Oznacza to, że muszą istnieć ku temu naprawdę poważne powody. Może to być na przykład absolutnie naganne zachowanie alkoholika z punktu widzenia zasad współżycia społecznego – stosowanie przez niego przemocy fizycznej lub psychicznej.

Rozwód z alkoholikiem – od czego zacząć?

Zaczynasz zawsze od konsultacji z adwokatem. W czasie pierwszej konsultacji adwokat oceni Twoją sytuację i dokładnie poinstruuje Ci, co powinnaś zrobić w dalszej kolejności. Dobry adwokat oceni Twoje szanse w sądzie oraz pomoże Ci dobrać odpowiednie środki prawne, aby łatwiej przejść przez rozwód.

Jeśli chcesz, możesz skorzystać z konsultacji ze mną. Mam doświadczenie w prowadzeniu wielu takich spraw. Adwokat Marlena Słupińska-Strysik

W dalszej kolejności powinnaś dobrze przygotować się do postępowania sądowego. Przede wszystkim zastanów się nad materiałem dowodowym, który będzie przemawiał za podnoszonymi przez Ciebie twierdzeniami. Porozmawiaj z osobami, które mogłyby zostać Twoimi świadkami. Nikt nie zna historii Twojego małżeństwa lepiej niż najbliżsi – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, przyjaciele i znajomi. Możesz zapytać również sąsiadów, czy zgodziliby się zeznawać w sprawie. Być może widzieli oni Twojego męża pod wpływem alkoholu, może nawet słyszeli awantury przez niego wszczynane.

To jednak nie wszystko, zadbaj również o dokumenty. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, istotną rolę mogą odegrać notatki z interwencji policyjnych, jeżeli takie miały miejsce. Najczęściej dochodzi do nich, gdy alkoholik się awanturuje, stosuje przemoc wobec pozostałych domowników. To wcale nie są rzadkie sytuacje. Ludzie różnie zachowują się pod wpływem alkoholu, często stanowiąc zagrożenie.

Kiedy już masz to wszystko przygotowane, przyjdzie czas na przygotowanie pozwu rozwodowego. Możesz zrobić to sama lub zlecić to adwokatowi. Złożenie pozwu inicjuje Twoją sprawę rozwodową. Od tego momentu zaczyna się walka w sądzie.

Zdrada po alkoholu

Alkohol może mieć poważny wpływ na zachowanie danego człowieka. Wiele osób pod jego wpływem staje się bardziej odważnymi i podejmują działania, na które w normalnych warunkach nigdy by się nie zdecydowali. Z tego względu dość częstym zjawiskiem są zdrady dokonywane w stanie upojenia alkoholowego.

Osoby, które dopuściły się zdrady, nierzadko tłumaczą się, że nie miały pojęcia, co robią, że nie były świadomi swojego działania. Nie zawsze jest to jednak prawda, niektórzy bowiem celowo wprowadzają się w stan upojenia alkoholowego, aby następnie usprawiedliwić w ten sposób swoje zachowanie.

Pamiętaj! Alkohol nigdy nie jest usprawiedliwieniem zdrady. Z prawnego punktu widzenia, zdrada po alkoholu nie usprawiedliwia męża. Skoro mąż się upił i Cię zdradził, to poniesie na to odpowiedzialność. Grozi mu rozwód z orzeczeniem jego winy i dożywotnie alimenty na Ciebie.

Pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie męża alkoholika

Do tego, aby rozpocząć postępowanie o rozwód, zawsze konieczny jest pozew. Zanim jednak go przygotujesz, powinnaś dokładnie przeanalizować swoją sytuację, w czym może Ci pomóc adwokat lub radca prawny.

Przede wszystkim powinnaś zastanowić się nad swoim stanowiskiem w sprawie. Jeżeli decydujesz się na rozwód z orzeczeniem o winie męża alkoholika, niezbędne będą dowody na tę okoliczność. Pomyśl więc o świadkach oraz różnego rodzaju dokumentach. Omówiliśmy te zagadnienia wcześniej.

Pamiętaj również, że przygotowywany przez Ciebie pozew powinien spełniać wszystkie wymogi przewidziane przez ustawodawcę w Kodeksie postępowania cywilnego. Jeżeli więc nie jesteś pewna, jak napisać to pismo poprawnie, skorzystaj z pomocy prawnika. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogą okazać się kosztowne na sali sądowej.

Rozwód z winy męża a podział majątku

Sprawa o rozwód to bardzo często dopiero początek innych postępowań sądowych, które są niezbędne do ostatecznego rozstania pod względem prawnym. W kontekście rozwodu z orzekaniem o winie po stronie męża alkoholika pojawia się pytanie, czy okoliczność ta ma wpływ na przebieg postępowania o podział majątku oraz jego rozstrzygnięcie.

Otóż z punktu widzenia prawnego orzeczenie wyłącznej winy za rozpad pożycia małżeńskiego nie ma wpływu na kształt postępowania o podział majątku. Oznacza to, że procedura będzie wyglądać dokładnie tak samo, jak gdyby o kwestii winy orzeczono w inny sposób albo od niej odstąpiono podczas sprawy rozwodowej.

A jak wygląda sam podział majątku? Otóż małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia, wciąż ma prawo do sprawiedliwego podziału. Najczęściej majątek jest więc dzielony po połowie, chyba że istnieją podstawy do orzeczenia tak zwanych nierównych udziałów. Co może stanowić powód? Otóż w tym miejscu musimy wskazać na przykład wydawanie znacznych sum pieniędzy na alkohol, czy też prowadzenie hulaszczego trybu życia.

Jak widzisz, nierówny podział majątku po rozwodzie jest możliwy, ale nie jest łatwy do przeprowadzenia.

Mąż alkoholik a „rozwód kościelny”

Alkoholizm męża może być również powodem do uzyskania tak zwanego „rozwodu kościelnego”, a mówiąc prawidłowo, stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Aby tak się jednak stało, uzależnienie musi spełniać pewne warunki.

Musimy zwrócić uwagę, że alkoholizm jako taki nie stanowi przesłanki do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Może on jednak być przejawem niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Jest to o tyle istotne, że w prawie kanonicznym liczy się moment zawarcia związku małżeńskiego, a mówiąc precyzyjnie, wyrażenia zgody małżeńskiej. Powinno odbyć się to w sposób wolny od wszystkich wad przewidzianych w prawie.

Żeby uzależnienie od alkoholu mogło mieć wpływ na ważność wyrażonej zgody małżeńskiej, powinno ono istnieć jeszcze przed ślubem. Zdarza się bowiem, że osoby wychodzą z nałogu i przez długi czas nie spożywają alkoholu, jednakże po pewnym czasie do niego powracają, nawet go nadużywając. Taka sytuacja jak najbardziej może stanowić podstawę do uznania małżeństwa kościelnego za nieważne.

Istnieje również inna możliwość. Mianowicie małżeństwo z alkoholikiem można zawrzeć pod wpływem błędu. Ten ma wpływ na ważność zgody małżeńskiej, jeżeli jest istotny. Jak możemy zdefiniować to pojęcie? Otóż błąd jest istotny wówczas, gdy osoba, która zawiera małżeństwo, nie zdecydowałaby się na taki krok, kiedy znałaby prawdę. Z całą pewnością alkoholizm drugiej strony może stanowić taką okoliczność.

Jeżeli zdecydujesz się starać o stwierdzenie nieważności małżeństwa, musisz przygotować się na proces przed sądem kościelnym. Ma on jednak charakter pisemny, przez co jest on mniej obciążający emocjonalnie niż postępowanie o rozwód. Oczywiście strony są przesłuchiwane przez sąd, aczkolwiek pozostałe czynności dokonywane są za pomocą pism. Od wyroku sądu biskupiego przysługuje apelacja do trybunału wyższej instancji.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.

W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!

Adwokat

Marlena Słupińska-Strysik

e-mail: [email protected]

tel. 61 646 00 40

tel. 68 419 00 45

tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Alkoholizm jako wina w rozwodzie. Jak napisać uzasadnienie?

Alkoholizm to bardzo poważny problem i stanowi winę w rozpadzie małżeństwa.

Jak uzasadnić w pozwie przyczynę rozpadu małżeństwa w przypadku alkoholizmu? Zapraszam do zapoznania się z poniższym przykładem!

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE – ZOBACZ FILMIK – CO ZROBIŁA ŻONA ??? – FILMIK

Przykład uzasadnienia w pozwie

„W ocenie powoda główną przyczyną rozpadu jest alkoholizm żony. Pierwsze kłopoty małżeńskie rozpoczęły się____________. Żona nadużywała alkoholu. Pod jego wpływem wywoływała awantury, była agresywna, nie interesowała się dziećmi. Mimo leczenia sytuacja nie uległa zmianie, a problem alkoholowy powracał. Zachowania żony były przyczyną wielokrotnych interwencji policji.

Żona wówczas nie uczestniczyła w życiu rodzinnym, jak również nie przejawiała zainteresowania dziećmi. Celem ratowania małżeństwa powód namawiał żonę na terapię odwykową. Jednakże żona nie chciała skorzystać z profesjonalnej pomocy, twierdząc, że jej nie potrzebuje. W ocenie powoda małżeństwo jest związkiem martwym i bez perspektyw. Żona jest uzależniona od alkoholu i cierpi na dolegliwości psychiczne, które uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie w rodzinie. Według powoda orzeczenie rozwodu jest jedynym słusznym i celowym rozwiązaniem problemów małżeńskich.

Alkoholizm

Decyzję o rozwodzie powód podjął po głębokim przemyśleniu i jest to decyzja ostateczna. Dobro dzieci cierpi. Powód uważa, że kontakt matki z dziećmi jest dla nich niebezpieczny. Chcąc dobra dzieci, powód myśli o tym, jak codzienny widok pijanej matki wpłynie w przyszłości na dzieci.”

Niestety, prawda jest taka, że alkoholizm zabija nawet najlepsze małżeństwa…

Powyższe uzasadnienie jest oczywiście przykładowe. Pamiętaj, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie, dlatego jeśli masz problem, skontaktuj się z dobrym adwokatem.

Więcej przeczytasz

Rozwód z winy obu stron Kiedy jest to możliwe ? Czy to moja wina ?

Odmowa seksu a rozwód

Rozwód z alkoholikiem – omawia adwokat Grzegorz Szymczyk

W treści publikacji: rozwód z orzeczeniem winy lub bez winy, zawinienie, roszczenia alimentacyjne przy rozwodzie, wina a podział majątku wspólnego, koszty sądowe ….

Alkohol przyczyną rozwodu, rozwód z alkoholikiem?

Alkohol przyczyną rozwodu, rozwód z alkoholikiem?

Nałóg bardzo często staje się przyczyną rozpadu małżeństwa. Samo spożywanie nadmiernych ilości alkoholu nie stanowi zwykle głównego problemu. To agresja i inne zachowania wiążące się z chorobą alkoholową sprawiają, że jedno z małżonków zaczyna myśleć aby wziąć rozwód z alkoholikiem. Czy alkoholizm może być podstawą do formalnego rozwiązania związku małżeńskiego?

Kiedy alkoholizm może być przyczyną rozwodu?

Alkoholizm bez zwątpienia wpływa negatywnie na związek małżeński i całą rodzinę osoby uzależnionej. Warto wiedzieć jednak, że aby został on uznany za podstawę udzielenia rozwodu, musi przyczyniać się do “zupełnego i trwałego rozkładu pożycia”. Co to oznacza? O alkoholizmie jako przyczynie rozwodu można mówić wtedy, kiedy na skutek nałogowego picia pomiędzy małżonkami przestały istnieć jakiekolwiek więzy gospodarcze, duchowe i fizyczne. Należy wspomnieć przy tym, że choroba alkoholowa nie zostanie uznana za powód do rozwodu, jeśli uzależnienie od alkoholu nastąpiło wskutek wydarzenia, które już wcześniej przyczyniło się do problemów małżeńskich.

Separacja zamiast rozwodu

Kiedy kobieta lub mężczyzna chcą rozstać się z powodu alkoholizmu, jednak nie są gotowi na rozwód z alkoholikiem, mogą zdecydować się na separację. Jeśli separacja zostanie uznana przez sąd, nastąpi rozdzielność majątkowa, dzięki której druga strona nie zostanie obarczona ewentualnymi konsekwencjami finansowymi zachowań małżonka pod wpływem alkoholu. W przypadku separacji niemożliwe jest jednak ponowne zamążpójście. Ponadto, sąd może nie wyrazić zgody na separację, jeśli stwierdzi, że procedura wpłynie negatywnie na życie małoletnich dzieci.

Jak rozwieść się z alkoholikiem?

Współmałżonek, który chce rozwieść się z powodu alkoholizmu, musi sporządzić pozew o rozwód. Uwzględnia w nim informacje dotyczące czasu trwania uzależnienia męża lub żony, częstotliwości spożywania alkoholu oraz wszelkich skutków nałogu. W pozwie należy wymienić takie zachowania, jak kłótnie, wyładowywanie emocji na dzieciach czy wybuchy agresji. Konieczne jest podkreślenie negatywnego wpływu alkoholizmu na funkcjonowanie całej rodziny, w tym zwłaszcza na rozwój dzieci. Warto wspomnieć też o negatywnych zmianach finansowych i społecznych, jakie wiążą się z nałogiem współmałżonka. Jeśli alkoholik próbował walczyć z nałogiem i nie odniósł w tym zakresie żadnych sukcesów, to również można opisać takie zachowanie w treści pozwu rozwodowego.

Jeśli pozew o rozwód z winy małżonka ma być skuteczny, konieczne będzie przedstawienie dowodów w sprawie. Mogą to być między innymi własne wyjaśnienia, notatki policyjne z wezwań, zeznania rodziny lub sąsiadów, niebieska karta lub wszelkie dokumenty świadczące o potrzebie leczenia choroby alkoholowej (np. skierowanie na terapię odwykową).

Jakie korzyści niesie uzyskanie rozwodu z orzeczeniem winy?

Rozprawa z orzeczeniem winy jednego z małżonków trwa dłużej, przez co jest trudniejsza dla całej rodziny, której dotyczy. Warto jednak postarać się o rozwód z orzeczeniem winy męża lub żony alkoholika, ponieważ ułatwia to między innymi uzyskanie nakazu eksmisji współmałżonka. Eksmisja następuje wyłącznie wskutek rozwodu lub separacji – decyduje o tym sąd na podstawie przedstawionych dowodów. Jeśli nie wskazują one na to, że zachowanie współmałżonka nadużywającego alkoholu uniemożliwia wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, sąd nie musi podejmować decyzji o eksmisji. Podobnie jest również z koniecznością wymeldowania – obie strony małżeństwa mają bowiem takie same prawa do mieszkania w lokalu, które należy do wspólnoty majątkowej. Sąd może zdecydować o wymeldowaniu/eksmisji męża lub żony alkoholika, jeśli jego obecność w domu rodzinnym zagraża zdrowiu i życiu drugiego współmałżonka oraz dzieci.

Podział majątku a rozwód z alkoholikiem

Podział majątku w przypadku rozwodów, których przyczyną jest alkohol, nie podlega regułom. Decyzje sądu zależą od faktów ustalonych w ramach konkretnej rozprawy. Podstawą orzeczenia sądu w takiej sprawie jest przede wszystkim wkład obu stron i sposób kształtowania się majątku wspólnego. Jeżeli z zebranych dowodów wynika, że zachowanie współmałżonka alkoholika nie wpływa negatywnie na rodzinne finanse, to majątek powinien zostać podzielony po równo. Kluczowe jest zatem udowodnienie, że nadużywający alkoholu mąż lub żona trwoni pieniądze, przez co uniemożliwia rodzinie normalne funkcjonowanie.

Rozwód z “wysoko funkcjonującym alkoholikiem”

Zdarza się, że alkoholik bardzo dobrze ukrywa swoją chorobę. Jest zadbany, ma dobrą pracę, utrzymuje relacje społeczne, skutecznie oddziela swoją karierę od nałogu i nikt z jego otoczenia, nie zdaje sobie sprawy, że ma on problem z uzależnieniem. Udowodnienie przed sądem, że współmałżonek faktycznie nadużywa alkoholu jest w takim przypadku szczególnie trudne. Uzyskanie rozwodu nie jest jednak niemożliwe również w takiej sytuacji. Należy zastanowić się bowiem, czy alkoholizm popycha męża lub żonę do przemocy domowej, w tym również przemocy psychicznej. W takich okolicznościach strona poszkodowana może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Takie zawiadomienie będzie jednym z dowodów w postępowaniu rozwodowym z orzeczeniem o winie. Poza tym, dowodami w sprawie mogą być także zeznania świadków – rodziny i przyjaciół, przed którymi nie powinno się ukrywać uzależnienia współmałżonka.

Jak wnieść dowody do sprawy rozwodowej?

Rozprawa rozwodowa z powodu alkoholizmu opiera się z reguły przede wszystkim na zeznaniach świadków i dowodach w postaci dokumentacji, która potwierdza chorobę alkoholową współmałżonka. Aby skorzystać z pomocy świadków, czyli sąsiadów, rodziny czy przyjaciół, należy włączyć ich do postępowania sądowego poprzez umieszczenie stosownego wniosku w pozwie rozwodowym. Wymagane jest podanie danych świadka, którego zeznania mają zostać wykorzystane w rozprawie. Konieczne jest także wskazanie okoliczności powołania zeznań danej osoby, np. okoliczność udowodnienia stosowanej przez alkoholika przemocy domowej. Podobnie jest w przypadku chęci włączenia do dowodów dokumentacji lekarskiej. W tym przypadku również wymagane jest złożenie wniosku o dopuszczenie dowodu do sprawy. Najczęściej umieszcza się je już w pozwie rozwodowym, jednak niewykluczone jest również złożenie wniosku dowodowego ustnie w toku rozprawy lub w osobnym piśmie procesowym.

Więcej na temat spraw rozwodowych prowadzonych przez naszą kancelarię tutaj.

키워드에 대한 정보 pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór

다음은 Bing에서 pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Tweakmaster Pro 3.60 Serial | Tweakmaster 3.60 12 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.
See also  이사 를 영어 로 | 쓸만한 영어 - 코로나 시대 해외에서 이사할 때 필요한 생활 배경지식과 영어표현-영어회화/영어공부/영어표현 모든 답변

See also  Tech As A Service | The Six Steps In A Successful Tech Support Session: Customer Service Training 101 최근 답변 138개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?

  • rozwód
  • pozew o rozwód
  • pozew rozwodowy
  • rozwód z orzeczeniem o winie
  • wzór pozwu rozwodowego
  • sprawa rozwodowa
  • jak napisać pozew rozwodowy
  • pozew o rozwód z orzeczeniem o winie
  • Centrum Spraw Rozwodowych
  • adwokat rozwód Wrocław
  • Magdalena Bajsarowicz

Jak #napisać #pozew #o #rozwód #z #orzeczeniem #o #winie?


YouTube에서 pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie? | pozew o rozwód z orzeczeniem o winie alkoholizm wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment