Portal Dla Projektantów Mody | Xxiii Międzynarodowy Konkurs Dla Projektantów I Entuzjastów Mody \”Off Fashion\” Kielce 2022 상위 5개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “portal dla projektantów mody – XXIII Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody \”OFF Fashion\” Kielce 2022“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Portal Informacji Kulturalnej 이(가) 작성한 기사에는 조회수 357회 및 좋아요 5개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

portal dla projektantów mody 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 XXIII Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody \”OFF Fashion\” Kielce 2022 – portal dla projektantów mody 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#OffFashion2022 #KieleckieCentrumKultury #konkursdlaprojektantów
23 lipca 2022 r. Kielce po raz kolejny stały się polską stolicą mody. W Kieleckim Centrum Kultury na gali finałowej 23. Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody \”Off Fashion\” zgromadziły się rzesze twórców i entuzjastów mody offowej. W tym roku motywem przewodnim konkursu było hasło \”Życie jest piękne”, które miało zainspirować młodych, awangardowych twórców z różnych stron kraju.
Oprócz projektów zgłoszonych do konkursu, goście wieczoru mogli obejrzeć zjawiskową kolekcję ubrań dr. Pawła Węgrzyna.

portal dla projektantów mody 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Najlepsze strony o modzie! Top 11 polskich portali modowych …

Wystarczy przejść do zakładki “”Moda” na stronie, by znaleźć streetwearowe trendy z mnóstwem świetnych zdjęć, historie projektantów i domów mody …

+ 여기에 보기

Source: domodi.pl

Date Published: 5/6/2021

View: 8373

Moda – L’editorial – portal lifestylowy

… tak byś mogła cieszyć się najświeższą dozą inspiracji prosto od nietuzinkowych projektantów, polskich brandów i kultowych domów mody.

+ 더 읽기

Source: leditorial.pl

Date Published: 9/9/2021

View: 3933

Jak zostać projektantem mody? – Portal kobieco-lifestylowy

Coco Chanel, Vivienne Westwood, Karl Lagerferd – tych nazwisk nie trzeba przedstawiać żadnemu pasjonatowi mody, który wiąże swoją przyszłość …

+ 더 읽기

Source: portalkobiecy.pl

Date Published: 12/3/2021

View: 6240

Polscy projektanci na Alta Moda Roma ✔️ – Miasto Kobiet

Niezwykły pokaz sześciorga awangardowych projektantów mody z Polski odbył się 16 lipca w ramach prestiżowej imprezy Alta Moda Roma.

+ 여기를 클릭

Source: www.miastokobiet.pl

Date Published: 8/26/2022

View: 1813

Najbardziej znani projektanci mody. 28 nazwisk, które rządzą …

Ile zarabia projektant mody? Stawki uzależnione są od trybu pracy designera, kraju, a także skali i prestiżu firmy. Według portalu wynagrodzenia …

+ 여기에 보기

Source: avanti24.pl

Date Published: 11/15/2021

View: 6087

TOP 20: Projektanci mody z Ukrainy, których trzeba znać

Po designerach przyszła pora na projektantów mody. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych i najbardziej popularnych marek modowych …

+ 더 읽기

Source: www.propertydesign.pl

Date Published: 2/2/2022

View: 1251

Forum Mody to idea i przestrzeń dla młodych, polskich …

Forum Mody to ea i przestrzeń dla młodych, polskich projektantów i marek. … ModaiJa.Pl – Portal Nowoczesnej Kobiety – to cały Świat Kobiet w pigułce.

+ 여기에 더 보기

Source: co.pinterest.com

Date Published: 5/3/2022

View: 9758

Projektant mody – CIOP

Projektant mody zajmuje się tworzeniem odzieży (użytkowej lub artystycznej) oraz dodatków (np. torebek, butów, nakryć głowy, biżuterii). Praca projektanta …

+ 여기에 보기

Source: www.ciop.pl

Date Published: 5/29/2022

View: 8918

Skąd współcześni projektanci czerpią inspiracje?

Chciałoby się zmodyfikować słowa piosenki i w kontekście mody powiedzieć: … bo moda powraca i powinnyśmy być projektantom za to wdzięczni.

+ 여기에 보기

Source: www.skarbiec.biz

Date Published: 7/6/2022

View: 262

주제와 관련된 이미지 portal dla projektantów mody

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 XXIII Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody \”OFF Fashion\” Kielce 2022. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

XXIII Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody \
XXIII Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody \”OFF Fashion\” Kielce 2022

주제에 대한 기사 평가 portal dla projektantów mody

  • Author: Portal Informacji Kulturalnej
  • Views: 조회수 357회
  • Likes: 좋아요 5개
  • Date Published: 2022. 7. 27.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=n-fl3pH_ZqI

Najlepsze strony o modzie! Top 11 polskich portali modowych, które musisz znać [RANKING]

Strony o modzie – dlaczego warto znać i śledzić polskie portale modowe?>

Na domodi.pl codziennie publikujemy pomysły na stylizacje, porady dotyczące zasad dress code’u i doboru ubrań do sylwetki. W naszej internetowej galerii czekają na Ciebie setki tysięcy produktów z różnych sklepów online. A strona Domodi jest pierwszą, która wyświetli Ci się w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu hasła “moda”. Nie ukrywamy jednak, że bacznie śledzimy najlepsze, polskie portale o modzie pełne inspiracji, relacji z pokazów, informacji o ciekawych kampaniach czy zdjęć streetstyle ze światowych stolic mody. Ty również lubisz być na bieżąco z trendami z wybiegów? Chcesz wiedzieć, co się nosi na ulicach Londynu czy Nowego Jorku? A może szukasz pomysłów na nowe stylizacje? Sprawdź ciekawe strony o modzie w rankingu 2020, które wraz z Domodi tworzą kompendium wiedzy na temat świata fashion!

Ranking najlepszych polskich portali o modzie – te strony są najpopularniejsze!>

Mają tysiące followersów na Instagramie i tyle samo użytkowniczek na stronach internetowych. Nic dziwnego – ich siłą jest wartościowa treść. To właśnie to kryterium przyświecało nam podczas tworzenia rankingu najlepszych portali o modzie. Wybrane przez nas top 11 zachwyca nie tylko niezliczoną ilością inspiracji, ale też świetnym dziennikarstwem i niebywale estetyczną formą. Na tych stronach o modzie i urodzie odnajdzie się każda z nas, bez względu na to, czy szuka praktycznych wskazówek, czy chce być na bieżąco z branżowymi newsami. A wszystko to podane w przystępny sposób – do poczytania i pooglądania. Te adresy królują w wyszukiwarkach, wiodą prym, gdy chodzi o liczbę odwiedzających, a przy tym są dopracowane w każdym calu i niezmiennie inspirują. Sprawdź, czy już je znasz, a jeśli nie, to koniecznie uzupełnij listę zakładek na swoim komputerze!

[Najlepsze strony o modzie]: vogue.pl>

Gdy w 2018 roku kultowy magazyn “Vogue” pojawił się w Polsce, miłośniczki mody oszalały ze szczęścia. Jednak równie mocno, jak papierowe wydania, cieszy portal czasopisma – vogue.pl, z którym zdecydowanie warto być na bieżąco. Znajdziemy w nim świetne artykuły o historii mody czy ikonach stylu, relacje z pokazów i street style’u czy zestawienia najgorętszych trendów zarówno z wybiegów, jak i z topowych sieciówek. Ale ta strona o modzie to coś więcej niż branżowe newsy. Znakomicie łączy się tu tematy modowe z zarażaniem miłością do sztuki, kultury i designu czy treściami na temat ważnych kwestii społecznych. Redakcja nie stroni od polityki i angażuje się w wiele inicjatyw w duchu Women Power, jak chociażby niedawne Self-Care Weekend. A wszystko to opisuje na stronie w bardzo przystępny sposób. Must Read!

[Najlepsze strony o modzie]: elle.pl>

Francuskie wydanie czasopisma “Elle” niedawno obchodziło swoje 75. urodziny. Polskie istnieje na rynku krócej, ale od lat utrzymuje światowy poziom zarówno w wersji drukowanej, jak i na stronie internetowej – elle.pl. Ten portal modowy nieprzypadkowo znalazł się na pierwszej pozycji naszego zestawienia. Jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fashion-freaków. Jeśli lubisz śledzić pokazy mody, na elle.pl znajdziesz relacje z wybiegów światowej sławy domów mody i niszowych marek streetwearowych okraszone stosownym komentarzem. Nie brakuje tu najświeższych informacji o kampaniach, współpracach pomiędzy brandami czy trend-alertów z Instagrama. Dodajmy do tego mocne wsparcie dla polskich marek i fakt, że redaktorzy tej strony o modzie z chęcią podejmują tak ważne tematy, jak chociażby ekologia w przemyśle modowym, moda vintage czy body positive. A na tym nie koniec działalności Elle. Coś dla siebie znajdą tu również urodomaniaczki oraz miłośniczki kultury i sztuki.

[Najlepsze strony o modzie]: fashionpost.pl>

Tym modowym portalem zachwyci się każda estetka! Piękne zdjęcia i przejrzysty układ strony zachęcają do odkrywania świata mody od kulis. Na fashionpost.pl coś dla siebie znajdą prawdziwe fanki high fashion. Nie brakuje tu relacji z pokazów mody i kampanii legendarnych marek, ale też praktycznych porad dotyczących kompletowania garderoby czy stylowych inspiracji z filmów, seriali, ulic i fashion weeków. Jeśli lubisz nie tylko modnie się ubierać, ale też urządzać wnętrza, na pewno przypadnie Ci do gustu dział “Fashion at Home”. A jeśli z chęcią czytasz też papierowe magazyny, koniecznie sprawdź “Fashion Magazine”!

[Najlepsze strony o modzie]: glamour.pl>

Ich quizy to świetna opcja na zabicie czasu, ale glamour.pl to przede wszystkim genialna polska strona o modzie i urodzie. Redaktorzy portalu jak nikt inny potrafią pisać o stylu influencerek i serialach, które przypadną do gustu nie tylko miłośniczkom mody. To właśnie od nich dowiadujemy się często o branżowych nowinkach, gorących współpracach czy kampaniach z udziałem największych gwiazd. A jeśli szukasz praktycznych porad na temat tego, jak dobierać ubrania, glamour.pl to strona dla Ciebie. Dodajmy do tego treści urodowe, testy najnowszych, kosmetycznych hitów czy wskazówki dotyczące pielęgnacji. Ten portal o modzie i urodzie trzeba znać i czytać!

[Najlepsze strony o modzie]: allani.pl>

Baza praktycznej wiedzy na temat mody, zasad łączenia ubrań i najświeższych trendów. Na stronie allani.pl czekają na nas artykuły o tym, jak się ubrać na konkretną okazję i newsy na temat tego, co króluje na wybiegach i Instagramie. Podobnie, jak w Domodi, w Allani możesz skompletować look, klikając w produkty dobrane do treści artykułu. A wybór ubrań i dodatków jest nieograniczony. Nic dziwnego, że fashionistki wracają tu po inspiracje, modowe porady i nowości z branży!

[Najlepsze strony o modzie]: lamode.info>

Mnóstwo inspiracji i praktycznych wskazówek czeka na nas również na stronie lamode.info. Ten portal modowy z naszej listy top 11 spodoba się paniom w każdym wieku. Szczególnie, jeśli nie wiesz, jak dobrać płaszcz do sylwetki, jak się ubrać na święta czy jakie trendy zdominowały aktualny sezon. Na lamode.info znajdziesz specjalną zakładkę “Dress code” z ogromną bazą wiedzy na temat zasad ubioru przy konkretnych okazjach. Możesz zajrzeć tu na wybiegi topowych projektantów, przyjrzeć się najmodniejszym stylizacjom z ulic wielkich miast czy zgłębić tajemnice stylu gwiazd. My uwielbiamy też modowe podróże w czasie z lamode.info! Artykuły na temat historii mody to specjalność redakcji.

[Najlepsze strony o modzie]: avanti24.pl>

Chociaż czasopismo “Avanti” zakończyło swoją działalność w 2020, w rankingu najlepszych stron o modzie damskiej nie mogło zabraknąć portalu avanti24.pl, który wciąż prężnie działa i informuje o najnowszych trendach, ale nie tylko. Na stronie czekają na nas przeglądy najmodniejszych ubrań i dodatków sezonu od znanych i lubianych marek, informacje o wyprzedażach czy zniżkach oraz pomysły na stylizacje na każdą okazję. Uwielbiamy też poczytać tu o historiach modowych firm czy urodowych nowościach.

[Najlepsze strony o modzie]: fashionbiznes.pl>

Fashionbiznes.pl to jeden z nielicznych portali o modzie, na których znajdziemy coś więcej, niż inspiracje, poradniki i trendy. Jak sugeruje nazwa, czekają tu na nas artykuły na temat kulisów działania znanych i mniej znanych marek, teksty o ciekawych zjawiskach w branży, nowych kolekcjach czy pracy w świecie mody. Na fashionbiznes.pl regularnie ukazują się też wywiady z twórcami modowych brandów, analitykami trendów, projektantami czy fotografami. A zamiast przeglądów sieciówkowych hitów na tym portalu modowym pojawiają się designerskie ubrania i dodatki, często od niszowych marek. Wiele pisze się tu o zrównoważonej, etycznej modzie, o jakości i rodzimych twórcach. To ważny głos w polskim internecie!

[Najlepsze strony o modzie]: viva.pl>

Wydawany od 1995 dwutygodnik “Viva” słynie przede wszystkim z okładek i wywiadów z topowymi gwiazdami, ale po wejściu na stronę viva.pl przenosimy się do raju dla prawdziwych pasjonatek mody. Wystarczy przejść do zakładki “”Moda” na stronie, by znaleźć streetwearowe trendy z mnóstwem świetnych zdjęć, historie projektantów i domów mody czy przeglądy hitów z Instagrama, sieciówek i wybiegów. Nie mogło zabraknąć również gwiazd! Jeśli inspirują Cię stylizacje znanych osób, ta strona musi znaleźć się na Twojej liście portali modowych, które warto znać! Księżna Diana, Hailey Bieber czy Joanna Horodyńska to tylko niektóre z wielu osobowości, których styl wzięła pod lupę redakcja portalu viva.pl.

[Najlepsze strony o modzie]: ofeminin.pl>

Informują o najlepszych cenowych okazjach i podpowiadają, jak skompletować garderobę dopasowaną do typu sylwetki czy urody bez wydawania ogromnych kwot. Jednak na stronie ofeminin.pl znajdziemy mnóstwo innych, interesujących treści. Od praktycznych wskazówek na temat bycia eko, przez porady dotyczące makijażu i pielęgnacji, aż po historie kobiet i ważne kwestie społeczne.

[Najlepsze strony o modzie]: zeberka.pl>

Marzy Ci się sukienka w stylu ulubionej gwiazdy? Nie wiesz, gdzie szukać modnego i praktycznego płaszcza na zimę? A może próbujesz odtworzyć stylizacje z obejrzanego właśnie serialu? Zeberka.pl to strona modowa, na której bez problemu namierzysz rzeczy podejrzane na Instagramie czy Netflixie. Redaktorzy trzymają rękę na pulsie i zawsze wiedzą, gdzie wyszukać modowe hity w najlepszych cenach, o czym w przystępny sposób piszą na portalu. Te zakupowe poradniki cieszą się ogromną popularnością wśród fanek mody, ale na zeberka.pl znajdziemy też ciekawe treści urodowe czy lifestylowe! fot. Adobe Stock

Znajdź więcej modowych inspiracji na Domodi: >

portal lifestylowy

Szukasz modowego natchnienia? Jesteś w dobrych rękach.

Skoncentrowaliśmy najnowsze trendy i ponadczasowe porady w jednym miejscu, tak byś mogła cieszyć się najświeższą dozą inspiracji prosto od nietuzinkowych projektantów, polskich brandów i kultowych domów mody.

Enjoy!

Jak zostać projektantem mody?

Coco Chanel, Vivienne Westwood, Karl Lagerferd – tych nazwisk nie trzeba przedstawiać żadnemu pasjonatowi mody, który wiąże swoją przyszłość z projektowaniem ubrań. Choć droga do światowej sławy nie jest łatwa, a kreatywność to jedna z wielu cech wyróżniających dobrych projektantów, warto podążać za swoją pasją i osiągać wyznaczone cele. Jak odnaleźć się w świecie mody i rozpocząć karierę w branży fashion?

Wybierz ścieżkę edukacji

Wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że projektanci nie muszą uczyć się swojego zawodu, a umiejętność tworzenia ubrań „przyszła im naturalnie”. Nic bardziej mylnego! Światowej sławy projektanci to najczęściej osoby, które już od najmłodszych lat pielęgnowały swoją pasję, ucząc się u boku najlepszych specjalistów.

Alexander McQueen już w dzieciństwie marzył o karierze w branży fashion, a jego pierwsze projekty nosiły siostry. Pasja do zawodu była tak silna, że McQueen postanowił zrezygnować z tradycyjnej ścieżki edukacji na rzecz specjalistycznego kursu krawieckiego w cieszącym się renomą londyńskim zakładzie. Determinacja młodego Alexandra sprawiła, że niezbędną wiedzę posiadł w rok!

Właśnie dlatego warto przemyśleć swoją karierę i już od początku wybierać szkoły, wyróżniające się wykwalifikowaną kadrą. Młodzi adepci mają do wyboru: szkoły zawodowe, technika odzieżowe, placówki policealne, a także różnorodne kursy i warsztaty. Co więcej, osoby aspirujące do zawodu projektanta mogą podjąć również naukę w jednej ze szkół wyższych nad Wisłą m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie lub postawić na zagraniczne uczelnie, takie jak chociażby London College of Fashion czy Royal Academy of Fine Arts.

Udoskonalaj swoje umiejętności

Edukacja i wsparcie mentorów są kluczowe, ale osiągnięcie sukcesu wymaga również samodzielnego doskonalenia swoich umiejętności. Aby tworzyć dobre projekty, warto skupić się przede wszystkim na rysunku (chodzi głównie o szkic i cieniowanie), a także tworzeniu wykrojów i szyciu (pomocne może okazać się fachowe czasopiśmiennictwo – np. kultowy już magazyn „Burda”). Jednak nie wszystkie ikony mody skupiają się na każdej z tych umiejętności – projektanci niejednokrotnie tworzą projekty „na papierze”, a całość odtwarzają krawcy i krawcowe.

W gronie projektantów, którzy nie zostali obdarzeni rysowniczym talentem, znajduje się między innymi Miuccia Prada – Włoszka wielokrotnie przyznawała w wywiadach, że nie rysuje, ani nie upina materiałów tak, jak to mają w zwyczaju koledzy i koleżanki po fachu.

Należy jednak podkreślić, że moda kocha wszechstronnie uzdolnione osoby, dlatego warto szlifować swój warsztat i nabyć umiejętności w każdej z wymienionych dziedzin. Samodzielność projektanta jest zawsze doceniana, a projekty szkicowane i szyte przez jedną osobę są znacznie bardziej spójne z wizją i myślą przewodnią projektanta.

Szukaj pracy w branży fashion

Mimo że znalezienie pracy może na początku wydawać się bardzo trudne, nie warto się poddawać. Osoby aspirujące do zawodu projektanta muszą jednak przygotować się na konieczność zdobywania doświadczenia m.in. na stanowiskach asystenckich, które umożliwią im podjęcie wymarzonej pracy na stanowisku projektanta, starszego projektanta lub głównego projektanta zarządzającego strategią oraz pracą całego zespołu. Projektantów zatrudniają nad Wisłą m.in. producenci odzieży (tacy jak https://www.lppsa.com/kariera), a także znane jedynie na rynku lokalnym mniejsze przedsiębiorstwa. Po zdobyciu doświadczenia, warto również pomyśleć nad zbudowaniem własnej marki i ugruntowaniem jej pozycji nie tylko na polskim, ale również światowym rynku modowym.

Projektant Óscar Arístides Renta Fiallo, znany szerzej jako Oscar de la Renta, swoją karierę rozpoczynał, wykonując szkice dla wybranych domów mody – to zajęcie było jego przepustką do sukcesu. W latach 60. pracował w roli asystenta u boku Antonia del Castillo, aby kilka lat później stworzyć własną markę rozpoznawalną na całym świecie.

Praca w branży fashion to jednak nie tylko własna wizja i projekty wpisujące się w osobistą estetykę – należy przygotować się na pewne narzucone wzorce i normy, stworzone na podstawie zapotrzebowania na rynku i gustu konsumentów.

***

Jak widać, ścieżka zawodowa projektanta mody jest pełna wyzwań. Bez problemu jednak odnajdą się na niej osoby wyróżniające się pasją oraz determinacją, chcące systematycznie szlifować swój warsztat i poszukiwać coraz to nowszych inspiracji.

Polscy projektanci na Alta Moda Roma ✔️

Niezwykły pokaz sześciorga awangardowych projektantów mody z Polski odbył się 16 lipca w ramach prestiżowej imprezy Alta Moda Roma. W ogrodach Ambasady Polskiej w Rzymie, przed kilkusetosobową publicznością, swoje kreacje zaprezentowali finaliści konkursu OFF Fashion.

Wydarzenie „Awangarda polska na wybiegu” zamykało kalendarz pokazów Alta Moda Roma. To najbardziej prestiżowe wydarzenie haute couture we Włoszech, podczas którego promowane jest wysokie krawiectwo. Odbywająca się dwa razy w roku impreza stanowi przegląd najlepszych realizacji projektantów i krawców pielęgnujących tradycję „wysokiej mody”. Włoscy komentatorzy zgodnie przyznali, że polscy projektanci wnieśli do wydarzeń rzymskiego tygodnia mody powiew świeżości, kreatywności i oryginalności. Zaintrygowali publiczność nowatorskimi rozwiązaniami formalnymi, lekkością pomysłów i doskonałą realizacją techniczną prezentowanych prac.

W pokazie wzięli udział uczestnicy Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion oraz finaliści piętnastej edycji konkursu: Halina Mrożek, Michał Mrzygłód, Łukasz Stachowicz, Aneta Zielińska, Katarzyna Jaworska i Rafał Zieliński. Projektantów, którzy pokazali swoje kolekcje w Rzymie wybrała wieloletnia współpracowniczka i jurorka konkursu OFF Fashion – Bianca Cimiotta Lami z włoskiej Akademii Mody Koefia. Patronat nad pokazem objął Jego Ekscelencja Wojciech Ponikiewski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej, Republice San Marino i Republice Malty.

Wyjątkową scenerię dla wieczornego pokazu zamykającego Alta Moda Roma stanowiły rozległe ogrody Ambasady Polskiej w Rzymie. Pokaz tematycznie i stylistycznie nawiązywały do znanych europejskich baśni – „Śpiącej Królewny”, „Baśni o zaklętym Kaczorze”, „Pinokia” i „Królewny Śnieżki”. Jego bohaterami – obok kreacji projektantów – były także lalki, które powstały w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

Organizowany od 2007 roku OFF Fashion to dziś najważniejszy w Polsce konkurs wspierający młodych projektantów. Udział w konkursie jest wyjątkową szansą na rozpoczęcie kariery dla osób stawiających pierwsze kroki w branży mody. Do XV edycji konkursu, która odbyła się w maju 2014 roku zgłosiła się rekordowa liczba ponad 200 projektantów. Zgłoszenia napłynęły z Polski Anglii, Białorusi i Ukrainy. „Buntownicy”, czyli hasło przewodnie wiosennej odsłony OFF Fashion wpisuje się w charakter konkursu, który z założenia promuje niekonwencjonalne podejście do projektowania ubioru. Jak powiedział jeden z jurorów, projektant Mariusz Przybylski: „OFF Fashion ubiera ulicę”. Dlatego pośród nadesłanych prac organizatorzy i jurorzy poszukują tych, które w twórczy sposób przełamują konwencje, kreują nowe trendy i jednocześnie mają potencjał, by zdobyć uznanie szerokiego grona odbiorców.

Projektanci, którzy wzięli udział w pokazie podczas Alta Moda Roma:

Halina Mrożek – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej Praca dyplomowa „Kultura Rzeźby” została odznaczona Medalem Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Off Fashion Kielce (2010) oraz drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie – Nagroda Twórczych Absolwentów (2009) (Creative Graduate Prize). Jej prace prezentowane były przez liczne instytucje kultury i sztuki, w tym przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Solvay Centrum Sztuki Współczesnej, Galerię Nowa, Pałac Sztuki w Krakowie, a także na festiwalach sztuki i mody, między innymi na Targach Sztuki w Warszawie, Festiwalu Sztuki i Mody oraz festiwalu Moda z Ulic Warszawy. Ubrania jej autorstwa były publikowane w polskich i zagranicznych czasopismach („Wysokie Obcasy”, „Machina”, „Exklusiv”, „EksMagazyn”, „Idoll Mag”, „OOO MAGAZINE” i „Novo Magazine”).

Michał Mrzygłód – student drugiego roku projektowania mody męskiej na London College of Fashion. Zadebiutował w 2013 roku ze swoją autorską kolekcją „chin-suru” (jap. „mikrofalówka”), otrzymując drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie dla Projektantów Ubioru „Złota Nitka” w Łodzi. Wyróżniony nagrodą Hush Warsaw oraz T-Mobile Fashion za debiut roku 2013. Jego najnowsza kolekcja – „Call of Duty” została częściowo zaprezentowana na finale konkursu OFF Fashion w Kielcach. Premiera kolekcji zaplanowana jest na początek lipca tego roku. Mrzygłód opisuje swój styl jako „bezkompromisowy eklektyzm odarty z kategorii płciowości”. Swoje ubrania tworzy z myślą o mężczyznach, kieruje je jednak również do kobiet. W swojej pracy twórczej opiera się na przekładaniu elementów rzeczywistości na język mody i ich późniejszym, nieszablonowym zestawianiu.

Łukasz Stachowicz – absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie (Faculty of Fashion Design / Cracow School of Art and Fashion). Autor Kolekcji dyplomowej „Lamperia”, która zdobyła nagrodę Cracow Fashion Award 2011, jako najlepsza kolekcja roku. Swoje prace prezentował m.in. na Out Of Schedule OFF – Fashion Week Poland Fashion Philosophy w Łodzi. Laureat nagrody PREMIUM YOUNG DESIGNERS AWARD Jesień/Zima 2012/13 w kategorii Menswear w Berlinie. Urodzony w Rzeszowie, mieszka i pracuje w Krakowie oraz w Berlinie.

Aneta Zielińska – absolwentka Szkoły Projektowania Ubioru w Krakowie. Ukończyła również staż w Akademii Koefia w Rzymie. Laureatka wielu konkursów modowych. Projektowanie ubioru jest dla niej sposobem na wypowiedź artystyczną: impresje i wrażenia przekłada na materiał i artystyczne koncepty swoich realizacji. Jej kolekcje to opowieści o uczuciach.

Katarzyna Jaworska – najlepsza przyjaciółka igły, znajoma manekina i siostra tkaniny, która zawsze potrafi pogodzić zwaśnione strony. Zaszywając się w komnacie swojej bezgranicznej ciszy tworzy dzieła przepełnione nutą elegancji i wyjątkowości. Przyjaźń jest na szczycie w jej hierarchii wartości, dlatego kolekcja „During the day” nawiązuje do tej wartości. Kolekcja zachęca, aby zaprzyjaźnić się z modą. Każdy z nas może zadać sobie pytania Czy warto ją polubić? Czy dać jej szanse? Katarzyna Jaworska serdecznie Was do tego zaprasza.

Rafał Zieliński – absolwent Katedry Projektowania i Ubioru w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Kolekcja licencjacka pod tytułem „Panny dworskie”, inspirowana obrazem Diego Velasqueza, została doceniona nagrodą J.M. Rektora za Najlepszy Dyplom 2011 roku. Projekty Rafała Zielińskiego łączą w sobie elegancję z ogromnym przepychem. Najbliższe są mu tajemniczość, odwaga i barokowy rozmach. Luksusowe tkaniny, futra, skóry i włoskie dodatki królują w jego szykownych projektach. „To, co naprawdę mnie inspiruje to bulwary Monako, gdzie – poza książęcą parą – króluje klasyka w najelegantszym wydaniu” – mówi projektant.

Organizator: Kieleckie Centrum Kultury

Patronat: Jego Ekscelencja Wojciech Ponikiewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej, Republice San Marino i Republice Malty.

(źródło: materiał prasowy)

Najbardziej znani projektanci mody. 28 nazwisk, które rządzą w branży

Znani projektanci mody – to oni kształtują historię

Najbardziej znani projektanci mody – jak ich wybrać? Wyselekcjonowanie tych, którzy mieli największy wkład w kształt dzisiejszej mody to nie takie proste zadanie. Pierwsza myśl – Coco Chanel, to ona prawdopodobnie powinna znaleźć się na pierwszym miejscu podium, choć założony przez nią dom mody od wielu dekad prowadzą już inni projektanci. Druga myśl – Christian Dior. Francuz nie żyje od ponad pół wieku, ale pozostawione przez niego dziedzictwo nadal trwa. Trzecia myśl – Gianni Versace, czyli włoski projektant, którego historia to gotowy scenariusz na film (serial już powstał). Jednak trzy miejsca na podium nie wystarczą. Znanych projektantów mody jest dużo dużo więcej, a najlepiej, gdyby wszyscy ci, którzy znaleźli się na naszej liście mogli zmieścić się na jednym, wspólnym stopniu. Oto 28 nazwisk, które trzeba znać, czyli najbardziej znani projektanci mody.

REKLAMA

Alexander McQueen – Brytyjczyk urodzony w Londynie, działał w latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku. To on “wynalazł” spodnie biodrówki i szokował gości pokazów sylwetkami, które przypominały dzikie zwierzęta albo futurystyczne potwory. Uważany za geniusza, buntownika, dał podwaliny zupełnie nowemu podejściu do mody, w którym piękno ma więcej niż jedną definicję. Więcej o Alexandrze McQueenie przeczytasz w naszym artykule: McQueen – wizjoner, buntownik, geniusz. Do kin wchodzi biografia jednego z największych projektantów w historii mody.

Giorgio Armani – nie byłoby mody lat 80. bez Giorgio Armaniego. Włoski projektant ubrał mężczyzn w garnitury z delikatnych, prestiżowych materiałów, za to kobietom stworzył prawdziwy “power look”. Szerokie ramiona żakietów to jego sprawka. Giorgio Armani do dziś uchodzi za guru elegancji, także tej bardziej casualowej.

Więcej – piękne bluzki damskie, które podkreślą twój styl

Azzedine Alaia – nazywany jest “królem dopasowania”. Tunezyjski projektant miał kluczową rolę we wprowadzeniu streczu do mainstreamu. Zasłynął też wyraźnymi wzorami (np. lampart). Jego ubrania to prawdziwe rzeźby – mistrz w manipulowaniu formą kobiecej sylwetki – dodawał krągłości tam, gdzie ich nie było, spłaszczał tam, gdzie było ich za dużo.

Cristobal Balenciaga – przydomek “krawiec krawców” pasuje do niego jak ulał. Cristobal Balenciaga tworzył kolekcje z chirurgiczną precyzją i architektonicznym zacięciem. Jeden z najbardziej cenionych projektantów w historii haute couture. Dziś marka Balenciaga pod wodzą Demny Gvasalia ma zupełnie inny wizerunek, ale zachowała pierwotny cel: innowacyjność.

Calvin Klein – to on stworzył jedną z najsłynniejszych reklam w historii mody, ubierając mężczyznę w białe slipy z gumką ozdobioną napisem Calvin Klein i nic więcej. Oprócz firmowej bielizny, Amerykanin sprzedał światu pierwsze jeansy od projektanta (wcześniej uchodziły za towar tani i dla mas). Kreator męskiego seksapilu. Zajrzyj do naszego artykułu o klasykach Calvin Klein.

Markowe ubrania marki Calvin Klein znajdziesz na Avanti24.pl!

Coco Chanel – tej Pani chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Chanel stworzyła jeden z najbardziej luksusowych domów mody na świecie. Jej zasługą jest uproszczenie kobiecego ubioru i wymyślenie “małej czarnej”, która do dziś jest kanonem klasycznej elegancji.

Karl Lagerfeld – niemiecki projektant, który od 1983 roku sprawował funkcję dyrektora kreatywnego domu mody Chanel. Jako pierwszy designer haute couture podjął współpracę ze szwedzką sieciówką H&M. Nazywany cesarzem mody zmarł w lutym 2019 w ukochanym Paryżu. Po więcej informacji zajrzyj do naszego artykułu: Karl Lagerfeld – projektant gwiazd, który chętnie współpracował z sieciówkami.

Christian Dior – gdy w 1947 roku zaprezentował swoją pierwszą kolekcję, okrzyknięto ją mianem “New Look”. Christian Dior przywrócił kobietom marzenia o pięknym i wyrafinowanym wyglądzie. Zasłynął sukniami podkreślającymi kształty (wąska talia), które obowiązkowo musiały sięgać do połowy łydki. Uwielbiał kwiaty, dlatego często umieszczał je w swoich projektach. Przeczytaj naszą recenzję londyńskiej wystawy: Christian Dior – Designer of Dreams.

Christian Dior z modelką Sylvie, około 1948

Rei Kawakubo – japońska projektantka, założycielka marki Comme des garcons. Przedstawicielka dekonstrukcji w modzie, zrewolucjonizowała wyobrażenie o kształcie kobiecego ciała nadając mu za pomocą ubioru dziwne, zaskakujące formy. Jej moda nazywana jest anty-modą albo modą post-atomową. To jej zawdzięczamy poszarpane i asymetryczne ubrania, które wyglądają jak zniszczone.

Dolce&Gabbana – duet Domenico Dolce i Stefano Gabbana to esencja włoskiego stylu, który czerpie z bogactwa kulturowego całego Półwyspu Apenińskiego. Projektanci zasłynęli modą “na bogato”: barokowymi zdobieniami, różnorodnością kolorów. Inspirują się sycylijskim folklorem, ale też innymi symbolami włoskiego stylu życia.

Dries Van Noten – belgijski projektant należący do słynnej “szóstki z Antwerpii”. Miłość do mody wyniósł z domu: jego dziadek był krawcem, a ojciec sprzedawał ubrania. Jego moda jest awangardowa, często w stylu glamour i boho w wersji luksusowej.

Givenchy – Hubert de Givenchy ubierał dwie największe ikony mody XX wieku: Jacqueline Kennedy i Audrey Hepburn. Z aktorką nawiązał długoletnią przyjaźń po tym, jak przygotował dla niej stroje do filmu “Śniadanie u Tiffany’ego”. Słynna czarna suknia z pierwszej sceny filmu wyszła właśnie spod jego ręki. Dziś w projektach Givenchy kocha się księżna Meghan, która do ślubu szła w sukni tej marki.

Gucci – włoski dom mody założony w 1921 roku przez Guccio Gucciego . Za globalny rozwój marki odpowiada jego syn Aldo Gucci. Dziś stanowisko dyrektora kreatywnego piastuje genialny Alessandro Michele, który przywrócił włoskiej marce dawną świetność. Przeczytaj o wiosennej kampanii Gucci 2019.

Hugo Boss – niemiecki projektant, który w czasie II wojny światowej produkował uniformy dla wojska. Od 1953 roku marka specjalizuje się w ubiorze męskim, a dziś jest jednym z głównych punktów odniesienia dla męskiej branży “fashion”.

Finał pokazu Hugo Boss. Na zdjęciu projektant marki – Ingo Wilts Shutterstock

John Galliano – Anglik, który przez lata piastował stanowisko dyrektora domu mody Dior. Ekscentryczny i nieprzewidywalny, w stu procentach ekstrawagancki. Pierwszy w historii brytyjski designer, któremu przypadło kierownictwo francuskiego domu mody. Inspirował się historią i dalekimi podróżami. Odnowił styl Diora naprowadzając go na ścieżki młodszej klienteli.

Issey Miyake – japoński projektant mody, skupiony przede wszystkim na właściwościach materiałów i zachowaniu ubrań w ruchu. To jemu zawdzięczamy wszędobylskie plisy. Założyciel marki “pleats please”.

Louis Vuitton – francuski projektant początkowo specjalizujący się w torbach podróżnych. Marka Louis Vuitton to synonim luksusowych dodatków, choć dziś co sezon prezentuje również kolekcje ubrań. Monogram “LV” to jeden z najsłynniejszych znaków towarowych na świecie.

Marc Jacobs – amerykański projektant, który w 1992 roku zasłyną pionierską kolekcją inspirowaną stylem grunge dla marki Perry Ellis. W 2010 roku “Time” umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Dziś tworzy pod własnym nazwiskiem, ale dużo dobrego zdziałał przede wszystkim kierując marką Louis Vuitton – zaprojektował wtedy słynną Graffiti Bag.

Martin Margiela – wszyscy go znają, ale nikt nie wie, jak wygląda. Martin Margiela nie lubi sławy w świetle reflektorów, ale to jeden z najbardziej genialnych projektantów w historii mody. Odwrócił myślenie o tym, co powinno być widać – na pierwszy plan wysunął ukrywane do tej pory szwy. Wykończenie ubioru stało się jego kluczowym elementem estetycznym, a nie tylko technicznym.

Missoni – włoski projektant Ottavio Missoni założył markę w 1953 roku. Już ponad pół wieku ich ubrania bazują na charakterystycznych wzorach w paski i zygzaki. To jeden z ostatnich, historycznych domów mody z Włoch, wciąż prowadzonych przez tę samą rodzinę. Zasłynęli modą psychodeliczną, idealnie wpisującą się w styl hippie.

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Moschino – marka założona przez Franco Moschino w latach 80. Charakteryzuje się ironicznym podejściem do mody. Nie brakuje tu ikon zaczerpniętych z kultury popularnej, zabawnych napisów czy akcentów zaprzeczających luksusowemu charakterowi marki np. słynne hasło “Cheap and Chic” czy torebka w kształcie pudełka z McDonald’s.

Oscar de la Renta – amerykańsko-dominikański projektant mody, który zasłynął przepięknymi sukniami koktajlowymi. Spod ołówka Oscara de la Renty wyszły również liczne kolekcje ślubne. W 2001 roku wprowadził do kolekcji buty i akcesoria. Projektant zmarł w 2014 roku.

Miuccia Prada – weteranka włoskiej mody odpowiedzialna za wizerunek niezależnej kobiety-feministki. Prada zaczynała od akcesoriów, ale dziś wyróżniają ją przede wszystkim ubrania. Nigdy nie odsłaniają zbyt dużo ciała. Prada to “kontrolowaną kobiecość” z nutą retro i dużą dawką wyrafinowania.

Miuccia Prada Shutterstock

Ralph Lauren – amerykański projektant, który zaproponował swoim styl “country” w wersji luksusowej, czerpiąc z kultury angielskiej i amerykańskiej. U Ralpha Laurena króluje krata, motywy nawiązujące do polo i krykieta (ulubiona gra wyższych sfer), polowań i prestiżowych uczelni. Założona w 1972 roku marka dziś jest odzieżowym gigantem.

Valentino – marka założona przez Valentino Garavaniego. Słynie z luksusowych ubrań haute couture i pret-a-porter, które od ponad pół wieku definiują włoski styl. Valentino uwielbia glamour, szyk i prestiżowe tkaniny. Jego ulubiony kolor to czerwień. Valentino opracował nawet swój własny odcień czerwieni nazwanej od jego imienia “Rosso di Valentino”.

Versace – marka założona przez Gianniego Versace, dziś prowadzona przez jego siostrę Donatellę. Versace to synonim przepychu i ostentacyjnego bogactwa, typowych dla mody z lat 80. Gianni Versace inspirował się rodzinną Kalabrią, gdzie odnajdywał greckie motywy jeszcze z czasów antycznych, powtarzane potem na ubraniach.

Zobacz: ubrania marki Versace w świetnych cenach na Avanti24.pl!

Yves Saint Laurent – jeden z najwybitniejszych projektantów XX wieku. Zastąpił na stanowisku dyrektora kreatywnego samego Christiana Diora, którego wcześniej był asystentem. O Saint Laurencie nakręcono już kilka filmów. To on zaprojektował słynną “Mondrian Dress”, zaproponował skórzaną kurtkę w wersji luksusowej i na nowo zdefiniował kobiecą sylwetkę w latach 60.

Vivienne Westwood – brytyjska projektantka odpowiedzialna za wprowadzenie stylu punk na salony. Vivienne Westwood prowadziła w Londynie butik o nazwie “Sex”, przyjaźniła się z członkami zespołu Sex Pistols, a w swoich kolekcjach regularnie promowała lateks i skórę, a także elementy metalowe: ćwieki, agrafki. Westwood uwielbia również punkową kratę, którą sama bardzo często nosi.

Ile zarabia projektant mody. Najbardziej znani projektanci mody mają wielomilionowe kontrakty

Ile zarabia projektant mody? Stawki uzależnione są od trybu pracy designera, kraju, a także skali i prestiżu firmy. Według portalu wynagrodzenia.pl projektant mody w Polsce zarabia średnio 466 złotych brutto. Takie stawki proponują polskie marki zatrudniające kilku projektantów do tworzenia dużych kolekcji. Mając własną markę, sami ustalamy marżę, a więc i swoje zarobki. Niektóre polskie marki (np. Elementy) w imię ekonomicznej przejrzystości otwarcie informują o narzucanych przez siebie marżach i kosztach produkcji ubrań. W przypadku niszowych marek, zarobki nie są jednak imponujące. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w luksusowych domach mody, takich jak Gucci czy Chanel. Karl Lagerfeld, który sprawował funkcję dyrektora kreatywnego domu mody Chanel zarabiał rocznie 40 milionów euro. Podobnej pensji możemy spodziewać się u Alessandro Michele, dyrektora kreatywnego Gucci, który przyniósł marce zysk liczony w miliardach.

Karl Lagerfeld Shutterstock

Polscy projektanci mody

Polska moda rozwija się coraz intensywniej, stając się ciekawą alternatywą dla ubrań z zagranicznych sieciówek. Polscy projektanci mody mogą śmiało konkurować z designerami zza granicy szczególnie w estetyce casualowe, sportowej i “urban”. Są też tacy, którzy specjalizują się w modzie koktajlowej. Najbardziej znany polscy projektanci mody to: Maciej Zień, Paprocki i Brzozowski, Gosia Baczyńska, Łukasz Jemioł, Joanna Przetakiewicz (La Mania), duet MMC, duet Bizuu, Dawid Woliński, Tomasz Olejniczak, Eva Minge, Robert Kupisz, Magda Butrym, MISBHV. Jeśli jesteście ciekawi najlepszych kolekcji na wiosnę-lato 2019 od polskich projektantów zajrzyjcie do naszego artykułu: Polskie marki w natarciu. Wybieramy najlepsze kolekcje.

Zobacz – piękne spodnie damskie, które podkreślą figurę!https://zakupy.avanti24.pl/bluzki/damskie

Włoski projektant mody, który podbił świat. Historia Giorgio Armaniego

Wszystko zaczęło się od ubrań do filmu “Amerykański Żigolak”. Najbardziej znany włoski projektant mody, czyli Giorgio Armani ubrał wtedy debiutującego Richarda Gere’a. Film okazał się wielkim sukcesem, a Armani wkrótce zaprezentował swoją pierwszą własną kolekcję, która zrewolucjonizowała pojęcie o damskiej i męskiej garderobie. Interesuje Cię włoski projektant mody – Giorgio Armani? Obejrzyj nasz Klips, w którym opowiadamy jego historię.

TOP 20: Projektanci mody z Ukrainy, których trzeba znać

W obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu dotykającego ten naród, bardzo ważne jest wspieranie tamtejszych przedsiębiorstw i twórców. Po designerach przyszła pora na projektantów mody. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych i najbardziej popularnych marek modowych Ukrainy – noszą je nawet Madonna i Gwen Stefani!

REKLAMA

Projektant mody

PROJEKTANT MODY

1. Informacje ogólne

Projektant mody zajmuje się tworzeniem odzieży (użytkowej lub artystycznej) oraz dodatków (np. torebek, butów, nakryć głowy, biżuterii). Praca projektanta ma charakter artystyczny, jego zadaniem jest wykreowanie wizji projektu tych przedmiotów. Projektant zaczyna od stworzenia rysunku pojedynczego modelu lub całej kolekcji. W zależności od indywidualnego stylu pracy może wykonać go ręcznie, na papierze bądź skorzystać ze specjalistycznego programu komputerowego. Ponadto, projektant dobiera materiały, z których mają być uszyte modele, dlatego ściśle współpracuje z producentami tkanin, uczestniczy w przygotowaniu szablonów odzieży, na podstawie których będzie uruchomiona produkcja. Nadzoruje wykonanie kolekcji lub modelu od początku do końca.

Przy tworzeniu kolekcji odzieży użytkowej ważne jest, aby spełniała ona oczekiwania konsumentów, dlatego oprócz talentu i wizji artystycznej projektant musi wykazać się znajomością realiów rynku. Projektant, który pracuje samodzielnie, powinien także orientować się w zasadach marketingu, reklamy i PR.

Projektant może pracować samodzielnie lub z pomocą asystenta. Gdy jest zatrudniony w firmie odzieżowej, ściśle współpracuje z działem handlowym, wzorcownią, produkcją.

Projektant współpracuje z agencjami modelek, uczestniczy w przygotowaniu pokazów i katalogów ze swoją kolekcją. Śledzi najnowsze trendy i zmiany w świecie mody, uczestniczy w targach, pokazach i konkursach mody.

W zależności od miejsca i charakteru zatrudnienia projektant może pracować w prywatnym mieszkaniu czy własnym atelier lub w pracowni projektowej firmy odzieżowej. Jego praca na etapie tworzenia ma zazwyczaj charakter indywidualny, aczkolwiek współpracuje ściśle z wykonawcami oraz odpowiednimi działami w firmie i praca wymaga intensywnych kontaktów z innymi. Godziny pracy nie są stałe – gdy nie realizuje konkretnego zamówienia, ma dużą swobodę w organizowaniu czasu pracy – może projektować zarówno w godzinach dziennych, jak i nocnych, także podczas weekendów. Praca projektanta jest związana z częstymi wyjazdami, także zagranicznymi.

Praca projektanta mody nie jest obciążająca fizycznie.

2. Wymagania

W zawodzie projektanta mody konieczne są uzdolnienia twórcze oraz duża kreatywność i wyobraźnia. Wskazane są umiejętności z zakresu rysunku. Niezbędna jest dobra ostrość wzroku oraz rozróżnianie barw, widzenia stereoskopowe – przestrzenne, prawidłowego pola widzenia oraz zręczność rąk i palców. Istotną cechą jest prawidłowy zmysł dotyku w celu dobrego rozróżnienia i doboru odpowiednich tkanin. Potrzebna jest dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa w sytuacji, gdy projektant mody sam wykonuje modele i pracuje przy maszynie do szycia.

Istotne są wymagania dotyczące słuchu, którego stan powinien umożliwiać komunikację werbalną; czasem należy też rozpatrzeć możliwość wprowadzenia alternatywnych form komunikacji.

Ponadto, ważnymi cechami charakteryzującymi projektanta są: dobra organizacja, przedsiębiorczość, umiejętność koncentracji uwagi, cierpliwość dokładność, otwartość, umiejętność współpracy i komunikowania z innymi osobami. W związku z koniecznością koordynacji wielu zadań związanych z realizacją projektu potrzebna jest również podzielności uwagi.

Zawód projektanta mody jest zawodem niezależnym, polegającym na prezentowaniu i sprzedaży pomysłów. Dlatego wymaga umiejętności organizowania własnej pracy, przedsiębiorczości i inicjatywy, zwłaszcza w sytuacji negocjacji projektów. Projektant powinien rozwijać zainteresowania z zakresu marketingu i psychologii potrzeb konsumenta, co pozwoli na ich trafną identyfikację i stworzenie propozycji mogących te potrzeby zaspokoić. Projektant powinien być osobą odporną na stres, umiejącą pracować pod presją czasu.

3. Czynniki utrudniające zatrudnienie w zawodzie

Czynnikami utrudniającymi pracę w zawodzie są: dysfunkcja narządu wzroku niedająca się skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi, nieprawidłowe rozróżnianie barw i ich odcieni, zaburzenia percepcji kształtów, widzenia stereoskopowego, prawidłowego pola widzenia i koordynacji wzrokowo-ruchowej, znaczne zmiany czynnościowe rąk i palców, których zręczność jest wymagana przy wszystkich czynnościach projektanta mody.

Utrudnieniem może być niepełnosprawność narządu słuchu, która nie może być skorygowana aparatem słuchowym w przypadku co najmniej jednego ucha, tak aby możliwa była komunikacja werbalna, lub gdy nie mogą być wprowadzone alternatywne względem komunikacji werbalnej formy kontaktowania się.

Względnymi przeciwwskazaniami są choroby dermatologiczne skóry, zwłaszcza skóry rąk.

4. Możliwość zatrudnienia w zawodzie osób z niepełnosprawnością

4.1. Osoby z dysfunkcją narządu ruchu

Możliwe jest zatrudnienie w zawodzie projektanta mody osób z dysfunkcją kończyn dolnych, także poruszających się na wózku inwalidzkim, po identyfikacji indywidualnych barier i racjonalnym dostosowaniu technicznych i organizacyjnych warunków środowiska pracy oraz stanowiska pracy.

4.2. Osoby z dysfunkcją narządu wzroku

Szanse zatrudnienia mają osoby z nieznaczną dysfunkcją narządu wzroku, która może być skorygowana okularami lub soczewkami kontaktowymi zapewniającymi ostrość wzroku.

4.3. Osoby z dysfunkcją narządu słuchu

W tym zawodzie mogą pracować osoby z niepełnosprawnością narządu słuchu, która może być skorygowana aparatem słuchowym tak, że możliwe jest prowadzenie komunikacji werbalnej z klientami i współpracownikami.

Zawód projektanta, na wybranych stanowiskach pracy, mogą wykonywać osoby głuche i głuchonieme przy projektowaniu wybranych form, np. butów, torebek, gdzie kontakt z klientem nie jest potrzebny.

Ponadto, należy rozpatrzyć możliwość wprowadzenia innych niż słowna form komunikacji tak, aby zatrudnienie w zawodzie projektanta mody, na dowolnym stanowisku pracy, było możliwe dla osób z niepełnosprawnością słuchu, która nie umożliwia prowadzenia komunikacji werbalnej.

4.4. Osoby z dysfunkcją sfery psychicznej

Osoby z chorobami psychicznymi mogą pracować w zawodzie pod warunkiem, że praca, poza wyjątkowymi sytuacjami (wyjazdy, sytuacje kryzysowe w firmie), nie zaburza rytmu dnia i nocy pracownika i zachowana jest zasada równego traktowania pracowników.

4.5. Osoby z epilepsją

Osoby chorujące na padaczkę mogą wykonywać zawód na wybranych stanowiskach pracy pod warunkiem, że napady padaczkowe występują sporadycznie, są sygnalizowane przez aurę, występują głównie wieczorem lub w nocy, nie powodują zbytniego zmęczenia i stosunkowo szybko następuje regeneracja sił po ich wystąpieniu oraz że przebieg choroby nie prowadzi do charakteropatii padaczkowej.

Osoby chorujące na epilepsję mogą wykonywać zawód warunkowo, po racjonalnym ograniczeniu zakresu zadań do sytuacji, w których możliwy jest stały dozór i ewentualna szybka pomoc, natomiast stanowisko pracy nie stwarza potencjalnych zagrożeń w razie emisji choroby.

5. Potrzeba przystosowania stanowiska pracy do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością

5.1. Osoby z dysfunkcją narządu ruchu

Praca osób z dysfunkcją kończyn dolnych, z uwagi na ich ograniczoną mobilność, wymaga właściwej organizacji pracy, by umożliwić wykonywanie niektórych lub wszystkich zadań w pozycji siedzącej lub w pozycji stojącej z podparciem bioder i pleców.

Osoby z niewielką dysfunkcją kończyn dolnych, poruszające się o kulach, mogą potrzebować zainstalowania uchwytów i poręczy ułatwiających wstawanie i podpieranie w czasie stania. Kolejna możliwa adaptacja to dostosowanie wielkości stanowiska pracy i wysokości blatów biurka do indywidualnych potrzeb oraz umieszczenie wykorzystywanych urządzeń i narzędzi pracy w zasięgu rąk pracownika. Również siedzisko należy przystosować do indywidualnych potrzeb pracownika z niepełnosprawnością (regulowana wysokość, uchylne siedzisko, regulowany podnóżek, blokada kół, regulowane lub indywidualnie profilowane oparcie, regulowane i odchylane podłokietniki).

Poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich wymaga likwidacji barier architektonicznych w miejscu i środowisku pracy. Ciągi komunikacyjne powinny być wystarczająco szerokie i pozbawione progów, również drzwi do pomieszczeń i wind powinny mieć odpowiednią szerokość. Konieczna jest likwidacja barier architektonicznych w drodze do zakładu pracy. W miejscu pracy trzeba powiększyć przestrzeń manewrową wokół stanowiska pracy oraz dostosować wielkość stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb i zapewnić dostępność wykorzystywanych urządzeń, narzędzi pracy i materiałów. Należy częściowo lub całkowicie wyeliminować zadania i czynności wymagające dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Ograniczenie niektórych obowiązków zawodowych jest możliwe w sytuacji pracy zespołowej.

5.2. Osoby z dysfunkcją narządu wzroku

Osoby z nieznacznymi dysfunkcjami narządu wzroku powinny korzystać ze szkieł optycznych lub soczewek kontaktowych, zapewniających ostrość wzroku.

W określonych sytuacjach należy częściowo lub całkowicie wyeliminować zadania i czynności robocze wymagające dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej.

5.3. Osoby z dysfunkcją narządu słuchu

Osoby słabosłyszące

Osoby słabosłyszące powinny stosować aparaty słuchowe korygujące słuch (zwłaszcza w częstotliwościach pasma mowy) w stopniu umożliwiającym swobodne, werbalne komunikowanie się z innymi ludźmi (słuch wydolny socjalnie). Należy rozpatrzyć, czy ewentualny niedostatek w możliwości werbalnego komunikowania się można zastąpić innymi formami kontaktu (np. na piśmie). Zaleca się ograniczenie hałasu tła oraz pogłosu w pomieszczeniu pracy, np. pracowni projektowej firmy odzieżowej, w celu poprawy warunków percepcji dźwięku oraz poprawy warunków komunikacji werbalnej.

Wskazane jest rozszerzenie sygnalizacji ostrzegawczej o sygnalizację świetlną lub wizyjną uzupełniającą dźwiękowe sygnały bezpieczeństwa w miejscach potencjalnego przebywania pracownika (pomieszczenie pracy, toaleta, pokój socjalny itp.) lub sygnalizację wibracyjną, informującą o ewentualnym niebezpieczeństwie.

Zaleca się, aby w miarę możliwości urządzenia teleinformatyczne, takie jak telefon, komputer itp., były dostosowane do aparatów słuchowych (np. mogą być wyposażone w systemy pętli indukcyjnej lub systemy FM). Urządzenia komunikacyjne mogą być również wyposażone w sygnalizację wizyjną, drganiową lub opartą na przewodnictwie kostnym.

Osoby głuche i głuchonieme

Osoby głuche i głuchonieme mają ograniczoną możliwość wykonywania zawodu z powodu trudności w kontaktowaniu się z innymi osobami. Należy jednak rozpatrzyć, czy nie ma możliwości wprowadzenia alternatywnych względem komunikacji werbalnej form kontaktowania się (np. na piśmie, w przypadku posługiwania się językiem polskim właśnie w tej formie).

Zalecane jest, aby osoby głuche lub głuchonieme pracowały na wybranych stanowiskach, w zespołach, gdzie nie ma konieczności kontaktowania się z innymi osobami spoza zespołu. Zatrudnienie takiej osoby wymaga właściwej organizacji pracy, ewentualnie współpracy tłumacza języka migowego oraz wprowadzenia wewnętrznego systemu komunikacji z osobami słyszącymi w zespole pracowniczym. Niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy poprzez zainstalowanie np. sygnalizacji świetlnej, wizyjnej lub wibracyjnej informującej o ewentualnym niebezpieczeństwie w miejscach potencjalnego przebywania pracownika (pomieszczenie pracy, toaleta, pokój socjalny itp.) lub o stanie wykorzystywanych urządzeń. Napisy, tablice informacyjne i ostrzegawcze powinny być umieszczane w miejscach, w których mogą wystąpić sytuacje szczególnie niebezpieczne dla pracowników, czyli wewnętrznych drogach komunikacyjnych, przy schodach, przy drzwiach wyjściowych itp. Szczególnie odnosi się to do uzupełnienia wszelkiego rodzaju ostrzeżeń dźwiękowych wyraźnymi i łatwo zauważalnymi informacjami wizualnymi i/lub sygnałami wibracyjnymi.

Komunikowanie się z zespołem ułatwiają również znaki bądź symbole ułatwiające szybkie porozumiewanie w trakcie pracy.

Zaleca się, aby osobie z tego rodzaju niepełnosprawnością był przydzielony opiekun na wypadek ewakuacji (w przypadku osoby głuchoniemej – ze znajomością podstaw języka migowego).

5.4. Osoby z dysfunkcją sfery psychicznej

Osoby podejmujące pracę powinny być w przyjazny sposób zapoznawane ze strukturą i kulturą organizacyjną firmy. Powinny także otrzymać jasne i niedwuznaczne informacje oraz instrukcje odnośnie do podejmowanych zadań.

W firmie zatrudniającej pracownika z tą niepełnosprawnością należy wprowadzić przyjazny tryb informowania o jego problemach zdrowotnych czy społecznych, najlepiej, gdy wie o nich „osoba zaufania”. Można wypracować także obyczaj, że członkowie zespołu pracowniczego interesują się sytuacją społeczną i zdrowotną pracownika i biorą ją pod uwagę we współpracy. Mogą się przy tym uczyć podmiotowego traktowania pracownika z niepełnosprawnością – pozyskiwać wiedzę o jego sytuacji, przede wszystkim od niego samego, lub – za jego wiedzą i aprobatą – z innych źródeł.

W sytuacji kłopotów z psychiczną i społeczną stroną swojej pracy pracownik mógłby korzystać ze wsparcia asystenta zawodowego/trenera pracy. Trener pracy może wywodzić się spośród współpracowników lub być specjalnie w tej roli zatrudniony w firmie. Może też wspierać pracownika z ramienia upoważnionej do tego organizacji. Możliwości wsparcia trenera pracy byłyby jednak ograniczone tylko do sfery emocji i relacji z innymi, nie dotycząc kompetencji zawodowych, i powinny obejmować tylko pewien niedługi okres/okresy czasu pracy. Na co dzień pracownik powinien jednak pracować samodzielnie – zgodnie z samodzielnym charakterem stanowiska pracy.

Ponadto, zatrudniona osoba powinna mieć możliwość elastycznego czasu pracy i zakresu obowiązków, co oznacza, że w wyjątkowej sytuacji (związanej z chorobą czy niepełnosprawnością osoby) zakres obowiązków na tym stanowisku zostanie zmodyfikowany w sposób możliwy do zaakceptowania przez pracodawcę. Powinna istnieć także możliwość okresowego zastąpienia pracownika przez inną osobę.

5.5. Osoby z epilepsją

Osoby chore na padaczkę, które uzyskały akceptację lekarza specjalisty, powinny pracować na wybranych stanowiskach pracy. Osoby te nie potrzebują specjalnego przystosowania stanowiska pracy, ale mogą wykonywać zawód warunkowo, po racjonalnym ograniczeniu zakresu zadań do tych niestwarzających zagrożenia. Wskazane jest ograniczenie zakresu zadań do sytuacji, w których możliwy jest stały nadzór i ewentualna szybka pomoc. Polecana jest praca spokojna, niesprzyjająca nasileniu objawów.

Uwaga. Każdy przypadek zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością oraz przystosowania stanowiska pracy do potrzeb i możliwości tej osoby należy rozpatrywać indywidualnie.

Skąd współcześni projektanci czerpią inspiracje?

Skąd współcześni projektanci czerpią inspiracje?

[19.10.2010] Emitowany w okresie letnim film “Coco Chanel”, traktujący o ekstrawaganckich na tamte czasy projektach młodej Coco, a obecnie uważanych za żelazne atrybuty naszych szaf, skłonił do refleksji, czy moda może być długowieczna?

Skąd współcześni projektanci czerpią inspiracje? Jakie kreacje wielkich artystów stały się nieśmiertelne, a do jakich powracają kreatorzy mody w tym sezonie? Chciałoby się zmodyfikować słowa piosenki i w kontekście mody powiedzieć: “Ale to już było i na pewno wróci”… bo moda powraca i powinnyśmy być projektantom za to wdzięczni. Warto bowiem wracać do rzeczy dobrych, sprawdzonych. Nawet moda nie polega na poszukiwaniu ciągle czegoś nowego.

Oczywiście każda dekada posiadała ścisłe wytyczne określające dany nurt panujący w modzie. Są jednak takie elementy ówczesnych trendów, po które chętniej sięgają obecni projektanci czy też takie, które po prostu cieszą się mianem ponadczasowych.

Lata 20-te to chyba najsłynniejszy okres, w którym przemysł modowy ruszył na światową skalę. Z pewnością ogromną rolę odegrała tu wspomniana już Coco Chanel. To Chanel stała się prekursorką szykownych, eleganckich kostiumów, początkowo szytych przez nią samą z dżerseju, z czasem z coraz szlachetniejszego tweedu. Nie sposób pominąć też “małej czarnej”, która dwa lata temu obchodziła swoje 60-te urodziny.

Stworzony tak dawno temu dom mody Chanel nigdy nie wychodzi z mody. W jaki sposób Karl Lagerfeld sprawia, że jego kolekcje są zarówno jak najbardziej nowoczesne i trendy, a jednocześnie tak klastyczne, nawiązujące do stylu Coco Chanel, to pewnie tajemnica samego mistrza. Jedno jest jednak pewne: kostium Chanel to marzenie każdej fascynatki modą.

Odwołując się do lat 20-tych nie sposób zapomnieć o długich naszyjnikach z pereł, noszonych przez samą Coco w ilości kilku sznurów naraz. Tymczasem duże, wielokrotnie zwinięte naszyjniki, białe perły mieszane z innymi odmianami, z dodatkowo nawiniętymi łańcuchami ze srebra to obrazek prosto z obecnych wybiegów.

Latom 30-tym zawdzięczamy podkreśloną talię, od której odżegnywała się Coco, a którą podkreślać bardzo lubią obecni projektanci. W wykończeniach ubrań natomiast pojawiło się futro. Zarówno prawdziwe, jak i sztuczne jest przecież stosowane i dziś. Można wspomnieć nawet o rodzimej – zeszłorocznej zimowej kolekcji Monnari, której spódnice kostiumów z brązowego tweedu były wykańczane szerokim pasmem sztucznego futerka. A tak modny obecnie kolor pudrowy róż i fuksja również sięgają korzeniami tamtych czasów. Jedną z najbardziej znany diw i ikon stylu lat 30. była Greta Garbo.

Z lat 40-tych zostały nam buty oficerki – model tak samo pożądany w ówczesnych latach, jak i dzisiejszych.

Jednak tak, jak z wcześniejszych dekad możemy obserwować wybiórcze inspiracje, tak z lat 60-tych moda czerpie garściami. Jak mówi Karl Lagerfeld: “Ten okres podoba się, bo ludzie myślą, że był beztroski”. Sprzyjają jej zwłaszcza kolekcje wiosna/lato. Długie, kolorowe sukienki, wielkie kosze zamiast torebek, jedwabne tuniki w kwiatowe wzory, uniwersalne princeski na każdą porę roku, no i okulary… duże muchy, a’la Jackie Kennedy oraz najmodniejsze obecnie Wayfarery marki Ray Ban a’la Audrey Hepburn.

Największe zasługi w tej materii ma obecnie 75-letnia projektantka Mary Quant, która w latach 60-tych zrewolucjonizowała ówczesną modę, wprowadzając mini spódniczki, dopasowane sukienki, rajstopy w wyraziste wzory i co ciekawe – wodoodporny tusz do rzęs. Styl Mary Quant podchwyciły gwiazdy ówczesnego kina, jak Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, a sztandarową modelką jej stylu była filigranowa Twiggy.

Czy spotkaną na ulicy lub przyjęciu Audrey Hepburn ubraną w swoją małą czarną, perły i Wayfarery uznałybyśmy za niemodną? Z pewnością nie.

Lata 60-te wprowadziły także biżuterię z plastiku, dużą i kolorową. Im większa, tym lepsza. Czy skądś to znamy?

Kwintesencją stylu lat 60-tych jest rodzima firma Simple.

Obawy budzi powracający styl lat 80-tych, uznawanych za okres kiczu. Być może nasze obawy wynikają z faktu, że ubrania w tym stylu nosiłyśmy już same, co więcej – pozbyłyśmy się ich z naszych szaf, więc obecnie kojarzą nam się raczej z czymś niemodnym, przestarzałym, a nie zasługującym jeszcze na miano vintage. Pewną niechęć budzą zdjęcia, na których jesteśmy w luźnych swetrach, marynarkach o wielkich poduszkach, w cienkich szpilkach z długim noskiem i podtapirowanych fryzurach.

Poza tym styl lat 80-tych kojarzy nam się z wulgarną wówczas Madonną, “Dynastią” i Donem Johnson’em z “Miami Vice” w białej marynarce. Tymczasem największe triumfy święci powracająca na wybiegi marynarka z wyraźnie zaznaczonymi ramionami, bufiaste rękawy bluzek i sukienek oraz leginsy. Czy powrócą one do łask w naszych szafach? Tu wybór jest bardzo subiektywny. Zwłaszcza, że w Polsce ten okres nie kojarzy się z czasem świetności w przemyśle odzieżowym.

Jaki z tego morał? Chciałoby się mieć wielkie garderoby, o których marzy chyba każda z nas, gdzie w przepastnych czeluściach ukrywałybyśmy rzeczy po naszych eleganckich babciach, podebrane mamom, własne z czasów studenckich, żeby przy nawrotach określonych trendów wydobywać nasze skarby na światło dzienne i zachwycać wyczuciem trendów i aktualnej mody.

Iwona Ekkert-Kołodziej – doradca ds. wizerunku, trener

Treści dostarcza Noble Concierge sp. z o.o.

키워드에 대한 정보 portal dla projektantów mody

다음은 Bing에서 portal dla projektantów mody 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  아이폰 아이언맨 배경화면 고화질 | Live배경화면(아이언맨) 151 개의 가장 정확한 답변
See also  고스트 바둑 왕 사이 | [고스트바둑왕] 명장면, 토우야 코우요우 Vs 사이 (부제 : 신이 사이에게 천년의 시간을 준 이유) 모든 답변

See also  List Zachęcający Do Współpracy Wzór | Zachęcanie Dziecka Do Współpracy, Część 3 29752 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 XXIII Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody \”OFF Fashion\” Kielce 2022

  • Kielce
  • KCK
  • Kieleckie Centrum Kultury
  • świętokrzyskie
  • moda
  • fashion
  • off fashion
  • modelki
  • modele
  • stroje
  • pokaz mody
  • pokazy mody
  • beauty
  • design
  • fotografia mody
  • występy modowe
  • off fashion 2022
  • Paweł Węgrzyn
  • kolekcje modowe
  • kolekcje mody
  • lato 2022 moda
  • moda 2022
  • fashion 2022
  • polish fashion
  • projektanci mody

XXIII #Międzynarodowy #Konkurs #dla #Projektantów #i #Entuzjastów #Mody #\”OFF #Fashion\” #Kielce #2022


YouTube에서 portal dla projektantów mody 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 XXIII Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody \”OFF Fashion\” Kielce 2022 | portal dla projektantów mody, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment