Pomoc W Aplikacji Na Studia W Usa | Pomoc W Aplikacji Na Studia W Usa 7727 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pomoc w aplikacji na studia w usa – Pomoc w aplikacji na studia w USA“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 StudiaPL 이(가) 작성한 기사에는 조회수 732회 및 좋아요 11개 개의 좋아요가 있습니다.

W celu złożenia aplikacji na studia w USA nalezy wysłać do naszego doradcy: kopię świadectwa ze szkoły średniej oraz matury przetłumaczone na język angielski. transkrypt z uczelni (dotyczy osób które studiują) kopię egzaminu językowego potwierdzającego znajomość angielskiego.Są to stypendia przyznawane z pieniędzy uniwersyteckich i suma ta jest odejmowana od kosztów studiów przy opłacaniu nauki. Otrzymanie stypendium jest uwarunkowane zapotrzebowaniem rodziny (bez stypendium niemożliwe by było opłacenie studiów) oraz wynikami akademickimi aplikanta.Terminy wysłania skompletowanej aplikacji to z reguły 31 grudnia-początek stycznia naszej 3 klasy liceum (jeśli planujemy rozpocząć studia bezpośrednio po liceum)! Może się to wydawać bardzo wcześnie, jednak plusem jest to, że już od marca możemy spodziewać się decyzji od uczelni!

Table of Contents

pomoc w aplikacji na studia w usa 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Pomoc w aplikacji na studia w USA – pomoc w aplikacji na studia w usa 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Centrum EducationUSA przy Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta należy do sieci centrów doradczych działających w ponad 170 krajach na świecie przy wsparciu amerykańskiego Departamentu Stanu.
Doradcy EduactionUSA pomogą Ci w wyborze uczelni, zebraniu informacji nt. dokumentów wymaganych w procesie aplikacyjnym oraz nt. sposobów finansowania studiów w Stanach Zjednoczonych.
Więcej informacji o studiach w USA znajdziesz tutaj: http://www.studia.net/usa

pomoc w aplikacji na studia w usa 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Aplikacja na studia w USA – Pomoc w Angielskim

Wymagania na studia, przygotowanie, rekrutacja – podpowiadamy co zrobić aby studiować w USA. Jeśli marzysz o studiowaniu za oceanem, to musisz wziąć pod …

+ 여기에 자세히 보기

Source: pomocwangielskim.pl

Date Published: 7/28/2021

View: 8960

Proces aplikacyjny w USA – The Swan School

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej pomocy w aplikacji na studia w Stanach Zjednoczonych? Napisz do nas!

+ 더 읽기

Source: theswanschool.edu.pl

Date Published: 8/18/2022

View: 6765

Dowiedz się, jak dostać się na studia w USA – EduCat

Dokumenty aplikacyjne do USA składać będziesz jeszcze w liceum. Terminy aplikacji na …

+ 더 읽기

Source: educat.study

Date Published: 5/17/2022

View: 2036

Pomoc w aplikacji na studia zagraniczne – Foster High

Aplikacja na studia w USA składa się również z aplikacji o wizę studencką typu F-1. Jeśli interesują Cię prestiżowe uniwersytety, przygotuj się również na …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.fosterhigh.pl

Date Published: 6/25/2022

View: 7005

Jak dostać się na studia w USA? – Blog Edukacja i Inspiracje

Postaram się pomóc odpowiedzieć na to pytanie, opisując podstawowe elementy składowe aplikacji na amerykańskie uczelnie. 1.Egzamin SAT. Większość uczelni, …

+ 더 읽기

Source: paderewski.lublin.pl

Date Published: 5/27/2021

View: 2893

주제와 관련된 이미지 pomoc w aplikacji na studia w usa

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Pomoc w aplikacji na studia w USA. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Pomoc w aplikacji na studia w USA
Pomoc w aplikacji na studia w USA

주제에 대한 기사 평가 pomoc w aplikacji na studia w usa

  • Author: StudiaPL
  • Views: 조회수 732회
  • Likes: 좋아요 11개
  • Date Published: 2016. 3. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=AZfrbnP2t8I

Jak zdobyć pieniądze na studia w USA?

Są to stypendia przyznawane z pieniędzy uniwersyteckich i suma ta jest odejmowana od kosztów studiów przy opłacaniu nauki. Otrzymanie stypendium jest uwarunkowane zapotrzebowaniem rodziny (bez stypendium niemożliwe by było opłacenie studiów) oraz wynikami akademickimi aplikanta.

Kiedy aplikować na studia w USA?

Terminy wysłania skompletowanej aplikacji to z reguły 31 grudnia-początek stycznia naszej 3 klasy liceum (jeśli planujemy rozpocząć studia bezpośrednio po liceum)! Może się to wydawać bardzo wcześnie, jednak plusem jest to, że już od marca możemy spodziewać się decyzji od uczelni!

Ile płaci się za studia w USA?

Największym kosztem studiów w USA są czesne płacone uniwersytetowi. Zależnie od instytucji, kosztują one od ok. $15 000 do nawet $60 000. Najtańsze są uczelnie stanowe (ale też nie zawsze!), jednak rzadko oferują one jakąkolwiek większą pomoc finansową studentom międzynarodowym.

Czy ciezko dostac się na studia w USA?

Uczelnie z pierwszej i drugiej ligi w Stanach (pierwsza setka) są znacznie lepsze niż najlepsza uczelnia w Polsce. Dostać się na nie jest odpowiednio trudno. Najgorsze uczelnie w Stanach są gorsze niż uczelnie w Polsce. Dostać się na nie bardzo łatwo.

Ile kosztuje semestr na Harvardzie?

Studia na Harvardzie według nominalnej stawki są drogie: samo czesne w roku 2021/2022 wynosi 51,143 dolarów (prawie 210 tys. złotych), a wliczając w to koszty życia, zakwaterowania i wyżywienia otrzymujemy kwotę rzędu 75 tys. dolarów (prawie 300 tys. złotych).

Ile kosztuje LLM?

Koszt programu klasycznego LLM może się wahać od 12 do 60 tysięcy dolarów amerykańskich. Większość prestiżowych uczelni takich jak np. Yale, Harvard, UCLA czy Berkeley liczy sobie za udział w programie ok. 60-65 tysięcy dolarów amerykańskich.

Jak zaczac studia w USA?

By móc studiować w USA należy otrzymać wizę studencką, która przyznawana jest na czas trwania studiów. Zniesienie wiz turystycznych nic nie zmieniło w tej kwestii. Formalności związane z procedurami mogą potrwać nawet dwa miesiące, zatem postaraj się o wizę studencką z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy studia w Polsce liczą się w USA?

Posiadając ukończone studia w Polsce, możecie nostryfikować dyplom, co pozwoli Wam na wykorzystanie uzyskanego tytułu lub wykonywanie zdobytego zawodu na terenie Stanów Zjednoczonych. W wielu przypadkach osobom, które ukończyły 2 letnie studia pomaturalne lub policealne, ich dyplom można uznać na poziomie ASSOCIATE.

Czy warto iść na studia w USA?

Zgodnie z rankingiem szanghajskim wśród dziesięciu najlepszych uczelni na świecie, aż osiem z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Wśród pięćdziesięciu najlepszych, aż trzydzieści jest ulokowana w Ameryce.

Ile kosztuja studia w Berkeley?

Czesne na uczelniach w USA

Najwyższe czesne mają oczywiście najbardziej prestiżowe uczelnie, takie jak Stanford, Harvard, Yale, MIT czy Cornell. Ile kosztują studia na Harvardzie w USA? Przykładowe czesne w 2021 roku: Uniwersytet Berkeley – $48,166.

Ile kosztuje semestr studiow w USA?

Łączny koszt studiowania w Stanach (czesne i koszty życia) bez stypendium może wynosić od $30,000 do $80,000 rocznie. Jednak zdolni uczniowie mogą uzyskać stypendium od uniwersytetu, które znacznie obniża te koszty (nawet do 100% – zależnie od potrzeby finansowej).

Gdzie są darmowe studia za granicą?

Na bezpłatne studia zagraniczne jako obywatele Unii Europejskiej możemy liczyć w:
  • Danii.
  • Norwegii.
  • Szwecji.
  • Finlandii.
  • Niemczech.
  • Austrii.
  • Francji.

Czy polska matura jest uznawana w USA?

Amerykański system egzaminacyjny nie uznaje polskiej matury, dlatego, aby aplikować na studia w Stanach Zjednoczonych, trzeba podejść do dodatkowych egzaminów sprawdzających wiedzę kandydata oraz znajomość języka angielskiego. Do każdego egzaminu należy się odpowiednio przygotować oraz zdać odpowiednio wcześnie.

Jaką trzeba mieć średnią aby dostać się na Harvard?

Czy amerykańska matura jest uznawana w Polsce?

SAT w Polsce

W związku z wysoką renomą amerykańskich uczelni i dużym zainteresowaniem nimi na całym świecie maturę amerykańską SAT można zdawać też poza granicami USA, również w Polsce.

Czy można studiować w USA bez matury międzynarodowej?

Matura polska

Aby dostać się na studia w USA nie trzeba zdawać matury międzynarodowej. Zwykła polska matura jest wymagana, jednak nie stanowi elementu kluczowego, silnie wpływającego na decyzję o przyjęciu kandydata. Osoba jest przyjmowana na postawie wyników testów SAT.

Ile kosztuje semestr na studiach w USA?

Czesne i wszystkie opłaty uniwersyteckie sięgają najczęściej sumy pięciocyfrowej! Wahają się od $5,000 do $55,000 dolarów rocznie! Najdroższe są oczywiście uczelnie prestiżowe, takie jak Stanford, Harvard, Princeton, Cornell czy Yale. Trzeba jednak pamiętać, że poza czesnym, studenci mają też inne wydatki.

Czy studia w Polsce liczą się w USA?

Posiadając ukończone studia w Polsce, możecie nostryfikować dyplom, co pozwoli Wam na wykorzystanie uzyskanego tytułu lub wykonywanie zdobytego zawodu na terenie Stanów Zjednoczonych. W wielu przypadkach osobom, które ukończyły 2 letnie studia pomaturalne lub policealne, ich dyplom można uznać na poziomie ASSOCIATE.

Aplikacja na studia w USA, pomoc w dostaniu sie do amerykańskiej uczelni, rekrutacja

Praca w USA

Independent, czyli niezależny!! Chcesz na własną rękę lub z pomocą przyjaciół znaleźć dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę w USA?

A może już to zrobiłeś i jedyne, czego Ci trzeba, to wiza J1, bezpieczny i komfortowy przelot do Stanów oraz fachowa opieka i doradztwo?

Pomożemy Ci zrealizować Twoje marzenia! Jeżeli dopiero planujesz pełną niezależność i nie wiesz, od czego zacząć, w FOSTER udzielimy Ci cennych, wskazówek. Program Work and Travel Independent to prawdziwe wyzwanie i wielki krok w stronę samodzielności.

Dołącz do nas – Zapisz się

Aplikacja na studia w USA – jak dostać się na studia w USA?

1 Aplikacja na studia w USA – podstawowe informacje

Wymagania na studia, przygotowanie, rekrutacja – podpowiadamy co zrobić aby studiować w USA. Jeśli marzysz o studiowaniu za oceanem, to musisz wziąć pod uwagę, że proces aplikacji trwa znacznie dłużej niż na uczelnie polskie. Organizacja i planowanie są niezmiernie ważnym etapami rekrutacji, dlatego też ten artykuł ma na celu wyjaśnienie procedury aplikacji krok po kroku.

Chcesz aplikować na uczelnię w Stanach Zjednoczonych? Napisz do naszych konsultantów, którzy chętnie pomogą Ci w aplikacji. Kontakt

2 Aplikacja na studia w USA – kiedy zacząć przygotowania

Jeśli Twoją ambicją jest aplikowanie na najlepsze uczelnie i/lub chcesz aplikować o stypendium, powinieneś jak najwcześniej zacząć przygotowania – nawet dwa lata wcześniej. Jeśli jednak nie aplikujesz na uczelnie Ivy League lub nie musisz się troszczyć o finanse, możesz rozpocząć aplikowanie w trzeciej klasie liceum, ponieważ deadline złożenia aplikacji to grudzień w roku przed rozpoczęciem studiów.

Uwaga: Kliknij tutaj, jeśli chcesz się dowiedzieć jak wygląda aplikacja na studia do UK i jak się przygotować do matury ustnej po angielsku. Więcej artykułów odnośnie edukacji i angielskiego znajduje się na naszym blogu.

3 Studia w Stanach – wymagania

Aby dostać się na studia w Stanach, trzeba aplikować przez Common Application. Wgrywając swoje dokumenty raz, aplikacja jest wysyłana do wszystkich uniwersytetów, na które aplikujesz. Uwaga: uniwersytety kalifornijskie mają swoje systemy aplikacyjne. Podanie na studia zawiera:

• Dane kontaktowe

• Historię edukacji

W aplikacji należy załączyć oficjalny transkrypt ocen ze szkoly średniej z tłumaczeniem na język angielski.

• Listy rekomendacyjne

Zazwyczaj trzeba załączyć dwa listy od nauczycieli przedmiotów związanych z kierunkiem. Możesz także poprosić o rekomendacje Twojego mentora, korepetytora opiekunowie wolontariatu, kół zainteresowań itd.

• Esej aplikacyjny

Ten element rekrutacji często przeważa o przyjęciu bądź odrzuceniu kandydata. Dla amerykańskich uczelni ważna jest osobowość kandydata, a także jego motywacja. W tym eseju nie ma miejsca na skromność, należy się jak najlepiej sprzedać.

• Wyniki z egzaminów SAT Reasoning Tests oraz SAT subject tests, ACT

Do egzaminów można przystąpić wielokrotnie, ponieważ liczy się najwyższy zdobyty wynik.

• Wyniki testów z egzaminów językowych (TOEFL lub IELTS)

Jeśli angielski nie jest Twoim językiem ojczystym, obowiązuje Cię egzamin potwierdzający Twoją znajomość języka angielskiego (TOEFL lub IELTS), który sprawdza Twoją zdolność słuchania, pisania, mówienia i czytania po angielsku.

• Counselor

Czyli innymi słowy pełnomocnik aplikanta do pomocy przy aplikacji (chodzi o wgrywanie transkryptów z ocenami itd.) Teoretycznie zostać nim może każdy, ale w praktyce najlepiej, żeby to był ktoś z Twojej szkoły.

• Esej

Niemal każda szanująca się uczelnie będzie wymagać od Ciebie napisania dodatkowego eseju na przeróżne tematy. Zazwyczaj będziesz zapytany dlaczego jesteśm zainteresowany studiowaniem na wybranej uczelni, dlatego przed napisaniem eseju powinieneś uważnie przewertować ich stronę internetową.

• Dodatkowe wymogi

Pamiętaj, że wybrana przez Ciebie uczelnia może mieć dodatkowe wymogi (np. napisanie dodatkowego eseju).

4 Rozmowa kwalifikacyjna na studia w USA

Jeśli Twoje podanie i aplikacja zostaną rozpatrzone pozytywnie, to możesz oczekiwać zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną na miejscu lub telefoniecznie. W przypadku kandydatów z zagranicy, interview zazwyczaj odbywa się telefonicznie lub przez internet.

Jak widzisz, aplikacja na uczelnie w Stanach jest dużo bardziej wymagająca niż na polskie uczelnie. Na Common Application składa się bardzo dużo elementów, które trzeba regularnie skompletować. Jednak przy odrobinie zaparcia, wypełnienie aplikacji nie jest niczym trudnym.

Koszty i dofinansowanie studiów w USA

Do najdroższych uczelni w USA na pewno należy Harvard University. Roczne czesne wynosi tu prawie 65 tys. dolarów. W kwocie, oprócz czesnego, mieści się koszt zakwaterowania, szacunkowe koszty wyżywienia, ubezpieczenia i pozostałe opłaty. Jeśli kandydat na studia w Stanach Zjednoczonych, który nie dysponuje taką kwotą dostał się na listę osób przyjętych na uczelnię, zostaje objęty programem finansowym. Zazwyczaj są to pożyczki i różnego rodzaju dotacje, w których zawiera się także przybliżony koszt podróży do domu raz w roku. Studenci, których rodziny osiągają niższy dochód niż 60 tys. dolarów rocznie są całkowicie zwolnieni z opłaty za studia w USA. Koszty nie są dzięki temu nie są barierą ograniczającą możliwości kształcenia.

Z kolei uczniowie aplikujący do University of Miami są automatycznie kandydatami do stypendium. Istnieją dwa rodzaje pomocy finansowej dla międzynarodowych studentów – oba jednak zależą od dobrych wyników w nauce i osiągnięć w szkole średniej. Bardzo dobrzy aplikanci otrzymują stypendium prezydenckie (od $8 000 do $28 000 rocznie), najlepsi kandydaci stypendium imienia Isaaca Bashevisa Singera (równowartość czesnego). Średnie stypendium przyznane międzynarodowym studentom to $28 775.

W New York University aplikanci mogą złożyć podanie o pomoc finansową przy aplikowaniu na pierwszy rok studiów w Ameryce. Są to stypendia przyznawane z pieniędzy uniwersyteckich i suma ta jest odejmowana od kosztów studiów przy opłacaniu nauki. Otrzymanie stypendium jest uwarunkowane zapotrzebowaniem rodziny (bez stypendium niemożliwe by było opłacenie studiów) oraz wynikami akademickimi aplikanta. Pomoc finansowa “need-aware” oznacza jednak, że konieczność pomocy w sfinansowaniu studiów aplikantowi przez uczelnię jest rozpatrywana przy analizowaniu przez uniwersytet aplikacji – tzn., że na decyzję o przyjęciu danego aplikanta do szkoły może zaważyć konieczność pomocy w sfinansowaniu studiów przez uniwersytet. Średnie stypendium przyznane międzynarodowym studentom to $29 508.

Duke University przyjmuje co roku około 20-25 międzynarodowych studentów (ograniczona liczba miejsc), którzy otrzymują od uczelni pomoc finansową. W przypadku nieskładania o pomoc finansową, międzynarodowi studenci są rozpatrywani tak samo jak obywatele amerykańscy. Osoby te dostają dofinansowanie na podstawie zapotrzebowania (uczeń bez pomocy finansowej nie byłby w stanie sfinansować studiów) lub/oraz na podstawie wyróżniających się osiągnięć aplikanta. Średnie stypendium przyznane międzynarodowym studentom to $53 025

Jak dostać się na studia w USA?

Jak dostać się na studia w USA?

Aleksandra Jarosz

A

Nie oceny a osobowość

Na początku chciałabym bardzo podkreślić fakt, że to nie oceny i wyniki z egzaminów decydują o naszym sukcesie! Dla amerykańskich komisji rekrutacyjnych liczy się przede wszystkim to jakimi jesteśmy ludźmi i to jak będziemy w stanie swoją osobą wzbogacić grono studentów danej uczelni. Jak udowodnić uczelniom, że to właśnie my zasługujemy na tytuł studenta? Postaram się pomóc odpowiedzieć na to pytanie, opisując podstawowe elementy składowe aplikacji na amerykańskie uczelnie.

1.Egzamin SAT

Większość uczelni, szczególnie tych renomowanych, wymaga zdania egzaminu SAT (nawet przez absolwentów programu matury międzynarodowej IBO). Niektórzy nazywają go “amerykańską maturą”, ja nazwałabym go raczej “amerykańskim egzaminem gimnazjalnym” zdawanym w liceum. Przede wszystkim dlatego, że SAT sprawdza raczej nasze umiejętności, niż wiedzę. SAT składa się z trzech części: czytania, pisania i matematyki.

Część sprawdzająca czytanie ze zrozumieniem zawiera krótkie teksty z różnych dziedzin i po kilka pytań do tych tekstów. Żadna wiedza na tematy tekstów nie jest potrzebna.

Część sprawdzająca pisanie i umiejętności językowe to przede wszystkim poprawianie błędów w zdaniach. Można też napisać krótki esej, ale od zeszłego roku nie jest to wymagane.

Część matematyczna to krótkie zadania na poziomie podstawowym lub matematyki „studies” w programie matury międzynarodowej IBO. Przy większości zadań można korzystać z kalkulatorów.

Egzamin ma charakter testowy, z wyjątkiem kilku zadań z matematyki. Od marca 2016 wiele rzeczy uległo zmianie (przy zakupie materiałów pomocniczych itp. należy zwrócić uwagę czy są one na pewno dla “The New SAT”). Obecnie egzamin SAT trwa 3 godziny (plus 50 min, jeśli ktoś chce napisać esej), błędne odpowiedzi nie są karane ujemnymi punktami, a wyniki podawane są w skali od 400 do 1600.

Do egzaminu można podchodzić wielokrotnie, a koszt jednego podejścia to ok. 80 dolarów. W Polsce można go zdawać w Warszawie (American School of Warsaw i British School of Warsaw), Krakowie (International School of Krakow) i Gdańsku (Gdańskie Szkoły Autonomiczne). Terminów egzaminu jest wiele, odbywają się praktycznie przez cały rok, co miesiąc.

Główną trudność nie stanowi sama treść egzaminu, a raczej ograniczony czas. W związku z tym przygotowania należy zacząć jak najwcześniej, aby dokładnie zapoznać się ze specyfiką pytań. Wczesne przygotowania dadzą nam też możliwość podjęcia kilku prób. W ramach przygotowań polecam robić przykładowe testy i pytania ze strony SAT, Khan Academy oraz ewentualnie zakupić jedną czy dwie książki z przykładowymi testami i dodatkowymi strategiami. Zarówno osoby z programu matury międzynarodowej IBO, jak i osoby z programu polskiego mają szansę na bardzo dobry wynik przy rzetelnym przygotowaniu.

Więcej informacji, pomoce i rejestrację na egzaminy na stronie CollegeBoard.

2.Egzamin SAT Subject

Oprócz głównego testu SAT można zdawać również testy przedmiotowe—SAT Subject tests. Jeśli zależy nam na lepszych uczelniach należy obowiązkowo zdać dwa egzaminy SAT subject. Na mniej wymagających uczelniach nie ma takiego obowiązku (wymaganą ilość SAT subject można zawsze sprawdzić na stronach internetowych konkretnych uczelni w zakładkach np. Admission Requirements for International Students).

Test SAT subject obejmuje 20 przedmiotów. Są one podzielone na 5 kategorii: angielski (np. literatura angielska), historia, języki obce, bardziej zaawansowana matematyka i przedmioty ścisłe. Jeden test trwa godzinę i oceniany jest w skali 200-800. Tego samego dnia można zdawać do 3 przedmiotów. Koszt jednego testu to ok. 70 dolarów plus 20 dolarów za każdy dodatkowy test tego samego dnia.

Najlepszym momentem na podejście do SAT Subject w przypadku przedmiotów ścisłych i historii jest początek klasy maturalnej (najlepiej listopad, ostatni możliwy termin przy aplikowaniu w styczniu).

3.Egzamin TOEFL

Dla osób, których językiem ojczystym nie jest język angielski, obowiązkowy jest też TOEFL.

4. Common Application

Dla osób, których językiem ojczystym nie jest język angielski, obowiązkowy jest też test TOEFL (Test of English as a Foreign Language), który sprawdza umiejętności czytania, pisania, słuchania i mówienia po angielsku. Podobnie jak w przypadku egzaminów SAT, terminów jest dużo. TOEFL kosztuje 205 dolarów i można go zdawać w Lublinie (centrum testowe znajduje się na Politechnice Lubelskiej). Zdanie TOEFL na odpowiednim poziomie nie powinno stanowić większego problemu dla przeciętnego ucznia na zaawansowanym poziomie, ale jak najbardziej wskazane jest wcześniejsze zapoznanie się z formułą egzaminu i zrobienie kilku testów próbnych. Uwaga: matura międzynarodowa IBO z angielskiego na poziomie HL nie zwalnia z egzaminu TOEFL.

Common Application to strona internetowa, na której wszystkie elementy naszej aplikacji zostaną zebrane w jedną całość i przekazane wybranym przez nas uczelniom. Po założeniu konta i dodaniu wybranych przez nas szkół, można rozpocząć wypełnianie aplikacji. Podstawowe dane o sobie i naszych prawnych opiekunach można wypełnić od razu. Do skompletowania aplikacji będą nam jednak potrzebne wyniki omówionych wcześniej egzaminów, wykaz ocen (patrz pkt 5), lista naszych zajęć dodatkowych (patrz pkt 6), listy polecające (patrz pkt 7) oraz najważniejszy element—esej aplikacyjny.

Esej to nasza szansa na pokazanie kim jesteśmy, jak myślimy i, co jest równie ważne, jak potrafimy przelać to na papier. Co roku Common Application udostępnia tematy esejów (z reguły nie zmieniają się za bardzo). Przykładowe tematy znajdziemy tutaj.

Z dostępnych tematów wybieramy jeden. Esej, jaki napiszemy często decyduje o tym, czy zostaniemy przyjęci na wymarzona uczelnię. W związku z tym należy zacząć go pisać jak najwcześniej i włożyć w to dużo pracy. W eseju nie ma miejsca na błędy gramatyczne czy interpunkcyjne, dlatego warto poprosić kogoś o sprawdzenie naszej pracy pod tym kątem.

Do skompletowania Common App będziemy także potrzebowali pomocy jednego nauczyciela, który przejmie rolę tzw. Counselor. Ta osoba również zakłada konto na Common App i będzie miała za zadanie scharakteryzować szkołę, opisać w kilku słowach osobę aplikującą i udostępnić wykaz ocen.

Po skompletowaniu aplikacji należy uiścić opłatę aplikacyjną za każdą wybraną przez nas szkołę (np. w przypadku Harvardu jest to ok. 70 dolarów, ale czasami uczelnie nie wymagają tej opłaty). Wtedy Common App przekaże naszą aplikację uczelni.

Terminy wysłania skompletowanej aplikacji to z reguły 31 grudnia-początek stycznia naszej 3 klasy liceum (jeśli planujemy rozpocząć studia bezpośrednio po liceum)! Może się to wydawać bardzo wcześnie, jednak plusem jest to, że już od marca możemy spodziewać się decyzji od uczelni!

5. School transcript – wykaz ocen

Wykaz ocen podpisany przez dyrektora obecnej szkoły zostanie udostępniony przez naszego opiekuna (Counselor) na naszym profilu w Common Application).

6. Lista zajęć dodatkowych

Obowiązkiem kandydata na studia jest przedstawienie swoich ocen końcowych od klasy 9 do 12, czyli w naszym obecnym systemie od 3 klasy gimnazjum do ostatniej klasy liceum. Należy przygotować dokument z wypisanymi ocenami ze świadectw i najważniejszymi osiągnięciami z danych lat.

7. Listy polecające

W Common App znajduje się miejsce na wypisanie i bardzo krótkie opisanie (jednym zdaniem) 10 wybranych zajęć dodatkowych. Dobrze jest tu pokazać coś, o czym nie piszemy w naszym eseju.

8. Suplementy – eseje do konkretnych uczelni

Wiele szkół wymaga od kandydata konkretnej liczby listów polecających (z reguły są to dwa) od osób, które dobrze nas znają. Mogą to być osoby z naszej rodziny (choć nie jest to najlepsza opcja), nasi nauczyciele, mentorzy, opiekunowie kół zainteresowań czy wolontariatu, w którym działamy itp. Pamiętajmy aby poprosić wybrane przez nas osoby o napisanie listu z odpowiednim wyprzedzeniem.

Essay Option 1.

Niektóre uczelnie (prawie wszystkie renomowane szkoły) wymagają napisania dodatkowych esejów na przeróżne (czasem dziwne) tematy. Przykładowo tematy prac z University of Chicago (uczelnia słynie z oryginalnych tematów) były następujące:

What is square one, and can you actually go back to it?

Essay Option 4.

Alice falls down the rabbit hole. Milo drives through the tollbooth. Dorothy is swept up in the tornado. Neo takes the red pill. Don’t tell us about another world you’ve imagined, heard about, or created. Rather, tell us about its portal. Sure, some people think of the University of Chicago as a portal to their future, but please choose another portal to write about.

źródło: https://collegeadmissions.uchicago.edu/apply/essay-questions

Większość uczelni zapyta was o to, dlaczego jesteśmy zainteresowani ich szkołą. Najlepiej zapoznać się z cechami charakterystycznymi danej uczelni, tym co ją wyróżnia, może jesteśmy zainteresowani zajęciami z konkretnym profesorem, może inspiruje nas historia danej szkoły, jej motto, maskotka, program nauczania. Im bardziej wykażemy się znajomością “intymnych” faktów o szkole, tym lepiej.

9. Profil CSS

10. Podsumowanie, czyli po pierwsze: nie zniechęcaj się.

Kiedy już wyślemy naszą aplikację, powinniśmy otrzymać maile proszące nas o wypełnienie profilu CSS na stronie Collegeboard (strona, której używaliśmy do rejestracji na SAT). Profil CSS to nic innego jak informacje o naszej sytuacji finansowej. Do jego wypełnienia przydadzą się rozliczenia podatkowe naszych opiekunów i dobry słownik. Jest to jedna z bardziej skomplikowanych części aplikacji. Za wysłanie profilu CSS do danej uczelni uiszcza się opłatę 16 dolarów (za każdą uczelnię).

Już sama długość tego tekstu może przytłaczać. Na aplikację składa się bardzo dużo elementów, które trzeba skompletować pół roku przed naszymi kolegami, planującymi studia w Polsce. Mam jednak dobrą wiadomość: to wszystko da się zrobić! Jeśli marzysz o studiach w USA, już samo aplikowanie może okazać się niesamowitym doświadczeniem i sprawić wiele satysfakcji (jak to było w moim przypadku).

Powodzenia!

Aleksandra Jarosz – stypendystka Haverford College w Pensylwanii, obecnie studentka medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, absolwentka programu międzynarodowego IBO LO Paderewski w Lublinie.

Dlaczego warto wyjechać na studia do Ameryki?

Czy warto wyjechać na studia do Stanów?

Autor: Piotr Bendykowski (maj 2012) – doradca edukacyjny My Ivy League

Czy warto wyjechać na studia do USA?

Dlaczego warto studiować w USA?

Stany Zjednoczone od ponad stu lat są bezsprzecznie najpotężniejszym i najbardziej wpływowym państwem na świecie. W militariach, w nauce, w gospodarce, w innowacyjności, w podboju kosmosu, nawet w sztuce, szczególnie tej popularnej, Stany Zjednoczone nie mają poważnego konkurenta. Integralnym elementem tego sukcesu jest system edukacyjny. Po części publiczny, po części prywatny, obejmujący szkoły stojące na bardzo niskim poziomie i szkoły na poziomie światowym – USA mają interesującą ofertę dla każdego, niezależnie od jego poziomu intelektualnego i pola zainteresowania.

Najbardziej ambitnym polskim licealistom najlepsze uczelnie w USA oferują poziom o niebo lepszy niż najlepsze uczelnie w Polsce. Wszystkim studentom uczelnie amerykańskie oferują inne podejście do nauki:

skupienie na potrzebach studenta, a nie na zapewnieniu miejsc pracy profesorom

uczenie studentów myślenia, a nie kucia na pamięć

przygotowanie studentów do życia po dyplomie, a nie przygotowanie ich do egzaminów

Po polskiej uczelni absolwent ma kwalifikacje by zostać pracownikiem polskiej uczelni. Po amerykańskiej uczelni, absolwent ma kwalifikacje by dołączyć do firmy czy instytucji w każdej dziedzinie gospodarki lub by założyć własną firmę.

Studia na dobrej uczelni w Stanach to również mieszkanie w innym kraju i innej kulturze, to możliwość rozwinięcia skrzydeł poza swoją dziedziną na skalę niemożliwą w rodzinnym kraju.

Czy studia w USA są lepsze niż w Polsce?

Pod niektórymi względami są lepsze niż w Polsce:

Jest około 100 uczelni, które mają lepsze wyniki w światowych rankingach niż najlepsza uczelnia w Polsce.

Lepiej rozszerzają horyzonty intelektualne.

Lepiej przygotowują do życia.

Są przepustką do lepszej kariery i wyższych zarobków.

Pod niektórymi względami są gorsze niż w Polsce:

Więcej kosztują.

Są dalej od domu i rodziny.

Wymagają większego wysiłku intelektualnego.

Oferują gorsze możliwości ściągania i innego oszukiwania.

Odpowiedź zależy od indywidualnej sytuacji.

Czy studia w USA są lepsze niż w Europie (np. Oxford, Cambridge, Sorbona)?

Polacy na czołowych uczelniach w Europie to mikroskopijna garstka, więc to pytanie dla 99% polskich kandydatów jest czysto akademickie. Wiele uczelni w Europie jest na światowym poziomie, ale z powodów m.in. językowych umożliwiają start w konkretnych krajach. Ponieważ angielski jest najbardziej uniwersalnym językiem, uczelnie w krajach anglosaskich dają zdecydowanie większe szanse na karierę. Najlepsze uczelnie w Anglii są na tym samym poziomie co najlepsze uczelnie w Stanach. Anglia jest krajem o dłuższej i bogatszej historii niż USA. USA z kolei jest bardziej nastawiona na dziś i jutro. Jest też bardziej różnorodnym krajem pod prawie każdym względem. Te różnice również widać na uczelniach.

Czy łatwiej znajdę pracę po studiach w USA?

Niezależnie czy szukasz tej pracy w USA, Europie czy Polsce, dyplom amerykańskiej uczelni da Ci lepszy start niż dyplom polskiej uczelni. Są jednak wyjątki: np. jeśli chcesz pracować w polskiej edukacji lub medycynie, jeśli chcesz pracować naukowo w filologii polskiej, to polski dyplom jest zdecydowanie bardziej sensowny.

Czy jeśli wyjadę na studia do Stanów to trudniej będzie mi znaleźć pracę z powrotem w Polsce?

Zależy jakiej pracy szukasz. Jeśli chcesz pracować w szpitalu, szkole, urzędzie powiatowym, Urzędzie Skarbowym itp, studia w Stanach nie mają sensu. Jeśli natomiast chcesz założyć własną firmę lub pracować w firmie z zachodnim kapitałem lub firmie z polskim kapitałem, ale zaangażowanej w eksport lub import, to studia w USA są bardziej sensowne.

Słyszałem, że studia z nauk ścisłych są mniej rygorystyczne niż w Polsce? Czy zatem wyjeżdżając do USA nie marnuję swoich szans?

Jeżeli idziesz na studia dla rygoru, to masz rację. Jeśli idziesz na studia by osiągnąć sukces naukowy, np. artykuły w prestiżowych czasopismach czy nagrodę Nobla, to nie masz racji.

Polscy informatycy wygrywają wiele międzynarodowych konkursów. Dlaczego zatem warto studiować informatykę w USA skoro w Polsce mamy znakomite uczelnie?

Będąc małym krajem o dużych ambicjach, wyolbrzymiamy nasze sukcesy. Jesteśmy tak dumni że Polak zdobył złoty medal na międzynarodowej olimpiadzie informatycznej, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że taki sam złoty medal zdobyło 25 innych zawodników, a srebrny medal zdobyło 50 zawodników. Wiemy jakie wyniki mieli nasi, ale nie mamy zielonego pojęcia jakie wyniki mieli inni. Lepsze wyniki niż Polska mają nie tylko USA, ale i takiej kraje jak Białoruś czy Chorwacja. Czy chcesz z tego powodu studiować na Białorusi?

Nie wiem jaką karierę zrobili zwycięzcy olimpiad informatycznych, ale wiem, że największymi graczami na polskim rynku informatycznym są amerykańskie firmy. Wiem też że żaden z założycieli Apple, Microsoft, Google czy Facebook nie brał udziału w olimpiadzie informatycznej. Każdy z nich natomiast studiował na amerykańskiej uczelni.

Po 4-letnich studiach w USA otrzymuję tytuł bachelor, który w Polsce jest tłumaczony na licencjat, po którym trudno znaleźć dobrą pracę w Polsce. Dlacze9o zatem warto wyjechać?

To prawda, że niektórzy Polacy tak tłumaczą ten tytuł, acz nie jest to dobre tłumaczenie. Prawda również, że polski dyplom licencjata nie jest przepustką do dobrej kariery w Polsce. Nieprawdą natomiast jest, że amerykański dyplom bachelor daje w Polsce taki sam start w karierze jak dyplom licencjata.

Jeżeli porównujesz start po amerykańskim bachelor ze startem po polskim magistrze, to jest to porównanie nieprawidłowe. Powinieneś porównywać polskiego magistra z amerykańskim master, a tego już nikt na licencjat nie tłumaczy.

Mówi się, że studia w USA dają duże możliwości rozwoju, ale o co tak naprawdę chodzi?

W porównaniu z polskim uczelniami, amerykańskie oferują:

Znacznie lepsze wyposażenie

Lepiej wykształconych profesorów

Bardziej dostępnych profesorów

Profesorów, którzy są bardziej pozytywnie nastawieni do studentów

Większe możliwości indywidualnego toku studiów

Lepszą karierę po dyplomie

To jest tylko garść potencjalnych korzyści ze studiów w USA.

Czy trudno się utrzymać na studiach w USA (zarówno finansowo jak i intelektualnie)?

Studia w USA kosztują znacznie więcej niż w Polsce. Najlepsi studenci mogą liczyć na pełne stypendia, ale tak dobrych studentów wśród polskich kandydatów jest bardzo mało, więc zdecydowana większość musi zapłacić. Wszystko co dobre, kosztuje. Jeśli Twoich rodziców stać na dom czy dobry samochód, stać ich również na Twoje studia. Studia w Stanach zmuszają jednak niektórych do wyboru: czy inwestujemy w studia syna w Stanach, czy wydajemy nasze zarobki na egzotyczne wakacje?

W Stanach trudniej niż w Polsce utrzymać się na uczelni oszukując. Aby się utrzymać, musisz sie po prostu uczyć. Jeśli zaniedbasz naukę, odpadniesz. Ale jeśli chcesz zaniedbywać naukę, to nie ma sensu poświęcać czasu i pieniędzy na studia w Stanach – lepiej przewegetować 5 lat na polskiej uczelni.

Jak trudno się dostać na studia w Stanach?

Uczelnie z pierwszej i drugiej ligi w Stanach (pierwsza setka) są znacznie lepsze niż najlepsza uczelnia w Polsce. Dostać się na nie jest odpowiednio trudno. Najgorsze uczelnie w Stanach są gorsze niż uczelnie w Polsce. Dostać się na nie bardzo łatwo. Typowy błąd polskich kandydatów, to sięganie wyżej niż potrafią: zdaję na MIT, a jeśli się nie dostanę, to pójdę na Politechnikę Szczecińską. To tak jakbyś powiedział: jeśli mnie nie stać na Ferrari, to kupię sobie używany skuter. Taka decyzja po prostu nie ma sensu. Między Ferrari a skuterem, jest sporo pojazdów, które mogą w pełni zaspokoić Twoje potrzeby. Podobnie z uczelniami. W typowym roku kilkudziesięciu Polaków próbuje się dostać na MIT. Żaden z nich się nie dostaje. Wielu z nich mogłoby się dostać do amerykańskiej uczelni znacznie lepszej niż ta polska, na której lądują, ale ponieważ ich znajomość amerykańskiej edukacji ogranicza się do MIT, więc marnują swoje szanse.

Proces aplikacyjny w USA

Uczeń ubiegający się o przyjęcie na studia w Stanach Zjednoczonych musi zdać egzaminy TOEFL i SAT/ ACT lub GRE. Do egzaminów można przystąpić wielokrotnie, ponieważ liczy się najwyższy zdobyty wynik. Dodatkowo elementem rekrutacji jest napisanie eseju aplikacyjnego, często to on przeważa o przyjęciu bądź odrzuceniu kandydata. Nie jest to więc tylko sztampowy list motywacyjny, ale „wypracowanie”, które może zaważyć o przyszłym życiu.

Uczelnie w Stanach Zjednoczonych dodatkowo wymagają również listów referencyjnych, a na końcu zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną, która w przypadku uczniów z zagranicy odbywa się telefonicznie.

Trzeba pamiętać, że aby studiować w USA należy mieć ważną wizę. Jednak osoby przyjęte na uniwersytety dostają wizy właściwie automatycznie, a cały proces w ich przypadku to tylko formalność.

korepetycje z matematyki – fosterhigh.pl

Pomoc przy aplikacji nastudia zagraniczne

Studia zagraniczne to doskonały sposób, aby skorzystać z najnowocześniejszych metod nauczania, zdobyć biegłość językową, której nie zapewni żaden kurs lingwistyczny. Jest to świetna okazja do nabycia umiejętności takich jak zarządzanie czy samodzielność. Nie zapominajmy, że taka podróż jest również niezwykłą, niezapomnianą przygodą. Aplikacja na zagraniczne uniwersytety jest jednak skomplikowanym procesem, który wymaga wielu godzin studiowania stron uniwersyteckich, znajomości procedur i wymagań aplikacyjnych oraz wymiany dziesiątki maili z administracją szkół wyższych.

Jeśli myślisz o studiach w Stanach Zjednoczonych, swoje przygotowania powinieneś zacząć już półtorej roku przed maturą. Jeśli zdajesz polską maturę, konieczne może być zdanie również egzaminów SAT lub ACT (amerykański odpowiednik matury) oraz certyfikatów potwierdzających znajomość języka angielskiego takich jak TOEFL czy IELTS. Aplikacja na studia w USA składa się również z aplikacji o wizę studencką typu F-1. Jeśli interesują Cię prestiżowe uniwersytety, przygotuj się również na pisanie Personal Statement, czyli listu motywacyjnego, który pozwoli Ci zaprezentować swoje osiągnięcia i wyróżnić się wśród innych kandydatów.

Powyższe wskazówki to tylko kropla w morzu rad, jakich możemy Ci udzielić. Doradztwo w tym temacie to bardzo niszowa wiedza, lecz wśród naszych korepetytorów są m.in. absolwenci uniwersytetów z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, którzy mają doświadczenie w dziedzinie procesów aplikacyjnych i z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania. Skorzystanie z ich doświadczenia pozwala nie tylko zaoszczędzić czas oraz stres związany z całym procesem aplikacyjnym, ale również dopasować wybór studiów konkretnie do indywidualnej sytuacji aplikanta oraz zmaksymalizować potencjał, jak i szanse przyjęcia na studia zagraniczne.

Nasza usługa obejmuje:

pomoc przy wyborze uczelni wyższej oraz kierunku

doradztwo w dziedzinie budowania wizerunku aplikanta (m.in pomoc przy Personal Statement)

doradztwo w aspektach ekonomicznych studiów zagranicznych (m.in. ocena kosztów nauki oraz kosztów życia)

pomoc przy aplikacji o stypendia, pożyczki studenckie oraz zakwaterowanie

pomoc w komunikacji z zagranicznymi uniwersytetami

wsparcie podczas całego procesu aplikacyjnego.

Nie pozostawiaj swojej przyszłości losowi! Zaufaj Foster High!

Jak dostać się na studia w USA?

Jak dostać się na studia w USA?

Aleksandra Jarosz

A

Nie oceny a osobowość

Na początku chciałabym bardzo podkreślić fakt, że to nie oceny i wyniki z egzaminów decydują o naszym sukcesie! Dla amerykańskich komisji rekrutacyjnych liczy się przede wszystkim to jakimi jesteśmy ludźmi i to jak będziemy w stanie swoją osobą wzbogacić grono studentów danej uczelni. Jak udowodnić uczelniom, że to właśnie my zasługujemy na tytuł studenta? Postaram się pomóc odpowiedzieć na to pytanie, opisując podstawowe elementy składowe aplikacji na amerykańskie uczelnie.

1.Egzamin SAT

Większość uczelni, szczególnie tych renomowanych, wymaga zdania egzaminu SAT (nawet przez absolwentów programu matury międzynarodowej IBO). Niektórzy nazywają go “amerykańską maturą”, ja nazwałabym go raczej “amerykańskim egzaminem gimnazjalnym” zdawanym w liceum. Przede wszystkim dlatego, że SAT sprawdza raczej nasze umiejętności, niż wiedzę. SAT składa się z trzech części: czytania, pisania i matematyki.

Część sprawdzająca czytanie ze zrozumieniem zawiera krótkie teksty z różnych dziedzin i po kilka pytań do tych tekstów. Żadna wiedza na tematy tekstów nie jest potrzebna.

Część sprawdzająca pisanie i umiejętności językowe to przede wszystkim poprawianie błędów w zdaniach. Można też napisać krótki esej, ale od zeszłego roku nie jest to wymagane.

Część matematyczna to krótkie zadania na poziomie podstawowym lub matematyki „studies” w programie matury międzynarodowej IBO. Przy większości zadań można korzystać z kalkulatorów.

Egzamin ma charakter testowy, z wyjątkiem kilku zadań z matematyki. Od marca 2016 wiele rzeczy uległo zmianie (przy zakupie materiałów pomocniczych itp. należy zwrócić uwagę czy są one na pewno dla “The New SAT”). Obecnie egzamin SAT trwa 3 godziny (plus 50 min, jeśli ktoś chce napisać esej), błędne odpowiedzi nie są karane ujemnymi punktami, a wyniki podawane są w skali od 400 do 1600.

Do egzaminu można podchodzić wielokrotnie, a koszt jednego podejścia to ok. 80 dolarów. W Polsce można go zdawać w Warszawie (American School of Warsaw i British School of Warsaw), Krakowie (International School of Krakow) i Gdańsku (Gdańskie Szkoły Autonomiczne). Terminów egzaminu jest wiele, odbywają się praktycznie przez cały rok, co miesiąc.

Główną trudność nie stanowi sama treść egzaminu, a raczej ograniczony czas. W związku z tym przygotowania należy zacząć jak najwcześniej, aby dokładnie zapoznać się ze specyfiką pytań. Wczesne przygotowania dadzą nam też możliwość podjęcia kilku prób. W ramach przygotowań polecam robić przykładowe testy i pytania ze strony SAT, Khan Academy oraz ewentualnie zakupić jedną czy dwie książki z przykładowymi testami i dodatkowymi strategiami. Zarówno osoby z programu matury międzynarodowej IBO, jak i osoby z programu polskiego mają szansę na bardzo dobry wynik przy rzetelnym przygotowaniu.

Więcej informacji, pomoce i rejestrację na egzaminy na stronie CollegeBoard.

2.Egzamin SAT Subject

Oprócz głównego testu SAT można zdawać również testy przedmiotowe—SAT Subject tests. Jeśli zależy nam na lepszych uczelniach należy obowiązkowo zdać dwa egzaminy SAT subject. Na mniej wymagających uczelniach nie ma takiego obowiązku (wymaganą ilość SAT subject można zawsze sprawdzić na stronach internetowych konkretnych uczelni w zakładkach np. Admission Requirements for International Students).

Test SAT subject obejmuje 20 przedmiotów. Są one podzielone na 5 kategorii: angielski (np. literatura angielska), historia, języki obce, bardziej zaawansowana matematyka i przedmioty ścisłe. Jeden test trwa godzinę i oceniany jest w skali 200-800. Tego samego dnia można zdawać do 3 przedmiotów. Koszt jednego testu to ok. 70 dolarów plus 20 dolarów za każdy dodatkowy test tego samego dnia.

Najlepszym momentem na podejście do SAT Subject w przypadku przedmiotów ścisłych i historii jest początek klasy maturalnej (najlepiej listopad, ostatni możliwy termin przy aplikowaniu w styczniu).

3.Egzamin TOEFL

Dla osób, których językiem ojczystym nie jest język angielski, obowiązkowy jest też TOEFL.

4. Common Application

Dla osób, których językiem ojczystym nie jest język angielski, obowiązkowy jest też test TOEFL (Test of English as a Foreign Language), który sprawdza umiejętności czytania, pisania, słuchania i mówienia po angielsku. Podobnie jak w przypadku egzaminów SAT, terminów jest dużo. TOEFL kosztuje 205 dolarów i można go zdawać w Lublinie (centrum testowe znajduje się na Politechnice Lubelskiej). Zdanie TOEFL na odpowiednim poziomie nie powinno stanowić większego problemu dla przeciętnego ucznia na zaawansowanym poziomie, ale jak najbardziej wskazane jest wcześniejsze zapoznanie się z formułą egzaminu i zrobienie kilku testów próbnych. Uwaga: matura międzynarodowa IBO z angielskiego na poziomie HL nie zwalnia z egzaminu TOEFL.

Common Application to strona internetowa, na której wszystkie elementy naszej aplikacji zostaną zebrane w jedną całość i przekazane wybranym przez nas uczelniom. Po założeniu konta i dodaniu wybranych przez nas szkół, można rozpocząć wypełnianie aplikacji. Podstawowe dane o sobie i naszych prawnych opiekunach można wypełnić od razu. Do skompletowania aplikacji będą nam jednak potrzebne wyniki omówionych wcześniej egzaminów, wykaz ocen (patrz pkt 5), lista naszych zajęć dodatkowych (patrz pkt 6), listy polecające (patrz pkt 7) oraz najważniejszy element—esej aplikacyjny.

Esej to nasza szansa na pokazanie kim jesteśmy, jak myślimy i, co jest równie ważne, jak potrafimy przelać to na papier. Co roku Common Application udostępnia tematy esejów (z reguły nie zmieniają się za bardzo). Przykładowe tematy znajdziemy tutaj.

Z dostępnych tematów wybieramy jeden. Esej, jaki napiszemy często decyduje o tym, czy zostaniemy przyjęci na wymarzona uczelnię. W związku z tym należy zacząć go pisać jak najwcześniej i włożyć w to dużo pracy. W eseju nie ma miejsca na błędy gramatyczne czy interpunkcyjne, dlatego warto poprosić kogoś o sprawdzenie naszej pracy pod tym kątem.

Do skompletowania Common App będziemy także potrzebowali pomocy jednego nauczyciela, który przejmie rolę tzw. Counselor. Ta osoba również zakłada konto na Common App i będzie miała za zadanie scharakteryzować szkołę, opisać w kilku słowach osobę aplikującą i udostępnić wykaz ocen.

Po skompletowaniu aplikacji należy uiścić opłatę aplikacyjną za każdą wybraną przez nas szkołę (np. w przypadku Harvardu jest to ok. 70 dolarów, ale czasami uczelnie nie wymagają tej opłaty). Wtedy Common App przekaże naszą aplikację uczelni.

Terminy wysłania skompletowanej aplikacji to z reguły 31 grudnia-początek stycznia naszej 3 klasy liceum (jeśli planujemy rozpocząć studia bezpośrednio po liceum)! Może się to wydawać bardzo wcześnie, jednak plusem jest to, że już od marca możemy spodziewać się decyzji od uczelni!

5. School transcript – wykaz ocen

Wykaz ocen podpisany przez dyrektora obecnej szkoły zostanie udostępniony przez naszego opiekuna (Counselor) na naszym profilu w Common Application).

6. Lista zajęć dodatkowych

Obowiązkiem kandydata na studia jest przedstawienie swoich ocen końcowych od klasy 9 do 12, czyli w naszym obecnym systemie od 3 klasy gimnazjum do ostatniej klasy liceum. Należy przygotować dokument z wypisanymi ocenami ze świadectw i najważniejszymi osiągnięciami z danych lat.

7. Listy polecające

W Common App znajduje się miejsce na wypisanie i bardzo krótkie opisanie (jednym zdaniem) 10 wybranych zajęć dodatkowych. Dobrze jest tu pokazać coś, o czym nie piszemy w naszym eseju.

8. Suplementy – eseje do konkretnych uczelni

Wiele szkół wymaga od kandydata konkretnej liczby listów polecających (z reguły są to dwa) od osób, które dobrze nas znają. Mogą to być osoby z naszej rodziny (choć nie jest to najlepsza opcja), nasi nauczyciele, mentorzy, opiekunowie kół zainteresowań czy wolontariatu, w którym działamy itp. Pamiętajmy aby poprosić wybrane przez nas osoby o napisanie listu z odpowiednim wyprzedzeniem.

Essay Option 1.

Niektóre uczelnie (prawie wszystkie renomowane szkoły) wymagają napisania dodatkowych esejów na przeróżne (czasem dziwne) tematy. Przykładowo tematy prac z University of Chicago (uczelnia słynie z oryginalnych tematów) były następujące:

What is square one, and can you actually go back to it?

Essay Option 4.

Alice falls down the rabbit hole. Milo drives through the tollbooth. Dorothy is swept up in the tornado. Neo takes the red pill. Don’t tell us about another world you’ve imagined, heard about, or created. Rather, tell us about its portal. Sure, some people think of the University of Chicago as a portal to their future, but please choose another portal to write about.

źródło: https://collegeadmissions.uchicago.edu/apply/essay-questions

Większość uczelni zapyta was o to, dlaczego jesteśmy zainteresowani ich szkołą. Najlepiej zapoznać się z cechami charakterystycznymi danej uczelni, tym co ją wyróżnia, może jesteśmy zainteresowani zajęciami z konkretnym profesorem, może inspiruje nas historia danej szkoły, jej motto, maskotka, program nauczania. Im bardziej wykażemy się znajomością “intymnych” faktów o szkole, tym lepiej.

9. Profil CSS

10. Podsumowanie, czyli po pierwsze: nie zniechęcaj się.

Kiedy już wyślemy naszą aplikację, powinniśmy otrzymać maile proszące nas o wypełnienie profilu CSS na stronie Collegeboard (strona, której używaliśmy do rejestracji na SAT). Profil CSS to nic innego jak informacje o naszej sytuacji finansowej. Do jego wypełnienia przydadzą się rozliczenia podatkowe naszych opiekunów i dobry słownik. Jest to jedna z bardziej skomplikowanych części aplikacji. Za wysłanie profilu CSS do danej uczelni uiszcza się opłatę 16 dolarów (za każdą uczelnię).

Już sama długość tego tekstu może przytłaczać. Na aplikację składa się bardzo dużo elementów, które trzeba skompletować pół roku przed naszymi kolegami, planującymi studia w Polsce. Mam jednak dobrą wiadomość: to wszystko da się zrobić! Jeśli marzysz o studiach w USA, już samo aplikowanie może okazać się niesamowitym doświadczeniem i sprawić wiele satysfakcji (jak to było w moim przypadku).

Powodzenia!

Aleksandra Jarosz – stypendystka Haverford College w Pensylwanii, obecnie studentka medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, absolwentka programu międzynarodowego IBO LO Paderewski w Lublinie.

키워드에 대한 정보 pomoc w aplikacji na studia w usa

다음은 Bing에서 pomoc w aplikacji na studia w usa 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Sergiu Celibidache Pronunciation | How To Pronounce Sergiu Celibidache (Romanian/Romania) - Pronouncenames.Com 답을 믿으세요
See also  Kierowca Praca W Godzinach Nocnych | Cpluse #78 - Zmiany! Pora Nocna 124 개의 자세한 답변

See also  V3L 121 D8 | Loa B3 Model Hf121 Bas Treb Nhập Khẩu Italy Đời Cao Cấp Của B3 Chất Âm Cực Phê Giá Lh:0985778338 68 개의 가장 정확한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Pomoc w aplikacji na studia w USA

  • studia w USA
  • studia w Stanach
  • Komicja Fulbrighta
  • EducationUSA

Pomoc #w #aplikacji #na #studia #w #USA


YouTube에서 pomoc w aplikacji na studia w usa 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Pomoc w aplikacji na studia w USA | pomoc w aplikacji na studia w usa, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment