당신은 주제를 찾고 있습니까 “oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor – 8. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Prawo Pracy z Beatą 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,713회 및 좋아요 118개 개의 좋아요가 있습니다.
oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 8. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia – oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Kończy się Twoja umowa o pracę, albo już się skończyła? I dopadło Cię choróbsko pod koniec tej umowy, albo już po jej rozwiązaniu? Sprawdź, czy będzie Ci przysługiwał zasiłek chorobowy!
Podstawa prawna:
art. 6.1, art. 7, art 13 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 870.
Szukaj mnie na FB – https://www.facebook.com/Beataprawopracy
Zapraszam na bloga – https://beataprawopracy.blogspot.com/
oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
oswiadczenie-macierzynski.docx
OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE WYPŁATY PODWYŻSZENIA ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO. Oświadczam, że otrzymuję zasiłek macierzyński: tylko z jednego tytułu / z więcej niż …
Source: old.pum.edu.pl
Date Published: 6/7/2021
View: 3136
Zasiłek macierzyński – ZUS
Oświadczenie w sprawie zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przy naliczaniu zaliczki na podatek od dochodów osiąganych z tytułu …
Source: www.zus.pl
Date Published: 3/3/2021
View: 4455
DRUKI – Zasiłek macierzyński – Zasilki
ZUS ZAO – Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego … uprawnionej do zasiłków z tytułu choroby, macierzyństwa albo zasiłku pogrzebowego.
Source: www.zasilki.pl
Date Published: 12/30/2021
View: 5351
Oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego – e-doksy
Oświadczenie do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego wzór … jedynie złożyć oświadczenie, czy otrzymuje zasiłek macierzyński tylko z jednego tytułu, czy.
Source: e-doksy.pl
Date Published: 12/16/2022
View: 6386
Oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z innego …
Oświadczam, że otrzymuję zasiłek macierzyński: tylko z jednego tytułu / z więcej … Oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzór.
Source: pobierzdokument.pl
Date Published: 10/16/2021
View: 2829
Wniosek o urlop macierzyński – wzór z omówieniem
Jednak aby pracodawca mógł udzielić pracownicy urlopu związanego z urodzeniem dziecka, musi ona złożyć odpowiednie dokumenty. Jednym z nich jest wniosek o urlop …
Source: poradnikpracownika.pl
Date Published: 8/1/2022
View: 7483
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego obliczonego na kwotę …
oświadczenie ubezpieczonego, w którym wskazuje czy zasiłek macierzyński przysługuje mu z więcej niż jednego tytułu, a jeżeli tak, …
Source: www.rozliczeniewynagrodzenia.pl
Date Published: 7/6/2021
View: 7457
주제와 관련된 이미지 oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 8. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor
- Author: Prawo Pracy z Beatą
- Views: 조회수 4,713회
- Likes: 좋아요 118개
- Date Published: 2020. 9. 21.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=euGMbZFb6Xk
Jaki druk do ZUS przy urlopie macierzyńskim?
Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3
Pracodawca nieuprawniony do wypłaty zasiłków oprócz zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA przedkłada w ZUS zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3. Dla ubezpieczonych niebędących pracownikami (np. zleceniobiorców) pracodawca przedkłada zaświadczenie na druku ZUS-3a.
Jak wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński do ZUS?
- miejscowość i datę założenia wniosku,
- imię i nazwisko pracownika,
- dane pracodawcy,
- prośbę o udzielenie urlopu,
- imię i nazwisko dziecka,
- datę porodu,
- datę początkową i końcową urlopu,
- podpis pracownika.
Jakie dokumenty do ZUS o zasiłek macierzyński i rodzicielski?
- zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
- świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
Jakie raporty ZUS za osobę na macierzyńskim?
Zgłoszenia do ubezpieczeń osoby, której pracodawca wypłaca zasiłek macierzyński – podobnie jak przy urlopie wychowawczym – dokonuje się poprzez wykazanie jej w raporcie ZUS RCA, z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 X X. Oprócz tego sporządza się też za nią raport świadczeniowy ZUS RSA.
Kto wystawia zaświadczenie o urlopie macierzyńskim?
Urlopu macierzyńskiego udziela Twój pracodawca na podstawie tego zaświadczenia, dlatego musisz je dostarczyć do swojego zakładu pracy. Możesz również złożyć wniosek u pracodawcy o tzw. urlop dodatkowy – zrób to najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Jakie dokumenty do wypłaty zasiłku macierzyńskiego?
- Z-3. Zaświadczenie płatnika składek – Z-3.
- Z-3a. Zaświadczenie płatnika składek – Z-3a.
- Z-3b. Zaświadczenie płatnika składek – Z-3b.
- ZAS-53. Wniosek o zasiłek chorobowy.
- Z-15B. Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
- Z-15A.
Jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński 2022?
- miejscowość i data sporządzenia wniosku.
- Twoje imię i nazwisko.
- Twoje dane kontaktowe (np. …
- dane pracodawcy (nazwisko przełożonego, nazwa i adres firmy)
- imię i nazwisko Twojego dziecka.
- data urodzenia dziecka.
- wymiar planowanego urlopu.
Kto składa wniosek o zasiłek macierzyński do ZUS?
Twój płatnik składek (np. pracodawca w stosunku do pracownika, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy) zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, występujesz bezpośrednio do niego o zasiłek macierzyński.
Jakie dokumenty do macierzyńskiego 2022?
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci.
- oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku.
Czy do urlopu macierzyńskiego potrzebne jest zaświadczenie o porodzie?
skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów bądź kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, określającego przewidywaną datę porodu (dotyczy sytuacji wnioskowania o urlop macierzyński przed porodem).
Co trzeba zrobić żeby dostać zasiłek macierzyński?
O zasiłek macierzyński można wystąpić już przed porodem, ale nie więcej niż 6 tygodni zasiłku macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje zasiłek macierzyński niewykorzystany przez porodem, aż do wyczerpania przysługującego pełnego wymiaru zasiłku.
Ile czasu ma pracodawca na złożenie dokumentów o zasiłek macierzyński?
Urlop macierzyński po urodzeniu dziecka to Twoje niezbywalne prawo. Ale złożenie wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie jest istotne dla ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego. Pamiętaj, że takie podanie powinnaś złożyć na piśmie i dostarczyć pracodawcy do 21 dni od porodu.
Co oznacza kod 313?
Zasiłek chorobowy również wykazywany jest w raporcie ZUS RSA: zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę, który jest płatnikiem: jako kod świadczenia/przerwy należy wpisać “313”, należy wpisać liczbę dni zasiłkowych oraz.
Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński z ZUS jest ubezpieczona?
Na zasiłku macierzyńskim obowiązkowo podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Twoim płatnikiem składek jest podmiot, który wypłaca zasiłek (np. pracodawca, zleceniodawca, ZUS). Składki finansuje w całości budżet państwa.
Czy płaci się składkę zdrowotną na zasiłku macierzyńskim?
Nie, w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu nadal prowadzonej działalności obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna, przy czym w okolicznościach z pytania osoba prowadząca działalność gospodarczą najprawdopodobniej spełnia warunki do zwolnienia z jej opłacania.
Jakie dokumenty do urlopu macierzyńskiego 2022?
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci.
- oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku.
Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński?
Czy konieczne jest złożenie wniosku o urlop macierzyński? Nie ma konieczności składać wniosku o urlop macierzyński, pracodawca ma obowiązek go udzielić, o ile pracownica przedłoży zaświadczenie z datą porodu wystawione przez uprawnionego lekarza.
Jak zgłosić w pracy urlop macierzyński?
Ile czasu ma pracodawca na zgłoszenie urlopu macierzyńskiego? Informację o urlopie macierzyńskim pracownicy należy zgłosić w miesięcznym raporcie imiennym. Zgłoszenie w przypadku gdy to nie pracodawca wypłaca zasiłek, należy złożyć do ZUS na druku ZUS Z3.
Kto płaci za urlop macierzyński ZUS czy pracodawca 2022?
Wtedy wypłatę świadczeń za pozostały okres — bez względu na to kto płaci za macierzyński — przejmuje ZUS. Podsumowując, zasiłek macierzyński przysługuje każdej osobie, która jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego w dniu porodu.
Zasiłek macierzyński
Portal Statystyczny ZUS
Witamy Państwa na Portalu Statystycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oddajemy do Państwa dyspozycji profesjonalne i intuicyjne narzędzie do wyszukiwania danych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Znaleźć tu można dane statystyczne na temat płatników składek, ubezpieczonych, świadczeniobiorców, a także z zakresu orzecznictwa lekarskiego i rehabilitacji leczniczej.
Portal systematycznie zasilany będzie aktualnymi danymi statystycznymi. Pojawiać się na nim będą również publikacje wydawane przez ZUS z obszaru statystyki i prognoz aktuarialnych.
Jeżeli macie Państwo propozycje jakichkolwiek zmian dotyczących formuły strony i zamieszczanych na niej informacji, zapraszamy do odwiedzenia zakładki „uwagi i sugestie”.
Przejdź do Portalu Statystycznego
DRUKI – Zasiłek macierzyński
Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:
niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies
Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.
Administratorzy
Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.
Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?
Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.
Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.
Dobrowolna zgoda.
Aby móc realizować cele:
– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.
Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego — e-doksy
Plik pobrano już 193 razy! Już teraz dostępny do pobrania jest plik oświadczenie_o_pobieraniu_zasiłku_macierzyńskiego w jednym z aż trzech dostępnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Już teraz dostępny do pobrania jest plikw jednym z aż trzech dostępnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!
Pobieraj sprawdzone oraz aktualne pliki!
Ta wersja pliku jest aktualna na dzień:
Łatwa edycja oraz drukowanie
Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa
Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie
Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek
Poniżej zamieszczone zostały aktualne formularze wniosków i oświadczeń, których można. Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiegopodwyższenia zasiłku macierzyńskiego zawsze dokonuje ZUS. Jeśli zasiłek macierzyński wypłacany jest z więcej niż jednego zakładu pracy, wówczas osoba. Serwis omawia zagadnienia: zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek. ZUS ZAO – Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego.o okresach, za które wypłaciliśmy Ci zasiłek macierzyński w związku z dzieleniem się przez. o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z ZUS – punkt 6,ZUS ZAS-39 – Oświadczenie, że matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński w okresie 8 tygodni po porodzie. Podgląd druku · Udostępnij. Źródło: www.zus.pl.
Oświadczenie do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego wzór
Osoba uprawniona do zasiłku macierzyńskiego powinna jedynie złożyć oświadczenie, czy otrzymuje zasiłek macierzyński tylko z jednego tytułu, czy. W przypadku gdy matka i ojciec dziecka jednocześnie pobierają zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu Pracy jako okres urlopu rodzicielskiego. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia. oświadczenie ubezpieczonego, w którym wskazuje czy zasiłek macierzyński. Dowody do wypłaty kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego.Czy brakującą kwotę uzupełnia pracodawca, czy ZUS? Czy pracownica musi złożyć jakiś wniosek w tej kwestii? W przypadku gdy miesięczna kwota.
Zaświadczenie ZUS o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ZUS ZLA. pomniejszane proporcjonalnie za okres pobierania zasiłku – ZUS uwzględni je w. Zaświadczenie ZUS Z-3 służy do ustalenia i obliczenia wysokości zasiłku chorobowego oraz. przez ZUS (zasiłek macierzyński czy opiekuńczy) dla pracownika.ZUS-EWZU. WNIOSEK. O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA. O WYPŁACONYCH ZASIŁKACH / SWIADCZENIACH. (ZA OKRESY MIESIĘCZNE / ROCZNE). zasiłek macierzyński za okres od:.wystawione na druku ZUS Z-3, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia. zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie pobierania zasiłku. za okres dd. / mm / rrrr. Podaj datę złożenia wniosku o zasiłek macierzyński. Podaj okres od–do. Informacje o zaświadczeniach lekarskich.
Wniosek o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 1000 zł pdf
1000 zł, zasiłek macierzyński ulega podwyższeniu przez cały okres jego pobierania, czyli za okres urlopu macierzyńskiego od 1 lutego do 19. Osobie korzystającej z urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Jego wysokość uzależniona jest od terminu złożenia wniosku o. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest wypłacane bez wniosku świadczeniobiorcy. W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o. Świadczenie rodzicielskie przysługuje w wysokości 1000 zł miesięcznie. dziecka lub osoba sprawująca opiekę otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie. Kwota świadczenia rodzicielskiego jest taka sama dla wszystkich, niezależnie od liczby urodzonych dzieci i wynosi 1000 zł. Świadczenie to nie.
Gdzie na ZUS PUE macierzyński
przysposabiającym, rodzicem zastępczym). Zasiłek macierzyński przysługuje Ci, gdy urodzi Ci się dziecko lub przyjmiesz na wychowanie dziecko do lat 7 (a jeśli. Profil PUE ZUS możesz założyć przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP albo w najbliższej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS.Do przyznania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego zarówno pracownicy/pracownikowi, jak i ubezpieczonemu niebędącemu. Aktualizacja plików: 28 czerwca 2021 r. Powrót do listy: Zasiłek macierzyński · Zaloguj do PUE. Zamówienia publiczne · Praca w ZUS · Praca dla lekarzy. Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS oświadczenie może być złożone także w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem PUE ZUS. Uwaga: Oświadczenia te.
Dokumenty przekazywane do ZUS w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego – www.zasilki.pl
Zatrudniasz pracownika sprawdź swoje obowiązki – Dodatek nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 (262) z dnia 10.02.2010
Dokumenty przekazywane do ZUS przez pracodawcę w celu wypłaty zasiłków
Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA
Dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, lub pobytu w szpitalu jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione przez lekarza upoważnionego przez ZUS do orzekania o czasowej niezdolności do pracy, na formularzu ZUS ZLA. Zaświadczenie to pracownik jest obowiązany dostarczyć pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego pracodawcy (chyba że opóźnienie nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika). Obniżenie, o którym mowa, nie obejmuje wynagrodzenia chorobowego.
Ponieważ za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie powyżej 33 dni (odpowiednio powyżej 14 dni) w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego za zasadach określonych w ustawie zasiłkowej, pracodawca nieupoważniony do wypłaty zasiłków, niezwłocznie przekazuje zaświadczenie lekarskie do ZUS wraz z pozostałą dokumentacją (omówioną dalej), podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez pracownika.
Zaświadczenia lekarskie orzekające o niezdolności do pracy trwającej przez okres pierwszych 33 dni (14 dni) w roku kalendarzowym pozostają u pracodawcy.
Ważne: Jeżeli na podstawie tego samego zaświadczenia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy, pracodawca przekazuje do ZUS formularz ZUS ZLA, pozostawiając w aktach kserokopię tego zaświadczenia potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
Przypomnijmy, że w przypadku gdy zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA została orzeczona konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny (tj. lekarz wypełnił pola 15 i 16), pracownikowi za ten okres przysługuje zasiłek opiekuńczy – o ile spełnia wymogi określone w ustawie zasiłkowej niezbędne do nabycia prawa do tego zasiłku. Zaświadczenie to pracodawca przekazuje do ZUS również wówczas, gdy pracownik nie wykorzystał jeszcze limitu 33 dni (14 dni) wynagrodzenia chorobowego.
Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3
Pracodawca nieuprawniony do wypłaty zasiłków oprócz zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA przedkłada w ZUS zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3. Dla ubezpieczonych niebędących pracownikami (np. zleceniobiorców) pracodawca przedkłada zaświadczenie na druku ZUS-3a. W zaświadczeniu tym podaje m.in. informacje o wysokości wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
W sytuacji gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, wynagrodzenie to należy wykazać w kolumnie 6 tabeli zamieszczonej w pkt 8, w pełnej wysokości określonej w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy, bez pomniejszania o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika.
Przykład
w sierpniu 2009 r. z obowiązujących 20 dni przepracował tylko 2 dni – wynagrodzenie za ten miesiąc nie zostało uwzględnione w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych,
we wrześniu 2009 r. z obowiązujących 22 dni roboczych przepracował 14 dni (tj. więcej niż połowę obowiązującego w tym miesiącu czasu pracy) – wynagrodzenie za ten miesiąc zostało uwzględnione w podstawie wymiaru po uzupełnieniu.
Pracownik w wieku 52 lat przedstawił zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby od 12 stycznia do 21 lutego 2010 r. Pracodawca po dokonaniu wypłaty wynagrodzenia za 14 dni choroby, od 12 do 25 stycznia 2010 r., przekazał wypłatę zasiłku chorobowego do ZUS. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz uznaniowe premie miesięczne (premia nie jest wypłacana za okresy choroby, z tym że w przepisach płacowych nie określono zasad jej wypłaty). Przed powstaniem niezdolności do pracy w 2009 r. pracownik chorował przez 27 dni sierpnia i 10 dni września 2009 r. wskutek czego:
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od stycznia do grudnia 2009 r. z wyłączeniem wynagrodzenia za sierpień 2009 r. Pracodawca wypełnił zaświadczenie ZUS Z-3 według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 (strony 75-78).
Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne (np. godzinowe, akordowe, prowizyjne), należy je wykazać w kolumnie 7 tabeli zamieszczonej w pkt 8. W kolumnie tej wykazuje się również takie składniki wynagrodzenia jak: premie, nagrody i dodatki, pomniejszane proporcjonalnie za okres pobierania zasiłku – ZUS uwzględni je w podstawie wymiaru po uprzednim uzupełnieniu.
Jeżeli pracownik otrzymuje także składniki wynagrodzenia pomniejszane za okres pobierania zasiłku w sposób inny niż proporcjonalny (np. kwotowo, procentowo) oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (wraz z dopłatami), wykazuje się je w kolumnie 8 tabeli zamieszczonej w pkt 8. Składniki te zostaną przyjęte przez ZUS do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej.
Przykład
20% – jeżeli niezdolność do pracy nie przekroczyła 3 miesięcy,
50% – jeżeli niezdolność do pracy trwała powyżej 3 miesięcy, ale nie przekroczyła 6 miesięcy,
100% – jeżeli niezdolność do pracy przekroczyła 6 miesięcy.
Pracownik przedstawił zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby od 5 stycznia do 21 lutego 2010 r. Pracodawca po dokonaniu wypłaty wynagrodzenia za 33 dni choroby, od 5 stycznia do 6 lutego 2010 r., przekazał wypłatę zasiłku chorobowego do ZUS. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne oraz premie miesięczne i nagrody roczne. W myśl przepisów płacowych, premia miesięczna przysługuje w wysokości do 50% minimalnego wynagrodzenia i ulega zmniejszeniu o 100% w razie choćby jednodniowej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Natomiast nagroda roczna jest przyznawana w wysokości przeciętnej płacy w firmie z tym, że ulega zmniejszeniu o:
W 2009 r. pracownik chorował 5 dni w kwietniu, 7 dni w lipcu i 3 dni w październiku. Ponieważ pomiędzy poszczególnymi okresami pobierania świadczeń chorobowych występowały przerwy trwające krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru świadczeń stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od kwietnia 2008 r. do marca 2009 r. oraz 1/12 nagrody rocznej wypłaconej w styczniu 2008 r. za 2007 r. (to samo, które przyjęto dla obliczenia świadczeń chorobowych w kwietniu, lipcu i październiku 2009 r.). W miesiącach, za które wynagrodzenie przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru, pracownik chorował przez 3 dni w maju 2008 r. i 5 dni w czerwcu 2008 r.
Pracodawca wypełnił zaświadczenie ZUS Z-3.
Wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15
Formularz ten stanowi wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego. Należy go przedłożyć każdorazowo przy ubieganiu się o wypłatę tego zasiłku. Do formularza dołącza się inne odpowiednie dowody (wymienione poniżej), dokumentujące prawo do zasiłku opiekuńczego za dany okres oraz zaświadczenie pracodawcy na druku ZUS Z-3. Zaświadczenie to wypełnia się na takich samych zasadach jak przy przekazywaniu do ZUS wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego.
Wyjaśnijmy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w określonych ustawą przypadkach,
chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
innym chorym członkiem rodziny.
Przykład
Pracownik w okresie od 2 do 5 lutego 2010 r. sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 5 lat. Pracodawca przekazał do ZUS zaświadczenie lekarskie dołączając do niego wniosek pracownika na druku ZUS Z-15 (załącznik nr 3 na stronie 82-83) oraz zaświadczenie na druku ZUS Z-3.
Prawo do zasiłku opiekuńczego przyznawane jest, w zależności od sytuacji, na podstawie:
decyzji właściwego inspektora sanitarnego, wydanej na podstawie odrębnych przepisów – w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
zaświadczenia wystawionego na zwykłym druku przez lekarza upoważnionego przez ZUS do wystawiania zaświadczeń lekarskich – w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki lub pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
formularza ZUS ZLA – w razie sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub nad innym chorym członkiem rodziny,
oświadczenia ubezpieczonego składanego w pkt 6 druku ZUS Z-15, na udokumentowanie faktu pozostawania z chorym członkiem rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym,
oświadczenia ubezpieczonego przedłożonego w formie pisemnej – na udokumentowanie faktu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza zdrowe dziecko w wieku do lat 8.
W celu wypłaty zasiłku opiekuńczego przysługującego pracownikowi-ojcu dziecka (lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny), przysługującego w wymiarze do 8 tygodni (56 dni) za czas, w którym matka dziecka uprawniona do urlopu macierzyńskiego wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, należy przedłożyć:
zaświadczenie lekarskie o okresie pobytu ubezpieczonej – matki dziecka w szpitalu,
oświadczenie o pobieraniu przez ubezpieczoną – matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie.
Dowody do wypłaty zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego. Wypłacany jest przez okres:
20 tygodni (140 dni) w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni (217 dni) w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni (231 dni) w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni (245 dni) w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni (259 dni) w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Jeżeli prawo do zasiłku macierzyńskiego powstanie w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. skrócony o 2 tygodnie.
Pracodawca po udzieleniu urlopu macierzyńskiego, przekazuje wypłatę zasiłku macierzyńskiego do ZUS, składając zaświadczenie na druku ZUS Z-3 i umieszczając w nim informację o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego (np. w pkt 13 „uwagi”) lub załączając odrębne zaświadczenie o udzielonym urlopie, którego wzór zamieszczamy poniżej.
Przedsiębiorstwo Usługowe
MEDUZA
ul. Zielona 70
66-400 Gorzów Wlkp.
Gorzów Wlkp., dnia 12 stycznia 2010 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych
ul. Sikorskiego 42
66-400 Gorzów Wlkp. Zaświadczenie Zaświadczam, że Pani Mariola Mikołajewska przebywa na urlopie macierzyńskim udzielonym jej na okres od 11 stycznia do 30 maja 2010 r. z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.
K. Konieczna
Pracodawca przekazuje do ZUS także wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres:
urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego udzielonego w razie przyjęcia przez pracownika dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia, lub w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem,
dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub na warunkach urlopu macierzyńskiego),
urlopu ojcowskiego.
W każdym przypadku, oprócz zaświadczenia o udzielonym urlopie, należy dołączyć wypełnione zaświadczenie na druku ZUS Z-3 (odpowiednio ZUS Z-3a, jeżeli z wnioskiem o zasiłek macierzyński wystąpił np. zleceniobiorca).
Wniosek o urlop macierzyński
Osobom, którym urodziło się dziecko, jak i tym, które zdecydowały się na adopcję przysługuje niezbywalne prawo do urlopu macierzyńskiego. Jednak aby pracodawca mógł udzielić pracownicy urlopu związanego z urodzeniem dziecka, musi ona złożyć odpowiednie dokumenty. Jednym z nich jest wniosek o urlop macierzyński, który jest niezbędny przy ustalaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Pobierz wzór wniosku o zasiłek macierzyński w formacie PDF lub DOCX!
Wniosek o urlop macierzyński – na jaki okres?
Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź tego, ile jednocześnie przyjęto ich na wychowanie. Oznacza to, że we wniosku o urlop macierzyński wskazać należy wymiar tego urlopu – i tak w przypadku urodzenia lub adopcji:
jednego dziecka wskazuje się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego,
dwojga dzieci – 31 tygodni urlopu macierzyńskiego,
trojga dzieci – 33 tygodnie urlopu macierzyńskiego,
czworga dzieci – 35 tygodni urlopu macierzyńskiego,
pięciorga i więcej – 37 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Niezłożenie wniosku o urlop macierzyński w terminie a zasiłek
Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu, natomiast po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego.
Już samo urodzenie czy przysposobienie dziecka daje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jednak może on być udzielony w różnej wysokości przez poszczególne okresy urlopu. Wniosek o urlop macierzyński nie wpływa na wysokość zasiłku przyznanego za czas urlopów związanych z rodzicielstwem, ma on bowiem na celu jedynie poinformowanie w jakim okresie pracownica będzie wykorzystywała urlop macierzyński. Zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego jest udzielany w wysokości 100% lub 80% w zależności od tego, w jakim terminie został złożony wniosek o urlop rodzicielski.
Urlop macierzyński należy wykorzystać w naturze. Nie ma możliwości zastąpienia go ekwiwalentem pieniężnym.
Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego – w jakiej formie go złożyć?
Pracownica nie może zrzec się prawa do urlopu macierzyńskiego. Wniosek o urlop macierzyński najlepiej złożyć na piśmie oraz dostarczyć do zakładu pracy. Wniosek o urlop macierzyński powinien zawierać następujące dane:
miejscowość i datę założenia wniosku,
imię i nazwisko pracownika,
dane pracodawcy,
prośbę o udzielenie urlopu,
imię i nazwisko dziecka,
datę porodu,
datę początkową i końcową urlopu,
podpis pracownika.
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski trwa maksymalnie 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Istnieje możliwość złożenia jednego wniosku na tzw. roczny urlop rodzicielski. Zarówno urlop macierzyński jak i rodzicielski są płatne.
Niezbędne dokumenty
Dokumenty wymagane do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego są:
zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem,
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu.
Urodzenie dziecka za granicą
Dokumentem do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą jest:
zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywana datę porodu zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem – za okres przed porodem,
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem albo zagraniczny akt urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu.
Nie wymaga się od ubezpieczonych przetłumaczenia na język polski zaświadczeń lekarskich oraz aktów urodzenia dziecka wystawionych na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w języku urzędowym tych państw.
Urodzenie dziecka po ustaniu zatrudnienia
Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego matce dziecka z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia niezbędne jest dodatkowo:
zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w czasie trwania zatrudnienia,
świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy – w przypadku likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy,
prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa – w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy.
Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
Dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego przysługującego do dnia poprzedzającego poród w razie rozwiązania z pracownicą stosunku pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia innego zatrudnienia są:
zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
oświadczenie ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia.
Skrócenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka
W przypadku skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną po skorzystaniu z zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie do przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej wymagane są:
oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego,
zaświadczenie pracodawcy o dacie zaprzestania przez pracownicę korzystania z urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracownicy, której zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS,
pisemny wniosek ubezpieczonej zawierający datę, od której rezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego – w przypadku ubezpieczonej niebędącej pracownicą,
Ojciec dziecka występując o zasiłek macierzyński w przypadku skrócenia przez matkę dziecka pobierania zasiłku macierzyńskiego, powinien przedłożyć:
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka; do ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty może być przyjęta kopia tego dokumentu potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka, o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL.
Pobyt ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu lub innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zwanego dalej “placówką leczniczą”
W celu przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej matce dziecka za okres jej pobytu w placówce leczniczej, po wykorzystaniu przez nią zasiłku macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni po porodzie, wymagane jest:
zaświadczenie o dacie przyjęcia ubezpieczonej matki dziecka do placówki leczniczej lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem,
oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka albo ubezpieczony inny członek najbliższej rodziny będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego (okres przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części zasiłku przez ubezpieczoną),
zaświadczenie pracodawcy o dacie zaprzestania korzystania z urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracownicy, której zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS.
Do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu ojcu dziecka albo ubezpieczonemu innemu członkowi najbliższej rodziny za okres przerwy w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z powodu pobytu ubezpieczonej matki dziecka w placówce leczniczej, po wykorzystaniu przez nią zasiłku macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni po porodzie, wymagane są:
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem,
zaświadczenie wystawione przez placówkę leczniczą o dacie przyjęcia ubezpieczonej matki dziecka do szpitala,
zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie przysługującego oraz wypłaconego ubezpieczonej matce dziecka zasiłku macierzyńskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL.
Datę wypisania ubezpieczonej matki dziecka ze szpitala dokumentuje się zaświadczeniem wystawionym przez placówkę leczniczą.
W celu podjęcia wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej matce dziecka za okres po wyjściu z placówki leczniczej, ubezpieczona przedkłada zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie zasiłku macierzyńskiego wypłaconego ubezpieczonemu ojcu dziecka albo ubezpieczonemu innemu członkowi najbliższej rodziny, zawierające imię, nazwisko i PESEL ubezpieczonego, albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli ubezpieczonemu nie nadano numeru PESEL.
Śmierć matki dziecka lub porzucenie przez nią dziecka
Ubezpieczony ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny, który występuje o wypłatę zasiłku macierzyńskiego w razie śmierci matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka, przedkłada:
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka; do ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty może być przyjęta kopia tego dokumentu potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
zaświadczenie płatnika zasiłku macierzyńskiego matki dziecka o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka, okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, zawierające imię, nazwisko i PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL – jeżeli matka była osobą ubezpieczoną,
oświadczenie o śmierci matki – w razie śmierci matki dziecka albo oświadczenie o porzuceniu dziecka przez matkę – w przypadku porzucenia przez nią dziecka.
Matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym
Dokumentami wymaganymi do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu – ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny w przypadku, gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, są:
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka, o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL – jeżeli matka dziecka jest osobą ubezpieczoną,
prawomocne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS, komisję lekarską ZUS, lekarza rzeczoznawcę KRUS, komisję lekarską KRUS albo orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem.
Dokumentami niezbędnymi do przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej – matce dziecka po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni po porodzie, w przypadku, gdy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji albo niepełnosprawnością w stopniu znacznym stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem są:
prawomocne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS, komisję lekarską ZUS, lekarza rzeczoznawcę KRUS, komisję lekarską KRUS albo orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem,
oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka albo ubezpieczony inny członek najbliższej rodziny będzie korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego,
zaświadczenie pracodawcy o dacie zaprzestania korzystania z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego – w przypadku ubezpieczonej będącej pracownicą, której zasiłek wypłaca ZUS,
wniosek ubezpieczonej zawierający datę, od której rezygnuje ona z pobierania zasiłku macierzyńskiego – w przypadku ubezpieczonej niebędącej pracownikiem.
Matka dziecka zaprzestaje sprawowania opieki nad dzieckiem
Dokumentem niezbędnym do zaniechania wypłaty zasiłku macierzyńskiego w przypadku umieszczenia dziecka na podstawie orzeczenia sądu w pieczy zastępczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo zakładzie rehabilitacji leczniczej jest oświadczenie ubezpieczonej matki dziecka o dacie umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo zakładzie rehabilitacji leczniczej.
Przyjęcia dziecka na wychowanie
Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie za okres ustalony jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jest:
zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sadu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, albo kopia wniosku o wszczęcie postepowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu,
decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,
oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.
Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej jest:
prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy rodziną zastępczą a starostą, albo ich kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS,
decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,
dokument potwierdzający wiek dziecka.
Nieubezpieczona matka dziecka podejmuje zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy
Dokumentami do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu, któremu urodziło się dziecko, w przypadku gdy nieubezpieczona matka dziecka podejmuje zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy są:
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia i wymiarze czasu pracy matki dziecka, zawierające jej imię, nazwisko i nemer PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL lub oświadczenie matki dziecka o dacie podjęcia zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy zawierające jej imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, , jeżeli nie nadano jej numeru PESEL oraz nazwę i NIP pracodawcy,
oświadczenie, w którym ubezpieczony wskazuje datę, od której ma zamiar pobierać zasiłek macierzyński przypadający w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka oraz zobowiązuje się poinformować płatnika zasiłku o ustaniu zatrudnienia matki dziecka, jeżeli ustało ono w czasie pobierania przez ubezpieczonego ojca dziecka zasiłku macierzyńskiego.
Dokumentami do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie, w przypadku gdy nieubezpieczona matka dziecka podejmuje zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy są:
zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sadu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, albo kopia wniosku o wszczęcie postepowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu,
decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,
oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie,
zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia i wymiarze czasu pracy matki dziecka, zawierające jej imię, nazwisko i numer PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL lub oświadczenie matki dziecka o dacie podjęcia zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy zawierające jej imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, , jeżeli nie nadano jej numeru PESEL oraz nazwę i NIP pracodawcy,
oświadczenie, w którym ubezpieczony wskazuje datę, od której ma zamiar pobierać zasiłek macierzyński przypadający w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka oraz zobowiązuje się poinformować płatnika zasiłku o ustaniu zatrudnienia matki dziecka, jeżeli ustało ono w czasie pobierania przez ubezpieczonego ojca dziecka zasiłku macierzyńskiego.
Dokumentami do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, w przypadku gdy nieubezpieczona matka dziecka podejmuje zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy są:
prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy rodziną zastępczą a starostą, albo ich kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS,
decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,
dokument potwierdzający wiek dziecka,
zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia i wymiarze czasu pracy matki dziecka, zawierające jej imię, nazwisko i numer PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL lub oświadczenie matki dziecka o dacie podjęcia zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy zawierające jej imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, , jeżeli nie nadano jej numeru PESEL oraz nazwę i NIP pracodawcy,
oświadczenie, w którym ubezpieczony wskazuje datę, od której ma zamiar pobierać zasiłek macierzyński przypadający w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka oraz zobowiązuje się poinformować płatnika zasiłku o ustaniu zatrudnienia matki dziecka, jeżeli ustało ono w czasie pobierania przez ubezpieczonego ojca dziecka zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego
Warunkiem przyznania pracownicy/pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego, niezależnie od tego, który z rodziców dziecka występuje o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu; we wniosku tym pracownica/pracownik wskazuje wymiar urlopu. W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego jest pisemny wniosek złożony w tej sprawie przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku za okres tego urlopu. We wniosku ubezpieczona/ubezpieczony podaje okres korzystania z zasiłku macierzyńskiego.
Do przyznania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego zarówno pracownicy/pracownikowi, jak i ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem wymagane jest ponadto oświadczenie ubezpieczonego o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu w okresie objętym wnioskiem, zawierające imię, nazwisko i PESEL drugiego z rodziców dziecka–albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL. Jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS, do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przyjmuje się także potwierdzoną przez pracodawcę za zgodność z oryginałem kopię oświadczenia o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu w okresie objętym wnioskiem, dołączonego do wniosku pracownika o udzielenie urlopu rodzicielskiego.
Do wypłaty przez ZUS zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego ubezpieczonemu rodzicowi dziecka, który pobierał zasiłku macierzyńskiego za okres bezpośrednio poprzedzający okres wnioskowany, niezbędne są dodatkowo:
zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu rodzicielskiego oraz zaświadczenie o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej w czasie tego urlopu rodzicielskiego, zawierające informację, czy i w jakim wymiarze pracownik będzie wykonywał pracę w okresie wydłużonego urlopu rodzicielskiego.
W przypadku gdy o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego występuje ubezpieczony drugi z rodziców dziecka, który nie pobierał zasiłku macierzyńskiego za okres bezpośrednio poprzedzający okres wnioskowany, dokumentami niezbędnymi do wypłaty zasiłku są:
wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem,
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, lub albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w razie ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka, albo
oświadczenie ubezpieczonego, kiedy dziecko zostało przyjęte na wychowanie oraz zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu do sądu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, albo kopia wniosku o wszczęcie postepowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, albo
prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy rodziną zastępczą a starostą i dokument potwierdzający wiek dziecka,
decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jej kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka wobec którego podjęto taką decyzję, oraz
zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie, za który zasiłek macierzyński wypłacono drugiemu z rodziców dziecka, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego oraz o wysokości stawki procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał drugiemu z rodziców dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL drugiego z rodziców dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL,
zaświadczenie pracodawcy o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej w czasie urlopu rodzicielskiego, zawierające informację, czy i w jakim wymiarze pracownik będzie wykonywał pracę w okresie wydłużonego urlopu rodzicielskiego – w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS.
Dowodem stanowiącym podstawę rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, jest jej pisemny wniosek zawierający datę, od której rezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego, oraz:
oświadczenie ubezpieczonej, czy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL ojca dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL,
zaświadczenie pracodawcy o terminie zaprzestania korzystania z urlopu rodzicielskiego, w przypadku pracownicy, której zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS.
Wyżej wymienione dokumenty wymagane są odpowiednio w przypadku rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego ojca dziecka za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego w części.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego nieprzypadający bezpośrednio po poprzednim okresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego
Dokumentami wymaganymi do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego w takim przypadku są:
oświadczenie ubezpieczonego, zawierające NIP i nazwy płatników zasiłku oraz informacje o okresie, za który wypłacono zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres tego urlopu, okresie, w którym urlop rodzicielski został wydłużony, stawce procentowej w jakiej wypłacono zasiłek macierzyński oraz czy drugi z rodziców dziecka pobierał zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego,
zaświadczenia poprzednich płatników zasiłku macierzyńskiego o okresie, za który zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wypłacono ubezpieczonemu, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres tego urlopu, okresie, w którym urlop rodzicielski został wydłużony, stawce procentowej w jakiej wypłacono zasiłek macierzyński oraz oświadczenie ubezpieczonego czy drugi z rodziców dziecka pobierał zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego,
zaświadczenie płatnika zasiłku macierzyńskiego o okresie, za który zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wypłacono drugiemu z rodziców dziecka, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres tego urlopu, okresie, w którym urlop rodzicielski został wydłużony, stawce procentowej w jakiej wypłacono zasiłek macierzyński drugiemu z rodziców dziecka, zawierające imię, nazwisko i PESEL drugiego z rodziców dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano mu numeru PESEL lub oświadczenie drugiego z rodziców dziecka zawierające powyższe dane i wskazujące NIP i nazwę płatnika.
Wypłata podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego
Dokumentami niezbędnymi do wypłaty kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego są:
oświadczenie ubezpieczonego, w którym wskazuje, czy zasiłek macierzyński przysługuje mu z więcej niż z jednego tytułu, a jeżeli tak to który płatnik jest zobowiązany do wypłacenia kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego oraz potwierdza, że podwyższenie zasiłku macierzyńskiego nie jest pobierane z innego tytułu,
zaświadczenie pozostałych płatników zasiłku za miesiąc, w którym przysługuje podwyższenie zasiłku do kwoty świadczenia rodzicielskiego, zawierające informacje o okresie przysługującego zasiłku macierzyńskiego oraz o miesięcznej kwocie zasiłku po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz za miesiące, w których nastąpiła zmiana w wysokości przysługującego zasiłku macierzyńskiego i jego okresie.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego
W celu uzyskania przez pracownika prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego niezbędne jest wystąpienie z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie tego urlopu.
Ubezpieczony niebędący pracownikiem w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego powinien złożyć wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za ten okres ustalony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego, zawierający datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem.
Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego, wymagane są:
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem się dziecka albo postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka – w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z przysposobieniem dziecka,
oświadczenie, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu.
Przy ustalaniu prawa i wypłacie zasiłku macierzyńskiego, na równi ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, zagranicznym aktem urodzenia dziecka, zaświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sadu o przysposobienie dziecka, postanowieniem sądu o przysposobieniu dziecka, orzeczeniem sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej, umową cywilnoprawną zawartą pomiędzy starosta a rodziną zastępczą, traktuje się także ich kopie potwierdzone przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem.
Gdy wypłaty zasiłku dokonuje ZUS
W każdym przypadku, gdy zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS wymagane jest ponadto zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku:
Z-3 – w przypadku pracowników,
Z-3b – przypadku ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo
Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Zaświadczenie płatnika składek nie jest wymagane w przypadku nieprzerwanych okresów pobierania przez ubezpieczonego zasiłku macierzyńskiego.
W przypadku gdy zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS, odpowiednie wyżej wymienione dokumenty niezbędne do ustalenia prawa i wypłaty tego zasiłku składane przez ubezpieczonego (mające formę oświadczeń) oraz wystawiane przez lekarza albo płatnika składek (mające formę zaświadczeń) mogą być złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP przekazanego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS przez profil PUE ZUS.
Raporty ZUS w przypadku urodzenia kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym – www.urlopywychowawcze.pl
Gazeta Podatkowa nr 72 (1843) z dnia 9.09.2021
Raporty ZUS w przypadku urodzenia kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym
W przypadku gdy pracownica zdecyduje się na urlop wychowawczy po wykorzystaniu urlopu związanego z rodzicielstwem, to – jeśli będzie spełniała określone warunki – zostanie objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Wtedy w czasie urlopu wychowawczego pracodawca będzie jej naliczał składki na te ubezpieczenia. Jeżeli jednak w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym pracownica urodzi kolejne dziecko, to nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zmieni to wówczas sposób sporządzania za nią przez pracodawcę raportów ZUS.
Składki na wychowawczym
W czasie przebywania na urlopie wychowawczym pracownik ma zagwarantowane ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Składki za pracownika na te ubezpieczenia nalicza wówczas pracodawca w raporcie ZUS RCA (lub ZUS RZA, jeśli nalicza tylko składkę zdrowotną), wykazując pracownika z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 X X. Pracodawca sam musi ustalić podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych, w oparciu o wynagrodzenie wypłacone pracownikowi przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego (szerzej na temat rozliczania składek na urlopie wychowawczym pisaliśmy w z br., na str. 8).
Urodzenie kolejnego dziecka
Urodzenie przez pracownicę kolejnego dziecka podczas przebywania na urlopie wychowawczym nie przerywa tego urlopu. Wtedy nabywa ona jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego, przysługującego jej w takim przypadku przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz – o ile wystąpi z takim wnioskiem – urlopu rodzicielskiego.
Od dnia, od którego pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, podlega ona ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku (a nie z racji przebywania na urlopie wychowawczym).
Raporty na macierzyńskim
W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownik jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi, niezależnie od posiadanych innych tytułów do ubezpieczeń lub posiadanego prawa do emerytury bądź renty. Nie podlega natomiast ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych dla osoby pobierającej zasiłek macierzyński stanowi kwota (brutto) zasiłku macierzyńskiego. Jeśli kwota zasiłku (po pomniejszeniu o zaliczkę na pdof) jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (tj. 1.000 zł), wtedy kwotę tego zasiłku podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego.
Składki emerytalno-rentowe pracodawca nalicza pracownikowi jednak tylko wtedy, gdy wypłaca mu zasiłek macierzyński. Jeśli nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych i pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński z ZUS, wtedy to również ZUS rozlicza mu składki.
Zgłoszenia do ubezpieczeń osoby, której pracodawca wypłaca zasiłek macierzyński – podobnie jak przy urlopie wychowawczym – dokonuje się poprzez wykazanie jej w raporcie ZUS RCA, z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 X X. Oprócz tego sporządza się też za nią raport świadczeniowy ZUS RSA. Wykazuje w nim (np. w bloku III.B.) kwotę zasiłku macierzyńskiego, jaką pracodawca wypłacił pracownikowi, odpowiedni kod świadczenia/przerwy (w zależności od tego, za jaki urlop został wypłacony zasiłek macierzyński) oraz okres, za który zasiłek został wypłacony. W tym raporcie jako kod tytułu ubezpieczenia należy podawać kod 01 10 X X.
Wyłącznie raport ZUS RSA sporządza natomiast pracodawca, który nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków (o ile w miesiącu, za który jest on sporządzany, pracownik nie uzyskał pracowniczego przychodu podlegającego oskładkowaniu). W raporcie tym pracodawca wypełnia jedynie pola dotyczące okresu oraz kodu pobieranego świadczenia. Pola dotyczące kwoty pozostawia puste lub wpisuje wartość 0,00. Jako kod tytułu ubezpieczenia podaje kod 01 10 X X.
Dwa rozliczenia
Po urodzeniu dziecka w trakcie urlopu wychowawczego, od pierwszego dnia, za który pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, pracodawca zaprzestaje rozliczać za nią składki ubezpieczeniowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.
Gdy płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS, wówczas obowiązek naliczania za pracownicę składek ubezpieczeniowych w okresie jego pobierania także będzie spoczywał na organie rentowym. Jeśli natomiast płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest pracodawca, wtedy również on będzie musiał naliczać pracownicy składki emerytalno-rentowe z racji pobierania przez nią tego zasiłku.
W przypadku gdy pracownica urodzi dziecko w trakcie miesiąca, wtedy będzie w tym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów, tj. przebywania na urlopie wychowawczym oraz z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego (przykład). Pracodawca wypłacający zasiłek macierzyński powinien w takiej sytuacji wykazać ją w dwóch blokach raportu ZUS RCA za dany miesiąc:
w jednym – z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 X X i rozliczonymi składkami emerytalno-rentowymi od proporcjonalnie zmniejszonej podstawy wymiaru oraz składką zdrowotną naliczoną od pełnej podstawy wymiaru (jeśli dana osoba podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu – rozliczenie składki zdrowotnej z kodem 12 11 X X powinno nastąpić w raporcie ZUS RZA),
w drugim – z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 X X i naliczonymi składkami emerytalno-rentowymi od kwoty wypłaconego jej w tym miesiącu zasiłku macierzyńskiego.
Okres urlopu wychowawczego w danym miesiącu oraz okres pobierania przez pracownicę zasiłku macierzyńskiego należy też wykazać w raporcie ZUS RSA z odpowiednim kodem świadczenia.
Oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu — pobierzdokument.pl
Ilość pobrań pliku: 772 Już teraz możesz pobrać plik oświadczenie_o_niepobieraniu_zasiłku_macierzyńskiego_z_innego_tytułu w jednym z 3 formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Już teraz możesz pobrać plikw jednym z 3 formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!
Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!
Plik jest aktualny na dzień:
Łatwa edycja oraz drukowanie
Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa
Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie
Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek
Poniżej zamieszczone zostały aktualne formularze wniosków i oświadczeń, których można. Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiegooświadczenie, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu. Przy ustalaniu prawa i wypłacie zasiłku macierzyńskiego, na. oświadczenie, iż zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie. WZÓR OŚWIADCZENIA O NIE POBIERANIU ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO. OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE WYPŁATY PODWYŻSZENIA ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO. Oświadczam, że otrzymuję zasiłek macierzyński: tylko z jednego tytułu / z więcej niż. ZUS ZAS-58 – Wniosek o udzielenie wyjaśnień / wniosek o wydanie decyzji / skarga w sprawie prawa do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa lub zasiłku.
Oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu wzór
Nie ma odgórnie obowiązującego wzoru wniosku o urlop ojcowski. świadczeń.Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu. Oświadczam, iż nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku złożonym przez matkę / ojca * dziecka.podpis pracownika. We wniosku o urlop ojcowski można dodać również adnotację o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu. Wówczas nie trzeba. – o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z ZUS – punkt 6, – w innej sprawie – punkt 7.Zaświadczenie o niepobieraniu świadczeń rodzinnych – Wzór. ZUS ZAS-59 – Wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia po osobie uprawnionej do zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa albo zasiłku pogrzebowego.
Oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzór
oświadczenie ubezpieczonego, w którym wskazuje czy zasiłek macierzyński przysługuje mu z więcej niż jednego tytułu, a jeżeli tak, Osoba uprawniona do zasiłku macierzyńskiego powinna jedynie złożyć oświadczenie, czy otrzymuje zasiłek macierzyński tylko z jednego tytułu, Gdy natomiast zasiłek macierzyński przysługuje z więcej niż jednego tytułu, np. od dwóch pracodawców, a łączna kwota zasiłku pomniejszonego. 1. Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą jest: 1). zaświadczenie. Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia. zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie pobierania za- siłku macierzyńskiego.
Oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego wzór
ZUS ZPW Wniosek o wydanie zaświadczenia w sprawie zasiłku – z wysyłką do PUE. do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, o niepobieraniu. KRUS SR-24A Wniosek o zasiłek macierzyński (obowiązujący od 01.01.2016 r.) KRUS SR-26 Wniosek o o wypłatę zasiłku pogrzebowego · elektroniczny wniosek o. oświadczenie o: niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia. Wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego znajdziesz9 listopada 2020 11:18Wzory. Zaświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z ZUS .Zasiłek chorobowy w podstawowym okresie zasiłkowym (nie dłużej niż. Oświadczam, iż nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku złożonym przez matkę / ojca * dziecka.
Wniosek o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 1000 zł pdf
1000 zł, a miesięczną kwotą zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest wypłacane bez wniosku świadczeniobiorcy. W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o. 1000 zł, zasiłek macierzyński ulega podwyższeniu przez cały okres jego pobierania, czyli za okres urlopu macierzyńskiego od 1 lutego do 19. Kwota świadczenia rodzicielskiego jest taka sama dla wszystkich, niezależnie od liczby urodzonych dzieci i wynosi 1000 zł. Świadczenie to nie.
Wniosek o urlop macierzyński
Osobom, którym urodziło się dziecko, jak i tym, które zdecydowały się na adopcję przysługuje niezbywalne prawo do urlopu macierzyńskiego. Jednak aby pracodawca mógł udzielić pracownicy urlopu związanego z urodzeniem dziecka, musi ona złożyć odpowiednie dokumenty. Jednym z nich jest wniosek o urlop macierzyński, który jest niezbędny przy ustalaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Pobierz wzór wniosku o zasiłek macierzyński w formacie PDF lub DOCX!
Wniosek o urlop macierzyński – na jaki okres?
Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź tego, ile jednocześnie przyjęto ich na wychowanie. Oznacza to, że we wniosku o urlop macierzyński wskazać należy wymiar tego urlopu – i tak w przypadku urodzenia lub adopcji:
jednego dziecka wskazuje się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego,
dwojga dzieci – 31 tygodni urlopu macierzyńskiego,
trojga dzieci – 33 tygodnie urlopu macierzyńskiego,
czworga dzieci – 35 tygodni urlopu macierzyńskiego,
pięciorga i więcej – 37 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Niezłożenie wniosku o urlop macierzyński w terminie a zasiłek
Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu, natomiast po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego.
Już samo urodzenie czy przysposobienie dziecka daje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jednak może on być udzielony w różnej wysokości przez poszczególne okresy urlopu. Wniosek o urlop macierzyński nie wpływa na wysokość zasiłku przyznanego za czas urlopów związanych z rodzicielstwem, ma on bowiem na celu jedynie poinformowanie w jakim okresie pracownica będzie wykorzystywała urlop macierzyński. Zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego jest udzielany w wysokości 100% lub 80% w zależności od tego, w jakim terminie został złożony wniosek o urlop rodzicielski.
Urlop macierzyński należy wykorzystać w naturze. Nie ma możliwości zastąpienia go ekwiwalentem pieniężnym.
Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego – w jakiej formie go złożyć?
Pracownica nie może zrzec się prawa do urlopu macierzyńskiego. Wniosek o urlop macierzyński najlepiej złożyć na piśmie oraz dostarczyć do zakładu pracy. Wniosek o urlop macierzyński powinien zawierać następujące dane:
miejscowość i datę założenia wniosku,
imię i nazwisko pracownika,
dane pracodawcy,
prośbę o udzielenie urlopu,
imię i nazwisko dziecka,
datę porodu,
datę początkową i końcową urlopu,
podpis pracownika.
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski trwa maksymalnie 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Istnieje możliwość złożenia jednego wniosku na tzw. roczny urlop rodzicielski. Zarówno urlop macierzyński jak i rodzicielski są płatne.
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego obliczonego na kwotę poniżej 1.000 zł – www.rozliczeniewynagrodzenia.pl
Gazeta Podatkowa nr 75 (1741) z dnia 17.09.2020
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego obliczonego na kwotę poniżej 1.000 zł
Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Na początku sierpnia 2020 r. urodziła dziecko. Wystąpiła o urlop macierzyński i rodzicielski. Zasiłek macierzyński (za okres 52 tygodni) powinna więc otrzymać w wysokości 80% ustalonej podstawy zasiłku. Kwota netto wyniosła jednak mniej niż 1.000 zł. Czy brakującą kwotę uzupełnia pracodawca, czy ZUS? Czy pracownica musi złożyć jakiś wniosek w tej kwestii?
W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (od stycznia 2016 r. wynoszącego 1.000 zł), kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Tak brzmi ustawy zasiłkowej.
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu:
macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego,
rodzicielskiego.
Osobami uprawnionymi do otrzymania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego są osoby, które mają prawo do zasiłku macierzyńskiego, np. w związku z urodzeniem się dziecka. Ponadto podwyższenie przysługuje, zarówno gdy zasiłek macierzyński należny jest w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, w okresie urlopu wychowawczego, jak i wtedy, gdy przysługuje on za okres po ustaniu ubezpieczenia.
Podmiotem zobowiązanym do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest płatnik zasiłku macierzyńskiego. W przypadku gdy zasiłek jest wypłacany z więcej niż jednego tytułu, a jego wypłaty dokonują płatnicy składek, osoba uprawniona wskazuje płatnika składek zobowiązanego do naliczenia i wypłaty podwyższenia zasiłku. Jeżeli jednym z płatników zasiłku macierzyńskiego jest ZUS, do naliczenia i wypłaty podwyższenia zobowiązany jest ZUS.
Co ważne, podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest wypłacane bez wniosku ubezpieczonego, ale w oparciu m.in. o jego oświadczenie (patrz ramka).
키워드에 대한 정보 oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor
다음은 Bing에서 oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 8. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
- zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
- chorobowe a koniec umowy
- choroba po zakończeniu umowy
- zasiłek chorobowy po zakończeniu pracy
8. #Zasiłek #chorobowy #po #ustaniu #zatrudnienia
YouTube에서 oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 8. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia | oświadczenie o pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z jednego tytułu wzor, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.