Opieka Nad Chorym Leżącym Forum | Instruktaż Zasady Opieki Nad Chorymi W Domu – Ułożenie Chorego W Łóżku 최근 답변 138개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “opieka nad chorym leżącym forum – INSTRUKTAŻ ZASADY OPIEKI NAD CHORYMI W DOMU – UŁOŻENIE CHOREGO W ŁÓŻKU“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 HOSPICJUM IMIENIEM JANA PAWŁA II w Toruniu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,953회 및 좋아요 16개 개의 좋아요가 있습니다.

opieka nad chorym leżącym forum 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 INSTRUKTAŻ ZASADY OPIEKI NAD CHORYMI W DOMU – UŁOŻENIE CHOREGO W ŁÓŻKU – opieka nad chorym leżącym forum 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

INSTRUKTAŻ ZASADY OPIEKI NAD CHORYMI W DOMU – UŁOŻENIE CHOREGO W ŁÓŻKU. Niniejszy film przedstawia podstawowe zasady przeprowadzania toalety ciała nad chorym w opiece domowej. Autorami instruktażu są Mirosława Jastrzębska oraz Jolanta Kapela ZOP Hospicjum ŚWIATŁO w Toruniu.

opieka nad chorym leżącym forum 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Opieka nad osobą leżącą – trudne początki – Forum – Gazeta.pl

Mama nam zaniemogła. Jeszcze 2 tyg. temu mieszkała sama (na 3 piętrze bez windy) i samodzielnie sobie ze wszystkim radziła (tylko cięższe …

+ 더 읽기

Source: forum.gazeta.pl

Date Published: 12/29/2022

View: 1338

Opieka nad osobą starszą, leżącą – Opiekunki Forum

Kąpiel pacjenta w łóżku- najwygodniejszą forma kąpieli jest kąpiel w wannie, jednakże bardzo często z powodu choroby stan chorego uniemożliwi …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.opiekunki-forum.pl

Date Published: 10/13/2021

View: 9836

Kiedy opieka nad chorym przerasta… pomóżcie, proszę.

Witajcie, kochani. Jest mi dziwnie z tym, że piszę o takiej rzeczy, ale tylko na tym forum spotykam się z jakąkolwiek pomocą i empatią.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: mnd.pl

Date Published: 2/15/2021

View: 894

opieka nad obłożnie chorym – Zdrowie i uroda – Forum Kafeteria

co jest potrzebne do opieki nad chorym leżącym? niedługo taki obowiązek będę miała…

+ 더 읽기

Source: f.kafeteria.pl

Date Published: 7/1/2022

View: 2952

Opieka nad starsza osobą – Forum – Familie.pl

Przez dwa lata miała jeszcze do opieki leżącą babcię. Jej – jako SYNOWEJ – nic sie z tytułu opieki nad teściami nie należy!

+ 여기에 더 보기

Source: www.familie.pl

Date Published: 4/22/2022

View: 5911

opieka nad chorym – ForumNeurologiczne.pl

Opieka nad chorymi w domu najczęściej wiąże się z opieką nad chorymi leżącymi, u których najważniejsza jest profilaktyka p/odleżynowa. Jaka jednak jest.

+ 여기에 표시

Source: www.forumneurologiczne.pl

Date Published: 12/20/2021

View: 7901

Raz, dwa, trzy, teraz opiekunem będziesz… ty!

Bo opieka nad chorującymi rodzicami, którzy właśnie stają się od was zależni, … Chory na demencję na bank w którymś momencie albo zgubi, …

+ 여기에 보기

Source: odpowiedzialnybiznes.pl

Date Published: 4/27/2022

View: 6078

Opieka nad chorym leżącym – domy opieki

Opieka nad chorym leżącym. Mimo najwłaściwszej nawet opieki w ostatnim stadium choroby Alzheimera przychodzi moment, w którym chory przestaje chodzić.

+ 여기에 더 보기

Source: domyopieki.pl

Date Published: 5/29/2021

View: 5525

Opieka nad leżącym w domu – Niepelnosprawni.pl

Po specjalistyczną pomoc w opiece nad chorym leżącym można … a jest bardzo chory? co wtedy… moj znajomy z forum wlasnie umiera na …

+ 여기에 보기

Source: www.niepelnosprawni.pl

Date Published: 7/12/2022

View: 8748

poszukuje osoby do opieki nad osoba starszą – najlepsze wpisy

Poszukuję osoby do opieki nad chorym starszym mężczyzną na 2 -3 godziny dziennie. Czy możecie kogoś polecić? Śr, 09-01-2008 Forum: Ochota, …

+ 여기에 더 보기

Source: dyskusje24.pl

Date Published: 6/28/2021

View: 9235

주제와 관련된 이미지 opieka nad chorym leżącym forum

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 INSTRUKTAŻ ZASADY OPIEKI NAD CHORYMI W DOMU – UŁOŻENIE CHOREGO W ŁÓŻKU. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

INSTRUKTAŻ ZASADY OPIEKI NAD CHORYMI W DOMU - UŁOŻENIE CHOREGO W ŁÓŻKU
INSTRUKTAŻ ZASADY OPIEKI NAD CHORYMI W DOMU – UŁOŻENIE CHOREGO W ŁÓŻKU

주제에 대한 기사 평가 opieka nad chorym leżącym forum

  • Author: HOSPICJUM IMIENIEM JANA PAWŁA II w Toruniu
  • Views: 조회수 1,953회
  • Likes: 좋아요 16개
  • Date Published: 최초 공개: 2020. 9. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=enu1Dw0Umto

Opieka nad osobą starszą, leżącą

Opieka nad osobą starszą leżącą, nie jest prosta. Poniżej kilka słów na temat tego co trzeba wiedzieć, aby móc dobrze opiekować się osobą starszą w stanie leżącym.

1. Pielęgnacja skóry – skóra u osób leżących jest bardzo wrażliwa i podatna na infekcje lub odleżyny. Dlatego należy o nią dbać w szczegolny sposób, powinna zawsze być czysta, sucha, nakremowana – krem przeciw odleżynom. NIGDY NIE NALEŻY NAKŁADAĆ KREMU NA KREM czyli na brudną skórę. Do pielęgnacji skóry osob leżących są specjalne mydła lub spray które nie tylko czyszczą skórę ale również chronią przed czynnikami szkodliwymi.

2. Zapobieganie odleżynom- odleżyny to największa zmora opiekunów, powstają wszędzie tam gdzie skóra ma kontakt z podłożem twardym. Celem uniknięcia odleżyn należy często zmieniać pozycję osoby leżącej, zachować czystą i suchą skórę, jak również stosować wszelkiego rodzaju udogodnienia w postaci jaśków , krążków które to np. Wkłada się pomiędzy kolana lub kostki osoby leżącej na boku. Jeżeli z takich lub innych przyczyn powstała już odleżyna należy stosować odpowiednie pianki myjące ( zawierają one leki ułatwiające się gojenie rany) i plastry ( ułatwiają ziarninowanie a co za tym idzie gojenie rany i chronią przed pogłębieniem się odleżyny). Najczęściej odleżyny powstają u osób szczupłych. Stopień i rozmiar odleżyny zależy w późniejszym czasie tylko i wyłącznie od opiekuna! Od sposobu opieki, zachowania higieny! ZAWSZE NALEŻY DĄŻYĆ DO UNIKNIĘCIA POWSTANIA ODLEŻYNY, JEDNAKŻE JEŻELI JUŻ TAKOWA POWSTAŁA ROBIMY WSZYSTKO BY JĄ ZAGOIĆ – GDYŻ SĄ TO WROTA ZAKAŹNE!!!!

3. Kąpiel pacjenta w łóżku- najwygodniejszą forma kąpieli jest kąpiel w wannie, jednakże bardzo często z powodu choroby stan chorego uniemożliwi transport do łazienki i umycie dlatego czynności te wykonuje się w łóżku chorego. Do kąpieli chorego potrzebujemy miskę z wodą i mydłem, dzbanek z ciepłą wodą po spłukania włosów i pustą miskę gdzie spłyną mydliny, myjkę lub gąbkę którą będziemy myć chorego -nieco szorstka gąbka poprawia ukrwienie skóry, kawałek foli , którą zawijamy po bokach, duże ręczniki kąpielowe. Przy kąpieli uważamy by w pomieszczeniu chorego nie było otwartego okna, zachowujemy maksymalną intymność- tj. Przykrywamy osobę starszą poszwą ( przed kąpielą dobrze jest zmienić pościel, a poszwa pozostawiona na pacjencie okrywa go a w razie zmoczenia wrzucamy ja do prania, a poza tym chroni przed chłodem) i zaczynamy mycie – kąpiel od głowy.

W tym celu wsuwamy pod głowę folię pod którą podkładamy ręcznik – dobrze jest gdy osoba chora ma krótkie włosy , ułatwia to pielęgnację skóry głowy i dbałość o higienę. Drugi koniec foli wkładamy do pustej miski woda będzie spływać po miski nie mocząc całego łóżka. Delikatne zlewamy głowę ciepła wodą nakładamy szampon i myjemy głowę tak aby mydliny nie dostawały się do oczu, po czym spłukujemy i zawijamy głowę w ręcznik. Następnie przechodzimy do mycia twarzy, ramiona, tułów. Kończyny dolne, w przypadku dłoni i stup- można je włożyć do miski z wodą. Jeżeli chodzi o miejsca intymne należy BEZWZGLĘDNIE WYMIENIĆ WODĘ. Przy kąpieli należy zachować maksymalnie warunki intymności –pozwala zachować to dobre relacje chory opiekun.

4. Karmienie osoby leżącej- ze względu na fakt iż osoba jest osoba leżącą bardzo często sama nie potrafi jeść dlatego też obowiązek wyżywienia-karmienia spoczywa na opiekunie. W celu ułatwienia karmienia oraz zapobiegnięciu zachłyśnięcia się treścia pokarmową podnosimy wezgłowie do pozycjo półsiedzącej, podsuwamy chorego wyżej – w taki sposób aby było mu maksymalnie wygodnie a my mieliśmy ułatwione karmienie. Karmimy zawsze powoli a w celu pojenia chorego stosujemy słomkę lub kubek z dziubkiem można też zakupić kubek dla dzieci- uniemożliwia to polanie się płynami jak i ułatwia pojenie.

5. Zmian pampersów- zmiana pampersów jest ważna bo od jej częstotliwości jak i jakości zależy czy podopieczny będzie miał zachowany maksymalny komfort i unikniemy powstania odleżyn. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się osoby należy je w kulturalny sposób wyprosić zamknąć drzwi -zapewni to dostateczny komfort. Zginamy nogi chorego lub jeżeli jest to możliwe prosimy by sam to zrobił. Rozpinamy pampersa w zależności od zawartości przemywamy chorego kremujemy lub pudrujemy. Prosimy o uniesienie bioder i jednym i zdecydowanym ruchem wsuwamy nowy pampers wcześniej przygotowany. Zawsze należy pamiętać by rozmiar pampersa był odpowiedni do potrzeb jak i by nie był nigdzie zwinięty ani zagięty – obniża to komfort pacjenta, drażni skórę i może spowodować odparzenia i odleżyny. Wygodnymi pampersami są pampersomajtki- szybkie i łatwe do wymiany jak i dają komfort psychiczny -osoba starsza wie że ma majtki.

6. Wietrzenie pomieszczenia z pacjentem leżącym- wskazanym jest wietrzenie pomieszczenia w którym przebywa osoba leżąca. W tym celu należy porządnie przykryć chorego aby uniknąć przeziębienia i otworzyć okno ale tak by powodować przeciągu. Jeżeli chory jest na tyle sprawny by go przenieść na wózek dobrze jest zrobić to i przysunąć chorego do okna- zmiana pozycji jak i dotlenienie poprawią nastrój. W momencie kiedy chory jest na wózku można szybko zmienić pościel, ale w taki sposób by nie wykonywać zbędnych ruchów jak i nie powodować wiatru.

7. Wymiana cewnika- wymiana cewnika powinna następować zawsze co 2 tyg.!! Wymianę cewnika powinna zrobić pielęgniarka, położna lub lekarz. Opiekun opróżnia jedynie worek z moczem – w tym celu dobrze jest założyć zeszyt diurezy gdzie wpisuje sie ilość, moczu , barwę, zapach. Wszelkie odchylenia od normy mogą świadczyć o rozpoczynającej się infekcji. Jeżeli osoba chora wcześniej nie spożywała produktów zawierających buraki – które mogą wpłynąć na zabarwienie moczu – mocz powinien mieć zabarwienie słomkowe, powinien być bezzapachowy w ilości od 60ml/h, wartości poniżej mogą świadczyć o skąpomoczu lub też jego braku – co powinno skutkować wezwaniem lekarza. Wszelkie “ fusy” w moczu mogą świadczyć o złej filtracji nerek lub też infekcji czy to nerek czy pęcherza moczowego.

8. Dbałość o higienę jamy ustnej- pleśniawki i inne infekcje jamy ustnej są nieodzowne u osób leżących z małą odporności. Dlatego ważnym jest higiena jamy ustnej przez płukanie jej płynami do płukania jamy ustnej , mycie zębów lub protezy. PROTEZA ZĘBOWA powinna zawsze dobrze przylegać jeżeli jest za ciasna lub za luźna NIE POWINNO jej się zakładać- w trakcie picia lub jedzenia może wpaść do przełyku i zatkać go.

9. Kąpiel w wanie – transport patrz wyżej. Większość osób starszych nie lubi kąpieli boi się ich dlatego ważne jest zapewnienie komfortu intymności. Należy używać płynów takich jak chory lubi. Nigdy nie zmuszamy chorego do niczego. Ale dzięki perswazji można go przekonać do kąpieli – mówić że będzie lepiej się czuć, ładniej pachnięć, że pozwoli to na wyjście z domu itd.

Jeżeli opiekowałaś się pacjentami leżącymi – podziel się z nami swoją opinią, doradź innym, jak opiekować się takimi podopiecznymi. Zapraszamy do dyskusji.

Opieka nad chorym leżącym

Opieka nad chorym leżącym

Mimo najwłaściwszej nawet opieki w ostatnim stadium choroby Alzheimera przychodzi moment, w którym chory przestaje chodzić. Moment ten może przyspieszyć choroba somatyczna, np. zapalenie płuc, czy poważniejsza choroba infekcyjna, w trakcie której na kilka dni pozostawiamy chorego w łóżku. Późniejsza próba ponownego uruchomienia chorego będzie dużym problemem. Umiejętność chodzenia zanika i u osób z głębokim otępieniem, często nie udaje się jej odtworzyć. Pamiętajmy więc, aby dopóki chory jeszcze chodzi, wyprowadzać go z łóżka, zapewnić kilka razy dziennie spacer po mieszkaniu. Później starajmy się przeprowadzać chorego chociażby tylko na fotel z wysokim oparciem. Okres pozostawania chorego w łóżku bywa bardzo różny i może trwać nawet kilka lat.Jak wyposażyć pokój chorego?Najważniejszy sprzętem dla chorego leżącego staje się łóżko. Postaraj się o łóżko typu szpitalnego, najlepiej z regulowaną wysokością i możliwością załamania do pozycji siedzącej. Bardzo wygodne jest łóżko na kółkach, ułatwia bowiem jego przesuwanie. Łóżko takie można wypożyczyć w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Większość łóżek posiada także barierki zabezpieczającego chorego przed wypadnięciem. Jeżeli otrzymamy łóżko bez barierek, możemy dorobić je z grubej siatki lub z prętów (np. w warsztacie ślusarskim). Łóżko chorego powinno być ustawione tak, ażeby z obu stron był do niego dostęp.Chorego leżącego najlepiej nakrywać lekkim puszystym kocem, a jeżeli kołdrą, to taką, którą można prac w domu. Radzimy używać bielizny pościelowej z kory (wygodnej, bo nie wymagającej maglowania i prasowania). Na kołdrę (lub koc) można stosować podpinki zamiast całych powłok. Można je zrobić nawet ze zwykłych prześcieradeł i przymocować do kołdry za pomocą rzepów. Pozwala to na szybką zmianę pościeli, co ma szczególne znaczenie w nocy.Zarówno „pampersy”, jak też podkłady czy pieluchy należy wymieniać w miarę potrzeby. Po wymianie pieluchy lub „pampersa” należy chorego umyć, osuszyć i nasmarować tłustym kremem lub maścią. Zapobiega to powstawaniu potówek lub maceracji naskórka, a w dalszej konsekwencji – odleżyn. Jeżeli potówki już wystąpią, należy chorego ułożyć tak, aby jak największa część pośladków była odkryta, co umożliwi ich wietrzenie.Jak długo to możliwe starajmy się chociaż na jedną-dwie godziny, dwa-trzy razy dziennie sadzać chorego w fotelu obok łóżka. Może to być zwykły, stabilny fotel z wysokim oparciem i podpórkami pod ręce. Wygodny będzie fotel na kółkach z otworem w siedzeniu, przykrytym specjalną poduszką, z wiadrem-nocnikiem pod spodem.Dla chorych nie mogących utrzymać się samodzielnie w pozycji siedzącej dobry będzie fotel na kółkach z oparciem pod głowę i podpórką pod nogi. Fotel taki można kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym.

Opieka nad leżącym w domu

Udar, wylew, stwardnienie rozsiane, choroby: Alzheimera i Parkinsona – lista schorzeń, które mogą skazać bliską osobę na wielotygodniowe, a nawet wieloletnie przebywanie w łóżku jest długa. Jak zorganizować opiekę nad chorym, aby nie była udręką? Jak urządzić dom, aby nie stał się więzieniem? Jak pielęgnować chorego, aby mu nie zaszkodzić?

Opieka nad chorym długotrwale unieruchomionym w łóżku to wielkie wyzwanie dla bliskich. Wymaga nie tylko określonej wiedzy (np. o zasadach higieny, dawkowaniu leków), ale także empatii, delikatności, cierpliwości, wytrzymałości fizycznej i psychicznej oraz – często! – całkowitej reorganizacji życia. Wiele rodzin z braku możliwości lokalowych, czasowych, finansowych, w obawie, że nie podołają zadaniom umieszcza bliskich w placówkach opieki długoterminowej (zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych – wykaz i informacje: www.domyopieki.pl – a w przypadku osób w terminalnym stadium choroby – w hospicjach stacjonarnych).

Równie wiele rodzin decyduje się na opiekę nad chorym w domu. Niezwykle ważne jest wtedy, aby obowiązek ten nie spoczywał na barkach jednej osoby, aby w ciągu dnia (i nocy – jeśli to potrzebne) wymieniać się przy chorym. Pomocny w tym będzie grafik „dyżurów” z wyszczególnieniem czynności, które trzeba wykonać o danej porze. To najlepszy sposób, aby w trudnych warunkach zachować minimum niezależności, a chory nie miał poczucia, że jest zbytnim ciężarem.

Fot.: www.sxc.hu

Dla dobrej kondycji chorego, który ma kontakt z otoczeniem, ważne jest, aby czuł się pełnoprawnym członkiem rodziny. Jego bliscy nie powinni go izolować, powinni omawiać z nim istotne dla rodziny sprawy, planować urlopy, remonty i uroczystości, informować o sukcesach i kłopotach, zachęcać do podejmowania decyzji. Warto też nakłonić znajomych chorego, aby go odwiedzali (nawet by tylko poczytać książkę) oraz kontaktowali się telefonicznie lub przez internet. Opiekunowie i goście chorego powinni przestrzegać zasad higieny – myć ręce wodą z mydłem przed i po wizycie, wkładać fartuch ochronny itp. Organizm chorego leżącego jest zwykle dość osłabiony przez co bardziej podatny na zakażenie wszelkiego rodzaju bakteriami przenoszonymi na ciele lub ubraniu. Chorego nie powinny też odwiedzać osoby chore.

Zarówno chory w domu, jak i osoby wspierające go będą targane wieloma emocjami – często skrajnymi: od litości i nadmiernej czułości, po zniecierpliwienie i złość, które mogą się nawet przejawiać agresją. Zdarza się, że cierpiący z bólu i poczucia samotności chory nieświadomie testuje ofiarność i miłość bliskich. Może się nad sobą rozczulać, histeryzować, zarzucać brak zrozumienia itp. Jeśli obie strony nie radzą sobie z odczuciami, mogą skorzystać z pomocy psychologicznej. O psychologów i terapeutów, którzy pomogą zrozumieć i okiełznać uczucia, można dopytywać w szpitalu, rejonowej przychodni, organizacji pozarządowej działającej na rzecz osób z konkretnym schorzeniem lub niepełnosprawnością, ale także w parafii, kościele lub związku wyznaniowym, do którego należą chory i rodzina.

Kto jeszcze pomoże?

Jeśli zdecydowałeś się na to, aby opiekować się chorym leżącym w domu, to szczegółowe informacje, jak to robić, aby nie wyrządzić krzywdy jemu ani sobie (!), otrzymasz u lekarza prowadzącego, który kieruje leczeniem, albo u lekarza rodzinnego i pielęgniarek z rejonowej przychodni. Pracownicy placówek służby zdrowia udzielą także praktycznej pomocy w opiece nad chorym – np. pielęgniarka środowiskowa z przychodni wykona m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, zastrzyki dożylne i domięśniowe, pobranie krwi do badań laboratoryjnych, podłączenie kroplówki, zmianę opatrunków, a opiekunka medyczna np. umyje go i nakarmi. Z kolei wolontariusze z organizacji pozarządowej (baza adresowa: www.ngo.pl) zrobią np. zakupy, posprzątają mieszkanie, dotrzymają towarzystwa choremu w czasie nieobecności opiekunów. Po specjalistyczną pomoc w opiece nad chorym leżącym można zgłosić się do hospicjum domowego (baza adresowa: www.hospicja.pl) – nawet jeśli osoba ta nie jest umierająca. Hospicyjna pielęgniarka odwiedza chorego dwa, trzy razy w tygodniu, a lekarz – raz w tygodniu lub na wezwanie.

Jeśli chory może wstawać z łóżka i poruszać się po domu, ale potrzebuje przy tym wsparcia, może być konieczny zakup (w specjalistycznym sklepie) lub wypożyczenie (adresy wypożyczalni w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej) odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego, np. wózka inwalidzkiego, balkonika, kul. W opiece nad chorym leżącym potrzebne są zazwyczaj różne środki pomocnicze. Do najczęściej używanych należą: pieluchomajtki, cewniki, worki na kał i mocz, plastry przeciwodleżynowe, które można kupić w aptece.

Jednym z największych problemów, na jaki wskazują opiekunowie osób długotrwale chorych, jest brak pieniędzy na leki i przedmioty niezbędne do pielęgnowania i rehabilitacji chorego. W takiej sytuacji on i bliscy mogą starać się o wsparcie finansowe z różnych instytucji. Przyznawane kwoty nie są duże, ale jeśli mogą odciążyć rodzinny budżet, to warto z nich skorzystać. W NFZ (w oddziale, w którym jest ubezpieczony chory) można uzyskać pomoc w postaci częściowego pokrycia kosztów zakupu środków pomocniczych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) udzielą dofinansowania do zakupu środków pomocniczych i likwidacji barier architektonicznych w mieszkaniu lub domu chorego (np. na dostosowanie łazienki). Choremu i jego bliskim należą się też różnego rodzaju zasiłki pieniężne:

zasiłek celowy (wniosek do ośrodka pomocy społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania chorego; kwota ustalana indywidualnie) na zakup m.in.: żywności, leków, środków higieny, specjalistycznych odżywek, opału, odzieży, drobnych remontów i napraw domowych;

specjalny zasiłek opiekuńczy – 520 zł miesięcznie; przysługuje osobom, które rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny (matce, ojcu, innym bliskim); wniosek kierujemy do urzędu miasta, gminy, dzielnicy w miejscu zamieszkania chorego);

zasiłek pielęgnacyjny – 153 zł miesięcznie; przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej poniżej 16. roku życia, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobie niepełnosprawnej powyżej 16. roku życia, z orzeczeniem o umiarkowym stopniu niepełnosprawności, o ile niepełnosprawność ta została nabyta przed ukończeniem 21 lat oraz osobie powyżej 75. roku życia. Uwaga! O zasiłek nie mogą starać się osoby przebywające w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, np. domu pomocy społecznej – jeśli pobyt finansowy jest z budżetu państwa lub przez NFZ; wniosek kierujemy do urzędu miasta, gminy, dzielnicy w miejscu zamieszkania chorego);

dodatek pielęgnacyjny – 209,59 zł; przysługuje emerytowi i renciście uznanym za całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnego funkcjonowania oraz osobie powyżej 75. roku życia, o ile nie przebywa w zakładzie opiekuńczym; dodatek przyznawany z urzędu przez ZUS.

Pokój chorego

Aby zapewnić przewlekle choremu leżącemu w łóżku jak najlepsze warunki do rekonwalescencji, odpoczynku i życia, warto przeznaczyć dla niego jeden oddzielny pokój w mieszkaniu/domu. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba wydzielić miejsce oddzielone od reszty pomieszczenia parawanem lub zasłonką, co zapewni spokój i intymność, np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Pokój chorego powinien być utrzymywany w temperaturze 18–20 stopni C, często wietrzony, by zapewnić dopływ świeżego powietrza, i codziennie sprzątany. Sprzęty i podłogę najlepiej wycierać wilgotnymi ściereczkami, a do odkurzania dywanu używać odkurzaczy wodnych, aby nie wzniecać kurzu. Wielu chorych nie toleruje mocnego światła, dlatego na oknach koniecznie trzeba zamontować rolety lub żaluzje, albo przynajmniej powiesić gęste firany, które ograniczą nasłonecznienie, a w lampach: nocnej i sufitowej wkręcić żarówki o niezbyt dużej mocy.

Sprzęty, które powinny znaleźć się w pokoju chorego, to:

łóżko – najlepsze jest typu szpitalnego, czyli dzielone na trzy („łamane” pod różnymi kątami przy zagłówku i kolanach), wykonane z lekkich materiałów, wysokie (z możliwością regulacji), na kółkach (aby można było łatwo je przesuwać), z barierkami.

Do potrzeb chorego można też dostosować zwykłe, domowe łóżko. Powinno mieć wymiary: długość ok. 190–200 cm, szerokość min. 90 cm i wysokość 65–70 cm. Ten ostatni parametr można wyregulować, podsuwając pod łóżko drewniane klocki, cegły, pustaki.

Z kolei barierki można zastąpić wykonaną przez ślusarza lekką siatką, zagłówek – kocami złożonymi w kostkę lub drewnianym klinem (obciągniętym cienką warstwą gąbki zmiękczającej i materiałem) lub z gąbki o gęstej fakturze, a tzw. lejce lub drabinkę, które pomagają choremu podciągnąć się na łóżku lub wykonać proste ćwiczenia usprawniające – taśmą wykorzystywaną w pracach remontowych z uformowanym uchwytem. Łóżko należy ustawić z daleka od okna, aby nie narażać chorego na bezpośrednie działanie powietrza. Dla usprawnienia czynności wykonywanych przy chorym powinniśmy zapewnić dostęp do łóżka przynajmniej z dwóch stron;

Do potrzeb chorego można też dostosować zwykłe, domowe łóżko. Powinno mieć wymiary: długość ok. 190–200 cm, szerokość min. 90 cm i wysokość 65–70 cm. Ten ostatni parametr można wyregulować, podsuwając pod łóżko drewniane klocki, cegły, pustaki. Z kolei barierki można zastąpić wykonaną przez ślusarza lekką siatką, zagłówek – kocami złożonymi w kostkę lub drewnianym klinem (obciągniętym cienką warstwą gąbki zmiękczającej i materiałem) lub z gąbki o gęstej fakturze, a tzw. lejce lub drabinkę, które pomagają choremu podciągnąć się na łóżku lub wykonać proste ćwiczenia usprawniające – taśmą wykorzystywaną w pracach remontowych z uformowanym uchwytem. Łóżko należy ustawić z daleka od okna, aby nie narażać chorego na bezpośrednie działanie powietrza. Dla usprawnienia czynności wykonywanych przy chorym powinniśmy zapewnić dostęp do łóżka przynajmniej z dwóch stron; stolik nocny (na leki, napoje, telefon, pilota, dzwoneczek, którym chory będzie mógł wezwać pomoc, itp.) – niezbyt duży i ustawiony tak, aby chory mógł do niego sięgnąć;

szafka na rzeczy osobiste (książki, gazety, płyty, telefon, dokumenty, grzebień, kosmetyki itp.) – najlepiej by była z zamykaną szufladką i ustawiona w wygodnym miejscu, nieograniczającym dostępu do łóżka;

jeśli chory może wstawać z łóżka, przyda mu się wygodny fotel z wysokim siedziskiem, podnóżkiem, zagłówkiem i poręczami;

telewizor – ustawiony na wprost łóżka chorego i na takiej wysokości, aby nie musiał on zbytnio zadzierać lub obniżać głowy;

taca na nóżkach – najlepiej z obramowaniem, które uniemożliwia zsuwanie się przedmiotów, np. talerzy z jedzeniem, kubków z piciem itp.;

pulpit z regulowaną wysokością i kątem ustawienia, który ułatwi pisanie, czytanie albo obsługę laptopa;

wózek toaletowy (wózek inwalidzki, w którego siedzisku wmontowany jest specjalny pojemnik na odchody oraz zamykająca go klapka) lub stołeczek na basen (basen i tzw. kaczka, z której korzystają panowie – najlepiej plastikowe, bo zachowują stałą temperaturę, nigdy nie powinny stać na podłodze, aby znajdujące się tam zarazki nie zainfekowały dróg moczowych pacjenta; oba przedmioty należy po każdym użyciu opróżnić i dokładnie umyć).

Łóżko wygodne i zdrowe

Najważniejszym elementem w wyposażeniu łóżka dla chorego długo leżącego jest materac przeciwodleżynowy albo jednoczęściowy, elastyczny (np. z gąbki) o falistej powierzchni. Jeśli nie możesz kupić ani wypożyczyć odpowiedniego materaca, funkcję antyodleżynową wypełnią uszyte z bawełny i wypełnione siemieniem lnianym poduszki. Jeśli chory nie jest w stanie samodzielnie się podnieść, obrócić ani wstać z łóżka (ma np. porażenie czterkończynowe), zastanów się nad zamontowaniem w sypialni sterowanego elektronicznie wysięgnika z profilowaną rynną na ciało, który ułatwi m.in. przesuwanie chorego z łóżka na wózek. Pościel dla chorego leżącego musi być uszyta z lekkiego, przewiewnego materiału (bawełny lub flaneli), który nie podrażania skóry. Prześcieradło powinno być większe niż materac, aby nie przesuwało się pod chorym, i wyprasowane,

aby nie uwierało. Jeśli chory ma kłopoty z utrzymaniem moczu i kału, przydatne są prześcieradła np. z podgumowanej flaneli, których można użyć wielokrotnie oraz gumowe podkłady. Dla usprawnienia zmiany pościeli powłoczki na poduszki (mniejszą i większą) oraz na koc lub lekką kołdrę powinny być zapinane na rzepy.

Fot.: www.sxc.hu

Mycie w łóżku i łazience

Aby zapewnić choremu leżącemu dobre samopoczucie, a także aby wcześnie wykryć zmiany skórne (zaczerwienienia i zasinienia, wysypkę, odleżyny itp.) toaletę powinniśmy wykonywać dwa razy dziennie oraz dodatkowo – np. w wyjątkowo upalne dni albo po zabrudzeniu jedzeniem, wymiocinami, moczem lub kałem. Przy toalecie porannej myjemy: zęby, twarz, uszy, szyję, ręce, plecy, pośladki, strefy intymne, a przy wieczornej – całe ciało.

Przybory konieczne do wykonania toalety chorego leżącego to: miękki ręcznik, gąbka, tetrowa lub bawełniana ściereczka, gaziki do przemywania oczu, niewielka, lekka miska, rękawiczki jednorazowe oraz woda z mydłem i kojące kosmetyki – najlepiej te używane do pielęgnowania niemowląt i dzieci.

Chorego myjemy, układając go uprzednio w pozycji półleżącej lub siedzącej, a jeśli ma zaburzenia świadomości – na boku. Zaczynamy zawsze od górnych, a kończymy na dolnych partiach ciała, zmieniając przy tym wodę i ręcznik, a strefy umyte zabezpieczając dodatkowym suchym i czystym ręcznikiem, aby ciało chorego nie wyziębiło się. Skóry dotykamy delikatnie, aby nie narazić jej na otarcia i skaleczenia, osuszamy ją, przykładając miejscowo ręcznik (nie pocieramy!), a po umyciu nakładamy na nią nawilżające kosmetyki – oliwki, kremy, balsamy albo łagodzący podrażnienia talk (jego domowy zamiennik to mąka ziemniaczana).

Jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, nakłaniajmy chorego, aby jak najczęściej korzystał z łazienki i toalety. Elementy, które zapewnią mu tam bezpieczeństwo, a opiekunowi wygodniejszą pomoc, to: schodki z poręczami prowadzące do wanny (albo niewielki podest, który ułatwi wejście i wyjście do wanny lub pod prysznic z brodzikiem), uchwyty, których chorych przytrzyma się podczas mycia lub korzystania z sedesu, siedzisko prysznicowe lub specjalne krzesełko – najlepiej z regulacją położenia na boki (albo mały stołeczek ustawiony bezpośrednio w wannie lub pod prysznicem), oraz powierzchnie (albo maty) antyślizgowe na dnie wanny, prysznica i na podłodze łazienki (toalety).

Sprawdzone chwyty i domowe sposoby, czyli jak:

posadzić, podciągnąć chorego na łóżku – stań z boku łóżka na ugiętych kolanach, na swoją szyję załóż tę rękę chorego, która znajduje się bliżej ciebie, ręką od strony chorego obejmij jego plecy, wolną rękę chwyć drugą rękę chorego i pociągnij go do przodu;

podnieść chorego z łóżka – posadź go i spuść jego nogi poza brzeg łóżka, a następnie stosując chwyt opisany wyżej, przytrzymaj go w pasie i postaw na nogi;

podstawić basen, zmienić pieluchomajtki – zegnij nogi chorego w kolanach, pomóż mu oprzeć się na przedramionach i podnieść pośladki, a basen ustaw dokładnie pośrodku pupy; albo – przewróć chorego na bok, podłóż basen i znowu ułóż go na plecach; pamiętaj, aby po każdym wypróżnieniu i zmianie pieluchomajtek strefy intymne chorego dokładnie umyć, osuszyć i nasmarować oliwką lub łagodzącym kremem, po ich wchłonięciu posypać odkażającym talkiem, a przed założeniem bielizny lub pieluchy wystawić na krótko na działanie powietrza (tzw. wietrzenie);

wymienić prześcieradło – połóż chorego na jednym boku i usuń spod niego wolny fragment materiału, a następnie odwróć chorego na plecy i wyciągnij pozostałą część tkaniny; świeże prześcieradło zroluj do połowy długości i rozłóż je przekładając chorego tak, jak opisano wyżej;

umyć choremu leżącemu głowę – (włosy myjemy co 5–7 dni lub na życzenie chorego) – ustaw łóżko tak, aby mieć swobodny dostęp do jego zagłówka, na podłodze za zagłówkiem ustaw miskę na ściekającą wodę, połóż chorego na plecach z głową odchyloną do tyłu (jeśli nie ma siły, aby utrzymać tę pozycje, podłóż mu pod szyję zrolowany ręcznik), pod plecy i głowę podłóż ceratę lub nieprzemakalny wkład, ale tak, aby jeden jego koniec zwisał poza łóżko, a brzegi były zagięte na kształt rynny; głowę umyj delikatnymi, powolnymi ruchami, spłucz ciepłą wodą polewaną z dzbanka lub kubka, nałóż odżywkę, rozczesz włosy w kierunku od nasady do końców i wysusz je, lekko wyżymając je ręcznikiem, a potem powietrzem z suszarki;

złagodzić ból części ciała narażonych na ucisk podczas leżenia – w miejscach naturalnych krzywizn kręgosłupa (nad pośladkami i przy szyi) podłóż choremu niewielkie poduszeczki, pod kolana i między stopy a brzeg łóżka – zrolowany koc lub ręcznik, pod pięty – płócienne woreczki z siemieniem lnianym, a pod pośladki – dmuchane kółko, którego używają chorzy na hemoroidy;

zapobiegać odleżynom (powstają najczęściej na pośladkach, tuż przy kościach ogonowej i krzyżowej, wzdłuż kręgosłupa i łopatek, na piętach, łokciach, przy stawie biodrowym, po wewnętrznej stronie kolan i kostkach stóp) – nawet jeśli chory leży na materacu lub poduszkach przeciwodleżynowych, pilnuj, aby co dwie godziny zmieniał ułożenie ciała, a jego pościel była sucha, pobudzaj krążenie we wrażliwych miejscach, nacierając je spirytusem salicylowym lub wodą z octem, a podrażnione miejsca zawsze utrzymaj w stanie suchym i posypuj odkażającą zasypką;

nie dopuścić do odparzeń (powstają pod wpływem ocierania się o siebie dwóch płatów skórnych – zwykle pod pachami, w pachwinach, fałdach brzucha, pod piersiami, przy spojeniu łonowym, a sprzyjają im: niedokładne osuszenie skóry po myciu, zwiększona potliwość, zbyt wysoka temperatura pomieszczenia) – ubieraj chorego w lekką, przewiewną bieliznę (np. bawełnianą), a czułe miejsca myj często, do końca osuszaj i zabezpieczaj talkiem; jeśli rana się sączy – skonsultuj się z lekarzem.

Kolejność „łóżkowej toalety”

jama ustna (także po każdym posiłku; pamiętaj o uprzednim wyjęciu i wyczyszczeniu sztucznej szczęki, jeśli chory jej używa)

u panów – golenie

twarz (oczy myjemy zawsze gazikiem przesuwając go od kącika zewnętrznego, po powiece, do kącika wewnętrznego, a uszy zwilżonym końcem ręcznika)

szyja

dekolt

klatka piersiowa

brzuch (zwracając szczególną uwagę u pań na miejsce pod piersiami, a u osób z nadwagą na przestrzenie między fałdami skórnymi)

ręce (od palców dłoni po dół pachowy)

plecy

pośladki (szparę między nimi zawsze w kierunku od spojenia łonowego do odbytu)

nogi

(od palców stóp po pachwinę; szczególnie starannie myjąc i susząc przestrzenie między palcami, aby nie doszło tam do grzybicy)

krocze (chorego układamy na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, a stopami opartymi mocno o podłoże, pod pośladki podkładamy nieprzemakalny podkład; krocze myjemy od spojenia łonowego do odbytu, aby bakterie jelitowe nie wywołały zakażenia układu moczowego; szczególnie ostrożnie obchodzimy się z cewnikiem założonym do pęcherza, aby go nie wyrwać i nie uszkodzić cewki moczowej) • manicure i pedicure (paznokcie dłoni i stóp moczymy przez ok. 10 min w ciepłej wodzie, osuszamy je, miękką szczoteczką usuwamy skórki, przycinamy cążkami na okrągło, a na koniec piłujemy je pilniczkiem).

Wspieraj i dbaj, ale nie wyręczaj

Każda wykonana przez chorego czynność to forma rehabilitacji ruchowej lub szansa na poprawę kondycji umysłowej. Opiekując się swoim bliskim, nakłaniaj go do samodzielności, ochraniaj i ułatwiaj działania.

Fot.: www.sxc.hu

Jeśli chory otrzymał zgodę od lekarza na wstawanie z łóżka, postaraj się, aby opuszczał je każdego dnia na przynajmniej 1–2 h. Prostymi sposobami możesz tak dostosować mieszkanie/dom, aby poruszanie się po nim było dla chorego łatwe i bezpieczne. Aby poszerzyć przestrzeń w głównych ciągach komunikacyjnych (np. pokój chorego – łazienka albo pokój chorego – jadalnia), większe meble podsuń maksymalnie pod ściany, a mniejsze usuń. Małe chodniki w korytarzach i pomieszczeniach zdejmij, a brzegi większych przyklej do podłogi taśmą. Krzesła, na których siada chory, powinny mieć wygodne siedzisko i oparcie, a także być na tyle wysokie, aby chory – sam lub przy pomocy – mógł na nich łatwo siadać i wstawać. Aby ułatwić „domowe spacery”, możesz kupić lub wypożyczyć laskę, kule, chodzik, balkonik lub wózek. Ich rodzaj należy skonsultować z lekarzem.

Utrzymać w dobrej kondycji możesz także chorego długotrwale unieruchomionego w łóżku. Niezwykle ważne jest, aby zadbać o jego:

mięśnie (pomogą: delikatne masaże nóg – w kierunku od stóp do pachwin, i rąk – od palców po pachy, napinanie mięśni pośladków, ściskanie dłońmi gumowych przedmiotów – dla usprawnienia mięśni rąk i klatki piersiowej)

stawy (pomogą: ćwiczenia izometryczne, np. skręty szyi, podnoszenie rąk i nóg, ruchy obrotowe stóp, zginanie kolan)

płuca (pomogą: wietrzenie trzy razy dziennie pokoju chorego, ćwiczenia oddechowe wykonywane dwa, trzy razy dziennie przez ok. 10 min przed śniadaniem, kolacją lub dwie godziny po posiłkach, nadmuchiwanie balonika, wydmuchiwanie powietrza przez rurkę do pojemnika z wodą, aby woda zabulgotała).

Uwaga! Jednym z najgroźniejszych powikłań u chorych leżących, prowadzącym niejednokrotnie do śmierci, jest zapalenie płuc!

Uwaga! Jednym z najgroźniejszych powikłań u chorych leżących, prowadzącym niejednokrotnie do śmierci, jest zapalenie płuc! układ krążenia (pomogą: nacieranie klatki piersiowej i pleców chorego roztworem alkoholu, np. spirytusem oraz oklepywanie tych miejsc dłonią uformowaną w kształt łódki).

Zasady właściwej diety

Wskazówki żywieniowe dla chorego leżącego:

POSZUKUJE OSOBY DO OPIEKI NAD OSOBA STARSZĄ

Poszukuje osoby do opieki nad starsza osoba Poszukuje osoby do opieki nad starsza osoba z zamieszkaniem. Osoba kontaktowa, lezaca. Okolice Chelmna (15km).

Poszukuję osoby do opieki nad starsza osobą Jak w temacie, poszukuję osoby do opieki nad starszym panem poza Tarnobrzegiem na 2 miesiące. Osoba wiekowo potrzebująca opieki, w grę wchodzi tylko opieka z zamieszkaniem w domku jednorodzinnym. Proszę o kontakt drogą mailową [email protected]

Osoba do opieki nad osobą starszą poszukiwana! Szukamy Pani, która wspomogłaby nas w opiece nad starszą, niechodzącą już osobą. Chodzi głównie o pomoc przy czynnosciach higienicznych, podaniu leków, posiłków. Szukamy osoby sumiennej, obowiązkowej. Pilne. Andrzej – 668012785

Opieka nad starszą osobą Poszukuję osoby do opieki dziennej dla spokojnego, starszego mężczyzny z demencją starczą. Kontakt: 509251973 lub 236723905 Ciechanów

opieka nad starszą osobą Poszukuję pracy -opieka nad starszą osobą.

opieka nad starszą osobą Poszukuję kogoś do opieki nad starszą osobą. Mile widziane doświadczenie i dyspozycyjność. Proszę o ewentualne zgłoszenia na skrzynkę gazety. [email protected]

opieka nad starszą osobą Moja mama poszukuje osoby do opieki nad starszą osobą,w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych od poniedzialku do piatku. Miejsce pracy Mokotow ul. Wolowska. Osoby zainteresowane prosze o kontakt [email protected].

Opieka nad starszą osobą Poszukuję z terenu Józefowa kogoś do opieki nad starsza osobą. Mniej więcej 1 do 2 godzin dziennie (idealnie 2 razy po godzinie). Macie kogoś zaufanego, godnego polecenia no i niedrogiego?

opieka nad starszą osobą Poszukuję opiekunki nad starszą osobą tel kont 692773 804

opieka nad starszą osobą witam poszukuje pracy dla mojej mamy,która mogłaby sie opiekować starszą osobą,mama jest w pełni zdrowa,energiczna,uczciwa,pracowita,bardzo komunikatywna,jest w tej chwili na emeryturze i po prostu ma nadmiar wolnego czasu i chciałaby sobie znaleźć jakies zajęcie i przy okazji zarobic

Opieka nad starsza osoba Poszukuje opiekunki lubo piekuna do starszje,chorej osoby. rozpoznanie nie do konca pewne-alzheimer lub otepienie. W gre wchodzi opieka nad ta osoba ( kobieta),gotowanie,sprzatania.Koniecznie z Katowic Prosze o pilny kontakt.Moj mail- [email protected]

opieka nad osobą starszą Poszukuję pani 40-50 lat do opieki nad osobą starszą 82 lata. Babcia jest świadoma, leżąca – ma unieruchomioną nogę. Obowiązki: dotrzymywanie towarzystwa, zabiegi higeniczne (kąpiel lub toaleta, zmaiana bielizny, toaleta p/odleżynowa ), przygotowanie/przyniesienie posiłku. Ilość godzin pracy do

Opieka nad osobą starszą Poszukuję Pani do opieki nad 87 letnią sprawnią fizycznie kobietą z zaburzeniami pamięci.Czekam na oferty od Pań cierpliwych, najlepiej mieszkających w NI lub Piasecznie. Godz pracy do uzgodnienia.

poszukiwana opieka do osoby starszej poszukujemy kobiety do opieki nad osobą starszą ( ponad 80 ) schorowaną , do wspólnego zamieszkania w dwupokojowym mieszkaniu we Wieliczce , oprócz wynagrodzenia pełne utrzymanie , kontakt : [email protected] lub 509259399

Poszukuje osoby do opieki nad starsza osoba Regaty Poszukuje osoby do opieki nad osoba starsza, 2 razy w tygodniu po 2- 3 godziny. Zakres prac: robienie zakupow, drobne sprzatanie, pomoc przy wyjsciu na spacer. Miejsce osiedle Regaty – Białołeka. Kontakt: Małgorzata Hatala [email protected] 605206277

opieka nad osoba starsza witam szukam Pani do opieki nad nie w pelni sprawna kobieta. ciocia ma jedynie problemy ze swobodnym poruszaniem sie po mieszkaniu.poszukujemy osoby,ktora by gotowala,sprzatala i oczywiscie pomagala cioci w podstawowych czynnosciach.w zamian oferujemy samodzielny pokoj do dyspozycji

Opieka nad osobą starszą Witam, poszukuje pracy jako opiekunka osoby starszej.posiadam duze doswiadczenie, jestem dyspozycyjna 508-981-421

do opieki nad starsza osoba Prywatnie poszukuje Pani wiek powyzej 48 lat zamieszkalej w Holandii do opieki nad starszym czlowiekiem. Praca w okolicach Rotterdamu. Podopieczny sprawny ale praca wiaze sie z zamieszkaniem. O kontakt prosze najlepiej na email gazetowy czyli [email protected]

poszukuje do opieki nad starsza osoba Prywatnie poszukuje Pani wiek powyzej 48 lat zamieszkalej w Holandii do opieki nad starszym czlowiekiem. Praca w okolicach Rotterdamu. Podopieczny sprawny ale praca wiaze sie z zamieszkaniem. O kontakt prosze najlepiej na email gazetowy czyli [email protected]

panią do opieki nad osobą starszą Poszukiwana Pani w średnim wieku do opieki nad osobą starszą. Praca z zamieszkaniem na terenie Warszawy. 0500 843 767

Opieka nad osobami starszymi Mam na imie Jolanta, mam 53 lata i poszukuje pracy jako opiekunka do starszej osoby najlepiej w okolicy Hamburga. Posiadam wieloletnie doswiadczenie i wielokrotnie zajmowalam sie osobami starszymi w Polsce. Jestem osoba uczciwa, mila i wyrozumialom uwielbiam gotowac sprzatac. Po niemiecku muwie w

opiekunka nad starszą osobą Poszukuję osoby do opieki nad starszą osobą. Wymagana wielogodzinna dyspozycyjność. Więcej informacji tel: 668-696-271

Poszukuje Pani do opieki nad starsza osoba…. Poszukuje Pani do opieki nad starsza osoba w Posadzie Jasliskiej, gm. Dukla. Opieka calodobowa. Opiekunka zamieszkalaby razem z podopieczna w domku w Posadzie Jasliskiej. Pozostale warunki do uzgodnienia.

Pomoc do opieki nad starszą osobą Poszukuję osoby z okolic ul.Sanockiej ,do współopieki nad 89-letnią panią po zawale serca,najchętniej emerytowanej pielęgniarki.Osoba nie jest całkowicie przykuta do łóżka,porusza się przy balkoniku.Proszę o jakieś namiary, bądż podpowiedzi.

Poszukuję Pani do opieki nad starszą osobą Pilnie poszukuję Pani do opieki nad straszą osobą. Najlepiej z Kruszyna lub okolic. Kontakt: Anita tel. 608 633 876

pania do opieki nad starsza osoba Prywatnie poszukuje Pani wiek powyzej 48 lat zamieszkalej w Holandii do opieki nad starszym czlowiekiem. Praca w okolicach Rotterdamu. Podopieczny sprawny ale praca wiaze sie z zamieszkaniem. O kontakt prosze najlepiej na email gazetowy czyli [email protected]

do opieki nad starsza osoba szukam Prywatnie poszukuje Pani wiek powyzej 48 lat zamieszkalej w Holandii do opieki nad starszym czlowiekiem. Praca w okolicach Rotterdamu. Podopieczny sprawny ale praca wiaze sie z zamieszkaniem. O kontakt prosze najlepiej na email gazetowy czyli [email protected]

Przymię opiekę nad starszą osobą Opieka nad starszymi osobami Poszukuje podopiecznych – starszych osób z terenu Częstochowy. Jesteśmy mobilnymi opiekunami osób starszych. Każdy podopieczny ma swojego opiekuna. Który jest do dyspozycji tyle godzin ile potrzebuje od 1 godziny do 8 godzin na dzień. Oferujemy podstawową opiekę

PILNIE!!! Opieka nad starszą osobą!! Szukam!! Witajcie! Pilnie poszukuję zaufanej osoby do opieki nad starszym panem, lat 88. W Radzyminie, przy szkole w terenach zieleni. Wynagrodzenie do uzgodnienia. Polećcie kogoś, dajcie namiar, cokolwiek!!

Re: Poszukuje osoby do opieki nad starsza osoba Mam 61 lat mieszkam w Kole woj.Wielkopolskie. Bardzo dobrze umiem nawiązać no kontakt z osoba starszą i chorą. Jestem osobą zrównoważoną. Mam dosyć duże doświadczenie poniewaz opiekowałam sie nie jedną osobą a przed tym chorą mamą.

Re: Poszukuje osoby do opieki nad starsza osoba Mam 61 lat mieszkam w Kole woj.Wielkopolskie. Bardzo dobrze umiem nawiązać no kontakt z osoba starszą i chorą. Jestem osobą zrównoważoną. Mam dosyć duże doświadczenie poniewaz opiekowałam sie nie jedną osobą a przed tym chorą mamą. Mój numer :576965927

Re: Osoba do opieki nad osobą starszą poszukiwana witam jestem zainteresowana ogłoszeniem. Pracowałam we Włoszech jako opiekunka osób starszych, mam 25 lat. Mieszkam w Tarnobrzegu

szukam opieki dla starszej osoby Witam, Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią.Praca dorywcza,dwa do trzy razy w tygodniu. Proszę o zgłoszenia na maila. [email protected]

Przyjmę pracownika do opieki nad starszą osobą Jak w temacie poszukuję pracownika do opieki nad starszą osobą w Tarnobrzegu. W przypadku zainteresowania proszę o wysłanie zgłoszenia na maila: [email protected] Zwrotnie odezwiemy się.

Poszukuje pracy- opieka nad starszą osobą… Znam bardzo przyjemną panią, która poszukuje pracy. Chętnie zaopiekuje się starszą osobom lub dzieckiem. Jeśli ktoś jest chętny dać prace to proszę o podanie nr. telefonu.

Opieka nad osobami starszymi Opieka nad osobą starszą, chorą; pomoc w zmianie opatrunków, higienie, codziennych czynnościach. Opiekunka po kursach doskonalących, z prawem jazdy kat. B. Godziny i cena do uzgodnienia. Kontakt: [email protected]

opieka nad osobą starszą Witam wszystkich. Chciałabym zrobić kurs, który upoważniałby mnie do opieki nad osobami starszymi – czy ktoś mógłby mi wskazać strony www lub namiary w Krakowie lub Rzeszowie? Dziękuję.

opieka nad starsza osobą Cześć!Mam pytanie jak kształtują sie ceny opiekunek do osób starszych w Lublinie? Lub sprawdzony dom opieki – osoba z mojej rodziny ma Alzheimera- faza poczatkowa, szukamy rozwiązań.

poszukuję osoby do opieki nad chorym Poszukuję osoby do opieki nad chorym starszym mężczyzną na 2 -3 godziny dziennie. Czy możecie kogoś polecić?

Re: Poszukuje osoby do opieki nad starsza osoba A ja polecam nowo otwarty ZOL przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy . Zapewnia całodobową opiekę ( rehabilitacja, opieka psychologa, terapia zajęciowa, wykwalifikowana kadra)oraz komfortowe warunki. Więcej informacji pod adresem

opieka nad starszą osobą Czy ktoś się orientuje jakie jest zapotrzebowanie w Tbg na opiekunki (osoby do towarzystwa) do osób starszych lub niepełnosprawnych( nie dla pielęgniarek).

Opieka osób starszych NIEMCY GoWork poszukuje opiekunek do osób starszych w Niemczech. WYMAGAMY: • przynajmniej komunikatywnej znajomość języka niemieckiego, • doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub chorą, • cierpliwe i miłe usposobienie OFERUJEMY • legalne zatrudnienie w oparciu o

Opieka osób starszych NIEMCY GoWork poszukuje opiekunek do osób starszych w Niemczech. WYMAGAMY: • przynajmniej komunikatywnej znajomość języka niemieckiego, • doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub chorą, • cierpliwe i miłe usposobienie OFERUJEMY • legalne zatrudnienie w oparciu o

Osoba do opieki nad starszym, chorym panem. Poszukuję osoby, do opieki nad starszym panem, po udarze. W miarę sprawny. Sam siedzi, je, porusza się po pokoju. Praca na kilka godzin dziennie (podać lekarstwa, jedzenie itp.) Cena do uzgodnienia tel 602 294 243 lub GG 9887812

opieka nad osobą starszą może wiecie ile zapłacić opiekunce/ pielęgniarce za pracę przy starszej, chorej osobie, praca to tylko godzina do dwóch dziennie, czynności typu mycie, karmienie, itp.

Re: Poszukuje osoby do opieki nad starsza osoba Ja korzystałam z usług Symeon. Profesjonalne podejście, dobór opiekunki też świetny. Mama bardzo zżyła się z Panią Zosią, która zresztą jest lubiana przez całą rodzinkę. Szczerze polecam opiekasymeon.pl

Opieka nad starszą osobą Dzień Dobry Nazywam się Irena Wiśniewska mam 47 lat.Jestem ciepłą serdeczną osobą. Chętnie zaopiekuje się starszą osobą.Pomogę w jesieni życia.Jestem osobą pozytwnie nastawioną do życia kochającą ludzi. Poprowadzę dom – smacznie gotuje

Re: Poszukuje osoby do opieki nad starsza osoba Polecam Senior Comfort z Kudowy Zdroju. Ich opiekunowie przez 6 tygodni 24 na h opiekują sie moją mamą. Polecam Panią Iwonę??

Pozsukuje osoby do opieki nad starszym człowiekiem Witam. Poszukuje osoby na kilka godzin 2 lub 3 razy w tygodniu do pomocy przy opiece starszej osoby. Osoba chodzi ale trzeba jej uprac i posprzatać. Może ktos zna kogos takiego? Myslałam o jakiej pani z Ukrainy ale nie wiem jak taką osobe znależdź.Jesli mozecie pomóżcie

Opieka nad osobą starszą Podejmę się sprzątania lub opieką nad osobą starszą tel. 664696169

Opieka nad osobami starszymi Opieka nad osobami starszymi-jak to bedzie brzmialo po angielsku?

Opieka nad starszą osobą Podejmę od zaraz opiekę nad starszą osobą. 022 498 62 30

Re: opieka nad starszą osobą Jestem 50-latką . Dyspozycyjną , sumienną ,obowiązkową. Poszukuję pracy, bardzo chętnie zaopiekuję się starszą osobą. Warunki do omówienia .Mój tel.661024147 lub 012 2852961 od 17-tej prosić Anię.

opieka nad osobami starszymi Podejmę się opieki nad osobami starszymi.Warszawa i okolice na kierunku Radzymińskim.Jestem osobą doświadczoną,miłą, mam 50 lat. Telefon 0601613525.Mirka

Opieka nad starszą osobą Jakie są stawki za opiekę nad starszą osobą?chodzi o podanie posiłku,leków,toaletę.opieka kilka razy w miesiącu ok 10 godz dziennie. [email protected]

Opieka nad osobami starszymi. Jak jest u Was w rodzinach z opieką nad nie do końca już sprawnymi rodzicami czy dziadkami. Nie chodzi mi o obłożnie chorych tylko o starszych wiekiem ludzi. Angażujecie się osobiście czy raczej pomaga ktoś spoza rodziny. Nie ukrywam że mam problem w rodzinie. Moja babcia (85 lat) potrzebuje

Opieka nad osobą starszą na Bródnie Poszukuję pilnie osoby (kobiety), która może przychodzić dwa razy lub raz dziennie (od poniedziałku do piątku) na łącznie 2-3 godziny w ciągu dnia do osoby starszej, leżącej. Opieka polega na podaniu posiłku, leku i zmianie pampersa. Zależy mi na osobie mieszkającej na Bródnie lub bliskiej okolicy

Opieka nad Osobami Starszymi Podejmę się opieki nad osoba starszą z zawodu jestem pielegniarka 49lat,bez nałogów z doświadczeniem. tel.606-981-381

Opieka nad osobą starszą Opiekunkę od zaraz do osoby chodzącej w podeszłym wieku – z zamieszkaniem ok.37 km od Świecia + wynagrodzenie.Kontakt telefoniczny : 660-729-778

opieka nad starszą osobą Dam pracę – opieka nad starszą, leżącą osobą, przygotowanie posiłków, karmienie, przewijanie, wynagrodzenie 900 zł/miesiąc + zapewnione mieszkanie. Warszawa. tel.0-511-451-314, 0-503-841-620

opieka nad osobą starszą Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Szukamy opiekunki do domu (możliwe zamieszkanie), sprawdzonej agencji opiekunek, być może w dalszej perspektywie domu opieki.

opieka nad osobą starszą lub dzieckiem Poszukuję pracy jako opiekunka dla osoby starszej lub dziecka.Posiadam kwalifikacje.Proszę o kontakt na meila [email protected]

opieka nad osoba starszą Szukam opiekunkę dla starszej osoby.W zakres opieki wchodzi : zakupy dwa razy w tygodniu, sprzątanie mieszkania – raz w tygodniu, pomoc przy codziennych czynnosciach – wg potrzeb. ewentualne ugotowanie obiedu co trzy dni.Proszę o podanie ceny.

Opieka nad osoba starsza – szukam -ok.Falenicy Poszukuje osoby do opieki nad starsza schorowana osoba, okolice Falenicy. Kilka godz. dziennie, od pon do pi, od czasu do czasu sobota lub niedziela. Tel. 606 73 72 75.

opieka nad starszą osobą Witam Chciałabym wiedzieć ile powinna wynosić dniówka za opiekę nad osobą chorą na Alzheimera Jest to 8 godz dziennie i 2 razy w tygodniu…

Opieka nad osoba starszą -szukam -ok.Falenicy Witam, poszukuję osoby do opieki nad starsza schorowana osoba – kilka godz dziennie pon – pi, od czasu do czasu w sobote lub niedziele. okolice Falenicy. Tel. 606 73 74 75

opieka nad osobami starszymi Poważna, odpowiedzialna osoba zaopiekuje się osobą starszą tj. robienie zakupów, gotowanie, sprzątanie, pranie itp. na dochodne. Pobyt na miejscu nie wchodzi w grę.

Dam pracę – osoba do opieki nad starszą panią Pilnie poszukuję osoby w wieku 45 – 55 lat do opieki nad starszą panią. Chodzi o osobę dyspozycyjną w godz. 6:45 – 15:00 Szczegóły na maila.

opieka nad osoba starsza chetnie zaopiekuje sie osoba starsza badz osoba chora jestem pielegniarka

Re: opieka nad osobą starszą Nie poszukuję osoby na całe 8 godzin. Kwota 2000zł netto jest dla mnie zbyt wysoka.

Opieka nad starszą osobą Zaopiekuję się starszą osobą na terenie Bielska. Proszę o kontakt na adres [email protected]

Opieka nad osobą starszą Witam, Jestem z zawodu pielęgniarkom, więc przygotowanie medyczne mam. Praca przy osobach starszych również nie jest mi obca. Zawodowo pracowałam w instytucie medycyny pracy. Jestem osobą uczciwą i cierpliwą. Jestem dyspozycyjna, jeśli byliby państwo zainteresowani proszę o kontakt pod numerem

Opieka nad osobą starszą Mam 25 lat od kilku miesięcy pracuję jako opiekunka osób starszych. Chętnie zaopiekuję się także poza pracą.

Opieka nad osobą starszą Zaopiekuję się osobą starszą lub chorą, wraz z zamieszkaniem. Od zaraz. Proszę o kontakt telefoniczny 501 662 538

OpiekaNadStarsząOsoba Chętnie zaopiekuje się osobą starsza na terenie Stalowej Woli , posiadam doświadczenie , studiuję zaocznie wiec mam dużo czasu na tygodniu , moge również pomagać w podstawowych pracach domowych 🙂

opieka nad starszą osobą Jestem studentką pielęgniarstwa , zaopiekuję się starszą, schorowaną osobą. Mam doświadczenie jako opiekunka społeczna. e-mail [email protected] tel. 665 241 684

opieka nad osoba starsza moja mama odwiedzila mnie i swojego pierwszego wnuczka na wakacje. Przez 2,5 miesiaca pobytu tutaj poznala wiele osob. Jedna z nich, starsza polka, bedaca w usa juz od 40 lat zaproponowala mamie opieke nad niz z zamieszkaniem. Dobrze sie skalada bo mama w POlsce idzie na emeryture od

Opieka osobami starszymi Znalazłam ofertę pracy opieki nad ludzi starszymi w Anglii, czy wie ktoś może, jakie tam są zarobki?

opieka nad starszą osobą Chciałabym wiedzieć ile powinna wynosić dniówka za pracę w charakterze opiekunki osoby chorej na Alzheimera. Jest to praca dwa razy w tygodniu. Proszę o szybką odpowiedź

Pilnie potrzebna opiekunka do starszej osoby Pilnie poszukuję dochodzącą opiekunkę do opieki nad starszą, schorowaną osobą w Tarnobrzegu. Kontakt 697 748 035

SZUKAM ZMIENNICZKI Opieka Nad Starszą Osobą NIEMCY Witam, poszukuję zmienniczki do opieki nad osobą starszą od zaraz. Praca na okres 6 tygodni. Zapłata 1500 euro. Wymagana minimalna znajomość języka niemieckiego (w stopniu kontaktowym). Praca w miejscowości HEIDELBERG. Kontakt pod numerem telefonu: 501-388-585 Basia

Praca -opieka nad starsza osoba szukam kobiety do opieki nad starsza, lezaca osoba (kobieta).Praca na stale (min 8 godzin dziennie) zainteresowane osoby prosze o kontakt na adres [email protected]

Opieka nad osoba starszą ( Bytom) Potrzebna pani do opieki nad osoba starszą w Bytomiu najlepiej z dzielnicy Stroszek lub okolicy. Kontakt na e-mail lub tel. 887729476

Szczecin-Opieka nad dziećmi i osobami starszymi Witam Jestem studentką, mam 22 lata i poszukuję pracy w charakterze opiekunki do dzieci lub osób starszych. Jestem osoba spokojną,odpowiedzialną i sumienną.Moje doświadczenie obejmuje samodzielną opiekę nad kilkorgiem dzieci oraz starszą chorą osobą . Interesują mnie wszystkie oferty w

Opieka nad osobami starszymi – pomysły powszechnie kobiet np. za 3000 netto miesięcznie do opieki nad ludzmi starszymi? Przecież mogą przyjechać Ukrainki, Białorusinki, Rosjanki, Mołdawianki, Ormianki itp. Zatrudnienie 100 tys. osób to 7-8 mld rocznie. Dużo? Jeśli rząd wywala 100 mld na graty wojenne od wuja sama, to myśle ze niedrogo. Poza

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech Leader Service Sp. z o.o., jako Agencja zatrudnienia, posiadająca certyfikat o numerze rejestru 669, poszukuje kandydatów chętnych do pracy na stanowisku: Opiekun/-ka osoby starszej w Niemczech Rodzaj pracy: Pełny etat Rodzaj umowy: Umowa zlecenie Zadania: Zapewnienie opieki

opieka nad osoba starsza Temat bardzo powazny i prawie wszystkich nas wczesniej czy pozniej dopadnie(dopadl)(rodzice sa przewaznie w Polsce), poczytajcie sobie komentarze: kaliho.blog.pl/komentarze/index.php?nid=14955222

opieka nad starszą osobą-stawki Witam, interesuje mnie jakie są tygodniowe stawki za całodobową opiekę nad starszą osobą w USA. Co do stanu to chodzi głównie o New Jersey, ale jeśli ktoś ma jakiekolwiek informacje to z góry bardzo serdecznie dziękuję za podzielenie się nimi. Pozdrawiam

opiekunka osoby starszej Poszukiwana opiekunka osoby starszej. Pani 78 lat po udarze mózgu. Praca z zamieszkaniem na terenie Warszawy. Wymagane doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, miła aparycja,uczciwość. Agencja Wsparcie 022 810 97 69 500 843 8767

Poszukuję osoby do opieki nad starszą kobietą 24h Witam serdecznie, Poszukuje osoby do opieki nad starszą kobietą w Bełchatowie. Opieka 24h, czyli zapewniam mieszkanie, jedzenie oraz oczywiście wynagrodzenie. Proszę tylko o poważne oferty. Oferty proszę kierować pod numer telefonu: 509 551 075

opieka nad starszą osobą Drodzy forumowicze! mam ojca z posuniętą demencją starczą, potrzebuję opiekunki dla niego , oraz specjalistycznej pomocy lekarskiej – najlepiej geriatry. Czy ktoś z Was wie coś na ten temat?

Pani do opieki nad osobą starszą w Niemczech poszukuję Pani do opieki nad starszą osobą w Niemczech/ okolice Dortmundu od połowy listopada 2011 na 3 miesiące ( praca 3 miesiące na 3 miesiące) Wymagana znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym i prawo jazdy kat.B. Mile widziane doświadczenie w podobnej pracy. Starsza Pani w

키워드에 대한 정보 opieka nad chorym leżącym forum

다음은 Bing에서 opieka nad chorym leżącym forum 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  남해 미국 마을 | 남해 수려한 자연환경 미국마을 가다, #남해 #미국마을 American Village In Namhae, Korea 196 개의 베스트 답변
See also  Lenze Variable Speed Pulley | Lenze Ac Tech Smvector Variable Frequency Drive Review 29731 명이 이 답변을 좋아했습니다

See also  모브사이코 100 2기 4화 | [모브 사이코 100 2기 4화] 초능력자가 악령이 되었다? 최근 답변 66개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 INSTRUKTAŻ ZASADY OPIEKI NAD CHORYMI W DOMU – UŁOŻENIE CHOREGO W ŁÓŻKU

  • opieka paliatywna
  • chory na raka
  • rak
  • paliatywna
  • onkologia
  • hospicjum
  • światło
  • hospicjum światło
  • leczenie
  • zdrowie
  • medycyna paliatywna
  • choroba nieuleczalna
  • choroby przewlekłe
  • odleżyny

INSTRUKTAŻ #ZASADY #OPIEKI #NAD #CHORYMI #W #DOMU #- #UŁOŻENIE #CHOREGO #W #ŁÓŻKU


YouTube에서 opieka nad chorym leżącym forum 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 INSTRUKTAŻ ZASADY OPIEKI NAD CHORYMI W DOMU – UŁOŻENIE CHOREGO W ŁÓŻKU | opieka nad chorym leżącym forum, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment