Ogólne Uwagi O Klasie | Dyktando (1) 12 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “ogólne uwagi o klasie – DYKTANDO (1)“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Pozdrowienia z Polski 이(가) 작성한 기사에는 조회수 13,016회 및 좋아요 406개 개의 좋아요가 있습니다.

ogólne uwagi o klasie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 DYKTANDO (1) – ogólne uwagi o klasie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Transkrypcja dyktanda jest na dole.
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
TRANSKRYPCJA:
Mój roztrzepany sąsiad wytrzepał z kieszeni okruszki drożdżówki.

Moja strona internetowa: https://malgorzatajanuszewicz.pl/
Mój profil na FB: https://www.facebook.com/pozdrowienia.gosia/
Mój e-mail: [email protected]
Pozdrawiam serdecznie!
Gosia

ogólne uwagi o klasie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Informacja wychowawcy klasy na konferencję wychowawczą

Uczniowie są karani wpisem uwag negatywnych do dziennika, obniżeniem zachowania, a rodzice są informowani telefonicznie o postępowaniu swoich …

+ 여기에 표시

Source: www.edukacja.edux.pl

Date Published: 4/13/2021

View: 4765

Klasa z niską motywacja do nauki – Szkolnictwo.pl

Należy oczywiście wziąć pod uwagę, że motywację do nauki szkolnej mogą również ograniczać różne czynniki wewnętrzne np. upośledzenia narządów wzroku i …

+ 여기에 표시

Source: szkolnictwo.pl

Date Published: 1/1/2021

View: 4763

Sprawozdanie z pracy dydaktyczno – wychowawczej – 45minut

Klasa III liczy 10 uczniów. Zespól klasowy jest zróżnicowany pod względem emocjonalnym, intelektualnym oraz aktywnością i motywacją do nauki.

+ 더 읽기

Source: www.45minut.pl

Date Published: 3/24/2021

View: 9751

Ogólna charakterystyka klasy – NaDzwonek.pl

docx] Sprawozdanie wychowawcy za I PÓŁROCZE 2016/2017 Ogólne uwagi o klasie: Praca wychowawcza w. Sprawozdanie z pracy dydaktyczno – wychowawczej – w klasie III …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: nadzwonek.pl

Date Published: 2/30/2022

View: 3836

mocne i słabe strony mojej klasy – Forum – Gazeta.pl

witajcie może ktoś mi tu pomoże mamy nowa dyrekcję która kazała nam napisać na radę pedagogiczną krótkie sprawozdanie na temat :

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: forum.gazeta.pl

Date Published: 9/15/2022

View: 1692

w roku szkolnym 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 do klas I-VI uczęszczało 328 uczniów … Szczególną uwagą otoczyć przyszłoroczne klasy piąte i nowo powstałą klasę siódmą, …

+ 여기에 표시

Source: sp18.jaworzno.edu.pl

Date Published: 10/16/2022

View: 4173

Sprawozdanie z działalności wychowawczej. – Profesor.pl

Klasa liczy 15 uczniów w tym 7 chłopców i 8 dziewczynek. … poprawę relacji wśród uczniów, zwrócenie uwagi rodziców i dzieci na zagrożenia …

+ 여기에 보기

Source: www.profesor.pl

Date Published: 2/28/2022

View: 5835

uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022

Z tej okazji uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawczyń p. H. Śpiewak i p. E. Kozioł przygotowali krótką część artystyczną pt. “Niech żyją wakacje!

+ 더 읽기

Source: www.sppadew.pl

Date Published: 7/27/2021

View: 8943

주제와 관련된 이미지 ogólne uwagi o klasie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 DYKTANDO (1). 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

DYKTANDO (1)
DYKTANDO (1)

주제에 대한 기사 평가 ogólne uwagi o klasie

  • Author: Pozdrowienia z Polski
  • Views: 조회수 13,016회
  • Likes: 좋아요 406개
  • Date Published: 2020. 5. 8.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=PSi3cjCDSt8

Informacja wychowawcy klasy na konferencję wychowawczą

Informacja wychowawcy klasy na posiedzenie

Zespołu Wychowawczego w dniu 17.06.2016r.

Klasa ……. …………………………….

(wychowawca klasy)

1. Informacja dotycząca sytuacji wychowawczej klasie z uwzględnieniem realizacji planu pracy wychowawczej i tematyki godzin wychowawczych.

Klasa … liczy 21 uczniów (10 chłopców i 11 dziewcząt)- 18 uczniów pochodzi z Brzezin, a 3 to mieszkańcy Wielopola Skrzyńskiego. Uczennica … posiada opinię poradni PPP w … o dostosowaniu wymagań edukacyjnych w związku z rozwojem umysłowym w granicach inteligencji niższej niż przeciętna. Uczeń … posiada opinię Poradni dotyczącą specyficznych trudności w uczeniu się- dysortografię.

Plan Pracy Wychowawczej był realizowany zgodnie z treściami wychowawczymi, a tematy były oparte na Planie Pracy. Na godzinach wychowawczych poruszano tematy związane ze zdrowiem, uzależnieniami i ich konsekwencjami, dbałością o środowisko, potrzebą szacunku i tolerancji, spędzaniem czasu wolnego. Zwrócono uwagę na istotę tradycji i symboli narodowych. Mówiliśmy o uczuciach, agresji. Zapoznaliśmy się z regulaminem projektów edukacyjnych. Na zajęciach wykorzystywałam metody takie jak: burza mózgów, drama, łańcuch skojarzeń, dyskusja, mini wykład, niedokończone zdania. Zrealizowano 35 godziny wychowawcze w całym roku szkolnym 2015/2016 (I semestr- 17, II semestr- 18).

Klasa … jest zespołem zróżnicowanym pod względem wychowawczym i osiągającym słabe wyniki w nauce. Dziewczyny są bardziej ambitne i zależy im na zdobywaniu dobrych ocen, natomiast chłopców satysfakcjonują wyniki przeciętne lub niskie. Wewnątrz klasy nie ma konfliktów, ale zauważa się funkcjonowanie małych grupek, które wolą współpracować w swoim obrębie. Klasa angażuje się w prace na rzecz klasy i szkoły (Caritas, SU, Samorząd Szkolny, sekcja dziennikarska, Poczet Sztandarowy). Klasa chętnie bierze udział w konkursach szkolnych (chemiczny, matematyczny, wiedzy pożarniczej, o patronie, historyczny, piosenki obcojęzycznej, recytatorski i literacki); zawodach sportowych oraz konkursach zewnętrznych („Wielopolszczyzna, nasza mała ojczyzna…”- Biblioteka Publiczna w Wielopolu, konkurs chemiczny w Iwierzycach, konkurs poświecony Henrykowi Sienkiewiczowi- Biblioteka Publiczna w Sędziszowie Młp., konkurs recytatorski „Zawsze wierni” w OK w Wiercanach).

Z klasą w marcu wybraliśmy się na spektakl „Alicja w Krainie Czarów” do Sędziszowa Młp. Klasa włączyła się w przygotowanie teatrzyku dla dzieci z przedszkola w Wielopolu Skrzyńskim.

Współpraca z rodzicami uczniów przebiega prawidłowo, rodzice biorą udział w spotkaniach wywiadowczych i indywidualnych, telefonują. W razie potrzeby chętnie pomagają.

Problemy uczniów były na bieżąco monitorowane i staraliśmy się je rozwiązywać. W klasie szczególnie trzech chłopców sprawia trudności i problemy wychowawcze- ………………….. X jest prowodyrem większości zachowań negatywnych i wydaje się być wzorem dla innych chłopców. Jest gadatliwy, często nieprzygotowany do lekcji, nietaktowny. Y zupełnie nie interesuje samorozwój, często dyskutuje na tematy nie związane z lekcją, zadaje pytania odbiegające od przekazywanych treści. Z nie dotrzymuje terminów, jest opryskliwy, arogancki, niekulturalny, często używa telefonu komórkowego, a ostatnio przyznał się do spożywania alkoholu na terenie szkoły i do palenia papierosów.

2. Działalność profilaktyczna w zakresie zapobiegania agresji i przemocy.

Działalność profilaktyczna w zakresie zapobiegania agresji i przemocy odbywała się poprzez prowadzeni lekcji wychowawczych poświeconych tym zagadnieniom. Na bieżąco przypominam uczniom o zasadach właściwego zachowania i zwracam uwagę na przejawy złych zachowań. Uczniowie są karani wpisem uwag negatywnych do dziennika, obniżeniem zachowania, a rodzice są informowani telefonicznie o postępowaniu swoich dzieci. Z klasą stale prowadzę rozmowy indywidualne i grupowe, pozostaję w ciągłym kontakcie z pedagogiem szkolnym, nauczycielami i rodzicami uczniów. Uczniowie brali udział w spotkaniach organizowanych w szkole dotyczących działań profilaktycznych.

Dbałam o poczucie bezpieczeństwa każdego ucznia i dobrą atmosferę w klasie.

3. Motywacja ocen poprawnych, nieodpowiednich i nagannych z zachowania.

Z- zachowanie naganne. Otrzymał 8 punktów z ocenianych obszarów. Nota z zachowania jest spowodowana faktem, iż uczeń rażąco naruszył regulamin szkoły, tzn. przyznał się do przebywania na terenie szkoły pod wpływem alkoholu i do palenia papierosów. Ponadto, w 4 kategoriach uzyskał On po 0 punktów- „Stosunek do nauki i frekwencja”, „Godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią”, „Dbałość o piękno mowy ojczystej i wygląd zewnętrzny”, „Wywiązywanie się z obowiązków ucznia”. … często opuszczał pojedyncze lekcje, ma 16 nieusprawiedliwionych godzin i 6 spóźnień

w ocenianym semestrze. Wydaje się On nie mieć żadnych hamulców moralnych i nie znać podstawowych zasad współżycia społecznego. Jest wulgarny, arogancki i niekulturalny w stosunku do nauczycieli, pracowników szkoły i innych uczniów, lubi dokuczać słabszym. Wdał się w bójkę z uczniem z klasy niższej. … ma 8 uwag negatywnych wpisanych do dziennika. Często jest nieprzygotowany do zajęć, nie dotrzymuje ustalonych terminów, nie interesuje go samorozwój, nie pracuje na rzecz zespołu klasowego. (8 punktów)

X- zachowanie poprawne. 0 punktów w obszarach „Stosunek do nauki i frekwencja” oraz „Godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią”. Uczeń ma 14 spóźnień w tym semestrze i 6 uwag negatywnych w dzienniku. Notorycznie zapomina prac domowych podręczników. Czasem stosuje wulgaryzmy, bywa nietaktowny, przeszkadza na lekcji. (12 punktów)

Y- zachowanie poprawne. Uczeń ma 3 uwagi negatywne wpisane do dziennika związane z aroganckim zachowaniem i przeszkadzaniem na lekcji. Ma 6 spóźnień w ocenianym semestrze. … nie jest zainteresowany samorozwojem, nie działa na rzecz zespołu klasowego z własnej inicjatywy. Nie dotrzymuje ustalonych terminów. (18 punktów)

Klasa z niską motywacja do nauki

W świetle literatury przedmiotu motywacja to nic innego jak wewnętrzny proces pobudzający jednostkę do działania i ukierunkowujący je. W zdobywaniu wiedzy i w karierze szkolnej dziecka. owa motywacja do nauki odgrywa niezwykle ważną rolę. W dużym uproszczeniu można by było powiedzieć, że uczeń, który ma taką motywację, chce się uczyć, pragnie być lepszy w różnych dziedzinach, dąży do osiągania sukcesów szkolnych. Dziecko, które nie ma motywacji do nauki, nie chce się uczyć, nie lubi się uczyć, unika wysiłku i nie zależy mu na ocenach. Jednak tak naprawdę motywacja jest zjawiskiem złożonym.

„Bez motywacji nie można zrobić nic wielkiego ani nowego. Jest ona tym. co pcha człowieka do przodu”

Wstęp

W świetle literatury przedmiotu motywacja to nic innego jak wewnętrzny proces pobudzający jednostkę do działania i ukierunkowujący je. W zdobywaniu wiedzy i w karierze szkolnej dziecka. owa motywacja do nauki odgrywa niezwykle ważną rolę. W dużym uproszczeniu można by było powiedzieć, że uczeń, który ma taką motywację, chce się uczyć, pragnie być lepszy w różnych dziedzinach, dąży do osiągania sukcesów szkolnych. Dziecko, które nie ma motywacji do nauki, nie chce się uczyć, nie lubi się uczyć, unika wysiłku i nie zależy mu na ocenach. Jednak tak naprawdę motywacja jest zjawiskiem złożonym, a charakteryzuje ją: umiejętność wzbudzania w sobie energii, ukierunkowanie wysiłku na cel, koncentracja uwagi i selekcja bodźców, wypracowanie odpowiednich działań, konsekwencja i wytrwałość podejmowanych czynności.

Często zastanawiamy się , jak to się dzieje, że jedno dziecko ową motywację posiada, a inne nie? Najczęściej , potocznie, sądzi się, że motywacja jest po prostu czymś wrodzonym, danym nam od urodzenia. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Psychologia mówi, że motywacja jest w dużej mierze nabywana w trakcie rozwoju człowieka że w znacznej części jest wyuczalna, że podlega wychowaniu

Stąd też wynika, że dom rodzinny dziecka i szkoła kształtują ową motywację, rozwijają ja bądź osłabiają. Czynniki, które w dużej mierze ograniczają motywację dzieci do nauki szkolnej, to przede wszystkim:

– brak niezbędnej energii potrzebnej do nauki. Dzieje się tak wówczas kiedy dziecko nie otrzymuje odpowiedniej stymulacji do nauki, kiedy nie jest właściwie pobudzane do pracy szkolnej (np. motywację obniża słabe zainteresowanie rodziców nauką dziecka); energia do nauki może być też wygaszana przez brak wiary w dziecko, zwątpienie i rezygnację – „z ciebie nic nie będzie”,

– zła atmosfera w domu, słaby kontakt z dzieckiem, kłótnie, konflikty itp. Wzniecaniu energii do nauki służą rozmowy o szkole, dobry kontakt z nauczycielem, dbałość o przybory,

– brak celów. Jeżeli szkoła jest traktowana jako zło konieczne, jako strata czasu, trudno budzić motywację do nauki („po co się uczyć?”). Dziecko rosnące w atmosferze braku szacunku dla wykształcenia, w klimacie lekceważenia i poniżania nauczycieli, nie będzie miało chęci do nauki. Co z tego, że rodzice mówią: „ucz się ucz, czytaj książki”, kiedy dziecko nie widzi książki w ręku własnego ojca i matki. Poszukiwaniu odpowiednich celów sprzyja rozbudzanie zainteresowań, rozwijanie nawyku czytelnictwa, pokazywanie wartości nauki i wiedzy. Motywację mogą także blokować zbyt wygórowane cele przerastające możliwości, dziecka (ważne jest dostosowanie zadań do możliwości dziecka),

– Brak określonych i usystematyzowanych działań. Jeżeli dziecko nie posiada zorganizowanego kącika do nauki, ustalonego harmonogramu dnia (stałe pory odrabiania lekcji, odpoczynku, snu) jego motywacja może być osłabiona,

– brak konsekwencji i wytrwałości. Zapracowani i przemęczeni rodzice nie są w stanie dopilnować dzieci w nauce. Motywowanie do nauki to codzienny, trudny obowiązek rodziców (nie wystarczy zdawkowe pytanie: „lekcje odrobione?”).

Należy oczywiście wziąć pod uwagę, że motywację do nauki szkolnej mogą również ograniczać różne czynniki wewnętrzne np. upośledzenia narządów wzroku i słuchu, niedorozwój lub mikrouszkodzenia pewnych ośrodków w mózgu, problemy emocjonalne (nerwica szkolna). Chęć do nauki osłabiają różne czynniki zewnętrzne – niewłaściwe stosunki między nauczycielem i dzieckiem, nieprawidłowe funkcjonowanie dziecka w klasie, negatywny wpływ grup rówieśniczych. upośledzenia narządów wzroku i słuchu, niedorozwój W przypadku podejrzeń, że niska motywacja do nauki może być związana z jakimiś obiektywnymi ograniczeniami, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Z wychowawczego punktu widzenia najbardziej pożądaną sytuacją jest sytuacja motywacyjna, rozwojowa wyzwalająca motywację pozytywną, w której realizują się podstawowe potrzeby ucznia. Powoduje to pełną aktywność intelektualną, społeczną i emocjonalną, wyzwala inwencję i twórczość jednostki. Każde osiągnięcie i satysfakcja stają się impulsem do dalszego wysiłku.

1. Identyfikacja problemu.

Klasa IIA liczy, w chwili obecnej, 26 uczniów – 11 dziewcząt i 15 chłopców. Dzieci uczęszczające do klasy pochodzą z pięciu okolicznych miejscowości; 19 uczniów dojeżdża do szkoły. Część dzieci pochodzi z rodzin rolniczych, większość z rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców pozostaje bez pracy. Tylko siedmioro deklaruje swoją sytuację materialną jako dobrą. Objawami, które wskazały na istnienie problemu były przede wszystkim bardzo słabe oceny przedmiotowe, ustawiczne braki zadań domowych ( pisemnych i ustnych) i ciągłe zgłaszanie nieprzygotowania do lekcji. W związku ze słabnącym poziomem motywacji klasa zaczęła osiągać najniższe wyniki na poziomie klas gimnazjalnych, dlatego więc za konieczne uznałam podjęcie działań mających na celu podniesienie motywacji uczniów do nauki.

2. Geneza i dynamika zjawiska

W klasie IIA, której jestem wychowawczynią, uczę również języka polskiego. Pracę z dziećmi rozpoczęłam w 2001 r. Klasa, od początku, była raczej bardzo przeciętnym zespołem, osiągała jednak dobre i dostateczne wyniki w nauce. Czworo dzieci już w szkole podstawowej zostało skierowanych do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej i na podstawie przeprowadzonych tam badań zaniżono wobec nich wymagania. Jedna z uczennic realizowała program szkoły specjalnej dla dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim, a jeden z chłopców realizował program nauczania indywidualnego. Coraz słabsze oceny zaczęły się jednak pojawiać dopiero w gimnazjum; w drugiej klasie znacznie spadła średnia klasy i średnia indywidualnych ocen uczniów; moi wychowankowie zaczęli otrzymywać nie tylko coraz słabsze oceny niż dotychczas, ale zaczęły się mnożyć uwagi w zeszycie spostrzeżeń,coraz częściej też nauczyciele uczący w klasie zgłaszali swoje niezadowolenie. Sama zresztą zauważyłam że sytuacja staje się coraz trudniejsza.

Typowym zjawiskiem stało się też nieuczestniczenie w lekcji, a prawdziwą już plagą było nieodrabianie zadań domowych. Zadania dodatkowe natomiast, na poziomie rozszerzonym, wykonywało praktycznie troje, czasami czworo dzieci. Dokładnie takie same spostrzeżenia, te same uwagi zgłaszali nauczyciele innych przedmiotów. Szczegółowa analiza dokumentów szkolnych, na przykład dziennika lekcyjnego, zeszytu spostrzeżeń, potwierdzała moje domysły o zaistniałym w klasie problemie. Ponadto przeprowadzona wśród uczniów- na godzinie wychowawczej- ankieta potwierdziła, moje obawy. Z wypowiedzi uczniów wynikało bowiem, że zaledwie 7 ma motywację do nauki, tłumacząc to tym, że :”Dobre oceny to uznanie w oczach kolegów i koleżanek”, „Bardzo chcę zdobyć wyższe wykształcenie”, ”Chcę być lepszy od innych”, „Moi rodzice wierzą we mnie, nie chcę ich zawieść”. Natomiast aż 19 powiedziało ,że nie ma jakiejkolwiek motywacji do nawyki, tłumacząc to tym, że: „Nie lubię się uczyć”, „Nie umiem się uczyć”, „Nikt mnie w domu nie pilnuje”, „Nie wierzę w swoje możliwości”, Nie mam swojego kącika do nauki”. Z kolei po przeanalizowaniu drugiej, przygotowanej przeze mnie, ankiety wynikało że moi wychowankowie na przygotowanie do zajeć, odrabianie zdań, po południu, poświęcają około 15-20 minut (!) Byli też i tacy, którzy bez jakiegokolwiek zażenowania przyznawali, że czas poświecony na naukę polega tak naprawdę na przełożeniu w torbie książek i zeszytów – potrzebnych na kolejny, szkolny dzień.. Stąd też uświadomiłam sobie, że niska motywacja do nauki – wśród większości uczniów- wiąże się najczęściej z ich niską samooceną Spora grupa uczniów przyznała – w trakcie przeprowadzonej z nimi rozmowy, ,że nie ma po prostu żadnych perspektyw, że w ich środowisku nie przywiązuje się wagi do nauki, a dobre wykształcenie to nie jest priorytet, dużo ważniejsze są pieniądze, a te można mieć „bez szkoły”. Niektóre z dzieci tłumaczyły się też tym, że „lekcje są nudne” albo „za dużo się od nich wymaga”. Prawie wszyscy przyznali natomiast, że rodzice właściwie w ogóle nie kontrolują tego, co mają przygotować do szkoły. Potwierdziły to rozmowy przeprowadzone z rodzicami uczniów, gdyż, faktycznie, prawie wszyscy rodzice przyznali, że nie pomagają swoim dzieciom w nauce.

W każdym razie na pierwsze półrocze klasy drugiej ( średnia ocen klasy 3,3) było 19 ocen niedostatecznych i 89 ocen dopuszczających. 10 uczniów uzyskało średnią ocen poniżej 3,0 ( 2,8, 2,4, 2,4, 2,0 2,8, 2,5, 2,6, 2,4, 2,0, 2,5, 2,1), co dało w efekcie najsłabszy wynik na poziomie klas gimnazjalnych.

3. Prognoza

Poczynione przeze mnie obserwacje, wieloletnie doświadczenie nauczycielskie (i literatura przedmiotu)pozwoliły mi na sformułowanie prognoz dotyczących tegoż przypadku.

Prognoza negatywna:

Oczywiste się stało, że jeżeli w żaden sposób nie zareaguję i nie podejmę konkretnych działań naprawczych problem niskiej motywacji do nauki zacznie się pogłębiać, a uczniowie, którzy w klasyfikacji śródrocznej otrzymali oceny niedostateczne nie poprawią ich, co w konsekwencji doprowadzi do nieotrzymania promocji lub skończy się – w najlepszym wypadku- koniecznością zdawania egzaminu poprawkowego; natomiast nieliczna grupka „dobrych” uczniów bez większego własnego wysiłku osiągnie owe co najwyżej dobre wyniki, ponieważ na tle klasy, i tak będą się wyróżniać właściwym przygotowaniem do zajeć, a poza tym niski, ogólny poziom klasy nie motywuje przecież do poszerzania wiedzy i tak zwanej zdrowej rywalizacji;

Prognoza pozytywna:

Podjęte przeze mnie konkretne działania naprawcze na pewno wpłyną na pozytywne współzawodnictwo w grupie, pojawi się motywacja do nauki i, co się z tym wiąże, uczniowie zdobędą dużo lepsze oceny końcoworoczne, a grupa osób, którym groziły oceny niedostateczne na koniec roku, uzupełni braki, i otrzyma oceny pozytywne. To z kolei wpłynie na ich wyższą samoocenę, a wielu uczniów dojrzy zupełnie inne perspektywy, co z kolei dobrze wpłynie na ich decyzję o dalszym kształceniu- mam na myśli wybór szkoły ponadgimnazjalnej, którego to wyboru będą musieli dokonać w przyszłym roku szkolnym. Poza tym, gdy zwiększy się poziom motywacji do nauki, a znaczna grupa zacznie osiągać i lepsze wyniki w nauce, rozpocznie się owo zdrowe współzawodnictwo, które wyzwoli niewykorzystywany do tej pory- potencjał twórczych możliwości moich uczniów.

4. Propozycje rozwiązań

Najważniejszym celem jest podniesienie poziomu motywacji uczniów do nauki

Uczniowie:

– poświęcają znacznie więcej czasu na naukę i przygotowanie się do zajeć,

– samodzielnie odrabiają zadania domowe,

– aktywnie uczestniczą w lekcji,

– precyzują szczegółowe cele i je realizują ,

– uzyskują lepsze oceny,

– podejmują walkę z własnym lenistwem,

– uświadamiają sobie znaczenie motywacji w procesie nauczania,

rodzice uczniów:

– poświęcają czas dzieciom, przeglądają dzienniczek ucznia, zeszyty przedmiotowe, rozmawiają;

– znają i stosują metody podnoszenia motywacji u swoich dzieci,

– motywują do nauki,

– starają się wyeliminować przyczyny słabej motywacji,

wychowawca:

– poświęca dużo czasu na pogadanki, ciekawe ćwiczenia motywujące ucznia do pracy,

– kontroluje, na bieżąco osiągnięcia wychowanków,

– rozlicza z zadań,

– kontaktuje się z rodzicami,

– współpracuje z nauczycielami innych przedmiotów,

– motywuje, poprzez swoje zaangażowanie, do dalszej pracy;

– opracowuje projekt pracy wychowawczej własnej,

– angażuje uczniów do pracy w zespołach opracowujących zadania „Małych projektów”

Zadania:

Na podstawie ankiet, swobodnych rozmów, dokumentów szkolnych wychowawca i uczniowie ( na zmianę) przygotowują lekcje wychowawcze, na których przedstawiają przygotowane wcześniej materiały traktujące o sposobach uczenia się, przyczynach niepowodzeń, skutecznej z nimi walce , czyli praktycznymi sposobami radzenia sobie w takich sytuacjach; wykorzystują również prasę młodzieżową, szukają własnych pomysłów ( burza mózgów), w końcu precyzują cele: dla klasy i dla siebie.

2.

Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania poprzez uczestniczenie w zajęciach pozalekcyjnych – kołach zainteresowań i innych organizowanych na terenie szkoły i w Gminnym Ośrodku Kultury.

3.

Uczniowie uczestniczą w wycieczkach klasowych, wyjazdach do kina i do teatru.

4.

Nauczyciel wychowawca rozwija aktywną współpracę z rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Lesznie.

5.

Wychowawca doskonali własny warsztat pracy poprzez czytelnictwo prasy fachowej i książek na temat, konsultacje z innymi nauczycielami, uczestniczenie w zajęciach warsztatowych i kursach.

6

Wychowawca przeprowadza pedagogizację rodziców uczniów.

7

Wychowawca, wspólnie z przewodniczącymi grup, przygotowuje ankiety, przeprowadza wywiady pozwalające na monitorowanie problemu.

8.

Wychowawca zakłada „Zeszyt spostrzeżeń”.

9.

Wychowawca rozliczanie uczniów z realizacji powierzonych im zadań..

10.

Wychowawca systematyczne wzbogaca własny warsztat pracy o nowe metody, techniki pracy,

praktyczne wykorzystuje je na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.

11.

Angażuje dużą grupę uczniów w przygotowanie imprez klasowych konkursów, wycieczek itp.

( przydziela obowiązki).

12.

Wychowawca zachęca uczniów do udziału w konkursach klasowych, szkolnych, gminnych i powiatowych.

16.

Przydziela zadania w ramach pomocy koleżeńskiej.

17.

Na lekcjach wykorzystuje metody aktywizujące; uczniowie często pracują w grupach.

5. Efekty oddziaływań

Uczniowie stali się bardziej aktywni w pracach na rzecz klasy ( m.in. wymienili zepsute zamki w szafkach, w klasie i założyli nowe, przygotowali oświetlenie , które wykorzystałam w przedstawieniu teatralnym, dziewczęta zaczęły przygotowywać gazetki tematyczne, zgłosiła się też osoba, która chciała – na stałe- opiekować się kwiatami w klasie itp.) Sami też zadeklarowali prowadzenie szkolnych dyskotek i przygotowanie sali na okoliczność tychże zabaw. Zmieniło się zachowanie uczniów. Wielu z nich zaczęło staranniej przygotowywać się do zajęć, o czym z kolei świadczy mniejsza liczba uwag typu: „Zapomniał zeszytu”, „Brak dzienniczka”, „Brak zadania”, „Brak stroju” itd. Zmieniła się, na lepsze, atmosfera w klasie, a i sami uczniowie twierdzą, że „są całkiem zgraną klasą”. Jeszcze lepsze stały się moje relacje z wychowankami. Na lekcjach języka polskiego natomiast zaobserwowałam dużo większość aktywność, a nieprzygotowanie do zajęć przestało być regułą. Coraz częściej też zaczęli wypowiadać się na lekcjach wszyscy uczniowie, ( a nie tylko „ciągle ci sami”), nabierając w ten sposób pewności siebie i tworząc tym samym wyższą własną samoocenę. Nie można jednak powiedzieć, że nagle z, powiedzmy szczerze, dość miernego pod względem osiąganych wyników, zespołu, powstała klasa samych dobrych i bardzo dobrych uczniów. Takie zjawisko graniczyłoby z cudem i na przestrzeni kilku miesięcy jest praktycznie niemożliwe; Jednak dużo mniejsza liczba uwag – o czym już wcześniej pisałam, dużo mniej ocen niedostatecznych, lepsze oceny ze sprawowania to są, jakby na to nie patrzeć, wymierne efektu podjętych oddziaływań. W każdym razie znacznie, na koniec roku szkolnego, zmniejszyła się liczba ocen niedostatecznych – z 19 do 6 i ocen dopuszczających 89 do 72. Poza tym należy pamiętać, że proces naprawy problemu ciągle trwa i, tak naprawdę, dopiero przyszłoroczny egzamin gimnazjalny i oceny, które uczniowie uzyskają na koniec trzeciej klasy, będą faktycznym efektem wieńczącym oddziaływania wychowawcze mające na celu podniesienie motywacji uczniów do nauki.

Literatura

1. Encyklopedia rodzice i dzieci, praca zbiorowa, PPU „Park”, Bielsko-Biała 2002

2. Nowa Encyklopedia Powszechna, wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003

3. Brześkiewicz Zbigniew „Jak być lepszym uczniem w szkole i człowiekiem w życiu 4. Maciaszkowa Janina „O współżyciu w rodzinie”, Nasza Księgarnia, Warszawa 1980

5. Reykowski J. „Z zagadnień psychologii motywacji” 1980

6. Włodarski Z., Matczak A. „wprowadzenie do psychologii. Podręcznik dla nauczycieli”

[1] Tomasz Biernat, Dla Rodziców… i nie tylko, Rodzina Radia Maryja ,nr 10/1998 opracowała: mgr A.Lubińska – Hofman Często zastanawiamy się , jak to się dzieje, że jedno dziecko ową motywację posiada, a inne nie? Najczęściej , potocznie, sądzi się, że motywacja jest po prostu czymś wrodzonym, danym nam od urodzenia. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Psychologia mówi, że motywacja jest w dużej mierze nabywana w trakcie rozwoju człowieka że w znacznej części jest wyuczalna, że podlega wychowaniu [1] Stąd też wynika, że dom rodzinny dziecka i szkoła kształtują ową motywację, rozwijają ja bądź osłabiają. Czynniki, które w dużej mierze ograniczają motywację dzieci do nauki szkolnej, to przede wszystkim:- brak niezbędnej energii potrzebnej do nauki. Dzieje się tak wówczas kiedy dziecko nie otrzymuje odpowiedniej stymulacji do nauki, kiedy nie jest właściwie pobudzane do pracy szkolnej (np. motywację obniża słabe zainteresowanie rodziców nauką dziecka); energia do nauki może być też wygaszana przez brak wiary w dziecko, zwątpienie i rezygnację – „z ciebie nic nie będzie”,- zła atmosfera w domu, słaby kontakt z dzieckiem, kłótnie, konflikty itp. Wzniecaniu energii do nauki służą rozmowy o szkole, dobry kontakt z nauczycielem, dbałość o przybory,- brak celów. Jeżeli szkoła jest traktowana jako zło konieczne, jako strata czasu, trudno budzić motywację do nauki („po co się uczyć?”). Dziecko rosnące w atmosferze braku szacunku dla wykształcenia, w klimacie lekceważenia i poniżania nauczycieli, nie będzie miało chęci do nauki. Co z tego, że rodzice mówią: „ucz się ucz, czytaj książki”, kiedy dziecko nie widzi książki w ręku własnego ojca i matki. Poszukiwaniu odpowiednich celów sprzyja rozbudzanie zainteresowań, rozwijanie nawyku czytelnictwa, pokazywanie wartości nauki i wiedzy. Motywację mogą także blokować zbyt wygórowane cele przerastające możliwości, dziecka (ważne jest dostosowanie zadań do możliwości dziecka),3.Podjęte przeze mnie konkretne działania naprawcze na pewno wpłyną na pozytywne współzawodnictwo w grupie, pojawi się motywacja do nauki i, co się z tym wiąże, uczniowie zdobędą dużo lepsze oceny końcoworoczne, a grupa osób, którym groziły oceny niedostateczne na koniec roku, uzupełni braki, i otrzyma oceny pozytywne. To z kolei wpłynie na ich wyższą samoocenę, a wielu uczniów dojrzy zupełnie inne perspektywy, co z kolei dobrze wpłynie na ich decyzję o dalszym kształceniu- mam na myśli wybór szkoły ponadgimnazjalnej, którego to wyboru będą musieli dokonać w przyszłym roku szkolnym. Poza tym, gdy zwiększy się poziom motywacji do nauki, a znaczna grupa zacznie osiągać i lepsze wyniki w nauce, rozpocznie się owo zdrowe współzawodnictwo, które wyzwoli niewykorzystywany do tej pory- potencjał twórczych możliwości moich uczniów.Najważniejszym celem jest- poświęcają znacznie więcej czasu na naukę i przygotowanie się do zajeć,- samodzielnie odrabiają zadania domowe,- aktywnie uczestniczą w lekcji,- precyzują szczegółowe cele i je realizują ,- uzyskują lepsze oceny,- podejmują walkę z własnym lenistwem,- uświadamiają sobie znaczenie motywacji w procesie nauczania,- poświęcają czas dzieciom, przeglądają dzienniczek ucznia, zeszyty przedmiotowe, rozmawiają;- znają i stosują metody podnoszenia motywacji u swoich dzieci,- motywują do nauki,- starają się wyeliminować przyczyny słabej motywacji,- poświęca dużo czasu na pogadanki, ciekawe ćwiczenia motywujące ucznia do pracy,- kontroluje, na bieżąco osiągnięcia wychowanków,- rozlicza z zadań,- kontaktuje się z rodzicami,- współpracuje z nauczycielami innych przedmiotów,- motywuje, poprzez swoje zaangażowanie, do dalszej pracy;- opracowuje projekt pracy wychowawczej własnej,- angażuje uczniów do pracy w zespołach opracowujących zadania „Małych projektów”Na podstawie ankiet, swobodnych rozmów, dokumentów szkolnych wychowawca i uczniowie ( na zmianę) przygotowują lekcje wychowawcze, na których przedstawiają przygotowane wcześniej materiały traktujące o sposobach uczenia się, przyczynach niepowodzeń, skutecznej z nimi walce , czyli praktycznymi sposobami radzenia sobie w takich sytuacjach; wykorzystują również prasę młodzieżową, szukają własnych pomysłów ( burza mózgów), w końcu precyzują cele: dla klasy i dla siebie.2.Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania poprzez uczestniczenie w zajęciach pozalekcyjnych – kołach zainteresowań i innych organizowanych na terenie szkoły i w Gminnym Ośrodku Kultury.3.Uczniowie uczestniczą w wycieczkach klasowych, wyjazdach do kina i do teatru.4.Nauczyciel wychowawca rozwija aktywną współpracę z rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Lesznie.5.Wychowawca doskonali własny warsztat pracy poprzez czytelnictwo prasy fachowej i książek na temat, konsultacje z innymi nauczycielami, uczestniczenie w zajęciach warsztatowych i kursach.Wychowawca przeprowadza pedagogizację rodziców uczniów.10.Wychowawca systematyczne wzbogaca własny warsztat pracy o nowe metody, techniki pracy,Angażuje dużą grupę uczniów w przygotowanie imprez klasowych konkursów, wycieczek itp.( przydziela obowiązki).12.Wychowawca zachęca uczniów do udziału w konkursach klasowych, szkolnych, gminnych i powiatowych.16.Przydziela zadania w ramach pomocy koleżeńskiej.17.5.Uczniowie stali się bardziej aktywni w pracach na rzecz klasy ( m.in. wymienili zepsute zamki w szafkach, w klasie i założyli nowe, przygotowali oświetlenie , które wykorzystałam w przedstawieniu teatralnym, dziewczęta zaczęły przygotowywać gazetki tematyczne, zgłosiła się też osoba, która chciała – na stałe- opiekować się kwiatami w klasie itp.) Sami też zadeklarowali prowadzenie szkolnych dyskotek i przygotowanie sali na okoliczność tychże zabaw. Zmieniło się zachowanie uczniów. Wielu z nich zaczęło staranniej przygotowywać się do zajęć, o czym z kolei świadczy mniejsza liczba uwag typu: „Zapomniał zeszytu”, „Brak dzienniczka”, „Brak zadania”, „Brak stroju” itd. Zmieniła się, na lepsze, atmosfera w klasie, a i sami uczniowie twierdzą, że „są całkiem zgraną klasą”. Jeszcze lepsze stały się moje relacje z wychowankami. Na lekcjach języka polskiego natomiast zaobserwowałam dużo większość aktywność, a nieprzygotowanie do zajęć przestało być regułą. Coraz częściej też zaczęli wypowiadać się na lekcjach wszyscy uczniowie, ( a nie tylko „ciągle ci sami”), nabierając w ten sposób pewności siebie i tworząc tym samym wyższą własną samoocenę. Nie można jednak powiedzieć, że nagle z, powiedzmy szczerze, dość miernego pod względem osiąganych wyników, zespołu, powstała klasa samych dobrych i bardzo dobrych uczniów. Takie zjawisko graniczyłoby z cudem i na przestrzeni kilku miesięcy jest praktycznie niemożliwe; Jednak dużo mniejsza liczba uwag – o czym już wcześniej pisałam, dużo mniej ocen niedostatecznych, lepsze oceny ze sprawowania to są, jakby na to nie patrzeć, wymierne efektu podjętych oddziaływań. W każdym razie znacznie, na koniec roku szkolnego, zmniejszyła się liczba ocen niedostatecznych – z 19 doi ocen dopuszczających 89 do 72. Poza tym należy pamiętać, że proces naprawy problemu ciągle trwa i, tak naprawdę, dopiero przyszłoroczny egzamin gimnazjalny i oceny, które uczniowie uzyskają na koniec trzeciej klasy, będą faktycznym efektem wieńczącym oddziaływania wychowawcze mające na celu podniesienie motywacji uczniów do nauki.

Ogólna charakterystyka klasy — NaDzwonek.pl

Pomoc edukacyjna zatwierdzona przez eksperta!

Materiał pobrano już 762 razy! Pobierz plik ogólna_charakterystyka_klasy już teraz w jednym z następujących formatów – PDF, DOC. W skład tej pomocy edukacyjnej wchodzą materiały, które wspomogą Cię w nauce danego materiału. Postaw na dokładność i rzetelność informacji zamieszczonych na naszej stronie dzięki zweryfikowanym przez eksperta pomocom edukacyjnym! Masz pytanie? My mamy odpowiedź! Pobierz plikjuż teraz w jednym z następujących formatów –. W skład tej pomocy edukacyjnej wchodzą materiały, które wspomogą Cię w nauce danego materiału. Postaw na dokładność i rzetelność informacji zamieszczonych na naszej stronie dzięki zweryfikowanym przez eksperta pomocom edukacyjnym! Masz pytanie? My mamy odpowiedź!

Tylko zweryfikowane pomoce edukacyjne

Tylko zweryfikowane pomoce edukacyjne Wszystkie materiały są aktualne

Wszystkie materiały są aktualne Błyskawiczne, nielimitowane oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne, nielimitowane oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek własny

opis klas – dokument [*.docx] Charakterystyka kl. I a Klasa I a liczy 14 uczniów, w tym 6 dziewczynek i 8 chłopców.1. Informacja dotycząca sytuacji wychowawczej klasie z uwzględnieniem realizacji planu pracy wychowawczej i tematyki godzin wychowawczych. Klasa. KLASA 6. WYCHOWAWCA KLASY: ………. Klasa 6 liczy sobie 23 uczniów 17 dziewcząt i 6 chłopców. Średnia ocen końcowych w klasie w roku szkolnym. Charakterystyka Klasy Gimnazjum nr 10 w Lublinie – Klasa 1 Gwnymi rdem wiedzy o klasie bya obserwacja odczas lekcji oraz rzerw.Klasa IIA liczy, w chwili obecnej, 26 uczniów – 11 dziewcząt i 15 chłopców. ogólny poziom klasy nie motywuje przecież do poszerzania wiedzy i tak zwanej.

Opis klasy na radę klasyfikacyjną

(klasa) (imię i nazwisko wychowawcy). Stan klasy w dniu klasyfikacji. Statystyczne wyniki nauczania klasy: Liczba uczniów o średniej 4,75 i wyżej .Po załatwieniu spraw porządkowych na posiedzeniu rady powinny zostać przedstawione wyniki klasyfikacji śródrocznej.Ważne – zanim pobierzesz dokumenty na radę klasyfikacyjną przeczytaj: Zasady edycji dokumentów. Sprawozdanie wychowawcy (klasyfikacyjne) w kl.Klasa liczy 15 uczniów w tym 7 chłopców i 8 dziewczynek. Uczniowie klasy VI osiągnęli w tym semestrze bardzo dobre wyniki w nauce, W konkursie czystości i porządku w klasie, niestety, póki co grupa nie. sympatyczne, kulturalne, zawsze służą pomocą i dobrą radą.

Sprawozdanie wychowawcy klasy przykład

W klasach I-III jeden uczeń nie uzyskał promocji do klasy programowo wyższej. W roku szkolnym 2016/2017 wychowawcy klas zorganizowali 17 różnorodnych. Sprawozdanie z realizacji planu nadzoru pedagogicznego dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Olszynach w roku. SPRAWOZDANIE WYCHOWAWCY KLASY – za I sem.sprawozdanie wychowawcy klasy z klasyfikacji śródrocznej uczniów wzór Author: eko-tur Created Date: 1/9/2014 9:33:33 AMPrzykład sprawozdania wychowawcy w klasie. sprawozdanie wychowawcy kl.1 – dokument [*.docx] Sprawozdanie wychowawcy za I PÓŁROCZE 2016/2017 Ogólne uwagi o klasie: Praca wychowawcza w. Sprawozdanie z pracy dydaktyczno – wychowawczej – w klasie III-. 2014/2015. Klasa III liczy 10 uczniów. Zespól klasowy jest zróżnicowany pod.

Wychowawca o klasie

Zestawienie bibliograficzne “Wychowawca, wychowanie w klasie szkolnej” gromadzi. program wychowawczy szkoły, programy wychowawcze poszczególnych klas, Artykuł omawiający zadania wychowawcy klasy i zasady, którymi powinien kierować wychowawca w pracy opiekuńczej. Publikacja zamieszczona na. Krok drugi: Klasa jako grupa społeczna, czyli dlaczego warto znać psychologię społeczną? Któż z nas nie marzy o fajnej klasie, czyli takiej, w. Wychowawca klasy do 10 kolejnego miesiąca dokonuje obliczenia frekwencji. W przypadku, gdy nieobecność nieusprawiedliwiona ucznia przekracza 50 % zajęć, Page 4. Ale każda klasa (podobnie jak każda rodzina) może mieć też swoje własne rytuały. Są one skutecznym narzędziem pracy wychowawczej z klasą.

Charakterystyka klasy sprawozdanie chomikuj

Układa i pisze proste teksty w formie opowiadań, opisów, sprawozdań, życzeń, listów, zawiadomień. Gramatyka i ortografia. Semestr I. Semestr II. • Wykazuje się. sprawozdanie wychowawcy klasy 2 edukacja wczesnoszkolna chomikuj. przez administratora sOgólna charakterystyka klasy pod względem wychowawczym 2.Charakterystyka klasy – klasa nie sprawia kłopotów wychowawczych ,uczniowie angażują się w życie szkoły ,biorą udział w zawodach sportowych , Sprawozdanie z pracy dydaktyczno – wychowawczej – w klasie III-. 2014/2015. Klasa III liczy 10 uczniów. Zespól klasowy jest zróżnicowany pod. Sprawozdanie wychowawcy – klasa 2 gimnazjum. Klasa – 2xy 2. Wychowawca – XY 3. Pedagog wspomagający – YZ 4. Krótka charakterystyka klasy: Uczniowie są mili,

mocne i słabe strony mojej klasy – Nauczyciele – Forum dyskusyjne

mejdejka

witajcie

może ktoś mi tu pomoże

mamy nowa dyrekcję

która kazała nam napisać na radę pedagogiczną

krótkie sprawozdanie na temat :

“mocne i słabe strony mojej klasy – wnioski do dalszej pracy”

troszkę nie za bardzo wiem jak za to sie zabrać

może ktoś już cościk takiego pisał i będzie umiał mi pomóc

czekam na wasze wskazówki i podpowiedzi 🙂

pozdrawiam

i z góry dziękuję

Odpowiedz Link Obserwuj wątek

PODSUMOWANIE PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

PODSUMOWANIE PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

PODSUMOWANIE PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 W roku szkolnym 2016/2017 do klas I-VI uczęszczało 328 uczniów zgrupowanych w 17 oddziałach: 9 oddziałach klas I-III i 8 oddziałach klas IV-VI. W klasach I-III jeden uczeń nie uzyskał promocji do klasy programowo wyższej. Sukcesem szkoły jest, że pomimo wystawienia w klasach IV-VI 6 ocen niedostatecznych na I półrocze – na koniec roku wszyscy uczniowie klas starszych poprawili oceny i otrzymali promocję do klasy wyższej. Na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 średnia ocen Szkoły wyniosła 4,04 (I półrocze – 3,99, II półrocze – 4,09) – tyle samo, co w zeszłym roku.

PODSUMOWANIE PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 do klas I-VI uczęszczało 328 uczniów zgrupowanych w 17 oddziałach: 9 oddziałach klas I-III i 8 oddziałach klas IV-VI.

W klasach I-III jeden uczeń nie uzyskał promocji do klasy programowo wyższej. Sukcesem szkoły jest, że pomimo wystawienia w klasach IV-VI 6 ocen niedostatecznych na I półrocze – na koniec roku wszyscy uczniowie klas starszych poprawili oceny i otrzymali promocję do klasy wyższej.

Na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 średnia ocen Szkoły wyniosła 4,04 (I półrocze – 3,99, II półrocze – 4,09) – tyle samo, co w zeszłym roku. Wyników porównawczych na temat średniej klas dostarcza poniższa tabelka:

TABELA: Średnie klas IV-VI w roku szkolnym 2016/2017

KLASA ŚREDNIA OCEN w I półroczu ŚREDNIA OCEN w II półroczu ŚREDNIA OCEN w całym roku szkol. 2016/2017 + miejsce WYCHOWAWCA IVa 4,32 4,40 ↑ 4,36 II mgr Anna Dudek IVb 4,40 4,59 ↑ 4,49 I mgr Joanna Grzymek IVc 3,95 3,93 ↓ 3,94 V mgr Mariola Szuler Va 3,85 3,70 ↓ 3,77 VII mgr Gabriela Chyżyńska Vb 3,80 3,88 ↑ 3,84 VI mgr Małgorzata Kocot VIa 4,09 4,34 ↑! 4,21 III mgr Dorota Prochowska VIb 4,16 4,13 ↓ 4,14 IV mgr Agnieszka Kania VIc 3,35 3,76 ↑ 3,56 VIII mgr Dorota Pawela Razem 3,99 4,09 4,04

Świadectwa z wyróżnieniem (średnia ocen min. 4,75 i zachowanie min. bardzo dobre) – w bieżącym roku szkolnym 2016/2017 otrzymało 24% uczniów klas IV-VI (37 uczniów na 154). Jest to wynik wyższy niż w zeszłym roku 2015/2016 – 19,44%. Najwięcej uczniów zasłużyło na świadectwo „z paskiem” w klasach: IVb i VIa (po 8 osób w każdej z klas) oraz w klasie IVa (6 uczniów). W tym roku szkolnym nie odbył się zewnętrzny sprawdzian po klasie szóstej, który z pewnością potwierdziłby wysoki poziom wiedzy i umiejętności uczniów i tym samym – utrzymał albo jeszcze podniósł wysoki poziom szkoły z dwóch ostatnich lat – średni wynik z matematyki i z języka angielskiego był wyższy od wyniku w kraju.

Innym ważnym wyznacznikiem poziomu pracy szkoły na tle innych placówek są osiągnięcia uczniów w konkursach pozaszkolnych. W mijającym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły odnotowali bardzo liczne osiągnięcia na najwyższym podium konkursów miejskich i wyższych szczebli (miejsca I, II i III, wyróżnienia oraz wynik: bardzo dobry) – patrz: Załącznik: OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W KONKURSACH POZASZKOLNYCH W 2016/2017.

W sumie odnotowano rekordową ilość, tj. 57 osiągnięć (w zeszłym roku – 48) zgrupowanych w 4 kategoriach:

17 sukcesów dydaktycznych

12 sukcesów sportowych

23 sukcesy artystyczne – recytatorskie, plastyczne, muzyczne, taneczne

5 sukcesów w kategorii: „Inne”.

Wnioski do pracy dydaktycznej w roku przyszłym:

Należy w dalszym ciągu wdrażać w życie wyniki diagnoz „na wejściu” (zwłaszcza w klasach IV i VII) oraz badań kompetencji na koniec zeszłego roku szkolnego celem monitorowania ich postępów edukacyjnych (również na tle kraju), a także w dalszym ciągu indywidualizować pracę z uczniem zdolnym i słabszym dydaktycznie w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników, na miarę możliwości uczniów.

Nadal starannie planować i realizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną świadcząc pomoc zarówno uczniom z trudnościami w nauce, jak i uczniom uzdolnionym.

Konsekwentnie stosować zmodernizowane WSO i egzekwować odrabianie zadań domowych, indywidualizując je stosownie do możliwości ucznia.

Szczególną uwagą otoczyć przyszłoroczne klasy piąte i nowo powstałą klasę siódmą, aby zmotywować je do osiągnięcia lepszych wyników w nauce.

Zapoznać rodziców ze zmianami uświadamiając konieczność współpracy w celu jak najlepszego przygotowania ich dzieci do dalszej nauki w szkole ponadpodstawowej.

WYNIKI ZACHOWANIA

Porównując tegoroczne wyniki zachowania uczniów z wynikami z lat poprzednich można zauważyć sukcesywne zmniejszanie się ilości ocen wzorowych na rzecz ocen dobrych i bardzo dobrych. Można zauważyć tendencję, iż coraz więcej uczniów z najwyższymi wynikami dydaktycznymi nie zasługuje na ocenę wzorową zachowania ze względu na niewystarczający poziom kultury osobistą lub/i słabą aktywność społeczną. Z drugiej strony, w porównaniu z latami wcześniejszymi, maleje ilość ocen najsłabszych, tj. nieodpowiednich i nagannych.

Wnioski do pracy wychowawczej w roku przyszłym:

W dalszym ciągu, konsekwentnie nagradzać uczniów prezentujących kulturalne zachowania i właściwe postawy.

Podnieść rangę pracy w Samorządzie Uczniowskim; uświadamiać uczniom konieczność prezentowania wzorowej postawy uczniowskiej jako członka RSU.

Zapobiegać agresji fizycznej i słownej wśród uczniów poprzez działania profilaktyczne i naprawcze; wzmóc czujność w celu zapobieżenia różnego typu zagrożeniom, na które narażone są starsze dzieci.

Zachęcać uczniów do podejmowania wartościowych działań, wspierać ich ciekawe inicjatywy na rzecz innych, np. potrzebujących ludzi, zwierząt, środowiska naturalnego.

FREKWENCJA

Średnia frekwencja szkoły w roku szkolnym 2016/2017 wyniosła 92,11% (podobnie jak w latach poprzednich). Wyniki monitorowania frekwencji uczniów wykazały, że w II półroczu nieobecności nieusprawiedliwione, w tym wagary, nie wystąpiły w żadnej z klas.

Jak wynika z powyższej tabeli, w klasach I-III najwyższą średnią frekwencją w roku szkolnym 2016/2017 wyróżniły się klasy trzecie: IIIa, IIIb i IIId, ale pozostałe oddziały uzyskały średnią niewiele niższą – w przedziale 91% – 94%. W klasach IV-VI najwyższą średnią frekwencją wyróżniły się klasy: IVb, IVa oraz VIb.

Do uczniów, którzy wykazali się w całym roku szkolnym frekwencją 100% należy 9 osób (2,74% uczniów).

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Na zajęcia pozalekcyjne składały się: liczne zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, wyrównawcze i koła zainteresowań, (dwa ostatnie – prowadzone przez nauczycieli społecznie) zajęcia rewalidacyjne (3 uczniów), zajęcia sportowe w zakresie gry w siatkówkę w ramach udziału szkoły w projekcie Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) oraz zajęcia dodatkowe prowadzone z uczniami klas I-VI w ramach realizacji projektu unijnego pt. „Energia wiedzy – kompleksowy program rozwojowy szkół podstawowych miasta Jaworzna”.

Na zajęcia z zakresu ppp uczniowie kwalifikowani byli zgodnie z Procedurą pomocy psychologiczno-pedagogicznej w SP nr 18 w Jaworznie, niezwłocznie po wpłynięciu do szkoły opinii lub orzeczenia PPP.

W II półroczu 2016/2017 na terenie Szkoły odbywały się w każdym tygodniu:

23 godziny kół zainteresowań (o różnorodnej tematyce odpowiadającej potrzebom uczniów);

22 godziny zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i 2 godziny konsultacji;

25 godzin zajęć korekcyjno-kompensacyjnych;

20 godzin zajęć logopedycznych;

6 godzin zajęć rewalidacyjnych (dla 3 uczniów);

1 godzina socjoterapii.

Średnia frekwencja na w/w zajęciach wyniosła: 94,8%, co pozwala stwierdzić, że cieszyły się one powodzeniem. Analiza uczestnictwa w kołach zainteresowań dowodzi, iż 82% uczniów z klas I-III i 50% uczniów z IV-VI uczestniczyło w kołach zainteresowań. Tematyka kół zainteresowań dobierana jest na podstawie diagnoz potrzeb zgłaszanych przez uczniów, ale łatwiej zaspokoić potrzeby dzieci młodszych. Do wielu zajęć nauczyciele stworzyli tzw. programy własne (16) o wysokim stopniu nowatorstwa, dostosowując ich treści i formy pracy do zainteresowań i możliwości uczniów.

PRACA WYCHOWAWCZO-OPIEKUŃCZA

Na pracę wychowawczą i profilaktyczną Szkoły złożyła się aktywna praca wychowawców klas, pedagoga szkolnego, świetlicy i biblioteki (przeprowadzono rekordową ilość imprez i akcji czytelniczych), ale również liczne imprezy szkolne i klasowe o charakterze wychowawczym i profilaktycznym, dzięki którym kształtowane były pożądane postawy: m. in. tolerancji, społecznego zaangażowania, wzajemnej współpracy i pomocy, patriotyczne, ekologiczne, itp. stanowiące priorytety Szkolnego Programu Wychowawczego.

W roku szkolnym 2016/2017 wychowawcy klas zorganizowali 17 różnorodnych imprez klasowych. Ich celem było przede wszystkim utrzymanie tradycji obchodów różnych świąt oraz kształtowanie postawy szacunku i wdzięczności wobec członków rodziny.

Uczniowie mieli również wiele okazji do zaprezentowania swoich umiejętności i uzdolnień podczas występów na forum Szkoły, zgodnie z kalendarzem imprez i uroczystości szkolnych – odbyło się 20 takich uroczstości.

Ważną rolę profilaktyczno-wychowawczą oraz motywującą uczniów do udziału w różnego rodzaju konkursach i akcjach odgrywały apele profilaktyczno-porządkowe, osobno w grupie klas I-III i IV-VI. W każdej grupie wiekowej odbyło się po 10 apeli, a tematami poruszanymi na apelach było bezpieczeństwo w szkole, na ulicy, przystanku autobusowym, nad wodą, w miejscach publicznych, podczas ferii zimowych i wakacji oraz zagadnienia związane z kulturą zachowania, i poszanowaniem mienia, np. pochwały na forum otrzymywali laureaci miesięcznych podsumowań konkursu „Siedemnastu wspaniałych”. Ponadto, na apelach były podsumowywane konkursy, a zwycięzcy – nagradzani dyplomami, książkami lub nagrodami rzeczowymi.

Nauczyciele realizowali cele wychowawcze i dydaktyczne poprzez organizowanie wycieczek szkolnych o charakterze krajoznawczym i kulturalnym. Wiele wycieczek i wyjść miało charakter dydaktyczny i wiązało się z realizacją podstawy programowej z poszczególnych przedmiotów. W sumie, w roku szkolnym 2016/2017 zorganizowano 72 wycieczki.

Rozwojowi uzdolnień uczniów służyła również praca nauczycieli mająca na celu przygotowanie uczniów do udziału w organizowanych licznie na terenie szkoły konkursach szkolnych oraz w konkursach na szczeblu miejskim i wyższym. Każda z grup wiekowych miała do wyboru średnio 36 konkursów szkolnych o różnorodnej tematyce. Niektóre z nich stanowiły etap szkolny, a jego zwycięzca reprezentował szkołę na szczeblu miejskim lub wyższym.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, w lutym 2017, była wizyta dwóch wolontariuszek w ramach projektu organizowanego w Polsce przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. Były to: Joyce Lima z Brazylii (studentka historii i nauczyciel) i Vanadhia Amanita z Indonezji (studentka informatyki). Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach anglojęzycznych prowadzonych przez gości. Pod opieką Dyrektor A. Hassy i pozostałych dwóch nauczycieli anglistów Goście przeprowadzili w sumie 39 lekcji i zajęć warsztatowych z uczniami wszystkich klas przybliżając im wiedzę o swoich krajach, tradycjach i języku, prowadząc spotkania warsztatowe i komunikując się podczas zajęć wyłącznie w języku angielskim. Niezwykle cenne okazały się warsztaty komunikacyjne nastawione na konwersację, dla chętnych uczniów klas IV-VI. Poza wiedzą i motywacją do nauki języka angielskiego, zajęcia uczyły otwartości na obcowanie z innymi narodowościami i w sposób widoczny przełamywały stereotypy.

Bardzo dobrze układała się współpraca z rodzicami zaangażowanymi w pracę na rzecz klas oraz szkoły. Przedstawiciele Rady Rodziców działali aktywnie współpracując z Dyrektorem Szkoły przy organizacji m. in. Kiermaszu Bożonarodzeniowego, imprez – koncertów dla środowiska, rozgrywek sportowych, uroczystości otwarcie dużego boiska z JBO’2016 z udziałem Wiceprezydenta T. Kaczmarka.

W roku szkolnym 2016/2017, Dyrektor Anna Hassa po raz trzeci przystąpiła do konkursu na dyrektora placówki, a wygrywając go – rozpoczęła kolejną, 5-letnią kadencję w zarządzaniu Szkołą Podstawową nr 18 w Jaworznie, która od 1 września 2017 r. stała się ponownie (po 18 latach przerwy) ośmioklasową szkołą podstawową.

Załącznik

OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W KONKURSACH POZASZKOLNYCH

W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

NAUKA

Antoni Knurowski, kl.3a wynik bardzo dobry w konkursie „Alfik humanistyczny” – nauczyciel: mgr Jadwiga Jania; Michał Janusz, 3b – wynik bardzo dobry w wojewódzkim konkursie „Omnibus” – nauczyciel: mgr Mirosława Maślisz; Szymon Wąsowicz, kl.3b – II miejsce w wojewódzkim konkursie „Omnibus”- nauczyciel: mgr Mirosława Maślisz; Jakub Piesik, 3a – II miejsce w wojewódzkim Konkursie „Omnibus” – nauczyciel: mgr Jadwiga Jania; Anna Swatek, kl.3a – II miejsce w wojewódzkim konkursie „Omnibus” – nauczyciel: mgr Jadwiga Jania; Milan Olej, kl.3a – wynik bardzo dobry w wojewódzkim konkursie „Omnibus” – nauczyciel: mgr Jadwiga Jania; Maja Bednarz, kl.3a – wynik bardzo dobry w wojewódzkim konkursie „Omnibus” – nauczyciel: mgr Jadwiga Jania; Martyna Bednarz, kl.6a – wyróżnienie w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Matematyki PIONIER’2016 – nauczyciel: mgr Bożena Otrębska; Martyna Bednarz, 6a – II miejsce w XI Jaworznickim Konkursie Matematycznym Klas Szóstych – nauczyciel: mgr Bożena Otrębska; Martyna Bednarz, 6a – III miejsce w Międzyszkolnym konkursie o Unii Europejskiej „Piękna nasza Europa cała” – nauczyciel: mgr Anna Dudek; Martyna Bednarz, kl.6a – I miejsce w Miejskim Konkursie Wiedzy o Języku Polskim klas VI „Polacy nie gęsi …” – nauczyciel: mgr Dorota Prochowska; Patryk Suliga, kl.6a – III miejsce w Miejskim Konkursie Historycznym „II wojna światowa” – nauczyciel: mgr A. Dudek; Martyna Bednarz, 6a i Maria Bałazy, kl.5b – II miejsce (drużynowo) w Między-szkolnym Konkursie o Unii Europejskiej „Piękna nasza Europa cała”- nauczyciel: mgr Anna Dudek; Martyna Bednarz, 6a – I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego Klas Szóstych – nauczyciele: mgr Magdalena Suropek-Dygoń, mgr Agnieszka Kania; Alicja Janusz, kl. 6a – III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego Klas Szóstych – nauczyciele: mgr Magdalena Suropek-Dygoń, mgr Agnieszka Kania; Aleksandra Śmigielska, 4b – I miejsce w Miejskim Konkursie Poetyckim „Wiosna, ach to Ty” – nauczyciel: mgr Dorota Prochowska; Martyna Bednarz i Alicja Janusz, kl. 6a – I miejsce w Miejskim Konkursie Wiedzy o Zdrowiu – nauczyciel: mgr Gabriela Chyżyńska.

SPORT

Alicja Czyżewicz, kl. 2b – II miejsce w Mistrzostwach Jaworzna w lekkoatletyce klas I-II – nauczyciel: mgr Karolina Kapłon; Emilia Wójcik, 2b – III miejsce w Mistrzostwach Jaworzna w lekkoatletyce klas I-II – nauczyciel mgr Karolina Kapłon; Milena Kaszyca, 3c – II miejsce w Miejskich Zawodach Narciarskich „Slalom Gigant” – wychowawca: mgr Monika Magiera- Pol; Żbik, K. Maciaszek, A. Janusz, M. Bachowska, N. Wybraniec – klasy 6a i 6c – III miejsce w Miejskich Zawodach Sportowych w Mini Piłce Siatkowej – nauczyciele: mgr Małgorzata Kocot, mgr Monika Magiera; Dawid Patucha, 6a – II miejsce w skoku w dal w Mistrzostwach Jaworzna w lekkoatletyce – nauczyciel: mgr Monika Magiera; Michał Kręcichwost, 3b – III miejsce i tytuł Króla Strzelców Ligi Orlików rocznika 2006/2007 oraz tytuł Najlepszego Zawodnika Turnieju Piłki Nożnej w Chrzanowie – wychowawca: mgr Mirosława Maślisz; Maciej Madejczyk, 3b – I miejsce w Miejskich Zawodach Narciarskich „Slalom Gigant” – wychowawca: mgr Mirosława Maślisz; Michał Janusz, 3b – III miejsce w Miejskim Konkursie Tenisa Stołowego – wychowawca: mgr Mirosława Maślisz; Jakub Falkowski,2a – I miejsce w Mistrzostwach Jaworzna Szkół Podstawowych w Halowej Lekkoatletyce – bieg średni chłopców – nauczyciel: mgr Jolanta Gut; Krystian Trojan,2a – II miejsce w Mistrzostwach Jaworzna Szkół Podstawowych w Halowej Lekkoatletyce – rzut piłką lekarską chłopców – nauczyciel: mgr Jolanta Gut; Bartosz Rasała, 4a – II miejsce w Mistrzostwach Jaworzna Szkół Podstawowych w Halowej Lekkoatletyce – bieg średni chłopców – nauczyciel: mgr Monika Sojka-Hamik; Nadia Kuglin, 2a – I miejsce w Miejskich Zawodach Ju-Jitsu w kategorii 29 kg – wychowawca: mgr Jolanta Gut.

SUKCESY ARTYSTYCZNE

Martyna Falkowska, kl. 2a – I miejsce w Miejskim Konkursie Recytatorskim Poezji Urszuli Kępki „Babie lato” – nauczyciel: mgr Jolanta Gut; Oliwia Ślusarczyk, kl.2c – II miejsce w Miejskim Konkursie Recytatorskim Poezji Urszuli Kępki „Babie lato” – nauczyciel: mgr Natasza Chochorowska; Nadia Kuglin, 2a – III miejsce w Miejskim Konkursie Recytatorskim Poezji Urszuli Kępki „Babie lato” – nauczyciel: mgr Jolanta Gut; Anna Pieczara, 2d – wyróżnienie w Miejskim Konkursie Recytatorskim Poezji Urszuli Kępki „Babie lato” – nauczyciel: Anna Psioda; Michał Janusz,3b – III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim – nauczyciel: mgr M. Maślisz; Zofia Łętowska,3c – wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim – nauczyciel: mgr Monika Magiera-Pol; Zespół klasy 4b – I miejsce w Miejskim Konkursie „Mini Playback Show”- nauczyciel: mgr Joanna Grzymek; Zespół klasy 4b – wyróżnienie w Miejskim Konkursie „Mini Playback Show”- nauczyciel: mgr Izabella Waszak; I zespół klasy 3d „Klubowicze” – III miejsce w Miejskim Konkursie „Mini Playback Show” – nauczyciel: mgr Patrycja Czajer; II zespół klasy 3d „Klubowicze” – wyróżnienie w Miejskim Konkursie „Mini Playback Show” – nauczyciel: mgr Renata Pazdur; Zespół klasy 1a – wyróżnienie w Miejskim Konkursie „Mini Playback Show” – nauczyciel: mgr Anna Michalska; Zespół klasy 2b – wyróżnienie w Miejskim Konkursie „Mini Playback Show” – nauczyciel: mgr Karolina Kapłon; Zespół klasy 3c – wyróżnienie w Miejskim Konkursie „Mini Playback Show” – nauczyciel: mgr Monika Magiera-Pol; Śmigielska Aleksandra, 4b – I miejsce w Miejskim Konkursie Plastycznym „Koszyczek wielkanocny” – nauczyciel: mgr Anna Dudek; Alicja Kadula, 3b – wyróżnienie w Miejskim Konkursie Plastycznym „Koszyczek wielkanocny” – nauczyciel: mgr Mirosława Maślisz; Natalia Pieczara, 2a – wyróżnienie w Miejskim Konkursie Plastycznym „Koszyczek wielkanocny”- nauczyciel: mgr Jolanta Gut; Klaudia Sierpowska,3c – I miejsce w Miejskim Konkursie Plastycznym „Kobietą być… Piękno i zdrowie” – nauczyciel: mgr Natasza Chochorowska; Natalia Pieczara, 2a – I miejsce w konkursie „Kobietą być… Piękno i zdrowie” – nauczyciel: mgr Jolanta Gut; Habryn – kl. 1a, A. Habryn – kl. 3d, N. Styka – kl. 2c, Sz. Goławski – kl. 3a, A. Knurowski – kl. 3a, D. Perlikowska – kl. 3a, W. Wybraniec – kl. 3a, K. Zdybel – kl. 3a, E. Zięcina – kl. 3a, J. Piesik – kl. 3a, D. Bochenek – kl. 2b, N. Szewczyk – kl. 3c – Laureaci Miejskiego Konkursu Plastycznego „Zaprojektuj pisankę” zorganizowanego przez MBP w Jaworznie – nauczyciel: mgr Kinga Mentel; Weronika Kramarczyk, kl 3d – wyróżnienie w konkursie plastycznym „ Od czego zależy moje zdrowie” – nauczyciel Patrycja Czajer; Lorek – kl 5a, N. Sikora – kl. 5a, N. Wybraniec – kl. 6c, K. Stróżyński – kl.6c – wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zachowaj Trzeźwy Umysł” – nauczyciel: mgr Anna Dudek; Hanna Czyżowska, 2a – I miejsce w Konkursie Miejskim „Świat zwierzęcy widziany oczami dziecka” zorganizowanym przez TOZ – nauczyciel: mgr Jolanta Gut; Kadula, Z. Cyba, J. Byrska kl. 3b – wyróżnienie w II Regionalnym Konkursie Czytelniczo – Plastycznym „Z kotem mi do twarzy” – nauczyciel: mgr Mirosława Maślisz.

INNE

Nagroda III stopnia w Etapie Regionalnym Konkursu dla SKO dla Szkoły Podstawowej nr 18 w Jaworznie (edycja 2015/2016) – nauczyciele: mgr Bożena Otrębska, mgr Jolanta Gut; Brązowa odznaka dla opiekunów SKO (edycja 2015/2016) – nauczyciele: mgr Bożena Otrębska, mgr Jolanta Gut; Drużyna: M. Kula, M. Chmiel, I. Kuglin, N. Paluch, M. Rybak – 6b – II miejsce w grze terenowej „W zgodzie z naturą” zorganizowanej przez Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie – nauczyciel: mgr Gabriela Chyżyńska; Drużyna: J. Tarasek, M. Urban, J. Oleksiewicz, L. Lorek, K. Berny – 5a – III m. w grze terenowej „W zgodzie z naturą” zorganizowanej przez Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie – nauczyciel mgr Gabriela Chyżyńska; Szkoła Podstawowa nr 18 w Jaworznie – I miejsce w Miejskim Konkursie Plastycznym „Zwierzęcy świat widziany oczami dziecka” zorganizowanym przez TOZ w Jaworznie

Nauczyciele przygotowywali uczniów do licznych konkursów pozaszkolnych, a pedagog szkolny, mgr Małgorzata Mackiewicz, po raz piąty z rzędu podjęła wysiłek organizacji konkursu (we współpracy z SP14 i Teatrem Sztuk w Jaworznie) – V Miejskiego Konkursu Profilaktycznego o Zdrowiu, w którym wzięło udział 14 szkół.

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

Katalog

Anna Robakiewicz – Chojnowska, 2010-05-07

Poznań

Lekcja wychowawcza, Sprawozdania Sprawozdanie z działalności wychowawczej.

SPRAWOZDANIE

Z DZIAŁALNOŚCI WYCHOWAWCZEJ

w I semestrze.

Klasa liczy 15 uczniów w tym 7 chłopców i 8 dziewczynek. Uczniowie klasy VI osiągnęli w tym semestrze bardzo dobre wyniki w nauce, gdyż średnia ocen wynosi 4,0. Na tak dobre wyniki ma oczywiście wpływ dobra frekwencja, która wyniosła 94,9%. Znaczna większość uczniów tej klasy jest ambitna i chętnie uczestniczy w życiu klasy.

Praca wychowawcza w tym półroczu nadal skierowana została na integrację, współpracę w grupie, komunikację werbalną i niewerbalną rówieśników. Przeprowadzono rozmowy z dziećmi i rodzicami, a także włączono ich do współpracy ze szkołą w celu tworzenia wspólnej linii wychowawczej.

Zaangażowano rodziców m.in. do prac nad zmianami w regulaminie oceniania zachowania uczniów poprzez sporządzenie listy propozycji rodziców i zaproszono ich na spotkanie z Dyrektorem szkoły. Proponowano także sporządzenie notatek z rozmów rodziców z dziećmi na niektóre tematy, kontynuowanie integracyjnych spotkań pozalekcyjnych i sporządzenie przez rodziców krótkiej charakterystyki ich przebiegu, a także organizację imprez klasowych. Jednak nie wszyscy rodzice podejmowali trud włączania się do współpracy ze szkołą i wychowawcą. Podjęte działania miały na celu kształcenie umiejętności komunikowania się, poprawę relacji wśród uczniów, zwrócenie uwagi rodziców i dzieci na zagrożenia wynikające z niewłaściwej zabawy. A co za tym idzie, zwracano uwagę na zasady społecznego funkcjonowania, na wzajemność oczekiwań i wymagań. Zaproszono na lekcję wychowawczą prawnika i pedagoga szkolnego w celu omówienia pewnych zagadnień Prawa Karnego, które mogą dotyczyć uczniów, a także by w formie warsztatów zrealizować temat: Jestem świadkiem w Sądzie. Zaangażowano również dzieci do napisania referatów na wskazany temat z tego zakresu. Podjęte działania miały na celu uświadomienie uczniom konsekwencji niewłaściwych zachowań i nieprzestrzegania norm społecznych w świetle prawa. Dążąc dalej do osiągnięcia powyższych celów, wychowawca współpracował z pedagogiem szkolnym, który udzielał na bieżąco dzieciom wiele cennych wskazówek, jednak nie wszystkie dzieci skorzystały z nich. Dwóch chłopców ma obniżoną oceną zachowania w tej klasie do nieodpowiedniej. Nie przestrzegali oni norm społecznych, niewłaściwie zachowywali się wobec rówieśników, wykazywali lekceważący stosunek do nauczycieli, nie wykonywali poleceń, spóźniali się na lekcje, przeszkadzali w prowadzeniu zajęć, bardzo często nie byli przygotowani do zajęć lekcyjnych (co wpłynęło na najniższe średnie w klasie-poniżej 3,0). Mama chłopca nadpobudliwego kontaktuje się ze szkołą, ale nadal tak, jak w ubiegłym roku nie przestrzega wskazówek zawartych zarówno w opinii (ADHD), jak i w kontrakcie ze szkołą, który został podpisany na początku roku szkolnego. Rodzice ucznia z obniżoną oceną zacowania bezskutecznie próbowali wpłynąć na zmianę postępowania syna. Dopiero w grudniu chłopiec zaczął zauważać, że jego zachowanie nie jest akceptowane przez zespól klasowy. Odebrano mu funkcję przewodniczącego klasy, odbył indywidualne rozmowy z wychowawcą, pedagogiem i rodzicami. Chłopiec zaczął zdobywać pochwały, angażował się w organizację wigilii klasowej, jednak było już zbyt mało czasu do wystawienia ocen za I semestr, co uniemożliwiło mu uzyskanie wyższej oceny zachowania.

W związku z powyższym podejmowanie działań mających na celu integrowanie zespołu klasowego to konieczny i ciągły proces, w który angażowani są również rodzice.

Zrealizowano następujące przedsięwzięcia skupione w kręgach tematycznych:

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Sprzątanie świata.

ORGANIZACJA ZESPOŁU KLASOWEGO

Zmiany w WSO.

Wybór samorządu klasowego, przydział obowiązków.

Ocenianie zachowania uczniów.

EDUKACJA PROZDROWOTNA

Kontynuacja programu „Klasa bez papierosa”- wypełnianie ankiety dotyczącej zachowań uczniów wobec palenia tytoniu.

Pogadanka: Bezpieczna droga do i ze szkoły.

Pogadanka: Niebezpieczne zabawy podczas przerw szkolnych.

Pogadanka: “Bezpieczne ferie”.

Profilaktyka: Pierwsza pomoc.

Jak efektywnie korzystać ze swego umysłu?

Pamięć czyli skarbiec człowieka.

Jak się uczyć?

Mechanizmy myślenia.

ŻYCIE KLASY I SZKOŁY

Przygotowania do uroczystości szkolnych.

Spotkanie integracyjne z myśliwymi – powitanie jesieni.

Dyskoteka z okazji “Dnia Chłopca”.

Dwie dyskoteki samorządowe.

Klasowe mikołajki.

Klasowe andrzejki.

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Próbny sprawdzian szóstoklasisty.

EDUKACJA PATRIOTYCZNA

Apel z okazji Święta Niepodległości.

EDUKACJA REGIONALNA

Apel Bożonarodzeniowy.

Wigilia klasowa.

EDUKACJA CZYTELNICZA I MEDIALNA

Wyjazd do teatru muzycznego.

PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W SPOŁECZEŃSTWIE

Jestem świadkiem w Sądzie- spotkanie z prawnikiem.

Jak się dogadać? Komunikacja między ludźmi.

Szkoła jako teatr – pełnimy społeczne role.

Kultura dyskusji, czyli szanujemy poglądy innych.

Anna Robakiewicz- Chojnowska

Zgłoś błąd Wyświetleń: 62122

Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.

키워드에 대한 정보 ogólne uwagi o klasie

다음은 Bing에서 ogólne uwagi o klasie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Terminate Called After Throwing An Instance Of 'Stdsystem_Error | Track Memory Allocations The Easy Way In C++ 빠른 답변
See also  연애인 꼭지 노출 | 211130 고은 Goeun 레이샤 Laysha '초콜릿크림 Chocolate Cream' 4K 60P 직캠 By Dafttaengk 19268 투표 이 답변

See also  결혼반지 왼손 오른손 | #3 손가락별 반지의 의미 인기 답변 업데이트

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 DYKTANDO (1)

  • język polski
  • polski
  • polish
  • polish grammar
  • polska gramatyka
  • odmiana
  • deklinacja
  • koniugacja
  • A1
  • A2
  • B1
  • certyfikat z polskiego
  • egzamin z polskiego
  • pisanie
  • pisanie po polsku
  • jak pisać
  • ortografia
  • pozdrowienia
  • pozdrowienia z polski
  • gosia
  • pozdrowienia gosia
  • polski online
  • certyfikat polski
  • polska ortografia

DYKTANDO #(1)


YouTube에서 ogólne uwagi o klasie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 DYKTANDO (1) | ogólne uwagi o klasie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment