당신은 주제를 찾고 있습니까 “miesięczny grafik pracy wzór – grafik pracy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Adam Lange 이(가) 작성한 기사에는 조회수 13,260회 및 좋아요 16개 개의 좋아요가 있습니다.
miesięczny grafik pracy wzór 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 grafik pracy – miesięczny grafik pracy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Planowanie czasu pracy i urlopów
Spis treści
0:00 – Dodawanie, usuwanie pracowników.
Zmiana grupy lub/i nazwiska
4:31 – Konfiguracja pieczęci do stemplowania dni kalendarza
(wartość, kolor) oraz konfiguracja statystyki
10:11 -Stemplowanie kalendarza zdefiniowanymi pieczęciami
(ustawianie godzin pracy, ustawianie dyżurów)
13:00 – Statystyka przepracowanych i zaplanowanych
zmian, godzin (miesięczna, kwartalna)
17:36 – Statystyka przepracowanych i zaplanowanych
zmian oraz wziętych i zaplanowanych urlopów
(roczna)
21:46 – Wnioski urlopowe na drukarkę lub do pliku pdf
24:41 – Rozliczanie godzinowe urlopów
26:10 – Raport miesięczny białoczarny lub kolorowy
(możliwość wysłania na maila)
30:00 – Spóźnienia i nadgodziny
30:50 – Wykonanie kopii bezpieczeństwa
31:25-39:10 – Zakładka \”Rok\”
31:37 – edycja listy mailowej
34:10 – zestawienie całoroczne
34:30 – przykład wysłania maila do pracownika na
urlopie o zmianie godzin pracy
36:40 – parametry programu
38:20 – całoroczny plan urlopów
39:11 – dane kontaktowe do autora
miesięczny grafik pracy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Nowy Grafik – Grafiki online
Nowy Grafik. Krok 1/3: Podaj dowolną nazwę dla Swojego nowego Grafiku … grafik pracy miesięczny, harmonogram pracy wzór, grafik pracy zmianowej, …
Source: www.grafikionline.pl
Date Published: 6/17/2022
View: 1814
Grafik pracy – Aplikuj.pl
Czym jest grafik czasu pracy? Grafik pracy – jak go stworzyć i co powinien zawierać? Układanie grafiku – planowanie efektywnej pracy zespołu; Wzór grafiku pracy …
Source: www.aplikuj.pl
Date Published: 9/24/2021
View: 225
Grafik pracy Excel – darmowy szablon – Excelness.com
Grafik pracy w Excelu. Pobierz darmowy szablon, który automatycznie policzy czas pracy i wynagrodzenie. Koloruje także soboty, niedziele…
Source: excelness.com
Date Published: 11/14/2022
View: 3633
주제와 관련된 이미지 miesięczny grafik pracy wzór
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 grafik pracy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 miesięczny grafik pracy wzór
- Author: Adam Lange
- Views: 조회수 13,260회
- Likes: 좋아요 16개
- Date Published: 2016. 8. 21.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=ZKO-en_HAHw
Jak prawidłowo ułożyć grafik pracy?
- godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- wymiar czasu pracy,
- dobę pracowniczą,
- odpoczynki dobowe,
- odpoczynki tygodniowe,
- 5-dniowy tydzień pracy,
- zapewnienie wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie,
- dni wolne od pracy,
Jak szybko zrobić grafik pracy?
Optymalnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest korzystanie z aplikacji internetowej do układania grafiku pracy. W przeciwieństwie do kartki papieru i ołówka, a więc reliktów minionej epoki, grafiki online pozwalają swobodnie wprowadzać poprawki bez potrzeby kreślenia i zamazywania.
W jakim programie zrobić grafik pracy?
Grafik 2.90 to darmowy program do ustalania miesięcznego rozkładu pracy dla pracowników (tzw. grafik dyżurów). Ze względu na zawarte w nim specyficzne możliwości najlepiej sprawdza się on podczas tworzenia grafików na oddziałach szpitalnych.
Jak ustalić harmonogram czasu pracy?
Harmonogram czasu pracy może być sporządzany w formie papierowej lub elektronicznej. Jak wynika z art. 129 § 3 Kodeksu pracy (kp) : Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc.
Ile godzin pracy w miesiącu?
Jak zatem ustala się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach? To wyliczenie jest stosunkowo proste: Mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni w danym okresie (dla miesiąca są to 4 tygodnie). Dodajemy 8 godzin za każdy dzień, który nie zmieścił się w pełnych tygodniach.
Co oznacza przeciętnie 40 godzinny tydzień pracy?
„Przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy” oznacza, że praca nie musi być wykonywana każdego tygodnia przez równo pięć dni, ale że musi zostać zachowana średnio taka właśnie liczba dni pracy tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Jak wygląda praca na 3 zmiany?
Najpopularniejsza jest praca na 3 zmiany w godzinach: 6:00-14:00, 14:00-22:00 oraz 22:00-6:00. Pracodawca musi uwzględnić minimalny okres dobowego oraz tygodniowego wypoczynku pracowników, a także zachować wymaganą liczbę dni wolnych od pracy.
Kto ustala grafik pracy?
Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy (harmonogram, grafik) co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład. Ten obowiązek wynika z przepisu znajdującego się w art. 129 § 3 zdanie drugie Kodeksu pracy.
Czy grafik w pracy jest obowiązkowy?
Układanie grafików czasu pracy nie jest sprawą prostą, natomiast co do zasady, zgodnie z przepisem art. 129 §3 kodeksu pracy jest to obowiązek pracodawcy (przypadki, kiedy nie trzeba tworzyć harmonogramów – grafików czasu pracy wskazane zostały w art. 129 §4 kodeksu pracy – omówimy je w dalszej części artykułu).
Jak zrobić grafik na komputerze?
W celu stworzenia grafiki cyfrowej posłużymy się programem graficznym tj. Photoshop czy CorelDRAW. W zależności od wyboru metody tworzenia grafiki wyróżniamy dwie kategorie programów graficznych – aplikacje do grafiki rastrowej (bitmapa) oraz aplikacje do grafiki wektorowej.
Jak stworzyc grafik online?
GrafikiOnline.pl to pierwszy w Polsce serwis pozwalający Użytkownikom dynamicznie tworzyć oraz zarządzać Grafikami Pracy przez Internet. Dzięki naszemu oprogramowaniu można stworzyć Harmonogram Pracy w zaledwie kilka minut. Cała operacja opiera się na kilku kliknięciach myszki.
Jak wygląda praca w systemie 12 godzinnym?
System równoważny
Równoważny system czasu pracy w wersji podstawowej pozwala na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym (art. 135 § 1 K.p.). Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
Kiedy pracownik powinien otrzymać grafik?
Zgodnie z Kodeksem pracy, grafik pracownika powinien obejmować co najmniej 1 miesiąc i być przekazywany do wiadomości pracowników nie później niż na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie objętym harmonogramem. W praktyce jednak zmiana grafiku z dnia na dzień jest możliwa.
Ile dni urlopu za miesiąc pracy?
Za każdy miesiąc dostaje się z kolei 1/12 wymiaru dni wolnych, do których ma się prawo po przepracowaniu roku. Należy tu zastosować proste obliczenie. Wystarczy podzielić 20 dni rocznego urlopu wynikającego ze stażu pracy przez 12. Za miesiąc pracy przysługuje więc 1,66 dnia wolnego, czyli 13 godzin i 17 minut.
Ile dni w tygodniu się pracuje?
Pracodawca nie może żądać od pracownika, aby pozostawał do jego dyspozycji 6 dni w tygodniu. Przepisy o czasie pracy zapewniają pracownikowi odpoczynki dobowe i tygodniowe, ale również te średnio dwa dni wolne od pracy w tygodniu i pracodawca tym czasem wolnym nie powinien dysponować.
Jak ułożyć grafik w systemie równoważnym?
Ważne jest, aby średnia w okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 8 godzin. W systemie równoważnym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę. W praktyce oznacza to, że w grafiku pracy można zaplanować w zależności od potrzeb od 0 do 12 godzin pracy np. 4, 6, 8 10 czy 12 godzin.
Jak wygląda praca na 3 zmiany?
Najpopularniejsza jest praca na 3 zmiany w godzinach: 6:00-14:00, 14:00-22:00 oraz 22:00-6:00. Pracodawca musi uwzględnić minimalny okres dobowego oraz tygodniowego wypoczynku pracowników, a także zachować wymaganą liczbę dni wolnych od pracy.
Kiedy pracownik powinien otrzymać grafik?
Zgodnie z Kodeksem pracy, grafik pracownika powinien obejmować co najmniej 1 miesiąc i być przekazywany do wiadomości pracowników nie później niż na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie objętym harmonogramem. W praktyce jednak zmiana grafiku z dnia na dzień jest możliwa.
Jak zrobić grafik pracy w sklepie?
Pamiętaj zatem o podstawach: zapewnieniu 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w dobie pracowniczej, 35 godzin w każdym tygodniu, wolnej co 4 niedzieli, właściwej liczbie dni i godzin pracujących w okresie rozliczeniowym, udzieleniu dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto. Obserwuj i reaguj!
Wzór do pobrania (Excel + PDF)
Harmonogram czasu pracy.
Pobierz darmowy szablon, wzór.
Darmowy wzór grafiku pracy dla pracowników w formacie xls (Excel) lub pdf.
Uniwersalny i łatwy w edycji szablon gotowy do uzupełnienia i praktycznego wykorzystania w Twoim przedsiębiorstwie. Więcej na ten temat wymagań i optymalizacji harmonogramu czasu pracy przeczytasz na naszym blogu.
Wybierz najlepszy wzór grafiku pracy dla Twojej firmy!
Grafik pracownika (tygodniowy, miesięczny, roczny)
Grafik pracownika (tygodniowy, miesięczny, roczny)
Ten szablon grafiku z ułatwieniami dostępu umożliwia śledzenie przepracowanych regularnych godzin pracy i nadgodzin w trybie tygodniowym, miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Sumy są obliczane automatycznie.
Excel
jak poprawnie go ułożyć?
Ułożenie grafiku dla pracowników to wyzwanie dla każdego pracodawcy. Pracownicy chcą skorzystać z urlopu, są wysłani na szkolenia, w danym miesiącu zdarzają się dni wolne od pracy. Pracodawca musi te wszystkie sytuacje uwzględnić. Jak je poprawnie ująć, sporządzając harmonogram czasu pracy? Odpowiadamy poniżej.
Czym jest harmonogram czasu pracy i co powinien zawierać?
Harmonogram czasu pracy to nic innego jak rozplanowanie dni pracy dla zatrudnionych w danym zakładzie pracy osób. Innymi słowy, jest to określenie indywidualnego rozkładu czasu pracy dla jednego pracownika lub grup pracowników.
Harmonogram czasu pracy musi uwzględniać nie tylko dni robocze, ale również:
godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy,
wymiar czasu pracy,
dobę pracowniczą,
odpoczynki dobowe,
odpoczynki tygodniowe,
5-dniowy tydzień pracy,
zapewnienie wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie,
dni wolne od pracy,
urlopy pracowników zamieszczone w planie urlopowym.
Wymiar czasu pracy w grafiku
Aby pracodawca mógł prawidłowo sporządzić harmonogram czasu pracy, w pierwszej kolejności powinien określić, ile godzin powinni przepracować pracownicy w danym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z art. 130 k.p. ustala się to poprzez:
pomnożenie 40 godzin (norma tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego, a następnie
dodanie do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających), a dalej
pomniejszenie otrzymanego wyniku za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela – 8 godzin.
Przykład 1.
Pan Jacek chce ustalić wymiar czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na ½ etatu. Okres rozliczeniowy wynosi 3 miesiące, wymiar ustalany jest za okres od kwietnia do czerwca 2021 roku. Liczbę dni roboczych przypadającą w poszczególnych miesiącach okresu rozliczeniowego przedstawia poniższa tabela.
MIESIĄC CZAS PRACY DLA ZATRUDNIONYCH NA PEŁNY ETAT WYMIAR CZASU PRACY DLA ZATRUDNIONEGO NA ½ ETATU kwiecień 160 godz. 80 godz. maj 168 godz. 84 godz. czerwiec 168 godz. 84 godz. RAZEM W KWARTALE 496 godz. 248 godz.
Pracownik zatrudniony na ½ etatu w drugim kwartale 2022 roku powinien przepracować 248 godziny.
Doba pracownicza a harmonogram czasu pracy
Tworząc harmonogram czasu pracy, należy pamiętać o zapewnieniu tzw. doby pracowniczej. Oznacza to, że pracownik, rozpoczynając pracę danego dnia, w kolejnym dniu nie może podjąć się wykonywania swoich obowiązków wcześniej niż po upływie 24 godzin. Reasumując, zatrudniony powinien następny dzień pracy rozpocząć o takiej samej godzinie jak w dniu poprzednim.
Osoby zatrudnione w ruchomym czasie pracy nie muszą przestrzegać zasady zachowania doby pracowniczej.
Odpoczynki dobowe
Planując pracę w kolejnym okresie, należy wziąć również pod uwagę, że pracownik musi mieć zapewniony nieprzerwany odpoczynek pomiędzy kolejnymi dniami pracy. W myśl art. 132 kodeksu pracy wynosi on co najmniej 11 godzin.
Należy przy tym pamiętać o nienaruszaniu doby pracowniczej. Aby oba te przepisy zostały zachowane, pracownik nie może pracować więcej niż 13 godzin w ciągu dnia.
Istnieją jednak przypadki, gdy zachowanie odpoczynku dobowego nie ma zastosowania. Wśród nich wymienić można:
zarządzanie zakładem pracy w imieniu pracodawcy,
konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Polecamy Prowadź kadry i wyliczaj płace online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia Ewidencjonuj czas pracy
Ewidencjonuj czas pracy Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Odpoczynki tygodniowe a harmonogram czasu pracy
Przez odpoczynek tygodniowy należy rozumieć 35 godzin nieprzerwanego wytchnienia od pracy. Tutaj nie ma możliwości odstąpienia od zachowania takiego odpoczynku, ale można go skrócić do 24 godzin. Możliwe jest to w przypadku:
pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy,
konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
zmiany pory wykonywania pracy w związku z przejściem na inną zmianę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.
5-dniowy tydzień pracy
W harmonogramie czasu pracy uwzględnić trzeba również fakt, że przeciętny tydzień pracy trwa 5 dni. Owszem, układając grafik na dany okres rozliczeniowy, można wprowadzić pracownikowi w jednym tygodniu pracy 6 dni, ale już w kolejnym należałoby skompensować mu to i wpisać tylko 4 dni robocze. Najlepiej, żeby przeciętny 5-dniowy tydzień pracy został zachowany.
Jedna wolna niedziela
Zgodnie z art. 151 kodeksu pracy osoby wykonujące pracę w niedzielę powinny mieć zapewnioną przynajmniej jedną niedzielę wolną od wykonywania obowiązków służbowych w ciągu 4 następujących po sobie tygodni. Wynika z tego, że harmonogram czasu pracy sporządzać trzeba z ujęciem wolnej niedzieli, w przeciwnym razie pracodawca popełniłby wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.
Zapewnienie przez pracodawcę wolnej niedzieli nie dotyczy osób pracujących w systemie świąteczno-weekendowym dla których piątki, soboty, niedziele i święta to jedyne dni świadczenia pracy.
Dni wolne od pracy i urlopy pracowników
Jeżeli grafik sporządzany jest na dłuższy okres, warto również spojrzeć na plan urlopowy. Należy bowiem pamiętać, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę raz w roku powinny wykorzystać urlop trwający nieprzerwanie co najmniej 14 dni. Nieobecność pracownika przez tak długi czas ma znaczący wpływ na rozplanowanie pracy w zakładzie.
Choć w ciągu roku jest stosunkowo niewiele dni wolnych od pracy, trzeba orientować się, w których miesiącach wypadają. W tych dniach pracodawca nie rozplanowuje pracy, chyba że jest to praca dozwolona w święta. Za takie dni zatrudnionym na podstawie umowy o pracę oprócz podstawowego wynagrodzenia przysługuje dodatek za nadgodziny w wysokości 100%.
Harmonogram czasu pracy – forma i termin przekazania pracownikom
O tym, w jaki sposób i w jakim terminie należy udostępnić podwładnym harmonogram czasu pracy, mówi art.129 § 3 kodeksu pracy. W myśl tego przepisu pracodawca powinien przekazać go pracownikowi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy w danym okresie w formie pisemnej lub elektronicznej.
Art.129 § 3 kodeksu pracy
Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.”
Przykład 2.
W firmie sporządzano harmonogram czasu pracy ma wrzesień.
Harmonogram powinien zostać przekazany pracownikom o najmniej na 1 tydzień przed 1 września.
Kto nie musi sporządzać harmonogramu czasu pracy?
Nie wszyscy pracodawcy zobowiązani są do tworzenia harmonogramu czasu pracy. Dotyczy to głównie zakładów, w których panuje tzw. sztywny czas pracy, czyli wszyscy pracownicy pracują w tym samych stałych godzinach.
Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu czasu pracy, gdy:
1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia albo z umowy o pracę,
2) pracownik zatrudniony jest w zadaniowym systemie czasu pracy,
3) na wniosek zatrudnionego stosuje się wobec niego ruchomy system czasu pracy,
4) na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.
Przedsiębiorca powinien pamiętać że w niektórych przypadkach powinien sporządzić harmonogram czasu pracy. Dokument ten powinien być przekazany pracowników w odpowiednim czasie oraz zawierać odpowiedzenie informacje.
Jak ułożyć grafik pracy – sprawdź!
Jedną z rzeczy, które potrafią skutecznie spędzać sen z powiek przedsiębiorcy, jest grafik pracy. Czas urlopów lub chorób sezonowych, niespodziewane nieobecności pracowników oraz zmieniający się ruch w lokalu, to tylko niektóre z problemów pojawiających się podczas układania grafiku dla pracowników. Im większa firma, więcej lokalizacji, stanowisk pracy i różnych zadań do wykonania, tym trudniejsze i bardziej czasochłonne układanie grafiku pracy. Na szczęście istnieje zbiór dobrych praktyk, które ułatwiają cały proces i zmniejszają ryzyko pomyłek. Można też skorzystać z programu do układania grafiku pracy online. Jak ułożyć grafik pracy?
Jak zrobić grafik?
Tworzony przez pracodawcę grafik do pracy powinien uwzględniać przepisy zawarte w Kodeksie pracy. Dotyczą one m.in. respektowania 5-dniowego tygodnia pracy, a także konieczności uwzględnienia dni wolnych. W przypadku osób, które normalnie pracują w niedzielę, trzeba pamiętać o zapewnieniu jednej wolnej niedzieli w miesiącu. Do podstawowych kwestii zalicza się też odpoczynek dobowy (min. 11 godzin bez przerwy) oraz tygodniowy (min. 35 godzin, również nieprzerwanie). W grafiku musi zostać uwzględniony wymiar czasu pracy danego pracownika.
Zobacz, jak powinien wyglądać grafik zgodny z Kodeksem pracy.
Jak ułożyć grafik pracy zmianowej?
W tworzeniu grafiku pracy zmianowej, warto zebrać od pracowników tzw. prośby grafikowe. Pozwalają one ułożyć grafik, który będzie optymalny dla pracownika i pozwoli mu pogodzić pracę z innymi obowiązkami. Praca zmianowa nie zwalnia pracodawcy z zachowywania przepisów prawa pracy. Pamiętać należy o nieprzerwanym odpoczynku dobowym i tygodniowym, dobie pracowniczej czy 5-dniowym tygodniu pracy, a także jednej wolnej niedzieli w miesiącu. Nie należy zapominać również o dostosowaniu liczby godzin do wymiaru etatu. Sprawdź, jak ułożyć grafik na pół etatu.
Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników z odpowiednim wyprzedzeniem (7 dni) o godzinach pracy w nadchodzącym okresie. W czasach, gdy niemal każdy ma dostęp do Internetu w swoim smartfonie bądź komputerze, warto nowoczesną technologię wykorzystać do udostępniania pracownikom grafiku czasu pracy.
Grafik pracy zmianowej jest również korzystnym rozwiązaniem dla pracodawcy, ponieważ umożliwia planowanie harmonogramu pracy zależnie od zapotrzebowania w danym okresie. Liczba pracowników pracujących na poszczególne zmiany może różnić się w zależności m.in. od warunków atmosferycznych (jeśli mają one wpływ na dany zakład pracy) czy wysokość planowanej sprzedaży.
Układanie grafiku pracy – najlepsze sposoby i rady!
Jak ułożyć grafik pracy? Do najbardziej popularnych sposobów należą harmonogramy w formie papierowej, w programach typu Excel czy korzystanie ze wyspecjalizowanych w tej dziedzinie aplikacji internetowych. Wykorzystać można również gotowy wzór grafiku pracy.
Grafik pracy układany za pomocą Excela czy kartki papieru jest rozwiązaniem czasochłonnym i nieefektywnym. Pracownicy mogą być narażeni na otrzymanie harmonogramu z błędami, takimi jak niezgodność z przepisami Kodeksu pracy czy powielenie zmian w jednym dniu na kilku lokalizacjach. Optymalnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest korzystanie z aplikacji internetowej do układania grafiku pracy. W przeciwieństwie do kartki papieru i ołówka, a więc reliktów minionej epoki, grafiki online pozwalają swobodnie wprowadzać poprawki bez potrzeby kreślenia i zamazywania.
Korzystając z aplikacji internetowej, tygodniowy grafik pracy dla średniej wielkości zespołu można utworzyć w kilka chwil. W większych firmach oszczędza się wiele godzin, dotychczas spędzanych na drobiazgowym analizowaniu dostępności poszczególnych osób, eliminowaniu ewentualnych konfliktów z Kodeksem Pracy.
Na korzyść wersji elektronicznej harmonogramu pracy przemawiają również kwestie tak prozaiczne, jak trwałość nośnika. Przechowując grafik online, unikamy ryzyka, że ktoś go zaleje kawą, zgubi czy przywłaszczy, co jest możliwe w przypadku papierowego dokumentu. Dane są dostępne dla wszystkich osób uprawnionych, w zależności od ustawionej w systemie hierarchii.
Jak ułożyć grafik pracy w Kadromierzu?
Planowanie grafiku pracy z wirtualnym pomocnikiem pomaga uniknąć błędów, które mogłyby się później okazać trudne do wyłapania i naprawienia. Co więcej, każdy z zatrudnionych może ujrzeć gotowy grafik pracy dla siebie w chwilę po tym, jak zatwierdzi go jego kierownik. Późniejsze kontrolowanie liczby przepracowanych godzin i naliczanie wynagrodzenia również są dziecinnie proste. Dzięki innowacyjnemu systemowi rejestracji czasu pracy nie ma „uciekających” godzin. Wystarczy zaadaptować jedno z posiadanych urządzeń do funkcji terminalu RCP. Dzięki temu błyskawicznie dowiesz się o spóźnieniu lub nieobecności któregoś z pracowników, a także o pracy w godzinach nadliczbowych. Zobacz, jakie zalety posiada aplikacja Kadromierz!
Uwzględnianie dyspozycyjności
Jeżeli pracownik ma na swoim telefonie odpowiednią aplikację, harmonogram pracy utworzy się automatycznie na podstawie jego zadeklarowanej dyspozycyjności czy wniosków urlopowych. Na czym to polega? Każda z zatrudnionych osób może wprowadzić w aplikacji, kiedy będzie dostępna lub nie będzie w stanie pojawić się w pracy. Dzięki temu manager nie musi zaglądać do komputera lub do papierowego grafiku w poszukiwaniu alternatyw.
Automatyczna ewidencja czasu pracy
Kolejną zaletą aplikacji online do układania harmonogramu pracy jest ogrom czasu, jaki uda się zaoszczędzić, nie musząc samodzielnie analizować ewidencji czasu pracy. Tego typu programy same gromadzą dane nt. przepracowanych godzin, a ich podsumowanie przed wypłatą wynagrodzenia można wykonać poprzez kilka kliknięć.
Zgodność z przepisami Kodeksu pracy
Grafik online posiada wbudowane skrypty, które automatycznie wychwytują ewentualne konflikty z Kodeksem pracy, m.in. zapobiegają przekraczaniu etatu, zapewniają odpowiednią przerwę dobową itd. To bardzo istotne regulacje, o których nie wolno zapominać, układając harmonogram pracy. Program pomaga więc właścicielom firmy ustrzec się przed możliwymi karami za łamanie przepisów Kodeksu pracy.
Jeden grafik – kilka lokalizacji
Praca firm, które mają kilka lokali, jest dużo trudniejsza do zorganizowania niż w przypadku jednego miejsca. Nie ma jednak obaw, jeżeli grafik czasu pracy układa się z użyciem nowoczesnego interfejsu. Takie programy, jeżeli przydzieli się pracownika na dany dzień do jednej lokalizacji, automatycznie wykluczają go z pozostałych punktów. W przypadku układania grafiku pracy na kartce papieru nietrudno bowiem przez przypadek sprawić, że jedna z osób będzie musiała być obecna w dwóch miejscach jednocześnie.
Dostępność 24h
Olbrzymią zaletą grafików pracy działających w sieci jest nieograniczona dostępność dla pracowników. Przedsiębiorca unika dzięki temu ryzyka, że poda harmonogram pracy do wiadomości zatrudnionych z opóźnieniem. Wystarczy jedno kliknięcie i każdy z zainteresowanych może wyświetlić grafik na swoim telefonie.
Grafik dyżurów 3.01
Grafik 2.90 to darmowy program do ustalania miesięcznego rozkładu pracy dla pracowników (tzw. grafik dyżurów). Ze względu na zawarte w nim specyficzne możliwości najlepiej sprawdza się on podczas tworzenia grafików na oddziałach szpitalnych. Grafik dyżurów 3.01 dzięki prostej oraz intuicyjnej obsłudze pozwala na szybkie tworzenie grafików, zachowując cały czas kontrolę nad rozdzielonym oraz pozostającym czasem pracowników.
Grafik dyżurów to przydatny program do ustalania rozkładu godzin pracy pracownikom w firmie
Główne okno programu do ustalania grafików pracy pracownikom
Grafik dyżurów – Zaletą są duże możliwości konfiguracji zmiennych
Program, tak jak i grafik – powinny być elastyczne. Dlatego producenci polskiego programu Grafik postawili na możliwość konfiguracji aż do czterech zmian roboczych. Wiele instytucji i firm obdarzyło go dużym zaufaniem, oddając w jego ręce czas pracy setek zatrudnionych, nie tylko w sektorze medycznym. Gwarantem bezpieczeństwa jest fakt, że w programie wszystkie dane są przechowywane w katalogach, nie zaś w internetowych chmurach. Rozwiązanie nie stanowi więc zagrożenia dla pracodawców, a może znacznie ułatwić ich pracę i skrócić czas wykonywania grafiku ręcznie.
Grafik dyżurów – Proste prowadzenie statystyk pracy
Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, program do pisania grafiku Grafik dyżurów do pobrania za darmo może także pomóc pracodawcom wyznaczać zmienne dla zatrudnionych. Dzięki niemu dowiemy się m.in., jaki jest:
miesięczny normatyw czasu pracy;
wykorzystany (na podstawie rozdzielonych dyżurów oraz dni wolnych) oraz pozostały do wykorzystania czas pracy pracownika;
ilość pozostałego do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (na podstawie już przydzielonych urlopów);
ilość pozostałych do wykorzystania dni opieki nad dzieckiem (na podstawie już przydzielonych dni).
Grafik dyżurów – Wymagania sprzętowe
Procesor: Intel Pentium/AMD Athlon (lub lepszy);
Pamięć RAM: 256 MB lub więcej;
HDD: 1,85 MB wolnego miejsca na dysku twardym;
System operacyjny: Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1 i 10 (32-/64-bit).
Co nowego w Grafik dyżurów 3.01 – lista zmian (changelog)
Dodano nową zmienną: @_dzien_ile_dyz – ilość rozpisanych dyżurów w danym dniu;
Poprawiono wstawianie dyżuru poprzez przeciągniecie pozycji z listy pracowników.
Na Ring Publishing publikujemy artykuły związane z digital storytelling i wyjaśniamy, co to jest. Opisujemy również czym są technologie w dziennikarstwie (technology in journalism) oraz jak działa Headless CMS. Dodatkowo pojawiają się też treść z efficient publishing platform.
Harmonogram czasu pracy – jak go prawidłowo stworzyć?
Harmonogram czasu pracy, zwany także rozkładem czasu pracy czy też grafikiem, jest zaplanowanym czasem pracy, w jakim pracownik powinien świadczyć pracę na rzecz pracodawcy. Harmonogram czasu pracy może być sporządzany w formie papierowej lub elektronicznej. Jak wynika z art.129 § 3 Kodeksu pracy (kp) :
Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.
Obok ewidencji czasu pracy oraz list obecności, harmonogram należy do dokumentów związanych z czasem pracy pracownika, które należy przechowywać przez okres co najmniej 3 lat, gdyż tyle czasu ma pracownik na wystąpienie z roszczeniem do pracodawcy o wypłatę wynagrodzenia z tytułu nadgodzin. Wynika to z art. 291 § kp, zgodnie z którym roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Harmonogram czasu pracy jest też podstawowym dokumentem, który należy przekazać w trakcie kontroli prawidłowości rozliczania czasu pracy w firmie przeprowadzanej przez PIP.
Jak prawidłowo sporządzić harmonogram czasu pracy?
Planując czas pracy, pracodawca musi przestrzegać kilku podstawowych zasad:
zachowanie odpoczynku dobowego – należy tak zaplanować czas pracy, aby w każdej dobie pracownik miał zapewnione co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Doba pracownicza zaczyna się w momencie rozpoczęcia pracy przez pracownika i trwa przez kolejne 24 godziny. Zatem dla pracownika rozpoczynającego pracę o godzinie 7 doba pracownicza trwa do godziny 7 dnia następnego i tym okresie pracownik musi mieć czas wolny przez minimum 11 godzin;
zachowanie odpoczynku tygodniowego – w każdym tygodniu pracownik musi mieć zapewniony nieprzerwany 35 – godzinny odpoczynek. Przy tej okazji należy wyjaśnić, że tydzień w tym znaczeniu niekoniecznie oznacza czas od poniedziałku do niedzieli, ale zależy od tego, w którym dniu tygodnia zaczął się okres rozliczeniowy. Jeżeli okres rozliczeniowy zaczął się 1 lipca 2018 roku, czyli w niedzielę, tydzień dla rozliczenia czasu pracy będzie obejmować 7 kolejnych dni przypadających od niedzieli do soboty i w tym okresie należy pracownikowi zaplanować czas pracy tak, aby miał 35 godzin wolnych od pracy.
praca w niedzielę musi być zrekompensowana dniem wolnym przypadającym w okresie maksymalnie 6 dni przed niedzielą lub po niej. W zakładach pracy, w których dozwolona jest praca w niedzielę, pracodawca planując pracę pracownikowi w tym dniu musi koniecznie dopilnować, aby zaplanować dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę w ciągu 6 dni przed lub po tej niedzieli. Należy także pamiętać, że pracownik nie może pracować w każdą niedzielę. Co czwarta niedziela musi być zaplanowana jako dzień wolny.
praca w sobotę powinna zostać zrekompensowana dniem wolnym do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli pracodawca zaplanuje pracownikowi pracę w sobotę, to musi oddać mu za to dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy w sobotę zaplanuje mu 8 godzin, czy na przykład tylko 4 – i tak musi mu dać cały dzień wolny. Wynika to z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, która zawarta jest w art.129 § 1 kp. Dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest najczęściej sobota, ale nie jest to wymagane. Równie dobrze pracodawca może ustalić inny dzień wolny, np. środę. Ważne jest, aby praca była świadczona przeciętnie przez 5 dni w tygodniu w danym okresie rozliczeniowym.
Przykład 1.
W zakładzie pracy obowiązuje półroczny okres rozliczeniowy, od stycznia do czerwca. Pracodawca zaplanował w styczniu pracownikowi pracę przez 6 dni pod rząd, od poniedziałku do soboty. W zakładzie dniem wolnym (z tytułu zasady 5-dniowego tygodnia pracy) jest sobota. W czerwcu pracodawca zaplanował temu pracownikowi pracę od poniedziałku do czwartku. Pracodawca postąpił prawidłowo, gdyż przeciętnie temu pracownikowi zaplanowano pięć dni w tygodniu. 6 dni w styczniu i 4 dni w czerwcu.
6 + 4 =10 /2 =5
zakaz planowania godzin nadliczbowych – prawidłowo sporządzony harmonogram czasu pracy musi zawierać taką ilość godzin do przepracowania przez pracownika, jaka wynika z nominalnego czasu pracy w danym miesiącu. Niedopuszczalne jest zaplanowanie nawet jednej godziny za dużo. Wynika to z samej istoty godzin nadliczbowych, które mogą wystąpić jedynie w sytuacji wyjątkowej, której pracodawca nie mógł przewidzieć. Jedynie w okresach rozliczeniowych dłuższych niż miesięczne dopuszczalne jest zaplanowanie większej ilości w jednym miesiącu, a mniejszej w kolejnych, tak aby łączna liczba godzin była zgodna z nominalnym czasem do przepracowania w danym okresie.
Przykład 2.
W zakładzie, w którym obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, pracodawca zaplanował czas pracy pracownikom następująco:
Lipiec – 180 godz;
Sierpień – 188 godz;
Wrzesień – 152 godz.
Mimo, że do przepracowania w sierpniu 2019 roku było 180 godzin, pracodawca postąpił prawidłowo, gdyż o 16 godzin zaplanował mniej we wrześniu i o 4 godziny mniej w lipcu.
Na skróty Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!
Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
W jakim systemie czasu pracy tworzenie harmonogramów jest obowiązkowe?
Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramów czasu pracy jedynie w odniesieniu do osób, które pracują w podstawowym czasie pracy – od poniedziałku do piątku, w takich samych godzinach. Zapisy o tym, jakie to są godziny, powinny znaleźć się w regulaminie pracy, a jeżeli w zakładzie pracy nie ma obowiązku tworzenia regulaminu – w umowie o pracę. Także w stosunku do osób, które pracują w zadaniowym czasie pracy, pracodawca nie musi sporządzać harmonogramu czasu pracy, gdyż z definicji zadaniowego czasu pracy wynika, że pracownik sam decyduje o swoim czasie pracy, a rozliczany jest z wykonanych zadań, a nie z czasu pracy. Systemem czasu pracy, w którym harmonogram czasu pracy jest niezbędny, jest system równoważny.
W systemie równoważnego czasu pracy tworzenie harmonogramów jest obowiązkowe.
Wynika to z tego, że w równoważnym czasie pracy dobowy wymiar czasu pracy może zostać przedłużony do 12 godzin, a dłuższy czas pracy w jednym dniu musi być zrównoważony krótszym czasem pracy w innym dniu lub dniem wolnym. Jeżeli okres rozliczeniowy wynosi miesiąc – sprawa jest prosta, bo czas pracy musi się zrównoważyć w trakcie tego jednego miesiąca. Trudniejsza sprawa jest w przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych – półrocznych lub rocznych. Jeżeli pracodawca zaplanuje pracownikom dużo dni po 12 godzin może się okazać, że w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego pracownik musi mieć zaplanowany cały miesiąc wolny.
Jedynie gdy pracownik w ramach równoważnego systemu czasu pracy objęty jest dodatkowo ruchomym czasem pracy, pracodawca nie musi mu sporządzać szczegółowego harmonogramu obejmującego godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy. Ruchomy czas pracy może być ustalony między innymi na wniosek pracownika, który z ważnych przyczyn chce rozpoczynać pracę nie o określonej godzinie lecz w przedziale godzin, na przykład między 7:00 a 8:00. W takiej sytuacji pracodawca powinien jedynie wskazać ilość godzin do przepracowania, na przykład w jednym dniu 12, a w drugim 8. Pracownik objęty ruchomym czasem pracy może bowiem zacząć pracę w wyznaczonym przedziale czasu pracy, ale musi wiedzieć, ile godzin do przepracowania ma w danym dniu. Dlatego też harmonogram czasu pracy powinien zostać również dla niego sporządzony, ale powinien zawierać jedynie ilość godzin.
Czy możliwa jest zmiana harmonogramu?
Z przepisów prawa pracy nie wynika czy i w jaki sposób pracodawca może zmieniać ustalony wcześniej i przekazany do podpisu pracownikowi harmonogram czasu pracy. Ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2013 roku w sprawie modyfikacji rozkładów czasu pracy wynika, że zmiany w rozkładach czasu pracy są dopuszczalne z przyczyn obiektywnych. Zasady modyfikacji harmonogramu czasu pracy powinny zostać zawarte w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy. Należy w nim określić w jakim terminie pracownik powinien zostać powiadomiony o zmianie harmonogramu i w jaki sposób. Zdaniem PIP zmiany harmonogramu są dopuszczalne w sytuacjach, których nie dało się przewidzieć w momencie jego ustalania, np. nieobecności pracowników spowodowane chorobą czy opieką nad dzieckiem, o ile warunki zmiany harmonogramu są zawarte w obowiązujących w zakładzie pracy przepisach wewnątrzzakładowych. Nie jest dopuszczalna zmiana harmonogramu pod nieobecność pracownika, np. w sytuacji, gdy miał zaplanowane 12 godzin od poniedziałku do piątku i w tym czasie zachorował – z miesięcznego limitu godzin za czas choroby należy mu odliczyć tyle godzin, ile miał zaplanowane. Chorujący pracownik, mimo że nie świadczy pracy, swój zaplanowany w harmonogramie czas pracy ma wliczany do czasu pracy. W równoważnym czasie pracy będzie to nawet 12 godzin dziennie. Tę samą zasadę należy stosować w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego. Wówczas z puli godzin urlopu wypoczynkowego należy odjąć taką ilość godzin, jaka była zaplanowana w harmonogramie.
Grafik pracy
Każda osoba, która miała okazję sporządzać grafik pracowniczy wie, jak ciężkie i wymagające może to być zadanie. Dobrze stworzony harmonogram czasu pracy jest fundamentem sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a w wielu przypadkach przepisy prawa pracy wręcz nakazują jego przygotowanie. Zadanie stworzenia grafiku jest tak trudne, ponieważ trzeba w nim uwzględnić wiele czynników i sytuacji.
Mogłoby się wydawać, że sporządzenie grafiku nie powinno być takie trudne. Tymczasem pracodawcy muszą przestrzegać licznych przepisów i pamiętać o wielu sprawach w czasie jego układania. Wbrew pozorom nawet w małych zespołach ilość zmiennych jest tak duża, że planowanie czasu pracy może być problematyczne. W takim razie, jak powinien wyglądać harmonogram pracy i co musi zawierać? Przybliżmy temat układania grafiku.
Czym jest grafik czasu pracy?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli tego czym jest grafik czasu pracy? Dokument nazywany także harmonogramem pracy jest w zasadzie rozplanowaniem dni i godzin pracy dla wszystkich pracowników przedsiębiorstwa lub konkretnych zespołów.
Grafik pracy należy ułożyć w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby przedsiębiorstwa dotyczące utrzymania ciągłości pracy i sprawnego funkcjonowania. Równocześnie grafik powinien spełniać wszystkie zasady czasu pracy pracownika zawarte w Kodeksie pracy. Dzięki dobrze sporządzonemu harmonogramowi zagwarantuje się zgodne z prawem funkcjonowanie firmy.
Zgodnie z art. 129 § 3 Kodeksu pracy należy przekazać pracownikom harmonogram czasu pracy najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy w danym okresie. Grafik powinien zostać przekazany w formie pisemnej lub elektronicznej. W praktyce często wprowadza się zmiany w grafiku odpowiadające zmieniającej się sytuacji i nagłym potrzebom przedsiębiorstwa. Jednak nie w każdym przypadku jest to dozwolone.
Nie wszyscy pracodawcy muszą sporządzać grafik pracowniczy. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, w których wszyscy pracownicy pracują w takich samych godzinach, czyli występuje tzw. sztywny czas pracy.
Obowiązek nie występuje również, gdy: rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy lub umowy o pracę;
pracownik świadczy pracę w zadaniowym systemie pracy;
pracownika na jego wniosek dotyczy ruchomy system pracy;
pracownika na jego pisemny wniosek dotyczy indywidualny rozkład czasu pracy.
Grafik pracy – jak go stworzyć i co powinien zawierać?
Osoba odpowiedzialna za stworzenie grafiku, czyli harmonogramu pracy w zakładzie musi uwzględnić w nim wiele czynników określonych przepisami prawa. Zanim zacznie się tworzyć grafik pracy należy dobrze zapoznać się ze wszystkimi wymogami prawnymi.
Planując harmonogram pracy należy wziąć pod uwagę: system czasu pracy obowiązujący w firmie;
wymiar czasu pracy, każdego z pracowników;
obowiązującą dobę pracowniczą;
obowiązujące odpoczynki dobowe;
obowiązujące odpoczynki tygodniowe;
5-dniowy tydzień pracy;
obowiązek zagwarantowania wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie;
dni wolne od pracy;
urlopy uwzględnione w planie urlopowym.
Planowanie grafiku pracowniczego należy rozpocząć od ustalenia ilości godzin, jakie powinni przepracować poszczególni pracownicy w danym okresie rozliczeniowym. Należy pamiętać, że ze względu na różną ilość dni wolnych w każdym miesiącu liczba godzin będzie się różnić. Jakie czynniki wpływające na grafik musimy wziąć pod uwagę?
Wymiar czasu pracy – pracodawca musi określić, ile godzin pracownicy powinni przepracować w danym okresie rozliczeniowym. W tym celu należy pomnożyć 40 godzin normy tygodniowej przez ilość pełnych tygodni w okresie rozliczeniowym. Następnie do wyniku dodajemy do końca okresu rozliczeniowego pozostałe dni robocze w wymiarze 8 godzin za każdy. Od całości należy odliczyć 8 godzin, za każdy dzień wolny przypadający w innym dniu niż niedziela. Wynik oblicza się proporcjonalnie dla niepełnoetatowców.
Przykład: Maj 2021 – 40 godz. x 4 tyg. + 8 godz. x 1 dni – 8 godz. x 2 święta = 152 godz.
Doba pracownicza – każdy pracownik nie może zacząć pracy wcześniej niż po upływie 24 godzin od rozpoczęcia pracy dnia poprzedniego. W skrócie zatrudniona osoba może zacząć pracę kolejnego dnia najwcześniej o takiej samej godzinie, jak w dniu poprzednim.
Odpoczynki dobowe – zgodnie z art. 132 Kodeksu pracy odpoczynek dobowy musi wynieść co najmniej 11 godzin. Tyle musi trwać nieprzerwany odpoczynek pomiędzy kolejnymi dniami pracy. Ten przepis oraz zachowanie doby pracowniczej oznaczają, że pracownik nie może pracować na dobę więcej niż 13 godzin.
Odpoczynki tygodniowe – pracownikom należy się 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku od pracy pomiędzy tygodniami pracy. W pewnych przypadkach można skrócić ten czas do 24 godzin. Np. w sytuacji zmiany pory wykonywania pracy związanej z przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.
5-dniowy tydzień pracy oraz jedna wolna niedziela – planując grafik należy uwzględniać 5-dniowy tydzień pracy, a w razie odstępstw w kolejnym tygodniu pracownikowi należy skrócić tydzień. Jeżeli zatrudniony będzie świadczył pracę przez 6 dni w tygodniu, to w kolejnym powinien wykonywać pracę przez 4 dni. Art. 151 Kodeksu pracy gwarantuje pracownikom wykonującym pracę w niedziele przynajmniej jedną wolną niedzielę w przeciągu czterech tygodni.
urlopy i dni wolne od pracy – harmonogram pracy musi uwzględniać urlopy wydawane zgodnie z planem urlopowym lub wnioskami pracowników. Oczywiście konieczne jest także wzięcie pod uwagę dni ustawowo wolnych, których nie ma wiele w roku, ale muszą być respektowane, chyba że chodzi o pracę dozwoloną w święta.
Układanie grafiku – planowanie efektywnej pracy zespołu
Planowanie grafiku to nie tylko dbanie o zgodność ze wszystkimi przepisami oraz rozkładami czasu pracy poszczególnych pracowników. Przede wszystkim celem dobrze skonstruowanego harmonogramu jest zapewnienie sprawnego działania przedsiębiorstwa.
Grafik pracowniczy musi zapewnić zasoby ludzkie do wykonywania pracy koniecznej dla utrzymania ciągłości funkcjonowania zakładu. W efekcie jego przygotowaniem powinna się zajmować osoba bardzo dobrze znająca specyfikę przedsiębiorstwa, rynku na jakim funkcjonuje czy konkretnego działu. Szczególnie ważne jest to w przypadku handlu. Sklepy notują podwyższony ruch w różnych porach dnia, czy tygodnia. W grafiku należy odpowiednio ująć potrzeby zwiększonego ruchu.
Niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na sezonowe okresy wymagające pracy na większych obrotach. Osoba odpowiedzialna za przygotowanie grafiku powinna na odpowiednie dni i i godziny pracy kierować większe zasoby ludzkie. Celem harmonogramu jest zapewnienie, jak najbardziej efektywnej pracy zespołu. Nie można sobie pozwolić na sytuację, w której zabraknie rąk do pracy w najbardziej potrzebnym momencie.
Warto przed rozpoczęciem prac nad grafikiem ocenić, w jakich dniach i godzinach konieczne będzie zwiększenie obsady sklepu czy działu. Powinno się również pamiętać o odpowiednim rozłożeniu osób funkcyjnych, które w czasie pracy muszą poprowadzić zespół. Czasem drobne przeoczenia w grafiku mogą mieć poważne konsekwencje.
Wzór grafiku pracy
Samodzielne przygotowanie grafiku jest czasochłonne i może przysparzać problemów. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z gotowego wzoru harmonogramu czasu pracy. W sieci można znaleźć liczne publikacje pozwalające na szybkie i sprawne uzupełnienie wszystkich danych.
Darmowy grafik pracy można pobrać między innymi ze strony pakietu Microsoft Office. Popularną formą przygotowania grafiku pracowniczego jest wykonanie go właśnie za pomocą narzędzi pakietu Office. Szczególnie za pomocą arkuszy kalkulacyjnych Excel, które pozwalają między innymi na automatyczne zliczanie godzin, co pomaga w przejrzysty sposób kontrolować zaplanowany czas pracy.
Grafik tygodniowy wzór:
Na rynku można także znaleźć wyspecjalizowane oprogramowanie przeznaczone właśnie do tworzenia harmonogramów czasu pracy. Takie aplikacje znacząco usprawniają planowanie czasu pracy oraz mają wbudowane narzędzia zabezpieczające przed złamaniem przepisów poprzez niedotrzymanie odpoczynków dobowych lub tygodniowych. W tym wypadku jednak potrzebna będzie pewna inwestycja ze strony pracodawcy.
Grafik pracy zmianowej
Charakter wielu przedsiębiorstw wymusza stworzenie harmonogramu pracy zmianowej. Wynika to z faktu, że pory świadczenia usług przez pracownika zmieniają się po upływie określonego czasu. W takim przypadku ułożony grafik powinien obejmować cały okres rozliczeniowy. Najczęściej stosuje się harmonogramy miesięczne lub trzymiesięczne.
Pracodawca musi dostarczyć harmonogram pracy zmianowej pracownikom na 7 dni przed tym jak zacznie on obowiązywać. Ewentualne zmiany czasu pracy są w tym wypadku bardzo ograniczone i nie wolno ich wprowadzać, aby manipulować ilością nadgodzin. Nie wolno redukować ilości nadgodzin przez zmiany w obowiązującym grafiku.
Przykładowy grafik pracy na 2 zmiany:
Rozkład czasu pracy na miesiąc ……………………………….. rok …………………..
Legenda:
I – zmiana ……………….………….
II – zmiana ………………….……….
III – zmiana ……………………..……
N – zmiana nocna ……………..……
Dw – dzień wolny od pracy wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy
Wn – dzień wolny za niedzielę
Wś – dzień wolny za święto
Źródło: https://www.infor.pl/
Rozkład czasu pracy, a harmonogram
Omawiając grafiki pracownicze, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle ważnej różnicy między pojęciami rozkładu czasu pracy i harmonogramu czasu pracy. Bardzo często oba pojęcia są stosowane naprzemiennie, ale jest to błąd.
Rozkład czasu pracy jest de facto systemem, w jakim funkcjonuje dany zakład. Przedsiębiorstwa mogą bowiem pracować w innym systemie niż podstawowy obejmujący 5-dniowy tydzień pracy po 8 godzin dziennie.
Harmonogram czasu pracy jest już szczegółową listą dni oraz godzin, w jakich konkretni pracownicy wykonują swoje obowiązki. To harmonogram nazywa się popularnie grafikiem pracy. Należy pamiętać, że stosuje się go zawsze przy pracy zmianowej, czyli w sytuacji, gdy po upływie określonego czasu zmienia się pora świadczenia usług przez pracownika. Każdy pracownik musi otrzymać harmonogram ściśle określający plan pracy na dany okres rozliczeniowy.
Wiedząc te rzeczy, możecie przystąpić do tworzenia grafiku pracowniczego. Pamiętajcie jednak, aby zwracać uwagę na wszystkie przepisy ujęte w Kodeksie pracy i przepisach prawa pracy.
Grafik pracy Excel
Grafik pracy Excel, z automatycznym liczeniem godzin
Mam dla Ciebie bezpłatny szablon, który:
policzy łączny czas pracy pracownika, na podstawie wprowadzonych godzin,
wyliczy wynagrodzenie, w przypadku wynagrodzenia godzinowego.
Używanie tego pliku jest bardzo proste. Wystarczy, że:
wpiszesz imię i nazwisko pracownika,
wybierzesz miesiąc z listy rozwijanej,
wprowadzisz godziny pracy od-do każdego roboczego dnia.
Szablon automatycznie koloruje soboty, niedziele i święta oraz dostosowuje się do ilości dni w danym miesiącu.
O tym jak łatwo korzystać z mojego budżetu przekonasz się, oglądając poniższy film (czas trwania 1 min.).
Chcesz otrzymywać podobne szablony w przyszłości? Zapisz się na mój newsletter!
Może zainteresuje Cię również kilka artykułów?
키워드에 대한 정보 miesięczny grafik pracy wzór
다음은 Bing에서 miesięczny grafik pracy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 grafik pracy
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
grafik #pracy
YouTube에서 miesięczny grafik pracy wzór 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 grafik pracy | miesięczny grafik pracy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.