Krajowy Fundusz Szkoleniowy Jednoosobową Działalność | Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021 인기 답변 업데이트

당신은 주제를 찾고 있습니까 “krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność – Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Telewizja Police 이(가) 작성한 기사에는 조회수 71회 및 좋아요 1개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021 – krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy w Policach podpisał 62 umowy z przedsiębiorcami, którzy aplikowali o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wsparcie otrzymało wiele firm z powiatu polickiego, m. in.
– MOK Police
– firma PRESTIGE Aneta Trościanko
– usługi Remontowo – Budowlane Piotr Piosicki
Dzięki środkom z KFS przedsiębiorcy otrzymali 80% i 100% dofinansowania do szkoleń, które podniosły kompetencje ich samych i zatrudnionych pracowników .

krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Szkolenia KFS – Krajowy Fundusz Szkoleniowy! – MTConsulting

Ze szkoleń KFS może skorzystać: … * Z Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie może skorzystać osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. O …

+ 더 읽기

Source: mtc.pl

Date Published: 7/11/2022

View: 7433

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – Centrum Edukacji Ekspert

Dofinansowanie na szkolenia i kursy poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest … (z wykluczeniem osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

+ 더 읽기

Source: www.cee.pl

Date Published: 7/15/2022

View: 7724

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – pomoc dla pracodawców

Ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego może skorzystać każdy pracodawca, tj. podmiot spełniający warunki określone w przepisach ustawy o …

+ 여기에 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 11/14/2021

View: 7923

Szkolenia dla Przedsiębiorców – Ogólne informacje nt. KFS

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to wydzielona część (ok. … Czy mogę skorzystać ze środków KFS jeśli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą?

+ 여기에 표시

Source: www.dolnoslascypracodawcy.pl

Date Published: 4/27/2021

View: 230

Krajowy Fundusz Szkoleniowy w roku 2020 – praca.gov.

W obecnej sytuacji prawnej, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mogą korzystać ze środków KFS. Zasady tworzenia i wydatkowania KFS …

+ 여기에 보기

Source: psz.praca.gov.pl

Date Published: 10/24/2022

View: 4886

KFS – Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2022

Skorzystaj z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – w skrócie KFS. … Jeśli zatem prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudniasz przynajmniej …

+ 여기에 더 보기

Source: imperiumszkoleniowe.pl

Date Published: 9/19/2022

View: 3565

KFS – Krajowy Fundusz Szkoleniowy – POLBI

O środki może wystąpić każdy pracodawca, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność …

+ 여기를 클릭

Source: www.polbi.pl

Date Published: 8/5/2021

View: 7206

Poradnik: Jak uzyskać dofinansowanie do szkoleń z funduszy …

Osoby prowadzące Jednoosobową Działalność Gospodarczą zachęcamy do …

+ 여기에 표시

Source: www.compendium.pl

Date Published: 5/13/2021

View: 87

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – Rynek pracy w prawie – ZL

Zgodnie z powyższym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie uzyskają wsparcia z urzędu pracy. Również udziałowiec spółki z …

+ 여기에 더 보기

Source: zielonalinia.gov.pl

Date Published: 6/22/2022

View: 6509

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – Dofinansowanie szkoleń

O dofinansowanie może starać się każdy pracodawca — zarówno prowadzący ogromne przedsiębiorstwo, jak i jednoosobową działalność gospodarczą. Skontaktuj się z …

+ 여기에 더 보기

Source: integral-tech.pl

Date Published: 2/26/2022

View: 8483

주제와 관련된 이미지 krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021
Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021

주제에 대한 기사 평가 krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność

  • Author: Telewizja Police
  • Views: 조회수 71회
  • Likes: 좋아요 1개
  • Date Published: 2021. 5. 28.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=nQJzO6PA1OM

Kto może korzystać z KFS?

Ze szkoleń KFS może skorzystać: Każdy pracodawca (nawet nieposiadający osobowości prawnej), zatrudniający minimum jedną osobę na umowę o pracę. Nie ma znaczenia wymiar etatu i okres, na jaki podpisano umowę o pracę. Każda osoba fizyczna, jeśli zatrudnia, co najmniej jednego pracownika.

Kto może skorzystać z finansowania kosztów szkolenia ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

Ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą skorzystać wszyscy pracodawcy, którzy chcą podnieść kompetencje swoje i/lub pracowników. W rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 Nr 99 poz.

Jak uzyskać dofinansowanie na szkolenia?

Pracodawca, aby uzyskać dofinansowanie musi złożyć wniosek do PUP-u (Powiatowy Urząd Pracy) właściwego dla miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej. Wnioski takie można składać zarówno w urzędzie jak i poprzez sieć Internet (pod warunkiem posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego).

Jak działa KFS?

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)?

Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS.

Jak złożyć wniosek KFS?

Wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne musisz złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.

Jak zdobyć dofinansowanie na kurs z urzędu pracy 2022?

Wystarczy, że zgłosisz się do nas, wybierzesz interesujące Cię szkolenie i złożysz w Twoim Powiatowym Urzędzie Pracy dokumenty, które przygotujemy wraz z Tobą. Możesz starać się o środki KFS, jeśli jesteś pracodawcą, tzn. jeśli bez względu na Twój status, zatrudniasz na umowie o pracę co najmniej jedną osobę.

Jak napisać wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?

Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie szkolenia przez pracodawcę?
  1. wskaż czego dotyczy szkolenie, kurs czy studia na przykład poprzez przytoczenie głównych punktów z programu zajęć (możesz też załączyć program do wniosku),
  2. wskaż we wniosku jakie umiejętności zdobędziesz w trakcie szkolenia, kursu czy studiów,

Jak uzyskać dofinansowanie z KFS?

Dystrybutorem środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego są Powiatowe Urzędy Pracy (PUP). Aby starać się o uzyskanie dofinansowania należy złożyć wniosek we właściwym dla miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej Powiatowym Urzędzie Pracy.

Jak skorzystać z dofinansowania bur?

Aby skorzystać z takiej formy dofinansowania szkoleń, należy zgłosić się do instytucji, która w danym województwie zajmuje się dystrybucją środków na szkolenia (lista firm znajduje się na stronie Bazy Usług Rozwojowych) i złożyć w niej wniosek o dofinansowanie konkretnego szkolenia, które znajduje się w bazie.

Ile można dostac z Unii na otwarcie firmy?

Dotacja z Unii Europejskiej – ile można dostać? Kwota dotacji jest uzależniona od danego programu i organizatora. Zazwyczaj jest to od 40 tys. złotych w górę, czyli więcej aniżeli dotacja z Urzędu Pracy na otwarcie firmy.

Jakie są kursy z urzędu pracy?

na bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy (PUP). Na chętnych czekają m.in. kursy fryzjerskie, komputerowe, florystyczne czy obsługi koparek. Może skorzystać z nich każdy, kto jest bezrobotny i zarejestrowany w PUP.

Czy urząd pracy może sfinansować kurs?

Urząd pracy sfinansuje 80 proc. kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw aż 100 proc. Procenty liczone są od całości poniesionych kosztów, co oznacza, że nie ma potrzeby rozliczania każdego pracownika osobno.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Dotacja wypłacana jest w formie refundacji. W celu jej uzyskania konieczne jest jeszcze złożenie wniosku o wypłatę łącznie z dokumentami, które potwierdzają poniesienie kosztów (faktury). Aby mieć pewność, że środki pieniężne zostaną przyznane, należy spełnić wszystkie obowiązki określone w umowie.

Jakie szkolenia z KFS?

Baza szkoleń dofinansowanych ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz środków na szkolenie osób bezrobotnych przyznawanych przez Urząd Pracy.
  • Ekologia i rolnictwo.
  • Finanse i bankowość
  • Informatyka i telekomunikacja.
  • Inne.
  • Języki.
  • Medycyna i uroda.

Jak zdobyć dofinansowanie z urzędu pracy na szkolenie 2021?

Gdzie uzyskać formularz wniosku o środki z KFS? – Pracodawcy zainteresowani ubieganiem się o środki na dofinansowanie szkoleń z KFS w 2021 roku powinni skontaktować się z powiatowym urzędem pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, aby uzyskać właściwy formularz.

Jak zdobyć dofinansowanie z urzędu pracy na szkolenie 2021?

Gdzie uzyskać formularz wniosku o środki z KFS? – Pracodawcy zainteresowani ubieganiem się o środki na dofinansowanie szkoleń z KFS w 2021 roku powinni skontaktować się z powiatowym urzędem pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, aby uzyskać właściwy formularz.

Jak zorganizować szkolenie ze środków unijnych?

Pracodawca, który chce starać się o dofinansowanie do szkolenia dla swoich pracowników, powinien zgłosić się do powiatowego urzędu pracy i złożyć wniosek w wersji papierowej lub elektroniczny, za pośrednictwem strony praca.gov.pl.

Kiedy można się starać o dofinansowanie z urzędu pracy?

– o dotacje PUP, które są finansowane ze środków unijnych będzie można wnioskować od razu po rejestracji w Urzędzie Pracy. Zasadnicza zmiana dotyczy dotacji finansowanych ze środków krajowych (Fundusz Pracy). W tym przypadku wymagany będzie okres co najmniej 3 miesięcy pozostawania bez zatrudnienia.

Jak zdobyć dofinansowanie na kurs z urzędu pracy 2020?

Zweryfikuj termin składania wniosków, jak i pobierz właściwą dokumentację z strony Powiatowego Urzędu Pracy. Wypełnij wnioski, korzystając z pomocy Compendium CE. Złóż wniosek w PUP, a do 30 dni otrzymasz decyzję o przyznaniu środków z KFS. Zrealizuj szkolenie.

Sprawdź, jak uzyskać dofiansnowanie do nawet 100%?

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy, czyli KFS jest częścią Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie usług rozwojowych oraz kształcenia pracowników i pracodawców. Jego głównym celem jest zwiększenie kompetencji i umiejętności osób na rynku pracy, by potrafili sprostać wciąż zmieniającym się wymaganiom. Program ma skutecznie zapobiegać utracie zatrudnienia oraz pomagać w rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

Kto może skorzystać ze szkoleń KFS?

Ze szkoleń KFS może skorzystać:

Każdy pracodawca (nawet nieposiadający osobowości prawnej), zatrudniający minimum jedną osobę na umowę o pracę. Nie ma znaczenia wymiar etatu i okres, na jaki podpisano umowę o pracę.

Każda osoba fizyczna, jeśli zatrudnia, co najmniej jednego pracownika.

* Z Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie może skorzystać osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

O dofinansowanie ubiegać się mogą zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mikro, małych a nawet dużych przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Środki przekazywane są na kształcenie pracodawców i pracowników – osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Dofinansowanie na szkolenia w Centrum Edukacji Ekspert poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) w 2022 r.

Centrum Edukacji Ekspert – sprawdzony partner

Centrum Edukacji Ekspert jest sprawdzonym partnerem dla firm, ubiegających się o dofinansowanie kursów i szkoleń poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy.

Spełniamy wymogi formalne, konieczne do uzyskania dofinansowania z KFS:

Uzyskaliśmy Certyfikat jakości Usług Szkoleniowo – Rozwojowych SUS 2.0 potwierdzający wysoki standard świadczonych przez nas usług,

Jesteśmy Niepubliczną Placówkę Kształcenia Ustawicznego co uprawnia nas do prowadzenia kursów umożliwiających zdobycie umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Wszystkie oferowane przez nas kursy i szkolenia podlegają dofinansowaniu z KFS.

Jeśli wybrałeś coś z naszej oferty, skontaktuj się z nami – tel. 22 621 18 36, 609020216, 22 831 08 30 lub wypełnij formularz kontaktowy a oddzwonimy do Ciebie.

Od 1 stycznia 2022 r. każdy przedsiębiorca spełniający wymagania stawiane przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy będzie mógł zdobyć dofinansowanie na szkolenia i kursy z KFS. Dofinansowanie z KFS pokrywa od 80% do nawet 100% całkowitej wartości szkolenia i jest dedykowane dla pracowników, którzy potrzebują podniesienia swoich kwalifikacji lub zdobycia nowych kompetencji.

Dofinansowanie na szkolenia i kursy poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest ogólnodostępne i mogą z niego skorzystać firmy, urzędy, fundacje, które prowadzą swoją działalność na terenie Polski (z wykluczeniem osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

Indywidualna kwota przypadająca na uczestnika nie może przekroczyć 300 % przeciętnego wynagrodzenia tj. ok. 15 500 zł (decyzję o wysokości wsparcia podejmuje Powiatowy Urząd Pracy właściwy dla miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej).

Poziom dofinansowania poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy na szkolenia wynosi:

80% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku małego, średniego i dużego przedsiębiorcy,

kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku małego, średniego i dużego przedsiębiorcy, 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy.

Priorytety wydatkowania środków KFS

ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy – do wykorzystania kwota 177. 470.000 zł (80 % puli środków z KFS) :

Wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej. Decyzję o przyznaniu funduszy na dofinansowanie do kursu lub szkolenia podejmują Urzędy Pracy na podstawie oceny i opisu we wniosku oraz kompletu złożonych dokumentów.

Środki rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy – do wykorzystania kwota 44.367.000 zł (20 % puli środków z KFS) – priorytety:

Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.

Zachęcamy do kontaktu – dowiedz się więcej jak zdobyć dofinansowanie na szkolenie ! Zwiększ swoje szanse z nami!

Adresy urzędów pracy: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu.

Informacje do wniosku o dofinansowanie poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy:

Nazwa instytucji szkoleniowej: Centrum Edukacji Ekspert

Centrum Edukacji Ekspert Adres instytucji szkoleniowej: ul. Grażyny 15, lok. 107, 02-548 Warszawa

Nr telefonu: (22) 831-08-30

adres e-mail: [email protected]

NIP: 522-134-24-92

REGON: 369512116

Rodzaj prowadzonej działalności wg PKD/2007/: 85.59.13.2

ul. Grażyny 15, lok. 107, 02-548 Warszawa Nr telefonu: (22) 831-08-30 adres e-mail: [email protected] NIP: 522-134-24-92 REGON: 369512116 Rodzaj prowadzonej działalności wg PKD/2007/: 85.59.13.2 Instytucja wpisana do Ewidencji Szkół i Placówek Niepublicznych pod nr 242/K/01[5].

Widniejemy w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00091/2019.

Instytucja wpisana do Ewidencji Szkół i Placówek Niepublicznych pod nr 242/K/01[5].

Posiadamy Certyfikat jakości usług Krajowej Izby Firm Szkoleniowych SUS 2.0.

SUS 2.0. Wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu – zaświadczenie wydawane jest na podstawie § 22 ust.3 i 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 652).

Zapraszamy do skorzystania z dofinansowania szkoleń Centrum Edukacji Ekspert z KFS. Programy szkoleń i kształtowane umiejętności uczestnika kursu znajdują się w ofercie kursów.

Sprawdź, jak uzyskać dofiansnowanie do nawet 100%?

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy, czyli KFS jest częścią Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie usług rozwojowych oraz kształcenia pracowników i pracodawców. Jego głównym celem jest zwiększenie kompetencji i umiejętności osób na rynku pracy, by potrafili sprostać wciąż zmieniającym się wymaganiom. Program ma skutecznie zapobiegać utracie zatrudnienia oraz pomagać w rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

Kto może skorzystać ze szkoleń KFS?

Ze szkoleń KFS może skorzystać:

Każdy pracodawca (nawet nieposiadający osobowości prawnej), zatrudniający minimum jedną osobę na umowę o pracę. Nie ma znaczenia wymiar etatu i okres, na jaki podpisano umowę o pracę.

Każda osoba fizyczna, jeśli zatrudnia, co najmniej jednego pracownika.

* Z Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie może skorzystać osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

O dofinansowanie ubiegać się mogą zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mikro, małych a nawet dużych przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Środki przekazywane są na kształcenie pracodawców i pracowników – osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Dofinansowanie szkoleń, KFS Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

2019-01-17T00:00:00+02:00

2019-04-21T00:00:00+02:00

Krajowy Fundusz Szkoleniowy, w skrócie KFS, został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na rynku pracy.

Kto może ubiegać się o środki z KFS?

Ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą skorzystać wszyscy pracodawcy, którzy chcą podnieść kompetencje swoje i/lub pracowników. W rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 Nr 99 poz. 1001) pracodawcą jest każda osoba, która zatrudnia co najmniej jednego pracownika – może to być zarówno osoba fizyczna i osoba prawna, jak i jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej (np. stowarzyszenie, fundacja). Warunkiem koniecznym jest zatrudnienie pracownika na pełen lub część etatu; nie ma jednak znaczenia, czy jest to umowa na czas określony czy nieokreślony.

Środki KFS przekazane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa konkurencji UE stanowią pomoc de minimis.

W przypadku mikroprzedsiębiorców ze środków KFS może zostać sfinansowanych 100% kosztów kształcenia ustawicznego, natomiast w przypadku pozostałych firm pracodawca pokrywa 20% kosztów szkolenia. Kwota przyznana na szkolenie dla jednego pracownika nie może przekroczyć w danym roku 300% przeciętnego wynagrodzenia.

Jak ubiegać się o dofinansowanie z KFS?

1. Pracodawca wypełnia wniosek w formie papierowej lub elektronicznej (w tym przypadku wniosek musi posiadać tzw. bezpieczny podpis elektroniczny).

2. Wniosek wraz z załącznikami nr 1, 2 i 3 należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

3. Powiatowy urząd pracy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i udzielenie odpowiedzi.

4. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, z pracodawcą zostaje zawarta umowa.

5. Pracodawca zawiera z pracownikiem umowę określającą prawa i obowiązki stron. Pracownik, który nie ukończył kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę jest obowiązany do zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów. Pracodawca ma natomiast obowiązek zwrócić pobrane na ten cel środki KFS.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Uwaga! Każdy Urząd Pracy posiada odrębne regulacje dotyczące składania wniosków.

Pytania i odpowiedzi

WORTAL

Rejestracja w urzędzie przez internet Kliknij, żeby zarejestrować się jako bezrobotny w powiatowym urzędzie pracy z wykorzystaniem Internetu.

ABC bezrobotnego i poszukującego pracy Znajdziesz tu wszystkie informacje potrzebne osobom bezrobotnym i poszukującym pracy – od możliwości rejestracji w Urzędzie Pracy poprzez prawa i obowiązki oraz możliwości uzyskania pomocy po okoliczności wyrejestrowania.

Poszukiwanie pracy i rekrutacja Kompendium wiedzy na temat poszukiwania pracy – gdzie i jak znaleźć pracę, w jaki sposób stworzyć własną ofertę oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Pośrednictwo pracy Znajdziesz tu informację, czym jest pośrednictwo pracy.

Poradnictwo zawodowe Znajdziesz tu informacje o tym, czym jest poradnictwo zawodowe grupowe i indywidualne, jak przebiega proces poradnictwa oraz kto może skorzystać z tej formy wsparcia.

Formy wsparcia Informacje o usługach urzędu pracy i wspierajacych je instrumentach, służących wsparciu bezrobotnych w powrocie na rynek pracy.

Podnoszenie kwalifikacji Znajdziesz tu informacje dotyczące możliwości uzyskania pomocy przy podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. W każdym przypadku wyszczególniono osoby, które mogą z danej formy pomocy skorzystać oraz sposoby starania się taką pomoc.

Świadczenia pieniężne Znajdują się tu informacje dotyczące możliwości uzyskania pomocy finansowej z urzędu pracy. Każda forma pomocy jest szczegółowo opisana wraz z wykazem osób, których dotyczy oraz opisem sposobów ubiegania się o nią. Znajdują się tu również informacje o tym, kiedy można utracić prawo do pomocy finansowej z urzędu pracy.

Dla niepełnosprawnych Informacje potrzebne niepełnosprawnej osobie bezrobotnej – możliwości uzyskania pomocy, oferty pracy oraz narzędzia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych w ramach wortalu.

Dla cudzoziemców Informacje dla osób, które nie są obywatelami Polski, dotyczące możliwości podjęcia zatrudnienia oraz ich praw. Sekcja ta zawiera również linki do stron, na których znajdują się informacje istotne dla cudzoziemców.

Praca za granicą Informacje dotyczące możliwości zatrudnienia poza granicami kraju – podzielone na informacje dotyczące państw Unii Europejskiej oraz możliwości zatrudnienia w innych krajach. Sekcja ta zawiera również informacje dla obywateli Polski, którzy powracają do kraju po okresie emigracji.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – czym jest i kto może z niego skorzystać?

Fundusz Pracy jest funduszem celowym, finansowanym ze składek odprowadzanych przez pracodawców i przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jego zadaniem jest przede wszystkim aktywizacja osób bezrobotnych oraz merytoryczne wsparcie rynku pracy. Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi element Funduszu Pracy i służy finansowaniu szkoleń zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – b lisko 230 milionów złotych w 2019 roku

Zasoby Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą stanowić dla pracodawców cenną pomoc. Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest regulowany przez przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w szczególności rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 roku w sprawie przyznania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

W 2019 roku na funkcjonowanie Funduszu przeznaczono ponad 228 milionów złotych. Sposób rozdysponowania środków jest uzależniony od tzw. priorytetów, które są określane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przez Radę Rynku Pracy. Obecne priorytety (cele wydatkowania) to wsparcie kształcenia ustawicznego:

w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości;

pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej;

osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;

instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu;

osób po 45 roku życia;

pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej;

osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;

w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy.

Rozdysponowaniem środków zajmują się powiatowe urzędy pracy i to tam powinien zwrócić się każdy pracodawca pragnący uzyskać dofinansowanie do szkoleń pracowniczych.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – k to może uzyskać pomoc?

Ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego może skorzystać każdy pracodawca, tj. podmiot spełniający warunki określone w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawcą jest każdy podmiot, który zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Forma prawna działania pracodawcy nie ma znaczenia – może być to zarówno osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółka

Rodzaj umowy, na której podstawie pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, nie ma znaczenia, podobnie jak wymiar czasu pracy, na jaki pracownik jest zatrudniony.

Na jaki cel można przeznaczyć dofinansowanie?

Zgodnie z przepisami ustawy i rozporządzenia pracodawca może ubiegać się o pokrycie kosztów związanych z:

potrzebami przedsiębiorstwa związanymi z kształceniem ustawicznym;

kursami oraz studiami podyplomowymi;

egzaminami, które umożliwiają zdobycie dyplomów potwierdzających uzyskanie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;

badaniami lekarskimi i psychologicznymi, jeśli badania te są niezbędne do podjęcia nauki lub pracy;

ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, które musi zostać wykupione w związku z podjętą nauką.

Wsparcie udzielane przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest udzielane na zasadach pomocy de minimis.

Wysokość dofinansowania zależy od konkretnych środków, którymi dysponują poszczególne urzędy pracy. Generalną zasadą jest, że aby otrzymać dofinansowanie, pracodawca musi wnieść tzw. wkład własny. Wysokość wkładu własnego odpowiada 20% kosztów kształcenia, zaś pozostałe 80% pokrywane jest przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Wyjątek od tej zasady stanowi dofinansowanie szkoleń na rzecz tzw. mikroprzedsiębiorców (tj. przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 10 pracowników). W ich przypadku Krajowy Fundusz Szkoleniowy może sfinansować 100% kosztów kształcenia, jednakże łączna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia przypadającego w danym roku na jednego uczestnika.

Wniosek w formie papierowej lub elektronicznej

Szczegółowe informacje dotyczące wysokości pomocy, terminów naboru i dokładnych wymogów formalnych znajdują się na stronach internetowych właściwych powiatowych urzędów pracy.

Wniosek o uzyskanie dofinansowania pracodawca może złożyć w formie papierowej lub elektronicznej (w takim przypadku konieczne jest podpisanie wniosku za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego). Wniosek składa się w urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę przedsiębiorcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Urząd pracy powinien rozpatrzyć wniosek w terminie 30 dni.

Jeśli wniosek pracodawcy zostanie zaakceptowany, urząd pracy zawiera z pracodawcą umowę, określającą prawa i obowiązki stron. Pracodawca winien również zawrzeć odrębną umowę z pracownikiem, w której określone zostaną obowiązki pracownika związane z podjęciem kształcenia.

We wniosku o przyznanie dofinansowania pracodawca powinien wskazać:

swoje dane: nazwę pracodawcy, adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności, numer identyfikacji podatkowej, numer REGON oraz oznaczenie PKD, a także informację o liczbie zatrudnionych pracowników, imię i nazwisko osoby wskazanej przez pracodawcę do kontaktów, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej;

działanie, na jakie dofinansowanie ma zostać przeznaczone, liczbę osób, których wydatek dotyczy, formę kształcenia, koszty kształcenia i termin realizacji wskazanych działań;

całkowitą wysokość kosztów kształcenia, wnioskowaną wysokość środków z KFS oraz wysokość wkładu własnego;

uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy oraz obowiązujących priorytetów wydatkowania środków KFS, a w przypadku środków z rezerwy KFS – dodatkowo priorytetów wydatkowania środków rezerwy KFS;

uzasadnienie wyboru realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS wraz z informacjami dotyczącymi realizatora (m.in. nazwa i siedziba, posiadanie certyfikatów jakości, cenę usługi w porównaniu z cenami podobnych usług oferowanych na rynku);

informację o planach dotyczących dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS.

Wniosek powinien również zawierać załączniki wskazane w przepisach rozporządzenia, tj.:

zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis;

informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;

kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;

program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu;

wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.

Sposób wydatkowania środków przez pracodawcę może zostać skontrolowany przez starostę. Jeśli pracownik nie ukończy szkolenia, na które zostało przyznane dofinansowanie, pracodawca będzie zobowiązany do zwrotu uzyskanych z KFS środków.

Szkolenia dla Przedsiębiorców

Skorzystaj z dofinansowania

z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Chciałbyś sprostać wymaganiom dynamicznie zmieniającej się gospodarki?

Poszerzyć swoje kompetencje, a może zainwestować w potencjał kadrowy w swojej firmie?

Zależy Ci na umocnieniu pozycji firmy na konkurencyjnym rynku?

Poświęć chwilę i poznaj wyjątkową szansę na dofinansowanie kosztów przekwalifikowania lub poszerzenia kompetencji swoich lub też zatrudnionych w Twojej firmie pracowników, jaką daje pracodawcom Krajowy Fundusz Szkoleniowy.

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to wydzielona część (ok. 2%) Funduszu Pracy – funduszu celowego przeznaczonego na zapobieganie bezrobociu i ograniczenie jego skutków, tworzonego ze składek pracodawców.

W jakim celu został utworzony KFS?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy powstał, aby zapobiegać utracie przez osoby pracujące zatrudnienia z powodu posiadania kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Przeznaczony jest zatem na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy adresowany jest więc do pracodawców, którzy zamierzają przekwalifikować, zaktualizować, uzupełnić wiedzę i umiejętności swoich pracowników. Inwestycja w potencjał kadrowy powinna poprawić pozycję pracowników, jak i samej firmy na konkurencyjnym rynku pracy.

Kto może ubiegać się o środki KFS?

O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie.

,,Pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika”

Dofinansowanie następuje zatem na wniosek pracodawcy.

Kto może korzystać z kształcenia ustawicznego objętego wsparciem z KFS?

Ze środków KFS korzystają pracownicy zatrudnieni w firmie na umowy o pracę, ale może z nich korzystać również sam pracodawca na takich samych zasadach jak jego pracownicy.

Dodatkowymi, zmieniającymi się co roku kryteriami dla osób starających się o środki na kształcenie ustawiczne w ramach KFS jest m.in. wiek, bowiem każdego roku wyznaczane są różne priorytety wydatkowania środków.

W latach 2014-2015 warunkiem umożliwiającym korzystanie ze środków KFS było posiadanie przez osobę, która ma zostać objęta kształceniem ustawicznym wieku 45+.

Zobacz priorytety

wydatkowania środków w roku 2022

Na co przeznaczane są środki KFS?

Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego są przeznaczane na:

określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego, które będzie można zaspokoić dzięki środkom Krajowego Funduszu Szkoleniowego,

kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,

egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,

badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,

ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Jaką wysokość dofinansowania kształcenia ustawicznego można otrzymać?

100% kosztów kształcenia ustawicznego – mikroprzedsiębiorca,

80% kosztów kształcenia ustawicznego – mały, średni i duży przedsiębiorca

UWAGA! Całość dofinansowania środkami KFS nie może jednak przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Należy również pamiętać, że wsparcie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest pomocą de minimis w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Jak starać się o środki z KFS?

Pracodawca zainteresowany wsparciem powinien złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę, albo miejsce prowadzenia działalności wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego wraz z innymi niezbędnymi dokumentami.

Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich wpływu i w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku pracodawca powinien otrzymać informację o sposobie jego rozpatrzenia.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku urząd pracy w imieniu starosty zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawcy.

Po zawarciu umowy z urzędem na realizację działań w ramach KFS pracodawca zobowiązany jest dokonać wyboru usługodawcy i realizatora kształcenia ustawicznego i poinformować urząd o dokonanym wyborze (w terminie 30 dni od dnia otrzymania środków).

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

Czy mogę skorzystać ze środków KFS jeśli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą?

NIE. O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika nie jest w pracodawcą. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniające pracowników nie mogą wobec tego korzystać ze środków KFS.

Czy mogę skorzystać ze środków z KFS jeśli prowadzę działalność

gospodarczą, ale nie zatrudniam żadnego pracownika na umowę o pracę ?

NIE. Ze wsparcia z KFS nie może skorzystać osoba prowadzącą działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika lub np. zatrudniająca wykonawców na podstawie umowy o dzieło/zlecenia czy też współpracująca wyłącznie ze współmałżonkiem.

O środki może wystąpić tylko pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji i zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.

UWAGA: Nie ma znaczenia na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS, a także czy jest to praca na pełen czy część etatu.

Czy wspólnicy spółki partnerskiej, spółki jawnej,

spółki cywilnej będący pracodawcą mogą ubiegać się o środki z KFS?

NIE. Pracodawcą w tym przypadku jest bezpośrednio spółka. Wspólnik może otrzymać dofinansowanie do szkolenia w ramach KFS tylko w sytuacji, kiedy posiada podpisaną umowę o pracę ze spółką.

Wspólnicy spółki nie są pracodawcą dla pracowników zatrudnionych w spółce, ponieważ jest nim cały podmiot tj. spółka, a wspólnicy działają jedynie w imieniu tego podmiotu.

Czy prezes spółki z o.o. może ubiegać się o środki

na organizację szkolenia dla siebie w ramach KFS?

TAK. Jednak tylko wtedy, gdy ma podpisaną umowę o pracę ze spółką z o.o. Akt powołania prezesa nie jest wystarczający do otrzymania dofinansowania.

W jakich formach możliwa jest realizacja kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy?

Finansowanie kształcenia ustawicznego oznacza, że środki KFS można przeznaczyć na:

kwalifikacyjny kurs zawodowy

kurs umiejętności zawodowych

kurs kompetencji ogólnych

turnus dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników

kursy inne niż wymienione powyżej, które będą umożliwiać uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji

Jakie szkolenia mogą zostać dofinansowane?

Każde szkolenie, o ile pracodawca uzna je za potrzebne. To na pracodawcy spoczywa obowiązek właściwego uzasadnienia szkolenia w nawiązaniu do zajmowanego/obejmowanego stanowiska pracy. Pracodawca sam wybiera do tego firmę szkoleniową, mając na uwadze, aby wydatki były celowe i oszczędne.

Jakie wydatki są kosztami kwalifikowalnymi z KFS?

Należy pamiętać, że kwalifikowalny jest jedynie koszt samego szkolenia. Nie można się ubiegać o środki z KFS na potrzeby refundacji kosztów dojazdu na szkolenie, cateringu, noclegu, zakupu książek. Dofinansowaniu podlega jedynie usługa szkoleniowa.

Czy na jednego pracownika może przypadać więcej niż jedna forma kształcenia ustawicznego?

Do wysokości ustalonego limitu (całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika) pracodawca może otrzymać środki KFS na kilka form podnoszenia kwalifikacji przez jednego pracownika.

Czy kształcenie z otrzymanych środków KFS musi obowiązkowo

rozpocząć się w roku, w którym środki te zostały przyznane?

TAK. Środki KFS przyznawane są na dany rok budżetowy. Oznacza to, że działania o których sfinansowanie występowano, muszą zostać rozpoczęte w roku, na który zostały przyznane środki. O sfinansowanie szkoleń czy egzaminów, które planowane są na rok przyszły, należy wystąpić z wnioskiem w przyszłym roku.

Czy ze środków KFS może być sfinansowane szkolenie, które rozpoczęło się

wcześniej niż została zawarta umowa między urzędem pracy a pracodawcą?

NIE. Przepisy nie regulują bezpośrednio kwestii finansowania ze środków KFS kształcenia, które już się rozpoczęło przez zawarciem umowy między starostą i pracodawcą (czy nawet przed złożeniem wniosku przez pracodawcę). Należy jednak przyjąć, że pracodawca może złożyć wniosek o sfinansowanie jeszcze nie rozpoczętej formy kształcenia ustawicznego.

Czy można sfinansować kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy,

które się zakończyło przed dniem złożenia wniosku i podpisaniem umowy?

NIE. Niemożliwe jest finansowanie z KFS kształcenia ustawicznego w przypadku, gdy zostało już ono zakończone. Umowa pomiędzy pracodawcą a uczestnikiem określająca prawa i obowiązki stron, którą pracodawca ma obowiązek zawrzeć, byłaby w takiej sytuacji umową bezprzedmiotową.

Czy szkolenie/ studia podyplomowe mogą trwać dłużej

niż rok i odbywać się na przełomie roku?

TAK. Przekazywane pracodawcom przez urzędy pracy środki w ramach limitów przyznanych na dany rok budżetowy na zadania realizowane w ramach KFS w danym roku powinny być wydatkowane w tym roku, na który zostały przyznane.

W przypadku form kształcenia ustawicznego obejmujących więcej niż jeden rok, środki mogą być przekazywane w transzach, w okresie obejmującym kilka lat. Wówczas terminy przekazywania środków KFS powinny być zgodne z harmonogramem ustalonym przez strony i zawartym w umowie podpisywanej przez starostę i pracodawcę. Daty przekazywania transz środków powinny być tak dostosowane, aby płatności wynikające z faktur za szkolenia/ studia podyplomowe trwające dłużej niż 1 rok bądź odbywające się na przełomie roku, mogły być dokonane w danym roku, w ramach ustalonego na ten rok limitu środków na finansowanie zadań w ramach KFS.

W sytuacji, gdy instytucja oferująca kształcenie ustawiczne wymaga jednorazowej płatności i jest ona dokonywana przez pracodawcę w pierwszym roku działań szkoleniowych, starosta może przekazać pracodawcy w tym roku całą należność za kształcenie trwające na przełomie dwóch lat, zgodnie z ustalonym przez strony umowy harmonogramem płatności, w ramach limitu KFS ustalonego dla starosty na pierwszy rok działań szkoleniowych.

W przypadku gdy pracodawca dokonuje płatności instytucji szkoleniowej (całość lub część ogólnej kwoty zapisanej w umowie) w następnym roku, starosta przekazuje pracodawcy środki w ramach limitu środków KFS przyznanego na rok następny.

Jak wygląda realizacja kształcenia ustawicznego w postaci studiów podyplomowych?

Dopuszczalne jest finansowanie studiów podyplomowych zarówno z góry, za cały cykl kształcenia, jak i ratalnie, za dany semestr (sposób płatności powinien zostać określony w umowie). Wybór zależy m.in. od zasad przyjętych przez uczelnię. Powiatowy Urząd Pracy może również zasugerować pracodawcy swoje preferencje w tej kwestii (np. zasugerować płatności semestralne lub w przypadku płatności jednorazowej składanie semestralnych oświadczeń, że pracownik nadal studiuje).

Czy pracodawca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych funduszy w sytuacji,

w której dana forma kształcenia nie może być zrealizowana w danym roku

kalendarzowym z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy?

TAK. Środki KFS, przyznane zostają na działania realizowane w konkretnym roku budżetowym. Jeżeli forma kształcenia, na którą pracodawca otrzymał środki nie rozpoczęła się w roku, na który została przyznana, środki te powinny zostać zwrócone do Powiatowego Urzędu Pracy. Nie zachodzi jednak potrzeba rozwiązania zawartej umowy, a jedynie jej aneksowania w części dotyczącej ponownego przekazania środków, o ile umowa nie zawiera takich postanowień.

Jak należy postąpić w przypadku, gdy z przekazanych środków zostanie

wolna kwota niewykorzystana na realizację zaplanowanych szkoleń?

Jeśli po zrealizowaniu przez pracodawcę wszystkich przewidzianych umową działań pozostaną niewykorzystane środki KFS, pracodawca powinien zwrócić je do Powiatowego Urzędu Pracy. Zasady zwrotu niewykorzystanych środków powinny zostać zawarte w umowie o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS, jaką podpisuje pracodawca i starosta.

Jaka wygląda procedura otrzymania środków KFS?

a) Złożenie wniosku. Wniosek należy złożyć do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, albo miejsce prowadzenia działalności Powiatowego Urzędu Pracy

Pracodawca do wniosku zobowiązany jest dołączyć:

formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis

wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie

w przypadku spółek – statut, umowę spółki

Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich wpływu i w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku pracodawca powinien otrzymać informację o sposobie jego rozpatrzenia.

b) Podpisanie umowy. Dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego ze środków KFS następuje na podstawie umowy zawartej ze starostą, która określa szczegółowo warunki wsparcia oraz obowiązki stron.

Po zawarciu umowy z urzędem na realizację działań w ramach KFS pracodawca zobowiązany jest dokonać wyboru usługodawcy i realizatora kształcenia ustawicznego i poinformować urząd o dokonanym wyborze (termin realizacji: nie później niż 30 dni od dnia otrzymania środków).

UWAGA: Pracodawca ma obowiązek podpisać z pracownikiem umowę określającą prawa i obowiązki stron w zakresie zasad zwrotu środków w przypadku nieukończenia przez pracownika kształcenia ustawicznego. Należy pamiętać, że nieukończenie kształcenia ustawicznego finansowanego z KFS skutkuje dla pracodawcy koniecznością zwrotu otrzymanych środków.

c) Rozliczenie środków. Pracodawca zobowiązany jest w ciągu 14 dni od dnia zakończenia kształcenia ustawicznego przedstawić rozliczenie otrzymanych środków KFS poprzez m.in.: złożenie uwierzytelnionych za zgodność z oryginałem, czytelnym podpisem przez osobę reprezentującą pracodawcę, kopii faktur, potwierdzających wydatkowanie otrzymanego dofinansowania i wkładu własnego (jeśli dotyczy) ujętego w rozliczeniu wraz z dowodem uregulowania należności.

Faktury powinny zawierać wyszczególnienie dokładnego zakresu działania objętego kształceniem ustawicznym.

d) Zwrot środków. Pracodawca zwraca środki z KFS wraz z odsetkami w wysokości ustawowej naliczonymi od dnia otrzymania dofinansowania, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Urzędu Pracy w przypadku:

nieukończenia kształcenia ustawicznego przez uczestnika z uwzględnieniem powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy – Kodeks Pracy-rozwiązanie przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika,

rozwiązania przez pracodawcę z pracownikiem umowy o pracę w trakcie trwania kształcenia ustawicznego,

nieukończenia kształcenia ustawicznego pracownika lub pracodawcę,

wydatkowania środków KFS niezgodnie z przeznaczeniem tj. na działania o innym zakresie, adresowane do innych grup lub innej liczby osób, realizowane w innym terminie niż wskazany we wniosku załączonym do umowy,

zamknięcia lub zawieszenia działalności gospodarczej przez pracodawcę,

złożenia niezgodnych z prawdą informacji, zaświadczeń lub oświadczeń w zakresie, o których mowa w art. 37 ust. 1 i 2 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Jakie są najczęstsze nieprawidłowości wymagające wyjaśnień/uzupełnienia wniosku?

uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego przedstawione w sposób ogólny, bez wyraźnego związku ze stanowiskiem pracy osoby, która ma być objęta wsparciem w ramach realizowanych działań,

nieprawidłowo wyliczony wkład własny pracodawcy,

nieadekwatna do ceny rynkowej wartość szkolenia,

brak złożonego podpisu przez pracodawcę lub osobę reprezentującą pracodawcę na wniosku i/lub wymaganych dokumentach,

złożenie wniosku przez osobę, która nie posiada umocowania do tej czynności,

brak wymaganych załączników, najczęściej: statutu, umowy spółki, zaświadczeń.

Zobacz Rekomendacje Konfederacji Lewiatan

zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

KFS – Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2022 – Warszawa, Kraków, Gdańsk

Możliwe dofinansowanie na szkolenia pracowników w kwocie około 16 000 zł/pracownik!

Łącznie do zagospodarowania ponad 224 milionów złotych. Nabory już ruszają! Uzyskaj dofinansowanie szkoleń w wysokości nawet 100% wartości.

Chciałbyś podnieść swoje umiejętności zawodowe, polepszyć swoje kompetencje korzystając ze szkoleń komputerowych (i innych), ale aktualnie nie posiadasz odpowiednich środków, a Twojemu pracodawcy skończył się budżet na szkolenia. Nie martw się, nic straconego.

Skorzystaj z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – w skrócie KFS.

Krajowy Fundusz szkoleniowy istnieje do 2014 roku i jest regulowany przez przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w szczególności rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 roku, w sprawie przyznania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Bardzo istotne z perspektywy aplikowania o środki jest fakt, że nie jest to całkowicie nowy program. Funkcjonuje z nami już prawie 8 lat i zdążyliśmy poznać jego meandry i skutecznie zdobywać środki dla naszych klientów.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, związane z Krajowym Funduszem Szkoleniowym.

Co to jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest to wydzielona cześć Funduszu Pracy, przeznaczona na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Celem utworzenia KFS jest podnoszenie kwalifikacji pracowników a co za tym idzie, zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące, które nie posiadają odpowiednich kompetencji.

Jak mogę wykorzystać środki, które otrzymam z KFS?

Środki otrzymane z KFS, można wykorzystać na dowolne szkolenie zarówno z oferty Imperium , jak i innych firm (w jednym wniosku możesz uwzględnić szkolenia różnych dostawców). Dofinansowanie niestety nie obejmuje szkoleń e-learningowych.

Nasza oferta jest bardzo szeroka. Posiadamy szkolenia z pakietu Office, programów dostępnych w Microsoft 365, szkolenia z obsługi programów graficznych, szkolenia z programowania i wiele innych dostępnych na naszej stronie – https://imperiumszkoleniowe.pl//

Kto może ubiegać się o środki z KFS?

Dofinansowanie przysługuje na każdego pracownika. Należy tutaj pamiętać, że przez pracownika rozumiemy każdą osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę.

Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS, a także, czy jest to praca na pełen czy część etatu. Ponadto – pracodawca jako osoba pracująca może skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich samych zasadach jak jego pracownicy. Jeśli zatem prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudniasz przynajmniej jedną osobę – możesz otrzymać dofinansowanie szkoleń zarówno dla pracownika jak i dla siebie.

Na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy, mogą być przyznane środki z KFS na sfinansowanie kosztów, kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, w wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw* w wysokości 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jedną osobę, co w praktyce oznacza kwotę około 16 000 zł rocznie.

* Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników,

a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln. EUR, zgodnie

z załącznikiem nr I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3).

Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis – jest to taki rodzaj wsparcia dla przedsiębiorców, które nie narusza konkurencji na rynku. Wartość pomocy de minimis nie może przekroczyć 200 tysięcy euro w przeciągu 3 lat.

Jak ubiegać się o dofinansowanie z KFS ?

Jak wygląda złożenie wniosku KFS razem z Imperium Szkoleniowym?

Wychodzimy naprzeciw Państwu i pomagamy, w uzyskaniu dofinansowania. Wypełniamy w Państwa imieniu wniosek o dofinansowanie. Pomagamy złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy. Wspieramy, w wyjaśnieniu wszystkich kwestii spornych.

Każdy przypadek dofinansowania z KFS jest trochę inny, dlatego jeśli chcesz poznać możliwości współpracy przy dofinansowaniu szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – skontaktuj się z nami.

Po przeanalizowaniu sytuacji Twojej firmy pomożemy przygotować i złożyć wniosek do odpowiedniego Urzędu Pracy. W przypadku realizacji szkoleń wyłącznie z oferty Imperium Szkoleniowego pomoc w przygotowaniu, złożeniu, rozliczenia wniosku jest bezpłatna. Jeśli chcesz z naszą pomocą przygotować wniosek zawierający również szkolenia innych dostawców – skontaktuj się z nami w celu ustalenia warunków współpracy.

Jakie dokumenty musi złożyć pracodawca ubiegając się o środki z KFS?

Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego składa w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę firmy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej zawierający m.in.:

dane pracodawcy: nazwa pracodawcy, adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności, numer identyfikacji podatkowej NIP, numer identyfikacyjny REGON, oznaczenie przeważającego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej według PKD, informację o liczbie zatrudnionych pracowników, imię i nazwisko osoby wskazanej przez pracodawcę do kontaktów, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej;

działania do sfinansowania z udziałem KFS, liczbę osób, których wydatek dotyczy

całkowitą wysokość wydatków, która będzie poniesiona na działania związane

z kształceniem ustawicznym, wnioskowana wysokość środków z KFS oraz wysokość wkładu własnego wnoszonego przez pracodawcę;

z kształceniem ustawicznym, wnioskowana wysokość środków z KFS oraz wysokość wkładu własnego wnoszonego przez pracodawcę; uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy.

Jaka jest procedura rozpatrywania wniosku o dofinansowanie kształcenia ustawicznego?

Starosta rozpatruje wnioski pracodawców zgodnie z kolejnością ich wpływu. W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku informuje pracodawcę o sposobie jego rozpatrzenia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku – podpisuje umowy z pracodawcami, prowadzi obsługę umów i kontroluje ich realizację.

W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku pracodawcy, starosta uzasadnia odmowę. Jeśli wniosek pracodawcy jest nieprawidłowo wypełniony lub niekompletny starosta wyznacza pracodawcy co najmniej 7-dniowy termin na uzupełnienie wniosku.

Nabory KFS w 2022 roku

Łączna kwota przeznaczona na wydatkowanie środków, w ramach KFS w 2022 roku to ponad 224 mln. zł. Poniżej znajdziecie Państwo aktualne informacje na temat naborów wniosków w poszczególnych województwach:

Podsumowanie

Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wsparcie finansowe dla firm z całej Polski, szczególnie dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw, które nie zawsze mogą sobie pozwolić, na przeznaczenie środków z budżetu na szkolenia.

Co roku korzysta z niego tysiące przedsiębiorstw. W tym, kwota dofinansowania to ponad 224 mln. zł.

Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy, daje możliwość poprawy pozycji firmy jak i pracowników, na konkurencyjnym rynku pracy.

Informujemy, że inną z możliwości otrzymania dofinansowania jest skorzystanie z Bazy Usług Rozwojowych, dzięki której Twój pracodawca może wysłać pracownika na szkolenie i pokryć jedynie 20% kwoty kursu – więcej informacji na ten temat uzyskasz tutaj – https://imperiumszkoleniowe.pl/dofinansowanie-szkolen/ .

W przypadku chęci uzyskania dofinansowania bądź pytań zapraszamy do kontaktu poprzez nasz formularz – https://imperiumszkoleniowe.pl/kontakt/

KFS – Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) udziela środków na dofinansowanie szkoleń pracowników i pracodawców

Wnioski należy kierować do Powiatowych Urzędów Pracy – PUP. W Planie Funduszu Pracy na rok 2022 na wydatki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczono kwotę 224 081 tys. zł. Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) oraz szczegółowe informacje o wysokości środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2022 rok i zasadach ich podziału na stronie internetowej MRiPS | Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – Złóż wniosek we właściwym urzędzie

Wsparcie szkoleń przyczyniających się do podniesienia kompetencji zawodowych

Dofinansowanie na poziomie od 80% do 100% całkowitej wartości szkolenia

Wnioski przyjmują i rozpatrują Powiatowe Urzędy Pracy Korzystając z oferty naszych szkoleń możesz uzyskać dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Do kogo kierowane jest wsparcie z KFS? Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS 2022) mają na celu wspieranie inwestycji w kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy. O środki może wystąpić każdy pracodawca , czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.

, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, współpracujący wyłącznie ze współmałżonkiem, zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło. Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2022 – priorytety wydatkowania środków

I. Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy czyli do wykorzystania kwota 177 470 tys. zł wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej, wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych, wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych, wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS, wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych, wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej. II. Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy czyli do wykorzystania kwota 44 367 tys. zł wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia, wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.

KFS 2022 – składanie wniosków o przyznanie środków

Pracodawca składa wniosek o przyznanie środków z KFS (Krajowy Fundusz Szkoleniowy) na kształcenie ustawiczne do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia przez niego działalności.

Gdzie uzyskać formularz wniosku o środki z KFS? – Pracodawcy zainteresowani ubieganiem się o środki na dofinansowanie szkoleń z KFS w 2021 roku powinni skontaktować się z powiatowym urzędem pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, aby uzyskać właściwy formularz. Wnioski należy składać zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP – Powiatowy Urząd Pracy.

Zasady składania wniosków do WUP i ich wzory – Uwaga! Każdy Urząd Pracy stosuje własne, odrębne zasady dotyczące składania wniosków i ich wzory. Przed złożeniem wniosku zaleca się sprawdzenie dostępność środków z KFS w Powiatowym Urzędzie Pracy. Jak można starać się o dofinansowanie kształcenia ustawicznego z KFS? Zobacz również | ➡️ szczegółowe wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

KFS 2022 – Krajowy Fundusz Szkoleniowy, przeznaczenie środków – Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego KFS (2022) pracodawca może przeznaczyć na:

doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych, które można będzie zaspokoić dzięki środkom KFS, kursy i studia podyplomowe oraz egzaminy w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, badania lekarskie i psychologiczne, jeśli okażą się niezbędne, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.

Barometr zawodów – Prognoza zapotrzebowania na pracowników, zawody deficytowe

Jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach z podziałem trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe jest prezentowana w „Barometrze zawodów”.

Badanie jest przeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Koordynatorem krajowym jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Na poziomie wojewódzkim Barometr zawodów koordynowany jest przez wojewódzkie urzędy pracy.

Szczegóły na stronie

Wysokość udzielanego wsparcia dla przedsiębiorców – Pracodawca może otrzymać środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie szkoleń podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w wysokości:

80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,

100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

KFS czyli instrument polityki rynku pracy – Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) powstał ze środków Funduszu Pracy w celu wsparcia kształcenia ustawicznego pracowników podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. W szkoleniach mogą brać udział również pracodawcy i właściciele firm.

Wiedza, nowe umiejętności i kompetencje – Krajowy Fundusz Szkoleniowy – KFS jest instrumentem polityki rynku pracy wspierającym osoby pracujące w aktualizowaniu lub nabywaniu nowych kompetencji i pomagającym w dostosowaniu się do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki i zmian zachodzących na rynku pracy.

Zwiększenie potencjału kadrowego dzięki KFS – Celem utworzenia KFS jest również zapobieżenie utraty zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu braku właściwych kompetencji, braku wiedzy zawodowej lub jej nieadekwatności. Inwestycja w kadry, zwiększenie potencjału kadrowego, to możliwość podniesienia pozycji rynkowej firmy oraz samych pracowników na rynku pracy.

Wybierz z oferty edukacyjnej Polbi interesujące Cię szkolenie i ubiegaj się o wsparcie finansowania z KFS.

WYKORZYSTAJ ŚRODKI KFS! POLBI – NASZA OFERTA SZKOLENIOWA Polecamy możliwość wykorzystania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na kursy dla przyszłych księgowych i pracowników działów kadrowo-płacowych organizowane przez Polbi. KURS KSIĘGOWOŚCI – Rachunkowość od podstaw do samodzielnego księgowego. KURS KADROWO-PŁACOWY – Kadry i Płace od podstaw do specjalisty. ADMINISTRACJA – Warsztaty i szkolenia dla administracji i samorządów. KPA – postępowanie administracyjne, RODO – ochrona danych osobowych, informacje niejawne, obieg dokumentów. EXCEL – Kursy praktycznego zastosowanie arkusza kalkulacyjnego w działach księgowości, finansowych i pokrewnych – optymalizacja funkcji arkusza kalkulacyjnego. FARMACJA – Specjalistyczne szkolenia dla firm z branży farmaceutycznej i hurtowni leków. Obrót produktami leczniczymi, zarządzanie, systemy jakości, nadzór, dokumentacja i kontrola. OCHRONA ZDROWIA – Szkolenia dla podmiotów opieki zdrowotnej, placówek leczniczych, szpitali, przychodni. Dokumentacja medyczna, statystyka, ochrona danych osobowych i medycznych pacjentów. PODATKI (PIT, CIT, VAT) – Na szkoleniach wyjaśniamy wątpliwości związane z rozliczeniami podatkowymi z zakresu podatków dochodowych (CIT i PIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT). PRAWO PRACY, ZUS – Szkolenia dotyczące kodeksu pracy oraz tematyka ubezpieczeń społecznych i składek ZUS, zasiłków, program Płatnik. ŚRODKI TRWAŁE – Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w praktyce. Kompleksowe szkolenia od podstaw. Inwentaryzacja, ewidencja, wycena i amortyzacja majątku trwałego.

Do pobrania

Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2022 | Dokument PDF

Plan wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2022 | Dokument PDF

Wykaz aktów prawnych

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Rozdział 14 – Instrumenty dotyczące rozwoju zasobów ludzkich: art. 69a, 69b i art. 70). Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

OBJAŚNIENIA

Pracodawca – jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika.

Pracownik – osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Mikroprzedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Mały przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Średni przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Przeciętne wynagrodzenie – obowiązujące w dniu podpisania umowy o finansowanie działań w ramach KFS, przeciętne wynagrodzenie w poprzednim kwartale.

Liczba zatrudnionych – Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty. Przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, dodatkowych urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowych urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. W przypadku przedsiębiorcy działającego krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie oszacowuje się na podstawie danych za ostatni okres, udokumentowany przez przedsiębiorcę.

Kurs – pozaszkolne zajęcia zaplanowane i zrealizowane przez instytucję szkoleniową w określonym czasie, według ustalonego programu. Kurs ma na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych potrzeb do wykonywania pracy. Środki z KFS nie są przeznaczone na finansowanie szkoleń wewnątrzzakładowych.

Instytucja szkoleniowa – podmiot któremu Pracodawca zleci lub powierzy przeprowadzenie kursu, egzaminu lub kształcenia. Urząd pracy wybór instytucji szkoleniowych i programów kształcenia pozostawia pracodawcy, który wnioskuje o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

Wniosek o przyznanie środków z KFS – pracodawca musi złożyć wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.

Pomocy de minimis – należy przez to rozumieć pomoc publiczną, której ogólna kwota przyznana dowolnemu podmiotowi gospodarczemu nie przekracza 200 tys. euro lub 100 tys. euro w sektorze transportu drogowego, w okresie trzech kolejnych lat podatkowych. Pułapy te stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis. Zasadę tę stosuje się do pomocy przyznawanej podmiotom gospodarczym we wszystkich sektorach, z wyjątkiem: rybołówstwa i akwakultury (objętych rozporządzeniem Rady (WE) nr 104/2000); produkcji podstawowej produktów rolnych; przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych w następujących przypadkach: wysokość pomocy ustalana jest na podstawie ceny lub ilości takich produktów nabytych od producentów podstawowych lub wprowadzonych na rynek przez przedsiębiorstwa objęte pomocą; działalności związanej z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich; pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-04-04

W tym roku grupa beneficjentów, którzy mogą podnieść kwalifikacje zawodowe ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego została rozszerzona, a ubiegłoroczne ograniczenie dotyczące finansowania kształcenia osób po 45. roku życia przestało obowiązywać.

Ze środków Funduszu mogą korzystać pracownicy, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Nie został wskazany minimalny okres trwania umowy przed ubieganiem się o środki oraz minimalny czas zatrudnienia na umowę czasową. Ważne, aby osoba zatrudniona na czas określony odbywająca naukę była zatrudniona przez cały okres trwania formy kształcenia. Ze szkoleń mogą korzystać również pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Sam warunek umowy o pracę jednak nie wystarczy. Dofinansowanie kształcenia dostępne jest jedynie dla osób faktycznie świadczących pracę, co oznacza, że pracownicy korzystający z urlopów rodzicielskich nie uzyskają wsparcia. Szkolenie nie zostanie sfinansowane również dla zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

W ramach funduszy KFS swoje kompetencje mogą podnosić także pracodawcy, czyli jednostki organizacyjne, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika na umowę o pracę – nie ma znaczenia czy jest to umowa na czas określony lub nieokreślony oraz wymiar czasu pracy.

Zgodnie z powyższym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie uzyskają wsparcia z urzędu pracy. Również udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest pracodawcą – to spółka zatrudnia pracowników, więc nie uzyska środków na swoje kształcenie.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółek cywilnej i jawnej. Jeśli zatrudniają one przynajmniej jednego pracownika, wspólnicy mogą korzystać ze środków KFS, nawet jeśli sami nie są w niej zatrudnieni.

Na jakie formy podniesienia kwalifikacji urząd przyzna wsparcie

W ramach środków z KFS pracodawca może ubiegać się o sfinansowanie szkolenia, kursu lub studiów podyplomowych, które w danym momencie uzna za potrzebne, i nie muszą one być z obszaru przeważającego w działalności firmy. Jeśli pracodawca uzasadni konieczność odbycia szkolenia, np. z zakresu motywowania do pracy bądź wypalenia zawodowego, może uzyskać środki z urzędu pracy.

Koszty szkolenia

Urząd pracy sfinansuje 80 proc. kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw aż 100 proc. Procenty liczone są od całości poniesionych kosztów, co oznacza, że nie ma potrzeby rozliczania każdego pracownika osobno. Pozostałe 20 proc. zobowiązany jest zapłacić pracodawca. Nie może kosztami obciążać pracowników odbywających naukę. Maksymalna wysokość dofinansowania na jednego pracownika nie może przekraczać 300 proc. obowiązującego przeciętnego wynagrodzenia.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek

Pracodawcy zainteresowani finansowaniem kształcenia zobowiązani są złożyć wniosek we właściwym urzędzie pracy ze względu na siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności. Wniosek może być złożony ze względu na siedzibę firmy lub obszar działania filii firmy. Decyzja należy do zainteresowanego. Przed wnioskowaniem warto upewnić się, czy urząd posiada środki.

W przypadku, gdy pracodawca otrzyma środki, a forma kształcenia nie rozpoczęła się w roku ich otrzymania, środki należy zwrócić do urzędu. Nie oznacza to jednak utraty wsparcia. Umowa powinna zostać aneksowana w części dotyczącej ponownego przekazania środków.

W razie rozpoczęcia szkolenia przed zawarciem umowy z urzędem możliwe jest dofinansowanie kolejnych, nierozpoczętych przed złożeniem wniosku i podpisaniem umowy semestrów. Jeśli zaś kształcenie zostało zakończone, urząd nie przyzna wsparcia – zwrotu kosztów.

Istotną różnicą między szkoleniami realizowanymi dla bezrobotnych przez urząd pracy a szkoleniami finansowanymi w ramach KFS jest to, że w przypadku tych drugich nie ma wymogu, aby jednostka szkoleniowa posiadała wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

키워드에 대한 정보 krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność

다음은 Bing에서 krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  주의 나라 악보 | Welove - 주의 나라 (Your Kingdom Come/Eng Sub) 모든 답변
See also  시냇가에 심은 나무 | 너는 시냇가에 \U0026 목마른 사슴 By 호산나싱어즈 101 개의 가장 정확한 답변

See also  헌금 의 의미 | 영이신 하나님께서는 돈이 필요한 분이 아닙니다ㅣ김학철 목사, 연세대 학부대학 교수ㅣ잘잘법 Ep.78 상위 230개 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Krajowy #Fundusz #Szkoleniowy #2021


YouTube에서 krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021 | krajowy fundusz szkoleniowy jednoosobową działalność, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment