Kolonoskopia Warszawa Za Darmo | Screening For Colon Cancer: Colonoscopy (English) 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “kolonoskopia warszawa za darmo – Screening for Colon Cancer: Colonoscopy (English)“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 ScreeningBC 이(가) 작성한 기사에는 조회수 25,114회 및 좋아요 29개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

kolonoskopia warszawa za darmo 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Screening for Colon Cancer: Colonoscopy (English) – kolonoskopia warszawa za darmo 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Colonoscopy is a procedure that allows a colonoscopist to see the inside lining of the rectum and colon using a special instrument called a colonoscope. Please visit http://www.screeningbc.ca/colon for more information on the Colon Screening Program.

kolonoskopia warszawa za darmo 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Do końca roku kolonoskopia ze znieczuleniem dostępna dla …

Jarosław Reguła z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

+ 여기를 클릭

Source: www.medexpress.pl

Date Published: 10/20/2022

View: 8281

Komentarze – Warszawa Nasze Miasto

Kolonoskopia Warszawa. Zobacz, gdzie w Warszawie zrobić kolonoskopię [LISTA MIEJSC] … Oznacza to, że wykonanie badania będzie darmowe.

+ 여기에 자세히 보기

Source: warszawa.naszemiasto.pl

Date Published: 11/5/2021

View: 653

Kolonoskopia Warszawa | Centrum Medyczne Damiana

Rak jelita grubego; Kolonoskopia w Warszawie – na czym polega badanie? Kiedy zrobić kolonoskopię? Kolonoskopia Warszawa – wskazania do badania. Przygotowanie do …

+ 더 읽기

Source: www.damian.pl

Date Published: 9/19/2022

View: 5950

Badania kolonoskopowe finansowane przez MZ | LUX MED …

Badania kolonoskopowe finansowane przez MZ. Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 …

+ 여기에 보기

Source: onkologia.luxmed.pl

Date Published: 3/6/2021

View: 1659

Poradnia Profilaktyki Jelita Grubego – pib-nio.pl

W.K. Roentgen 5, 02-781 Warszawa … W trybie przesiewowym wykonywana jest kolonoskopia przesiewowa wraz z ewentualnym pobraniem wycinków i usunięciem …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.pib-nio.pl

Date Published: 7/27/2022

View: 1134

Kolonoskopia na NFZ – jak długo trzeba czekać na badanie?

Kto kwalifikuje się do badania? Kolonoskopia w Warszawie na NFZ – czas oczekiwania; Kolonoskopia …

+ 여기에 보기

Source: www.kliniki.pl

Date Published: 6/6/2022

View: 5795

Bezpłatne badania profilaktyczne – gastroskopia … – Formmed

Bezpłatne badania profilaktyczne – gastroskopia, kolonoskopia, sigmooskopia – dla mieszkańców Powiatu Warszawskiego Zachodniego – 2021 r.

+ 여기에 더 보기

Source: formmed.com.pl

Date Published: 5/17/2021

View: 9935

Kolonoskopia – MSO – Mazowiecki Szpital Onkologiczny

Badanie wykonywane jest w ramach NFZ, na podstawie skierowania. Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego …

+ 여기를 클릭

Source: szpitalonkologiczny.pl

Date Published: 3/9/2021

View: 7253

주제와 관련된 이미지 kolonoskopia warszawa za darmo

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Screening for Colon Cancer: Colonoscopy (English). 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Screening for Colon Cancer: Colonoscopy (English)
Screening for Colon Cancer: Colonoscopy (English)

주제에 대한 기사 평가 kolonoskopia warszawa za darmo

  • Author: ScreeningBC
  • Views: 조회수 25,114회
  • Likes: 좋아요 29개
  • Date Published: 2015. 6. 1.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=agf8-Qwq8w8

Kiedy Darmowa kolonoskopia?

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowej Strategii Onkologicznej. W ramach PBP od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia. Od 2012 roku w ramach PBP wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata.

Ile się czeka na kolonoskopię na NFZ Warszawa?

Kolonoskopia w Warszawie na NFZ – czas oczekiwania

Czas oczekiwania na kolonoskopię w stolicy jest najdłuższy ze wszystkich innych miast w Polsce i wynosi minimum 5-6 miesięcy.

Ile kosztuje kolonoskopia Warszawa?

Za kolonoskopię w znieczuleniu miejscowym w Warszawie zapłacić trzeba średnio między 350 a 550 zł. Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym to zaś wydatek rzędu 700-900 zł, przy czym w niektórych ośrodkach obowiązkowa konsultacja anestezjologiczna może być dodatkowo płatna (ok. 150 zł).

Jak zbadać jelita bez kolonoskopii?

Alternatywami dla kolonoskopii są m.in. wlew doodbytniczy (kontrastowy) oraz wirtualna kolonoskopia i enterografia TK (rodzaje badań tomografii komputerowej). W niektórych przypadkach do badania jelita grubego można wykorzystać również specjalną kapsułkę.

Czy z krwi można wykryć raka jelita grubego?

Dostępne laboratoryjne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego to: badanie na krew utajoną w kale (FOB) – test jakościowy, zalecany po 50 r. ż., najlepiej raz w roku, maksymalnie raz na 2 lata, a w przypadku wyniku dodatniego wskazane badanie endoskopowe.

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na kolonoskopię?

Na badania endoskopowe przewodu pokarmowego – kolonoskopię i gastroskopię skierowanie może wystawić lekarz z poradni specjalistycznej oraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Gdzie w Warszawie najlepiej zrobić kolonoskopię?

Gdzie na kolonoskopię w Warszawie?
  • Centrum Medyczne MediSpace.
  • LUX MED.
  • Formmed Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń Rozwojowych.

Gdzie zrobić kolonoskopię w Warszawie na NFZ?

Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie
  • 61 dniKolonoskopia.
  • 40 dniGastroskopia.

Ile trwa pobyt w szpitalu po kolonoskopii?

Biorąc to pod uwagę,jeśli szpital wie o zamiarach kierującego lekarza,pobyt może być i 10 dni. Jeśli nie wie,to ok 3 do 4 dni max. Ciekawe co masz wpisane na skierowaniu do szpitala,tam powinna być odpowiedź,no chyba że ten lekarz jest też “szpitalny”.

Ile kosztuje zrobienie prywatnie kolonoskopii?

Konsultacje gastrologiczne – cena 100-200 PLN. Gastroskopia (znieczulenie gardła)- cena 250 PLN. Kolonoskopia (znieczulenie dożylne) – cena 450 PLN. Znieczulenie anestezjologiczne do badań endoskopowych – cena 150-200 PLN.

Czy na kolonoskopię trzeba mieć skierowanie prywatnie?

Badanie kolonoskopowe jest refundowane przez NFZ – potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Można je także wykonać komercyjnie.

Kiedy wiadomo że jelito jest dobrze oczyszczone?

O dobrym oczyszczeniu jelita świadczą czyste wydaliny ( bez resztek pokarmowych, czysty prawie bezbarwny płyn). Na badanie należy przybyć na czczo, najlepiej z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie należy prowadzić samochodu. Pierwszy posiłek po badaniu powinien być niezbyt obfity i lekkostrawny.

Gdzie boli przy raku jelita grubego?

Ból brzucha jest bardzo często bagatelizowanym objawem. Kiedy boli nas brzuch, zwykle obwiniamy zatrucie, przejedzenia, a w przypadku kobiet niekiedy menstruację. Tymczasem symptom ten pojawia się u niemal 60% chorujących na raka jelita grubego. Powinien nas szczególnie zaniepokoić ból z prawej strony brzucha.

Jakie badanie z krwi można zrobić zamiast kolonoskopii?

Badanie Septyna 9 to badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego i odbytnicy (RJGiO), oparte na badaniu krwi, dostępne dla pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą być poddani kolonoskopii.

Jakie wyniki krwi przy raku jelita?

W przebiegu raka jelita grubego morfologia krwi zwykle wskazuje na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Badanie wykorzystuje się do rozpoznawania przewlekłych chorób zapalnych jelit, ich różnicowania z zespołem jelita drażliwego oraz w diagnostyce chorób nowotworowych.

Ile kosztuje zabieg kolonoskopii?

Konsultacje gastrologiczne – cena 100-200 PLN. Gastroskopia (znieczulenie gardła)- cena 250 PLN. Kolonoskopia (znieczulenie dożylne) – cena 450 PLN. Znieczulenie anestezjologiczne do badań endoskopowych – cena 150-200 PLN.

W jakim wieku powinno się robić kolonoskopię?

Wykonywanie profilaktycznej kolonoskopii jest zalecane raz na 10 lat u wszystkich osób, które ukończyły 50. rok życia. Jest to rutynowe postępowanie profilaktyczne, którego celem jest wczesne wykrywanie w jelicie grubym wszystkich zmian mogących stanowić punkt wyjścia do rozwoju raka tego narządu.

Czy do kolonoskopii na NFZ można dokupic znieczulenie?

Osoby, którym zależy na kolonoskopii w znieczuleniu, powinny udać się do prywatnej placówki. Podczas badania wykonywanego w ramach NFZ można liczyć jedynie na miejscowe znieczulenie błony śluzowej odbytu, co niweluje pierwszy dyskomfort, który może pojawić się podczas wprowadzania endoskopu do jelita grubego.

Jakie są objawy choroby jelita grubego?

Najczęstsze objawy raka jelita grubego:
  • bóle brzucha (występują w 44% przypadków)
  • zmiana rytmu wypróżnień (43%)
  • krew w stolcu (40%)
  • osłabienie ogólne (20%)
  • niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego (11%)
  • utrata mady ciała i osłabienie (6%)

Program Badań Przesiewowych

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowej Strategii Onkologicznej. W ramach PBP od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia. Od 2012 roku w ramach PBP wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata.

Celem PBP jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Badanie profilaktyczne należy wykonać między 55 a 64 rokiem życia

Częstość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta z wiekiem. Znacząca większość nowych zachorowań występuje u osób po 65 roku życia. Objęcie programem kobiet i mężczyzn między 55 a 64 rokiem życia ma na celu wykrycie zmian potencjalnie wyleczalnych. W tym wieku 25 % osób ma polipy, a 5 % jest zagrożonych rozwojem raka.

Udział w badaniu mogą wziąć osoby, które otrzymały zaproszenie

Kandydatem do wzięcia udziału w PBP jest każda osoba, która otrzymała zaproszenie na przesiewową kolonoskopię. Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej jest zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz ostra choroba zapalna jelit. W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Choroby o które pytamy w formularzu nie są przeciwwskazaniem do kolonoskopii. Informacja o nich pozwala na zaplanowanie bezpiecznego i komfortowego badania.

Zaproszenie jest imienne i nie może być przekazane innej osobie. Zaproszenie zawiera proponowaną datę badania. Istnieje możliwość zmiany terminu. Z badania można zrezygnować w dowolnym momencie.

Nie otrzymałem zaproszenia ale chciałbym się poddać badaniu profilaktycznemu

Osoby które nie otrzymały dotychczas zaproszenia najprawdopodobniej otrzymają je w najbliższych latach. Poza tym w części Ośrodków PBP isnieje również możliwość poddania się badaniu BEZ ZAPROSZENIA (w ramach tzw „programu oportunistycznego”), pod warunkiem spełnienia warunków kwalifikujących do Programu:

wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.

bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny. osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

bez objawów raka jelita grubego, które miały w przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z jelita grubego. osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.

z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie. osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.

Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Na kolonoskopię profilaktyczną można zapisać się telefonicznie lub osobiście w ośrodkach, które realizują program po wypełnieniu ankiety (będącej jednocześnie skierowaniem). Ankieta może być wypełniona samodzielnie lub przez lekarza każdej specjalności, a można pobrać ją tutaj: ankieta do programu. W trakcie zapisu na badanie otrzymacie Państwo niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu.

Kolonoskopia na NFZ – jak długo trzeba czekać na badanie?

Kolonoskopia, czyli endoskopowe sprawdzenie stanu jelita grubego, to podstawa w profilaktyce nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W jaki sposób otrzymać skierowanie na to badanie i jak długo trzeba na nie czekać?

Kolonoskopia w ramach NFZ

Aby wykonać kolonoskopię nieodpłatnie, w ramach NFZ, należy uzyskać skierowanie. Odpowiedni dokument może wystawić zarówno gastroenterolog, jak i lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Po otrzymaniu skierowania, pacjent może wybrać dowolną placówkę medyczną wykonującą takie badania, o ile oczywiście ma ona podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kolonoskopia – znajdź klinikę Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 55 placówek wykonujących kolonoskopia Warszawa

Kraków

Łódź

Wrocław

Poznań

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Szczecin

Bydgoszcz

Białystok

więcej miast… Pokaż placówki najbliżej mnie Pokaż placówki we wszystkich miastach

Kto kwalifikuje się do badania?

Osoby, które są po 50. roku życia i nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat, powinny otrzymać skierowanie, nawet jeśli nie zaobserwowały u siebie żadnych niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego.

Warto wiedzieć: Młodsi pacjenci będą mogli wykonać badanie bezpłatnie, jeśli w ich rodzinie wykryto przypadki zachorowań na raka jelita grubego lub jeśli zaobserwują u siebie symptomy takie jak np. krwawienie z odbytu lub niewyjaśnione przewlekłe biegunki.

Kolonoskopia w Warszawie na NFZ – czas oczekiwania

Czas oczekiwania na kolonoskopię w stolicy jest najdłuższy ze wszystkich innych miast w Polsce i wynosi minimum 5-6 miesięcy. Chcąc poddać się badaniu wcześniej, warto zatem zapoznać się z ofertami prywatnych placówek, których w Warszawie nie brakuje. Dodatkowo można poszukać informacji o Programie Badań Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego – póki co, szczegółowe informacje dotyczące programu na rok 2020 nie są jeszcze znane.

Kolonoskopia na NFZ – kolejki w innych miastach

W zależności od miasta, czas oczekiwania na kolonoskopię to od kilku tygodni do kilku miesięcy. W niektórych placówkach kolejki sięgają nawet roku! Najbliższe terminy z dnia 5 marca 2020 roku przedstawiają się następująco:

Poznań – 10.03.2020, 24.03.2020, 24.04.2020

– 10.03.2020, 24.03.2020, 24.04.2020 Wrocław – 26.05.2020, 02.06.2020, 06.06.2020

– 26.05.2020, 02.06.2020, 06.06.2020 Gdańsk – 23.03.2020, 29.05.2020, 22.06.2020

– 23.03.2020, 29.05.2020, 22.06.2020 Łódź – 23.03.2020, 03.04.2020, 14.04.2020

– 23.03.2020, 03.04.2020, 14.04.2020 Katowice – 14.05 2020, 28.05.2020, 10.06.2020

Jak widać, średni czas oczekiwania na kolonoskopię w ramach NFZ to około 2-3 miesiące.

Kolonoskopia na NFZ a znieczulenie

W Polsce standardem jest kolonoskopia bez znieczulenia. Podczas badania wykonywanego w ramach NFZ można liczyć jedynie na miejscowe znieczulenie błony śluzowej odbytu. Praktyka ta ma na celu zniwelowanie pierwszego dyskomfortu, który może pojawić się podczas wprowadzania endoskopu do odbytu. Pacjenci, którym zależy na kolonoskopii w znieczuleniu, powinni zatem udać się do prywatnej placówki.

Kolonoskopia w mieście Warszawa

Kolonoskopię wykonuje się po to, aby ocenić stan dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykorzystywany podczas niej wziernik zwany kolonoskopem (odmiana endoskopu) to długa giętka rurka grubości palca, zakończona kamerą wyposażoną w źródło światła. Wprowadza się ją do odbytu i dalej, do jelita grubego. Rejestrowany przez kamerę obraz przesyłany jest w czasie rzeczywistym na ekran monitora. Dzięki temu ustalić można przyczynę dolegliwości takich jak problemy z wypróżnianiem czy przewlekłe bóle brzucha. Kolonoskopia to też najlepszy sposób diagnozowania raka jelita grubego na etapie, gdy jest on łatwo wyleczalny, ale nie daje o sobie jeszcze znać. Raz na kilka lat powinien się na nią zgłosić każdy, kto ukończył 50. rok życia. Tym bardziej że podczas badania można od razu usunąć sprzyjające rozwojowi nowotworu polipy, jeśli zostaną wykryte. Przez endoskop bowiem da się wprowadzić do przewodu pokarmowego również miniaturowe narzędzia chirurgiczne. Pozwala to przeprowadzać także inne zabiegi, jak tamowanie krwawień czy poszerzanie zwężeń jelita. Kolonoskopia wymaga ze strony pacjenta specjalnych przygotowań, które obejmują przede wszystkim przejście kilka dni wcześniej na odpowiednią dietę, a także przyjęcie środków przeczyszczających.

Kolonoskopia Warszawa. Zobacz, gdzie w Warszawie zrobić kolonoskopię [LISTA MIEJSC]

Kolonoskopia Warszawa. Kolonoskopia, podobnie jak gastroskopia, pozwala na zbadanie przewodu pokarmowego. Tyle, że tutaj chodzi o jego dolną część. Lekarza interesuje więc głównie ocena stanu jelita grubego.

Przewód wprowadza się tutaj nie przez gardło, a przez odbyt. Specjalny wziernik zakończony jest wideorejestratorerm tak, by można było stwierdzić, co się dzieje w organizmie. W czasie badania może się udać pobranie wycinków błony śluzowej jelita grubego – jest to czasem konieczne dla badań histopatologicznych. Zobacz też: Kolonoskopia krok po kroku

Wskazaniem do wykonania takiego badania może być: podejrzenie raka jelita grubego, biegunka o niejasnej etiologii, podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna) czy też podejrzenie zaburzeń wchłaniania. Podobnie jak w przypadku gastroskopii, badanie może być wykorzystywane w celach terapeutycznych, np. w sytuacji usunięcia polipów, ciał obcych czy zahamowania krwawień albo w celu poszerzenia zwężeń. A jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia kolonoskopii? Sprawdźcie: zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego

ciężkie choroby serca i płuc

ciąża

przebyte niedawno zabiegi na jamie brzusznej i miednicy

Kolonoskopia – jak się przygotować?

Do kolonoskopii trzeba się przygotować. Na siedem dni przed wykonaniem tego badania pacjent nie może przyjmować suplementów z żelazem ani też spożywać wieloziarnistego chleba, owoców z pestką, maku, siemienia lnianego i musli. Z kolei buraki mogą zafałszować barwę śluzówki jelita. Trzy dni przed badaniem należy spożywać tylko i wyłącznie pokarmy płynne: kaszki i zupy-kremy. W ciągu ostatniej doby trzeba przyjmować środek przeczyszczający, najlepiej wziąć wtedy sobie dzień wolnego, ponieważ przygotowanie do tego badania niestety nie będzie komfortowe. Trzeba też pić dużo wody, co najmniej 3 litry.

Jeżeli organizm nie będzie dobrze i odpowiednio przeczyszczony, badanie trzeba będzie powtórzyć.

Kolonoskopia NFZ Warszawa. Gdzie w Warszawie zrobić kolonoskopię?

Poniżej podajemy listę miejsc, w których można zrobić kolonoskopię na NFZ. Oznacza to, że wykonanie badania będzie darmowe. Niewykluczone jednak, że na jego przeprowadzenie będziemy czekać długich w kolejkach.

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego, Warszawa Praga Południe, ul. Saska 61

Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa Praga Południe, ul. Szaserów 128

Centrum Diagnostyki Medycznej “Multi-Med”, ul. Waryńskiego 6

Centrum Medyczne Damiana Holding, ul. Wałbrzyska 46

Centrum Medyczne Enel-Med, ul. Gilarska 86c

Instytut Hematologii i Transfuzjologii, ul. Indiry Gandhi 14

Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ul. Alpejska 42

Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, ul. Kondratowicza 8

Mazowieckie Centrum Rehabilitacji Stocer, ul. Barska 16/20

NZOZ Szpital Jednodniowy “Ibis”, ul. Kacza 8

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Wawer, ul. Patriotów 170

SPZOZ Warszawa-Ursynów, Kajakowa 12

Szpital Wolski im. Dr Anny Gostyńskiej SPZOZ, ul. Kasprzaka 17

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, ul. Wolska 37

ZOZ Endoterapia PFG, Al. Niepodległości 18

ZOZ Endoterapia PFG, ul. Waryńskiego 10a

Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska “Cepelek” SPZOZ, ul. Stefana Żeromskiego 33, Warszawa Bielany

Szpital Bielański im.Ks.Jerzego Popiełuszki SPZOZ, ul. Cegłowska 80, Warszawa Bielany

Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie, ul. Wołoska 137, Warszawa Mokotów

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów, ul. Madalińskiego 13

Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Jana Nielubowicza 5, Warszawa Ochota

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Nowogrodzka 59, Warszawa Ochota

Magodent, ul. Fieldorfa 40, Warszawa Praga-Południe

SPSK im. prof. Witolda Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, ul. Czerniakowska 231, Warszawa Śródmieście

Szpital Solec, Solec 93, Warszawa Śródmieście

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek, Poborzańska 6, Warszawa Targówek

Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Roentgena 5, Warszawa Ursynów

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, ul. Bursztynowa 2, Warszawa Wawer

Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy Attis, ul. Górczewska 89, Warszawa Wola

Kolonoskopia w Warszawie. Gdzie zrobić badanie? [MAPA]

Na poniższej mapie zaznaczono te miejsca w Warszawie, w których przeprowadzany jest zabieg kolonoskopii Zobacz też: Czego nie można zjeść na pusty żołądek?

Centrum Medyczne Damiana

Rak jelita grubego to drugi pod względem występowania nowotwór w Polsce – zaraz po nowotworze płuc. Liczba zachorowań wynosi już niemal 19 tysięcy rocznie.

Według szacunków ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, zachorowalność w 2030 roku wyniesie już 27 tysięcy. Aby uchronić się przed rakiem jelita grubego należy pamiętać o badaniach profilaktycznych. Jednym z nich jest endoskopowe badanie zwane kolonoskopią.

Gdzie zrobić kolonoskopię w Warszawie? Badanie jest wykonywane w Centrum Medycznym Damiana. Na czym polega kolonoskopia, jak przygotować się do badania i ile kosztuje kolonoskopia ze znieczuleniem w Warszawie? Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszych ekspertów.

Spis treści:

Rak jelita grubego

Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, w latach 1995-2013 zachorowalność na nowotwory przewodu pokarmowego zwiększyła się o 22%. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest otyłość i spożywanie coraz bardziej przetworzonej żywności przy jednoczesnym zaniechaniu aktywności fizycznej.

Kolonoskopia bez znieczulenia od 510 zł KUP BADANIE

Innym powodem jest powszechne spożywanie antybiotyków – nie tylko przepisywanych przez lekarzy, ale i tych występujących w paszy zwierząt czy w produktach żywnościowych. Powszechnie wiadomo, że antybiotyki zwiększają ryzyko powstawania w jelicie grubym gruczolaków, z których może rozwinąć się rak. Niezdrowe nawyki żywieniowe i postępująca zmiana trybu życia dotarły niestety również do naszego kraju, co w niedalekiej perspektywie może przełożyć się na wzrost zachorowalności także w Polsce.

W zgodnej opinii lekarzy onkologów najlepszą metodą zmniejszenia ilości zachorowań na nowotwory jelita grubego, a co za tym idzie śmiertelności nim wywołanej, jest badanie endoskopowe – kolonoskopia, czyli wziernikowanie jelita grubego. Oprócz zalet diagnostycznych ma ona również niebagatelne znaczenie medyczne w leczeniu drobnych schorzeń takich jak polipy czy torbiele w badanym obszarze.

Kolonoskopia w Warszawie – na czym polega badanie?

Kolonoskopia to badanie pozwalające na ocenę wnętrza jelita grubego oraz – jeśli zachodzi taka konieczność – końcowego odcinka jelita lub odbytnicy i esicy. W trakcie badania istnieje możliwość pobierania wycinków ze stwierdzonych zmian, a nawet usuwanie istniejących polipów. Sam zabieg jest wprawdzie inwazyjny i uciążliwy, jednak kolonoskopia pozostaje najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na wykrywanie zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego.

Jelito grube służy do usuwania zbędnych resztek pokarmów. Ma ono ok. 150 cm długości i 8 cm szerokości w stanie rozkurczu. Jego główną funkcją jest tworzenie i wydalanie kału, więc zalegają w nim resztki jedzenia, którego cenne składniki zostały już wchłonięte przez organizm. Pozostałość często jest toksyczna, rozkłada się we wnętrzu i – poprzez działanie bakterii gnilnych – może wywoływać wewnętrzne infekcje oraz tworzyć niebezpieczne struktury, takie jak torbiele, narośle, polipy i gruczolaki, które w pewnym następstwie czasu mogą przekształcić się w zagrażające zdrowiu i życiu komórki nowotworowe.

Dokładna inspekcja jelita grubego wykonana za pomocą kolonoskopii pozwala rozpoznać niepokojące zmiany na wczesnym etapie ich powstawania. Według najnowszych szacunków, nowotwór jelita grubego wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny w niemal 100%. Często wystarczy zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej, by zniwelować zmiany patogenne w obrębie narządów wewnętrznych.

Niezdiagnozowany odpowiednio wcześniej nowotwór staje się odporny na nieinwazyjne formy leczenia i wymaga zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo generuje on przerzuty do innych organów – wątroby, tarczycy, węzłów chłonnych, tym samym stając się trudny do wyleczenia. Lepiej zapobiegać niż leczyć – głosi stare medyczne powiedzenie. I właśnie kolonoskopia jest formą zapobiegania dolegliwościom, które zaniedbane mogą stać się przyczyną stanów kryzysowych w ciele Pacjenta.

Już dziś KUP ONLINE badanie kolonoskopii!

Kiedy zrobić kolonoskopię?

Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym w celu oceny wnętrza okrężnicy. Przeprowadza się ją zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Umożliwia dokładny ogląd układu pokarmowego, a tym samym stwierdzenie występujących w nim zmian i odpowiednio wczesne ich wyeliminowanie.

Większość dolegliwości układu pokarmowego przebiega bezobjawowo i nie są uciążliwe, jednak często to z nich właśnie ewoluuje rak złośliwy jelita grubego. Wczesne ich wykrycie i usunięcie minimalizuje ryzyko raka, który objawiony w pierwszym stadium rozwoju jest uleczalny w 85-100%. Z biegiem czasu uleczalność spada, by w drugim stadium osiągnąć już tylko 50-80%.

Badanie kolonoskopii bezwarunkowo powinny wykonać osoby:

w wieku 50-65 lat bez objawów nowotworu jelita grubego;

po ukończeniu 40 roku życia i z co najmniej jednym krewnym pierwszego stopnia ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego;

w wieku 25-65 lat w przypadku pochodzenia z rodziny szczególnego ryzyka, czyli będąc w posiadaniu dwóch lub więcej bliskich krewnych z rozpoznaniem tego nowotworu.

Ponadto, o skierowanie na profilaktyczną kolonoskopię powinny wystąpić osoby, które zaobserwowały u siebie następujące objawy:

krwawienie z odbytu – częste i uciążliwe;

nudności, wymioty i trudności w przełykaniu;

parcie na stolec, które nie ustępuje po wypróżnieniu;

bóle w dolnych partiach pleców i skurczowe, nawrotowe bóle brzucha;

częste i uporczywe biegunki lub zaparcia (często występujące naprzemiennie);

krew w stolcu. Badanie na jej obecność zaleca się wykonywać co roku osobom po ukończeniu 50 lat życia. Specjalne testy są do nabycia w aptece. Krew w stolcu nie musi być objawem zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego – może świadczyć o chorobach żołądka, wrzodach czy hemoroidach. Wyniki testu należy skonsultować z lekarzem POZ, który podejmie decyzje o skierowaniu na kolonoskopię.

W rozwoju tego nowotworu istotną rolę odgrywa zdrowy tryb życia. Ponad wszelką wątpliwość wpływ ma siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, otyłość, niedobór witaminy D, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, palenie tytoniu, dieta bogata w przetworzone produkty mięsne, spożywanie znacznych ilości czerwonego mięsa, brak dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości błonnika, który doskonale przeczyszcza jelita (a zatem spożywanie białego pieczywa, makaronów z pełnego przemiału), a w dużej obfitości występuje w owocach, warzywach, kaszach i ziarnach, które zgodnie z wytycznymi dietetyków stanowić powinny fundament piramidy zdrowego żywienia.

Kolonoskopia wykonywana jest zazwyczaj raz na 10 lat, gdyż tyle czasu trwa przemiana gruczolaka w nowotwór złośliwy. Po pierwszym badaniu lekarz prowadzący podejmuje decyzję o kolejnym terminie, lub zleca przeprowadzanie kolejnych inspekcji diagnostycznych w zgodzie z ogólnie przyjętym harmonogramem badań w profilaktyce nowotworowej jelita grubego.

Kolonoskopia Warszawa – wskazania do badania

Badanie kolonoskopowe przeprowadza się w celach zarówno diagnostycznych jak i terapeutycznych. Najczęstsze wskazania co do jego wykonania to:

diagnostyka w przypadku występowania podejrzenia krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego u osób z dodatnim badaniem na krew utajoną w kale, z zaobserwowaną świeżą krwią w stolcu lub z niedokrwistością z niedoboru żelaza;

usuwanie polipów i drobnych zmian błony śluzowej jelita grubego;

hamowanie czynnego krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego;

poszerzanie zwężeń jelita;

kontrole po wcześniej wykonanych zabiegach polipektomii lub innych zabiegach w obrębie jelita;

diagnostyka w przypadku zmian rytmu wypróżnień, nagłej utraty masy ciała i przewlekłych biegunek;

badania przesiewowe w kierunku nowotworu jelita grubego u osób w wieku 50-65 lat lub w innych grupach wiekowych z uwzględnieniem czynników ryzyka;

usuwanie ciał obcych;

nadzór onkologiczny u osób z przewlekłymi chorobami jelit lub zespołami genetycznymi predysponującymi do wystąpienia zmian nowotworowych w obrębie jelita.

Kolonoskopia przygotowanie

Kolonoskopia wykonywana w Centrum Medycznym Damiana wymaga skierowania od lekarza kierującego. Istotne jest również, by zgłosić się na badanie odpowiednio przygotowanym. Badanie to cieszy się złą sławą, gdyż jest inwazyjne, nieprzyjemne i krępujące. Sam fakt, że wykonywane jest przez odbyt, sprawia, że wiele osób, które powinny być najbardziej zainteresowane swoim staniem zdrowia, nie decyduje się na jego przeprowadzenie, a tym samym zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, które wykryte w późniejszym stadium mogą być nieuleczalne i nieoperowane.

Badaniu temu powinni poddać się wszyscy po ukończeniu 50 roku życia, gdyż jest to wiek, w którym ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest najwyższe. Kolonoskopię w Warszawie przeprowadza się także u osób, u których zaobserwowano występowanie specyficznych dolegliwości zdrowotnych i objawów świadczących o możliwości wystąpienia chorób zapalnych jelit i zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych. Wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii mogą być częste biegunki, zaparcia, anemia, problemy z wypróżnianiem i inne schorzenia, powstałe na skutek dysfunkcji przewodu pokarmowego.

Jak wygląda przygotowanie do kolonoskopii? Jak przy każdym tego typu badaniu powinno się zabrać ze sobą szczegółową dokumentację medyczną dotyczącą przebytych chorób. Lekarz przeprowadzający kolonoskopię musi mieć wgląd w opisy wykonywanych w przeszłości badań laboratoryjnych, w tym endoskopowych, EKG, morfologii, poziomu elektrolitów, echokardiografii, grupy krwi i poziomu jej krzepnięcia, a także w wypisy ze szpitala. Powinien także poznać wszelkie dane dotyczące rodzaju i ilości przyjmowanych leków. Wiedza ta pozwoli ocenić zaobserwowane w wyniku badania zmiany pod kątem ogólnego stanu zdrowia i umożliwi postawienie precyzyjniejszej diagnozy.

Zalecenia dietetyczne przed kolonoskopią

Na 5 dni przed terminem badania należy zastosować dietę bezresztkową, tj. wyeliminować surowe warzywa i owoce (zwłaszcza zawierające pestki – takie jak truskawki, maliny, jagody, porzeczki, kiwi, poziomki), pełnoziarniste pieczywo (zawierające sezam, mak, siemię lniane), kasze, soki przecierowe i tłuste potrawy.

tj. wyeliminować surowe warzywa i owoce (zwłaszcza zawierające pestki – takie jak truskawki, maliny, jagody, porzeczki, kiwi, poziomki), pełnoziarniste pieczywo (zawierające sezam, mak, siemię lniane), kasze, soki przecierowe i tłuste potrawy. Na minimum 7 dni przed kolonoskopią należy wyeliminować z diety buraki czerwone, intensywnie czerwone owoce (wiśnie, granaty) oraz soki z tychże warzyw i owoców. Przeciwwskazanie oparte jest na możliwości zabarwienia ścian jelita, co może wpłynąć na odczyty diagnostyczne.

Na 3 dni przed przeprowadzeniem badania zalecane jest przejście na dietę lekkostrawną (najlepiej płynną). Nie może ona zawierać produktów mięsnych. Jej celem jest możliwie dokładne oczyszczenie wnętrza jelit, gdyż wszelkie złogi zaciemniają obraz i utrudniają właściwą diagnostykę.

Dzień przed kolonoskopią należy dokładnie oczyścić jelita za pomocą dostępnych na rynku środków przeczyszczających. Osoby skierowane na badanie powinny być w dniu poprzedzającym je zwolnione z obowiązku pracy, by móc się dobrze przygotować do jego przeprowadzenia.

za pomocą dostępnych na rynku środków przeczyszczających. Osoby skierowane na badanie powinny być w dniu poprzedzającym je zwolnione z obowiązku pracy, by móc się dobrze przygotować do jego przeprowadzenia. By uniknąć odwodnienia spowodowanego biegunką wynikającą z przyjmowania leków przeczyszczających, powinno się wypijać około 3 litry niegazowanej wody na dobę .

. Ostatni posiłek należy spożyć w godzinach przedpołudniowych – dzień przed wyznaczoną datą badania. Najlepiej by był to lekki bulion lub zupa typu krem.

Na 12 godzin przed badaniem niedopuszczalne jest przyjmowanie jakichkolwiek pokarmów, nawet płynnych. Możliwe jest wyłącznie picie niegazowanej wody (6 h przed badaniem nie wolno również pić).

nawet płynnych. Możliwe jest wyłącznie picie niegazowanej wody (6 h przed badaniem nie wolno również pić). Zlecający kolonoskopię lekarz wypisuje badanemu odpowiedni preparat, pomocny w oczyszczaniu jelit. Mogą być to preparaty makrogoli zawierające glikol polietylenowy lub mieszanki składające się z kwasu cytrynowego, tlenku magnezu i pikosiarczanu sodu. Można je przyjmować na kilka sposobów, ale celem jest wypicie 4 litrów płynu w systemie podzielonym na dwa dni.

Smak preparatu może być nie akceptowalny, a jego spożycie u niektórych osób wywołuje odruch wymiotny, dlatego do wyboru jest kilka opcji spożycia: rozpuszczenie sproszkowanego preparatu w 4 litrach wody i przyjęcie go w ten sposób, rozpuszczenie specyfiku w formie nisko objętościowej w 1 litrze wody i wypicie, a następnie uzupełnienie pozostałych 3 litrów płynu w postaci czystej wody, lub rozpuszczenie w 300 ml wody, a pozostałe 3,5 litra płynu dostarczone organizmowi pod postacią czystej wody.

Nie należy wypijać całej porcji na raz, ze względu na specyficzny smak i możliwość wystąpienia wspomnianego wcześniej odruchu wymiotnego. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie płynu stopniowo, np. szklanki co 15 minut. Ostatnie porcje powinny zostać spożyte rano przed badaniem, by ostatnia dawka preparatu została wprowadzona do organizmu na ok. 4 godziny przed planowaną kolonoskopią.

w systemie podzielonym na dwa dni. Smak preparatu może być nie akceptowalny, a jego spożycie u niektórych osób wywołuje odruch wymiotny, dlatego do wyboru jest kilka opcji spożycia: rozpuszczenie sproszkowanego preparatu w 4 litrach wody i przyjęcie go w ten sposób, rozpuszczenie specyfiku w formie nisko objętościowej w 1 litrze wody i wypicie, a następnie uzupełnienie pozostałych 3 litrów płynu w postaci czystej wody, lub rozpuszczenie w 300 ml wody, a pozostałe 3,5 litra płynu dostarczone organizmowi pod postacią czystej wody. Nie należy wypijać całej porcji na raz, ze względu na specyficzny smak i możliwość wystąpienia wspomnianego wcześniej odruchu wymiotnego. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie płynu stopniowo, np. szklanki co 15 minut. Ostatnie porcje powinny zostać spożyte rano przed badaniem, by ostatnia dawka preparatu została wprowadzona do organizmu na ok. 4 godziny przed planowaną kolonoskopią. Oznaką właściwego przygotowania jelit do badania są częste wypróżnienia, pod koniec zawierające już wyłącznie treść płynną. Tylko wtedy badanie przyniesie oczekiwane rezultaty ze względu na transparentność błony śluzowej. Takie przygotowanie daje pewność, że kolonoskopia nie będzie wymagała powtórzenia ze względu na niewłaściwe odczyty badań.

Kolonoskopia – zalecenia związane z przyjmowaniem leków

Nie powinno się odstawiać stale przyjmowanych leków – preparaty na nadciśnienie tętnicze, padaczkę, choroby serca itp. powinny być przyjmowane jak zawsze;

Osoby chore na cukrzycę powinny skonsultować się ze swoim diabetologiem, gdyż fakt stosunkowo restrykcyjnej diety na kilka dni przed badaniem wymaga odpowiedniego poprowadzenia cukrzyków, którzy ze względu na swą przypadłość zmuszeni są do regularnego przyjmowania zbilansowanych posiłków;

Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią przed przygotowaniem do kolonoskopii powinny skonsultować jego sposób z lekarzem;

Na 7 dni przed badaniem należy odstawić przyjmowane doustnie preparaty żelaza;

Osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe rekomenduje się zmianę leków na drobnocząsteczkową heparynę na 4-5 dni przed kolonoskopią;

W dniu badania wcześnie rano należy przyjąć leki kardiologiczne, popijając niewielką ilością wody;

W dniu badania nie należy przyjmować leków przeciwcukrzycowych – zaleca się je przyjąć dopiero po badaniu

Pacjenci zażywający leki przeciw krzepliwości krwi powinni przed kolonoskopią skonsultować się ze swoim kardiologiem. Jeżeli ma ono mieć charakter wyłącznie diagnostyczny, rezygnacja z przyjmowania medykamentów nie będzie konieczna. Natomiast w przypadku konieczności usunięcia polipa jelita grubego konieczne może być zredukowanie ich, odstawienie lub zmiana na podawane podskórnie. W każdej z opcji niezbędne jest zasięgnięcie informacji u specjalisty.

Wszystkie zmiany w sposobie przyjmowania leków przed kolonoskopią należy omówić z lekarzem kierującym.

Ile kosztuje kolonoskopia w Warszawie?

Cena kolonoskopii w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie zaczyna się od 510 zł.*

Przebieg badania

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt wziernika celem obejrzenia jelita grubego. Jest to zabieg ofensywny i wywołujący niewątpliwy dyskomfort u osoby badanej. Wziernik umieszczony jest na giętkim przewodzie o grubości palca i zakończony kamerą. Ma długość od 130 do 200 centymetrów. Z drugiej strony umieszczony ma manipulator, który umożliwia lekarzowi operowanie urządzeniem. Zakończona kamerą końcówka kolonoskopu może odchylać się w dowolnym kierunku, dzięki czemu transmitowany obraz jest jak najpełniejszy.

Podczas kolonoskopii aparat musi pokonać w obrębie jelita cztery zakręty o nachyleniu 90 stopni i większym. Współczesne kolonoskopy mają mniejszą średnicę i są bardziej zwrotne niż ich odpowiedniki sprzed 10-15 lat. Stało się to możliwe dzięki rozwojowi techniki medycznej i światłowodowej i w ogromnym stopniu wpłynęło tak na długość badania jak na wygodę Pacjentów.

W trakcie badania zdarza się, że ściany jelita muszą zostać rozciągnięte przez wpompowanie pewnej ilości powietrza. Dzięki temu zyskuje się na widoczności, co umożliwia lepsze zaobserwowanie ewentualnych patologicznych zmian w układzie pokarmowym. Ilość powietrza zależy od stopnia oczyszczenia jelita, stąd ważne jest opisane wcześniej jak najdokładniejsze przygotowanie przez Pacjenta. Nadmiar gazu może uchodzić z jelit na zewnątrz i Pacjent nie powinien temu przeciwdziałać.

Kolonoskop wyposażony jest w odpowiednie kanały, które nie tylko pozwalają na pompowanie powietrza, ale i czyszczenie obiektywu kamery z ewentualnych zabrudzeń, odsysanie płynnej treści zalegającej w jelitach, a także wprowadzenie dodatkowego oprzyrządowania, o ile okaże się to konieczne w procesie diagnostycznym czy leczniczym.

W gabinecie medycznym, w którym przeprowadzana jest kolonoskopia Pacjent w specjalnym pomieszczeniu rozbiera się od pasa w dół. Następnie zakłada specjalne spodenki z nieprzezroczystej tkaniny. Ma to zapewnić ochronę intymności, a także podnieść standard higieniczny i komfort psychiczny badanego. Spodenki te mają z tyłu na wysokości odbytu otwór o średnicy ok. 1,5 cm. To przez niego będzie wykonywane badanie.

Badany poproszony jest o położenie się na lewym boku, z nogami zgiętymi w kolanach i podciągniętymi pod brzuch, by jak najbardziej ułatwić dostęp operatorowi kolonoskopu, Lekarz ustawia się za nim, by jednocześnie móc operować urządzeniem oraz śledzić obraz przekazany na monitor. Cały zabieg rejestrowany jest w formie cyfrowej, by potem można było ponownie obejrzeć odpowiednie fragmenty wnętrza jamy brzusznej. Jeśli istnieją ku temu odpowiednie warunki, Pacjent również może śledzić obraz transmitowany przez kamerę. W trakcie kolonoskopii może zajść konieczność kilkukrotnej zmiany pozycji osoby badanej.

Czy kolonoskopia boli? Przez cały czas trwania badania monitorowane jest samopoczucie Pacjenta. W sytuacjach podniesionego dyskomfortu lub wyjątkowo bolesnych należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza. W ostateczności może on przerwać badanie, ale nie wiąże się to z natychmiastowym usunięciem urządzenia.

Przeciwwskazania do kolonoskopii

Głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia kolonoskopii są:

bardzo ciężkie zapalenie jelita grubego;

perforacja, czyli przedziurawienie ściany jelita;

ostre zapalenie uchyłków jelita grubego;

zapalenie otrzewnej.

Ile trwa kolonoskopia?

Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Na samym początku lekarz ogląda okolice odbytu w związku z istnieniem ropni czy guzków krwawniczych. Niektóre odcinki jelita będą wymagały dokładniejszego sprawdzenia, wtedy lekarz przyjrzy im się wnikliwiej, co zajmie dłuższą chwilę.

Poza tym w trakcie badania możliwe jest pobranie wycinków lub usunięcie ewentualnych polipów, co może wydłużyć cały proces. Sonda służąca do pobierania próbek czy usuwania narośli wprowadzana jest przez kanał w kolonoskopie. Te drobne zabiegi nie są bolesne i nie wymagają znieczulenia, gdyż wnętrze jelita nie jest unerwione czuciowo.

Kolonoskopia ze znieczuleniem ogólnym

Kolonoskopia może być przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym, czyli tzw. nowoczesnej sedacji dożylnej. Wówczas anestezjolog podaje zastrzyk znieczulający, a Pacjent przesypia całość badania. Część lekarzy woli jednak, by w procesie badania zachowywał on pełnię świadomości, gdyż dzięki jego reakcjom możliwa jest pełniejsza kontrola nad kolonoskopem i zmniejsza się ryzyko ewentualnych uszkodzeń w ramach jelita grubego, do których może dojść, jeżeli Pacjent nie komunikuje lekarzowi dolegliwości związanych z badaniem.

Warto dodać, że polscy specjaliści uważani są za najlepszych na świecie. We Włoszech czy w Hiszpanii niemal 100% kolonoskopii odbywa się przy znieczuleniu ogólnym. W Polsce z racji rzadszego stosowania miejscowego znieczulenia techniczne umiejętności lekarzy musiały rozwinąć się na tyle, by Pacjent nie odczuwał bólu lub by był on minimalny. W standardowej procedurze lekarz smaruje odbytnicę żelem znieczulającym na chwilę przed wprowadzeniem urządzenia.

Kolonoskopia ze znieczuleniem w Warszawie to badanie inwazyjne, więc jak przy wszystkich tego typu zabiegach może dojść do powikłań. Zdarzyć się może podrażnienie jelita, co poskutkuje rozwolnieniem utrzymującym się kilka dni. Nie powinno być ono jednak powodem do obaw, gdyż bardzo często jest efektem przyjmowanych przed badaniem preparatów przeczyszczających. Lekarze zalecają przyjmowanie leków stopujących, np. Loperamidu, który hamuje luźne stolce.

Dodatkowo mogą wystąpić między innymi:

wysoka temperatura;

krwawienie z odbytnicy;

ból brzucha;

napięty i twardy brzuch;

czarne, smoliste stolce;

krew w stolcu.

Jeżeli powyższe objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Najczęściej przytrafiają się one osobom, którym w trakcie kolonoskopii przeprowadzono zabieg poliektomii (usunięcia polipa) lub poszerzenia zwężeń w jelicie. Urazy czysto mechaniczne, jak np. perforacja, czyli przedziurawienie ściany jelita, są niezwykle rzadkie i występują jedynie u ok. 0,01% poddających się badaniu.

Wszelkie skutki uboczne przeprowadzonego badania kolonoskopii są absolutnie pomijalne w obliczu zalet tego badania – zwłaszcza tych długofalowych, polegających na wykluczeniu ryzyka lub usunięciu ewentualnych zmian nowotworowych, mogących skutkować poważnymi komplikacjami.

Zalecenia po kolonoskopii

Po przeprowadzonym badaniu Pacjent powinien odpocząć około dwóch godzin w poczekalni lub gabinecie. Optymalnym jest poproszenie kogoś o odebranie z gabinetu zabiegowego. Zgromadzone gazy, które zostały wprowadzone do okrężnicy podczas kolonoskopii, muszą znaleźć ujście i nie wolno temu przeciwdziałać. Dzięki temu szybciej ustąpią wzdęcia brzucha i dolegliwości bólowe.

Nie powinno się prowadzić samochodu przez około 12 godzin po badaniu, nawet jeśli nie było podawane znieczulenie. Przyjmowanie posiłków powinno zacząć się od płynów, a następnie stopniowo lekkich dań, najlepiej w formie płynnej. Należy na jakiś czas zrezygnować ze spożywania potraw ciężkostrawnych, czyli smażonych i tłustych a przez najbliższą dobę unikać alkoholu. Posiłki trzeba zjadać regularnie i w małych ilościach, by nie obciążać przewodu pokarmowego.

Po kolonoskopii najzdrowsze i rekomendowane przez lekarzy są owoce i warzywa oraz przeciery owocowo-warzywne. W olbrzymiej większości przypadków Pacjenci po badaniu kolonoskopowym wracają do normalnej aktywności jeszcze tego samego dnia.

Gdzie wykonać kolonoskopię w Warszawie?

Badanie kolonoskopii w Warszawie można wykonać w:

Centrum Medyczne Damiana – ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa

(przy stacji metra „Służew”)

Wynik badania kolonoskopowego

Wyniki kolonoskopii dostępne są od razu, gdyż lekarz już podczas zabiegu dokonuje oględzin przekazywanego mu przez kamerę obrazu i na tej podstawie może podjąć decyzje o zleceniu ewentualnych zabiegów chirurgicznych w obrębie jelita grubego lub o wprowadzeniu terapii farmakologicznej.

Natomiast przy pobraniu próbek tkanek, w których zauważono podejrzane zmiany nowotworowe, są one przesyłane do laboratorium i na wyniki ich oględzin czekać trzeba około dwóch tygodni.

Dzięki dostarczeniu obrazu ściany jelita w czasie rzeczywistym lekarz może ocenić jego stan. Szczególną uwagę zwraca na:

kolor;

fakturę;

ukrwienie;

przezierność;

giętkość;

wytrzymałość błony śluzowej.

Wszelkie zaburzenia tych elementów mogą świadczyć o stanie zapalnym czy naciekach nowotworowych. Badanie uwidacznia też nieprawidłowości w obrębie otrzewnej takie jak:

pęknięcia;

ciała obce występujące w jelicie;

zwężenia światła;

polipy i zmiany guzowate;

nadżerki i owrzodzenia.

Kampania antynowotworowa “Kolonoskopia jest super”

W 2019 roku rozpoczęła się kampania profilaktyczno-edukacyjna pod hasłem “Kolonoskopia jest super”. Ma ona zachęcić Polaków do wykonywania badań profilaktycznych w zakresie nowotworów jelita grubego. Krajowy Rejestr Nowotworów wskazuje, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa odsetek osób narażonych na wystąpienie raka jelita grubego wciąż wzrasta. Odpowiedzialny jest za to między innymi tryb życia, polegający na braku aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta, uboga w błonnik i oparta na produktach wysoko przetworzonych i ciężkostrawnych.

Autorzy kampanii chcą uświadomić Polakom, że profilaktyka może uratować im życie. Nowotwór jelita grubego jest na drugim miejscu jeżeli chodzi o przyczyny zgonów mężczyzn, zaraz po raku płuc, a u kobiet na trzecim, po raku płuc i piersi.

Kolonoskopię można bezpłatnie wykonać w ramach jednego z trzech systemów:

pierwszy to program finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, funkcjonuje od 2000 r. Pacjenci na badania mogą zgłaszać się sami lub kierowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;

drugi program finansowany jest ze środków unijnych i ma za zadanie przeprowadzenie badań w rejonach do tej pory nieobjętych szeroką profilaktyką nowotworową;

trzeci program wprowadzony został w 2012 roku i polega na wysyłaniu listownych zaproszeń na bezpłatne badania do osób w wieku 55 – 64 lata, gdyż stanowią one grupę największego ryzyka;

Kampania “Kolonoskopia jest super” ma na celu uświadomienie, że w ciągu 15 lat trwania programów przesiewowych wykonano 450 tysięcy kolonoskopii, dzięki czemu 10 tysięcy Polaków uniknęło raka jelita grubego. Ponadto, ze względu na upowszechnienie badań, wzrósł odsetek osób przeżywających raka jelita grubego. Pod koniec lat 80. wynosił on zaledwie 25%, obecnie jest to 50%, choć na przykład w Holandii jest to aż 62%.

Wskaźniki te zmieniają się na skutek nie tylko coraz lepszych leków i skuteczniej przeprowadzanych terapii, ale głównie ze względu na zwiększającą się wykrywalność nowotworów, które w swym wczesnym stadium rozwoju bywają w 100% uleczalne. Unikanie tego badania może też wynikać z bagatelizowania objawów gastrycznych świadczących o zaburzeniach układu pokarmowego.

W ramach kampanii zaplanowane zostały wykłady dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w dziesięciu miastach w Polsce, w kinach emitowane mają być spoty informacyjne z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego. Ponadto opracowana została seria krótkich filmów informacyjnych z udziałem ekspertów medycznych, aktorów i sportowców, które dostępne będą w Internecie.

*Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Literatura tematu:

Badania kolonoskopowe finansowane przez MZ

Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

W ramach współpracy z Ministerstwem Zdrowia w Szpitalach LUX MED Onkologia od 2006 do 2021 roku realizowany był Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego, dzięki któremu nasi Pacjenci mogli bezpłatnie wykonać kolonoskopię – badanie profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego. Aktualnie czekamy na podpisanie nowej umowy, o czym poinformujemy tak szybko, jak będzie to możliwe.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Profilaktyka raka jelita grubego.

Poradnia Profilaktyki Jelita Grubego

Kierownik: Prof. nadzw. dr hab. n. med. Michał F. Kamiński

Lokalizacja i kontakt:

Zakład mieści się w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów ul. W.K. Roentgen 5, 02-781 Warszawa

Rejestracja: 22 546 22 92

W Poradni wykonywane są badania endoskopowe górnego (gastroskopia) i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (kolonoskopia i sigmoidoskopia).

Badania wykonywane są w dwóch trybach – diagnostycznym i przesiewowym.

W trybie diagnostycznym (u pacjentów z objawami lub nadzorze po wcześniejszych zabiegach) badania endoskopowe wykonywane są w ramach realizacji umowy z NFZ. Ze względu na inwazyjność procedur wskazania do wykonania badań pacjentów kierowanych spoza Centrum Onkologii są weryfikowane w Poradni Gastroenterologii Onkologicznej.

Na badania endoskopowe w trybie diagnostycznym wymagane jest skierowanie i umówienie konkretnego terminu telefonicznie pod nr (tel. 22-546 22-92). Informacje telefoniczne i zapisy na badania odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00.

W trybie przesiewowym wykonywana jest kolonoskopia przesiewowa wraz z ewentualnym pobraniem wycinków i usunięciem polipów wielkości do 10mm (www.pbp.org.pl).

Kolonoskopie przesiewowe wykonywane są jedynie u pacjentów w wieku 55-64 lata, którzy otrzymali imienne zaproszenie na badanie. Na badanie w trybie przesiewowym nie jest potrzebne skierowanie a jedynie umówienie konkretnego terminu telefonicznie pod nr tel (22) 546-24-45 lub e-mailowo: [email protected]. Kolonoskopie w trybie przesiewowym wykonywane są w godzinach 15:00 (30) – 18:00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty w godzinach 8:00-14:00.

1.Co to jest gastroskopia i jak się do niej przygotować?

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą giętkiego gastroskopu. W czasie badania możliwe jest pobieranie biopsji, które jest całkowicie niebolesne. Osoba poddawana temu badaniu musi być na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.

2. Co to jest kolonoskopia i jak się do niej przygotować?

Kolonoskopia jest badaniem, które umożliwia oglądanie wnętrza całego jelita grubego za pomocą giętkiego endoskopu. W czasie badania możliwe jest pobieranie biopsji lub usuwanie polipów, które jest całkowicie niebolesne. Przed wykonaniem kolonoskopii konieczne jest przygotowanie jelita grubego do badania poprzez oczyszczenie wnętrza jelita z resztek pokarmowych. Szczegółowe informacje na temat kolonoskopii i przygotowania do niej znajdują się na stronie: http://pbp.org.pl/kolonoskopia/

Kolonoskopia na NFZ – jak długo trzeba czekać na badanie?

Kolonoskopia, czyli endoskopowe sprawdzenie stanu jelita grubego, to podstawa w profilaktyce nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W jaki sposób otrzymać skierowanie na to badanie i jak długo trzeba na nie czekać?

Kolonoskopia w ramach NFZ

Aby wykonać kolonoskopię nieodpłatnie, w ramach NFZ, należy uzyskać skierowanie. Odpowiedni dokument może wystawić zarówno gastroenterolog, jak i lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Po otrzymaniu skierowania, pacjent może wybrać dowolną placówkę medyczną wykonującą takie badania, o ile oczywiście ma ona podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kolonoskopia – znajdź klinikę Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 55 placówek wykonujących kolonoskopia Warszawa

Kraków

Łódź

Wrocław

Poznań

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Szczecin

Bydgoszcz

Białystok

więcej miast… Pokaż placówki najbliżej mnie Pokaż placówki we wszystkich miastach

Kto kwalifikuje się do badania?

Osoby, które są po 50. roku życia i nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat, powinny otrzymać skierowanie, nawet jeśli nie zaobserwowały u siebie żadnych niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego.

Warto wiedzieć: Młodsi pacjenci będą mogli wykonać badanie bezpłatnie, jeśli w ich rodzinie wykryto przypadki zachorowań na raka jelita grubego lub jeśli zaobserwują u siebie symptomy takie jak np. krwawienie z odbytu lub niewyjaśnione przewlekłe biegunki.

Kolonoskopia w Warszawie na NFZ – czas oczekiwania

Czas oczekiwania na kolonoskopię w stolicy jest najdłuższy ze wszystkich innych miast w Polsce i wynosi minimum 5-6 miesięcy. Chcąc poddać się badaniu wcześniej, warto zatem zapoznać się z ofertami prywatnych placówek, których w Warszawie nie brakuje. Dodatkowo można poszukać informacji o Programie Badań Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego – póki co, szczegółowe informacje dotyczące programu na rok 2020 nie są jeszcze znane.

Kolonoskopia na NFZ – kolejki w innych miastach

W zależności od miasta, czas oczekiwania na kolonoskopię to od kilku tygodni do kilku miesięcy. W niektórych placówkach kolejki sięgają nawet roku! Najbliższe terminy z dnia 5 marca 2020 roku przedstawiają się następująco:

Poznań – 10.03.2020, 24.03.2020, 24.04.2020

– 10.03.2020, 24.03.2020, 24.04.2020 Wrocław – 26.05.2020, 02.06.2020, 06.06.2020

– 26.05.2020, 02.06.2020, 06.06.2020 Gdańsk – 23.03.2020, 29.05.2020, 22.06.2020

– 23.03.2020, 29.05.2020, 22.06.2020 Łódź – 23.03.2020, 03.04.2020, 14.04.2020

– 23.03.2020, 03.04.2020, 14.04.2020 Katowice – 14.05 2020, 28.05.2020, 10.06.2020

Jak widać, średni czas oczekiwania na kolonoskopię w ramach NFZ to około 2-3 miesiące.

Kolonoskopia na NFZ a znieczulenie

W Polsce standardem jest kolonoskopia bez znieczulenia. Podczas badania wykonywanego w ramach NFZ można liczyć jedynie na miejscowe znieczulenie błony śluzowej odbytu. Praktyka ta ma na celu zniwelowanie pierwszego dyskomfortu, który może pojawić się podczas wprowadzania endoskopu do odbytu. Pacjenci, którym zależy na kolonoskopii w znieczuleniu, powinni zatem udać się do prywatnej placówki.

Bezpłatne badania profilaktyczne – gastroskopia, kolonoskopia, sigmoidoskopia – dla mieszkańców Powiatu Warszawskiego Zachodniego – 2021 r. – Formmed – Szpital i Przychodnia dla Dzieci i Dorosłych

Zapraszamy mieszkańców Powiatu Warszawskiego Zachodniego na bezpłatne badania przesiewowe – profilaktyczne, w kierunku wczesnego wykrywania chorób układu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia). Badania finansowane są z budżetu Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Program dotyczy osób, u których lekarz pierwszego kontaktu (POZ) stwierdza występowanie czynników ryzyka choroby układu pokarmowego (wiek, obciążony wywiad rodzinny, niepokojące objawy). Wymagane jest skierowanie, którego wzór jest dostępny u lekarzy POZ.

Mazowiecki Szpital Onkologiczny

KOLONOSKOPIA

————————————————————————————————————————–

Badanie wykonywane jest w ramach NFZ, na podstawie skierowania.

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości 130-200 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w kolorowym monitorze w odpowiednim powiększeniu. Badanie ma na celu ocenę morfologiczną powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych , które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym ( pacjenta usypia się, podając środek dożylnie na około 15 minut ). Wskazaniem do wykonania badania są:

krwawienie z przewodu pokarmowego

niewyjaśniona niedokrwistość

Podejrzenie raka jelita grubego

istotna biegunka o niejasnej przyczynie

nieswoiste zapalenia jelita grubego – diagnostyka i nadzór

badania przesiewowe zdrowej populacji w kierunku polipów i wczesnego raka

Kolonoskopia bez sedacji

Przygotowanie do badania

Formularze do wypełnienia

Oświadczenie

Zgoda na kolonoskopię

Kolonoskopia w sedacji

Przygotowanie do badania

Formularze do wypełnienia

Oświadczenie

Zgoda na kolonoskopię

Ankieta anestezjologiczna

Harmonogram pracy Pracowni Kolonoskopii:

dr n. med. Przemysław Dyrla środa: 15.00 – 20.00

dr n. med. Sławomir Fesołowicz poniedziałek: 14.00 – 19.00

lek. med. Jakub Słowik czwartek: 16.00 – 20.00

lek. med. Piotr Szczeciński środa: 15.00 – 20.00

lek. med. Marcin Zadorożny wtorek i piątek: 15.00 – 20.00

Zapisy do pracowni poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 18.00 pod numerem tel. 22/ 766 15 00 wew. 1

키워드에 대한 정보 kolonoskopia warszawa za darmo

다음은 Bing에서 kolonoskopia warszawa za darmo 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Screening for Colon Cancer: Colonoscopy (English)

  • bc cancer agency
  • british columbia
  • canada
  • screening
  • prevention
  • colon
  • cancer
  • colorectal cancer
  • fit test
  • fecal immunochemical test
  • colonoscopy

Screening #for #Colon #Cancer: #Colonoscopy #(English)


YouTube에서 kolonoskopia warszawa za darmo 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Screening for Colon Cancer: Colonoscopy (English) | kolonoskopia warszawa za darmo, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Food Truck A Sanepid | Odbiór Sanepidu W Food Truck'U. Co Musisz Wiedzieć? | Vlog Rosa #6 모든 답변

Leave a Comment