Jak Wygląda Lekcja W Pierwszej Klasie | Nai Ok1 Edukacja Wczesnoszkolna – Język Polski 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak wygląda lekcja w pierwszej klasie – NAI OK1 Edukacja Wczesnoszkolna – język polski“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej 이(가) 작성한 기사에는 조회수 41,971회 및 688852 Like 개의 좋아요가 있습니다.

Zgodnie z tą koncepcją nauczyciel nie dzieli nauki na przedmioty, ani na 45-minutowe lekcje. Zajęcia prowadzi według ustalonego przez siebie planu, dostosowując czas zajęć i przerw do aktywności uczniów. Nauczyciel przeplata pracę umysłową zajęciami praktycznymi, ruchowymi, plastyką, muzyką.mówi teksty z pamięci. Uczeń po klasie 1: • słucha ze zrozumieniem prostych poleceń; • wykonuje proste polecenia wypowiedziane przez nauczyciela lub kolegów; • słucha ze zrozumieniem prostych zagadek, krótkich tekstów piosenek; • uczestniczy w rozmowach, nie przerywa wypowiedzi innych, stara się wysłuchać kolegów.Zatem przynajmniej przez pierwsze 2 miesiące lekcje powinny mieć formę możliwie najluźniejszą, co pozwoli dzieciom powoli przystosowywać się do 45 minutowych lekcji. Bardzo ważne jest też korzystanie z pomocy naukowych, choćby w formie klamerkowania, tablic edukacyjnych czy choćby pomocy sensorycznych.

Zajęcia i obozy
Początkowy wiek Polska Stany Zjednoczone
6-7 Szkoła podstawowa Klasa 1 Szkoła podstawowa Klasa 1
7-8 Szkoła podstawowa Klasa 2 Szkoła podstawowa Klasa 2
8-9 Szkoła podstawowa Klasa 3 Szkoła podstawowa Klasa 3
9-10 Szkoła podstawowa Klasa 4 Szkoła podstawowa Klasa 4

Table of Contents

jak wygląda lekcja w pierwszej klasie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 NAI OK1 Edukacja Wczesnoszkolna – język polski – jak wygląda lekcja w pierwszej klasie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

jak wygląda lekcja w pierwszej klasie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

pierwsza klasa – Nauczycielka z pasją

Jak wprowadzać litery w pierwszej klasie? 03/11/2019 /. Jednym z największych wyzwań, stojących przed młodym nauczycielem, jest prawłowe wprowadzenie uczniów …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.nauczycielkazpasja.pl

Date Published: 4/8/2021

View: 4013

Czego uczy się dziecko w 1 klasie? – Mamotoja.pl

Malowanie równie ważne jak wspinanie Zanim maluch zacznie korzystać ze swojej fantazji i kreatywności, musi zdobyć pierwsze praktyczne …

+ 여기에 표시

Source: mamotoja.pl

Date Published: 10/12/2022

View: 4482

PORADNIK DLA NAUCZYCIELA KLASY PIERWSZEJ S Z K O …

Oznacza to, że nauczyciel nie powinien plano- wać i przeprowadzać zajęć edukacyjnych w systemie 45-minutowych lekcji. Ponadto, przy zachowa- niu ustalonego z …

+ 더 읽기

Source: www.mac.pl

Date Published: 3/19/2021

View: 4625

Pierwsza klasa: CZAS START! – Blog Edukacja i Inspiracje

To ważny moment dla każdego dziecka, ale najważniejszy dla pierwszoklasisty, który po raz pierwszy przekroczy próg szkoły. Jak przygotować dziecko do zmiany, …

+ 여기를 클릭

Source: paderewski.lublin.pl

Date Published: 7/7/2021

View: 5019

Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Jakże rozczarowana byłam, że pierwszego dnia nie było prawdziwych lekcji. Jak uwielbiałam swoją nauczycielkę, panią Małgosię, zapach szkoły i te pierwsze dni w …

+ 여기에 표시

Source: nietylkodlamam.pl

Date Published: 10/1/2022

View: 4657

Pierwsza lekcja z nową klasą | FajnaLekcja.pl

Tym sposobem zmieniają się ciągle uczniowie zaczynający mówić „Kto tak jak ja…” Pierwsza lekcja w nowej klasie zdecydowanie jest najważniejsza, …

+ 여기에 보기

Source: fajnalekcja.pl

Date Published: 11/28/2021

View: 9308

Tydzień 1 – W szkole – Zdalne lekcje – Portal Gov.pl

Spędzę mój pierwszy dzień w szkole. Dowiem się jakie zadania czekają na mnie w pierwszej klasie. Zapoznam się z przyborami szkolnymi. Dowiem się jak wygląda …

+ 여기에 표시

Source: www.gov.pl

Date Published: 8/20/2021

View: 2543

Nauczycielu, wyluzuj! Czyli o pierwszej lekcji…

Nowi nauczyciele, nowe przedmioty – córka jest w IV klasie więc wszystko dla … Pokazano na studiach, jak powinna wyglądać ealna lekcja i …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.superbelfrzy.edu.pl

Date Published: 4/8/2021

View: 6140

주제와 관련된 이미지 jak wygląda lekcja w pierwszej klasie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 NAI OK1 Edukacja Wczesnoszkolna – język polski. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

NAI OK1 Edukacja Wczesnoszkolna - język polski
NAI OK1 Edukacja Wczesnoszkolna – język polski

주제에 대한 기사 평가 jak wygląda lekcja w pierwszej klasie

  • Author: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
  • Views: 조회수 41,971회
  • Likes: 688852 Like
  • Date Published: 2017. 1. 4.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=HKFY9ya6PIk

Co powinien umieć uczeń po klasie 1?

mówi teksty z pamięci. Uczeń po klasie 1: • słucha ze zrozumieniem prostych poleceń; • wykonuje proste polecenia wypowiedziane przez nauczyciela lub kolegów; • słucha ze zrozumieniem prostych zagadek, krótkich tekstów piosenek; • uczestniczy w rozmowach, nie przerywa wypowiedzi innych, stara się wysłuchać kolegów.

Jak prowadzić zajęcia w klasie 1?

Zatem przynajmniej przez pierwsze 2 miesiące lekcje powinny mieć formę możliwie najluźniejszą, co pozwoli dzieciom powoli przystosowywać się do 45 minutowych lekcji. Bardzo ważne jest też korzystanie z pomocy naukowych, choćby w formie klamerkowania, tablic edukacyjnych czy choćby pomocy sensorycznych.

Jak pomóc dziecku w nauce w pierwszej klasie?

Proces adaptacji szkolnej wymaga czasu. W pierwszych tygodniach uczęszczania przez dziecko do nowej szkoły trzeba poświęcić mu wyjątkowo dużo uwagi. Koniecznie znajdź czas – na przykład przed snem – na to, by porozmawiać z dzieckiem. Zapytaj, jak mu się podoba nowa szkoła, czy ma już kolegów, czy zna nauczycieli.

Ile lat ma dziecko w 1 klasie?

Zajęcia i obozy
Początkowy wiek Polska Stany Zjednoczone
6-7 Szkoła podstawowa Klasa 1 Szkoła podstawowa Klasa 1
7-8 Szkoła podstawowa Klasa 2 Szkoła podstawowa Klasa 2
8-9 Szkoła podstawowa Klasa 3 Szkoła podstawowa Klasa 3
9-10 Szkoła podstawowa Klasa 4 Szkoła podstawowa Klasa 4

Jak pisze dziecko w pierwszej klasie?

W pierwszej klasie szkoły podstawowej największa grupa dzieci uczy się pisać ołówkiem. Pedagodzy podkreślają, że posługiwanie się nim jest najłatwiejsze, ponieważ da się go łatwo prowadzić po kartce, a każdy błąd można poprawić.

Czy w pierwszej klasie trzeba umieć czytać?

Wbrew powszechnemu przekonaniu dziecko nie musi umieć pisać i czytać. Te umiejętności zdobędzie w szkole. Dociekliwi rodzice mogą sprawdzić, czy ich dziecko spełnia wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Co powinien wiedzieć początkujący nauczyciel?

Początkujący nauczyciel często poświęca się bez reszty pracy w szkole i nie ma czasu na swoje życie i na odpoczynek. Trzeba zachować równowagę. Warto wyznaczyć sobie godziny zajmowania się szkołą w domu. Najlepiej jeśli są to godziny po przyjściu do domu, a nie odkładane na wieczór.

Jak utrzymać dyscyplinę w klasie?

Dbając o formę komunikatów kierowanych do uczniów, nauczyciel ma szansę na wzmocnienie swoich oddziaływań. Jeśli wyzbędzie się mentorskiego tonu, przestanie pouczać i moralizować, a tym bardziej manipulować uczniem, da mu pole do samodzielnego podejmowania decyzji i mierzenia się z konsekwencjami swojego postępowania.

Co na pierwszej lekcji?

przedstaw się odpowiednio – imię i nazwisko to nie wszystko. Opowiedz o sobie, o tym jak uczyłeś się angielskiego, jak to się stało, że zacząłeś uczyć, jak chciałbyś, aby wyglądały Twoje zajęcia i atmosfera w klasie. Nie obiecuj gruszek na wierzbie ani nie żartuj sobie z siebie, bo to może być źle odebrane.

Co powinien umieć 1 Klasista?

W pierwszej klasie dziecko uczy się liczyć do 20 (także wspak), zna liczebniki oraz potrafi napisać cyfry do 10. Ponadto w zakresie do 10 umie dodawać i odejmować (może być przy użyciu palców) i zapisywać te działania. Rozwiązuje także proste zadania z treścią.

Jak wzbudzić w dziecku chęć do nauki?

Pomóżmy dziecku zabrać się do lekcji. Najlepiej, aby odrabiało je o stałej porze, w miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie dziecko może się skoncentrować i nic go nie rozprasza, gdzie w tle nie jest włączony telewizor. Szczególnie trzeba zadbać o komputer, który potrafi niezwykle skutecznie odciągać od nauki.

Co zrobić żeby dziecko lepiej Zapamiętywało?

Warto też wiedzieć, że ćwiczenia fizyczne świetnie działają na mózg dziecka. W 2007 roku niemieccy naukowcy wykazali, że po 20-minutowym treningu ludzie potrafili zapamiętać o 20 proc. więcej słów niż przed ćwiczeniami.

Czy 6 latek może iść do pierwszej klasy?

Według psychologów większość sześciolatków jest intelektualnie przygotowana, by pójść do pierwszej klasy.

Jakie roczniki idą do zerówki?

Zerówka jest obowiązkowa dla wszystkich 6-latków. Zostają objęte obowiązkiem z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończą 6 lat (przykład: jeśli dziecko kończy 6 lat w grudniu 2022, to do zerówki musi pójść od września 2022).

Czy 5 latek może iść do pierwszej klasy?

31 ustawy Prawo oświatowe). Dziecko 5-letnie uczęszczające do przedszkola dopiero w wieku 6 lat będzie obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Z dniem 1 września 2017 r. będzie mogło kontynuować wychowanie przedszkolne jako 6-latek lub rozpocząć edukację szkolną w klasie I szkoły podstawowej.

Co trzeba umieć w 1 klasie?

Uczeń kończąc pierwszą klasę powinien umieć pisać starannie proste, krótkie zdania, a także pisać z pamięci i przepisywać tekst. Wie co to sylaba, głoska, litera, zdanie. Ze zrozumieniem słucha czytanych tekstów i w ramach własnych możliwości stara się czytać lektury.

Jakie zajęcia są w 1 klasie?

W pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej nie ma zatem przedmiotów, są natomiast wyodrębnione bloki tematyczne.
  1. Edukacja polonistyczna. …
  2. Język obcy nowożytny. …
  3. Edukacja muzyczna. …
  4. Edukacja plastyczna. …
  5. Edukacja społeczna. …
  6. Edukacja przyrodnicza. …
  7. Edukacja matematyczna. …
  8. Zajęcia komputerowe.

Czy dziecko w 1 klasie może nie zdac?

Chyba, że rodzic tak chce. Powtarzanie klas w szkole podstawowej zdarza się rzadko*. W praktyce uczeń musi się albo „mocno postarać”, żeby nie zdać z klasy do klasy albo musi uczęszczać do klas od I do III.

Co powinien umieć drugoklasista?

W drugiej klasie uczeń powinien potrafić budować dłuższe wypowiedzi, brać udział w rzeczowej dyskusji, poprawnie się wypowiadać, recytować, czytać z uwzględnieniem znaków interpunkcyjnych, opisywać dowolne przedmioty, rozpoznawać rodzaje zdań.

Pytania rodziców pierwszoklasisty

Przed twoim pierwszoklasistą wielkie zmiany. Przed tobą także. Chcesz się do nich dobrze przygotować, by twoje dziecko dobrze czuło się w szkole? Pomożemy ci w tym.

Wszyscy chodziliśmy kiedyś do szkoły. Kiedyś – a więc niewiele z niej pamiętamy, a wiele się w niej też zmieniło. Poza tym wtedy byliśmy uczniami, a teraz debiutujemy w roli rodziców ucznia. I chcemy jak najwięcej o szkole swojego dziecka wiedzieć. Stąd tyle pytań. Odpowiadamy na nie.

Jakich przedmiotów uczy się pierwszoklasista?

Od reformy szkolnej z 1999 roku zmienił się charakter nauczania początkowego – teraz jest to kształcenie zintegrowane. Zgodnie z tą koncepcją nauczyciel nie dzieli nauki na przedmioty, ani na 45-minutowe lekcje. Zajęcia prowadzi według ustalonego przez siebie planu, dostosowując czas zajęć i przerw do aktywności uczniów. Nauczyciel przeplata pracę umysłową zajęciami praktycznymi, ruchowymi, plastyką, muzyką.

Dzieci w pierwszej klasie uczą się podstaw polskiego i matematyki, ale jednocześnie mają np. szansę zrobić sałatkę warzywną, zważyć niektóre produkty żywnościowe, zmierzyć objętość płynów, bawić się w robienie zakupów i płacenie oraz uczestniczą w zabawach ruchowych. Pierwszoklasiści często pracują w grupach, wychodzą poza klasę, jeżdżą na wycieczki. W ten sposób zdobywanie wiedzy jest znacznie bardziej praktyczne.

Dodatkowo w klasie pierwszej wprowadza się naukę języka obcego, oczywiście w formie zabawowej, gimnastykę korekcyjną oraz lekcje etyki/religii. Na ogół też w szkole prowadzi się zajęcia wyrównawcze dla uczniów mających trudności w nauce.

Czytaj więcej: Czego uczy się dziecko w pierwszej klasie?

Gimnastyka w szkole jest obowiązkowa?

Tak. Ruch dzieciom jest bardzo potrzebny: wzmacnia organizm, hartuje, daje satysfakcję, więc umacnia poczucie wartości, a także wpływa na… rozwój umysłowy. Dlatego nie warto bez ważnych powodów odsuwać dziecka od udziału w grach i zabawach ruchowych. Rodzic może zwolnić dziecko z zajęć, pisząc zwolnienie (bo np. maluch jest po chorobie). Są też przypadki, że uczeń z poważnych powodów zdrowotnych w ogóle nie może ćwiczyć (wtedy musi mieć odpowiednie zaświadczenie lekarskie), ale to nie zwalnia go z obecności na zajęciach.

Czy pierwszoklasista dostaje oceny?

Tak, ale są to oceny opisowe. Dzięki nim dzieci i rodzice dowiadują się, jakie umiejętności pierwszoklasista już opanował, co potrafi, a z czym sobie jeszcze nie radzi. Ocena semestralna podpowiada, co można zrobić, aby pojawiające się problemy pokonać, natomiast ocena na koniec roku stwierdza stan posiadanych przez ucznia umiejętności. Na początku roku nauczyciel przekazuje rodzicom, czego wymaga na lekcjach, w jaki sposób sprawdza stan wiedzy dzieci i co będzie zawierała ocena opisowa (klasa 1). Na koniec roku szkolnego uczniowie otrzymują ze wszystkich zajęć (obowiązkowych i dodatkowych) jedną ocenę opisową, a drugą – także opisową, z zachowania. Na świadectwie tylko ocena z religii jest wyrażona stopniem. Uczeń otrzymuje promocję do następnej klasy, jeśli jego ocena jest pozytywna.

Oprócz oceny opisowej nauczyciel często stosuje w trakcie zajęć różne formy oceniania wspomagającego, dodaje słowny komentarz, chwali za wysiłek, za chęci (może np. zapisać: „Wspaniale”, „Pracuj tak dalej”, „Brawo!”).

Zobacz też: Kompletujemy wyprawkę szkolną – lista do druku

Co na początku szkoły może sprawiać dziecku najwięcej trudności?

To sprawa dość indywidualna. Trzeba jednak pamiętać, że w tym wieku dziecko jest nastawione egocentrycznie. Dlatego często ma problem z reagowaniem na polecenia skierowane do całej klasy, oczekuje słów bezpośrednio do siebie. Z tej przyczyny spóźnia się z wykonywaniem ćwiczeń, nie zaznacza zadań domowych. Nie potrafi też przez dłuższy czas koncentrować się na jednej czynności, dlatego zadania umysłowe muszą być przeplatane choćby kilkuminutowym relaksem ruchowym. Nauka pisania często już po paru minutach wywołuje ból ręki, bo kości i mięśnie ręki nie są dostatecznie ukształtowane. Trzeba więc wykazywać się dużym zrozumieniem i cierpliwością, by dziecko nie zniechęciło się do nauki już na starcie.

Sprawdź: Tego nigdy nie rób – 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka

Czy zapisać dziecko na świetlicę?

To dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mogą zawsze odbierać dziecka zaraz po lekcjach (czyli dla większości). Na świetlicy zajęcia z dziećmi prowadzą pedagodzy odpowiednio do tego wykwalifikowani. Dzieci nie tylko mają tu możliwość odrobienia lekcji, ale mają szansę na rozwój swoich zdolności: plastycznych, muzycznych, tanecznych. Świetlica uczy również umiejętnego spędzania wolnego czasu.

Czy zapisać dziecko na stołówkę szkolną?

Jeśli dziecko w szkole przebywa długo, to wręcz powinno zjeść obiad na stołówce. Nie odczuwa wtedy takiego zmęczenia, nie jest pod koniec dnia osowiałe, ma zatem więcej sił i ochoty do nauki. Poza tym koszt obiadów w szkole jest zazwyczaj niewysoki, często dotowany przez gminę.

Nauczycielka z pasją

Za pasem sierpień – miesiąc, w którym znaczny odsetek dzieci – a zdecydowanie większy odsetek ich rodziców – z niepokojem zerka w kalendarz, widząc wakacyjne dni uciekające w zastraszającym tempie. W przypadku uczniów po raz kolejny przekraczających szkolne mury jest to z pewnością smutek związany z końcem beztroskich zabaw, ale i ekscytacja na myśl o spotkaniu z koleżankami i kolegami, których nie widziało się ponad dwa miesiące. Sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy mały człowiek wkracza do szkoły po raz pierwszy. Nie da się ukryć – jest to z pewnością jeden z najważniejszych momentów w jego dotychczasowym życiu, który być może zapamięta na zawsze. Z doświadczenia wiem, że są dzieci, które…

Czego uczy się dziecko w 1 klasie?

Twoje dziecko właśnie rozpoczyna swoją wielką szkolną przygodę. Czego będzie się uczyć twój pierwszoklasista i jak będzie przebiegać jego nauka? My już wiemy!

Celem edukacji wczesnoszkolnej (obejmującej klasy 1–3) jest przekazanie dzieciom podstawowych wiadomości dotyczących świata i nauczenie ich takich umiejętności, które umożliwią im sprawne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Co ważne, pierwszoklasista zdobywa wiedzę przy użyciu nowoczesnych źródeł i technologii. Jego nauka odbywa się w sposób zintegrowany, czyli bez sztucznego podziału na język polski, matematykę, geografię itd. – wiedza z różnych dziedzin przenika się, dzięki czemu dziecko uczy się myśleć i wyciągać wnioski. W pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej nie ma zatem przedmiotów, są natomiast wyodrębnione bloki tematyczne.

1. Edukacja polonistyczna

W jej ramach dziecko uczy się czytania i pisania. Uczy się także czytać teksty ze zrozumieniem, komunikować w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia. Poznaje zasady kulturalnej rozmowy (nie można krzyczeć, używać brzydkich słów itp.), a także estetycznego pisania (musi dbać o estetykę i poprawność graficzną pisma).

Pierwszoklasista ćwiczy też swoją umiejętność koncentracji (słucha w skupieniu czytanych utworów (np. baśni, opowiadań, wierszy) i w miarę swoich możliwości czyta lektury wskazane przez nauczyciela. Uczestniczy w zabawach teatralnych, odtwarza z pamięci teksty dla dzieci, np. wiersze, piosenki, fragmenty prozy.

Czytaj też: Przygotowania do szkoły – o czym warto pamiętać?

2. Język obcy nowożytny

Dziecko poznaje obcy język, by pod koniec 1 klasy rozumieć już proste polecenia, recytować wierszyki i rymowanki, śpiewać piosenki, pisać proste wyrazy i korzystać ze słowników obrazkowych.

3. Edukacja muzyczna

Dziecko uczy się śpiewu i gry na prostych instrumentach muzycznych. Zaznajamia się także z różnymi elementami muzyki (melodią, rytmem, wysokością dźwięku, tempem, dynamiką). Dowiaduje się, że muzykę można zapisać i odczytać, i że muzyka niesie ze sobą określone emocje (które można wyrazić także tańcem). Pierwszoklasista uczy się rozpoznawania utworów solowych i zespołowych, na chór i orkiestrę, a także głosów (sopran, bas).

Czytaj też: Muzyka czyni cuda: rozwija, relaksuje, leczy

4. Edukacja plastyczna

Dziecko w jej ramach poznaje architekturę, malarstwo i rzeźbę. Uczy się wyrażania własnych myśli i uczuć w różnorodnych formach plastycznych, korzystając przy tym również z narzędzi multimedialnych.

5. Edukacja społeczna

Polega na wychowaniu dziecka do zgodnego współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi. Uczeń kończący klasę 1 potrafi odróżnić, co jest dobre, a co złe w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi; wie, że warto być odważnym, mądrym i pomagać potrzebującym, że nie należy kłamać lub zatajać prawdy.

Dziecko uczy się współpracy z innymi (w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych), przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności, grzecznego zwracania się do innych w szkole, w domu i na ulicy. Pierwszoklasista uczy się, że pieniądze otrzymuje się za pracę i że trzeba dostosować swoje oczekiwania do realiów ekonomicznych rodziny.

Poza tym poznaje zagrożenia ze strony ludzi (np. wie, do kogo i w jaki sposób należy się zwrócić o pomoc; wie, gdzie można bezpiecznie organizować zabawy, a gdzie nie można i dlaczego).

Pierwszoklasista potrafi wymienić status administracyjny swojej miejscowości (wieś, miasto), wie, jakiej jest narodowości, poznaje symbole narodowe (flaga, godło, hymn narodowy) oraz flagę i hymn Unii Europejskiej.

Czytaj też: Przed debiutem w szkole

6. Edukacja przyrodnicza

Dziecko uczy się w jej ramach rozumieć i szanować przyrodę. Poznaje rośliny i zwierzęta, miejsce ich występowania, cechy charakterystyczne (np. zwyczaje), a także jaki pożytek przynoszą zwierzęta środowisku.

Pierwszoklasista poznaje także zagrożenia dla środowiska przyrodniczego ze strony człowieka: wypalanie łąk i ściernisk, zatruwanie powietrza i wód, pożary lasów, wyrzucanie odpadów i spalanie śmieci itp. Uczy się, jak sam może chronić przyrodę (nie śmiecić, segregować śmieci, pomagać zwierzętom, oszczędzać wodę itp.). Jednocześnie dowiaduje się, jakie są zagrożenia ze strony zwierząt i roślin, i co zrobić w sytuacji zagrożenia.

Dzieci w 1 klasie uczą się także obserwować pogodę i korzystać z tego (np. ubierać się stosownie do niej). Dowiadują się także, jak zachować się w trakcie burzy, huraganu, powodzi, pożaru.

7. Edukacja matematyczna

Ma na celu przede wszystkim wspomaganie rozwoju umysłowego oraz kształtowanie wiadomości i umiejętności matematycznych dzieci. To nie tylko nauka liczenia, pojęcia czasu, zapisywania liczb czy rozpoznawania figur, ale także wiedza dotycząca kierunków, orientacji przestrzennej, postrzegania różnych obiektów. Pierwszoklasista dzięki edukacji matematycznej w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się rozumnie, dąży do wykonania zadania, radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawania lub odejmowania. Dziecko poznaje różne miary (długość, ciężar, pojemność), wartości banknotów, zna pojęcie długu i konieczność spłacenia go.

8. Zajęcia komputerowe

Dziecko uczy się posługiwania się komputerem w podstawowym zakresie (uruchamia program, stosuje się do ograniczeń dotyczących korzystania z komputera, poznaje zasady bezpiecznego korzystania z komputera).

9. Zajęcia techniczne

Na nich dziecko majsterkuje (np. robi latawiec, konstruuje urządzenia z gotowych zestawów do montażu), poznaje ogólne zasady działania urządzeń domowych, a także dowiaduje się, jak ludzie wykorzystywali dawniej i dziś siły przyrody (wiatr, wodę). Jednocześnie uczy się utrzymywania porządku wokół siebie i bezpiecznego używania narzędzi i urządzeń technicznych.

Pierwszoklasista uczy się również bezpiecznie poruszać się na drogach (w tym na rowerze) i korzystać ze środków komunikacji; dowiaduje się, jak trzeba zachować się w sytuacji wypadku, np. umie powiadomić dorosłych, zna telefony alarmowe.

10. Wychowanie fizyczne

To bardzo ważne zajęcia, których zadaniem jest nie tylko kształtowanie sprawności fizycznej dzieci, ale także edukacja zdrowotna. Dowiaduje się, że choroby są zagrożeniem dla zdrowia i że można im zapobiegać poprzez: szczepienia ochronne, właściwe odżywianie się, aktywność fizyczną, przestrzeganie higieny.

11. Etyka

Zajęcia mają za zadanie przybliżanie dzieciom ważnych wartości etycznych na podstawie baśni, bajek i opowiadań, a także obserwacji życia codziennego. Dziecko uczy się przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności, dowiaduje się, że nie można dążyć do zaspokojenia swoich pragnień kosztem innych, że nie wolno zabierać cudzej własności i należy nieść pomoc potrzebującym. Pierwszoklasista wie, że ludzie żyją w różnych warunkach i dlatego nie należy chwalić się bogactwem ani nie należy dokuczać dzieciom, które wychowują się w trudniejszych warunkach.

Czytaj też: Jak ułatwić szkolny debiut – 10 zadań dla rodziców

Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 maja 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Poz. 803)

Zobacz też:

Jak prowadzić lekcje dla dzieci w klasach 1-3? Przydatne rady dla nauczycieli

Każde dziecko jest inne, ma też inny poziom wrażliwości i potrzeby. Wraz z pójściem do szkoły musi dostosować się do panujących tam zasad, co na samym początku może być bardzo trudne, dlatego niezbędne są tutaj wysokie kompetencje nauczycieli. Warto pamiętać, że lekcje starszych dzieci zdecydowanie różnią się od tych w klasach 1-3. Tutaj niezbędna jest nie tylko wiedza w zakresie przedstawianego materiału, ale przede wszystkim duża znajomość psychiki dzieci, które w tym wieku są szczególnie wrażliwe. W dzisiejszym tekście udzielimy Wam kilku rad, jak prowadzić takie zajęcia. Nauczanie wczesnoszkolne jest naprawdę wymagające, jednak absolutnie nie można się zniechęcać, gdyż uśmiech uczniów może wynagrodzić nawet duże trudności.

High need baby – nie tylko u niemowląt

Wielu rodziców często spotyka się z pojęciem „high need baby”. Termin ten odnosi się do dzieci, które często wymagają ciągłej bliskości i często mają problemy ze spaniem w swoim łóżeczku. Najchętniej byłyby cały czas noszone na rękach. Należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to wina rodziców, jeżeli dziecko jest np. bardzo płaczliwe, wszak zapewniając mu wszystko, co należy muszą pamiętać, że każdy maluch jest inny. Warto także pamiętać, że nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym nadal mogą wykazywać szczególne potrzeby w zakresie zainteresowania się ich osobą, ale również problem z tęsknotą za rodzicami, która w wielu przypadkach dotyczy głównie matki. Tutaj bardziej ważne jest odpowiednie zachowanie nauczycieli, wszak edukacja wczesnoszkona nie tylko opiera się na przekazywaniu wiedzy, ale również bardzo ważne jest zapewnianie odpowiednich potrzeb, które obejmują przynależność. Dlatego niezależnie od sytuacji, nauczyciel powinien podmiotowo traktować wszystkich uczniów, jednak w razie konieczności szczególną uwagę poświęcać uczniowi o większych potrzebach. Należy przy tym wiedzieć, że dzieci szybko się asymilują, zatem już po kilku miesiącach uczeń może bez problemu przystosować się do lekcji, jednak wymaga to pełnego zrozumienia i dużej cierpliwości. Należy także być w stałym kontakcie z rodzicami, którzy powinni na bieżąco orientować się w sytuacji.

Pomoce naukowe są ważne

Bardzo często za najtrudniejsze uważa się nauczanie wczesnoszkolne. Jest w tym dużo prawdy, gdyż dzieci na samym początku muszą przystosować się do zasad panujących w szkole. Z zajęć w zerówce, które w dużej mierze opierały się na zabawie są obecnie zmuszone do siedzenia w ławkach szkolnych. Dlatego przejście z zerówki do szkoły może nie być dla nich specjalnie łatwe. Zatem przynajmniej przez pierwsze 2 miesiące lekcje powinny mieć formę możliwie najluźniejszą, co pozwoli dzieciom powoli przystosowywać się do 45 minutowych lekcji. Bardzo ważne jest też korzystanie z pomocy naukowych, choćby w formie klamerkowania, tablic edukacyjnych czy choćby pomocy sensorycznych.

Obserwacja ucznia

Nawet, jeżeli pozornie uczeń nie wykazuje problemów, gdyż nie przeszkadza w zajęciach nie oznacza to, że nie czuje się zagubiony, bądź też nie ma kłopotów z nauczeniem się danych literek. Bardzo ważna jest kontrola i częste przeglądanie postępów uczniów. Przy czym podczas zebrań z rodzicami należy poruszyć aspekt kontroli i konieczność pomagania dzieciom w nauce, pomimo tego, że jest to edukacja wczesnoszkolna. Opiekunowie powinni zdawać sobie sprawę, jak ważne są regularne ćwiczenia, choćby rysowania szlaczków czy też pisania pierwszych literek. Jeżeli dziecko wykazuje problemy z koordynacją, to niezbędna jest szczególna pomoc, dzięki której można zapobiec dalszym zaległością.

Zapewnienie wsparcia

Dzieci należy traktować podmiotowo, nawet jeżeli wykazują nieodpowiednie zachowanie, przy czym już od początku należy obserwować klasę i relacje panujące wśród nich. Jeżeli zauważymy, że jakiś uczeń wyraźnie odstaje od grupy, bądź co gorsza inne dzieci dokuczają mu, bądź naśmiewają się, nawet jeżeli źle odpowie na zadane przez nauczyciela pytanie, to należy szybko wdrążyć odpowiednie rozwiązania, a w razie konieczności zorganizować w trybie pilnym zebranie, gdyż również rodzice powinni wyraźnie korygować nieprawidłowe zachowania.

Edukacja wczesnoszkolna nie jest łatwa. Jednak daje też naprawdę wiele satysfakcji, gdyż przystosowuje dzieci w dużej mierze do życia w grupie, ale wpływa także na rozwój intelektualny.

Pierwsza klasa – jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?

Pierwsza klasa – jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?

9:41

Autor: Getty Images jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie

Rodzice posyłający dziecko do pierwszej klasy, martwią się, czy zaaklimatyzuje się ono w szkole. Problemy z aklimatyzacją w klasie mogą mieć również dzieci, które zmieniają szkołę. Jak ułatwić dziecku adaptację szkolną? Co sprawia, że niektóre dzieci mają kłopoty z aklimatyzacją w klasie?

Pójście do szkoły podstawowej po raz pierwszy lub zmiana szkoły to dla dziecka ogromne wyzwanie i stres. Pierwsze dni edukacji szkolnej, to przede wszystkim kwestie społeczne, dotyczące aklimatyzacji w nowym otoczeniu. Być może ten czas nie będzie prosty.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie rówieśniczej, by nowa sytuacja stała się ekscytująca, ciekawa i po prostu fajna?

Spis treści

Tłumy przed szkołami w dniu rozpoczęcia roku szkolnego Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak szybko dziecko aklimatyzuje się w grupie?

Większość dzieci dobrze aklimatyzuje się w klasie i przyzwyczaja do szkolnego rytmu. Są jednak dzieci, które nie mogą znaleźć w klasie kolegów, nie odnajdują się w grupie, są nieśmiałe, wstydliwe, a nawiązywanie kontaktów sprawia im trudność.

Szybkość adaptacji szkolnej zależy od tego, czy dziecko chodziło do przedszkola. Doświadczenia z przedszkola sprawiają, że dziecko potrafi skoncentrować się na lekcji, jest mniej płaczliwe, bardziej posłuszne, chętnie współpracuje z rówieśnikami, łatwo nawiązuje kontakty, jest śmielsze, komunikatywne, dużo rozmawia, mniej się stresuje.

Zobacz także: Wyprawka pierwszoklasisty – jak przygotować dziecko do szkoły i co kupić?

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie? Czas i rozmowa

Proces adaptacji szkolnej wymaga czasu. W pierwszych tygodniach uczęszczania przez dziecko do nowej szkoły trzeba poświęcić mu wyjątkowo dużo uwagi. Koniecznie znajdź czas – na przykład przed snem – na to, by porozmawiać z dzieckiem.

Zapytaj, jak mu się podoba nowa szkoła, czy ma już kolegów, czy zna nauczycieli. Nie odwracaj uwagi od problemu pójściem do kina czy słodyczami, to nie sprawi, że trudności znikną. Pozwól mu się wygadać.

Gdy widzisz, że dziecko chce ci coś opowiedzieć, zatrzymaj się i wysłuchaj go. Jeśli bardzo się spieszysz, powiedz, że bardzo chcesz go wysłuchać i np. za godzinę porozmawiacie.

Nie zaprzeczaj uczuciom dziecka, jeśli mówi, że czegoś się boi albo nie lubi. Dziecko musi wiedzieć, że w życiu jest miejsce także na nieprzyjemne sytuacje i negatywne emocje.

Czytaj również: W co ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Jak zaaklimatyzować dziecko w nowej grupie? Wizyty kolegów

Ważne jest też, by zapraszać do domu kolegów dziecka spoza szkoły (np. z przedszkola). W znajomej grupie dziecko będzie się czuło akceptowane i lubiane, wzrośnie jego poczucie pewności siebie. Warto, by dziecko zaprosiło też do siebie rówieśników z klasy – będzie mogło pokazać się z innej strony i być może nawiąże przyjaźnie.

Sprawdź także: Wymagania edukacyjne dla klas 1-3

www.dlarodzinki.pl

Etapy edukacji w Polsce i 5 innych krajach

Na tej stronie:

Poniżej przedstawiamy różne poziomy kształcenia i lata obowiązkowej edukacji w Polsce. Porównujemy również polski system edukacji z pięcioma innymi krajami – Kanadą, Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami oraz z jednym międzynarodowym programem nauczania – International Baccalaureate (IB).

Dla każdego kraju podkreślamy lata obowiązkowej edukacji na niebiesko. Nie dotyczy to programu IB, ponieważ nie jest on powiązany z żadnym krajem.

Początkowy wiek Polska Kanada Stany Zjednoczone Wlk. Brytania Francja Niemcy IB 0+ Żłobek Żłobek Żłobek Żłobek Żłobek 3-4 Przedszkole Przedszkole Przedszkole Żłobek/ Przedszkole Przedszkole Przedszkole Primary years programme 4-5 Przedszkole Przedszkole Przedszkole Zerówka Przedszkole Przedszkole Primary years programme 5-6 Zerówka klasa 0 Przedszkole Przedszkole Szkoła podstawowa Przedszkole Przedszkole Primary years programme 6-7 Szkoła podstawowa Klasa 1 Szkoła podstawowa Klasa 1 Szkoła podstawowa Klasa 1 Szkoła podstawowa Szkoła elementarna Szkoła podstawowa Primary years programme 7-8 Szkoła podstawowa Klasa 2 Szkoła podstawowa Klasa 2 Szkoła podstawowa Klasa 2 Szkoła podstawowa Szkoła elementarna Szkoła podstawowa Primary years programme 8-9 Szkoła podstawowa Klasa 3 Szkoła podstawowa Klasa 3 Szkoła podstawowa Klasa 3 Szkoła podstawowa Szkoła elementarna Szkoła podstawowa Primary years programme 9-10 Szkoła podstawowa Klasa 4 Szkoła podstawowa Klasa 4 Szkoła podstawowa Klasa 4 Szkoła podstawowa Szkoła elementarna Szkoła podstawowa Primary years programme 10-11 Szkoła podstawowa Klasa 5 Szkoła podstawowa Klasa 5 Szkoła podstawowa Klasa 5 Szkoła podstawowa Szkoła elementarna Szkoła średnia Primary years programme 11-12 Szkoła podstawowa Klasa 6 Szkoła podstawowa Klasa 6 Szkoła średnia/Gimnazjum Klasa 6 Gimnazjum Collège Szkoła średnia Primary years programme 12-13 Szkoła podstawowa Klasa 7 Szkoła podstawowa Klasa 7 Szkoła średnia/Gimnazjum Klasa 7 Gimnazjum Collège Szkoła średnia Middle years programme 13-14 Szkoła podstawowa Klasa 8 Szkoła podstawowa Klasa 8 Szkoła średnia/Gimnazjum Klasa 8 Gimnazjum Collège Szkoła średnia Middle years programme 14-15 Szkoła średnia Szkoła średnia Klasa 9 Szkoła średnia Klasa 9 Gimnazjum Collège Szkoła średnia Middle years programme 15-16 Szkoła średnia Szkoła średnia Klasa 10 Szkoła średnia Klasa 10 Gimnazjum Szkoła średnia Szkoła średnia Middle years programme 16-17 Szkoła średnia Szkoła średnia Klasa 11 Szkoła średnia Klasa 11 Szkoła średnia Szkoła średnia Szkoła średnia wyższa Diploma programme – Program matury międzynarodowej 17-18 Szkoła średnia Szkoła średnia Klasa 12 Szkoła średnia Klasa 12 Szkoła średnia Szkoła średnia Diploma programme – Program matury międzynarodowej

Polska

W Polsce obowiązek nauki rozpoczyna się w tzw. zerówce – klasie 0 (którą dziecko może odbyć w przedszkolu lub w szkole podstawowej), a kończy się wraz z ukończeniem 8-letniej szkoły podstawowej. Dziecko może rozpocząć naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lub 7 lat. Co ważne, w polskim prawie istnieją dwa pojęcia: obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Obowiązek szkolny ustaje kiedy młody człowiek skończy 18 lat.

Oto etapy edukacji w Polsce:

• Szkoła podstawowa

Szkoła podstawowa, zwana też „podstawówką”, rozpoczyna się dla dzieci w wieku 6/7 lat i trwa do 14. roku życia. Do końca roku szkolnego 2016/2017 szkoła podstawowa obejmowała sześć klas. Od 1 września 2017 r. szkoła podstawowa jest ośmioklasowa. Nauka w szkole podstawowej (również tej zreformowanej), inaczej niż w Ameryce Północnej, jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie obowiązuje zintegrowany program nauczania, który jest realizowany przez jednego bądź dwóch pracujących jednocześnie nauczycieli, co ma istotne znaczenie dla rozwoju dziecka. Na tym etapie stosuje się oceny opisowe. Drugi etap obejmuje klasy IV-VIII i tu już przedmioty wykładane są przez różnych nauczycieli, a oceny na świadectwach są wyrażane w skali od 1 (niedostateczna) do 6 (celująca).

• Szkoła średnia

Liceum ogólnokształcące to jedna ze szkół, którą można wybrać po ukończeniu nauki w szkole podstawowej. Edukacja w liceum trwa cztery lata. Do szkół średnich należą także technika (obecnie pięcioletnie) oraz trzyletnie szkoły branżowe (dotychczas szkoły zawodowe). Ta szkoła nie daje uczniom konkretnych kwalifikacji zawodowych, co nie znaczy, że nie można po niej pracować. Bardzo często jej absolwenci zasilają szeregi pracowników biurowych. Liceum ma jednak na celu przygotowanie uczniów do dalszej nauki na uczelniach wyższych. Program nauczania jest bardzo intensywny, a poziom wysoki, zwłaszcza w liceach sprofilowanych przedmiotowo, gdzie obok podstawowej wiedzy uczniowie mają zwiększoną liczbę godzin przedmiotów ścisłych (np. matematyki, fizyki, informatyki), przyrodniczych (np. chemii, biologii) lub humanistycznych (np. języka polskiego i obcego, wiedzy o społeczeństwie, kultury i sztuki). Licea przygotowują młodzież do zdania egzaminu dojrzałości (matury), a w przypadku sporej części szkół niepublicznych również matury międzynarodowej.

• Gimnazjum (zlikwidowane w 2019 roku)

Gimnazja były trzyletnią szkołą, przeznaczoną dla uczniów w wieku 12-14 lat. W 2019 r., w ramach reformy systemu oświatowego w Polsce z roku 2017, zniknęły całkowicie z polskiego systemu szkolnego, który obecnie jest dwustopniowy: szkoła podstawowa i szkoła średnia. Proces wygaszania gimnazjów zachodził stopniowo.

Kanada

W Kanadzie dzieci muszą chodzić do szkoły przez co najmniej 10 lat. Zarówno Uczęszczanie do szkoły jest wymagane od klasy 1 do co najmniej 10 klasy (w niektórych prowincjach muszą ukończyć szkołę średnią). W Kanadzie zwykle nauka obowiązuje do drugiej klasy szkoły średniej.

USA

System edukacji w USA również znacząco różni się od polskiego. Przede wszystkim klasy liczone są od 1 do 12. Inaczej wygląda to też w zależności od stanu. Długość trwania poszczególnych szkól także jest różna. Po skończeniu szkoły podstawowej (6 lub 8-letniej) dzieci przechodzą do gimnazjum czy też szkoły średniej. Edukacja trwa tutaj od 4 do 6 lat. W przypadku popularniejszych 6-letnich szkól średnich dzielą się one na szkoły średnie I stopnia (junior high school) i szkoły średnie II stopnia (senior high school).

Wielka Brytania

Również w Wielkiej Brytanii edukacja obowiązkowa trwa 10 lat. System edukacji jest zróżnicowany z uwagi na podział Zjednoczonego Królestwa na Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. Najbardziej podobne do siebie są systemy kształcenia w Anglii i Walii.

Francja

We Francji obowiązek szkolny trwa 10 lat i rozpoczyna się od 5-letniej szkoły elementarnej podzielonej na 3 cykle. Wcześniej dzieci chodzą do przedszkola, które dzieli się na 3 grupy – maluchy, średniaki i starszaki. Szkoła elementarna z kolei dzieli się na cykle – roczny cykl przygotowawczy, a następnie dwa dwuletnie cykle. Później uczniowie przechodzą do tzw. college, co jest odpowiednikiem gimnazjum.

Niemcy

System edukacji w Niemczech jest dosyć skomplikowany. Po ukończeniu 4-letniej szkoły podstawowej (w niektórych landach 6-letniej) uczniowie mają do wyboru kilka szkół na wyższym etapie kształcenia: Gimnazjum (das Gymnasium), Szkołę Realną (die Realschule), Szkołę Ogólną (die Gesamtschule) i Szkołę Główną (die Hauptschule). Każdy z tych typów szkół średnich ma inny zakres zainteresowań i zasięg.

Szkoły Paderewski w Lublinie

Pierwsza klasa: CZAS START!

Iwona Filip

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku. To ważny moment dla każdego dziecka, ale najważniejszy dla pierwszoklasisty, który po raz pierwszy przekroczy próg szkoły. Jak przygotować dziecko do zmiany, jaka ma zajść w jego życiu? Jak mu pomóc? – to bardzo ważne pytania stawiane sobie przez rodziców.

Pamiętam dzień, w którym mój syn przekraczał próg szkoły po raz pierwszy. Z jednej strony czułam obawę, ale z drugiej – byłam bardzo dumna, że wkroczył w kolejny etap swojego życia. Zarówno intuicja matki, jak i doświadczenie nauczycielki podpowiadały mi, że moim najważniejszym zadaniem jest docenianie dziecka i słuchanie z uwagą wszystkiego, co ma mi do powiedzenia. W ten sposób chciałam mu zapewnić poczucie akceptacji, które w mojej ocenie jest niezbędnym fundamentem prawidłowego funkcjonowania młodego człowieka.

Oswajanie rzeczywistości

Kiedy idziemy do nowej pracy, mamy wiele oczekiwań, marzeń czy planów z nią związanych. Tak samo dzieje się w przypadku pierwszoklasistów. Mają oni nadzieję na poznanie nowych kolegów i nauczycieli oraz wiarę w atrakcyjność szkoły, która jawi się dzieciom jako przestrzeń swoistego wtajemniczenia, większej „dorosłości”. Dlatego dobrze jest prezentować szkolne doświadczenie jako rodzaj przywileju, ciekawą przygodę, możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności oraz nawiązywania nowych kontaktów.

Dobrym pomysłem, który może pomóc w przygotowaniu przyszłego ucznia do przekroczenia progu szkoły, jest przemierzanie drogi, którą będzie pokonywał od września. Dlatego warto zamienić jedno wyjście na plac zabaw na wspólny spacer do i ze szkoły, by razem z dzieckiem obejrzeć budynek szkoły, klasę lekcyjną czy salę gimnastyczną, w której odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego. Takie działania będą sprzyjać szybszemu oswojeniu się z nowym miejscem.

Pomocne będzie też na wprowadzenie stałych godzin posiłków, kąpieli, zasypiania itd. podczas ostatnich tygodni wakacji. Dzięki temu dziecko płynnie wejdzie w nowy, szkolny rozkład dnia, w którym znajdzie się czas na naukę, ale i odpoczynek: wspólne aktywności z rodzicami i zabawę na świeżym powietrzu.

Zachęcam do ustalenia wspólnie z dzieckiem określonych godzin odrabiania lekcji (np. codziennie przed kolacją) oraz jego szkolnych obowiązków (np. samodzielne pakowanie plecaka).

Przyjemnością dla dziecka i rodziców będą wspólne szkolne zakupy. Pamiętajmy tylko, by potraktować syna lub córkę jako partnerów i pozwolić im na podejmowanie samodzielnych decyzji dotyczących wyboru przyborów szkolnych. Nowy plecak, zeszyty z ulubionymi bajkowymi postaciami, kolorowy piórnik, pachnąca plastelina czy brokatowe pisaki sprawią, że nasz pierwszoklasista będzie z niecierpliwością czekał na rozpoczęcie roku szkolnego. A kiedy już będzie ich używał podczas lekcji, staną się łącznikiem między szkołą a domem.

Oswajanie lęku

Warto poświęcić czas na rozmowy o tym, jak wygląda życie ucznia w szkole.

Tak jak nowej pracy towarzyszą nie tylko pozytywne emocje, ale także obawy, tak samo pójście do szkoły może wywoływać w dziecku lęki, zwłaszcza związane ze sprostaniem naszym oczekiwaniom. Nie można ich bagatelizować. Warto poświęcić czas na rozmowy o tym, jak wygląda życie ucznia w szkole. Nie straszmy dziecka, ale też nie obiecujmy mu tego, co nie jest realne. Warto wspomnieć o zasadach obowiązujących w szkole, zwrócić uwagę na ich odmienność w stosunku do przedszkolnych czy domowych. Zapewnijmy dziecko o swojej obecności i gotowości niesienia pomocy. Musi ono wiedzieć, że w chwilach zwątpienia czy niepowodzenia zawsze może liczyć przede wszystkim na swoich rodziców.

Jeśli nasze dziecko jest szczególnie wrażliwe lub widzimy nasilające się obawy przed tak dużą zmianą, możemy wykorzystać bajkoterapię. Jako matka sięgałam po bajki terapeutyczne, gdyż ich pomagają radzić sobie z trudnymi emocjami, np. ze złością czy zazdrością, w tym także z lękiem przed szkołą. Osobiście polecam Bajki terapeutyczne M. Molickiej oraz Bajki relaksacyjno-terapeutyczne w pracy z dziećmi z problemami emocjonalnymi E. Małkiewicz. Są to niezwykle mądre i ciekawe historyjki pomagające dziecku zwalczyć obawy przy pomocy bajkowych postaci, z którymi może się identyfikować. Przykłady takich historii są także dostępne w sieci, np. http://www.dbc.wroc.pl/Content/3913/szuflada_z_bajkami.pdf

Wszystkim Pierwszoklasistkom i Pierwszoklasistom oraz ich Rodzicom życzę dobrego i spokojnego wejścia w nową szkolną rzeczywistość.

Iwona Filip – nauczycielka i koordynatorka edukacji wczesnoszkolnej, prowadzi zajęcia teatralne w Szkole Podstawowej Paderewski

Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Słabo pamiętam moje pierwsze dni w przedszkolu. Byłam za mała, żeby ogarnąć nową, zapewne trudną sytuację. Jednak już początek szkoły, czyli pierwsza klasa, to zupełnie inny wymiar dojrzałości, radości i wspomnień. Dowiedz się, jak przygotować dziecko do pierwszej klasy. Cieszcie się tym czasem, jak najdłużej.

Najczęściej dziecko cieszy się, że pójdzie do szkoły. Pierwsza klasa oznacza dorosłość. Zwłaszcza dla siedmiolatka (wiadomo, że z tym wiekiem obecnie różnie u nas bywa). Najczęściej dziecko nie może się doczekać, bo to nowy plecak, piórnik, worek na kapcie i cała wyprawka. Dla dorosłego brzmi może banalnie, ale właśnie takie drobiazgi bardzo cieszą przyszłych pierwszoklasistów.

Pamiętam, jak nie mogłam się doczekać siedzenia w ławce, pierwszego zadania domowego. Jakże rozczarowana byłam, że pierwszego dnia nie było prawdziwych lekcji. Jak uwielbiałam swoją nauczycielkę, panią Małgosię, zapach szkoły i te pierwsze dni w pierwszej klasie.

Chcesz porozmawiać z pedagogiem on-line? Kliknij po więcej informacji»

Chciałabym, żeby każde dziecko doświadczało tego nowego etapu w życiu po prostu radośnie. To normalne, że są emocje i że są nerwy. Po mnie akurat spływało wtedy jak po kaczce, ale przecież nie każde dziecko wykazuje się tak małą dozą wrażliwości 😉 Wiele maluchów bardzo przeżywa pójście do pierwszej klasy. Zwłaszcza kiedy ma to być spotkanie z zupełnie nowymi kolegami, w zupełnie nowym miejscu. Warto przygotować siebie i dziecko na to przeżycie.

Zakładam, że jesteście już po tej ważnej decyzji – posyłać czy nie posyłać sześciolatka do pierwszej klasy? Jeśli jednak wciąż się wahasz albo podjęłaś już decyję i zastanawiasz się, jak to będzie, przeczytaj wpis oraz komentarze rodziców i nauczycieli.

Dodaj dziecku odwagi na starcie

Samodzielność

Dziecko będzie jej teraz potrzebowało bardziej niż w przedszkolu. Tam panie chętniej pochylały się nad gapciami, które założyły kapcie nie na tą nogę, nie dopięły kurtki wychodząc na dwór. Tutaj już nauczyciel oczekuje od dziecka samodzielności. Czas na stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie był w przedszkolu.

Oczywiście mówię o tych podstawowych sprawach jak ubieranie, mycie rąk, przebieranie w strój gimnastyczny. Całej reszty siedmiolatek wciąż się uczy. Nie daj się zwariować mamo, że dziecko ma umieć wszystko i wiedzieć wszystko. Szkoła jest po to żeby się w niej uczyć.

Dochodzą do tego w dużym stopniu kontakty z rówieśnikami i starszymi kolegami oraz z różnymi nauczycielami, a także konieczność samodzielnego zadbania o posiłek. O ile w klasie pani o tym na pewno przypomni, to na świetlicy już niekoniecznie. A z burczącym brzuchem trudniej się odnaleźć w szkolnym rozgardiaszu.

Orientacja w przestrzeni

Dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku szkoły i drogi do szkoły jeszcze przed pierwszym dniem roku szkolnego. Jest to element oswajania nowej sytuacji, bardzo ważny dla pierwszoklasisty. Trzeba na to wybrać dobry moment, taki podarowany dziecku jako specjalny prezent, a nie np. przy okazji zebrania z rodzicami.

Targając dziecko „przy okazji” na zebranie, gdzie trzeba siedzieć cicho i niewiele da się zrozumieć z rozmowy dorosłych, możesz je jedynie zniechęcić. I innych rodziców też. Przy całej wyrozumiałości dla dzieci (każdy przecież ma, inaczej byśmy nie siedzieli na tym zebraniu) i ich potrzeb, zebranie to miejsce dla dorosłych.

Pokaż różnice między szkołą i przedszkolem

Niby technicznie niewiele się zmienia. W przedszkolu też zostawiałaś dziecko w placówce pod opieką nauczyciela, ale jednak to nie to samo. Zwłaszcza dla dziecka. Przede wszystkim, zmiany zachodzą w głowie twojej pociechy. Czuje się dorosła, a wiadomo że dorosłemu nie wypada płakać ani tak bardzo tęsknić za mamą, jak przedszkolakowi. A jednak czasem człowiekowi łezka się w oku zakręci. Łatwiej nad nią zapanować kiedy wiadomo co, gdzie i jak. O której przyjedzie mama i jakie zajęcia ma się dziś w planie.

Teraz też niezmiernie ważne zaczyna być to, co pomyślą sobie inne dzieci. Głos rówieśników ma ogromne znaczenie, a w przedszkolu tak nie było. W szkole jest też mnóstwo o wiele starszych dzieci, które bardzo różnie mogą się zachowywać. Warto dziecko uprzedzić o takich prostych, podstawowych sytuacjach jak dziwne komentarze, przechwałki, zaczepki.

Może ci się wydawać, że w przedszkolu też było podobnie, bo chodziły tam różne dzieci z różnych rodzin. Ale pociecha wtedy nie rozumiała tyle ze społecznych relacji i nie były one tak istotne jak teraz. Im więcej o nich opowiesz (bez straszenia!) tym lepiej przygotujesz.

Zwłaszcza, że w szkole jest też twór o nazwie świetlica. W przedszkolu nie było świetlicy, tu jest. Jest tu inna pani, obowiązują inne zasady niż w klasie czy przedszkolu. Niech to nie będzie dla dziecka niemiłym zaskoczeniem.

Nowe obowiązki

Jasne, że będą też nowe obowiązki do samodzielnego ogarnięcia lub przy współpracy z nauczycielem. Jest ich całkiem sporo. Od zaznaczania zadania domowego w książkach, ćwiczeniach i zeszytach, aż po odrabianie lekcji. Początki mogą być trudne więc zerknij na wpis, w którym dużo mówię o motywowaniu do nauki i zadań domowych.

Dziecko będzie musiało pamiętać o swoich rzeczach, co w klasie jeszcze jakoś można skontrolować, za to już w świetlicy, szanse są na to o wiele mniejsze. Bez piórnika trudno zrobić zadanie domowe. I najczęściej dziecko denerwuje sie, że zostawiło na świetlicy cenne rzeczy. Czy się odnajdą?

Zadanie domowe można robić na świetlicy albo w domu. Jeszcze pakowanie plecaka na kolejny dzień, pewnie jakieś zajęcia dodatkowe już po szkole. Zbiera się tego całkiem sporo. Wszystko to macie do ustalenia i po prostu sprawdzenia w praktyce. U każdego wdrażanie obowiązków wygląda nieco inaczej.

Nowi koledzy

Pewnie okażą się wspaniali, jednak na początku każdy w tłumie jest odrobinę nieśmiały. Możesz ułatwić dziecku poznawanie kolegów jeśli tylko wiesz, z kim będzie chodziło do klasy. Zazwyczaj to dzieci mieszkające w sąsiedztwie, bo blisko do szkoły. Można więc zaczepić jeszcze w wakacje mamę któregoś z kolegów lub koleżanek i zagadać.

Pewnie ona też ucieszy się bardzo, bo przecież też posyła dziecko do pierwszej klasy i się denerwuje jak ty. Bardzo dużo opowiedziałam o nawiązywaniu koleżeńskich relacji we wpisie o zawieraniu przyjaźni.

Rytm dnia

To bardzo ważny element przygotowania dziecka do szkoły. Wiadomo, że najpierw wakacje i odrobina luzu każdemu się należy. Ale już dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego warto przyzwyczajać pociechę do konkretnej godziny kąpieli, zasypiania itd. Wypoczęte dziecko to zadowolony uczeń. Stara prawda, znana od lat. Rytm dnia to też czas przeznaczony na odrabianie zadania domowego i koniecznie na odpoczynek po szkole, z czego dziecko niekoniecznie na początku zdaje sobie sprawę.

W tym rytmie, najtrudniejsze bywają poranki, bo każdy się spieszy i humor często nie taki… Tym razem podrzucam podcast, w którym podpowiadam, jak ten poranek ułatwić, całej rodzinie.

Kłopoty ze wstawaniem i nerwowe poranki

Jakość tego odpoczynku oczywiście również ma znaczenie. Zorganizowane zajęcia dodatkowe nim z pewnością nie są, nawet jeśli odbywają się w ruchu i poza szkołą. Optymalny jest oczywiście luźny spacer. I pogaduchy. Wtedy najwięcej dowiesz się o tym, co pociecha myśli o całej tej szkole, przyjaciołach i nowej sytuacji.

Nowa pani

Warto od początku założyć, że masz do czynienia ze specjalistką w swoim fachu. Rodzice powinni z nią współpracować w każdym możliwym wymiarze, a nie czekać „co ona nam ciekawego zaproponuje”. To zawsze jest trochę loteria, bo przecież obca osoba zaczyna opiekować się naszym skarbem. Nigdy nie wiadomo, jak ułożą się relacje. Zresztą część rodziców przerabiała to już w przedszkolu.

Najgorsze co możesz robić dla siebie i dziecka, to oceniać po pierwszym spotkaniu. Przecież ta kobieta też się stresuje. Po raz pierwszy widzi gromadę dzieci, które z założenia powinny ją lubić i szanować. To samo dotyczy rodziców. Zatem trochę otwartości ze strony dorosłych naprawdę może zdziałać cuda. Nawet jeśli pierwsze spotkania i konfrontacje są odrobinę nerwowe. Nawet jeśli jest parę zastrzeżeń co do funkcjonowania samej placówki. Nawet jeśli twój stres bierze górę. Będziesz pracować z tą kobietą kilka lat, warto spróbować podejść do początków znajomości z dystansem.

Pozytywne nastawienie

Zostawiłam na koniec, ale to w sumie najważniejsze „wyposażenie”, które winna jesteś dziecku. Zakładam, że chcesz by sobie poradziło, bo każda matka chce wszystkiego, co najlepsze dla dziecka. Oczywiście możesz je budować na wiele sposób, choćby przez chwalenie samodzielności, odwagi, dokładności. Pozytywnych zachowań twojego dziecka.

Innym sposobem są książki opowiadające o szkole i pierwszej klasie. Jest ich naprawdę bardzo wiele na rynku, jest w czym wybierać.

Oglądaj też z dzieckiem bajki o maluchach, które w trudnych sytuacjach dały sobie radę. Pokazuj pozytywne przykłady ze świata ludzi i zwierząt. Szukajcie wspólnie pozytywnych przykładów i bohaterów.

Wyprawka szkolna

Wspomóż też miłe nastawienie dziecka do szkoły przez wspólne wybieranie wyprawki i ubrań. Rzeczy ważnych dla dziecka, z którymi będzie się utożsamiało od początku chodzenia do szkoły. Piórnik i plecak z ulubionym bohaterem bajki czy zwierzątkiem może zdziałać cuda. Ten artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem internetowym KaRoKa.pl. Już ci mówię, co ciekawego wypatrzyłam w związku z rozpoczęciem szkoły przez Karolinę.

Postawiłam na fascynację zwierzakami, w które po prostu lubi się wcielać. Czasem jest przyjaznym pieskiem, innym razem kotem indywidualistą. Kiedy jest zła, to oczywiście ryczy jak lew, a czasem wygłupia się, jak mały szympans. Dlatego nie było dyskusji, poszliśmy w zwierzaki przy kompletowaniu wyprawki. Oprócz piórnika z psiakami, plecaka z kotkiem i ołówków z żyrafą, mamy też koszulki The Mountain z wizerunkami ulubionych zwierząt.

Wiem, że dla niej to bardzo ważna sprawa. W jej przypadku wyzwaniem było też rozpoczęcie szkoły w obcym kraju, bez znajomości języka. Dwoiłam się i troiłam, żeby czuła się pewnie, bezpiecznie, odważnie i komfortowo. Oczywiście, że od dawna o tym rozmawiałyśmy, ale nie ukrywam, że kupowanie, a konkretniej w jej przypadku, wybieranie rzeczy, miało ogromne znaczenie.

Poniższe zdjęcia są inspirowane współpracą ze sklepem KaRoKa.pl. Zobacz, które zwierzaki najbardziej przypadły jej do gustu.

Kot jest dla niej symbolem indywidualizmu i chodzenia własnymi ścieżkami. Jej zdaniem ten kot jest z innej planety, bardzo plastyczny czyli bardzo, ale to bardzo odpowiadający jej upodobaniom.

Wiem, że się denerwowała poznawaniem nowych przyjaciół, dlatego też rozumiem, że wybrała koszulkę z psem. To przecież zwierzę symbolizujące prawdziwą przyjaźń i lojalność. Kiedy ją zakłada zamienia się w radosnego psiaka, który ufnie i chętnie zawiera nowe znajomości. Niby zwykła rzecz, przedmiot, a wspiera jak dobre słowo i najcieplejsza zachęta. Więc korzystam z tego wsparcia i z radością widzę, jak testuje koszulkę zawierając nowe znajomości niemal na każdym kroku.

Mam nadzieję, że wszystkie porady przydadzą się tobie i twojemu dziecku w odważnym przekraczaniu progu szkoły i pierwszej klasy. Trzymam za ciebie kciuki, a ty proszę, trzymaj za Karolę.

Niespodzianka

Jeśli spodobały ci się prezentowane na zdjęciach koszulki, to powiem w sekrecie, że w sklepie KaRoKa, który znasz już pewnie z tego wpisu o ptakach wydających naturalne odgłosy, jest ich o wiele, wiele więcej.

Przecież dzieci mają najróżniejszych ulubieńców: od psów, przez koty, aż po goryle, pandy, nietoperze i wilki, prawda? Koniecznie daj mi znać w komentarzu, którą koszulkę wybrałaby Twoja pociecha i pobierz darmowe zabawy, które pomoga dziecku zaaklimatyzować się w szkole.

Do tych porad dorzucę jeszcze artykuł, w którym znajdziesz aż 70 kreatywnych pytań, o czas spędzony w szkole. Dzieci nie przepadają za pytaniem: Jak dziś było w szkole? Dlatego stworzyłam takie, które nieco bardziej zachęcają do rozmowy.

Książka dla miłośników zwierząt

Jeśli twoje dziecko, podobnie jak moje, jest miłośnikiem zwierzaków, to zerknij na książkę, którą kiedyś napisałam. Od początku do końca wypełniona jest pomysłami na zabawy inspirowane zachowaniami zwierząt. Każde zwierzę może czegoś nauczyć człowieka. Najlepszymi uczniami są dzieci. A ja zadbałam, żeby te zabawy były edukacyjne i rozwijające: ruchowe, manualne, logiczne itd.

Pierwsza lekcja z nową klasą

Podobno wystarczy 11 sekund, aby ocenić człowieka – stwierdzić, czy jest sympatyczny, czy jest do nas podobny, czy chce się go bliżej poznać. Co powinien zrobić nauczyciel, by sprawić dobre pierwsze wrażenie przed nową klasą? Przedstawię kilka praktycznych porad organizacyjnych oraz pomysłów na przebieg takiej lekcji.

Przedstawienie się

Jest to najważniejsza część pierwszej lekcji. Nauczyciel wchodzi do sali. To jest moment, w którym musi zrobić przede wszystkim jedną rzecz: uśmiechnąć się 🙂 Uśmiech w pracy nauczyciela jest niezbędny, sprawia, że buduje się zaufanie.

Teraz należy powiedzieć coś o sobie, czym się zajmuje w szkole, co się lubi, co jest naszą pasją itp. Chodzi o przełamanie pierwszych lodów i pokazanie, że oprócz bycia nauczycielem, jest się też… człowiekiem 🙂 Z całego serca zachęcam też wszystkich, żeby zaoferować uczniom swoją pomoc w razie potrzeby. Chodzi o wypowiedzenie na głos: „Słuchajcie, jestem nauczycielem i czasem głupio iść z problemem do niego, ale chcę, żebyście wiedzieli, że możecie na mnie liczyć i że nie ma takiej sprawy, która dla mnie będzie za głupia. Jeśli dla Was jest ważna, dla mnie też będzie”. Dorosłym nieraz wydaje się oczywiste, że uczniowie powinni to wiedzieć, ale naprawdę nie wiedzą, szczególnie ci, którzy nie mieli dobrych wzorców w rodzinie. Po takiej zachęcie będą wiedzieli do kogo się udać. Warto też z tej okazji podać im swojego maila lub link do facebooka (niekoniecznie prywatnego, może być specjalnie stworzony dla potrzeb wychowawczych). Zdziwicie się jak często piszą 🙂

Zasady dyscypliny

Należy oczywiście zapoznać uczniów ze stopniami kar zapisanymi w statucie szkoły, ale warto też powiedzieć jakie są skutki nieodpowiedniego zachowania podczas lekcji. Ja stosuję następującą metodę: za przeszkadzanie upominam jeden raz (uczniowie nazwali tę część „żółtą kartką”). Jeśli osoba nadal rozmawia, musi się przesiąść do pierwszej ławki na 15 minut. Za dobre sprawowanie może wrócić po tym czasie. Jeśli natomiast dalej przeszkadza lub nie chce się przesiąść, wpisuję mu uwagę do dziennika. Ten system bardzo szybko uczniowie załapują i mu się poddają jeśli się jest konsekwentnym.

Zapoznanie z materiałem

Jest to kolejny element każdej pierwszej lekcji. Można wtedy przedstawić klasie ogólne tematy, które będą przerabiane w danym semestrze. Co to da? NUDĘ. Zapewne uczniowie przestaną słuchać, zaczną myśleć o nadchodzących wakacjach lub demotywować się słysząc ile tego materiału jest. A można to zrobić inaczej 🙂 Warto wybrać jakieś ciekawostki z danego działu i zadać pytania bez udzielania odpowiedzi. Można powiedzieć na przykład: W ciągu najbliższego czasu będziemy się zastanawiać: Czy powiększenie piersi jest grzechem? Czy św. Paweł miał tatuaż? Czy samobójcy mogą iść do nieba? itp. Na pewno masz Drogi Nauczycielu takie „perełki” w swoim przedmiocie, które zadziwiają wszystkie klasy. Gwarantuję, że jeśli o nich wspomnisz w formie pytania, rozbudzisz ciekawość, która przecież jest pierwszym stopniem do… wiedzy 🙂

Integracja

Jeśli już powiemy klasie wszystko co chcieliśmy, zwykle zostaje 20-25 minut wolnego czasu. Z mojej obserwacji wynika, że większość nauczycieli wykorzystuje go na dwa sposoby – robią „wolną lekcję”, czyli nic lub zaczynają pierwszy temat z podręcznika. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z ludźmi, których widzimy pierwszy raz w życiu i będziemy się z nimi niemal codziennie widywać przez najbliższe lata. Wypada wręcz się poznać i nieco zintegrować. Przedstawię kilka propozycji na wykorzystanie tego czasu. Dodam też, że warto usiąść tak, żeby wszyscy się dobrze widzieli (w kształcie koła).

Wspólne pytanie

Nauczyciel zadaje pytanie, na które każdy odpowiada (nauczyciel także). Może to być np. Czym się interesujesz? Jakie jest Twoje marzenie? Jakie jest twoje ulubione danie? Jakie jest najpiękniejsze miejsce w jakim byłeś? Od razu zwracam uwagę na pierwsze pytanie – czasem uczniowie odpowiadają: “Niczym się nie interesuję”. Można więc go nieco zmienić i zapytać: “Co robisz jak masz czas wolny?”

Pytania do kapelusza

Klasa dostaje od nauczyciela małe karteczki. Ich zadaniem jest napisać dowolne pytanie, które pomoże poznać się nawzajem, np. Czy masz rodzeństwo? Gdzie mieszkasz? Komu kibicujesz? itp. Następnie nauczyciel zbiera wszystkie kartki do kapelusza (lub jakiegokolwiek innego pojemnika), miesza i daje do wylosowania pierwszej osobie, która czyta pytanie, odpowiada na nie, a następnie podaje kapelusz dalej.

Kto tak jak ja…

Wszyscy uczestnicy siedzą na krzesłach ułożonych w kształcie koła, a jedna osoba stoi na środku. Zaczyna mówić: „Kto tak jak ja… (i podaje dowolny przykład z życia, np. zjadł dzisiaj śniadanie, ma niebieskie oczy, lubi pic mleko, nosi okulary itp.). Osoby, których dotyczy wypowiedź stojącego na środku, muszą zamienić się miejscami jak najszybciej, a osoba ze środka także walczy o krzesło. Tym sposobem zmieniają się ciągle uczniowie zaczynający mówić „Kto tak jak ja…”

Pierwsza lekcja w nowej klasie zdecydowanie jest najważniejsza, nie można więc jej zlekceważyć i się nie przygotować. Mam nadzieję, że moje propozycje się Wam przydadzą. W najbliższym czasie na blogu pojawi się też propozycja pierwszej lekcji religii oraz sposoby i zabawy na zapamiętywanie imion uczniów. Zapraszam 🙂

Tydzień 1 – W szkole

Tydzień 1 – W szkole

Spędzę mój pierwszy dzień w szkole. Dowiem się jakie zadania czekają na mnie w pierwszej klasie. Zapoznam się z przyborami szkolnymi. Dowiem się jak wygląda szkoła oraz co znajduje się w mojej klasie. Odniosę się do wspomnień z wakacji. Stworzę prace plastyczne, rozwiążę łamigłówki i krzyżówki. Poćwiczę słownictwo i proste zwroty w języku obcym. Wykonam ćwiczenia ruchowe i zabawy przy muzyce.

Nauczycielu, wyluzuj! Czyli o pierwszej lekcji… – Superbelfrzy RP

Autor: Dariusz Martynowicz

Zaczęło się od publikacji dość przygnębiającego listu rodzica na stronie Marzeny Żylińskiej:

„Dziś był pierwszy dzień szkoły, pierwszy taki prawdziwy, bo były już lekcje. Nowi nauczyciele, nowe przedmioty – córka jest w IV klasie więc wszystko dla niej było nowe.

I taki smutek po powrocie. W każdym zeszycie wklejone zasady obowiązujące na danym przedmiocie + system oceniania i obowiązki ucznia. Drobniutkim druczkiem gęsto zadrukowana kartka, co wolno, czego nie wolno, za co piątka, za co jedynka (…)”.

Marta Florkiewicz-Borkowska napisała, że u niej była co prawda wklejka do zeszytu, ale „było zapoznanie się, robienie kolorowych zakładek z imionami, abym lepiej mogła ich zapamiętać i od razu zwracała się po imieniu, zabawa kubeczkami i sznureczkami, rozmowa o wakacjach, a pierwszy raz z klasami piątymi też był i zapytałam ich, dlaczego tu są i ich fajowe odpowiedzi napisane na kartkach”.

Co więc zrobić na pierwszej lekcji? Jak powinna ona wyglądać?

Lepiej chyba napisać, jak wyglądać nie powinna. Na pewno nie powinna się sprowadzać tylko do notowania zasad obowiązujących na przedmiocie i kryteriów oceniania. Dlaczego?

Bo w szkole nie najważniejsze są przecież regulaminy, restrykcje i obowiązki, ale relacja, pasja, wspólnota, partnerstwo.

Pokażmy więc uczniom, że interesujemy się nimi jako osobami, ciekawi nas, skąd są, jak się czują, co myślą.

Anna Sosna pisała: „Zapytałam uczniów o ich opinie i potrzeby. Duuuużo się o nich dowiedziałam”. Niby to proste i bezpretensjonalne, ale jakie ważne.

Anna Skiendziel po przypomnieniu zasad i wspólnych rozmowach z uczniami o projektach i pomysłach na nowy rok mówi: „Ja grałam w historyczne Story Cubes z każdą klasą”.

Justyna Bober z kolei skupiła się na poznawaniu imion dzieci i zabawach integracyjnych: „Jak poznaję nową klasę, to pierwsze zadanie, które sobie stawiam, to nauczenie się imion dzieci (nazwisk trochę później). Dzieciaki się przedstawiają, podczas zabawy w kółku. Wczoraj wykorzystałam z moją nową IV klasą grę w Fruit salad ( Kto lubi …, niech zmieni miejsce) i pytania zapisane na dmuchanej piłce – dzieciaki pisały, potem rzucały do osoby, mówiąc jej imię, a potem odpowiadały na pytanie. Super zabawa, miła atmosfera, fajne dzieciaki. Dziś chcę z nimi robić Herby – ja, moja rodzina, moi koledzy, przyjaciele, zwierzątka, zainteresowania, ulubiona postać”.

Moja żona Agnieszka rozpoczęła od tego, że tak jak na wuefie jest rozgrzewka i rozgrzewa się poszczególne partie ciała, tak też matematyczny umysł musi się rozgrzać i … były po prostu gry i zabawy matematyczne od tych najłatwiejszych do tych, przy których uczniowie mówili: „Ale proszę Pani, tego się nie da zrobić”. Mój syn dostał od nowej wychowawczyni w piątej klasie imiennie podpisany list, który miał otworzyć w domu. Poczuł się wyjątkowy i ważny.

Pomyśleć by można było: jakie niepoważne. Nauczono nas przecież, że od początku musimy być profesjonalistami, powinniśmy wzbudzić respekt i szacunek. Pokazano na studiach, jak powinna wyglądać idealna lekcja i jeszcze uczyliśmy się, jakie są jej fazy. A przecież… nie tylko uczniom nie chce się wracać do szkoły, pewnie równie często nauczycielom. Pisał o tym kiedyś w „Gazecie Wyborczej” Przemysław Staroń: „Pomyślmy, my, nauczyciele, jak byśmy się czuli, gdyby pierwszy dzień naszej pracy zaczął się od tego, że szef odczyta nam wszystkie regulaminy i opowie, co nam grozi za złamanie przepisów. Nie róbmy tego dzieciom”.

Cokolwiek więc zrobimy, pamiętajmy, że ważne jest pierwsze wrażenie. Dajmy sobie prawo do szczerości, że nie zawsze nam się chce.

Pokażmy dzieciakom, że my też musimy się zmotywować, że jesteśmy także ludźmi.

Pamiętajmy o tym, że zasady i kryteria oceniania podać możemy choćby na drugiej czy trzeciej lekcji.

Bądźmy ciepli, zacznijmy od budowania relacji, a nie od restrykcji.

Bo to przecież od nas zależy, czy zabierzemy uczniów w pełną przygód fascynującą (niekoniecznie ze stacją: celujący) podróż z historią, literaturą czy światem liczb, czy też w smutną nużącą podróż od stacji niedostateczny do stacji celujący.

Mam wrażenie, że wszyscy w tym momencie, niezależnie od tego, czy jesteśmy nauczycielami, rodzicami, czy uczniami zasługujemy na coś więcej…

Dariusz Martynowicz – nauczyciel w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego w Krakowie, trener, fascynat nowoczesnych technologii w edukacji i pracy metodą projektu, członek społeczności Superbelfrzy RP

키워드에 대한 정보 jak wygląda lekcja w pierwszej klasie

다음은 Bing에서 jak wygląda lekcja w pierwszej klasie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  고추 가루 보관법 | 고춧가루 보관법 이제 헷갈리지 마세요. | 1년이상 장기간 맛과 색이 그대로 유지되는 꿀팁! 201 개의 가장 정확한 답변
See also  쿠쿠 압력밥솥 미국 서비스센터 | 쿠쿠 압력 밥솥 고장시 에러 수리센터 가기전 이거 하나만 확인하자 Rice Cooker Failure Let'S Just Check One Thing For Self-Repair. 229 개의 베스트 답변

See also  List Motywacyjny Technolog Produkcji | How To Write A Successful Cover Letter (For Mechanical Engineers) 131 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 NAI OK1 Edukacja Wczesnoszkolna – język polski

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

NAI #OK1 #Edukacja #Wczesnoszkolna #- #język #polski


YouTube에서 jak wygląda lekcja w pierwszej klasie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 NAI OK1 Edukacja Wczesnoszkolna – język polski | jak wygląda lekcja w pierwszej klasie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment