당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak powinna wyglądać pierwsza lekcja – Jak ZACZĄĆ ŚPIEWAĆ ** moja pierwsza lekcja**“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Arvind Juneja 이(가) 작성한 기사에는 조회수 9,467회 및 좋아요 242개 개의 좋아요가 있습니다.
jak powinna wyglądać pierwsza lekcja 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Jak ZACZĄĆ ŚPIEWAĆ ** moja pierwsza lekcja** – jak powinna wyglądać pierwsza lekcja 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Więcej mojego śpiewania na http://bit.ly/arvindspiewa
Dajcie znać czy jest coś takiego w czym chcieliście wziąć udział za dzieciaka 🙂
jak powinna wyglądać pierwsza lekcja 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Nauczycielu, wyluzuj! Czyli o pierwszej lekcji…
„Dziś był pierwszy dzień szkoły, pierwszy taki prawdziwy, … Pokazano na studiach, jak powinna wyglądać ealna lekcja i jeszcze uczyliśmy …
Source: www.superbelfrzy.edu.pl
Date Published: 2/13/2022
View: 940
Pierwsza lekcja we wrześniu: o czym trzeba pamiętać
Jak ustawić zdrowe i właściwe relacje na początku nauczania? · upewnij się, że wyglądasz profesjonalnie – popraw włosy, ubieraj się odpowiednio …
Source: engspired.com
Date Published: 5/15/2022
View: 2959
Przełamujemy lody. Kilka pomysłów na pierwszą lekcję z …
Nauczyciel jest po trochu aktorem. Staje w sali lekcyjnej jak na scenie teatralnej, przed sobą ma mniejszą lub większą wownię, …
Source: blog.e-polish.eu
Date Published: 8/26/2022
View: 140
PIERWSZA LEKCJA, czas start! – Kreatywny polonista
Wielu polonistów, zwłaszcza tych, którzy zaczynają pracę w szkole, zastanawia się jak zacząć, by było ciekawie, inaczej niż zwykle, by zrobić …
Source: kreatywnypolonista.blogspot.com
Date Published: 2/14/2021
View: 2543
Jak powinna wyglądać pierwsza lekcja z lekturą?
O tym, jak może wyglądać pierwsza lekcja z lekturą pisze tutorka Szkoły Edukacji, polonistka Aurelia Cyboroń. Jasne, że nie ma sensu omawiać lektury z …
Source: szkolaedukacji.pl
Date Published: 6/11/2021
View: 6322
Pierwsza lekcja z nową klasą | FajnaLekcja.pl
Co powinien zrobić nauczyciel, by sprawić dobre pierwsze wrażenie przed nową klasą? … Jest to najważniejsza część pierwszej lekcji.
Source: fajnalekcja.pl
Date Published: 4/20/2021
View: 4709
Omówienie wymagań i zasad pracy na lekcji – Profesor.pl
Przedstawiam propozycję scenariusza lekcji do wykorzystania w klasie IV szkoły … Chciałam, aby uczniowie pierwszą lekcję matematyki przeżyli bezstresowo.
Source: www.profesor.pl
Date Published: 3/27/2021
View: 1614
Pierwsza lekcja – Macmillan
Być może są w klasie swoiste relacje. – na przykład Ola nie powinna siedzieć z Zuzią, a z kolei Marcin powinien być blisko Maćka. Te informacje z pewnością …
Source: www.macmillan.pl
Date Published: 1/6/2022
View: 4518
Jak powinny wyglądać pierwsze zajęcia z dorosłym kursantem?
Pierwsza lekcja bardzo często powie wszystko, co kursant musi wiedzieć na temat szkoły i lektora, na których się zdecydował.
Source: new-effect.pl
Date Published: 11/10/2022
View: 5929
Wakacje, wakacje i po… Pierwsza lekcja na START – Wakelet
Pierwsza lekcja z nową klasą | FajnaLekcja.plCo powinien zrobić … nowym roku szkolnymPierwsze lekcje zazwyczaj wyglądają tak samo- uczniowie zapoznają się …
Source: wakelet.com
Date Published: 1/1/2021
View: 2076
주제와 관련된 이미지 jak powinna wyglądać pierwsza lekcja
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak ZACZĄĆ ŚPIEWAĆ ** moja pierwsza lekcja**. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 jak powinna wyglądać pierwsza lekcja
- Author: Arvind Juneja
- Views: 조회수 9,467회
- Likes: 좋아요 242개
- Date Published: 2019. 7. 24.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=qu70CHn2mdU
Co można powiedzieć o sobie na pierwszej lekcji?
przedstaw się odpowiednio – imię i nazwisko to nie wszystko. Opowiedz o sobie, o tym jak uczyłeś się angielskiego, jak to się stało, że zacząłeś uczyć, jak chciałbyś, aby wyglądały Twoje zajęcia i atmosfera w klasie. Nie obiecuj gruszek na wierzbie ani nie żartuj sobie z siebie, bo to może być źle odebrane.
Jak dobrze zacząć lekcję?
Aby uczenie się było efektywne warto angażować jak największą liczbę zmysłów. Wówczas więcej struktur mózgu zostaje pobudzonych i zmuszonych do współpracy. Zatem, aby początek lekcji przykuł uwagę ucznia, musi to być początek interesujący, a także pobudzać do kreatywnego myślenia.
Jak ciekawie rozpocząć lekcję?
Szyfr – rozpocznij lekcję od zaszyfrowania tematu lub zagadnienia, które chcesz w danym dniu poruszyć. Szyfry zawsze aktywizują i pobudzają pracę mózgu. Są ciekawym urozmaiceniem zajęć dydaktycznych. Podróże – przynieś na lekcję globus, atlas z mapami, mapę, plan miasta.
Jak prowadzić lekcję w klasie 1?
Zatem przynajmniej przez pierwsze 2 miesiące lekcje powinny mieć formę możliwie najluźniejszą, co pozwoli dzieciom powoli przystosowywać się do 45 minutowych lekcji. Bardzo ważne jest też korzystanie z pomocy naukowych, choćby w formie klamerkowania, tablic edukacyjnych czy choćby pomocy sensorycznych.
Jak zakończyć lekcje?
Muszą dokończyć zdania: „Dobrze, że..”, np. „Dobrze, że byłem aktywny na lekcji” oraz „Następnym razem…”, np. „Następnym razem będę uważniej słuchał”.
Jak zainteresować uczniów lekcja?
Kseruj ilustracje z książek, wyświetlaj slajdy i filmy, twórz prezentacje, używaj YouTube’a i internetowych aplikacji. Możliwość wyboru. Tematu lekcji się nie wybiera, ale w jego ramach można pozwolić uczniom na pewną dowolność.
Jak powinna wyglądać dobra lekcja?
…
20 obserwowalnych cech dobrej lekcji
- Lekcja rozpoczyna się bez zbędnej zwłoki i jej początek jest dobrze zorganizowany.
- Uczniowie są traktowani z szacunkiem i troską.
- Cel lekcji jest jasno przedstawiony. …
- Nauczyciel podtrzymuje uwagę uczniów, uczniowie darzą nauczyciela.
Jak powitać nowa klasę?
Tablicę można ozdobić też za pomocą klasowego zdjęcia. Jeśli nim nie dysponujemy, warto wygenerować chmurę wyrazową z imionami swoich uczniów. Można to zrobić w programie WordArt. Do tego na tablicy można powiesić inspirujący cytat.
Jak rozpoczac pracę nauczyciela?
Awans zawodowy nauczyciela stażysty rozpoczyna się 1 września i trwa 9 miesięcy, czyli kończ się 31 maja. Na złożenie planu rozwoju zawodowego do dyrektora szkoły masz 20 dni od dnia rozpoczęcia stażu. Po zaakceptowaniu planu rozwoju dyrektor wyznaczy Twojego opiekuna.
Jak przygotować się do prowadzenia lekcji?
Przygotowania do lekcji zacznij od myślenia o przydzielonym temacie. Do- staniesz wskazówki od nauczyciela i informacje, czego od ciebie oczekuje. Dowiedz się, czy temat jest zupełnie nowy dla uczniów, czy też już coś o nim wiedzą.
W jaki sposób nauczyciel przygotowuje się do zajęć?
Poza gromadzeniem materiałów dodatkowych warto chodzić na szkolenia oraz czytać blogi (polskie i angielskie) Często tam możemy znaleźć różne pomysły na ćwiczenia i zabawy. Bardzo wartościową dla nauczycieli treść ma blog http://english-nook.blogspot.com/, z licznymi pomysłami do inspiracji.
Jak prowadzić zajęcia aby były interesujące?
- Ustal dopasowany do uczestników cel spotkania oraz jego korzyści. …
- Doprecyzuj najbardziej efektywną formę spotkania i oczekiwania, jakie mogą mieć uczestnicy. …
- Stwórz ciekawy plan zajęć i zastanów się w jaki sposób chcesz zaangażować grupę.
Co powinien wiedzieć początkujący nauczyciel?
Początkujący nauczyciel często poświęca się bez reszty pracy w szkole i nie ma czasu na swoje życie i na odpoczynek. Trzeba zachować równowagę. Warto wyznaczyć sobie godziny zajmowania się szkołą w domu. Najlepiej jeśli są to godziny po przyjściu do domu, a nie odkładane na wieczór.
Jak poprawnie wpisywać tematy lekcji?
Tytuły tematów lekcyjnych traktuje się podobnie do tytułów rozdziałów, podrozdziałów itp. Rozpoczynamy je wielką literą, a kończymy kropką. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy taki tytuł poprzedzamy wyrażeniem Temat i dwukropkiem, np. „Temat: Interpunkcja w tytule tematu lekcji.”.
Z jakich elementów składa się lekcją?
- zapoznanie uczniów z nowym materiałem.
- utrwalanie opanowanego już materiału.
- sprawdzenie wiadomości i ocena.
Co mogę powiedzieć o sobie?
- zwięzła historia kariery, z uwzględnieniem najważniejszych stanowisk i miejsc pracy,
- opisanie kilku zawodowych osiągnięć,
- zakończenie wypowiedzi opisem marzeń zawodowych i tego, co chcemy osiągnąć w przyszłości.
Co można powiedzieć dziewczynie o sobie?
- Przy Tobie czuję się jak wyjątkowy szczęściarz.
- Jesteś piękniejsza za każdym razem, gdy na Ciebie zerkam.
- Uwielbiam Twoje poczucie humoru.
- To wyjątkowe, że potrafisz tak troszczyć się o innych ludzi.
- Jesteś tak słodka, że zaczynam bać się cukrzycy.
Nauczycielu, wyluzuj! Czyli o pierwszej lekcji… – Superbelfrzy RP
Autor: Dariusz Martynowicz
Zaczęło się od publikacji dość przygnębiającego listu rodzica na stronie Marzeny Żylińskiej:
„Dziś był pierwszy dzień szkoły, pierwszy taki prawdziwy, bo były już lekcje. Nowi nauczyciele, nowe przedmioty – córka jest w IV klasie więc wszystko dla niej było nowe.
I taki smutek po powrocie. W każdym zeszycie wklejone zasady obowiązujące na danym przedmiocie + system oceniania i obowiązki ucznia. Drobniutkim druczkiem gęsto zadrukowana kartka, co wolno, czego nie wolno, za co piątka, za co jedynka (…)”.
Marta Florkiewicz-Borkowska napisała, że u niej była co prawda wklejka do zeszytu, ale „było zapoznanie się, robienie kolorowych zakładek z imionami, abym lepiej mogła ich zapamiętać i od razu zwracała się po imieniu, zabawa kubeczkami i sznureczkami, rozmowa o wakacjach, a pierwszy raz z klasami piątymi też był i zapytałam ich, dlaczego tu są i ich fajowe odpowiedzi napisane na kartkach”.
Co więc zrobić na pierwszej lekcji? Jak powinna ona wyglądać?
Lepiej chyba napisać, jak wyglądać nie powinna. Na pewno nie powinna się sprowadzać tylko do notowania zasad obowiązujących na przedmiocie i kryteriów oceniania. Dlaczego?
Bo w szkole nie najważniejsze są przecież regulaminy, restrykcje i obowiązki, ale relacja, pasja, wspólnota, partnerstwo.
Pokażmy więc uczniom, że interesujemy się nimi jako osobami, ciekawi nas, skąd są, jak się czują, co myślą.
Anna Sosna pisała: „Zapytałam uczniów o ich opinie i potrzeby. Duuuużo się o nich dowiedziałam”. Niby to proste i bezpretensjonalne, ale jakie ważne.
Anna Skiendziel po przypomnieniu zasad i wspólnych rozmowach z uczniami o projektach i pomysłach na nowy rok mówi: „Ja grałam w historyczne Story Cubes z każdą klasą”.
Justyna Bober z kolei skupiła się na poznawaniu imion dzieci i zabawach integracyjnych: „Jak poznaję nową klasę, to pierwsze zadanie, które sobie stawiam, to nauczenie się imion dzieci (nazwisk trochę później). Dzieciaki się przedstawiają, podczas zabawy w kółku. Wczoraj wykorzystałam z moją nową IV klasą grę w Fruit salad ( Kto lubi …, niech zmieni miejsce) i pytania zapisane na dmuchanej piłce – dzieciaki pisały, potem rzucały do osoby, mówiąc jej imię, a potem odpowiadały na pytanie. Super zabawa, miła atmosfera, fajne dzieciaki. Dziś chcę z nimi robić Herby – ja, moja rodzina, moi koledzy, przyjaciele, zwierzątka, zainteresowania, ulubiona postać”.
Moja żona Agnieszka rozpoczęła od tego, że tak jak na wuefie jest rozgrzewka i rozgrzewa się poszczególne partie ciała, tak też matematyczny umysł musi się rozgrzać i … były po prostu gry i zabawy matematyczne od tych najłatwiejszych do tych, przy których uczniowie mówili: „Ale proszę Pani, tego się nie da zrobić”. Mój syn dostał od nowej wychowawczyni w piątej klasie imiennie podpisany list, który miał otworzyć w domu. Poczuł się wyjątkowy i ważny.
Pomyśleć by można było: jakie niepoważne. Nauczono nas przecież, że od początku musimy być profesjonalistami, powinniśmy wzbudzić respekt i szacunek. Pokazano na studiach, jak powinna wyglądać idealna lekcja i jeszcze uczyliśmy się, jakie są jej fazy. A przecież… nie tylko uczniom nie chce się wracać do szkoły, pewnie równie często nauczycielom. Pisał o tym kiedyś w „Gazecie Wyborczej” Przemysław Staroń: „Pomyślmy, my, nauczyciele, jak byśmy się czuli, gdyby pierwszy dzień naszej pracy zaczął się od tego, że szef odczyta nam wszystkie regulaminy i opowie, co nam grozi za złamanie przepisów. Nie róbmy tego dzieciom”.
Cokolwiek więc zrobimy, pamiętajmy, że ważne jest pierwsze wrażenie. Dajmy sobie prawo do szczerości, że nie zawsze nam się chce.
Pokażmy dzieciakom, że my też musimy się zmotywować, że jesteśmy także ludźmi.
Pamiętajmy o tym, że zasady i kryteria oceniania podać możemy choćby na drugiej czy trzeciej lekcji.
Bądźmy ciepli, zacznijmy od budowania relacji, a nie od restrykcji.
Bo to przecież od nas zależy, czy zabierzemy uczniów w pełną przygód fascynującą (niekoniecznie ze stacją: celujący) podróż z historią, literaturą czy światem liczb, czy też w smutną nużącą podróż od stacji niedostateczny do stacji celujący.
Mam wrażenie, że wszyscy w tym momencie, niezależnie od tego, czy jesteśmy nauczycielami, rodzicami, czy uczniami zasługujemy na coś więcej…
Dariusz Martynowicz – nauczyciel w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego w Krakowie, trener, fascynat nowoczesnych technologii w edukacji i pracy metodą projektu, członek społeczności Superbelfrzy RP
Pierwsza lekcja we wrześniu: o czym trzeba pamiętać
Uczę ósmy rok i póki co, moje doświadczenie pokazuje, że zbierasz to, co zasiejesz. Cieszę się, że miałam okazję poznać na swojej drodze fantastycznych nauczycieli, którzy dali mi przykład jak pracować z klasą, oraz niesamowitych wykładowców, dzięki którym utwierdziłam się w przekonaniu, że to faktyczne tak ma wyglądać. Przeczytaj mój post i Poznaj sekret udanej relacji Nauczyciel-Uczeń
Dobrym wrażeniem ustawisz sobie dobre relacje na samym początku roku. W skrócie: traktuj uczniów tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Brzmi banalnie i łatwo przejść nad tym do porządku dziennego. Ale co konkretnie mam na myśli i dlaczego jest to dla mnie jedna z ważniejszych myśli w moim nauczaniu? Co staram się sobie przypomnieć przed pierwszą lekcją z nową grupą? Przeczytaj moje wskazówki i dowiedz się.
Jak zrobić dobre wrażenie?
Bądź na czas – wtedy możesz oczekiwać, że uczniowie też będą szanowali Twój czas. Pokaż im, że każda minuta lekcji i Twojego czasu jest ważna i nie wolno jej lekceważyć.
bądź sobą – pokaż się ze SWOJEJ najlepszej strony. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś, bo uczniowie wykryją fałsz i nie będą Ci ufać. Pamiętaj, że dobrej relacji nie da się budować na niestabilnym gruncie, czyli braku zaufania.
przedstaw się odpowiednio – imię i nazwisko to nie wszystko. Opowiedz o sobie, o tym jak uczyłeś się angielskiego, jak to się stało, że zacząłeś uczyć, jak chciałbyś, aby wyglądały Twoje zajęcia i atmosfera w klasie. Nie obiecuj gruszek na wierzbie ani nie żartuj sobie z siebie, bo to może być źle odebrane. Nie rozwlekaj się. Pamiętaj, że nikogo aż tak bardzo nie obchodzą szczegóły z Twojego życia.
uśmiechaj się i bądź świadomy języka ciała – wstań kiedy mówisz. Patrz w oczy. Kontroluj ruchy rąk. Nie łaź nerwowo pod tablicą. Uśmiechaj się – spędzisz z klasą dużo czasu, więc musicie się polubić.
bądź otwarty na nowych uczniów i pewny siebie – to oni w dużej mierze tworzą klasę. Słuchaj, co mają do powiedzenia. Czasami lekkie nagięcie Twojego superplanu może zdziałać cuda: uczniowie poczują się dla Ciebie ważni a przy okazji może się okazać, że lepiej będą przyswajać wiedzę. W końcu to oni są najważniejsi.
zamień kilka słów z każdym uczniem – poświęć trochę czasu na poznanie każdego ucznia. Kilka minut rozmowy z każdym z nich, robienie sobie notatek obok listy obecności z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
bądź uprzejmy i uważny – zbierasz to, co siejesz. Nie nadużywaj swojej władzy, bo odbije Ci się to czkawką. Dawne czasy trzeba odkreślić grubą kreską – teraz totalitaryzm nie przejdzie, bo uczniowie będą tylko czekali kiedy będą mogli się na Tobie zemścić. I po co?
Grafika pochodzi z fanpage’a First Grade Fun Times – polecam 🙂
Jak ustawić zdrowe i właściwe relacje na początku nauczania?
upewnij się, że wyglądasz profesjonalnie – popraw włosy, ubieraj się odpowiednio do figury i pozycji. Jesteś nauczycielem więc zawsze lepiej ubrać się bardziej elegancko niż na luzie.
pamiętaj o podstawach dobrej komunikacji – czytaj dobre książki aby ćwiczyć umiejętności pedagogiczne. Polecam Ci w szczególności Thomasa Gordona oraz pozycje Faber&Mazlish. Więcej must-read’ów – czytaj dobre książki aby ćwiczyć umiejętności pedagogiczne. Polecam Ci w szczególności Thomasa Gordona oraz pozycje Faber&Mazlish. Więcej must-read’ów Poznaj książki, bez których nie powinieneś W OGÓLE brać się za nauczanie
szukaj wspólnych cech z grupą – dowiedz się, co lubią uczniowie i opowiedz o tym co i Ty lubisz. Najłatwiej będzie szukać wspólnego języka przez sport i jedzenie 😉 Spróbuj, bo warto.
bądź empatyczny – Twoi uczniowie to żywe istoty a nie roboty. Też mają prawo do gorszego dnia, niskiej energii, problemów ze skupieniem i całej gamy emocji, których doświadczają jako ludzie.
odpowiednio modeluj głos – nie mów zbyt nisko ani zbyt wysoko, ani za cicho ani za głośno. Głos
nie daj się wyprowadzić z równowagi – po tym poznaje się profesjnalizm. Nie krzycz, zachowuj zimną krew choćby nie wiem co. Ktoś, kto ciągle krzyczy i jest zły na dłuższą metę nie robi wrażenia.
Grafika pochodzi z fanpage’a The Teacher Next Door – polecam 🙂
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na wyróżnione przeze mnie słowa: bądź sobą, bądź otwarty, bądź empatyczny. Aby zostać nauczycielem, który motywuje do pracy, z którym chce się uczyć i spędzać czas, musisz:
brać pod uwagę zdanie uczniów – klasa to nie demokracja, wiem o tym, ale jeśli będziesz akceptował feedback od uczniów, to możesz osiagnąć znacznie więcej niż wprowadzając ustrój totalitarny 🙂
być autentyczny – udawanie kogoś, kim nie jesteś doprowadzi Cię do wyczerpania i rozdwojenia jaźni. Jeśli będziesz traktował się z szacunkiem, dawał sobie przyzwolenie na gorszy dzień ale nie wyładowywał złych emocji na uczniach i przyznawał się do błędów, to pokażesz uczniom, że też jesteś normalnym człowiekiem a nie robotem. Nie będą wtedy tak roszczeniowi.
akceptować uczniów takimi jacy są – to może być bardzo trudne, ale warte wszelkiej energii. Akceptacja oznacza miłość i troskę. Ciężko jest lubić kogoś, kto jest problematyczny, wolno się uczy albo Im bardziej będziesz akceptował i lubił swoich uczniów, tym mniej będziesz miał z nimi problemów. Jeśli mi nie wierzysz, przeczytaj książki Faber&Mazlish i Thomasa Gordona.
Grafiki pochodzą z fanpage’a ‘Inspire Teachers’ i ‘Education to the Core’ – polecam 🙂
EDIT: W jednym z komentarzy na Facebooku zarzucono mi, że post jest cukierkowy i brakuje w nim najważniejszego: przedstawienia uczniom swoich oczekiwań, wymagań, kar i nagród.
Wydało mi się to oczywiste, że podczas pierwszych zajęć należy uczniom powiedzieć jak będą wyglądały zajęcia i gdzie są granice. Jak pewnie zauważyłeś, nie piszę co masz konkretnie zrobić na pierwszych zajęciach: piszę bardziej o atmosferze, Twoim zachowaniu wobec uczniów i o tym, co warto sobie przypomnieć. Możesz zrobić wszystko o czym piszę w krótszym czasie niż przewidziana pierwsza lekcja, jednocześnie wprowadzając swój plan, swoje ćwiczenia i swoje materiały. Jedno drugiego nie wyklucza.
Jeśli chodzi o to, jak przekazać uczniom wymagania, to myślę, że wiesz jak to zrobić i co powiedzieć, bo każdy ma swoje przekonania i swoje pomysły na to, jak powinny wyglądać zajęcia i nauczanie. Ja moim uczniom przekazuję tych kilka punktów:
A potem daję do ręki więcej konkretów (w zależności od ucznia, poziomu, ew. wieku)
A o czym Ty starasz się przypomnieć sobie przed pierwszą lekcją z nową klasą?
Zostaw lajka lub komentarz pod tym postem!
Tweet
Przełamujemy lody. Kilka pomysłów na pierwszą lekcję z nową grupą
Nauczyciel jest po trochu aktorem. Staje w sali lekcyjnej jak na scenie teatralnej, przed sobą ma mniejszą lub większą widownię, która widzi każdy jego ruch i ocenia każde słowo. Żeby ożywić swój spektakl i zaskarbić sobie przychylność publiczności, od czasu do czasu musi zrobić śmieszną minę, opowiedzieć dowcip, a nawet zatańczyć. Ma szczęście, jeśli widzowie w trakcie przedstawienia dobrze się bawią. Biada mu, kiedy widzi same ziewające twarze i zamykające się oczy – wtedy dotrwać do ostatniego aktu jest istną mordęgą. Nic dziwnego, że lekcja z nową grupą wywołuje w nim palpitacje serca, przyśpieszone tętno i suchość w ustach – nie wie przecież, kto czai się za drzwiami i czy nie zechce go pożreć. Co może mu przyjść wówczas na ratunek?
Po pierwsze, spokój i jeszcze raz spokój. Scena teatralna to nie arena walk gladiatorów. Po drugie, najlepszym lekarstwem na tremę jest dobrze przygotowana lekcja.
Na pierwszych zajęciach z nową grupą przede wszystkim oswajamy się ze sobą i poznajemy nawzajem (my z uczniami, jak i uczniowie między sobą). Dobrze, jeśli przy okazji możemy sprawdzić poziom językowy naszych studentów tak, by zyskać pojęcie, na co należy zwrócić uwagę w trakcie kursu. Poniżej kilka pomysłów na dobry początek.
1. Karteczki samoprzylepne
Prosimy uczniów o zapisanie na karteczkach trzech informacji dotyczących ich samych: imienia, numeru, który z jakiegoś powodu jest dla nich ważny oraz rysunku, który najlepiej ich opisuje. Tak przygotowaną karteczkę przyklejają sobie do ubrania. Chodząc po sali, rozmawiają z kolejnymi osobami z grupy na temat zapisanych przez nich informacji. Zadanie może zakończyć przyklejenie wszystkich karteczek do tablicy, dopasowanie ich do osoby i wspólne zinterpretowanie liczb i rysunków. Uwaga! Nauczyciel koniecznie musi brać udział w zabawie!
2. „Moodboard” / tablica inspiracji
W bardziej pracochłonnej wersji nauczyciel przynosi na zajęcia różne przedmioty (bilety, kartki pocztowe, klucze) lub zdjęcia w jakikolwiek sposób związane z nim lub jego życiem, a następnie przypina je magnesami do tablicy. W wersji niewymagającej wcześniejszego przygotowania rysuje lub zapisuje hasła: np. pies Wincent / 33 / Kraków / niebieski, itd. Uczniowie podzieleni na dwie grupy muszą odgadnąć, jak dana rzecz jest związana z nauczycielem (Ma pani 33 lata? 33 to pani ulubiony numer? Mieszka pani pod numerem 33?). Za każdą prawidłowo odszyfrowaną informację (lub za poprawnie zadane pytanie) grupa otrzymuje jeden punkt. Wygrywa ta drużyna, która uzyskała więcej punktów.
W dalszej części zabawy to uczniowie tworzą swoje tablice inspiracji i w parach rozmawiają na ich temat. By mogli porozmawiać z większą liczbą osób w grupie, możemy ograniczyć czas rozmowy do 5-10 minut, a po ich upływie poprosić o zmianę partnera.
3. Kończenie zdań
To proste, ale dobrze przygotowane ćwiczenie pozwala w łatwy sposób sprawdzić znajomość różnych struktur gramatycznych. Nauczyciel rozdaje uczniom ponumerowane, ale niedokończone zdania, np. 1. Bardzo lubię… / 2.Interesuję się… / 3.Nie cierpię… / 4.W zeszły piątek…/5.W weekendy zwykle… / 6. W przyszłym roku…. Uczniowie wybierają dla nauczyciela zdanie, które ten ma dokończyć podając prawdziwe informacje na swój temat. Następnie nauczyciel wskazuje osobę i podaje numer zdania do dokończenia. Wybrana osoba wskazuje kolejną. Ćwiczenie kończy się, kiedy wszystkie zdania zostaną wykorzystane. Zadanie można również urozmaicić, dopuszczając możliwość mówienia nieprawdy. Wówczas zadaniem całej grupy będzie odgadnięcie, czy dana osoba kłamie.
4. Prawda czy fałsz?
Prosimy uczniów o napisanie trzech zdań o sobie, z których dwa są prawdziwe, a jedno fałszywe. Uczniowie czytają głośno zdania, a zadaniem grupy jest odgadnięcie, które z nich jest nieprawdziwe. Możemy zasugerować im tematykę, np. czas wolny, jedzenie, plany na przyszłość.
5. Opowiedz mi o…
To ćwiczenie sprawdza się w grupach do dziesięciu osób i należy przeznaczyć na nie całe zajęcia.
ETAP I: Każdy uczeń losuje inne pytanie, np. Jaki jest twój ulubiony kolor? Co robisz, kiedy pada deszcz? Jakie jest najtrudniejsze słowo po polsku? (pytania trzeba dopasować do poziomu zaawansowania kursantów). Zadanie polega na porozmawianiu z każdą osobą z grupy i zapisaniu na kartce jej imienia wraz z odpowiedzią na wylosowane pytanie.
ETAP II: Uczniowie losują imię jednej osoby z grupy i otrzymują do uzupełnienia schemat na jej temat, zawierający wszystkie rozlosowane w pierwszym etapie pytania. By schemat był kompletny, muszą porozmawiać z każdym uczniem w grupie i zebrać wszystkie odpowiedzi udzielone przez tę osobę.
ETAP III: Na forum grupy uczniowie prezentują wylosowaną osobę na podstawie informacji zebranych od kolegów.
6. Skrzynia skarbów
Prosimy uczniów, by na kawałku papieru narysowali swoją podobiznę oraz napisali kilka zdań o sobie (mogą to być informacje na ich temat lub cele, jakie stawiają sobie w nauce języka). Tekstów nie poprawiamy pod względem językowym. Możemy też nagrać ich krótkie wypowiedzi lub nakręcić film, na którym się przedstawiają i nagranie umieścić na jakimś nośniku pamięci. Karteczki lub pendrive’a umieszczamy w pudełku, które zaklejamy taśmą klejącą i ukrywamy gdzieś w sali. Na końcu kursu wspólnie odszukujemy nasz „skarb” (może nawet z pomocą mapki z instrukcjami?) i porównujemy, jakie postępy zrobili uczniowie i które z zamierzonych celów udało im się osiągnąć.
Autor: Paulina Kuc
epolish w dniu 06-10-2017 · Opublikowano w kategorii Dodałw dniu· Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
PIERWSZA LEKCJA, czas start!
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zastanowić się nad pierwszą lekcją i to właśnie jej poświęcony jest dzisiejszy wpis. Wielu polonistów, zwłaszcza tych, którzy zaczynają pracę w szkole, zastanawia się jak zacząć, by było ciekawie, inaczej niż zwykle, by zrobić dobre wrażenie na uczniach, z którymi zaczyna się pracę. To już nie te czas, kiedy to nauczyciel, wchodząc do klasy, budził strach i swoją osobą sprawiał, że natychmiast robiło się cicho. Ci, którzy robią tak nadal, z pewnością nie będą się cieszyć autorytetem wśród młodych ludzi. Dziś nauczyciel musi być kreatywny, to tutor lub coach , a może nawet tutor i coach jednocześnie, dlatego już od pierwszych zajęć musi jasno określić cele współpracy z uczniami.
Nie od dziś wiadomo, że pierwsza lekcja z reguły poświęcona jest zaprezentowaniu przedmiotowego systemu oceniania oraz zapoznaniu z kanonem lektur na dany rok szkolny. Można ją jednak urozmaicić na kilka sposobów. Otrzymując nową klasę warto zaprezentować się, przedstawić w oryginalny sposób. Jeśli narysujemy na tablicy „swój portret” i podamy przy nim kilka informacji o sobie, z pewnością wzbudzimy wśród uczniów ciekawość, a jednocześnie nie wydamy się tak bardzo obcy. Polecam tu zastosowanie myślografii – zwłaszcza gdy mamy do czynienia z uczniami czwartej klasy lub pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej. Taka forma oswoi ich z „nową panią” lub „nowym panem” od polskiego, czy nawet z nową szkołą. Pozwoli przełamać stres związany z czymś nowym, nieznanym.
Jeden z moich pomysłów, obok rysnotki, to „pudełko z niespodzianką”. Większość z nas lubi otrzymywać drobne upominki, dlatego można to wykorzystać również podczas pierwszej lekcji. Proponuję przygotować pudełko, z którego uczniowie będą losować karteczki motywacyjne. Można na nich zapisać (najlepiej własnoręcznie, by uczniowie dostrzegli nasz wkład pracy i nasze zaangażowanie) krótkie hasła lub sentencje, których celem jest zmotywowanie ich do pracy. Mogą to być też życzenia powodzenia na nowy rok szkolny. Do moich ulubionych należą: „To będzie dobry rok/semestr!”, „Dasz radę!”, „Kto jak nie Ty!”, „Nowy rok/semestr – nowe możliwości!”, „Walcz do końca!”, „To Twoja nowa szansa!”. Ktoś powie, że to infantylne, zwłaszcza dla młodzieży licealnej. Niestety nie zgodzę się. Wypróbowałam w zeszłym roku szkolnym na drugiej klasie liceum – podobało się!. Młodzież komentowała: „Chciało się Pani dla nas?”, „Fajny pomysł!”, „Pani zawsze wymyśli coś nowego!”. Te słowa motywowały.
kluczem jest wyraz GADERYPOLUKI podzielony na sylaby:
GA – DE – RY – PO – LU – KI. Szyfrowanie polega na zastąpieniu liter w szyfrowanym wyrazie. Jeśli w wyrazie mamy literkę „G” to patrzymy na klucz i zamieniamy ją na „A”, jeśli „R zamieniamy na „Y”. Literki, które nie znajdują się w kluczu po prostu zostawiamy. Poniżej przykład zaszyfrowanego spisu lektur obowiązkowych do matury z zakresu gimnazjum i liceum. Uczniowie chętnie rozwiązują tego typu zadania, a szyfrowanie pełni bardzo istotną rolę we współczesnej edukacji. Przede wszystkim uczy logicznego myślenia i zdolności analizowania, pobudza kreatywność oraz uczy rozwiązywania problemów. Kolejny pomysł związany jest z zapoznaniem uczniów z listą lektur. Warto przygotować spis w formie zaszyfrowanej. W internecie znajduje się mnóstwo prostych szyfrów do wykorzystania. Moje ulubione to Alfabet Morse’a i Gaderypoluki. W przypadku drugiego z podanych kodów
Po takim początku możemy przejść do szczegółowego zaprezentowania uczniom Przedmiotowego Systemu Oceniania. W młodszych klasach warto zaprezentować go w formie ciekawego kontraktu.
Plakat zaczerpnięty ze strony https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2016/09/01/zasady-zasadami-a-w-naszej-klasie-liczy-sie/
Efekt takich działań? Niespodzianka na tablicy od licealistów z pierwszej klasy 🙂
A jakie są Wasze pomysły na pierwszą lekcję? Podzielcie się nimi w komentarzach.
Agata Karolczyk-Kozyra
Źródła i inspiracje:
1. http://portalharcerski.pl/index.php/szyfry/
2. https://blog.strefakursow.pl/dlaczego-warto-uczyc-dzieci-programowania-2/
3. https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2016/09/01/zasady-zasadami-a-w-naszej-klasie-liczy-sie/
Jak powinna wyglądać pierwsza lekcja z lekturą?
Jasne, że nie ma sensu omawiać lektury z uczniami, którzy jej nie przeczytali. Jasne, że niechętnych trzeba do czytania motywować. Tym bardziej jasne, że są na to inne sposoby niż kartkówka.
PIERWSZA LEKCJA Z LEKTURĄ. ZAMIAST KARTKÓWKI
Wypracowałam sobie kilka sposobów, które sprawdzą się zarówno w nauczaniu tradycyjnym, jak i podczas zdalnej lekcji.
ranking naj – proponujemy uczniom listę kilku „naj” do uzupełnienia, np. najbardziej ekscytująca przygoda, najmocniej trzymający w napięciu moment, najbliższy mi bohater, najzabawniejsza sytuacja… Oczywiście, dostosowujemy listę propozycji do treści książki. Uczniowie spisują odpowiedzi, rozmawiają o nich z kolegami, porównują swoje wybory i uzasadniają je. Na koniec prosimy o zaproponowanie nowych kategorii „naj”.
galeria okładek – pokazujemy kilka okładek różnych wydań książki i prosimy, aby wybrali tę, która najlepiej pasuje do jej treści. Rozmawiamy o wyborach uczniów, odnosząc się do widocznych na okładce elementów świata przedstawionego, nastroju, problemów.
filmowy zwiastun – mówimy uczniom, że zostaliśmy poproszeni przez wytwórnię filmową o konsultacje w tworzeniu zwiastuna filmowego ekranizacji książki. W tym celu oglądamy trailer i zastanawiamy się, które postacie, zdarzenia czy miejsca zostały pokazane w filmie, czy ten wybór jest słuszny i dlaczego. Analizujemy elementy tworzące nastrój, takie jak muzyka czy efekty wizualne. Pytamy, czego zabrakło. Na koniec prosimy, aby uczniowie zaproponowali zmiany w doborze scen, postaci lub rozwiązań technicznych i je uzasadnili.
konfrontacja z recenzjami – rozdajemy różne recenzje, warto sięgnąć po recenzje tzw. zwykłych użytkowników, np. z portalu lubimyczytać.pl. Ważne, aby zawierały różne oceny książki. Po ich przeczytaniu uczniowie, decydują, do której i z jakiego powodu im najbliżej. Jeśli uczniowie mają dostęp do internetu, mogą sami poszukać recenzji i wybrać tę,która jest zbieżna z ich opinią. Sprawdza się też przyznawanie gwiazdek w różnych kategoriach (wartkość akcji, wiarygodność bohaterów, humor).
Te kilka prostych sposobów pozwoli nie tylko skutecznie sprawdzić, na ile uczniowie znają treść zadanej lektury, ale też już na dzień dobry zwiększą ich zaangażowanie w pracę nad tekstem.
Aurelia Cyboroń – nauczycielka języka polskiego. W Szkole Edukacji jest tutorką przyszłych nauczycieli j. polskiego, współprowadzi także zdalny kurs doskonalący “100 pomysłów na relacje z uczniami”.
Pierwsza lekcja we wrześniu: o czym trzeba pamiętać
Uczę ósmy rok i póki co, moje doświadczenie pokazuje, że zbierasz to, co zasiejesz. Cieszę się, że miałam okazję poznać na swojej drodze fantastycznych nauczycieli, którzy dali mi przykład jak pracować z klasą, oraz niesamowitych wykładowców, dzięki którym utwierdziłam się w przekonaniu, że to faktyczne tak ma wyglądać. Przeczytaj mój post i Poznaj sekret udanej relacji Nauczyciel-Uczeń
Dobrym wrażeniem ustawisz sobie dobre relacje na samym początku roku. W skrócie: traktuj uczniów tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Brzmi banalnie i łatwo przejść nad tym do porządku dziennego. Ale co konkretnie mam na myśli i dlaczego jest to dla mnie jedna z ważniejszych myśli w moim nauczaniu? Co staram się sobie przypomnieć przed pierwszą lekcją z nową grupą? Przeczytaj moje wskazówki i dowiedz się.
Jak zrobić dobre wrażenie?
Bądź na czas – wtedy możesz oczekiwać, że uczniowie też będą szanowali Twój czas. Pokaż im, że każda minuta lekcji i Twojego czasu jest ważna i nie wolno jej lekceważyć.
bądź sobą – pokaż się ze SWOJEJ najlepszej strony. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś, bo uczniowie wykryją fałsz i nie będą Ci ufać. Pamiętaj, że dobrej relacji nie da się budować na niestabilnym gruncie, czyli braku zaufania.
przedstaw się odpowiednio – imię i nazwisko to nie wszystko. Opowiedz o sobie, o tym jak uczyłeś się angielskiego, jak to się stało, że zacząłeś uczyć, jak chciałbyś, aby wyglądały Twoje zajęcia i atmosfera w klasie. Nie obiecuj gruszek na wierzbie ani nie żartuj sobie z siebie, bo to może być źle odebrane. Nie rozwlekaj się. Pamiętaj, że nikogo aż tak bardzo nie obchodzą szczegóły z Twojego życia.
uśmiechaj się i bądź świadomy języka ciała – wstań kiedy mówisz. Patrz w oczy. Kontroluj ruchy rąk. Nie łaź nerwowo pod tablicą. Uśmiechaj się – spędzisz z klasą dużo czasu, więc musicie się polubić.
bądź otwarty na nowych uczniów i pewny siebie – to oni w dużej mierze tworzą klasę. Słuchaj, co mają do powiedzenia. Czasami lekkie nagięcie Twojego superplanu może zdziałać cuda: uczniowie poczują się dla Ciebie ważni a przy okazji może się okazać, że lepiej będą przyswajać wiedzę. W końcu to oni są najważniejsi.
zamień kilka słów z każdym uczniem – poświęć trochę czasu na poznanie każdego ucznia. Kilka minut rozmowy z każdym z nich, robienie sobie notatek obok listy obecności z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
bądź uprzejmy i uważny – zbierasz to, co siejesz. Nie nadużywaj swojej władzy, bo odbije Ci się to czkawką. Dawne czasy trzeba odkreślić grubą kreską – teraz totalitaryzm nie przejdzie, bo uczniowie będą tylko czekali kiedy będą mogli się na Tobie zemścić. I po co?
Grafika pochodzi z fanpage’a First Grade Fun Times – polecam 🙂
Jak ustawić zdrowe i właściwe relacje na początku nauczania?
upewnij się, że wyglądasz profesjonalnie – popraw włosy, ubieraj się odpowiednio do figury i pozycji. Jesteś nauczycielem więc zawsze lepiej ubrać się bardziej elegancko niż na luzie.
pamiętaj o podstawach dobrej komunikacji – czytaj dobre książki aby ćwiczyć umiejętności pedagogiczne. Polecam Ci w szczególności Thomasa Gordona oraz pozycje Faber&Mazlish. Więcej must-read’ów – czytaj dobre książki aby ćwiczyć umiejętności pedagogiczne. Polecam Ci w szczególności Thomasa Gordona oraz pozycje Faber&Mazlish. Więcej must-read’ów Poznaj książki, bez których nie powinieneś W OGÓLE brać się za nauczanie
szukaj wspólnych cech z grupą – dowiedz się, co lubią uczniowie i opowiedz o tym co i Ty lubisz. Najłatwiej będzie szukać wspólnego języka przez sport i jedzenie 😉 Spróbuj, bo warto.
bądź empatyczny – Twoi uczniowie to żywe istoty a nie roboty. Też mają prawo do gorszego dnia, niskiej energii, problemów ze skupieniem i całej gamy emocji, których doświadczają jako ludzie.
odpowiednio modeluj głos – nie mów zbyt nisko ani zbyt wysoko, ani za cicho ani za głośno. Głos
nie daj się wyprowadzić z równowagi – po tym poznaje się profesjnalizm. Nie krzycz, zachowuj zimną krew choćby nie wiem co. Ktoś, kto ciągle krzyczy i jest zły na dłuższą metę nie robi wrażenia.
Grafika pochodzi z fanpage’a The Teacher Next Door – polecam 🙂
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na wyróżnione przeze mnie słowa: bądź sobą, bądź otwarty, bądź empatyczny. Aby zostać nauczycielem, który motywuje do pracy, z którym chce się uczyć i spędzać czas, musisz:
brać pod uwagę zdanie uczniów – klasa to nie demokracja, wiem o tym, ale jeśli będziesz akceptował feedback od uczniów, to możesz osiagnąć znacznie więcej niż wprowadzając ustrój totalitarny 🙂
być autentyczny – udawanie kogoś, kim nie jesteś doprowadzi Cię do wyczerpania i rozdwojenia jaźni. Jeśli będziesz traktował się z szacunkiem, dawał sobie przyzwolenie na gorszy dzień ale nie wyładowywał złych emocji na uczniach i przyznawał się do błędów, to pokażesz uczniom, że też jesteś normalnym człowiekiem a nie robotem. Nie będą wtedy tak roszczeniowi.
akceptować uczniów takimi jacy są – to może być bardzo trudne, ale warte wszelkiej energii. Akceptacja oznacza miłość i troskę. Ciężko jest lubić kogoś, kto jest problematyczny, wolno się uczy albo Im bardziej będziesz akceptował i lubił swoich uczniów, tym mniej będziesz miał z nimi problemów. Jeśli mi nie wierzysz, przeczytaj książki Faber&Mazlish i Thomasa Gordona.
Grafiki pochodzą z fanpage’a ‘Inspire Teachers’ i ‘Education to the Core’ – polecam 🙂
EDIT: W jednym z komentarzy na Facebooku zarzucono mi, że post jest cukierkowy i brakuje w nim najważniejszego: przedstawienia uczniom swoich oczekiwań, wymagań, kar i nagród.
Wydało mi się to oczywiste, że podczas pierwszych zajęć należy uczniom powiedzieć jak będą wyglądały zajęcia i gdzie są granice. Jak pewnie zauważyłeś, nie piszę co masz konkretnie zrobić na pierwszych zajęciach: piszę bardziej o atmosferze, Twoim zachowaniu wobec uczniów i o tym, co warto sobie przypomnieć. Możesz zrobić wszystko o czym piszę w krótszym czasie niż przewidziana pierwsza lekcja, jednocześnie wprowadzając swój plan, swoje ćwiczenia i swoje materiały. Jedno drugiego nie wyklucza.
Jeśli chodzi o to, jak przekazać uczniom wymagania, to myślę, że wiesz jak to zrobić i co powiedzieć, bo każdy ma swoje przekonania i swoje pomysły na to, jak powinny wyglądać zajęcia i nauczanie. Ja moim uczniom przekazuję tych kilka punktów:
A potem daję do ręki więcej konkretów (w zależności od ucznia, poziomu, ew. wieku)
A o czym Ty starasz się przypomnieć sobie przed pierwszą lekcją z nową klasą?
Zostaw lajka lub komentarz pod tym postem!
Tweet
Jak dobrze zacząć lekcję?
Autorka: Dorota Pintal
Pierwsze kilka minut każdej lekcji ma ogromny wpływ na jej dalszy przebieg. Zdaniem profesora Jacka Pyżalskiego „Ucztę dydaktyczną, jaką jest lekcja należy w odpowiedni sposób rozpocząć, aby zaciekawić uczących się i skoncentrować ich uwagę na temacie”.
Zgodnie z założeniami neurodydaktyki, kreatywne działanie silnie stymuluje mózg młodego człowieka do rozwoju. Mózg uczy się tego, co go interesuje. Aby uczenie się było efektywne warto angażować jak największą liczbę zmysłów. Wówczas więcej struktur mózgu zostaje pobudzonych i zmuszonych do współpracy. Zatem, aby początek lekcji przykuł uwagę ucznia, musi to być początek interesujący, a także pobudzać do kreatywnego myślenia.
Lekcję można rozpoczynać na wiele sposobów. Oto przykłady (13!), które mogą być inspiracją do wykorzystania na lekcji lub do budowania własnych rozwiązań.
Głosowanie – polega na zadaniu kilku prostych pytań, np. Ilu z Was dobrze zaczęło dzień? Kto ma dzisiaj dobry humor? Ile osób cieszyło się, idąc dzisiaj do szkoły? Ilu z Was pamięta o czym była ostatnia lekcja? Ile osób jest gotowych na podejmowanie nowych wyzwań? Głosowanie pozwala utrzymać wysoki poziom zaangażowania, nie spowalnia lekcji (tak jak konieczność odpowiedzi na pytania otwarte), wszyscy chętnie biorą w nim udział.
– polega na zadaniu kilku prostych pytań, np. Ilu z Was dobrze zaczęło dzień? Kto ma dzisiaj dobry humor? Ile osób cieszyło się, idąc dzisiaj do szkoły? Ilu z Was pamięta o czym była ostatnia lekcja? Ile osób jest gotowych na podejmowanie nowych wyzwań? Głosowanie pozwala utrzymać wysoki poziom zaangażowania, nie spowalnia lekcji (tak jak konieczność odpowiedzi na pytania otwarte), wszyscy chętnie biorą w nim udział. Zadanie na dobry początek – zaraz po wejściu do klasy uczniowie rozwiązują zadania. Nie tracą wówczas czasu i energii na czekanie, aż lekcja na dobre się rozpocznie.
– zaraz po wejściu do klasy uczniowie rozwiązują zadania. Nie tracą wówczas czasu i energii na czekanie, aż lekcja na dobre się rozpocznie. Pytania motywujące – to pytania wymagające skupienia uwagi, pobudzają do myślenia, np. Co wiecie o przyczynach kwaśnych opadów?
– to pytania wymagające skupienia uwagi, pobudzają do myślenia, np. Co wiecie o przyczynach kwaśnych opadów? Co nowego, co dobrego? – zachęcenie uczniów, aby opowiedzieli co nowego lub co dobrego zdarzyło się u nich w życiu? Technika ta buduje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że każdy uczeń/każda uczennica może się wypowiedzieć, także ten teoretycznie słabszy, czy bardziej nieśmiały.
– zachęcenie uczniów, aby opowiedzieli co nowego lub co dobrego zdarzyło się u nich w życiu? Technika ta buduje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że każdy uczeń/każda uczennica może się wypowiedzieć, także ten teoretycznie słabszy, czy bardziej nieśmiały. Zaryzykuj – technika stosowana przy tzw. trudnych tematach. Zamiast mówić „Dzisiaj jest bardzo trudny temat”, można zapytać „Ile osób ma dziś ochotę zaryzykować?”. Warto zachęcać uczniów do podejmowania odważnych decyzji, wychodzenia poza schematy, popełniania błędów i uczenia się na nich.
– technika stosowana przy tzw. trudnych tematach. Zamiast mówić „Dzisiaj jest bardzo trudny temat”, można zapytać „Ile osób ma dziś ochotę zaryzykować?”. Warto zachęcać uczniów do podejmowania odważnych decyzji, wychodzenia poza schematy, popełniania błędów i uczenia się na nich. Test prawda-fałsz – na początek lekcji przeprowadź test związany z nową lekcją. Na koniec można zweryfikować odpowiedzi – co było prawdą, a co fałszem i dlaczego?
– na początek lekcji przeprowadź test związany z nową lekcją. Na koniec można zweryfikować odpowiedzi – co było prawdą, a co fałszem i dlaczego? Inspirujący cytat – rozpoczynanie lekcji od ciekawego cytatu, np. łączącego się z tematem.
– rozpoczynanie lekcji od ciekawego cytatu, np. łączącego się z tematem. Ciekawostka, anegdota – rozpocznij lekcję od opowiedzenia ciekawej historii, łączącej się z omawianymi treściami.
– rozpocznij lekcję od opowiedzenia ciekawej historii, łączącej się z omawianymi treściami. Szyfr – zaszyfrowanie tematu, celu lekcji. Uczniowie od pierwszych minut lekcji zaangażują się w rozwiązanie problemu.
– zaszyfrowanie tematu, celu lekcji. Uczniowie od pierwszych minut lekcji zaangażują się w rozwiązanie problemu. Karteczki z pytaniami – dla każdego ucznia/każdej uczennicy przygotowane są karteczki z pytaniami i podklejone np. pod siedziskiem krzesła.
– dla każdego ucznia/każdej uczennicy przygotowane są karteczki z pytaniami i podklejone np. pod siedziskiem krzesła. „Coś” na ławce – na ławkach znajdują się przedmioty związane z lekcją.
– na ławkach znajdują się przedmioty związane z lekcją. Pudełko – w pudełku ukryte są różne przedmioty, które związane są z lekcją. Uczniowie wyciągają je ze zwykłej ciekawości, a potem niepostrzeżenie przechodzi ona w ciekawość poznawczą.
– w pudełku ukryte są różne przedmioty, które związane są z lekcją. Uczniowie wyciągają je ze zwykłej ciekawości, a potem niepostrzeżenie przechodzi ona w ciekawość poznawczą. Obraz na ekranie – na ekranie wyświetlony jest obraz, którego tematyka, kolorystyka łączą się z tematem lekcji. Może zaciekawiać, a może też być kontrowersyjny.
W ciekawym rozpoczynaniu lekcji pomocne mogą być technologie informacyjne i komunikacyjne. W internecie możemy znaleźć wiele bezpłatnych aplikacji, dzięki którym szybko i łatwo możemy przygotować aktywności do wykorzystania na początku lekcji prowadzonej zarówno w klasie jak i online.
Aswergarden – [answergarden.ch] strona internetowa umożliwiająca szybkie zebranie odpowiedzi na postawione pytania (np. te motywujące), które wyświetlają się w formie chmury wyrazów. Oto przykłady zastosowania przydatne na różnych lekcjach:
Biologia: Co jest potrzebne roślinom do życia? Jakie gady i płazy żyją w Polsce?
Chemia: Jakie są przyczyny kwaśnych opadów? Z czym kojarzy Ci się atom?
Fizyka: Jakie znasz źródła energii?
Geografia: Jakie znasz europejskie miasta, nie leżące w Polsce?
Matematyka: Jakie przedmioty codziennego użytku maja okrągły kształt? Gdzie spotkasz procenty?
Bigfoto – [bigfoto.com] to strona zawierająca mnóstwo bezpłatnych zdjęć z całego świata. Do zastosowania szczególnie na lekcjach geografii i biologii. Strona wspiera zastosowanie techniki „Obraz na ekranie”. Podobne zastosowanie może mieć strona z darmowymi zdjęciami i filmami Pixabay [pixabay.com].
Bitmoji – [www.bitmoji.com] aplikacja umożliwiająca stworzenie awatara, którym możemy rozpocząć lekcję, zwłaszcza, że mamy do dyspozycji wiele możliwości wyrażania emocji, co może pomóc zbudować właściwą atmosferę. Bitmoji możemy wykorzystać do stworzenia wirtualnej klasy, co szczególnie ważne podczas edukacji zdalnej.
Przykład wirtualnej klasy stworzonej przez autorkę inspiracji >>.
Przykłady wirtualnych klas oraz wiele innych inspiracji z Bitmoji można znaleźć na Facebooku w grupie Nauczyciele Bitmoji Polska
Czyj to liść? – aplikacja pomagająca w określaniu gatunków drzew i krzewów rosnących w Polsce. Do wykorzystania na lekcji biologii i przyrody. Znakomicie nadaje się na początek lekcji biologii.
Przykład zastosowania: na ławkach leżą różne liście, uczniowie próbują je rozpoznać, a następnie sprawdzają w aplikacji lub od razu wykorzystują aplikację do określenia gatunku drzewa lub krzewu, z którego liść pochodzi. Aplikacja wspiera technikę „coś na ławce” lub pudełko.
Boombom – [www.boombom.pl] strona z inspirującymi plakatami do pobrania. Wśród nich znajdują się plakaty z cytatami, które mogą wspierać technikę „inspirujący cytat”. Przykłady plakatów z Boombom: Mega paka plakatów oraz Plakaty z cytatami
Genially – [genial.ly] strona do opracowywania interaktywnych prezentacji. Można ją wykorzystać na początku lekcji jako element wspierający techniki: zadanie na dobry początek czy pytania motywujące. Przykład zastosowania na lekcji chemii.
Strony i aplikacje do opracowania testów i quizów wspierające technikę „test – prawda-fałsz”, ale też do wykorzystania w innej formie – krótkiego testu na początek lekcji to:
Google Forms – [docs.google.com/forms]
MS Forms – aplikacja z pakietu Office 365
Kahoot – [kahoot.com]
Quizizz – [quizizz.com]
Przykłady testów na początek lekcji:
Test typu prawda-fałsz do wykorzystania na początek lekcji nt. powietrza >>. Uczniowie przewidują odpowiedzi, które następnie weryfikują w trakcie trwania lekcji.
Test wyboru „Kwasy wokół nas” do wykorzystania na początek lekcji o kwasach >>.
Jigsaw Planet – [www.jigsawplanet.com] to aplikacja pozwalająca na utworzenie puzzli z dowolnego zdjęcia. Może być wsparciem dla techniki „obraz na ekranie”, „coś na ławce”. Przykłady zastosowania na różnych przedmiotach:
Biologia – zdjęcie żaby, jako wprowadzenie np. do lekcji o płazach.
Chemia – pod kawałkami puzzli ukrywamy zdjęcie atomu, wyświetlamy na tablicy interaktywnej, uczniowie po wejściu do klasy układają puzzle i na podstawie zdjęcia formułują cel lekcji; można wprowadzić wersje z tabletami/smartfonami, dzięki temu zaangażowanych będzie więcej uczniów.
Fizyka – zdjęcie jadącego autostradą samochodu jako wprowadzenie do lekcji o prędkości czy przyspieszeniu.
Matematyka – zdjęcie pizzy pokrojonej na 8 czy 16 kawałków; następnie odgadywanie, co może być tematem lekcji?
LearningApps – [learningapps.org] to aplikacja do budowania ćwiczeń o różnym charakterze (testy, krzyżówki, uzupełnianie zdań, wyścigi, wisielec, dobór w pary, przyporządkowywanie do grup, itp.), dzięki czemu na samym początku lekcji uczniowie mogą np. sprawdzić co zapamiętali z poprzednich zajęć lub zostać wprowadzeni do nowego tematu. Aplikacja wspiera techniki: zadanie na dobry początek, karteczki z pytaniami. Na stronie aplikacji znajdują się liczne gotowe przykłady zastosowania z różnych dziedzin; można je też modyfikować w zależności od potrzeb.
Mentimeter – [www.mentimeter.com] to aplikacja umożliwiająca interakcję z uczniami, a przede wszystkim szybkie zebranie informacji na dany temat i natychmiastowe uzyskanie informacji zwrotnej. Może być wsparciem dla technik: co nowego co dobrego? zaryzykuj, głosowanie.
Do wyboru mamy kilka interakcji, np. chmura wyrazowa, test wielokrotnego wyboru, pytania otwarte, ranking, skalę. W zależności od typu interakcji – odpowiedzi zbierane są w różnej formie: wykres, skala, chmura wyrazów, chmurki z odpowiedziami na pytanie otwarte.
Przykład zastosowania: możemy wykorzystać pytania charakterystyczne dla danej techniki, tj. „głosowania” czy „zaryzykuj”.
Qronline – [www.qr-online.pl] generator QR kodów. Umożliwia kodowanie adresów stron internetowych, tekstów, adresów email, wizytówek, sms-ów. Wspiera techniki: zadanie na dobry początek, szyfr, ciekawostka/anegdota, karteczki z pytaniami.
Przykład zastosowania:
Szyfrujemy zadania/pytania w liczbie równej połowie uczniów w klasie. Przygotowujemy po dwa kody na jedno zadanie. Karteczki z kodami QR z zaszyfrowanymi zadaniami lub pytaniami umieszczamy w różnych miejscach w klasie. Każdy uczeń/każda uczennica ma za zadanie odnaleźć jedną karteczkę, rozszyfrować jej zawartość, następnie odnaleźć ucznia/uczennicę, którzy mają to samo zadanie/pytanie i w parze rozwiązać je.
Wordart – [wordart.com] umożliwia tworzenie chmury wyrazów. Zastosowanie – jak przy answergarden lub mentimeter.
ISTOTNE PIĘĆ MINUT, czyli jak ciekawie zacząć lekcję
Ciekawostka, anegdota
– opowiedz ciekawostkę, anegdotę na temat osoby, o której będziesz mówić. Pokaż, że też miała swoje słabości, że jej życie nie wiązało się
wyłącznie z odkrywaniem i sukcesami, np. Julian Tuwim
cierpiał na agorafobię, czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni. Strach był tak duży, że Tuwim, jeśli musiał gdzieś dotrzeć, to przeważnie przemieszczał się taksówką pod same drzwi budynku. Poeta miał także znamię na lewym policzku. Kompleksy z tego powodu sprawiały, że pozwalał robić sobie zdjęcia wyłącznie prawego
profilu.
Jak prowadzić lekcje dla dzieci w klasach 1-3? Przydatne rady dla nauczycieli
Każde dziecko jest inne, ma też inny poziom wrażliwości i potrzeby. Wraz z pójściem do szkoły musi dostosować się do panujących tam zasad, co na samym początku może być bardzo trudne, dlatego niezbędne są tutaj wysokie kompetencje nauczycieli. Warto pamiętać, że lekcje starszych dzieci zdecydowanie różnią się od tych w klasach 1-3. Tutaj niezbędna jest nie tylko wiedza w zakresie przedstawianego materiału, ale przede wszystkim duża znajomość psychiki dzieci, które w tym wieku są szczególnie wrażliwe. W dzisiejszym tekście udzielimy Wam kilku rad, jak prowadzić takie zajęcia. Nauczanie wczesnoszkolne jest naprawdę wymagające, jednak absolutnie nie można się zniechęcać, gdyż uśmiech uczniów może wynagrodzić nawet duże trudności.
High need baby – nie tylko u niemowląt
Wielu rodziców często spotyka się z pojęciem „high need baby”. Termin ten odnosi się do dzieci, które często wymagają ciągłej bliskości i często mają problemy ze spaniem w swoim łóżeczku. Najchętniej byłyby cały czas noszone na rękach. Należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to wina rodziców, jeżeli dziecko jest np. bardzo płaczliwe, wszak zapewniając mu wszystko, co należy muszą pamiętać, że każdy maluch jest inny. Warto także pamiętać, że nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym nadal mogą wykazywać szczególne potrzeby w zakresie zainteresowania się ich osobą, ale również problem z tęsknotą za rodzicami, która w wielu przypadkach dotyczy głównie matki. Tutaj bardziej ważne jest odpowiednie zachowanie nauczycieli, wszak edukacja wczesnoszkona nie tylko opiera się na przekazywaniu wiedzy, ale również bardzo ważne jest zapewnianie odpowiednich potrzeb, które obejmują przynależność. Dlatego niezależnie od sytuacji, nauczyciel powinien podmiotowo traktować wszystkich uczniów, jednak w razie konieczności szczególną uwagę poświęcać uczniowi o większych potrzebach. Należy przy tym wiedzieć, że dzieci szybko się asymilują, zatem już po kilku miesiącach uczeń może bez problemu przystosować się do lekcji, jednak wymaga to pełnego zrozumienia i dużej cierpliwości. Należy także być w stałym kontakcie z rodzicami, którzy powinni na bieżąco orientować się w sytuacji.
Pomoce naukowe są ważne
Bardzo często za najtrudniejsze uważa się nauczanie wczesnoszkolne. Jest w tym dużo prawdy, gdyż dzieci na samym początku muszą przystosować się do zasad panujących w szkole. Z zajęć w zerówce, które w dużej mierze opierały się na zabawie są obecnie zmuszone do siedzenia w ławkach szkolnych. Dlatego przejście z zerówki do szkoły może nie być dla nich specjalnie łatwe. Zatem przynajmniej przez pierwsze 2 miesiące lekcje powinny mieć formę możliwie najluźniejszą, co pozwoli dzieciom powoli przystosowywać się do 45 minutowych lekcji. Bardzo ważne jest też korzystanie z pomocy naukowych, choćby w formie klamerkowania, tablic edukacyjnych czy choćby pomocy sensorycznych.
Obserwacja ucznia
Nawet, jeżeli pozornie uczeń nie wykazuje problemów, gdyż nie przeszkadza w zajęciach nie oznacza to, że nie czuje się zagubiony, bądź też nie ma kłopotów z nauczeniem się danych literek. Bardzo ważna jest kontrola i częste przeglądanie postępów uczniów. Przy czym podczas zebrań z rodzicami należy poruszyć aspekt kontroli i konieczność pomagania dzieciom w nauce, pomimo tego, że jest to edukacja wczesnoszkolna. Opiekunowie powinni zdawać sobie sprawę, jak ważne są regularne ćwiczenia, choćby rysowania szlaczków czy też pisania pierwszych literek. Jeżeli dziecko wykazuje problemy z koordynacją, to niezbędna jest szczególna pomoc, dzięki której można zapobiec dalszym zaległością.
Zapewnienie wsparcia
Dzieci należy traktować podmiotowo, nawet jeżeli wykazują nieodpowiednie zachowanie, przy czym już od początku należy obserwować klasę i relacje panujące wśród nich. Jeżeli zauważymy, że jakiś uczeń wyraźnie odstaje od grupy, bądź co gorsza inne dzieci dokuczają mu, bądź naśmiewają się, nawet jeżeli źle odpowie na zadane przez nauczyciela pytanie, to należy szybko wdrążyć odpowiednie rozwiązania, a w razie konieczności zorganizować w trybie pilnym zebranie, gdyż również rodzice powinni wyraźnie korygować nieprawidłowe zachowania.
Edukacja wczesnoszkolna nie jest łatwa. Jednak daje też naprawdę wiele satysfakcji, gdyż przystosowuje dzieci w dużej mierze do życia w grupie, ale wpływa także na rozwój intelektualny.
Pierwsza lekcja z nową klasą
Podobno wystarczy 11 sekund, aby ocenić człowieka – stwierdzić, czy jest sympatyczny, czy jest do nas podobny, czy chce się go bliżej poznać. Co powinien zrobić nauczyciel, by sprawić dobre pierwsze wrażenie przed nową klasą? Przedstawię kilka praktycznych porad organizacyjnych oraz pomysłów na przebieg takiej lekcji.
Przedstawienie się
Jest to najważniejsza część pierwszej lekcji. Nauczyciel wchodzi do sali. To jest moment, w którym musi zrobić przede wszystkim jedną rzecz: uśmiechnąć się 🙂 Uśmiech w pracy nauczyciela jest niezbędny, sprawia, że buduje się zaufanie.
Teraz należy powiedzieć coś o sobie, czym się zajmuje w szkole, co się lubi, co jest naszą pasją itp. Chodzi o przełamanie pierwszych lodów i pokazanie, że oprócz bycia nauczycielem, jest się też… człowiekiem 🙂 Z całego serca zachęcam też wszystkich, żeby zaoferować uczniom swoją pomoc w razie potrzeby. Chodzi o wypowiedzenie na głos: „Słuchajcie, jestem nauczycielem i czasem głupio iść z problemem do niego, ale chcę, żebyście wiedzieli, że możecie na mnie liczyć i że nie ma takiej sprawy, która dla mnie będzie za głupia. Jeśli dla Was jest ważna, dla mnie też będzie”. Dorosłym nieraz wydaje się oczywiste, że uczniowie powinni to wiedzieć, ale naprawdę nie wiedzą, szczególnie ci, którzy nie mieli dobrych wzorców w rodzinie. Po takiej zachęcie będą wiedzieli do kogo się udać. Warto też z tej okazji podać im swojego maila lub link do facebooka (niekoniecznie prywatnego, może być specjalnie stworzony dla potrzeb wychowawczych). Zdziwicie się jak często piszą 🙂
Zasady dyscypliny
Należy oczywiście zapoznać uczniów ze stopniami kar zapisanymi w statucie szkoły, ale warto też powiedzieć jakie są skutki nieodpowiedniego zachowania podczas lekcji. Ja stosuję następującą metodę: za przeszkadzanie upominam jeden raz (uczniowie nazwali tę część „żółtą kartką”). Jeśli osoba nadal rozmawia, musi się przesiąść do pierwszej ławki na 15 minut. Za dobre sprawowanie może wrócić po tym czasie. Jeśli natomiast dalej przeszkadza lub nie chce się przesiąść, wpisuję mu uwagę do dziennika. Ten system bardzo szybko uczniowie załapują i mu się poddają jeśli się jest konsekwentnym.
Zapoznanie z materiałem
Jest to kolejny element każdej pierwszej lekcji. Można wtedy przedstawić klasie ogólne tematy, które będą przerabiane w danym semestrze. Co to da? NUDĘ. Zapewne uczniowie przestaną słuchać, zaczną myśleć o nadchodzących wakacjach lub demotywować się słysząc ile tego materiału jest. A można to zrobić inaczej 🙂 Warto wybrać jakieś ciekawostki z danego działu i zadać pytania bez udzielania odpowiedzi. Można powiedzieć na przykład: W ciągu najbliższego czasu będziemy się zastanawiać: Czy powiększenie piersi jest grzechem? Czy św. Paweł miał tatuaż? Czy samobójcy mogą iść do nieba? itp. Na pewno masz Drogi Nauczycielu takie „perełki” w swoim przedmiocie, które zadziwiają wszystkie klasy. Gwarantuję, że jeśli o nich wspomnisz w formie pytania, rozbudzisz ciekawość, która przecież jest pierwszym stopniem do… wiedzy 🙂
Integracja
Jeśli już powiemy klasie wszystko co chcieliśmy, zwykle zostaje 20-25 minut wolnego czasu. Z mojej obserwacji wynika, że większość nauczycieli wykorzystuje go na dwa sposoby – robią „wolną lekcję”, czyli nic lub zaczynają pierwszy temat z podręcznika. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z ludźmi, których widzimy pierwszy raz w życiu i będziemy się z nimi niemal codziennie widywać przez najbliższe lata. Wypada wręcz się poznać i nieco zintegrować. Przedstawię kilka propozycji na wykorzystanie tego czasu. Dodam też, że warto usiąść tak, żeby wszyscy się dobrze widzieli (w kształcie koła).
Wspólne pytanie
Nauczyciel zadaje pytanie, na które każdy odpowiada (nauczyciel także). Może to być np. Czym się interesujesz? Jakie jest Twoje marzenie? Jakie jest twoje ulubione danie? Jakie jest najpiękniejsze miejsce w jakim byłeś? Od razu zwracam uwagę na pierwsze pytanie – czasem uczniowie odpowiadają: “Niczym się nie interesuję”. Można więc go nieco zmienić i zapytać: “Co robisz jak masz czas wolny?”
Pytania do kapelusza
Klasa dostaje od nauczyciela małe karteczki. Ich zadaniem jest napisać dowolne pytanie, które pomoże poznać się nawzajem, np. Czy masz rodzeństwo? Gdzie mieszkasz? Komu kibicujesz? itp. Następnie nauczyciel zbiera wszystkie kartki do kapelusza (lub jakiegokolwiek innego pojemnika), miesza i daje do wylosowania pierwszej osobie, która czyta pytanie, odpowiada na nie, a następnie podaje kapelusz dalej.
Kto tak jak ja…
Wszyscy uczestnicy siedzą na krzesłach ułożonych w kształcie koła, a jedna osoba stoi na środku. Zaczyna mówić: „Kto tak jak ja… (i podaje dowolny przykład z życia, np. zjadł dzisiaj śniadanie, ma niebieskie oczy, lubi pic mleko, nosi okulary itp.). Osoby, których dotyczy wypowiedź stojącego na środku, muszą zamienić się miejscami jak najszybciej, a osoba ze środka także walczy o krzesło. Tym sposobem zmieniają się ciągle uczniowie zaczynający mówić „Kto tak jak ja…”
Pierwsza lekcja w nowej klasie zdecydowanie jest najważniejsza, nie można więc jej zlekceważyć i się nie przygotować. Mam nadzieję, że moje propozycje się Wam przydadzą. W najbliższym czasie na blogu pojawi się też propozycja pierwszej lekcji religii oraz sposoby i zabawy na zapamiętywanie imion uczniów. Zapraszam 🙂
publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele
Katalog
Maria Kinka
Matematyka, Scenariusze Omówienie wymagań i zasad pracy na lekcji
Omówienie wymagań i zasad pracy na lekcji Przedstawiam propozycję scenariusza lekcji do wykorzystania w klasie IV szkoły podstawowej, realizowanej w ramach jednej jednostki lekcyjnej.
Zastosowałam zasadę: każdy pomysł jest dobry, żadnego pomysłu nie krytykujemy.
Tak przeprowadzona lekcja pozwoliła nie tylko na wyzwolenie aktywności uczniów, ale także na prezentację własnych poglądów oraz nawiązywanie kontaktów.
Chciałam, aby uczniowie pierwszą lekcję matematyki przeżyli bezstresowo.
W konstrukcji scenariusza położono nacisk na wykorzystanie aktywnych metod w nauczaniu.
Pozwala to na pełną realizację formułowanych operatywnie celów nauczania oraz kształtowanie kompetencji określonych zgodnie z wymaganiami nowego systemu edukacji.
* temat lekcji
Omówienie wymagań i zasad pracy na lekcji.
* poziom nauczania
szkoła podstawowa, klasa IV
* czas
jedna jednostka lekcyjna – 45 minut
* kompetencje
– argumentowanie, wnioskowanie
– aktywna postawa wobec zadań
– porozumiewanie się i autoprezentacja
* cele
uczeń:
– analizuje sytuację opisaną werbalnie
– formułuje zasady zachowania na lekcji
– nawiązuje kontakt z nauczycielem
* środki dydaktyczne:
karty pracy, zestawy podręczników, plakat “Zasady burzy mózgów”, duży arkusz papieru,
szpilki, duża kostka do gry, pisaki
* metody pracy
elementy burzy mózgów
* formy
praca indywidualna, praca z całą klasą
Rozpoczynamy zajęcia od ustawienia stolików w taki sposób, aby uczniowie mogli usiąść na
krzesłach tworząc krąg.
1. Poznajmy się (omówienie z uczniami sposobu udzielania odpowiedzi i celu wypełniania kart pracy).
– rozdanie kart pracy (załącznik 1)
– wypełnianie
– przypięcie do ubrań za pomocą szpilek
– prezentacja (uczniowie indywidualnie odczytują dane z kart kolegów i nauczyciela)
2. Zapoznanie z podręcznikiem
– omówienie działów
– prezentacja zeszytów ćwiczeń
3. Ustalenie zasad, które będą obowiązywać na zajęciach
– prezentacja przez nauczyciela plakatu “Zasady burzy mózgów” (załącznik 2)
– formułowanie kontraktu (Kontrakt między nauczycielem i uczniem)
a) zapisanie na tablicy propozycji uczniów
b) uporządkowanie i zapisanie zasad na dużym arkuszu papieru
c) podpisanie kontraktu przez uczniów i nauczyciela
(przykładowy kontrakt- załącznik 3)
4. Ewaluacja
– uczniowie rzucając kostką do gry losują pytanie na które udzielają odpowiedzi
(każde pytanie zostało napisane na oddzielnej kartce- załącznik 4)
Załącznik 1
Załącznik 2
ZASADY BURZY MÓZGÓW
1. Każdy pomysł jest dobry, nawet ten najbardziej szalony.
2. Ważniejsza jest liczba pomysłów niż ich jakość.
3. Każdy pomysł zapisujemy w formie podanej przez autora.
4. Nie komentujemy pomysłów.
5. Nie wtrącamy własnych propozycji do pomysłów innych.
6. Zabieramy głos na znak nauczyciela.
7. Wszyscy na równych prawach bierzemy udział w zgłaszaniu pomysłów.
8. Zgłaszamy pomysły przez 5 minut.
Załącznik 3
PRZYKŁADOWY KONTRAKT MIĘDZY NAUCZYCIELEM I UCZNIEM
1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
2. Oceny są jawne.
3. Prace klasowe są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
4. Każdą pracę klasową można poprawić. Poprawa jest dobrowolna. Brana jest pod uwagę ocena lepsza.
5. Krótkie sprawdziany (kartkówki), nie mogą być poprawiane.
6. Uczeń ma prawo do ferii wolnych od zadań domowych.
7. Współpracujemy ze sobą.
8. Gdy jeden mówi inny słucha.
9. Jesteśmy zdyscyplinowani.
10. Nie śmiejemy się z innych.
Załącznik 4
1. Czy według Ciebie lekcja była ciekawa?
2. Czy dobrze Ci się pracowało w grupie?
3. Czy miałeś trudności z wykonywaniem zadań?
4. Czy masz pytania do prowadzącego zajęcia?
5. Czy wszyscy pracowali pilnie?
6. Czy czułeś się swobodnie na zajęciach?
Przedstawiam propozycję scenariusza lekcji do wykorzystania w klasie IV szkoły podstawowej, realizowanej w ramach jednej jednostki lekcyjnej.Zastosowałam zasadę: każdy pomysł jest dobry, żadnego pomysłu nie krytykujemy.Tak przeprowadzona lekcja pozwoliła nie tylko na wyzwolenie aktywności uczniów, ale także na prezentację własnych poglądów oraz nawiązywanie kontaktów.Chciałam, aby uczniowie pierwszą lekcję matematyki przeżyli bezstresowo.W konstrukcji scenariusza położono nacisk na wykorzystanie aktywnych metod w nauczaniu.Pozwala to na pełną realizację formułowanych operatywnie celów nauczania oraz kształtowanie kompetencji określonych zgodnie z wymaganiami nowego systemu edukacji.Omówienie wymagań i zasad pracy na lekcji.szkoła podstawowa, klasa IVjedna jednostka lekcyjna – 45 minut- argumentowanie, wnioskowanie- aktywna postawa wobec zadań- porozumiewanie się i autoprezentacjauczeń:- analizuje sytuację opisaną werbalnie- formułuje zasady zachowania na lekcji- nawiązuje kontakt z nauczycielemkarty pracy, zestawy podręczników, plakat “Zasady burzy mózgów”, duży arkusz papieru,szpilki, duża kostka do gry, pisakielementy burzy mózgówpraca indywidualna, praca z całą klasąRozpoczynamy zajęcia od ustawienia stolików w taki sposób, aby uczniowie mogli usiąść nakrzesłach tworząc krąg.(omówienie z uczniami sposobu udzielania odpowiedzi i celu wypełniania kart pracy).- rozdanie kart pracy (załącznik 1)- wypełnianie- przypięcie do ubrań za pomocą szpilek- prezentacja (uczniowie indywidualnie odczytują dane z kart kolegów i nauczyciela)- omówienie działów- prezentacja zeszytów ćwiczeń- prezentacja przez nauczyciela plakatu “Zasady burzy mózgów” (załącznik 2)- formułowanie kontraktu (Kontrakt między nauczycielem i uczniem)a) zapisanie na tablicy propozycji uczniówb) uporządkowanie i zapisanie zasad na dużym arkuszu papieruc) podpisanie kontraktu przez uczniów i nauczyciela(przykładowy kontrakt- załącznik 3)- uczniowie rzucając kostką do gry losują pytanie na które udzielają odpowiedzi(każde pytanie zostało napisane na oddzielnej kartce- załącznik 4)ZASADY BURZY MÓZGÓW1. Każdy pomysł jest dobry, nawet ten najbardziej szalony.2. Ważniejsza jest liczba pomysłów niż ich jakość.3. Każdy pomysł zapisujemy w formie podanej przez autora.4. Nie komentujemy pomysłów.5. Nie wtrącamy własnych propozycji do pomysłów innych.6. Zabieramy głos na znak nauczyciela.7. Wszyscy na równych prawach bierzemy udział w zgłaszaniu pomysłów.8. Zgłaszamy pomysły przez 5 minut.PRZYKŁADOWY KONTRAKT MIĘDZY NAUCZYCIELEM I UCZNIEM1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.2. Oceny są jawne.3. Prace klasowe są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.4. Każdą pracę klasową można poprawić. Poprawa jest dobrowolna. Brana jest pod uwagę ocena lepsza.5. Krótkie sprawdziany (kartkówki), nie mogą być poprawiane.6. Uczeń ma prawo do ferii wolnych od zadań domowych.7. Współpracujemy ze sobą.8. Gdy jeden mówi inny słucha.9. Jesteśmy zdyscyplinowani.10. Nie śmiejemy się z innych.1. Czy według Ciebie lekcja była ciekawa?2. Czy dobrze Ci się pracowało w grupie?3. Czy miałeś trudności z wykonywaniem zadań?4. Czy masz pytania do prowadzącego zajęcia?5. Czy wszyscy pracowali pilnie?6. Czy czułeś się swobodnie na zajęciach? Opracowanie: Maria Kinka – nauczycielka Zespołu Szkół nr 6
Bydgoszcz
Zgłoś błąd Wyświetleń: 5616
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
키워드에 대한 정보 jak powinna wyglądać pierwsza lekcja
다음은 Bing에서 jak powinna wyglądać pierwsza lekcja 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak ZACZĄĆ ŚPIEWAĆ ** moja pierwsza lekcja**
- nauka śpiewania
- lekcja śpiewania
- lekcja śpiewu
- pierwsza lekcja śpiewu
- treningu głosu
- jak śpiewać
- stage voice
- stage voice opinie
- jak nauczyć się śpiewać
- motywacja
- motywacja do śpiewania
- trening wokalny
- vokal
Jak #ZACZĄĆ #ŚPIEWAĆ # #** #moja #pierwsza #lekcja**
YouTube에서 jak powinna wyglądać pierwsza lekcja 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak ZACZĄĆ ŚPIEWAĆ ** moja pierwsza lekcja** | jak powinna wyglądać pierwsza lekcja, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.