Wniosek O Dzień Wolny Za Święto W Sobotę Wzór | Enova365 W Praktyce – Jak Wstawić Dzień Wolny Za Święto W Sobotę 14978 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór – enova365 w praktyce – Jak wstawić dzień wolny za święto w sobotę“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 AURA Technologies 이(가) 작성한 기사에는 조회수 389회 및 좋아요 4개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 enova365 w praktyce – Jak wstawić dzień wolny za święto w sobotę – wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Korzystasz z enova365 Kadry Płace? Dowiedz się ustawić pracownikowi odbiór święta przypadającego na sobotę.
Szukasz sprawdzonego partnera wdrożeniowego enova365? Skontaktuj się z nami: https://www.auratech.pl/enova365/

wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wniosek-o-udzielenie-dnia-wolnego-za-święto-przypadające …

Proszę o udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę tj. 15 sierpnia w dniu. Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. Z poważaniem.

+ 여기에 보기

Source: mcoo.brzesko.pl

Date Published: 6/23/2021

View: 9233

Wzór wniosku o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu …

Jeśli pracownik świadczył pracę w dzień ustawowo wolny od pracy, a więc w niedzielę lub święto, a także w sobotę, gdy pięciodniowy tydzień pracy przypada od …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 3/8/2022

View: 5151

Wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór – e-Dokumencik

W sytuacji, kiedy pracodawca wprowadza dzień wolny zarządzeniem, nie ma konieczności wystawiania wniosku urlopowego. Nic nie stoi jednak na. Obowiązek oddania …

+ 여기에 표시

Source: e-dokumencik.pl

Date Published: 6/22/2022

View: 8959

Wniosek o dzień wolny za święto przypadające w sobotę WZÓR

Wniosek o dzień wolny za święto przypadające w sobotę WZÓR · Zasada pięciu dni tygodnia pracy · Co przepisy Kodeksu pracy mówią o oddawaniu dnia wolnego za święto …

+ 여기에 자세히 보기

Source: jakwyjsczdlugow.pl

Date Published: 10/23/2022

View: 8421

Wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II; informacje o kierunkach studiów.

+ 여기를 클릭

Source: www.kul.pl

Date Published: 8/16/2022

View: 9568

Urlop a należny dzień wolny za święto wypadające w sobotę

Na wniosek pracownika pracodawca może objąć go weekendowym czasem pracy, który polega na tym, że pracownik świadczy pracę tylko w piątki, soboty …

+ 여기에 표시

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 11/24/2021

View: 2488

Wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym …

Wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Proszę o udzielenie mi dnia wolnego od pracy w …

+ 여기에 더 보기

Source: www.up.lublin.pl

Date Published: 2/20/2022

View: 2335

주제와 관련된 이미지 wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 enova365 w praktyce – Jak wstawić dzień wolny za święto w sobotę. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

enova365 w praktyce - Jak wstawić dzień wolny za święto w sobotę
enova365 w praktyce – Jak wstawić dzień wolny za święto w sobotę

주제에 대한 기사 평가 wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór

  • Author: AURA Technologies
  • Views: 조회수 389회
  • Likes: 좋아요 4개
  • Date Published: 2022. 1. 5.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=iVctN6dk7Sc

Jak wypisac urlop za święto w sobotę?

Zasada, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, wynika wprost z art. 130 § 2 Kodeksu pracy (kp), który mówi, że “każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

Jak napisać wniosek o dzień wolny?

W treści wpisuję się prośbę o udzielenie dnia wolnego, podaje się datę kiedy ma to nastąpić, a także datę dnia wolnego, za który przysługuje dzień wolny od pracy. Na końcu należy umieścić czytelny podpis. Na wniosku swój podpis i pieczęć składa adresat dokumentu.

Jak zaznaczyć na liście obecności dzień wolny za święto?

Odpowiedź: w ewidencji czasu pracy można zaznaczyć w sposób przyjęty przez pracodawcę, że dany dzień jest dniem wolnym udzielonym w zamian za święto przypadające w sobotę (np. skrótem WŚ).

Kiedy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Odebranie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, musi nastąpić w tym samy okresie rozliczeniowym, czyli w większości przypadków w tym samym miesiącu. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy święto przypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Co jeśli pracownik nie wykorzystał dnia wolnego za święto?

Dzień ten należy wykorzystać do końca okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy zatrudniony nie ma możliwości odebrania dnia wolnego lub dzień ten nie został wyznaczony, wówczas oprócz pensji zasadniczej, przysługuje mu dodatek za nadgodziny w wysokości 100%.

Ile czasu jest na odebranie dnia wolnego za święto?

Kodeks pracy w art. 15111 za pracę w niedzielę i święta nakazuje oddanie innego dnia wolnego. W zamian za pracę w niedzielę pracodawca oddaje wolne w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.

Jak napisać do szefa o wolne?

Kodeks pracy nie reguluje sposobu, w jaki należy poprosić pracodawcę o urlop na żądanie. Można więc zrobić to telefonicznie, bądź też mailowo czy SMS-em. Ważne jednak, aby informację przekazać najpóźniej przed godziną rozpoczęcia pracy w dniu, w którym chcemy wziąć wolne.

Jak napisac prosbe o wolne w pracy?

Wniosek o urlop wypoczynkowy powinien zawierać oznaczenie pracownika (imię, nazwisko, stanowisko), pracodawcy, datę i miejscowość sporządzenia wniosku, prośbę o udzielenie urlopu wypoczynkowego ze wskazaniem dokładnego terminu (od dnia ……… do dnia …..) wraz z podaniem wymiaru.

Jak powinien wyglądać wniosek urlopowy?

Wniosek o urlop wypoczynkowy powinien zawierać okres nieobecności w przedziale czasowym z dopiskiem liczby dni urlopowych przypadających na ten okres bądź wyszczególnić datami, w jakich pracownik wnioskuje o urlop. Z wniosku powinno jasno wynikać, w jakim okresie pracownik przebywał będzie na urlopie.

Czy lista obecności jest ewidencja czasu pracy?

Podsumowując, o ile pracodawca musi prowadzić szczegółową ewidencję czasu pracy każdego pracownika, uwzględniającą wszelkie wymagane przez rozporządzenie elementy (w tym godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy), o tyle lista obecności, jako dodatkowy niezależny dokument, nie jest konieczna.

Jak wziąć dzień wolny w pracy?

1672: „Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu”. Oznacza to, że podstawą jest złożenie przez pracownika stosownego wniosku.

Kiedy pracodawca musi dać dzień wolny za święto?

W jakim okresie powinno to nastąpić? Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto, które w danym okresie rozliczeniowym wypadło w innym dniu niż niedziela. Potwierdza to art. 130.

Czy 1 maja 2022 jest do odbioru?

Bez dodatkowego wolnego za 1 maja 2022 r.

– Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela – dodaje radca prawny Agnieszka Bieniek.

Jak rozliczyć dzień wolny za święto?

Zasada, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, wynika wprost z art. 130 § 2 Kodeksu pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

Kiedy odbieramy dzień wolny za święto 2022?

W 2022 r. wolne za 1 maja przysługuje tylko tym pracownikom, którzy w niedzielę będą w pracy. Do końca tego roku już nie będzie okazji do odebrania sobie wolnego. Czekają nas za to jeszcze dwa święta, które wypadną w niedzielę.

Co z dnia wolnego za święto w sobotę a zwolnienie lekarskie?

Dzień wolny od pracy z tego tytułu otrzyma również pracownik, który w dniu świątecznym przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli bowiem pracodawca wyznaczył jako dzień wolny w zamian za święto dzień przypadający po powrocie chorego pracownika do pracy, pracownik ten ma prawo z tego wolnego dnia skorzystać.

Czy za 25 i 26 grudnia należy się dzień wolny?

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r. W 2021 r. przysługuje dzień wolny od pracy za święto 25 grudnia, które wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

Czy święto wlicza się do urlopu?

W związku z tym pracownik, składając wniosek urlopowy, powinien wskazać 4 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop w weekend i w święta jeśli te dni nie są dniami pracy pracownika, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy nie wlicza się do ilości urlopu, o który pracownik wypisuje wniosek.

Kiedy trzeba oddać dzień wolny za święto?

Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto, które w danym okresie rozliczeniowym wypadło w innym dniu niż niedziela. Potwierdza to art. 130. § 2.

See also  임 세령 실물 | 이혼하고 더 잘나간다는 임세령 \"편의점에서 가장 핫한 000 제가 만들었죠\" 12182 명이 이 답변을 좋아했습니다

Wzór wniosku o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy

Zgodnie z art. 129 kodeksu pracy, norma czasu pracy wynosi 5 dni w tygodniu w danym okresie rozliczeniowym, dlatego pracownikowi świadczącemu pracę w dniu wolnym przysługuje wynagrodzenie oraz rekompensata w postaci dodatku pieniężnego za godziny nadliczbowe lub dzień wolny od pracy. To samo dotyczy dodatkowych dni ustawowo wolnych od pracy (np. święta), w których zatrudniony wykonywał swoje obowiązki. Nawet jeżeli taki dzień przypada np. w sobotę, a czas pracy obejmuje dni od poniedziałku do piątku, nadal przysługuje zatrudnionemu dodatkowy dzień wolnego. Każdy pracownik może zatem złożyć w takiej sytuacji wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy, a pracodawca zgodnie z prawem powinien mu go udzielić bądź wypłacić dodatek do wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy.

udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy

Jeśli pracownik świadczył pracę w dzień ustawowo wolny od pracy, a więc w niedzielę lub święto, a także w sobotę, gdy pięciodniowy tydzień pracy przypada od poniedziałku do piątku, to przysługuje mu dzień wolny. Może się zdarzyć, że dzień wolny ustalony jest na inny dzień tygodnia, gdy praca nie jest świadczona np. we wtorki. Jeżeli pracownik przekroczył średniotygodniową normę czasu pracy wynoszącą 40 godzin, a tak dzieje się w przypadku świadczenia pracy w sobotę, po przepracowaniu całego 5-dniowego tygodnia pracy, to przysługuje mu dzień wolny lub dodatek za każdą godzinę nadliczbową. Warto podkreślić, że cały dzień wolny przysługuje nawet wtedy, gdy praca była świadczona w dniu wolnym od pracy przez kilka godzin.

Jak wnioskować o udzielenie dnia wolnego za pracę w święto

Każdy wzór wniosku o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy ma kilka stałych punktów. Oczywiście w górnym lewym rogu dokumentu należy wpisać swoje imię i nazwisko, a poniżej jednostkę czy też stanowisko pracy. Z prawej strony jest miejsce na wpisanie miejscowości i daty, a poniżej należy wpisać adresata wniosku, zatem kierownika jednostki czy właściciela firmy. Następnie, na środku powinien znaleźć się tytuł wniosku. W treści wpisuję się prośbę o udzielenie dnia wolnego, podaje się datę kiedy ma to nastąpić, a także datę dnia wolnego, za który przysługuje dzień wolny od pracy. Na końcu należy umieścić czytelny podpis. Na wniosku swój podpis i pieczęć składa adresat dokumentu.

Wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy wzór

Warto skorzystać z darmowego szablonu wniosku o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy, który udostępniamy na naszej stronie. Skorzystanie ze wzoru zagwarantuje, że dokument będzie miał przejrzystą i prawidłową formę. Należy pamiętać o czytelnym wpisywaniu wszystkich danych, ale dzięki wykorzystaniu szablonu, przygotowanie gotowego dokumentu do przedłożenia pracodawcy nie potrwa długo.

Wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór — e-Dokumencik

Plik został pobrany 804 razy! Pobierz wniosek_o_dzień_wolny_za_święto_w_sobotę_wzór już teraz w jednym z aż trzech popularnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Pobierzjuż teraz w jednym z aż trzech popularnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!

Sprawdzone oraz aktualne pliki do pobrania!

Data sprawdzenia aktualności pliku:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Jeśli pracownik świadczył pracę w dzień ustawowo wolny od pracy, a więc w niedzielę lub święto, a także w sobotę, gdy pięciodniowy tydzień pracy przypada od. Proszę o udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę tj. 15 sierpnia w dniu. … Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. Z poważaniem.K 27/11), który podkreślił, że „pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny. Ale także dodatkowe dni wolne od pracy, jeśli święto przypada w sobotę. Wniosek o dzień wolny za święto przypadające w sobotę i jego wzór?Polecamy:Czy pracodawca może zlecić wykonywanie innej pracy? Zobacz też. Wniosek o urlop bezpłatny – wzór z omówieniem · Nieobecność usprawiedliwiona niepłatna.

Wniosek o odbiór dnia wolnego za święto

Wolne za święto w sobotę należy się bowiem tym pracownikom, dla których owa sobota stanowi dzień wolny od pracy. Jeżeli natomiast w ramach danego etatu. Dwa dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2021 r. Ewidencja czasu pracy. Udzielenie dnia wolnego musi zostać odpowiednio odzwierciedlone w. Wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Proszę o udzielenie mi dnia wolnego od pracy w. W sytuacji, kiedy pracodawca wprowadza dzień wolny zarządzeniem, nie ma konieczności wystawiania wniosku urlopowego. Nic nie stoi jednak na. Obowiązek oddania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika z tego, że taki dzień jest traktowany jako dzień wolny z tytułu święta.

Dzień wolny za święto w sobotę 2021

Jak najkorzystniej zaplanować urlop 2021? Darmowy szablon planu urlopowego — Szablon planu urlopowego na 2021. Dzień wolny za święto przypadające w. W Polsce jest trzynaście świat, które są traktowane jako dni wolne od pracy. W 2021 roku dwa z nich przypadają w sobotę. Są to: 1 maja (Święto. Przypomnijmy, że w 2021 roku w sobotę wypadają dwa święta, które są ustawowo wolne od pracy. Mowa tu o Święcie Pracy (1 maja) oraz pierwszym. Zasada, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, wynika wprost z art.130 § 2 Kodeksu pracy (kp), który mówi, że „każde święto. W 2021 roku pracownicy zyskają aż 2 dodatkowe dni wolne z okazji świąt przypadających w sobotę. Pierwsze takie święto przypada w sobotę 1 maja,

Wynagrodzenie za dzień wolny za święto w sobotę

130 Kodeksu pracy, ma bowiem nastąpić z tytułu przypadającego w danym okresie rozliczeniowym święta. Sobota, na którą przypada święto jest. Pracodawca jako dzień wolny od pracy za 1 maja (sobota) wyznaczył 31. wynagrodzenia taki dodatek wypłacić za nieoddanie dnia wolnego z. Zasadą jest, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, co wynika wprost z art. 130 § 2 ustawy Kodeks pracy.Za pracę w święto należy się normalne wynagrodzenie za przepracowany czas oraz dzień wolny udzielany do końca okresu rozliczeniowego.Za święto przypadające w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny, Jakie wynagrodzenie przysługuje za niewykorzystanie dnia wolnego za.

Dzień wolny za święto w sobotę kiedy można odebrać

Zasada, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, wynika wprost z art.130 § 2 Kodeksu pracy (kp), który mówi, że „każde święto. W roku kalendarzowym 2020 w sobotę przypadają dwa święta, które są ustawowo wolne od pracy:. W związku z tym, że uroczystości te wypadają w. Pracodawca ma obowiązek by udzielić pracownikowi dzień wolny za święto. może ulec skróceniu wtedy, kiedy w dzień roboczy dla nauczyciela przypada święto.W przypadku, gdy wynosi on miesiąc, dnia wolnego za Święto Pracy należy udzielić pracownikowi do końca maja. Pracodawca może ustalić konkretną. Na podstawie wyżej wskazanego artykułu pracownicy mogą odebrać dzień wolny, jeżeli święto wypada w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie.

Wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym

W naszym serwisie internetowym są wykorzystywane pliki cookies. Służą one do zapamiętywania preferencji i ustawień oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących plików cookies w swojej przeglądarce internetowej.

Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w plikach cookies zamknij niniejszy komunikat. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Urlop a należny dzień wolny za święto wypadające w sobotę

Święta co do zasady są dniami wolnymi od pracy. Jeżeli wypadają w niedzielę, to nie stwarza po stronie pracodawcy żadnych dodatkowych obowiązków, ale należy pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany oddać pracownikom dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i tylko w zakładach, w których pracuje się od poniedziałku do piątku, jest zawsze dniem wolnym. Równie dobrze pracodawca może się umówić z pracownikiem i oprócz niedzieli, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dać mu wolny poniedziałek. Będzie wówczas zachowana zasada, że pracownik może pracować pięć dni w tygodniu, a dwa dni musi mieć wolne.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co mówi Kodeks pracy?

Zasada, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, wynika wprost z art.130 § 2 Kodeksu pracy (kp), który mówi, że “każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Powyższe potwierdził wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt. K 27/11), który podkreślił, że “pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”.

Wniosek do Trybunału złożyła NSZZ Solidarność po tym, jak uchylono nakaz oddawania wolnego dnia za święto wypadające w sobotę w 2011 roku, wprowadzając wolny dzień od pracy w święto Trzech Króli 6 stycznia. Oddawanie dnia wolnego tylko z pozoru wydaje się prostą czynnością. Niestety dla pracodawców często jest kłopotliwe, gdyż istnieje wiele niuansów, które sprawiają problemy. Pracodawcy często zastanawiają się, czy należy oddać dzień wolny za święto w niedzielę osobom, które były na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim czy bezpłatnym.

W Polsce mamy obecnie 13 świąt, które są dniami wolnymi od pracy. Są to:

1 stycznia – Nowy Rok

6 stycznia – Święto Trzech Króli

pierwszy dzień Wielkanocy (święto zawsze wypadające w niedzielę)

drugi dzień Wielkanocy (święto zawsze wypadające w poniedziałek)

1 maja – Święto Pracy

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) – (święto zawsze wypadające w niedzielę)

Dzień Bożego Ciała

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada – Święto Wszystkich Świętych

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia – pierwszy dzień Bożego narodzenia

26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Jakie są zasady udzielania wolnego dnia za święto przypadające w sobotę?

Dnia wolnego za święto przypadające w sobotę należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych (np. rocznego) może to oznaczać, że wolne za święto 1 stycznia pracownik może otrzymać dopiero 31 grudnia.

W przypadku jednomiesięcznych okresów rozliczeniowych dzień wolny musi być oddany do końca tego samego miesiąca. Nie jest istotne, czy pracodawca udzieli go przed świętem wypadającym w sobotę czy po nim. W gestii pracodawcy jest także ustalenie konkretnej daty lub danie pracownikom do wyboru kilku dat, aby sami wybrali najbardziej odpowiadający im dzień.

Na wniosek pracownika można wyjątkowo udzielić mu dnia wolnego już po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Jest to jednak sytuacja bardzo wyjątkowa i w razie kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy będzie trzeba wyjaśnić przyczyny nie oddania tego dnia pracownikowi w obowiązującym terminie.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jeżeli w dniu, który został ustalony jako wolny za święto przypadające w sobotę, pracownik się rozchoruje i przedłoży zwolnienie lekarskie, pracodawca nie ma obowiązku dawania mu kolejnego dnia wolnego. Należy bowiem uznać, że został on dany, a pracownik go wykorzystał, bo nie świadczył pracy w tym dniu. Pracodawca nie miał bowiem wpływu na fakt, że pracownik się rozchoruje i wywiązał się ze swego obowiązku, udzielając dnia wolnego.

Pracodawca powinien także oddać cały dzień wolny. Zdaniem PIP niedopuszczalne jest oddawanie po kilka godzin dziennie w zamian za cały dzień wolnego. W razie kontroli pracodawca może zostać ukarany mandatem za złamanie zasady pięciodniowego tygodnia pracy. Bo nawet jeżeli ilość godzin do przepracowania będzie się zgadzać, to nie będzie się zgadzała liczba dni wolnych. W związku z tym, że zgodnie z art. 130 § 2 kp święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, a wypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, to jeżeli okres rozliczeniowy trwa 3 miesiące, to w okresie tym pracownicy będą mieli do przepracowania np. 496 godzin:

kwiecień – 168 godzin

maj – 160 godzin

czerwiec – 168 godzin

Razem 496 godzin – 8 godzin = 488 godzin

Chodzi oczywiście o pracowników zatrudnionych na pełnym etacie.

W przypadku niepełnoetatowców za święto przypadające w sobotę należy z sumy godzin do przepracowania w okresie rozliczeniowym odjąć odpowiednio w przypadku:

½ etatu – 4 godziny

¾ etatu – 6 godziny

¼ etatu – 2 godziny

Gdy osoba zatrudniona na pół etatu pracuje codziennie po 4 godziny, wówczas należy jej się dzień wolny za święto wypadające w sobotę, gdyż musi być zachowana, podobnie jak w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat, zasada pięciodniowego tygodnia pracy. Ale w sytuacji, gdy ta osoba pracowałaby dwa dni po 8 godzin i raz po 4 godziny, to pracodawca nie musi jej oddawać dnia wolnego, gdyż będzie w tym przypadku zachowana zasada pięciodniowego tygodnia pracy.

Łatwe i szybkie rozliczanie dnia wolnego za święto dostępne jest w systemie kadrowo-płacowym wFirma.pl

Czy pracownikowi, który w dniu święta wypadającego w sobotę przebywał na urlopie rodzicielskim, należy udzielić dnia wolnego?

Przykład 1.

Pracownica 1 stycznia 2022 roku przebywała na urlopie rodzicielskim. Po urlopie rodzicielski, od 1 kwietnia zaczęła urlop wypoczynkowy, który trwał do końca kwietnia. W zakładzie pracy obowiązuje półroczny okres rozliczeniowy. Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 1 stycznia pracodawca ustalił na 2 maja roku. Pracownica także chciała skorzystać z dnia wolnego. Czy ma do tego prawo?

Pracodawca powinien udzielić dnia wolnego za pracę w sobotę osobie, która w tym dniu przebywała na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim, o ile powrót do pracy nastąpił przed dniem wyznaczonym przez pracodawcę jako wolny za święto przypadające w sobotę. Jeżeli pracodawca wyznaczyłby dzień wolny.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku osób przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, które wróciłyby do pracy przed dniem wyznaczonym jako wolny przez pracodawcę. Oni także mieliby prawo z tego dnia skorzystać. Nie mieliby takiego prawa w sytuacji, gdy termin ten by minął.

Przykład 2.

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 do 16 stycznia. Czy należy mu się dzień wolny za święto w sobotę?

W tej sytuacji pracownik ma prawo do dnia wolnego, jak pozostali pracownicy będący w pracy w tym dniu.

Przykład 3.

Pracownik przebywał cały styczeń na urlopie wypoczynkowym. Czy po powrocie do pracy należy mu się dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

W tym przypadku pracownikowi należy udzielić dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Udzielenie dnia wolnego odbywa się na takich samych zasadach jak pozostałym pracownikom.

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem – czy powinno się oddać dzień wolny za święto wypadające w sobotę?

Jeżeli pracodawca ustalił dzień wolny za święto wypadające w sobotę 6 stycznia na dzień 1 czerwca, a w zakładzie obowiązuje 6-miesięczny okres rozliczeniowy, to w momencie rozwiązania umowy przed tym dniem (np. 31 maja) należy pamiętać, aby pracownikowi udzielić dnia wolnego za 6 stycznia. Jeżeli nie będzie to możliwe, pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny w ilości 8 godzin wraz z dodatkiem 100% z tytułu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.

Praca w systemie weekendowym – czy również należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę?

Na wniosek pracownika pracodawca może objąć go weekendowym czasem pracy, który polega na tym, że pracownik świadczy pracę tylko w piątki, soboty, niedziele i święta zgodnie z art.144 kp. W takim przypadku pracodawca nie musi oddawać mu dnia wolnego za święto wypadające w sobotę.

Urlop bezpłatny – czy pracownik powinien otrzymać dzień wolny za święto wypadające w sobotę?

Jak wygląda kwestia odbierania dnia wolnego za święto przypadające w okresie nieobecności spowodowanej urlopem bezpłatnym? Sytuację obrazuje poniższy przykład.

Przykład 4.

Pracownik przebywał w okresie od 1 stycznia do końca maja 2022 roku na urlopie bezpłatnym, a pracodawca wyznaczył dzień wolny za święto wypadające w sobotę na 2 maja. Czy pracownik ten ma prawo do dnia wolnego? Wydaje się, że w tym przypadku pracownikowi nie przynależy dzień wolny za święto wypadające w sobotę.

Okres przebywania na urlopie bezpłatnym jest okresem zawieszenia praw pracowniczych – pracownik nie ma prawa za ten czas do urlopu wypoczynkowego, nagrody jubileuszowej itp. Tym bardziej nie powinien otrzymać wolnego za święto, które wypadło w sobotę podczas przebywania na urlopie bezpłatnym.

Rozliczenie dnia wolnego za święto w systemie wFirma.pl

System wFirma.pl pozwala na wyznaczenie dnia wolnego za święto w kalendarzu pracy pracownika. Aby tego dokonać należy przejść do KADRY » KALENDARZ » AKCJE » ZMIEŃ TYP DNIA.

W oknie jakie się pojawi należy w polu DATA podać dzień w jakim ma nastąpić odbiór wolnego za święto. W opisie podaje się za jakie święto został wyznaczony dzień wolny, w polu Typ dnia wybiera się wolny, a czasie pracy podstawi się 0:00. Zmiany takie należy zapisać.

Urlop a należny dzień wolny za święto wypadające w sobotę

Święta co do zasady są dniami wolnymi od pracy. Jeżeli wypadają w niedzielę, to nie stwarza po stronie pracodawcy żadnych dodatkowych obowiązków, ale należy pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany oddać pracownikom dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i tylko w zakładach, w których pracuje się od poniedziałku do piątku, jest zawsze dniem wolnym. Równie dobrze pracodawca może się umówić z pracownikiem i oprócz niedzieli, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dać mu wolny poniedziałek. Będzie wówczas zachowana zasada, że pracownik może pracować pięć dni w tygodniu, a dwa dni musi mieć wolne.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co mówi Kodeks pracy?

Zasada, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, wynika wprost z art.130 § 2 Kodeksu pracy (kp), który mówi, że “każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Powyższe potwierdził wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt. K 27/11), który podkreślił, że “pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”.

Wniosek do Trybunału złożyła NSZZ Solidarność po tym, jak uchylono nakaz oddawania wolnego dnia za święto wypadające w sobotę w 2011 roku, wprowadzając wolny dzień od pracy w święto Trzech Króli 6 stycznia. Oddawanie dnia wolnego tylko z pozoru wydaje się prostą czynnością. Niestety dla pracodawców często jest kłopotliwe, gdyż istnieje wiele niuansów, które sprawiają problemy. Pracodawcy często zastanawiają się, czy należy oddać dzień wolny za święto w niedzielę osobom, które były na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim czy bezpłatnym.

W Polsce mamy obecnie 13 świąt, które są dniami wolnymi od pracy. Są to:

1 stycznia – Nowy Rok

6 stycznia – Święto Trzech Króli

pierwszy dzień Wielkanocy (święto zawsze wypadające w niedzielę)

drugi dzień Wielkanocy (święto zawsze wypadające w poniedziałek)

1 maja – Święto Pracy

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) – (święto zawsze wypadające w niedzielę)

Dzień Bożego Ciała

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada – Święto Wszystkich Świętych

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia – pierwszy dzień Bożego narodzenia

26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Jakie są zasady udzielania wolnego dnia za święto przypadające w sobotę?

Dnia wolnego za święto przypadające w sobotę należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych (np. rocznego) może to oznaczać, że wolne za święto 1 stycznia pracownik może otrzymać dopiero 31 grudnia.

W przypadku jednomiesięcznych okresów rozliczeniowych dzień wolny musi być oddany do końca tego samego miesiąca. Nie jest istotne, czy pracodawca udzieli go przed świętem wypadającym w sobotę czy po nim. W gestii pracodawcy jest także ustalenie konkretnej daty lub danie pracownikom do wyboru kilku dat, aby sami wybrali najbardziej odpowiadający im dzień.

Na wniosek pracownika można wyjątkowo udzielić mu dnia wolnego już po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Jest to jednak sytuacja bardzo wyjątkowa i w razie kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy będzie trzeba wyjaśnić przyczyny nie oddania tego dnia pracownikowi w obowiązującym terminie.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jeżeli w dniu, który został ustalony jako wolny za święto przypadające w sobotę, pracownik się rozchoruje i przedłoży zwolnienie lekarskie, pracodawca nie ma obowiązku dawania mu kolejnego dnia wolnego. Należy bowiem uznać, że został on dany, a pracownik go wykorzystał, bo nie świadczył pracy w tym dniu. Pracodawca nie miał bowiem wpływu na fakt, że pracownik się rozchoruje i wywiązał się ze swego obowiązku, udzielając dnia wolnego.

Pracodawca powinien także oddać cały dzień wolny. Zdaniem PIP niedopuszczalne jest oddawanie po kilka godzin dziennie w zamian za cały dzień wolnego. W razie kontroli pracodawca może zostać ukarany mandatem za złamanie zasady pięciodniowego tygodnia pracy. Bo nawet jeżeli ilość godzin do przepracowania będzie się zgadzać, to nie będzie się zgadzała liczba dni wolnych. W związku z tym, że zgodnie z art. 130 § 2 kp święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, a wypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, to jeżeli okres rozliczeniowy trwa 3 miesiące, to w okresie tym pracownicy będą mieli do przepracowania np. 496 godzin:

kwiecień – 168 godzin

maj – 160 godzin

czerwiec – 168 godzin

Razem 496 godzin – 8 godzin = 488 godzin

Chodzi oczywiście o pracowników zatrudnionych na pełnym etacie.

W przypadku niepełnoetatowców za święto przypadające w sobotę należy z sumy godzin do przepracowania w okresie rozliczeniowym odjąć odpowiednio w przypadku:

½ etatu – 4 godziny

¾ etatu – 6 godziny

¼ etatu – 2 godziny

Gdy osoba zatrudniona na pół etatu pracuje codziennie po 4 godziny, wówczas należy jej się dzień wolny za święto wypadające w sobotę, gdyż musi być zachowana, podobnie jak w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat, zasada pięciodniowego tygodnia pracy. Ale w sytuacji, gdy ta osoba pracowałaby dwa dni po 8 godzin i raz po 4 godziny, to pracodawca nie musi jej oddawać dnia wolnego, gdyż będzie w tym przypadku zachowana zasada pięciodniowego tygodnia pracy.

Łatwe i szybkie rozliczanie dnia wolnego za święto dostępne jest w systemie kadrowo-płacowym wFirma.pl

Czy pracownikowi, który w dniu święta wypadającego w sobotę przebywał na urlopie rodzicielskim, należy udzielić dnia wolnego?

Przykład 1.

Pracownica 1 stycznia 2022 roku przebywała na urlopie rodzicielskim. Po urlopie rodzicielski, od 1 kwietnia zaczęła urlop wypoczynkowy, który trwał do końca kwietnia. W zakładzie pracy obowiązuje półroczny okres rozliczeniowy. Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 1 stycznia pracodawca ustalił na 2 maja roku. Pracownica także chciała skorzystać z dnia wolnego. Czy ma do tego prawo?

Pracodawca powinien udzielić dnia wolnego za pracę w sobotę osobie, która w tym dniu przebywała na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim, o ile powrót do pracy nastąpił przed dniem wyznaczonym przez pracodawcę jako wolny za święto przypadające w sobotę. Jeżeli pracodawca wyznaczyłby dzień wolny.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku osób przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, które wróciłyby do pracy przed dniem wyznaczonym jako wolny przez pracodawcę. Oni także mieliby prawo z tego dnia skorzystać. Nie mieliby takiego prawa w sytuacji, gdy termin ten by minął.

Przykład 2.

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 do 16 stycznia. Czy należy mu się dzień wolny za święto w sobotę?

W tej sytuacji pracownik ma prawo do dnia wolnego, jak pozostali pracownicy będący w pracy w tym dniu.

Przykład 3.

Pracownik przebywał cały styczeń na urlopie wypoczynkowym. Czy po powrocie do pracy należy mu się dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

W tym przypadku pracownikowi należy udzielić dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Udzielenie dnia wolnego odbywa się na takich samych zasadach jak pozostałym pracownikom.

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem – czy powinno się oddać dzień wolny za święto wypadające w sobotę?

Jeżeli pracodawca ustalił dzień wolny za święto wypadające w sobotę 6 stycznia na dzień 1 czerwca, a w zakładzie obowiązuje 6-miesięczny okres rozliczeniowy, to w momencie rozwiązania umowy przed tym dniem (np. 31 maja) należy pamiętać, aby pracownikowi udzielić dnia wolnego za 6 stycznia. Jeżeli nie będzie to możliwe, pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny w ilości 8 godzin wraz z dodatkiem 100% z tytułu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.

Praca w systemie weekendowym – czy również należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę?

Na wniosek pracownika pracodawca może objąć go weekendowym czasem pracy, który polega na tym, że pracownik świadczy pracę tylko w piątki, soboty, niedziele i święta zgodnie z art.144 kp. W takim przypadku pracodawca nie musi oddawać mu dnia wolnego za święto wypadające w sobotę.

Urlop bezpłatny – czy pracownik powinien otrzymać dzień wolny za święto wypadające w sobotę?

Jak wygląda kwestia odbierania dnia wolnego za święto przypadające w okresie nieobecności spowodowanej urlopem bezpłatnym? Sytuację obrazuje poniższy przykład.

Przykład 4.

Pracownik przebywał w okresie od 1 stycznia do końca maja 2022 roku na urlopie bezpłatnym, a pracodawca wyznaczył dzień wolny za święto wypadające w sobotę na 2 maja. Czy pracownik ten ma prawo do dnia wolnego? Wydaje się, że w tym przypadku pracownikowi nie przynależy dzień wolny za święto wypadające w sobotę.

Okres przebywania na urlopie bezpłatnym jest okresem zawieszenia praw pracowniczych – pracownik nie ma prawa za ten czas do urlopu wypoczynkowego, nagrody jubileuszowej itp. Tym bardziej nie powinien otrzymać wolnego za święto, które wypadło w sobotę podczas przebywania na urlopie bezpłatnym.

Rozliczenie dnia wolnego za święto w systemie wFirma.pl

System wFirma.pl pozwala na wyznaczenie dnia wolnego za święto w kalendarzu pracy pracownika. Aby tego dokonać należy przejść do KADRY » KALENDARZ » AKCJE » ZMIEŃ TYP DNIA.

W oknie jakie się pojawi należy w polu DATA podać dzień w jakim ma nastąpić odbiór wolnego za święto. W opisie podaje się za jakie święto został wyznaczony dzień wolny, w polu Typ dnia wybiera się wolny, a czasie pracy podstawi się 0:00. Zmiany takie należy zapisać.

Wzór wniosku o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy

Zgodnie z art. 129 kodeksu pracy, norma czasu pracy wynosi 5 dni w tygodniu w danym okresie rozliczeniowym, dlatego pracownikowi świadczącemu pracę w dniu wolnym przysługuje wynagrodzenie oraz rekompensata w postaci dodatku pieniężnego za godziny nadliczbowe lub dzień wolny od pracy. To samo dotyczy dodatkowych dni ustawowo wolnych od pracy (np. święta), w których zatrudniony wykonywał swoje obowiązki. Nawet jeżeli taki dzień przypada np. w sobotę, a czas pracy obejmuje dni od poniedziałku do piątku, nadal przysługuje zatrudnionemu dodatkowy dzień wolnego. Każdy pracownik może zatem złożyć w takiej sytuacji wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy, a pracodawca zgodnie z prawem powinien mu go udzielić bądź wypłacić dodatek do wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy.

udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy

Jeśli pracownik świadczył pracę w dzień ustawowo wolny od pracy, a więc w niedzielę lub święto, a także w sobotę, gdy pięciodniowy tydzień pracy przypada od poniedziałku do piątku, to przysługuje mu dzień wolny. Może się zdarzyć, że dzień wolny ustalony jest na inny dzień tygodnia, gdy praca nie jest świadczona np. we wtorki. Jeżeli pracownik przekroczył średniotygodniową normę czasu pracy wynoszącą 40 godzin, a tak dzieje się w przypadku świadczenia pracy w sobotę, po przepracowaniu całego 5-dniowego tygodnia pracy, to przysługuje mu dzień wolny lub dodatek za każdą godzinę nadliczbową. Warto podkreślić, że cały dzień wolny przysługuje nawet wtedy, gdy praca była świadczona w dniu wolnym od pracy przez kilka godzin.

Jak wnioskować o udzielenie dnia wolnego za pracę w święto

Każdy wzór wniosku o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy ma kilka stałych punktów. Oczywiście w górnym lewym rogu dokumentu należy wpisać swoje imię i nazwisko, a poniżej jednostkę czy też stanowisko pracy. Z prawej strony jest miejsce na wpisanie miejscowości i daty, a poniżej należy wpisać adresata wniosku, zatem kierownika jednostki czy właściciela firmy. Następnie, na środku powinien znaleźć się tytuł wniosku. W treści wpisuję się prośbę o udzielenie dnia wolnego, podaje się datę kiedy ma to nastąpić, a także datę dnia wolnego, za który przysługuje dzień wolny od pracy. Na końcu należy umieścić czytelny podpis. Na wniosku swój podpis i pieczęć składa adresat dokumentu.

Wniosek o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy wzór

Warto skorzystać z darmowego szablonu wniosku o udzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy, który udostępniamy na naszej stronie. Skorzystanie ze wzoru zagwarantuje, że dokument będzie miał przejrzystą i prawidłową formę. Należy pamiętać o czytelnym wpisywaniu wszystkich danych, ale dzięki wykorzystaniu szablonu, przygotowanie gotowego dokumentu do przedłożenia pracodawcy nie potrwa długo.

Dni wolne za święto przypadające w sobotę – kiedy wypadają w 2022 roku?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy święto przypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi tych ośmiu godzin w innym dniu, czyli udzielenia wolnego. Dotyczy to pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, kiedy sobota jest dla nich dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli natomiast pracownik wykonuje pracę w sobotę (zgodnie z harmonogramem), po prostu tego dnia ma wolne. Określa to artykuł 130 § 2 kodeksu pracy, w myśl którego „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy liczbę godzin pracujących wylicza się na zasadzie proporcjonalności do zakresu pracy w umowie.

Reklama

Rok 2022 – święta w sobotę

W roku 2022 taka sytuacja występuje tylko raz i dotyczy 1 stycznia 2022 r. Pracownicy otrzymują za ten dzień, dodatkowy dzień wolny do odebrania. Odebranie tego dnia powinno nastąpić jeszcze w styczniu, jeśli u pracodawcy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. Oznacza to, że odebranie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, musi nastąpić w tym samy okresie rozliczeniowym, czyli w większości przypadków w tym samym miesiącu. Dla pracowników, których obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy za dzień 1 styczeń będzie to miesiąc styczeń. Co do zasady pracodawca ustala ten dzień samodzielnie. Jednak może wziąć w tej sprawie pod uwagę wnioski i sugestie pracowników. Pracodawca nie musi ustalać jednego konkretnego dnia wolnego dla wszystkich pracowników. Pracodawca może pozwolić pracownikom wziąć jeden dzień wolny w terminie dla nich odpowiednim (jednak musi to nastąpić do końca okresu rozliczeniowego) lub ustalić kilka dni, z których pracownicy wybiorą najkorzystniejszy dla nich termin..

Prawo pracy nie dopuszcza by pracodawcy oddawali ten dzień w innym okresie rozliczeniowym. Jeżeli obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy pracodawca musi oddać ten dzień do końca okresu rozliczeniowego tj. do końca miesiąca. Jeżeli u pracodawcy obowiązuje kwartalny okres rozliczeniowy, wolne należy udzielić pracownikom do końca kwartału. Analogicznie jest z rocznym okresem rozliczeniowym. Nawet jeżeli pracownik złoży wniosek o udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w innym okresie rozliczeniowym, pracodawca nie może go udzielić.

Nieudzielenie pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę może skutkować stwierdzeniem przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) wykroczenia, w postaci naruszenia podstawowych praw pracowniczych. Wykroczenie to zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł. Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi dnia wolnego dojdzie do przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy a pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Reklama

Jeżeli pracownik był chory w dniu świątecznym przypadającym w sobotę i wróci do pracy w tym samym miesiącu, nadal będzie mu przysługiwał dzień wolny. Gdy pracodawca wyznacza dzień wolny od pracy za święto przypadające w sobotę a pracownik przebywa na urlopie lub na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczyć mu innego dnia wolnego od pracy.

키워드에 대한 정보 wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór

다음은 Bing에서 wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Hardy Perfection Fire Cognac | Hardy Perfection 140 Year Cognac Review No. 35 최근 답변 138개
See also  Shure M93E Cartridge | Shure M91E Cartridge 15641 투표 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 enova365 w praktyce – Jak wstawić dzień wolny za święto w sobotę

  • enova365
  • kadry
  • płace

enova365 #w #praktyce #- #Jak #wstawić #dzień #wolny #za #święto #w #sobotę


YouTube에서 wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 enova365 w praktyce – Jak wstawić dzień wolny za święto w sobotę | wniosek o dzień wolny za święto w sobotę wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment