당신은 주제를 찾고 있습니까 “wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika – Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 PracaPL 이(가) 작성한 기사에는 조회수 7,408회 및 좋아요 72개 개의 좋아요가 있습니다.
wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie – wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Co to jest medycyna pracy? Jakie badania do pracy są obligatoryjne i kto pokrywa ich koszty – pracownik czy pracodawca?
https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/medycyna-pracy-obowiazkowe-badania-lekarskie,ustawa,skierowanie_pr-2521.html
wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Uzasadnienie skierowania pracownika na wcześniejsze …
W szczególnych przypadkach pracodawca ma prawo skierować pracownika na wcześniejsze badania profilaktyczne, przed terminem określonym przez …
Source: www.portalbhp.pl
Date Published: 11/1/2022
View: 6108
Skierowanie pracownika na wcześniejsze badania okresowe
A co w przypadku, gdy pracodawca powziął uzasadnione podejrzenie pogorszenia stanu zdrowia pracownika, które może potencjalnie stanowić …
Source: www.pcdk.pl
Date Published: 4/17/2022
View: 7714
Badania okresowe pracowników w czasie epidemii
Czy jednak wząc, że stan zdrowia pracownika się pogorszył, pracodawca może skierować go na badania okresowe wcześniej, niż wskazuje na to …
Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl
Date Published: 11/30/2021
View: 6167
Wcześniejsze badania okresowe – czy to możliwe
Bez orzeczenia lekarza medycyny pracy pracownik szkoły nie może być dopuszczony do pracy. W przypadku badań okresowych trzeba zwracać uwagę …
Source: www.portaloswiatowy.pl
Date Published: 1/18/2022
View: 3385
Wniosek o skierowanie na wcześniejsze badanie wzroku
(imię i nazwisko pracownika) … o skierowanie na wcześniejsze badanie wzroku … badania okresowego, celem wydania przez lekarza medycyny pracy lub lekarza …
Source: spartanska.pl
Date Published: 8/24/2021
View: 7927
Skierowanie na badania profilaktyczne przed terminem
Jak z niego wynika, badania okresowe pracowników zatrudnionych przy … wcześniejszego wykonania badań, jak wystąpienie z wnioskiem przez …
Source: www.vademecumbhp.pl
Date Published: 10/29/2022
View: 1176
Gdy pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o …
Wnioskodawca złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji … Zdaniem Wnioskodawcy, badania okresowe powinny być przeprowadzone w …
Source: e-prawnik.pl
Date Published: 4/11/2021
View: 4770
Kiedy można skierować pracownika ponownie na okresowe …
Nie ma podstaw, żeby skierować go na badania kontrolne, ponieważ był niezdolny do pracy krócej niż miesiąc. Pracownik ma natomiast problemy z …
Source: kadry.infor.pl
Date Published: 8/3/2021
View: 5204
Pogorszenie wzroku uzasadnia wcześniejsze badania …
W przypadku, gdyby jedyną intencją pracownika było uzyskanie skierowania na badania profilaktyczne np. w celu otrzymania refundacji kosztów …
Source: www.prawo.pl
Date Published: 3/13/2022
View: 9740
Skierowanie na badania okulistyczne przed upływem okresu …
Czy pracodawca może wysłać pracownika na przedterminowe badania … z prośbą o wcześniejsze wydanie skierowania na badania okresowe.
Source: www.kodekspracy.pl
Date Published: 6/19/2021
View: 2502
주제와 관련된 이미지 wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika
- Author: PracaPL
- Views: 조회수 7,408회
- Likes: 좋아요 72개
- Date Published: 2019. 9. 11.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=408ax5kEQko
Czy można skierować pracownika na badania okresowe przed terminem?
Okazuje się, że nie tylko lekarz może wysłać pracownika na badania profilaktyczne przed upływem terminu. Obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Właśnie w ramach tego obowiązku zatrudniający ma prawo skierować pracownika na wcześniejsze badania profilaktyczne.
Kiedy pracodawca może skierować na badania?
Pracodawca kieruje zatem pracowników na badania wstępne, jeśli są przyjmowani do pracy, a także pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Jak skierować pracownika na badania lekarskie?
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi skierowanie na badania w dwóch egzemplarzach. Jeden jest przeznaczony dla lekarza medycy pracy przeprowadzającego badania, natomiast drugi zachowuje pracownik. Pracodawca wykonuje kopię wydanego skierowania i przechowuje je w aktach osobowych wraz z orzeczeniem lekarskim.
Kto powinien pilnować terminów badań okresowych?
Obowiązek dbania o to spoczywa na pracodawcy, co oznacza, że to on wystawia odpowiednie skierowanie. W większych firmach i instytucjach pilnują tego działy kadrowo-administracyjne.
Kiedy wysłać na badania okresowe?
Skierowanie na badania okresowe jest uzasadnione w sytuacji, gdy pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło w stopniu, który uniemożliwia lub znacznie utrudnia wykonywanie pracy na danym stanowisku oraz gdy istnieje podejrzenie, że dalsze wykonywanie pracy na tym stanowisku może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia …
Czy pracownik musi potwierdzić odbiór skierowania na badania?
Tym samym przepisy nakładają obowiązek wydania skierowania na badania lekarskie w formie papierowej i dokument ten powinien być opatrzonego podpisem pracodawcy.
Ile dni wolnego na badania okresowe?
W Kodeksie pracy nie istnieje żaden przepis, który decydowałby o tym, że pracownikowi w dniu wykonywania okresowych badań przysługuje dzień wolny. Co istotne, badania powinny być wykonywane w godzinach pracy. Jednak w świetle przepisów pracownik po wykonaniu badań powinien natychmiast powrócić na stanowisko pracy.
Ile czasu ma pracownik na wykonanie badań kontrolnych?
Pracownik po 30-dniowym okresie przebywania na zwolnieniu chorobowym nie może bez wykonania kontrolnych badań lekarskich zostać dopuszczony do pracy. Badania kontrolne przeprowadzane są na koszt pracodawcy.
Czy lekarz medycyny pracy może nie dopuścić do pracy?
229 § 4 K.p., prawo pracy nie przewiduje żadnych wyjątków. W sytuacji niedopuszczenia pracownika do wykonywania pracy przez lekarza medycyny pracy pojawia się więc problem dalszego zatrudniania pracownika. Generalnie Kodeks pracy w takim przypadku nie nakłada na pracodawcę obowiązku kontynuacji zatrudnienia pracownika.
Jak wystawić skierowanie na badania okresowe?
Skierowanie na badanie lekarskie musi zostać wystawione w co najmniej dwóch kopiach – jedna z nich trafia do pracodawcy, druga natomiast do lekarza medycyny pracy. W zależności od chęci pracodawca może również wykonać trzecią kopię skierowania, którą otrzyma pracownik.
Jak napisać skierowanie na badania lekarskie?
- Oznaczenie pisma tytułem oraz wskazanie podstawy prawnej – art. …
- Data i miejsce wystawienia pisma,
- Oznaczenie pracodawcy wraz z podaniem NIP,
- Oznaczenie pracownika wraz z podaniem numeru PESEL lub w przypadku jego braku serię, numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Czy trzeba mieć skierowanie na badania okresowe?
Skierowanie na badania lekarskie zawsze wydaje pracodawca, który pokrywa ich ewentualne koszty – wynika to z Kodeksu pracy oraz przepisów BHP. Badania okresowe i kontrolne wykonuje się w czasie pracy, natomiast wstępne – poza nim.
Co zrobić gdy pracownik nie przejdzie badań okresowych?
Pracownik może zostać skierowany do innej pracy o ile lekarz medycyny wyrazi na to zgodę, w razie gdy opcja taka nie będzie możliwa wówczas może nastąpić rozwiązanie umowy przez pracodawcę.
Co grozi za brak badań okresowych?
Pracodawca dopuszczający pracownika do pracy bez aktualnych badań narusza przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na podstawie art. 283 §1 k.p., może na niego zostać nałożona kara grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł.
Kto odpowiada za brak badań okresowych w pracy?
Pracownik nie traci z tego tytułu także prawa do wynagrodzenia za czas badań. Koszty badań oraz profilaktyki, którą należy podjąć ze względu na warunki pracy, będą w takiej sytuacji obciążały pracodawcę. Obowiązkiem pracodawcy jest także skierowanie pracownika na badania okresowe.
Czy można powtórzyć badania okresowe?
W trakcie badań lekarskich może się okazać, iż lekarz stwierdzi brak możliwości pracy na konkretnym stanowisku. W takiej sytuacji pracownik lub pracodawca, który nie godzi się z treścią wydanego zaświadczenia może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania.
Po jakim czasie ponowne badania lekarskie?
W praktyce oznacza to, że po 30 dniach zwolnienia chorobowego pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy, aby ponownie stwierdził on czy pracownik może pracować na dotychczasowym stanowisku, wystawiając zaświadczenie o zdolności do pracy.
Kiedy należy wykonać badania kontrolne?
Zgodnie z zapisami kodeksu pracy pracownik jest zobowiązany je przeprowadzić, jeśli przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż 30 dni. Celem badań kontrolnych po zwolnieniu jest określenie zdolności pracownika do realizowania obowiązków zawodowych na dotychczasowym stanowisku.
Skierowanie pracownika na wcześniejsze badania okresowe
W myśl art. 229 Kodeksu pracy oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 2067), pracodawcy zobowiązani są kierować pracowników, w ramach zapewnienia profilaktycznej opieki lekarskiej, na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie. Przepisy te określają zasady kierowania na poszczególne rodzaje badań lekarskich, zakres badań oraz zasady wydawania orzeczeń lekarskich.
Ponadto, zgodnie z § 6 ww. rozporządzenia, pracodawca może skierować pracownika na dodatkowe badania lekarskie w sytuacji, gdy:
pracownik zgłasza pracodawcy niemożność wykonywania dotychczasowej pracy i wnioskuje o przeniesienie go na inne stanowisko pracy, ze względu na podejrzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na jego zdrowie (art. 55 § 1 kodeksu pracy),
u pracownika występują objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej (art. 230 § 1 kodeksu pracy),
pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, lecz nie zaliczono go do żadnej z grup inwalidów, wnosi o przeprowadzenie badań mających na celu stwierdzenie niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 231 kodeksu pracy).
Co ważne, pracodawca wydaje pracownikowi skierowanie na przeprowadzenie badań dopiero po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy.
A co w przypadku, gdy pracodawca powziął uzasadnione podejrzenie pogorszenia stanu zdrowia pracownika, które może potencjalnie stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika lub innych osób? Przepisy kodeksu pracy nie przewidują więc wprost podstawy do skierowania pracownika na badania okresowe. W moim przekonaniu jednak, wystarczającą podstawę do skierowania pracownika na przedterminowe badania lekarskie, których celem przecież jest weryfikacja rzeczywistego stanu zdrowia pracownika i jego zdolności do wykonywania zadań, stanowi art. 94 i art. 207 ust. 2 kodeksu pracy. Przepisy te nakładają na pracodawcę obowiązek dbałości o zdrowie i życie pracowników oraz zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, co obejmuje również kierowanie pracowników w razie uzasadnionej potrzeby na badania lekarskie, pomimo posiadania przez nich ważnych orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
W wyroku z 18 grudnia 2002 r., sygn. akt I PK 44/02, Sąd Najwyższy uznał, że: „aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika”. Oznacza to, że każde zdarzenie mogące spowodować zmianę stanu zdrowia pracownika w stopniu, który może wpłynąć na bezpieczeństwo wykonywania pracy przez pracownika, może spowodować, że orzeczenie lekarskie o zdolności pracownika do pracy przestanie być aktualne. To wręcz obliguje pracodawcę, zgodnie z art. 207 kodeku pracy, do skierowania pracownika na badania lekarskie.
Warto podkreślić, że również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie o możliwość skierowania pracownika na wcześniejsze badania okresowe w sytuacji podejrzenia pogorszenia stanu zdrowia, przyznało, że w przypadku stwierdzenia objawów, mogących potencjalnie świadczyć o pogorszeniu stanu zdrowia pracownika, co może mieć negatywne skutki nie tylko dla samego pracownika, ale także jego współpracowników lub osób trzecich, pracodawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek wydania skierowania na profilaktyczne badania, które podejrzenie takie potwierdzi lub wykluczy).
Przy czym, ocena przez pracodawcę zmiany stanu zdrowia pracownika, w szczególności pogorszenie stanu zdrowia, powinna spełniać przesłanki zasadności (pogorszenie stanu zdrowia powinno nastąpić w stopniu, który uniemożliwia lub znacznie utrudnia wykonywanie pracy na danym stanowisku i potencjalnie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika lub innych osób) i obiektywizmu (objawy pogorszenia stanu zdrowia pracownika powinny być widoczne).
Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?
Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna.
Czy pracodawca może skierować na badania psychiatryczne pracownika, który ma aktualne badania lekarskie, a jego zachowanie stało się niestandardowe?
Zdrowie psychiczne pracownika jest szczególnie istotne także w jego życiu zawodowym. Wpływa bowiem na jakość wykonywania pracy i zaangażowanie, a tym samym na ocenę pracownika i jego sukces zawodowy. Odnosi się także do relacji, które pracownik zawiązuje z zespołem. Kodeks pracy przewiduje szczególne obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony zdrowia, nie wyróżniając jednak oddzielnie zdrowia psychicznego, ale traktując zdrowie w ogólności. Przede wszystkim należy do nich obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, o czym stanowi art. 207 §2 k.p.
Obowiązek ten w dużej mierze dotyczy ochrony zdrowia fizycznego, co potwierdza orzecznictwo, w którym przede wszystkim rozpatrywane są przypadki chorób somatycznych pojawiających się z powodu niezapewnienia zasad BHP. Do obowiązków pracodawcy w zakresie ochrony zdrowia należy również kierowanie pracowników na badania lekarskie, które zależne są od etapu zatrudnienia. Pracodawca kieruje zatem pracowników na badania wstępne, jeśli są przyjmowani do pracy, a także pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Pracownik zobowiązany jest także do wykonania badań okresowych. Częstotliwość wykonania badań okresowych zależy od stanu zdrowia pracownika oraz od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku zaś niezdolności do pracy pracownika trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Obowiązkiem pracodawcy jest dopuszczenie pracownika do pracy, tylko w przypadku, gdy posiada on aktualne badania lekarskie. Potwierdza to art. 229 §4 k.p., zgodnie z którym pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Co jednak w sytuacji, gdy pracownik wykonujący pracę ma aktualne badania lekarskie, ale zmienia się jego stan zdrowia psychicznego?
Zaburzenia natury psychicznej a skierowanie na dodatkowe badania lekarskie
Coraz częściej zdarza się, że pracownicy zapadają na choroby psychiczne lub zaburzenia o podłożu psychologicznym. Statystyki i badania wyraźnie pokazują, że dobrostan psychiczny pracowników na świecie jest obecnie deficytowy. Tym bardziej sfera życia psychicznego pracowników staje się przedmiotem zainteresowania badaczy, w związku z pandemią COVID-19. Pracownicy w zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, czują się niepewnie, a sam fakt dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, izolacji i ryzyka zarażenia są dla pracowników niezwykle obciążające. Pracowników dotykają zarówno zaburzenia, które powstają w wyniku samego wykonywania pracy, np. wypalenie zawodowe, ale także zapadają na choroby niezależne od ich życia zawodowego, takie jak np. depresja, czy schizofrenia.
Jeśli zachowanie pracownika zmienia się i może sugerować pojawienie się choroby psychicznej, nasuwa się pytanie, czy można skierować go na dodatkowe badania lekarskie, jeśli wymagane przepisami badania są aktualne. Żaden przepis wprost nie pozwala na skierowanie pracownika na dodatkowe badania lekarskie. Jednak z pomocą przychodzi orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2002 r. o sygn. akt I PK 44/02, w którym Sąd stwierdził, że „aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.” Choć stan faktyczny przytoczonego orzeczenia nie odnosił się do wystąpienia objawów choroby psychicznej, to przyjmuje się szeroką interpretację tej tezy.
Idąc tym tokiem myślenia, pracownika, który przejawia objawy zaburzenia lub choroby natury psychicznej można skierować na dodatkowe badania lekarskie. Ponadto, również przemawia za tym wspomniany obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, który odnosi się do samego pracownika, u którego pojawiają się symptomy chorób o naturze psychicznej, jak i całego zespołu. Kierując pracownika na dodatkowe badania lekarskie, należy mieć na uwadze kilka ważnych aspektów, które decydują o zasadności samego skierowania.
Przesłanki przemawiające za skierowaniem pracownika na dodatkowe badania lekarskie
Przede wszystkim do takiej osoby należy podejść z dużą dozą empatii i zrozumienia. Nie należy dyskwalifikować pracownika tylko dlatego, że jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. Często zmiana zachowania jest niezależna od samego pracownika i nie oznacza braku zaangażowania w pracę czy jego złych intencji. Dlatego należy przede wszystkim podejść do tematu z wielką delikatnością i porozmawiać z pracownikiem. Być może dla pracownika takie spojrzenie na sytuację przez pracodawcę będzie dużym wsparciem i sam zdecyduje o podjęciu leczenia.
Ponadto, skierowanie pracownika na dodatkowe badanie lekarskie musi być uzasadnione i poparte twardymi przesłankami, nie może zależeć jedynie od subiektywnej oceny pracodawcy. Przykładem zachowań, które mogą niepokoić pracodawcę i stanowić podstawę do skierowania na dodatkowe badania lekarskie muszą być konkretne zdarzenia, np. ataki paniki, lęku czy agresji w miejscu pracy, niestandardowe zachowanie odbiegające od dotychczasowego, narażenie innej osoby pracującej w tej samej organizacji na niebezpieczeństwo. Są to zwłaszcza zachowania, które powtarzając się, mogą spowodować naruszenie bezpieczeństwa osób pozostających pod opieką chorego, bądź mogą przyczynić się do znacznej szkody. Zwłaszcza w zawodach wymagających bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, jak nauczyciel, pielęgniarka, czy opiekun, symptomy te mogą być szczególnie niepokojące dla otoczenia. Wydaje się jednak, że pogorszenie nastroju, jeśli nie wpływa na obniżenie jakości pracy, czy nie stanowi zagrożenia dla innych, nie jest przesłanką przemawiającą za skierowaniem pracownika na dodatkowe badanie lekarskie.
Skierowanie pracownika na badania a mobbing i naruszenie godności
Konieczność wykazania uzasadnionych powodów skierowania na badania, wynika nie tylko z obawy przed niesprawiedliwym potraktowaniem pracownika i chęcią jego ochrony w trudnej sytuacji, ale również z ryzyka, które może ciążyć na pracodawcy w razie niesłusznego podejrzenia o chorobę. Sugerowanie choroby psychicznej czy nieuzasadnione kierowanie na badania psychiatryczne występują na liście 45 kryteriów mobbingu według Leymanna, jednego z pierwszych badaczy mobbingu w pracy, działającego w Szwecji. Nieuzasadnione kierowanie pracownika na dodatkowe badanie lekarskie, może być nie tylko szczególnie dotkliwe dla pracownika, ale również może być przejawem mobbingu lub dyskryminacji w postaci molestowania, czego efektem może być naruszenie godności pracownika. Z tego względu pracodawca musi tak kierować swoim zachowaniem odnośnie pracownika z podejrzeniem choroby psychicznej, by nie narazić się na zarzut szykanowania pracownika.
Podsumowanie
Jeśli pracodawca podejrzewa, że pracownik przejawia objawy zaburzenia o podłożu psychologicznym, powinien podejść do tej sytuacji w sposób empatyczny i rozsądny. Rozmowa z pracownikiem, pozbawiona sugerowania choroby psychicznej, ale wskazująca troskę o pracownika i cały zespół powinna być punktem wyjścia. Następnie, jeśli istnieją wyraźne przesłanki przemawiające za tym, że pracownik dotknięty jest dopiero rozwijającą się chorobą psychiczną lub zaburzeniem o podłożu psychologicznym, a sam nie chce podjąć leczenia, pracodawca może skierować go na dodatkowe badania lekarskie. Decyzję o skierowaniu do odpowiedniego specjalisty podejmie lekarz medycyny pracy, do którego skieruje go pracodawca. Bardzo istotne jest, by skierowanie na dodatkowe badanie lekarskie z powodu podejrzenia choroby psychicznej, nie przyjmowało przejawów szykanowania. W takiej sytuacji pracodawca naraża się bowiem na zarzut mobbingu lub molestowania.
Skierowanie na badania lekarskie
Jednym z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy zatrudniającego pracowników, jest dbanie i przestrzeganie przepisów BHP. Jednym z nich jest skierowanie na badania pracownika do lekarza medycy pracy, w celu przeprowadzenia badań, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania pracy w określonych przez pracodawcę warunkach.
Wzór takiego skierowania na badania medycyny pracy został ściśle określony jako załącznik 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Pobierz darmowy wzór skierowania na badania lekarskie w formacie PDF lub DOCX!
Dwa egzemplarze skierowania na badania lekarskie
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi skierowanie na badania w dwóch egzemplarzach. Jeden jest przeznaczony dla lekarza medycy pracy przeprowadzającego badania, natomiast drugi zachowuje pracownik. Pracodawca wykonuje kopię wydanego skierowania i przechowuje je w aktach osobowych wraz z orzeczeniem lekarskim.
Jak wypełnić nowe skierowanie na badania lekarskie?
Na samym początku należy wskazać, na jaki rodzaj badań jest kierowany pracownik. Wyróżniamy trzy rodzaje:
wstępne – na te badania kierowany jest pracownik na początku zatrudnienia,
okresowe – po upływie ważności badań wstępnych,
kontrolne – w pozostałych przypadkach, np. gdy pracownik wraca do pracy po chorobie dłuższej niż 30 dni.
Skierowanie na badania powinno zawierać w pierwszej części dane osobowe pracownika:
imię i nazwisko,
numer PESEL, a w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL, należy podać serię i nazwę dokumentu stwierdzającego tożsamość, natomiast w przypadku osoby przyjmowanej do pracy – datę urodzenia,
adres zamieszkania – w przypadku osoby przyjmowanej do pracy, pole dotyczące adresu na skierowaniu powinno pozostać puste,
stanowisko pracy.
W części dotyczącej określenia stanowiska/stanowisk pracy należy wymienić rodzaje wykonywanych prac lub podstawowe czynności, sposób i czas ich wykonywania wraz z podaniem orientacyjnej liczby godzin dziennie, miesięcznie lub rocznie.
Skierowanie na badania musi również zawierać opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku/stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy.
Opis warunków pracy:
I., II., III. Czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne: należy wpisać wyniki ostatnich pomiarów, podając nazwę czynnika i wielkość narażenia:
stężenie lub natężenie (parametry, wielkość i jednostkę),
krotność wartości dopuszczalnej.
IV. Czynniki biologiczne: należy wpisać nazwy lub rodzaje czynników, a także źródło czynnika.
V. Inne czynniki, w tym niebezpieczne: należy wymienić czynniki niebezpieczne i uciążliwe oraz inne wynikające ze sposobu wykonywania pracy.
Łączna liczba czynników niebezpiecznych: należy wprowadzić łączną liczbę czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy wskazanych w skierowaniu.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!
Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Orzeczenie lekarskie
Badania profilaktyczne kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym:
brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo
istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Lekarz prowadzący badania profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie w dwóch egzemplarzach, po jednym dla osoby badanej oraz dla pracodawcy. Orzeczenie należy przechowywać w aktach osobowych pracownika.
Kiedy pracownika nie trzeba wysyłać na badania?
Sytuacje, w których pracodawca jest zwolniony z wysłania pracownika na wstępne badania lekarskie, zostały wymienione w art. 229 § 111 Kodeksu pracy.
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie następujących obowiązków dotyczących:
badań okresowych pracowników, którym podlegają na podstawie art. 229 § 2 zdanie pierwsze ustawy Kodeks pracy),
wydawania przez pracodawcę skierowań na badania okresowe na podstawie art. 229 § 4a Kodeksu pracy),
badań okresowych po zaprzestaniu pracy w kontakcie z substancjami i czynnikami rakotwórczymi lub pyłami zwłókniającymi lub po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami na podstawie art. 229 § 5 Kodeksu pracy).
Co ważne po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.
Skierowanie na badanie wFirma!
W systemie wFirma istnieje możliwość wystawienia skierowań na badania dla wielu pracowników jednocześnie. W tym celu należy zaznaczyć pracowników z poziomu zakładki KADRY » PRACOWNICY, a następnie wybrać opcję WYSTAW » SKIEROWANIE NA BADANIE. Dla każdego z pracowników otworzy się okno z możliwością doprecyzowania rodzaju badań oraz wprowadzenia opisu zajmowanego stanowiska.
Jeżeli w oknie ustawienia drukowania zaznaczymy “zapisz w dokumentach” to po ostatecznym zatwierdzeniu (kliknięciu “Drukuj” w oknie ustawienia drukowania) skierowanie zostanie zapisane na dysku w formie pdf, a także w zakładce “Dokumenty” pracownika, dla którego skierowanie na badania lekarskie zostało stworzone.
Okresowe badania medycyny pracy. Obowiązki pracodawcy.
Kto i kiedy kieruje pracowników na badania okresowe?
Badania okresowe pracowników pozwalają na ocenę stanu zdrowia osób zatrudnionych. Nie należy ich lekceważyć, a o ich wadze świadczy fakt, iż są szczegółowe opisane w Kodeksie Pracy w art. 229. Ponadto Kodeks w art. 207 dot. bezpieczeństwa i higieny pracy mówi wyraźnie, że pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Warto pamiętać, że nie możemy wykonywać pracy, nie posiadając aktualnych badań. Zwykle okresowe badania nie trwają zbyt wiele czasu, ustawa mówi ponadto, że powinny być one przeprowadzone (jeśli jest taka możliwość) w godzinach pracy. Za czas spędzony w przychodni pracownikowi należy się wynagrodzenie oraz zwrot kosztów dojazdu. Oczywiście koszt badań również pokrywa pracodawca.
Obowiązki pracodawcy
Pracownik powinien być kierowany na okresowe badania lekarskie do lekarza medycyny pracy w momencie, gdy kończy się ważność zaświadczenia z badania wstępnego lub poprzedniego badania okresowego. Obowiązek dbania o to spoczywa na pracodawcy, co oznacza, że to on wystawia odpowiednie skierowanie. W większych firmach i instytucjach pilnują tego działy kadrowo-administracyjne. Po badaniu okresowym pracownik otrzymuje odpowiednie orzeczenie lekarskie, w którym znajduje się informacja o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy, lub przeciwnie – istnieniu przeciwwskazań. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą się odwołać od orzeczenia w ciągu 7 dni, jednak należy pamiętać, że orzeczenie wydane po rozpatrzeniu odwołania będzie już skuteczne.
Jak przypomina Państwowa Inspekcja Pracy w swoim biuletynie, pracodawca powinien mieć zawartą umowę pisemną z przychodnią, która realizuje badania profilaktyczne w zakresie medycyny pracy. Mówi o tym art. 12 ust. o medycynie pracy.
Poza badaniami okresowymi pracownicy już przyjęci do pracy muszą się poddać badaniom kontrolnym w sytuacji, gdy przez ponad 30 dni są niezdolni do pracy w związku z chorobą. Wtedy mają one charakter bezwzględnie obowiązkowy.
Nie należy ignorować badań okresowych, które pozwalają na wykrycie wielu chorób i mogą uratować życie i zdrowie pracownikowi. Za złamanie przepisów mogą grozić surowe sankcje takie jak grzywny do 30 tys. złotych. Pracownik, któremu nie zapewniono odpowiednich badań i w związku z tym doznał uszczerbku na zdrowiu może również dochodzić swoich praw na drodze cywilnej.
Badania okresowe pracowników w czasie epidemii
Jednym z podstawowym obowiązków pracodawcy w zakresie BHP jest profilaktyczna opieka zdrowotna pracowników. Polega ona na zapewnieniu zatrudnionym osobom badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych. To pracodawca musi we właściwym czasie wydać pracownikowi skierowanie na odpowiednie badania wraz ze wskazaniem szkodliwych czynników występujących na stanowisku pracy. Bez orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy. Czy jednak widząc, że stan zdrowia pracownika się pogorszył, pracodawca może skierować go na badania okresowe wcześniej, niż wskazuje na to data na orzeczeniu wydanym przez lekarza medycyny pracy? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedź!
Obowiązki pracodawcy w zakresie badań lekarskich pracowników
Aby wypełnić swój obowiązek zapewnienia pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej, pracodawca jest obowiązany podpisać umowę z zakładem medycyny pracy. Jest to bardzo ważne – pracodawca nie powinien respektować orzeczeń lekarskich od przypadkowych lekarzy medycyny pracy, lecz jedynie od tych, z którymi ma podpisaną umowę. Lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca ma podpisaną umowę, zna bowiem lepiej specyfikę zakładu i potrafi skuteczniej rozpoznawać zagrożenia występujące na danym stanowisku pracy.
Pracodawca nie powinien respektować orzeczeń lekarskich od przypadkowych lekarzy medycyny pracy. Powinien mieć podpisaną umowę z jednym zakładem medycyny pracy i tam przeprowadzać wszystkie badania pracowników.
Pracodawca powinien skierować pracowników na:
badania wstępne – w przypadku osób przyjmowanych do pracy, pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy oraz innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe;
badania kontrolne – w przypadku pracowników korzystających ze zwolnienia lekarskiego dłużej niż 30 dni;
badania okresowe – w przypadku wszystkich pracowników po upływie terminu wskazanego przez lekarza medycyny pracy na orzeczeniu lekarskim.
Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu działalności gospodarczej wprowadziła 1 kwietnia 2015 r. istotne ułatwienia dla pracodawców poprzez zmianę artykułu 229 kodeksu pracy, który poszerzył katalog osób zwolnionych z wykonywania wstępnych badań.
Od 1 kwietnia 2015 r. na podstawie art. 229 § 1¹ kp wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają mianowicie:
osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o tych samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym samym pracodawcą;
osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca stwierdzi, że takie warunki odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych;
osoby przyjmowane do pracy pozostające jednocześnie w stosunku pracy u innego pracodawcy.
Na czym polegają obowiązkowe badania okresowe pracowników?
Pracodawca jest zobowiązany wysłać każdego pracownika na badania okresowe, jeżeli kończy się ich ważność wskazana na orzeczeniu lekarskim przez lekarza medycyny pracy. Jeżeli w zakładzie pracy pracownicy są szczególnie narażeni na działanie substancji rakotwórczych oraz pyłów zwłókniających, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom badania okresowe lekarskie również po zaprzestaniu kontaktu z tymi substancjami lub pyłami oraz po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowany pracownik zwróci się do pracodawcy o skierowanie na takie badania.
Badania wykonuje się w godzinach pracy i na koszt pracodawcy. W razie odmowy przez pracownika wykonania badań okresowych lub przeoczenia terminu ich wykonania przez pracownika obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie pracownika do wykonywania pracy.
Czy pracodawca może wysłać pracownika na badania okresowe przed upływem terminu ich ważności?
Co do zasady, badania profilaktyczne pracowników zachowują ważność do daty podanej przez lekarza medycyny pracy na orzeczeniu lekarskim wskazującym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Nie oznacza to jednak, że jeżeli pracodawca zauważy pogorszenie się stanu zdrowia pracownika, nie ma możliwości wysłania go do lekarza medycyny pracy wcześniej. Jak bowiem wskazał w swoim wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02) Sąd Najwyższy, „aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 2 kp jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika”.
Przykład 1.
Pan Marian pracuje na stanowisku ogrodnika. Ma ważne badania lekarskie do czerwca 2021 r., jednak któregoś dnia zemdlał podczas pracy. Po chwili wstał i, jakby nic się nie stało, chciał wrócić do wykonywania obowiązków. Jednak przełożony pana Mariana nie pozwolił na to i skontaktował się z pracodawcą. Ten wystawił panu Marianowi skierowanie na badanie okresowe, mimo że termin ich ważności jeszcze nie minął. Na skierowaniu opisał zaistniałą sytuację. Lekarz medycyny pracy przyznał panu Marianowi zdolność do pracy pod pewnymi warunkami – nie może obsługiwać żadnych urządzeń elektrycznych, a praca musi być wykonywana w asyście innego pracownika.
Pracodawca powinien skierować pracownika na okresowe badania lekarskie, nawet jeśli nie minął jeszcze termin ich ważności, w sytuacji gdy doszło do pogorszenia się stanu zdrowia pracownika, który może mieć wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy.
Na skróty Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!
Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Badania okresowe w trakcie pandemii – czy trzeba je wykonywać?
Przy okazji omawiania tematyki badań okresowych warto dodać, że obecnie w związku z pandemią COVID-19 zawieszony ma zostać obowiązek wykonywania badań okresowych. Pracodawcy mają przekazać pracownikom skierowania, ale ci powinni wykonać badania okresowe dopiero po ustaniu pandemii. Mówi o tym w piśmie z 13 marca 2020 r. Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek (GIP-GNN.50.2.2020.1), który proponuje „zawieszenie obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego ze strony wirusa SARS-CoV-2 przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku wystawienia skierowania na okresowe badania lekarskie w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych. Terminowe wystawienie skierowania będzie potwierdzeniem gotowości pracodawcy do wypełnienia obowiązku określonego art. 229 Kodeksu pracy”. Pracownicy powinni zostać zobowiązani do niezwłocznego udania się do jednostki medycyny pracy, z którą przedsiębiorstwo ma podpisaną umowę o świadczenie usług w zakresie profilaktycznej opieki lekarskiej nad pracownikami po odwołaniu zagrożenia epidemiologicznego”.
Propozycja GIP nie dotyczy badań wstępnych i kontrolnych, które nadal powinny być wykonywane. Szczegółowe informacje powinny znaleźć się w odpowiednich aktach legislacyjnych w najbliższym czasie.
W trakcie trwania pandemii Główny Inspektor Pracy zaleca zawieszenie wykonywania badań okresowych, przy jednoczesnym obowiązku wystawiania przez pracodawcę skierowań na nie. Terminowo wystawione skierowanie należy przekazać pracownikowi i wpiąć do akt osobowych. Pracownik powinien wykonać badanie okresowe niezwłocznie po ustaniu pandemii.
Badania okresowe przed upływem terminu ważności – podsumowanie
Pracodawca może wysłać pracownika na okresowe badania lekarskie, nawet jeżeli nie minął jeszcze termin podany na orzeczeniu lekarskim, gdy stan zdrowia pracownika pogorszył się i wzbudza uzasadnione obawy co do zachowania wymogów bezpieczeństwa pracy. Obecnie, gdy mamy w Polsce pandemię COVID-19, miejmy nadzieję, że powstaną nowe rozwiązania prawne, które będą obowiązywały nie tylko na czas pandemii, ale może zostaną wprowadzone na dłużej i przyczynią się do większego bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy.
Skierowanie na badania profilaktyczne przed terminem – www.VademecumBHP.pl
Profilaktyczna ochrona zdrowia i szkolenia pracowników – Dodatek do Gazety Podatkowej nr 84 (1334) z dnia 20.10.2016
Nasz pracownik pracujący przy monitorze ekranowym, w związku z pogorszeniem się wzroku zwrócił się do pracodawcy z prośbą o wydanie skierowania na badania profilaktyczne. Jednak termin ważności jego aktualnych badań okresowych jeszcze nie minął. Czy w tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wydać skierowanie?
Z przepisów prawa pracy nie można wprost wywieść obowiązku wydania skierowania na profilaktyczne badania lekarskie, poza terminarzem tych badań. Przy rozpatrywaniu przedstawionej sytuacji trzeba jednak brać pod uwagę ogólne obowiązki z zakresu bhp ciążące na pracodawcy. Zostały one określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników (…).
Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych zostały określone w do rozporządzenia. Jak z niego wynika, badania okresowe pracowników zatrudnionych przy monitorach ekranowych przeprowadza się co 4 lata. Ostatecznie jednak o częstotliwości badań decyduje lekarz.
Przepisy przewidują obowiązek wystawienia skierowania na badania profilaktyczne, w sytuacji gdy nadal jest aktualne poprzednie orzeczenie lekarskie, tylko w nielicznych przypadkach. Określone są one w rozporządzenia, który nie wymienia jednak takiej przesłanki wcześniejszego wykonania badań, jak wystąpienie z wnioskiem przez zainteresowanego pracownika. Niemniej z orzecznictwa sądowego z zakresu prawa pracy można wywnioskować konieczność skierowania na badania profilaktyczne przed wymaganym terminem, jeżeli przemawia za tym ochrona zdrowia pracownika w kontekście przepisów bhp (patrz wyrok w ramce). W omawianej sprawie można więc przyjąć, że mimo iż nie wynika to wprost z przepisów prawa pracy, pracodawca może wydać pracownikowi skierowanie na wcześniejsze badania profilaktyczne. W razie podejrzenia choroby zawodowej ma natomiast taki obowiązek (patrz § 6 rozporządzenia).
Gdy pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o skierowanie na badania przed upływu badań okresowych (…)
ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 4 kwietnia 2012 r. Nr IBPB II/1/415-1063/11/MK, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Muzeum (Wnioskodawca) przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2011 r., uzupełnionym w dniach 8 marca 2012 r., 12 marca 2012 r. i 30 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenia związanego z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 grudnia 2011 r. Wnioskodawca złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniach 8 marca 2012 r., 12 marca 2012 r. i 30 marca 2012 r.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca przedstawił następujący opis zdarzenia przyszłego:
Wnioskodawca przekazał Komisji Zakładowej projekt zarządzenia Dyrektora w sprawie wprowadzenia procedury wewnętrznej dotyczącej zwrotu kosztów za zakup okularów korygujących wzrok dla obsługujących monitory ekranowe. Komisja zakwestionowała zapis:
?Gdy pracownik w przypadku pogorszenia się wzroku zwróci się do pracodawcy przed terminem badań okresowych z prośbą o skierowanie na badania w terminie wcześniejszym, refundacja kosztów do okularów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym:
1.jeżeli więc pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie przed czasem upływu wyznaczonego terminu przez lekarza uprawnionego do tych badań ? to takie badanie nie jest przeprowadzone w ramach obowiązkowej profilaktycznej opieki zdrowotnej, w związku z czym refundacja jest opodatkowana?
powołując się na interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 16 marca 2011 r. nr DD3/033/30/CRS/11/95, z której to interpretacji wynika, że w przypadku badań profilaktycznych (wstępne, okresowe, kontrolne) refundacja kosztów nie podlega opodatkowaniu.
Zasięgając porady prawnej Wnioskodawca uzyskał informację, że jeżeli badanie lekarskie zostało przeprowadzone na wniosek pracownika poza terminem wynikającym z harmonogramu badań okresowych, wówczas kwotę refundacji należy opodatkować. Pomimo tej opinii Komisja Zakładowa dalej podtrzymuje swoją decyzję.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy, gdy pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o skierowanie na badania przed upływu badań okresowych (np. w przypadku pogorszenia wzroku) a lekarz w wyniku przeprowadzonego badania wskażę potrzebę ich stosowania lub wymiany dotychczas stosowanych okularów na inne, to refundacja kosztów przez pracodawcę powinna być opodatkowana, w sytuacji gdy badanie nie zostało przeprowadzone w ramach badań profilaktycznych (wstępne, okresowe i kontrolne)?
Zdaniem Wnioskodawcy, badania okresowe powinny być przeprowadzone w terminie wskazanym przez lekarza, który bierze pod uwagę warunki pracy albo stan zdrowia konkretnego pracownika. Poza tym trybem profilaktyczne badania kontrolne przeprowadzane są po każdej nieobecności chorobowej pracownika trwającej dłużej niż 30 dni. Jeżeli więc pracownik zwraca się do pracodawcy o skierowanie na badania lekarskie przed czasem (np. w przypadku pogorszenia wzroku) a pracodawca wyraża na nie zgodę, to takie badanie nie jest przeprowadzone w ramach obowiązującej profilaktycznej opieki zdrowotnej, w związku z czym refundacja za zakup okularów korygujących powinna być opodatkowana.
Powyższe twierdzenie Wnioskodawca oparł na opinii prawnej, z której wynika, że w opisanej sytuacji, czyli w przypadku gdy pracownik zwróci się do pracodawcy z prośbą o skierowanie na badanie przed terminem upływu badań okresowych (np. w przypadku pogorszenia wzroku) a lekarz w wyniku przeprowadzonego badania wskaże potrzebę ich stosowania lub wymiany dotychczas stosowanych okularów, to refundacja za zakup okularów powinna być opodatkowana.
W świetle obowiązującego stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, iż stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, stwierdzam, co następuje.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej ?ustawą?, przychodami (?) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów enumeratywnie wymienionych przez ustawodawcę oraz dochodów, od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku w drodze rozporządzenia.
Katalog zwolnień przedmiotowych określony w art. 21 ust. 1 ustawy w pkt 11 zwalnia od podatku świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), zwany dalej ?Kp.?, w art. 207 zawiera ogólną normę nakładającą na pracodawcę odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.
Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 § 2 Kp.), a koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników (art. 207 § 21 Kp.).
W ramach obowiązków wynikających z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca jest m.in. zobligowany do finansowania z własnych środków kosztów badań wstępnych (przed podjęciem pracy), a także badań okresowych i kontrolnych pracowników (art. 229 Kp.). Uszczegółowieniem tych regulacji są przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu opieki profilaktycznej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 68, poz. 332, z późn. zm.).
Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia, badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Skierowanie to powinno zawierać m.in. określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane.
Podkreślenia wymaga, iż brak jest w tych przepisach regulacji, która ograniczałaby prawo pracodawcy do skierowania pracownika na badania w sytuacji, gdy formalnie zachowuje jeszcze ważność wydane uprzednio zaświadczenie lekarskie. Przeciwnie, biorąc pod uwagę ciążący na pracodawcy generalny obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, zgłoszenie pracodawcy przez pracownika pogorszenia stanu zdrowia powinno skłonić pracodawcę do skierowania pracownika na badania profilaktyczne.
Wskazać również należy na postanowienia § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973), z których wynika, iż pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02, OSNP 2004 nr 12, poz. 209) wskazał, iż ?aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 Kp. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.?
Stąd niewątpliwie pogorszenie wzroku pracownika należy traktować jako zmianę jego stanu zdrowia, uzasadniającą konieczność wcześniejszego niż wynikałoby to z obowiązującego zaświadczenia lekarskiego, przeprowadzenia badania lekarskiego.
Wynik badania okulistycznego wskazujący na konieczność stosowania lub wymiany okularów, obliguje pracodawcę do zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza.
W takiej sytuacji, refundacja poniesionych i udokumentowanych przez pracownika kosztów zakupu okularów korygujących wzrok, która będzie dokonana przez Wnioskodawcę, stanowić będzie przychód pracownika ze stosunku pracy, który objęty jest zwolnieniem od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy.
W świetle powyższego za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, a co za tym idzie należało z urzędu zmienić interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, gdyż stwierdzono jej nieprawidłowość.
Zmiana interpretacji indywidualnej dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.
POUCZENIE
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.
Kiedy można skierować pracownika ponownie na okresowe badania lekarskie
PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi
W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł – poinformowano w czwartek.
Emilia Legierska nowym dyrektorem w Walter Herz
Emilia Legierska objęła stanowisko Transaction Director w Walter Herz. Pokieruje pracami oddziału firmy w Krakowie i rozwojem usług doradczych na południu Polski.
Lista benefitów dla pracowników Girteki rośnie wraz z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym
Dziś pracownika przyciąga nie tylko wynagrodzenie. Dla młodego pokolenia coraz większego znaczenia nabierają dodatkowe korzyści, kultura organizacyjna czy wartości reprezentowane przez firmę.
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?
Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.
Kontrola trzeźwości w pracy – zmiany w Kodeksie pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy. Gdy kontrola trzeźwości pracownika wykryje niski poziom alkoholu, trzeba będzie go jeszcze raz sprawdzić i ustalić, czy wartość ta spada. Nowe przepisy w tym względzie mogą budzić wątpliwości.
Praca dla niepełnosprawnych – jakie projekty?
Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?
Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?
Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.
Czy to koniec epoki “Great Resignation” w Polsce?
Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
Jak rozmawiać o podwyżce? Poznaj tajniki negocjacji wysokości płacy
Jaka rozmawiać o podwyżce, by ją otrzymać? Jaki moment wybrać? Jakich argumentów użyć? Poznaj tajniki negocjacji płacy w pigułce.
Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR – za pośrednictwem instytucji finansowych – będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
Polski pracownik – jest w złej kondycji psychicznej?
Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
Jakie jest w Polsce bezrobocie?
Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Zatrudnianie cudzoziemców – jakie nieprawidłowości?
W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników – wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników – wskazano.
Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
Profil zaufany – jak go założyć?
Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Skierowanie na badania okulistyczne przed upływem okresu ważności poprzednich badań okresowych – www.kodekspracy.pl
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (365) z dnia 1.06.2014
Skierowanie na badania okulistyczne przed upływem okresu ważności poprzednich badań okresowych
Pracownik posiadający aktualne badania profilaktyczne, pracujący przy monitorze ekranowym, w związku z pogorszeniem się wzroku zwrócił się do pracodawcy z prośbą o wcześniejsze wydanie skierowania na badania okresowe. Czy pracodawca ma obowiązek wydać skierowanie?
Przepisy prawa nie przewidują wprost obowiązku wydania skierowania na profilaktyczne badania lekarskie, zwłaszcza o charakterze wycinkowym (tu okulistyczne), na wniosek zainteresowanego. Biorąc jednak pod uwagę obowiązki pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy jest to dopuszczalne, a w przypadku podejrzenia choroby zawodowej nawet konieczne.
Powinność zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy została nałożona na pracodawcę już w podstawowych zasadach prawa pracy ( K.p.), a następnie sprecyzowana w Dziale czwartym (Obowiązki pracodawcy i pracownika) oraz dziesiątym (Bezpieczeństwo i higiena pracy) Kodeksu pracy. W zakresie wskazanym w pytaniu są one uszczegółowione przede wszystkim w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973) oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników… (Dz. U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.).
Z przepisu pierwszego z wymienionych aktów wykonawczych wynika zobowiązanie pracodawcy do zapewnienia pracownikowi profilaktycznej opieki zdrowotnej. Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych został określony w do rozporządzenia z dnia 30 maja 1996 r. – “Wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników”. W wierszu 10 działu I tabeli (Czynnik szkodliwy lub uciążliwy) zawarto wytyczne w zakresie badań pracowników zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych. Powinny one obejmować badania skóry, układu ruchu w obrębie kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego oraz okulistyczne, a w zależności od wskazań także dermatologiczne. Badania te przeprowadza się co 4 lata, ostatecznie jednak o częstotliwości badań decyduje lekarz.
Ważne: Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne może wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż określony we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika ( rozporządzenia z dnia 30 maja 1996 r.).
Przepisy regulują kwestię wystawiania skierowań na badania profilaktyczne, gdy nadal jest aktualne poprzednie orzeczenie lekarskie tylko w nielicznych przypadkach, do których nie należy wniosek zainteresowanego. Jednak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PK 44/02, OSNP 2004/12/209) stwierdził, że: “Aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu K.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.”. Jak wynika z uzasadnienia do ww. wyroku, taką sytuację przewiduje przepis art. 229 § 2 K.p., który stanowi, że w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni spowodowanej chorobą pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Można na tej podstawie wnosić, że orzeczenie lekarskie nie traci ważności na podstawie subiektywnej oceny pracownika, lecz gdy potwierdza to konkretne zdarzenie. Takim zdarzeniem może być badanie lekarskie potwierdzające opinię pracownika.
Okoliczności, w których uzasadnione są wcześniejsze badania wskazuje ponadto jednoznacznie rozporządzenia z dnia 30 maja 1996 r. W myśl tego przepisu przeprowadzenie badań lekarskich poza terminami i orzekanie o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy jest konieczne m.in. w przypadku stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej. Dodajmy, że w wykazie chorób zawodowych, zamieszczonym w (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367) znajdują się m.in. choroby układu wzrokowego wywołane czynnikami fizycznymi.
Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku wystąpienia przez pracownika z wnioskiem o skierowanie na przedterminowe badania profilaktyczne w związku z pogorszeniem się jego wzroku bądź z powodu innych dolegliwości tego narządu zalecane jest, aby pracodawca w ramach dbałości o właściwe warunki pracy wydał mu skierowanie na badania profilaktyczne. W razie podejrzenia choroby zawodowej ma natomiast taki obowiązek.
키워드에 대한 정보 wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika
다음은 Bing에서 wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie
- lekarz medycyny pracy
- medycyna pracy
- badania lekarskie do pracy
- badania medycyny pracy
- badania do pracy
- skierowanie do lekarza medycyny pracy
- skierowanie na badania medycyny pracy
- badania wstępne do pracy
- badania okresowe w pracy
- badania pracownicze
- lekarz medycyny
- medycyna pracy badania wstępne
- co bada lekarz medycyny pracy
- ustawa o medycynie pracy
Medycyna #pracy #– #obowiązkowe #badania #lekarskie, #co #bada #lekarz, #skierowanie
YouTube에서 wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie | wcześniejsze badania okresowe na wniosek pracownika, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.