Polski Dyplom W Anglii | Wróciłem Do Uk Co Się Stało? 상위 84개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “polski dyplom w anglii – Wróciłem do UK Co się stało?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Reemigracja Powrót z UK do Polski 이(가) 작성한 기사에는 조회수 11,846회 및 좋아요 438개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

polski dyplom w anglii 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Wróciłem do UK Co się stało? – polski dyplom w anglii 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zgodnie z obietnicą, wyjaśniam co się stało i dlaczego wróciłem do UK, Anglii
#UK #Anglia #powrót
Instagram – https://www.instagram.com/reemigracjapowrotzukdopolski/
Facebook – https://www.facebook.com/Reemigracja-Powr%C3%B3t-z-UK-do-Polski-100110712253591

polski dyplom w anglii 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Uznanie dyplomu – Sami Swoi News

Właściciele polskich dyplomów, którzy chcą, aby ich kwalifikacje były w pełni formalnie uznawane w Wielkiej Brytanii powinni postarać si…

+ 여기에 보기

Source: goniec.com

Date Published: 3/16/2021

View: 2927

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Wielkiej Brytanii

Nostryfikacja dyplomu ukończenia studiów jest niezbędna w przypadku … Skoro UK NARIC nie uznaje polskich dyplomów magistra w oczekiwany sposób warto …

+ 여기에 보기

Source: pracaikariera.e-magnes.pl

Date Published: 7/19/2022

View: 2641

Homogenizacja i uznawanie polskich dyplomów w Wielkiej …

Homogenizacja i uznawanie polskich dyplomów w Wielkiej Brytanii. Europa nie będzie miała granic również w dziedzinie edukacji. Uznanie polskich dyplomów i …

+ 여기에 보기

Source: www.polska-anglia.co.uk

Date Published: 6/29/2021

View: 2409

Uznawanie polskich dyplomów za granicą – NAWA

Możliwość uznania polskiego dyplomu za granicą, zależy od obowiązujących w … Polską umowami dwustronnymi – w takim przypadku uznanie dyplomu następuje na …

+ 여기에 표시

Source: nawa.gov.pl

Date Published: 11/18/2022

View: 5090

Wielka Brytania – po dyplomie na studia! | Zwrot-podatkow.pl

Dyplom otrzymany w Polsce musi uzyskać nostryfikację. Dokument ten wydaje Standard Evaluation Service (UK Naric). Aby uzyskać takie zaświadczenie, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: zwrot-podatkow.pl

Date Published: 10/21/2022

View: 9578

Uznawanie polskich dyplomów za granicą – Migrant.Info

Polskie dyplomy są uznawane za granicą bądź to na podstawie umów międzynarodowych, bądź to – jeśli z danym krajem Polska nie zawarła takiej umowy – na …

+ 더 읽기

Source: www.migrant.info.pl

Date Published: 11/28/2022

View: 888

Jaki dyplom otrzymam po studiach w UK? – Studia w Anglii

Wszystkie z poniższych dyplomów są honorowane na całym świecie, w tym także w Polsce. Podobnie jeśli chodzi o uprawnienia np. lekarza, psychologa, …

+ 여기에 더 보기

Source: studiawanglii.pl

Date Published: 1/1/2022

View: 4614

Zawody regulowane i uznawanie kwalifikacji w tych zawodach

Dyplomy ukończenia studiów wyższych mogą zostać uznane w drodze nostryfikacji. … uprawnień zawodowych w Polsce należy kontaktować się z organem właściwym …

+ 여기를 클릭

Source: www.brexit.gov.pl

Date Published: 2/15/2021

View: 7525

Polskie wykształcenie, a jego odpowiednik w UK – strona 1

W Polsce kilka lat temu ukończyłem szkołę zawodową oraz zdałem czeladniczy egzamin praktyczny i teoretyczny, otrzymując przy tym także dyplom …

+ 여기에 더 보기

Source: www.mojawyspa.co.uk

Date Published: 8/5/2021

View: 718

주제와 관련된 이미지 polski dyplom w anglii

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wróciłem do UK Co się stało?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Wróciłem do UK Co się stało?
Wróciłem do UK Co się stało?

주제에 대한 기사 평가 polski dyplom w anglii

  • Author: Reemigracja Powrót z UK do Polski
  • Views: 조회수 11,846회
  • Likes: 좋아요 438개
  • Date Published: 2022. 5. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=mhO_BAk8deE

Czy polski dyplom jest uznawany w Anglii?

Polski licencjat porównywany jest z National Vocational Qualification (N/SVQ) level 4 standard i nie jest – jak w Polsceuznawany za dyplom uczelni wyższej. Polskie uczelnie techniczne należą do Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich.

Czy polskie studia są uznawane w UK?

Od dnia 1 stycznia 2021 r. kwalifikacje zawodowe uzyskane w Wielkiej Brytanii podlegają uznaniu na podstawie przepisów krajowych określonych w regulacjach dotyczących poszczególnych zawodów regulowanych. Dyplomy ukończenia studiów wyższych mogą zostać uznane w drodze nostryfikacji.

Czy polskie świadectwo kwalifikacji jest ważne w Anglii?

Polskie Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej jest uznawane w Anglii, więc jeżeli posiadasz jeszcze ważny kod 95 wbity w polskie prawo jazdy wypełnij formę D2, wyślij do DVLA, a oni odeśla Ci brytyjskie prawo jazdy oraz kartę DQC (driver qualification card) kilka dni poźniej.

Czy po polskiej uczelni są uznawane za granicą?

Polskie dyplomy są uznawane za granicą bądź to na podstawie umów międzynarodowych, bądź to – jeśli z danym krajem Polska nie zawarła takiej umowy – na podstawie obowiązujących w nim przepisów. Aktualny wykaz krajów, z którymi Polska podpisała umowy w sprawie uznawalności wykształcenia, można znaleźć tutaj.

Gdzie licza się polskie studia?

Armenia, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Kazachstan, Kirgistan, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Kuba, Libia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Słowenia, Syria, Tadżykistan, Ukraina, …

Czy studia w Polsce liczą się w USA?

Posiadając ukończone studia w Polsce, możecie nostryfikować dyplom, co pozwoli Wam na wykorzystanie uzyskanego tytułu lub wykonywanie zdobytego zawodu na terenie Stanów Zjednoczonych. W wielu przypadkach osobom, które ukończyły 2 letnie studia pomaturalne lub policealne, ich dyplom można uznać na poziomie ASSOCIATE.

Ile kosztuje nostryfikacja dyplomu w Polsce?

Opłata za nostryfikację wynosi około 3000 zł i wnosi się ją niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 sierpnia 2015 r.

Co to jest nostryfikacja dyplomu?

Zaświadczenie stwierdza, że przedłożony dyplom uzyskany za granicą jest równoważny z konkretnym polskim dyplomem (np. dyplomem ukończenia studiów pierwszego/drugiego stopnia), nadającym konkretny polski tytuł zawodowy (np. licencjata, inżyniera, magistra, lekarza).

Czy polski dyplom jest uznawany w Niemczech?

Polskie świadectwa i dyplomyuznawane w Niemczech, ale wymaga to przejścia przez pewne formalności w celu ich uznania – nie zostaną one zaakceptowane przez niemieckich pracodawców gdy procedura ta zostanie ominięta. To jak się ona odbywa zależy od poszczególnych zawodów i rodzaju dyplomu czy kwalifikacji.

Jak zdać CPC w UK?

Aby otrzymać świadectwo kwalifikacji zawodowej, trzeba zdać egzamin teoretyczny składający się z dwóch części – testu wyboru oraz hazard perception. Inaczej niż w przypadku prawa jazdy kategorii A i B, egzamin teoretyczny poświadczający zdobycie zawodowych uprawnień na ciężarówki i autobusy składa się z trzech części.

Jak zrobić CPC w UK?

Aby odnowić kwalifikację, należy odbyć szkolenie które wynosi 35h. Podzielone jest na 5 etapów po 7h każdy, nie trzeba robić tego kursu w całości, można np. robić co roku jeden etap po 7h. Ważne aby przed upływem ważności CPC mieć ukończone 35h co automatycznie przedłuża tą kwalifikację o kolejne 5 lat.

Ile kosztuje kurs CPC w Polsce?

Cena szkolenia 1400 zł. Faktura za szkolenie wygenerowana zostanie automatycznie i wysłana na maila podanego podczas rejestracji. Po zakończonym szkoleniu osoba wcześniej zarejestrowana może wykupić dodatkowe pakiety na określoną liczbę dni.

Czy polską matura jest uznawana w Anglii?

Studia w Anglii z polską maturą są możliwe. Rekrutacja na uniwersytety w tym kraju przebiega przed wszelkimi egzaminami – uczelnie wysyłają kandydatom oferty informujące m.in. o tym, jakie wyniki matury są przez nie przy przyjęciu wymagane.

Czy oceny liczą się na studia za granicą?

Jeśli podejmiesz naukę za granicą – Twoje oceny nie będą odgrywały dużej roli, a wyniki egzaminów maturalnych najczęściej nie będą brane pod uwagę.

Czy studia za granicą są trudne?

rekrutacja na studia zagraniczne jest bardziej czasochłonna i skomplikowana niż na uczelnie w Polsce, studia za granicą wiążą się z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi. Nie wszyscy gotowi na taką zmianę, znajomość języka obcego — jest to warunek konieczny.

Jaki jest odpowiednik technikum w UK?

level 2 (GCSE) – odpowiednik starej polskiej podstawówki (ośmioletniej) lub obecnego gimnazjum. level 3 (A-level) – ukończona szkoła średnia: liceum lub technikum.

Jak zadzwonic na policję z Anglii do Polski?

W NAGŁYCH PRZYPADKACH ZADZWOŃ POD NUMER 999, ABY POROZMAWIAĆ Z POLICJĄ, POGOTOWIEM RATUNKOWYM LUB ZE STRAŻĄ POŻARNĄ. Jeśli przypadek nie jest nagły, ale musisz porozmawiać z policją, zadzwoń pod przeznaczony do tego celu numer 101, linia czynna jest całą dobę.

Jak zgłosić przestępstwo w UK?

W nagłych przypadkach zadzwoń pod numer 999. Aby skontaktować się z oficerem lokalnej jednostki policji, zadzwoń pod numer 101. Zgłoszenia można także wysyłać online za pośrednictwem strony www.report-it.org.uk.

Uznanie dyplomu

Właściciele polskich dyplomów, którzy chcą, aby ich kwalifikacje były w pełni formalnie uznawane w Wielkiej Brytanii powinni postarać się o ich nostryfikację. Sposób przystosowania i porównywania polskich dyplomów z brytyjskimi wydaje się jednak dosyć krzywdzący dla Polaków.

Przetłumaczony na język angielski polski dyplom nie jest wystarczającym dokumentem, owszem pomocnym, ale niestety nie przedstawia on szczegółowo naszych kwalifikacji. Dlatego tak ważne jest potwierdzenie wszelkich dokumentów przez NARIC (National Recognition Information Centre), organizację zajmującą się zatwierdzaniem dyplomów, świadectw, certyfikatów i przystosowywaniem ich do wymogów angielskich. Takie zaświadczenie jest rzetelnym dokumentem potwierdzającym, że nie brak nam kwalifikacji i wykształcenia, przez co dajemy sobie dodatkową szansę na zdobycie wymarzonej pracy.

Kłopoty z nostryfikacją

– Nostryfikacja mojego dyplomu dla mnie nie skończyła się sukcesem – mówi Błażej Aramski. – Skończyłem filozofię, ale zdaniem Brytyjczyków moje wykształcenie jest na poziomie licencjackim. Porównywałem przedmioty i ilość zajęć, w Polsce mamy ich o wiele więcej, ale Brytyjczycy uważają, że ich system jest lepszy i dokładniejszy – dodaje z żalem.

Nostryfikacją, czyli uznaniem świadectwa ukończenia szkoły wyższej na terenie Wielkiej Brytanii zajmuje się organizacja NARIC, która za taką usługę pobiera opłatę wysokości około 50 funtów w zależności od rodzaju konkretnej usługi.

Polityka Biura Rozpoznawania Dyplomów rzeczywiście jeszcze kilka lat temu była – ujmując delikatnie – nieżyczliwa polskim absolwentom szkół wyższych, na szczęście ostatnio jest bardziej liberalna. Mamy więc dużą szansę, że będąc polskim magistrem będziemy nim nadal w świetle brytyjskiego systemu edukacji.

Czas trwania studiów magisterskich w Polsce jest podobny do brytyjskiego, dlatego może się zdarzyć, że nie wszystkie tutejsze firmy i pracodawcy będą wymagać od Polaków nostryfikowanych dyplomów. Zamiast liczyć na dobry humor i przychylność przyszłego szefa, warto zdać sobie sprawę, że udowodnienie naszego wykształcenia nie jest niczym niezwykłym.

Także w Polsce żąda się od kandydatów przedstawienia dyplomu, szczególnie na odpowiedzialne stanowiska. Zamiast jednak wpadać w panikę i załatwiać wszystko na ostatnią chwilę, jeśli to tylko możliwe, warto pomyśleć o tym jeszcze przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Zaoszczędzi się wiele czasu i uniknie problemów.

Formalności warte zachodu

– Mam dyplom magisterski z politechniki. Byłam trochę przerażona tymi wszelkimi formalnościami, ale w Polsce udało mi się załatwić wszystko w ciągu jednego dnia – mówi Joanna Paczuska. – Najpierw wycieczka do Ministerstwa Edukacji, gdzie sprawdzili autentyczność mojego dyplomu i przybili na oryginale kilka pieczątek, potem przetłumaczyłam go u tłumacza przysięgłego, a następnie z oryginałem i tłumaczeniem poszłam do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie przybito pieczątki na tłumaczeniu, co miało oznaczać, że jest ono oryginalne i ważne pod względem urzędowym. Musiałam kupić parę znaczków skarbowych, ale wszystko załatwiłam w jeden dzień – dodaje.

Legalizacja dyplomu przyda się również tym, którzy zdecydują się na dalszą edukację w Wielkiej Brytanii. Wiele brytyjskich uczelni, na których Polacy chcieliby kontynuować studia na dalszym etapie podyplomowym (na przykład doktorat), uznaje polskie dyplomy magisterskie jako jeden z warunków przyjęcia. Podobnie polski licencjat pozwala na kontynuowanie studiów na poziomie magisterskim. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.naric.org.uk

Anna Rączkowska / Goniec Polski

Jak to zrobić?

Kwalifikacje zawodowe

Uznawaniem dyplomów i kwalifikacji dla celów zawodowych zajmuje się National Reference Point (NRP, punkt referencyjny). Jest to sieć punktów w całej Europie, która pomaga w uzyskaniu uznania kwalifikacji pracownika migrującego. Brytyjski National Reference Point for Vocational Qualifications (kwalifikacje zawodowe) jest kierowany przez NARIC i udziela informacji na temat uznawalności kwalifikacji w Wielkiej Brytanii.Adres: UK National Reference Point for Vocational Qualifications, ECCTIS Ltd, Oriel House, Oriel Road, Cheltenham, Gloucestershire GL50 1XPtel. 01242 260225 www.uknrp.org.uk

Informacje na temat uznawalności kwalifikacji w poszczególnych zawodach:

Farmaceuci – www.rpsgb.org.uk

Architekci – www.arb.org.uk

Stomatolodzy – www.gdcuk.org

Lekarze – www.gmcuk.org

Pielęgniarki i położne – www.nmcuk.org/nmc/main/splash.html

Weterynarze – www.rcvs.org.uk/HomePage.asp?NodeID=89614

Instytucja oceniające kwalifikacje w pozostałych zawodach – www.dfes.gov.uk/europeopen/

NARIC

Brytyjskim odpowiednikiem polskiego Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej jest The National Academic Recognition Information Centre for the United Kingdom, UK NARIC. Sieć ośrodków NARIC została utworzona przez Komisję Europejską w 1984 roku. Uzyskanie informacji i pomocy odbywa się poprzez przesłanie do UK NARIC kompletu dokumentów (patrz ramka: Krok po kroku). Adres i kontakt: THE UK NARIC, ECCTIS Ltd., Oriel House, Oriel Road, Cheltenham, Gloucestershire GL50 1XP, United Kingdom Tel.: +44 0870 9904088 Fax: +44 (0) 1242 258611 www.naric.org.uk/comparability.asp

Krok po kroku

1. Najpierw dyplom trzeba zalegalizować w Polsce. Należy wówczas polski oryginał dyplomu poddać procedurze legalizacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Legalizacja teoretycznie jest wymagana w przypadku wszystkich dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego za granicą, jednak w praktyce nie zawsze jest wymagana. Koszt to 26 złotych. Szczegóły: http://www.men.gov.pl – Informacja w sprawie legalizacji świadectw i innych druków szkolnych w zakładce „Pozostałe wydarzenia edukacyjne”.

2. Wszelkie kserokopie dokumentów, w tym dyplomu ukończenia studiów, powinny zostać poddane procedurze autoryzacji, czyli stwierdzenia autentyczności i zgodności z oryginałem przez placówkę, w której zostały wydane.

3. Dyplom ukończenia polskiej uczelni, świadectwo maturalne oraz wszystkie dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe powinny by przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego, zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii agencję tłumaczy lub być tłumaczeniem potwierdzonym przez konsulat RP w Londynie.

4. Kolejnym krokiem jest napisanie listu do ARIC zawierającego wyjaśnienie, w jakim celu potrzebujemy nostryfikacji dyplomu, na przykład do rozpoczęcia studiów lub pracy w Zjednoczonym Królestwie.

Wielka Brytania – po dyplomie na studia!

Te studia są kosztowne, ale warto w nie zainwestować. Jedno jest pewne: dyplom porządnej uczelni wielokrotnie zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Pracodawcy coraz częściej zaczynają zaglądać emigrantom “w papiery”. Samo doświadczenie i chęć pracy to już za mało.

Po pierwsze: jak sprawić, by twój dyplom był uznawany na Wyspach Brytyjskich?

Dyplom otrzymany w Polsce musi uzyskać nostryfikację. Dokument ten wydaje Standard Evaluation Service (UK Naric). Aby uzyskać takie zaświadczenie, należy wysłać kopię dyplomu polskiego z końcową oceną, notarialne tłumaczenie dyplomu na język angielski, list motywacyjny (covering letter) z wyjaśnieniem, dlaczego chcesz skorzystać z usług serwisu, oraz kopertę zwrotną z adresem korespondencyjnym i odpowiedniej wartości znaczkiem pocztowym. Zgłoszenie wyślij na adres: The UK Naric Ecctis Ltd, Oriel House, Oriel Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL50 1XP, United Kingdom.

Jeśli zdecydujesz się na wysłanie dokumentów pocztą, koszt całej usługi wyniesie 42,3 funta (240 zł) plus koszty przesyłki. Organizacja Naric akceptuje płatność w postaci czeku lub przelewu pocztowego. Wysyłając aplikację z Polski, należy pamiętać, by wystawić czek odpowiedniego banku, tak by można go było zrealizować w WielkiejBrytanii. Firma nie przyjmuje gotówki.

Można także zgłosić potrzebę nostryfikacji dyplomu przez Internet, co jest nieco tańsze: kosztuje 35,25 funta (180 zł). Jest to tzw. fast service (szybki serwis), który gwarantuje wykonanie usługi w ciągu 48 godzin. Warto jednak wysłać swoje zgłoszenie pocztą, bo niepisana zasada angielskiej biurokracji każe urzędnikom odpisywać na wszelką korespondencję na piśmie.

Według Naric polski magister to odpowiednik brytyjskiego tytułu Bachelors honours degree standard, czyli tak naprawdę brytyjskiego “licencjatu”. Naric tłumaczy się tym, że stopień polskiego magistra to first degree, czyli pierwszy stopień – nie ma przed nim żadnego niższego stopnia akademickiego. Polski licencjat porównywany jest z National Vocational Qualification (N/SVQ) level 4 standard i nie jest – jak w Polsce – uznawany za dyplom uczelni wyższej.

Polskie uczelnie techniczne należą do Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich. Dlatego ich absolwenci są tak cenieni na brytyjskim rynku pracy i mają najmniej problemów z uznaniem swoich kwalifikacji, nawet bez nostryfikacji dyplomu. Polski magister inżynier to w Wielkiej Brytanii Master of Science, a polski inżynier to Bachelor of Science.

Brytyjskie uczelnie coraz częściej na swoich stronach internetowych podają listę szkół wyższych w Europie, których dyplom akceptują jako podstawę do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe, jak np. londyński University of Westminster. Przed przystąpieniem do rekrutacji na wymarzonej uczelni warto sprawdzić, czy zdobyty w Polsce dyplom jest przez nią uznawany. Sporo jest uczelni, które akceptują dyplomy studiów magisterskich jako podstawę do ubiegania się o możliwość zdobycia wykształcenia podyplomowego, jak choćby elitarna London School of Economics and Political Science, gdzie studiuje obecnie ponad 50 Polaków. Problemów nie będą mieli absolwenci polskich państwowych uczelni, natomiast magistrom uczelni prywatnych polecamy sprawdzenie międzynarodowego statusu uczelni.

Po drugie: język

Większość uczelni brytyjskich wymaga egzaminu Certificate in Advanced English (CAE), niektóre mogą żądać od zagranicznych studentów przedstawienia Certificate of Proficiency in English (CPE) lub International English Language Testing System (IELTS). W największym skrócie: by podjąć studia podyplomowe, należy uzyskać z egzaminu British Council IELTS co najmniej 7 punktów (w przeciwieństwie do 6 punktów kwalifikowanych przy ubieganiu się o zwykłe studia dyplomowe). Warto także pamiętać, że egzamin IELTS jest ważny dwa lata i uznawany przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej jako potwierdzenie kwalifikacji językowych przewodników wycieczek.

Jest jeszcze jedna możliwość potwierdzenia znajomości języka. To amerykański odpowiednik IELTS – TOEFL. Egzamin przeprowadzany jest w Polsce dwa razy: w czerwcu i grudniu, a jego koszt to ok. 100 dolarów (295 zł). Ze względu na bardzo wiele sposobów ubiegania się o dopuszczenie do egzaminu najlepiej skontaktować się ze znaną szkołą językową w celu uzyskania dokładnych informacji co do terminów i płatności. Trzeba pamiętać, że dyplom otrzymany po egzaminie TOEFL umożliwia również ubieganie się o przyjęcie na studia w USA

Po trzecie: kiedy składać papiery?

Najczęściej rekrutacja na studia podyplomowe rozpoczyna się w marcu i kwietniu i bywa, że trwa nawet do września.

Po czwarte: od czego zależy, czy zostaniesz przyjęty?

Podstawą są tu oceny na dyplomie. Może się zdarzyć potrzeba rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby zainteresowane studiami na kierunkach artystycznych muszą przygotować portfolio. Kandydaci na kierunki medyczne zdają BioMedical Admissions Test, a od kandydatów na prawo wymagany jest National Admissions Test for Law. Więcej informacji i przykładowe testy znajdziesz na stronach: www.bmat.org.uk i www.lnat.ac.uk.

Po piąte: koszty

Czesne za rok studiów podyplomowych wynosi średnio ok. 3 tys. funtów (17 tys. zł). Za techniczne czy medyczne specjalizacje można zapłacić nawet 5 czy 6 tys. funtów (28–34 tys. zł) rocznie.

Chcąc pracować, należy liczyć się z tym, że będzie to pół etatu do 30 godzin tygodniowo, ze względu na zajęcia i naukę.

Zakończenie

Przed podjęciem studiów podyplomowych trzeba pamiętać przede wszystkim o jednym: studia te są zazwyczaj znacznie bardziej kosztowne, zintensyfikowane i wymagają o wiele więcej poświęcenia niż rozłożone w czasie studia dyplomowe (Bachelors czy Masters of Degree). Ale dla chcącego – nic trudnego. Po zdobyciu certyfikatu językowego droga na brytyjskie uczelnie stoi właściwie otworem, a reszta zależy już od pracy, talentu i oczywiście zasobności portfela, bo przecież koszty życia są wyższe niż w Polsce. Sam koszt studiów to już dość duży wydatek.

Uznawanie polskich dyplomów za granicą

Polskie dyplomy są uznawane za granicą bądź to na podstawie umów międzynarodowych, bądź to – jeśli z danym krajem Polska nie zawarła takiej umowy – na podstawie obowiązujących w nim przepisów.

Aktualny wykaz krajów, z którymi Polska podpisała umowy w sprawie uznawalności wykształcenia, można znaleźć tutaj.

W wypadku pozostałych państw, z którymi Polska nie ma podpisanych umów w sprawie uznawalności wykształcenia, należy zwrócić się do ośrodków ENIC/ NARIC (European Network of Information Centres/National Academic Recognition Information Centres) w poszczególnych krajach. Ich wykaz można znaleźć tutaj

Poza możliwością uznania samego dyplomu istnieje także możliwość uznania za granicą kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu. Możliwość ta ograniczona jest jednak do krajów członkowskich UE, EOG i Konfederacji Szwajcarskiej oraz do zawodów określonych w tych krajach jako tzw. zawody regulowane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: www.gov.pl/web/nauka/uznawanie-kwalifikacji-zawodowych-1.

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Wielkiej Brytanii

Aby znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie za granicą, czasem konieczne jest udokumentowanie zdobytego w Polsce wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. W Wielkiej Brytanii istnieje kilka placówek zajmujących się uznaniem kwalifikacji dla poszczególnych zawodów.

Zawody regulowane i nieregulowane

Proces uznawalności kwalifikacji

Nostryfikacja dyplomu

Co to jest UK NARIC

UK NARIC jest Narodowe Centrum brytyjska Informacje Uznawanie i świadczy usługi dla osób prywatnych i organizacji międzynarodowych do porównania kwalifikacji przed brytyjskich poziomów kwalifikacji ramowych.

Jest to usługa rządu, kierowanego przez ECCTIS Sp .

Organizacja oferuje produkty i usługi w 3 głównych obszarach:

Usługi dla osób fizycznych : UK NARIC zapewnia oświadczeń porównawczych dla osób z międzynarodowych kwalifikacji planujących pracować lub studiować w Wielkiej Brytanii. Oświadczenia mogą być używane przez osoby, aby im pomóc poprzez systemu imigracyjnego w Wielkiej Brytanii, ubiegania się o pracę w Wielkiej Brytanii lub, aby zapisać się na kurs edukacji

Usługi dla organizacji : Pomagamy instytucje akademickie, przedsiębiorstwa, rekrutacji i służb zatrudnienia i służb rządowych z całego świata, zapewniając fachowe doradztwo i zbiorów danych o międzynarodowych systemów kształcenia i kwalifikacji.

Doradztwo : UK NARIC świadczy kompleksowe i wysokiej jakości usług doradczych w dziedzinie edukacji międzynarodowej, oferując praktyczne rozwiązania dla szerokiego grona klientów poprzez bespoke badań, analiz, budowanie potencjału i rozwój produktu.

Zawody regulowane i nieregulowane

W przypadku zawodów nieregulowanych (m.in. wielu stanowisk biurowych, gastronomii czy hotelarstwa), kwalifikacje zawodowe kandydata ocenia pracodawca i to on decyduje o tym, czy jego wykształcenie jest wystarczające, by pracować na danym stanowisku. Istnieje jednak szereg tzw. zawodów regulowanych, do których należą lekarze, pielęgniarki, prawnicy, nauczyciele i wiele innych profesji.

Jeśli Twój zawód zalicza się do regulowanych, wówczas wniosek o uznanie kwalifikacji jest rozpatrywany indywidualnie przez właściwe dla tego zawodu władze.

Lista zawodów regulowanych w Wielkiej Brytanii wraz z właściwymi dla nich instytucjami rozpatrującymi wnioski w sprawie uznawalności kwalifikacji zawodowych dostępna jest na stroniewww.europeopen.org.uk/ind….

Oto niektóre z tych instytucji:

Proces uznawalności kwalifikacji

Każda z tych instytucji może mieć swoje wewnętrzne przepisy odnośnie wymaganych dokumentów i przebiegu całej procedury. Na ich stronach internetowych znajdziesz numer telefonu, adres, adres e-mail, a także wykaz niezbędnych dokumentów potrzebnych do wszczęcia całej procedury.

Standardowo dokumenty które będziesz musiał skompletować to:

wypełniony wniosek o rejestrację (pobierz ze strony instytucji właściwej dla swojej profesji);

dowód tożsamości i narodowości (na przykład paszport albo świadectwo urodzenia);

kopie dyplomów ukończenia studiów i innych szkoleń;

potwierdzenie kwalifikacji zawodowych;

orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania zawodu.

Nie wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumaczenia przysięgłego. Niektóre instytucje wymagają przysięgłego tłumaczenia kluczowych dokumentów, w przypadku pozostałych może wystarczyć tłumaczenie zwykłe – sprawdź szczegóły na stronie instytucji.

Za rozpatrzenie wniosku i indywidualną ocenę kwalifikacji pobierane są opłaty, które również mogą się różnić w zależności od biura wydającego decyzję.

Po złożeniu aplikacji wraz z wymaganymi załącznikami, w ciągu miesiąca powinieneś otrzymać potwierdzenie i ewentualnie informację o dokumentach, które musisz jeszcze uzupełnić. Instytucja rozpatrująca wniosek ma od tego momentu 4 miesiące na wydanie decyzji.

Może sie okazać, że Twoje kwalifikacje pokrywają się w wystarczającym stopniu z wymaganiami dotyczącymi wykonywania danego zawodu w Wielkiej Brytanii. Jeśli się jednak okaże, że występują istotne różnice, mogą Ci zasugerować uzupełnienie istniejących braków poprzez odbycie stażu lub przejście odpowiedniego testu.

Jeśli decyzja będzie jednoznacznie negatywna, musi jej towarzyszyć uzasadnienie oraz informacja o możliwości odwołania sie od niej.

Nostryfikacja dyplomu

Nostryfikacja dyplomu ukończenia studiów jest niezbędna w przypadku przyjazdu do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia studiów. Może być jednak konieczna, obok uznawalności kwalifikacji zawodowych, także w razie podjęcia pracy w niektórych zawodach.

Porównywanie zagranicznych dyplomów z brytyjskimi koordynuje The National Academic Recognition Information Centre for the United Kingdom (UK NARIC) (www.naric.org.uk/ind…), który jest brytyjskim odpowiednikiem polskiego Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.

UK NARIC udziela bezpłatnych informacji i porad dotyczących tego, jak kwalifikacje i wykształcenie uzyskane za granicą przekładają się na ich brytyjskie odpowiedniki.

Indywidualnie rozpatrywane wnioski obciążone są opłatą. Wykaz dokumentów potrzebnych do wszczęcia procedury oraz kosztów znajdziesz na stronie www.naric.org.uk. Zapytania możesz kierować również telefonicznie: 0870 990 40 88.

Nostryfikacja jest to procedura prowadząca do określenia polskiego odpowiednika zagranicznego świadectwa, dyplomu lub stopnia naukowego. Organami właściwymi do przeprowadzania nostryfikacji są:

w przypadku nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych – wojewódzkie kuratoria oświaty właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nostryfikację, a w przypadku jego braku, właściwe ze względu na siedzibę instytucji, w której zamierza przedłożyć świadectwo. Adresy kuratorów znajdziesz tutaj.

w przypadku nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych – rada jednostki organizacyjnej uczelni, uprawnionej do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, prowadzącej kształcenie w obszarze obejmującym kierunek studiów wyższych, którego ukończenie potwierdza dyplom uzyskany za granicą.Lista uprawnionych jednostek.

w przypadku nostryfikacji stopni naukowych – rada jednostki organizacyjnej, uprawnionej do nadawania stopnia doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki lub sztuki, w zakresie dyscypliny naukowej lub artystycznej, której dotyczy stopień naukowy. Lista uprawnionych jednostek.

Przepisy dotyczące nostryfikacji:

Nostryfikacja dyplomu

Zdobycie pracy w wyuczonym zawodzie lub dalsze studiowanie może się wiązać z koniecznością przedstawienia dyplomu (lub dyplomów) ukończenia studiów. Nie zawsze jednak certyfikowane lub przysięgłe tłumaczenie dyplomu będzie wystarczające dla przyszłego pracodawcy lub przyszłej uczelni. W takim przypadku niezbędne będzie nostryfikowanie dyplomu, czyli uznanie go za równoprawny z jego brytyjskim odpowiednikiem. Celem tego artykułu jest przedstawienie za i przeciw nostryfikacji dyplomów oraz samej procedury nostryfikacyjnej.

Magister a Master’s degree

Nostryfikacją zagranicznych dyplomów w Zjednoczonym Królestwie zajmuje się The National Recognition Information Centre for the United Kingdom (UK NARIC). Przybyszom oferuje ona usługę porównania kwalifikacji otrzymanych za granicą ze strukturą kwalifikacji obowiązujących w tym kraju. W przypadku skorzystania z usługi tej otrzymujemy list porównywalności (letter of comparability) zawierający informacje o porównywalnym poziomie kwalifikacji posiadacza dyplomu ze standardami obowiązującymi w Królestwie.

W tym momencie można postawić następujące pytanie: OK, wszystko fajnie, UK NARIC uzna więc mojego magistra jako Master of Science/Arts. W końcu w tak tłumaczymy nasze dyplomy, prawda? Nieprawda! Według UK NARIC odpowiednikiem polskiego tytułu magistra jest British Bachelor (Honours) degree. Jakkolwiek wydaje się to niesprawiedliwe, proszę pamiętać, że UK NARIC nie porównuje dyplomu polskiej uczelni z dyplomem uczelni brytyjskiej, lecz ze standardami obowiązującymi w tym kraju. W Polsce magister jest tytułem zawodowym, a nie tytułem naukowym, podczas gdy w Zjednoczonym KrólestwieMaster’s degree jest tytułem postgraduate, a nie undergraduate. Dopiero implementacja procesu bolońskiego umożliwi zmianę tej sytuacji. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku magistrów inżynierów i fakt przynależności polskich politechnik do FEANI z punktu widzenia UK NARIC niczego nie zmienia. Ponieważ w Polsce tytuł magistra umożliwia rozpoczęcie studiów doktorskich, list porównywalności zawiera odpowiednią adnotację.

Czy rzeczywiście jest mi potrzebny UK NARIC?

Skoro UK NARIC nie uznaje polskich dyplomów magistra w oczekiwany sposób warto postawić inne pytanie: czy warto korzystać z usług tej instytucji? Odpowiedź na to pytanie powinna być podyktowana zdrowym rozsądkiem: o ile nie trzeba, to nie ma potrzeby. Pamiętajmy jednak, aby nie kierować się tylko sytuacją w dniu dzisiejszym, jutro list porównywalności może być przepustką do lepszej pracy.

Podobnych rozterek nie mają osoby pragnące pracować w zawodach, w których kierunkowe wykształcenie wyższe jest warunkiem koniecznym rozpoczęcia pracy. W niektórych zawodach, na przykład w edukacji, kierunkowe wykształcenie wyższe umożliwia zajęcie bardziej odpowiedzialnych stanowisk. W takich przypadkach skorzystanie z usług UK NARIC staje się niezbędne.

W tym momencie należy jednak podkreślić, że wystawiony przez UK NARIC list porównywalności powinien być traktowany w charakterze informacji na podstawie posiadanej przez instytucję tą wiedzy. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że posiadany list nie zostanie uznany przez potencjalnego pracodawcę jako wystarczające potwierdzenie wykształcenia, jednak w rzeczywistości przypadki te mogą być co najwyżej sporadyczne.

Warto zauważyć, że wiele firm jest świadomych różnic pomiędzy systemami edukacyjnymi w różnych krajach. Mój obecny pracodawca zakwalifikował mój tytuł jako International Master’s degree, a listu z UK NARIC, mimo że go posiadam, nie przedstawiałem.

Mimo wszystko nostryfikujemy

W przypadku podjęcia decyzji o nostryfikacji dyplomu, w pierwszej kolejności należy wybrać usługę UK NARIC, z której chcemy skorzystać. O ile nie zależy nam na czasie, należy skorzystać z Letter of Comparability. Oficjalny czas realizacji zlecenia od momentu otrzymania płatności i wszystkich dokumentów wynosi od 10 do 15 dni roboczych, ale w rzeczywistości czas ten będzie najdłuższy możliwy. Należy pamiętać także o tym, że UK NARIC bardzo długo świętuje okres Bożego Narodzenia.

UK NARIC wymaga dostarczenia następujących dokumentów:

kserokopii dyplomu oraz jego tłumaczenia,

wypisu z indeksu lub suplementu oraz jego tłumaczenia,

listu określającego rodzaj usługi i zawierającego dane kontaktowe, oraz

zaadresowanej koperty zwrotnej ze znaczkiem, jeżeli list będzie wysłany pod adres w Zjednoczonym Królestwie.

Dostarczenie certyfikowanych lub przysięgłych tłumaczeń dyplomu oraz wypisu z indeksu lub suplementu jest niezbędne. UK NARIC oferuje usługę tłumaczenia, ale nie jest ona dostępna w języku polskim. Nawet jeżeli sytuacja ta w przyszłości ulegnie zmianie, z usługi tej nie warto korzystać ponieważ wraz z listem porównywalności nie otrzymamy tłumaczenia, za które dodatkowo trzeba zapłacić.

Wszelkie dokumenty potwierdzające nasze wykształcenie przeznaczone do obrotu prawnego za granicą powinny zostać zalegalizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opłata za legalizację wynosi 19 PLN w znaczkach skarbowych. UK NARIC nie wymaga jednak legalizacji dyplomu, więc jego kserokopia wraz z tłumaczeniem będzie wystarczająca.

UK NARIC wymaga dostarczenia wypisu z indeksu lub suplementu wraz z jego tłumaczeniem. Z doświadczenia jednak wiem, że nie jest to konieczne. Wystarczy w liście zgodnie z prawdą dopisać, że jednego z tych dokumentów nie otrzymało się wraz z dyplomem. Możliwe jest jednak wystąpienie do dziekanatu wydziału uczelni, której posiadamy dyplom, o wystawienie suplementu do dyplomu zawierającego między innymi opis studiów, oceny z wszystkich przedmiotów, osiągnięcia oraz wynik końcowy. We wniosku do dziekana warto zaznaczyć, że suplement potrzebujemy do nostryfikacji dyplomu przez UK NARIC, oraz poprosić o wystawienie go w języku angielskim – niektóre wydziały będą w stanie to zrobić. Wystawienie suplementu kosztuje 75 PLN oraz 19 PLN w znaczkach skarbowych. Jeżeli przebywamy na terenie Zjednoczonego Królestwa warto dołączyć do wniosku upoważnienie dla osoby mieszkającej w Polsce, która będzie naszym przedstawicielem w kontaktach z uczelnią.

Aby ułatwić sobie życie warto skorzystać z aplikacji online. Dodatkowymi zaletami opcji tej są:

możliwość śledzenia postępu realizacji usługi przez sieć,

niższy koszt usługi,

możliwość płatności online,

możliwość wydrukowania gotowego listu do UK NARIC, oraz

brak konieczności dołączania zaadresowanej koperty zwrotnej.

W tym przypadku należy wypełnić ankietę online, dokonać płatności (£39.95 z VAT’em), wysłać dokumenty pocztą lub faksem i… czekać. Od czasu do czasu możemy sprawdzać postęp realizacji naszego zlecenia. Koszt standardowej usługi zlecanej pocztą jest droższy (£47.00 z VAT’em), a z żadnych udogodnień nie korzystamy. Miłą niespodzianką dla osób posiadających więcej niż jeden dyplom jest fakt, że UK NARIC pobiera stałą opłatę niezależnie od liczby posiadanych przez jedną osobę dyplomów.

Na zakończenie warto podkreślić, że nostryfikacji dyplomu można dokonać będąc jeszcze poza granicami Zjednoczonego Królestwa. Pozwala to na uniknięcie konieczności marnowania czasu będąc na miejscu jeżeli skorzystanie z usługi UK NARIC okaże się niezbędne.

PS. W artykule tym przedstawiłem własne doświadczenia związane z nostryfikacją dyplomu przez UK NARIC, a do jego napisania skłoniła mnie liczba nieprawdziwych informacji znajdujących się w niektórych artykułach poświęconych nostryfikacji dyplomów w Zjednoczonym Królestwie.

Polecane linki (po angielsku):

UK NARIC

Aplikacja online

Postęp realizacji zlecenia

Opracowanie redakcja.

Homogenizacja i uznawanie polskich dyplomów w Wielkiej Brytanii

Europa nie będzie miała granic również w dziedzinie edukacji. Uznanie polskich dyplomów i świadectw dojrzałości ulegnie zmianie już w roku 2010, kiedy odejdziemy od procesu legalizacji polskich dokumentów i tłumaczenia ich na warunki innych krajów wspólnoty. Związane jest to z wprowadzeniem Europejskiej Struktury Kwalifikacji (EQF).

Wielka Brytania jak i inne kraje Unii Europejskiej do roku 2010 mają powiązać swoje systemy kwalifikacji z europejskimi zasadami szkolnictwa. Dzięki temu system uznawania kwalifikacji powinien ułatwić Europejczykom proces podjęcia studiów w innych krajach UE.

Co więcej, do 2012 r. wszystkie nowe dyplomy wydawane przez placówki szkolnictwa wyższego w Unii powinny zawierać odniesienie do jednego z poziomów kwalifikacji określonych w europejskich ramach kwalifikacji. Będzie to krok, który umożliwi uznanie dyplomów maturalnych, magisterskich i innych bez zbędnych formalności.

Jak do tej pory, każdy dyplom musiał przejść przez proces legalizacji. Ta długa procedura tłumaczenia polskich dokumentów i zatwierdzenia ich prawidłowości przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bardzo wydłużała czas np. złożenia papierów na obce uczelnie. Dzisiaj wygląda to tak, że legalizacja jest wymagana w stosunku do dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą.

Zgodnie z § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2006 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. Nr 224, poz.1634) urząd obsługujący ministra nadzorującego uczelnie podległe Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego legalizuje do obrotu prawnego z zagranicą wyłącznie oryginały następujących dokumentów:

dyplomów ukończenia studiów /książeczka/

świadectw stwierdzających ukończenie studiów podyplomowych

dyplomów nadania stopni naukowych oraz

zaświadczeń o ukończeniu studiów.

Legalizacja świadectw dojrzałości wydanych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne po zdanym egzaminie dojrzałości dokonywana jest w Ministerstwie Edukacji Narodowej, przy Alei Szucha 25 w pokoju 215 tel. nr (022) 3474484. Legalizacji można dokonać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00 w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy ul.Hożej 20.

Jednak dzięki Europejskim ramom kwalifikacji porównywanie kwalifikacji zdobytych w różnych systemach edukacji, jakie istnieją w Unii, stanie się prostsze – dyplom uzyskany w jednym kraju będzie miał swój odpowiednik w pozostałych.

Przy planowaniu dalszej edukacji za granicą trzeba wziąć sobie poprawkę na długi okres oczekiwania na dokumenty, bądź poczekać i zdecydować się na taki krok w przyszłość po roku 2010, gdy proces kwalifikacji z europejskimi zasadami szkolnictwa będzie ujednolicony. System ten ułatwi pracownikom przemieszczanie się w poszukiwaniu pracy oraz będzie bodźcem do uczenia się przez całe życie.

Co ważne dla osób nie posiadających dyplomów, jednak mających duże doświadczenie i praktyki. Dzięki europejskiej strukturze kwalifikacji (EQF) możliwa jest ocena kwalifikacji danej osoby na podstawie jej umiejętności, tj. tego co umie i może zrobić w rzeczywistości. Struktura połączy krajowe systemy uznawania kwalifikacji we wspólne ramy odniesienia na szczeblu europejskim. Dzięki całemu systemowi kwalifikacje uzyskane w różnych krajach w Europie można będzie łatwiej porównać, tak aby władze uczelni w Wielkiej Brytanii mogły bez problemu „zrozumieć” kwalifikacje kandydata z Polski.

Prace nad opracowaniem ram rozpoczęły się w 2004 r., kiedy jeszcze tylko Francja, Irlandia i Wielka Brytania miały krajowe ramy uznawania kwalifikacji. Dziś nad ich przygotowaniem pracuje większość krajów UE. EQF uzupełnia istniejące unijne programy, takie jak Europass, Ploteus czy program kształcenia ustawicznego, dzięki którym uznawanie kwalifikacji ma stać się łatwiejsze oraz które mają zachęcić obywateli UE do pracy i studiów za granicą.

Uznawanie polskich dyplomów za granicą – NAWA

Uznawanie polskich dyplomów za granicą

Uznawanie polskich dyplomów za granicą

Możliwość uznania polskiego dyplomu za granicą, zależy od obowiązujących w danym kraju przepisów o uznawalności wykształcenia. Wyjątek stanowią państwa związane z Polską umowami dwustronnymi – w takim przypadku uznanie dyplomu następuje na zasadach określonych w umowie.

Poza możliwością uznania samego dyplomu istnieje także możliwość uznania za granicą kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu. Możliwość ta ograniczona jest jednak do krajów członkowskich UE, EOG i Konfederacji Szwajcarskiej oraz do zawodów określonych w tych krajach jako tzw. zawody regulowane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: www.gov.pl/web/nauka/uznawanie-kwalifikacji-zawodowych-1.

Jeśli poszukujesz informacji na temat możliwości uznania polskiego dyplomu, skontaktuj się z ośrodkiem ENIC-NARIC w wybranym kraju (adresy znajdziesz na stronie: http://www.enic-naric.net). W przypadku państw, w których takich ośrodków nie ma, warto jest skontaktować się z ich placówkami dyplomatycznymi lub z instytucjami nadzorującymi w tych krajach edukację na danym poziomie.

Pamiętaj: decyzja o uznaniu dyplomu obowiązuje jedynie w tym kraju, w którym była wydana.

Wielka Brytania – po dyplomie na studia!

Te studia są kosztowne, ale warto w nie zainwestować. Jedno jest pewne: dyplom porządnej uczelni wielokrotnie zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Pracodawcy coraz częściej zaczynają zaglądać emigrantom “w papiery”. Samo doświadczenie i chęć pracy to już za mało.

Po pierwsze: jak sprawić, by twój dyplom był uznawany na Wyspach Brytyjskich?

Dyplom otrzymany w Polsce musi uzyskać nostryfikację. Dokument ten wydaje Standard Evaluation Service (UK Naric). Aby uzyskać takie zaświadczenie, należy wysłać kopię dyplomu polskiego z końcową oceną, notarialne tłumaczenie dyplomu na język angielski, list motywacyjny (covering letter) z wyjaśnieniem, dlaczego chcesz skorzystać z usług serwisu, oraz kopertę zwrotną z adresem korespondencyjnym i odpowiedniej wartości znaczkiem pocztowym. Zgłoszenie wyślij na adres: The UK Naric Ecctis Ltd, Oriel House, Oriel Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL50 1XP, United Kingdom.

Jeśli zdecydujesz się na wysłanie dokumentów pocztą, koszt całej usługi wyniesie 42,3 funta (240 zł) plus koszty przesyłki. Organizacja Naric akceptuje płatność w postaci czeku lub przelewu pocztowego. Wysyłając aplikację z Polski, należy pamiętać, by wystawić czek odpowiedniego banku, tak by można go było zrealizować w WielkiejBrytanii. Firma nie przyjmuje gotówki.

Można także zgłosić potrzebę nostryfikacji dyplomu przez Internet, co jest nieco tańsze: kosztuje 35,25 funta (180 zł). Jest to tzw. fast service (szybki serwis), który gwarantuje wykonanie usługi w ciągu 48 godzin. Warto jednak wysłać swoje zgłoszenie pocztą, bo niepisana zasada angielskiej biurokracji każe urzędnikom odpisywać na wszelką korespondencję na piśmie.

Według Naric polski magister to odpowiednik brytyjskiego tytułu Bachelors honours degree standard, czyli tak naprawdę brytyjskiego “licencjatu”. Naric tłumaczy się tym, że stopień polskiego magistra to first degree, czyli pierwszy stopień – nie ma przed nim żadnego niższego stopnia akademickiego. Polski licencjat porównywany jest z National Vocational Qualification (N/SVQ) level 4 standard i nie jest – jak w Polsce – uznawany za dyplom uczelni wyższej.

Polskie uczelnie techniczne należą do Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich. Dlatego ich absolwenci są tak cenieni na brytyjskim rynku pracy i mają najmniej problemów z uznaniem swoich kwalifikacji, nawet bez nostryfikacji dyplomu. Polski magister inżynier to w Wielkiej Brytanii Master of Science, a polski inżynier to Bachelor of Science.

Brytyjskie uczelnie coraz częściej na swoich stronach internetowych podają listę szkół wyższych w Europie, których dyplom akceptują jako podstawę do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe, jak np. londyński University of Westminster. Przed przystąpieniem do rekrutacji na wymarzonej uczelni warto sprawdzić, czy zdobyty w Polsce dyplom jest przez nią uznawany. Sporo jest uczelni, które akceptują dyplomy studiów magisterskich jako podstawę do ubiegania się o możliwość zdobycia wykształcenia podyplomowego, jak choćby elitarna London School of Economics and Political Science, gdzie studiuje obecnie ponad 50 Polaków. Problemów nie będą mieli absolwenci polskich państwowych uczelni, natomiast magistrom uczelni prywatnych polecamy sprawdzenie międzynarodowego statusu uczelni.

Po drugie: język

Większość uczelni brytyjskich wymaga egzaminu Certificate in Advanced English (CAE), niektóre mogą żądać od zagranicznych studentów przedstawienia Certificate of Proficiency in English (CPE) lub International English Language Testing System (IELTS). W największym skrócie: by podjąć studia podyplomowe, należy uzyskać z egzaminu British Council IELTS co najmniej 7 punktów (w przeciwieństwie do 6 punktów kwalifikowanych przy ubieganiu się o zwykłe studia dyplomowe). Warto także pamiętać, że egzamin IELTS jest ważny dwa lata i uznawany przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej jako potwierdzenie kwalifikacji językowych przewodników wycieczek.

Jest jeszcze jedna możliwość potwierdzenia znajomości języka. To amerykański odpowiednik IELTS – TOEFL. Egzamin przeprowadzany jest w Polsce dwa razy: w czerwcu i grudniu, a jego koszt to ok. 100 dolarów (295 zł). Ze względu na bardzo wiele sposobów ubiegania się o dopuszczenie do egzaminu najlepiej skontaktować się ze znaną szkołą językową w celu uzyskania dokładnych informacji co do terminów i płatności. Trzeba pamiętać, że dyplom otrzymany po egzaminie TOEFL umożliwia również ubieganie się o przyjęcie na studia w USA

Po trzecie: kiedy składać papiery?

Najczęściej rekrutacja na studia podyplomowe rozpoczyna się w marcu i kwietniu i bywa, że trwa nawet do września.

Po czwarte: od czego zależy, czy zostaniesz przyjęty?

Podstawą są tu oceny na dyplomie. Może się zdarzyć potrzeba rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby zainteresowane studiami na kierunkach artystycznych muszą przygotować portfolio. Kandydaci na kierunki medyczne zdają BioMedical Admissions Test, a od kandydatów na prawo wymagany jest National Admissions Test for Law. Więcej informacji i przykładowe testy znajdziesz na stronach: www.bmat.org.uk i www.lnat.ac.uk.

Po piąte: koszty

Czesne za rok studiów podyplomowych wynosi średnio ok. 3 tys. funtów (17 tys. zł). Za techniczne czy medyczne specjalizacje można zapłacić nawet 5 czy 6 tys. funtów (28–34 tys. zł) rocznie.

Chcąc pracować, należy liczyć się z tym, że będzie to pół etatu do 30 godzin tygodniowo, ze względu na zajęcia i naukę.

Zakończenie

Przed podjęciem studiów podyplomowych trzeba pamiętać przede wszystkim o jednym: studia te są zazwyczaj znacznie bardziej kosztowne, zintensyfikowane i wymagają o wiele więcej poświęcenia niż rozłożone w czasie studia dyplomowe (Bachelors czy Masters of Degree). Ale dla chcącego – nic trudnego. Po zdobyciu certyfikatu językowego droga na brytyjskie uczelnie stoi właściwie otworem, a reszta zależy już od pracy, talentu i oczywiście zasobności portfela, bo przecież koszty życia są wyższe niż w Polsce. Sam koszt studiów to już dość duży wydatek.

Uznawanie polskich dyplomów za granicą

Polskie dyplomy są uznawane za granicą bądź to na podstawie umów międzynarodowych, bądź to – jeśli z danym krajem Polska nie zawarła takiej umowy – na podstawie obowiązujących w nim przepisów.

Aktualny wykaz krajów, z którymi Polska podpisała umowy w sprawie uznawalności wykształcenia, można znaleźć tutaj.

W wypadku pozostałych państw, z którymi Polska nie ma podpisanych umów w sprawie uznawalności wykształcenia, należy zwrócić się do ośrodków ENIC/ NARIC (European Network of Information Centres/National Academic Recognition Information Centres) w poszczególnych krajach. Ich wykaz można znaleźć tutaj

Poza możliwością uznania samego dyplomu istnieje także możliwość uznania za granicą kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu. Możliwość ta ograniczona jest jednak do krajów członkowskich UE, EOG i Konfederacji Szwajcarskiej oraz do zawodów określonych w tych krajach jako tzw. zawody regulowane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: www.gov.pl/web/nauka/uznawanie-kwalifikacji-zawodowych-1.

Jaki dyplom otrzymam po studiach w UK?

JAKI DYPLOM OTRZYMAM PO STUDIACH W UK?

Wszystkie z poniższych dyplomów są honorowane na całym świecie, w tym także w Polsce. Podobnie jeśli chodzi o uprawnienia np. lekarza, psychologa, architekta czy prawnika. Obowiązują one zgodnie z zasadami krajów Unii Europejskiej.

Studia Undegraduate (I stopnia – 3 lata) kończy się z tytułem:

BA – ( Bachelor of Arts ) – Licencjat w kierunku artystycznym lub humanistycznym, biznesowym;

BSc ( Bachelor of Science ) – Licencjat w kierunku ścisłym.

Studia Postgraduate (II stopnia – 1-2 lata) kończy się z tytułem:

Polskie wykształcenie, a jego odpowiednik w UK

Cześć! Od niespełna roku mieszkam w Anglii i nie orientuje się jeszcze dość biegle w obecnym systemie edukacji i kształcenia, stąd też mój problem i pytanie dotyczące edukacji i kwalifikacji zawodowych. W Polsce kilka lat temu ukończyłem szkołę zawodową oraz zdałem czeladniczy egzamin praktyczny i teoretyczny, otrzymując przy tym także dyplom czeladnika. Wiadomo, że w Polsce takie wykształcenie jest wykształceniem zawodowym z tytułem czeladnika uprawniającym do wykonywania danego zawodu. Jednak jak to ma się w praktyce w UK? Jaki dokładnie poziom wykształcenia posiadam według tutejszych standardów i w jaki sposób przełożyć to wykształcenie na system brytyjski, aby było to w przyszłości uznawane przez pracodawców? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Posty: 2362 Z nami od: 17-05-2015 Skąd: Twickenham

키워드에 대한 정보 polski dyplom w anglii

다음은 Bing에서 polski dyplom w anglii 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  계란 찜 만드는 법 | 뚝배기 계란찜 L 백종원의 백종원 레시피 상위 257개 베스트 답변
See also  Przykładowo Wypełniony Wniosek O Dofinansowanie Z Urzędu Pracy | Zrób To Zanim Złożysz Wniosek O Dofinansowanie! Dotacje Z Urzędu Pracy 💲💲💲 277 개의 가장 정확한 답변

See also  피자 에어프라이어 데우기 | [Eng Sub]에어프라이어에 피자 돌리기 Vs 전자레인지에 피자 돌리기 리뷰/Air Fryer Pizza Vs Microwave Pizza Warm Up 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wróciłem do UK Co się stało?

  • reemigracja
  • powrót
  • Polska
  • Anglia
  • UK
  • Wielka Brytania
  • 2021
  • Powrót z Anglii do Polski
  • emigracja
  • imigracja
  • Powrót z UK do Polski
  • Powrót z emigracji
  • Powrót 2021
  • Powrót do Polski
  • 2022

Wróciłem #do #UK #Co #się #stało?


YouTube에서 polski dyplom w anglii 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wróciłem do UK Co się stało? | polski dyplom w anglii, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment