당신은 주제를 찾고 있습니까 “pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia – Co robić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?PIP i pozew do Sądu Pracy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Donata Kadry w pigułce 이(가) 작성한 기사에는 조회수 11,853회 및 좋아요 100개 개의 좋아요가 있습니다.
pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Co robić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?PIP i pozew do Sądu Pracy – pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Pracodawca nie wypłaca należnego pracownikowi wynagrodzenia, nie wypłaca pieniędzy za przepracowane nadgodziny, nie wypłaca ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, nie chce wydać świadectwa pracy, rozwiązał umowę z pracownikiem niezgodnie z przepisami…czy w jakikolwiek inny sposób naruszył prawa pracownika…CO ROBIĆ?!
Pracownik ma możliwość złożenia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy lub odwołać się do Sądu Pracy.
W jaki sposób złożyć skargę do PIP?
Co warto wiedzieć przed złożeniem pozwu do sądu?
Zapraszam na film:)
Więcej mnie:
https://www.facebook.com/kadrywpigulce
http://kadrywpigulce.tumblr.com
https://twitter.com/kadrywpigulce
Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym:
[email protected]
FAJNIE, ŻE JESTEŚ!!!!!!!!!
Muzyka: Pod Kluczem
Dokładam wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
W przypadku jakiejkolwiek zmiany obowiązujących przepisów prawnych od momentu pojawienia się publikowanej przeze mnie treści – uaktualnione informacje zostaną oznaczone „ZAKTUALIZOWANO W DNIU…”
pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Co mogę zrobić, gdy pracodawca nie chce wypłacić … – PIP
W treści pisma należy wpisać, że domagamy się wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami (od dnia wymagalności do dnia zapłaty). Pozew musi zawierać …
Source: www.pip.gov.pl
Date Published: 2/21/2022
View: 3208
Wzór wezwania o zapłatę zaległego wynagrodzenia prawo
Umawiając się z pracodawcą na pracę, najważniejszym pytaniem ze strony pracownika jest za ile będzie pracować. W przypadku braku wynagrodzenia, pracownik …
Source: wezwaniedozaplaty.online-kancelaria.pl
Date Published: 4/17/2022
View: 9668
Wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia – wzór
Jeżeli pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, pracownik ten może wezwać pracodawce do niezwłocznego dokonania zapłaty wynagrodzenia.
Source: dokumenty.serwisprawa.pl
Date Published: 7/4/2022
View: 1141
Jak napisać pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego …
Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia powinien spełniać warunki formalne, oznacza, że gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty należnej pensji.
Source: eformalnosci.pl
Date Published: 2/16/2022
View: 2443
Pozwy, umowy, pisma z zakresu prawa pracy
Wzór przykładowego zgłoszenia pracodawcy swojej gotowości do pracy … Wzór pozwu o zapłatę zaległego wynagrodzenia pozew o zapłatę w poniższej formie jest …
Source: solidarnosc.wroc.pl
Date Published: 2/3/2022
View: 4782
Wypełniony wzór pozwu o wypłatę zaległego wynagrodzenia
W związku z tym powód wystosował pismo wzywające do zapłaty pod rygorem wniesienia sprawy na drogę sądową. Pod koniec czerwca powód otrzymał wynagrodzenie za …
Source: www.solidarnosc-swietokrzyska.pl
Date Published: 2/19/2021
View: 8602
Nie otrzymałeś wynagrodzenia lub świadczenia urlopowego
Jeśli pracodawca nie chce zapłacić. Wyślij do pracodawcy list polecony, w którym przedstawiasz swoje roszczenia, i zażądaj wypłaty w krótkim terminie, na …
Source: www.arbeidstilsynet.no
Date Published: 4/6/2021
View: 7405
Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie? – Aplikuj.pl
Co robić, gdy pracodawca nie wypłaca pensji? Czy odzyskanie zaległego wynagrodzenia jest trudne?
Source: www.aplikuj.pl
Date Published: 11/13/2022
View: 456
Niewypłacone wynagrodzenie – jak sobie poradzić w tej …
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów, PIP może zobowiązać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia i innych należnych pracownikowi świadczeń.
Source: poradnikpracownika.pl
Date Published: 5/7/2022
View: 499
주제와 관련된 이미지 pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Co robić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?PIP i pozew do Sądu Pracy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia
- Author: Donata Kadry w pigułce
- Views: 조회수 11,853회
- Likes: 좋아요 100개
- Date Published: 2015. 4. 24.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=mjXHDd_nNc0
Jak napisać pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia?
W treści pisma należy wpisać, że domagamy się wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami (od dnia wymagalności do dnia zapłaty). Pozew musi zawierać wysokość niewypłaconego wynagrodzenia. Zawarcie kwoty roszczenia jest o tyle ważne, że jej wysokość wpływa na możliwe opłaty sądowe.
Jak odzyskać zaległe pieniądze od byłego pracodawcy?
Jeśli to nie pomoże, istnieją jeszcze trzy sposoby na odzyskanie należnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę: Skarga do PIP (Państwowej Inspekcji Pracy); Świadczenie z FGŚP (Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych); Pozew do sądu pracy.
Jak przypomnieć szefowi o wypłacie?
Specjaliści ds. rynku pracy radzą, aby w patowej sytuacji zwrócić się do pracodawcy na piśmie. Warto tak zrobić szczególnie wtedy, gdy szef nie chce z tobą rozmawiać. W takim piśmie powinnaś napisać, że obecna sytuacja jest dla ciebie nie do zaakceptowana oraz że żądasz wypłaty zaległego wynagrodzenia.
Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie od upadłej firmy?
Ogłoszenie upadłości przez pracodawcę oznacza problem dla pracownika, ponieważ nie otrzyma on zaległego wynagrodzenia za pracę. W takim wypadku pracownikowi przysługuje jednak roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Gdzie złożyć pozew o wypłatę zaległego wynagrodzenia?
Pozew powinien być wniesiony do sądu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy (osoba fizyczna) lub jego siedzibę (osoba prawna) albo do sądu, w którego okręgu praca jest lub była wykonywana, bądź Page 3 też do sądu, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Gdzie zgłosić brak wypłaty wynagrodzenia?
Jeżeli pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia za pracę, można zgłosić ten fakt Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli w trakcie przeprowadzonej kontroli okaże się, że obowiązek wypłaty wynagrodzenia nie budzi żadnych wątpliwości i świadczenie jest należne, organ inspekcji może wydać nakaz wypłaty wynagrodzenia pracownikowi.
Co grozi pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia w terminie?
218 Kodeksu karnego: „Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Co zrobić gdy pracodawca zalega z wynagrodzeniem?
Jeśli pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia, pracownik może żądać odsetek, złożyć skargę w Państwowej Inspekcji Pracy, czy wreszcie wystąpić do Sądu Pracy i żądać odsetek nawet wówczas, gdy z powodu spóźnienia pracodawcy z wypłatą wynagrodzenia nie poniósł żadnej szkody.
Jak pracodawca oszukuje?
pracownik załatwia prywatne sprawy lub nie pracuje), sztuczne nabijanie czasu pracy, okradanie pracodawcy z towarów lub majątku, czy wykorzystywanie służbowego sprzętu (bez zezwolenia) do prywatnych celów, to różne odmiany anomii pracowniczej.
Jak dlugo pracodawca może Spoznic się z wyplata?
Wynagrodzenie nie powinno być wypłacane później niż 10. dnia następnego miesiąca, po miesiącu, za który jest należne. W przypadku, gdy ustalony dzień wypłaty pensji jest dniem wolnym, pracodawca musi wypłacić wynagrodzenia w dniu poprzedzającym.
Jakich argumentów użyć aby dostać podwyżkę?
- Zdobyłeś nowe umiejętności, przynosisz firmie konkretne zyski i jesteś dla niej kluczowy. …
- Odniosłeś spektakularny sukces. …
- Masz więcej obowiązków i odpowiedzialności. …
- Masz wyższe kwalifikacje od innych pracowników. …
- Awansowałeś.
Jak napisać list do szefa o podwyżkę?
- nazwę miejscowości, w której sporządzono dokument i datę
- imię, nazwisko i stanowisko pracownika.
- imię i nazwisko przełożonego.
- dane firmy.
- tytuł (np. …
- argumenty uzasadniające prośbę o podwyżkę
- zwroty grzecznościowe.
- odręczny podpis.
Gdzie zgłosić skargę na pracodawcę?
Skargi dotyczące naruszania praw pracowniczych mogą być zgłaszane do Państwowej Inspekcji Pracy pisemnie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, formularza e-skargi, a także ustnie do protokołu.
Co się dzieje gdy firma ogłasza upadłość?
Upadłość pozwala pracodawcy na skrócenie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. Jeśli do tego dojdzie, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Nie powinien być on zatem poszkodowany.
Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości firmy?
Konsekwencje bankructwa firmy
Jeśli sąd ogłosi upadłość, upadły straci kontrolę nad majątkiem, a przejmie ją syndyk. Po upłynnieniu masy upadłościowej (poszczególnych elementów majątku firmy) dokona także podziału środków finansowych pomiędzy wierzycieli.
Jak napisać wezwanie do zapłaty dla pracodawcy?
W piśmie powinny znaleźć się następujące elementy: miejscowość i data, dane pracownika, dane pracodawcy, czyli nazwa firmy i adres pracodawcy, żądanie zapłaty określonej kwoty niewypłaconego wynagrodzenia wraz z ustawowymi odsetkami, liczonymi od dnia wymagalności wypłaty pensji.
Jak napisac wniosek o wynagrodzenie?
- miejsce i datę sporządzenia,
- imię i nazwisko pracownika wraz z zajmowanym stanowiskiem,
- dane osoby decyzyjnej oraz dane adresowe firmy,
- tytuł (Podanie o podwyżkę wynagrodzenia),
- uzasadnienie,
- własnoręczny podpis.
Ile wynoszą odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia?
Od 15 grudnia 2008 r. wzrosła wysokość odsetek ustawowych. Obecnie wynoszą one 13% w skali roku, a nie tak jak było dotychczas – 11,5%.
Jak pozwać pracodawcę?
Pracownik powinien złożyć pozew w sądzie ogólnie właściwym dla pozwanego (pracodawcy) – czyli sądzie, w którego okręgu (obszarze właściwości) pracodawca ma swoją siedzibę – bądź w sądzie, w którego obszarze właściwości praca jest, była lub miała być wykonywana (art. 461 § 1 kpc).
Co mogę zrobić, gdy pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia?
Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu, w stałym, z góry ustalonym terminie. Wynagrodzenie należy wypłacać za miesiąc z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Pracownik, który nie otrzymał pieniędzy za pracę, ma kilka możliwości dochodzenia swoich praw. Są to między innymi: zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy albo pozew o zapłatę do sądu pracy.
Pracownik może zawiadomić w drodze skargi Państwową Inspekcję Pracy o tym, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Skargę na działalność pracodawcy należy kierować zgodnie z właściwością do okręgowego inspektoratu pracy lub oddziału okręgowego inspektoratu pracy właściwego do rozpatrzenia sprawy ze względu na siedzibę pracodawcy (szczegółowa informacja o siedzibach okręgowych inspektoratów pracy znajduje się na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy). Warto podkreślić, że dane osoby wnoszącej skargę podlegają ochronie i nie są ujawniane w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych, chyba że skarżący wyrazi na to pisemną zgodę. Skarga kierowana do właściwego miejscowo okręgowego inspektoratu pracy powinna zawierać:
miejscowość i datę sporządzenia skargi,
dane osoby wnoszącej skargę, czyli imię, nazwisko oraz adres, dane osoby wnoszącej skargę, czyli imię, nazwisko oraz adres,
treść skargi – z dokładną nazwą i adresem pracodawcy oraz z krótkim opisem nieprawidłowości, które wystąpiły.
Inspektor, w związku z zawiadomieniem, może wszcząć kontrolę i zażądać od pracodawcy złożenia odpowiednich wyjaśnień. Jeśli stwierdzi, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia lub wypłaca je z opóźnieniem, może:
nakazać pracodawcy wypłatę wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń przysługujących pracownikowi (nakazy takie podlegają natychmiastowemu wykonaniu),
wszcząć postępowanie w sprawie popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Kolejnym rozwiązaniem jest wniesienie pozwu do sądu pracy – będzie to pozew o zapłatę wynagrodzenia za pracę wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia. Pismo procesowe należy zaadresować do odpowiedniego ze względu na właściwość miejscową sądu wg siedziby pracodawcy oraz podać w nim:
swoje dane osobowe (imię nazwisko, PESEL, adres),
dane strony pozwanej (dokładna nazwa i adres pracodawcy),
treść roszczenia, w tym wartość przedmiotu sporu – czyli wysokość niewypłaconego wynagrodzenia za pracę.
W treści pisma należy wpisać, że domagamy się wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami (od dnia wymagalności do dnia zapłaty). Pozew musi zawierać wysokość niewypłaconego wynagrodzenia. Zawarcie kwoty roszczenia jest o tyle ważne, że jej wysokość wpływa na możliwe opłaty sądowe. Jeżeli pracodawca jest nam winny sumę, która nie przekracza 50 000 zł, to jesteśmy zwolnieni z opłaty od wniesienia pozwu. W przeciwnym razie osoba składająca pozew musi uiścić opłatę w wysokości 5% dochodzonego roszczenia. Pracownik może złożyć pozew osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika. Komplet dokumentów (wraz z kopią umowy) trzeba przygotować w trzech egzemplarzach: dla siebie, sądu oraz dla podmiotu pozwanego. Osoba, która dochodzi swoich praw przed sądem pracy, musi pamiętać, że roszczenia pracownicze ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od daty wymagalności (w przypadku niewypłaconego wynagrodzenia – od terminu wypłaty).
🥇 Wzór wezwania o zapłatę zaległego wynagrodzenia prawo
Pracownik może zwrócić się o interwencję do Państwowej Inspekcji Pracy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIP do jej zadań należy prowadzenie nadzoru i kontrola przestrzegania przez pracodawcę przepisów dotyczących wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Organy Państwowej Inspekcji Pracy uprawnione są do nakazania wypłaty przez pracodawcę należnego pracownikowi wynagrodzenia. Nakaz taki jest decyzją administracyjną i podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Kontrola może zostać przeprowadzona na skutek wniesienia skargi do PIP.
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest prawo do godnego wynagrodzenia, o którym stanowi art. 13 kodeksu pracy. Zaś art. 80. stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za prace wykonaną. Pracodawca natomiast zobowiązany jest na mocy art. 94 ust. 5 tejże ustawy „terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie”. Nie stosowanie się do tego obowiązku jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, które na mocy art. 282 kodeksu pracy podlega karze grzywny od 1 000 do 30 000 zł.
Wynagrodzenie za pracę – jeden z poczytniejszych artykułów naszego serwisu. Jeśli jesteś na tej stronie to pewnie nie dlatego, że Twoje wynagrodzenie jest za duże i nie wiesz co z nim zrobić, ale dlatego że nie otrzymałeś go w odpowiednim terminie. Jak długo czekasz na wynagrodzenie? Czasami jest tak, że jeden dzień opóźnienia robi dużą różnicę w życiu pracownika. A jak tych dni zaczyna robić się coraz więcej, to pojawia się rozgoryczenie. Z początku małe przypominanie, naciskanie, później pojawia się kilka ostrzejszych zdań, a na samym końcu zwykle jest brak kontaktu ze strony byłego pracodawcy.Jedna z maksym łaciński pacta sunt servanta mówi o tym, że umów zawartych należy dotrzymać. Umawiając się z pracodawcą na pracę, najważniejszym pytaniem ze strony pracownika jest za ile będzie pracować. W przypadku braku wynagrodzenia, pracownik zaczyna szukać obrony swoich praw.Oba te rozwiązania mają na celu zdyscyplinowanie pracodawcy, ale w praktyce ukaranie pracodawcy karą finansową na rzecz Skarbu Państwa, nie jest dla pracownika rozwiązaniem które w rzeczywistości zaspokoi jego interes. Jeśli chodzi o Państwową Inspekcję Pracy to czas zanim przystąpi do działań może być znacznie dłuższy aniżeli się wydaje. Finalny rezultat pracy PIP może stwierdzenie uchybienie i zalecenie wypłaty środków.Tym od czego z pewnością powinniśmy zacząć, jest sporządzenie wezwania do zapłaty i doręczenia go do pracodawcy. Doręczenie może odbyć się osobiście, pod warunkiem, że osoba przyjmująca podpisze się na nim wraz z umieszczeniem daty. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest wysłanie go Pocztą Polską za potwierdzeniem nadania. Część klientów w tym momencie wspomina, że przecież oni wzywali pracodawcę podczas rozmowy czy telefonicznie, sms’em lub e-mailem. Prawnie te formy są bezwartościowe. Po sporządzeniu wezwania i poprawnym nadaniu, dysponujemy dowodem, że w sposób oficjalny wystąpiliśmy do pracodawcy o zaległe wynagrodzenie. Poniżej zamieszczamy wzory takiego wezwania:
Wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia
Uwaga! Wzór dokumentu archiwalny
Oznacza to, że od czasu jego opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność jego treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych wzorów dokumentów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, pracownik ten może wezwać pracodawce do niezwłocznego dokonania zapłaty wynagrodzenia. Po bezskutecznym upływie terminu pracownik może wnieść powództwo do sądu pracy przeciwko pracodawcy, który nie wypłacił w terminie wynagrodzenia. Ponadto może zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy, gdyż zgodnie z art. 282 § 1 Kp, pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń,podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. Inspektorzy PIP mogą w tej sprawie skierować wniosek o ukaranie lub nałożyć grzywnę w postępowaniu mandatowym.
Jeżeli pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, pracownik ten może na podstawie art. 55 § 1(1) Kodeksu pracy rozwiązać umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Wzór dokumentu: Wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia
Co mogę zrobić, gdy pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia?
Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu, w stałym, z góry ustalonym terminie. Wynagrodzenie należy wypłacać za miesiąc z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Pracownik, który nie otrzymał pieniędzy za pracę, ma kilka możliwości dochodzenia swoich praw. Są to między innymi: zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy albo pozew o zapłatę do sądu pracy.
Pracownik może zawiadomić w drodze skargi Państwową Inspekcję Pracy o tym, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Skargę na działalność pracodawcy należy kierować zgodnie z właściwością do okręgowego inspektoratu pracy lub oddziału okręgowego inspektoratu pracy właściwego do rozpatrzenia sprawy ze względu na siedzibę pracodawcy (szczegółowa informacja o siedzibach okręgowych inspektoratów pracy znajduje się na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy). Warto podkreślić, że dane osoby wnoszącej skargę podlegają ochronie i nie są ujawniane w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych, chyba że skarżący wyrazi na to pisemną zgodę. Skarga kierowana do właściwego miejscowo okręgowego inspektoratu pracy powinna zawierać:
miejscowość i datę sporządzenia skargi,
dane osoby wnoszącej skargę, czyli imię, nazwisko oraz adres, dane osoby wnoszącej skargę, czyli imię, nazwisko oraz adres,
treść skargi – z dokładną nazwą i adresem pracodawcy oraz z krótkim opisem nieprawidłowości, które wystąpiły.
Inspektor, w związku z zawiadomieniem, może wszcząć kontrolę i zażądać od pracodawcy złożenia odpowiednich wyjaśnień. Jeśli stwierdzi, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia lub wypłaca je z opóźnieniem, może:
nakazać pracodawcy wypłatę wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń przysługujących pracownikowi (nakazy takie podlegają natychmiastowemu wykonaniu),
wszcząć postępowanie w sprawie popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Kolejnym rozwiązaniem jest wniesienie pozwu do sądu pracy – będzie to pozew o zapłatę wynagrodzenia za pracę wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia. Pismo procesowe należy zaadresować do odpowiedniego ze względu na właściwość miejscową sądu wg siedziby pracodawcy oraz podać w nim:
swoje dane osobowe (imię nazwisko, PESEL, adres),
dane strony pozwanej (dokładna nazwa i adres pracodawcy),
treść roszczenia, w tym wartość przedmiotu sporu – czyli wysokość niewypłaconego wynagrodzenia za pracę.
W treści pisma należy wpisać, że domagamy się wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami (od dnia wymagalności do dnia zapłaty). Pozew musi zawierać wysokość niewypłaconego wynagrodzenia. Zawarcie kwoty roszczenia jest o tyle ważne, że jej wysokość wpływa na możliwe opłaty sądowe. Jeżeli pracodawca jest nam winny sumę, która nie przekracza 50 000 zł, to jesteśmy zwolnieni z opłaty od wniesienia pozwu. W przeciwnym razie osoba składająca pozew musi uiścić opłatę w wysokości 5% dochodzonego roszczenia. Pracownik może złożyć pozew osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika. Komplet dokumentów (wraz z kopią umowy) trzeba przygotować w trzech egzemplarzach: dla siebie, sądu oraz dla podmiotu pozwanego. Osoba, która dochodzi swoich praw przed sądem pracy, musi pamiętać, że roszczenia pracownicze ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od daty wymagalności (w przypadku niewypłaconego wynagrodzenia – od terminu wypłaty).
Niewypłacone wynagrodzenie – jak sobie poradzić w tej sytuacji?
Autor
Magdalena Stachowska Artykuły autora
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzeń (art. 94 Kodeksu pracy). Jego niewykonywanie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Niestety nadal zdarzają się firmy, w których pracodawca notorycznie spóźnia się z wypłatą. Co można zrobić w takiej sytuacji? Co jeśli w ogóle nie otrzymamy należnej nam wypłaty? Wiele osób posiada różne zobowiązania, m.in. kredytowe, dlatego nie mogą sobie oni pozwolić na niewypłacone wynagrodzenie. W artykule podpowiadamy, jak sobie radzić w takich sytuacjach.
Wypłata wynagrodzenia za pracę
Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy oraz pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Natomiast, zgodnie z powyższym artykułem, pracodawca nawiązując stosunek pracy, zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Termin i częstotliwość wypłaty powinny zostać wskazane przez pracodawcę w regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy) lub w informacji o warunkach zatrudnienia (jeżeli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy). Informacja o warunkach zatrudnienia powinna zostać przekazana pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Niekiedy termin wypłaty wynagrodzenia podawany jest w umowie o pracę.
Niewypłacone wynagrodzenie – co robić?
W pierwszej kolejności warto porozmawiać z pracodawcą. Można zwrócić się do niego oficjalnie na piśmie. Jeśli to nie pomoże, istnieją jeszcze trzy sposoby na odzyskanie należnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę:
Skarga do PIP (Państwowej Inspekcji Pracy); Świadczenie z FGŚP (Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych); Pozew do sądu pracy.
Skarga do PIP
W przypadku niewypłaconego wynagrodzenia najpierw najlepiej jest złożyć do Państwowej Inspekcji Pracy skargę zawierającą jak najwięcej informacji, m.in. kwotę zaległości. PIP po jej otrzymaniu ma 30 dni na rozpatrzenie i ewentualne rozpoczęcie postępowania kontrolnego. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów, PIP może zobowiązać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia i innych należnych pracownikowi świadczeń. Takie nakazy podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Pracodawca może się od nich odwołać do Okręgowego Inspektora Pracy lub jeżeli decyzja zostanie podtrzymana przez PIP, do Sądu Administracyjnego.
Za niewypłacone wynagrodzenie PIP może ukarać pracodawcę karą grzywny od 1 000 do 30 000 zł. Może również skierować wniosek do sądu o ukaranie pracodawcy. Wówczas kara może wynieść nawet 30 000 zł. Pracodawca może zostać również ukarany ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do 2 lat.
Świadczenie z FGŚP
Jeżeli pracodawca jest niewypłacalny, tzn. ogłosił upadłość lub wniosek o ogłoszenie upadłości został oddalony ze względu na brak kwoty wystarczającej do pokrycia kosztów postępowania, można ubiegać się o niewypłacone wynagrodzenie z FGŚP. Istnieje jednak górna granica świadczeń z FGŚP, ustalona w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Przede wszystkim zaspokojeniu podlegają niewypłacone wynagrodzenia i inne roszczenia, w tym wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, za okres nie dłuższy niż:
3 miesiące bezpośrednio poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub
3 miesiące bezpośrednio poprzedzające ustanie stosunku pracy, o ile ustanie stosunku pracy przypada w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.
W przypadku oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości okres ten wydłuża się do 4 miesięcy.
Na wniosek pracownika marszałek województwa wypłaca zaliczkę na poczet roszczeń niezaspokojonych przez pracodawcę z powodu braku środków finansowych w związku z faktycznym zaprzestaniem działalności. Kwota zaliczki nie może być wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę (3010 zł brutto w 2022 roku).
POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców
Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji
Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się, ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Pozew do Sądu pracy
Jeśli poprzednie sposoby na odzyskanie wypłaty zawiodły, istnieje jeszcze jeden sposób na odzyskanie niewypłaconego wynagrodzenia, a mianowicie skierowanie pozwu o zapłatę do Sądu pracy. Rozstrzyga on o roszczeniach wynikających z zatrudnienia. Pozew może wnieść sam pracownik lub jego pełnomocnik, np. radca prawny.
W przypadku dochodzenia o wypłatę świadczeń na mniejszą kwotę niż 50 000 zł lub w sądzie I instancji, pracownik nie ponosi kosztów procesu. Po przekroczeniu 50 000 zł należy dokonać 5% opłaty stosunkowej. Aby uniknąć dodatkowych opłat, należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów i dołączyć do niego oświadczenie zawierające szczegółowe dane o majątku, stanie rodzinnym, dochodach i źródłach utrzymania.
Jeżeli pracownik ubiega się o odzyskanie kwoty do 75 000 zł, to sprawa jest prowadzona w sądzie rejonowym, jeżeli powyżej tej kwoty – w sądzie okręgowym.
Jakie wymogi formalne powinien spełniać taki pozew?
oznaczenie sądu, do którego pozew jest skierowany;
imię i nazwisko lub nazwę stron;
konkretnie określone żądanie.
Do pozwu można dołączyć np. wnioski o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności lub też o przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność powoda.
Za zwłokę w wypłacie należą się odsetki
Co istotne, w przypadku otrzymania wynagrodzenia po terminie pracownik może ubiegać się o odsetki za zwłokę w wysokości 6,5% w stosunku rocznym. Może również starać się o odszkodowanie, jeżeli niewypłacone wynagrodzenie w terminie naraziło go na szkody w związku z posiadanymi zobowiązaniami, np. kredyt czy wynajem.
Warto wiedzieć, że jeżeli pracodawca ciężko naruszył swoje obowiązki, pracownik może rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Wówczas pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.
Jeżeli pracodawca ciężko naruszył swoje obowiązki, pracownik uprawniony jest do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Jak widać, niewypłacone wynagrodzenie można odzyskać. W tym celu warto skorzystać ze sposobów przedstawionych w artykule.
Gdy szef zwleka z wypłatą… Co możesz zrobić?
Można powiedzieć, że jeśli pracodawca na czas wypłaca ci pensję, jesteś szczęściarą – statystyki nie są bowiem optymistyczne. Okazuje się, że polscy pracodawcy są winni swoim pracownikom grube miliony złotych. Z danych Głównego Inspektoratu Pracy wynika, że właściciele firm nie płacą, bo nie mają pieniędzy – gdy firmie brakuje płynności finansowej, zaczynają pojawiać się zaległości. Ma to związek głównie z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną.
Co robi pracownik, gdy szef mu nie płaci? Jeśli sytuacja ma miejsce po raz pierwszy, zwykle przyjmujemy to do wiadomości i cierpliwie czekamy. Taki niefortunny stan rzeczy może się jednak przedłużyć. Jeżeli szef nie spłaci zaległości, jego dług wobec pracowników może zacząć się zwiększać. Spłata zadłużenia staje się coraz trudniejsza, szczególnie jeśli firmie brakuje pieniędzy. W najtrudniejszym położeniu jest jednak pracownik, któremu zaczyna brakować środków do życia, szczególnie jeśli nie ma innych źródeł dochodu. Co wtedy?
Najbogatsi Polacy – kim są i na czym się dorobili?
Krok pierwszy: rozmowa z pracodawcą
Zanim sięgniesz po możliwości prawne, spróbuj dogadać się z pracodawcą. To bardzo ważne – szef musi wiedzieć, że obecna sytuacja jest dla ciebie nie do zaakceptowania i nie możesz być pozbawiona dochodu. Jeśli przełożony ci nie płaci, a ty nie interweniujesz, dajesz mu ciche przyzwolenie na niewypłacanie ci pensji w terminie. Spróbuj wyegzekwować od pracodawcy zobowiązanie dotyczące spłaty zadłużenia. Przykład: wypłacanie pensji w ratach jest niezgodne z prawem, jeżeli jednak firma jest w krytycznej sytuacji i chcesz iść szefowi na rękę, możesz zgodzić się na takie rozwiązanie – z zastrzeżeniem, że robisz to jednorazowo. Lepiej dostać pensję w kilku ratach niż bez końca czekać na zaległą pensję.
Pamiętaj: termin, miejsce i sposób wypłaty wynagrodzenia (gotówka, na konto) powinny być określone w regulaminie, umowie o pracę albo w innych przepisach. Wynagrodzenie musi być wypłacone nie później niż do dziesiątego dnia następnego miesiąca. Jeśli ustalony dzień wypłaty jest dniem wolnym, szef powinien wypłacić ci pensję w dniu poprzedzającym.
Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, że cechą stosunku pracy jest otrzymywanie wynagrodzenia, czyli odpłatność. Pracodawca na żądanie pracownika jest zobowiązany udostępnić mu do wglądu dokumenty, na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie.
Niewypłacalność pracodawcy – jak odzyskać wynagrodzenie za pracę? – Kancelaria Radcy Prawnego – Michał Śląski
Odzyskanie wynagrodzenia za pracę a upadłość pracodawcy
Ogłoszenie upadłości przez pracodawcę oznacza problem dla pracownika, ponieważ nie otrzyma on zaległego wynagrodzenia za pracę. W takim wypadku pracownikowi przysługuje jednak roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Kto ma prawo ubiegać się o wypłatę z FGŚP?
FGŚP wypłaca zaległe wynagrodzenie pracownikom, byłym pracownikom oraz uprawnionym do renty rodzinnej członkom rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika.
Warto pamiętać, iż przez pracownika należy rozumieć nie tylko osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, ale także taką, która wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej czy umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, jeśli z tego tytułu podlegała ona obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Jakich innych świadczeń można żądać od FGŚP?
Mamy prawo, by żądać także innych świadczeń od FGŚP, który oprócz wynagrodzenia za pracę, wypłaci nam między innymi odprawę pieniężną, odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia, ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy dodatek wyrównawczy.
Świadczenia te są jednak wypłacane w ograniczonej wysokości. Przy dochodzeniu roszczeń od FGŚP znaczenie mają moment ustania stosunku pracy oraz data wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.
Jak dochodzić roszczeń o wynagrodzenie za pracę od FGŚP?
W pierwszej kolejności pracodawca, zarządca, syndyk, likwidator, lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem pracodawcy, w okresie miesiąca od daty niewypłacalności pracodawcy sporządza i składa marszałkowi województwa zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń.
Pracownik oraz inna uprawniona osoba może samodzielnie złożyć wniosek o wypłatę świadczeń z FGŚP, ale może to nastąpić nie wcześniej, niż po upływie dwóch tygodni od daty, w której powinien zostać sporządzony i złożony wykaz oraz uzupełniający wykaz niezaspokojonych roszczeń.
Wniosek o wypłatę świadczeń wraz z niezbędnymi dokumentami składa się co do zasady marszałkowi województwa właściwemu ze względu na siedzibę pracodawcy. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku środki z FGŚP są wypłacane niezwłocznie.
Warto pamiętać, iż w określonych przypadkach pracownik może również złożyć wniosek o wypłatę zaliczki na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń.
Jeśli zastanawiasz się jak możesz odzyskać wynagrodzenie za pracę od niewypłacalnego bądź niesumiennego pracodawcy, zwróć się do mnie po pomoc.
Jak napisać pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia — eformalnosci.pl
Plik został pobrany 316 razy! Pobierz plik o nazwie jak_napisać_pismo_do_pracodawcy_o_wypłatę_zaległego_wynagrodzenia w jednym z trzech formatów – PDF, DOC, ODT. Jest on gotowy do druku, oraz edycji w najpopularniejszych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Pobierz plik o nazwiew jednym z trzech formatów –. Jest on gotowy do druku, oraz edycji w najpopularniejszych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!
Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!
Plik jest aktualny na dzień:
Banalna edycja oraz drukowanie
Banalna edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa
Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz ekspresowe pobieranie
Błyskawiczne oraz ekspresowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek
13 kodeksu pracy. Zaś art. 80. stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za prace wykonaną. Pracodawca natomiast zobowiązany jest na mocy art. 94 ust. 5 tejże. W związku z tym powód wystosował pismo wzywające do zapłaty pod rygorem wniesienia sprawy na drogę sądową. Pod koniec czerwca powód otrzymał wynagrodzenie za. Będzie ono – pismo z żądaniem wypłaty – stanowiło dla pracodawcy. Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia powinien spełniać warunki formalne, oznacza, że gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty należnej pensji. Przed sądem może on żądać nie tylko zapłaty zaległego wynagrodzenia lub. Wzór przykładowego zgłoszenia pracodawcy swojej gotowości do pracy. Wzór pozwu o zapłatę zaległego wynagrodzenia pozew o zapłatę w poniższej formie jest.
Upomnienie o zaległe wynagrodzenie
Zaległe wynagrodzenie – wzór upomnienia po niemiecku. Jeśli pracodawca nie wypłacił w ustalonym terminie wynagrodzenia, lub wypłacił tylko jego część, możemy. Radzimy, jak przygotować wezwanie do pracodawcy o zapłatę zaległego wynagrodzenia. Kodeks pracy podaje jasno: „Pracownik ma prawo do. Nie otrzymałeś wynagrodzenia za pracę? Pobierz wzór upomnienia o zaległe wynagrodzenie po niemiecku i wyślij go pracodawcy.Jeśli pracodawca nie wypłacił w ustalonym terminie wynagrodzenia, lub wypłacił. Zaległe wynagrodzenie – wzór upomnienia po niemiecku – Dr Mirek Hempel.Wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia — W tym poradniku opiszemy jak odzyskać zaległe wynagrodzenie za pracę oraz pobierzesz darmowe wezwanie do.
Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia pdf
Jeżeli pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, pracownik ten może wezwać pracodawce do niezwłocznego dokonania zapłaty wynagrodzenia.Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia wzór pdf. Jest to pierwszy krok, aby móc wystąpić na drogę sądową o zapłatę zaległego wynagrodzenia.282 kodeksu pracy. Wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia to pierwszy krok, jaki podejmiesz. W wezwaniu warto przytoczyć artykuły, które łamie pracodawca. roszczenia o wynagrodzenie wobec pracodawcy. Sprawdź te terminy! Jeżeli w od- powiednim terminie nie wyślesz pisemnego wezwania z żądaniem zapłaty, możesz.Każdy pracodawca zobowiązany jest do terminowej zapłaty wynagrodzenia na rzecz. Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia PDF Upomnienie o zaległe wynagrodzenie.
Pozew o wypłatę zaległego wynagrodzenia wzór
Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia za pracę wraz z odsetkami z tytułu. w wypłacie pełnego należnego wynagrodzenia w okresie od …………………….r.Darmowy wzór pozwu o zapłatę wynagrodzenia do pobrania. Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia powinien spełniać warunki formalne, które zostały opisane. Wypełnij online druk PoZZW Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia Druk – PoZZW – 30 dni za darmo – sprawdź!Pozew o wypłatę zaległego wynagrodzenia – wzór — Co przed pozwem o zapłatę wynagrodzenia? • Pozew o wypłatę zaległego wynagrodzenia – wzór • Sąd. Przed sądem może on żądać nie tylko zapłaty zaległego wynagrodzenia lub jego poszczególnych składników, ale także zasądzenia od pracodawcy stosownych.
Wzór pisma o wypłatę wynagrodzenia
W związku z tym powód wystosował pismo wzywające do zapłaty pod rygorem wniesienia sprawy na drogę sądową. Pod koniec czerwca powód otrzymał wynagrodzenie za. Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, stanowiący podstawę do wypłaty gotówki, należy przechowywać razem z kartą. Pozew do sądu o wypłatę wynagrodzenia —. szansą jest złożenie pozwu do sądu o wypłatę wynagrodzenia. lub potwierdzenie z poczty doręczenia pisma, Czy i jak możemy złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych? Tłumaczymy, co musi znaleźć się we wniosku o wypłatę pensji w. Od 2019 r. podstawową formą wypłaty wynagrodzenia jest bowiem przelew na konto pracownika. Jak napisać wniosek? Pobierz wzór dokumentu.
Pozwy, umowy, pisma z zakresu prawa pracy
Wzór wezwania do zapłaty zaległości z tytułu wynagrodzenia za pracę
Wzór przykładowego zgłoszenia pracodawcy swojej gotowości do pracy
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia
Wzór świadectwa pracy stanowiący załącznik do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania
Wzór wniosku i pozwu o sprostowanie świadectwa pracy
Wzór pozwu o zapłatę zaległego wynagrodzenia pozew o zapłatę w poniższej formie jest właściwy tylko jeśli wartość przedmiotu sporu przekracza 10.000,00 zł. W przypadku gdy wartość przedmiotu sporu wynosi do 10.000,00 zł pozew o zapłatę należy złożyć na urzędowym formularzu (patrz niżej)
wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym (vide pkt 3 w pozwie) uwarunkowany jest tym, aby żądanie dochodzone w pozwie udowodnione było dołączonym do pozwu jednym z następujących dokumentów:
1) dokumentem urzędowym,
2) zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem
3) wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
4) zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Pozew o zapłatę na formularzu uproszczonym (dotyczy roszczeń pieniężnych nie przekraczających 10.000,00 zł)
Przykładowy pozew o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne na podstawie naruszenia art. 39KP
Przykładowy pozew o przywrócenie do pracy w razie rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony bez wypowiedzenia przez pracodawcę (zwolnienie dyscyplinarne), oparty na naruszeniu art. 52 par. 3 KP
Nie otrzymałeś wynagrodzenia lub świadczenia urlopowego
Jako pracownik możesz sie znaleźć w sytuacji, w której pracodawca nie wypłaci Ci wynagrodzenia lub świadczenia urlopowego w umówionym terminie. Pomijając nieporozumienia lub błędy techniczne przy wypłacie, przyczyną może być to, że pracodawca albo nie chce zapłacić, albo nie jest w stanie zapłacić.
Dalszy sposób postępowania w celu odzyskania zaległych należności zależeć będzie od przyczyny, dla której pracodawca nie płaci.
Aby dowiedzieć się, dlaczego nie otrzymałeś wynagrodzenia, musisz skontaktować się z pracodawcą. Bez względu na to, jaką otrzymasz odpowiedź, ważne jest, abyś w miarę szybko rozpoczął postępowanie w tej sprawie. Zwlekając ryzykujesz utratę uprawnień w Funduszu Gwarancji Wynagrodzeń (Lønnsgarantien).
Gdyby okazało się, że faktyczna przyczyna jest inna, niż na początku myślałeś, musisz zmienić tok postępowania.
O wypłacie wynagrodzeń i świadczenia urlopowego możesz przeczytać w § 14-15 norweskiego Kodeksu pracy, czyli arbeidsmiljøloven (lovdata.no)
§11 O wypłacie świadczenia urlopowego w szczególności, możesz przeczytać w § 11 (3) norweskiej Ustawy urlopowej, czyli ferieloven (lovdata.no)
Konkretne rady Poproś o wyjaśnienie, dlaczego nie ostrzymałeś od pracodawcy należnego Ci wynagrodzenia lub świadczenia urlopowego.
Zaznacz wyraźnie, że będziesz egzekować roszcznia wobec pracodawcy wnosząc do sądu rejonowego o otwarcie postępowania upadłościowego, albo oddając sprawę do forliksrådet , czyli arbitrażowej komisji rozjemczej.
, czyli arbitrażowej komisji rozjemczej. Nie zwlekaj, bo możesz w ten sposób stracić swoje uprawnienia.
Jeśli pracodawca nie chce zapłacić
Wyślij do pracodawcy list polecony, w którym przedstawiasz swoje roszczenia, i zażądaj wypłaty w krótkim terminie, na przykład w ciągu tygodnia. Napisz, że w razie, gdyby kwota nie została wypłacona w podanym terminie, będziesz zmuszony do podjęcia dalszych kroków prawnych.
Jeśli pracodawca nie dokona wypłaty w wymaganym terminie lub nie odpowie na Twoje roszczenia, możesz wnieść sprawę do komisji rozjemczej (czyli forliksrådet) w gminie siedziby pracodawcy. Forliksrådet będzie pomocna w zgłoszeniu zażalenia, a potem wezwie Was na rozprawę pojednawczą. Sprawa zostanie rozwiązana polubownie lub orzeczeniem komisji, albo skierowana dalej do wyższej instancji sądowej.
Jeśli sprawa będzie skierowana dalej do sądu, powinieneś zasięgnąć porady prawnej aby dowiedzieć się, czy jest podstawa do wniesienia powództwa.
Jeśli sprawa w forliksrådet zakończyła się ugodą albo orzeczeniem, a pracodawca w dalszym ciągu nie płaci, musisz skierować sprawę do komornika w celu egzekucji wierzytelności.
Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapłacić
Jeśli brak wypłaty spowodowany jest niewypłacalnością pracodawcy, można rozpocząć postępowanie upadłościowe wobec przedsiębiorstwa. Po otworzeniu postępowania upadłościowego możesz złożyć wniosek o pokrycie wynagrodzenia itp. z państwowego Funduszu Gwarancji Wynagrodzeń (czyli Lønnsgarntifondet), którym zarządza NAV.
Zarówno w przypadku zaległego wynagrodzenia jak i świadczenia urlopowego, Fundusz Gwarancji Wynagrodzeń stawia wymagania co do terminów przedawnienia pokrywanych roszczeń. Pasywnie czekając na to, by ktoś inny rozpoczął postępowanie upadłościowe wobec pracodawcy ryzykujesz, że Twoje roszczenia ulegną przedawnieniu i nie zostaną pokryte przez Lønnsgarantifondet. Może się więc zdarzyć, że to Ty będziesz zmuszony rozpocząć postępowanie upadłościowe. Współmierne koszty związane z postępowaniem upadłościowym, jak na przykład opłaty, honoria adwokackie itp. mogą być pokryte z zasobów funduszu.
Najprostszym i najszybszym sposobem na otwarcie postępowania upadłościowego jest metoda, w której Ty i pracodawca zwracacie się do sądu rejonowego, a pracodawca przyznaje się do niewypłacalności (braku zdolności płatniczej). Jeśli pracodawca nie chce się na to zgodzić, możesz w następujący sposób sam starać się o otwarcie postępowania upadłościowego:
Wynagrodzenie nie przychodzi: Upomnienie (påkrav)
Jeśli nie otrzymałeś wynagrodzenia w umówionym terminie, powinieneś jak najszybciej wysłać do pracodawcy list polecony z upomnieniem. W upomnieniu przedstawiasz sumę, którą winien Ci jest pracodawca, rodzaj roszczenia oraz okres, którego dotyczy. Daj pracodawcy tydzień na wypłatę roszczenia.
Pracodawca nie zapłacił po upomnieniu: Ostrzeżenie o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego (konkursvarsel)
Po czterech tygodniach od wysłania listu poleconego, piszesz ponowne ponaglenie do wypłaty (ostrzeżenie o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego). To pismo ma być doręczone pracodawcy przez urzędnika publicznego, patrz poniżej.
Treść ostrzeżenia o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego
Nawiąż do uprzednio wysłanego upomnienia. Jeszcze raz wymień sumę, którą winien Ci jest pracodawca, rodzaj roszczenia i okres, którego dotyczy.
Daj pracodawcy na zapłatę dwa tygodnie od chwili skutecznego doręczenia listu przez uprawnionego urzędnika.
Napisz, że „w razie nieuiszczenia należności w wymienionym terminie, złożony będzie wniosek o otworzonie postępowania upadłościowego”.
Dalej należy poinformować, że: ”w razie nieuiszczenia należności po uprzednim doręczeniu ostrzeżenia o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego – zgodnie z § 63 konkursloven (czyli Ustawy o postępowaniu upadłościowym) – za przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się niewypłacalność dłużnika, co zezwala na otworzenie postępowania upadłościowego.”
Aby można było otworzyć postępowanie upadłościowe, ważne jest, aby wyżej wymienione sformułowania znalazły się w treści ostrzeżenia.
Doręczenie
Ostrzeżenie o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego wysyłasz w dwóch egzemplarzach do urzędnika doręczającego pozwy sądowe w gminie, w której ma swoją siedzibę pracodawca. (W miastach tymi sprawami zajmuje się osobny urząd, w okolicach mniej zaludnionych tą osobą jest z reguły komendant urzędu policji. Administracja miejska lub gminna udzieli Ci informacji na ten temat).
Urzędnik/komendant policji doręcza pracodawcy ostrzeżenie o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego. Doręczenie kosztuje 430 koron (na dzień 01.01.09); zostaniesz powiadomiony o skutecznym doręczeniu ostrzeżenia.
Pracodawca w dalszym ciągu nie płaci: Wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego (konkursbegjæring)
Po upływie dwutygodniowego terminu zapłaty, należy złożyć do sądu rejonowego wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego. Wniosek należy wysłać w pięciu egzemplarzach, powinien dotrzeć do sądu rejonowego w ciągu dwóch tygodni od upływu terminu zapłaty wyznaczonego w ostrzeżeniu. Jeśli się spóźnisz, ostrzeżenie trzeba będzie doręczyć jeszcze raz.
Ważne jest, by wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego spełniał wszystkie wymagania formalne. Wniosek składa się pisemnie, powinien zawierać:
imię i adres powoda (Ty) i pozwanego (pracodawca)
numer identyfikacji podatkowej pracodawcy (znajdziesz go w odpisie z rejestru podmiotów gospodarczych, patrz poniżej)
podstawa wszczęcia podstępowania upadłościowego, czyli suma, którą winien Ci jest pracodawca, rodzaj roszczenia (wynagrodzenie, świadczenie urlopowe itp.) oraz okres, którego dotyczy
stwierdzenie, że żądasz otwarcia postępowania upadłościowego wobec pozwanego
dokumenty potwierdzające obecny/były stosunek pracy z pozwanym. Załącz kopie następujących dokumentów: odpisu z rejestru podmiotów gospodarczych, listu z upomnieniem oraz ostrzeżenia o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego z ponagleniem do zapłaty
podpis
Wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego należy wysłać w pięciu egzemplarzach do sądu rejonowego w gminie, w której pracodawca ma swoją siedzibę (w przypadku, gdy chodzi tu o spółkę).
Jeśli pracodawca to osoba prywatna albo firma jednoosobowa, wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego wysyła się do sądu rejonowego w gminie zamieszkania pracodawcy. Właściwą gminę znajdziesz w rejestrze podmiotów gospodarczych w Brønnøysund. Poproś jednocześnie o odpis z rejestru, który załączysz do wniosku o otworzenie postępowania upadłościowego. Odpis z rejestru kosztuje 150 koron (na dzień 01.01.09).
Więcej o rejestrze podmiotów gospodarczych w Brønnøysund dowiesz się tutaj: (in English brreg.no)
Jednocześnie z wnioskiem o otwarcie postępowania upadłościowego, składasz wniosek o zwolnienie z obowiązku zagwarantowania kosztów związanych z postępowaniem upadłościowym. Możesz załączyć formularz Lønnsgaranti (tak zwany blankett A); poprawnie wypełniony dostarczy sądowi wielu informacji niezbędnych do stwierdzenia, czy wniosek o zwolnienie z obowiązku gwarantowania kosztów da się rozpatrzyć pozytywnie czy nie. Kiedy sąd będzie rozpatrywać Twój wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego będziesz musiał stawić się w sądzie i złożyć zeznanie o roszczeniu.
Po otworzeniu postępowania upadłościowego musisz złożyć wiosek o pokrycie zaległego wynagrodzenia z Lønnsgarantiforndet (Funduszu Gwarancji Wynagrodzeń), zgłaszając roszczenia do zarządcy majątku upadłego.
Nawet, gdyby Twoje roszczenia okazały się przedawnione i nie do pokrycia z Funduszu, zgodnie z pierwszą zasadą, to i tak będzie je można wyegzekwować, o ile rozpocząłeś i trzymałeś się jednego z przedstawionych tu sposobów postępowania.
Aby zapewnić sobie uprawnienia Funduszu Gwarancji Wynagrodzeń ważne jest, abyś jak najszybciej rozpoczął postępowanie. Ponieważ sam proces egzekucji bywa skomplikowany, a do tego stawiane są ścisłe wymagania formalne co do samej procedury otwierania postępowania upadłościowego, praktycznym rozwiązaniem wydaje się zlecenie tej pracy adwokatowi. Poniesione koszty mogą być pokryte z Funduszu Gwarancji Wynagrodzeń.
Wynagrodzenie
W Norwegii wysokość wynagrodzenia nie podlega z zasady regulacji prawnej. Nie ma przepisów co do powszechnego wynagrodzenia minimalnego. Dlatego bardzo ważne jest, aby kwestie związane z wynagrodzeniem uregulować w indywidualnej umowie o pracę.
Wyjątkiem są następujące branże: budowlana, stoczniowa i sprzątająca, a także rolnictwo i ogrodnictwo. W tych branżach upowszechniono umowy zbiorowe, które regulują między innymi wynagrodzenie pracowników poprzez przyjęte stawki minimalne.
Wiele przedsiębiorstw podpisało umowę zbiorową. Umowy zbiorowe to umowy dotyczące wynagrodzenia oraz innych uprawnień, zawierane przez organizacje pracodawców i związki zawodowe. Jeśli jesteś zatrudniony w zakładzie pracy, który podpisał umowę zbiorową, to Ty także możesz być objęty postanowieniami tej umowy.
Aby dowiedzieć się więcej o umowach zbiorowych obowiązujących w Twoim miejscu pracy i regulujących Twój stosunek pracy, skontaktuj się pracodawcą lub z mężem zaufania.
Rola Arbeidstilsynet
Arbeidstilsynet udziela porad o sposobie postępowania w sytuacji, gdy pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia lub świadczenia urlopowego oraz o przepisach regulujących wypłatę wynagrodzenia, dodatku za pracę w nadgodzinach oraz świadczenia urlopowego.
Zaległe wynagrodzenie – jak je odzyskać?
Gdy pracodawca przestaje wypłacać wynagrodzenie lub z dnia na dzień okazuje się, że firma przestaje istnieć, wielu pracowników zastanawia się, w jaki sposób dochodzić swoich roszczeń. Co robić, gdy pracodawca nie wypłaca pensji? Czy odzyskanie zaległego wynagrodzenia jest trudne?
Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie za pracę?
Zwłaszcza współcześnie wiele słyszy się o upadku kolejnych firm. Międzynarodowy kryzys dotknął wiele podmiotów – zarówno mniejszych, jak i większych. Z niewypłacalnością pracodawcy wiążą się również kłopoty pracowników. W sytuacji, gdy nie dysponują oni należną im wypłatą, często sami zalegają z płatnościami. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca chroni słabszą stronę stosunku pracy, czyli właśnie pracownika. Może on liczyć na szeroką pomoc, która dotyczy również sytuacji, gdy pracodawca (lub były pracodawca) nie wypełnia swojego podstawowego obowiązku i nie wypłaca wynagrodzenia za pracę.
Taka sytuacja jest problematyczna dla większości pracowników i często powoduje utratę płynności finansowej. Warto więc wiedzieć, jak postarać się o otrzymanie zaległego wynagrodzenia, ponieważ bez naszych wysiłków czekanie, aż pracodawca wywiąże się z obowiązku, może okazać się daremne. W zależności od tego, jaki jest status prawny firmy, sięgnąć można po rozmaite narzędzia.
Skarga do PIP o niewypłacone wynagrodzenie
Bywa, że kłopoty finansowe firmy są przejściowe. Wówczas pracownicy są skłonni poczekać na wypłatę dzień lub dwa. Gdy jednak sytuacja powtarza się co miesiąc, zaś opóźnienia są coraz większe, rozwiązaniem może być przeprowadzenie kontroli w firmie przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Ten podmiot otrzymał od ustawodawcy szerokie kompetencje w zakresie kontrolowania pracodawców.
W przypadku, gdy sprawa dotyczy niewypłacanego pracownikowi wynagrodzenia, inspektorzy skupiają się głównie na dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją pracowniczą. Dopiero wówczas stwierdzić można złamanie prawa pracownika do wynagrodzenia, które wiąże się ze ściśle określonymi w prawie konsekwencjami.
Opóźnione wynagrodzenie a Kodeks Pracy Skutki nieterminowego wypłacania pensji przez pracodawcę określa art. 282 § 1 Kodeksu pracy:
Pracodawca, który nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.
Faktycznie zatem inspektorzy mogą nie tylko zdyscyplinować pracodawcę, ale również ukarać go grzywną. W Polsce wciąż jeszcze często zdarzają się nadużycia w kwestii wynagrodzeń.
wynagrodzeniach” src=”https://www.aplikuj.pl/userfiles/_CMS_/porady/opoznione-wynagrodzenia.png” style=”width: 700px; height: 413px;” />
Źródło: https://rynekpracy.org/fiszki/3063/
Kontrola przeprowadzana przez pracowników PIP zawsze kończy się przygotowaniem stosownego dokumentu. Jeżeli inspektorzy stwierdzą, że w zakładzie pracy dochodzi do nadużyć, mogą skierować do podmiotu zatrudniającego:
wystąpienie – ma ono na celu wskazanie stwierdzonych nieprawidłowości i jednocześnie jest wezwaniem do ich usunięcia we wskazanym terminie,
– ma ono na celu wskazanie stwierdzonych nieprawidłowości i jednocześnie jest wezwaniem do ich usunięcia we wskazanym terminie, nakaz płatniczy – wystawiany jest na podstawie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i nakazuje pracodawcy dopełnienie formalności, czyli wypłacenie pracownikom wszelkich świadczeń, które przysługują im na podstawie zawartej umowy o pracę czy innych, obowiązujących w zakładzie pracy aktów prawa.
Inspektorzy PIP, co istotne, przeprowadzają kontrole w działających firmach. W przypadku kontroli dotyczącej wypłacania pracownikom wynagrodzeń należy zauważyć, że najczęściej przeprowadzane są one z uwagi na pisemne zawiadomienie zainteresowanych.
Niewypłacone wynagrodzenie a upadłość pracodawcy
Należności wynikające ze stosunku pracy, choć nie zawsze w pełnej wysokości, mogą odzyskać również byli pracownicy. Organem, który został powołany do zajmowania się takimi sprawami, jest Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Trzeba jednak podkreślić, że jego działalność jest ograniczona – najczęściej pieniądze, które pracownik uzyskuje z Funduszu, nie wyczerpują jego roszczeń w stosunku do byłego pracodawcy. Dlaczego? Przede wszystkim Fundusz jest zobowiązany wypłacać świadczenia tym pracownikom, których pracodawca stał się niewypłacalny m.in. z uwagi na fakt ogłoszenia upadłości czy też w stosunku do którego sąd oddalił wniosek o upadłość z uwagi na fakt, że majątek firmy nie jest wystarczający, aby pokryć koszty przeprowadzenia postępowania upadłościowego.
Pracownik, który chce skorzystać z pomocy FGŚP, powinien w pierwszej kolejności wystąpić o zaliczkę na poczet należności. Procedura starania się o pieniądze, co jest minusem, jest dość czasochłonna i wymaga dopełnienia kilku formalności.
Warto wiedzieć! Już w przypadku chęci uzyskania zaliczki konieczne jest złożenie wniosku do Marszałka Województwa.
Pismo powinno przy tym zawierać liczne załączniki, z których jasno wynikać będzie nie tylko fakt zawarcia umowy z pracodawcą, ale również to, że nie wypłacił on należnych świadczeń (np. umowa o pracę, wskazanie numeru sprawy toczącej się w sądzie, kserokopia dokumentów płacowych z firmy).
Ograniczeniem jest też czas – pracownicy nie będą mogli skutecznie wnioskować o wypłatę zaliczki kilka dni po złożeniu wniosku o upadłość, gdyż FGŚP wypłaca takie świadczenia dopiero wówczas, gdy pracodawca nie wykonuje działalności przez okres dłuższy niż 2 miesiące.
Pozew do sądu pracy o wypłatę wynagrodzenia
Wniesienie pozwu do sądu o zapłatę jest rozwiązaniem dla każdego pracownika, który nie otrzymał wynagrodzenia. Skorzystać z niego powinni jednak ci pracownicy, którzy rozstali się z pracodawcą prowadzącym w dalszym ciągu działalność gospodarczą. Wówczas istnieje największa szansa na odzyskanie zaległego wynagrodzenia na drodze egzekucji sądowej (komornik sądowy może zablokować np. konta firmy).
Choć proces taki może trwać, pracownik ma przynajmniej pewność, że w końcu zostanie mu zwrócona cała należność, o ile oczywiście wszystkie fakty i dokumenty przemawiają za jego racją. Z punktu widzenia pracownika taka forma dochodzenia należności nie pociąga za sobą kosztów, chyba że wartość sporu przekracza 50 000 zł.
Wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia
Wiele osób oszukanych przez pracodawców ma problem z odzyskaniem zaległego wynagrodzenia. Niestety nie każdy wie co robić, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Umowa zlecenie czy umowa o pracę – bez względu na rodzaj stosunku pracy podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia pracownikom. W przypadku tzw. umów śmieciowych pracownicy nie są co prawda chronieni przepisami prawa pracy, ale mają możliwość skorzystania z niektórych uprawnień i mechanizmów. Przede wszystkim w takiej sytuacji pracownicy mogą dochodzić zapłaty wynagrodzenia za pomocą wezwania do zapłaty określonej sumy – do kwoty wynagrodzenia należy wówczas doliczyć odsetki od wynagrodzenia.
‘”>
W wezwaniu muszą znaleźć się dane teleadresowe pracownika oraz pracodawcy, a także data i miejsce złożenia dokumentu. Konieczne jest ustalenie terminu zapłaty – standardowo jest to 7 dni. Dokument należy wysłać listem potwierdzonym za potwierdzeniem odbioru. Wystosowanie wezwania do wypłaty wynagrodzenia daje możliwość skierowania sprawy na drogę sądową – wówczas można uzyskać nakaz zapłaty. Pozew o wypłatę zaległego wynagrodzenia można złożyć, jeśli zapłata nie nastąpiła pomimo wystosowanego wezwania.
Osoba, która dochodzi wynagrodzenia na podstawie umowy cywilnoprawnej, może złożyć pozew w sądzie powszechnym, w wydziale cywilnym. Ponadto, jeśli roszczenie nie przekracza 75 tysięcy złotych, to sprawę rozpatruje sąd rejonowy, jeśli kwota jest większa, sprawa rozpatrywana jest przez sąd okręgowy. Wraz z żądaniem wypłaty zaległego wynagrodzenia powód ma też prawo do żądania zapłaty odsetek, które są naliczane w ustawowej wysokości, wynoszącej 7% w stosunku rocznym od wynagrodzenia brutto.
Kwestie związane z tym, jak odzyskać zaległe wynagrodzenie od byłego pracodawcy, są określone przepisami, jednak większość z nich dotyczy tylko umowy o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych często dodatkowo trzeba złożyć pozew o ustalenie stosunku pracy oraz przedstawić w sądzie dowody zatrudnienia. Skutecznym rozwiązaniem jest również skarga na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy.
키워드에 대한 정보 pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia
다음은 Bing에서 pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Co robić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?PIP i pozew do Sądu Pracy
- Salary (Literature Subject)
- #skargadoPIP
- #pozewdosądupracy
- #pracodawcaniewypłacawynagrodzenia
Co #robić #gdy #pracodawca #nie #wypłaca #wynagrodzenia?PIP #i #pozew #do #Sądu #Pracy
YouTube에서 pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Co robić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?PIP i pozew do Sądu Pracy | pismo do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.