Pismo Do Kuratorium Od Rodziców | Gdzie Szukać Pomocy, Gdy Łamane Są Prawa Ucznia 상위 232개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pismo do kuratorium od rodziców – Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Aniamaluje 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,809회 및 좋아요 285개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

pismo do kuratorium od rodziców 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia – pismo do kuratorium od rodziców 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Nauczyciel łamie twoje prawa? Gdzie się zgłosić?
Wszystkie linki znajdziesz tutaj:
https://www.aniamaluje.com/2020/12/gdzie-szukac-pomocy,-gdy-nauczyciel-lamie-twoje-prawa?.html
Znajdziesz mnie też tu:
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/aniamaluje/
TIKTOK https://www.tiktok.com/@aniamaluje.com?
BLOG https://www.aniamaluje.com
FACEBOOK: https://www.facebook.com/Aniamaluje/

pismo do kuratorium od rodziców 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Pismo do kuratorium od rodziców WZÓR – POBIERZ!

Jak napisać pismo do kuratorium od rodziców? Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Kuratorium sprawuje nad szkołami.

+ 더 읽기

Source: odkryjprawo.pl

Date Published: 7/21/2022

View: 4622

Współpraca z Kuratorium Oświaty – PomocDziecku.pl

Kuratorium Oświaty sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami. … Pismo powinno być podpisane przez rodzica.

+ 여기에 더 보기

Source: pomocdziecku.pl

Date Published: 7/18/2022

View: 7766

Jak napisać skargę na nauczyciela? [wzór] – Rodzice.pl

Trzeba pismo złożyć oficjalnie i podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem. Większość kuratoriów wyznacza konkretne daty, kiedy można składać skargi. Warto …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.rodzice.pl

Date Published: 1/9/2021

View: 5034

Podanie do kuratorium oświaty – pobierzdokument.pl

Mazowiecki Kurator Oświaty skierował pismo do Prezydium Rady Rodziców oraz dyrektora szkoły w którym poinformował, iż ustawa Prawo oświatowe nie wskazuje.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pobierzdokument.pl

Date Published: 4/11/2021

View: 8367

Jak prawidłowo i bez lęku reagować na pisma rodziców?

Jeśli my nie zainterweniujemy, rodzic odwołuje się do kuratorium. A jak i to nie pomaga, piszą do Rzecznika Praw Dziecka albo do …

+ 여기를 클릭

Source: www.monitorszkoly.pl

Date Published: 11/18/2022

View: 5023

Pismo Mazowieckiego Kuratora Oświaty do rodziców i …

Pismo Mazowieckiego Kuratora Oświaty do rodziców i opiekunów. Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,. mając na uwadze decyzję Ministra Edukacji …

+ 여기를 클릭

Source: www.zsz1ndm.pl

Date Published: 10/19/2021

View: 9707

Na co rodzice skarżą się do kuratoriów – rp.pl

Przemoc, niesprawiedliwe oceny i nieudzielenie pomocy psychologicznej – to powody kierowania pism do kuratorium. … Skarga do kuratora oświaty to …

+ 여기를 클릭

Source: www.rp.pl

Date Published: 8/12/2021

View: 7887

주제와 관련된 이미지 pismo do kuratorium od rodziców

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia
Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia

주제에 대한 기사 평가 pismo do kuratorium od rodziców

  • Author: Aniamaluje
  • Views: 조회수 2,809회
  • Likes: 좋아요 285개
  • Date Published: 2021. 9. 15.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=WxfY8-yg0MI

Jak napisac pismo do kuratorium?

Pisemną skargę lub wniosek składamy do Kuratorium Oświaty (lub Delegatur Kuratorium Oświaty – w zależności od lokalizacji szkoły) do Kancelarii ogólnej, „za potwierdzeniem odbioru”. Pismo powinno być podpisane przez rodzica. Kuratorium nie rozpatruje anonimowych wniosków.

Co można zglosic do kuratorium oswiaty?

Do kuratorium trafiają skargi od nauczycieli na nieprawidłowości związane z: * zatrudnieniem (umowa o pracę, zwolnienie, ocena pracy, konkursy na dyrektora szkoły lub placówki) * dokształcaniem i doskonaleniem * wynagrodzeniem, dodatkami, godzinami nadliczbowymi * sprawami socjalnymi (mieszkania, urlopy) * rentami i …

Czy dyrektor szkoły musi odpowiedzieć na pismo rodzica?

Co do zasady dyrektor szkoły nie jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na wszystkie pisma do niego skierowane. Co nie znaczy, że nie może takich odpowiedzi udzielać.

Jak odpowiedzieć na skargę rodzica?

Odpowiedź brzmi TAK, chociaż w sprawie próśb i wniosków nie ma takiego ustawowego obowiązku. Warto jednak pamiętać, że udzielanie rodzicom odpowiedzi świadczy o prawidłowym postępowaniu dyrektora w zakresie współpracy z nimi. To właśnie zasada dobrej współpracy przemawia za pisemną formą odpowiedzi na pisma rodziców.

Kiedy skargą do kuratorium?

75 ust. 2a Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły zawiadamia rzecznika dyscyplinarnego o popełnieniu przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Ma na to 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu.

Czy skargą do kuratorium może być anonimowa?

Wiele zarzutów okazuje się bezzasadnych, a jeszcze więcej spraw w ogóle nie jest przez kuratorium sprawdzana. – Zdecydowana większość to zgłoszenia anonimowe, a tych zgodnie z prawem nie możemy rozpatrywać, bo nie mielibyśmy komu odpowiedzieć o wynikach przeprowadzonych postępowań wyjaśniających – przyznaje Misiak.

Jak nauczyciel może bronić się przed rodzicem?

W pierwszej kolejności można spróbować rozmowy, podczas której dyrektor uzmysłowi rodzicowi, że jego działania naruszają prawo i mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami. Jeśli naruszenia są intensywne i poważne a także, gdy ewentualnie rozmowa z rodzicem nie pomoże, to sugerowałbym wystąpienie z pisemnym wezwaniem.

Na czym polega kontrola z kuratorium?

Przeprowadzanie kontroli ma na celu dokonanie oceny stanu przestrzegania przez szkołę lub placówkę oraz organ prowadzący przepisów prawa w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek.

Ile czasu ma dyrektor szkoły na odpowiedź na pismo rodzica?

Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Czy nauczyciel może złożyć skargę na rodzica?

Data publikacji: 27 maja 2019 r. Odpowiedź: Nauczyciel ma prawo zapoznać się ze złożoną na niego skargą, o ile nie zostanie naruszona ochrona danych osobowych skarżącego rodzica.

Jak się pisze pismo do dyrektora?

Pismo do dyrektora szkoły powinno być zawsze czytelne i poprawne pod względem językowym, stylistycznym i ortograficznym. Wymaga się, aby zachowywało także określony układ strony – typowy dla podań czy wniosków.

Jak napisać maila do kuratorium?

kolodz@kuratorium.lodz.pl – adres ogólny.

Zgodnie z tym przepisem treść kierowanej korespondencji powinna zawierać co najmniej wskazanie:
  1. osoby, od której pochodzi(imię i nazwisko)
  2. adresu (kod pocztowy, miejscowość, ulica)
  3. przedmiotu sprawy, której dotyczy.

Jak napisac pismo do kuratorium na nauczyciela?

Jak zgłosić nauczyciela do kuratorium? Aby kuratorium rozpatrzyło skargę i zajęło się sprawą, przede wszystkim nie może być ona anonimowa. Trzeba pismo złożyć oficjalnie i podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem. Większość kuratoriów wyznacza konkretne daty, kiedy można składać skargi.

Czy skarga do kuratorium może być anonimowa?

Wiele zarzutów okazuje się bezzasadnych, a jeszcze więcej spraw w ogóle nie jest przez kuratorium sprawdzana. – Zdecydowana większość to zgłoszenia anonimowe, a tych zgodnie z prawem nie możemy rozpatrywać, bo nie mielibyśmy komu odpowiedzieć o wynikach przeprowadzonych postępowań wyjaśniających – przyznaje Misiak.

Jak złożyć skargę na dyrektora szkoły?

Tak więc właściwym organem do rozpatrzenia skargi na dyrektora szkoły (kierownika jednostki organizacyjnej), jest co do zasady rada gminy, oczywiście jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Współpraca z Kuratorium Oświaty

Jeśli możliwości współpracy ze szkołą zawiodły, a dziecko nadal doświadcza przemocy ze strony rówieśników, możemy zwrócić się po pomoc do Kuratorium Oświaty.

Kuratorium Oświaty sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) precyzuje zakres tego nadzoru.

Nadzór pedagogiczny polega na (art 33 ust. 1 i 2):

ocenianiu stanu i warunków działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół, placówek i nauczycieli

analizowaniu i ocenianiu efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek

udzielaniu pomocy szkołom, placówkom, nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych

inspirowaniu nauczycieli do innowacji pedagogicznych, metodycznych i organizacyjnych.

Nadzorowi podlega w szczególności:

zgodność zatrudnienia nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami

realizacja podstaw programowych i ramowych planów nauczania

przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania

uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki

uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki przestrzeganie statutu szkoły lub placówki

przestrzeganie praw dziecka i praw ucznia oraz upowszechnianie wiedzy o tych prawach

zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

Jeśli istnieje poważne podejrzenie, że szkoła (Dyrektor, nauczyciele, pedagog) działa niezgodnie z przepisami prawa oświatowego, wtedy należy zgłosić sprawę do Kuratorium Oświaty w celu ustalenia stanu faktycznego.

Musimy jednak pamiętać, że pochopne i nieprzemyślane złożenie skargi do Kuratorium Oświaty może być krzywdzące dla szkoły i Dyrektora.

Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto wykorzystać dwie możliwości:

można telefonicznie skonsultować swoją sytuację z pracownikiem Kuratorium i zasięgnąć porady, czy w danej sytuacji szkoła złamała prawo i jak należy postępować – wizytatorzy już na tym etapie podejmują działania

można osobiście skonsultować trudną sytuację w szkole –

Kurator lub upoważniony przez Niego Wicekurator przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków (na przykładzie Kuratorium Oświaty w Warszawie) w każdy poniedziałek, w godzinach od 14.00 do 17.00 po uprzednim telefonicznym lub elektronicznym zgłoszeniu.

Dyrektorzy Delegatur przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków w każdy poniedziałek, w godzinach od 13.00 do 17.00.

Dyrektorzy Wydziałów przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków w każdy poniedziałek, w godzinach od 13.00 do 16.00.Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych Kuratorium Oświaty, m.in. w zakładce: kontakt i godziny pracy.

Pisemną skargę lub wniosek składamy do Kuratorium Oświaty (lub Delegatur Kuratorium Oświaty – w zależności od lokalizacji szkoły) do Kancelarii ogólnej, „za potwierdzeniem odbioru”.

Pismo powinno być podpisane przez rodzica.

Kuratorium nie rozpatruje anonimowych wniosków.

Każdy, kto złoży zawiadomienie/skargę otrzyma pisemną odpowiedź dotyczącą zgłaszanej spawy w terminie do miesiąca od momentu jej złożenia.

Kurator Oświaty w odpowiedzi na skargę/wniosek Rodzica lub innej osoby, wyznacza Wizytatora do przeprowadzenia kontroli w szkole w ramach swoich kompetencji. Wizytator sprawdza zgodność funkcjonowania szkoły z przepisami prawa, analizuje dokumentację szkoły, prowadzi rozmowy wyjaśniające z Dyrekcją, wychowawcą, innymi pracownikami szkoły, sprawdza, czy udzielono pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W oparciu o wyniki kontroli wydawane są zalecenia, które są dla Dyrektora szkoły obligatoryjne do realizacji.

Wykorzystanie prawa »

Jak złożyć skargę do kuratorium oświaty i na jaką pomoc może liczyć uczeń

Rodzicu! Jeśli uważasz, że wobec Twojego dziecka stosowane są niewłaściwe metody wychowawcze, możesz poskarżyć się do kuratorium.

Twoje dziecko lub wnuczek chodzi do szkoły? To powinieneś wiedzieć, jakie stypendia może dostać oraz czym się zajmuje kuratorium. Bo do tej instytucji mogą się zgłaszać nauczyciele, ale również uczniowie i rodzice.

1. Kuratorium oświaty przede wszystkim sprawuje nadzór pedagogiczny nad dyrektorem szkoły lub innej placówki – zarówno publicznej, jak i niepublicznej. 2. Zajmuje się też problemami nauczycieli. Bada, jakie są potrzeby pedagogów, na przykład w zakresie podnoszenia kwalifikacji. Stara się, aby mieli możliwość skorzystania z dofinansowania różnych zajęć. 3. Do kuratorium trafiają skargi od nauczycieli na nieprawidłowości związane z: * zatrudnieniem (umowa o pracę, zwolnienie, ocena pracy, konkursy na dyrektora szkoły lub placówki) * dokształcaniem i doskonaleniem * wynagrodzeniem, dodatkami, godzinami nadliczbowymi * sprawami socjalnymi (mieszkania, urlopy) * rentami i emeryturami * atmosferą w pracy * bhp i odszkodowaniami z tym związanymi * ze sprawami finansowymi. Część z nich załatwiana jest w kuratorium, pozostałe kierowane są do innych, właściwych instytucji. Nie oznacza to jednak, że pomocy w kuratorium mogą szukać tylko nauczyciele. – Rodzice i uczniowie zgłaszają się do nas w bardzo różnych sprawach – mówi nasza ekspertka Danuta Szymańska-Al Samarrai, dyrektor wydziału strategii i rozwoju w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. – Skargi te związane są między innymi z rekrutacją do szkół i innych placówek oświatowych, sprawami wychowawczymi czy pomocą materialną dla młodzieży. Każda z nich jest przez nas rozpatrywana.

NA TO SIĘ POSKARŻYSZ Rodzice i uczniowie mogą zwrócić się do kuratorium o pomoc w sprawach dotyczących: * sposobu i złamania procedur rekrutacji do szkół; * niestosowania wewnątrzszkolnego systemu oceniania; * spraw socjalnych obejmujących stypendia, działalność internatów, wyżywienie, pomoc materialną; * postawy etycznej nauczyciela; * stosowanych metod wychowawczych; * wykorzystywanych pomocy naukowych i podręczników.

UWAGA

Nie możemy jednak liczyć na udzielenie wsparcia prawnego przez kuratorium. – Nie udzielamy ogólnie rozumianych porad prawnych podmiotom i osobom fizycznym w konkretnych sprawach – wyjaśnia Szymańska-Al Samarrai. – Nasi pracownicy mogą za to wyjaśnić zawiłości dotyczące prawa oświatowego w danym zakresie. KIEDY KONTROLA W uzasadnionych przypadkach kuratorium oświaty może przeprowadzić kontrolę doraźną w danej placówce. – Podejmujemy ją, jeśli po informacji od rodzica czy słuchacza przypuszczamy, że może być zagrożone bezpieczeństwo psychiczne czy fizyczne ucznia – wyjaśnia ekspertka.

TU POMOGĄ W kuratoriach oświaty sprawami uczniów zajmują się rzecznicy prawa ucznia lub pracownicy nadzoru pedagogicznego. W razie potrzeby można również zwracać się do: * biura rzecznika praw dziecka – ul. Przemysłowa 30/32, 00-450 Warszawa, tel. 22 583 66 00, fax 22 583 66 96; mail: [email protected] * osób obsługujących dziecięcy telefon zaufania przy rzeczniku praw dziecka – tel. 800 121 212, czynny w godzinach 8.15-20.00; WAŻNE

Pod ten numer można się dodzwonić bezpłatnie z każdego telefonu stacjonarnego. * biura rzecznika praw obywatelskich – Aleja Solidarności 77, 00-090 Warszawa, tel. 22 551 77 00, fax 22 827 64 53, mail: [email protected] WAŻNE

Adresy terenowych przedstawicielstw rzecznika praw obywatelskich znajdziesz na stronie internetowej www.brpo.gov.pl INNE SPRAWY * Zadaniem kuratora jest ponadto kontrolowanie wypełniania przez uczniów obowiązku szkolnego i nauki oraz badanie problemów związanych ze skreśleniem danej osoby z listy uczniów.

* Kurator sprawdza także warunki, w jakich uczą się dzieci i młodzież, aby zapobiec nieprawidłowościom w tym zakresie. * Instytucja nadzoruje również wypoczynek dzieci i młodzieży. Przyjmuje między innymi zgłoszenia od organizatorów różnych imprez na terenie województwa i poza nim. Natomiast w swoim regionie przeprowadza kontrole na obozach, koloniach itp.

Dzieli również pieniądze przeznaczone na organizację takiego wypoczynku.

NAGRODA ZA NAUKĘ Do kuratorium trafiają również listy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy ubiegają się o przyznanie stypendium prezesa rady ministrów oraz stypendium ministra edukacji narodowej. 1. Pierwsze z nich może być przyznane uczniowi takiej szkoły dla młodzieży, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Przepis mówi, że aby otrzymać to stypendium, trzeba mieć najwyższą średnią ocen w szkole, dostać promocję z wyróżnieniem albo wykazywać się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, a w pozostałych mieć co najmniej dobre wyniki.

To stypendium premier przyznaje jednemu uczniowi konkretnej szkoły na okres od września do czerwca danego roku szkolnego.

2. Z kolei stypendium ministra edukacji może być przyznane uczniowi, który wykazuje się wybitnymi osiągnięciami edukacyjnymi, a więc przede wszystkim: * laureatowi międzynarodowej olimpiady; * laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju; * laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe; * uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki; * uczniowi uczestniczącemu w zajęciach na uczelni; * uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki w zawodach sportowych na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. 3. Natomiast młodzież ze szkół artystycznych otrzymuje stypendia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Mogą je otrzymać uczniowie, którzy uzyskali w semestrze bardzo dobrą średnią ocen ze przedmiotów artystyczno-zawodowych, a także laureaci międzynarodowego lub krajowego konkursu artystycznego.

Warunkiem ubiegania się o to stypendium jest ukończenie przynajmniej pierwszego roku nauki. Nie może być przyznawane częściej niż raz w roku.

4. Warto dodać, że prymusi mogą się również starać o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe. Decyzję o ich przyznaniu wydaje dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną. Uczniowie mogą się o nie ubiegać nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego semestru. Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe jest wypłacane raz w semestrze.

W TRUDNEJ SYTUACJI WAŻNE

W ramach pomocy uczniom, którzy mają trudną sytuację materialną udzielane jest stypendium szkolne. Może je otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczny dochód na osobę nie przekracza 351 zł netto. * Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy w rodzinie dziecka występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, alkoholizm, narkomania itp. ZAPAMIĘTAJ

W takiej sytuacji szkoła może zakupić podręczniki, zapłacić za udział w zajęciach edukacyjnych, a w uzasadnionych przypadkach zdecydować o przyznaniu wsparcia finansowego.

* Wniosek o stypendium szkolne trzeba złożyć do 15 września każdego roku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W praktyce podania przyjmują dyrektorzy szkół, którzy przekazują wnioski do odpowiednich instytucji. UWAGA

Uczniowie mogą również ubiegać się o zasiłek szkolny. Jest przyznawany z powodu przejściowo trudnej sytuacji będącej skutkiem zdarzenia losowego. Pieniądze przeznaczone są na pokrycie wydatków związanych z nauką. Ten zasiłek przyznawany jest niezależnie od stypendium szkolnego – ale wniosek trzeba złożyć nie później niż dwa miesiące od danego wydarzenia. Pomoc materialna przyznawana jest na wniosek rodziców, ale również pełnoletniego ucznia oraz dyrektora szkoły lub z urzędu. Oferty pracy z Twojego regionu

Pisma kierowane do dyrektora – Oświata i Prawo

Odpowiada 28.07.2011

Prawnik

PYTANIE

Czy dyrektor ma obowiązek odpowiadać na wszystkie pisma skierowane do niego, które wpływają do sekretariatu szkoły? Jeżeli tak, to w jakim terminie dyrektor powinien udzielić odpowiedzi?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady dyrektor szkoły nie jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na wszystkie pisma do niego skierowane. Co nie znaczy, że nie może takich odpowiedzi udzielać.

W mojej ocenie, ewentualny obowiązek udzielenia odpowiedzi może wynikać z charakteru tych pism lub z przepisów prawa, na podstawie których zostały skierowane. Mogą to być pisma związane ze stosunkiem pracy pracowników lub dotyczące innych sfer funkcjonowania szkoły (np. od rodziców). Nie ma przepisów, które regulowałyby kwestię udzielania przez dyrektora szkoły odpowiedzi na zadawane mu pytania. Dyrektor szkoły nie jest organem administracji publicznej, zatem nie mogą mieć do niego zastosowania przepisy kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące terminów załatwiania spraw.

Można te kwestie uregulować w wewnętrznych aktach szkoły (procedurach, regulaminach, statutach, zarządzeniach). Odpowiednie zapisy dotyczące terminów mogą się znaleźć również w instrukcji kancelaryjnej. Określa ona zasady prac kancelaryjnych, obiegu akt oraz sposobu ich przechowywania. Przedmiotem instrukcji jest ustalenie czynności kancelaryjnych oraz trybu postępowania z aktami (pisma, notatki, wypełnione formularze itp.) w toku bieżącej pracy i po ich wykorzystaniu.

Wydaje się, że prawidłowym postępowaniem dyrektora jest udzielanie odpowiedzi na każde skierowane do niego pisma, nawet wtedy, gdy nie ma takiego obowiązku. Jednak wymóc na nim takiego działania nie można.

Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

Współpraca z Kuratorium Oświaty

Jeśli możliwości współpracy ze szkołą zawiodły, a dziecko nadal doświadcza przemocy ze strony rówieśników, możemy zwrócić się po pomoc do Kuratorium Oświaty.

Kuratorium Oświaty sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) precyzuje zakres tego nadzoru.

Nadzór pedagogiczny polega na (art 33 ust. 1 i 2):

ocenianiu stanu i warunków działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół, placówek i nauczycieli

analizowaniu i ocenianiu efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek

udzielaniu pomocy szkołom, placówkom, nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych

inspirowaniu nauczycieli do innowacji pedagogicznych, metodycznych i organizacyjnych.

Nadzorowi podlega w szczególności:

zgodność zatrudnienia nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami

realizacja podstaw programowych i ramowych planów nauczania

przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania

uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki

uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki przestrzeganie statutu szkoły lub placówki

przestrzeganie praw dziecka i praw ucznia oraz upowszechnianie wiedzy o tych prawach

zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

Jeśli istnieje poważne podejrzenie, że szkoła (Dyrektor, nauczyciele, pedagog) działa niezgodnie z przepisami prawa oświatowego, wtedy należy zgłosić sprawę do Kuratorium Oświaty w celu ustalenia stanu faktycznego.

Musimy jednak pamiętać, że pochopne i nieprzemyślane złożenie skargi do Kuratorium Oświaty może być krzywdzące dla szkoły i Dyrektora.

Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto wykorzystać dwie możliwości:

można telefonicznie skonsultować swoją sytuację z pracownikiem Kuratorium i zasięgnąć porady, czy w danej sytuacji szkoła złamała prawo i jak należy postępować – wizytatorzy już na tym etapie podejmują działania

można osobiście skonsultować trudną sytuację w szkole –

Kurator lub upoważniony przez Niego Wicekurator przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków (na przykładzie Kuratorium Oświaty w Warszawie) w każdy poniedziałek, w godzinach od 14.00 do 17.00 po uprzednim telefonicznym lub elektronicznym zgłoszeniu.

Dyrektorzy Delegatur przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków w każdy poniedziałek, w godzinach od 13.00 do 17.00.

Dyrektorzy Wydziałów przyjmują interesantów w sprawach interwencji, skarg i wniosków w każdy poniedziałek, w godzinach od 13.00 do 16.00.Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych Kuratorium Oświaty, m.in. w zakładce: kontakt i godziny pracy.

Pisemną skargę lub wniosek składamy do Kuratorium Oświaty (lub Delegatur Kuratorium Oświaty – w zależności od lokalizacji szkoły) do Kancelarii ogólnej, „za potwierdzeniem odbioru”.

Pismo powinno być podpisane przez rodzica.

Kuratorium nie rozpatruje anonimowych wniosków.

Każdy, kto złoży zawiadomienie/skargę otrzyma pisemną odpowiedź dotyczącą zgłaszanej spawy w terminie do miesiąca od momentu jej złożenia.

Kurator Oświaty w odpowiedzi na skargę/wniosek Rodzica lub innej osoby, wyznacza Wizytatora do przeprowadzenia kontroli w szkole w ramach swoich kompetencji. Wizytator sprawdza zgodność funkcjonowania szkoły z przepisami prawa, analizuje dokumentację szkoły, prowadzi rozmowy wyjaśniające z Dyrekcją, wychowawcą, innymi pracownikami szkoły, sprawdza, czy udzielono pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W oparciu o wyniki kontroli wydawane są zalecenia, które są dla Dyrektora szkoły obligatoryjne do realizacji.

Wykorzystanie prawa »

Skarga na nauczyciela: Jak napisać skargę na nauczyciela? [wzór]

Dziecko skarży się na nauczyciela. Co robić?

Na pewno nie bagatelizować. To niezawodny sposób na utratę zaufania dziecka, które pomyśli, że jego sprawy nie interesują dorosłych. Czasem te dla nas bardzo niewielkie problemy młodego człowieka, dla niego są ogromnym stresem. Dlatego każdej uwagi słuchajmy z najwyższą czujnością, nie oceniajmy, nie śmiejmy się i wspólnie z dzieckiem spokojnie przeanalizujmy sytuację.

Jeśli dziecko czuje się źle traktowane, powinniśmy reagować, ale niekoniecznie od razu pisząc donos na nauczyciela. Pierwszym krokiem powinny być rozmowy z innymi rodzicami i wybadanie, czy negatywne zachowanie pedagoga odbija się jedynie na naszym dziecku. Czy inne dzieci też się skarżą? Grupowa skarga rodziców na nauczyciela ma zawsze większą moc, niż pojedyncze zgłoszenie, dlatego warto od tego zacząć.

Sprawdź: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe): Co powinno zawierać? Kto może je wystawić?

Skarga na nauczyciela? Najpierw rozmowa

Zanim złożysz skargę na nauczyciela, warto byłoby z nim porozmawiać. O ile nie jest to bardzo poważna sytuacja (np. agresja słowna, niska kultura osobista, fałszowanie dokumentacji szkolnej) dobrze jest wcześniej wyjaśnić sprawę z pedagogiem i poznać jego punkt widzenia. Być może uda się rozwiązać konflikt. Np. w sytuacji, kiedy nasze dziecko uważa, że nauczyciel ocenia go gorzej niż inne dzieci, wyraźnie promuje inne osoby w klasie itd. Nauczyciel może nie zdawać sobie sprawy z tego, że dzieci w ten sposób odbierają jego zachowanie. Spokojna, rzeczowa rozmowa może rozwiązać sprawę i niepotrzebne będzie wniesienie skargi.

Zobacz: Wystawianie ocen 2021. Do kiedy trwa 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć

Jak napisać skargę na nauczyciela?

Przed pisemną skargą na nauczyciela zajrzyj do regulaminu szkolnego, aby móc podeprzeć ją przepisami zawartymi w tym dokumencie. Dzięki temu całe pismo będzie miało bardziej formalny charakter i zyska na znaczeniu, pokazując jasno, że nauczyciel swoim zachowaniem łamie prawo szkolne.

Skarga na nauczyciela wzór

Jeśli wszelkie inne drogi do osiągnięcia porozumienia zawiodą, konieczna może okazać się własnie pisemna skarga na nauczyciela. Wzór dokumentu zawiera:

w lewym górny rogu miejscowość i datę;

imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby wnoszącej skargę – czyli rodzica;

odbiorcę – najczęściej jest to dyrektor szkoły. Należy podać jego imię i nazwisko oraz nazwę i numer szkoły, w jakiej zajmuje stanowisko;

treść skargi opisująca zaistniałe sytuacje i odnosząca się do regulaminu szkolnego

podpis rodzica/kilkorga rodziców

Niestety nie możemy wnieść anonimowej skargi na nauczyciela. Takie skargi nie będą rozpatrywane. Ważna jest jedynie pisemna skarga na nauczyciela, podpisana imieniem i nazwiskiem rodzica lub rodziców, jeśli skarga jest zbiorowa.

Skarga rodzica na nauczyciela może dotyczyć wielu kwestii. Obrażenie uczniów, niska kultura i agresja słowna to kwestie, które najmocniej uderzają w dzieci. Jeśli nauczyciel obraża nasze dziecko w jakikolwiek sposób, opowiada niewybredne żarty, wpływa na obniżenie samooceny uczniów – należy jak najszybciej reagować. Problemem może być również sposób oceniania ucznia – tutaj należy oczywiście mieć dowody, że nauczyciel ocenił nasze dziecko niewłaściwie. Dopisywanie wymyślonych ocen, brak nadzoru nad uczniami w czasie zajęć lub wycieczek, naruszenie nietykalności osobistej dziecka – to kolejne sprawy, za których dotyczą skargi rodziców na nauczycieli.

Gdzie złożyć skargę na nauczyciela?

Skargi na nauczyciela najlepiej kierować bezpośrednio do dyrektora szkoły. Ma on 14 dni od daty wpłynięcia skargi na nauczyciela na ustosunkowanie się do niej. W wyjątkowych przypadkach może być to nawet 30 dni – ale przyczyna musi być ważna. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją podjętą od dyrektora szkoły możemy się od niej odwołać w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Często oznacza to skierowanie swoich kroków do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą – najczęściej do kuratorium oświaty.

Skarga na nauczyciela do kuratorium

Bezpośredni nadzór na prawidłowym funkcjonowaniem danej placówki oświaty sprawuje dyrektor, a więc właśnie do niego powinny być w pierwszej kolejności kierowane ewentualne skargi na nauczycieli. Dokładna procedura składania takich dokumentów powinna być uregulowana w statucie szkolnym. Jeśli dyrektor w wyniku wewnętrznego postępowania uzna zarzuty za zasadne, ma obowiązek wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a to oznacza konieczność powiadomienia rzecznika dyscyplinarnego z kuratorium oświaty, ponieważ to właśnie on będzie takie postępowanie prowadził. Wiadomo jednak, że sporo skarg na nauczycieli spływa bezpośrednio do kuratoriów i pod warunkiem, że nie są anonimowe, kuratorium powinno zająć się sprawą i dokonać kontroli. Wzór skargi na nauczyciela do kuratorium będzie podobny, jak w przypadku dokumentu skierowanego do dyrektora, zmienia się jedynie adresat. Większość kuratoriów ma wyznaczone konkretne daty i godziny, kiedy można składać ewentualne skargi. Warto sprawdzić to na stronach internetowych.

Zobacz: Protest nauczycieli przeciwko “lex Czarnek”. “Nie zgadzamy się na ograniczenia wolności”. Czym grozi nowa ustawa?

Skarga na nauczyciela do kuratorium: konsekwencje

Jeśli postępowanie kuratorium wykaże, że nauczyciel rzeczywiście uchybił godności zawodu nauczyciela lub źle wypełniał swoje obowiązki, konieczne jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, które prowadzi rzecznik dyscyplinarny z kuratorium oświaty. Kary dyscyplinarne przewidziane przez ustawodawcę w Karcie Nauczyciela to: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, wolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania oraz wydalenie z zawodu nauczyciela. Za wymierzenie kary odpowiada komisja dyscyplinarna.

Jaki skutek mają skargi rodziców na nauczycieli?

Dyrektor ma wszystkie kompetencje, aby zareagować na niewłaściwe zachowanie nauczyciela w sposób adekwatny do jego zachowania. Może być to wymierzenie kary w postaci nagany, zwolnienia z pracy, wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a nawet zwolnienia z zakazem zatrudnienia w zawodzie na 3 lata lub całkowity zakaz wykonywania zawodu.

Skarga na nauczyciela to często jedyny sposób, aby wpłynąć na atmosferę w szkole i klasie naszych dzieci. Nie bójmy się robić tego kroku, wręcz przeciwnie – bójmy się nie reagować, wiedząc, jak silnie stresująca może być sytuacja, w której codziennie znajduje się nasze dziecko. Przebywanie dłuższy czas w toksycznej atmosferze może skutkować szeregiem negatywnych konsekwencji dla ucznia, dlatego nie wahajmy się podejmować stosownych środków i – gdy jest to konieczne – złożyć pisemnej skargi na nauczyciela.

Zobacz: Kiedy są ferie zimowe 2022: Jak zaplanować zimowe wyjazdy?

Rodzice pytają, jak napisać skargę na nauczyciela

Podanie do kuratorium oświaty — pobierzdokument.pl

Ilość pobrań pliku: 296 Już teraz możesz pobrać plik podanie_do_kuratorium_oświaty w jednym z 3 formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Już teraz możesz pobrać plikw jednym z 3 formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

.. Z życia szkoły – przykłady dobrych praktyk. Jesteś tutaj: Strona główna » Kuratorium » Fundusz Socjalny » Wnioski i formularze do pobrania. 4 lipca 2017. Wzór wniosku o przyznanie nagrody Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.Wniosek do kuratorium oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem.W tym celu należy zwrócić się z wnioskiem do kuratorium oświaty we wniosku należy wskazać nowy organ prowadzący szkołę oraz zawrzeć podstawowe dane o szkole po. Kurator Oświaty w odpowiedzi na skargę/wniosek Rodzica lub innej osoby, wyznacza Wizytatora do przeprowadzenia kontroli w szkole w ramach swoich kompetencji.

Pismo do kuratorium od rodziców

Mazowiecki Kurator Oświaty skierował pismo do Prezydium Rady Rodziców oraz dyrektora szkoły w którym poinformował, iż ustawa Prawo oświatowe nie wskazuje.Nazwa i siedziba organu sprawującego nadzór pedagogiczny: Kuratorium Oświaty w. w piśmie rodziców, nie poinformowano też o ewentualnym braku możliwości. Rada Rodziców · Prezydium Rady Rodziców · Rekrutacja · Dni wolne · Informacje MEN dotyczące reformy edukacji · Informacje · Zajęcia dodatkowe · Dla rodzica. Inni rodzice moi pisali pismo do pani dyrektor ze skargami na tego chłopca, pismo w mojej obronie. Nawet w środku lekcji. Matka ucznia. 10 Prośba skierowana do kuratora oświaty o wyrażenie opi- nii w sprawie likwidacji szkoły. 14 Pismo do rodziców uczniów z informacją o zamiarze li-.

Wzór pisma do kuratorium oświaty

Jesteś tutaj: Strona główna » Dla dyrektora i nauczyciela » Wzór wniosku o podjęcie. Porozumienia Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Do pobrania wzory pism dotyczące najczęściej zgłaszanych przez. Wzór pisma do kuratora oświaty o uznanie kwalifikacji nauczycielowi.Prośba skierowana do kuratora oświaty o wyrażenie opinii w sprawie likwidacji szkoły (przykładowy wzór) 11. Pismo do kuratora oświaty zawiadamiające o. Wzór pisma do kuratora oświaty o uznanie kwalifikacji nauczycielowi. W obecnym stanie prawnym kurator oświaty nie jest organem właściwym do. Wniosek do kuratorium oświaty o kontrolę statutu w zakresie. Pismo do dyrektora szkoły w związku zawieszeniem zajęć edukacyjnych – bezprawne wystawianie.

Skarga do Kuratorium wzór

Podlaski Kurator Oświaty przyjmuje interesantów sprawach skarg i wniosków w każdą środę w godz. 7.30 – 16.00. Wicekurator Oświaty przyjmuje interesantów. Musimy jednak pamiętać, że pochopne i nieprzemyślane złożenie skargi do Kuratorium Oświaty może być krzywdzące dla szkoły i Dyrektora.Po zarejestrowaniu skargi Pomorski Kurator Oświaty zleca sprawę do rozpatrzenia właściwej merytorycznie komórce organizacyjnej Kuratorium. Skarga powinna zostać. Jedynie poznańskie Kuratorium Oświaty jako temat skarg wskazało molestowanie uczennic przez nauczycieli. Skargi okazały się zasadne. Aktywność. Wszystkie skargi i wnioski wpływające do Kuratorium Oświaty w Szczecinie, a także zgłoszone ustnie do protokołu, podlegają rejestracji w Rejestrze Skarg i.

donos na nauczyciela do kuratorium – forum

Zadzwonili do mnie z KO, że mają skargę na mojego nauczyciela i. A donos, bo oczywiście nie podpisana ta skarga, dotyczy nauczyciela. Najwięcej – bo 282 skargi – wpłynęł do Kuratorium Oświaty w Katowicach. Zdarza się, że rodzice chcą ingerować w kompetencje nauczycieli, Skarga do kuratora oświaty to najczęściej ostateczność. Skargi dotyczą wówczas tego, czy placówki i nauczyciele biorą pod uwagę, Skarga na nauczyciela to rozwiązanie, które niekiedy trzeba zastosować. Jeżeli zachowanie nauczyciela jest odbiegające od normy i rangi jaką. Bywa, że mocno odbija się to na nauczycielach –rodzice częściej. Sprawdź w LEX: Czy złożona do kuratorium oświaty skarga rodziców na.

Jak prawidłowo i bez lęku reagować na pisma rodziców?

„Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej”.

Zapytałam kilku dyrektorów, czy otrzymują pisma od rodziców, jak często się to dzieje, czego one dotyczą. I otworzyłam przysłowiową puszkę Pandory.

Po pierwsze: Zgodnie z ich przeświadczeniem – dzisiaj rodzicom wolno w szkole wszystko. Traktują ją jako firmę usługową, sami ustawiając się w roli wymagających klientów. Kadra pedagogiczna ma dbać przede wszystkim o to, by ich dziecko i oni zawsze byli zadowoleni. Jak im się coś nie podoba, jawnie okazują swoje niezadowolenie, krytykują, obwiniają, żądają, naciskają, oczywiście w imię dobra swych dzieci, bo: „Szkoła źle uczy, a nauczyciele to lenie… Nikt nie liczy się z naszym zdaniem, potakują, uśmiechają się, a i tak robią co chcą…”. Jednym słowem, jeśli coś jest nie tak, to winna jest szkoła i jej kadra. Gdy ciężki jest plecak pierwszoklasisty, mamie nie podoba się ocena z klasówki czy też podręcznik do matematyki zawiera błędy – wina zawsze leży po stronie nauczyciela.

Po drugie: Dyrektorzy nie lubią opowiadać na forum o pismach otrzymywanych od rodziców. Boją się niepotrzebnego rozgłosu, martwią się o reputację własną i szkoły, posądzenia o stronniczość, niekompetencję. Dlatego pomocy szukają raczej we własnym gronie. Tutaj udzielają sobie wsparcia, podpowiadają, jak sygnalizowaną przez rodzica sprawę załatwić tak, by nie narobił on większych problemów, nie poszedł z nią dalej: do wójta, kuratora oświaty, mediów.

POLECAMY

„Rodzice doskonale wiedzą, do jakich instytucji należy uderzyć, żeby załatwić coś w szkole. Wydział oświaty w naszym mieście ma tygodniowo po kilka różnych listów i telefonów. Jeśli my nie zainterweniujemy, rodzic odwołuje się do kuratorium. A jak i to nie pomaga, piszą do Rzecznika Praw Dziecka albo do Ministerstwa Edukacji. Jeszcze 10 lat temu to się prawie nie zdarzało. Jak już nic nie pomaga, zdarza się, że rodzice idą do mediów. To ostateczna forma nacisku na placówki. Żadna szkoła nie chce mieć rozgłosu w „Uwaga!” TVN” – mówi pracownica organu prowadzącego szkołę w kilkutysięcznym mieście.

To, o czym opowiedzieli moi rozmówcy, porównałam z wpisami na nauczycielsko-rodzicielskich forach internetowych i osobistym doświadczeniem zawodowym. W efekcie powstał tekst, którego intencją jest wskazanie, jak prawidłowo i bez lęku reagować na pisma rodziców – nadawców (przykłady są autentyczne) skierowane do dyrektora – ich odbiorcy.

Rodzice piszą podania, prośby, wnioski i petycje

Rodzice piszą indywidualnie lub zbiorowo. Piszą w każdej sprawie, którą uznają za ważną dla siebie lub dziecka, a także z poczucia solidarności z innymi rodzicami bądź z troski o jakość usług świadczonych przez szkołę. Forma, treść i styl tych pism bywają naprawdę różne. Jedne wyrażają szczerą troskę o społeczność uczniowską, edukację i bezpieczeństwo, drugie są zwyczajnie plotkarskie, napastliwe i oszczercze. Jedne dowodzą braku podstawowej wiedzy rodzica na temat roli i funkcjonowania szkoły, a inne świadczą o świetnej orientacji rodzica w tym, co dzieje się w szkole na co dzień.

Przykład 1: „Proszę o pisemne wyjaśnienie skandalicznej dla mnie sytuacji. Dlaczego moja córka Kasia Z.,

uczennica klasy II, zamiast przebywać po lekcjach w świetlicy szkolnej i czekać tam na mnie – była w bibliotece. Kto ją tam wysłał, z jakiego powodu? Mamy XXI wiek, kto zmusza dziecko do czytania książek po pięciu ciężkich lekcjach. Ono ma odpoczywać, oglądać telewizję, bawić się…” (styczeń 2019).

Przykład 2: „Zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na odbycie przez mojego syna Bartłomieja B.,

ucznia klasy VII, zajęć z doradztwa zawodowego w trybie nauczania indywidualnego. Prośbę motywuję tym, że w czasie kiedy odbywają się te lekcje, syn ma zaplanowane dodatkowe zajęcia z gry na gitarze. Zaznaczam, że chodzi tylko o 5 godzin, jakie zostały mu do zaliczenia, bo 5 godzin odbył w tamtym semestrze” (styczeń 2019).

Odpowiadać, czy nie?

Dyrektor czyta każde pismo. Czasem przeciera oczy ze zdumienia, raz się zaśmiewa, innym razem wpada w panikę i zadaje sobie pytanie, czy naprawdę musi pisemnie odpowiadać na „coś” takiego? Odpowiedź brzmi TAK, chociaż w sprawie próśb i wniosków nie ma takiego ustawowego obowiązku. Warto jednak pamiętać, że udzielanie rodzicom odpowiedzi świadczy o prawidłowym postępowaniu dyrektora w zakresie współpracy z nimi. To właśnie zasada dobrej współpracy przemawia za pisemną formą odpowiedzi na pisma rodziców. Jak to zrobić profesjonalnie i w granicach prawa? Bez narażania się na potencjalny konflikt interesów?

Przede wszystkim:

Do każdej sprawy należy podchodzić indywidualnie, starając się zrozumieć sygnalizowany problem i okoliczności towarzyszące. Wymaga to czasami działań niestandardowych i kreatywnych.

Trzeba sprawdzić wewnętrzne uregulowania szkoły, bowiem sposób przyjmowania i załatwiania spraw określa instrukcja kancelaryjna szkoły. Zasady załatwiania spraw może określać także statut szkoły. Nie każda prośba czy petycja składana przez rodzica wymaga od razu zwoływania posiedzenia rady pedagogicznej i podejmowania uchwały. A to zdarza się w niektórych placówkach nagminnie. Warto więc odświeżyć sobie wiedzę o ustawowych kompetencjach rady – tych stanowiących i tych opiniodawczych, a także sprawdzić zapisy w statucie swojej placówki.

Jeśli jest taka potrzeba, należy zebrać od personelu pedagogicznego rzeczowe informacje na temat sytuacji opisanej przez rodzica i spokojnie je przeanalizować.

Przygotowując odpowiedź, warto dokładnie przemyśleć jej treść, w tym wszystkie argumenty, na które chce się powołać, uzasadniając stanowisko zajęte w tej konkretnej sprawie. Takimi argumentami są ustalone fakty oraz konkretne zapisy odpowiednich rozporządzeń MEN oraz aktów prawa wewnątrzszkolnego (statut szkoły, regulaminy, program wychowawczo-profilaktyczny itd.). Zdarza się, że dyrektorzy o tym zapominają i – zamiast podać podstawę prawną (artykuł, paragraf i źródło jego pochodzenia) – piszą: „Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym… z zapisami w statucie szkoły…”. Nic dziwnego, że dociekliwy rodzic nieusatysfakcjonowany otrzymaną odpowiedzią drąży dalej, wysyła kolejne pismo, zarzucając szkole spychologię, stronniczość lub brak kompetencji.

Dlatego w udzielanej rodzicowi odpowiedzi należy:

– starannie i możliwie najpełniej – w sposób jasny i przystępny – wyjaśnić, dlaczego dane rozwiązanie zostało przyjęte, uzasadnić przesłanki i motywy, jakimi kierował się dyrektor przy rozpatrywaniu zgłoszonej sprawy;

– odnieść się do wszystkich problemów zawartych w piśmie i nie pozostawiać bez wyjaśnienia spraw, które wydają się mało istotne czy wręcz absurdalne;

– zadbać o aspekt psychologiczny, przyjazne słownictwo i ton, czyli prawo nadawcy do szacunku, równego i uprzejmego traktowania; w żadnym wypadku rodzic nie może odczuć, że podjęta przez niego sprawa jest ironizowana lub bagatelizowana – umiejętność dobrej komunikacji, opartej na szacunku, empatii i asertywności, dotyczy tak samo komunikatów formułowanych werbalnie, jak i na piśmie.

Ważne!

Skargi mogą być składane w formie ustnej (do protokołu) lub pisemnej (przesłane pocztą, faksem, za pomocą środków komunikacji elektronicznej), indywidualnie lub zbiorowo.

W protokole, który podpisują obie strony, umieszcza się datę przyjęcia skargi, imię i nazwisko oraz adres zgłaszającego skargę, zwięzły opis treści sprawy. Wnoszący skargę ma prawo domagać się potwierdzenia złożenia skargi.

O tym, czy pismo jest skargą, decyduje jego treść, a nie jego tytuł lub forma zewnętrzna.

Skargi pisemne niezawierające imienia i nazwiska oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpoznania.

Jeżeli z treści skargi nie wynika dokładnie jej przedmiot, wówczas osobę, która ją złożyła, należy w ciągu siedmiu dni od doręczenia pisma wezwać, by dołączyła wyjaśnienia lub uzupełniła jego treść. Informuje się też skarżącego, że jeśli nie usunie tych braków, jego skarga nie zostanie rozpoznana.

Dyrektor szkoły musi pamiętać o tym, że przy rozpatrywaniu skargi obowiązują go terminy określone w k.p.a. Oznacza to, że powinien daną sprawę załatwić bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.

Rodzice piszą skargi

Rodzice korzystają z konstytucyjnego prawa do złożenia skargi, a dyrektor szkoły ma obowiązek jej rozpatrzenia, to znaczy zbadania problemu i zajęcia stanowiska w zgłoszonej sprawie, zgodnie z procedurą rozpatrywania skarg zgłaszanych przez rodziców określoną w statucie szkoły. Każda szkoła musi posiadać takie szczegółowe regulacje, ponieważ ani ustawa Prawo oświatowe, ani ustawa Karta Nauczyciela nie zawierają żadnych unormowań odnoszących się do kwestii skarg, nie wskazują, w jaki sposób dyrektor szkoły ma rozwiązywać sytuacje konfliktowe między nauczycielami a rodzicami lub opiekunami uczniów. Ustalając zasady rozpatrywania skarg należy zadbać o to, by były zgodne z zasadami postępowania administracyjnego (zapisy k.p.a.) i regulowały co najmniej: formę skargi, zasady jej przyjmowania, tryb postępowania wyjaśniającego oraz termin rozpatrzenia.

Praktyka wskazuje, że skargi rodziców dotyczą najczęściej kadry pedagogicznej – kwalifikacji i zachowania nauczycieli, sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, fałszowania dokumentacji szkolnej, nieprzestrzegania statutu szkoły, stosowania przemocy fizycznej i psychicznej oraz kwestii związanych z bezpiecznymi i higienicznymi warunkami nauki, zwłaszcza w najmłodszych klasach szkół podstawowych. Zdarzają się również skargi odnoszące się do treści prowadzonych lekcji lub spraw, które tak naprawdę nie mieszczą się w gestii szkoły.

Przykład 3: „Żądam wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec nauczycielki Bożeny N. Ta pani nie powinna w ogóle być nauczycielką. Ona na lekcjach wychowawczych rozmawia z uczniami klasy VI o narkomanach i pijakach. To niedopuszczalne. Szkoła jest instytucją państwową, która ma dbać o dobre wychowanie młodych ludzi. Jakim prawem ta nauczycielka robi mojej córce wodę z mózgu. Za promowanie patologicznych zachowań należy ją zwolnić…”

(listopad 2018).

Przykład 4: „Nauczyciel Jarosław K. łamie prawo bezpieczeństwa mojego syn…

Pismo Mazowieckiego Kuratora Oświaty do rodziców i opiekunów.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

mając na uwadze decyzję Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w przedszkolach i szkołach w Polsce, związaną z zagrożeniem epidemiologicznym, uprzejmie proszę o objęcie szczególną troską Państwa dzieci.

Wyjątkowo ważne jest zadbanie o zachowanie higieny osobistej oraz o ile jest to możliwe pozostawienie dzieci pod opieką w bezpiecznym miejscu ich zamieszkania. Apeluję, aby w tym czasie dzieci nie korzystały z miejsc użyteczności publicznej, w których występują duże skupiska ludzi np. centra handlowe, miejsca rozrywki, place zabaw.

Pamiętajmy o tym, iż koronawirus stanowi największe zagrożenie dla osób o osłabionej odporności, osób starszych, zatem należy zadbać o ograniczenie kontaktów dzieci z osobami najbardziej narażonymi.

Zwracamy również uwagę na konieczność monitorowania bieżących informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemiologicznej, pojawiających się na stronach internetowych: Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Kuratorium

Oświaty w Warszawie. Proszę o korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji. Jednocześnie zachęcam Państwa, wykorzystując środki komunikacji elektronicznej, do zainteresowania się i zaopiekowania osobami wymagającymi szczególnej troski – rodzicami, dziadkami, sąsiadami – w trudnym dla wszystkich czasie.

Mam nadzieję, że podjęte przez Państwa działania, zrozumienie i współpraca, przyczynią się do ograniczenia istniejącego zagrożenia.

Z poważaniem

Mazowiecki Kurator Oświaty

Aurelia Michałowska

Na co rodzice skarżą się do kuratoriów

Skarga do kuratora oświaty to najczęściej ostateczność. Rodzice zwracają się do niego, gdy ich zdaniem szkoła lub przedszkole nie radzi sobie z problemem. Są jednak i tacy, którzy od razu szukają pomocy w kuratorium.

Reklama

Na uczniów, nauczycieli i dyrektorów

– Skargi dotyczące uczniów najczęściej są związane z agresją – słowną, psychiczną lub fizyczną. Nauczycielom zarzuca się nieprzestrzeganie zasad oceniania, niewłaściwe sprawowanie funkcji opiekuńczej czy łamanie praw ucznia i praw dziecka – wylicza Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty. I dodaje, że powodem skarg na dyrektorów są najczęściej nieprawidłowości w zatrudnianiu. Samorządy, które prowadzą szkoły, zdaniem rodziców są zaś winne częstych zmian kadry pedagogicznej. Tak wynika z analizy skarg.

Okazuje się, że kuratoria, szkoły i przedszkola są wciągane w spory między rozwodzącymi się rodzicami. Skargi dotyczą wówczas tego, czy placówki i nauczyciele biorą pod uwagę, kto ma prawo do opieki nad dziećmi.

– Liczba skarg dotykających problemu z tzw. alienacji rodzicielskiej w ostatnich latach rośnie – przyznaje Jolanta Misiak, dyrektor wydziału pragmatyki zawodowej i analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie. I dodaje, że konflikty między rodzicami skutkują trudnościami w spełnianiu przez dzieci obowiązku szkolnego, a szkoła i nauczyciele często traktowani są jako strona sporu.

Czytaj także:

Reklama

Rodzice mogą zaskarżyć do sądu nieprzyjęcie dziecka do przedszkola

Podobne powody

W różnych kuratoriach powody skarg zazwyczaj są podobne.

– Prowadzone przez nas kontrole zazwyczaj dotyczą organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zapewnienia uczniom bezpieczeństwa i respektowania zasad oceniania – wylicza Małgorzata Hochleitner, dyrektor wydziału kształcenia, wychowania i opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Jedynie poznańskie Kuratorium Oświaty jako temat skarg wskazało molestowanie uczennic przez nauczycieli. Skargi okazały się zasadne.

Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc

WYBIERAM

Aktywność rodziców jest największa pod koniec roku szkolnego. Wtedy skarżą się na niesprawiedliwe ocenianie.

– We wrześniu skargi dotyczą zaś najczęściej organizacji pracy przedszkoli i właściwego podziału na grupy – mówi Małgorzata Duras, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Szczecinie. I dodaje, że przez cały rok wpływają skargi na nieprzestrzeganie statutu szkoły. Przede wszystkim dotyczy to udzielania adekwatnej do potrzeb dziecka pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach oraz braku wypełniania zaleceń poradni. Skargi na przemoc rówieśniczą i niewłaściwie realizowaną podstawę programową też wpływają cały rok.

Reklama

Najczęstsze tematy ostatnich skarg składanych w łódzkim kuratorium to niesprawiedliwy egzamin poprawkowy, wszawica, niezadowalający rozkład zajęć i niewłaściwa praca świetlicy szkolnej. Pojedyncze skargi dotyczą warunków lokalowych w szkole.

Tryb składania skarg

Za bezpieczeństwo i porządek w szkole odpowiada dyrektor, on też sprawuje wewnętrzny nadzór pedagogiczny w placówce – dlatego to właśnie do dyrektora, a nie od razu do kuratorium, powinni się zgłaszać rodzice. Zgodnie z prawem oświatowym tryb składania skarg w przypadku naruszenia praw uczniów powinien być uregulowany w statucie szkoły. W praktyce znajdują się tam zapisy dotyczące formy i miejsca składania skarg oraz terminu ich rozpatrzenia.

Kurator oświaty sprawuje zaś nadzór pedagogiczny nad placówką. W ramach nadzoru, jeśli uzna to za uzasadnione, może wszcząć kontrolę doraźną. Zgodnie z prawem oświatowym obserwuje przebieg procesu kształcenia i wychowania oraz efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a także innej działalności statutowej szkół i placówek.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

Dyrektorzy szkół i przedszkoli zazwyczaj starają się rozwiązywać problemy na miejscu. Rodzice jednak często chcą jak najszybciej osiągnąć swój cel i nierzadko od razu składają skargę do kuratorium. Jeżeli taka skarga dotyczy nauczyciela, powinna zostać zwrócona – zgodnie z właściwością – do dyrektora szkoły.

Rodzice bywają roszczeniowi, a ich skargi niejednokrotnie dotyczą błahych spraw. Znam przypadek, że część rodziców złożyła skargę na nauczycielkę, bo zorganizowała wycieczkę autokarem. Tak miało być bezpieczniej. Jednak zdaniem rodziców dzieci powinny jeździć metrem i poznawać Warszawę.

키워드에 대한 정보 pismo do kuratorium od rodziców

다음은 Bing에서 pismo do kuratorium od rodziców 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  하나님 의 사랑 히브리어 | 원어성경히브리어 창세기1태초에-베레쉬트 인기 답변 업데이트
See also  도시어부 시즌4 언제하나요 | [예능] 도시어부4 6회_220813_대왕문어 낚으러 강원도 고성으로 출격 상위 84개 답변

See also  Pismo Do Dyrektora Szkoły W Sprawie Agresywnego Ucznia Wzór | Próbowali Sprowokować Agresywnego Ucznia, Żeby Został Wyrzucony Z Kółka Fizycznego [Szkoła Odc. 552] 최근 답변 250개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia

  • prawa ucznia
  • szkoła
  • pomoc
  • uczeń
  • nauczyciel

Gdzie #szukać #pomocy, #gdy #łamane #są #prawa #ucznia


YouTube에서 pismo do kuratorium od rodziców 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa ucznia | pismo do kuratorium od rodziców, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment