당신은 주제를 찾고 있습니까 “oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce – Polski ład – obliczanie wynagrodzenia – kwota minimalna 2022“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Jakub Smykla 이(가) 작성한 기사에는 조회수 202,412회 및 좋아요 1,226개 개의 좋아요가 있습니다.
oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Polski ład – obliczanie wynagrodzenia – kwota minimalna 2022 – oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
W materiale zaprezentowano sposób obliczania wynagrodzenia na przykładzie minimalnego wynagrodzenia 2022 po wprowadzeniu \”Polskiego ładu\”
oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych
Jeśli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, wówczas musi przekazać pracodawcy wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Co takie pismo …
Source: poradnikpracownika.pl
Date Published: 8/13/2021
View: 70
Oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce
Jeśli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, wówczas musi przekazać pracodawcy wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Co takie pismo.
Source: wniosekpdf.pl
Date Published: 3/9/2022
View: 1248
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – wzór
Okazuje się, że według Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje również prawo do wypłaty pensji w gotówce. Jak się o to ubiegać? Konieczne będzie …
Source: www.gowork.pl
Date Published: 5/1/2022
View: 617
Oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia gotówką 2019
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia gotówką w 2019 r.Wypłata wynagrodzenia. Pokwitowanie odbioru gotówki to dowód zapłaty za zobowiązanie (np. płatność czynszu …
Source: umowypdf.pl
Date Published: 7/10/2022
View: 9687
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – wzór – Infor
Pracodawcy mają obowiązek do 22 stycznia 2019 r. wystosować do każdego pracownika pobierającego dotychczas wynagrodzenie w gotówce informację o …
Source: www.infor.pl
Date Published: 2/19/2021
View: 7812
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych
Jeden z nich poinformował pracodawcę, że chciałby otrzymywać pensję w gotówce. Czy pracodawca jest obowiązany do wypłaty wynagrodzenia do …
Source: www.kodekspracy.pl
Date Published: 12/12/2022
View: 6478
wniosek – wypłata wynagrodzenia_1.pdf
nowelizacją art. 86 § 3 KP „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci.
Source: www.i-bhp.com.pl
Date Published: 7/4/2022
View: 6572
주제와 관련된 이미지 oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Polski ład – obliczanie wynagrodzenia – kwota minimalna 2022. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce
- Author: Jakub Smykla
- Views: 조회수 202,412회
- Likes: 좋아요 1,226개
- Date Published: 2021. 12. 19.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=gtr_xp0CLbo
Czy wynagrodzenie może być wypłacane w gotówce?
Pracownik, w myśl przepisów Kodeksu pracy, ma prawo złożyć wniosek o wypłatę w formie gotówkowej: Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Jak napisać prośbę o wypłatę wynagrodzenia?
…
Omawiane pismo powinno zawierać:
- dane pracownika,
- dane pracodawcy,
- miejscowość i datę,
- prośbę o wypłatę wynagrodzenia w gotówce,
- podpis pracownika.
Czy wniosek o wypłatę wynagrodzenia w gotówce znajduje się w aktach osobowych?
Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych należy przechowywać wraz z kartą (listą) wypłaconego wynagrodzenia za pracę. Stanowi o tym rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U.
Czy można wypłacać wynagrodzenie gotówka 2020?
Art.
Oznacza to, że wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane na rachunek bankowy podany przez pracownika lub na pisemny wniosek pracownika w gotówce. Domyślną formą wypłaty wynagrodzenia za pracę jest przelew na rachunek bankowy.
Czy wyplate można dostawac do reki?
Już od 2019 roku wynagrodzenie za pracę jest obligatoryjnie przekazywane na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Pracodawca ma obecnie prawo zażądać od pracownika podania numeru rachunku, chyba że pracownik złoży wniosek o wypłatę wynagrodzenia rąk własnych.
Jak udowodnić wypłatę pod stołem?
Dodatkowo jednak otrzymywał również 1000 zł miesięcznie „pod stołem”. W takim przypadku pracownik zobowiązany jest wykazać w deklaracji PIT-37 całość wynagrodzenia, a nie tylko tę część, która znajduje się w informacji PIT-11.
Jak napisać uzasadnienie o podwyżkę wynagrodzenia?
- Pokaż pracodawcy swoje największe osiągnięcia. …
- Chętnie się rozwijasz a Twoje dodatkowe kwalifikacje mają pozytywny wpływ na działanie firmy. …
- Dostałeś nowe obowiązki i więcej odpowiedzialności.
Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia wzór?
- nazwę miejscowości, w której sporządzono dokument i datę
- imię, nazwisko i stanowisko pracownika.
- imię i nazwisko przełożonego.
- dane firmy.
- tytuł (np. …
- argumenty uzasadniające prośbę o podwyżkę
- zwroty grzecznościowe.
- odręczny podpis.
Czy we wniosku o podwyżkę pisać kwotę?
Określ konkretną kwotę podwyżki w pracy, na której ci zależy. Standardowo, wynagrodzenia oscylują wokół 5-10 proc. O tym, jak ważne jest wskazanie w podaniu o podwyżkę wynagrodzenia konkretnych argumentów mówi również Konstancja Zyzik z Grupy Pracuj.
Czy pracownik może żądać karty wynagrodzeń?
Pracownik może żądać dostępu do imiennej karty wynagrodzeń, ewidencji czasu pracy, układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagrodzeń lub innego aktu wewnątrzzakładowego, na podstawie którego jest ustalane wynagrodzenie. Pracodawca ma obowiązek udostępnienia pracownikowi powyższych dokumentów.
Kiedy wypłata powinna być na koncie?
Wynagrodzenie nie powinno być wypłacane później niż 10. dnia następnego miesiąca, po miesiącu, za który jest należne. W przypadku, gdy ustalony dzień wypłaty pensji jest dniem wolnym, pracodawca musi wypłacić wynagrodzenia w dniu poprzedzającym.
Czy wynagrodzenie za pracę może wpływać na konto innej osoby?
Aby otrzymywać wynagrodzenie na rachunek bankowy innej osoby, należy dokonać upoważnienia do pobierania wynagrodzenia przez tę osobę. Takie upoważnienie składa się na piśmie do pracodawcy i obowiązuje ono we wskazanym przez nas terminie lub bezterminowo (jeśli chcemy, by trwało do odwołania).
Czy Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż na rachunek bankowy pracownika?
Stan prawny od 2019 roku
Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Czy pracownik musi mieć konto w banku?
Podsumowanie – konto bankowe pracownika
Pracodawca nie może zmusić pracownika do założenia rachunku bankowego, jeśli pracownik go nie posiada. Jeśli pracownik złoży oświadczenie, że chce otrzymywać wypłatę do rąk własnych, pracodawca ma obowiązek taką wypłatę zapewnić.
Czy wynagrodzenie z umowy zlecenia musi być wypłacane na konto?
W kwestii wynagrodzeń pracownicy etatowi mają sprawę jasną – wynagrodzenie zgodnie z kodeksem pracy powinno wpłynąć na ich konto do dziesiątego dnia kolejnego miesiąca lub wcześniej. W przypadku umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło czy zlecenie tak prostej sytuacji nie ma.
Kiedy wypłata powinna być na koncie?
Wynagrodzenie nie powinno być wypłacane później niż 10. dnia następnego miesiąca, po miesiącu, za który jest należne. W przypadku, gdy ustalony dzień wypłaty pensji jest dniem wolnym, pracodawca musi wypłacić wynagrodzenia w dniu poprzedzającym.
Czy wynagrodzenie za pracę może wpływać na konto innej osoby?
Aby otrzymywać wynagrodzenie na rachunek bankowy innej osoby, należy dokonać upoważnienia do pobierania wynagrodzenia przez tę osobę. Takie upoważnienie składa się na piśmie do pracodawcy i obowiązuje ono we wskazanym przez nas terminie lub bezterminowo (jeśli chcemy, by trwało do odwołania).
Co grozi pracodawcy za brak wynagrodzenia w terminie?
218 Kodeksu karnego: „Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – darmowy wzór
Autor
Katarzyna Dorociak Artykuły autora
W 2019 r. w Kodeksie pracy zmieniły się zasady dotyczące sposobu wypłaty wynagrodzenia. Od tego momentu powinna ona mianowicie być dokonywana na konto bankowe. Jeśli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, wówczas musi przekazać pracodawcy wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Co takie pismo powinno zawierać? Co jeszcze warto wiedzieć o wypłacie wynagrodzenia? Zapraszamy do lektury!
Sposób wypłaty wynagrodzenia
Na mocy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją dokonano nowelizacji Kodeksu pracy, która od 2019 r. wprowadziła domyślną formą wypłaty wynagrodzenia – od tego momentu główną formę stanowi przelew na rachunek płatniczy pracownika.
Art. 86 § 3 Kodeksu pracy
Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Natomiast zgodnie z art. 221 § 3 pkt 5 kp, jeśli pracownik nie złoży wniosku o wypłatę do rąk własnych, wówczas pracodawca może żądać od pracownika numeru rachunku bankowego.
Pracodawca może żądać od pracownika podania numeru rachunku.
Pobierz wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – darmowy wzór w docx i pdf!
Terminy wypłaty wynagrodzenia
Niezależnie od sposobu wypłat wynagrodzenia zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu pracy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie w terminie. To oznacza, że w przypadku wypłaty bezgotówkowej przelew powinien być wykonany w takim terminie, aby pieniądze pojawiły się na rachunku bankowym pracownika najpóźniej w dniu wypłaty wynagrodzenia wynikającym z przepisów wewnątrzzakładowych. Jeżeli natomiast ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim.
Zgodnie z art. 85 § 1 kp wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Nie można go określić później niż na 10. dzień miesiąca następującego po tym, za który dokonywana jest płatność. Pracodawca ma więc jednak pewną swobodę w wyznaczaniu dokładnego terminu wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc. Informację na ten temat zamieszcza w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy. Natomiast jeśli nie ma on obowiązku ustalenia regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym, odpowiednią wzmiankę zamieszcza w informacji o warunkach zatrudnienia.
Nieterminowa wypłata wynagrodzenia może być uznana za ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków.
Pracodawca może także zmienić termin wypłaty wynagrodzenia, jednak każda zmiana terminu albo wprowadzenie nowych zasad z tym związanych wymagają poinformowania wszystkich pracowników. To jednak nie musi odbywać się w formie papierowej. Jak najbardziej może być dokonane poprzez przekazanie tej informacji na piśmie, w tym np. poprzez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń, ale również w formie elektronicznej.
Wszelkie zmiany w wynagradzaniu bez podania ich do wiadomości pracowników co do zasady stają się nieważne.
Samo postępowanie pracodawcy w przypadku chęci zmiany terminu wynagradzania uzależnione jest od tego, w jakim akcie termin ten został ustalony. W przypadku, gdy jest to regulamin wynagradzania bądź układ zbiorowy pracy, wówczas zmian dokonuje się bezpośrednio w tych dokumentach.
POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców
Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji
Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią ZOBACZ OGŁOSZENIA Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – co powinien zawierać?
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych jest bardzo prostym pismem i nie powinien on sprawić trudności pracownikom. Omawiane pismo powinno zawierać:
dane pracownika,
dane pracodawcy,
miejscowość i datę,
prośbę o wypłatę wynagrodzenia w gotówce,
podpis pracownika.
Wniosek powinien zostać przekazany pracodawcy w formie papierowej lub elektronicznej.
Przepisy nie wskazują, do kiedy pracownik może poprosić o wypłatę w gotówce. Dlatego uważa się, że takie pismo ma się prawo złożyć w dowolnym czasie. Co ważne, dyspozycje dotyczące formy przekazywania wynagrodzenia można zmieniać wielokrotnie, ponieważ Kodeks pracy nie wprowadza tu żadnych ograniczeń.
Ponadto złożony wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych pracodawca musi zaakceptować i nie może nakazać pracownikowi założenia konta bankowego, nawet jeżeli pracownik jest jedynym w firmie, któremu wynagrodzenia wypłacane będą do rąk własnych, i w związku z tym stanowi to utrudnienie dla pracodawcy.
Złożony wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych pracodawca musi zaakceptować.
Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych – podsumowanie
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek wypłacania wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Forma wypłaty jest jednak zależna od pracownika – jeżeli złoży on wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, wówczas wynagrodzenie będzie miał przekazywane w gotówce. W przeciwnym wypadku ma on obowiązek podać pracodawcy numer rachunku bankowego.
Oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce — wniosekpdf.pl
Plik pobrano już 630 razy! Już teraz możesz pobrać plik oświadczenie_o_wypłacie_wynagrodzenia_w_gotówce w jednym z dostępnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Już teraz możesz pobrać plikw jednym z dostępnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!
Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!
Plik jest aktualny na dzień:
Łatwa edycja oraz drukowanie
Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa
Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie
Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek
Działając na podstawie art. 86 § 3 Kodeksu pracy, proszę o wypłatę wynagrodzenia za pracę do rąk własnych. .www.druki.gofin.pl – Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.Pracodawcy mają obowiązek do 22 stycznia 2019 r. wystosować do każdego pracownika pobierającego dotychczas wynagrodzenie w gotówce informację o. Jeśli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, wówczas musi przekazać pracodawcy wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Co takie pismo. Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych · Zaświadczenie o wynagrodzeniu i zatrudnieniu · Oświadczenie pracownika wyrażającego zgodę na potrącanie.
Oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia gotówką wzór
Druk przygotowany przez TAX CARE. 1608021509 / 1/1. Potwierdzam przyjęcie w gotówce wynagrodzenia z tytułu: rodzaj umowy umowy o pracę zlecenie o dzieło*.Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych · Zaświadczenie o wynagrodzeniu i zatrudnieniu · Oświadczenie pracownika wyrażającego zgodę na potrącanie. akt: I PKN 917/00).Obecnie więc dopiero złożenie przez pracownika oświadczenia o zgodzie na wypłatę wynagrodzenia w formie bezgotówkowej, Zobacz też wzór takiego dokumentu. Dnia 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku. nowelizacją art. 86 § 3 KP „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci.
Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia w gotówce wzór
Pracodawcy mają obowiązek do 22 stycznia 2019 r. wystosować do każdego pracownika pobierającego dotychczas wynagrodzenie w gotówce informację o. Proszę o wypłacenie wynagrodzenia w gotówce /na konto bankowe* ). Mój łączny przychód brutto w miesiącu wypłaty od wszystkich płatników wynosi. Oświadczenie o przelewaniu wynagrodzenia na rachunek bankowy – wzór 7,00 zł Dodaj do koszyka Filtruj wg ceny. Sposób wypłaty wynagrodzenia. oprócz wniosku, również potwierdzenie z sądu, że. podstawie zaświadczenia lekarskiego (wzór Mz/L .Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych jest. Choć każdemu pracownikowi według Kodeksu pracy przysługuje prawo do złożenia wniosku o wypłatę pensji w gotówce, warto pamiętać, że obecnie to.
Oświadczenie o otrzymaniu wynagrodzenia w gotówce wzór
Wypłacając wynagrodzenie w gotówce, pracodawca ma prawo zażądać od pracownika potwierdzenia odbioru. Przykład 1. Pan Michał złożył wniosek o. Zobacz też wzór takiego dokumentu. Dnia 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku. nowelizacją art. 86 § 3 KP „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci.Od 2019 r. podstawową formą wypłaty wynagrodzenia jest bowiem przelew na konto pracownika. Jak napisać wniosek? Pobierz wzór dokumentu.Wniosek o. Oświadczenie o przelewaniu wynagrodzenia na rachunek bankowy – wzór 7,00 zł Dodaj do koszyka Filtruj wg ceny. W związku z nowelizacją.
Oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia do ręki
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia w gotówce Podpis pracownika. Tagi:: wynagrodzenie , wynagrodzenie do ręki , wynagrodzenie za pracę , wypłata. Oświadczenie. W imieniu własnym oświadczam, iż wyrażam zgodę na przekazywanie mojego wynagrodzenia za pracę otrzymanego z tytułu pracy dla.Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych · Zaświadczenie o wynagrodzeniu i zatrudnieniu · Oświadczenie pracownika wyrażającego zgodę na potrącanie. Czytaj też: Nowe oświadczenie pracownika PIT-2 na 2019 r. Czytany 18542 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 styczeń 2019 10:49.nowelizacją art. 86 § 3 KP „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci.
HR-owe Koło Ratunkowe: Wypłata części wynagrodzenia gotówką
“Pani Moniko, mam straszny problem! Już od kilku lat wypłacamy wynagrodzenia tylko przelewem na rachunki bankowe pracowników, jednak ostatnio dziewczyna, która pracuje w naszej firmie w dziale sprzedaży, poprosiła mnie o to, by prowizję, którą zwykle rozliczamy osobną listą płac ok. 20-go dnia każdego miesiąca, wypłacić jej w gotówce. Czy mogę to zrobić? Zależy jej na tym, by mąż nie dowiedział się o tej wypłacie… “
Tylko przelew lub gotówka
Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika, zaś wypłata wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy i istotnym warunkiem umowy o pracę. Pracownik, w myśl przepisów Kodeksu pracy, ma prawo złożyć wniosek o wypłatę w formie gotówkowej:
Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Art. 86. § 3 Kodeksu pracy
Zwróć uwagę, że przywołany fragment Kodeksu pracy wskazuje jedynie dwa, możliwe do zastosowania sposoby wypłaty wynagrodzenia – przelew oraz gotówkę. Wszelkie inne sposoby wypłaty wynagrodzenia, w tym przekaz pocztowy lub czek, są zabronione.
Jaki jest termin wypłaty wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jeden miesiąc? Przeczytaj!
Wniosek pracownika ważny do odwołania
Zgodnie z przywołanym wyżej przepisem (art. 86 § 3 K.p.) zasadniczą formą wypłaty wynagrodzenia jest przelew na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Jeśli jednak pracownik wystąpi z wnioskiem o wypłatę w formie gotówkowej, pracodawca jest zobligowany do tego, by taki wniosek uwzględnić.
Wniosek taki może zostać przez pracownika w każdym czasie wycofany. Pracownik ma również możliwość określenia przedziału czasowego, w którym wskaże okres obowiązywania wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce – w takim przypadku nie wymaga on wycofania, ani zmiany.
Wynagrodzenie za pracę – kiedy dokonujemy wypłaty? Dowiedz się więcej!
Część wynagrodzenia gotówką?
Zważywszy na fakt, że pracownik może dowolnie (w ramach obowiązujących przepisów Kodeksu pracy) kreować treść wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, warto podkreślić, że pracownik może również zwrócić się z prośbą o wypłatę jedynie części wynagrodzenia – określonej kwoto lub procentowo, w gotówce. W takim przypadku wskazana część wynagrodzenia netto będzie wypłacana na rachunek bankowy, a część pracownik otrzyma do rąk własnych.
Gdzie przechowywać wniosek o wypłatę wynagrodzenia w gotówce?
Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych należy przechowywać wraz z kartą (listą) wypłaconego wynagrodzenia za pracę. Stanowi o tym rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. 2018 poz. nr 2369):
Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą:
3) kartę (listę) wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą oraz wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych (art. 86 § 3 Kodeksu pracy). § 6 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369 z dnia 19.12.2018 r.)
Tematykę zasad kalkulacji wynagrodzeń omawiam szczegółowo w Certyfikowanym Kursie Płace w Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego > Zobacz szczegółowy program!
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – darmowy wzór
Autor
Katarzyna Dorociak Artykuły autora
W 2019 r. w Kodeksie pracy zmieniły się zasady dotyczące sposobu wypłaty wynagrodzenia. Od tego momentu powinna ona mianowicie być dokonywana na konto bankowe. Jeśli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, wówczas musi przekazać pracodawcy wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Co takie pismo powinno zawierać? Co jeszcze warto wiedzieć o wypłacie wynagrodzenia? Zapraszamy do lektury!
Sposób wypłaty wynagrodzenia
Na mocy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją dokonano nowelizacji Kodeksu pracy, która od 2019 r. wprowadziła domyślną formą wypłaty wynagrodzenia – od tego momentu główną formę stanowi przelew na rachunek płatniczy pracownika.
Art. 86 § 3 Kodeksu pracy
Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Natomiast zgodnie z art. 221 § 3 pkt 5 kp, jeśli pracownik nie złoży wniosku o wypłatę do rąk własnych, wówczas pracodawca może żądać od pracownika numeru rachunku bankowego.
Pracodawca może żądać od pracownika podania numeru rachunku.
Pobierz wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – darmowy wzór w docx i pdf!
Terminy wypłaty wynagrodzenia
Niezależnie od sposobu wypłat wynagrodzenia zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu pracy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie w terminie. To oznacza, że w przypadku wypłaty bezgotówkowej przelew powinien być wykonany w takim terminie, aby pieniądze pojawiły się na rachunku bankowym pracownika najpóźniej w dniu wypłaty wynagrodzenia wynikającym z przepisów wewnątrzzakładowych. Jeżeli natomiast ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim.
Zgodnie z art. 85 § 1 kp wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Nie można go określić później niż na 10. dzień miesiąca następującego po tym, za który dokonywana jest płatność. Pracodawca ma więc jednak pewną swobodę w wyznaczaniu dokładnego terminu wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc. Informację na ten temat zamieszcza w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy. Natomiast jeśli nie ma on obowiązku ustalenia regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym, odpowiednią wzmiankę zamieszcza w informacji o warunkach zatrudnienia.
Nieterminowa wypłata wynagrodzenia może być uznana za ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków.
Pracodawca może także zmienić termin wypłaty wynagrodzenia, jednak każda zmiana terminu albo wprowadzenie nowych zasad z tym związanych wymagają poinformowania wszystkich pracowników. To jednak nie musi odbywać się w formie papierowej. Jak najbardziej może być dokonane poprzez przekazanie tej informacji na piśmie, w tym np. poprzez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń, ale również w formie elektronicznej.
Wszelkie zmiany w wynagradzaniu bez podania ich do wiadomości pracowników co do zasady stają się nieważne.
Samo postępowanie pracodawcy w przypadku chęci zmiany terminu wynagradzania uzależnione jest od tego, w jakim akcie termin ten został ustalony. W przypadku, gdy jest to regulamin wynagradzania bądź układ zbiorowy pracy, wówczas zmian dokonuje się bezpośrednio w tych dokumentach.
POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców
Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji
Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią ZOBACZ OGŁOSZENIA Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – co powinien zawierać?
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych jest bardzo prostym pismem i nie powinien on sprawić trudności pracownikom. Omawiane pismo powinno zawierać:
dane pracownika,
dane pracodawcy,
miejscowość i datę,
prośbę o wypłatę wynagrodzenia w gotówce,
podpis pracownika.
Wniosek powinien zostać przekazany pracodawcy w formie papierowej lub elektronicznej.
Przepisy nie wskazują, do kiedy pracownik może poprosić o wypłatę w gotówce. Dlatego uważa się, że takie pismo ma się prawo złożyć w dowolnym czasie. Co ważne, dyspozycje dotyczące formy przekazywania wynagrodzenia można zmieniać wielokrotnie, ponieważ Kodeks pracy nie wprowadza tu żadnych ograniczeń.
Ponadto złożony wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych pracodawca musi zaakceptować i nie może nakazać pracownikowi założenia konta bankowego, nawet jeżeli pracownik jest jedynym w firmie, któremu wynagrodzenia wypłacane będą do rąk własnych, i w związku z tym stanowi to utrudnienie dla pracodawcy.
Złożony wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych pracodawca musi zaakceptować.
Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych – podsumowanie
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek wypłacania wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Forma wypłaty jest jednak zależna od pracownika – jeżeli złoży on wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, wówczas wynagrodzenie będzie miał przekazywane w gotówce. W przeciwnym wypadku ma on obowiązek podać pracodawcy numer rachunku bankowego.
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce – czy jest możliwa? Czy pracownik może złożyć wniosek o wypłatę na konto i w gotówce? Gdzie przechowywać taki wniosek?
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce
Pytanie: “Pani Moniko, mam straszny problem! Już od kilku lat wypłacamy wynagrodzenia tylko przelewem na rachunki bankowe pracowników, jednak ostatnio dziewczyna, która pracuje w naszej firmie w dziale sprzedaży, poprosiła mnie o to, by prowizję, którą zwykle rozliczamy osobną listą płac ok. 20-go dnia każdego miesiąca, wypłacić jej w gotówce. Czy mogę to zrobić? Zależy jej na tym, by mąż nie dowiedział się o tej wypłacie… “
Wypłata wynagrodzenia – przelew albo gotówka
Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika, zaś wypłata wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy i istotnym warunkiem umowy o pracę. Pracownik, w myśl przepisów Kodeksu pracy, ma prawo złożyć wniosek o wypłatę w formie gotówkowej:
Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych (art. 86. § 3 Kodeksu pracy).
Zwróć uwagę, że przywołany fragment Kodeksu pracy wskazuje jedynie dwa, możliwe do zastosowania sposoby wypłaty wynagrodzenia – przelew oraz gotówkę. Wszelkie inne sposoby wypłaty wynagrodzenia, w tym przekaz pocztowy lub czek, są zabronione.
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia w gotówce
Zgodnie z przywołanym wyżej przepisem (art. 86 § 3 K.p.) zasadniczą formą wypłaty wynagrodzenia jest przelew na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Jeśli jednak pracownik wystąpi z wnioskiem o wypłatę w formie gotówkowej, pracodawca jest zobligowany do tego, by taki wniosek uwzględnić.
Wniosek taki może zostać przez pracownika w każdym czasie wycofany. Pracownik ma również możliwość określenia przedziału czasowego, w którym wskaże okres obowiązywania wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce – w takim przypadku nie wymaga on wycofania, ani zmiany.
Część wynagrodzenia w gotówce, a część na konto?
Zważywszy na fakt, że pracownik może dowolnie (w ramach obowiązujących przepisów Kodeksu pracy) kreować treść wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, warto podkreślić, że pracownik może również zwrócić się z prośbą o wypłatę jedynie części wynagrodzenia – określonej kwotowo lub procentowo, w gotówce. W takim przypadku wskazana część wynagrodzenia netto będzie wypłacana na rachunek bankowy, a część pracownik otrzyma do rąk własnych.
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia w gotówce – gdzie przechowywać?
Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych należy przechowywać wraz z kartą (listą) wypłaconego wynagrodzenia za pracę. Stanowi o tym rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. 2018 poz. nr 2369):
Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą:
3) kartę (listę) wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą oraz wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).
(§ 6 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej, Dz. U. z 2018 r. poz. 2369 z dnia 19.12.2018 r.)
przelewem czy gotówką?
Autor
Emilia Lazarowicz Artykuły autora
Kodeks pracy wprost nakreśla w jaki sposób pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenia pracownikom. Od kilku lat domyślną formą stała się wypłata wynagrodzenia na konto. Czy to oznacza brak możliwości rozliczeń gotówkowych? O tym poniżej.
Forma wypłaty wynagrodzenia w 2022 roku
Jeszcze kilka lat temu Kodeks pracy nie wskazywał jednoznacznie, w jakiej formie powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Po uzyskaniu pisemnej zgody pracownika lub poprzez zawarcie właściwego zapisu w zakładowym układzie pracy wynagrodzenie oprócz wypłaty do rąk własnych w formie gotówkowej mogło być wypłacane przelewem na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.
Obecne przepisy zakładają w jakiej formie, domyślnie, powinno być wypłacane wynagrodzenie pracownikom.
Art. 86 § 3 Kodeksu pracy
„Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.”
Oznacza to, że wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane na rachunek bankowy podany przez pracownika lub na pisemny wniosek pracownika w gotówce.
Domyślną formą wypłaty wynagrodzenia za pracę jest przelew na rachunek bankowy. Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych jest możliwa po uprzednim złożeniu przez pracownika wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce.
Czy konto jest obowiązkowe?
Kodeks pracy daje pracownikowi możliwość decydowania o tym, czy chce otrzymywać wynagrodzenie przelewem, czy w gotówce. W przypadku gdy pracownik nie posiada konta bankowego, pracodawca nie może wywierać na niego nacisku, by je założył. Co więcej brak posiadania przez pracownika rachunku bankowego nie może być powodem do nieterminowej wypłaty wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 282 § 1 k.p. pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Pracownik który nie otrzymał wynagrodzenia może na tej podstawie rozwiązać umowę z pracodawcą bez wypowiedzenia.
Wypłata wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika – zasady
Przy zmianie formy wypłaty wynagrodzenia z gotówkowej na bezgotówkową należy pamiętać, że przelew z wynagrodzeniem powinien być wykonany w takim terminie, aby pieniądze pojawiły się na rachunku bankowym pracownika najpóźniej w dniu wypłaty wynagrodzenia wskazanym przez pracodawcę w przepisach wewnątrzzakładowych.
Art. 86 § 1 Kodeksu pracy
“Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.”
Osoby nieposiadające konta bankowego mogą skorzystać z tzw. podstawowego rachunku płatniczego, który jest bezpłatny. Obecnie banki mają obowiązek zakładania takich rachunków w celu umożliwienia pobierania dochodów lub świadczeń np. wynagrodzenia za pracę.
Oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia gotówką 2019 — umowypdf.pl
Plik został pobrany już 318 razy! Już teraz masz możliwość pobrania pliku oświadczenie_o_wypłacie_wynagrodzenia_gotówką_2019 w jednym z kilku formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite i innych podobnych! Już teraz masz możliwość pobrania plikuw jednym z kilku formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite i innych podobnych!
Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!
Plik jest aktualny na dzień:
Łatwa edycja oraz drukowanie
Łatwa edycja oraz drukowanie Pełna gwarancja bezpieczeństwa
Pełna gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie
Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek
www.druki.gofin.pl – Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.Jeśli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, wówczas musi przekazać pracodawcy wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Co takie pismo. Wniosek składany zgodnie z obowiązującą od 01.01.2019 r. nowelizacją art. 86 § 3 KP „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika. Pracodawcy mają obowiązek do 22 stycznia 2019 r. wystosować do każdego pracownika pobierającego dotychczas wynagrodzenie w gotówce informację o. akt: I PKN 917/00).Obecnie więc dopiero złożenie przez pracownika oświadczenia o zgodzie na wypłatę wynagrodzenia w formie bezgotówkowej,
Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia w gotówce wzór
Zwykle do wiadomości dołącza się potwierdzenie dokonania zapłaty. Wniosek o wypłatę wynagrodzenia gotówką w 2019 r.Wypłata wynagrodzenia. Pokwitowanie odbioru gotówki to dowód zapłaty za zobowiązanie (np. płatność czynszu najmu), za świadczoną usługę (np. płatność za wykonany manicure), Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że według Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje również prawo do wypłaty pensji w gotówce. Jak się o to. Pracodawcy mają obowiązek do 22 stycznia 2019 r. wystosować do każdego pracownika pobierającego dotychczas wynagrodzenie w gotówce informację o. Aby otrzymywać pensję w gotówce, należy złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Co powinno zawierać to pismo? Przeczytaj i pobierz wzór tego.
Wypłata wynagrodzenia w gotówce druk
Opis: WoWWR Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Pracownik otrzymywać może wynagrodzenie na zasadach ustalonych w umowie o pracy.Nowe przepisy określają zasadę, zgodnie z którą wynagrodzenie przekazywane jest na konto bankowe pracownika. Jeśli chce on otrzymywać. W przypadku wypłat w gotówce warto pamiętać o podpisaniu przez pracownika potwierdzenia odbioru wynagrodzenia, przy czym przepisy prawa. Okazuje się, że według Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje również prawo do wypłaty pensji w gotówce. Jak się o to ubiegać? Konieczne będzie. nowelizacją art. 86 § 3 KP „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci.
Oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia gotówką wzór
Druk przygotowany przez TAX CARE. 1608021509 / 1/1. Potwierdzam przyjęcie w gotówce wynagrodzenia z tytułu: rodzaj umowy umowy o pracę zlecenie o dzieło*.Zobacz też wzór takiego dokumentu. Dnia 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku. akt: I PKN 917/00).Obecnie więc dopiero złożenie przez pracownika oświadczenia o zgodzie na wypłatę wynagrodzenia w formie bezgotówkowej, Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych · Zaświadczenie o wynagrodzeniu i zatrudnieniu · Oświadczenie pracownika wyrażającego zgodę na potrącanie. nowelizacją art. 86 § 3 KP „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci.
Wniosek o przekazywanie wynagrodzenia na konto bankowe wzór 2020
Poniżej możesz skorzystać ze wzoru dyspozycji umożliwiającej przekazywanie wynagrodzenia na rachunek bankowy. Wzór wniosku o przekazywanie pensji na rachunek. Wynagrodzenie powinien otrzymać w gotówce lub na konto bankowe. się z prośbą o przekazywanie mojego wynagrodzenia na rachunek bankowy. Wniosek o przekazywanie wynagrodzenia na konto bankowe wzór. 5 listopada 2020 11:42Dokumenty. Regułą będzie wypłata wynagrodzenia na rachunek bankowy. Od tego momentu powinna ona mianowicie być dokonywana na konto bankowe. Jeśli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, wówczas musi przekazać. Wniosek o przekazywanie wynagrodzenia na konto bankowe wzór 2020. 7 listopada 2020 06:36Dokumenty. 3 – pracodawca ma prawo żądać numeru rachunku płatniczego.
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – wzór
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych należy złożyć, aby otrzymywać pensję w formie gotówki. Od 2019 r. podstawową formą wypłaty wynagrodzenia jest bowiem przelew na konto pracownika. Jak napisać wniosek? Pobierz wzór dokumentu.
Wypłata wynagrodzenia do ręki
Od 1 stycznia 2019 r. pracownicy otrzymują wynagrodzenie na podany przez siebie numer rachunku bankowego. Pracodawcy mają obowiązek do 22 stycznia 2019 r. wystosować do każdego pracownika pobierającego dotychczas wynagrodzenie w gotówce informację o obowiązku podania numeru rachunku płatniczego bądź o możliwości złożenia wniosku o dalszą wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Polecamy: Polska stworzyła system opresji dla najsłabszych obywateli
Przewiduje się więc możliwość wypłaty pensji w formie gotówkowej. Decyzję o formie wypłaty wynagrodzenia podejmuje pracownik. Jeśli nie zgadza się na przelewy na konto, może złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Powinien zrobić to w ciągu 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W przypadku niedotrzymania wskazanego terminu nie ma przewidzianych prawnie żadnych sankcji. Reguluje się jedynie sytuację, kiedy pracownik do dnia terminu wypłaty wynagrodzenia, ani nie poda ani numeru rachunku płatniczego, ani nie złoży wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Wówczas pracodawca wypłaca wynagrodzenie jak dotychczas, czyli do rąk własnych. Jak powinien wyglądać wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych?
Polecamy produkt: Multimedialny pakiet wiedzy: 6 kluczowych zmian 2019 – KADRY.
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – WZÓR
Pobierz wniosek w wersji word >>>
Wniosek można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej.
Pracodawca poinformował pracowników z dniem 3 stycznia 2019 r. o obowiązku podania numeru rachunku płatniczego lub złożenia wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Pracownicy mają czas do 10 stycznia 2019 r., by podać numer rachunku bądź złożyć wniosek. Termin wypłaty wynagrodzenia przypada na 10 stycznia. Jeśli pracownicy nie dotrzymają terminu, otrzymają wynagrodzenie do rąk własnych.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 357)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 917)
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – www.kodekspracy.pl
Gazeta Podatkowa nr 3 (1774) z dnia 11.01.2021
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych
W zakładzie wynagrodzenia przekazywane są na rachunki bankowe pracowników. Jeden z nich poinformował pracodawcę, że chciałby otrzymywać pensję w gotówce. Czy pracodawca jest obowiązany do wypłaty wynagrodzenia do rąk tylko jednemu pracownikowi, jeśli nie prowadzi w firmie kasy? Jeżeli tak, to czy pracownik musi wystąpić z formalnym wnioskiem w tej sprawie?
Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna (np. w deputacie) jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Na mocy Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320) pracodawca przekazuje wynagrodzenie na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Możliwa jest wypłata wynagrodzenia do rąk własnych pracownika, pod warunkiem złożenia przez niego wniosku w formie papierowej lub elektronicznej.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy, zasadą jest wypłata wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika. Jeżeli jednak pracownik wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę pensji do rąk własnych, wówczas wniosek ten jest wiążący dla pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, ilu pracownikom pracodawca miałby wypłacać wynagrodzenie do rąk własnych i czy prowadzi w firmie kasę.
Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, stanowiący podstawę do wypłaty gotówki, należy przechowywać razem z kartą (listą) wypłaconego wynagrodzenia w dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369).
키워드에 대한 정보 oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce
다음은 Bing에서 oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Polski ład – obliczanie wynagrodzenia – kwota minimalna 2022
- nowy ład
- polski ład
- wynagrodzenia w polskim ładzie
- wynagrodzenia w nowym ładzie
- wynagrodzenie minimalne 2022
- obliczanie wynagrodzenia
Polski #ład #- #obliczanie #wynagrodzenia #- #kwota #minimalna #2022
YouTube에서 oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Polski ład – obliczanie wynagrodzenia – kwota minimalna 2022 | oświadczenie o wypłacie wynagrodzenia w gotówce, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.