Operacja Kręgosłupa Szyjnego Forum | \”Spinal Care: Understanding Back \U0026 Neck Pain\” Public Forum 2022 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “operacja kręgosłupa szyjnego forum – \”Spinal Care: Understanding Back \u0026 Neck Pain\” Public Forum 2022“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Singapore General Hospital 이(가) 작성한 기사에는 조회수 277회 및 좋아요 3개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

operacja kręgosłupa szyjnego forum 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 \”Spinal Care: Understanding Back \u0026 Neck Pain\” Public Forum 2022 – operacja kręgosłupa szyjnego forum 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Back \u0026 Neck pains are common symptoms that many people experience in their daily lives. Join our panel of experts from SGH Orthopaedic Surgery Department (Spine Service) to learn more about the conditions and what can be done for them.
SGH Website: www.sgh.com.sg

operacja kręgosłupa szyjnego forum 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Operacja kręgosłupa szyjnego – ForumNeurologiczne.pl

Witajcie Kochani forum znalazłam przez przypadek szukałam informacji ile się dochodzi po operacji kręgosłupa szyjnego w poniedziałek albo w …

+ 더 읽기

Source: www.forumneurologiczne.pl

Date Published: 1/7/2021

View: 957

operacja kręgosłupa szyjnego – Ortopedia i rehabilitacja

jestem trzy tygodnie po operacji kregosłupa -przepuklina dyskowa C5/C6z użyciem implantu Osta -Pek mam zniesioną lardozę po zabiegu nosze kołnierz 24 godz …

+ 여기에 자세히 보기

Source: forum.gazeta.pl

Date Published: 1/6/2021

View: 92

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa szyjnego

Polecam z szczerego serducha operacje, mnie operował dr Wasilewski Gdańsk. Nie wiem co będzie dalej, ale czytam forum, upewniam się we wszystkim i wracam do …

+ 여기에 표시

Source: centrumruchu.com

Date Published: 7/25/2021

View: 909

Czy zgodzić się na operację kręgosłupa? – E-neurolog

Operacja ma sens u poniżej 1% wszystkich pacjentów z bólem kręgosłupa. Czyli prawie nigdy. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej. Ból krzyża …

+ 더 읽기

Source: e-neurolog.com

Date Published: 10/29/2021

View: 5550

Kiedy operacja kręgosłupa jest jedynym ratunkiem … – naTemat

Uraz powstaje więc nagle, gwałtownie, zwykle dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa. Zostaje wywołany bezwładnym ruchem głowy, który przypomina …

+ 여기에 표시

Source: natemat.pl

Date Published: 8/6/2022

View: 4165

OPERACJA KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO – forum, dyskusje …

Ja jestem dość świeżo (2 tygodnie) po operacji przepukliny, wprawdzie nie lędźwiowej, ale kręgosłupa szyjnego. Na sali w szpitalu leżałam z …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: dyskusje24.pl

Date Published: 5/23/2022

View: 458

operacja kręgosłupa szyjnego – Forum Nasze Sanatorium …

otóż nigdzie nie mogę znaleźć inforamcji dotyczącej operacji kręgosłupa szyjnego, myślę że jednak na tym forum są osoby które taką operację …

+ 여기에 더 보기

Source: www.nasze-sanatorium.pl

Date Published: 5/5/2022

View: 2689

Powikłania po zabiegach neurochirurgicznych kręgosłupa

Jestem 2 miesiące po operacji dyscektomi L5-S1 z usunięciem sekwestru w kanale kręgowym. Odbarczenie prawego korzenia S1 foraminotomią.

+ 여기에 표시

Source: www.mp.pl

Date Published: 4/2/2021

View: 9992

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Witam Jestem zainteresowana rehabilitacją po operacji kręgosłupa szyjnego. … Czy jest tu na forum ktoś, kto może parę lat temu miał taką operację?

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.dbamokregoslup.pl

Date Published: 5/3/2021

View: 1474

Przepuklina kręgosłupa szyjnego i drętwienie rąk – Kręgosłup

Moja mama ma mieć teraz operacje szyjnego. Ma 2 wysunięcia, jeden 3mm, drugi 4mm. Na dodatek ma przepukline. 3 lata temu miała operacje …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: forum.echirurgia.pl

Date Published: 8/28/2022

View: 8423

주제와 관련된 이미지 operacja kręgosłupa szyjnego forum

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 \”Spinal Care: Understanding Back \u0026 Neck Pain\” Public Forum 2022. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

\
\”Spinal Care: Understanding Back \u0026 Neck Pain\” Public Forum 2022

주제에 대한 기사 평가 operacja kręgosłupa szyjnego forum

  • Author: Singapore General Hospital
  • Views: 조회수 277회
  • Likes: 좋아요 3개
  • Date Published: 2022. 4. 4.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=k76yG7WxHbk

Jak dlugo dochodzi się po operacji kręgosłupa szyjnego?

Proces gojenia się tkanek po zabiegu trwa około 4-6 tyg i tyle trwa zwykle powrót do zdrowia. Zrost kręgów powinien wystąpić po kilku miesiącach od operacji. Po operacji wskazane jest noszenie stabilizującego kołnierza szyjnego.

Kiedy konieczna jest operacja kręgosłupa szyjnego?

Do chirurgicznego leczenia dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa kwalifikowani są pacjenci, u których występują stałe dolegliwości bólowe utrzymujące się kilka-kilkanaście tygodni z towarzyszącymi deficytami neurologicznymi w postaci zaburzeń czucia rąk oraz osłabienia siły mięśniowej kończyn.

Jak przebiega operacja kręgosłupa szyjnego?

Operacja polega na usunięciu chorego krążka międzykręgowego (dysku) i zastąpieniu go implantem odtwarzającym kształt i wysokość przestrzeni międzytrzonowej. Zabieg ma na celu odbarczenie struktur nerwowych i uzyskanie usztywnienia kręgosłupa na operowanym poziomie.

Czy po operacji kręgosłupa można pracować fizycznie?

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem.

Czy warto operować kręgosłup szyjny?

Jak dowodzą badania, około 95% schorzeń kręgosłupa nie wymaga leczenia operacyjnego gdyż mniej inwazyjne metody takie jak rehabilitacja przynoszą ulgę w bólu jaki niosą za sobą choroby.

Czy operacja kręgosłupa szyjnego boli?

Związane jest to z „podrażnieniem” samego nerwu oraz tkanek go otaczających podczas interwencji chirurgicznej. Dobry fizjoterapeuta stosując techniki manualne oraz np.: neuromobilizację jest w stanie znacznie zmniejszyć, a czasami całkowicie wyciszyć niepokojące objawy bólowe i utrzymujące się drętwienie.

Czego nie wolno po operacji kręgosłupa szyjnego?

Po operacji zdecydowanie nie poleca się sportów urazowych, a także sportów ekstremalnych oraz wykorzystujących w sposób gwałtowny biomechanikę górnej części ciała.

Czy dyskopatia szyjna jest groźna?

Jej konsekwencje mogą być poważne, gdyż prowadzi ona do ucisku opony, korzeni rdzeniowych i samego rdzenia kręgowego. W większości przypadków objawami schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa są dolegliwości takie jak bóle karku, głowy i okolicy międzyłopatkowej, bolesne drętwienia barku czy ręki.

Czy należy się bać operacji kręgosłupa?

Operacji kręgosłupa nie trzeba się już bać. Błyskawicznie stawiają na nogi i są bezpieczne. Często operacja kręgosłupa to jedyne wyjście, by uwolnić się od bólu. Gdy rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne nie pomagają i kręgosłup nadal boli, ratunkiem okazać się może zabieg chirurgiczny.

Jak spać przy przepuklinie szyjnej?

Można też spać na plecach, ale należy pamiętać o odciążeniu kręgosłupa: wałki lub poduszki powinny być podłożone pod kolana, odcinek szyjny i lędźwiowy, żeby zachować fizjologiczną lordozę. Najmniej polecane jest spanie na brzuchu, w niektórych przypadkach może ono jednak przynieść ulgę.

Czego nie wolno robić po operacji kręgosłupa?

unikać nagłych ruchów tułowia a szczególnie:
  • nie robić skłonów,
  • nie robić rotacji – skrętów tułowia,
  • nie podnosić ciężarów ponad 5 kg (także dzieci),
  • nie pchać i nie ciągnąć wózków, kosiarek itp.

Jak wygląda rehabilitacja po operacji kręgosłupa szyjnego?

W drugim tygodniu po operacji powinniście udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który dokładnie zbada waszą szyję i zaleci indywidualnie do Waszego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń. Przez pierwsze 6 tygodni warto używać miękkiego kołnierza do noszenia poza domem oraz w aucie.

Ile trzeba leżeć po operacji kręgosłupa?

Zalecenia po zabiegu

Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie pozycji leżącej, zalecane jest również stanie i chodzenie, o ile nie są one długotrwałe. Pierwszy etap rehabilitacji (4-6 tygodni) to okres gojenia się rany i uruchamiania kręgosłupa i kończyn dolnych.

Ile trwa powrót do zdrowia po operacji kręgosłupa?

Podczas trwania rehabilitacji po operacji kręgosłupa należy uwzględnić zabiegi fizykoterapeutyczne. Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.

Czy po operacji kręgosłupa szyjnego można chodzić?

Powrót do sportu trwa około 4 miesiące i może się wydłużyć ze względu na ewentualne powikłania, brak regularności w rehabilitacji, czy mniejszą sprawność fizyczna Pacjenta.

Jak wygląda rehabilitacja po operacji kręgosłupa szyjnego?

W drugim tygodniu po operacji powinniście udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który dokładnie zbada waszą szyję i zaleci indywidualnie do Waszego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń. Przez pierwsze 6 tygodni warto używać miękkiego kołnierza do noszenia poza domem oraz w aucie.

Ile trzeba leżeć po operacji kręgosłupa?

Przez 2 tygodnie po zabiegu operacyjnym należy ograniczyć przyjmowanie pozycji wymuszonych ciała, w tym pozycji siedzącej , do minimum. Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie pozycji leżącej, zalecane jest również stanie i chodzenie, o ile nie są one długotrwałe.

operacja kręgosłupa szyjnego – Ortopedia i rehabilitacja – Forum dyskusyjne

i789

jestem trzy tygodnie po operacji kregosłupa -przepuklina dyskowa C5/C6z

użyciem implantu Osta -Pek mam zniesioną lardozę po zabiegu nosze kołnierz 24

godz na dobę no i niestety mam nadal bóle mój lekarz jest na wakacjach

pytanie czy ktoś po podobnej operacji miewał podobne objawy i jak długo

Odpowiedz Link Obserwuj wątek

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa szyjnego

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa szyjnego?

Pierwsze co musicie zrobić jeszcze przed operacją to zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną do spania (dobiera fizjoterapeuta).

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię. Instruktaż znajdziecie TUTAJ.

W pierwszej dobie po zabiegu powinniście już zacząć ćwiczyć napięcia izometryczne mm. szyi:

Każde ćwiczenie wykonujemy delikatnie utrzymując 5 sek. napięcia po 10 powtórzeń x 2 serie

1. Retrakcja

2. Nacisk brody na oporujące kciuki

3. Nacisk głowy na oporującą dłoń

W drugim tygodniu po operacji powinniście udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który dokładnie zbada waszą szyję i zaleci indywidualnie do Waszego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Przez pierwsze 6 tygodni warto używać miękkiego kołnierza do noszenia poza domem oraz w aucie.

Pamiętajcie aby przez pierwsze 8 tygodni po operacji ruszać szyją w połowie zakresów ruchów.

Parę dni po leczeniu operacyjnym, a nawet do 4 tygodni mogą pojawić się bóle między łopatkami dlatego zalecałbym mobilizację / automobilizację opony twardej poprzez kończyny dolne:

Wykonujemy 15 powtórzeń x 2 serie

Warto dodać do zestawu ćwiczeń domowych neuromobilizację kończyn górnych, tym bardziej jeśli przed zabiegiem mieliście objawy korzeniowe – ból w kończynie górnej. Proszę pamiętać że wykonujemy ją bez ruchów głowy do momentu aż nie dostaniemy zielonego światła od lekarza operującego.

Neuromobilizacja nerwu pośrodkowego

Neuromobilizacja nerwu łokciowego (okular)

Neuromobilizacja nerwu promieniowego

Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyslnie to po czterech miesiącach widzimy się na boisku 🙂

Skrót najważniejszych informacji znajdziesz TUTAJ

Poprzedni wpis: Po leczeniu operacyjnym kręgosłupa lędźwiowego

Kolejne wpisy:

Usunięcie dysku szyjnego z dostępu przedniego ze stabilizacją

Na czym polega procedura

Celem operacji jest usunięcie chorego dysku szyjnego wraz z tymi elementami kręgów, które wraz z wypukliną dysku uciskają rdzeń kręgowy i/lub korzenie nerwów rdzeniowych. Procedura wykonywana jest pod kontrolą aparatu rentgenowskiego z zastosowaniem dostępu przedniego pomiędzy dużymi naczyniami szyi a krtanią, tchawicą i przełykiem. Po uzyskaniu odbarczenia struktur nerwowych w miejsce dysku wkładany jest implant wypełniony materiałem kostnym w celu dokonania się zrostu pomiędzy kręgami. Implant wstępnie stabilizuje dany poziom i zapobiega zapadnięciu się przestrzeni międzytrzonowej. W wybranych przypadkach konieczne jest stosowanie dodatkowych elementów stabilizacji takich jak płyty przykręcane do trzonów kręgów.

Standardowa długość pobytu w szpitalu

2 – 3 doby

Typ znieczulenia

Znieczulenie ogólne dotchawicze

Jak się przygotować do zabiegu

Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Inne badania lub konsultacje specjalistyczne w zależności od stanu aktualnego pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. poziom określonych hormonów, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza prowadzącego lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu po przyjęciu do szpitala.

Co zabrać do szpitala

Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna (koniecznie badania obrazowe z opisami), wyniki badań laboratoryjnych, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżama i kapcie oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów. W każdym pokoju szpitalnym znajduje się szafa na ubrania i szafka na rzeczy osobiste pacjenta (w pokojach dwuosobowych są osobne komplety szafek dla obu pacjentów). Każdy pacjent ma do dyspozycji jedną szufladę zamykaną na klucz, który dostaje przy przyjęciu do Szpitala. Po operacji przydatne może być założenie stabilizującego pasa lędźwiowego.

Rekonwalescencja i zlecenie

Proces gojenia się tkanek po zabiegu trwa około 4-6 tyg i tyle trwa zwykle powrót do zdrowia. Zrost kręgów powinien wystąpić po kilku miesiącach od operacji. Po operacji wskazane jest noszenie stabilizującego kołnierza szyjnego.

Lekarz wykonujący zabieg

Skontaktuj się z nami aby poznać ofertę i dowiedzieć się więcej

Zadzwoń 500 900 900

lub wypełnij formularz – oddzwonimy do Ciebie

Operacje odcinka szyjnego kręgosłupa – leczenie dyskopatii

Choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa i dyskopatia szyjna

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa to CHOROBA krążka międzykręgowego o złożonej i wieloprzyczynowej etiologii. obejmuje zarówno pojęcie przepukliny jak też zwyrodnienia segmentu ruchowego kręgosłupa. Wbrew pozorom nie jest to schorzenie, które występuje wraz z wiekiem, w praktyce może na nie zachorować każdy niemniej jednak najbardziej narażone są osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej, która wiąże się z wielokrotnym powtarzaniem tych samych czynności. Dyskopatii w większości przypadków występuje jako przepuklina jądra miażdżystego, która może mieć poważne konsekwencje albowiem w jej wyniku dochodzi do ucisku opony, korzeni rdzeniowych i samego rdzenia kręgowego. W większości przypadków schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa manifestują się szeregiem dolegliwości takich jak bóle karku, głowy i okolicy międzyłopatkowej, bolesne drętwienia barku czy ręki, a nawet zaburzenia czucia dotyku lub osłabienie siły mięśniowej, w wyniku czego pojawiają się problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoni.

Przyczyny dyskopatii odcinka szyjnego

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa może być spowodowana wieloma przyczynami wśród, których najczęściej wymienia się wielokrotnie powtarzające się mikrourazy, proces starzenia organizmu, brak aktywności fizycznej, przeciążenia kręgosłupa, gwałtowne i niekontrolowane ruchy głową (wypadki komunikacyjne z urazami typu „whiplash” , pracę z przymusowym ustawieniem tułowia (np. przy komputerze), czynniki genetyczne oraz wrodzone wady postawy i budowy kręgosłupa.

Diagnostyka dyskopatii

W diagnostyce dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa wykorzystywane są przede wszystkim badania obrazowe takie jak badanie RTG, które pomocne jest zazwyczaj we wczesnych okresach pourazowych w celu wykluczenia zmian kostnych czy rezonans magnetyczny, który pozwala na zobrazowanie struktur niekostnych i relacji anatomicznych w zakresie kanału kręgowego. Nie bez znaczenia jest również przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, który pozwala na postawienie rozpoznania, poznanie dolegliwości pacjenta a przede wszystkim dobranie odpowiedniej ścieżki terapeutycznej.

Nieoperacyjne leczenie dyskopatii szyjnej

Pierwszym krokiem w walce z dyskopatią szyjną jest leczenie zachowawczo – objawowe, którego celem jest zmniejszenie zakresu dolegliwości w oczekiwaniu na naturalne procesy regeneracyjne organizmu. W tym celu lekarze podejmują najczęściej decyzje o włączeniu leczenia farmakologicznego w postaci leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz tych rozluźniających mięśnie. Wspomagająco stosowana jest również rehabilitacja w zakresie kinezyterapii lub fizykoterapii, wyciąg szyjny, który ma za zadanie odciążenie kręgosłupa czy noszenie specjalnego kołnierza ortopedycznego, który pozwala pacjentowi na czasowe unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Operacyjne leczenie dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa

Do chirurgicznego leczenia dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa kwalifikowani są pacjenci, u których występują stałe dolegliwości bólowe utrzymujące się kilka-kilkanaście tygodni z towarzyszącymi deficytami neurologicznymi w postaci zaburzeń czucia rąk oraz osłabienia siły mięśniowej kończyn. dodatkowo, wskazaniem do zabiegu jest uwidoczniona na obrazie rezonansu magnetycznego duża przepuklina krążka międzykręgowego, która wywołuje ucisk na struktury anatomiczne, takie jak rdzeń kręgowy czy korzenie nerwów rdzeniowych. Głównym celem operacyjnego leczenia dyskopatii szyjnej jest eliminacja ucisku uwypuklonych krążków międzykręgowych lub wytworzonych zmian zwyrodnieniowych celem minimalizacji dolegliwości bólowych i ryzyka uszkodzenia sąsiednich struktur. Z uwagi na fakt, że operacje odcinka szyjnego kręgosłupa obarczone są ryzykiem powikłań neurologicznych u pacjenta, to decyzję o zabiegu chirurgicznym podejmuje się tak naprawdę w sytuacji, kiedy wymienionych wcześniej objawów choroby nie udało się wyeliminować innymi, nieinwazyjnymi metodami.

Na czym polegają zabiegi operacyjnego usunięcia dyskopatii szyjnej?

W większości przypadków chirurgiczne lecenie przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym polega na usunięciu chorego krążka i zastąpieniu go implantem, który ma za zadanie stabilizować kręgosłup i zapewnić jego prawidłową biomechanikę. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a przed jej rozpoczęciem ortopeda ustala operowany poziom kręgosłupa przy pomocy śródoperacyjnego aparatu RTG tzw. ramienia C. Następnie poprzez niewielkie nacięcie skórne na powierzchni szyi operator uzyskuje dostęp do PRZEDNIEJ powierzchni kręgosłupa i usuwa chory krążek międzykręgowy, który powoduje dolegliwości bólowe poprzez wywoływanie ucisku na zakończenia nerwowe i rdzeń kręgowy. W miejsce usuniętego dysku wszczepiony zostaje implant – czyli sztuczny stabilizator międzykręgowy. Implant swoją budową przypomina klatkę wypełnioną materiałem kostnym, który ma za zadanie pomóc w wytworzeniu się prawidłowego zrostu pomiędzy kręgami. Aktualnie stosowane są dwa rodzaje implantów: sztywne, powodujące usztywnienie operowanego POZIOMU oraz ruchome, które pozwalają zachować ruchomość segmentu szyjnego. Decyzję o typie zastosowanego implantu podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny przypadku klinicznego pacjenta.

Inną formą leczenia chirurgicznego choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego ze stenozą kanału centralnego są zabiegi obarczające, takie jak laminektomia i laminoplastyka. Są to operacje, których głównym celem jest poszerzenie kanału kręgowego poprzez usunięcie niewielkich fragmentów łuków kręgów oraz przerośniętych i zdegenerowanych więzadeł żółtych uciskających struktury nerwowe. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym Z dostępu tylnego z podłużnym nacięciem skóry nad tylną kolumną kręgosłupa. Przy użyciu aparatu RTG lokalizuje się poziomy kręgosłupa, które będą odbarczane.

W przypadku wymienionych wcześniej zabiegów hospitalizacja pacjentów trwa z reguły 1 – 2 dni, a chory jest pionizowany już następnego dnia po zabiegu. W niektórych przypadkach zaleca się noszenie specjalnego kołnierza usztywniającego szyję przez okres 4-6 tygodni. Do 6 tygodni po zabiegu należy unikać skłonów, schylania się, dźwigania jak również gwałtownych ruchów skrętnych. Powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej determinowany jest przede wszystkim rodzajem i rozległością zabiegu i zazwyczaj wynosi on od 6 do 12 tygodni.

Discektomia szyjna, przepuklina międzykręgowa

Discektomia szyjna

Discektomia i usztywnienie szyjne

Operacja polega na usunięciu chorego krążka międzykręgowego (dysku) i zastąpieniu go implantem odtwarzającym kształt i wysokość przestrzeni międzytrzonowej. Zabieg ma na celu odbarczenie struktur nerwowych i uzyskanie usztywnienia kręgosłupa na operowanym poziomie.

Wskazania

Bezwzględne wskazania do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego stanowią narastające objawy neurologiczne, jak niedowład kończyny lub objawy ucisku na rdzeń kręgowy w postaci problemów z utrzymaniem równowagi i równym chodem. Najczęstszą przyczyną wykonania zabiegu jest przewlekły lub nawracający silny zespół bólowy kończyny górnej, szyi lub karku, niepoddający się leczeniu zachowawczemu. Objawy choroby wynikają najczęściej z ucisku na struktury nerwowe poprzez przepuklinę krążka miedzykręgowego (tzw. przepuklinę dyskową). Ucisk może wynikać również ze zwężenia kanału kręgowego poprzez przerośnięte w wyniku postępu zmian zwyrodnieniowych elementy więzadłowe lub kostne (tzw. osteofity). Kolejnym wskazaniem jest nasilona niestabilność kręgosłupa szyjnego, wynikająca ze zmian związanych z wiekiem lub będąca następstwem przebytego urazu.

Przepuklina międzykręgowa – Przebieg operacji

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, w ułożeniu pacjenta na brzuchu. Operowany poziom identyfikowany jest za pomocą śródoperacyjnego badania RTG kręgosłupa lędźwiowego. Na wysokości operowanego poziomu wykonuje się kilkucentymetrowe cięcie skóry. Następnie odwarstwia (odsuwa) się mięśnie przykręgosłupowe i uwidacznia się tylne elementy kręgosłupa. Kolejnym etapem jest usunięcie chorobowo zmienionych tkanek miękkich i kości, co powoduje zwiększenie przestrzeni dla nerwów znajdujących się w kanale kręgowym. W razie potrzeby kręgosłup jest następnie stabilizowany przy pomocy śrub przeznasadowych (transpedikularnych) i implantów międzytrzonowych.

Postępowanie przedoperacyjne:

Pacjent zostaje dopuszczony do zabiegu operacyjnego po uprzedniej kwalifikacji anestezjologa i internisty. W tym celu wykonywane są niezbędne badania krwi, RTG klatki piersiowej, EKG itp. Pacjent jest z wyprzedzeniem informowany o terminie badań i konsultacji. Decyzją lekarza prowadzącego w razie potrzeby uzupełniane są badania obrazowe (jak RTG, MR, TK).

Przed każdym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym pacjent musi być na czczo. Zabrania się jedzenia na 6 godzin, a picia na 4 godziny przed operacją.

Czas przyjęcia do szpitala jest określany indywidualnie, zazwyczaj w szpitalu należy pojawić się rano w dniu zabiegu lub poprzedniego dnia wieczorem. Należy posiadać ze sobą aktualne badania obrazowe jak RTG, MR, TK), o ile nie znajdują się one już w archiwach kliniki. Oprócz tego pacjent powinien posiadać zapas stale przyjmowanych leków i rzeczy osobiste (dowód osobisty, piżamę, kosmetyki, ręcznik, klapki).

Niezbędne jest odstawienie leków przeciwzakrzepowych, takich jak Acenokumarol oraz preparatów kwasu acetylosalicylowego (Acard, Polocard) lub ich ewentualna zamiana po wcześniejszym ustaleniu z anestezjologiem lub internistą.

Postępowanie pooperacyjne

Na ogół hospitalizacja po zabiegu trwa 1-2 dni, w czasie których pacjent znajduje się pod stałą opieką pielęgniarską i lekarską.

Następnego dnia po operacji pacjent jest pionizowany w asyście lekarza lub fizjoterapeuty. Podczas zmiany opatrunku usuwany jest dren lub sączek, pozostawiony w celu zapobiegania narastaniu krwiaka pooperacyjnego.

Przez kilka dni po zabiegu może pojawiać się chrypka, jest to reakcja na podrażnienie podczas operacji struktur gardła i tchawicy, zazwyczaj samoistnie przemija.

Przy wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje kartę informacyjną dotyczącą zabiegu operacyjnego i hospitalizacji wraz z zaleceniami, receptą na leki przeciwbólowe i informacją o datach zmian opatrunku, usunięcia szwów i kontroli pooperacyjnej. W niektórych przypadkach zalecane jest noszenie kołnierza usztywniającego szyję przez 4-6 tygodni. Kołnierz dobierany jest w szpitalu. Dbanie o ranę pooperacyjną wymaga unikania moczenia opatrunku, w razie ewentualnego zamoczenia niezbędna jest jego zmiana.

Szwy zdejmowane są około 7-10 doby po operacji podczas wizyty kontrolnej.

Bardzo ważne jest świadome poruszanie się i tryb życia oszczędzający dla kręgosłupa. Należy unikać skłonów, schylania się i nagłych ruchów skrętnych. Odradza się jazdę samochodem jako kierowca przez 6 tygodni po zabiegu. Niewskazane jest też podnoszenie i dźwiganie większego obciążenia w tym czasie.

Przed operacją warto jest przygotować dom tak, aby poruszanie po zabiegu sprawiało jak najmniejszą trudność. Niezbędne rzeczy umieścić na wysokości umożliwiającej sięgnięcie po nie z pozycji stojącej – dotyczy to zarówno produktów spożywczych w kuchni i lodówce jak i kosmetyków w łazience.

W procesie usprawniania i powrotu do pełnej aktywności istotne miejsce zajmuje odpowiednia rehabilitacja. Zasadność fizjoterapii, termin jej rozpoczęcia, zakres, częstotliwość i czas trwania określa lekarz prowadzący. Dla powodzenia terapii niezwykle istotna jest bliska współpraca lekarza i fizjoterapeuty.

Powrót do pracy zależy w dużym stopniu od rodzaju zabiegu, przebiegu rekonwalescencji i specyfiki wykonywanego zawodu i wynosi zazwyczaj od 6 do 12 tygodni. Powrót do pełnej aktywności fizycznej i uprawiania sportu zazwyczaj nie przekracza 3 miesięcy.

Kolejne wizyty kontrolne są zalecane indywidualnie przez lekarza prowadzącego, najczęściej w schemacie 6 tygodni, 3, 6 i 12 miesięcy od operacji. Ocena stabilizacji i zrostu kostnego odbywa się zazwyczaj na podstawie kontrolnych zdjęć RTG. W wybranych przypadkach lekarz prowadzący zleca wykonanie kontrolnego MR lub TK.

Rehabilitacja po operacji stabilizacji odcinka lędźwiowego – co można, czego nie? – Anszczak Terapia

W niektórych przypadkach operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego to jedyne wyjście przy dużych problemach dyskopatycznych związanych dodatkowo z kręgozmykiem.

Stanom po operacji często towarzyszy duży strach, związany z pamięcią bólu przedoperacyjnego i obawą, „żeby nie zepsuć stanu po operacji”. U moich Pacjentów często zauważam bardzo duże obawy przed ruchem i znaczne usztywnienie tułowia – nawet u Pacjentów, którzy trafiają do mnie po 2 miesiącach po operacji. Więc główne pytanie Pacjentów brzmi zawsze – co mogę a czego nie mogę robić po operacji; czy w ogóle i kiedy mogę zacząć aktywność fizyczną?

Tak na prawdę, okres po operacji powinniśmy podzielić na kilka etapów:

ETAP 1 po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Etap pierwszy to okres od operacji do 8 tygodnia po. Jest to okres kluczowy, kiedy dochodzi do gojenia się i przebudowy tkanki kostnej wokół stabilizacji, mocowania implantów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym okresie? Jest to, jak już wspomniałam przede wszystkim okres który w znacznym stopniu determinuje gojenie i do okresu 8 tygodnia należy ściśle przestrzegać zakazu zginania tułowia, pochylania się i rotacji, aby tkanka kostna wokół implantów prawidłowo się goiła

Tak naprawdę rehabilitacja powinna rozpocząć się już w pierwszej dobie po operacji. Będą to rzeczy podstawowe jak pionizacja, nauka prawidłowego wstawania z łóżka i siadania i instruktaż postępowania w domu.

Gorset stabilizujący należy nosić do 8 -10 tygodnia, w zależności od zaleceń lekarza i własnych odczuć.

Jeśli w dalszym ciągu masz parestezje lub mrowienie, nie martw się, ale skonsultuj to z fizjoterapeutą. Czasami po operacji jest to normalna sprawa i nerw potrzebuje czasu na regenerację. Może też zdarzyć się tak, że pojawia się odczucia pieczenia w kończynach miejscowe albo wędrujące, których wcześniej nie było – dzieje się tak czasami ze względu na podrażnienie struktur układu nerwowego podczas operacji, albo poprzez napięcia powięziowe związane z aktywacją punktów spustowych w mięśniach lub ciągnięcia struktur powięziowych z okolicy blizny. Dobry terapeuta powinien sprawdzić czy problem pochodzi ze struktur nerwowych czy mięśniowo-powięziowych i w zależności od problemu wykonać odpowiednią terapię.

Jeśli miałeś niedowłady, które w dalszym ciągu się utrzymują, powinieneś codziennie wykonywać ćwiczenia neurorozwojowe nastawione na powrót funkcji kończyny i chodu (najlepiej pod kontrolą fizjoterapeuty, są to specjalistyczne ćwiczenia dobierane zawsze pod kątem twojego problemu). Niestety wymaga to czasu i cierpliwości – układ nerwowy potrzebuje czasu na regenerację, więc powrót siły w kończynach może trwać nawet 4-6 miesięcy.

Zabiegi fizjoterapeutyczne, które powinieneś mieć wykonywane w tym okresie to przede wszystkim rozluźnienie tkanek miękkich, delikatne ćwiczenia rozluźniające biodra i miednicę, mobilizacja blizny (wprowadzana jest w momencie, gdy blizna jest zagojona), wprowadzanie napięć stabilizujących miednicę i kręgosłup.

Procesy gojenia mogą być wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi (pole magnetyczne, laser, prądy interferencyjne)

Siedzenie po operacji stabilizacji

Pozycję siedzenia należy wprowadzać bardzo powoli. Przez pierwsze 2 tygodnie nie należy siedzieć w ogóle a w przypadkach gdy jest to konieczne – jak transport ze szpitala do domu – ustawić fotel pasażera pod kątem pozycji półleżącej. Następnie stopniowo można wydłużać czas siedzenia – ale tylko na okres posiłków – 5 minut dziennie, stopniowo zwiększając do 20 minut w okresie 8 tygodnia po operacji.

Pozycja podczas snu i wstawanie z pozycji leżenia po operacji

Sen jest kluczową częścią procesu uzdrawiania. Ale musisz przestrzegać odpowiednich pozycji snu, aby chronić kręgosłup. Jeśli śpisz na plecach, włóż poduszkę pod głowę i kolana. Jeżeli wolisz spać na boku, umieść poduszkę między kolanami. Kiedy wstajesz z łóżka, wykonuj to w następujący sposób -Zegnij kolana, przeturlaj się na bok (tułów sztywno razem z miednicą), a następnie odepchnij tułów rękoma do siadu, jednocześnie opuszczając nogi poza leżankę. Codziennie rób drzemki przed obiadem lub kolacją. To pomaga Twojemu organizmowi w leczeniu i regeneracji.

Schylanie i czynności dnia codziennego po operacji kręgosłupa lędźwiowego:

Jak już wspomniałam przez pierwszych 8 tygodni po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zakazu schylania. Przy czynnościach takich jak mycie zębów w pierwszych dniach należy korzystać z kubka do mycia zębów. Wypluwając pianę należy wypluć ją do kubka, po tygodniu, dwóch, podczas mycia zębów należy oprzeć drugą rękę o ścianę stabilizując tułów.

Prysznic bierzemy na stojąco, w przypadku kobiet głowę myjemy również w pozycji stania, bez pochylania i zginania szyi.

Zakładanie butów należy wykonywać na siedząco, kładąc stopę na przeciwne kolano.

Chodzenie jest jak najbardziej wskazane a dystans powinien być zwiększany z dnia na dzień, na tyle na ile pozwala na to samopoczucie i komfort.

Unikaj prowadzenia pojazdu przez 8 tygodni po operacji lub dłużej, jeśli występuje znaczna utrata funkcji lub odczucia w jednej lub obu nogach / stopach. Powinieneś być w stanie wygodnie siedzieć w pozycji kierowcy, prowadzić, obracać się, aby spojrzeć w lustro i mieć 100% czas reakcji na zatrzymanie awaryjne. Do 12 tygodnia nie powinieneś siedzieć za kółkiem dłużnej niż 30-45 minut dziennie.

Przez pierwsze 8 tygodni podnosić tylko do 1 kg (½ pełnego czajnika), a następnie powoli zwiększać obciążenia,

Aktywność seksualna, czyli seks po operacji kręgosłupa

Zaleca się, aby nie angażować się w aktywność seksualną przez pierwsze dwa do sześciu tygodni po operacji.

Przyjmij początkowo bardziej pasywną rolę. Dla mężczyzn najlepszą pozycją jest leżenie na plecach, dla kobiet pozycja na plecach (mężczyzna opiera się na rękach, tak aby nie kłaść się ciężarem ciała na partnerce), lub na jeźdźca. Również pozycje boczne są wskazane, bo nie wywierają znacznych obciążeń na kręgosłup.

Staraj się trzymać kręgosłup prosto i unikać gwałtownych ruchów miednicą i skrętów tułowia. I przede wszystkim wolno i ostrożnie. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, jeśli masz obawy.

Etap II – 8-12 tydzień po zabiegu:

W tym okresie powinieneś zacząć powoli wracać do normalnych aktywności: możesz coraz bardziej wydłużać czas siedzenia (o ile na prawdę musisz, siedzenie nigdy nie jest korzystne dla kręgosłupa), jeździć samochodem. Na zajęciach fizjoterapii powinieneś mieć ćwiczenia stopniowo zwiększające ruchomość kręgosłupa, wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup i rozluźniające partie przykurczone i objęte restrykcjami.

Etap 3 – 12-18 tydzień po zabiegu

Cóż, po 3-4 miesiącach najczęściej kończy się błogi okres zwolnienia lekarskiego. Powinieneś coraz swobodniej poruszać się. zaawansowana rehabilitacja umożliwiająca powrót do pracy zawodowej obejmująca dalsze ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające gorset mięśniowy, trening postawy, inicjowanie pozycji zgięciowych, stabilizacja tułowia i prawidłowego ustawienia miednicy.

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Jak już wspomniałam, lekkie ćwiczenia powinny być wykonywane od 6-8 tygodnia po operacji, po 12 tygodniu rozpoczynamy intensywniejsze zajęcia.

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem. Jeśli dobrze pływasz kraulem i żabką, również nie powinieneś rezygnować z tych styli, badania mówią, że obciążenie na kręgosłup nie jest większe niż przy siedzeniu – więcej o pływaniu przy problemach z kręgosłupem – pod tym linkiem), jazda na rowerze (najlepszy jest rower miejski, przy rowerach górskich czy szosowych ustawienie kręgosłupa jest w zgięciu, czyli bardzo niekorzystne i obciążające) czy lekkie bieganie.

Po roku, po odpowiednim przygotowaniu można wrócić do normalnej aktywności – biegania, gier drużynowych czy zajęć fitness.

To na co trzeba uważać to gwałtowne podskoki – skoro została zrobiona stabilizacja to nasz kręgosłup był po prostu niestabilny – wynika to z budowy stawów i napięcia więzadeł, a więc takie zajęcia jak skakanie na trampolinach, zajęcia fitness z intensywnymi podskokami itp, będą szkodzić na segmenty kręgosłupa ponad stabilizacją i są zdecydowanie nie zalecane!

Po powrocie do pracy warto co jakiś czas odwiedzać fizjoterapeutę, aby porozluźniać mięśnie i skontrolować ćwiczenia. Ponieważ masz 2 lub 3 segmenty unieruchomione, segmenty powyżej przejmują stopnie ruchomości z segmentów które zostały unieruchomione, a więc będą bardziej podatne na przeciążenia. U niektórych pacjentów wykonywana jest także odtworzenie lordozy, przez odpowiednie dogięcie prętów stabilizujących, więc cały układ mięśniowy będzie się dostosowywał to nowej „lordozy”, co może trwać nawet do 3 lat.

Warto poddawać swój kręgosłup „regularnym przeglądom i serwisom fizjoterapeutycznym”, aby problemy bólowe więcej się nie pojawiały.

Obejrzyj również mój film na Youtube!

OPERACJA KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO

Operacja kręgosłupa szyjnego Mój tata jest po operacji górnej partii kręgosłupa szyjnego. Zooperowane zostały odcinki kręgosłupa C6 i C7,zostały założone implanty. Przebywał w szpitalu 6 dni. Czy ktoś orientuję się czy ZUS wypłaca jakie kolwiek odszkodowanie za pobyt w szpitalu, i za operację? Proszę o odpowiedź.

operacja kręgosłupa szyjnego jestem trzy tygodnie po operacji kregosłupa -przepuklina dyskowa C5/C6z użyciem implantu Osta -Pek mam zniesioną lardozę po zabiegu nosze kołnierz 24 godz na dobę no i niestety mam nadal bóle mój lekarz jest na wakacjach pytanie czy ktoś po podobnej operacji miewał podobne objawy i jak długo

Kręgosłup szyjny Witam Wszystkich! Osiem lat temu uległam urazowi kręgosłupa szyjnego zwanemu potocznie “smagnięcie biczem”. Stwierdzono podwichnięcie 4 i 5 kręgu szyjnego. W rok po urazie zostałam zoperowana – usunięto dysk i usztywniono kręgosłup na tym odcinku przeszczepem z biodra. Od dnia urazu

kręgosłup szyjny Zostałam zakwalifikowana do operacji. Chciałabym się zorientować gdzie w Polsce wszczepia się prodysk. Jestem już po usztywnieniu 1 poziomu, powyżej dysk uciska mi rdzeń kręgowy. Czuję się coraz gorzej. Proszę o pomoc

Operacja na przepuklinę kręgosłupa szyjnego. U bliskiej mi osoby zdiagnozowano przepuklinę kręgosłupa szyjnego typu bulging dysk z uciskiem rdzenia kręgowego. Lekarz doradza operację. Proszę o opinie osób, które przeszły operację tej części kręgosłupa jakie są rezultaty i czy rzeczywiście to jedyna droga do wyleczenia? Czekam niecierpliwie na

Re: Operacja kręgosłupa szyjnego Ja też jestem po operacji kręgosłupa szyjnego. Z PZU (ubezpieczenie grupowe) dostałam jedynie odszkodowanie za pobyt w szpitalu. Mam również pytanie czy ktoś się orientuje, czy należy się jakieś jeszcze odszkodowanie? np. z tytułu uszczerbku na zdrowiu?

operacja kręgosłupa Kuzynke czeka operacja kręgusłupa w okulicy kręgów szyjnych maja jej wstawic implanty , bo podobno z rezonansu wyszło że są w rozsypce. Nie wie co ma robić a bardzo sie boi ewentualnych koplikacji. Czy ktoś jest po takiej operacji???

Re: operacja kręgosłupa szyjnego witam.mam zaburzenia statystyki kręgosłupa szyjnego ze zminami zwyrodnieniowo wytwórczymi i wielo poziomową dyskopatię. Co łączniue powoduje zwężenie przestrzeni płynowej,przedrdzeniowej,ucisk worka oponowego i rdzienia krenowego 2 stopnia z najbardziej nasilnymi zmianami na poziomie C3-C4

Re: operacja kręgosłupa szyjnego witam miałam operację 15-10-2007 na poziomie C-5, C-6 kręgosłupa szyjnegono i cóż jest tak samo jak przed operacją,ale mam kręgosłup zabezpieczony przed paraliżem ,lekarz doktor Grzelak poinformował mnie , że operacja nie zlikwiduje moich dolegliwości mogą się wręcz nasilić,ale mam nadzieje

Re: operacja kręgosłupa szyjnego zdrowia.Ludzie bez operacji mają szanse na wyzdrowienie ,po operacji już zawsze będziemy kalekami.Operacja nie usuwa przyczyny choroby.Polecam ćwiczenia wzmacniające mięśnie- mięśnie trzymają kręgosłup i ich słabość powoduje dyskopatię,stosuję też GH Max-stymulator hormonu wzrostu,regeneruje tkankę

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Dzień dobry. 21:18:34 Znalazłam pana gg na forum dyskusyjnym, w sprawie operacji kręgosłupa szyjnego 21:23:06 Mam na imię Ewa i 10 dni temu dowiedziałam się, że mam 2 przepukliny podwięzadłowe, centralnodwuboczne ograniczające przednią rezerwę płynową rdzenia oraz redukujące istotnie oba

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Jestem dzisiaj 3 miesiace po operacj kregosłupa szyjnego na poziomie C5-c6,cały czs czuje ciagnący ból do prawj ręki, cierpnięcie odcinka szyjnego i barku czy to są normalne objawy, proszę o informację czy mogę pływać może to mi pomoże aby się rozruszać.

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witaj Madziu zdróweczko moje niestety się nie poprawia .Zrobiłam RM odcinka szyjnego i niestety muszę mieć operację ponieważ na poziomie C6/C7 widoczna jest przepuklina centralna krążka, która modeluje worek oponowy i uciska obustronnie korzeń nerwowy. To samo jest na poziomie C4/C5 z tym ,że

Re: operacja kręgosłupa szyjnego zapomniałam dodac,ze ja po operacji nie musiałam nosić kołnierza ortopedycznego ani nic innego.Lekarz powiedział,że mam się oszczędzać i zyc normalnie.(choć to dla mnie nienormalne gdy w moim kregosłupie jest coś “obcego”)Koncząc stwierdzam,że mój kręgosłup nie daje mi o sobie zapomnieć

Re: operacja kręgosłupa szyjnego bolała głowa,że sięgnęłam po tabletkę przeciwbólową i tyle.. Niech to diabli wezmą taką chorobę – ,chory kręgosłup szyjny to najgorsza zmora w potylicy zgromadzone są nerwy,przechodzi tętnica i wystarczy jakaś patologia i już BOLI. Na akupunkturę na pewno się zdecyduję ale to już po zrobionym RM

Re: operacja kręgosłupa szyjnego elapl1 teraz juz nie chodzę w kołnierzu chodziłam wcześniej zanim nie miałam wyników rezonansu odcinka szyjnego. wiesz co ja dopiero byłam 2 razy na tej akupunkturze ale jak wyszłam wczoraj z gabinetu bo tak cholernie zesztywniałam, że masakra ale potem puściło zobaczę czy będą efekty mogę

Re: operacja kręgosłupa szyjnego witam cię!Ja miałam operacje w X.2005 w Bydgoszczy i operował mnie Pan Profesor Marek Harat.Operacja została wykonana bardzo dobrze.Usunięto krążek międzykręgowy C5-C6 i ustabilizowano kręgosłup na tym poziomie implantem międzytrzonowym LFC wypełnionym preparatem fosforanu wapnia

Re: operacja kręgosłupa szyjnego szybciej się zdecydujecie tym lepiej. Najgorsze to słuchanie “znawców” o cudach typu MC Kenzie itd. W świadomości wielu osób operacja kręgosłupa szyjnego to jakaś straszna rzecz. W dzisiejszych czasach to naprawdę nic takiego. Jeśli chcecie wiecęj informacji gg 4302690. Chętnie podzielę się

Operacyjna stabilizacja kręgosłupa szyjnego wśród reumatyków jest to częste schorzenie. Może ktoś podzieli się ze mną informacjami jak przebiega hospitalizacja po operacji, rehabilitacja. Jak długo odczuwa się dolegliwości i jaka jest ruchomość w odcinku szyjnym kręgosłupa?

Re: operacja kręgosłupa szyjnego witaj,ja jestem po operacji c6 c7 juz blisko 4 lata,tez cierpialam bol w obu rekach dluzej niz 3 miesiace i do tego mialam sciskanie jakby obrecza w okolicach klatki piersiowej,ponoc tak sie regeneruja nerwy po operacji… to ustapilo,ale niestety musze sie poddac kolejnej operacji c3 c4 i c5 c6

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Magdula Ty sama wiesz jak się czujesz – powiem Ci jedno ja przez dwa i pół roku zwlekałam z decyzją o operacji i teraz tego żałuję . Bo mogłam już po roku kiedy widziałam ,że nie ma większej poprawy zdecydować się. Tak jak mi powiedział dr. Sagan neurochirurg – Szczecin- takie dyskopatie

Re: operacja kręgosłupa szyjnego eleonora123 mam podboną sytuację też dostałam skierowanie na konsultacje do neurochirurga który nie widzi nic poważnego (przepuklina jądra miażdzystego w odcinku szyjnym)tez w wyniku RM mam ucisk worka oponowego tylko że ja mam C5/C6 teraz ból głowy jest niesamowity i uczucie ucisku z

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witam:) Moja mama ma straszne bóle i szykuje się do operacji. Jakiego chirurga poleCili byście PAństwo? Piszecie że bóle nie ustąpiły. Jakie były to bóle? Moja mama od 3 miesięcy jest na Tramalu+NLPZ-y okresowo w zastrzykach dodatkowo i plastry z buprynorfiną. Ból jest taki że nie pozwala na nic

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Jestem po takiej samej operacji jak Pani, nasiłam kołnierz prawie pół roku i już jestem dwa lata po operacji i równierz mam wstawiany tytanowy implant. To że jestem zoperowana nie znaczy,że mnie nie boli, cały czas boli.Nie wiem czy Pani ten implant ma do wyciągnięcia, mnie chcą lekarze to wyciągać

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Od wielu lat mam problem z kręgosłupem .Częsta rwa kulszowa ,a najgorsze dretwienie rak w nocy i w dzien.Nawet parasola nie mogę utrzymać.Lecze się u reumatologa zapisuje mi RANTUDIL FORTE podobno na stałe.Zarzywam leki na serce i LETROX 50 na niedoczynność tarczycy.Rantudilu nie biore bo

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Proszę Pani w Warszawie jest klinika w której pracują chyba najbardziej kompetentni ludzie w dziedzinie fizjoterapii www.fizjoklinika.com moj tato 49 letni również po operacji został przez nich wyprowadzony do normalnego funkcjonowania. Polecam uczciwie.

Re: operacja kręgosłupa szyjnego przyczyna jest czesto nieprawidlowe ustawienie miednicy. Chiropraktycy znaja metode nastawienia miednicy. Ale lepiej wybrac dobrego znanego chiropraktyka, moze z polecenia. W ten sposob mozemy uniknac operacji i brania lekow przeciwbolowych. Byl taki ortopeda szwedzki dr Ackermann, ktory

Re: operacja kręgosłupa szyjnego witam właśnie odebrałam wyniki rezonansu dwie przepukliny na C6/C7 i C5/C6 uciskajace na rdzen oba krazki sa zmienione degeneracyjnie. jestem umówiondo do na wizyte w bydgoszczy moze ktos poradzi mi czy decydowac sie na operacje

Re: operacja kręgosłupa szyjnego witaj Magdula z przepukliną chodziłam dwa lata i w tym czasie rehabilitacja metodą McKenziego. Dużo przyniosła mi ulgi aż do momentu kiedy zdarzył się ,że nagle pojawił się ból z tyłu głowy oraz uciski tak mocne ,że prosiłam się o operację. W międzyczasie byłam na konsultacji w Szczecinie u dr

Re: operacja kręgosłupa szyjnego elapl1 czy długo chodziłaś z tą przepukliną aż doszło do operacji??? nikt mi jeszcze z lakarzy nie powiedział czego np nie powinnam robić żeby nie pogorszyć.nie dzwigać to wiem jak tylko cos ponoszę to potem mie mogę złapać równowagi no i bardziej boli:( pozdrawiam — ……nowy etap życia……. 🙂

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witam! Proszę poczytać w Internecie o możliwościach terapii manualnej (osteopatia, chiropraktyka, kręgarstwo. Najlepsze przedstawicieli ww. metod leczenia są lekarze i masażyści ze Wschodu (Ukraina, Rosja). W Kijowie, Moskwie, Pradze są centry leczenia przepukliny kręgosłupa terapią manualną (masaż

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Jestem juz po drugiej operacji kregoslupa.Pierwsza operacjabyla rok temu2008,mialamwstawione dwa implanty mat.tytan,neurochirurg zapewnial mnie ze po tej operacji bede jak nowo narodzona a mosze wspomniec ze przez dwa lata przed operacja bardzo cierpialam z bolu,balam sie operacji az doszlo

Re: Operacja kręgosłupa szyjnego zdecyduje czy takowy uszczerbek na zdrowiu wystąpił i % procentowo moze przyznać uszczerbek. Co do prywatnego ubezpieczenia wsystko zalezy jaką masz opcję wykupioną , w niektórych jest opcja operacje chirurgiczne i wówczas mozna się starać o wypłate .

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Jestem po konsutlacji nerochirurgicznej no i lekarz powiedział, żeby się zaszczepić i mysleć o operacji ale ja do końca nie wiem co o tym wszystkim myślec. Mam mysli, żeby czekać do momentu krytycznego ale czy to jest dobre no sama nie wiem chyba potrzebuje czasu na poukladanie sobie tego

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witaj Madziu czy Ty słyszałaś o kuracji na ten nasz obolały kręgosłup sterydami- trwa 10-12 dni.Na ostatniej wizycie neurochirurg mi ja zaproponował . Na razie się nie zgodziłam ale nie wiem czy dobrze zrobiłam.Następną wizytę mam około 15 czerwca (10.06 robię kontrolny RM) i na pewno lekarz

Re: operacja kręgosłupa szyjnego dokuczać mi dół kręgosłupa:( jutro na ukupunkturze będziemy się nią zajmować jak będzie ulga to będę pewna, że to ma sens:) Jeśli chodzi o RM to ja miałam robiony w Łodzi za 375 zł. Daj znać jak będziesz miała wyniki RM no i trzymaj się dzielnie:) Również życzę zdrówka i dni bez bólu

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witajcie! Ja równiez jestem po operacji w Bydgoszczy.Miałam ją we wrzesniu. Też bez kołnierza wróciłam do domu, prowadzę oszczedny tryb życia niestety ból jest nadal. Miałam zoperowane dwa poziomy ale jest jeszcze trzeci poziom i kto wie czy nie bede musiala podda sie jeszcze jednej

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witam . Ja miałam operację 29.06.09r.przepuklina C5/C6 – implant. przez pierwsze dwa miesiące byłam na Febrofenie tak mnie bolało- teraz jestem po rehabilitacji na oddziale reh. w Sulechowie i ból, uciski za uszami – mniejsze – ale są- okropny dyskonfort. Przed operacją rehabilitowałam się

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witaj Madzia nie mogę uwierzyć ale po pierwszym zabiegu akupunktury ( igły oraz bańki) nie zażyłam popołudniowej tabletki rozluźniającej. Może to mi przyniesie ulgę i oddali widmo operacji. Odezwę się po kilku spotkaniach – trzymaj kciuki.Tobie życzę takich dni w którym zapomnisz o bólu i się

Re: operacja kręgosłupa szyjnego zadzwonisz to na pewno Ci podadzą telefon do instruktora najbliżej Ciebie mieszkającego. Spróbuj warto – operację zawsze zdążysz zrobić- nie ma pewności czy po zabiegu wszystkie dolegliwości miną – widzisz jak jest ze mną.Odezwij się jak wrócisz od neurochirurga. Pozdrawiam i życzę dni bez bólu.

Re: operacja kręgosłupa szyjnego nam (wydaje mi się) nie zaszkodzi a może będzie ulga. Dobrze, że byłaś u laryngologa bo wykluczył chorobę błędnika. Można wnioskować, że to od ucisku na C1/2. Za miesiąc mam wizytę następną u neurochiruga i wtedy porozmawiam z nim ile sie czeka na taką operację i gdzie mialabym mieć ją robioną

Re: operacja kręgosłupa szyjnego operację zawsze będzie czas to już taka ostateczność a może uda znaleźć takie rozwiązanie które będzie pomagało. Wiesz zaczęłam chodzić na akupunkturę zobaczymy. Jestem bardzo pospinana podczas tego wypadku wszystko się ponadciągało no i chodzenie w kołnierzu chyba przyczyniło się to obecnego

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witam. Prosze robic sobie okłady ze słoniny na ten obszar. Trzeba też zażywac lek vigantoletten 500. Poczta [email protected]

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witaj Elu! Nie słyszałam ale jak słyszę słowo sterydy to nie napawa mnie to optymizmem może to dlatego że nie wiem na czym to polega :)a coś więcej możesz napisać o tej metodzie? Pozdrawiam 🙂 — ……kolejny etap życia…….i tym razem dam radę 🙂

Re: operacja kręgosłupa szyjnego No widzisz Elu bardzo się cieszę akupunktura ma wiele zastosowań mnie nawet uspakaja 🙂 Mam nadzieje, ze to kilku zabiegach bedziesz odczuwała ulgę!!!! Mnie dziś niestety bardzo połamało aż trudno mi oddech złapać masakra dyskopaci mają przekichwany żywot 🙁 Czekam na dobre wieści:) Pozdraw

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Elu jak tam u Ciebie zdroweczko? pozdrawiam — ……kolejny etap życia…….i tym razem dam radę 🙂

Re: operacja kręgosłupa szyjnego magdula pamiętaj jeśli kołnierz to na bardzo krótko np. na czas jazdy samochodem- myślę na temat akupunktury a właściwie namawia mnie mąż. Napisz czy poczujesz ulgę po tych zabiegach. Pozdrawiam

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witaj Elu! Bardzo się cieszę że ta akupunktura Ci choć troszkę pomogła 🙂 Ja ostatnio mimo iż chodzę na akupunkturę odczuwam bóle i zesztywnienia ale powiem Ci tak nie daję się jakoś staram sobie tłumaczyć że bez bólu się nie obejdzie ale nie poddaje się!!! szkoda że stan zdrowia nie pozwala

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Witam Cię Madziu- jak się czujesz, czy znalazłaś kogoś kto mógł Ci zrobić masaż bańkami – naprawdę warto. Ja raz jeszcze dziękuję za słowa ,które pozwolił mi podjąć decyzję o zabiegach akupunkturą. czuję się lepiej ale niestety nie na tyle abym mogła wrócić np. do pracy.Mój dzień zaczyna się

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Dzięki że się odezwałaś elapl1 🙂 No ja mam taki ucisk non stop czasami mniej boli a czasami to ból jest aż taki piękący 🙁 Teraz mam rehabilitację ale jakoś poprawy niestety nie ma. Ja jadę na konsutlację do neurochorirga w czwartek no zobaczymy co on powie! Poczytam sobie o metodie McKenzi

neurochirurg kręgosłup szyjny Proszę o pomoc w wyborze lekarza neurochirurga. Nie jestem z Wrocławia dlatego liczę na pomoc forumowiczów. W necie mało jest konkretnych informacji. Może ktoś z Was wesprze mnie swoją wiedzą na temat kto i gdzie przyjmuje? Chodzi oczywiście o operację, ale do tego jak wiadomo daleka droga

Re: Operacja kręgosłupa szyjnego Wiolinko, chyba pomyliłaś instytucje. Takie odszkodowania wypłaca PZU na podstawie dodatkowego ubezpieczenia grupowego www.pzu.pl/c/document_library/get_

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Cześć Elu! Bardzo się cieszę że mogłam chociaż w taki sposób pomóc a w zasadzie podsnunąć pomysł:) Ważne że jest jakiś sposób na użlenie sobie ja w miarę no chyba że przegnę z pracą wtedy się odzywa dziadostwo i boli, sztywnieje kark. Ja zaczęłam na nowo chodzić jak mnie tak strasznie złapa

Re: operacja kręgosłupa szyjnego Wiraj! Oj to nie dobre wieści:(Czyli w dwóch miejscach masz tą przepuklinę? A czy wiesz skąd ona się wzięła w ogóle no bo u mnie to po tym wypadku. U mnie jest raz lepiej a raz gorzej ale pogodziłam się z myślą, że już nie będzie nigdy tak jak było wcześniej mam pracę siedzącą przy komputer

Re: kręgosłup szyjny napisz w googlach’operacja kregoslupa w Gdansku’ tam znajdziesz, tylko nie pisalas czy to ma byc prywatnie czy na kase.Amoglabym zapytac? dlaczego sie zdecydowalas na operacje, ja jestem w podobnej sytuacji i neuroch. i moja neurolog odradzili mi operacje tylko rehabilitacja a mam dyskop

Re: kręgosłup szyjny mika nie chcialam ciebie w zaden sposob urazic.Wiem jaki to bol,niektorzy tego nie rozumieja,ale ja tez mialam skierowanie na operacje i neurochirurg sam mi odradzil,moze dlatego ze nie mam ucisku na rdzen ale powiedzial operacja to ostatecznosc.Wiaze sie z komplikacjami.Zmienilam sobie

Re: kręgosłup szyjny Bardzo dziękuję za tą odpowiedź.Ktoś w pracy mówił mi o koniecznej operacji,dlatego byłam nieco zaniepokojona.Do lekarza wybieram sie jutro.Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

Do neurochirurga – operacja kręgosłupa Czy w trakcie operacji kręgosłupa lędźwiowego na dyskopatię, gdzie usuwany jest dysk, wsczepia sie od razu implanty dysku. Wiem, że w przypadku kęgosłupa szyjnego takie implanty są wszczepiane. Czy mogę zażyczyć sobie aby i mnie wszczepiono taki implant w trakcie operacji kręgosłupa

Re: kręgosłup szyjny Operacji to ja boję się jak ognia,bo mam w rodzinie kogoś,kto jest niemal kaleką,a miał to być niewielki zabieg.Ale interesuje mnie czy niestabilności nie da się leczyć inaczej jak tylko operacyjnie.Pani neurolog odesłała mnie do chirurga ortopedy nie mówiąc przy tym za wiele,tylko ze muszę

Re: operacja kręgosłupa jestem juz po dwóch operacjach kręgosłupa, stabilizacji L/S i dyskopatii szyjnej. po tej drugiej nie mam prawie żadnych powikłań, ale po stabilizacji teraz odczuwam bóle lędźwiowe. nie bój się inwalidztwa. zabieg usunięcia dyskopatii nie jest niczym strasznym.

Re: Kręgosłup szyjny > Osiem lat temu uległam urazowi kręgosłupa szyjnego zwanemu > potocznie “smagnięcie biczem”. Stwierdzono podwichnięcie 4 i 5 kręgu > szyjnego. Witam w “klubie z defektem kręgosłupa!” (to taki “wisielczy” żart, wybacz). U mnie nie było wypadku, ale dyskopatia kręgów C5 i C6

Re: kręgosłup szyjny nie ryzykuj operacji. miałem cos podobnego i poszedłem do poradni leczenia bólu. lekarka przepisałą mi Clonazepam , Amitryptylinę i jeszcze coś tam. bóle znikneły, a przedtem z trudem poruszałem głową na boki. teraz nie mam z tym problemów’ powodzenia. acha, głowa mnie tez od tego bolała

Neurochirurg – operacja kręgosłupa. Pomocy. Kochani, jestem w trakcie poszukiwań dobrego specjalisty neurochirurga. Neurochirurga, który wykonuje operacje przepukliny kręgosłupa szyjnego w ramach NFZ. Okazało się, że przyciska mi do połowy rdzeń i sprawa jest bardzo poważna… Chciałabym najpierw zapisać się na konsultację prywatną

żywienie w dyskopati kręgosłupa szyjnego Cześć. Cierpie na przepuklinę kręgosłupa szyjnego inaczej mówiąc mam dyskopatię od 5 miesiący. Mam pytanie. Czy zmiana w sposobie żywienia może mieć wpływ na poprawę? I jakie zastosować żywienie? I proszę o podpowieć o inne metody leczenia przpukliny krążka L5-6 poza operacją. Może wiecie

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego mnie też czeka operacja kręgosłupa, ale odcinka lędźwiowego i umieram ze strachu. Mam 32 lata i chyba marzenie o drugim dziecku pozostanie tylko marzeniem.

Re: kręgosłup szyjny Z moich doswiadczeń wynika, że chyba ważniejszy jest stan neurologiczny pacjenta (który może być oceniony dzięki badaniu lekarskiemu)niż to, co wykazuje zdjęcie. Zdecydowałam się na operację bo mój stan się pogarsza niemal z dnia na dzień. Poza tym ucisk już samego rdzenia kręgowego (nie

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego prawnej bo przecież nie masz jeszcze nawet dokładnego rozpoznania więc nie ma mowy o świadomej zgodzie na operację. Natalia, jeśli mogę Ci doradzić to wizyta u kolejnego neurochirurga bez MRI mija się z celem . Oczami wyobraźni nie przeniknie Twojego kręgosłupa i prawdopodobnie wyda zbliżoną

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Natalko , jestem po dwóch operacjach odcinka szyjnego .Żyję , chodzę, funkcjonuję zupełnie nieźle . Pozostał pewien dyskomfort prawdopodobnie na skutek zbyt długiego ucisku. Poczytaj forum

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Ja niczego nie wygłaszam. Uważam, że dobry rehabilitant to nie wiejski znachor tylko lekarz, który potrafi zdiagnozować dolegliwość i albo poprze decyzję o operacji albo spróbuje rehabilitacji. Natomiast reumatolog w leczeniu dyskopatii niekoniecznie musi być najwyższym autorytetem

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Drogi Gosiaczku serdecznie dziekuje Ci za słowa otuchy .Mam do Ciebie jeszcze pytanie czy przed operacja tzn zanim sie na nia zdecydowałas brałas jakies leki.Co z RANTUDILEM FORTE czy nalezy go brac.Czy po operacji długo byłas wyłączona z normalnego funkcjonowanie . Chodzi mi o prace

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego kol. ok . W ogólnym założeniu leczenia masz rację . Przed decyzją o operacji trzeba wykorzystać wszelkie możliwości leczenia zachowawczego ale przy bardzo nasilonych objawach nie może to być działanie w ciemno. Fakt ,że sugestia dotyczac operacji na podstawie samego rtg. jest conajmniej

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Natalio,napisałam pierwszą odpowiedź żeby troszkę Cię uspokoić po informacji od neurochirurga, gdybyś jednak była zmuszona poddać się operacji. Pytanie kol.3 jest bardzo sensowne.Jaką patologię znalazł na zdjęciu rtg. neurochirurg ,że tylko na tej podstawie zdecydował o konieczności

Czy to kręgosłup szyjny? Pomocy!!!!!!! Zwracam się z prośbą do ludzi, którzy mają bądź mieli,problem z kręgosłupem szyjnym. Jakie macie objawy? Gdzie szukacie pomocy? Kogo polecacie? Moim głównym problemem są zawroty głowy, ale towarzyszy im cała paleta innych objawów. Szukam pomocy już prawie 20lat!! Nie wchodzi w rachubę już żadna

Rezonans Kręgosłupa szyjnego-Poradźcie, drętwienie Witam, jestem nowym użytkownikiem. 19 lat temu miałem operację na dolne partie kręgosłupa natomiast jakiś czas temu poleciał szyjny… boli ręka, spać nie można. Brałem sterydy ale nawet one nie pomagały. Zrobiłem rezonans magnetyczny i nie wiem co dalej… czytałem o mniej inwazyjnych zabiegach

Re: Kręgosłup szyjny a migrena Też kilka lat leczyłam się na migrenę , po operacji kręgosłupa szyjnego ból zniknął. Mam wstawiony implant ruchomy na C6/C7 .

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Natalko, czy lekarz zaordynował Ci operację tylko na podstawie rtg? Też jestem po kłopotach z kręgosłupem szyjnym i lekarka aby zorientować się co się naprawdę dzieje z kręgosłupem zasugerowała zrobienie tomografii. Czy kontaktowałaś się z lekarzem rehabilitantem, czy pobieralaś jakieś

Re: Operacja na przepuklinę kręgosłupa szyjnego. Mnie ortopeda zalecił ćwiczenia izometryczne i obyło się bez operacji. Odradzał każdą inną gimnastykę. — byle do wiosny… http://i51.tinypic.com/11rdp9i.gif

Re: neurochirurg kręgosłup szyjny Dzięki, człowiek cierpiący to się upierdliwy robi. Trudno jutro jadę do szpitala nie da się prywatnie to niech oni coś działają, brak mi już sił 🙁 Ciekawe jaka jest kolejka do operacji…

Re: neurochirurg kręgosłup szyjny ale serio chcesz mieć operację? A jakie masz objawy kwalifikujące? Nie mówię o pioruńskim bólu, chodzi mi o inne objawy Dla mnie to sotateczność, sama nigdy bym się nie prosiła o to

Re: Kręgosłup szyjny !!! Rzeczywiście trudno powiedzieć, czy w Twoim przypadku – konkretnego, widocznego ucisku na tętnicę kręgową przez wyrośl kostną, możliwe byłoby w ogóle wyjście z tego stanu, bez operacji. U mnie na wyniku rezonansu magnetycznego sprzed zabiegu operac. napisano: “nie stwierdzono żadnych zmian w obrazie

Re: kręgosłup- OPERACJA??? Sorry nie umie Tobie doradzic ,pomimo ,ze tez “chory” caly kregoslup.Na operacje szyjnego nie zgodzilam sie,czlowiek cierpi i sam nie wie jaka podjac decyzje Uwazaj na siebie ,u Ciebie sprawa wyglada inaczej ,chodzi mi o naczyniaka,a w tym temacie to jestem ciemna. Moze jeszcze zasiegniesz

Re: Operacja na przepuklinę kręgosłupa szyjnego. Mnie tez chcieli operowac ale mi pomogla rechabilitacja ktora trwala 6-8 m-cy,od tego czasu tj okolo 10-ciu lat codziennie uprawiam gimnastyke i uwazam aby nie zrobic glupich ruchow.

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Tego typu operacje czesto są absolutnie niepotrzebne. Zanim się jednak zdecydujesz koniecznie przeczytaj książkę Dr. Johna E. Sarno “Recepta na zdrowie: lecząc ciało, lecząc ból”. Możesz się na przykład zdziwić, że Twój ból nie ma NIC wspólnego z kręgosłupem. — “Każda prawda przechodzi

Re: Operacja na przepuklinę kręgosłupa szyjnego. Rechabilitacje mialem w Niemczech-,a wiec neurochirurg nie chcial operowac bo to bylo troche za skomplikowane i przepisal mi masaze,fango,petle i gimnastyke,mialem to wszystko 2 x 2 godziny na tydzien przez dobrych conajmniej 6 m-cy u tego samego fizjoterapeuty.Bralem rowniez przeciwzapalne(acemetac

Re: Operacja na przepuklinę kręgosłupa szyjnego. Jeżeli możesz to napisz w skrócie jak wyglądała ta rehabilitacja, gdzie ją wykonywano. Lekarz prowadzący nic nie wspominał w tej chwili o gimnastyce wręcz odwrotnie ostrzegał, że w każdej chwili może sie pogorszyć.

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Moze i tak,ale tak miałam.Byc może ze przez brak ruchu osłabiły mi sie wszystkie mięśnie.w tej chwili jestem 1,5mies po operacji i sztywnosc i brak czucia jeszcze całkiem nie odzyskałamLekarz mówił mi że może to potrwac nawet rok.Ale u kazdego jest inaczej…

Re: Operacja na przepuklinę kręgosłupa szyjnego. Dzięki za odpowiedź, muszę porozmawiać o tym z naszym lekarzem prowadzącym. Jesteśmy jednak w Polsce (Łodzi) więc może inne podejście mają lekarze…

Re: operacja kręgosłupa ja mam przepuchline na odcinku szyjnym i mimo wyznaczonego terminu jestem w takim szoku że się wacham i jadę 15 marca do specjalisy w Warszawie. Czekam tez na wykonanie rezonansu. A co to za metoda o której piszesz, bo ja mam miec to robione z przodu szyi z wzieciem wiórów kostnych z biodra

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Nie ma co się bac operacji.ja jestem po.miałam na odcinku ledzwiowym L1 L5 z uciskiem na nerwy w prawej nodze.Nie mogłam funkcjonowac,bóle nie z tej ziemi,po atakach zanik czucia w łydce w piecie i małym palcu u nogi,dretwienia,nogi,rąk,osłabienie mięsni,też w rekach,drżenie…przytyłam 25

Blokada kręgosłup szyjny – iniekcja epiduralna Mam 31 lat,3 lata temu przeszłam operację odcinka szyjnego na poziomie c5-c6 ,powodem był duży ucisk na rdzeń kręgowy .Cierpię od lat na wielopoziomową dyskopatię i wszystkie z nią związane niedogodności. Ból kręgosłupa nie ustąpił,utrata czucia w obu kończynach ,szczególnie nocą

Re: Kręgosłup szyjny ,a bol głowy Witaj. Jestem 5mc po operacji kręgosłupa szyjnego.Przed operacją miałam silne bole głowy, drętwienie reki i ból nogi ( biodro). Obecnie czuje sie dobrze , bole ustąpiły. Dodam ze miałam konflikt korzeniowo rdzeniowy z uciskiem na worek oponowy , na wysokości C6 , C7. Pozdrawiam

Re: operacja kręgosłupa na Parkitce …forum to chyba “nie najszczęśliwsze” miejsce na takie pytanie… Moja teściowa nie chodzi od 7 lat po operacji kręgosłupa, ale znajoma po operacji kręgów szyjnych – rewelacja. Nie ma reguły…. — DŻOanka

Re: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego Kol , wygłaszasz bardzo śmiałą tezę ,że rehabiliatcja jest panaceum na wszystkie zmiany dyskopatyczne. Nie twierdzę,że operacja jest niezbędna ale dopóki Natalia nie przeprowadzi pełnej diagnostyki a MRI w przypadku dyskopatii jest znacznie dokładniesze niz CT to poddawanie się rehabiliatcji

Re: Neurolog do kręgosłupa Odświeżę wątek… Gdzie najlepiej zrobić operację kręgosłupa szyjnego na nfz ewentualnie prywatnie?

Re: Problem z kręgosłupem szyjnym Rezonans myślę ,że to dobra droga,natomiast przed operacją powinieneś spróbować rehabilitacji u dobrego specjalisty,który ma o tym pojęcie.Operacja w tego typu przypadkach jest trudna i obarczona ryzykiem powikłań.

Powikłania po zabiegach neurochirurgicznych kręgosłupa

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Jestem 2 miesiące po operacji dyscektomi L5-S1 z usunięciem sekwestru w kanale kręgowym. Odbarczenie prawego korzenia S1 foraminotomią. Operacja została przeprowadzona w Bydgoszczy, w szpitalu im. A. Jurasza. Po samej operacji przez 3 tygodnie czułem się dobrze, nic mnie nie bolało, po tym czasie zaczęły się pojawiać dolegliwości. Promieniujący ból od uda do łydki, “rzadko” kłucie w górnej części prawej łydki (to samo miejsce, co przed operacją), tylko o znacznie mniejszym natężeniu, mrowienie w stopie, uczucie ciepła w łydce. Nazwałbym to uporczywym dyskomfortem w porównaniu z bólem sprzed operacji. Juz rozmawiałem z doktorem, który mnie operował – powiedział, że do pół roku może takie coś mieć miejsce. Tylko dlaczego po samej operacji czułem się lepiej niż obecnie? Proszę o odpowiedź, może jakieś rady?

Odpowiedział

dr hab. n med. Andrzej Maciejczak, prof. UR

neurochirurg

Idealnym efektem operacji jest całkowite ustąpienie dolegliwości przedoperacyjnych: zarówno rwącego bólu, jak i sensacji czuciowych odczuwanych przez chorych jako “mrowienie”, “tysiące szpilek”, “zdrętwienie”. Taki efekt nie występuje u 100% chorych, ale można powiedzieć, że u większości operowanych dochodzi do poprawy komfortu codziennego funkcjonowania. Często spotykanym przebiegiem jest całkowite ustąpienie dokuczliwych rwących bólów z nogi (tzw. rwy kulszowej) natychmiast po operacji, zaś wspomniane sensacje czuciowe mogą ustępować tygodniami lub dłużej.

Jeśli ucisk na nerw (czyli tzw. korzeń nerwowy) był duży (a tak było w Pana przypadku, gdyż sekwestr oznacza masywne “wypadnięcie” jądra miażdżystego ze środka dysku do kanału kręgowego, gdzie znajdują się korzenie nerwowe), to korzeń nerwowy, który był uciśnięty przez sekwestr, może być mocno uszkodzony i jego powrót do normalnego “działania” może być upośledzony przez dłuższy czas lub nawet na zawsze.

Inną możliwą przyczyną może być blizna, która rozwija się w operowanym miejscu, a która może zaciskać korzeń nerwowy. Blizna co prawda powstaje u każdego operowanego (nie ma operacji bez blizny), zakłada się jednak, że zbyt wybujała blizna może u niektórych chorych “ściskać” korzeń nerwowy i stąd sensacje, które Pan opisuje.

Kolejnym powodem może być nawrót przepukliny jądra miażdżystego. Jądro miażdżyste nigdy nie “wypada” w całości. Część jądra miażdżystego zawsze pozostaje w środku dysku i ta resztka może być źródłem nawrotu. Nie da się też jądra miażdżystego usnąć w całości (chyba że zoperuje się chorego w szczególny sposób, z obu stron kręgosłupa, ale nie jest to potrzebne i byłoby – mówiąc obrazowym językiem – strzelaniem z armaty do małego celu na strzelnicy).

Jeśli Pańskie dolegliwości sprawiają panu dyskomfort, to proponuję konsultację z chirurgiem, który Pana operował. Dwa miesiące po operacji można wykonać badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa, które powinno znacząco ułatwić określenie przyczyn Pańskich dolegliwości.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Ewelina Łazarz, była redaktor “Rehabilitacja w Praktyce” 232230 odwiedzin

U wielu pacjentów zmiany w kręgosłupie posunięte są tak daleko, iż wymagają interwencji chirurgicznej. Ważne jest, żeby pamiętać, że wraz z operacją nie kończy się postępowanie fizjoterapeutyczne – przeciwnie – fizjoterapia pozwoli nam szybciej wrócić do pełni sprawności. Właściwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa ma kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów działań chirurgicznych.

Opisane w artykule wskazówki dotyczące prowadzenia pacjenta po zabiegu mają charakter ogólny, ostateczne decyzje dotyczące postępowania rehabilitacyjnego po operacji podejmują lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą. Nie wykonuj z własnej inicjatywy żadnych ćwiczeń, które nie zostały zalecone przez osoby nadzorujące Twój powrót do zdrowia.

Dobór technik, ćwiczeń i kolejność ich wprowadzania zależą głównie od schorzenia, rodzaju operacji oraz tempa powrotu do zdrowia. Większość zabiegów chirurgicznych kończy się sukcesem, tzn. zmniejszeniem bólu i powrotem do pełni sprawności. Znaczna poprawa odczuwalna jest już po przebudzeniu z narkozy, ale kompleksowa rehabilitacja po operacji kręgosłupa i wysiłek w nią włożony zaprocentuje znakomitymi wynikami. Ważne, by starać się jak najszybciej podjąć rehabilitację i wykonywanie zwykłych czynności, jednocześnie pamiętając o ochronie kręgosłupa i zwiększaniu aktywności powoli, ale systematycznie. W zależności od techniki operacyjnej pacjent spędza w szpitali od 1-2 dób w przypadku zabiegów małoinwazyjnych do nawet kilku tygodni w przypadku poważniejszych zabiegów.

Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń i nie istnieją przeciwwskazania (ból pooperacyjny), to chory może już na drugi dzień po zabiegu próbować siadać. Twój fizjoterapeuta powinien Cię dokładnie poinstruować, jak robić to bezpiecznie i bez bólu. Należy położyć na to nacisk szczególnie w przypadku problemów z żylakami, ponieważ zbyt długi przebywanie w jednej pozycji grozi zakrzepami.

Kiedy zostaniesz wypisany, otrzymasz 2 egzemplarze karty informacyjnej, zwolnienie lekarskie i recepty na niezbędne leki (w tym przeciwbólowe). Nie powinieneś czuć bólu, który uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Gdyby jednak ilość przyjmowanych leków była niewystarczająca, skontaktuj się ze lekarzem. W karcie znajdziesz także zalecenia pooperacyjne. Pierwsza kontrola następuje około dziesięciu dni po operacji. Jeśli założono szwy wymagające wyjęcia, właśnie wtedy to następuje.

Powrót do domu

Utrzymuj opatrunek czysty i suchy, nie mocz go w kąpieli. Możesz brać krótki prysznic od 4-5 doby po operacji. Zmieniaj opatrunek co 2-3 dni. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie rany (zaczerwienienie, pogrubienie), skontaktuj się z lekarzem.

Jeszcze przed operacją zadbaj o to, by Twój dom był dla Ciebie przyjazny, kiedy wrócisz po zabiegu. Przemyśl, co może utrudniać swobodne poruszanie się: usuń wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcie się, poślizgnięcie i w konsekwencji upadek. Zapewnij sobie łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy (ubrania i środki higieny przenieś na półki nie wymagające schylania się i sięgania wysoko), a także wsparcie bliskich osób. Zwróć szczególną uwagę na łazienkę. Usuń niebezpieczne dywaniki łazienkowe, spraw sobie maty antypoślizgowe na podłogę i do wanny czy kabiny prysznicowej. Jeśli Twoja operacja będzie wymagała dłuższej rekonwalescencji, przemyśl, czy nie warto zamontować uchwytów czy relingów (przy wannie, toalecie). Zadbaj wcześniej o to, by mieć myjkę lub gąbkę na długiej rączce – będziesz mógł samodzielnie dbać o higienę. Jeśli czujesz się niepewnie – stosuj w wannie ławeczkę do kąpieli, nie zamykaj drzwi na klucz i zadbaj o to, żeby w domu był ktoś, kto przybiegnie na pomoc w razie upadku albo sytuacji, w której sam nie będziesz mógł sobie poradzić. Jeśli po zabiegu nie możesz się schylać, zapytaj swojego fizjoterapeutę o sprzęt pomocny przy korzystaniu z toalety.

Jak możesz sobie sam pomóc

Zimne okłady – zalecane w pierwszych dniach po zabiegu, ponieważ obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ewentualne zapalenie i ból pooperacyjny. Ciepłe okłady – powodują rozszerzenie naczyń i zwiększają przepływ krwi, co pomaga w dotlenieniu i odżywieniu naruszonych struktur, a w konsekwencji polepsza gojenie.

Odpoczynek i relaks

Słuchaj zaleceń lekarza dotyczących stosowania pomocy ortopedycznych (kołnierz, gorset itp.), nie forsuj się. Postaraj się o dobry nastrój – opanowanie stresu wpływa na zmniejszenie napięć i bólu, a w konsekwencji szybszego powrotu do zdrowia.

Dbaj o właściwą pozycję

Jeśli nie dbałeś o to przed operacją, pamiętaj o tym teraz – zniwelujesz prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a ponadto zmniejszysz ból. W początkowej fazie po operacji w domu będziesz sam wyczuwał w jakiej pozycji jest Ci najwygodniej, ale warto skonsultować ją z fizjoterapeutą, żeby zbyt długie przebywanie w jednej pozycji nie wpłynęło na przykurcze i zaniki mięśni. Podtrzymuj kręgosłup i kończyny – możesz użyć poduszek lub specjalnych wałków, żeby zmniejszyć ucisk w miejscu zabiegu.

Właściwy wzorzec ruchu

Poruszaj się ostrożnie, ale nie unikaj ruchów operowanej okolicy, żeby nie dopuścić do wykształcenia nieprawidłowego wzorca ruchu i nadmiernego obciążenia innych struktur.

Jak leżeć?

Unikając pozycji związanych ze skręceniem czy zgięciem kręgosłupa, na twardym materacu. Dobrym rozwiązaniem jest spanie na materacu ortopedycznym który poprzez dopasowanie się do kształtu ciała zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas snu. Podpieraj się poduszkami w razie konieczności, nie dopuszczaj do „zwisania” kończyn. Wstając, przetocz się na bok i usiądź ostrożnie, spuszczając nogi z łóżka, podpierając się ręką i pilnując, by Twoja postawa była symetryczna, a kręgosłup unieruchomiony. Przewracając się, usztywnij całe ciało, nie „zostawiaj” np. bioder w poprzedniej pozycji. Zasady te pozwalają na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa. Jeśli chcesz się położyć, postępuj dokładnie odwrotnie: usiądź, połóż się ostrożnie na boku podpierając się ręką i podciągając nogi i przetocz się na plecy.

Jak siedzieć?

Tak jak przed operacją powinieneś był siedzieć – z prostym kręgosłupem, podpartym w okolicy lędźwiowej, na twardym krześle, unikając garbienia się. Sofy i fotele z miękkim obiciem omijaj z daleka. Pamiętaj, żeby nie siedzieć zbyt długo – na początku najwyżej 3-40 minut. Potem wstań, przejdź się i zrób ostrożnie kilka ćwiczeń rozluźniających (zaleci Ci je fizjoterapeuta lub lekarz).

Jak się schylić?

Jeśli już lekarz pozwoli Ci na schylanie się (jest to niewskazane w pierwszym okresie po operacji), utrzymuj proste i usztywnione plecy, zginaj się w stawach biodrowych. Rób to tylko w uzasadnionych przypadkach: jeśli już musisz coś podnieść z podłogi, przykucnij i trzymaj przedmiot blisko ciała (nie w wyciągniętych rękach!).

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia po operacji możesz wykonywać sam, ale tylko te, które zaleci Ci lekarz lub fizjoterapeuta i tylko w określonej przez niego częstotliwości i ilości powtórzeń. Z pewnością otrzymasz dokładne instrukcje, jak ćwiczyć samodzielnie w domu. Zaufaj lekarzowi, a nie doprowadzisz do bolesnych przeciążeń i szybko wrócisz do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po operacji wymaga Twojego pełnego zaangażowania. Otrzymasz kompletny plan usprawniania do samodzielnej realizacji. Do pracy zawodowej będziesz mógł wrócić już kilka tygodni po zabiegu, ale jeszcze długo będziesz musiał zachowywać równowagę między wysiłkiem, odpoczynkiem i aktywnością.

Zobacz także:

Przepuklina kręgosłupa szyjnego i drętwienie rąk

Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się

× Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

Publikując wiadomość oświadczasz, że zapoznałeś się z regulaminem forum oraz polityką prywatności i akceptujesz ich postanowienia.

키워드에 대한 정보 operacja kręgosłupa szyjnego forum

다음은 Bing에서 operacja kręgosłupa szyjnego forum 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Laboratorium Medyczne Optimed Bartoszyce | Bartosz Łapkin. Fizjoterapeuta 답을 믿으세요
See also  Focal Slip Ring | Introduction To Slip Rings 최근 답변 5개

See also  달라스 갤러리아 마트 | 달라스 에서 새로 열린 갤러리아 마트 그랜드 오픈닝 축재 23 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 \”Spinal Care: Understanding Back \u0026 Neck Pain\” Public Forum 2022

  • healthcare
  • singapore

\”Spinal #Care: #Understanding #Back #\u0026 #Neck #Pain\” #Public #Forum #2022


YouTube에서 operacja kręgosłupa szyjnego forum 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 \”Spinal Care: Understanding Back \u0026 Neck Pain\” Public Forum 2022 | operacja kręgosłupa szyjnego forum, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment