Farby Olejne Do Czego | Jak Malować Farbami Olejnymi? | Porady Dla Początkujących 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “farby olejne do czego – Jak malować farbami olejnymi? | Porady dla początkujących“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Ewelina Szostakiewicz 이(가) 작성한 기사에는 조회수 6,183회 및 좋아요 159개 개의 좋아요가 있습니다.

Wykorzystywane są one często do gruntowania. Zwykle wysychają one w przeciągu jednej doby, czyli dość szybko. Świetnie sprawdzają się do malowania drewna, materiałów drewnopochodnych czy też powierzchni metalowych, które w szczególny sposób narażone są na korozję.Malowanie akrylami jest łatwiejsze niż farbami olejnymi, gdyż umożliwia pełne mieszanie kolorów i łatwiejsze wykonywanie poprawek. Farby akrylowe schną bardzo szybko, co może być zarówno zaletą, jak i wadą – możliwe jest szybkie nakładanie kolejnych warstw, ale nie ma sposobności do popracowania z farbą na obrazie.Najlepiej przy użyciu wody i mydła. Można również stosować rozpuszczalniki.

Table of Contents

farby olejne do czego 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak malować farbami olejnymi? | Porady dla początkujących – farby olejne do czego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

W jaki sposób rozpocząć przygodę z farbami olejnymi? W filmie podpowiadam wam, jak skompletować najprostszy, ale zarazem w pełni wystarczający zestaw materiałów i przyborów plastycznych, niezbędnych do tego, by rozpocząć przygodę z malarstwem olejnym.
Podpowiadam na jakim podobraziu malować? Jakie wybrać pędzle? Czym rozcieńczać farby olejne? Jak oczyszczać pędzle po skończonym malowaniu ?

farby olejne do czego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Czym różnią się farby olejne, akrylowe, akwarelowe i kiedy je …

Czym się charakteryzują i kiedy je stosować? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika. Farby olejne. Historia farb olejnych liczy sobie już …

+ 여기에 더 보기

Source: sklepplastyczny24.pl

Date Published: 2/5/2022

View: 9226

Farba olejna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Farby olejne – rodzaj wolno wysychających farb o konsystencji pasty lub płynnej, w których cząsteczki pigmentu zawieszone są w nośniku, oleju, …

+ 더 읽기

Source: pl.wikipedia.org

Date Published: 9/22/2021

View: 441

Farby olejne czy akrylowe – co wybrać? – Artelis.pl

Z kolei farby olejne są polecane zwłaszcza do tworzenia obrazów nowoczesnych, gdzie szczególnie liczy się uzyskanie zróżnicowanych faktur i …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: artelis.pl

Date Published: 1/21/2021

View: 4385

Malowanie farbami olejnymi – czy naprawdę jest takie trudne?

Farby olejne Renesans – Oils for Art. Co jest potrzebne do malowania farbami olejnymi? Do namalowania obrazu olejnego potrzebnych mi było kilka …

+ 여기에 표시

Source: www.polkostka.com

Date Published: 12/3/2022

View: 3902

Jak rozpocząć malowanie farbami olejnymi – czyli jakich …

Farby olejne dłużej wysychają na podobraziu, więc łatwiej i dłużej można ingerować w obraz. Czego potrzebujemy na początek? Farb i mediów do …

+ 여기에 자세히 보기

Source: kociokwik.pl

Date Published: 8/11/2021

View: 5045

Jak zacząć malować farbami olejnymi?

Farby olejne wymagają jednak pewnej cierpliwości i znajomości podstawowych praweł: trzeba wiedzieć, na jakim podłożu malować, czym je rozrzedzać i co …

+ 여기를 클릭

Source: artverde.pl

Date Published: 2/7/2021

View: 814

주제와 관련된 이미지 farby olejne do czego

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak malować farbami olejnymi? | Porady dla początkujących. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak malować farbami olejnymi? | Porady dla początkujących
Jak malować farbami olejnymi? | Porady dla początkujących

주제에 대한 기사 평가 farby olejne do czego

  • Author: Ewelina Szostakiewicz
  • Views: 조회수 6,183회
  • Likes: 좋아요 159개
  • Date Published: 2021. 10. 1.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=ptEQHAbGftk

Jaka jest roznica między farbą olejną a akrylowa?

Malowanie akrylami jest łatwiejsze niż farbami olejnymi, gdyż umożliwia pełne mieszanie kolorów i łatwiejsze wykonywanie poprawek. Farby akrylowe schną bardzo szybko, co może być zarówno zaletą, jak i wadą – możliwe jest szybkie nakładanie kolejnych warstw, ale nie ma sposobności do popracowania z farbą na obrazie.

Czy do malowania farbami olejnymi potrzebna jest woda?

Najlepiej przy użyciu wody i mydła. Można również stosować rozpuszczalniki.

Jak korzystać z farb olejnych?

Farba olejna nadaje się do użytku od razu po wyciśnięciu z tuby. Podstawowa zasada brzmi: nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie, aby nie pobrudzić skuwki i trzonka i nie rozetrzeć farby po całej palecie. Wystarczy pociągnąć pędzlem po rzadszej części wyciśniętej farby.

Czy można malować farbami olejnymi na papierze?

Farbami akrylowymi oraz olejnymi możemy również malować po specjalnym papierze, tłoczonym i specjalnie powlekanym i dedykowanym konkretnej technice.

Ile kosztują farby olejne?

Narrator: Farba olejna ma prosty skład. W najbardziej podstawowym wydaniu to po prostu mieszanka oleju i pigmentu. W zależności od koloru i jakości litr tej farby może kosztować od 1130 zł do nawet 4380 zł.

Jaka farba olejna najlepsza?

Ranking farb olejnych – TOP 10 najlepszych farb olejnych
Miejsce Nazwa farby olejnej Cena
1 talens Van Gogh Inspiration Farby olejne box 455 zł
2 talens Art Creation Farby olejne 24x12ml 59 zł
3 talens Rembrandt Excellent Farby olejne Drewno 2466 zł
4 Koh-I-Noor Zestaw Do Malowania Farby Olejne 10K+ Płótno 91 zł

Czy farby olejne śmierdzą?

Nie są to farby wodne i do ich rozrzedzania potrzebna jest terpentyna, która bardzo śmierdzi. Dodatkowo źle wpływa na nasze zdrowie; jej używanie w małym pomieszczeniu może spowodować zatrucie.

Czym rozcieńczać farby olejne do malowania obrazów?

Do rozrzedzenia farb olejnych stosuje się różne media, ale najczęściej używa się oleju lnianego. Niewielka ilość oleju dodaje się do farby, aby nadać jej większa płynność i połysk. Żeby mocno rozrzedzić farbę lub umyć pędzle za każdym razem, gdy zmieniamy kolor, najlepiej posłużyć się terpentyną.

Dlaczego farbą olejną nie schnie?

Włącz klimatyzację (jeśli ją masz), podkręć kaloryfer lub, jeśli na zewnątrz jest ciepło, to po prostu otwórz okno. Wentylacja. W pomieszczeniu o słabym przepływie powietrza farba będzie schła dłużej – to oczywiste. Jeśli więc dzień nie jest wyjątkowo upalny albo deszczowy, otwórz szeroko okna i zrób porządny przeciąg.

Czy trzeba rozcieńczać farby olejne?

Należy pamiętać, aby pierwszej warstwy farb nie rozcieńczać przesadnie olejami – chyba, że cały obraz zamierzamy wykonać w mistrzowskiej technice laserunku. Jeśli jednak do niej nie dążymy, pamiętajmy, aby nakładane farby były kryjące. Nierozcieńczone farby będą też lepiej wchłaniane przez płótno.

Jak długo schnie farbą olejną na obrazie?

To, jak długo obrazy olejne wysychają, zależy od tego, ile warstw farby zostało nałożonych i jak grube są te warstwy. Cienkie warstwy farby zwykle schną w ciągu kilku dni, podczas gdy bardzo grube warstwy farby mogą wysychać tygodnie lub miesiące.

Jakie kolory farb olejnych na początek?

Do rozpoczęcia pracy z farbami olejnymi wystarczy kilka kolorów. Najlepiej zakupić trzy podstawowe kolory – niebieski, czerwony i żółty. Do tego przyda się jeszcze brązowy kolor – na przykład Burnt Sienna czy Raw Umber oraz duże opakowanie bieli.

Jak rozpoznać obraz olejny od akrylowego?

1 umieścić obraz w Tanie obrazy olejne światła ekranu lub silne nasłonecznienie, malowane na tylnej powierzchni na własne oczy, jeśli znajdziesz zdjęcie, jednolitość koloru, jest on drukowany płótno, gdy było ciemno i jest bardzo jasny, kolor nierówna grubość , będzie to obraz olejny, ręcznie malowany.

Jak odróżnić obraz olejny od akrylowego?

Farby akrylowe mogą mieć gęstość zbliżoną do farb olejnych lub przybierać konsystencję płynną. Akryle od farb olejnych odróżnia przede wszystkim bardzo krótki czas schnięcia.

Czy na farbę olejną można położyć farbę akrylową?

Czy farbę akrylową można położyć na olejną? Jeżeli powłoka z farby olejnej nie ma dużych ubytków, nie schodzi płatami w wyniku łuszczenia się, to wystarczy ją przeszlifować, odpylić i pomalować farbą podkładową do emalii akrylowych. Dopiero po jej wyschnięciu można przystąpić do nakładania farby akrylowej do drewna.

Do czego są farby akrylowe?

Farby akrylowe produkuje się na bazie wody i żywicy akrylowej – stąd ich nazwa. Dodatkowo dość szybko schną. Z powodzeniem można ich też używać do malowania: drewna, papieru, gipsu, tkanin, kamienia, plastiku, a nawet szkła i metalu.

Do czego służą farby olejne ?

Wiosna to dla wielu z nas czas, gdy czujemy, że musimy coś zmienić. Często postanawiamy zrobić remont. Idziemy więc do sklepu z farbami i szukamy odpowiedniego produktu. Na sklepowych półkach królują emulsje, ale nadal znajdziemy tam farby olejne. Jakie powierzchnie maluje się takimi farbami?

Cechy farb olejnych

Farby olejne nie zawierają żywicy, dzięki czemu stworzone nimi powłoki nie pękają i się nie łuszczą.

Maluje się nimi ściany oraz drewno. Dzięki dobrej przepuszczalności pary wodnej umożliwiają odprowadzanie wilgoci z wnętrza drewna na zewnątrz. Drewno jest w ten sposób zabezpieczone przed gniciem wywoływanym przez utrzymującą się wilgoć. Zawarta w farbie biel cynkowa zwiększa odporność powłoki na warunki pogodowe. Do barwienia farby stosowane są pigmenty mineralne lub ziemne odporne na światło, a możemy kupić farbę w wielu kolorach. Powłoka farby olejnej jest elastyczna i bardzo odporna na ścieranie, a właściwie prawie niezniszczalna, więc można ją myć,

a nawet szorować. Renowacja odbywa się poprzez oczyszczenie powierzchni i nałożenie kolejnej warstwy. Nowoczesne farby olejne są gotowe do użycia i bardzo dobrze kryją. Ponadto, zawierają ponad 85% części nielotnych i spełniają wszystkie wymagania dotyczące maksymalnej zawartości lotnych związków organicznych. Niektórymi można więc malować nawet dziecięce zabawki.

Gdzie stosuje się farby olejne?

Farby olejne stosuje się na powierzchniach drewnianych (drzwi, okna, oblicówki, belki) i metalowych, w tym także stalowych i ocynkowanych, na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Inny rodzaj tego typu farb stosuje się do pomieszczeń, tworząc tak zwane lamperie. Maluje się w ten sposób ściany

w pomieszczeniach użyteczności publicznej, gdzie nie ma możliwości ciągłej korekty malarskiej. Lamperie są niezbędne w szpitalach, gdzie bardzo ważne jest utrzymanie czystości i możliwość dokładnego umycia ścian.

Jak malować farbami olejnymi?

Podłoże, na które chcemy nałożyć farbę musi być czyste, suche, odtłuszczone, chłonne, o neutralnym pH i bez jakichkolwiek substancji chemicznych. Jeśli malujemy drewno, stare powłoki farb na bazie żywic alkidowych lub akrylowych trzeba usunąć i odkurzyć. Farbę nakładamy pędzlami lakierniczymi

z naturalnego włosia lub krótkowłosymi wałkami lakierniczymi. Przed użyciem farbę musimy dokładnie wymieszać, a kożuch, który mógł powstać na jej powierzchni trzeba usunąć. Produkt nakłada się na powierzchnie drewna równomierną cienką warstwą zgodnie z kierunkiem słojów. Bezwzględnie trzeba unikać zacieków, by nie szpeciły powierzchni. Kolejną powłokę można nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy.

Nowoczesne farby olejne są bezpieczne dla zdrowia, a w naszych domach nadal można znaleźć dla nich zastosowanie. Pamiętajmy, by używać ich zgodnie z zalecaniami podanymi przez producenta.

Czym różnią się farby olejne, akrylowe, akwarelowe i kiedy je stosować?

W sklepach dostępnych jest wiele różnych rodzajów farb. Do najpopularniejszych należą farby olejne, akrylowe oraz akwarelowe. Czym się charakteryzują i kiedy je stosować? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika.

Farby olejne

Historia farb olejnych liczy sobie już kilkaset lat. Już w XII wieku mnich Teofil zalecał rozcieranie barwników w oleju orzechowym, jednak dopiero na początku XV wieku bracia van Eyck z Niderlandów stworzyli wolnoschnącą farbę, dodając do oleju lnianego żywicy, dzięki czemu to właśnie oni są powszechnie uważani za wynalazców farb olejnych. Receptura tworzenia farb olejnych nie zmieniła się właściwie do początku XX wieku. Farby olejne schną bardzo długo, jednak można przyspieszyć ten proces z zastosowaniem sykatywy. Zawierają dużo pigmentu, dlatego kryją powierzchnię lepiej niż inne rodzaje farb. Niektórzy uważają także, że mają dużo lepsze kolory. Do popularnych farb tego typu należą farby olejne Phoenix, Renesans czy Talens Van Gogh.

Farby akrylowe

Farby akrylowe są młodszym kuzynem farb olejnych. Pojawiły się w sprzedaży na początku XX wieku wraz z wynalezieniem tworzyw sztucznych. Występują zazwyczaj w postaci zawiesiny wodnej. Dystrybuowane są w tubkach, słoikach oraz sprayu. Choć farby akrylowe są zazwyczaj uważane za tańszą alternatywę farb olejnych, nie oznacza to, że nie mają własnych zalet. Malowanie akrylami jest łatwiejsze niż farbami olejnymi, gdyż umożliwia pełne mieszanie kolorów i łatwiejsze wykonywanie poprawek. Farby akrylowe schną bardzo szybko, co może być zarówno zaletą, jak i wadą – możliwe jest szybkie nakładanie kolejnych warstw, ale nie ma sposobności do popracowania z farbą na obrazie.

Farby akwarelowe

Farby akwarelowe mogą kojarzyć się z lekcjami plastyki w szkole, jednak są stosowane także w profesjonalnym malarstwie. Malowanie farbami akwarelowymi polega na nanoszeniu na papier pigmentów rozcieńczonych w wodzie. Obraz wykonany za ich pomocą charakteryzuje się subtelną, zwiewną kolorystyką. Farby akwarelowe sprzedawane są w kostkach i tubkach. Akwarela uważana jest za trudną technikę malarską, gdyż w wyniku niemożności krycia farbą praktycznie nie daje możliwości dokonywania poprawek. Wymaga również papieru o dużej gramaturze, gdyż ma on bardzo duży wpływ na ostateczną jakość obrazu.

Materiały budowlane, renowacja zabytków

NAKŁADANIE

Farbę na bazie oleju lnianego należy zawsze nakładać cienką warstwą.

Ta farba nie rozprowadza sie sama, ale musi zostać dobrze rozprowadzona za pomocą pędzla.

Powłoki farby muszą być równe.

Jeżeli nakładane powłoki farby będą różnej grubości, spowoduje to nierówny połysk.

Cienką warstwę farby można również nałożyć na równą powierzchnie [np. blacha, metal, gładki tynk] za pomocą wałka.

Na ogół farby na bazie oleju lnianego można nakładać z zastosowaniem różnych metod i narzędzi, pod warunkiem, że nakładane powłoki są równe.

TEMPERATURA ROBOCZA

Farba nie zawiera wody i jest mrozoodporna.

Pierwszą warstwę można nakładać w temperaturach ujemnych, pod warunkiem, że podłoże jest suche, a farba jest przechowywana w temperaturze pokojowej.

Optymalna temperatura do malowania wynosi od 15 do 25ºC.

RYZYKO POŻARU

Szmatki zamoczone w oleju lnianym mogą ulec samozapłonowi. Szmatkę należy zamoczyć w wodzie po użyciu, a następnie wyrzucić do pojemnika z pokrywą.

OSZCZĘDNOŚĆ

Po przeliczeniu ceny za metr kwadratowy zamiast ceny za litr, malowanie farbą na bazie oleju lnianego okazuje się zaskakująco tanie. Litr farby na bazie oleju lnianego pokrywa 2 do 3 razy więcej powierzchni niż litr farby innego typu.

POŁYSK

Po nałożeniu trzech powłok farba uzyskuje wysoki połysk, który będzie stopniowo matowiał, a po około 3–4 miesiąca osiągnie ostateczny półpołysk [skala połysku 30–40].

Zazwyczaj w przypadku malowania powierzchni wewnątrz

pomieszczeń, wysoki połysk będzie widoczny natychmiast po położeniu wierzchniej powłoki i już po tygodniu farba

nieznacznie zmatowieje.

ŻÓŁKNIĘCIE

Olej lniany żółknie w ciemności i blaknie pod wypływem światła. Oznacza to, że farba nie żółknie na zewnątrz, nieznaczne żółknięcie może nastąpić wewnątrz pomieszczeń oświetlonych światłem słonecznych, natomiast intensywne żółknięcie nastąpi w pomieszczeniach bez światła słonecznego.

Proces żółknięcia jest odwracalny, tzn. powierzchnia, która zżółkła w ciemności i która zostanie wystawiona na działanie promieni światła, odzyska swój oryginalny odcień, a zżółknięcie zniknie.

SMUGI

Mogą pojawić się, gdy olej lniany nierównomiernie przeniknie do podłoża i odcień farby stanie się ciemniejszy.

Nierównomierne przenikanie może prowadzić do pojawienia się jasnych/ciemnych powierzchni z jaśniejszymi/matowych plamami.

Szczególnie w przypadku malowania wewnątrz pomieszczeń, gdzie ważniejsze jest równomierne wykończenie, takie plamy mogą okazać się problematyczne podczas nakładania podkładu i warstw pośrednich.

Jest to najwyraźniej widoczne w przypadku odcieni szarości.

Przed nałożeniem powłoki wierzchniej, obszary bardziej chłonne muszą zostać przygotowane w pierwszej kolejności, aby stworzyć podłoże o jednakowym poziomie chłonności.

Należy przestrzegać czasów schnięcia i nakładać farbę równomiernie.

Plamy mogą również pojawić się w wyniku nadmiernego osadzania się rosy.

Unikać malowania w wilgotne wieczory jesienne.

PRZECHOWYWANIE

Farbę na bazie oleju lnianego można przechowywać przez czas nieokreślony pod warunkiem, że farba nie ma kontaktu z tlenem. W przypadku p

rzechowywania farby w pojemniku, który został już otwarty, należy przykryć powierzchnię farby plastikową torbą i dobrze zamknąć wieczko, aby powietrze nie przedostało się do środka pojemnika.

Farbę najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Jest ona odporna na mróz.

Po długim okresie przechowywania barwniki mogą opaść na dno.

W związku z czym przed ponownym zastosowaniem farby należy ją dokładnie wymieszać.

ROZPUSZCZALNIKI | ROZCIEŃCZANIE

Poza niektórymi wyjątkami [patrz próbki kolorów], farba nie zawiera rozpuszczalników. W sytuacjach, gdy wskazane jest zastosowanie rozpuszczalników, w przypadku farb do stosowania na zewnątrz mowa jest o terpentynie balsamicznej [balsam olejowo-żywiczny]. Składa się ona z terpentyny w 100% roślinnej destylowanej z żywicy drzew iglastych.

Terpentyna przewodzi tlen, który usprawnia proces schnięcia.W przypadku malowania wewnątrz pomieszczeń zalecamy stosowanie rozcieńczalników Skonsam stanowiących alternatywę dla terpentyny.

Rozcieńczalniki

Skonsam to bezwonna benzyna o zawartości benzenu dziesięciokrotnie niższej od dopuszczalnej wartości granicznej.

Rozpuszczalniki są technicznym środkiem ułatwiającym malowanie.

Wielu naszych klientów używa naszych farb z powodzeniem bez rozcieńczania ich rozpuszczalnikami.

Patrz nasze instrukcje stosowania.

NALOT PLEŚNI/GLONÓW

Rzadko spotykany na pomalowanych powierzchniach, jednak jest możliwy w zastosowaniach zewnętrznych. Najczęściej pojawia się w formie małych czarnych kropek [o charakterze ziemistym].

Kropki te znajdują się na powierzchni i nie mają wpływu na funkcjonalność farby — przeszkadzają raczej ze względów estetycznych.

Jeżeli nalot jest intensywny i uciążliwy, należy go zmyć mydłem do usuwania glonów i pleśni.

Płyn do zmywania również sprawdza się w tym przypadku. Przyczyną nalotu może być drewno, które było już zainfekowane.

Nalot pleśni pochodzącej z otaczającego środowiska trudno jest zlokalizować.

Zazwyczaj źródłem jest stara, sucha trawa.

Naloty pojawiają się w różnych miejscach, a ich zakres może zmieniać się z roku na rok.

Żadne środki grzybobójcze nie są dodawane do naszych farb.

Jednak w niektórych naszych farbach na bazie oleju lnianego można znaleźć tlenek cynku, który naszym zdaniem

działa przez znacznie dłuższy okres.

UTLENIANIE | SUSZENIE

Następuje, gdy olej lniany wejdzie w kontakt z tlenem w powietrzu.

Światło i ciepło przyspieszają proces.

Na ogół farba na bazie oleju lnianego schnie przez 1 do 5 dni, w zależności od warunków zewnętrznych. Najszybciej w miesiącach letnich i na wolnym powietrzu.

W przypadku malowania powierzchni wewnątrz pomieszczeń w miesiącach zimowych zalecamy dodatnie 10 ml dodatkowego środka osuszającej na 1 litr farby.

W nieogrzewanych ciemnych pomieszczeniach piwnicznych farba schnie bardzo wolno.

Zimno opóźnia proces utleniania.

BARWNIKI

Tradycyjnie w farbach na bazie oleju lnianego stosuje się barwniki nieorganiczne. Należą do nich na przykład:

wszystkie barwniki mineralne, tlenki żelaza i inne związki metali.

W ciągu ostatnich lat wydano przepisy prawa ochrony środowiska, w których zabroniono stosowania kadmu, chromu i ołowiu w materiałach budowlanych.Wcześniej były one powszechnie stosowane w produkcji intensywnych odcieni.

W wyniku współczesnych badań opracowano stosowane obecnie ekologiczne barwniki nieorganiczne

MYCIE rąk i pędzli

Najlepiej przy użyciu wody i mydła. Można również stosować rozpuszczalniki.

NIE stosować mydła na pomalowanych powierzchniach!

TWORZENIE SIĘ BRUZD

Na powierzchniach po malowaniu oznacza, że nałożono zbyt grubą warstwę farby. Bruzdy pojawiają

się zazwyczaj w profilach, gdzie może zgromadzić się zbyt dużo farby.

Jeżeli farba jest zimna, gęstnieje, zwiększając tym samym ryzyko nałożenia zbyt grubej warstwy.

SZELAK

to wydzielina rozpuszczalna w spirytusie, uzyskana z azjatyckiego czerwca.

W terminologii malarskiej [często określana mianem lakieru do zabezpieczania sęków] służy do izolowania sęków i płatków żywicy na drewnie do zastosowań wewnętrznych przed malowaniem.

Jeżeli szelak nie zostanie zastosowany, żywica może przeniknąć lub wycieknąć przez pomalowaną powierzchnię i spowodować odbarwienia w formie brązowych plam.

Lakier szelakowy jest stosowany głównie na powierzchniach sosnowych. Uważa się, że świerki są mniej podatne na wyciek żywicy.

Szelak jest nakładany w dość obfitej ilości 1 lub 2 razy i można na nim malować po upływie pół godziny.

Jeżeli żywica nadal przenika po malowaniu, można ponownie nałożyć szelak na pomalowaną powierzchnię po zakończeniu malowania.

Szelak może być również stosowany jako wysoce chłonna szpachlówka w celu zmniejszenia chłonności podłoża.

PODŁOŻA

Które mogą składać się z różnych typów drewna, tynku, gipsu lub metalu muszą być suche – zawartość wilgoci poniżej 15% — i muszą mieć neutralne pH.

Nie zaleca się malowania bezpośrednio na papierze czy tkaninach, gdyż w wyniku procesu utleniania oleju lnianego materiał może skruszeć.

Należy najpierw odizolować powierzchnię podłoża poprzez nałożenie substancji klejącej lub farby emulsyjnej.

Nie wolno malować na powierzchnia krzemowych i woskowanych.

PRZYCZEPNOŚĆ

Olej lniany ma fantastyczne właściwości adhezyjne i na ogół przylega do wszystkich typów powierzchni. Z naszego doświadczenia wynika, że farba przylega dobrze nawet w przypadku nałożenia na powierzchnie pomalowane innymi typami farby.

Pierwsze kroki w malarstwie olejnym

Zaczynamy malować farbami olejnymi

Jak stosować farby olejne

Farby w tubach

Nakładanie farby na paletę

Czyszczenie otworu tuby

Nabieranie farby pędzlem

Próba koloru

Podłoże i przestrzeń do malowania

Terpentyna

Farby olejne schną dość długo dzięki czemu w trakcie malowania możemy dokonywać wielu poprawek zwiększając tym samym jakość tworzonych dzieł. Dzięki oleistej konsystencji farb olejnych ich kolory są żywe, a warstwa farby może być rożnej grubości, w zależności od efektu, jaki chcemy otrzymać. To właśnie różnorodność malarstwa olejnego sprawia, że posługiwanie się ta techniką jest trudniejsze i bardziej skomplikowana od innych.Dlatego zanim zaczniemy malowanie, trzeba przyswoić sobie kilka informacji związanych z przygotowaniem farb na palecie, rozprowadzaniem ich i odpowiednim łączeniem. Dowiemy się też, jak uzyskać dokładnie taki efekt, jaki jest naszym zamierzeniem. Innymi słowy – trzeba najpierw zapoznać się z konsystencja farb olejnych i nauczyć się jak posługiwać się pędzlem, by móc przystąpić do pracy.Jesli pierwszy raz zabieramy sie do malowania farbami olejnymi, warto zaopatrzyć się w kilka kolorów farb. Do nauki malowania farbami olejnymi nalezy kupowac tzw. farby studyjne dla studentów, sa one tańsze, ale do pierwszych ćwiczeń w zupełności wystarczą.Tubki farb olejnych trzeba otwierać bardzo delikatnie, ponieważ naciskając za mocno, można wycisnąć zbyt dużo farby. Kiedy wyciśniemy farbę na paletę, musimy natychmiast zamknąć tubę, po to aby nie zgubić nakrętki i aby farba nie wysychała. Każda nakrętka powinna zamykać tubę tego samego koloru, inaczej kolory mogą się zmieszać i zabrudzić.Po otwarciu tuby naciskamy ja od tyłu, tak jak pastę do zębów ( nigdy nie naciskamy na środku ) i nakładamy odpowiednia ilość farby na paletę. Ponieważ farba olejna dość dobrze się rozprowadza, wystarczy wycisnąć niewielki pasek, odcinek długości kilku centymetrów. Pojedyncze kolory powinny zajmować górną część palety, a na środku będziemy mieszać farby.Po wyciśnięciu farby należy dokładnie oczyścić otwór tuby, aby nakrętka się nie przykleiła. Warto użyć do tego starej bawełnianej szmatki. Jeśli zdarzy się, ze zapomnimy o wyczyszczeniu tubki i nakrętką mocno przywrze do tuby, trzeba lekko ogrzać nakrętkę – najlepiej włożyć ja na krótko do gorącej wody, a następnie ponownie spróbować otworzyć.Farba olejna nadaje się do użytku od razu po wyciśnięciu z tuby. Podstawowa zasada brzmi: nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie, aby nie pobrudzić skuwki i trzonka i nie rozetrzeć farby po całej palecie. Wystarczy pociągnąć pędzlem po rzadszej części wyciśniętej farby. Farbę nabieramy płynnymi ruchami, nie trzeba trzeć włosiem pędzla po palecie.Po nabraniu farby na pędzel trzeba wykonać kilka pierwszych pociągnięć na ‘ powierzchni treningowej”, aby wypróbować rożne kreski i zaznajomić się z techniką olejną. Najlepiej użyć do tego małych białych kartoników. Jeśli farba jest zbyt gęsta, należy ją rozrzedzić, dodając nieco oleju lnianego. Bardzo istotne jest, aby za każdym razem po skończeniu pracy dokładnie umyć pędzel.Domalowania farbami olejnymi można użyć dowolnego, odpowiednio przygotowanego podłoża. Na początku można kupić małe podkłady malarskie, lub zagruntować karton, albo użyć płótna rozpiętego pinezkami na desce. Na rynku są gotowe podobrazia rozpięte na krosnach. Ta czy inaczej ponieważ podczas pierwszych prób wiele podkładów będzie zabrudzonych, najważniejsze jest aby na początku posługiwać się materiałami, które ewentualnie łatwo i bez żalu będzie można wyrzucić. Ponieważ farba olejna schnie długo, będziemy potrzebować miejsca, gdzie będzie można zostawić pracę, bez obawy, że zostanie zniszczone. Jeśli nie dysponujemy wolnym pokojem, w którym moglibyśmy malować, należy zaadoptować na ten cel dobrze oświetlony i charakteryzujący się dobra wentylacją zakątek mieszkania. Najlepiej jeśli będzie tam stół, lampa i sztalugi, aby wygodnie nam było pracować.Nigdy nie należy rozpoczynać malowania farbami olejnymi, nie mając pod ręką terpentyny, której będziemy używać do mycia pędzli a w niektórych sytuacjach także do rozcieńczania farb. Jeśli używamy terpentyny do rozrzedzania farb, musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: zawsze nakładamy tłuste na chude, czyli warstwę farby rozcieńczonej olejem lnianym na warstwę farby rozcieńczonej terpentyną. Nigdy odwrotnie.

Na czym tworzyć? maluje.pl

Każda technika artystyczna, czy to malarska czy rysunkowa wymaga odpowiedniego podkładu. Każde podłoże ma inne właściwości i dopasowane do konkretnych mediów artystycznych, aby w pełni wydobyć ich walory, efekty i możliwości. W tym artykule spróbujemy Wam opisać podstawowe rodzaje pokłady względem technik oraz uzasadnić dlaczego właśnie TO najlepszy wybór.

Podkładem może być wiele materiałów: Płótno, papier, drewno, szkło, płyty MDF. Rzecz w tym ze płócien mamy różne rodzaje, rodzajów papieru jest jeszcze więcej. No więc jaki i dlaczego?

Zacznijmy od malarstwa olejnego i akrylowego. Tu głównym i najbardziej popularnym podkładem malarskim jest płótno nabite na krosna w efekcie czego otrzymujemy podobrazie :). Płotno malarskie dzielimy na lniane oraz bawełniane. Najlepszej jakości płótnem jest oczywiście len. Jest trwalszy, mniej wiotki i dobrze znosi nawet grubsze, ciężkie aplikacje. Nie oznacza to że podobrazia bawełniane to zły wybór, warto jednak dokładnie je obejrzeć przed zakupem i zapytać o gramaturę płótna. Grubsza bawełna to naprawdę doskonałe płótno malarskie. Unikajmy natomiast cienkiego płótna o drobniutkim splocie.

Większość dostępnych w sklepach plastycznych podobrazi malarskich jest gruntowana gruntem uniwersalnym, gotowa do malowania. Można jednak spotkać też podobrazia lniane owlekane tylko warstwą żelatyny, gotowe do gruntowania wybranym przez nas gruntem malarskim.

Jeśli nie mamy za dużo miejsca i lubimy sztywne podkłady możemy sięgnąć po podobrazia płytowe, czyli drewniane panele z naklejonym zagruntowanym płótnem malarskim.

Farbami akrylowymi oraz olejnymi możemy również malować po specjalnym papierze, tłoczonym i specjalnie powlekanym i dedykowanym konkretnej technice.

Malowanie farbami akwarelowymi to zupełnie “inna historia”. farbami akwarelowymi malujemy generalnie na specjalnym papierze akwarelowym. jest to papier szlachetny, bardzo chłonny, bez kwasowy, tłoczony na specjalnych prasach.

Do wyboru mamy papier akwarelowy:

– celulozowy: nieco twardszy, bardziej wyrozumiały i stosunkowo nie drogi papier. Doskonały dla początkujących.

– bawełniany: szlachetny, mięsisty papier o bardzo dużej chłonności. Idealny do pracy techniką mokre na mokrym. Jest delikatniejszy od celulozowego papieru.

Papiery akwarelowe mają tez różne faktury CP – średni, HP – gładki oraz RGH – szorstki

Na papierze akwarelowym możemy również pracować temperami, gwaszem, tuszami oraz wybranymi markerami z tuszem na bazie wody.

*CIEKAWOSTKA: Od niedawna dostępne są grunty akwarelowe które pozwalają zamienić niemalże każdą powierzchnie w podkład akwarelowy

Przejdźmy teraz do technik rysunkowych. Do rysunku ołówkiem/grafitem oraz węglem najlepszy jest papier o lekko ziarnistej lub fakturowanej powierzchni. To samo dotyczy rysunku suchymi pastelami. Mówiąc łatwiej, barwne drobinki muszą mieć się na czym zatrzymać. Papiery możemy wybierać w różnych gramaturach (grubościach), kolorach oraz formatach.

Do pisaków i markerów polecane są papiery jak najgładsze aby móc uzyskać jak najrówniejsza kreskę. Do markerów typu ProMarker dedykowany jest specjalny niechłonny papier który nie pozwala na przesiąkanie tuszu. Papier do markerów dostępny jest w blokach w wielu formatach.

Czym różnią się farby olejne, akrylowe, akwarelowe i kiedy je stosować?

W sklepach dostępnych jest wiele różnych rodzajów farb. Do najpopularniejszych należą farby olejne, akrylowe oraz akwarelowe. Czym się charakteryzują i kiedy je stosować? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika.

Farby olejne

Historia farb olejnych liczy sobie już kilkaset lat. Już w XII wieku mnich Teofil zalecał rozcieranie barwników w oleju orzechowym, jednak dopiero na początku XV wieku bracia van Eyck z Niderlandów stworzyli wolnoschnącą farbę, dodając do oleju lnianego żywicy, dzięki czemu to właśnie oni są powszechnie uważani za wynalazców farb olejnych. Receptura tworzenia farb olejnych nie zmieniła się właściwie do początku XX wieku. Farby olejne schną bardzo długo, jednak można przyspieszyć ten proces z zastosowaniem sykatywy. Zawierają dużo pigmentu, dlatego kryją powierzchnię lepiej niż inne rodzaje farb. Niektórzy uważają także, że mają dużo lepsze kolory. Do popularnych farb tego typu należą farby olejne Phoenix, Renesans czy Talens Van Gogh.

Farby akrylowe

Farby akrylowe są młodszym kuzynem farb olejnych. Pojawiły się w sprzedaży na początku XX wieku wraz z wynalezieniem tworzyw sztucznych. Występują zazwyczaj w postaci zawiesiny wodnej. Dystrybuowane są w tubkach, słoikach oraz sprayu. Choć farby akrylowe są zazwyczaj uważane za tańszą alternatywę farb olejnych, nie oznacza to, że nie mają własnych zalet. Malowanie akrylami jest łatwiejsze niż farbami olejnymi, gdyż umożliwia pełne mieszanie kolorów i łatwiejsze wykonywanie poprawek. Farby akrylowe schną bardzo szybko, co może być zarówno zaletą, jak i wadą – możliwe jest szybkie nakładanie kolejnych warstw, ale nie ma sposobności do popracowania z farbą na obrazie.

Farby akwarelowe

Farby akwarelowe mogą kojarzyć się z lekcjami plastyki w szkole, jednak są stosowane także w profesjonalnym malarstwie. Malowanie farbami akwarelowymi polega na nanoszeniu na papier pigmentów rozcieńczonych w wodzie. Obraz wykonany za ich pomocą charakteryzuje się subtelną, zwiewną kolorystyką. Farby akwarelowe sprzedawane są w kostkach i tubkach. Akwarela uważana jest za trudną technikę malarską, gdyż w wyniku niemożności krycia farbą praktycznie nie daje możliwości dokonywania poprawek. Wymaga również papieru o dużej gramaturze, gdyż ma on bardzo duży wpływ na ostateczną jakość obrazu.

Farba olejna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Obraz olejny

Farby olejne – rodzaj wolno wysychających farb o konsystencji pasty lub płynnej, w których cząsteczki pigmentu zawieszone są w nośniku, oleju, zwykle roślinnym. Używane zarówno w malarstwie artystycznym (malarstwo olejne), jak i w budownictwie i innych gałęziach przemysłu, w celach dekoracyjnych, lub jako powłoka ochronna. Niektóre farby olejne zawierają szkodliwe dla zdrowia pigmenty.

Artystyczne farby olejne [ edytuj | edytuj kod ]

Do prac artystycznych używane są farby olejne w tubkach, z których wyciska się je na paletę malarską i w razie potrzeby miesza, aby uzyskać potrzebny kolor.

Tradycyjnie do produkcji farb olejnych używany był olej lniany lub orzechowy, współcześnie dodaje się olej krokoszowy, a także nie wysychający bez promieni UV olej makowy. Do dwóch lat ten ostatni wydaje się twardy, po czym zaczyna chłonąć wodę i mięknie, co powoduje że nie powstaje linoksyd. Odkryto, że farba, na oleju makowym, w obrazie z lat 60 XX wieku, przechowywanym w ciemnym magazynie muzeum jest miękka (impasto).

Jednakże współcześnie farby olejne, z każdej półki cenowej[1][2], mają dodatki, które wpływają negatywnie na ich jakość, wysychanie farby i trwałość pigmentów[2][3].

Analiza farb studyjnych jednej z firm angielskich wykazała obecność: kaolinu, krzemionki, siarczanu baru, wosku pszczelego, soli cyrkonu i kobaltu, stearynianu glinu, węglanu magnezu oraz wapnia, a także obecność innych niż lniany olei, krokoszowego, makowego i być może słonecznikowego[2].

W farbach holenderskiego producenta z serii Artists Quality ze średniego segmentu znaleziono: stearynian glinu i węglan wapnia[2]. Natomiast w farbach innego producenta holenderskiego, który istnieje od 1664, wykazano obecność kaolinu, węglanu wapnia, wosku rycynowego (ang. castor wax)[2], W badaniach zauważa się, że najbardziej degradujący wpływ na powłokę malarską mają wosk rycynowy i stearyniany. W literaturze anglojęzycznej te ostatnie – metal soaps[2][4].

Farby olejne czy akrylowe – co wybrać?

Farby olejne są wykorzystywane przez malarzy już od setek lat, są więc naprawdę dobrze poznane i wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Ich cechą charakterystyczną jest długowieczność – do naszych czasów przetrwało przecież mnóstwo obrazów z wielu okresów w sztuce, także odległych. Akryle także są trwałe, ale są znane i stosowane zbyt krótko, by móc porównywać je z farbami olejnymi.

Jeżeli chodzi o nasycenie pigmentu, tutaj zdecydowanie przodują farby olejne, w efekcie czego obraz jest bardziej „głęboki”. Proces schnięcia nie ma wpływu na kolorystykę, jak ma to miejsce w przypadku akryli (mogą one ściemnieć). Za to farby olejne niemal zawsze z upływem czasu lekko się odbarwiają, co nie grozi akrylom. Aby zapobiec blaknięciu, obraz olejny można poddać zabiegowi werniksowania.

Farby olejne są rozpuszczalne w terpentynie bądź oleju lnianym, natomiast akryle w wodzie. Tutaj można upatrywać przewagi farb akrylowych – łatwiej z nimi pracować zwłaszcza początkującym, gdyż można błyskawicznie dokonać poprawki – wystarczy zmyć farbę wodą. Wodą można także czyścić pędzle. Obrazy olejne powinny powstawać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach – inaczej rozpuszczalniki mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu artysty.

Z kolei farby olejne są polecane zwłaszcza do tworzenia obrazów nowoczesnych, gdzie szczególnie liczy się uzyskanie zróżnicowanych faktur i uzyskanie efektu przestrzenności dzieła. Farby te dają więcej światła, można eksperymentować z przenikaniem się kolorów i półcieniami.

Najważniejsza różnica między obydwiema technikami sprowadza się do czasu schnięcia. W przypadku farb olejnych proces ten jest bardzo długotrwały i może potrwać wiele tygodni, tym dłużej, im więcej zastosowano białego pigmentu. Jeżeli do wykonania obrazu wykorzystano akryle, w ciągu godziny płótno jest suche. To z kolei pułapka dla początkującego malarza, który starannie obmyśla kolejne ruchy pędzlem. Zbyt szybkie wyschnięcie farby może być irytujące. Natomiast krótki czas schnięcia akryli idealnie sprawdza się w malarstwie współczesnym, abstrakcyjnym i żywiołowym, gdzie dzieła powstają ad hoc.

Malowanie farbami olejnymi – czy naprawdę jest takie trudne? — Półkostka

Jak mieszać i rozcieńczać farby olejne?

Farby olejne nie rozpuszczają się w wodzie. Chyba, że kupicie specjalny rodzaj farb olejnych wodorozcieńczalnych. Ale generalnie te tradycyjne nie lubią się z wodą. Nic w tym dziwnego, w końcu olej nie miesza się z wodą.

Do rozcieńczania farb olejnych potrzebny jest więc specjalny rozpuszczalnik. Ja zaopatrzyłam się w taki bezzapachowy, żebym mogła spokojnie malować w pomieszczeniu (chociaż nadal miałam otwarte okno i drzwi). Rozpuszczalnik jest niezbędny do wyczyszczenia pędzli – jeśli myślicie, że uda Wam się to zrobić pod bieżącą wodą, to ostrzegam, że ten numer nie przejdzie (wcale nie jest tak, że wiem to z doświadczenia. ani trochę).

Farby można też rozcieńczać za pomocą oleju lnianego, ale nie miałam okazji jeszcze tego spróbować. Płynna biel sprawiła, że farba ładnie się rozprowadzała po płótnie, a do blendowania wystarczył suchy i czysty pędzel.

Mieszanie farb olejnych może być podstępne, jeśli robicie to pędzlem. Ja nawet nie próbowałam po przejściach z farbami akrylowymi. Problem przy mieszaniu pędzlem polega na tym, że wszystko zostaje na pędzlu i tak naprawdę zamiast ładnej porcji wymieszanej farby, dostajemy brudny pędzel. Mieszanie farb olejnych jest za to bardzo proste i przyjemne, kiedy robimy to szpachelką. Polecam 🙂

Pierwszy obraz farbami olejnymi

Mój pierwszy obraz farbami olejnymi malowałam z mistrzem malarstwa – Bobem Rossem. I wbrew pozorom wcale nie było mi tak łatwo za nim nadążyć.

czyli jakich używam narzędzi malarskich. » Kociokwik by Anna Kubczak

Malowanie farbami olejnymi wydawało mi się dość trudną techniką, szczególnie dla początkujących. Malowałam więc farbami akrylowymi, dopóki nie spróbowałam.

Dlaczego tak uważałam?

Bałam się ich, bo niewiele o nich wiedziałam. Nie są to farby wodne i do ich rozrzedzania potrzebna jest terpentyna, która bardzo śmierdzi. Dodatkowo źle wpływa na nasze zdrowie; jej używanie w małym pomieszczeniu może spowodować zatrucie.

Do malowania potrzebne są odpowiednio przygotowane podłoża: specjalne bloki, podobrazia, płyty, które trzeba czasem gruntować. No i malowanie farbami olejnymi należy do bardziej kosztownych od innych dziedzin malarstwa.

Kiedy jednak odważyłam się i zakupiłam farby i terpentynę bezzapachową – zakochałam się w nich. Co prawda nie od pierwszego maźnięcia (nasza miłość bywa czasem trudna), ale nadal trwa 🙂

Moje wrażenia po pierwszych próbach?

W używaniu farb akrylowych i olejnych różnica jest kolosalna. Farby olejne mają taką maślaną konsystencję, łatwo się je miesza; niewielka ilość dodanej farby zmienia diametralnie kolor . Kolory są też żywsze niż w akrylach, a farby ogólnie wydajniejsze. Farby olejne dłużej wysychają na podobraziu, więc łatwiej i dłużej można ingerować w obraz.

Czego potrzebujemy na początek?

Farb i mediów do farb; Pędzli i szpachelek; Podobrazia; Palety; Sztalugi (opcjonalnie); Trochę miejsca; Dużo ściereczek i papierowych ręczników; Pozytywnej energii, chęci i dużo samozaparcia – głównie na początku, kiedy wydaje się, że nic nam nie wychodzi 🙂

A teraz kolejno opiszę czego konkretnie używam.

Od razu dodam, że nie jestem ekspertem w tej sprawie. Opiszę tu tylko to, czego sama używałam lub używam. Dużo czytałam wcześniej na ten temat, każdy ma swoje zdanie na podstawie własnych doświadczeń. Trzeba więc samemu wypróbować, żeby stwierdzić co będzie dla nas dobre.

FARBY

Na początku używałam farb Renesans For Art w tubkach 60 ml. Farby uważam za bardzo dobre, ogromny jest wybór kolorów. Jedyne co mnie w nich denerwuje, to małe otwory w tubce i zakrętki, z których po czasie odpadają denka. Farba wtedy zasycha i zatyka otwór. Nie raz musiałam dziurawić tubkę, żeby wydostać farbę. Najgorsze, że w tubkach 140 ml stosuje się takie same małe otwory jak przy 60 ml. Pomimo tej wady używam je do dziś.

Dodatkowo od pewnego czasu używam farb Talens Van Gogh w tubkach 200 ml, szczególnie kolorów, które najbardziej u mnie schodzą: Biel tytanowa, Ultramarine, Raw Siena, Yellow Ochre, Sap Green. Teraz po dwóch latach eksperymentowania w malowaniu mam już trochę farb. Niektóre kolory, które kupiłam na początku, bo wydawały mi się konieczne, bardzo rzadko używam. Zwłaszcza, że coraz więcej kolorów mieszam sama na palecie. A na początku miałam z tym ogromne problemy. Nie używam czarnej farby. Chyba, że do obrazu malowanego tylko w bieli i czerni.

Kolory, które dziś kupiłabym na początek (oczywiście w tubkach 60 ml):

Biel tytanowa, Ultramaryna, Ultramaryna żółta, Siena palona, Cynober ciemny, Ochra żółta, Zieleń cynobrowa ciemna, Ziemia umbra palona.

Kiedy zaczynamy malować eksperymentujemy z farbami, dopiero po jakimś czasie wiemy, co chcemy malować i czego nam jeszcze brakuje. Wtedy już sukcesywnie możemy kolory nabywać.

MEDIA DO FARB

Do mieszania farb używam terpentyny bezzapachowej oraz oleju lnianego. Robiąc podmalówkę do farb na palecie dodaję trochę rozpuszczalnika i trochę oleju. W dalszym etapie używam farby z olejem lub samej farby.

PĘDZLE I SZPACHLE

Pędzle to temat rzeka. Tutaj ciężko coś doradzić, najlepiej kupić kilka o różnych kształtach i rozmiarach i popróbować. U mnie zebrało się już trochę pędzli i szpachelek. Pędzle to głównie syntetyczne i ze szczeciny. Naturalne z miękkiego włosia się nie nadają, są to pędzle do akwareli. Mam kilka takich z czasów, kiedy byłam zupełnie zielona, a wstydziłam się w sklepie zapytać. Ale może kiedyś popróbuję malować akwarelami, kto wie…

Najczęściej używam pędzli syntetycznych. Mam taki tani komplet (chyba z firmy Renesans) płaskich pędzli, których używam zazwyczaj na początku malowania przy tle, albo do większych powierzchni. Mają kształt prosty lub skośny. Mam też kilka cienkich pędzli Renesans z serii 1008R (okrągłe) oraz 1008F (płaskie) do szczegółów.

Używam też szerokiego pędzla oraz pędzli wachlarzowatych ze szczeciny. Te ostatnie przydają się do malowania roślinności; traw, drzew, itp.

Szpachelki kupiłam w komplecie, chyba ze dwanaście. Używam tylko dwie z nich. Oczywiście nie trzeba ich kupować w ogóle, można malować tylko pędzlami. To już zależy od Was, czy chcecie spróbować. Można na początku używać starego noża 🙂

PODOBRAZIA

Na początku ćwiczyłam malując na kartonie lub na kartkach w specjalnym bloku do farb olejnych. Ale nie byłam zadowolona; farba jakoś tak wpijała się w papier i robiły się grudki z farby. Później trafiłam w Lidlu na płótno w bloku i uważam to za lepsze rozwiązanie niż bloki papierowe do farb olejnych. Przez jakiś czas próbowałam też na płytach MDF, które gruntowałam gesso (uniwersalnym gruntem akrylowym), ale nie miały one tej specyficznej struktury płótna. Gesso używam teraz do zagruntowania podobrazia, kiedy jakiś obraz mi nie wyjdzie. No bo przecież szkoda go nie wykorzystać znowu. Ciekawym rozwiązaniem są też tablice malarskie – płyty MDF pokryte zagruntowanym płótnem. Są trochę tańsze od podobrazi i cieńsze; zajmują mniej miejsca, co jest bardzo istotne, kiedy ma się go naprawdę niewiele!

Teraz maluję na podobraziach bawełnianych gotowych (można je zakupić w każdym plastycznym sklepie, na allegro, czy czasem w Lidlu), na płytach malarskich albo właśnie na płótnie w bloku. Płótno takie przyklejam taśmą malarską do płyty MDF, żeby wygodnie się malowało.

PALETA

Jeśli chodzi o palety to przetestowałam już kilka rodzajów:

paletę drewnianą;

paletę plastikową;

talerzyki plastikowe jednorazowe;

paletę papierową w bloku.

I żadna nie zdała u mnie egzaminu. Zawsze coś było nie tak, a najgorsze było ich czyszczenie. Aż w końcu odkryłam, że jako palety można używać antyramy szklanej. A kiedy farby zaschną na niej, łatwo je usunąć za pomocą skrobaka kuchennego (można go kupić na dziale z garnkami w marketach).

Czasem jeszcze używam talerzyków plastikowych jednorazowych do przygotowywania podmalówki.

INNE PRZYDATNE AKCESORIA

Do czyszczenia pędzli używam terpentyny bezzapachowej oraz zwykłego mydła. Zazwyczaj po malowaniu moczę pędzle w rozpuszczalniku (ale nie długo) i wycieram w papierowe ręczniki. Potem jeszcze myję je dokładnie mydłem pod bieżącą wodą, ale to już nie zawsze.

Do przechowywania pędzli mam stary koszyk na sztućce ze zmywarki. W trakcie malowania brudne pędzle z farby nie dotykają się nawzajem.

Do czyszczenia rąk podczas malowania wykorzystuję mokre chusteczki dla dzieci (do kupienia w każdym markecie). Świetnie zmywają farbę. U mnie są nieodzowne!

Ostatnio zakupiłam jeszcze szafeczkę w Ikei, która ma wygodne szuflady, gdzie mam poukładane farby. Na niej leży paleta podczas malowania, a ja mam stały dostęp do farb.

Mam nadzieję, że pomogłam chociaż trochę.

Edit: 2019-04-13

Jakiś czas temu trafiłam na stronę pana Sebastiana Talara i jego Szkołę Malowania, która jest kopalnią wiedzy dla każdego amatora i nie tylko. Polecam tam zajrzeć 🙂

Jak zacząć malować farbami olejnymi?

Farby olejne były znane już w XII wieku, ale powszechnie zaczęto je używać dopiero od XVI stulecia. Okres pełnego rozkwitu techniki olejnej przypada na XVII wiek, kiedy to działali tacy mistrzowie jak Rembrandt, Rubens, Vermeer.

Farbami olejnymi można malować wykorzystując najróżniejsze techniki, eksperymentując z gęstą i rozrzedzoną farbą, mieszając barwy i nakładając farbę ni tylko za pomocą pędzla. Farby olejne wymagają jednak pewnej cierpliwości i znajomości podstawowych prawideł: trzeba wiedzieć, na jakim podłożu malować, czym je rozrzedzać i co robić aby nie zmatowiały. Trzeba też pamiętać,że farby olejne schną bardzo wolno, co morze być korzystne dla początkujących malarzy, ponieważ umożliwia mieszanie barw bez pośpiech daje możliwość poprawiania błędów. Farby olejne charakteryzują się odpornością i trwałością. Obrazy malowane technika farb olejnych zachowują swe cechy przez setki lat.

Co trzeba mieć aby zacząć malować farbami olejnymi?

Gama kolorów, jakie można uzyskać w wyniku mieszania tych barw jest ogromna. Z czasem, w miarę potrzeb można wprowadzić nowe kolory, ale z doświadczenia wiem że im mniej tym lepiej.

Farba olejna

W sklepach z artykułami dla plastyków można kupić farby olejne w tubach – są one łatwe w użyciu oraz proste w transporcie. Na rynku można znaleźć różne rodzaje farb olejnych. Każdy znajdzie dla siebie takie jakie będą mu odpowiadały.

Do rozpoczęcia malowania farbami olejnymi wystarczy paleta kilku kolorów, którymi można namalować dowolny temat. Można zacząć od palety składającej się z następujących barw:

biel tytanowa

żółcień kadmowa

czerwień kadmowa

karmin

ugier żółty (ochra)

sjena palona

zieleń soczysta

zieleń szmaragdowa

ceruleum lub ciemna ultramaryna

Jakie farby olejne na początek?

Do nauki malowania farbami olejnymi powinno się kupić tzw. farby studyjne, są on tańsze i niższej jakości, ale do nauki w zupełności wystarczą. Może zdarzyć się tak, że farby będą tak niskiej jakości, że zniechęcą do dalszych prób. Ja na początek polecam farby Phoenix. Ze średniej półki farby Renesans, a dla wymagających farby uznanych marek np. Talens, czy Winsor & Newton ( przy tych malowanie jest wręcz przyjemnością, malują nimi uznani artyści ). Tubki farb olejnych trzeba otwierać bardzo delikatnie, ponieważ naciskając za mocno, można wycisnąć zbyt dużo farby. Kiedy już wyciśniemy farbę na paletę, musimy natychmiast zamknąć tubę po to, aby nie zapodziać nakrętki i aby farby nie wysychały. Każda nakrętka powinna zamykać tubę tego samego koloru, inaczej zabrudzimy farby.

Farby Talens Rembrandt

Po otwarciu tuby naciskamy ja od tyłu, tak jak pastę do zębów ( nigdy nie naciskamy na środku, aby nie zniekształcić tuby), i nakładamy odpowiednia ilość farby na paletę. Ponieważ farba olejna dość dobrze się rozprowadza, wystarczy wycisnąć niewielki pasek, odcinek długości kilku centymetrów. Pojedyncze kolory powinny zajmować górna część palety, na środku będziemy mieszać farby.

Po wyciśnięciu farby należy dokładnie oczyścić otwór tuby, aby nakrętka się nie przykleiła. Warto użyć do tego starej bawełnianej szmatki. Jeśli zdarzy się, że zapomnimy o wyczyszczeniu tubki i nakrętka mocno przywrze do tuby – należy włożyć ją na krótko do gorącej wody, a następnie ponownie spróbować odkręcić. Farba nadaje się do użycia zaraz po wyciśnięciu z tuby. Podstawowa zasada brzmi: nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie, aby nie pobrudzić skuwki i trzonka i nie rozetrzeć farby po całej palecie. Wystarczy pociągnąć pędzlem po rzadszej części wyciśniętej farby, Farbę nabieramy płynnymi ruchami, nie trzeba trzeć włosiem pędzla po palecie.

Po nabraniu farby a pędzel trzeba wykonać kilka pierwszych pociągnięć na powierzchni „treningowej”, aby wypróbować różne kreski i zaznajomić się z techniką olejną. Najlepiej użyć do tego małych białych kartoników. Jeśli farba jest zbyt gęsta należy ją rozrzedzić, dodając nieco oleju lnianego.

Pędzle do oleju W&N FILBERT Pędzle do oleju W&N AZANTA BLACK ROUND

Pędzle do malowania farbami olejnymi.

Pędzle to narzędzia niezbędne do nakładania i rozprowadzania farby. W zależności od kształtu, jakości i trwałości pędzla można uzyskać różne efekty. Jest wiele rodzajów pędzli. Różnią się one kształtem skuwki i ułożeniem włosia. Cztery podstawowe to:

płaski

okrągły

w kształcie kociego języka ( płaski zaokrąglony)

wachlarzowy

Najważniejszym elementem pędzla jest włosie. Jego jakość odgrywa decydującą rolę. Pędzle do farb olejnych tradycyjnie produkuje się z naturalnego włosia ( świńskiej szczeciny), choć obecnie na rynku dostępne są także pędzle syntetyczne, które są tańsze, bardzo trwałe i łatwe do czyszczenia.

Kiedy zaczynamy przygodę z malarstwem olejnym, wystarczy nam kilka podstawowych rodzajów pędzli. Choć później wybór określonego rodzaju będzie już kwestia indywidualną, zaczynamy od pędzli absolutnie niezbędnych: trzech pędzli w kształcie kociego języka z włosia świńskiego ( nr 16,12 i 8), dwóch płaskich szczeciniaków (nr 16 i 14) i trzech okrągłych ( nr 6 ze świńskiej szczeciny i nr 4 i 8 z włosia kuny lub syntetycznych).

Szpachelka

Szpachelka malarska to metalowy przyrząd w kształcie płaskiej łyżeczki, pozwalający na grube nakładanie farby w technice impasu, zbierani farby i rozcierani jej. Warto mieć dwie takie szpachelki: małą z zaokrągloną końcówką i średnią z bardziej spiczastym końcem.

Podłoże

Naturalnym podłożem dla farb olejnych jest płótno. Gdy rozepnie się je na jakimś podkładzie można uzyskać jednolitą, płaska powierzchnię do malowania. W tej roli może wystąpić drewno, owinięty płótnem sztywny karton, specjalnie przystosowany papier lub płótno rozciągnięte na krosnach. W każdym przypadku podkład powinien być zagruntowany tzw. gesso. Odpowiednio przygotowane podłoże warto umieścić na sztaludze. Istnieje wiele rodzai sztalug, różniących się jakością i cena : sztalugi stołowe, aluminiowe, studyjne, przenośne. Sztaluga nie jest niezbędna do malowania, ale znacznie podnosi komfort pracy.

Paleta

To podkładka, zwykle drewniana lub plastikowa, na której przygotowuje się i miesza farby. Paleta może być jednak cokolwiek o płaskiej i gładkiej powierzchni.

Media

Farby olejne są dość gęste, maja konsystencje bardzo spoistego kremu – wszystko zależy od użytych w procesie produkcji pigmentów i spoiwa. Do rozrzedzania farb olejnych stosuje się rożne media, ale najczęściej używa się oleju lnianego. Niewielką ilość oleju dodaje się do farby, aby nadać jej większa płynność i połysk. Żeby mocno rozrzedzić farbę lub dobrze wymyć pędzel za każdym razem, gdy zmieniamy kolor, najlepiej posłużyć się terpentyną. Terpentynę można nabyć w wersji bezzapachowej, co jest ważne gdy malujemy w domu. Olej lniany i terpentyna to tradycyjne i najtańsze opcje, ale na rynku istnieje wiele nowych mediów, każdy może wybrać coś dla siebie.

키워드에 대한 정보 farby olejne do czego

다음은 Bing에서 farby olejne do czego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak malować farbami olejnymi? | Porady dla początkujących

  • jak malować olejami
  • jak malować farbami olejnymi
  • jak namalować obraz olejny
  • farby olejne
  • pędzle do farb olejnych
  • malarstwo olejne podstawy
  • obraz olejny krok po kroku
  • malarstwo olejne dla początkujących
  • malarstwo olejne technika
  • malarstwo olejne jak zacząć
  • malarstwo olejne poradnik
  • farby olejne dla początkujących
  • farby olejne artystyczne

Jak #malować #farbami #olejnymi? #| #Porady #dla #początkujących


YouTube에서 farby olejne do czego 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak malować farbami olejnymi? | Porady dla początkujących | farby olejne do czego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Nin Gui Xing | (Free Chinese Lesson) Day 12: What'S Your Surname In Chinese? - Ni Xing Shenme 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다

Leave a Comment