Food Truck A Sanepid | Odbiór Sanepidu W Food Truck’U. Co Musisz Wiedzieć? | Vlog Rosa #6 모든 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “food truck a sanepid – ODBIÓR SANEPIDU W FOOD TRUCK’U. CO MUSISZ WIEDZIEĆ? | VLOG ROSA #6“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Jarek Lorek 이(가) 작성한 기사에는 조회수 843회 및 좋아요 26개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

food truck a sanepid 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 ODBIÓR SANEPIDU W FOOD TRUCK’U. CO MUSISZ WIEDZIEĆ? | VLOG ROSA #6 – food truck a sanepid 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

ZAMÓW EBOOK ➡️ https://allegrolokalnie.pl/oferta/twoj-wlasny-food-truck-ebook-hi2

➡️ ODWIEDŹ MOJE SOCIAL MEDIA!
Instagram:
https://www.instagram.com/jarek_lorek​
https://www.instagram.com/oliwialega/

➡️ W czym mogę Ci pomóc? [email protected]

➡️ODWIEDŹ SOCIAL MEDIA ROSY!
Instagram:
https://www.instagram.com/rosafoodtruck/
Facebook:
https://www.facebook.com/ROSA-FOOD-TRUCK-111986204305214/

food truck a sanepid 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wymagania sanepidu dla food trucka – Wspomagamy.pl

Food truck a Sanep – każda gastronomia mobilna powinna być urządzona zgodnie z wymaganiami Sanepu. Księga HACCP Food truck to potrzebne …

+ 여기에 보기

Source: wspomagamy.pl

Date Published: 4/11/2022

View: 3208

Food truck – czego potrzebujesz, żeby rozpocząć działalność?

Procedura związana z odbiorem food trucka przez Sanep jest porównywalna z odbiorem stacjonarnego lokalu. Na odbiór należy skompletować i …

+ 여기에 더 보기

Source: www.bonduelle-foodservice.pl

Date Published: 8/20/2021

View: 6882

Odbiór Sanepidu w Food Trucku – POSbistro

Na co zwrócić uwagę, aby kontrola przeprowadzona przez Sanep w Food Trucku przeszła pomyślnie? Odbiór Sanepu a Food Truck. Food Trucki …

+ 더 읽기

Source: posbistro.com

Date Published: 6/24/2021

View: 4152

Food truck a Sanepid – jakim wymaganiom musi sprostać?

Food truck vs Sanep. Wymagania Sanepu względem ruchomych punktów gastronomicznych określone zostały w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 w …

+ 더 읽기

Source: www.blog.warkgroup.com

Date Published: 4/26/2022

View: 8227

Co trzeba wiedzieć przed otwarciem food trucka – GastroWiedza

Właściciele food trucków serwują dziś jedzenie z całego świata – od potraw meksykańskich, … Food truck odebrany przez sanep to dopiero połowa sukcesu.

+ 여기에 자세히 보기

Source: gastrowiedza.pl

Date Published: 8/1/2021

View: 5456

HACCP dla food trucka. Jak dostosować samochód zgodnie z …

Dostosowanie kuchni w takim samochodzie omówię na podstawie książkowo wykonanego food trucka Mafiosso Food Truck, który zachwycił mnie od …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: haccpdlaciebie.pl

Date Published: 12/29/2022

View: 5257

Foodtruck i sanepid – co trzeba wiedzieć? – Mistrzu.com

Foodtruck: sanep, najważniejsze wymagania. Jeżeli chcemy otworzyć swój własny food truck, musimy na początku zmierzyć się z uzyskaniem …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.mistrzu.com

Date Published: 10/16/2022

View: 873

Food truck a sanepid – Wymagania sanitarne – BHPEX Sp. z o.o.

Również uważam, że foodtruck musi spełnić wszystkie wymogi, jak każdy lokal gastronomiczny, bo przecież świadczone usługi są entyczne. Cytuj …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.bhpex.pl

Date Published: 12/9/2021

View: 3514

Jak założyć food truck? Sprawdź, co warto wiedzieć wcześniej

Food truck stanowi placówkę gastronomiczną, … on zostać zatwierdzony przez Sanep i wpisany …

+ 여기를 클릭

Source: mediait.pl

Date Published: 9/30/2021

View: 9190

주제와 관련된 이미지 food truck a sanepid

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 ODBIÓR SANEPIDU W FOOD TRUCK’U. CO MUSISZ WIEDZIEĆ? | VLOG ROSA #6. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

ODBIÓR SANEPIDU W FOOD TRUCK'U. CO MUSISZ WIEDZIEĆ? | VLOG ROSA #6
ODBIÓR SANEPIDU W FOOD TRUCK’U. CO MUSISZ WIEDZIEĆ? | VLOG ROSA #6

주제에 대한 기사 평가 food truck a sanepid

  • Author: Jarek Lorek
  • Views: 조회수 843회
  • Likes: 좋아요 26개
  • Date Published: 2021. 7. 16.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=H6oYVyZYJOo

Wymagania sanepidu dla food trucka

Co znajdziesz w artykule Food truck a Sanepid?

Wymagania sanepidu dla food trucka wbrew pozorom nie są trudne do spełnienia. W artykule znajdziesz informacje:

Na temat wymagań dla food trucka, pod kątem sanepidu

Na temat tego jaki wniosek do sanepidu zgłosić

O dokumentach wymaganych na odbiór sanepidu

O tym gdzie zrobisz HACCP oraz GHP/GMP

Czy odkupując lub wypożyczając food truck z odbiorem musisz ponownie robić zgłoszenie do sanepidu?

Czy w food trucku można robić naleśniki?

Czy w food trucku można robić gofry?

Czy food truck musi mieć dostęp do bieżącej wody?

Ile zlewów musi być w food trucku?

Wymagania sanepidu dla food trucka

W food trucku musisz mieć dostęp do wody ciepłej oraz zimnej. Jeśli punkt działa jako mobilny, to możesz podłączyć wodę z baniaków. Jeśli natomiast będziesz stał tylko w jednym miejscu, to jesteś traktowany jako tzw. punkt tymczasowy. Teoretycznie powinieneś mieć podłączenie do wody bieżącej (np. z wodociągów). Nie zawsze jednak masz taką możliwość. W tym wypadku nie pozostaje Ci nic innego, jak porozmawianie na ten temat z inspektorem. Z doświadczenia podpowiem, ze większość inspektorów podchodzi przychylnie i zgadza się na podłączenie wody z baniaków, jeśli stoisz w jednym miejscu. Niestety ostateczna decyzja należy do inspektora.

W food trucku musisz mieć umywalkę do mycia rąk. Umywalkę możesz wydzielić w jednej z komór zlewu (ale w takim wypadku umywalka powinna mieć odrębny kran). Liczba zlewów jest uzależniona od zakresu Twojej działalności. Prowadzisz samą sprzedaż? Wystarczy Ci jeden zlew i umywalka. Jeżeli jednak, kroisz/przygotowujesz lub odgrzewasz potrawy, to będziesz dodatkowo potrzebował dwóch zlewów i umywalki. Dodatkowo warto pomyśleć też o zamontowaniu pod zlewem kranika na pobieranie wody do wiadra na mopa. Jest to rozwiązane stosowane przez osoby, które stoją w takich miejscach w których nie mają dostępu do sanitariatów.

Obok umywalki musisz posiadać instrukcje do mycia i dezynfekcji rąk (znajdziesz ją w dokumentacji GHP, którą opracowujemy) oraz ręczniki papierowe jednorazowe, mydło i środek do dezynfekcji rąk.

Powierzchnie w food trucku (np. blaty, ściany, podłoga) powinny dać się łatwo zmyć i muszą być wykonane z materiałów nienasiąkliwych.

Szafki i blaty muszą być bez ostrych kantów (szafki nie powinny mieć ostrych zakończeń, ze względu na bezpieczeństwo pracownika).

Sprzęty w food trucku również muszą być łatwe do mycia. Dodatkowo musisz wiedzieć, że food truck nie musi być wyposażony w sprzęty i maszyny typowo gastronomiczne. Jeżeli z różnych powodów chcesz w food trucku wykorzystywać np. „domową” lodówkę, to możesz to zrobić. Ważne, żeby urządzenia spełniały swoją funkcję, działały prawidłowo i były przeznaczone do kontaktu z żywnością.

W food trucku musisz wydzielić szafkę dla pracowników. Może być to półka lub możesz też posiadać pokrowiec na odzież wierzchnią.

Pracownicy muszą mieć na przebranie ubrania. Mogą to być ich własne wygodne i czyste ciuchy lub mogą oni dostać odzież roboczą od właściciela. Nie ma narzucone jak ma wyglądać taka odzież. Decyduje o tym właściciel. Mogą to być fartuchy.

Pamiętaj również o wydzieleniu szafki na środki czystości. Najczęściej znajduje się ona pod zlewem.

Kosz na śmieci z przykrywką (najlepiej otwierany pedałem nożnym).

W lodówkach, zamrażarkach i innych urządzeniach chłodniczych musisz zamontować termometry.

Ważne rozporządzenie

Dowiesz się również:Ten wpis jest dla Ciebie jeśli chcesz otworzyć food trucka w którym będziesz sprzedawał i/lub przygotowywał żywność. Jest on odpowiedni między innymi dla food trucka, w którym sprzedawane są hot-dogi, burgery, zapiekanki, wege żywność, dania kuchni indyjskiej, tajskiej, dania typu kebab, sushi, pizza i wiele innych. Jeśli chcesz otworzyć food trucka tylko z lodami, to ten artykuł również jest dla Ciebie. Dodatkowo więcej informacji na temat punktów mobilnych z lodami (np. na gałki, z automatu, tajskimi) znajdziesz w odrębnym artykule – TUTAJ.

W rozporządzeniu nr 852/2004, dokładniej w załączniku II, rozdziale III znajdziesz dobrze wypunktowane wymagania sanepidu dla food trucka. Nie są to jedyne przepisy, którym podlegają food trucki. Uważam jednak, że zapisy z rozporządzenia nr 852/2004 są dość przejrzyste i warto się z nimi zapoznać.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE RUCHOMYCH I/LUB TYMCZASOWYCH POMIESZCZEŃ (JAK DUŻE NAMIOTY, STRAGANY, RUCHOME PUNKTY SPRZEDAŻY), POMIESZCZEŃ UŻYWANYCH GŁÓWNIE JAKO PRYWATNE DOMY MIESZKALNE, ALE GDZIE REGULARNIE PRZYGOTOWUJE SIĘ ŻYWNOŚĆ W CELU WPROWADZANIA DO OBROTU, I AUTOMATÓW ULICZNYCH Pomieszczenia i automaty uliczne, na tyle, na ile jest to rozsądnie praktykowane, będą tak usytuowane, zaprojektowane i skonstruowane oraz utrzymywane w czystości i dobrym stanie i kondycji technicznej, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia, w szczególności przez zwierzęta i szkodniki. W szczególności i w miarę potrzeby: muszą być dostępne odpowiednie urządzenia, aby utrzymać właściwą higienę personelu (włącznie ze sprzętem do higienicznego mycia i suszenia rąk, higienicznymi urządzeniami sanitarnymi i przebieralniami); powierzchnie w kontakcie z żywnością muszą być w dobrym stanie, łatwe do czyszczenia i, w miarę potrzeby, dezynfekcji. Będzie to wymagać stosowania gładkich, zmywalnych, odpornych na korozję i nietoksycznych materiałów, chyba że przedsiębiorstwa sektora spożywczego mogą zapewnić właściwe organy, że inne użyte materiały są odpowiednie; należy zapewnić warunki do czyszczenia i, w miarę potrzeby, dezynfekcji narzędzi do pracy i sprzętu; w przypadku gdy, jako część działań przedsiębiorstwa sektora spożywczego, czyszczone są środki spożywcze, należy ustanowi odpowiednie przepisy, aby dokonywać tego w sposób higieniczny; należy zapewnić odpowiednią ilość gorącej i/lub zimnej wody pitnej; należy zapewnić odpowiednie warunki i/lub udogodnienia dla higienicznego składowania i usuwania niebezpiecznych i/lub niejadalnych substancji i odpadów (zarówno płynnych, jak i stałych); należy zapewnić odpowiednie udogodnienia i/lub warunki dla utrzymywania i monitorowania właściwych warunków termicznych żywności; środki spożywcze muszą być tak umieszczone, aby unikać, na tyle, na ile jest to rozsądnie praktykowane, ryzyka zanieczyszczenia.

Jakie dokumenty przygotować na odbiór food trucka przez Sanepid?

Orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (dawniej nazywano to książeczką sanepidowską – więcej na ten temat poczytasz TUTAJ

Wynik badania wody. Będą konieczne przede wszystkim jeśli napełniasz wodę do baniaka – wodą z wodociągów lub ujęcia głębinowego lub kiedy jesteś podłączony do wody wodociągowej. UWAGA! Z doświadczenia napiszę, że są wyjątki, niektóre inspekcje mogą wymagać, żebyś wykonał badanie nawet jeśli używasz wody z baniaków konfekcjonowanych. Na szczęście to dotyczy tylko pojedynczych przypadków.

Umowę na wywóz śmieci lub obiór zużytego oleju (jeśli będziesz go używał).

Umowę z restauracją (opcjonalnie) – jeśli zadeklarujesz, że w restauracji przygotowujesz jakieś półprodukty np. obierasz warzywa i owoce. Zasadniczo w food trucku nie można wykonywać obróbki wstępnej owoców lub warzyw (szczególnie okopowych). Od reguły są jednak wyjątki. Jeśli wybierzesz rozwiązanie na podpisanie umowy z restauracją wtedy zazwyczaj będziesz potrzebował umowy na transport z restauracji do food trucka z firmą, która takie usługi wykonuje.

Dobra Praktyka Higieniczna (GHP) i Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP) – możesz zamówić ją u nas lub skorzystać z naszego kreatora indywidualnej dokumentacji dostępnego TUTAJ.

Dokumentacja HACCP food truck – możesz zamówić ją u nas lub skorzystać z naszego kreatora indywidualnej dokumentacji dostępnego TUTAJ..

Wykaz składników i alergeny w żywności – O alergenach piszę TUTAJ. Składniki alergenne są obowiązkowe i niestety można za to dostać kary. Czasami może się zdarzyć, że przy odbiorze nikt Ci o tym nie powie, ale przy rutynowej kontroli już tak. Przygotowałam dla Ciebie również ebook na ten temat, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez opracowanie wykazu składników z alergenami. Znajdziesz go TUTAJ.

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę mieć księgę GHP/GMP dla food trucka?

Tak, jest to tzw. minimum sanitarne. Jest to podstawa do dalszego wdrożenia HACCP. W tej części znajdziesz procedury, instrukcje, karty i rejestry (np. kartę pomiaru temperatur w urządzeniach chłodniczych). Dokumenty dostaniesz u nas na stronie TUTAJ

Czy muszę mieć księgę HACCP dla food trucka?

I tak i nie. Musisz mieć przede wszystkim księgę GHP/GMP o której pisałam powyżej. Natomiast księga HACCP, to drugi element i jest on mniej praktyczny w wypadku gastronomii mobilnych. Teoretycznie musisz go mieć, a w praktyce za zgodą inspektora, możesz go nie przygotowywać – musisz wtedy z nim porozmawiać. W razie potrzeby te dokumenty również znajdziesz u nas TUTAJ

Jaki wniosek złożyć do sanepidu?

Jeśli odbierasz food trucka po raz pierwszy, to do sanepidu składasz wniosek: Wniosek o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po złożeniu wniosku inspektor, który zostanie przydzielony do sprawy skontaktuje się z Tobą i umówi się na odbiór.

Gdzie składam wniosek do sanepidu?

Jeśli działasz jako mobilny punkt gastronomiczny, to wniosek składasz w miejscu, gdzie znajduje się siedziba Twojej działalności gospodarczej. Przykład: Siedzibę działalności gospodarczej masz zarejestrowaną w Krakowie, food truck będzie stał głównie w Warszawie i okolicach. Wniosek składasz w Krakowie, w Krakowie będziesz miał też odbiór. Sporadycznie w wyjątkowych sytuacjach, można dogadać się z inspekcją inaczej.

Przejmuję food truck z odbiorem sanepidu, czy muszę ponownie robić zgłoszenie?

Tak! Niezgłoszenie tego faktu w sanepidzie, to jeden z częstszych błędów, które obserwuję. Jeśli odkupiłeś food truck z odbiorem sanepidu lub go wypożyczasz, to i tak musisz ponownie dokonać zgłoszenia. Dodatkowo może okazać się, że konieczne będzie zrobienie ponownego odbioru. Na pewno ponownego odbioru nie unikniesz jeśli zmieniasz zakres działalności (np. wcześniej food truck był z lodami, obecnie będzie z goframi).

Czy mogę w food trucku robić ciasto do naleśników lub ciasto do gofrów?

Nie możesz przygotowywać ciasta naleśnikowego lub do gofrów w food trucku, szczególnie jeśli do przygotowania chciałbyś używać świeże jaja. Możesz natomiast używać ciasto już gotowe lub często (chociaż też nie zawsze) inspekcje pozwalają na przygotowywanie ciasta do naleśników z mieszanki w proszku. Na rynku są firmy, które oferują gotowe ciasta do naleśników/gofrów. Innym rozwiązaniem jest robienie ciasta samemu. Ale nie w food trucku, a w innym punkcie. Część z Was jeśli ma taką możliwość ciasto robi we własnym punkcie stacjonarnym. Punkt oczywiście musi mieć odbiór SANEPIDU i musi być przystosowany do robienia ciasta. Można też podnająć lokal z odbiorem SANEPIDU, np. na godziny i w czasie wynajmu przygotowywać ciasto do przygotowywania naleśników, gofrów. Decydując się na rozwiązanie przygotowania ciasta do gofrów lub naleśników w innym punkcie musisz pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków transportu. Najlepiej jeśli masz auto z chłodnią lub wynajmujesz firmę, która dostarcza Ci ciasto do food trucka. Musisz to wszystko opisać w księdze GHP i GMP oraz HACCP. Czy kuchnia z którą ewentualnie podpisz umowę na wynajem też będzie miała kontrolę SANEPIDU? Osobiście rzadko spotykam się z takimi sytuacjami.

Czy mogę robić bitą śmietanę w food trucku?

Niestety, najlepiej będzie kupować bitą śmietanę w areozolu. Można spróbować też przekonać do siebie inspekcje opisując to dobrze w księdze GHP/GMP. Wtedy skontaktuj się z nami.

Czy mogę w food trucku używać świeżych owoców lub warzyw?

Czy mogę w food trucku używać jaj?

Nie, w food trucku nie można używać świeżych jaj. Możesz zastąpić je pasteryzowanymi masami jajecznymi lub jajami w proszku.

Chciałem robić bubble waffles z lodami w food trucku – czy mogę przygotowywać lody w food truck sam?

Nie możemy produkować lodów w food trucku. Możesz to robić podobnie jak w przypadku ciasta naleśnikowego lub do gofrów w innym punkcie dostosowanym do tego typu wyrobów lub kupować gotowe lody od dostawców zewnętrznych.

Jak my możemy pomóc?

Zajmujemy się opracowaniem indywidualnych dokumentacji GHP/GMP oraz ksiąg HACCP dla food trucka. Przygotowując je u nas, spełnisz wymagania sanepidu dla food trucka. Dokumenty opracowywane przez nas są przygotowywane indywidualnie. Dokumenty możesz zamówić korzystając z naszego kreatora dokumentacji – TUTAJ lub kontaktując się z nami mailowo.

Food truck – czego potrzebujesz, żeby rozpocząć działalność?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności food truckowej? A może food truck to Twój pomysł na kolejny lokal – tym razem mobilny?

Nie czekaj, przygotuj się już teraz. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o własnym lokalu… na kółkach.

FOOD TRUCK – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Food truck to zwykle samochód dostosowany do sprzedaży żywności. Jako mobilny punkt gastronomiczny nie podlega przepisom techniczno-budowlanym. Właściciel food trucka musi jednak zapewnić odpowiedni stan higieniczno-sanitarny, który został szczegółowo opisany w rozdziale II i III do załącznika II Rozporządzenia 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych.

Niezależnie od tego, co planujemy sprzedawać w naszym food trucku, musimy spełniać podstawowe wymagania sanepidu dla gastronomii, czyli:

wszystkie powierzchnie robocze w naszym food trucku powinny być łatwo zmywalne, gładkie i nienasiąkliwe;

należy wydzielić szafkę na odzież brudną i czystą personelu;

należy wydzielić szafkę na środki czystości;

na wyposażeniu musi się znajdować co najmniej jedna umywalka do mycia rąk

należy zapewnić zlew dwukomorowy do mycia sprzętu produkcyjnego;

należy zapewnić dostęp do ciepłej i zimnej wody;

urządzenia chłodnicze / mroźnicze muszą być wyposażone w termometry, co

umożliwia kontrolowanie temperatury przechowywanych artykułów spożywczych;

kosze na odpady muszą być zamykane pokrywą;

nad urządzeniami grzewczymi należy zainstalować działający okap.

FOOD TRUCK – POZWOLENIA

Procedura związana z odbiorem food trucka przez Sanepid jest porównywalna z odbiorem stacjonarnego lokalu. Na odbiór należy skompletować i przedłożyć:

odpis z KRS lub wydruk z CEiDG podmiotu odpowiedzialnego za produkcję dowód rejestracyjny samochodu / przyczepy. badanie wody – będzie potrzebne w przypadku, gdy mamy stałe przyłącze sieci wodociągowej. Jeśli korzystamy z wody butelkowanej, nie musimy przedkładać wyników badań. orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych pracowników czyli tzw. dawna książeczka sanepidowska. umowa na wywóz śmieci, odpadów – będzie niezbędna w przypadku, gdy mamy stałe miejsce działalności. Jeśli prowadzimy działalność eventową, wywóz odpadów zwykle zapewnia organizator wydarzenia (co powinno mieć odzwierciedlenie w umowie z organizatorem). umowa najmu / dzierżawy / prawo do użytkowania terenu – w przypadku, gdy mamy stałe miejsce działalności. umowa użyczenia toalety dla personelu – z powodu braku możliwości wydzielenia toalety dla personelu, należy ją zapewnić w inny sposób. Najczęściej właściciel food trucka zawiera umowę z pobliskim sklepem, czy stacją benzynową. Bardzo ważne jest, aby w umowie o użyczenie toalety pojawił się zapis, informujący że: toaleta jest z przedsionkiem, zamykana oraz że przeznaczona jest wyłącznie dla osób z orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Można również skorzystać z przenośnej toalety. Warto jednak wcześniej skonsultować tę opcję z jednostką Sanepidu. Jeśli prowadzimy działalność wyłącznie eventową, toalety zwykle zapewnia organizator wydarzenia. Umowa na wywóz i utylizację oleju spożywczego – w przypadku gdy będziemy używać frytury, musimy podpisać umowę z firmą zewnętrzną, która będzie ją systematycznie odbierać. Podczas odbioru Sanepidu powinniśmy wskazać miejsce w naszym food trucku, gdzie będziemy gromadzić pojemniki ze zużytym olejem. Dokumentacja GMP/GHP Dokumentacja HACCP Książka kontroli przedsiębiorcy

FOOD TRUCK: DOPUSZCZALNA PRODUKCJA

Na pytanie, czy można w food trucku przygotowywać produkty od podstaw, usłyszycie odpowiedź NIE. Sanepid w mobilnych punktach gastronomicznych dopuszcza produkcję wyłącznie na bazie półproduktów. Czy zatem kołacze i gofry oferowane przez liczne food trucki przygotowywane są z gotowych mieszanek? W większości przypadków odpowiedź brzmi TAK. Zdarza się również, że food truck współpracuje ze stacjonarnym lokalem gastronomicznym, który przygotowuje dla niego ciasto np. do naleśników. Oczywiście taki lokal musi być zatwierdzony przez Sanepid i być odpowiednio dostosowany.

Decyzja podjęta? Zanim ruszysz w drogę, koniecznie dobrze policz koszty!

Odbiór Sanepidu w Food Trucku

Planujesz założyć mobilny punkt gastronomiczny? Jeśli tak, zadbaj o spełnienie norm sanitarnych niezbędnych do uzyskania pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Na co zwrócić uwagę, aby kontrola przeprowadzona przez Sanepid w Food Trucku przeszła pomyślnie?

Odbiór Sanepidu a Food Truck

Food Trucki cieszą się coraz większą popularnością. W 2016 r. stanowiły one 12% wartości rynku gastronomicznego – wynika z raportu „Rynek Gastronomiczny w Polsce 2016”. Jak przekonuje Katarzyna Mirecka, właścicielka mobilnego punktu La Chica, trend ten nie należy do chwilowych. To dział, który podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, będzie się prężnie rozwijał. Zanim jednak zaczniesz zarabiać na serwowaniu dań, musisz spełnić normy prawne.

Zasady dotyczące ruchomych punktów gastronomicznych reguluje Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymagania Sanepidu w małej gastronomii:

Sanitariaty

W samochodzie muszą znajdować się zlewy i umywalki z dostępem do zimnej oraz ciepłej wody, co wymaga zamontowania podgrzewacza lub bojlera. Należy także posiadać dwa zbiorniki (na czystą wodę oraz ścieki).

Szafki

To obowiązkowe elementy każdego mobilnego punktu. Trzeba wydzielić część na ubrania i na środki czystości.

Łatwo zmywalne powierzchnie

Remontując samochód, pamiętaj o zastosowaniu odpowiednich materiałów, np. ze stali nierdzewnych.

Nie musi być to kompletnie gładka powierzchnia, może być lekko chropowata. Chodzi o to, żeby łatwo się zmywała. Nie możemy skorzystać z nielakierowanego świeżego drewna, bo będzie ono po prostu pleśniało – tłumaczy znany vloger Mateusz „Głodny” Wawro.

Indywidualny odciąg stanowiskowy

Konieczne jest zamontowanie okapu i wyciągu, które powinny być umieszczone nad palnikami.

Przed odbiorem Sanepidu w Food Trucku koniecznie przygotuj odpowiednie dokumenty, takie jak:

Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych

Umowę dotyczącą wywozu śmieci lub zużytego oleju

Dokumentację HACCP lub Księgę Dobrych Praktyk GHP / GMP

Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem Food Trucku, zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiedz się, czy ciężarówki z jedzeniem to opłacalny biznes i jakie koszty trzeba ponieść, aby zaopatrzyć się w narzędzia niezbędne do pracy.

Źródła:

Mateusz „Głodny” Wawro – kanał na YouTube. https://wspomagamy.pl/ http://www.blog.warkgroup.com http://www.niepoddawajsie.pl Raport „Rynek gastronomiczny w Polsce 2016”. Państwowa Inspekcja Sanitarna

Przygotuj się perfekcyjnie na odbiór sanepidu z naszą checklistą, która zawiera AKTUALNE wytyczne dla funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce, które opracowało Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny. Pobierz ją za darmo – wystarczy uzupełnić poniższy formularz.

Food truck a Sanepid – jakim wymaganiom musi sprostać?

Dzięki food truckowi zyskujesz możliwość pracy codziennie w innym miejscu i sam jesteś sobie szefem – czyż nie brzmi to wspaniale? Zanim jednak ruszysz w świat swoją wymarzoną mobilną restauracją, koniecznie sprawdź, czy spełnia ona wszystkie wymagania Sanepidu. Bez względu na to, czy Twoją specjalnością będą burgery, kanapki czy lody, wymagania w tym zakresie są takie same i zwyczajnie musisz ich przestrzegać, aby móc w spokoju cieszyć się swoim biznesem.

Food truck vs Sanepid

Wymagania Sanepidu względem ruchomych punktów gastronomicznych określone zostały w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych – należy się z nimi dokładnie zapoznać, ponieważ niespełnienie zawartych w dyrektywie założeń grozi mandatem w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Do podstawowych wymagań technicznych należy zaliczyć to, że powierzchnie ścian, blatów czy podłogi powinny być gładkie, a co za tym idzie – łatwo zmywalne. Należy pamiętać także o punktach wodnych – musi być jeden do mycia rąk, drugi do czyszczenia drobnego sprzętu kuchennego oraz trzeci – do płukania żywności. W Twoim food trucku musi być dostęp zarówno do wody zimnej, jak i ciepłej (co oznacza konieczność zainstalowania podgrzewacza). Obowiązkowym elementem wyposażenia powinny być również 2 baniaki – pierwszy z czystą wodą, drugi zaś przeznaczony na ścieki. Przy umywalce musi znajdować się mydło oraz jednorazowe ręczniki papierowe, które posłużą do wycierania rąk. Istotną kwestią jest także przechowywanie odpadków – wykorzystać do tego należy kosz z pokrywą, najlepiej zdejmowaną.

Coś do chłodzenia, coś do gotowania

Po pierwsze, zamrażarki i lodówki powinny być wyposażone w termometry – wymogiem jest, by temperatura w takich urządzeniach była stale monitorowana. Po drugie, jeżeli lokalizacja grilla lub innego urządzenia przeznaczonego do obróbki cieplnej jest blisko okienka, właściciel food trucka musi zadbać o to, by było ono odpowiednio zabezpieczone od zewnątrz, a więc od strony klienta. Należy także pamiętać o indywidualnym, mechanicznym odciągu stanowiskowym, czyli okapie, który powinien znajdować się np. nad grillem.

Blatów i szafek nigdy za wiele

Oczywiste jest, że najważniejsza w restauracji mobilnej jest przestrzeń robocza, dlatego też warto zamontować w nim jak najwięcej blatów, które umożliwią sprawną i zorganizowaną pracę. W tak specyficznych warunkach należy szanować każdy centymetr powierzchni – najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie rzeczy są więc szafki oraz półki. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz miał czas na dokładne posprzątanie swojego food trucka – szafki pomogą Ci w szybkim pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów z zasięgu Twoich rąk oraz… z pola widzenia klientów. W miarę możliwości w food trucku należy uwzględnić również szafkę na odzież roboczą i domową. Nie w każdej przyczepie jest to jednak możliwe, dlatego niektóre Inspekcje sanitarne (kiedy jest bardzo mało miejsca) pozwalają na umieszczenie na wieszaku pokrowców (takich jak na garnitury), w których powinna być przechowywana odzież. Wyposażając food trucka nie można zapominać również o środkach czystości, które należy trzymać z dala od żywności, np. w szafce, w której znajduje się zbiornik na ścieki.

Przygotowanie żywności

Według wymogów Sanepidu, w food trucku nie można obrabiać żywności, to znaczy obierać czy kroić warzyw i owoców itd. Jakie rozwiązać tego typu problem? Sposobem jest wynajęcie pomieszczenia kuchennego od zaprzyjaźnionej restauracji i tam przygotować produkty. Drugim, nieco łatwiejszym rozwiązaniem, jest kupowanie składników już obranych – jeśli masz do nich dostęp, skorzystaj! Bardzo ważna w przyczepie gastronomicznej jest także segregacja żywności – przede wszystkim mięso świeże i upieczone przechowywać należy w osobnych, specjalnych pojemnikach (także używamy osobnej deski do krojenia mięsa surowego i upieczonego).

Nietrudno zauważyć, że każda zasada ma jedną myśl przewodnią – przede wszystkim ma być czysto i funkcjonalnie. Teraz, gdy już znasz podstawowe wymagania Sanepidu, którym musi sprostać Twój food truck, jego odpowiednia aranżacja i wyposażenie powinna być formalnością, która już niedługo pozwoli Ci cieszyć się swoją wymarzoną restauracją na kółkach.

Co trzeba wiedzieć przed otwarciem food trucka

Food trucki cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Mimo, że kiedyś kojarzyły się z lodami, burgerami i frytkami w ostatnich latach doskonale odnalazły swoje miejsce na rynku gastronomicznym. Ich zaletą jest oczywiście mobilność ale także szybkość przygotowania jedzenia oraz jego różnorodność. Właściciele food trucków serwują dziś jedzenie z całego świata – od potraw meksykańskich, przez klasyczny fast food amerykański i europejski aż do potraw dalekiego wschodu. Nic dziwnego, że wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów rośnie także liczba chętnych do prowadzenia własnego biznesu.

Wymogi sanepidu

Zanim jednak przekujesz swój zapał i pomysł na pyszne jedzenie i zadowolenie klientów musisz sprostać wymogom Sanepidu. Ze względu na specyfikę food trucka jest to jedno z najtrudniejszych w praktyce zadań. Nie ważne jak duży jest samochód – powierzchni zawsze będzie mało, co rodzi wiele problemów.

Konieczne jest funkcjonowanie odpowiedniej instalacji wodnej, w skład której musi wejść zlew z trzema oddzielnymi komorami. Musimy również zapewnić dostęp do ciepłej i zimnej wody zarówno do celów spożywczych jak i gospodarczych. Wszystkie powierzchnie która mają kontakt z żywnością muszą być wykonane z materiałów które zapewniają łatwe czyszczenie oraz dezynfekcję, które nie chłoną toksyn, środków czyszczących i innych substancji. Co do zasady niedopuszczalne będzie więc używanie blatów np. z drewna, chyba, że zostały odpowiednio zakonserwowane.

Lodówki i zamrażalki muszą zostać wyposażone w termometry a korzystanie z grilla lub frytownicy lub innego urządzenia generującego dym automatycznie wiąże się z koniecznością zainstalowania okapu.

Przy odbiorze pojazdu Sanepid oceni czy organizacja przestrzeni, a więc ilość i rozmieszczenie pomieszczeń, zamkniętych szafek, rozmieszczenie środków spożywczych, odpadów i środków czystości pozwala na zachowanie właściwych warunków higienicznych. Musimy więc zapewnić odpowiednie możliwości składowania i usuwania wszelkich substancji niebezpiecznych i niejadalnych oraz ich separację od żywności.

Food truck a przygotowanie produktów

Jednym z najbardziej istotnych obostrzeń na które należy zwrócić uwagę jest generalny zakaz przygotowywania żywności, poza obróbką termiczną. Nie możemy więc kroić czy obierać warzyw czy owoców. Musimy więc zadbać o to, by nasze produkty były już odpowiednio przygotowane. Z tak odpowiednio przygotowanych produktów składamy więc nasze danie.

Istnieją różne rozwiązania tego problemu. Możliwe jest wynajęcie kuchni lokalu odebranego już wcześniej przez Sanepid i przygotowanie wszystkiego tam. Oczywiście produkty musisz przetransportować do food trucka co także musi zostać zrobione za pomocą odebranego pojazdu. Oczywiście każda osoba mająca styczność z żywnością musi posiadać ważne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy cateringowej i zamawianie już obranych i pokrojonych produktów. Możliwe jest również korzystanie z mrożonek, chociaż oczywiście nie sprawdzą się w przypadku każdego dania.

Miejsce postojowe

Mimo, że podstawą przyciągnięcia klientów są smaczne i ciekawe posiłki, to równie ważne jest odpowiednie miejsce. Należy pamiętać, że nie możemy prowadzić działalności wszędzie, mimo mobilności. W większości miejsc możliwy jest postój, z wyłączeniem handlu. Zignorowanie tego faktu może narazić nas na mandat.

W praktyce jesteś więc ograniczony do posesji prywatnych albo miejsc specjalnie wyznaczonych przez miasto lub gminę. Targowisko zazwyczaj będzie tańsze, jednak to prywatne działki, m.in. należące do prywatnych przedsiębiorstw w tym dużych korporacji, gwarantują strategiczne położenie pozwalające na dotarcie do klientów. Wiele jednak zależy od warunków umowy zawartej z właścicielami gruntu.

Należy pamiętać, o opłacie targowej, w wysokości ustalonej przez radę gminy bądź miasta. Jej uiszczenie jest wymagane także w przypadku prowadzenia sprzedaży na posesji prywatnej.

Kary

Food truck odebrany przez sanepid to dopiero połowa sukcesu. Należy pamiętać o możliwych kontrolach. Odpowiednie warunku higieniczne musisz utrzymywać przez cały czas. Jeżeli wyryte zostaną jakieś nieprawidłowości, to możesz zostać ukarany mandatem w wysokości do nawet do 5000 zł oraz obciążony dodatkowo kosztami kontroli. Sanepid może również zobowiązać do przeprowadzenia remontu, wymiany części wyposażenia a w wyjątkowych przypadkach zarządzić zamknięcie food trucka. Także prowadzenie sprzedaży w miejscu, co do którego nie masz uprawnienia powoduje ryzyko mandatu i grzywny za nielegalny handel w wysokości do 5000 zł.

Pamiętaj także, że prowadzenie food trucka to działalność gospodarcza, którą musisz zarejestrować oraz opłacać podatki i inne daniny publiczne jak każdy przedsiębiorca.

Autor: Radca Prawny Edyta Duchnowska

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

HACCP dla food trucka. Jak dostosować samochód zgodnie z wymaganiami Sanepidu?

Jeżeli planujesz otworzenie własnego food trucka lub też potrzebujesz HACCPu na ruchomy punkt gastronomiczny, to dobrze trafiłeś. Jeżeli potrzebujesz Dokumentacji HACCP na food trucka to odezwij się do mnie, tym zajmuję się zawodowo.

Wymogi dla Ruchomych punktów gastronomicznych znajdują się w rozdziale II i III do załącznika II Rozporządzenia 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych.

Dostosowanie kuchni w takim samochodzie omówię na podstawie książkowo wykonanego food trucka Mafiosso Food Truck, który zachwycił mnie od pierwszego wejrzenia, ze względu na wykonanie, spełnianie warunków sanitarnych, warunków bhp oraz ergonomii.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie samochody najlepiej nadają się na food trucki, na co patrzeć podczas zakupu, jaki agregat wybrać i jaki sprzęt oraz gdzie organizowane są wszystkie eventy foodtruckowe odezwij się do http://www.foodtruckportal.pl/ To najlepsi specjaliści w tej dziedzinie i bardzo pomocni ludzie!

Wszystkie zamieszczone tu zdjęcia udostępniam dzięki uprzejmości Mafiosso Food Truck oraz http://www.foodtruckportal.pl/

A teraz do dzieła!

Niezależnie od tego co chcesz sprzedawać np. lody, desery czy smażyć burgery lub podawać naleśniki wymagania dla takiego samochodu są takie same.

WYMAGANIA TECHNICZNE:

Powierzchnie ścian, blatów, podłogi muszą być gładkie i łatwo zmywalne. Nie mogą być wykonane z nasiąkliwych powierzchni, muszą dać się łatwo i szybko umyć. Farba nie może się łuszczyć, nie może być rdzy oraz pleśni. Czyli teoretycznie tego, czego każdy nie chciałby w swojej własnej kuchni. Drewniane blaty mogą być, pod warunkiem że są dobrze zakonserwowane i nie chłoną wody (czyli nie będą pleśniały).

Punkty wodne – czyli umywalki i zlewy. Na pewno musi być umywalka do mycia rąk (lub tak jak tutaj, jeden zlew przeznaczony do tego celu – tu gdzie wisi mydelniczka), oraz punkt wodny do mycia drobnego sprzętu produkcyjnego (noży, desek itp.), trzeci punkt wodny służy do mycia żywności. Inspekcja Sanitarna niekoniecznie zgodzi się na to żebyś obierał u siebie ziemniaki oraz cebulę (warzywa okopowe), ponieważ w normalnej gastronomii jest do tego potrzebne osobne pomieszczenie (do obróbki wstępnej brudnej). W kuchniach w gastronomii istnieje też osobny zlew do mycia mięsa, ponieważ mięso przez zmieleniem, czy też pokrojeniem, powinno być umyte pod bieżącą wodą zimną. Jeżeli chodzi o obróbkę brudną, czasami Inspekcje Sanitarne zgadzają się na tzw. „rozdział czasowy”, ale musi to zostać ujęte w HACCPie i musi być dokładnie rozpisane.

Woda w food trucku musi być ciepła i zimna (więc potrzebny jest podgrzewacz). Standardowym wyposażeniem są 2 baniaki. W pierwszym jest czysta woda, do drugiego wpadają ścieki. Zgodnie z zachowaniem zasad fizyki, jeżeli baniak z czystą wodą znajduje się pod zlewem, wtedy potrzebujesz też pompy. Przy umywalce musi być mydło oraz jednorazowe ręczniki papierowe do wycierania rąk. Ogólnie w gastronomii zabronione są wielorazowe ścierki kuchenne – to siedlisko bakterii, grzybów, pleśni i wszystkiego niefajnego.

Urządzenia: chłodnicze i mroźnicze (lodówki i zamrażarki) muszą być wyposażone w termometry, ponieważ zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Produkcyjnej i Higienicznej (GHP-GMP), temperatura w takich urządzeniach musi być monitorowana.

Do tego cały sprzęt do obróbki cieplnej: grille, kuchenki, frytkownice, zaparzacze, piece, piecyki. W przypadku gdy zdecydujecie się na usytuowanie grilla przy okienku, musi on zostać zasłonięty i odpowiednio zabezpieczony od strony klienta. Taki układ to świetne ergonomiczne rozwiązanie (pozwala zachować jak najlepszy układ stanowiska pracy), ma to także pozytywny wpływ na kontakt z klientem (nie stoi się tyłem do klienta) co zawsze wpływa pozytywnie na wizerunek.

Indywidualny odciąg stanowiskowy – czyli okap. Znajduje się nad grillem, musi on działać i być mechaniczny (wyciągać powietrze z wnętrza pojazdu). Prawidłowo dobrany i sprawnie działający okap ważny jest także ze względów sanitarnych oraz bhp – zapewnia pracownikowi wymianę powietrza i odpowiednie warunki pracy przy grillu. Często okapy mają wyciągany środek i łatwo można go umyć pod ciśnieniem na myjce samochodowej.

Powierzchnie robocze – zalecana jest bardzo duża ilość blatów, tych w gastronomii nigdy za wiele. Jeżeli przewidziałeś już ile blatów jest Ci potrzebnych, to dołóż jeszcze jeden! Do przechowywania rzeczy wykorzystaj ściany oraz półki (tu każdy centymetr przestrzeni się liczy). Omawiany food truck zastosował szafki – sposób który absolutnie uwielbiam! Po pierwsze, rzeczy w nich przechowywane są zamknięte i nie brudzą się, nie obklejają tłuszczem i nie wchodzą tam robaki, które do food trucka łatwo wlatują. Po drugie klient – im mniej nieporządku widzi, tym lepiej dla Ciebie!

Przechowywanie odpadków – w gastronomii kosze na śmieci powinny mieć pokrywy. Pokrywy są najczęściej ściągane podczas pracy (bo tak wygodniej), więc znajdź sobie duży, wygodny śmietnik, który zawsze będzie miał opuszczoną pokrywę.

Pamiętaj, frytury i tłuszczy nie wolno wylewać do ścieków- zapychasz rury i turbiny na oczyszczalni. Od tego są specjalne firmy, a odbiór tłuszczy robią za darmo lub czasami nawet za ich odbiór dopłacają.

Przechowywanie odzieży. Food trucki, w miarę możliwości, powinny mieć szafkę na odzież wierzchnią i roboczą. Tutaj jest to wysoki biały słupek obok punktów wodnych (przepiękne!!!). Niektóre Inspekcje Sanitarne (kiedy jest bardzo mało miejsca i jest ciasno) pozwalają na umieszczenie na wieszaku pokrowców jak na garnitury. Jeden pokrowiec na odzież domową, drugi na roboczą. Po co się przebierać do pracy? Kucharze patrzą na to w ten sposób, że nie chcą aby ich własne ubrania niszczyły się, przesiąkły zapachami i tłuszczem, ale tutaj chodzi o coś zupełnie innego. Na swoich domowych ubraniach przenosimy bakterie, brud, kurz, sierść domowych zwierząt, bakterie i wirusy z toalety kiedy spuszczając wodę nie opuszczamy klapy. Takie przebieranie się służy więc bezpieczeństwu Twojego klienta i temu żebyś nikogo nie zatruł, bo chyba nie chcesz mieć na karku prokuratury!

Szafka na środki czystości – chemii nie wolno przechowywać razem z żywnością! Czyli, jeżeli masz płyny do mycia i dezynfekcji powierzchni, to nie układasz ich w szafkach przy środkach spożywczych (nie chcesz zatruć kogoś środkami chemicznymi). Na chemię musi być przeznaczona szafka – może być to tak szafka, w której masz zbiornik na ścieki.

Segregacja żywności w lodówkach. Mięso ugotowane/upieczone nie może leżakować sobie obok mięsa świeżego. Surowe mięso może zawierać dużo wszelakich bakterii, na surowym kurczaku najwięcej jest Salmonelli. Po raz kolejny powtarzamy, nie chcemy zatruć gości! Najlepiej żywność pozamykać w specjalnie przeznaczone do tego pojemniki, szczelnie zamykane. Zorganizuj sobie lodówkę, wyznacz półki gdzie co przechowujesz, nie wprowadzaj niepotrzebnego bałaganu – i tak masz mało miejsca do działania.

Osobne deski do krojenia. Analogicznie do powyższego akapitu, surowego mięsa i upieczonego mięsa nie powinno się kroić na tej samej desce. Wyznacz sobie, którą deskę używasz do surowego, którą do upieczonego mięsa i trzymaj się tej zasady.

Przesypywanie żywności z dużych opakowań do mniejszych. Jeżeli przesypujesz coś z dużego opakowania zbiorczego, to pamiętaj, zawsze zachowaj etykietę (wytnij ją), na etykiecie jest informacja co to jest, jaki ma termin przydatności, jaki skład, w jakiej temperaturze taką żywność przechowywać.

Genialnym rozwiązaniem jest wynajęcie pomieszczenia kuchennego na produkcję, czyli miejsca na obieranie warzyw, dezynfekcję jajek, krojenie sałaty itp. – czyli do tego czego nie możesz robić w food trucku zgodnie z obowiązującymi przepisami, ani też nie masz tam tyle miejsca. Zawsze możesz kupować obrane warzywa lub zawrzeć na piśmie umowę z zaprzyjaźnioną restauracją, że użyczasz sobie ich obieralnię – takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane i absolutnie zgodne z prawem.

HACCP dla food trucka. Co powinien zawierać?

Jeżeli nie chcesz żebym zrobiła taki HACCP dla Ciebie, bo uważasz że gdzieś będzie lepiej, dostaniesz za darmo itp. to zwróć przynajmniej uwagę na kilka szczegółów.

Ile masz Punktów Krytycznych i ile Punktów Kontrolnych? Jeżeli ktoś jako Punkt Kontrolny zrobił pomiar temperatury przy obróbce termicznej (ja tak nie robię), to teoretycznie musisz mierzyć temperaturę wewnątrz każdego kotleta i robić z tego zapis (przypominam, ja HACCP robię po ludzku!).

Pamiętaj, że musisz mieć w procedurach rozwiązane co robisz ze ściekami i odpadami kategorii 3 – czyli surowego mięsa, ani śmietany nie możesz wyrzucać do kosza.

Zapisy jakie na pewno musisz wykonywać to odczyt temperatury w urządzeniach oraz zapisy ze sprzątania. Ja wykonuję do tego tabele, dzięki temu uzupełnienie codziennych zapisów trwa 5 minut. Nie prowadzi się również u mnie „Karty przyjęcia towaru”, czyli obowiąkzu wpisywania każdej faktury zakupu (kto w gastronomii ma na to czas??). Rozwiązałam to zupełnie inaczej i zajmuje to jakieś 2 minuty dziennie!

Po co prowadzić zapisy wynikające z HACCP i GHP-GMP?

Teraz spadnie lawina żalów, że to bez sensu, że „papierologia”, że niepotrzebne, że dramat. Tutaj pokaże na kilku przykładach dlaczego taka „papierologia” uratowała niejednemu tyłek.

Obojętnie kto, byle Kowalski, konkurencja, ktoś komu się nudzi, może pójść do Inspekcji Sanitarnej i powiedzieć, że się u Ciebie zatruł, miał rozwolnienie i mało nie umarł. To nie jest tak, że zatrucie musi zgłosić lekarz. Nawet ja mogłabym napisać teraz donos mailem – podpisać się i powiedzieć, że zjadłam u Was kotleta i miałam rozwolnienie. Inspekcja Sanitarna ma zawsze obowiązek interwencji, nieważne czy jest zasadna, czy nie. Przez 7 lat pracy w Inspekcji naoglądałam się różnych donosów, nawet kończących się sprawą w sądzie, bo wariatów w świecie nie brakuje! Byli pracownicy, obecni pracownicy, konkurencja, wredna sąsiadka, przypadkowy przechodzień i lokalny wariat – kilka donosów miesięcznie to normalka.

Zapisy z HACCPu, które wykonujesz, są dokumentem z podpisem. Dla Ciebie to tylko głupie i niepotrzebne tabelki, dla Inspekcji Sanitarnej to dokument pod którym ktoś się podpisał. Na interwencji wchodzi się i sprawdza czystość. Brud roboczy wygląda zupełnie inaczej, niż brud zastany w kątach, i nie trzeba być mędrcem żeby to odróżnić. Sprawdza się środki spożywcze, czy są w terminie przydatności. Sprawdza się temperaturę w lodówce oraz zapisy z temperatur, które są potwierdzeniem, że lodówka działała cały czas (jak nie robiłeś zapisów, to masz problem!). Sprawdza się zapisy z czystości (jak nie udowodnisz na papierze, że sprzątałeś, to masz kolejny problem). Sprawdza się w jakiej temperaturze przyjmujesz towar, który powinien przyjechać w warunkach chłodniczych – nie masz zapisu, który to udowadnia? Cóż …

Więc jak teraz wybrnąć z sytuacji, skoro nie masz dokumentów potwierdzających działanie zgodne z przepisami, że wszystko było świeże, czyste, sprawne kilka dni temu? Słowo przeciwko słowu, a papier to papier. I takie codziennie robienie zapisów, czyli dokument jakim jest HACCP, potrzebny jest Ci żeby udowodnić to, że jesteś uczciwym przedsiębiorcą i nie było nawet możliwości żeby kogoś zatruć.

Jeżeli masz jakieś pytania śmiało napisz w komentarzu lub skontaktuj się ze mną- rozwiążę Twój problem.

Cieszę się, że mogłam pomóc. Zapraszam na Facebooka o tutaj HACCP dla Ciebie

Jeżeli chcesz sprawdź moją ofertę i cennik kliknij

Pozdrawiam

Ania

Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.

Foodtruck i sanepid – co trzeba wiedzieć?

Foodtruck: sanepid, najważniejsze wymagania

Jeżeli chcemy otworzyć swój własny food truck, musimy na początku zmierzyć się z uzyskaniem wszelkich potrzebnych pozwoleń, poprzedzonych wypełnieniem wymaganych dokumentów. Warto podkreślić, że zgodnie z obecnymi przepisami prawa musimy złożyć odpis z KRS bądź wydruk z CEIDG.

Żeby sanepid wydał nam zgodę na prowadzenie takiej formy działalności, koniecznie trzeba przedłożyć dowód rejestracyjny pojazdu, który będzie wykorzystywany do prowadzenia tego typu działalności gastronomicznej. Trzeba też wspomnieć o tym, że bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż konieczne okazuje się także nawiązanie współpracy z firmą, która zajmuje się odbiorem oraz utylizacją olejów spożywczych. Należy pamiętać o tym, że frytury używane są w praktycznie każdym lokalu gastronomicznym.

Bardzo ważne będzie także badanie wody, jeżeli celem jest korzystanie z przyłącza wodnego. Nie wolno zapomnieć też o zagwarantowaniu podstawowych sanitariów dla naszych pracowników. Z tego powodu trzeba zapewnić toaletę oraz stosowną dokumentację z nią związaną.

Mała gastronomia a sanepid

Żeby uzyskać od sanepidu pozwolenie na prowadzenie mobilnego punktu gastronomicznego, należy przedstawić dokumenty, które dotyczą systemu Dobrych Praktyk Higienicznych. Odpowiednie dokumenty trzeba także przedstawić do systemu Krytycznych Punktów. Nie wolno ponadto zapomnieć o złożeniu papierów do systemu Dobrych Praktyk Produkcyjnych. Obecne przepisy prawa wymagają złożenia dokumentów do wszystkich tych systemów. Warto podkreślić, że w przypadku prowadzenia food trucka możliwa będzie praca tylko na bazie półproduktów.

Food truck – wymagania wobec pojazdów

Oprócz złożenia dokumentów do odpowiednich instytucji bardzo ważną kwestią okazuje się to, gdzie nasz foodtruck będzie stał. Należy pamiętać o tym, że nie wolno go postawić, gdzie tylko się nam podoba. Najlepsze miejsca znajdują się przy targowiskach, terenach niekomunalnych, czy w pobliżu szkół. Przed postawieniem naszego pojazdu trzeba najpierw uzyskać zgodę organu, który danym terenem zarządza. Warto pamiętać o rożnych eventach i zlotach, które stanowią świetne źródło dochodów. Ponadto postawienie food trucka na różnych imprezach to świetna promocja.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że osoby prywatne, dysponujące miejscem, mogą udostępnić nam teren na food trucka. W takim przypadku trzeba spisać umowę najmu, którą należy później przedstawić, ubiegając się o pozwolenie. Foodtruck może okazać się bardzo dochodowym biznesem. Bardzo dużo zależy od jakości przygotowanego jedzenia. Jeżeli będzie smaczne i będziemy stali pojazdem w dobrym miejscu, to możemy być spokojni o dochody. Mobilna gastronomia cieszy się coraz większą popularnością, więc zdecydowanie warto zainteresować się wymaganiami i już dziś pomyśleć o własnym biznesie.

Właścicieli food trucków zainteresowanych usprawnieniem pracy zachęcamy do zapoznania się z ofertą: https://gopos.pl/foodtruck

Artykuł zewnętrzny

Food truck a sanepid

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Jak założyć food truck? Sprawdź, co warto wiedzieć wcześniej

Food trucki, czyli mobilne punkty gastronomiczne w ostatnich latach podbiły serca Polaków. Tę mobilną formę sprzedaży jedzenia docenili nie tylko klienci, ale również przedsiębiorcy, którzy słusznie zauważyli szansę na zaoszczędzenie kosztów i dotarcia do większej liczby grup odbiorców. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad tego typu biznesem, objaśniamy, jak założyć food truck oraz jakie formalności trzeba w związku z tym spełnić.

Food truck – jaką formę działalności wybrać?

W przypadku food trucka, jak i każdej innej działalności gospodarczej, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, na jakich zasadach chcemy prowadzić naszą firmę. W kwestii formy mamy tu dużą dowolność. Tego typu mobilny punkt gastronomiczny można prowadzić w ramach niemal każdej spółki (poza spółką partnerską), a także w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak założyć food truck – Sanepid krok po kroku

Kolejną fundamentalną kwestią jest spełnienie wymagań Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dotyczących produkcji i przechowywania żywności. Food truck stanowi placówkę gastronomiczną, stąd też powinien on zostać zatwierdzony przez Sanepid i wpisany do prowadzonego przez niego rejestru zakładów.

Wymagania Sanepidu w food trucku

Lista wymogów Sanepidu zawiera wymagania dotyczące:

udostępnienia urządzeń sanitarnych, przebieralni i sprzętu, dzięki któremu personel może zadbać o higienę w zakresie mycia i suszenia rąk,

zapewnienia odpowiednich warunków do czyszczenia, a w razie potrzeby również dezynfekcji sprzętu i narzędzi potrzebnych do pracy,

powierzchni, które mają kontakt z żywnością; muszą one być w dobrym stanie technicznym, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji – powinny zatem być wykonane z odpowiednich materiałów (chyba że właściciele food trucka są w stanie udowodnić, że do prowadzenia jego działalności są potrzebne innego rodzaju materiały),

ustalenia higienicznych metod mycia środków spożywczych,

zapewnienia odpowiednich warunków umożliwiających składowanie i usuwanie odpadów niejadalnych oraz niebezpiecznych,

zapewnienia dostępu do potrzebnej wody pitnej – zimnej i/lub gorącej,

zapewnienia urządzeń lub warunków do monitorowania odpowiedniej temperatury, w jakiej powinna być przechowywana żywność,

rozplanowania przestrzeni w ten sposób, by zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia produktów spożywczych.

Wpis do rejestru Sanepidu

Po spełnieniu powyższych wymagań, na minimum 2 tygodnie przed rozpoczęciem działalności należy złożyć wniosek o zatwierdzenie i wpis do rejestru zakładów, które podlegają urzędowej kontroli żywności Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Następnie następuje kontrola zakładu gastronomicznego, która ocenia, czy mobilny zakład gastronomiczny zostanie wpisany do rejestru, czy nie.

Jeśli decyzja będzie:

pozytywna – food truck zostanie wpisany do rejestru,

negatywna – podmiot ma dwa tygodnie na to, by złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy,

warunkowa – po 3 miesiącach od pierwszej kontroli nastąpi kolejna kontrola, która stwierdzi, czy drobne nieprawidłowości zauważone wcześniej zostały już naprawione i czy teraz zakład spełnia wymagania, czy nie.

Food truck a książeczki sanepidowskie

Podobnie, jak w przypadku pracy w innych zakładach gastronomicznych, również osoby pracujące w food trucku muszą mieć wyrobione i aktualne książeczki sanepidowskie (książeczki zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne). Taki wymóg określa art. 59 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

키워드에 대한 정보 food truck a sanepid

다음은 Bing에서 food truck a sanepid 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  시계 계급 도 | 시계 계급도 총 정리! | 명품 시계 | 롤렉스 | 순위 1156 투표 이 답변
See also  셀러리 주스의 효능 | 세계는 지금 샐러리 주스 열풍 1편 ! 직접 느껴본 셀러리 주스 10일 효과 (다이어트, Medical Medium, 샐러리 쥬스 효능) 215 개의 베스트 답변

See also  떨어져서 다치는 꿈 | 상황별 다치는꿈 모음, 다치는 나오는 꿈, 얼굴 다치는 꿈, 몸 뒤 다치는 꿈, 다치는 꿈해몽, 아버지다치는꿈, 몸이다치는꿈, 누가다치는꿈, 다치는꿈풀이 176 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 ODBIÓR SANEPIDU W FOOD TRUCK’U. CO MUSISZ WIEDZIEĆ? | VLOG ROSA #6

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

ODBIÓR #SANEPIDU #W #FOOD #TRUCK’U. #CO #MUSISZ #WIEDZIEĆ? #| #VLOG #ROSA ##6


YouTube에서 food truck a sanepid 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 ODBIÓR SANEPIDU W FOOD TRUCK’U. CO MUSISZ WIEDZIEĆ? | VLOG ROSA #6 | food truck a sanepid, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment