Idea Bank Biuro Obsługi Klienta | Cyfrowa Odwaga Idea Banku 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “idea bank biuro obsługi klienta – Cyfrowa odwaga Idea Banku“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Microsoft dla Biznesu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 185회 및 좋아요 1개 개의 좋아요가 있습니다.

idea bank biuro obsługi klienta 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Cyfrowa odwaga Idea Banku – idea bank biuro obsługi klienta 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Cyfrowa transformacja wymaga nie lada odwagi. Idea Bank to pierwszy bank w Polsce, który zapewnił swoim pracownikom chmurowe środowisko pracy.

idea bank biuro obsługi klienta 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Świat bez Idea Banku będzie lepszy [KOMENTARZ]

Potem Get ack został sprzedany i wszedł na giełdę, ale Idea Bank nadal z nim blisko współpracował, między innymi sprzedając swoim klientom …

+ 더 읽기

Source: businessinsider.com.pl

Date Published: 7/12/2021

View: 4604

주제와 관련된 이미지 idea bank biuro obsługi klienta

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Cyfrowa odwaga Idea Banku. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Cyfrowa odwaga Idea Banku
Cyfrowa odwaga Idea Banku

주제에 대한 기사 평가 idea bank biuro obsługi klienta

  • Author: Microsoft dla Biznesu
  • Views: 조회수 185회
  • Likes: 좋아요 1개
  • Date Published: 2019. 6. 24.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=t7w-Lm5PFwM

Co się dzieje z Idea Bankiem?

Idea Bank przymusowo restrukturyzowany

Bank został 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Bank Pekao S.A. Wszystkie depozyty klientów zostały w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie została również zawieszona obsługa klientów.

Jak dodzwonic się do konsultanta Pekao?

Konsultanci są do Twojej dyspozycji całą dobę 7 dni w tygodniu pod numerami telefonów: 801 365 365* – połączenie w ramach połączeń krajowych z telefonów stacjonarnych, 42 683 82 32* – dla klientów korzystających z telefonów komórkowych, stacjonarnych lub z zagranicy.

Jak się zalogować do Idea Banku?

✔ W polu przeznaczonym na numer klienta lub nazwę użytkownika wprowadź swój login z Idea Cloud, poprzedzając go literami ib (małe litery, bez znaków specjalnych). Np. jeśli do tej pory Twój login to 12345678, to wprowadź login ib12345678.

Jak połączyć się z konsultantem Pekao24?

Jeżeli pamiętasz PIN do Pekao24, skontaktuj się z konsultantem infolinii (801 365 365 lub 22 59 12 232), który pomoże rozwiązać Twój problem.

Jaki bank ogłosił upadłość?

“26 lipca 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XVIII Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie” – poinformował syndyk masy upadłości Idea Bank Marcin Kubiczek, którego sąd wyznaczył na syndyka, jak kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Które banki w Polsce są bezpieczne?

Najbezpieczniejsze banki w Polsce, mające najniższy odsetek kredytów zagrożonych (poniżej 5%) to: ING, Citibank Handlowy, Santander Polska, Bank Millenium, PKO BP oraz mBank. W tym zestawieniu najgorzej wypadał (były już) Idea Bank oraz Getin Noble Bank.

Co to za numer 801 365 365?

Dane kontaktowe Z administratorem można się skontaktować poprzez adres email [email protected], formularz kontaktowy pod adresem https://www.pekao.com.pl/kontakt, telefonicznie pod numerem 801 365 365, (22) 59 12 232 lub pisemnie: Bank Pekao SA – Centrala, ul. Grzybowska 53/57, skrytka pocztowa 1008, 00-844 Warszawa.

Do której godziny mogą dzwonić z banku?

Spisz dane i numer telefonu

Dorota Szostek-Rustecka z tej instytucji mówi, że pracownicy banku oraz agencji współpracujących mogą wykonywać swoje obowiązki w godzinach od 8 do 20.

Czyj to numer 22 5912444?

Wschodni akcent, podają się za PKO SA.

Co zrobić gdy zapomniałem hasła do konta bankowego?

Jeżeli zapomnieliśmy kodu dostępu, konieczne będzie nadanie nowego hasła. W tym celu należy albo skorzystać z systemu bankowości elektronicznej, albo skontaktować się z bankiem – poprzez infolinię lub w oddziale (czasami można próbować poprzez aplikację mobilną).

Jak obsługiwać Bankowosc elektroniczna?

Aby korzystać z nowoczesnych metod obsługi, wystarczy posiadać komputer lub inne urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Do najważniejszych, podstawowych usług dostępnych za pośrednictwem bankowości elektronicznej należy uzyskanie dostępu do własnych rachunków i realizowanie przelewów krajowych oraz zagranicznych.

Jak odblokować dostep do pko24?

Jeśli zablokowane są WSZYSTKIE SERWISY PEKAO24 i posiadasz PIN do Pekao24 – skontaktuj się z konsultantem pod numerem 22 59 12232 lub 801 365 365. W przypadku braku kompletnych danych do logowania skontaktuj się z dowolną placówką banku – zadzwoń, jeśli chcesz umówić się na spotkanie.

Czy Pekao i PKO to to samo?

Podobnie sie wymawia i to mnie zastanawia. @Marcinowy: PKO BP należy do państwa, a pekao sa jest zagranicznym, prywatnym bankiem.

Który bank jest polski?

Dwa największe polskie banki – PKO BP i Pekao SA – kontrolowane są przez Skarb Państwa, czyli jest on ich największym udziałowcem. W przypadku PKO BP jest to udział bezpośredni, a w przypadku banku Pekao SA – za pośrednictwem państwowej spółki PZU SA.

Czy Bank Pekao jest bezpieczny?

Do korzystania z bankowości internetowej czy mobilnej PekaoBiznes24 nie potrzebne żadne certyfikaty bezpieczeństwa, Bank ich nie wysyła oraz nie prosi o ich instalacje. do autoryzacji. z bankowości elektronicznej.

Kto przejmuje bank Idea Bank?

Bank Pekao w ramach wszczętego przez BFG procesu przymusowej restrukturyzacji, przejmie 03.01.2021 r. Idea Bank. Dzięki znaczącej skali działania i silnej pozycji bilansowej, Pekao zabezpieczy obsługę klientów Idea Banku.

Dlaczego Idea Bank został przejęty?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku S.A. ze względu na jego złą sytuację kapitałową. Od 3 stycznia 2021 r. klientów banku wraz z posiadanymi przez nich produktami przejmuje Pekao. Nie zaplanowano przerwy w obsłudze, a klienci nie muszą podejmować żadnych działań.

See also  Szarych Szeregów 17 Płock | Hymn Szarych Szeregów - (Anthem Of Gray Ranks) 154 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

Kto jest właścicielem banku Idea Bank?

Niemal dokładnie rok temu – 27 grudnia 2020 roku Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała, że należący wówczas do Leszka Czarneckiego Idea Bank nie ma szans na samodzielne przetrwanie i zostanie przejęty przez pozostający pod kontrolą państwa Bank Pekao. Fizycznie nastąpiło to w początkach stycznia 2021 r.

Do kogo należy bank?

Idea Bank to polski bank oferujący swoje usługi głównie przedsiębiorcom. Od 2010 roku należy do założonej przez Leszka Czarneckiego grupy finansowej Getin Holding.

Idea Bank ostatecznie upadł. Jest decyzja sądu

To koniec ponad 30 letniej historii Idea Banku. Sąd ogłosił ostatecznie upadłość instytucji. Decyzja nie ma wpływu na jego byłych klientów, których przejął bank Pekao SA.

26 lipca 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XVIII Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie – poinformował w środę w komunikacie syndyk masy upadłości Idea Bank Marcin Kubiczek, którego sąd wyznaczył na syndyka, jak kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Idea Bank działał od 1991 r. początkowo jako Polbank SA. Do 3 stycznia 2021 roku bank koncentrował się na obsłudze finansowej małych podmiotów gospodarczych – mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Oferował również usługi dla klientów indywidualnych. W latach 2015–2020 akcje banku były notowane na GPW.

Idea Bank przymusowo restrukturyzowany

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ze względu na złą sytuację kapitałową Idea Bank S.A., wszczął jego przymusową restrukturyzację pod koniec 2020 r. Bank został 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Bank Pekao S.A.

Wszystkie depozyty klientów zostały w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie została również zawieszona obsługa klientów. W związku z przymusową restrukturyzacją klienci nie musieli podejmować żadnych działań w celu przeniesienia rachunków bankowych.

Klienci mogli korzystać z kart i bankomatów oraz oddziałów banku. Nie zmieniały się ich numery rachunków, hasła i loginy do bankowości internetowej.

Idea Bank był zagrożony upadłością

BFG wszczął przymusową restrukturyzację, ponieważ zostały spełnione trzy przesłanki, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania.

Po pierwsze, Idea Bank S.A. był zagrożony upadłością. Po drugie, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Banku S.A. pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością.

Po trzecie wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku S.A. było konieczne w interesie publicznym, rozumianym jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych.

Syndyk zaznacza, że decyzja nie ma żadnego wpływu na główną część przedsiębiorstwa bankowego i jego klientów przejętych przez Bank Pekao S.A.

Afera w tle Idea Banku

Większościowym udziałowcem Idea Banku był Leszek Czarnecki, polski przedsiębiorca.

13 listopada 2018 Gazeta Wyborcza ujawniła stenogram rozmowy (w Internecie opublikowane zostało również nagranie audio) z udziałem biznesmena Leszka Czarneckiego oraz przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego. Według Czarneckiego, Chrzanowski miał zapewnić przychylność KNF i NBP oraz usunięcie z KNF Zdzisława Sokala (przedstawiciela prezydenta w KNF, zwolennika przejęcia banków Czarneckiego) w zamian za 1 procent wartości Getin Noble Banku, czyli około 40 milionów złotych.

Oceniam obecną akcję wyłącznie w kategoriach zemsty za to, że w 2018 r. ujawniłem korupcyjną propozycję na najwyższym szczeblu władzy – podsumował restrukturyzację Idea Banku Leszek Czarnecki w rozmowie z Gazetą Wyborczą .

Kłopoty najważniejszych aktywów Leszka Czarneckiego, czyli Getin Noble Banku i Idea Banku, sprawiły, że przedsiębiorca przestał być miliarderem i zniknął z listy najbogatszych Polaków.

Bankowość telefoniczna

Potwierdzam zapoznanie się z informacją administratora danych. Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych Administrator danych: Administratorem danych jest Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, przy ul. Grzybowskiej 53/57 (dalej również jako “Bank”). Dane kontaktowe Z administratorem można się skontaktować poprzez adres email [email protected], formularz kontaktowy pod adresem https://www.pekao.com.pl/kontakt, telefonicznie pod numerem 801 365 365, (22) 59 12 232 lub pisemnie: Bank Pekao SA – Centrala, ul. Grzybowska 53/57, skrytka pocztowa 1008, 00-844 Warszawa. U administratora danych osobowych wyznaczony jest Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować poprzez adres email: [email protected] lub pisemnie: Bank Pekao SA – Centrala, ul. Grzybowska 53/57, skrytka pocztowa 1008, 00-844 Warszawa. Z Inspektorem Ochrony Danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych. Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania Pani/Pana dane będą przetwarzane w celu: marketingu produktów i usług Banku, w tym w celach analitycznych i profilowania – podstawą prawną przetwarzania jest udzielona przez Panią/Pana zgoda. Odbiorcy danych Pani/Pana dane osobowe będą udostępniane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenie administratora (m.in. dostawcom usług IT, agencjom marketingowym) – przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z administratorem i wyłącznie z polecenia administratora. Szczegółowe informacje na temat odbiorców danych znajdują się na stronie internetowej pod adresem www.pekao.com.pl Przekazywanie danych poza Europejski Obszar Gospodarczy Pani/ Pana dane osobowe mogą być przekazywane także do niektórych podwykonawców dostawców systemów informatycznych, tj. odbiorców znajdujących się w państwach poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, co do których Komisja Europejska nie stwierdziła odpowiedniego stopnia ochrony danych osobowych. Przekazywanie danych osobowych odbywa się na podstawie standardowych klauzul ochrony danych. Odbiorcy z siedzibą w państwach poza Europejskim Obszarem Gospodarczym wdrożyli odpowiednie lub właściwe zabezpieczenia Pani/ Pana danych osobowych. Okres przechowywania danych Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż do momentu wycofania przez Panią/Pana zgody Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do swoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Na Pani/Pana wniosek administrator dostarczy kopię danych osobowych podlegających przetwarzaniu. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w sposób zautomatyzowany w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z administratorem danych lub z Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dane kontaktowe wskazane są wyżej Informacja o wymogu podania danych Podanie danych osobowych dla celów marketingowych jest dobrowolne Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, w tym profilowanie dla określania preferencji lub potrzeb w zakresie produktów lub usług oraz przedstawienia odpowiedniej oferty, przez Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 53/57 (“Bank”), jako administratora, w celu marketingu bezpośredniego produktów lub usług Banku oraz na kontakt telefoniczny, w celu przedstawiania przez Bank w rozmowach telefonicznych informacji o charakterze marketingowym oraz używania przez Bank automatycznych systemów wywołujących w celu marketingu bezpośredniego. Na podstawie niniejszej zgody mogą być przetwarzane przez Bank następujące rodzaje Pana/Pani danych osobowych: identyfikacyjne, teleadresowe, dotyczące sytuacji ekonomicznej, poziomu wykształcenia oraz posiadanych produktów finansowych. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem/am/ poinformowany/a/ o prawie do jej wycofania w dowolnym momencie. Przyjmuję do wiadomości, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Korzystam online z bankowości – Klient indywidualny – Informacje o migracji – Bank Pekao S.A.

Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi sposobu logowania i korzystania z nowych systemów

← powrót

Od 19.11.2021 r., nie zrealizujesz operacji w Idea Cloud oraz w aplikacji mobilnej Idea Banku S.A. Od 21.11.2021 r. dostęp do swoich produktów masz przez bankowość internetową Pekao24, aplikację PeoPay (jeśli obecnie masz podpisany aneks dotyczący korzystania z bankowości elektronicznej) i szeroką sieć oddziałów Banku Pekao S.A. w całej Polsce.

Twoja bankowość internetowa i aplikacja mobilna zostały zastąpione:

Idea Cloud > Bankowość internetowa Pekao24 Aplikacja mobilna Idea Bank > Aplikacja PeoPay

Od 21 listopada 2021 r. masz możliwość korzystania z produktów Idea Banku S.A. w bankowości internetowej Pekao24 i aplikacji PeoPay. Wystarczy, że zawrzesz „Umowę o Pekao24” lub „Aneks do umowy dotyczący korzystania z Pekao24”. Będzie to możliwe podczas wizyty w dowolnym oddziale Banku Pekao S.A.

Świat bez Idea Banku będzie lepszy [KOMENTARZ]

Gdy ostatniego dnia 2020 roku pojawiła się informacja o tym, że Idea Bank przestaje istnieć, a najważniejsze części jego biznesu zostaną przejęte przez inny bank, pomyślałem sobie: „no w końcu, lepiej późno niż wcale”. Przez wiele ostatnich miesięcy nie mogłem bowiem znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle podmiot w tak złym stanie, jak Idea Bank nadal jeszcze istnieje.

Władza ekonomiczna, która jest rękach banków, jest potencjalnie potężna. Dlatego państwo musi tę potencjalną potęgę ujarzmiać i kontrolować – pisze Rafał Hirsch w komentarzu dla Business Insider Polska

Dodaje, że w przypadku Idea Banku państwo tolerowało sytuację daleko odbiegającą od normalności przez ponad dwa lata

Afera z GetBackiem nie wywołała więc choroby, ale tylko ją ujawniła – stwierdza

Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Idea Bank ofiarą Get Backu

Banki nie są zwykłymi przedsiębiorstwami, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i prawnym. Działają na podstawie osobnych, specjalnie im dedykowanych ustaw. Mogą robić rzeczy, których żadna inna firma nie może: mogą tworzyć pieniądze w postaci depozytów bankowych. To sprawia, że władza ekonomiczna, która jest w ich rękach, jest potencjalnie potężna. Dlatego państwo musi tę potencjalną potęgę ujarzmiać i kontrolować. Chyba żadna inna branża gospodarki nie jest tak mocno i wielostronnie regulowana. Założenie banku jest sto razy trudniejsze niż założenie jakiejkolwiek innej, „zwykłej” spółki. Zostanie prezesem banku jest znacznie trudniejsze i skomplikowane niż zostanie prezesem jakiejkolwiek innej, „zwykłej” spółki. A kiedy już bank legalnie istnieje, wtedy też podlega niesamowitej wręcz liczbie uregulowań krajowych, unijnych i międzynarodowych. Gdy te regulacje są łamane, państwo ma w ręku szereg środków, aby sytuację szybko przywrócić do normalności.

A jednak w przypadku Idea Banku państwo tolerowało sytuację daleko odbiegającą od normalności przez ponad dwa lata. Mówiąc krótko, Idea Bank padł (bo to, co się stało to tak naprawdę ekwiwalent bankructwa) przez GetBack, a tamta afera wybuchła w kwietniu 2018 roku. Bank jeszcze kilka lat wcześniej był właścicielem GetBacku, w ramach sporej grupy finansowej kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego. Potem Get ack został sprzedany i wszedł na giełdę, ale Idea Bank nadal z nim blisko współpracował, między innymi sprzedając swoim klientom obligacje Get Backu, zapewniając przy tym, że to niezwykle bezpieczna inwestycja. Kilka miesięcy po aferze, a także zmianie władz, nadszedł moment oczyszczenia sytuacji przed odbudową. W ramach tego oczyszczania urealniono wartość wszystkich składników majątku banku i okazało się, że w wyniku tego urealnienia Grupa Idea Banku musi zaksięgować blisko 2 mld złotych straty.

Sporej części tych odpisów dokonano, ponieważ stwierdzono „wady metodologiczne w modelu szacowania strat wykorzystywanym przez bank do kalkulacji odpisów i rezerw z tytułu utraty wartości ekspozycji kredytowych”. Mówiąc inaczej, istotny element modelu biznesowego Idea Banku był wadliwy. Sporej części należności, które były już nie do odzyskania bank nadal przypisywał wartość większą niż zero, tworząc tym samym fikcję. Jeśli działo się tak celowo, to znaczy, że był to model oparty do pewnego stopnia na oszustwie, a jeśli było tak „niechcący”, to znaczy, że bankiem tym kierowali amatorzy. Trudno powiedzieć co gorsze.

Niezależnie od tego, który wariant jest prawdziwy, Idea Bank już wtedy nie był bankiem zdrowym. Afera z GetBackiem nie wywołała więc choroby, ale tylko ją ujawniła. Niestety na jej całkowite wyleczenie po prostu zabrakło pieniędzy i pacjent kilka dni temu zmarł. Można powiedzieć, że po ciężkiej i długotrwałej chorobie, którą zresztą świetnie widać na wykresie giełdowych notowań akcji Idea Banku. Po zawale w 2018 roku rehabilitacji już nie było.

Notowania giełdowe akcji Idea Banku | mBank e-Makler

Od 2018 roku wszystkie wskaźniki opisujące sytuację kapitałową banku były bardzo głęboko poniżej norm narzuconych przez państwo i Unię Europejską. To znaczy, że Idea Bank po stratach z 2018 roku miał zdecydowanie za mało kapitału na to, aby móc w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla wszystkich prowadzić działalność bankową.

Współczynniki adekwatności kapitałowej Idea Banku na koniec 2018 roku | Idea Bank

Jednak mimo to wciąż ją prowadził. Oczywiście to nigdy nie jest tak, że bank się przymusowo przejmuje natychmiast, gdy przestanie spełniać wymogi bezpieczeństwa, najpierw uruchamiane są procesy, które mają ten bank naprawić, bez konieczności korzystania ze scenariuszy drastycznych. Powstają plany naprawcze, Komisja Nadzoru Finansowego je zatwierdza, zarząd banku je realizuje, a KNF sprawdza, czy wszystko zmierza do szczęśliwego końca. W przypadku Idea Banku wyglądało to jednak inaczej.

Jego sytuacja pod koniec 2019 roku była gorsza niż rok wcześniej, a nie lepsza. Współczynnik wypłacalności dla Grupy Idea Banku spadł w trakcie tamtego roku z 2,1 proc. do 1,5 proc. Kapitały własne banku spadły ze 190 mln zł do 156 mln zł. Dysponując takimi kapitałami, Idea Bank na koniec 2019 miał aktywa warte 17,3 mld zł. Czyli były one 111 razy większe niż kapitał. Bardzo możliwe, że był to rekord świata. Normalne banki mają aktywa mniej więcej 10 razy większe od kapitałów, zdarzają się też takie, które mają 20 razy więcej. Mniej więcej powyżej czterdziestokrotności zaczyna się szaleństwo. Napiszę to więc jeszcze raz: Idea Bank miał rok temu 111 razy więcej aktywów niż kapitału.

Zobacz też: “Koniec niepewności” – prezes BNP Paribas o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku [TYLKO U NAS]

Na koniec trzeciego kwartału 2020 roku w mBanku ta relacja wynosiła 11 do 1, w ING Banku 10 do 1, w Pekao SA 9 do 1, a w PKO BP 8,4 do 1. W Getin Noble Banku 22,5 do 1. W Idea Banku pod koniec września 2020 było 91 do 1. Czyli wyraźnie lepiej niż 111 do 1 na początku roku, ale nadal o wiele za dużo. Te liczby dobrze opisują sytuację tego banku. Ona faktycznie zaczęła się poprawiać, ale w takim tempie dochodzenie do normalności zajęłoby jeszcze pewnie z dziesięć lat. Banki, które nie spełniają kryteriów, nie powinny funkcjonować, a na to aż zaczną je spełniać, nie powinno się czekać zbyt długo. Oczywiście można dyskutować o tym co to znaczy „zbyt długo”. Bankowy Fundusz Gwarancyjny miał prawo uznać, że ponad dwa lata wystarczy.

Przymusowa restrukturyzacja jest lepsza niż zwykła upadłość

Po drodze nie wypalił plan połączenia Idei z Getin Noble Bankiem (zablokowany przez KNF), na przejęcie nie zdecydowali się inwestorzy – fundusze private equity, które prześwietlały bank w procesie due dilligence na początku 2019. W 2020 roku główny właściciel dokapitalizował bank, ale kwotą zdecydowanie zbyt małą, aby to rozwiązywało jego problemy. Idea Bank, aby znaleźć się kapitałowo chociażby na poziomie Getin Noble Banku wg danych po trzecim kwartale, potrzebował zastrzyku około 500 mln złotych. Według oszacowania firmy PwC, z którego wynika, że Idea Bank tak naprawdę już w sierpniu miał kapitały na poziomie minus 483 mln zł, potrzebny byłby zastrzyk na kwotę ponad 1,1 mld zł. Natomiast gdyby Idea chciała mieć relację aktywów do kapitałów na poziomie 10:1, tak jak większość dużych giełdowych banków, wtedy musiałaby swoje kapitały powiększyć o 1,3 mld zł wg danych z raportu Idea Banku za trzeci kwartał, albo o 1,95 mld zł wg danych z oszacowania PwC. Możemy sobie wybrać wszystko jedno którą kwotę, bo na żadną z nich bank raczej nie miał szans. Dokapitalizowanie ze strony spółek Leszka Czarneckiego, o którym wspominał sam główny akcjonariusz, miało w tym roku sięgać tylko około 200 mln złotych.

Tak ogromna dziura w kapitałach banku daje Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu mocne alibi dla swoich działań. Szanse na to, że Idea znajdzie wystarczająco duże pieniądze w rozsądnym czasie, były znikome. Wskaźnik wypłacalności, dla banku na koniec trzeciego kwartału wynosił 2,5 proc. a dla całej grupy 0,8 proc.

Czy można to było załatwić inaczej? Zapewne tak. W sytuacji, w której dochodzimy do wniosku, że nie ma szans na dokapitalizowanie banku odpowiednią kwotą, powinniśmy wyciągnąć wniosek, że bank ten nie powinien dalej działać, co można załatwić nie tylko przez przymusową restrukturyzację, ale też przez „zwyczajną” upadłość. Tylko że przymusowa restrukturyzacja jest wariantem znacznie lepszym.

Po pierwsze jest komfortowa z punktu widzenia klientów banku, którzy praktycznie tego nie poczują. W przypadku upadłości banku straciliby dużo nerwów i trochę czasu w odzyskiwaniu swoich, gwarantowanych przez państwo depozytów. Po drugie niczego nie tracą także ci, których depozyty nie są gwarantowane, na przykład jednostki samorządu terytorialnego. Po trzecie jest opłacalna z punktu widzenia całego systemu bankowego. Inne banki w wariancie upadłości Idea Banku i refundowania klientom depozytów przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny musiałyby później pokrywać ze swoich środków ubytki finansowe w BFG. Po czwarte zwykłej upadłości mogłaby towarzyszyć panika klientów, która rykoszetem mogłaby uderzyć w inne banki, zwłaszcza w inne banki Leszka Czarneckiego. Czasy są trudne, mamy pandemię, recesję, masę innych problemów, naprawdę panika bankowa związana z upadłością jest ostatnią rzeczą, jakiej dziś potrzebujemy. Po piąte do operacji nie dokłada się budżet państwa, ani podatnicy, a koszty spadają na właścicieli akcji i inwestorów, którzy kupili obligacje banku. Czyli na tych, którzy dzięki sukcesom banku najwięcej by zyskali. Skoro zamiast sukcesu jest porażka, to oni najwięcej tracą. Brzmi to dość sprawiedliwie. Te przepisy od kilku lat obowiązują w całej UE i Idea Bank nie jest pierwszym bankiem w Europie, który nagle znika dzięki tym przepisom.

Zobacz też: Rzecznik KNF przyznaje, że poszkodowani ws. GetBack i tak nie odzyskaliby pieniędzy od Idea Banku

Oczywiście można by też nadal nic nie robić i pozwolić Idea Bankowi dalej działać. Ale wtedy nadal zadawałbym sobie to wspomniane na początku pytanie, dlaczego tak jest? Bo sam fakt, że ten bank działał tak długo, nie spełniając tylu norm, we mnie osobiście budził niepokój. Nie co do tego banku, ale bardziej co do całego systemu nadzoru finansowego w Polsce. W moich oczach zwiększało to ryzyko w całym sektorze bankowym. Bo jeśli KNF, BFG, czy NBP przymyka oko na Ideę Bank, to kto wie, na co jeszcze przymyka oko w innych bankach. Na szczęście teraz już sobie tego pytania zadawać nie muszę.

Komentarze polityczne nie zmieniają sedna sprawy

Jest w tej sprawie także kontekst polityczny, który dla mnie mówiąc szczerze, jest mniej ciekawy. Starcia PiSu z Leszkiem Czarneckim nie widzę jak starcia zła z dobrem. Przejęcie biznesu Idea Banku przez kontrolowany przez rząd Pekao SA jest oczywiście nacjonalizacją, ale tym, którzy traktują to jak zarzut, nie podoba się to zapewne nie dlatego, że to akurat państwo jest właścicielem, ale dlatego, że to PiS obecnie rządzi w tym państwie. Co do jakości tych rządów nie mam najmniejszych złudzeń, ale uważam też, że istnieje sto lepszych przykładów pokazujących zły wpływ tej partii na polskie państwo i gospodarkę. Akurat ta historia do roli takiego przykładu się nie nadaje.

Nawet jeśli wokół tej sprawy odbywa się jakiś dziwny taniec z wiceprezesami Pekao SA podającymi się do dymisji, bo są z innej frakcji politycznej niż jakiś inny prezes, czy minister, nawet jeśli były szef KNF w pewnym momencie, zamiast pomagać w ratowaniu banku, sugerował jakieś łapówki, nawet jeśli główny właściciel czuje się ofiarą politycznej nagonki, nawet jeśli nie tylko tak się czuje, ale faktycznie nią jest, to nie zmienia to faktu, że Idea Bank na swój los zasłużył już parę lat temu. Może jestem w tej opinii bezlitosny, ale chyba nie aż tak bardzo, jak bezlitośni dla swoich klientów byli zarządzający Idea Bankiem, którzy kilka lat temu uznali, że warto tym klientom sprzedawać obligacje będącego na krawędzi GetBacku zapewniając ich, że to lukratywna inwestycja bez ryzyka.

키워드에 대한 정보 idea bank biuro obsługi klienta

다음은 Bing에서 idea bank biuro obsługi klienta 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Cyfrowa odwaga Idea Banku

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Cyfrowa #odwaga #Idea #Banku


YouTube에서 idea bank biuro obsługi klienta 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Cyfrowa odwaga Idea Banku | idea bank biuro obsługi klienta, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment