Ile Lat Trzeba Być Małżeństwem Aby Dostać Emeryturę Po Mężu | Emerytura I Renta Po Zmarłym 최근 답변 138개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu – Emerytura i renta po zmarłym“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Telewizja Narew 이(가) 작성한 기사에는 조회수 18,790회 및 좋아요 130개 개의 좋아요가 있습니다.

Emerytura po mężu – ile lat małżeństwa pozwoli ubiegać się o świadczenie? W sytuacji, gdy zmarły małżonek był emerytem lub rencistą, wdowie przysługuje emerytura po mężu. Ile lat małżeństwo trwało, nie ma znaczenia. Uzyskuje ona prawo do renty rodzinnej.Warunek niezbędny do spełnienia przez wdowę lub wdowca to ukończenie 50-tego roku życia w chwili śmierci współmałżonka. Oprócz tego, trzeba być również niezdolnym do pracy bądź wychowywać dziecko posiadające prawo do otrzymania renty po zmarłym rodzicu.Renta rodzinna to nie jedyne, co należy się wdowie po śmierci męża. Jak mówi polskie prawo, jeżeli wdowa pokryła koszty pogrzebu, może otrzymać zasiłek pogrzebowy. Ten, podobnie jak renta rodzinna, jest wypłacany na podstawie odpowiedniego wniosku złożonego w ZUS.

Table of Contents

ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Emerytura i renta po zmarłym – ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Emerytura po zmarłym mężu – najważniejsze informacje

Przede wszystkim sama musi być w odpowiednim wieku, to znaczy mieć ukończony 50. rok życia lub przekroczyć go w ciągu pięciu lat od momentu …

+ 여기에 보기

Source: businessinsider.com.pl

Date Published: 10/9/2021

View: 3633

Emerytura po mężu – wszystko co musisz wiedzieć na temat …

“Warunek niezbędny do spełnienia przez wdowę lub wdowca to ukończenie 50-tego roku życia w chwili śmierci współmałżonka. Oprócz tego, trzeba być również …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 8/17/2021

View: 9741

Emerytura po mężu a staż małżeński – Adwokat AGK

Co do zasady, renta czasowa przysługuje przez okres jednego roku od chwili śmierci męża (żony). Wyjątkowo może przysługiwać do 2 lat od śmierci …

+ 여기를 클릭

Source: adwokatagk.pl

Date Published: 9/28/2021

View: 5483

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu | Kancelaria …

Ile lat istnienia formalnego małżeństwa uprawnia wdowę do emerytury po mężu po jego śmierci)? Czy wspólne życie przed zawarciem formalnego …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.kww.pl

Date Published: 11/26/2022

View: 7455

Emerytura po mężu – kiedy się należy i ile wynosi?

… uprawniona do emerytury po mężu, … 50 lat (lub przestała być zdolna …

+ 여기에 더 보기

Source: splatakredytow.pl

Date Published: 8/28/2021

View: 2609

Po zmarłym małżonku żona dostanie jego emeryturę – Prawo.pl

Jeśli w małżeństwie emerytów umiera jedno z małżonków, … uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, …

+ 여기를 클릭

Source: www.prawo.pl

Date Published: 2/3/2021

View: 1081

Emerytura po mężu: ile wynosi i kiedy się należy? – GoWork.pl

Emerytura dla wdowy po mężu przysługuje, kiedy wychowuje ona co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do renty rodzinnej …

+ 여기에 더 보기

Source: www.gowork.pl

Date Published: 7/18/2022

View: 7969

Emerytura po mężu. Kiedy żona dziedziczy emeryturę męża?

Kiedy można uzyskać rentę rodzinną? O możliwości uzyskania prawa do renty lub emerytury po zmarłej osobie można mówić wtedy, gdy zmarły przed …

+ 여기에 더 보기

Source: super-pozyczka.pl

Date Published: 8/19/2021

View: 1752

Emerytura po mężu lub żonie. Kiedy renta rodzinna może być …

Kiedy żonie przysługuje emerytura po mężu? · w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub być niezdolnym do pracy; albo · wychowywać co …

+ 여기에 자세히 보기

Source: strefabiznesu.pl

Date Published: 5/1/2021

View: 1984

주제와 관련된 이미지 ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Emerytura i renta po zmarłym. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Emerytura i renta po zmarłym
Emerytura i renta po zmarłym

주제에 대한 기사 평가 ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu

  • Author: Telewizja Narew
  • Views: 조회수 18,790회
  • Likes: 좋아요 130개
  • Date Published: 2020. 11. 12.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=wUXRbVd8xGc

Ile lat musi mieć żona żeby dostać emeryturę po mężu?

Warunek niezbędny do spełnienia przez wdowę lub wdowca to ukończenie 50-tego roku życia w chwili śmierci współmałżonka. Oprócz tego, trzeba być również niezdolnym do pracy bądź wychowywać dziecko posiadające prawo do otrzymania renty po zmarłym rodzicu.

Co należy się wdowie po śmierci męża 2022?

Renta rodzinna to nie jedyne, co należy się wdowie po śmierci męża. Jak mówi polskie prawo, jeżeli wdowa pokryła koszty pogrzebu, może otrzymać zasiłek pogrzebowy. Ten, podobnie jak renta rodzinna, jest wypłacany na podstawie odpowiedniego wniosku złożonego w ZUS.

Kiedy wdowy dostaną podwójne emerytury?

Żeby nowe rozwiązania zbytnio nie obciążyły budżetu, Lewica proponuje rozłożenie reformy na etapy. W 2023 r. wdowa lub wdowiec otrzymaliby 10 proc. dodatkowego świadczenia, w 2024 r.

Czy można dostać emeryturę po byłym mężu?

Rozwiedziona małżonka może uzyskać prawo do renty po zmarłym byłym małżonku jeżeli w dniu śmierci męża przysługiwało jej prawo do alimentów przez niego świadczonych, przyznane wyrokiem lub ugodą sądową.

Co się należy po śmierci męża?

Zgodnie z polskim prawem po śmierci męża wdowa może się ubiegać przede wszystkim o zasiłek pogrzebowy. Jest to jednak zapomoga przyznawana jednorazowo, nie ma charakteru ciągłego. Istnieje jednak inne, zdecydowanie korzystniejsze świadczenie. Okazuje się, że wdowie może przysługiwać również emerytura po mężu.

Czy żona może pobierać emeryturę po mężu?

W przypadku śmierci męża żona może odziedziczyć jego emeryturę.

Czy renta rodzinna jest dożywotnia?

Renta rodzinna przyznana wdowie ze względu na osiągnięcie wieku 50 lat przysługuje dożywotnio. W pozostałych przypadkach prawo wdowy do renty rodzinnej ustanie z upływem czasu, na jaki została ona przyznana (np. po ustąpieniu niezdolności do pracy czy też po zaprzestaniu wychowywania dzieci).

Ile trzeba mieć lat pracy aby dostać rentę rodzinną?

ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci. Jeśli wdowa była rozwiedziona z mężem lub nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, również ma prawo do renty rodzinnej.

Kto dostaje podwójną emeryturę?

Osoby ubezpieczone, urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które w okresie aktywności zawodowej podlegały zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu, mają prawo pobierania jednocześnie świadczeń z obu systemów.

Kto ma prawo do emerytury po zmarłym?

Rodzinie należy się jedynie wypłata ostatniego ze świadczeń, które przypadało na miesiąc śmierci uprawnionego. Oznacza to, że jeżeli dany emeryt lub rencista zmarł, na przykład, na początku czerwca, a wypłatę świadczenia otrzymywał w połowie czerwca, rodzina otrzyma świadczenie za czerwiec.

Czy żona może pobierać emeryturę po mężu?

W przypadku śmierci męża żona może odziedziczyć jego emeryturę.

Kto dziedziczy emeryturę po mezu?

Jeśli w małżeństwie emerytów umiera jedno z małżonków, drugi może przejąć po nim świadczenie senioralne. Nie nazywa się to jednak emeryturą, ale rentą rodzinną. Mogą o nią także ubiegać się inni członkowie rodziny.

Ile lat pracy potrzebne jest żeby można było starać się o rentę rodzinną?

ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci. Jeśli wdowa była rozwiedziona z mężem lub nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, również ma prawo do renty rodzinnej.

Kiedy należy się emerytura po śmierci?

Emerytura po śmiercikiedy ustaje prawo do świadczeń? Warto jednak pamiętać, że prawo do emerytury ustaje wraz z chwilą śmierci. To z kolei oznacza, że choć rodzina może otrzymać ostatnie świadczenie po zmarłym, wcale tak być nie musi.

Emerytura po mężu – ile lat małżeństwa ją gwarantuje?

Ocena

W sytuacji, gdy zmarły małżonek był emerytem lub rencistą, wdowie przysługuje emerytura po mężu. Ile lat małżeństwo trwało, nie ma znaczenia. Uzyskuje ona prawo do renty rodzinnej. Co zrobić by uzyskać świadczenie? Przeczytaj!

Po śmierci współmałżonka wdowa lub wdowiec może ubiegać się o wypłatę renty rodzinnej, jeśli zmarły miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy w chwili śmierci lub w tej dacie spełniał określone ustawą wymagania potrzebne do uzyskania jednego z tych świadczeń. Co do zasady wdowie przysługuje tzw. emerytura po mężu. Ile lat małżeństwa jest wymagane aby móc ubiegać się o świadczenie? Tego przepisy emerytalne nie określają. Co to oznacza w praktyce, jeśli chcesz jako wdowa otrzymać świadczenie? Sprawdź!

Emerytura po mężu – ile lat małżeństwa? Jakie są warunki?

Aby ubiegać się o świadczenie, trzeba spełnić kilka warunków.

Konieczne jest aby w chwili śmierci emeryta lub rencisty, wdowa pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej. Kolejnym warunkiem jest to, aby w chwili śmierci ukończyła 50. rok życia lub w tej dacie była niezdolna do pracy. Jeśli nie spełnia tych warunków, może ubiegać się o świadczenie, gdy wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, które jest uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu i jednocześnie nie osiągnęło 16. roku życia. Warto również pamiętać, że prawo do renty rodzinnej przysługuje także wówczas, gdy wdowa ukończy 50 lat lub stanie się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje też małżonce rozwiedzionej, jeśli spełnia któreś z powyższych warunków, a dodatkowo w dniu śmierci byłego męża posiadała ustalone prawo do alimentów z jego strony. Co istotne nie wystarczy aby zmarły były małżonek dobrowolnie udzielał wsparcia finansowego ubiegającej się o rentę rodzinną. Alimenty muszą być bowiem ustalone prawomocnym wyrokiem lub ugodą sądową. Wdowa niespełniająca powyższych wymagań, która jednocześnie nie posiada źródeł utrzymania, może ubiegać się o okresową rentę rodzinną przez okres jednego roku od chwili śmierci męża.

Emerytura po mężu – ile lat muszą mieć dzieci aby otrzymały świadczenie?

Znasz już warunki przyznawania świadczenia po żonie lub emerytury po mężu. Ile lat małżeństwa wspólnie przeżyły jako mąż i żona, nie ma znaczenia i przepisy nic o tym nie wspominają. Mówią jednak o innych kwestiach. Renta rodzinna po zmarłym członku rodziny przysługuje również:

dzieciom własnym;

dzieciom drugiego małżonka;

dzieciom przysposobionym do 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę.

przyjętym na wychowanie wnukom i rodzeństwu (przed osiągnięciem pełnoletności) oraz rodzicom zmarłego.

We wszystkich tych przypadkach konieczne jest jednak aby zmarły w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty albo spełniał wymagania do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Wdowie przysługuje tzw. emerytura po mężu. Ile lat małżeństwa uprawnia do nabycia świadczenia, nie ma znaczenia w kontekście wymagań przewidzianych w przepisach emerytalnych. To samo dotyczy wdowca. Istotne jest natomiast spełnienie powyższych wymogów. W sytuacji, gdy jedynie współmałżonek jest uprawniony do renty rodzinnej, może on liczyć na świadczenie w wysokości 85% świadczenia przysługującego zmarłemu małżonkowi. Emerytura po mężu przysługuje wdowie, bez względu na to jak długo pozostawała w związku małżeńskim ze zmarłym mężem, pod warunkiem, że osiągnie ona stosowny wiek.

Emerytura po zmarłym mężu – najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, czy należy ci się emerytura po mężu? Ile lat małżeństwa daje prawo do przejęcia świadczeń po zmarłym małżonku? Jaki procent należy się żonie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

W zależności od liczby osób ubiegających się o to świadczenie, renta rodzinna liczona jest jako 85, 90 lub 95 procent emerytury zmarłego

Aby uzyskać takowe świadczenie wdowa musi złożyć wniosek o jego przyznanie, a wraz z nim komplet wymaganych dokumentów

Prawo do renty rodzinnej mają także byli małżonkowie zmarłej osoby

Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W przypadku śmierci męża żona może odziedziczyć jego emeryturę. To ważna informacja, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Tymczasem dla wielu kobiet odejście ich mężów oznacza nie tylko ogromną stratę w sensie emocjonalnym, lecz także znaczące obniżenie możliwości finansowych. Nie zawsze, jednak średnio emerytury, które otrzymują panowie są w Polsce wyższe niż te, które wypłacane są kobietom. Dlatego ratunkiem dla wielu wdów może okazać się dziedziczenie emerytury po zmarłym małżonku.

Warto przy tym zaznaczyć, że polskie prawo wyklucza sytuację, w której jedna osoba otrzymuje jednocześnie emeryturę oraz rentę po zmarłym mężu. Po śmierci współmałżonka należy zdecydować, które świadczenie chcemy pobierać. Jeśli nie jesteśmy świadomi prawa do takiego kroku, ZUS sam decyduje, które z nich będzie nam wypłacać – naszą emeryturę czy rentę po małżonku. Dobrą informacją jest fakt, że urząd ma obowiązek wybierać zawsze korzystniejsze dla nas świadczenie. Jeśli więc renta wyliczona od kwoty emerytury po zmarłym mężu jest wyższa niż nasza własna emerytura, będziemy otrzymywać tę pierwszą.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać emeryturę po mężu?

Tak naprawdę przejęcie emerytury po zmarłym określa się mianem renty rodzinnej, o którą ubiegać się mogą nie tylko współmałżonkowie, lecz także inni członkowie rodziny, np. dzieci. Członkowie rodziny osoby, która odeszła, mogą starać się o wypłatę tego świadczenia pod warunkiem, że przed śmiercią otrzymywała ona albo emeryturę, albo rentę, albo zasiłek przedemerytalny, albo emeryturę pomostową, albo nauczycielskie świadczenie przedemerytalne.

Jakie warunki musi spełniać wdowa, aby móc ubiegać się o rentę rodzinną? Przede wszystkim sama musi być w odpowiednim wieku, to znaczy mieć ukończony 50. rok życia lub przekroczyć go w ciągu pięciu lat od momentu śmierci współmałżonka. Prawo to przysługuje również młodszym kobietom, jednak muszą one mieć udokumentowaną niezdolność do wykonywania pracy.

Prawo do przejęcia emerytury po zmarłym mężu należy się również kobiecie, która wychowuje dziecko poniżej 16. roku życia lub uczące się dziecko poniżej 18. roku życia. Dotyczy to również matek dzieci z trwałą niepełnosprawnością lub niezdolnością do wykonywania pracy.

Co istotne, prawo do renty rodzinnej po zmarłym mają również byłe żony. Dzieje się tak w przypadkach, gdy przyznano im po rozwodzie alimenty i spełniają dodatkowo jedno z powyższych kryteriów.

Nie mogą ubiegać się o rentę rodzinną wdowy, które w chwili śmierci męża mają pracę i nie spełniają wyżej wymienionych warunków. Czasową wypłatę takich świadczeń mogą natomiast uzyskać kobiety, które nie spełniają żadnego powyższego kryterium, za to w chwili utraty współmałżonka nie miały stałego źródła dochodów.

Emerytura po mężu – niezbędne kroki

W celu ubiegania się o otrzymywanie renty rodzinnej po zmarłym małżonku, należy dopełnić kilku formalności. Po pierwsze należy wypełnić wniosek o przyznanie renty. Po drugie należy skompletować następujące dokumenty: akt małżeństwa, dokument potwierdzający datę urodzenia oraz datę śmierci współmałżonka, dokument potwierdzający datę urodzenia osoby ubiegającej się o świadczenie. W przypadku osoby, która otrzymywała alimenty również dokument potwierdzający ten fakt. Natomiast gdy ubiegamy się o rentę na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, musimy dostarczyć zaświadczenie lekarskie o jego stanie zdrowia.

Zgromadzone dokumenty należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Renta będzie liczona od dnia, gdy zaistniało prawo do jej otrzymywania. Na jej wypłacenie trzeba jednak poczekać miesiąc od momentu złożenia wniosku.

Emerytura po mężu – ile procent?

Nie zawsze wysokość świadczenia, które uzyska wdowa w ramach renty rodzinnej, będzie taka sama. Po pierwsze należy wiedzieć, że w żadnym wypadku wypłacana kwota nie będzie identyczna, jak wysokość emerytury, którą dostawał zmarły mąż. W związku z tym tylko część tej sumy to emerytura po mężu dla emerytki. Ile procent dokładnie ona otrzyma, zależy od tego, ilu osobom przysługuje prawo do otrzymywania renty.

Warto wiedzieć, że w zależności od tego, ile osób ubiega się o rentę po zmarłym, na tyle dzielona jest kwota uzyskana po obliczeniu odpowiedniego procentu z wysokości emerytury. Obowiązujące stawki to:

85 proc. wysokości emerytury zmarłego – gdy o rentę rodzinną ubiega się jedna osoba. 90 proc. wysokości emerytury zmarłego – gdy o rentę rodzinną ubiegają się dwie osoby. 95 proc. wysokości emerytury zmarłego – gdy o rentę rodzinną ubiegają się trzy osoby lub więcej.

Gdy o prawo do otrzymywania świadczenia po zmarłym stara się więcej niż jedna osoba, po obliczeniu odpowiedniego procentu od wysokości emerytury, otrzymana kwota jest dzielona po równo między wszystkie uprawnione osoby. Warto przy tym pamiętać, że jeśli uprawniona do otrzymywania renty sama jest emerytką, ZUS odbierze jej prawo do jednego z dwóch świadczeń – jej własnej emerytury lub renty rodzinnej.

Ponadto istnieje wyznaczona minimalna kwota gwarantowana renty rodzinnej, która wynosi 1100 zł brutto. Oznacza to, że nikt, komu przysługuje prawo do tego rodzaju świadczenia, nie dostanie renty mniejszej niż ta.

Renta rodzinna – kto może się o nią ubiegać?

Jak już zostało wspomniane, prawo do emerytury po mężu to tak naprawdę renta rodzinna, o którą ubiegać się mogą nie tylko wdowy. Warto wiedzieć, kto poza małżonką zmarłego może starać się o otrzymywanie renty rodzinnej. Są to:

Emerytura po mężu – wszystko co musisz wiedzieć na temat dziedziczenia emerytury i prawa do renty rodzinnej

Współmałżonek może ubiegać się o uzyskanie z ZUS emerytury lub renty po zmarłym mężu lub żonie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenie to określa się jako rentę rodzinną – bez względu na to, czy zmarła osoba przed śmiercią pobierała rentę czy emeryturę. W niniejszym poradniku omawiamy wszystko, co należy wiedzieć o emeryturze po mężu. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Prawo do renty wdowiej – komu przysługuje?

W polskim prawie nie ma takiego terminu jak emerytura po mężu. W polskim ustawodawstwie funkcjonuje zaś renta rodzinna. Jest to świadczenie przysługujące nie tylko żonom po zmarłych mężach, ale również innym osobom, które są blisko spokrewnione ze zmarłym.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop okolicznościowy – śmierć teścia

Komu przysługuje prawo do emerytury wdowiej? Do emerytury wdowiej uprawnieni są:

wdowa lub wdowiec,

dzieci zmarłego (w tym także dzieci adoptowane),

wnuki oraz inne dzieci przyjęte przez zmarłego na wychowanie,

rodzice zmarłego.

Odprawa pośmiertna – zasady nabycia odprawy pośmiertnej

Odprawa pośmiertna to specjalne świadczenie wypłacane przez pracodawcę członkom rodziny zmarłego pracownika. Jest ono przekazywane tylko wtedy, gdy pracownik zmarł podczas trwania stosunku pracy bądź po jego zakończeniu, lecz wyłącznie wtedy, gdy do śmierci doszło podczas pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy powstałej na skutek choroby. Prawo do uzyskania odprawy pośmiertnej powstaje bez względu na to, w jakim miejscu oraz z jakiego powodu nastąpiła śmierć danego pracownika.

To Cię powinno też zainteresować: Emerytura: co powinniśmy wiedzieć?

O odprawę pośmiertną może wnioskować:

małżonek zmarłego,

inni członkowie rodziny, którzy spełniają warunki niezbędne do uzyskania renty rodzinnej.

Pierwszeństwo we wnioskowaniu o odprawę pośmiertną mają małżonkowie osoby zmarłej. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku, gdy przed zgonem zmarłego małżonkowie pozostawali w separacji, to małżonek nie otrzyma tego świadczenia. Warto także wiedzieć o tym, że prawo do otrzymania odprawy pośmiertnej nie wchodzi w skład spadku. Oznacza to, że gdy nie ma osób uprawnionych do otrzymania odprawy, wypłacanie odprawy spadkobiercy nie jest obowiązkiem pracodawcy.

To Cię powinno też zainteresować: KRUS Świadczenia

Ile wynosi odprawa pośmiertna? Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od stażu pracy. Kodeks pracy wskazuje, że odprawa pośmiertna wynosi:

równowartość jednego miesięcznego wynagrodzenia – w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony w danej firmie przez okres krótszy niż 10 lat,

równowartość wynagrodzenia za trzy miesiące – w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony w danej firmie przez minimum 10 lat,

równowartość wynagrodzenia za sześć miesięcy – w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony w danej firmie przez minimum 15 lat.

‘”>

Czy możliwe jest dziedziczenie emerytury po zmarłym mężu przez żonę?

Zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej, żona ma prawo, aby odziedziczyć emeryturę po swoim zmarłym mężu. Na taki krok najlepiej jest zdecydować się wtedy, gdy emerytury małżonków były różnej wysokości. Mianowicie: gdy zmarły mąż pobierał świadczenie emerytalne w wysokości 3500 złotych, zaś żona 2000 złotych, wtedy decyzja o odziedziczeniu emerytury po mężu będzie świetnym rozwiązaniem.

To Cię powinno też zainteresować: Nagroda jubileuszowa dla osób uprawnionych po śmierci pracownika

Statystyki wskazują, że kobiety znacznie częściej występują z wnioskiem o uzyskanie renty rodzinnej, gdy umiera mąż niż mężczyźni po śmierci swoich żon. Jest to spowodowane tym, iż emerytury pobierane przez kobiety są zazwyczaj znacznie niższe od tych, które pobierają panowie. Jest to również efekt obowiązującego prawa, zgodnie z którym kobiety są uprawnione do przechodzenia na emeryturę o 5 lat wcześniej niż mężczyźni. Przypomnijmy: wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

‘”>

Jakie warunki, należy spełnić, aby mieć prawo do przejęcia świadczenia?

W poniższej tabeli omawiamy, jakie warunki muszą spełnić poszczególni krewni zmarłego, aby móc przejąć jego emeryturę.

Wdowa lub wdowiec Dzieci (dzieci zmarłego, dzieci jednego z małżonków w tym również dzieci adoptowane) Wnuki oraz pozostałe dzieci przyjęte przez zmarłego na wychowanie Rodzice zmarłego Warunek niezbędny do spełnienia przez wdowę lub wdowca to ukończenie 50-tego roku życia w chwili śmierci współmałżonka. Oprócz tego, trzeba być również niezdolnym do pracy bądź wychowywać dziecko posiadające prawo do otrzymania renty po zmarłym rodzicu. Renta rodzinna jest wypłacana do 16. lub 25. roku życia pod warunkiem, że dzieci będą kontynuowały naukę. Świadczenie jest wypłacane bezterminowo tylko wtedy, gdy dziecko w tym czasie stanie się całkowicie niezdolne do pracy bądź nie będzie miało warunków do samodzielnej egzystencji. Renta jest w tym przypadku wypłacana na takich samych warunkach jak w przypadku dzieci zmarłego. Ponadto w przypadku, gdy o rentę ubiegają się dzieci przyjęte na wychowanie, objęcie opieki nad dzieckiem musiało nastąpić minimum rok przed śmiercią zmarłego. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest śmierć zmarłego na skutek wypadku. Mają prawo do wnioskowania o uzyskanie renty rodzinnej jeżeli dotychczas zmarłe dziecko ich nie utrzymywało, a w momencie śmierci dziecka byli niezdolni do pracy bądź wychowują dziecko zmarłego posiadające prawo do pobierania renty rodzinnej.

To Cię powinno też zainteresować: Kiedy nie otrzymasz odprawy emerytalnej?

Alimenty a renta po zmarłym

Jeżeli małżonkowie przed śmiercią zmarłego byli rozwiedzeni, a kobieta chciała uzyskać (skierowała sprawę do sądu) bądź pobierała od swojego byłego męża alimenty, to jest to jednoznaczne z tym, że najprawdopodobniej nie będzie mogła pobierać takiego świadczenia. Dlaczego?

To Cię powinno też zainteresować: Fundusz socjalny – ustawa, zapomoga, świadczenia

Podobną sprawę kilka lat temu rozstrzygał Sąd Apelacyjny w Lublinie. Kobieta bezskutecznie ubiegała się o alimenty od swojego byłego męża, zaś po jego śmierci chciała otrzymać rentę wdowią. Złożyła wniosek do ZUS, jednak został on odrzucony. Urzędnicy ZUS podkreślali, że wnioskodawczyni nie spełniła wymogów wskazanych w ustawie, które są niezbędne do uzyskania tego świadczenia. Kobieta odwołała się jednak do sądu. Sądy we wszystkich instancjach stały jednak na stanowisku, że renta po zmarłym się kobiecie nie należy.

Emerytura po zmarłym mężu – ile wynosi? Jaka jest wysokość średniej wypłacanej renty rodzinnej?

Emerytura rodzinna dla kobiety po zmarłym mężu wynosi maksymalnie 85% świadczeń przyznawanych zmarłemu mężowi. Dokładna procentowa wysokość renty rodzinnej zależy także od tego, ile osób uprawnionych jest do jej pobierania.

85% świadczenia zmarłego przysługuje zawsze, gdy rentę rodzinną pobiera jedna osoba.

90% świadczenia zmarłego – dotyczy przypadków, gdy rentę rodzinną pobierają dwie osoby,

95% świadczenia zmarłego – dotyczy przypadków, gdy rentę rodzinną pobierają trzy osoby.

Jeżeli świadczenie pobiera więcej niż jedna osoba, wtedy jest ono dzielone po równo dla każdej z nich.

Wysokość średniej wypłacanej renty rodzinnej w 2019 roku wyniosła 2029 złotych brutto.

Czy można dorabiać do renty po zmarłym?

Dorabianie do renty po zmarłym jest jak najbardziej możliwe. Świadczeniobiorców obowiązują tutaj dokładnie takie same zasady jak emerytów i rencistów. W przypadku, gdy przychód uzyskiwany przez świadczeniobiorcę z tytułu pracy dodatkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał ogłoszony ostatnio przez GUS, wysokość renty rodzinnej nie ulega żadnym zmianom.

W sytuacji, gdy osoba uprawniona uzyskuje przychód, który przekracza 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas renta ulega zawieszeniu. Uzyskiwanie przychodu w kwocie z przedziału od 70 do 130% średniego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia pierwszego progu zarobkowego. Nie może to być jednak kwota większa niż aktualnie obowiązująca maksymalna kwota zmniejszenia określona przez ZUS.

ZUS emerytura po mężu – niezbędne dokumenty

Aby uzyskać prawo do pobierania emerytury po mężu, należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) komplet dokumentów. Oto lista najważniejszych dokumentów, które powinna dostarczyć wdowa chcąca rozpocząć pobieranie emerytury po mężu:

akt urodzenia oraz akt zgonu męża bądź innego członka rodziny, po którym ma być wypłacana renta rodzinna,

akt urodzenia osoby wnioskującej o uzyskanie renty rodzinnej,

dokumenty potwierdzające prawo do uzyskiwania renty, na przykład odpis aktu małżeństwa,

zaświadczenie od lekarza na temat stanu zdrowia dziecka bądź osoby owdowiałej – dotyczy przypadków, gdy renta rodzinna ma być wypłacana z powodu niezdolności do pracy,

zaświadczenie o pobieraniu nauki bądź uczęszczaniu do szkoły – dotyczy przypadków, gdy o rentę ubiega się dziecko zmarłego w wieku powyżej 16 lat,

oświadczenie na temat pozostawania we wspólności małżeńskiej do momentu śmierci współmałżonka bądź zaświadczenie na temat ustalenia prawa do alimentów na podstawie decyzji sądu,

oświadczenie potwierdzające, że wnioskodawca nie posiada dochodów z pracy zarobkowej bądź pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wzór formularza można znaleźć na stronie internetowej ZUS bądź w jednym z oddziałów tej instytucji.

Emerytura po śmierci małżonka – podsumowanie najważniejszych kwestii

Emerytura po śmierci małżonka, czyli renta rodzinna, to popularne świadczenie, które pobierają zazwyczaj kobiety po zmarłych mężach, jednak grono osób uprawnionych do jego pobierania jest znacznie szersze. Aby otrzymać rentę rodzinną, należy pamiętać o spełnieniu opisanych w niniejszym artykule formalności oraz wymogów.

Śmierć męża. Co należy się wdowie? Renta rodzinna i inne świadczenia

Spis treści: 01 Renta rodzinna, czyli “emerytura po zmarłym mężu”

02 Zasiłek pogrzebowy. Co to i ile wynosi?

03 Zasiłek pogrzebowy. Komu przysługuje?

04 Zasiłek pogrzebowy. Jakie dokumenty?

05 Kiedy wypłata zasiłku pogrzebowego?

06 Co pokrywa zasiłek pogrzebowy?

O tym, co należy się wdowie po śmierci męża, mówią przepisy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Bardzo często śmierć współmałżonka wiąże się z pogorszeniem sytuacji finansowej, dlatego jedną z form wsparcia, ale co bardzo ważne, nie jedyną, jest renta rodzinna. Co to takiego i co należy się wdowie po śmierci męża?

Renta rodzinna, czyli “emerytura po zmarłym mężu”

Emerytura po mężu to kolokwialny skrót, który oznacza rentę rodzinną. W polskim prawie coś takiego jak emerytura po mężu nie funkcjonuje, ponieważ renta rodzinna obejmuje nie tylko wdowę, ale także dzieci, wnuków czy rodziców zmarłego. Starając się o emeryturę po mężu, należy spełniać ustawowe wymogi oraz złożyć wniosek o rentę rodzinną.

Reklama

Jak ubiegać się o emeryturę po mężu? Odpowiedni wniosek można pobrać online na stronie zus.pl lub otrzymać w każdej placówce stacjonarnej jednostek państwowych ZUS. Do formularza należy dołączyć również pakiet dokumentów, w tym skrócony odpis aktu małżeńskiego. Co ważne, wysokość renty rodzinnej jest uzależniona od tego, ile osób będzie je pobierać.

Zasiłek pogrzebowy. Co to i ile wynosi?

Renta rodzinna to nie jedyne, co należy się wdowie po śmierci męża. Jak mówi polskie prawo, jeżeli wdowa pokryła koszty pogrzebu, może otrzymać zasiłek pogrzebowy. Ten, podobnie jak renta rodzinna, jest wypłacany na podstawie odpowiedniego wniosku złożonego w ZUS.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Zgodnie z polskim prawem, zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w wysokości 4 tysięcy złotych. Co bardzo ważne, na taką kwotę może liczyć wdowa po śmierci bez względu na wysokość poniesionych kosztów pogrzebu. Jednak na zasiłek pogrzebowy może liczyć nie tylko żona zmarłego. Kto jeszcze może liczyć na to świadczenie?

Zdjęcie Co należy się wdowie po śmierci męża? Oprócz renty rodzinnej można liczyć na zasiłek pogrzebowy / 123RF/PICSEL

Zasiłek pogrzebowy. Komu przysługuje?

Najogólniej rzecz ujmując, zasiłek pogrzebowy jest przyznawany osobie, która poniosła koszty pogrzebu. To oznacza, że zasiłek pogrzebowy należy się wdowie po śmierci męża, ale także innym członkom rodziny. Przy przyznawaniu zasiłku członkowie rodziny to:

małżonek (wdowa i wdowiec), także pozostający w separacji orzeczonej wyrokiem sądu;

rodzice, ojczym, macocha oraz osoba przysposabiająca;

dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej;

inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności;

rodzeństwo;

dziadkowie;

wnuki;

osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Zasiłek pogrzebowy może zostać przyznany także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego lub obcej osobie, która poniosła koszty pogrzebu.

Zobacz także: Cennik usług kościelnych 2022: Ile wynosi “co łaska” w dobie inflacji?

W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy. Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty złożyć do ZUS, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy? Przede wszystkim do ZUS należy złożyć wypełniony wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego, czyli druk Z-12. Do tego, obowiązkowo, należy dołączyć akt zgonu. Ten może być wystawiony za granicą, ale nie może być to tymczasowy akt zgonu. W takim przypadku powinien być wystawiony w Polsce.

Jakie dokumenty należy jeszcze złożyć, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy? Oprócz wniosku i aktu zgonu konieczne będą oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu. Jeżeli oryginały zostały złożone w banku, to do ZUS zanosimy kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem.

Zdjęcie Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy? Ten należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której opłaciłeś koszty pogrzebu. / 123RF/PICSEL

Wniosek o zasiłek pogrzebowy musi zawierać dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą. Te to skrócone odpisy aktów stanu cywilnego. Potrzebne będzie także zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Kiedy wypłata zasiłku pogrzebowego?

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy? Wypłata zasiłku pogrzebowego przez ZUS nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Warto się śpieszyć ze złożeniem wniosku o zasiłek pogrzebowym tym bardziej, że prawo do świadczenia wygasa w ciągu 12 miesięcy.

Zobacz także: Znamy dokładną datę strajku w ZUS. Co z wypłatą świadczeń?

Jeżeli złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy jest niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok, problemów zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych niezależnych przyczyn, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. W takich przypadkach potrzebne będzie zaświadczenie policji, prokuratury lub innego urzędu, który potwierdzi powód opóźnienia.

Co pokrywa zasiłek pogrzebowy?

Niestety żadna ustawa nie definiuje konkretnie, co pokrywa zasiłek pogrzebowy. Ten z definicji przeznaczony jest na sfinansowanie kosztów pogrzebu, dlatego przyjmuje się, że obejmuje czynności, które trwają od momentu zgonu do pochowania zmarłego. To jednak rodzi pewne wątpliwości, co pokrywa zasiłek pogrzebowy.

Zasiłek pogrzebowy pokrywa koszty ceremonii kościelnej. Potwierdzone przez instytucję kościelną są uwzględniane w świadczeniu, ale problem pojawia się na przykład przy postawieniu nagrobku. To może mieć miejsce długo po pogrzebie, dlatego nie jest uwzględniane. Zasiłek pogrzebowy nie pokrywa także zakupu kwiatów.

Zobacz również:

500 plus: W tym przypadku należy zwrócić świadczenie z odsetkami

Częsty błąd przy kasie samoobsługowej. Grozi surowa kara

Po rozwodzie także można liczyć na rentę rodzinną po byłym mężu

Po rozwodzie także można liczyć na rentę rodzinną po byłym mężu

Rozwiedziona małżonka może uzyskać prawo do renty po zmarłym byłym małżonku jeżeli w dniu śmierci męża przysługiwało jej prawo do alimentów przez niego świadczonych, przyznane wyrokiem lub ugodą sądową. Ponadto, rozwiedziona, aby uzyskać świadczenie, musi spełnić jeszcze jeden z następujących warunków przewidzianych przez ustawodawcę w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U.2018.1270 t.j. z dnia 29.06. 2018 r.):

w chwili śmierci byłego męża osiągnęła 50 lat lub

była uznana za niezdolną do pracy

albo wychowuje jedno z dzieci, wnuków, rodzeństwa, które jest uprawnione do otrzymywania renty rodzinnej po zmarłym i nie ukończyło 16 roku życia, a w przypadku kontynuacji nauki – 18 roku życia

bądź wychowuje dziecko uprawnione do otrzymania renty po zmarłym, które jest w stopniu całkowitym niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji – niezależnie od jego wieku.

Podobnie, małżonka separowana może starać się o rentę po zmarłym małżonku jeżeli spełni wyżej wymienione warunki. Powyższe wynika z tego, że orzeczenie separacji odnosi takie same skutki jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód toteż małżonka separowana aby otrzymać rentę rodzinną po zmarłym mężu musi spełniać warunki tożsame z nałożonymi przez ustawodawcę na małżonkę rozwiedzioną.

Emerytura po mężu – wszystko co musisz wiedzieć na temat dziedziczenia emerytury i prawa do renty rodzinnej

Współmałżonek może ubiegać się o uzyskanie z ZUS emerytury lub renty po zmarłym mężu lub żonie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenie to określa się jako rentę rodzinną – bez względu na to, czy zmarła osoba przed śmiercią pobierała rentę czy emeryturę. W niniejszym poradniku omawiamy wszystko, co należy wiedzieć o emeryturze po mężu. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Prawo do renty wdowiej – komu przysługuje?

W polskim prawie nie ma takiego terminu jak emerytura po mężu. W polskim ustawodawstwie funkcjonuje zaś renta rodzinna. Jest to świadczenie przysługujące nie tylko żonom po zmarłych mężach, ale również innym osobom, które są blisko spokrewnione ze zmarłym.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop okolicznościowy – śmierć teścia

Komu przysługuje prawo do emerytury wdowiej? Do emerytury wdowiej uprawnieni są:

wdowa lub wdowiec,

dzieci zmarłego (w tym także dzieci adoptowane),

wnuki oraz inne dzieci przyjęte przez zmarłego na wychowanie,

rodzice zmarłego.

Odprawa pośmiertna – zasady nabycia odprawy pośmiertnej

Odprawa pośmiertna to specjalne świadczenie wypłacane przez pracodawcę członkom rodziny zmarłego pracownika. Jest ono przekazywane tylko wtedy, gdy pracownik zmarł podczas trwania stosunku pracy bądź po jego zakończeniu, lecz wyłącznie wtedy, gdy do śmierci doszło podczas pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy powstałej na skutek choroby. Prawo do uzyskania odprawy pośmiertnej powstaje bez względu na to, w jakim miejscu oraz z jakiego powodu nastąpiła śmierć danego pracownika.

To Cię powinno też zainteresować: Emerytura: co powinniśmy wiedzieć?

O odprawę pośmiertną może wnioskować:

małżonek zmarłego,

inni członkowie rodziny, którzy spełniają warunki niezbędne do uzyskania renty rodzinnej.

Pierwszeństwo we wnioskowaniu o odprawę pośmiertną mają małżonkowie osoby zmarłej. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku, gdy przed zgonem zmarłego małżonkowie pozostawali w separacji, to małżonek nie otrzyma tego świadczenia. Warto także wiedzieć o tym, że prawo do otrzymania odprawy pośmiertnej nie wchodzi w skład spadku. Oznacza to, że gdy nie ma osób uprawnionych do otrzymania odprawy, wypłacanie odprawy spadkobiercy nie jest obowiązkiem pracodawcy.

To Cię powinno też zainteresować: KRUS Świadczenia

Ile wynosi odprawa pośmiertna? Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od stażu pracy. Kodeks pracy wskazuje, że odprawa pośmiertna wynosi:

równowartość jednego miesięcznego wynagrodzenia – w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony w danej firmie przez okres krótszy niż 10 lat,

równowartość wynagrodzenia za trzy miesiące – w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony w danej firmie przez minimum 10 lat,

równowartość wynagrodzenia za sześć miesięcy – w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony w danej firmie przez minimum 15 lat.

‘”>

Czy możliwe jest dziedziczenie emerytury po zmarłym mężu przez żonę?

Zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej, żona ma prawo, aby odziedziczyć emeryturę po swoim zmarłym mężu. Na taki krok najlepiej jest zdecydować się wtedy, gdy emerytury małżonków były różnej wysokości. Mianowicie: gdy zmarły mąż pobierał świadczenie emerytalne w wysokości 3500 złotych, zaś żona 2000 złotych, wtedy decyzja o odziedziczeniu emerytury po mężu będzie świetnym rozwiązaniem.

To Cię powinno też zainteresować: Nagroda jubileuszowa dla osób uprawnionych po śmierci pracownika

Statystyki wskazują, że kobiety znacznie częściej występują z wnioskiem o uzyskanie renty rodzinnej, gdy umiera mąż niż mężczyźni po śmierci swoich żon. Jest to spowodowane tym, iż emerytury pobierane przez kobiety są zazwyczaj znacznie niższe od tych, które pobierają panowie. Jest to również efekt obowiązującego prawa, zgodnie z którym kobiety są uprawnione do przechodzenia na emeryturę o 5 lat wcześniej niż mężczyźni. Przypomnijmy: wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

‘”>

Jakie warunki, należy spełnić, aby mieć prawo do przejęcia świadczenia?

W poniższej tabeli omawiamy, jakie warunki muszą spełnić poszczególni krewni zmarłego, aby móc przejąć jego emeryturę.

Wdowa lub wdowiec Dzieci (dzieci zmarłego, dzieci jednego z małżonków w tym również dzieci adoptowane) Wnuki oraz pozostałe dzieci przyjęte przez zmarłego na wychowanie Rodzice zmarłego Warunek niezbędny do spełnienia przez wdowę lub wdowca to ukończenie 50-tego roku życia w chwili śmierci współmałżonka. Oprócz tego, trzeba być również niezdolnym do pracy bądź wychowywać dziecko posiadające prawo do otrzymania renty po zmarłym rodzicu. Renta rodzinna jest wypłacana do 16. lub 25. roku życia pod warunkiem, że dzieci będą kontynuowały naukę. Świadczenie jest wypłacane bezterminowo tylko wtedy, gdy dziecko w tym czasie stanie się całkowicie niezdolne do pracy bądź nie będzie miało warunków do samodzielnej egzystencji. Renta jest w tym przypadku wypłacana na takich samych warunkach jak w przypadku dzieci zmarłego. Ponadto w przypadku, gdy o rentę ubiegają się dzieci przyjęte na wychowanie, objęcie opieki nad dzieckiem musiało nastąpić minimum rok przed śmiercią zmarłego. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest śmierć zmarłego na skutek wypadku. Mają prawo do wnioskowania o uzyskanie renty rodzinnej jeżeli dotychczas zmarłe dziecko ich nie utrzymywało, a w momencie śmierci dziecka byli niezdolni do pracy bądź wychowują dziecko zmarłego posiadające prawo do pobierania renty rodzinnej.

To Cię powinno też zainteresować: Kiedy nie otrzymasz odprawy emerytalnej?

Alimenty a renta po zmarłym

Jeżeli małżonkowie przed śmiercią zmarłego byli rozwiedzeni, a kobieta chciała uzyskać (skierowała sprawę do sądu) bądź pobierała od swojego byłego męża alimenty, to jest to jednoznaczne z tym, że najprawdopodobniej nie będzie mogła pobierać takiego świadczenia. Dlaczego?

To Cię powinno też zainteresować: Fundusz socjalny – ustawa, zapomoga, świadczenia

Podobną sprawę kilka lat temu rozstrzygał Sąd Apelacyjny w Lublinie. Kobieta bezskutecznie ubiegała się o alimenty od swojego byłego męża, zaś po jego śmierci chciała otrzymać rentę wdowią. Złożyła wniosek do ZUS, jednak został on odrzucony. Urzędnicy ZUS podkreślali, że wnioskodawczyni nie spełniła wymogów wskazanych w ustawie, które są niezbędne do uzyskania tego świadczenia. Kobieta odwołała się jednak do sądu. Sądy we wszystkich instancjach stały jednak na stanowisku, że renta po zmarłym się kobiecie nie należy.

Emerytura po zmarłym mężu – ile wynosi? Jaka jest wysokość średniej wypłacanej renty rodzinnej?

Emerytura rodzinna dla kobiety po zmarłym mężu wynosi maksymalnie 85% świadczeń przyznawanych zmarłemu mężowi. Dokładna procentowa wysokość renty rodzinnej zależy także od tego, ile osób uprawnionych jest do jej pobierania.

85% świadczenia zmarłego przysługuje zawsze, gdy rentę rodzinną pobiera jedna osoba.

90% świadczenia zmarłego – dotyczy przypadków, gdy rentę rodzinną pobierają dwie osoby,

95% świadczenia zmarłego – dotyczy przypadków, gdy rentę rodzinną pobierają trzy osoby.

Jeżeli świadczenie pobiera więcej niż jedna osoba, wtedy jest ono dzielone po równo dla każdej z nich.

Wysokość średniej wypłacanej renty rodzinnej w 2019 roku wyniosła 2029 złotych brutto.

Czy można dorabiać do renty po zmarłym?

Dorabianie do renty po zmarłym jest jak najbardziej możliwe. Świadczeniobiorców obowiązują tutaj dokładnie takie same zasady jak emerytów i rencistów. W przypadku, gdy przychód uzyskiwany przez świadczeniobiorcę z tytułu pracy dodatkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał ogłoszony ostatnio przez GUS, wysokość renty rodzinnej nie ulega żadnym zmianom.

W sytuacji, gdy osoba uprawniona uzyskuje przychód, który przekracza 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas renta ulega zawieszeniu. Uzyskiwanie przychodu w kwocie z przedziału od 70 do 130% średniego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia pierwszego progu zarobkowego. Nie może to być jednak kwota większa niż aktualnie obowiązująca maksymalna kwota zmniejszenia określona przez ZUS.

ZUS emerytura po mężu – niezbędne dokumenty

Aby uzyskać prawo do pobierania emerytury po mężu, należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) komplet dokumentów. Oto lista najważniejszych dokumentów, które powinna dostarczyć wdowa chcąca rozpocząć pobieranie emerytury po mężu:

akt urodzenia oraz akt zgonu męża bądź innego członka rodziny, po którym ma być wypłacana renta rodzinna,

akt urodzenia osoby wnioskującej o uzyskanie renty rodzinnej,

dokumenty potwierdzające prawo do uzyskiwania renty, na przykład odpis aktu małżeństwa,

zaświadczenie od lekarza na temat stanu zdrowia dziecka bądź osoby owdowiałej – dotyczy przypadków, gdy renta rodzinna ma być wypłacana z powodu niezdolności do pracy,

zaświadczenie o pobieraniu nauki bądź uczęszczaniu do szkoły – dotyczy przypadków, gdy o rentę ubiega się dziecko zmarłego w wieku powyżej 16 lat,

oświadczenie na temat pozostawania we wspólności małżeńskiej do momentu śmierci współmałżonka bądź zaświadczenie na temat ustalenia prawa do alimentów na podstawie decyzji sądu,

oświadczenie potwierdzające, że wnioskodawca nie posiada dochodów z pracy zarobkowej bądź pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wzór formularza można znaleźć na stronie internetowej ZUS bądź w jednym z oddziałów tej instytucji.

Emerytura po śmierci małżonka – podsumowanie najważniejszych kwestii

Emerytura po śmierci małżonka, czyli renta rodzinna, to popularne świadczenie, które pobierają zazwyczaj kobiety po zmarłych mężach, jednak grono osób uprawnionych do jego pobierania jest znacznie szersze. Aby otrzymać rentę rodzinną, należy pamiętać o spełnieniu opisanych w niniejszym artykule formalności oraz wymogów.

Emerytura po mężu a staż małżeński

Emerytura po zmarłym mężu (żonie) a staż małżeński

Potocznie zwykło się mówić o tym, że po śmierci męża (żony) pozostający przy życiu małżonek może dostać po nim (niej) emeryturę. Emerytura po mężu, lub emerytura po żonie to potoczna nazwa, bowiem w rzeczywistości chodzi o rentę rodzinną. Świadczenie to uregulowane jest w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. Tam też szukać należy przesłanek do jej otrzymania. Nie jest bowiem tak, że każda wdowa (wdowiec) uprawniona będzie do jej otrzymania.

Jeżeli potrzebujesz pomocy zapraszamy do kontaktu – [email protected] lub tel. 322541818.

Nie każdy dostanie świadczenie

Żeby otrzymać rentę rodzinną (emeryturę po mężu, żonie) należy spełnić ściśle określone we wspomnianej ustawie przesłanki. Renta rodzinna przysługuje, jeżeli w chwili śmierci zmarły miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie to należy się również, jeżeli zmarły w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Renta rodzinna przysługuje również wtedy, gdy zmarły mąż (żona) w chwili śmierci pobierał zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Dwie grupy wdów (wdowców)

Ustawa dzieli wdowy (wdowców) na dwie grupy. W zależności od tego, czy przed śmiercią małżonka pozostawali oni we wspólności małżeńskiej czy nie, będą musieli spełnić dodatkowe przesłanki. Oczywiście łatwiej będzie uzyskać rentę rodzinną małżonkowi pozostającemu w takiej wspólności. Ale z drugiej strony, w niektórych wypadkach, nawet małżonek rozwiedziony może na to świadczenie liczyć.

Wdowa (wdowiec) pozostający we wspólności małżeńskiej

Najpierw jednak wyjaśnić trzeba czym jest ta wspomniana wspólność małżeńska. Wspomniana ustawa milczy na ten temat. Niemniej, definicja tej wspólności wykształciła się na skutek stosowania prawa. Innymi słowy można ją sformułować w oparciu o dotychczasowe orzecznictwo sądowe w tym zakresie. Przez wspólność małżeńską rozumie się zarówno wspólność majątkową, jak i wspólne zamieszkiwanie, prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, wspólnego pożycia, wierność małżeńską i współdziałanie dla dobra rodziny.

Jeżeli zatem między małżonkami wyżej opisana wspólność małżeńska istnieje, to wdowa (wdowiec) by uzyskać rentę rodzinną musi dodatkowo:

w chwili śmierci męża (żony) mieć ukończonych 50 lat lub być niezdolnym do pracy albo wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu (żonie), które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej, świadczenie otrzyma również wdowa (wdowiec), która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża (żony), o ile nastąpiło to w ciągu 5 lat od jego (jej) śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w punkcie poprzednim.

Czasowa renta rodzinna

Wdowa (wdowiec) niespełniająca wyżej opisanych przesłanek może liczyć ewentualnie na rentę czasową, o ile nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania. Co do zasady, renta czasowa przysługuje przez okres jednego roku od chwili śmierci męża (żony). Wyjątkowo może przysługiwać do 2 lat od śmierci męża (żony). Będzie tak, jeżeli pozostały przy życiu małżonek uczestniczy w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej.

Małżonek rozwiedziony lub niepozostający we wspólności małżeńskiej

Po spełnieniu dodatkowej przesłanki, nawet małżonek rozwiedziony będzie miał prawo do renty rodzinnej. Na tych samych zasadach rentę otrzyma również wdowa (wdowiec), która do chwili śmierci męża nie pozostawała z nim (nią) we wspólności małżeńskiej. Dotyczy to na przykład separacji faktycznej lub prawnej (orzeczonej wyrokiem sądu). Tą dodatkową przesłanką jest posiadanie w chwili śmierci męża (żony) prawa do alimentów z jego (jej) strony. Prawo do tych alimentów musi być ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Innymi słowy, małżonek rozwiedziony lub niepozostający we wspólności małżeńskiej, aby ubiegać się o rentę rodzinną, musi mieć zasądzone od drugiego małżonka alimenty.

Staż małżeński

Wbrew temu, co czasem można usłyszeć, przyznanie renty rodzinnej nie jest zależne od długości stażu małżeńskiego. O tego rodzaju przesłance przede wszystkim nie ma wzmianki w przepisach wspomnianej ustawy. Brak takiej przesłanki potwierdza orzecznictwo. M.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 21 stycznia 2014 r. sygn. akt III AUa 505/13. Sąd słusznie wskazał, że staż małżeński nie wpływa na prawo do renty rodzinnej. Zatem nie jest ważne czy małżeństwo trwało 20 lat czy 20 dni. Jeżeli małżonek pozostający przy życiu spełnia wyżej wskazane przesłanki ustawowe, to przysługuje mu prawo do renty rodzinnej.

Stan prawny styczeń 2020 r.

kliknij tutaj lub do kontaktu bezpośredniego. Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach z zakresu renty rodzinnej – zapoznaj się z naszą ofertą –lub dobezpośredniego.

Publikowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej i kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za ich wykorzystanie lub podejmowanie na ich podstawie czynności w indywidualnych sprawach, ponieważ stan faktyczny sprawy czytelnika może odbiegać od stanu faktycznego przypadków opisanych na blogu. Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady, umów się na spotkanie.

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Świadczenie, które potocznie nazywa się emeryturą po małżonku lub innym członku rodziny, to renta rodzinna. Przysługuje ona wdowie lub wdowcowi, rodzicom zmarłego, jego dzieciom i wnukom, a także rodzeństwu, jednak w odniesieniu do pewnych kategorii uprawnionych Ustawodawca zdecydował się sformułować nieco surowsze warunki.

Wdowa i wdowiec

Wdowa oraz wdowiec po zmarłym może otrzymywać rentę rodzinną wtedy, kiedy zmarły w chwili śmierci pobierał emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub do wyżej wymienionych był uprawniony. Jednak nie jest to warunek jedyny – wdowa lub wdowiec musi także: albo ukończyć przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo być niezdolnym do pracy lub wychowywać przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej. Mówiąc o dzieciach, mamy na myśli dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy (jeśli kontynuuje naukę – 18. roku życia), jest całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Rentę rodzinną uzyskać mogą także tacy wdowiec lub wdowa, którzy utracili zdolność do pracy lub ukończyli 50 lat, ale tylko wtedy, kiedy stało się to nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka uprawnionego lub pobierającego świadczenie.

Warunek naczelny – wspólność małżeńska

Podstawowym warunkiem tego, by wdowa lub wdowiec otrzymali świadczenie po zmarłym jest jednak to, by pozostawali oni przed śmiercią jednego z małżonków we wspólności małżeńskiej. Należy tutaj nadmienić, że do istnienia owej wspólności nie wystarczy, by małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej – zgodnie z orzecznictwem sądów, wspólność ta charakteryzować się ma wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb. Wystarczy więc, że małżonkowie nie mieszkali razem, a organ rentowy już może potraktować to jako podstawę do stwierdzenia, że tejże wspólności małżeńskiej nie było. Fakt ten trzeba jednak udowodnić, i ciężar dowodu spoczywa właśnie na organie rentowym.

Domniemywa się, że w przypadku rozwodu lub separacji małżonków, wspólność ta funkcjonować przestała, jednak i to domniemanie można obalić. Jeśli bowiem małżonkowie byli rozwiedzeni lub pozostawali w stanie separacji, ale jedno z nich otrzymywało lub było uprawnione do alimentów na podstawie ugody, wyroku sądowego lub samego porozumienia małżonków (przez porozumienie małżonków rozumiemy sytuację, kiedy nie jest to stwierdzone wyrokiem ani ugodą, a mimo to rozwiedzeni lub będący w separacji małżonkowie dobrowolnie dostarczają sobie środków utrzymania), to wtedy, mimo braku wspólności, uprawnienie do pobierania renty rodzinnej nie przestaje istnieć.

Emerytura po mężu – Ile wynosi i kiedy się należy?

Wiele Polek zdaje sobie sprawę z faktu, że w razie śmierci małżonka wdowie może przysługiwać emerytura po mężu. Jest to niewątpliwie warty uwagi temat, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w Polsce istnieje wyraźna dysproporcja między emeryturami kobiet a mężczyzn. W bardzo wielu przypadkach emeryci otrzymują znacznie wyższe świadczenia niż emerytki i w razie ich śmierci stopa życiowa wdowy może znacząco się obniżyć.

Z tego względu prawo umożliwia wdowie (ale też wdowcowi i niektórym innym członkom rodziny) przejęcie części świadczenia po zmarłym. W jakich dokładnie okolicznościach można liczyć na emeryturę po mężu? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać i ile ona wynosi? Czy warto na nią przechodzić? Wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie te pytania udzieliliśmy poniżej.

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna

Trzeba wskazać, że formalnie nie istnieje coś takiego, jak emerytura po mężu. Jest to bardzo często spotykane wyrażenie potoczne, ale w rzeczywistości świadczenie, o którym mowa, nazywa się rentą rodzinną.

Jest ona możliwa do uzyskania w przypadku śmierci osoby, która pobierała świadczenie emerytalne (bądź też emeryturę pomostową), ale nie tylko. O taką rentę można się również starać, jeśli zmarły był beneficjentem renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia przedemerytalnego. Jeśli zmarły pobierał emeryturę częściową, obliczana jest dla niego emerytura pełna i to od tej kwoty liczona jest renta rodzinna.

Co więcej, przysługuje ona nie tylko wdowie (lub wdowcowi), ale znacznie szerszej grupie osób. Wśród uprawnionych do renty rodzinnej można wymienić także:

dzieci (wspólne dzieci zmarłego i wdowy, dzieci tylko jednego z małżonków bądź dzieci adoptowane)

wnuki i inne dzieci przyjęte na wychowanie przez zmarłego

rodziców.

Jednak nie każda osoba, która należy do którejś z tych grup, ma prawo do przejęcia części świadczenia pobieranego przez zmarłego. Osobom zainteresowanym rentą rodzinną stawiane są bardzo konkretne warunki, które muszą być spełnione, aby świadczenie mogło być wypłacane.

1 Źródło: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/wysokosc-emerytury-w-polsce-2019-dane-zus-ra955957-4509694

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę po mężu?

Nie każda wdowa może liczyć na rentę rodzinną. Sama śmierć emeryta i bycie w tym czasie w związku małżeńskim nie wystarczy. Jest jednak sporo przypadków, w których wdowa jest uprawniona do emerytury po mężu, w związku z czym często nie będzie w tym zakresie problemów. Wystarczy, aby spełniała jeden z poniższych warunków, a będzie miała prawo do świadczenia:

w momencie śmierci męża miała skończone 50 lat lub była niezdolna do pracy

skończyła 50 lat (lub przestała być zdolna do pracy) w przeciągu 5 lat od śmierci męża bądź do momentu, w którym zakończyła sprawowanie opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej

wychowuje ona dziecko poniżej 16 roku życia (lub poniżej 18 roku życia, jeśli kontynuuje ono naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym ojcu

wychowuje dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji, które jest uprawnione do otrzymywania renty rodzinnej.

Mogłoby się wydawać, że emerytura po mężu jest należna tylko pod warunkiem, że dana kobieta pozostawała w związku małżeńskim ze zmarłym w chwili jego śmierci, ale jest od tego przypadku pewne odstępstwo.

Chodzi tu mianowicie o sytuację, w której małżeństwo zakończyło się już wcześniej na drodze rozwodu, ale byłej żonie zasądzono alimenty lub zostały one przyznane na drodze ugody sądowe. Poza otrzymywaniem alimentów musi ona jednak spełniać także co najmniej jeden z warunków wymienionych wcześniej.

Okresowa emerytura po mężu dla niepracującej wdowy

Jeśli wdowa nie spełnia powyżej wymienionych wymagań, ale jest osobą pracującą, nie może otrzymać świadczenia, nawet na krótki okres.

Przewidziano jednak możliwość pobierania renty rodzinnej przez krótki okres przez wdowy, które nie posiadają żadnego źródła utrzymania, nawet, jeśli nie spełniają żadnego z wcześniej wymienionych warunków, które uprawniałyby ją do korzystania z tego świadczenia przez dłuższy okres.

Okresowa emerytura po mężu przysługuje na okres 1 roku po jego śmierci lub maksymalnie na 2 lata, pod warunkiem, że wdowa bierze udział w zorganizowanym szkoleniu, kwalifikującym ją do wykonywania pracy zarobkowej.

Jaka jest wysokość emerytury po mężu?

Niestety, emerytura po mężu nie jest wypłacana w wysokości 100% przysługującego zmarłemu świadczenia. W zależności od tego, czy renta rodzinna pobierana jest przez jedną, dwie czy więcej osób, stosuje się trzy różne stawki.

przy pobieraniu renty przez jedną osobę – 85% świadczenia

przy pobieraniu renty przez dwie osoby – 90% świadczenia

przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej – 95% świadczenia.

Jeśli rentę rodzinną po tej samej osobie pobiera kilka uprawnionych krewnych, nie działa to w ten sposób, że każdy z nich otrzymuje po 90% lub 95% świadczenia. Stawka renty rodzinnej dzielona jest na tyle części, ilu osobom przysługuje renta i każdy z nich otrzymuje jej równą część. Przykładowo, przy dwóch osobach pobierających świadczenie i emeryturze w wysokości 2000 złotych (a więc rencie rodzinnej wynoszącej 90% tej kwoty, czyli 1800 złotych), każda z nich otrzyma po 900 złotych.

Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak minimalna renta rodzinna. Oznacza to, że nawet, jeśli po obliczeniu 85, 90 lub 90% świadczenia pobieranego przez zmarłego wynik będzie niższy niż określona kwota, stawka renty rodzinnej zostanie do niej podniesiona. Aktualnie najniższa renta rodzinna może wynosić 1250,88 złotych.

2 Źródło: https://www.zus.pl/documents/10182/39637/Struktura+wysoko%C5%9Bci+%C5%9Bwiadcze%C5%84+wyp%C5%82acanych+przez+ZUS+po+waloryzacji+w+marcu+2020+r.pdf/3df99481-587f-8efe-8f1f-a77871e4f8c8

Czy emerytura po mężu wymaga rezygnacji z własnej emerytury?

W wielu przypadkach, jeśli zmarły mąż pobierał emeryturę, to wdowa po nim również posiada prawo do takiego świadczenia, z uwagi na niższy wiek emerytalny dla kobiet. Można się w związku z tym spotkać z pytaniem, czy emerytura po mężu wiąże się z koniecznością rezygnacji z własnego świadczenia.

Nie ma możliwości łączenia własnej emerytury z rentą rodzinną. Jeśli wdowa chce pobierać świadczenie po mężu, będzie musiała zrezygnować z dalszego otrzymywania swojej emerytury. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć taki krok i obliczyć, ile będzie wynosiła renta, a następnie porównać ją z wysokością własnej emerytury. W ten sposób najłatwiej ustalić, czy przejście na emeryturę po mężu będzie korzystne, czy niekoniecznie.

Renta rodzinna jest najbardziej opłacalna, jeśli pobiera ją tylko jedna osoba. W przypadku dzielenia jej na wiele części jej wysokość może znacznie się obniżyć i stać się zbyt niska, aby pozwalała na godną egzystencję. Wyjątkiem są tutaj bardzo wysokie emerytury, które nawet po podzieleniu przewyższają kwotę świadczenia przysługującego wdowie.

Zawieszenie emerytury po mężu

Emerytura po mężu w założeniu ma służyć jako wsparcie dla wdów, które po śmierci męża znajdą się w gorszej sytuacji finansowej i które pobierały odczuwalnie niższą od niego emeryturę. Dlatego też istnieją pewne progi dochodów, powyżej których renta rodzinna może zostać zmniejszona lub nawet całkowicie zawieszona.

Jeśli dana kobieta posiada zarobki z tytułu pracy, własnej działalności czy innych źródeł na poziomie między 70 a 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, jej renta rodzinna będzie proporcjonalnie zmniejszana. W przypadku, gdy jej dochody przekraczają tę górną granicę, a więc 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanie renty zostanie całkowicie zawieszone.

Emerytura po mężu – podsumowanie

Emerytura po mężu może być finansowym ratunkiem dla wielu emerytek, które po śmierci męża ryzykują wpadnięciem w kłopoty finansowe. Spore różnice w emeryturach kobiet i mężczyzn w Polsce (którzy nie tylko w wielu przypadkach lepiej zarabiali, ale też pracowali w warunkach szkodliwych) sprawiają, że w bardzo wielu przypadkach 85% świadczenia męża może być równe znacznie większej sumie niż 100% świadczenia żony. Dlatego też renta rodzinna, zwana także emeryturą po mężu, jest czymś, co warto rozważyć.

Jeśli z różnych względów nie jest nią zainteresowana wdowa, ponieważ na przykład nie spełnia warunków lub sama posiada wyższe świadczenie, warto pamiętać, że mogą się o nią ubiegać także inni członkowie najbliższej rodziny (m.in.) dzieci. Możliwe jest też pobieranie świadczenia przez kilka osób, aczkolwiek w takim przypadku jest ono dzielone na części, więc, o ile świadczenie nie jest bardzo wysokie, każdy otrzyma jedynie relatywnie niewielką sumę.

Emerytura po mężu. Kiedy żona dziedziczy emeryturę męża?

Gry bliska osoba umiera, zawsze wiąże się to z wielu emocjami. Zwykle mamy też wiele kwestii do uregulowania. Jedną z nich jest możliwość ubiegania się o emeryturę po zmarłej osobie. Dotyczy to oczywiście jedynie współmałżonków. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, kiedy żona dziedziczy emeryturę po mężu. W jakiej sytuacji uzyskanie takiego świadczenia będzie możliwe i kiedy w ogóle warto starać się o przyznanie emerytury męża lub żony.

Emerytura po mężu

Po załatwieniu najbardziej niezbędnych spraw związanych ze śmiercią współmałżonka (a przykład po ubieganiu się o zasiłek pogrzebowy) można przejść do pozostałych kwestii formalnych. Jedną z nich jest możliwość uzyskania prawa do emerytury po mężu (lub żonie).Czasem emerytura zmarłego małżonka jest wyższa, dlatego warto się o nią postarać.

Co można dziedziczyć po zmarłym współmałżonku? Podobnie do dzieci, małżonek zmarłej osoby znajduje się w tzw. pierwszej grupie spadkowej. Oznacza to możliwość korzystania ze spadku w pierwszej kolejności właśnie przez wspomniane osoby. Poza zgromadzonymi pieniędzmi, dobrami materialnymi, nieruchomościami, spadek może dotyczyć jednak także zobowiązań – na przykład konieczności spłaty kredytu (np. w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza). Dobrą wiadomością dla współmałżonka zmarłej osoby jest natomiast możliwość odziedziczenia jego emerytury.

Zobacz nasz artykuł: czy małżonek odpowiada za długi współmałżonka po śmierci?

Kiedy warto odrzucić spadek? Zobacz nasz poradnik.

Przepisy określające możliwość otrzymania emerytury po zmarłej osobie

To kto może ubiegać się o przyznanie emerytury po zmarłym małżonku reguluje polskie prawo. Mówi o tym Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku. Tam opisane są zasady przekazywania prawa do emerytury, a także inne informacje, które okażą się przydatne.

Jeżeli więc masz wątpliwości co do możliwości otrzymania emerytury po zmarłym mężu, odpowiedź powinna znajdować się właśnie w tej ustawie.

Kiedy można uzyskać rentę rodzinną?

O możliwości uzyskania prawa do renty lub emerytury po zmarłej osobie można mówić wtedy, gdy zmarły przed śmiercią nabył prawo do takiego świadczenia. Ustawa reguluje możliwość wypłaty świadczenia uprawnionym członkom rodziny zmarłego.

Sytuacje, w których rodzina zmarłego może ubiegać się o świadczenia po jego śmierci:

zmarły miał prawo do świadczenia emerytalnego

zmarły pobierał zasiłek przedemerytalny

zmarły otrzymywał rentę z tytułu niezdolności do pracy

zmarły nabył prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

zmarły pobierał inny rodzaj świadczenia przedemerytalnego

Jeżeli jesteś członkiem rodziny osoby zmarłej, która posiadała prawo do w/w świadczenia, możesz ubiegać się o rentę rodzinną. Grupa osób, którym może przysługiwać takie świadczenie socjalne jest dość spore ze względu na obszerne kryteria – łatwo je spełnić.

Kto może otrzymać rentę rodzinną?

Gdy przeglądamy przepisy w tym zakresie, z pewnością napotkamy się w nich na stwierdzenie – świadczenie osoby zmarłej przysługuje uprawnionemu członkowi rodziny. Kim jest uprawniony członek rodziny zmarłego? W tym gronie jest kilka osób:

Dziecko osoby zmarłej – zarówno dziecko zmarłego i owdowiałego małżonka, dziecko jednego z nich lub dziecko adoptowane. Prawo do renty rodzinnej przysługuje dziecku do ukończenia szesnastego roku życia. Jeśli wciąż się uczy – do ukończenia 25 roku życia. Jeśli dziecko zmarłego jest niezdolne do pracy (trwała niezdolność do pracy lub samodzielnego funkcjonowania) – renta rodzinna przysługuje bez limitu wieku.

– zarówno dziecko zmarłego i owdowiałego małżonka, dziecko jednego z nich lub dziecko adoptowane. Prawo do renty rodzinnej przysługuje Jeśli wciąż się uczy – do ukończenia 25 roku życia. Jeśli dziecko zmarłego jest niezdolne do pracy (trwała niezdolność do pracy lub samodzielnego funkcjonowania) – renta rodzinna przysługuje bez limitu wieku. Wnuki osoby zmarłej – jeżeli pozostawały na utrzymaniu (pod opieką) zmarłego – do pełnoletniości.

– jeżeli pozostawały na utrzymaniu (pod opieką) zmarłego – do pełnoletniości. Rodzice osoby zmarłej – tu o zasiłek mogą się ubiegać także ojczym, macocha lub inne osoby, które prawnie przysposobiła dziecko. Prawo do renty rodzinnej przysługuje, gdy osoba zmarła miała udział w utrzymaniu rodzica.

– tu o zasiłek mogą się ubiegać także ojczym, macocha lub inne osoby, które prawnie przysposobiła dziecko. Prawo do renty rodzinnej przysługuje, gdy osoba zmarła miała udział w utrzymaniu rodzica. Współmałżonek osoby zmarłej – wdowa lub wdowiec.

Jakie warunki musi spełnić współmałżonek by otrzymać emeryturę po mężu lub żonie?

Najczęściej osobami pobierającymi świadczenia po śmierci osoby uprawnionej do otrzymywania zasiłku, renty lub emerytury jest jego małżonek. Wstępnie każda wdowa lub wdowiec są zakwalifikowani do grona osób, którym przysługuje świadczenie nabyte przez osobę zmarłą. Są tu jednak pewne warunki.

Kiedy współmałżonek ma prawo do uzyskania renty rodzinnej?

ukończony wiek 50 lat (w momencie śmierci współmałżonka)

orzeczenie lekarskie świadczące o niezdolności do pracy w momencie śmierci małżonka

jeśli współmałżonek osoby zmarłej ma na utrzymaniu dzieci lub wnuki (do 16 roku życia lub do 18 roku życia gdy się uczą)

jeśli w ciągu 5 lat od śmierci spełni jeden z powyższych wymogów

jeśli wychowuje dziecko z orzeczeniem o niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji

Okresowe otrzymywanie renty rodzinnej gdy współmałżonek nie spełnia wymogów

Jeżeli współmałżonek osoby zmarłej nie spełnia wspomnianych wymogów, może ubiegać się o przyznanie okresowej renty rodzinnej. Po śmierci współmałżonka przysługuje on niektórym osobom:

w trakcie do jednego roku od śmierci współmałżonka

przez okres krótszy, niż dwa lata od śmierci (w przypadku kiedy współmałżonek brał udział w szkoleniu pozwalającym zdobyć kwalifikacje do wykonywania pracy zarobkowej

Wysokość renty rodzinnej. Zasady wyliczenia renty

Wiele osób zastanawia się, jak wysoka jest renta rodzinna, która może przysługiwać współmałżonkowi osoby zmarłej. Możemy wyróżnić trzy kategorie:

renta rodzinna w wysokości 85% świadczenia przysługującego osobie zmarłej – kwota dla jednej uprawnionej do odebrania renty rodzinnej osoby

renta rodzinna w wysokości 90% świadczenia nabytego przez osobę zmarłą – kwota przysługuje dwóm uprawnionym osobom

renta rodzinna wynosząca 95% świadczenia przysługującego osobie zmarłej – taka wysokość renty rodzinnej przysługuje trzem uprawnionym lub większej liczbie osób.

Podstawą do obliczenia jest tu pełna kwota renty, emerytury lub zasiłku przedemerytalnego osoby zmarłej, którą ta osoba dotąd otrzymywała. Co ważne, renta rodzinna przysługująca większej liczbie osób (na przykład dwójce dzieci osoby zmarłej) wypłacana jest jako jedna część. Następnie następuje równy podział środków z renty rodzinnej.

Jeżeli w trakcie pobierania takiego świadczenia, jak renta rodzinna, ilość osób uprawnionych zmieni się (na przykład jedno z dzieci przekroczy pewną granicę wieku), Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza ponowne wyliczenie kwoty przysługującej każdej z uprawnionych osób.

Emerytura zmarłego współmałżonka a własna emerytura

Czy renta rodzinna sumuje się z własną emeryturą? Wdowa lub wdowiec nie mają prawa do pobierania obu świadczeń w tym samym czasie. Należy wtedy dokonać wyboru. Zwykle współmałżonek osoby zmarłej dokonuje wyliczenia i sprawdza, która kwota jest po prostu wyższa. Prawo pozwala zarówno na zgłoszenie się po rentę rodzinną z tytułu śmierci współmałżonka, jak i do dalszego odbierania wypracowanej emerytury.

Ta zasada dotyczy również innych świadczeń, jakie odbiera współmałżonek lub inna osoba uprawniona do otrzymania renty rodzinnej – renty, świadczenia przedemerytalnego, itp. Co więcej, w tym przypadku należy pochwalić działanie ZUS. Jeżeli współmałżonek osoby zmarłej nie złoży wniosku o rentę rodzinną, to urzędnik ZUS dokona wyliczenia i zacznie wypłacać kwotę, która jest wyższa. Można mieć więc pewność, że zawsze współmałżonek osoby zmarłej otrzyma odpowiednią, należną mu kwotę.

Prawo do renty rodzinnej a wcześniejszy rozwód z osobą zmarłą

Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Co się stanie, jeśli małżeństwo wzięło rozwód, a następnie jeden z współmałżonków zmarł? czy rozwiedziony, były małżonek osoby zmarłej ma prawo do jego emerytury? Przepisy dokładnie opisują tę sytuację. Rozwodnik wciąż ma prawo do otrzymania renty rodzinnej po śmierci byłego współmałżonka, jeśli w momencie śmierci pozostawali w separacji. Będzie tak jednak tylko w sytuacji, kiedy zawodnik pobierał alimenty od osoby, która następnie zmarła. Alimenty mogą być potwierdzone sądowym wyrokiem lub ustalone pomiędzy rozwodnikami.

Dotyczy to jednak wyłącznie osób rozwiedzionych, które miały dzieci. Równocześnie, aby doszło do wypłaty renty rodzinnej na rzecz rozwiedzionego byłego małżonka osoby zmarłej musiały być zasądzone alimenty na rzecz dziecka lub dzieci. Takie zapisy mają zapobiegać próbom wyłudzenia świadczenia – renty rodzinnej – przez osoby biorące fikcyjny ślub. Kwestia przyznawania renty rodzinnej nie jest uzależniona od posiadania rozdzielności majątkowej.

Emerytura po mężu lub żonie. Kiedy renta rodzinna może być przyznana wdowie lub wdowcowi? Jak uzyskać świadczenie po zmarłym współmałżonku?

Statystyki pokazują, że to żony najczęściej korzystają z emerytury po mężu – nie odwrotnie. Emerytura po mężu lub żonie: kiedy renta rodzinna może być przyznana wdowie lub wdowcowi?

Emerytura po mężu lub żonie jest tzw. rentą rodzinną. Przysługuje wdowie lub wdowcowi, ale także dzieciom i wnukom osoby zmarłej. Nie zawsze jest finansowo opłacalna. Piszemy o tym, komu i na jakich zasadach przysługuje emerytura po mężu lub żonie, a także co należy zrobić, aby ją uzyskać.

Renta rodzinna dla wdowy, czyli emerytura po mężu

Renta rodzinna może przysługiwać nie tylko żonie po zmarłym mężu, ale także dzieciom lub wnukom. W przypadku, gdy to mąż zostanie wdowcem, zasady są takie same. Jednak statystyki pokazują, że to żony najczęściej korzystają z emerytury po mężu – nie odwrotnie. Wynika to z tego, że kobiety statystycznie żyją dłużej, a mężczyźni często mają wyższe świadczenia emerytalne (ze względu na wyższe zarobki i więcej przepracowanych lat np. przez brak przerw w pracy na opiekę nad dziećmi).

Kiedy żonie przysługuje emerytura po mężu?

Przyznanie emerytury po współmałżonku, czyli renty rodzinnej, według wyjaśnień ZUS przysługuje przede wszystkim wtedy, gdy małżonkowie do dnia śmierci jednego z nich, pozostawali we wspólności małżeńskiej, lub jeżeli mieli w dniu śmierci współmałżonka prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem, lub ugodą sądową.

Poza tym wdowa lub wdowiec musi spełnić następujące warunki: w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub być niezdolnym do pracy; albo

wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, (które nie ukończyło 16 lat lub 18 lat, jeśli uczy się w szkole),

sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,

ukończył/a 50 lat lub stał/a się niezdolny/a do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci. Co w sytuacji, kiedy wdowiec lub wdowa po śmierci współmałżonka nie ma żadnego źródła utrzymania, a nie spełnia powyższych warunków? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna rentę rodzinną na określony czas, tj.:

na rok od śmierci współmałżonka,

przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej – nie dłużej niż przez 2 lata od śmierci współmałżonka.

Ile wynosi renta rodzinna?

Dla żony lub męża zmarłego, jeżeli pozostają jedynymi uprawnionymi do renty rodzinnej osobami (np. dzieci są już dorosłe), emerytura po mężu lub żonie, wyniesie 85 proc. wartości świadczenia zmarłego. Wysokość świadczenia podlega corocznej waloryzacji. Pamiętajmy, że emerytura po mężu lub żonie może zostać pomniejszona, jeżeli świadczeniobiorca dorabia lub prowadzi działalność i przekroczy ustalane raz na kwartał limity dochodu.

Jak i kiedy złożyć wniosek o rentę rodzinną?

Wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie po śmierci emeryta, rencisty lub ubezpieczonego, jednak ma to wpływ na datę przyznania świadczenia.

W przypadku złożenia wniosku o rentę rodzinną do końca miesiąca następnego po miesiącu zgonu, prawo do renty rodzinnej przysługuje od dnia zgonu. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca zgłoszenia wniosku. Wniosek o emeryturę po mężu lub żonie można złożyć za pośrednictwem PUE ZUS, pocztą lub w oddziale ZUS. Do wniosku należy dodać: dokument stwierdzający datę urodzenia i datę zgonu osoby, po której ma być przyznana renta,

odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec albo małżonka – małżonek pozostający w separacji lub rozwiedziony,

zaświadczenie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, jeżeli przyznanie renty uzależnione jest od ustalenia niezdolności do pracy,

dokument potwierdzający prawo w dniu śmierci osoby zmarłej do alimentów z jej strony, ustalonych wyrokiem lub ugodą sądowa,

dokument potwierdzający istnienie obowiązku alimentacyjnego z mocy prawa, jeżeli rozwiedziona lub pozostająca w separacji małżonka nie miała ustalonych alimentów wyrokiem lub ugodą sądową.

FACEBOOK Dołącz do nas na Facebooku! Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy! Polub nas na Facebooku! KONTAKT Kontakt z redakcją Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo? Napisz do nas!

키워드에 대한 정보 ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu

다음은 Bing에서 ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  속초 민들레 민박 | 30만원으로 속초 한달살기 1일차 L 한달살기 숙소 L 강원도 한달살기 19268 투표 이 답변
See also  만물상 열무 물 김치 | 👍 만물상 열무물김치 맛있게 담는법, 육수없이 초간단 담그는법, 오래도록 아삭아삭 황금레시피 답을 믿으세요

See also  아벤느 시칼파트 Sos 크림 후기 | 아벤느 시칼파트 Sos | 시카크림 | 시칼파트Sos크림 후기 최근 답변 64개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Emerytura i renta po zmarłym

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Emerytura #i #renta #po #zmarłym


YouTube에서 ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Emerytura i renta po zmarłym | ile lat trzeba być małżeństwem aby dostać emeryturę po mężu, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment