Ile Zarabia Członek Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej | Ile Zarabiają Członkowie Rad Nadzorczych? 23 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej – Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 MarketNews24 이(가) 작성한 기사에는 조회수 696회 및 좋아요 13개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych? – ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w Polsce są bardzo zróżnicowane i budzą kontrowersje.
Nawet wśród spółek giełdowych są rady nadzorcze, w których rola członka rady nadzorczej pełniona jest nieodpłatnie lub za symbolicznym wynagrodzeniem. Dotyczy to jednak małych spółek.
W większych spółkach, zwłaszcza związanych z sektorem finansowym (banki, ubezpieczenia, TFI) gratyfikacje finansowe są duże, ale jednocześnie bardzo zróżnicowane.
– Mediana wynagrodzenia członka rad nadzorczej spółki notowanej na GPW to miesięcznie 7 tys. zł brutto – mówi w rozmowie z MarketNews24 Filip Gorczyca, Członek Zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych. – Wynagrodzenia te powinny być zróżnicowane w ramach tej samej rady, zależnie od pełnionej funkcji.
Najwyższe są zarobki przewodniczącego rady nadzorczej i przewodniczącego komitetu audytu. To konsekwencja tego, że członkowie rady mają bardzo różne zakresy odpowiedzialności.
W najlepiej płatnych radach zarobki jej przewodniczącego to kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.
– W porównaniu z zarobkami na Zachodzie wynagrodzenia te są wielokrotnie niższe – dodaje F.Gorczyca.

ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Ile może zarabiać zarząd wspólnoty mieszkaniowej? – 4FS

Praca w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej skutkuje rezygnacją z części wolnego czasu lub możliwości dorabiania. Dlatego ustawodawca pozwala płacić członkom …

+ 여기에 표시

Source: www.4fs.pl

Date Published: 3/10/2021

View: 5542

Jak wyliczyć wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty po …

Zobacz jedyny na rynku portalu internetowy, który w całości poświęcony jest zawodowym problemom przy zarządzaniu nieruchomościami!

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.doradcazarzadcy.pl

Date Published: 11/10/2022

View: 4427

Wynagrodzenie członka zarządu – administrator24.info

Członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej mogą sprawować swoją funkcję bez wynagrodzenia, jak i za wynagrodzeniem. Ustalenie wynagrodzenia …

+ 여기에 보기

Source: www.administrator24.info

Date Published: 7/23/2021

View: 8149

Wynagrodzenie członka zarządu – Mieszkanie i Wspólnota

Zatem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie może być osoba prawna, bez względu na to, czy jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej.

+ 여기에 더 보기

Source: www.mieszkanie-i-wspolnota.pl

Date Published: 4/23/2022

View: 3996

zarząd wspólnoty-wynagrodzenie | Pytania – Styl.fm

Jakie obowiązki powinien spelniać taki zarząd? No i wreszcie czy mieszkacie we wspólnotach i wiecie jak to jest u Was? Ile zarabiają Wasze zarządy?

+ 더 읽기

Source: styl.fm

Date Published: 8/4/2021

View: 4401

Wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty – e-prawnik.pl

Jeżeli członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest osoba fizyczna, za wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną może pobierać wynagrodzenie z …

+ 더 읽기

Source: e-prawnik.pl

Date Published: 9/25/2021

View: 6389

Opodatkowanie wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty …

Zatem w ciągu roku podatkowego wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń. Członek zarządu nie ma …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: sitkiewicz.com.pl

Date Published: 9/18/2021

View: 9329

Wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Przy 200 lokalowej WM na wynagrodzenie Zarządu (niezależnie, ile jest osób w Zarządzie WM) przeznacza się ok 2000 zł/m-c oraz dla Administratora …

+ 여기에 자세히 보기

Source: forum.zarzadca.pl

Date Published: 1/3/2021

View: 7774

wynagrodzenie zarządu wspólnoty mieszkaniowej – Podatki.biz

13.07.2022Taksa notarialna, czyli ile zapłacimy u notariusza? … Czy diety wypłacane członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu …

+ 여기에 보기

Source: www.podatki.biz

Date Published: 11/6/2022

View: 7505

Wynagrodzenie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

28 u.w.l.. Art. 28 u.w.l.. Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: kancelariahladyszewski.pl

Date Published: 8/15/2021

View: 8192

주제와 관련된 이미지 ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych?
Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych?

주제에 대한 기사 평가 ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej

  • Author: MarketNews24
  • Views: 조회수 696회
  • Likes: 좋아요 13개
  • Date Published: 2022. 6. 27.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=8NEN-_HP1Rk

Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej otrzymuje wynagrodzenie?

U. z 2021 r., poz. 1048 ze zm.; dalej: „UWL”), właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy. Wynagrodzenie otrzymywane przez członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej może wynikać przy tym bezpośrednio z powołania (uchwały).

Czy zarząd wspólnoty pobiera wynagrodzenie?

Członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej mogą sprawować swoją funkcję bez wynagrodzenia, jak i za wynagrodzeniem. Ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a zatem wymaga podjęcia uchwały właścicieli lokali.

Jak rozliczyć wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej 2022?

Zatem od 1 stycznia 2022 r. ww. osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie zostały objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym i od wynagrodzeń tych osób muszą być płacone składki zdrowotne.

Jak należy obliczyć wynagrodzenie członka zarządu pełniącego funkcję z powołania?

Wynagrodzenie członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie aktu powołania zaliczamy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jest więc opodatkowane wg skali podatkowej 17% do kwoty dochodu 85.528 zł, ponad tę kwotę podatek wynosi 32%.

Czy zarząd wspólnoty może być jednoosobowy?

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej może być jednoosobowy lub wieloosobowy bez żadnego limitu, co do górnej granicy liczby członków zarządu i to właściciele lokali decydują o jego składzie ilościowym oraz osobowym.

Co należy do obowiązków zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Rolą zarządu jest kierowanie sprawami wspólnoty i reprezentowanie jej na zewnątrz oraz w stosunkach pomiędzy wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Ustawa o własności lokali rozróżnia czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające jego zakres.

Jaki PIT dla członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Dochody członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej będą opodatkowane na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej – 18 i 32%. Podatnik powinien ująć je w rozliczeniu PIT-36, które składa się w odpowiednim Urzędzie Skarbowym w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Jaki podatek od wynagrodzenia członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Zatem w ciągu roku podatkowego wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń. Członek zarządu nie ma także obowiązku w ciągu roku wpłacania zaliczek na podatek od tego wynagrodzenia, nie ma też obowiązku składania w organie podatkowym deklaracji PIT.

Co to są koszty zarządu we wspólnocie mieszkaniowej?

Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba …

Ile bierze zarządca nieruchomości?

Rozkład zarobków na stanowisku zarządca nieruchomości

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 6 220 PLN brutto. Co drugi zarządca nieruchomości otrzymuje pensję od 5 000 PLN do 8 350 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych zarządców nieruchomości zarabia poniżej 5 000 PLN brutto.

Czy wspólnota mieszkaniowa jest płatnikiem składek?

Odpowiedź prawnika: Członek zarządu wspólnoty a ZUS

Członków zarządu z wspólnotą mieszkaniową może łączyć zarówno stosunek pracy, zlecenia czy też umowa o zarządzanie. Jeżeli jest to stosunek pracy, składki na ubezpieczenie społeczne finansują po połowie – pracodawca (czyli wspólnota) i ubezpieczony (członek zarządu).

Czy członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej powinni zostać zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 stycznia 2022 roku?

Zgłoszenie w ZUS

Od 1 stycznia 2022 r. osoby, które zostały powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania i które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wynika to z art. 66 ust.

Kto płaci podatek od wynagrodzenia członka zarządu?

Zarówno w przypadku zawarcia z członkiem zarządu umowy o pracę, jak i powołania go do pełnienia tej funkcji, płatnik ma obowiązek pobraną zaliczkę na podatek dochodowy przekazać na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrał.

Czy członka zarządu trzeba zgłosić do ZUS?

Zgłoszenie członka zarządu pełniącego odpłatnie swoją funkcję na mocy uchwały powołania zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego podmiot wypłacający mu wynagrodzenie (podmiot, spółka kapitałowa, w której sprawuje ową funkcję).

Jakie wynagrodzenie dla członka zarządu?

Rozkład zarobków na stanowisku członek zarządu

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 17 240 PLN brutto. Co drugi członek zarządu otrzymuje pensję od 9 780 PLN do 28 210 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych członków zarządów zarabia poniżej 9 780 PLN brutto.

Ile zarabia zarządca wspólnoty?

Rozkład zarobków na stanowisku zarządca nieruchomości

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 6 220 PLN brutto. Co drugi zarządca nieruchomości otrzymuje pensję od 5 000 PLN do 8 350 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych zarządców nieruchomości zarabia poniżej 5 000 PLN brutto.

Jaki PIT dla członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Dochody członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej będą opodatkowane na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej – 18 i 32%. Podatnik powinien ująć je w rozliczeniu PIT-36, które składa się w odpowiednim Urzędzie Skarbowym w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Ile może zarabiać zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

Jak powinien być wynagradzany zarząd wspólnoty?

Praca w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej skutkuje rezygnacją z części wolnego czasu lub możliwości dorabiania. Dlatego ustawodawca pozwala płacić członkom zarządu.

W przypadku wielu wspólnot mieszkaniowych, zarząd zajmuje się tylko niewielką częścią koniecznych zadań, a pozostałą część pracy przekazuje administratorowi zatrudnionemu w ramach umowy cywilnoprawnej. Taki wariant nie zawsze jest jednak możliwy lub akceptowany przez członków wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego w niektórych przypadkach zarząd wspólnoty bywa obciążony licznymi zadaniami. Skutkuje to koniecznością rezygnacji z wolnego czasu lub możliwości dorabiania do pensji. W takiej sytuacji, brak wynagrodzenia dla członków zarządu może sprawić, że ostatecznie zrezygnują oni z pełnienia swojej funkcji. Zatem ustawodawca przewidział możliwość wynagradzania członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Warto dowiedzieć się, jak takie rozwiązanie powinno działać w praktyce.

Przepisy ustawy niestety są bardzo ogólnikowe …

Informacji o zasadach funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych trzeba szukać w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. 1994 nr 85 poz. 388). Ta ustawa przewiduje możliwość wynagradzania członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej, ale nie określa szczegółów. Jej artykuł 28 informuje, że właściciel lokalu pełniący funkcję członka zarządu może domagać się wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy.

Warto zwrócić uwagę, że podobnego roszczenia na podstawie art. 28 ustawy o własności lokali nie powinien formułować członek zarządu nieposiadający lokalu na terenie danego budynku lub wspólnoty wielobudynkowej. Niestety przepisy nie precyzują, jak należy określać „uzasadniony nakład pracy” członka zarządu. Warto dodać, że wspomniany art. 28 może stanowić podstawę sądowych roszczeń wtedy, gdy wspólnota jednak nie zdecydowała się wynagradzać pracy członka zarządu.

O wysokości wynagrodzenia decyduje głosowanie

Artykuł 22 ustawy o własności lokali wskazuje natomiast, że ustalenie wynagrodzenia zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu i tym samym wymaga odpowiedniej uchwały członków wspólnoty. Takie rozwiązanie chroni właścicieli lokali przed ewentualną rozrzutnością członków zarządu w kwestii pobieranego wynagrodzenia. Wątpliwości stwarza odpowiedź na pytanie, czy art. 22 analizowanej ustawy daje możliwość wynagradzania również członków zarządu niebędących właścicielami lokali. Zdania w tej kwestii niestety bywają podzielone, ponieważ artykuł 22 nie precyzuje, czy głosowanie może dotyczyć wyłącznie wynagrodzenia dla członków zarządu będących jednocześnie właścicielami lokali we wspólnocie.

Na uwagę zasługuje również artykuł 14 ustawy o własności lokali. Mianowicie mówi on, że wynagrodzenie członków zarządu stanowi przykład kosztów zarządzania nieruchomością wspólną. Oznacza to, że takie wynagrodzenie powinno być pokrywane poprzez comiesięczne zaliczki członków wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli natomiast chodzi o rozliczenia podatkowe członka zarządu, to opisywane wynagrodzenie dla niego będzie stanowiło przychód z innych źródeł, który trzeba wykazać w PIT i samodzielnie rozliczyć. Wspólnota mieszkaniowa nie musi odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy i składek społecznych w związku z wypłatą wynagrodzenia dla członka zarządu, ale powinna przygotować i wysłać formularz PIT-11.

Wspólnota ma dużą swobodę w wynagradzaniu

Brak dokładnych regulacji dotyczących zasad wynagradzania członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej można postrzegać zarówno jako wadę, jak i zaletę. Przeciwnicy takiego rozwiązania zapewne podniosą argument, że może ono skutkować licznymi sporami dotyczącymi wysokości gratyfikacji oraz reguł jej wypłacania. Z drugiej strony, brak konkretnych regulacji stwarza wspólnocie możliwość elastycznego kształtowania zasad wynagradzania zarządu. Oznacza to, że możliwe jest każde rozwiązanie, na które zgodzi się większość członków wspólnoty mieszkaniowej.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wynagrodzenie zarządu, które jest zbyt wysokie lub ustalane w sposób kontrowersyjny, najprawdopodobniej będzie skutkowało zaskarżeniem uchwały do sądu na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali. Warto podkreślić, że skargę bazując na tej podstawie prawnej może wnieść wyłącznie właściciel lokalu należącego do wspólnoty.

Jak wyliczyć wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty po zmianach prawnych od 1.01?

W związku ze zmianą przepisów prawnych od 01. 01.2022 roku zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie, jak liczyć wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej powołanego na podstawie uchwały o zarządzanie oraz posiadającego uprawnienia emerytalne? Do tej pory wynagrodzenie to nie podlegało obowiązkowi ubezpieczeń społecznych ani składki zdrowotnej. Osoba ta otrzymuje od wspólnoty roczny PIT 8C i odprowadza roczny podatek do Urzędu Skarbowego. Czy musimy od wynagrodzenia naliczać i odprowadzać składkę zdrowotną?

Co radzi ekspert?

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1048 ze zm.; dalej: „UWL”), właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.

Wynagrodzenie otrzymywane przez członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej może wynikać przy tym bezpośrednio z powołania (uchwały). Otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie stanowi wówczas przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1228 ze zm.). Wynika to z faktu, że:

wspólnota nie posiada osobowości prawnej, stąd nie może dojść do rozliczenia działalności wykonywanej osobiście, prowadzonej przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (nie można więc korzystać ze zwolnień z podatku diet, które wypłacane są takim osobom);

czynność nie stanowi działalności na rzecz ogółu społeczności lub na rzecz społeczności lokalnej, stąd przychody nie zalicza się do grupy otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek.

Tak też – co do zasady dotychczas – pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie powołania nie stanowiło tytułu do ubezpieczeń tak społecznych, jak i do ubezpieczenia zdrowotnego.

Na podstawie jednakże zmian ustawowych wprowadzanych w ramach tzw. „Polskiego Ładu”, od 01.01.2022 r. wynagrodzenie członków zarządu spółek powołanych na podstawie uchwały będzie wiązało się z koniecznością opłacenia 9% składki zdrowotnej. Podstawą będzie kwota wynagrodzenia z tytułu powołania do zarządu. Po zmianie w nowym tzw. „Polskim Ładzie” od tak powołanych członków zarządu na mocy uchwały z tytułu wynagrodzenia będą więc pobierane składki zdrowotne, bez możliwości odliczenia. Zgłaszającym do ubezpieczenia oraz płatnikiem składek będzie z kolei podmiot wypłacający wynagrodzenie. Powyższe dotyczy również członków zarządu wspólnot mieszkaniowych, pobierających wynagrodzenia na podstawie samego powołania. Zgodnie bowiem z nowym pkt 35a dodanym do art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1285 ze zm.), obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegać będą osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. W przypadku, zatem gdy członek zarządu pełni swoją funkcję na podstawie powołania, to uzyskane przez niego wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie kwalifikowane jest do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ustawy z 26.07.1991 t. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Od 1 stycznia 2022 r. osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, zostaną zatem objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W takim przypadku:

osoby te będą podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do dnia odwołania z pełnionej funkcji,

zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego osoby powołanej do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania będzie dokonywał podmiot wypłacający z tego tytułu wynagrodzenie,

podmiot wypłacający wynagrodzenie będzie zobowiązany do naliczania, pobierania z wynagrodzenia i opłacania do ZUS składki zdrowotnej za taką osobę,

podstawę do naliczenia składki zdrowotnej dla tych osób będzie stanowiła kwota odpowiadająca wysokości wynagrodzenia pobieranego z tytułu powołania.

Należy również mieć na uwadze, że jeśli osoba powołana do pełnienia funkcji np. członka zarządu na mocy aktu powołania będzie posiadała równocześnie inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, będzie miała opłacaną składkę zdrowotną z każdego z tych tytułów.

Jedynie zatem osoby pełniące funkcje członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej na podstawie powołania lecz bez wynagrodzenia nie będą objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Członkowie zarządów wspólnot mieszkaniowych a składka zdrowotna w 2022 roku – wyjaśnienia NFZ i ZUS

W obecnym stanie prawnym osoby „wybrane” do pełnienia funkcji członka zarządu we wspólnotach mieszkaniowych nie będą posiadały tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego – poinformował w komunikacie z 1 kwietnia 2022 r. Gabinet Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Zatem osoby te nie muszą płacić składki zdrowotnej. Sprawa ta od początku 2022 roku budziła wiele kontrowersji. Bowiem ustawa wprowadzająca Polski Ład objęła obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie.

Ubezpieczenie zdrowotne członkowie zarządów wspólnot mieszkaniowych

Wobec licznych zapytań dotyczących podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez zarządy wspólnot mieszkaniowych na podstawie art. 66 ust.1 pkt 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285, ze zm.; dalej jako „ustawa o świadczeniach”) Gabinet Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował 1 kwietnia 2022 r. (w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej NFZ – nfz.gov.pl), że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r., (Dz.U. z 2021 r. poz. 1048) właściciele lokali są obowiązani podejmować uchwały o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna. Powyższe stanowi, że członkowie zarządu są wybierani, a nie powoływani w skład zarządu.

Sprawa objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, jest przedmiotem opublikowanego na stronach Funduszu stanowiska Ministra Zdrowia, gdzie wskazano: Kierując się zatem powyższą dyrektywą wykładni prawa, należy przyjąć, że wyrażenia „akt powołania”, użytego w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach, nie można utożsamiać z wyrażeniami odnoszącymi się do „wyboru” do pełnienia funkcji organów stanowiących osób prawnych.

Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w składce zdrowotnej od 2022 roku, na pytanie “Kwestia obowiązku zgłaszania do ZUS wynagrodzeń na podstawie powołania członków zarządów wspólnot mieszkaniowych – jak to wygląda po zmianach?” odpowiedział następująco:

Zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego powinny być osoby powołane do pełnienia funkcji za wynagrodzeniem na podstawie aktu powołania. Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychody otrzymywane przez te osoby w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pozostałe osoby, wybrane do pełnienia funkcji nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, chyba, że na wykonywanie tych funkcji została z nimi zawarta umowa o pracę lub umowa zlecenia/o świadczenie usług.

Członkowie zarządów i inne osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania a składka zdrowotna w 2022 roku

Na podstawie art. 15 ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 poz. 2105) w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, 1292, 1559, 1773, 1834 i 1981) w art. 66 w ust. 1 (Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:) po pkt 35 dodano pkt 35a w brzmieniu: „35a) osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie;”.

Zatem od 1 stycznia 2022 r. ww. osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie zostały objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym i od wynagrodzeń tych osób muszą być płacone składki zdrowotne.

Powołanie – nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (stanowisko Ministra Zdrowia)

Stanowisko w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania zajął także 18 lutego 2022 r. Minister Zdrowia. Poniżej prezentujemy to stanowisko opublikowane na stronach NFZ:

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania, uprzejmie informujemy, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), tzw. Polski Ład wprowadziła zmiany do art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285, ze zm.; dalej jako „ustawa o świadczeniach zdrowotnych”), polegające na objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (są to m.in. członkowie zarządu, członkowie komisji rewizyjnej oraz członkowie komisji egzaminacyjnych). Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym tej grupy osób, powinno skutkować zapewnieniem dodatkowych środków w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pełniejszą realizacją zasady solidaryzmu społecznego. Celem wskazanych rozwiązań było zrównanie sytuacji osób osiągających dochody ze stosunków zbliżonych strukturą do zlecenia z osobami objętymi już obowiązkiem ubezpieczenia i prawem do świadczeń opieki zdrowotnej oraz oskładkowanie składką zdrowotną wszelkich przychodów proporcjonalnie do możliwości finansowych ubezpieczonego.

System ubezpieczenia zdrowotnego opierający się m.in. na zasadzie solidarności społecznej, zakładający obciążenie składką w oderwaniu od indywidualnej sytuacji zdrowotnej ubezpieczonego, wymaga każdorazowego opłacania składki od dochodów osiąganych z podejmowanych aktywności zawodowych. Niezależnie od powyższego wskazać należy, iż każdorazowe podejmowanie dodatkowej działalności może prowadzić do intensyfikacji czynności zawodowych, a ta może powodować zwiększenie ryzyka wystąpienia konieczności udzielenia świadczenia zdrowotnego.

Prawodawca zastosował w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych wyrażenie „akt powołania”. Zgodnie z dyrektywą wykładni językowej, określanej w teorii prawa jako zakaz wykładni synonimicznej, różnym zwrotom języka prawnego nie należy nadawać tego samego znaczenia (zob. L. Morawski, Zasady wykładni prawa, Toruń 2006, s. 103-104). Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 lipca 2021 r., II FSK 101/21: „Nadanie różnym pojęciom używanym w teście prawnym tego samego znaczenia byłoby sprzeczne z zakazem wykładni synonimicznej, stanowiącym kanon wśród dyrektyw wykładni językowej”. Przywołana dyrektywa wykładni prawa stosowana jest także w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego (zob. np. postanowienie SN z dnia 8 lipca 2020 r., I NWW 49/20; postanowienie TK z dnia 25 czerwca 2018 r., Ts 77/17). Kierując się zatem powyższą dyrektywą wykładni prawa, należy przyjąć, że wyrażenie „akt powołania”, użyty w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych nie można utożsamiać z wyrażeniami odnoszącymi się do „wyboru” do pełnienia funkcji organów stanowiących osób prawnych.

Powyższy wniosek, oparty na wykładni językowej, potwierdza wykładnia systemowa. Należy bowiem zauważyć, że art. 13 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, ze zm.), dalej jako „ustawa o PIT”, określając przychody z działalności wykonywanej osobiście, posługuje się wyrażeniem „przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych”. Tymczasem w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych prawodawca nie doprecyzował, że w przepisie tym chodzi o „wszelkie formy powołania”, a jedynie posłużył się wyrażeniem „akt powołania”. Zestawienie tych dwóch przepisów prawa w ramach wykładni systemowej prowadzi do wniosku, że art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych ma węższy zakres podmiotowy niż art. 13 ust. 7 ustawy o PIT, bowiem ten drugi przepis prawny dotyczy wszystkich osób wchodzących w skład organów stanowiących osoby prawnej („niezależnie od sposobu ich powoływania”), a ten pierwszy jedynie tych osób, które weszły do tych organów na mocy „aktu powołania”. Innymi słowy: sytuacje, które przynależą do zakresu zastosowania art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych pokrywają się z częścią sytuacji regulowanych przez art. 13 ust. 7 ustawy PIT, ale nie z całym jego zakresem zastosowania W konsekwencji należy zatem skonkludować, że osoby „wybrane” do pełnienia funkcji w organach osób prawnych w obecnym stanie prawnym nie będą posiadały tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, bowiem nie będą podlegały obowiązkowi opłacania składki zdrowotnej

W myśl art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Natomiast zgodnie z art. 82 ust. 8 pkt 11a ustawy o świadczeniach zdrowotnych podstawę wymiaru składki tych osób stanowić będzie kwota odpowiadająca wysokości wynagrodzenia pobieranego z tytułu powołania.. Przy czym, przez wynagrodzenie należy rozumieć „przychody”, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT, czyli przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Nie ma przy tym znaczenia, czy dany przychód będzie określany mianem wynagrodzenia lub diety. Posługując się terminem „dieta” ustawodawca nie sformułował legalnej definicji tego pojęcia. Zgodnie z orzecznictwem dieta stanowi rekompensatę za utracone zarobki, natomiast nie jest świadczeniem pracowniczym. W sytuacji, gdy ustalenie świadczenia następuje w formie ryczałtu, brak przewidzianych potrąceń diety za przypadki nieobecności na posiedzeniach, czy innych obowiązkowych czynnościach, sprawia, że nie mamy już do czynienia ze świadczeniem wyrównawczym (kompensacyjnym; zob. np. wyroki NSA: z dnia 26 czerwca 2014 r., II OSK 406/14; z dnia 7 listopada 2017 r., II OSK 2794/16; wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 listopada 2019 r., II SA/Ol 763/19; wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 lipca 2020 r., II SA/Rz 110/20; publik. w Centralnej Bazie Orzecznictwa Sądów Administracyjnych). Pojęcie diety zakłada przyjęcie jakiejś średniej dla wydatków, poniesionych kosztów czy kompensacji strat związanych z pełnioną funkcją.

Podsumowując „wynagrodzenie” należy odczytać w sposób szeroki, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych. Prawodawca powiązał bowiem sposób konkretyzacji obowiązku składowego ze sposobem powstawania obowiązków podatkowych.

W odpowiedzi na pismo […] zgodnie z wprowadzonym ustawą „Polski Ład” art. 66 ust. 1 pkt 35a do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285, ze zm.; dalej jako „ustawa o świadczeniach zdrowotnych” obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Obecne brzmienie zmienianego art. 81 ust. 8 pkt 11a ustawy o świadczeniach zdrowotnych wskazuję, że kwota odpowiadająca wysokości wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu powołania stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Prawodawca w momencie uchwalenia ww. przepisów prawa nie ograniczył wskazanej w nich kategorii „wynagrodzenia” do żadnych konkretnych źródeł przychodu, a zatem wszelkie przychody związane z pełnieniem funkcji na podstawie „aktu powołania” stanowią podstawę ustalenia składki zdrowotnej.

Podsumowując wynagrodzenie otrzymywane przez osoby powołane do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania należy odczytać w sposób szeroki, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych.

Nieco inne w treści (ale niesprzeczne z powyższymi) wyjaśnienia Ministra Zdrowia (także z 18 lutego 2022 r.) zostały opublikowane na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z tych wyjaśnień warto zacytować, że powołanie prokurenta jest czynnością, która przynależy do zakresu wyrażenia „akt powołania”, a zatem na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych, prokurenci są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, ZUS, Ministerstwo Zdrowia

WYNAGRODZENIE CZŁONKÓW ZARZĄDU SPÓŁKI Z O.O. POWOŁANYCH UCHWAŁĄ WSPÓLNIKÓW

WYNAGRODZENIE CZŁONKÓW ZARZĄDU SPÓŁKI Z O.O.

POWOŁANYCH UCHWAŁĄ WSPÓLNIKÓW Artykuł aktualny na dzień 20-08-2022

Specyficzny stosunek prawny

Bez ZUS do końca 2021 roku

Udziałowiec jednoosobowej spółki z o.o. nie może zawierać umowy o pracę z własną spółką z o.o. Pamiętać należy, że z punktu widzenia podlegania ubezpieczeniom społecznym wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest traktowany jak osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Oznacza to, że podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.

Powołanie i umowa o pracę wspólnika

Koszt uzyskania przychodu spółki z o.o.

Podatek od wynagrodzenia z powołania – skala podatkowa

Kwota wynagrodzenia

Źródło:

wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2014 r. (sygn. akt II PK 162/13)

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Aktualizacja: 24-03-2022

Aktualizacja: 04-02-2021

Dodano: 04-08-2020

TAGI: wynagrodzenie z powołania . zarząd wynagrodzenie wynagrodzenie członka zarządu z powołania, a koszty uzyskania przychodu . Wynagrodzenie członka zarządu z powołania . Wynagrodzenie członka zarządu 2020 . Wynagrodzenie członka zarządu z powołania a koszty uzyskania przychodu 2020 . wynagrodzenie członka zarządu z powołania a pit-11 . Wynagrodzenia członków zarządu pełniących funkcję na podstawie aktu powołania . spółka z o.o. wynagrodzenie wspólników . prezes spółki z o.o. bez wynagrodzenia a zus . gotówka w spółce z o o . Wynagrodzenie członka zarządu . Wynagrodzenia członków zarządu pełniących funkcję na podstawie aktu powołania . prezes spółki z o.o wynagrodzenie . Czy prezes spółki z o.o. musi płacić ZUS . Spółka z o.o. bez pracowników . Wynagrodzenie członka zarządu a ZUS 2019 . jednoosobowa spółka z o.o wynagrodzenie prezesa . Wynagrodzenie członka zarządu a ZUS 2020 . jednoosobowa spółka z o.o. a składki zus 2019 . Prezes spółki z o.o. odpowiedzialność

Zgodnie z art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych “Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej”. W tym artykule przybliżę kwestię wypłat ze spółki z o.o. w ramach powołania uchwałą wspólników, odpowiem na pytanie jakie korzyści daje ta forma prawna, czy można dzięki temu rozwiązaniu nie opłacać składek ZUS, czy takie wynagrodzenie może być kosztem uzyskania przychodu spółki? W jaki sposób jest opodatkowane? I najważniejsze- na co uważać, co wymaga szerszej analizy?Poprzez samo powołanie uchwałą wspólników członka zarządu spółki prawa handlowego nie staje się on pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą -. To, czy dany stosunek organizacyjny będzie odpłatny, zależy od woli stron, co oznacza, że za wykonaną pracę na rzecz spółki wspólnik może, ale nie musi pobierać wynagrodzenia.Do końca 2021 roku wynagrodzenie wypłacane członkowi zarządu pracującemu jedynie w ramach powołania, nie stanowiło również tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Od stycznia 2022, wraz z polskim ładem zmieniono te zasady i reforma podatkowa objęła obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym wynagrodzenia członka zarządu z tytułu powołania- tak jak ma to miejsce od lat w spółkach komandytowych, w których wspólnicy bezwzględnie podlegają pod ubezpieczenie zdrowotne. Więcej na ten temat pisałam w artykule: POLSKI ŁAD: Wynagrodzenie członka zarządu spółki a składka zdrowotna Czy członek zarządu może być osobą powołaną do pełnienia funkcji członka zarządu uchwałą oraz jednocześnie pracownikiem na etacie? Tak. Tutaj ważne jest rozgraniczenie obowiązków z obydwu tytułów, czyli czynności wykonywanych na podstawie powołania i umowy o pracę.Wynagrodzenia należne członkom zarządu pełniącym swoje funkcje na podstawie aktu powołania stanowią koszt uzyskania przychodów. Wg Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 września 2015 r. (sygn. IBPB-1-3/4510-314/15/AB): „(…) Nie ulega zatem wątpliwości, że wynagrodzenie członka zarządu za pełnienie funkcji w ramach powołania będzie wykazywać związek z przychodami spółki, tzn. będzie wydatkiem poniesionym w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie ma zatem przeszkód, aby wynagrodzenie to spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Na przeszkodzie nie stoi tu treść art. 16 ust. 1 pkt 38 updop, wyłączającego z kosztów podatkowych wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy). Wyłączenie to dotyczy bowiem tylko świadczeń jednostronnych, a nie świadczeń wzajemnych, do których należy ww. wynagrodzenie.”Wynagrodzenie członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie aktu powołania zaliczamy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jest więc opodatkowane wg skali podatkowej 17% do kwoty dochodu 85.528 zł, ponad tę kwotę podatek wynosi 32%. Do wyliczania podatku pod uwagę bierzemy pracownicze miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości 111,25 zł. Dochody te nie mogą być opodatkowane wg podatku liniowego.Wysokość wynagrodzenia zależy od decyzji wspólników spółki. Prawnicy podpowiadają, że najlepiej, aby była to kwota odpowiadająca rynkowej wartości pracy wniesionej przez członka zarządu. Zbyt wysokie wynagrodzenie może przyczyniać się do działania na szkodę spółki, godzenia w jej interesy spółki, do czego nie można dopuścić. Wysokość wynagrodzenia ustalana uchwałą, może mieć wartość kwotową lub być uzależniona np. od sytuacji firmy, od obrotu, od dochodu. Kodeks Spółek Handlowych pozostawia wspólnikom dowolność w decydowaniu o wysokości wygrodzenia. Dodatkowo zbyt wysoką pensję członka zarządu będącego pracownikiem może podważyć ZUS np. w sytuacji, gdy bez przyczyny kwota wynagrodzenia jest podnoszona, bez zmiany zakresu obowiązków członka zarządu, a krótko po tym członek zarządu chce uzyskać zasiłek chorobowy.Czytaj także:Opracowała: Justyna Pawlak-Fornal

Jak wyliczyć wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty po zmianach prawnych od 1.01?

W związku ze zmianą przepisów prawnych od 01. 01.2022 roku zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie, jak liczyć wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej powołanego na podstawie uchwały o zarządzanie oraz posiadającego uprawnienia emerytalne? Do tej pory wynagrodzenie to nie podlegało obowiązkowi ubezpieczeń społecznych ani składki zdrowotnej. Osoba ta otrzymuje od wspólnoty roczny PIT 8C i odprowadza roczny podatek do Urzędu Skarbowego. Czy musimy od wynagrodzenia naliczać i odprowadzać składkę zdrowotną?

Co radzi ekspert?

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1048 ze zm.; dalej: „UWL”), właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.

Wynagrodzenie otrzymywane przez członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej może wynikać przy tym bezpośrednio z powołania (uchwały). Otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie stanowi wówczas przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1228 ze zm.). Wynika to z faktu, że:

wspólnota nie posiada osobowości prawnej, stąd nie może dojść do rozliczenia działalności wykonywanej osobiście, prowadzonej przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (nie można więc korzystać ze zwolnień z podatku diet, które wypłacane są takim osobom);

czynność nie stanowi działalności na rzecz ogółu społeczności lub na rzecz społeczności lokalnej, stąd przychody nie zalicza się do grupy otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek.

Tak też – co do zasady dotychczas – pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie powołania nie stanowiło tytułu do ubezpieczeń tak społecznych, jak i do ubezpieczenia zdrowotnego.

Na podstawie jednakże zmian ustawowych wprowadzanych w ramach tzw. „Polskiego Ładu”, od 01.01.2022 r. wynagrodzenie członków zarządu spółek powołanych na podstawie uchwały będzie wiązało się z koniecznością opłacenia 9% składki zdrowotnej. Podstawą będzie kwota wynagrodzenia z tytułu powołania do zarządu. Po zmianie w nowym tzw. „Polskim Ładzie” od tak powołanych członków zarządu na mocy uchwały z tytułu wynagrodzenia będą więc pobierane składki zdrowotne, bez możliwości odliczenia. Zgłaszającym do ubezpieczenia oraz płatnikiem składek będzie z kolei podmiot wypłacający wynagrodzenie. Powyższe dotyczy również członków zarządu wspólnot mieszkaniowych, pobierających wynagrodzenia na podstawie samego powołania. Zgodnie bowiem z nowym pkt 35a dodanym do art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1285 ze zm.), obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegać będą osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. W przypadku, zatem gdy członek zarządu pełni swoją funkcję na podstawie powołania, to uzyskane przez niego wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie kwalifikowane jest do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ustawy z 26.07.1991 t. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Od 1 stycznia 2022 r. osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, zostaną zatem objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W takim przypadku:

osoby te będą podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do dnia odwołania z pełnionej funkcji,

zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego osoby powołanej do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania będzie dokonywał podmiot wypłacający z tego tytułu wynagrodzenie,

podmiot wypłacający wynagrodzenie będzie zobowiązany do naliczania, pobierania z wynagrodzenia i opłacania do ZUS składki zdrowotnej za taką osobę,

podstawę do naliczenia składki zdrowotnej dla tych osób będzie stanowiła kwota odpowiadająca wysokości wynagrodzenia pobieranego z tytułu powołania.

Należy również mieć na uwadze, że jeśli osoba powołana do pełnienia funkcji np. członka zarządu na mocy aktu powołania będzie posiadała równocześnie inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, będzie miała opłacaną składkę zdrowotną z każdego z tych tytułów.

Jedynie zatem osoby pełniące funkcje członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej na podstawie powołania lecz bez wynagrodzenia nie będą objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wynagrodzenie członka zarządu

Wspólnota w 2016 roku w jednej z uchwał podjęła decyzję o wypłacaniu 500 zł wynagrodzenia comiesięcznego trojgu członkom zarządu, wskazując konkretne nazwiska. W 2017 roku została poddana pod głosowanie uchwała, która dwojga z trojga członków zarządu odwołała (obecnie jest zaskarżona i czeka na wyznaczenie terminu).

Pozostały członek zarządu ogłosił, że nie będzie pobierał uchwalonego wynagrodzenia 500 zł od lipca 2017 roku, a uchwały odwołującej w sprawie wynagrodzeń członków zarządu z imienia i nazwiska nie było.

Czy zarząd może samodzielnie zrzec się wynagrodzenia? Czy firma administrująca na polecenie zarządu może nie ujmować w zapisach księgowych 500 zł wynagrodzenia dla jednego członka zarządu? Czy musi być uchwała odwołująca wynagrodzenie dla zarządu, jeśli w formie uchwały były uchwalone wynagrodzenia? Czy brak zapisów księgowych nie wypacza sprawozdania rocznego?

Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi we wspólnocie mieszkaniowej, jest więcej niż siedem (duża wspólnota mieszkaniowa), właściciele lokali są zobowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Zatem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie może być osoba prawna, bez względu na to, czy jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili odwołani w drodze uchwały. Ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a zatem wymaga podjęcia uchwały właścicieli lokali.

POLECAMY

Wspólnoty mieszkaniowe, ustalając wynagrodzenie członków zarządu, mogą to zrobić w różnej formie, np. w postaci zwrotu poniesionych kosztów w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu lub faktycznego comiesięcznego wynagrodzenia, albo w formie będącej połączeniem jednego i drugiego. Przepisy nie ograniczają wspólnoty mieszkaniowej, co do sposobu określenia tego wynagrodzenia, a zatem właściciele lokali mają dużą swobodę w tym zakresie. Nawet w przypadku gdyby wspólnota mieszkaniowa nie określiła wynagrodzenia członka zarządu, to zgodnie z art. 28 ustawy o własności lokali właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia, odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy. Zatem nawet gdyby we wspólnocie mieszkaniowej nie obowiązywała uchwała określająca wynagrodzenie dla członków zarządu, to właściciel lokalu pełniący przez jakiś czas funkcję członka zarządu, może domagać się od wspólnoty mieszkaniowej wynagrodzenia, a gdyby nie zostało mu ono przyznane, może wystąpić na drogę sądową i sąd przyzna mu wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi jego pracy.

Wspólnota mieszkaniowa bez wątpienia mogła więc ustalić wynagrodzenie dla członków zarządu i mogła podjąć uchwałę o odwołaniu członków zarządu bez istnienia jakichkolwiek przyczyn do ich odwołania. Jak wynika z ustawy o własności lokali, wystarczy bowiem, że chciała tego wystarczająca większość właścicieli lokali bez żadnego uzasadnienia. Z chwilą podjęcia takiej uchwały osoby odwołane przestają być członkami zarządu, chyba że w uchwale podjęto inną decyzję. Można bowiem wyobrazić sobie uchwałę, gdzie właściciele lokali ustalają, że odwołują określonych członków zarządu z końcem miesiąca lub w innym terminie. Fakt zaskarżenia uchwały nie ma żadnego wpływu na jej wykonanie, czyli z chwilą podjęcia uchwały osoby te przestają być członkami zarządu, nawet gdy uchwała jest zaskarżona. Wstrzymać wykonanie uchwały można bowiem tylko wnosząc do sądu, oprócz powództwa, o…

zarząd wspólnoty-wynagrodzenie

Gość odsłony: 5756

Zarząd wspólnoty-wynagrodzenie

Czy jest jakiś przepis, że zarząd wspólnoty dostaje za swoją pracę jakieś wynagrodzenie? Jak je się wylicza? Jakie obowiązki powinien spelniać taki zarząd? No i wreszcie czy mieszkacie we wspólnotach i wiecie jak to jest u Was? Ile zarabiają Wasze zarządy? (przepraszam za takie bezpośrednie pytania 😉 )

Wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty

Jeżeli członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest osoba fizyczna, za wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną może pobierać wynagrodzenie z tytułu umów o pracę lub zlecenia, ewentualnie działalności wykonywanej osobiście (powołanie).

Jeśli członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej zostali zatrudnieni na umowę o pracę lub na umowy zlecenia, to wspólnota mieszkaniowa jest płatnikiem: podatku dochodowego od osób fizycznych, składek dotyczących ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnej.

Opodatkowanie wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnoty mieszkaniowe w formie uchwały powołują jednoosobowy lub kilkuosobowy zarząd. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna. Za pełnienie wyżej wymienionej funkcji wspólnoty mieszkaniowe mogą ustalić wynagrodzenie dla członków zarządu.

Podstawową zasadą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwana updof) jest powszechność opodatkowania, która polega na tym, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 updof zwolnieniem z opodatkowania zostały objęte jednak diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł.

W orzecznictwie i doktrynie utrwalił się pogląd, że o pełnieniu obowiązku obywatelskiego można mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel, zgodnie z zasadami demokratyzmu instytucji publicznych.

W związku z powyższym wypłacane kwoty z tytułu członkostwa zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie mogą być utożsamiane ze świadczeniem otrzymywanym przez osoby pełniące obowiązki społeczne lub obywatelskie. Członkowie zarządu uzyskujący dochody w postaci diet z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu nie korzystają więc ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 17 updof.

Wynagrodzenie za pełnienie obowiązków członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy zatem zakwalifikować jako „przychód z innego źródła” w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 updof, nie odpowiada ono bowiem definicji żadnego z rodzajów przychodów z działalności wykonywanej osobiście, wskazanych w art. 13 updof. Wynagrodzenia tego nie można również uznać za należność z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło, skoro podstawą pełnienia obowiązków jest wybór, a nie umowa. Zgodnie z art. 13 pkt 7 updof za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy, uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub innych organów stanowiących osób prawnych. Wynagrodzenie za pełnienie obowiązków członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie jest przychodem zdefiniowanym w wyżej wymienionym art. 13 pkt 7 updof, gdyż wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, a wskazany przepis dotyczy przychodów członków zarządu osób prawnych. Wyżej opisane wynagrodzenie nie jest również przychodem określonym w art. 12 updof, który definiuje przychody z wynagrodzenia ze stosunku pracy przysługujące pracownikowi. Pracownikiem zaś zgodnie z art. 12 ust. 4 updof jest osoba pozostająca w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

W związku z tym wynagrodzenie członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy zakwalifikować jako „przychód z innych źródeł”, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 updof.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że skoro wypłacane członkom zarządu wspólnoty wynagrodzenia nie są świadczeniami określonymi w art. 13 oraz w art. 12, nie można również zastosować kosztów przewidzianych przez ustawodawcę dla wyżej wymienionych źródeł przychodów, to jest dla przychodów wymienionych w art. 13 – kosztów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 4 i 5, a dla przychodów wymienionych w art. 12 – kosztów określonych w art. 22 ust. 2 updof.

Zatem w ciągu roku podatkowego wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń. Członek zarządu nie ma także obowiązku w ciągu roku wpłacania zaliczek na podatek od tego wynagrodzenia, nie ma też obowiązku składania w organie podatkowym deklaracji PIT. Po upływie roku podatkowego wspólnota mieszkaniowa stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Kwoty wykazane w informacji PIT-8C podatnik ma obowiązek uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, łącząc z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym.

Reasumując, wynagrodzenia otrzymywane przez członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej powołanych na podstawie art. 20 ustawy o własności lokali, do kierowania sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentowania jej na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali stanowią przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

źródło: www.podatki.biz.pl

Wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej – Zarządzanie Nieruchomościami

Witam,

Planujemy w naszej wspólnocie (jeden budynek 6cio piętrowy z prawie 200 lokalami + piętro 0 z przeznaczeniem na lokale użytkowe) zmienić zarząd (obecnie jest nim developer, który wciąż jest częściowym właścicielem)

Myślimy o 2 osobach w nowym zarządzie (finanse + sprawy techniczne) – ile zwyczajowo płaci się takiemu zarządowi?

Jakie są Wasze doświadczenia w tej materii?

Pozdrawiam

Wojtek

Wynagrodzenie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenie zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy rozumieć jako temat dotyczący wynagrodzenia zarządu ustawowego (właścicielskiego) oraz zarząd powierzonego (zarządcy). Niniejszy wpis dotyczy obu form zarządu.

Wynagrodzenie zarządcy

Wynagrodzenie zarządcy określa umowa o zarząd, która z cywilistycznego punktu widzenia jest umową o świadczenie usług. Na mocy art. 750 k.c. mają do niej zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia, regulujące kwestię wynagrodzenia w następujący sposób:

Art. 735. Kodeksu cywilnego

1. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

2. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Wynagrodzenie wskazane w umowie o zarząd powinno wynikać z treści uchwały wspólnoty, o której mowa w art. 22 ust. 3 pkt 1.

Wynagrodzenie zarządu ustawowego

Natomiast w przypadku zarządu ustawowego (właścicielskiego) kwestię wynagrodzenia reguluje, przede wszystkim art. 28 u.w.l.

Art. 28 u.w.l.

Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.

Z przepisu tego płynie kilka wniosków.

Brak obligatoryjności wynagrodzenia zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Pierwszy dotyczy tego, iż wynagradzanie członków zarządu za ich pracę na rzecz wspólnoty nie jest obligatoryjne. Jak pokazuje praktyka nie ma miejsca zwłaszcza w przypadku małych wspólnot, gdzie nakład pracy członków zarządu nie jest znaczny. Ponadto w zakresie spraw rozliczeniowo-administracyjnych zarząd jest z reguły wspierany przez zewnętrzne podmioty – firmy specjalizujące się w ewidencji kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek od członków wspólnoty itp.

Brak wymogu równości wynagrodzenia zarządu

Drugi dotyczy tego, iż wynagrodzenie członków zarządu nie musi być równe; w zasadzie sama ustawa sugeruje, iż powinno odpowiadać uzasadnionemu nakładowi pracy. Dlatego wydaje się dopuszczalne, aby uchwała wspólnoty ustalająca wynagrodzenie zawierała odmienne stawki w stosunku do członków zarządu, zwłaszcza, jeśli wewnętrzne ustalenia zarządu lub akty wewnętrzne wspólnoty przewidują w stosunku do poszczególnych członków zarządu odmienne sfery odpowiedzialności. Trzeba też przyjąć, iż możliwe jest, iż część członków zarządu będzie otrzymywać wynagrodzenie a części nie.

Wynagrodzenie przysługuje wszystkim członkom zarząd

Kolejny wniosek płynący z tego przypisu, niestety potwierdza tezę o fatalnej jakości przepisów regulujących zarząd wspólnotami mieszkaniowymi.

Art. 20 § 1 zdanie drugie stanowi, iż członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Natomiast art. 28 daje prawo żądania wynagrodzenia wyłącznie właścicielowi lokalu pełniącemu obowiązki członka zarządu. Jest to albo przeoczenie ustawodawcy albo celowe pominięcie, wynikające z założenia, iż osoba spoza grona członków wspólnoty powołana do zarządu wspólnoty uprzednio ustaliła ze wspólnotą wynagrodzenie za swoje usługi. Nie dostrzegam racjonalnych powodów takiego wyłączenia bowiem, jeżeli do zarządu powoływana jest osoba spoza grona członków wspólnoty to z pewnością z powodu jej kompetencji szczególnie użytecznych dla wspólnoty, a to winno być odpowiednio nagrodzone nawet jeśli uprzednio członek zarządu nie umówił się na wynagrodzenie ze wspólnotą. Wydaje się jednak, iż prawo do wynagrodzenia w takiej sytuacji może przysługiwać na podstawie cytowanego wyżej art. 735 k.c., co stanowiłoby uzupełnienie dość wybiórczej regulacji z art. 28.

Podstawa prawna ustalenia wynagrodzenia

W doktrynie prawa występuje pogląd, iż prawo do wynagrodzenia członka zarządu będącego właścicielem lokalu wynika z art. 28, a innej osoby niż właściciel lokalu wynika z umowy ze wspólnotą mieszkaniową – na podstawie uchwały, o której mowa w art. 22 ust. 3 pkt 1. Jest to pogląd błędny.

Nie ma podstaw do przyjęcia, iż art. 22 ust. 3 pkt 1 dotyczy wynagrodzenia tylko członka zarządu niebędącego właścicielem lokalu danej wspólnoty. Przepis ten mówi o wynagrodzeniu zarządu, a więc wszystkich członków bez względu na to czy są właścicielami lokalu czy też nie; na jego podstawie wspólnota może ustalić wynagrodzenie jakichkolwiek członków zarządu, a także zarządcy, który oczywiście musi je zaakceptować poprzez zawarcie ze wspólnotą umowy o zarząd.

Inna jest też rola – w kształtowaniu zasad wynagradzania – przepisu art. 22 ust. 3 pkt 1 i art. 28. Ten ostatni stanowi podstawę do żądania przez członka zarządu wynagrodzenia w sytuacji, gdy wspólnota odmówiła przyznania wynagrodzenia lub przyznała je w wysokości zbyt niskiej. Członek zarządu nie musi kierować swojego żądania w pierwszej kolejności do wspólnoty; gdy tego nie zrobi i skieruje sprawę bezpośrednio do sądu musi liczyć się z koniecznością zwrotu kosztów pozwanej wspólnocie na zasadzie art. 101 k.p.c. (Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.)

Art. 22 ust. 3 pkt 1 w zasadzie w ogóle nie kształtuje podstawy do ustalenia wynagrodzenia zarządu i zarządcy, a jedynie stwierdza, iż ustalenie tego wynagrodzenia jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd i wymaga uchwały wspólnoty. Ustawodawca przyjmuje a priori, że można ustalić to wynagrodzenie bez konieczności uprzedniego zgłoszenia żądania przez członka zarządu, tyle że ustalenie taki musi znaleźć akceptację wspólnoty mieszkaniowej w formie uchwały członków.

Wysokość wynagrodzenia zarządu

Uzasadniony nakład pracy – wspomniany w art. 28 u.w.l. – jest pojęciem niedookreślonym i w każdy przypadku wymaga osobnego badania. Jak wynika z powyższych twierdzeń nawet w obrębie tego samego zarządu wynagrodzenie można różnicować. Można także wynagrodzenie aktualizować poprzez kolejne uchwały wspólnoty w tym temacie, w celu lepszego odzwierciedlenia zaangażowania danych członków zarządu.

Ustawa nie daje żadnych wskazówek jakiego rodzaju wynagrodzenie przysługuje członkowi zarządu będącego właścicielem lokalu; czy ma to być wynagrodzenie np. okresowe, jednorazowe czy wypłacane nieregularnie. Nie można też z ustawy wyczytać czy można przewidzieć w ramach wynagrodzenia premie, bonusy czy inne formy dodatkowego wynagrodzenia uzależnionego od konkretnego rezultatu czy realizacji celów. Nie można też stwierdzić czy ustawa dopuszcza jedynie stałą wysokość wynagrodzenia czy dopuszczalne jest np. wynagrodzenie liczne jako określony procent od przychodów wspólnoty.

W braku jakichkolwiek wskazówek na ten temat w ustawie o własności lokali trzeba stwierdzić, że dopuszczalne są wszelkie rozwiązania, na które zgodzi się wspólnota, z jednym istotnym zastrzeżeniem.

Według art. 25 ust. 1 właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. W danej sytuacji ustalenie wynagrodzenia członków zarządu, czy to ze względu na jej wysokość czy formę, może spotkać się ze sprzeciwem części członków wspólnoty (lub choćby jednego), którzy zaskarżą przedmiotową uchwałę. Sąd, rozpatrując taką sprawę, nie musi kierować się motywacją wspólnoty przyjmującej uchwałę o wynagrodzeniu. Sąd bada przede wszystkim czy uchwała ta narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy członka wspólnoty skarżącego uchwałę.

Wniosek zatem jest taki, iż ograniczeniem w ustalaniu wysokości czy formy wynagrodzenia jest to czy ustalenie wynagrodzenia jest zgodne z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub czy w jakiś sposób nie narusza interesów jakiegokolwiek członka wspólnoty.

Jeżeli potrzebujesz konsultacji prawnej dotyczącej zarządu wspólnotą mieszkaniową, zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią.

키워드에 대한 정보 ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej

다음은 Bing에서 ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  가죽 자켓 코디 여자 | [배배자매] 자매 코디 대결- 레더 재킷 5가지로 가을 준비 완료. Ready... Fight!!!🥊 Feat. 라퍼지 스토어 포우먼 7727 좋은 평가 이 답변
See also  Www Zofia Leba Info | Funlandia - Dmuchany Park Rozrywki W Łebie 2022 2424 투표 이 답변

See also  원피스 1기 1화 | 원피스 모든스토리 1화~977화 1시간만에 다보기 상위 230개 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych?

  • zarobi w radach nadzorczych
  • spółki z GPW
  • Stowarzyszenie Niezależnych Członków Rad Nadzorczych
  • wynagrodzenia w spółkach giełdowych

Ile #zarabiają #członkowie #rad #nadzorczych?


YouTube에서 ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych? | ile zarabia członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment