Jak Napisać Pismo Do Dyrektora Szkoły W Sprawie Agresywnego Ucznia | Uczeń Agresywny. Działania Profilaktyczne, Interwencyjne. 13601 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia – Uczeń agresywny. Działania profilaktyczne, interwencyjne.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Instytut Kształcenia Eko-Tur 이(가) 작성한 기사에는 조회수 12,818회 및 좋아요 20개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Uczeń agresywny. Działania profilaktyczne, interwencyjne. – jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Z filmu dowiesz się, jakie elementy budują obszar profilaktyki zachowań agresywnych, na co zwracać uwagę, gdy pracujemy nad klimatem wychowawczym w naszej klasie. Powiemy również o tym, dlaczego w atmosferze bezpieczeństwa, gdy nauczyciel stoi na straży ustalonych wspólnie zasad, łatwiej rozwiązuje się sytuacje trudne i konfliktowe oraz szybciej wygasza przejawy agresji wśród uczniów.
✅ Zapisz się na szkolenie i dowiedz się więcej! https://goo.gl/6vUW9C

jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia

Co rodzic może zrobić w sprawie agresywnego ucznia? Jak napisać skargę do dyrektora …

+ 여기를 클릭

Source: odkryjprawo.pl

Date Published: 5/6/2022

View: 5351

Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

Je żeli do podania chcemy doł ączy ć jakie ś inne dokumenty, to musimy poni żej podpisu po lewej stronie napisa ć “Zał ączniki” i wypisa ć …

+ 여기에 더 보기

Source: dokumentarz.pl

Date Published: 11/25/2021

View: 1906

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję?

Z kolei interwencja w sprawie nauczyciela może dotyczyć zarówno zachowań agresywnych – podobnie jak w przypadku ucznia agresji fizycznej i …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: iszczecinek.pl

Date Published: 12/29/2021

View: 6009

Agresywny uczeń terroryzuje całą klasę. Co robić?

Według Ośrodka Rozwoju Edukacji, co dziesiąty uczeń jest nękany w szkole przez … Ponadto dyrektor powinien zaproponować rodzicom agresywnego ucznia pomoc …

+ 여기에 표시

Source: www.sosrodzice.pl

Date Published: 11/12/2022

View: 2880

Interwencja w szkole – PomocDziecku.pl

Jeśli z rozmów z dzieckiem wynika, że sytuacja w szkole jest poważna musimy … szkoły nie przyniosły efektów – możemy napisać pismo do Dyrektora szkoły z …

+ 여기에 표시

Source: pomocdziecku.pl

Date Published: 12/30/2022

View: 6108

O tym, że dziecko jest agresywne należy poinformować sąd

Czy jeśli uczeń mieszka poza obwodem szkoły, dyrektor, który przyjął dziecko do szkoły nieobwodowej, może nakazać rodzicom przeniesienie ucznia …

+ 여기에 보기

Source: www.prawo.pl

Date Published: 12/14/2022

View: 2485

주제와 관련된 이미지 jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Uczeń agresywny. Działania profilaktyczne, interwencyjne.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Uczeń agresywny. Działania profilaktyczne, interwencyjne.
Uczeń agresywny. Działania profilaktyczne, interwencyjne.

주제에 대한 기사 평가 jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia

  • Author: Instytut Kształcenia Eko-Tur
  • Views: 조회수 12,818회
  • Likes: 좋아요 20개
  • Date Published: 2019. 2. 5.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=U-Nr-pRDEgc

Jak usunąć agresywne dziecko ze szkoły?

Jeżeli szkoła bagatelizuje problem, można zgłosić się o pomoc do organu prowadzącego (wójta, burmistrza czy prezydenta). Jeśli dziecko jest agresywne i robi krzywdę innym uczniom, warto każdorazowo po spornych sytuacjach udać się z dzieckiem do lekarza i uzyskać informacje o obrażeniach na skórze.

Co zrobić gdy uczeń jest agresywny?

Gdzie zgłosić problem? Rodzic w pierwszej kolejności kieruje pismo do pedagoga oraz do dyrektora, który w tej samej formie powinien odpowiedzieć i ustosunkować się do zarzutów (powinien, po sprawdzeniu dowodów i zbadaniu sprawy objąć agresywnego ucznia nauczaniem indywidualnym).

Jak pisać do dyrektora szkoły?

Umieszczamy w piśmie dane adresata, czyli dyrektora szkoły ze zwrotem grzecznościowym, na przykład „Szanowny Panie Dyrektorze”. Opisujemy istotę problemu, czyli powód sporządzenia pisma. Określamy swoje „żądania”, czyli prosimy o interwencję i opisujemy, jak według nas powinna wyglądać.

Jak napisać skargę do dyrektora szkoły na ucznia?

Jak napisać skargę do dyrektora szkoły na ucznia? pismo dotyczące skargi powinno zawierać szereg elementów składających się z 3 sekcji, w pierwszej sekcji należy podać dane wnioskodawcy, dane ucznia na którego składamy skargę, a także dane podmiotu do którego skargę składamy.

Jak reagować na agresję dziecka w szkole?

Agresja w szkole: jak reagować na agresywne dziecko w szkole? Nauczycielu – nie bój się rodziców i pisz w dzienniczku wprost, na czym polega złe zachowanie ucznia. Rodzice – nigdy nie bagatelizujcie notatki, porozmawiajcie z dzieckiem, żeby poznać przyczyny takiego zachowania i zareagujcie zdecydowanym sprzeciwem.

Czy nauczyciel może odmówić pracy z dzieckiem agresywnym?

Nauczyciel nie może odmówić pracy z uczniem, bo prowadzenie zajęć bezpośrednio z uczniami należy do jego obowiązków (art. 6 i art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Jak nauczyciel powinien reagować na agresję ze strony ucznia?

Natychmiast reaguje słownie w sposób stanowczy i zdecydowany na zaistniałą sytuację: a) odizolowuje ucznia zachowującego się agresywnie od grupy, b) w razie potrzeby wzywa pomoc (innego nauczyciela, pedagoga, pielęgniarkę), c) udziela pomocy ofierze agresji i zapewnia bezpieczeństwo pozostałym uczniom.

Jak usunąć dziecko z klasy?

W takim przypadku jest możliwe skreślenie go z listy uczniów, po spełnieniu następujących warunków: popełniony przez ucznia czyn jest określony w statucie szkoły jako przypadek, upoważniający dyrektora do skreślenia ucznia z listy uczniów (art. 39 ust.

Jak usunac dziecko ze szkoły?

Procedura skreślenia ucznia może być realizowana na podstawie uchwały rady pedagogicznej i po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.

Wzór wniosku o skreślenie z listy uczniów
  1. uczeń,
  2. jego rodzic lub opiekun,
  3. pedagog szkolny,
  4. rada pedagogiczna,
  5. samorząd uczniowski.

Jak zacząć pismo do dyrektora?

Początek oficjalnego maila

Tego rodzaju maila najlepiej zacząć od: Szanowny Panie Dyrektorze/Doktorze/Magistrze lub Szanowna Pani Dyrektor/Doktor/Magister. Na końcu postaw przecinek, absolutnie nie używaj wykrzyknika. Następne zdanie po tym zwrocie rozpocznij małą literą.

Jak zatytułować pismo do dyrektora?

W pierwszej kolejności pisze się imię i nazwisko adresata, a więc Pan Jan Kowalski, w drugiej – jego funkcję, czyli p.o. Dyrektor Departamentu.

Jak napisać podanie do dyrektora?

Podanie do dyrektora szkoły

W rozwinięciu należy opisać sprawę, z którą zwracamy się do dyrektora placówki oraz uzasadnić swoją prośbę. Oczywiście wszystko powinno być napisane językiem oficjalnym.

Jak złożyć skargę na ucznia?

Zgodnie z § 5 r.s.w. rodzic może wnieść skargę pisemnie – składając pismo osobiście lub przesyłając je za pomocą faksu czy poczty elektronicznej – bądź ustnie. W tym ostatnim przypadku należy sporządzić protokół, który podpisuje wnoszący skargę oraz osoba przyjmująca zgłoszenie.

Czy dyrektor szkoły musi odpowiedzieć na pismo rodzica?

Co do zasady dyrektor szkoły nie jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na wszystkie pisma do niego skierowane. Co nie znaczy, że nie może takich odpowiedzi udzielać.

Jak napisac skargę do kuratorium na dyrektora?

Pisemną skargę lub wniosek składamy do Kuratorium Oświaty (lub Delegatur Kuratorium Oświaty – w zależności od lokalizacji szkoły) do Kancelarii ogólnej, „za potwierdzeniem odbioru”. Pismo powinno być podpisane przez rodzica. Kuratorium nie rozpatruje anonimowych wniosków.

Jak nauczyciel powinien reagować na agresję ze strony ucznia?

Natychmiast reaguje słownie w sposób stanowczy i zdecydowany na zaistniałą sytuację: a) odizolowuje ucznia zachowującego się agresywnie od grupy, b) w razie potrzeby wzywa pomoc (innego nauczyciela, pedagoga, pielęgniarkę), c) udziela pomocy ofierze agresji i zapewnia bezpieczeństwo pozostałym uczniom.

Kiedy szkoła kieruje sprawę do sądu rodzinnego?

6. W sytuacji kiedy uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla siebie lub innych uczniów, pedagog szkoły w porozumieniu z Dyrektorem szkoły i wychowawcą, kieruje wniosek do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.

Co zrobić gdy dziecko jest nękane w szkole?

Przemoc w szkole – okaż wsparcie dziecku nękanemu

Nie musisz ukrywać tego co czujesz w stosunku do napastników, ale też nie wolno ci pod żadnym pozorem dać mu do zrozumienia, że twoja złość jest spowodowana np. jego bierną postawą. Dziecko musi być pewne, że jesteś po jego stronie i że może ci zaufać.

Dlaczego dziecko jest agresywne w szkole?

Dziecko jest agresywne, nie dlatego, że chce pokazać swoją dominację i zaznaczyć swoją siłę, ale dlatego, że jest słabe i w ten sposób woła o pomoc, bo nie potrafi inaczej radzić sobie z własnymi emocjami. A to właśnie od problemów z nazwaniem i przepracowaniem swoich emocji, budzi się agresja.

Agresywny uczeń terroryzuje całą klasę. Co robić?

Nauczyciele nie kryją swoich spostrzeżeń. Skala agresji wśród dzieci, także tych najmłodszych, chodzących do pierwszych klas, dramatycznie wzrasta. Na porządku dziennym jest przeklinanie, agresja słowna, przepychanie się, jak również bicie czy rzucanie przedmiotami, niszczenie ich w chwilach zdenerwowania. W wielu klasach codziennie nauczyciele zmagają się z jednym lub kilkoma szczególnie agresywnymi dziećmi, które dezorganizują naukę w całej klasie. Czy jest na to sposób? Zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzice agresywnych kilkulatków nie widzą problemu?

Agresja w szkole – szokujące statystyki

Według Ośrodka Rozwoju Edukacji, co dziesiąty uczeń jest nękany w szkole przez rówieśników. W podstawówce połowa uczniów mierzy się z obrażaniem i wyzwiskami, 25% jest wykluczonych z grupy rówieśniczej, a co 10. uczeń jest regularny nękany. Równie niepokojące są dane Najwyższej Izby Kontroli z agresją słowną spotkało się 74% uczniów podstawówki i 43% dzieci. O przemocy fizycznej mówiło 53% uczniów i 15% nauczycieli. Według Instytutu Badań Edukacyjnych chłopcy znacznie częściej stają się ofiarami agresji niż dziewczynki.

Nauczyciel nie ma łatwego zadania. Ciąży na nim obowiązek nauczania około 25 dzieci każdego dnia. Gdy trafi się w klasie jedno dziecko, które nie umie się dostosować do zasad panujących w szkole, cierpi cała klasa. Nauczyciel w praktyce zamiast poświęcić uwagę „grzecznym” dzieciom, koncentruje większość uwagi na trudnym dziecku.

Dlaczego uczeń jest agresywny?

Agresywne zachowanie ucznia nie bierze się znikąd. Zazwyczaj wynika albo z błędów popełnianych przez rodziców w domu (brak jasnych zasad lub nadmiernie autorytarny styl wychowania, częstym źródłem problemów jest przemoc w rodzinie), albo z niekompetencji nauczyciela, który nie potrafi sprostać szczególnym wymogom danego dziecka. Coraz częstym problemem są również zaburzenia zachowania, które wymagają diagnostyki psychiatrycznej. Niestety w tym ostatnim przypadku szczególnie istotna staje się współpraca z rodzicami zaburzonego dziecka. Gdy jednak mama czy tata dziecka nie dopuszczają informacji, że ich dziecko może mieć problem, rozwiązanie go w praktyce staje się bardzo trudne.

Co może zrobić rodzic?

Na agresywne zachowania trzeba reagować. Dzisiaj są różne możliwości informowania o agresywnych zachowaniach, jedną z nich jest e-dziennik. Każdy rodzic za jego pośrednictwem może wysłać wiadomość do nauczyciela wychowawcy agresywnego ucznia, z prośbą o interwencję.

Następnym krokiem jest zgłoszenie problemu do pedagoga szkoły, kolejnym – zgłoszenie pisemne problemu do dyrektora szkoły (dyrektor musi pisemnie ustosunkować się do pisma rodzica). choć niestety rzadko to robi, ma możliwość poinformowania o sytuacji nieletniego agresywnego ucznia sąd rodzinny. Poza tym dyrektor szkoły ma możliwość zgłoszenia problemu do kuratorium z prośbą o przeniesienia ucznia do innej szkoły – art. 68 ust. 3 p.o.

Jeżeli na tym etapie nic się nie zmieni, kolejną możliwością jest interweniowanie w kuratorium oświaty, gdzie należy wysłać pełną dokumentację sprawy, informując o wcześniejszych poczynionych krokach. Wszystkie pisma należy wysyłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Niestety interwencja w kuratorium oświaty rzadko rozwiązuje problem, ponieważ instytucja ta w odpowiedzi sprawdza, czy szkoła podjęła odpowiednie działania i uzyskuje odpowiedź, że tak, szkoła próbuje go rozwiązać. Jeżeli szkoła bagatelizuje problem, można zgłosić się o pomoc do organu prowadzącego (wójta, burmistrza czy prezydenta).

Jeśli dziecko jest agresywne i robi krzywdę innym uczniom, warto każdorazowo po spornych sytuacjach udać się z dzieckiem do lekarza i uzyskać informacje o obrażeniach na skórze. Można także umówić się z psychologiem i uzyskać zaświadczenie, że dziecko na skutek sytuacji w szkole jest zestresowane i obawia się o swoje bezpieczeństwo.

Dodatkowo skuteczną strategią może być informowanie policji o każdym zajściu. Należy s

Naruszanie nietykalności cielesnej, utrata poczucia bezpieczeństwa dziecka i ogromny stres to wystarczająco powody, by w razie braku współpracy z rodzicami agresywnego dziecka, oddać sprawę do instytucji, które mogą pomóc.

Agresywny uczeń w szkole? Sprawa w sądzie

Zgłoszenie sprawy nękania czy pobić na policję często kończy się w sądzie rodzinnym. Dziecko może zyskać w szkole nauczyciela wspomagającego, sąd może zdecydować o nadzorach kuratora i wizytach kontrolujących rodzinę.

Agresywne dzieci w szkole – jak pomóc ofierze i napastnikowi? – Blog Psychologa

Problem z agresywnymi dziećmi w szkole dotyka wielu polskich placówek. Dotyczy zarówno sytuacji, w której chcemy pomóc ofierze, jak również konieczności zdyscyplinowania oprawcy. Jednak napastnik często także sam jest ofiarą wymagającą wsparcia – nierzadko psychologicznego. Jak pomóc dzieciom? Jakie są rodzaje przemocy? I co zrobić, aby skutecznie rozwiązać problem agresji, która nierzadko paraliżuje funkcjonowanie klasy, a nawet większej grupy?

Dziecko agresywne w szkole zagraża innym i sobie

Oczywistym jest, że dziecko agresywne w szkole zagraża innym uczniom. Bez względu na to, czy dopuszcza się przemocy fizycznej czy psychicznej zagraża swobodzie oraz bezpieczeństwu innych. Na tym jednak nie koniec. Często swoim zachowaniem szkodzi również sobie – zostaje wykluczone z grupy, napiętnowane, mogą dotykać go problemy z identyfikacją, tożsamością czy obniżeniem poczucia własnej wartości.

Dlatego, chcąc skutecznie rozwiązać problem, trzeba zacząć od znalezienia jego genezy, ustalenia skali i rodzaju przemocy, jakiej dopuszcza się młody człowiek. Często jest to proces długi, a od tego, czy zakończy się sukcesem zależy m.in. to, czy w sprawę zostanie zaangażowany dobry psycholog. Niestety, obecnie w Polsce nie wszystkie szkoły zapewniają wsparcie psychologa na odpowiednim poziomie, stąd problem się pogłębia.

Agresywne dziecko w szkole – co robić?

Pedagodzy zazwyczaj są bezradni wobec dziecka, które terroryzuje swoje otoczenie. Sposoby dyscyplinowania go, takie jak wystawianie uwag, nagany, upomnienia słowne, rozmowy nie skutkują, a to właściwie jedyne narzędzia, do jakich mają dostęp nauczyciele. Tymczasem nie mogą pozwolić na to, aby inne dzieci czuły się zagrożone, bo zgodnie z przepisami polskiego prawa to szkoła ma obowiązek zapewnienia podopiecznym bezpieczeństwa w czasie lekcji i w przerwach między nimi. Za wypadek taki jak pobicie w szkole odpowiedzialność cywilną może ponieść nauczyciel sprawujący opiekę.

Dlatego wykluczone jest umniejszanie problemu lub ignorowanie agresywnego ucznia w szkole. Co robić? Reagować muszą pedagodzy, jak również rodzice, którzy zauważą u swojej pociechy niepokojące zachowania w domu (wskazujące na to, że dziecko może być ofiarą lub napastnikiem). Wówczas należy zgłosić to w szkole, korzystając z e-dziennika lub innych form komunikacji z nauczycielem czy dyrekcją. Dalsze postępowanie jest regulowane przez ustawę i powinno przebiegać zgodnie z procedurą przyjętą przez placówkę edukacyjną.

Agresywne dziecko w szkole – gdzie zgłosić?

Reakcja po stronie rodziców i pedagogów powinna być jednoznaczna. Nie może być akceptacji dla zachowania agresywnego dziecka w szkole. Gdzie zgłosić problem?

Rodzic w pierwszej kolejności kieruje pismo do pedagoga oraz do dyrektora, który w tej samej formie powinien odpowiedzieć i ustosunkować się do zarzutów (powinien, po sprawdzeniu dowodów i zbadaniu sprawy objąć agresywnego ucznia nauczaniem indywidualnym). Dyrektor, działając na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 09.08.2017 r. § 2 ust. 2 pkt 4, § 3, § 23 powinien zaproponować rodzicom agresywnego ucznia objęcie go opieką psychologiczną. Dalsze kroki również należą do dyrektora – zgłasza on problem w sądzie rodzinnym, a nawet składa wniosek do kuratorium z prośbą o przeniesienie ucznia. Choć takie uprawnienia przysługują mu na mocy ustawy, to jednak rzadko z nich korzysta. Nierzadko, jeżeli w ocenie rodzica szkoła nie podejmuje wystarczających działań, o interwencje można poprosić w kuratorium, u wójta, burmistrza lub prezydenta.

Warto zbierać dowody na winę agresywnego dziecka w szkole. Np. po pobiciu w szkole trzeba udać się z ofiarą do lekarza, aby ten przeprowadził obdukcję oraz przygotował stosowną dokumentację stanu zdrowia dziecka. Często jest do niej załączana także opinia psychologa, gdyż konsekwencje pobicia w szkole są nie tylko fizyczne. Ofiara czuje się zastraszona, boi się, może nawet wpadać w stany depresyjne. Przesadą nie jest zgłoszenie pobicia w szkole na policji – to zajście jest traktowane tak, jak każde inne przestępstwo. Organy ścigania mogą skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd rodzinny.

Dziecko bije inne dzieci w szkole

Zastanawiając się nad tym, co zrobić, gdy dziecko bije inne dzieci w szkole, nie sposób pochylić się nad przyczyną takiego zachowania. Zazwyczaj podłożem agresji u młodego człowieka jest obserwacja i doświadczanie podobnych zachowań w najbliższym otoczeniu. Wcale nierzadko okazuje się, że agresor jest jednocześnie ofiarą przemocy domowej lub innej doświadczanej ze strony rówieśników. Trzeba podejść więc do problemu indywidualnie, w czym nieodzowna może się okazać terapia psychologiczna u psychologa dziecięcego. Bardzo często do poradni kierowani są młodzi ludzie, którzy nie radzą sobie z agresją, a swoją złość wyładowują na słabszych – pobicia w szkole, przekleństwa, znęcanie się psychiczne, nękanie. Przemoc przybiera różne formy.

Nawet najbardziej wrogo nastawionego nastolatka można spróbować „nawrócić”. Im szybciej podjęte zostaną stosowne kroki, tym lepiej. Na pewno w rozwiązanie problemu agresywnych dzieci w szkole musi być zaangażowanych więcej osób – rodzice, pedagodzy, dyrekcja, psycholog, nierzadko urzędnicy z kuratorium oświaty. Wspólnym wysiłkiem można:

dotrzeć do agresywnego dziecka i poznać przyczyny jego złości – podstawą jest rozmowa, bez osądzania, napiętnowania, krytykowania,

i poznać przyczyny jego złości – podstawą jest rozmowa, bez osądzania, napiętnowania, krytykowania, dostarczyć mu narzędzi do radzenia sobie ze złością i przekierowywania jej na inne aktywności,

nauczenie dziecka nowych wzorców postępowania – rozróżniania dobra od zła.

Zdarza się, że przyczyną agresywnego zachowania są problemy zdrowotne, np. neurologiczne. Dlatego nie powinno się wykluczać konsultacji z pediatrą, który może zlecić badania lub konsultacje ze specjalistami.

Psychika dziecka i nastolatka cały czas się kształtuje. Szybka interwencja i pomoc – ofierze i napastnikowi jest kluczowa dla ich późniejszego rozwoju i umiejętności funkcjonowania w środowisku.

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję?

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję?

00:00, 18.06.2022 | Materiał przy współpracy z Grzegorz Szwaciński

Pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję dotyczy zwykle problemów związanych z trudnym uczniem lub nauczycielem, który nienależycie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Warto pamiętać jednak, że niezależnie od źródła problemów, dyrektor placówki ma obowiązek zapewnienia swoim uczniom bezpieczeństwa, dlatego powinien podjąć w danej sprawie konkretne działania.

Pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję

Pismo do dyrektora szkoły powinno być zawsze czytelne i poprawne pod względem językowym, stylistycznym i ortograficznym. Wymaga się, aby zachowywało także określony układ strony – typowy dla podań czy wniosków.

Jak więc przygotować pismo z prośbą o interwencję w kilku krokach?

Podajemy datę i miejsce sporządzenia pisma. Umieszczamy w piśmie swoje dane osobowe – dokument nie powinien być anonimowy. Umieszczamy w piśmie dane adresata, czyli dyrektora szkoły ze zwrotem grzecznościowym, na przykład „Szanowny Panie Dyrektorze”. Opisujemy istotę problemu, czyli powód sporządzenia pisma. Określamy swoje „żądania”, czyli prosimy o interwencję i opisujemy, jak według nas powinna wyglądać. Uzasadniamy wniosek, czyli podkreślamy powagę sytuacji i jej znaczenie dla autora pisma. Wyrażamy prośbę o pozytywne rozpatrzenie pisma. Podpisujemy dokument. Składamy pismo do dyrektora (zwykle za pośrednictwem sekretariatu).

Można też skorzystać z gotowego wzoru pisma <-- do pobrania tutaj. Czego może dotyczyć pismo do dyrektora o interwencję? Z reguły pisma z prośbą o interwencję kierowane do dyrektora szkoły dotyczą złego zachowania: innych uczniów, nauczycieli. W pierwszym przypadku rodzice mogą uskarżać się przede wszystkim na agresywne zachowanie, które objawia się nie tylko przemocą fizyczną. Za agresywnego uznawany jest uczeń, który grozi innym, dręczy dzieci psychicznie, daje im zły przykład swoim stosunkiem do nauczycieli. Takie zachowania są wbrew pozorom równie groźne, co agresja fizyczna i mogą w takową przerodzić się wtedy, kiedy dorośli z otoczenia uczniów nie zareagują na pierwsze sygnały problemu. Z kolei interwencja w sprawie nauczyciela może dotyczyć zarówno zachowań agresywnych - podobnie jak w przypadku ucznia agresji fizycznej i psychicznej - jak i nieprawidłowego wypełniania obowiązków pedagoga. O interwencję można poprosić, kiedy nauczyciel: jednych uczniów traktuje pobłażliwie, a innych stale krytykuje i ocenia w sposób bardziej surowy, dopisuje wymyślone oceny, nie sprawuje nad dziećmi nadzoru w trakcie zajęć lub na wycieczkach, nadużywa zwolnień lekarskich i nie realizuje przez to programu nauczania, przychodzi do szkoły pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Również sytuacje, w których nauczyciel obraża uczniów, stosuje wobec nich agresję słowną lub po prostu przejawia niską kulturę osobistą, podlegają zgłoszeniu do dyrektora, odpowiedzialnego za pracę zatrudnionych pedagogów. Alternatywą dla pisma z prośbą o interwencję jest pisemna skarga w sprawie trudnego ucznia lub nauczyciela, która również powinna wpłynąć do dyrektora w formie pisemnej.

Skarga na ucznia

Skarga do dyrektora szkoły na ucznia powinna być koniecznie sporządzona na piśmie, bo tylko takiego rodzaju skargę dyrektor szkoły ma obowiązek przyjąć i uwzględnić, podejmując działania, by ograniczyć postępowanie ucznia, na którego rodzice dziecka składają skargę.

Jak napisać skargę do dyrektora szkoły na ucznia? pismo dotyczące skargi powinno zawierać szereg elementów składających się z 3 sekcji, w pierwszej sekcji należy podać dane wnioskodawcy, dane ucznia na którego składamy skargę, a także dane podmiotu do którego skargę składamy.

W drugiej sekcji należy opisać i uzasadnić powód złożenia skargi, powołać się tutaj należy na zachowanie ucznia (najczęściej rodzice składają skargi na agresywnego ucznia, którego zachowanie uderza w ich dziecko).

W trzeciej sekcji skargi na ucznia należy wymienić działania jakie mają zostać podjęte w stosunku do ucznia na którego składamy skargę, można więc prosić dyrektora szkoły, by podjął konkretne działania, np.:

przeniósł ucznia do innej klasy,

wręczył uczniowi naganę,

powiadomił rodziców ucznia o niewłaściwy zachowaniu,

monitorował zachowanie ucznia po lekcjach,

złożył doniesienie do Kuratorium Oświaty,

itd.

Pisemna skarga na ucznia nie może pozostać bez odpowiedzi, organ przyjmujący skargę (np. dyrektor lub wicedyrektor szkoły) muszą odpowiedzieć na skargę w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

Odpowiedź na skargę na ucznia powinna zawierać kilka obowiązkowych danych:

oznaczenie organu który rozpatrywał skargę,

informację na temat załatwienia skargi,

uzasadnienie podjętych działań,

imię oraz nazwisko osoby rozpatrującej skargę na ucznia.

Należy również wiedzieć, że dyrektor szkoły ma prawny obowiązek, aby każdą otrzymaną skargę na ucznia, bądź skargę na nauczyciela wpisać do rejestru skarg. W zależności od rodzaju szkoły dyrekcja zobowiązana jest prowadzić Zeszyt skarg rodziców, który powinien znajdować się w sekretariacie szkoły.

Skargę na ucznia można doręczyć dyrektorowi szkoły osobiście, lub wysłać na adres szkoły do której uczęszcza dziecka listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, by mieć pewność, że dyrekcja szkoły otrzymała naszą skargę.

Dlaczego należy bezzwłocznie składać skargę na ucznia?

Bardzo często uczniowie uczęszczający do tej samej klasy lub szkoły co nasze dziecko – są nieprzystosowani społecznie, często są agresywni, utrudniają pracę nauczycieli na lekcjach, a także namawiają inne dzieci do niewłaściwego zachowania, bądź co gorsze, wyżywają się na innych dzieciach, stosując wobec nich przemoc nie tylko fizyczną, ale i psychiczną.

Takie zachowanie agresywnego ucznia w stosunku do naszego dziecka w dłuższym okresie czasowym może spowodować poważne komplikacje w zachowaniu naszej pociechy. Z tego właśnie względu pedagodzy, a także inni rodzice których dziecko miało do czynienia z agresywnymi uczniami – namwają, by jak najszybciej reagować na niewłaściwe zachowanie innych uczniów i nie czekać, aż wydarzy się nieszczęście.

Skarga na ucznia może również dotyczyć kwestii związanych z wysławianiem się konkretnego ucznia, wulgaryzmy nie są dozwolone, bycie aroganckim w stosunku do dzieci i nauczyciel też nie, tak samo jak niewykonywanie poleceń nauczycieli…

Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

Je żeli do podania chcemy doł ączy ć jakie ś inne dokumenty, to musimy poni żej podpisu po lewej stronie napisa ć “Zał ączniki” i wypisa ć je w punktach.List Oficjalny do dyrektora szkoły .. Dyrektorze !. Zwracam się do Pana by poruszyć problem agresji w naszej szkole.. Załącznik nr 3 Pismo do Dyrektora z prośbą o podjęcie działań w związku z doświadczaniem przez dziecko przemocy w szkole.Leszno, dnia ……………… Sz.P.. W odpowiedzi na nasze pismo .W przypadku wystąpienia powtarzających się ataków agresji ze strony tego ucznia, pedagog i wychowawca klasy podejmuje współpracę z PP-P i Policją oraz w porozumieniu z dyrektorem szkoły kieruje wniosek do Sądu o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.. Pod tre ści ą, po prawej stronie umieszczamy zwrot grzeczno ściowy: Z powa żaniem Z wyrazami szacunku a pod nim czytelny, własnor ęczny podpis, nawet je śli tre ść jest wydrukiem z komputera.. Środki dyscyplinujące zastosowane przez szkołę.. Wzór pisma do związku zawodowego w sprawie konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy .W kuratoriach oświaty sprawami uczniów zajmują się rzecznicy prawa ucznia lub pracownicy nadzoru pedagogicznego.. Wystarczy tydzień aby wszystko się zmieniło.. Już po raz kolejny spotkałam się z agresją w naszej szkole.Najbardziej martwi mnie to,że niektórzy nauczyciele po prostu na to nie reagują a kiedyś może stać się coś naprawdę poważnego.Uczniowie rozpoczynają bójki z byle powodu.Bardzo prosto!.

Pismo do Dyrektora szkoły o przeniesienie Ucznia do innej klasy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r.PILNE muszę napisać pismo do oświaty o wydalenie ucznia ze szkoły same argumenty nie starcza ani rozmowa po prostu matka ucznia jest znajomą dyrektora i oni nic z tym nie robią a ten chłopak używa przemocy wobec dzieci nauczycieli np.dusi dziewczynki zabiera rzeczy do nich należące niszczy je nawet uderzył wychowawczynię że straciła przytomność już nie wspominając o .Wniosek o wgląd w sytuację rodzinną ucznia.. SĄD REJONOWY.. Dyrektor szkoły musi zadbać o to, aby obowiązujące w jego szkole dokumenty zawierały regulacje dotyczące rozpatrywania skarg wobec nauczycieli.W klasie 1 publicznej szkoły podstawowej uczy się agresywny uczeń, który krzywdzi dzieci, bije nauczycieli.. Co szkoła może zrobić w takiej sytuacji?. Czy jeśli uczeń mieszka poza obwodem szkoły, dyrektor, który przyjął dziecko do szkoły nieobwodowej, może nakazać rodzicom przeniesienie ucznia do szkoły obwodowej?Pobierz wzór decyzji dyrektora szkoły o skreśleniu ucznia z listy uczniów .. decyzja dyrektora dyrektor szkoły skreślenie ucznia skreślenie z listy uczniów.. Związane z tym procedury powinny określać dokumenty szkolne..

Kontakt rodziców ze szkołą i ich postawa wobec trudności ucznia.

Wzór podania w załączniku.. Promienistych 6, za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.Skarga na nauczyciela to ostateczny, lecz dobry i jedyny sposób, aby sprawy nie zaszły za daleko.. Sporządził: wychowawca/pedagog pieczątka i podpis dyrektora .. Przykładowy wniosek w sprawie zainteresowania się rodziną ucznia .Jak napisać podanie do dyrekcji szkoły o przeniesienie córki do innej klasy.. Niektóre skargi są pisane na specjalnie w tym celu przygotowanych formularzach.. Nadawca pisze skargę, gdy chce interweniować w konkretnej sprawie, powiadomić o zdarzeniu uznanym przez niego za krzywdzące i oczekuje interwencji adresata.. Do naszej redakcji trafiło pismo, wysłane też do kuratorium, w którym rodzice, zaniepokojeni zachowaniem pewnego siedmiolatka, proszą o pomoc.Misją firmy Librus jest wspieranie rozwoju edukacji przez dostarczanie najwyższej klasy rozwiązań wspomagających procesy edukacyjne i zarządzanie oświatą.. Na poniższej stronie prezentujemy zbiór dokumentów do wykorzystania w codziennej pracy Dyrektora szkoły.Propozycje wzorów m.in. wniosków, pism i procedur można wykorzystywać w niezmienionej formie lub modyfikować je zgodnie .Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych i gimnazjów kontrolują realizację obowiązku szkolnego przez Ucznia zamieszkałego w obwodzie szkoły..

Podanie o przyjęcie do szkoły.

Zwracam się z prośbą o przedłużenia wakacji, ponieważ jesteśmy przemęczeni obowiązkami, które sa w szkole proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania z poważaniem ( podpis ) Polecasz?. W przypadku, kiedy uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla uczniów i pracowników szkoły, pedagog szkolny w porozumieniu z dyrektorem szkoły i wychowawcą ucznia kieruje wniosek do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.. 12.Grochowskiej i moim zdaniem Pani Dyrektor cechuje się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem w sprawy ucznia i nauczyciela i samej szkoły.. Grzegorz Mruk Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Pl. Metziga 14 64-100 Leszno Dotyczy przyj ęcia dziecka do klasyZdawaliśmy sobie sprawę, iż zatrudnia się go na wniosek dyrektora danej placówki, ale w rozmowie z panią dyrektor poinformowałem ją, że mamy świadomość jak samorządy robią oszczędności na oświacie i w związku z tym sami bezpośrednio zwrócimy się do Organu Prowadzącego z naszą sprawą..

– Skrzywdzilibyśmy go, przenosząc do innej klasy – przekonuje dyrektorka szkoły.

Uczniowie nieprzystosowani społecznie, agresywni, utrudniający pracę na lekcjach to częsty problem szkół, także podstawowych.. Umówić się z innymi rodzicami, że do czasu usunięcia agresywnego dziecka z klasy, wasze dzieci nie będą uczęszczać do szkoły.. Od czterech lat proszą i interweniują: – Odseparujcie agresora, który bluzga i wszczyna bójki!. list oficjalny wzór.. To nie takie trudne jak ci się wydaje!. Decyzję o ich przyznaniu wydaje dyrektor szkoły w porozumieniu z radą .Skarga jest to pismo kierowane do jakiejś instytucji.. Układ.. list oficjalny przykład.. Podanie o wypożyczenie .7.. I o decyzji powiadomić na piśmie kuratorium.. poleca85% Język polski .. Podanie – wzór.adafda Ul Odolańska m Warszawa tel Dyrektor Teatru Guliwer Ul Różana Warszawa Podanie Szanowny Panie Dyrektorze W. sciaga.pl menu .. podanie o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej jest w załączniku poleca81% Język polski .. Ale rodzice bardziej boją się o krzywdę, która może spotkać ich dzieci.Umowa użyczenia sprzętu do kształcenia na odległość Pismo w sprawie konsultacji związkowej wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela Wzór pisma do związku zawodowego w sprawie konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy11.. · ustala w porozumieniu z dyrektorem szkoły oraz pedagogiem (psychologiem) dalsze postępowanie wobec ucznia (uczniów) oraz zastosowanie dalszych sankcji na podstawie statutu szkoły, .. pisemnie lub ustnie informacje na temat wyciągniętych w stosunku do ucznia .„O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, dyrektor szkoły niezwłocznie informuje pisemnie rodziców ucznia.”. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Instytut Kształcenia Eko-Tur z siedzibą w Warszawie, Al.. przykładowy list oficjalny.Rodzice piątoklasistów z nowosolskiej podstawówki nie wysłali w poniedziałek dzieci na lekcje..

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję?

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję?

00:00, 18.06.2022 | Materiał przy współpracy z Grzegorz Szwaciński

Pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję dotyczy zwykle problemów związanych z trudnym uczniem lub nauczycielem, który nienależycie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Warto pamiętać jednak, że niezależnie od źródła problemów, dyrektor placówki ma obowiązek zapewnienia swoim uczniom bezpieczeństwa, dlatego powinien podjąć w danej sprawie konkretne działania.

Pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję

Pismo do dyrektora szkoły powinno być zawsze czytelne i poprawne pod względem językowym, stylistycznym i ortograficznym. Wymaga się, aby zachowywało także określony układ strony – typowy dla podań czy wniosków.

Jak więc przygotować pismo z prośbą o interwencję w kilku krokach?

Podajemy datę i miejsce sporządzenia pisma. Umieszczamy w piśmie swoje dane osobowe – dokument nie powinien być anonimowy. Umieszczamy w piśmie dane adresata, czyli dyrektora szkoły ze zwrotem grzecznościowym, na przykład „Szanowny Panie Dyrektorze”. Opisujemy istotę problemu, czyli powód sporządzenia pisma. Określamy swoje „żądania”, czyli prosimy o interwencję i opisujemy, jak według nas powinna wyglądać. Uzasadniamy wniosek, czyli podkreślamy powagę sytuacji i jej znaczenie dla autora pisma. Wyrażamy prośbę o pozytywne rozpatrzenie pisma. Podpisujemy dokument. Składamy pismo do dyrektora (zwykle za pośrednictwem sekretariatu).

Można też skorzystać z gotowego wzoru pisma <-- do pobrania tutaj. Czego może dotyczyć pismo do dyrektora o interwencję? Z reguły pisma z prośbą o interwencję kierowane do dyrektora szkoły dotyczą złego zachowania: innych uczniów, nauczycieli. W pierwszym przypadku rodzice mogą uskarżać się przede wszystkim na agresywne zachowanie, które objawia się nie tylko przemocą fizyczną. Za agresywnego uznawany jest uczeń, który grozi innym, dręczy dzieci psychicznie, daje im zły przykład swoim stosunkiem do nauczycieli. Takie zachowania są wbrew pozorom równie groźne, co agresja fizyczna i mogą w takową przerodzić się wtedy, kiedy dorośli z otoczenia uczniów nie zareagują na pierwsze sygnały problemu. Z kolei interwencja w sprawie nauczyciela może dotyczyć zarówno zachowań agresywnych - podobnie jak w przypadku ucznia agresji fizycznej i psychicznej - jak i nieprawidłowego wypełniania obowiązków pedagoga. O interwencję można poprosić, kiedy nauczyciel: jednych uczniów traktuje pobłażliwie, a innych stale krytykuje i ocenia w sposób bardziej surowy, dopisuje wymyślone oceny, nie sprawuje nad dziećmi nadzoru w trakcie zajęć lub na wycieczkach, nadużywa zwolnień lekarskich i nie realizuje przez to programu nauczania, przychodzi do szkoły pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Również sytuacje, w których nauczyciel obraża uczniów, stosuje wobec nich agresję słowną lub po prostu przejawia niską kulturę osobistą, podlegają zgłoszeniu do dyrektora, odpowiedzialnego za pracę zatrudnionych pedagogów. Alternatywą dla pisma z prośbą o interwencję jest pisemna skarga w sprawie trudnego ucznia lub nauczyciela, która również powinna wpłynąć do dyrektora w formie pisemnej.

Agresywny uczeń terroryzuje całą klasę. Co robić?

Nauczyciele nie kryją swoich spostrzeżeń. Skala agresji wśród dzieci, także tych najmłodszych, chodzących do pierwszych klas, dramatycznie wzrasta. Na porządku dziennym jest przeklinanie, agresja słowna, przepychanie się, jak również bicie czy rzucanie przedmiotami, niszczenie ich w chwilach zdenerwowania. W wielu klasach codziennie nauczyciele zmagają się z jednym lub kilkoma szczególnie agresywnymi dziećmi, które dezorganizują naukę w całej klasie. Czy jest na to sposób? Zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzice agresywnych kilkulatków nie widzą problemu?

Agresja w szkole – szokujące statystyki

Według Ośrodka Rozwoju Edukacji, co dziesiąty uczeń jest nękany w szkole przez rówieśników. W podstawówce połowa uczniów mierzy się z obrażaniem i wyzwiskami, 25% jest wykluczonych z grupy rówieśniczej, a co 10. uczeń jest regularny nękany. Równie niepokojące są dane Najwyższej Izby Kontroli z agresją słowną spotkało się 74% uczniów podstawówki i 43% dzieci. O przemocy fizycznej mówiło 53% uczniów i 15% nauczycieli. Według Instytutu Badań Edukacyjnych chłopcy znacznie częściej stają się ofiarami agresji niż dziewczynki.

Nauczyciel nie ma łatwego zadania. Ciąży na nim obowiązek nauczania około 25 dzieci każdego dnia. Gdy trafi się w klasie jedno dziecko, które nie umie się dostosować do zasad panujących w szkole, cierpi cała klasa. Nauczyciel w praktyce zamiast poświęcić uwagę „grzecznym” dzieciom, koncentruje większość uwagi na trudnym dziecku.

Dlaczego uczeń jest agresywny?

Agresywne zachowanie ucznia nie bierze się znikąd. Zazwyczaj wynika albo z błędów popełnianych przez rodziców w domu (brak jasnych zasad lub nadmiernie autorytarny styl wychowania, częstym źródłem problemów jest przemoc w rodzinie), albo z niekompetencji nauczyciela, który nie potrafi sprostać szczególnym wymogom danego dziecka. Coraz częstym problemem są również zaburzenia zachowania, które wymagają diagnostyki psychiatrycznej. Niestety w tym ostatnim przypadku szczególnie istotna staje się współpraca z rodzicami zaburzonego dziecka. Gdy jednak mama czy tata dziecka nie dopuszczają informacji, że ich dziecko może mieć problem, rozwiązanie go w praktyce staje się bardzo trudne.

Co może zrobić rodzic?

Na agresywne zachowania trzeba reagować. Dzisiaj są różne możliwości informowania o agresywnych zachowaniach, jedną z nich jest e-dziennik. Każdy rodzic za jego pośrednictwem może wysłać wiadomość do nauczyciela wychowawcy agresywnego ucznia, z prośbą o interwencję.

Następnym krokiem jest zgłoszenie problemu do pedagoga szkoły, kolejnym – zgłoszenie pisemne problemu do dyrektora szkoły (dyrektor musi pisemnie ustosunkować się do pisma rodzica). choć niestety rzadko to robi, ma możliwość poinformowania o sytuacji nieletniego agresywnego ucznia sąd rodzinny. Poza tym dyrektor szkoły ma możliwość zgłoszenia problemu do kuratorium z prośbą o przeniesienia ucznia do innej szkoły – art. 68 ust. 3 p.o.

Jeżeli na tym etapie nic się nie zmieni, kolejną możliwością jest interweniowanie w kuratorium oświaty, gdzie należy wysłać pełną dokumentację sprawy, informując o wcześniejszych poczynionych krokach. Wszystkie pisma należy wysyłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Niestety interwencja w kuratorium oświaty rzadko rozwiązuje problem, ponieważ instytucja ta w odpowiedzi sprawdza, czy szkoła podjęła odpowiednie działania i uzyskuje odpowiedź, że tak, szkoła próbuje go rozwiązać. Jeżeli szkoła bagatelizuje problem, można zgłosić się o pomoc do organu prowadzącego (wójta, burmistrza czy prezydenta).

Jeśli dziecko jest agresywne i robi krzywdę innym uczniom, warto każdorazowo po spornych sytuacjach udać się z dzieckiem do lekarza i uzyskać informacje o obrażeniach na skórze. Można także umówić się z psychologiem i uzyskać zaświadczenie, że dziecko na skutek sytuacji w szkole jest zestresowane i obawia się o swoje bezpieczeństwo.

Dodatkowo skuteczną strategią może być informowanie policji o każdym zajściu. Należy s

Naruszanie nietykalności cielesnej, utrata poczucia bezpieczeństwa dziecka i ogromny stres to wystarczająco powody, by w razie braku współpracy z rodzicami agresywnego dziecka, oddać sprawę do instytucji, które mogą pomóc.

Agresywny uczeń w szkole? Sprawa w sądzie

Zgłoszenie sprawy nękania czy pobić na policję często kończy się w sądzie rodzinnym. Dziecko może zyskać w szkole nauczyciela wspomagającego, sąd może zdecydować o nadzorach kuratora i wizytach kontrolujących rodzinę.

Interwencja w szkole

Współpraca w wychowawcą i pedagogiem szkolnym

Jeśli z rozmów z dzieckiem wynika, że sytuacja w szkole jest poważna musimy umówić się na spotkanie z wychowawcą. Warto poprosić wychowawcę, aby wyznaczył nam osobny termin spotkania (nie związany z terminem zebrania dla rodziców) i przeznaczył na naszą rozmowę ok. 45 min. Do pierwszej rozmowy warto się wcześniej przygotować np. spisać sytuacje przemocy, o których dziecko nam opowiedziało (ich przebieg, okoliczności), aby nasz problem przedstawić w sposób uporządkowany oraz ustalić między sobą (jeśli oboje rodziców bierze udział w rozmowie), jaki jest podział ról i kto przedstawia daną kwestię.

Podczas spotkania z wychowawcą warto:

1. Przedstawić problem – opisać, jak wygląda przemoc wobec dziecka, podać przykłady konkretnych zachowań krzywdzących dziecko.

2. Opisać, w jakim stanie jest obecnie nasze dziecko – jak reaguje na przemoc, jak przeżywa daną sytuację, jakie myśli mu towarzyszą.

3. Opisać, w jaki sposób dziecko samodzielnie próbowało przeciwstawić się przemocy i jakie działania dotychczas podjęli rodzice.

4. Poprosić o przeprowadzenie dyskretnej diagnozy sytuacji, w celu sprawdzenia, czy przemoc rzeczywiście ma miejsce, kto jest sprawcą, jakie formy przemocy są stosowane wobec dziecka. Diagnoza może polegać na obserwacji klasy przez wychowawcę, ale również zebraniu przez wychowawcę informacji od innych osób (np. od innych nauczycieli, od „pozytywnych, neutralnych dzieci”, od poszkodowanego, z anonimowych ankiet).

Uwaga – jeśli nasze dziecko bardzo boi się reakcji sprawców lub klasy na fakt ujawnienie przemocy, musimy bardzo jasno powiedzieć o tym wychowawcy i poprosić o dyplomatyczne i dyskretne działania. Dzieci w starszych klasach boją się, że koledzy z klasy nazwą ich „skarżypytą i donosicielem”. Dlatego tak ważne jest, aby wychowawca swoim działaniem nie pogorszył sytuacji poszkodowanego. Możemy poprosić wychowawcę, aby nie rozmawiał o tym na forum klasy, a w rozmowach z poszczególnymi dziećmi wyraźnie zaznaczył, że to on zauważył przemoc lub inni nauczyciele zwrócili mu na to uwagę.

5. Wysłuchać opinii, refleksji wychowawcy.

6. Ustalić wspólnie z wychowawcą dalsze kroki.

Uwaga: Jeśli wychowawca nie zaobserwował dotychczas żadnych aktów przemocy lub potrzebuje zastanowić się, jakie podjąć działania – warto dać mu czas do namysłu i obserwacji. Możemy umówić się na kolejną rozmowę np za 1-2 tygodnie, aby wówczas przedstawił nam już konkretne pomysły rozwiązania naszego problemu.

Podczas drugiego spotkania z wychowawcą warto:

1. Wysłuchać relacji wychowawcy.

2. Zapytać o pomysł rozwiązania problemu, plan działania.

Uwaga – nie możemy nastawiać się wyłącznie na to, że wychowawca ukarze sprawców. Jeśli istnieje problem przemocy w klasie, szkoła powinna podjąć interwencję w celu rozwiązania sytuacji kryzysowej. Pełne działania obejmują zarówno wsparcie dla poszkodowanego dziecka jak i zmianę zachowania sprawców oraz klasy. Zwykle takie działania trwają dłuższy czas, ale przynoszą bardziej trwałe efekty.

3. Zadeklarować autentyczną chęć współpracy, być otwartym na sugestie wychowawcy dotyczące zachowania własnego dziecka.

Często wychowawca posiada cenne obserwacje na temat zachowania naszego dziecka, które mogą pomóc nam zrozumieć sytuację i umiejętnie na nią zareagować. Jeśli okaże się, że usłyszymy o pewnych zachowaniach czy nawykach naszego dziecka, które mogą być drażniące dla innych, weźmy je pod uwagę. Wychowawca może też zaproponować nam, abyśmy poszukali dla dziecka wsparcia w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej instytucji. Skorzystajmy.

4. Ustalić z wychowawcą zasady wspólnego kontaktowania się i informowania o sytuacji (np. mailowo, telefonicznie lub osobiście; raz na dwa tygodnie)

Jeśli wychowawca zdecydował się na przeprowadzenie interwencji w klasie. Powinniśmy wytłumaczyć wychowawcy, że regularny kontakt będzie z korzyścią dla obu stron. Wychowawca może być na bieżąco informowany o samopoczuciu poszkodowanego dziecka i dowiedzieć się, czy jego działania odnoszą skutek. A rodzic, wiedząc, jakie działania interwencyjne są prowadzone w szkole, będzie spokojniejszy i bardziej świadomy do czego zmierza nauczyciel.

Od pierwszej rozmowy z wychowawcą warto notować wszystkie wspólne ustalenia, podejmowane przez wychowawcę działania oraz ich efekty. Notatki te w przyszłości mogą pomóc nam zobrazować, w jaki sposób próbowano rozwiązywać problem przemocy wobec naszego dziecka.

W trakcie prowadzenia przez wychowawcę interwencji w klasie powinniśmy uważnie obserwować nasze dziecko, wspierać je, rozmawiać na temat jego odczuć, pomóc mu wypracować nowe sposoby rozwiązywania sytuacji problemowych (jeśli jest taka potrzeba).

W sytuacji gdy wychowawca „nie widzi” problemu przemocy w klasie, możemy:

podjąć jeszcze kilka prób rozmowy, podczas których bardziej szczegółowo opiszemy konkretne sytuacje, jakich doświadcza nasze dziecko lub przygotujemy pisemną relację z przebiegu zdarzeń i poprosimy o rozwiązanie naszego problemu

sprawdzić, czy są inni rodzice, którzy mają ten sam problem, spróbować się z nimi porozumieć i wspólnie umówić na rozmowę z wychowawcą.

Niektóre sytuacje przemocy w klasie są bardzo skomplikowane i trudne do rozwiązania w pojedynkę. Jeśli widzimy, że sytuacja nie ulega poprawie warto zaproponować wychowawcy wspólne spotkanie z pedagogiem szkolnym.

Pedagog/psycholog szkolny posiada zwykle bardzo duże doświadczenie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wśród uczniów. Jeżeli pedagog wspólnie z wychowawcą opracują plan zaradczy i będą współpracować, istnieje większa szansa, że problem zostanie rozwiązany.

Współpraca z Dyrektorem szkoły

Jeśli, pomimo wielokrotnych rozmów z wychowawcą, pedagogiem lub prób rozwiązywania przez nich problemu krzywdzenia, nasze dziecko nadal doświadcza przemocy w szkole, możemy zwrócić się o pomoc do najwyższej instancji w szkole – Dyrektora.

Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz.U. z 2003 Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) to „Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek”.

Zwracając się o pomoc do Dyrektora, mamy co najmniej trzy drogi działania:

1. Bezpośrednia rozmowa

Możemy umówić się na rozmowę z Dyrektorem i przedstawić sytuację / problem swojego dziecka oraz poprosić o podjęcie odpowiednich kroków w tej sprawie. Jeśli dotychczasowa współpraca z wychowawcą i pedagogiem była konstruktywna (wychowawca i pedagog starali się rozwiązać problem, ale sytuacja jest zbyt trudna), możemy umówić się na rozmowę z Dyrektorem i jednocześnie poprosić o obecność na spotkaniu wychowawcy/pedagoga.

2. Pisemny wniosek o objęcie dziecka pomocą pedagogiczno-psychologiczną.

Jedno z najnowszych Rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. Ustaw 7.V.2013 poz. 532) zobowiązuje Dyrektora szkoły do otoczenia szczególną opieką dzieci, które mają trudności związane z przynajmniej jednym z 11 obszarów wymienionych w rozporządzeniu.

Wśród tych obszarów są m.in. sytuacje kryzysowe i traumatyczne, a przemoc rówieśnicza wpisuje się w ten obszar.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może zostać udzielona dziecku m. in. z inicjatywy rodziców, dlatego jeśli widzimy, że sytuacja naszego dziecka jest bardzo trudna możemy skierować do Dyrektora szkoły pismo z prośbą o objęcie dziecka pomocą pedagogiczno-psychologiczną.

Dyrektor, w odpowiedzi na wniosek rodziców, zwołuje zwykle zespół, który opracowuje program rozwiązania sytuacji kryzysowej.

Dobry plan zaradczy opracowany przez szkołę może obejmować działania w kilku obszarach:

wsparcia dziecka poszkodowanego/rodziców dziecka poszkodowanego

wsparcia wychowawcy/nauczycieli w rozwiązaniu problemu przemocy w klasie

pracy wychowawczej ze sprawcą/sprawcami przemocy i rodzicami

pracy wychowawczej z klasą.

Należy pamiętać, że szkole zależy na długofalowej poprawie sytuacji (zarówno ochronie dziecka poszkodowanego jak i zmianie sposobu zachowania sprawców czy klasy).

W związku z tym program może obejmować różnorodne działania i przynieść efekt dopiero po pewnym czasie. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Zwykle łatwiej jest poczekać na efekty działań szkoły, jeśli wiemy, jaki plan zaradczy jest realizowany. Możemy zatem poprosić o informacje na temat opracowanego planu działania. Dyrektor powinien nam takiej informacji udzielić.

Przytoczone powyżej rozporządzenie daje rodzicom następujące prawo:

„O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, dyrektor szkoły niezwłocznie informuje pisemnie rodziców ucznia.”

3. Pismo do Dyrektora z prośbą o podjęcie działań w związku z doświadczaniem przez dziecko przemocy w szkole.

Gdy sytuacja jest bardzo poważna, np. nasze dziecko boi się chodzić do szkoły z powodu przemocy, ma objawy psychosomatyczne (bóle głowy, brzucha, bezsenność), unika szkoły, ma myśli samobójcze czy objawy depresji, a dotychczasowe działania szkoły nie przyniosły efektów – możemy napisać pismo do Dyrektora szkoły z prośbą o podjęcie działań w związku z doświadczaną przez dziecko przemocą.

Formułując takie pismo warto:

pisać konkretnie, rzeczowo, podając daty, przykłady zdarzeń

opisać dotychczasowe działania i uzasadnić, dlaczego nie przyniosły efektu

opisać, w jakim stanie znajduje się nasze dziecko

unikać języka agresji i żądań natychmiastowej eliminacji sprawców ze szkoły

deklarować chęć współpracy.

Pismo trzeba złożyć do sekretariatu szkoły „za potwierdzeniem odbioru”. Dyrektor szkoły zobowiązany jest odpowiedzieć na pismo bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca.

Do odpowiedzi zobowiązuje Dyrektora Artykuł 237 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz.U. z 1960r. Nr 30, poz 788 z późn.zm.), pismo rodzica traktowane jest jako skarga.

Rodzic musi zostać poinformowany o sposobie załatwienia skargi.

Współpraca z Kuratorium Oświaty »

키워드에 대한 정보 jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia

다음은 Bing에서 jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  미국 대학원 시험 | 저도 쫓겨날 뻔했습니다.. 악명높은 미국 박사과정 첫 관문, 퀄 시험 이야기 (Phd Qualifying/Candidacy Exam - 박사과정 자격시험) 모든 답변
See also  박사 과정 지도 교수 | 미국 대학원 박사과정, 지도교수의 지도스타일이 나와 맞지 않다면 매우 괴롭다 _ 미국유학Q\U0026A 2편 19268 투표 이 답변

See also  Program Kolonii W Górach | Dzielnica Prostytucji W Bogocie - Kolumbia [4K] 14978 명이 이 답변을 좋아했습니다

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Uczeń agresywny. Działania profilaktyczne, interwencyjne.

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Uczeń #agresywny. #Działania #profilaktyczne, #interwencyjne.


YouTube에서 jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Uczeń agresywny. Działania profilaktyczne, interwencyjne. | jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment