Jak Napisac Program Cnc | # Kurs Cnc, Symulator Heidenhain Itnc 530, Turtorial, Instalacja, Zmiana Języka, Obsługa 201 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak napisac program cnc – # Kurs CNC, Symulator Heidenhain iTNC 530, turtorial, instalacja, zmiana języka, obsługa“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kurs CNC 이(가) 작성한 기사에는 조회수 39,845회 및 좋아요 176개 개의 좋아요가 있습니다.

jak napisac program cnc 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 # Kurs CNC, Symulator Heidenhain iTNC 530, turtorial, instalacja, zmiana języka, obsługa – jak napisac program cnc 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Film przedstawia:
-skąd pobrać za darmo symulator Heidenhain iTNC 530
-jak zainstalować symulator
-jak go uruchomić
-jak zmienić język na Polski
-powierzchowne omówienie interfejsu
-odtworzenie symulacji
Kolejne filmy postaram się wykonać lepiej, jeśli macie jakieś uwagi to proszę napisać w komentarzu

jak napisac program cnc 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak napisać program CNC? Pisanie programu krok po kroku

Pisanie programów CNC polega na połączeniu G kodów wraz z funkcjami pomocniczymi (M kodami) oraz adresami parametrów które tworzą program …

+ 더 읽기

Source: www.ebmia.pl

Date Published: 10/21/2021

View: 7890

3) Jak zacząć pisać program CNC – PRZEMOCNC

Jak napisać program CNC” jest pierwszym wpisem z serii Podstawy programowania. Będę starł się wprowadzić cię w świat CNC, krok po kroku.

+ 여기를 클릭

Source: przemocnc.pl

Date Published: 3/8/2022

View: 9040

Podstawy programowania CNC. Jak napisać program?

Podstawy programowania CNC – jak napisać program do frezarki? Programowanie frezarek CNC zyskuje na znaczeniu z każdym zleceniem, które wymaga ealnego …

+ 더 읽기

Source: farempoland.pl

Date Published: 5/20/2021

View: 4215

Jak napisac program CNC do sworznia? – cnc.info.pl

Jak napisac program CNC do sworznia, potrzebuje do lekcji, a nie bardzo wiem jak sie do tego zabrac; Prosze o pomoc: zdj: http: 0xk krdpa …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.cnc.info.pl

Date Published: 10/20/2021

View: 295

Mam napisać program CNC na obróbkę detalu Z wałka 50mm …

Mam napisać program CNC na obróbkę takiego oto detalu. Z wałka 50mm x 40mm W programie w … I na tym stanąłem nie wiem jak robić dalej.

+ 더 읽기

Source: www.elektroda.pl

Date Published: 7/30/2021

View: 8053

주제와 관련된 이미지 jak napisac program cnc

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 # Kurs CNC, Symulator Heidenhain iTNC 530, turtorial, instalacja, zmiana języka, obsługa. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

# Kurs CNC, Symulator Heidenhain iTNC 530, turtorial, instalacja, zmiana języka, obsługa
# Kurs CNC, Symulator Heidenhain iTNC 530, turtorial, instalacja, zmiana języka, obsługa

주제에 대한 기사 평가 jak napisac program cnc

  • Author: Kurs CNC
  • Views: 조회수 39,845회
  • Likes: 좋아요 176개
  • Date Published: 2017. 1. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=UJVFhhijUT0

Jak napisać program CNC? Pisanie programu krok po kroku

G kody

program CNC. Pisanie programów CNC można podzielić na kilka metod:

Pisanie programów CNC

– Ręczne, w G kodach,

– ręczne, przy pomocy cykli,

– generowanie programów CAM

Wyżej wymienione metody pisania programów przedstawione zostaną na przykładzie frezowania CNC.

Ręczne pisanie programów cnc jak sama nazwa wskazuje polega na wpisywaniu kolejnych kodów bezpośrednio na pulpicie maszyny, w trybie edycji programu lub przy pomocy edytora tekstu na komputerze. Program pisany jest na zasadzie linia po linii.

W celu lepszego przedstawienia idei (oraz różnic) pisania programów bezpośrednio z pulpitu maszyny zostaną porównane dwa sterowania Fanuc oraz Heidenhain.

Przykładowy program CNC

Przykładem na sterowaniu FANUC będzie program (oraz omówienie) wiercenia z wyciąganiem wiórów.

Fanuc przykładowy program

G90 G94 G17 G54 G80 G40 G0;

T1 M6;

S6000 M3;

G43 H1 Z100;

X15 Y15 M8;

G83 G99 Z-20 R1 Q5 F200;

X30 Y30;

G80;

G0 Z100;

M30;

Pisanie programu CNC krok po kroku

Powyższy program jest jednym z podstawowych cykli na wiercenie. Warto zapamiętać sobie pierwszą linię (lub stworzyć swoją według uznania), ponieważ będzie ona wykorzystywana w każdym programie bez wyjątku. Przedstawione są w niej niezbędne informacje od których program powinien się zaczynać. Kod G90 to wymiarowanie bezwzględne, w którym kolejne punkty w programie są określane względem ustawionego punktu zerowego (zalecane używanie takie sposobu wymiarowania, gdyż jest dużo mniejsza szansa na pomyłkę a tym samym kolizję). Jeżeli programowana jest frezarka, kod G94 jest niezbędny, ponieważ definiuje on rodzaj posuwu w mm/min. Jeżeli maszyna jest 3 osiowa to zwykle nie trzeba używać kodu G17, który ustala płaszczyznę roboczą X/Y (dla tokarek G18, osie Z/X). Kolejno określane jest przesunięcie bazowe G54. W sterowaniu FANUC występują tabele przesunięcia punktu zerowego (G54-G57 lub więcej) co jest bardzo przydatne w momencie, gdy mamy na maszynie zamocowane więcej niż jeden element. Przykładowo mając do wyfrezowania dwie takie same części można zamocować je w dwóch różnych imadłach, a następnie zmierzyć bazę i zapisać odpowiednio na G54 dla pierwszego elementu i na G55 dla drugiego. Tym sposobem zmieniając jeden G kod na początku programu, można przyspieszyć sobie pracę. Następne kody to odpowiednio G80 i G40 służą one do odwołania cyklu oraz odwołania kompensacji narzędzia (nie są niezbędne, jednak są przypadki, gdy program został zatrzymany w trakcie cyklu i nie został on odwołany przez co nie jest możliwe załączenie nowego cyklu nawet w innym programie). Na końcu linii znajduje się G0 czyli ruch szybki (ustawczy), warto wstawiać go na początku programu.

Druga linia przedstawia zdefiniowanie narzędzia T1 (numer w magazynie 1) oraz wywołanie go z magazynu M6.

Kolejno ustawienie obrotów S na prędkość 6000obr/min i załączenie w kierunku prawym M3.

Bardzo ważnym G kodem jest G43, ponieważ wczytuje on długość narzędzia z tabeli narzędziowej. H1 oznacza nic innego jak długość i numer narzędzia (a właściwie komórkę w tabeli narzędzi, która odpowiada kolumnie H oraz wierszowi nr 1). Ponadto warto dodać wysokość na której ma być ustawiona korekcja (przykładowo Z100).

Następna linia to nic innego jak ustawienie się maszyny w punkcie wiercenia X15 Y15 oraz załączenie chłodzenia zewnętrznego M8.

Kolejna linia to już sam cykl wiercenia G83 G99 Z-20 R1 Q5 F200:

G83 jest to wywołanie cyklu wiercenia z wyciąganiem wiórów.

G99 ustawienie powrotu narzędzia do poziomu bezpiecznego R po każdym dojeździe (kod ten można zastąpić G98 jednak wtedy narzędzie po każdym wyjechaniu z materiału cofa się na wysokość początkową, czyli Z100, ponieważ jest to ostatnia wysokość Z przed cyklem).

Z jest to ustalenie głębokości na jaką ma być wiercony otwór (na przykładzie -20mm).

R oznacza wysokość bezpieczną (w tym przykładzie jest to R1 czyli 1mm, może być np. R5 czyli 5mm nad punktem zerowym w osi Z, powiązane z kodem G99).

Q występuje tylko w tym cyklu (ponieważ jest to cykl wiercenia z wyciąganiem wiórów), definiuje wielkość zagłębiania się narzędzia w materiale (w przykładzie Q5 oznacza, że narzędzie będzie wiercić po 5mm w głąb zanim wyjedzie nad materiał i wyrzuci wiór).

F to nic innego jak posuw roboczy (ustalony w mm/min przez kod G94).

Po zdefiniowaniu cyklu można podawać kolejne współrzędne w których maszyna ma wiercić otwory (tak jak jest to pokazane w kolejnej linii programu X30 Y30). Zakończenie cyklu następuje po wpisaniu kodu G80.

Następnie maszyna wyjeżdża na bezpieczną wysokość Z100 i kończy program kodem M30.

W przypadku pisania w G kodzie warto wiedzieć, że niektóre maszyny (zwykle starsze) wymagają podwójnego numerowania kodów i tak np. można w niektórych programach znaleźć G00 zamiast G0, lub G01 zamiast G1. W obu przypadkach jest to kolejno ruch ustawczy oraz ruch roboczy.

Sterowanie Heidenhain

Na sterowaniu Heidenhain przedstawiony zostanie przykład wymiany narzędzia oraz przesunięcia się w zaprogramowanych osiach (na przykładzie sterowania Heidenhain iTNC530):

Heidenhain przykładowy program

1 BEGIN PGM PROGRAM1 MM

2 BLK FORM 0.1 Z X-50 Y-50 Z-50

3 BLK FORM 0.2 X+50 Y+50 Z0

4 TOOL CALL 10 Z S3000 F1000

5 L Z100 R0 FMAX M3 M8

6 L X0 Y0 FMAX

7 M30

Już na samym początku widać różnicę, która polega na możliwości zdefiniowania gabarytów półfabrykatu (przydatne gdy chcemy przeprowadzić symulację).

Program w tym przypadku posiada numerowane linie (od 0 do 6) z lewej strony każdego wiersza. Zaczynając od numeru 0 jest to standardowa linia, która pokazuje nazwę obecnie edytowanego programu (na przykładzie PROGRAM1). Kolejno numer 1 oraz 2 to definicja wymiarów półfabrykatu na którym będzie przeprowadzana obróbka. Według przykładu baza (punkt zerowy półfabrykatu) ustawiona jest na środku kostki o wymiarach 100x100mm oraz na górnej powierzchni półfabrykatu. Wyjaśniając w prosty sposób skąd wzięły się takie gabaryty wystarczy dodać do siebie wartości osobno dla każdej osi (w sposób bezwzględny), stąd:

– dla X 50+50 = 100mm

– dla Y 50+50 = 100mm

– dla Z 50+0 = 50mm

Kolejna linia programu (nr 3) definiuje komendę wymiany narzędzia o numerze 10, ustalenie osi w której pracuje wrzeciono (oś Z) oraz ustawienie obrotów S i posuwu roboczego F.

Następnie wykonywany jest ruch szybki w osi Z na współrzędną +100, bez korekcji narzędzia (R0) oraz załączane są obroty prawe (M3) i chłodzenie zewnętrzne (M8). Dalej następuje ustawienie się maszyny ruchem szybki na współrzędnych X0 i Y0 oraz zakończenie programu (M30).

Podsumowując, przedstawione programy różnią się w kilku miejscach jednak zasada ich pisania jest ta sama. Dla przykładu Heidenhain zamiast G0 posiada po prostu FMAX, w obu przypadkach jest to ruch ustawczy. Można stwierdzić, że każde sterowanie mimo różnic w pisaniu oraz posiadaniu odmiennych znaków (zależnie od producenta oprogramowania), oparte jest na podobnej metodzie programowania.

Większość sterowań np. Sinumerik, Heidenhain, Fanuc, Okuma posiada cykle. Jest to duże ułatwienie i wygoda w pisaniu programów, ponieważ można w bardzo szybki sposób wykonać podstawowe operacje frezarskie. Dla przykładu, porównane zostaną dwa programy, pierwszy napisany linia po linii, a drugi przy pomocy cyklu (na sterowaniu Heidenhain iTNC 530).

Zakładając że naszym półfabrykatem jest kostka aluminium o wymiarach 100x100x50mm chcemy wyfrezować kwadrat 95x95x20mm. Do frezowania wykorzystany zostanie frez o średnicy Ø20mm. Baza, X/Y na środku kostki oraz Z na górnej powierzchni.

Pierwszy z programów cnc, pisany bez użycia cykli przedstawia rysunek 1 (w trybie edycji programu).

Rysunek 1. Program frezowania kostki metodą linia po linii.

Na pierwszy rzut oka dla osoby która nie miała nic wspólnego z programowaniem CNC może to wyglądać nieco skomplikowanie, jednak nie jest to nic trudnego. Linia zerowa przedstawia nazwę programu (tak jak w przykładzie wyżej). Kolejno wiersze 1 i 2 to zdefiniowanie wymiarów półfabrykatu (oraz ustawienie go w przestrzeni roboczej). Następnie kolej na wybranie z magazynu narzędzia numer 10 (nasz frez Ø20mm) oraz ustawienie obrotów S (Obr/min) i posuwu roboczego F (mm/min). Wiersz 4 to ustawienie się narzędzia w osi Z, bez korekcji promienia (R0), posuwem szybkim (FMAX) oraz załączenie obrotów prawych (M3) i chłodzenia zewnętrznego (M8). Kolejna linia przedstawia przesunięcie się narzędzia na punkt startu w osi X i Y, ale tym razem z załączoną lewą korekcją promienia narzędzia (RL), znaczy to że frez odsunie się od materiału o swój promień czyli w tym przypadku 10mm. Następnie szybki zjazd nad materiał (FMAX) i zagłębienie się na wymaganą głębokość 20mm ruchem roboczym (F AUTO, czyli wyżej zdefiniowany posuw F2000). Linie 8-11 przedstawiają ruch narzędzia od punktu do punktu w materiale w osiach X i Y, z czego wiersz 11 to punkt wyjścia freza. Kolejno następuje wyjazd na Z100 i zakończenie programu (M30). Rysunek 2 przedstawia symulację wyżej opisanego programu.

Rysunek 2. Symulacja programu PROGRAM1

Dla porównania jak bardzo wygodne są cykle, przedstawiony zostanie ten sam program napisany przy pomocy cyklu frezowania wyspy kwadratowej (Rysunek 3).

Rysunek 3. Symulacja programu z cyklem, PROGRAM2

Jak łatwo zauważyć program cnc nieco różni się od poprzedniego, jednak jest on dużo prostszy. Patrząc na PROGRAM2 można przyjąć, że wiersze 0-4 oraz 7-9 (w poprzednim programie są to wiersze 0-4 i 12-14) to stała i niezmienna podstawa każdego programu, a zmianom podlega tylko to co znajduje się pomiędzy tymi wierszami, a więc z poprzedniego programu wyrzucany wiersze 5-11 i wstawiamy cykl (linia numer 5 w programie 2).

Każdy cykl prowadzi programistę poprzez kolejne etapy w których należy wpisać odpowiednie wartości (dane). Jak łatwo zauważyć z prawej strony występuje opis każdego parametru Q. Tym sposobem, aby utworzyć dokładnie taki sam program jak poprzednio wpisane zostały wartości wymiarów kwadratu, który ma być wyfrezowany (parametry Q218, Q219 i Q201) oraz kilka innych współczynników jak np. Q437 (czyli naroże materiału od którego frez zaczyna pracować) czy Q351 (frezowanie współbieżne).

Na podstawie wyżej przedstawionych przykładów można stwierdzić, że programowanie cnc przy pomocy cykli jest znacznym uproszczeniem oraz przyspiesza pisanie programów cnc. Dużą zaletą używania cykli maszynowych jest możliwość uzyskania naprawdę skomplikowanych kształtów bez potrzeby liczenia każdej współrzędnej (co ma miejsce w pisaniu linia po linii). Ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia programisty, którego zadaniem jest rozłożenie geometrii danego elementu na pojedyncze cykle i połączenie ich w taki sposób aby osiągnąć zamierzony efekt końcowy.

Pisanie programów CNC przy pomocy oprogramowania CAM

Ostatnim sposobem na pisanie programów CNC jest generowanie ich przy pomocy oprogramowania CAM (computer-aided manufacturing). Jest to zaawansowana metoda tworzenia programów polegająca na pracy bezpośrednio na modelu 3D danej części.

Obecnie projektowane elementy mają często skomplikowane kształty, których wykonanie przy pomocy cykli maszynowych jest niemożliwe. Dobrym przykładem mogą być formy wtryskowe, gdzie jedynym rozwiązaniem aby wykonać taki element jest wygenerowanie kodu z programu CAM. Metoda ta ma bardzo wiele zalet, z których możliwe że najważniejszą jest dostępność pełnej symulacji obróbki. Programy CAM umożliwiają zdefiniowanie dowolnego narzędzia skrawającego wraz z różnego rodzaju oprawkami, dzięki czemu programista już na etapie pisania programu może sprawdzić ewentualne kolizje czy też błędy wymiarowe (opcja porównania modelu 3D, z bryłą po zakończeniu danego programu).

Mamy nadzieje, że pisanie programów CNC stało się bardziej zrozumiałe:)

5 / 5 ( 8 votes )

3) Jak zacząć pisać program CNC – PRZEMOCNC

Jak napisać program CNC?

To pytanie zadaje sobie większość początkujących operatorów.

Najlepiej będzie zacząć naukę na sterowaniu Fanuc. Mógłbym pisać na przykładzie maszyn z oprogramowaniem takim jak Sinumerik, Haas lub Heidenhain ale Fanuc jest na tyle łatwy do zrozumienia i przejrzysty, że bez problemów każdy powinien zrozumieć .

Sam zresztą zaczynałem naukę od Fanuca .

” Jak napisać program CNC” jest pierwszym wpisem z serii Podstawy programowania.

Będę starł się wprowadzić cię w świat CNC, krok po kroku. Będzie sporo przykładowych rysunków i programów.

Pamiętaj dwie podstawowe zasady to cierpliwość i chęci. Sam zresztą często powtarzam początkującym operatorom, że chęci to już 80% sukcesu. Możecie nie mieć wiedzy, ani obycia, ale jak będą chęci to wszystko idzie się nauczyć. Popatrz, jeśli niedźwiedź nauczył się jeździć na rowerze, to dlaczego ty miałbyś się nie nauczyć programowania CNC.

GIF

Jak już pisałem wyżej cierpliwość. Zapewne każdy ma przed oczami sumy jakie programiści zarabiają. Nie osiągnęli oni tego z dnia na dzień.

Podstawy programowania

Programowanie wcale nie jest jakieś super trudne do nauczenia. Najlepiej zacząć naukę od tokarek ponieważ mają one tylko 2 osie X i Z.

X określa średnicę obrabianego przedmiotu

Z określa jego długość

Na początek pokażę łatwe do zrozumienia rysunki.

Opiszę schemat który ja używam, wydaje mi się najbardziej przystępny, a może z przyzwyczajenia go używam :).

Na samym początku wpisuje numer programu poprzedzony literą O (Tylko Fanuc) np. O0001

Następnie w nawiasie (Fanuc nie czyta tego co jest w nawiasie, to tylko dla twojej informacji, w sinumeriku w miejsce nawiasu wstawiamy ; ) nazwa programu (nazwij program tak żebyś nie musiał za miesiąc, albo za rok spędzić godziny na przeszukiwaniu pamięci maszyny, aby znaleźć właściwy program)

Np.: O0001 (NAUKA PISANIA PROGRAMU) ten tytuł będzie miał twój program w pamięci maszyny.

Pod spodem piszę numer rysunku wersję itd.. (wszystko w nawiasie)

Poniżej podpisuję program np. (PRZEMO CNC)

Teraz dopiero zaczynam właściwe pisanie

Na sam początek wybieramy numer narzędzia, którego będą używał do danej

operacji:

T0101

(T01 to nr pozycji w głowicy narzędziowej, 01 do nr korektora, możemy wpisać dowolny korektor, jednak najlepiej wpisać ten sam korektor co narzędzie.)

Teraz trzeba wybrać punkt zerowy detalu

G54

(w offsecie określam w którym miejscu na detalu będzie mój punkt odniesienia do pisania programu, można wybrać dowolny punkt detalu, ale w toczeniu zazwyczaj tym punktem jest czoło detalu.)

Następnie trzeba określić obroty

G97 S800

Ale samo wpisanie obrotów nie sprawi że wrzeciono zacznie się obrać, trzeba powiedzieć maszynie w którą stronę ma się obracać uchwyt

M3 (zgodnie z ruchem wskazówek zegara CW) M4 (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara CCW)

Przy obróbce wydziela się mnóstwo ciepła, aby zapobiec przegrzaniu narzędzia należy włączyć chłodziwo:

M8 (Włącz chłodziwo)

Tyle się opisałem a nawet nie ruszyło z miejsca. Chcę żeby nóż zatrzymał się na średnicy 45mm i na czole detalu. I do tej wartości niech przejedzie ruchem szybkim

G0 X45 Z0

(można pisać bez spacji, maszyna sama sobie je doda)

Teraz pasowało by puścić wióro . Ale nie zrobimy tego na G0

GIF

Narzędzie musi pójść ruchem roboczym G01, do tego maszyna musi wiedzieć jak szybko nóż ma się zagłębiać w materiał:

F (posuw w toczeniu używa się G95 mm/obr)

Zaczniemy od planowania

G1 X0 F0,3

(narzędzie zjedzie do osi detalu z posuwem 0,3 mm na obrót)

G0 Z0,5

(odjazd 0,5 mm od czoła)

G0 X40

(ruchem szybkim najazd na średnicę 40mm)

Linia żółta ruch na G0, linia biała ruch G1

GIF

Teraz zrobimy kształt zewnętrzny po promieniach

G1 Z-10 F0,25

(nóż idzie ruchem roboczym na -10mm, po średnicy 40 posuwem 0.25mm/Obr)

G2 X50 Z-15 R5

(nóż robi promień R zgodnie z ruchem wskazówek zegara i zatrzymuje się na fi 50 i 15 mm za zerem detalu)

G3 X60 Z-20 R5

(nóż robi promień R przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i zatrzymuje się na fi 60 i 20 mm za zerem detalu)

G1 U1

(nóż przesuwa się o 1mm w górę od średnicy na której był poprzednio, w tym przypadku pojedzie na fi 61mm)

G0 Z1

GIF

G28 U0 W0

(wpisując tą komendę nóż pojedzie najkrótszą drogą z dowolnego miejsca maszyny, do punktu wymiany narzędzia, zazwyczaj jest to punkt zerowy maszyny)

M30 (koniec programu przewijany jest program do początku)

O0001 (NAUKA PISANIA PROGRAMU) (PRZEMO CNC) T0101 G54 G97 S800 M03 M08 G0 X45 Z0 G1 X0 F0,3 Z0,5 G0X40 G1 Z-10 F0.2 G2 X50 Z-15 R5 G3 X60 Z-20 R5 G1 U1 G0 Z1 G28 U0 W0 M30

GIF

Jak widzicie trzeba się trochę naklepać żeby napisać program na prosty detal, a co dopiero jak przyjdzie coś skomplikowanego. Niektóre programy mają po kilkadziesiąt tysięcy bloków. Aby trochę zredukować pisanie stosuje się cykle, lub oprogramowanie CAD /CAM, ale o tym w innym wpisie.

Mam nadzieję, że przyda Ci się ten wpis i wrócisz tu za niedługo.

Pozdrawiam PRZEMOCNC 🙂

Podstawy programowania CNC. Jak napisać program?

Programowanie frezarek CNC zyskuje na znaczeniu z każdym zleceniem, które wymaga idealnego dostosowania realizacji do założeń odbiorcy. Jak tworzy się program do frezarki i na czym polega istota zaprogramowania urządzenia pod kątem zarówno zleceń przemysłowych jak i jednorazowych projektów? Pisanie programów CNC to kilka zróżnicowanych metod prowadzących ostatecznie do jednego efektu: skryptu, który stanowi impuls do działania frezarki.

Programowanie CNC podzielić można na trzy główne nurty. Naturalnym jest ręczne generowanie programu: polega ono na – tak jak w programowaniu tradycyjnym – wpisywaniu określonych kodów i komend bezpośrednio na pulpicie urządzenia. Kodowanie odbywać może się również na komputerze, który podłączony jest do maszyny. W ten sposób użytkownik – poprzez generowanie konkretnych komend na ekranie urządzenia lub na pulpicie innego – buduje listę informacji do realizacji przez frezarkę. Tego rodzaju tworzenie cykli G-kodów opiera się na ogólnie przyjętych wariantach. I tak:

G90 odpowiada wymiarowaniu bezwzględnemu w zakresie określenia punktów posuwu wyrażonych w mm na min.

G54 wskazuje stopień przesunięcia; kolejne – np. G55 czy G57 – pozwalają na wskazanie dodatkowych wartości

G80 służy do odwołania cyklu produkcyjnego

G0 wywołuje szybki ruch ustawczy niezbędny przy początkowej pracy programu.

G43 dokonuje odczytania długości narzędzia z podanego zestawu

G83 jest kodem odpowiedzialnym za wygenerowanie cyklu nawiertów wraz z wyciągnięciem wiórów.

W ten sposób, opierając się na kodach – powyższe to tylko część z wykorzystywanych – operator może stworzyć ciąg komend, które wykona urządzenie. Dotyczy to nie tylko samego procesu działania CNC, ale również detali technicznych – ustawienia maszyny w punkcie wiercenia czy uruchomienia chłodzenia.

Zastanawiając się, jak napisać program CNC warto więc pamiętać, że do dyspozycji użytkownika jest zarówno ręczne wpisywanie kodów G, jak i wykorzystanie pełnych cykli – zarchiwizowanych zapisów gotowych ciągów, które można dostosowywać do danego projektu pod kątem np. wymiarowania.

Czytaj także: Czy warto kupić używane maszyny CNC

Programowanie CNC krok po kroku

Każdy z podstawowych programów do CNC ma kilka podstawowych sektorów, które należy ująć w kodzie. Są nimi:

sekwencja startowa

wskazanie wybranego narzędzia

charakterystyka drogi dla narzędzia

sekwencja końcowa.

Kluczowe jest tu wskazanie toru, na jakim ma poruszać się narzędzie. To jego dotyczy ciąg poleceń generowanych na podstawie kodów G. Tak więc, procedura powinna rozpocząć się od wskazania punktu startu obróbki (G0), by następnie wskazać punkty, do których ma przekierować się narzędzie. Operator powinien w takiej sytuacji wskazać również, czy tor narzędzia ma być łukiem (G2 lub G3 w zależności od układu względem wskazówek zegara) czy też prostym odcinkiem (G1). Ostatnią z kluczowych danych jest wskazanie głębokości pracy narzędzia.

W ten sposób można stworzyć proste oprogramowanie – bardzo podstawowe – do pierwszych działań na CNC. To jednak dopiero wstęp do zdecydowanie bardziej zaawansowanych projektów, które wymagają zdecydowanego przeskoku jakościowego.

Programowanie CNC oparte na możliwościach CAM

Innym rozwiązaniem umożliwiającym napisanie oprogramowania CNC jest oparcie się na możliwościach technologii CAM. Pod skrótem tym kryje się anglojęzyczne określenie computer-aided manufacturing. To rozwiązanie, które pozwala tworzyć program w oparciu o stworzony model 3D danego elementu. Wynika to z coraz bardziej zaawansowanych zadań stawianych przed operatorami. Jak napisać program na tokarkę CNC w sytuacji, gdy obrabiany kształt wymyka się wszelkim standardom ujętym w ramach kodowania G? Właśnie w takich sytuacjach rozwiązaniem jest programowanie CNC oparte na możliwościach CAM. W sytuacji, gdy dany element jest skomplikowany, pełen detali i wychodzący poza ogólne standardy obróbki maszynowej, wygenerowanie kodu bezpośrednio z oprogramowania CAM pozwala precyzyjnie zdefiniować oczekiwania operatora. Dodatkowo – dotyczy to bardziej doświadczonych programistów – istnieje możliwość eliminacji ewentualnych błędów w wymiarowaniu czy potencjalnych mankamentów technicznych jeszcze na etapie testowym i przed przekazaniem programu do działania.

Dwie sfery, które prowadzą do jednolitego efektu

Reasumując: podstawy programowania CNC wymagają:

ogólnej znajomości środowiska IT

wiedzy dotyczącej technologii – np. obróbki wiórowej.

Możliwości, jakie dają programy do obróbki CAM stają się naturalnym środowiskiem pracy, ale wyłącznie w sytuacji, gdy operator swobodnie porusza się w ogólnej branży komputerowej. Z drugiej strony: sama znajomość oprogramowania da niewiele bez doświadczenia – wiedzy o tym, jak zachowuje się obrabiany materiał w zależności od jego specyfiki. Wytrzymałość materiałowa, mechanika ogólna, wiedza o technologii z zakresu doboru elementów czy zachowania danego stopu metali – wszystko to składa się na ogólną świadomość CNC. Jedynie połączenie tych dwóch sfer daje odpowiedni efekt w postaci odpowiedniego zaprogramowania tokarki CNC.

Autor: Sławomir Hałat

Jak napisac program CNC do sworznia?

#6

Post napisał: jasiu… » 14 cze 2015, 16:02

zlituj się i napisz jakiej maszyny!!!!!!

z jakim sterowaniem? Każdy program zaczyna się nagłówkiem, właściwie takim samym prawie dla konkretnej maszyny. Tylko jaka to maszyna ma być, bo ten nagłówek będzie się trochę różnił, poza tym niektóre elementy będzie można robić z cykli, pod warunkiem, że maszyna te cykle ma. No ale jak ty nie chcesz powiedzieć co to za maszyna, to jak ci pomóc?

Mam napisać program CNC na obróbkę detalu Z wałka 50mm x 40mm

Pamiętaj, że łapiesz / mocujesz detal w uchwycie trójszczękowym. Masz tylko 8mm żeby go zamocować w szczękach więc trzeba go podpierać kłem. W pierwszej operacji robisz nakiełek nawiertakiem czyli miejsce gdzie kieł obrotowy podtrzyma detal aby go nie wyrwało z uchwytu przy toczeniu.

키워드에 대한 정보 jak napisac program cnc

다음은 Bing에서 jak napisac program cnc 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  초등학생 선물 추천 | 어린이날 선물 추천 모든 답변
See also  이한철 슈퍼 스타 | 이한철-슈퍼스타.Mp3 143 개의 정답

See also  Spa Białystok I Okolice | Białostockie Spa 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 # Kurs CNC, Symulator Heidenhain iTNC 530, turtorial, instalacja, zmiana języka, obsługa

  • cnc
  • heidenhain
  • fanuc
  • sinumerik
  • kurs
  • szkolenie
  • frezowanie
  • toczenie
  • milling
  • turning

# #Kurs #CNC, #Symulator #Heidenhain #iTNC #530, #turtorial, #instalacja, #zmiana #języka, #obsługa


YouTube에서 jak napisac program cnc 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 # Kurs CNC, Symulator Heidenhain iTNC 530, turtorial, instalacja, zmiana języka, obsługa | jak napisac program cnc, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment