Jak Napisać Uwagę Uczniowi | 5 Rzeczy, Których Nauczyciele Nie Mogą Robić, A Robią [Aniamaluje] 201 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak napisać uwagę uczniowi – 5 rzeczy, których nauczyciele nie mogą robić, a robią [ANIAMALUJE]“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Aniamaluje 이(가) 작성한 기사에는 조회수 39,763회 및 좋아요 2,764개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak napisać uwagę uczniowi 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 5 rzeczy, których nauczyciele nie mogą robić, a robią [ANIAMALUJE] – jak napisać uwagę uczniowi 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Mój blog: https://aniamaluje.com/
Instagram: https://www.instagram.com/aniamaluje/
Linki:
Telefon w szkole: https://www.youtube.com/watch?v=5MKbjuDBtqw
Zakaz makijażu w szkole: https://youtu.be/hNx9gU4_oTs
18 lat i usprawiedliwienie: https://www.youtube.com/watch?v=afZOzg9y2lg\u0026t=1s
Jak wypisać się z religii https://www.youtube.com/watch?v=gB0iamWQR18

jak napisać uwagę uczniowi 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

zachowania ucznia konsekwencje uwagi

Każde zachowanie ucznia skutkujące wpisaniem uwagi negatywnej powinno być … Uwagi pozytywne są przesłanką do podwyższenia uczniowi oceny z zachowania na …

+ 여기를 클릭

Source: szkolapaderewski.krakow.pl

Date Published: 8/16/2022

View: 2902

Uwagi z dzienników – Strona 5 – Forum dla nauczycieli

to ja też napiszę kilka uwag napisanych przez nauczycieli:) … On ma na kilka stron uwag, zawsze dostaje kilka stron a inni uczniowie tylko …

+ 여기에 표시

Source: www.45minut.pl

Date Published: 8/17/2022

View: 9486

11-letnia Kasia pyta: “Czy ta jedynka sprawi, że zrozumiem …

Jak reagować na uwagi nauczycielki? Konflikt nauczyciel-rodzic – jak go rozwiązać? Jak napisać uwagę uczniowi, żeby nie zrazić go do nauki?

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: mamadu.pl

Date Published: 4/12/2022

View: 1067

Negatywne uwagi w dzienniczkach uczniów – to szkodzi nie …

Kadra pedagogiczna rzadko chwali dzieci i zwraca uwagę na pozytywne … Na pochwały zasługują nie tylko uczniowie, lecz także nauczyciele.

+ 여기를 클릭

Source: kobieta.dziennik.pl

Date Published: 9/28/2022

View: 2345

Podziel się uwagą – Pozytywna Uwaga

Wasze Pozytywne Uwagi. Tymon wzę i doceniam Twoją wrażliwość na krzywdę innych uczniów. Z podziwem patrzę, jak troszczysz się o …

+ 여기에 표시

Source: pozytywnauwaga.pl

Date Published: 10/15/2022

View: 6893

SPOSOBY REAGOWANIA NA ZACHOWANIE UCZNIÓW …

Kiedy wykład jest trudny, monotonny, czy zbyt długi – uczniowie ziewają, usypiają. Należy więc jak najszybciej zmienić metodę nauczania, np.: przejść do …

+ 여기에 자세히 보기

Source: profesor.pl

Date Published: 1/1/2022

View: 500

Wymagania do formułowania oceny z zachowania ucznia klas I

– potrafi śledzić tok lekcji, ale nie zawsze jest zainteresowany. – nie potrafi skupić uwagi na niektórych zajęciach. – łatwo się rozprasza, przestaje śledzić …

+ 여기에 자세히 보기

Source: sp1slupsk.pl

Date Published: 11/19/2021

View: 7891

Złe zachowanie ucznia – jak rozmawiać z rodzicami

Prawdopodobnie pomyślałeś, że chciałbyś, aby rodzic swoim autorytetem potwierdził słuszność Twojej uwagi i spowodował, by dziecko przestało …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: epedagogika.pl

Date Published: 10/20/2021

View: 1044

Dobre czy niedostateczne? Jakie są zasady wystawiania ocen …

Ocenę z zachowania wystawia uczniowi wychowawca, który uwzględnia zarówno … Ocena z zachowania brana jest pod uwagę podczas przyznawania …

+ 여기를 클릭

Source: www.mjakmama24.pl

Date Published: 7/11/2021

View: 541

주제와 관련된 이미지 jak napisać uwagę uczniowi

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 5 rzeczy, których nauczyciele nie mogą robić, a robią [ANIAMALUJE]. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

5 rzeczy, których nauczyciele nie mogą robić, a robią [ANIAMALUJE]
5 rzeczy, których nauczyciele nie mogą robić, a robią [ANIAMALUJE]

주제에 대한 기사 평가 jak napisać uwagę uczniowi

  • Author: Aniamaluje
  • Views: 조회수 39,763회
  • Likes: 좋아요 2,764개
  • Date Published: 최초 공개: 2019. 10. 25.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=tnFEH10uVJc

Jak napisać uwagę?

uwaga uwadze, uwagę; uwag (skrót: uw.) bez uwag (skrót: b.u.)

Jak opisać zachowanie ucznia?

nigdy nie używa wulgarnych słów, wykazuje wysoką kulturę słowa, jest tolerancyjny, szanuje godność osobistą i z szacunkiem odnosi się do innych osób, wzorowo zachowuje się na lekcjach, podczas przerw i poza szkołą, zawsze nosi obuwie zmienne i ma stosowny uczniowski wygląd zewnętrzny,(dopuszcza się 1 uwagę negatywną)

Jak wpisać w Librusie uwagę?

Zgodnie z przyjętymi procedurami nauczyciel może wpisywać uwagę do dziennika elektronicznego wysyłając odpowiednią treść do rodzica (prawnego opiekuna) za pomocą WIADOMOŚCI wybierając RODZAJ informacji jako UWAGA.

Jak chwalić ucznia?

Stosować proste, bezpośrednie, oznajmujące zdania. Pochwała ma zawierać konkretny pozytywny opis, nie zaś ocenę. Nie należy wypominać wcześniejszych błędów. Pochwała ma być szczera i prawdziwa, wyrażać uznanie dla pracy ucznia lub podziw dla jej wyniku, powinna kierować uwagę na włożony wysiłek i osiągnięcia.

Za co uczeń może dostac uwagę?

Punkty karne należą się za chodzenie po “niewłaściwych klatkach schodowych”, wychodzenie z budynku w trakcie przerw krótkich i niewychodzenie w trakcie długiej przerwy (!), a nawet zbyt wczesne przychodzenie do szkoły.

Za co nauczyciel może wstawić uwagę?

W Polsce ocenę można wstawić tylko za dwie rzeczy: osiągnięcia edukacyjne oraz zachowanie. Mówi o tym art. 44 Ustawy o systemie oświaty. Ocena za osiągnięcia edukacyjne wyrażana jest liczbami od 1 do 6.

Jakie są mocne strony ucznia?

MOCNE STRONY – duży poziom energii, potrzeba ruchu, aktywności; – różnorodne zainteresowania (bardzo często zainteresowania sportowe); – duży zapał do wszelkich nowych działań, szybkie zadowolenie z ich realizacji; – optymizm, otwartość, towarzyskość; – sympatia ze strony innych uczniów; – tzw.

Jak napisać ocenę opisowa ucznia?

W naszej ocenie opisowej musimy opisać kluczowe kompetencje, potrzebne w dalszej nauce. Po przeczytaniu takiej oceny powinniśmy od razu zorientować się, na jakim poziomie jest dziecko, z czym sobie radzi, a na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę. Wypowiadanie się. Słuchanie (nie zawsze starczy nam miejsca).

Jak napisać uzasadnienie oceny z zachowania?

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
  1. w szkole i poza szkołą zachowuje się właściwie,
  2. ma rzetelny stosunek do nauki i obowiązków szkolnych,
  3. w szczególności:
  4. przestrzega zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych,
  5. jest kulturalny,
  6. szanuje swoje zdrowie, mienie publiczne i prywatne,

Czy rodzic widzi tematy lekcji w Librusie?

Plan Lekcji i Terminarz

Dzięki wspólnemu widokowi Planu lekcji i Terminarza rodzice i uczniowie od razu widzą, jakie przedmioty lub inne wydarzenia są następnego dnia.

Czym różni się średnia ucznia od średniej na poziom?

Średnia na poziom to średnia, którą uczeń ma z danego przedmiotu na tle całej klasy (np. średnia ucznia wynosi 3,70, natomiast klasy 3,50). Odnosi się ona do średniej ważonej lub arytmetycznej. Na koniec roku szkolnego średnia na poziom jest często podawana podczas ostatniego spotkania z wychowawcą przed wakacjami.

Jak napisać ocenę opisową w Librusie?

Wystarczy przejść do widoku Wyboru wyrażeń oceny opisowej, wybrać umiejętności z poszczególnych obszarów oceniania oraz wskazać konkretne wyrażenia oceniające. W górnej części wyświetlany będzie podgląd stworzonej oceny wraz z informacją o ilości dostępnego miejsca na świadectwie (w zależności od wybranej czcionki).

Jak chwalić dziecko przykłady?

Jak chwalić mądrze? Przede wszystkim unikajmy ogólnikowych stwierdzeń, typu „Jesteś taka mądra”, „O, świetnie!”. Chwalmy dzieci za konkretne zachowania, nazywajmy je i podkreślmy dlaczego są według nas dobre. Pochwały powinny być też natychmiastowe, żeby jak najbardziej utrwalić w dziecku pozytywne zachowanie.

Co daje pochwała?

Pochwały i zachęty pomagają dziecku w kształtowaniu samooceny, budują wiarę we własne możliwości, pomagają lepiej radzić sobie z problemami, dają poczucie bezpieczeństwa. Są silnym fundamentem dla poczucia własnej wartości w dorosłym życiu.

Jak chwalić młodzież?

Dlatego lepiej chwalić dziecko za wytrwałość, siłę woli i zdolność koncentracji. Lepiej powiedzieć mu: „Bardzo rzetelnie pracowałeś, by to osiągnąć” niż „Zrobiłeś to, bo jesteś bardzo mądry”. I to jest naprawdę najlepszy sposób chwalenia.

Jak oceniać zachowanie uczniów?

W ust. 2 określa, iż począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, roczną i końcową oceny klasyfikacyjne zachowania ustala się według następującej skali: wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie, naganne.

Jak napisać ocenę z zachowania?

Ocena klasyfikacyjna zachowania powinna zatem uwzględniać w szczególności:
  1. wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
  2. postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
  3. dbałość o honor i tradycje szkoły;
  4. dbałość o piękno mowy ojczystej;
  5. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;

Co składa się na ocenę z zachowania?

Ocena z zachowania jest wystawiana przez wychowawcę klasy. Nauczyciel podczas wystawiania jej uwzględnia zachowanie ucznia, własne obserwacje, jego aktywność i zaangażowanie, oraz przestrzeganie przez niego regulaminu szkoły.

Jakie są zachowania?

  • WZOROWE. 39-42.
  • BARDZO DOBRE. 32-38.
  • DOBRE. 25-31.
  • POPRAWNE. 18-24.
  • NIEODPOWIEDNIE. 11-17.
  • NAGANNE. 7-10.
See also  자녀를 위한 말씀 | 성경적 자녀양육 | 유기성 목사의 '부모와 자녀가 사는 길' 상위 191개 베스트 답변

Negatywne uwagi w dzienniczkach uczniów – to szkodzi nie tylko dzieciom…

– Najczęściej nauczyciele komunikują do rodziców uwagi w formie elektronicznej poprzez dziennik i są to niestety uwagi negatywne. Bardzo rzadko spotykamy się z pochwałami czy uwagami pozytywnymi mówiącymi o tym, co w dziecku jest dobre. Myślę, że wynika to m.in. z braku czasu nauczycieli, którzy są bardzo zapracowani i komunikują tylko to, co jest najistotniejsze z ich punktu widzenia, czyli relacjonują rodzicom problemy związane z dzieckiem i to, co należy w nim poprawić – mówi Anna Zapał, pomysłodawczyni akcji „Pozytywna Uwaga”, która ma zachęcać do pozytywnej komunikacji na linii szkoła – dom.

Reklama

Kiedy rodzice dostają takie komunikaty, skupiają się na niedoskonałościach swoich pociech. Na drugi plan schodzą natomiast mocne strony czy pasje, które należy wzmacniać i pielęgnować.

– Zależy nam na tym, żeby dziennik nie był kojarzony tylko ze stresem i z tym, że musimy sprawdzić, co zostało źle zrobione, jakie dziecko dostało oceny. Chodzi o to, żeby był on takim miejscem, gdzie rodzice dowiadują się też dobrych rzeczy, a nie tylko tych, których się boją – mówi Anna Zapał.

Pomysł na projekt „Pozytywna Uwaga” narodził się w Szkole Podstawowej nr 52 na warszawskim Targówku, ale bierze w nim udział ponad 300 szkół w całym kraju. Wszyscy zgodnie podkreślają, że nie chcą zmieniać podstawy programowej, tylko zachęcić pedagogów, wychowawców i opiekunów do mądrego chwalenia uczniów.

W praktyce chodzi rodzicom o to, by nauczyciele zwrócili uwagę na mocne strony ich dzieci, na najdrobniejsze nawet sukcesy i podzielili się z nimi tymi spostrzeżeniami. Ważne jest to, żeby dzieci miały świadomość, że nawet jak nie mają czerwonego paska, to są w czymś dobre.

Reklama

– My, jako rodzice, nie widzimy na co dzień tego, jak dzieci zachowują się w społeczności szkolnej i bardzo nam takich informacji brakuje. Wierzymy, że poza wpadkami, które się zdarzają i są relacjonowane w formie negatywnych uwag, są też dobre sytuacje, o których my po prostu nie wiemy, np. że ktoś potrafi rozwiązać jakiś konflikt w klasie czy ma talent przywódczy – podkreśla Anna Zapał.

Reklama

Jak tłumaczy, wybór listopada jako terminu akcji nie jest przypadkowy. To najbardziej ponury miesiąc w roku: szybko robi się ciemno, dzieci już zapomniały o wakacjach, mają coraz więcej nauki i klasówek, a do świąt jeszcze kilka tygodni.

– Nie zmienimy systemu edukacji i nie uciekniemy od oceniania, ale chcielibyśmy, żeby w tym jednym miesiącu w roku wszyscy nauczyciele skupili się na tym, co w naszych dzieciakach jest dobre. Teraz uczniowie potrzebują najwięcej takiego wzmocnienia – mówi Anna Zapał.

O tym, że pozytywne uwagi wciąż należą do rzadkości, świadczy to, jak dzieci reagują na pochwały.

– Dzieciaki są zawstydzone, bo one się tych uwag nie spodziewały, wstydzą się, uśmiechają dziwnie. Bardzo chcemy zwrócić uwagę w tej akcji na to, żeby to chwalenie nie było takie powierzchowne. Nie zależy nam na tym, żeby mówiono: to jest fajny chłopiec czy grzeczna dziewczynka, tylko żeby nauczyciele na moment zatrzymali się i zauważyli takie cechy, które są później bardzo ważne, jeżeli chodzi np. o wybór ścieżki kariery – mówi Anna Zapał.

Na pochwały zasługują nie tylko uczniowie, lecz także nauczyciele.

– Wierzymy, że nie należy tylko mówić nauczycielom, co źle zrobili, ale też czasami odważyć się ich pochwalić. Wcale nie jest to lizusostwo, żeby powiedzieć komuś, że jakaś lekcja była ciekawa, a dzieci w domu opowiadały, że fantastycznie czuły się podczas jakiejś dyskusji. Jest to warte powiedzenia po to, by wzmocnić nauczycieli i pokazać im, że my doceniamy ich pracę – mówi Anna Zapał.

Szkoła może dołączyć do akcji „Pozytywna Uwaga”, wypełniając formularz i chwaląc się uwagami przekazanymi w listopadzie za pośrednictwem e-dziennika lub tradycyjnego dzienniczka. Mogą one dotyczyć zarówno sukcesów edukacyjnych dzieci, jak i ich zachowania. Na nauczycieli i szkoły, które podzielą się najbardziej inspirującymi uwagami, czekają nagrody.

Podziel się uwagą

Zbieramy Wasze pozytywne uwagi!

Wysłaliście uwagę, którą chcecie zainspirować innych?

A może Wasze dziecko dostało uwagę wartą pochwalenia się?

Prześlijcie ją do nas za pomocą poniższego formularza.

W tym roku, poza zasypaniem e-dzienniczków pozytywnymi uwagami, zbieramy Wasze historie o nauczycielach, którzy Was zainspirowali. Opowiedzcie nam, jak nauczyciel wpłynął na Wasze życie. Jak jakaś rozmowa, wydarzenie miały kolosalne znaczenie, ale widać to dopiero z perspektywy lat.

Czekamy na Wasze historie!

Jak chwalić i nagradzać, aby zmotywować uczniów do nauki?

Jak chwalić i nagradzać, aby zmotywować uczniów do nauki?

Iwona Wołoszyn

Jednym z największych wyzwań stojących przed nauczycielem oraz niejednokrotnie rodzicem jest zmotywowanie uczniów do pracy na lekcjach i w domu. Intuicyjnie czujemy, że najlepszym sposobem jest chwalić i nagradzać. Sprawa wydaje się prosta, warto jednak przyjrzeć się pewnym pułapkom związanym z chwaleniem i nagradzaniem.

Dorośli nie powinni koncentrować swojej uwagi na błędach uczniów (to nie sprzyja ich motywowaniu). Aby dzieci mogły się uczyć, trzeba stworzyć atmosferę, w której popełnianie błędów jest naturalnym etapem uczenia się. Trzeba dostrzegać postępy, chwalić i budować w uczniach poczucie pewności. Motywowanie za pomocą różnego typu nagród niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Po pierwsze od pochwał i nagród można się uzależnić. Uczniowie widzą, które osoby otrzymują więcej pochwał i nagród, a które są chwalone od czasu do czasu. Z tego płynie przesłanie: Nie wszyscy są warci tyle samo. Budzi to w młodych ludziach poczucie niesprawiedliwości. Czasami pochwały bywają odczytane jako manipulacja (najpierw mnie chwalą, a potem coś ode mnie chcą). Przesadne pochwały prowadzą do dewaluacji słów. Uczeń może pomyśleć, że nauczyciel uważa go za wyjątkowo słabego skoro tak usilnie zachęca i chwali. Poza tym należy pamiętać, że nagrody wpływają na intensywność pracy, a nie na jej wynik. Oraz, że nagrody motywują tylko wtedy, gdy uczniowie wierzą, że mają szansę na ich osiągnięcie. Trzeba więc przygotowywać nagrody dla całej klasy, a nie tylko najlepszych uczniów.

Jak chwalić?

Przede wszystkim z wyczuciem. Bywa, że uczeń ceni pochwałę na osobności, a krępuje go docenienie na oczach kolegów. Dlatego na forum klasy należy chwalić za merytoryczną część wykonania zadania. Stosować proste, bezpośrednie, oznajmujące zdania. Pochwała ma zawierać konkretny pozytywny opis, nie zaś ocenę. Nie należy wypominać wcześniejszych błędów. Pochwała ma być szczera i prawdziwa, wyrażać uznanie dla pracy ucznia lub podziw dla jej wyniku, powinna kierować uwagę na włożony wysiłek i osiągnięcia. Co bardzo ważne, chwalić trzeba natychmiast oraz łączyć uznanie wyrażone ustnie z niewerbalnym komunikatem aprobaty (ton głosu, uśmiech itp..). Pamiętajmy, że zdecydowana większość ludzi lubi być doceniana pod warunkiem, że pochwały są spontaniczną, szczerą reakcją na osiągnięcia, a nie elementem wykalkulowanej gry. Ponadto pochwały mogą sprawiać wrażenie, że wartość człowiek zależy tylko od wymiernych osiągnięć. Dlatego należy pomagać dzieciom w rozwijaniu tzw. kompetencji miękkich.

Jakiego rodzaju osiągnięcia należałoby nagradzać?

Przede wszystkim należy docenić trudną pracę oraz taką, która wymaga uruchomienia wszystkich możliwości umysłowych, niezależnie od tego, czy ktoś popełniał błędy czy też nie. Chwalić trzeba rozwiązania nieszablonowe i odbiegające od propozycji innych osób. Przy czym nagrody powinny służyć jako informacja zwrotna i zachęta, aby uczniowie uznali za ważne dla siebie postępy w przyswajaniu wiadomości i umiejętności, a nie myśleli tylko o nagrodach. Nie mogą się one stać celem nauczania, mają być potwierdzeniem osiągnięć. Aby zmotywować uczniów do pracy na zajęciach należy zwiększać ich poczucie pewności siebie, nieustająco podnosić poprzeczkę oraz zachęcać do pracy bez nagród.

Jak zachęcać bez nagród?

Oto kilka przykładów.

Używać komunikatu „doceniam to”, np. Dziękuję, Doceniam to, Podoba mi się sposób, w jaki to zrobiłeś (powiedziałeś), Podoba mi się bardzo, że zdecydowałeś się zaryzykować. Dziękuję, że spróbowałeś, Miło mi, Dziękuję, że mi to pokazałeś, Miałaś świetny pomysł, Napisałaś wyjątkowo dobrą pracę.

Stosować komunikat „jestem z tobą”, np. Mnie też zdarzyło się popełnić taki błąd, Chciałabym być na Twoim miejscu, To Twój dobry dzień, Po Twoim uśmiechu widzę, że jesteś zadowolony ze swojej pracy, Też byłbym dumny gdybym osiągnął taki wynik, Wiem jak trudno było ci wykonać to zadanie, Rozumiem Twój smutek, Sądzę, że wiem, co czujesz.

Używać komunikatu będącego zwykłym potwierdzenie poprawności, np. Dobrze, Zgadza się, Prawidłowo, Tak, dziękuję, Tego właśnie oczekiwałam.

Dawać uczniowi swoją uwagę (poświęcić swój czas) bez udzielania pochwały, utrzymywać kontakt wzrokowy, powitać po okresie nieobecności, okazywać troskę, wydawać polecenia w sposób sygnalizujący nasze zainteresowanie dzieckiem (np. Chciałbym, abyś teraz …, Spróbujesz?)

Chwalić całą klasę, np. Co za wspaniała grupa, mimo trudnego materiału radzicie sobie świetnie, To wielka przyjemność pracować z wami, Kiedy patrzę na waszą pracę, to puchnę z dumy. Podziwiam waszą pracę.

Zapewnić możliwość wyboru sposobu rozwiązania problemu, pozwalać na własne tempo pracy oraz zapewniając niski poziom lęku.

Jak podnosić poprzeczkę?

Stworzyć w klasie atmosferę wzajemnej mobilizacji do podejmowania wyzwań. Nagradzać całą klasę za pomoc przy realizacji wyzwań podejmowanych przez poszczególnych uczniów. Przy czym każdy kto podejmie wyzwanie musi zostać nagrodzony, nie tylko ten kto odniesie sukces.

Dawać uczniom możliwości wyboru, np. pracy domowej, sposobu prezentowania materiału.

Źródła:

J. Marzanno „Sztuka skutecznego nauczania.” Warszawa, CEO, 2012r. Silberman „Uczymy się uczyć”, GWP Gdańsk, 2005r. Buehl „Strategie aktywnego nauczania, czyli jak efektywnie nauczać i skutecznie uczyć się.” Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków, 2004r.

Artykuł został zainspirowany kurem e-lerningowym „Motywowanie uczniów do nauki” Specjalistycznego Centrum Edukacji EDU-MACH

Dowiedz się więcej na temat wychowywania przez zawstydzanie.

Iwona Wołoszyn – nauczycielka matematyki i chemii w Międzynarodowych Szkołach Paderewski

Wymagania do formułowania oceny z zachowania ucznia klas I -III « Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupsku

Kompetencje oddziaływań wychowawczych Ocena pozytywna (zgodna z oczekiwaniami) Ocena negatywna (niezgodna z oczekiwaniami)

TWORZENIE OBRAZU SIEBIE Samoświadomość i samoocena Uczeń: – jest samokrytyczny. – kontroluje swoje zachowanie. -potrafi ocenić swoje zachowanie. – dostrzega wady i zalety w swoim zachowaniu. – samodzielnie dokonuje oceny swojego zachowania. – wierzy we własne siły. – z pomocą nauczyciela wyciąga wnioski z zachowań swoich i innych. – samodzielnie wyciąga wnioski z własnych doświadczeń. – ma pozytywny obraz samego siebie. – potrafi dokonać samooceny swojego zachowania. – stara się samodzielnie i właściwie ocenić swoje zachowanie. – chętnie opowiada o sobie. Uczeń: – nie ocenia siebie pozytywnie. – nie rozumie i nie panuje nad swoimi reakcjami. – nie przyjmuje krytyki swojego zachowania. – nie potrafi zaakceptować porażki. – negatywnie ocenia samego siebie. – nie potrafi zmienić swojego zachowania. – nie jest świadomy swojego złego zachowania. – nie potrafi wyciągać wniosków z zachowań własnych i innych. – nie lubi wypowiadać się na swój temat.

Wyrażanie emocji i uczuć Uczeń: – jest opanowany emocjonalnie. – jest wrażliwy na potrzeby innych. – przyjmuje krytykę bez wpadania w złość. – unika i nie stwarza sytuacji trudnych. – potrafi przewidzieć skutki własnego zachowania. – potrafi wyrażać własne emocje przez ekspresję słowną i plastyczną. – sytuacjach konfliktowych wyraża swoje emocje w sposób akceptowany przez innych. – właściwie reaguje w sytuacjach konfliktowych. – komunikuje uczucia nauczycielowi. – cieszy się z sukcesów kolegów i koleżanek. – jest wrażliwy na przeżycia innych osó – jest bardzo wrażliwy. – potrafi panować nad emocjami. – potrafi zachować się w sytuacjach konfliktowych. – uświadamia sobie i nazywa własne uczucia i emocje. – reaguje emocjonalnie adekwatnie do sytuacji. – wyraża uczucia za pomocą rysunku. – potrafi prosić o pomoc w trudnej sytuacji. – kontroluje własne emocje. – zwykle reaguje odpowiednio do sytuacji, w której się znalazł. Uczeń: – nie potrafi nazywać swoich stanów emocjonalnych. – jest bardzo wrażliwy i niepowodzenia szybko go zniechęcają. – jest niewrażliwy na krzywdę innych. – nie liczy się z przeżyciami swoich rówieśników. – wywołuje u innych rówieśników negatywne zachowania. – nie radzi sobie z emocjami innych. – reaguje gwałtownie i niewspółmiernie do sytuacji. – wywołuje u innych gniew. – nie potrafi panować nad emocjami.

SPOSOBY PRACY Samodzielność i koncentracja Uczeń: – potrafi korzystać z pomocy rówieśników. – zawsze wytrwale pracuje, pomimo słabych efektów. – potrafi się skupić na dłużej. – samodzielnie rozwiązuje problemy. – zwykle jest skoncentrowany na wykonywanych czynnościach. – jest samodzielny i potrafi się skupić. – stara się uważać i nie przeszkadza innym w pracy. – pracuje samodzielnie i uważnie wykonuje zadania. – pracuje w skupieniu i rzadko wymaga pomocy nauczyciela. – koncentruje się na wykonywanym zadaniu i pracuje samodzielnie. – zwykle stara się ukończyć rozpoczęte zadanie. – nie zniechęca się trudnościami. – pracuje w skupieniu przez długi czas. Uczeń: – przerywa wykonywanie zadania. – nie potrafi skoncentrować uwagi na zadaniu. – nie jest zainteresowany lekcją. – jest niespokojny i nie śledzi toku lekcji. – potrafi śledzić tok lekcji, ale nie zawsze jest zainteresowany. – nie potrafi skupić uwagi na niektórych zajęciach – łatwo się rozprasza, przestaje śledzić tok lekcji. – oczekuje od nauczyciela stałej obecności. – nie wykonuje żadnej pracy samodzielnie. – swoim zachowaniem dekoncentruje siebie i innych. – koncentruje się na krótki czas. – jest mało aktywny i rozkojarzony. – nie kończy rozpoczętej pracy. – oczekuje pomocy dorosłego. – nie uważa i bardzo często prosi nauczyciela o pomoc. – nie podejmuje próby pracy samodzielnej. – nie potrafi się skoncentrować. – jest mało obowiązkowy. – często wykazuje brak samodzielności. – nie wykonuje pracy samodzielnie i bardzo szybko się zniechęca. – nie jest samodzielny i nie potrafi poprosić o pomoc.

Aktywność i przygotowanie do zajęć Uczeń: – jest zawsze przygotowany do zajęć i chętnie dzieli się wiedzą z innymi. – jest przygotowany do zajęć i chętnie podejmuje działania. – często zgłasza się do odpowiedzi i swoją postawą uaktywnia innych. – przygotowuje dodatkowe materiały z różnych źródeł. – jest obowiązkowy. – pracuje systematycznie. – stara się przezwyciężyć trudności. – ma zawsze przygotowane przybory i pomoce. – często wykonuje dodatkowe prace zlecone przez nauczyciela. – pamięta o zadaniu domowym. – jest chętny do udziału w różnych formach zajęć. – jest aktywny i zawsze przygotowany do zajęć. – jest zawsze punktualny. – podejmuje zadania z przyjemnością. – zawsze jest gotowy do podejmowania różnych zadań. – chętnie wykonuje zadania i polecenia. – aktywnie uczestniczy w zajęciach i przynosi potrzebne rzeczy. – systematycznie odrabia zadania domowe. – często zgłasza się do odpowiedzi. – chętnie uczestniczy w różnych formach zajęć. – zawsze jest przygotowany do odpowiedzi. – ma motywację do uczenia się. Uczeń: – często spóźnia się na lekcje. – pracuje niesystematycznie. – bierze udział w zajęciach poproszony przez nauczyciela. – odmawia wykonania zadań i unika odpowiedzi. – często nie jest przygotowany do zajęć i nie przynosi przyborów szkolnych. -jest mało aktywny i rozkojarzony. – bardzo często nie odrabia zadań domowych i zapomina o przyborach szkolnych. – nie jest zainteresowany zajęciami i często zapomina o przygotowaniu się do lekcji. – często zapomina o przyborach szkolnych. – po przerwie zbyt późno wraca do klasy. – często opuszcza zajęcia w szkole. – zachowuje się biernie na lekcji. – odmawia wykonania zadań. – nie odrabia zadań domowych.

SPOSOBY PRACY Tempo i staranność pracy Uczeń: – wykonuje zadania dokładnie, starannie i w dobrym tempie. -tempo pracy jest dobre, a prace estetyczne. – bardzo starannie prowadzi zeszyty. – pracuje szybko i starannie. – jest staranny i dba o przybory. – zawsze ma porządek na ławce. – pracuje samodzielnie, w doskonałym tempie, bardzo dokładnie i starannie. – zawsze kończy powierzone zadanie. – wykonuje każde zadanie z dużym zaangażowaniem. – zwykle pracuje szybko i starannie. – wykonuje prace plastyczne dokładnie i w umiarkowanym tempie. – ma kształtne i staranne pismo. – zwykle pracuje szybko i sprawnie. – na ogół wykonuje prace plastyczne dokładnie i w dobrym tempie. – zadania wykonuje po kolei, w równym tempie. – pracuje w umiarkowanym tempie, zwracając uwagę na staranność prac. – pracuje bardzo wolno, ale pisze starannie. Uczeń: – potrzebuje więcej czasu na wykonanie zadania niż inne dzieci. – na wykonanie pracy potrzebuje więcej czasu niż inne dzieci. – często zapomina o dokładności i staranności. – pracuje w bardzo nierównym tempie. – pracuje szybko, ale popełnia dużo błędów. – zwykle kończy pracę jako ostatni. – pomimo wolnego tempa pracy, pismo jest niekształtne i niestaranne. – wykonuje prace w tempie o wiele wolniejszym niż inne dzieci. – pisze litery niekształtne, a prace plastyczne wykonuje niestarannie. – nie zwraca uwagi na staranność prac.

WSPÓŁPRACA Z INNYMI Praca w zespole Uczeń: – stara się zgodnie i aktywnie współpracować w grupie. – dostrzega potrzeby innych i stara się pomagać. – potrafi przyjąć powierzone przez grupę zadania i w miarę możliwości je wykonać. – potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach i rozwiązywać konflikty zaistniałe w grupie. – szanuje poglądy innych, a jednocześnie potrafi zaprezentować własne. – aktywnie uczestniczy w zajęciach w grupie. – pomaga innym w pracy. – realizuje powierzone zadania . – przestrzega zasad obowiązujących w grupie. – wzorowo współpracuje w grupie. – zawsze chętnie współdziała w grupie, a czasami nią kieruje. – potrafi przyjąć powierzone przez grupę zadanie. – chętnie współpracuje w grupie. – podejmuje różne działania na rzecz grupy. – rozumie korzyści wynikające ze współpracy w grupie. Uczeń: – nie zawsze zgodnie współdziała w grupie. – nie wypełnia obowiązków dyżurnego. – dostrzega tylko swoje potrzeby i narzuca je innym. – często powoduje konflikty w grupie. – nie realizuje zadań grupy. – często uniemożliwia innym pracę w grupie. – nie potrafi przyjąć powierzonej roli w grupie. – zna zasady obowiązujące w grupie, ale ich nie respektuje. – nie potrafi współpracować w grupie. – zachowuje się biernie wobec grupy. – niechętnie współpracuje z rówieśnikami.

Relacje z rówieśnikami i osobami dorosłymi Uczeń: – zawsze znajduje rolę dla siebie. – potrafi rozwiązać trudną sytuację w grupie. – dotrzymuje obietnic i zobowiązań wobec kolegów. – potrafi cieszyć się z sukcesów własnych i innych. – dostrzega potrzeby innych. – zawsze kulturalnie odnosi się do innych. – chętnie udziela pomocy innym dzieciom. – nawiązuje pozytywne kontakty z innymi. – inicjuje pozytywny kontakt z innymi. – zawsze grzecznie zwraca się do kolegów i dorosłych. – w czasie zajęć nie przeszkadza innym. – dba o bezpieczeństwo swoje i innych. – włącza się do różnych form zajęć proponowanych przez kolegów i nauczyciela. – zwykle grzecznie rozmawia z kolegami. – potrafi zgodnie pracować w grupie. – zawsze grzecznie zwraca się do kolegów i koleżanek. – czasami pomaga innym. – potrafi zaproponować zabawę dla całej klasy. – dostrzega sytuacje niebezpieczne i unika ich. Uczeń: – często wywołuje konflikty i nie reaguje na polecenia osób dorosłych. – źle się czuje w grupie. – izoluje się od innych. – czasami stwarza niebezpieczne sytuacje. – zdarza się, że łamie reguły zachowania. – używa wulgarnych słów. – ulega złym wpływom innych i nie reaguje na oddziaływania osób dorosłych. – dostarcza innym negatywnych wzorców zachowań. – prowokuje inne dzieci. – negatywnym zachowaniem stara się zwrócić na siebie uwagę. – niegrzecznie odnosi się do kolegów i osób dorosłych. – obraża inne dzieci i wzbudza gniew. – zachowuje się biernie i nie zawiązuje żadnych kontaktów z rówieśnikami i osobami dorosłymi, nie potrafi zbudować dobrych relacji. – zapomina o stosowaniu zwrotów grzecznościowych w kontaktach z innymi. – jego zachowanie uniemożliwia pracę w grupie i wymaga ciągłego nadzoru nauczyciela. – nie zawsze potrafi współdziałać z innymi.

Dobre czy niedostateczne? Jakie są zasady wystawiania ocen z zachowania?

Dobre czy niedostateczne? Jakie są zasady wystawiania ocen z zachowania?

15:34

Autor: Getty images Dobre czy niedostateczne? Jakie są zasady wystawiania ocen z zachowania?

Ocena z przedmiotu bywa rzeczą oczywistą: uczeń uczył się dobrze, raczej przykładał się do nauki, dostawał w przewadze same czwórki, to i czwórkę ma na koniec roku szkolnego. A na jakich zasadach wystawia się oceny z zachowania?

Ocenę z zachowania wystawia uczniowi wychowawca, który uwzględnia zarówno własne obserwacje, zachowania ucznia, jego aktywność i zaangażowanie w życie szkoły, ale przede wszystkim kieruje się zasadami przyjętymi w statucie szkoły.

Spis treści

Lektury szkolne – filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak nauczyciel ocenia zachowanie uczniów?

Ocena z zachowania często bywa kontrowersyjna w szczególności jeżeli to samo zachowanie różne strony widzą nieco inaczej.

Na przykład, uczeń jest przekonany, że w danym roku szkolnym bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków, bezinteresownie pomagał innym, nie ulegał żadnym pokusom, ani nałogom i w ogólne wydaje się być osobą godną naśladowania, a tu tylko ocena bardzo dobra na koniec roku szkolnego. Można by powiedzieć, jak to, przecież taki obowiązkowy, wzorowy.

Otóż aby zasłużyć sobie na miano ucznia wzorowego należy, jak w ocenach przedmiotowych być nieco lepszym od innych, robić to coś, czego inni nie osiągają, np. wzorowo wywiązywać się ze swoich obowiązków, ale i realizować chętnie inne, dodatkowe zadania powierzone przez nauczyciela, uczestniczyć czynnie w życiu szkoły, ale i reprezentować ją godnie i z sukcesami na zewnątrz, np. poprzez uczestnictwo w olimpiadach, różnego rodzaju konkursach.

Zatem, jeżeli tak spojrzymy na naszego ucznia, to faktycznie zasługuje on na ocenę bardzo dobrą, a nie wzorową.

Czy zachowanie dziecka w domu może różnić się od jego zachowania w szkole?

Może się wydarzyć, że w domu dziecko zachowuje się wzorowo, rodzice nie mają z nim żadnych problemów wychowawczych, jest uczynny, pomocny, zawsze na czas wraca do domu, ma powierzone obowiązki, z których wywiązuje się bez proszenia i namawiania, pomaga w domu, jest posłuszny, odpowiedzialny i wydawałoby się wzorowy, gdyby to rodzice mieliby mu wystawić ocenę z zachowania.

Natomiast w szkole to samo dziecko może być pod tak silną presją otoczenia, że będąc namawiany do złego, robi to, aby zaimponować kolegom i aby pokazać również swoją drugą naturę. W takiej sytuacji wychowawca może jedynie wahać się nad oceną nieodpowiednią, a naganną, bo o poprawnej niestety nie ma mowy.

Zatem jak widać na powyższych przykładach ocena za zachowania to dość kontrowersyjna sprawa, należałoby się wgłębić nieco w jej strukturę, przeznaczenie i prawa jakimi się kieruje, aby zrozumieć dlaczego nasze dziecko jest tak odbierane i oceniane z zachowania przez wychowawcę, a nie inaczej.

Od czego zależą oceny z zachowania?

Ocena z zachowania to między innymi stopień przestrzegania przez ucznia zasad współżycia, współdziałania społecznego, w grupie rówieśniczej i norm etycznych w szkole. Nie może mieć ona żadnego wpływu na stopnie z przedmiotów nauczania.

Ocena z zachowania brana jest pod uwagę podczas przyznawania stypendium za wyniki w nauce. A decyzję o niej podejmuje wychowawca klasy, lecz nie tylko on.

Wychowawca działa przede wszystkim bazując na własnych, subiektywnych obserwacjach i przemyśleniach i np. pisemnej samoocenie samego ucznia. Może jednak lub też powinien wziąć również pod uwagę opinie bardziej obiektywne, np.: opinię klasy, co do danego ucznia.

Wychowawca powinien także skonsultować się z pedagogiem szkolnym, psychologiem, reedukatorem lub może logopedą i wysłuchać ich racji, opinii nauczycieli uczących ucznia, jak i tych nieuczących, w tym dyrektora, wicedyrektora, bibliotekarza lub innych pracowników szkoły, jeżeli zgłaszają jakieś wątpliwości bądź sugestie.

Czytaj: Skarga na nauczyciela

Kryteria oceniania dla klas 4-6

Jak napisać rozprawkę? Konstrukcja i zwroty stosowane w rozprawce

Co wpływa na ocenę z zachowania?

Ocena z zachowania uwzględnia między innymi następujące obszary:

godne wywiązywanie się z obowiązków i respektowanie norm wynikających ze Statusu Szkolnego ,

, dbałość o frekwencję i punktualność – ilość godzin opuszczonych, w tym liczba godzin usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych i spóźnień,

– ilość godzin opuszczonych, w tym liczba godzin usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych i spóźnień, dbałość o piękno i estetykę mowy ojczystej ,

, okazywanie szacunku i pomocy innych osobom ,

, postępowanie zgodnie z dobrem społeczności przede wszystkim klasowej, ale i szkolnej,

przede wszystkim klasowej, ale i szkolnej, troska o bezpieczeństwo i zdrowie własne i kolegów ,

, dbałość o honor i tradycję szkoły ,

, patriotyzm lokalny.

Ocena z zachowania: wzorowa

Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie kryteria z oceny bardzo dobrej i dobrej, a ponadto:

zawsze wzorowo wywiązuje się ze swoich obowiązków szkolnych, naukowych i pozaszkolnych , jak i tych wynikających ze Statutu Szkolnego,

, jak i tych wynikających ze Statutu Szkolnego, godnie, z oddaniem i pasją reprezentuje szkołę w obszarze między klasowym, międzyszkolnym, dzielnicowych, miastowym, wojewódzkim, itd . w trakcie występów artystycznych, sportowych, jak i olimpiadach naukowych, konkursach przedmiotowych, wykładach, debatach i konferencjach,

. w trakcie występów artystycznych, sportowych, jak i olimpiadach naukowych, konkursach przedmiotowych, wykładach, debatach i konferencjach, zawsze dba o honor, mienie i tradycje szkolne,

czynnie uczestniczy, reprezentuje szkołę w różnego rodzaju imprezach, wydarzeniach, inicjatywach, pomaga organizować imprezy szkolne i pozaszkolne, promuje szkołę, dba o dobre jej imię, zwyczaje i normy w niej panujące,

w różnego rodzaju imprezach, wydarzeniach, inicjatywach, pomaga organizować imprezy szkolne i pozaszkolne, promuje szkołę, dba o dobre jej imię, zwyczaje i normy w niej panujące, posługuje się poprawną polszczyzną , nie używa słów, zwrotów wulgarnych, daje przykład swoją postawą, m.in. wyglądem zewnętrznym, szkolnym ubiorem schludnym, czystym, fryzurą zadbaną, itd,

, nie używa słów, zwrotów wulgarnych, daje przykład swoją postawą, m.in. wyglądem zewnętrznym, szkolnym ubiorem schludnym, czystym, fryzurą zadbaną, itd, prezentuje wzorowe postawy moralne , godne naśladowania i postawy społeczne, pomaga innym, w szczególności słabszym,

, godne naśladowania i postawy społeczne, pomaga innym, w szczególności słabszym, kieruje się dobrym usposobieniem , zachowaniem i wysoką kulturą osobistą,

, zachowaniem i wysoką kulturą osobistą, dba o siebie i innych , nie naraża siebie i innych na utratę zdrowia bądź też życia,

, nie naraża siebie i innych na utratę zdrowia bądź też życia, nie ulega nałogom , prowadzi zdrowy tryb życia,

, prowadzi zdrowy tryb życia, jest wzorem zachowania i naśladowania dla innych , swoją postawą pokazuje innym jak należy postępować, bezinteresownie pomaga innym,

, swoją postawą pokazuje innym jak należy postępować, bezinteresownie pomaga innym, zawsze z szacunkiem i kulturą osobista odnosi się do nauczycieli, pracowników szkoły i kolegów i koleżanek.

Ocena z zachowania: bardzo dobra

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie kryteria z oceny wzorowej, lecz wykonuje to wszystko nie w stopniu wzorowym, lecz nie co słabiej, bo w stopniu bardzo dobrym, lecz wymagania od takiej osoby są identyczne jak na ocenę wzorową.

To również uczeń, któremu sporadycznie zdarzyć mogą się godziny nieusprawiedliwione do trzech godzin i spóźnienia.

Ocena z zachowania: dobra

Ocenę dobrą z kolei otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie postulaty, jak osoba pretendująca do oceny wzorowej i bardzo dobrej, ale nie musi reprezentować szkoły na różnego rodzaju konkursach, olimpiadach, zawodach, wydarzeniach artystycznych ani uczestniczyć w organizacji ważnych wydarzeń, imprez szkolnych i pozaszkolnych.

Sporadycznie zdarzyć mu się mogą godziny nieusprawiedliwione do pięciu godzin i spóźnienia.

Ocena z zachowania: poprawna

Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:

stara się wywiązywać ze swoich obowiązków szkolnych, naukowych i tych wynikających ze Statusu Szkolnego. Zdarzają mu się godziny nieusprawiedliwione i spóźnienia do dwudziestu w półroczu;

Zdarzają mu się godziny nieusprawiedliwione i spóźnienia do dwudziestu w półroczu; prawie zawsze stara się prezentować poprawną postawę społeczno-moralną , dba o mienie szkoły, nie ulega nałogom i uzależnieniom;

, dba o mienie szkoły, nie ulega nałogom i uzależnieniom; jego wygląd zewnętrzny, strój szkolny budzą czasami zastrzeżenia ;

; odnosi się z odpowiednim szacunkiem do nauczycieli, jak i kolegów i koleżanek z klasy , nie naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia w szczególności;

, nie naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia w szczególności; używa poprawnej polszczyzny.

Czytaj również: Agresja w szkole: jak pomóc dziecku?

Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022. W najbliższym czasie nie tylko majówka…

Ocena z zachowania: nieodpowiednia

Ocenę nieodpowiednią, otrzymuje uczeń, który:

nie wywiązuje się z obowiązków szkolnych. Ma dużo godzin nieusprawiedliwionych, powyżej dwudziestu godzin w półroczu, oraz liczne spóźnienia.

Ma dużo godzin nieusprawiedliwionych, powyżej dwudziestu godzin w półroczu, oraz liczne spóźnienia. nie przestrzega podstawowych zasad współżycia społecznego w grupie , nie uczestniczy w życiu klasy ani szkoły.

, nie uczestniczy w życiu klasy ani szkoły. używa wulgaryzmów i niewłaściwych sformułowań , lub też czynów w stosunku do innych.

, lub też czynów w stosunku do innych. naraża innych i siebie samego na niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia.

nieodpowiednio zachowuje się w stosunku do nauczycieli i kolegów i koleżanek z klasy i szkoły , a nawet do innych pracowników szkoły.

, a nawet do innych pracowników szkoły. nie dba o mienie szkolne, ulega nałogom, uzależnieniom, a jego strój szkolny i wygląd zewnętrzny budzą zastrzeżenia.

Ocena z zachowania: naganna

Ocenę naganną natomiast otrzymuje uczeń, który, zachowuje się podobnie jak uczeń pretendujący do oceny nieodpowiedniej, lecz jednak jeszcze gorzej wypada na jego tle. To dziecko zagrożone niedostosowaniem społecznym, z wieloma problemami nie tylko natury wychowawczej, ale często i szklonych i emocjonalnych.

Nie wywiązuje się z obowiązków szkolnych, szkodzi dobremu imieniu szkoły, jego zachowanie i postawa są powodem wielu skarg tak na terenie szkoły, jak i po za nią. Niszczy mienie szkolne, ulega licznym nałogom i uzależnieniom, nie dba zupełnie o siebie i innych, ma za nic dobre rady i słowa, wchodzi często w konflikty z prawem.

Wychowawca klasy wystawiając ocenę z zachowania stara się być przy jak najbardziej sprawiedliwy, chce aby jego uczniowie, kiedyś absolwenci i dorośli ludzie wynieśli ze szkoły jak najlepsze wartości.

Chce, aby w dorosłym życiu jak najlepiej i najmądrzej funkcjonowali, np.: byli świadomymi Polakami i Europejczykami, korzystali z dóbr kultury i środowiska naturalnego, potrafili podejmować odpowiedzialne decyzje i wyciągali z nich wnioski, potrafili poruszać się w skomplikowanym świecie techniki i realiach gospodarczych, traktowali zdrowie jako wartość najwyższą, dokonywali samokształcenia i korzystali z różnych źródeł wiedzy, znali języki obce, byli twórczy i kreatywni, aktywni i samodzielni, jak również potrafili cieszyć się sukcesami i z godnością znosić porażki.

Uczeń i jego rodzice – prawni opiekunowie mają prawo nie zgodzić się z proponowaną oceną końcową z zachowania i odwołać się do dyrektora szkoły nie później jednak niż na trzy dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Rodziców, tylko wtedy gdy wychowawca ustali ocenę niezgodnie z przepisami prawa.

Odwołanie od proponowanej oceny składa się na piśmie. Komisja powołana przez dyrektora ustala ostateczną ocenę z zachowania w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Ustalona przez komisję ocena nie może być niższa od ustalonej pierwotnej oceny, od której uczeń i rodzice odwołują się. Komisja sporządza protokół zawierający wszystkim wynik głosowania, skład komisji i termin posiedzenia.

Czytaj: Co robić, gdy dziecko wagaruje?

Dopalacze – jak ustrzec przed nimi nastolatka?

Jak poznać, że dziecko bierze narkotyki?

키워드에 대한 정보 jak napisać uwagę uczniowi

다음은 Bing에서 jak napisać uwagę uczniowi 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  뉴욕 라이프 생명 보험 | 5-5회 생명보험 최강의 수업 [미국재정가이드] 7727 좋은 평가 이 답변
See also  제니 솔로 가사 | Jennie (제니) - 'Solo (솔로)’ Lyrics [Han|Rom|Eng Color Coded] 가사 상위 269개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 5 rzeczy, których nauczyciele nie mogą robić, a robią [ANIAMALUJE]

  • szkoła
  • aniamaluje
  • nauczuciel
  • lekcje
  • nauka
  • edukacja
  • prawa ucznia

5 #rzeczy, #których #nauczyciele #nie #mogą #robić, #a #robią #[ANIAMALUJE]


YouTube에서 jak napisać uwagę uczniowi 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 5 rzeczy, których nauczyciele nie mogą robić, a robią [ANIAMALUJE] | jak napisać uwagę uczniowi, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment