Jak Odkryć W Czym Jest Się Dobrym | Skąd Wiedzieć, W Czym Jest Się Naprawdę Dobry? – 3 Ćwiczenia Na Skuteczne Samopoznanie 22036 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak odkryć w czym jest się dobrym – Skąd wiedzieć, w czym jest się naprawdę dobry? – 3 ćwiczenia na skuteczne samopoznanie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Ciesz Się Przyszłością 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,077회 및 좋아요 53개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak odkryć w czym jest się dobrym 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Skąd wiedzieć, w czym jest się naprawdę dobry? – 3 ćwiczenia na skuteczne samopoznanie – jak odkryć w czym jest się dobrym 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Pobierz karty pracy z ćwiczeniami ⬇📝⬇
https://www.cieszsieprzyszloscia.pl/post/3-cwiczenia-na-samopoznanie
(znajdziesz je na końcu artykułu)
Te 3 ćwiczenia pomogą Ci odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: W czym jestem najlepszy(-a)? Co naprawdę dobrze mi wychodzi?
Jeśli stoisz przed wyborem szkoły, studiów albo nowej pracy, jestem pewna, że zadawałeś(-łaś) sobie te pytania już wiele razy. I choć brzmi ono aż śmiesznie, często odpowiedź wcale nie jest taka łatwa.
Podpowiem Ci, jak ją z siebie wydobyć. I to tak, żeby była to odpowiedź, która realnie wesprze Cię w wyborze. Nie będzie powierzchowna. Pójdziesz w głąb – żeby odkryć to, co w Tobie najlepsze.
Dam Ci na to 3 patenty.
A na samym końcu powiem o jeszcze jednej rzeczy. Kluczowej, bo bez niej wszystkie te ćwiczenia nie dadzą żadnego efektu. I w niczym Ci nie pomogą.
Trzymam za Ciebie kciuki!
Ania Sikorska
doradca zawodowy
w Ciesz Się Przyszłością
_____ Chcesz być na bieżąco? _____
📚 Blog → https://www.cieszsieprzyszloscia.pl/blog
🟠 Instagram → https://www.instagram.com/cieszsieprzyszloscia/
🔵 Facebook → https://www.facebook.com/cieszsieprzyszloscia

jak odkryć w czym jest się dobrym 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

4 sposoby, które pomogą Ci zrozumieć w czym jesteś dobry

Pamiętaj, że aby odkryć w czym jesteś dobry, bardzo przydatne może być zdanie osób, które Cię znają, bo patrzą oni na Ciebie z innej perspektywy.

+ 더 읽기

Source: stapler.pl

Date Published: 2/27/2021

View: 6087

Jak określić swoje talenty? – Sukces Pisany Szminką

Czy wiesz, w czym jesteś dobra? 5 pytań, które warto sobie zadać, żeby odkryć swoje talenty. Dagny Kurdwanowska. Zawsze lubiłam czytać książki.

+ 더 읽기

Source: sukcespisanyszminka.pl

Date Published: 5/8/2021

View: 5258

Masz talent. Tylko, czy wiesz, jak go w sobie odkryć?

Sama wciąż szukam tego, w czym jestem dobra. Z powyższego testu wyszło mi, że od dziecka lubię …

+ 여기에 보기

Source: vademecumblogera.pl

Date Published: 10/20/2022

View: 5166

W czym jesteś naprawdę dobry? | sameQuizy

pocieszanie?! nienawzę tego! nie obchodzą mnie inni ludzie chyba że ich naprawde lubię ,nigdy kogoś nie pocieszałam a jak beczy to się w to nie wtrącam…

+ 여기를 클릭

Source: samequizy.pl

Date Published: 3/27/2022

View: 4876

7 sposobów, aby z pasją wiedzieć, jak znaleźć to, w czym …

W tym artykule odkryjesz 7 sposobów, dzięki którym możesz dowiedzieć się, w czym jesteś dobry. Dlaczego znajomość swoich mocnych stron jest …

+ 여기에 자세히 보기

Source: kiiky.com

Date Published: 10/28/2022

View: 6068

Odkrycie swojego talentu. Test 16 osobowości

Zapytaj swoich najbliższych, do czego ich zdaniem masz talent, kiedy i w czym ich zaskoczyłeś, swoją pomysłowością, pozytywną reakcją, czymś co samodzielnie …

+ 여기에 더 보기

Source: kasiakrogulec.pl

Date Published: 12/30/2022

View: 1427

W czym jestem dobra? Oto jak znaleźć swój dar

Maja pracuje na etacie, ale marzy o własnej firmie. Chce znaleźć swój kierunek działania, coś w czym jest dobra. Mówiąc o przeszkodach napisała: brak odwagi, …

+ 여기에 보기

Source: skrzydlarozwoju.com.pl

Date Published: 1/12/2021

View: 1519

Zacznij od talentu i zbuduj mocną stronę – Pathways

Jeżeli dobrze się nad tym zastanowisz to jestem pewien, że odnajdziesz swoje talenty. Jak odkryć swoje talenty. Odkrywanie talentów może być bardzo ciekawym …

+ 더 읽기

Source: pathways.com.pl

Date Published: 5/13/2022

View: 7287

W czym jesteś dobra? – Myśli Potarganej

Co dobrego potrafisz powiedzieć o sobie bez wstydu i zakłopotania? … ktoś wyliczał czego nie potrafi robić, albo w czym jest kiepski.

+ 여기에 보기

Source: myslipotarganej.pl

Date Published: 3/30/2021

View: 6698

Jak odkryć w sobie talent i poznać swoje mocne strony?

Mój sekret robienia dobrej zupy (za każdym razem innej i bardzo dobrej) … na pytanie: „Czy codziennie robię to, w czym jestem najlepsza?

+ 더 읽기

Source: zwierciadlo.pl

Date Published: 8/26/2021

View: 3804

주제와 관련된 이미지 jak odkryć w czym jest się dobrym

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Skąd wiedzieć, w czym jest się naprawdę dobry? – 3 ćwiczenia na skuteczne samopoznanie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Skąd wiedzieć, w czym jest się naprawdę dobry? - 3 ćwiczenia na skuteczne samopoznanie
Skąd wiedzieć, w czym jest się naprawdę dobry? – 3 ćwiczenia na skuteczne samopoznanie

주제에 대한 기사 평가 jak odkryć w czym jest się dobrym

  • Author: Ciesz Się Przyszłością
  • Views: 조회수 1,077회
  • Likes: 좋아요 53개
  • Date Published: 2021. 4. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=c086mVe9QUs

4 sposoby, które pomogą Ci zrozumieć w czym jesteś dobry

Można powiedzieć, że wykonywanie takiej pracy, która jest dla nas pasją to marzenie wielu osób. Jedyny problem tkwi w tym, że czasami rzeczy, o które najbardziej się staramy, nie są jednocześnie rzeczami, które robimy najlepiej.

Ale nie ma co się martwić. Nie oznacza to od razu, że Twoje marzenia są martwe. Oznacza to, że musisz tylko wydedukować jak doprowadzić do ich realizacji – przy użyciu umiejętności, które już posiadasz. Poniżej 4 pytania, na które musisz znaleźć odpowiedź, żeby uczynić to możliwym.

1. Jakie umiejętności pomagają Ci rozwijać się?

Z pewnością w czasie swojego dzieciństwa czy lat szkolnych rozwinąłeś pewne umiejętności, których możesz nie doceniać. Losy każdego z nas są różne, a wczesne lata nie zawsze były idealne i wymarzone. Może niektórzy dorastali w takich okolicznościach, których nie wspominają za dobrze, albo wolą w ogóle ich nie wspominać. Paradoksalnie jednak takie trudne sytuacje mogły wpłynąć pozytywnie na młodego człowieka – zahartować go.

Oczywiście, nie jest tak, że tylko życiowa trauma pomoże nam zbudować swoją silną pozycję (i że zawsze każdy będzie umiał sobie poradzić z problemem w taki sposób, żeby umocnić się dzięki niemu). Innym przykładem jest np. proaktywność, którą rozumiem w tym momencie, jako chęć podejmowania nowych wyzwań. Wróćmy jeszcze na chwilę do dzieciństwa – jak myślisz, co dały Ci te wszystkie przedstawienia, w których brałeś udział, debaty, dyskusje, itd.? Może to właśnie wtedy rozwinąłeś swoje umiejętności retoryczne?

Bagaż doświadczeń to najlepsza rzecz dla naszego rozwoju. Jeżeli dałeś radę pokonać przeciwności, które spotykałeś na swojej drodze, to znaczy, że nabyłeś też umiejętności tj: odwaga, wytrwałość, może dobra komunikacja. Pomyśl o sytuacjach, które były dla Ciebie wyzwaniem – czy jest pomiędzy nimi jakaś nić powiązania? Jeśli jest, to znaczy że jest również coś, w czym jesteś dobry. I wszystko co musisz w tym momencie zrobić, to wydedukować na jakim stanowisku i w jakiej branży te cechy się sprawdzą.

2. Co czyni Cię silnym?

Marcus Buckingham, autor książki Teraz odkryj swoje silne strony, wyjaśnia

Nasze silne strony… domagają się uwagi w najprostszy sposób: używanie ich czyni Cię silnym. Przypomnij sobie chwile, w których czułeś się pełen energii i osiągnąłeś sukces. Takie momenty są kluczowe, aby uczynić Cię silniejszym.

Kiedy czujesz się przytłoczony, równocześnie też chcesz poczuć, że masz wszystko pod kontrolą. Właśnie to kontrolowanie sprawia, że czujesz się silny i motywuje Cię do działania. Musisz zidentyfikować, co czyni Cię silnym i kolejno skupić się na tym, a staniesz się szczęśliwszy i rozwiązywanie problemów będzie przychodziło Ci z łatwością.

3. Co wyróżniało Cię, gdy byłeś dzieckiem?

Jako dzieci robiliśmy to, co uwielbialiśmy robić – nawet jeśli nasze przyzwyczajenia były czasami dziwne. Kiedy powrócisz pamięcią do swoich dziecięcych lat, to całkiem prawdopodobne jest to, że odkryjesz jakiś wrodzony talent. Może była to niezwykła łatwość zapamiętywania dużych partii materiałów, może talent aktorski? A może byłeś znany z tego, że potrafiłeś rozwiązać każdy konflikt, miałeś zdolności przywódcze i organizatorskie?

Czy jest coś, co wyróżniało Cię, gdy byłeś dzieckiem? Więc dlaczego nie uczynić z tej cechy swojej supermocy.

4. Jakie komplementy masz w zwyczaju ignorować?

Większość ludzi zbyt często ma tendencję do ignorowania swoich mocnych stron. Bo kiedy robi się coś odruchowo dobrze, to jest to też łatwe do przeoczenia. Dlatego słuchaj uważnie komplementów, zwłaszcza jeżeli zazwyczaj masz tendencję do ignorowania ich. A może niektóre pochlebne słowa słyszałeś już tak wiele razy, że masz ich po prostu dosyć. Niedobrze… Dlaczego ludzie nie potrafią docenić się za swoją ciężką pracę?

Tendencja na ignorowanie czy zaprzeczanie komplementom jest zrozumiała, ale patrząc z perspektywy rozwoju kariery, należy pamiętać o swojej wartości i mocnych stronach. Czy może właśnie uświadomiłeś sobie, że bagatelizujesz swoje mocne strony? Pamiętaj, że aby odkryć w czym jesteś dobry, bardzo przydatne może być zdanie osób, które Cię znają, bo patrzą oni na Ciebie z innej perspektywy.

Źródło: https://www.themuse.com/advice/4-ways-to-figure-out-what-youre-good-at-not-just-what-youre-passionate-about

Jak określić swoje talenty?

Bo wyszło w nim, że moim głównym talentem jest umiejętność gromadzenia wiedzy. Dla dziennikarza i osoby, która szkoli innych to bardzo ważne. Rozwijałam go latami, czytając książki. Okazało się, że moja największa pasja jest moim największym talentem.

Uświadomiło mi to także coś jeszcze – często nie potrafimy swoich talentów nazywać i definiować. Mówiąc o talencie, często myślimy o różnych twardych kompetencjach. O miękkich lub o tych, które nie są jakoś szczególnie „modne” zapominamy.

Masz talent?

Lista talentów Instytutu Gallupa jest długa i są wśród nich tak niespodziewane jak na przykład ostrożność. Przydaje się na przykład wtedy, kiedy wszyscy w zespole zapalają się do jakiegoś projektu i niesieni hura-optymizmem postanawiają go wdrożyć bez głębszej analizy. Osoba z takim talentem potrafi powiedzieć „stop”, zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, czy na pewno to dobry moment, żeby zrealizować to w taki właśnie sposób. Nie mówi „to nie ma sensu, odpuśćmy”, ale zachęca, by kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie tylko intuicją i emocjami. Pomaga więc przywrócić w zespole równowagę i ustrzec firmę przed błędami.

Co jeszcze może być talentem?

Na przykład to, że potrafisz innych zmobilizować do działania. Albo to, że potrafisz konsekwentnie trzymać się obranego planu. Talentem jest także umiejętność skupienia się na zadaniu, nawiązywania relacji z innymi, lojalność, wierność swoim przekonaniom. Prawd, że są to talenty nieoczywiste?

Po co właściwie warto znać swoje talenty?

Popatrz na talent jako na swoją naturalną silną stronę. To coś, co masz i w łatwy sposób możesz rozwinąć, a zatem wzmocnić siebie i w pełni odkryć swój potencjał. Znając i rozumiejąc swoje talenty bardziej także wierzymy w siebie. Wiedza o swoich talentach przydaje się także w trudnych chwilach – kiedy szukamy nowej pracy lub zastanawiamy się, czy zmierzamy w dobrym kierunku. Talenty mogą nam również podpowiedzieć zupełnie nowy kierunek, o którym wcześniej nie myślałyśmy.

Przeczytaj także: 15 historii sukcesu, które zaczęły się od wielkiej porażki

Jak określić swoje talenty? A co jeśli nie potrafimy tego zrobić? Oto 5 pytań, które warto sobie wówczas zadać.

1. Co ja właściwie lubię robić?

Wiele z tych rzeczy, które są naszą pasją lub po prostu lubimy je robić, mogą wskazywać na nasze talenty. U mnie było to czytanie książek. U innych może być to przyjemność z chodzenia po górach (nie boisz się wysiłku, sprawdzasz się w trudnych warunkach, odważnie podejmujesz wyzwania), poznawanie historii regionu (potrafisz gromadzić wiedzę, wiesz jak wyszukiwać informacje) albo z rozmawiania z ludźmi (potrafisz nawiązywać relacje, słuchać, zdobywać cenne informacje).

2. W czym jestem dobra?

Co uważasz za swoją silną stronę? Co przychodzi ci łatwo i w sposób naturalny? Może jesteś urodzoną mówczynią? A może doskonale formułujesz myśli na papierze? Doskonale radzisz sobie z analizą danych? A może potrafisz wyciągać syntetyczne wnioski z informacji, które posiadasz? Każda rzecz, która pomaga ci w osiąganiu celów i w tym, co robisz to twój potencjalny talent!

3. Co lubiłam robić jako dziecko?

Czasem w określeniu swoich talentów bardzo pomaga wycieczka w przeszłość. Jako dzieci często wykorzystujemy naturalne talenty, o których z wiekiem zapominamy. Także dlatego, że ulegamy stereotypom – a to, że coś nie wypada dziewczynce, a to, że to coś niepotrzebnego. Jeśli jednak jako dziecko wchodziłaś na plac zabaw i natychmiast nawiązywałaś nowe przyjaźnie, możesz mieć talent do budowania relacji. Jeśli wymyślałaś wciąż nowe zabawy, możesz mieć talent do kreacji. A może widząc dwoje dzieci, które się kłócą, biegłaś, rozdzielałaś je i godziłaś? Możesz być utalentowanym negocjatorem, który dobrze radzi sobie w sytuacjach konfliktowych.

4. Jak radzę sobie lub radziłam w sytuacjach kryzysowych?

Kryzys to naturalny moment, w którym ujawnia się wiele naszych talentów. Postawieni pod ścianą nagle odkrywamy, że potrafimy ułożyć plan działania, zbudować strategię, określić i realizować cele, zarządzić ryzykiem i wiele, wiele innych. A zatem zastanów się, co pomogło ci radzić sobie, gdy dopadały cię różne kryzysy. Odpowiadając, nazwiesz i zdefiniujesz swoje talenty.

5. A może zapytam innych o zdanie?

Jeśli chcesz uzupełnić swoją wiedzę o sobie, zawsze warto zapytać o swoje mocne strony innych. Możesz być zaskoczona, ile się dowiesz. Często inni dostrzegają w nas to, czego my sami nie widzimy. Na przykład naszą sumienność, otwartość na nowe wyzwania, chęć rozwoju, poczucie humoru i optymizm. Tak, to też talenty. I pamiętaj, każdy z nas ma wiele uzupełniających się talentów. Dlatego nie ustawiaj w poszukiwaniu ich wszystkich.

Masz talent. Tylko, czy wiesz, jak go w sobie odkryć?

Bo każdy może stać się człowiekiem sukcesu.

Chyba wszystkich fascynują historie ludzi sukcesu (w czysto ludzkim pojęciu tych z pierwszych stron gazet). Ale człowiekiem sukcesu może być każdy i to niezależnie od stanu konta i liczby followersów. Ostatnio wpadłam na bardzo fajną myśl anglojęzycznego blogera Leo Babauty (cytuję ją już w kolejnym wpisie, ale obiecuję, że to ostatni raz):

« Sukces nie polega na osiąganiu czegoś w przyszłoci, ale na robieniu tego, co kochasz tu i teraz.”

Bo przecież tak na prawdę każdy z nas zmierza w życiu do bycia szczęśliwym. Tu i teraz. To jedyne co mamy. To największy sukces. W tym sensie każdy może stać się człowiekiem sukcesu (i nawet o tym nie wiedzieć).

Każdy ma do zaoferowania coś wartościowego, coś co robi na swój szczególny sposób.

Każdy z nas ma swoje mocne strony. Tylko nie zawsze zdaje sobie z nich sprawę.

Niestety niektórzy zamiast koncentrować się na nich wciąż wracają do minionych porażek i pozwalają by zatruwały im życie i podkopywały wiarę w siebie.

Tymczasem prawdziwi optymiści nie uznają słowa porażka. Raczej zastępują je innym: pomyłka (ta może zdarzyć się każdemu), niedopowiedzenie, niedopatrzenie, przeoczenie … I od razu czujemy się lepiej.

Tak przynajmniej postanowiłam myśleć w nadchodzącym roku. Czy mi się to uda, to już inna bajka.

Ale pierwszym krokiem do tego, jest chyba znalezienie tego, co na prawdę kochamy robić. Bo jak to fajnie ktoś powiedział:

« Rób to, co kochasz, a reszta sama przyjdzie ».

Nawet jeżeli nie przyjdzie z tego sukces (w rozumieniu wypasionego konta w banku), wspaniale jest robić coś, co sprawia przyjemność. Nic lepiej nie motywuje do działania, dodaje kreatywnej energii, rozbudza niewyczerpane pokłady entuzjazmu i zaangażowania w to, co robimy. Toż to samo zdrowie i wieczna młodość.

“Nie ma człowieka starszego niż ten, który przeżył swój entuzjazm.” Henry David Thoreau

Zresztą…

Czy znacie kogoś, kto odniósł sukces nie angażując się w to, co robi?

Maestro powiedziała melomanka do znanego wirtuoza: « Oddałabym życie, by grać tak jak pan ». Na co maestro odpowiedział: « Ja już to zrobiłem ».

Sukces kojarzy nam się z tym, że daje nieograniczone możliwości robienia tego, co chcemy. W życiu i z życiem. Dlatego wszyscy tak go pragniemy. A jeżeli robimy to, co kochamy, to już go osiągnęliśmy.

Masz talent? Czyli jak odkryć to, co lubimy, umiemy robić, to w czym jesteśmy dobrzy: krótki test.

Krótki test, jak odkryć to w czym jesteś dobry.

Wypisz 10 rzeczy, które lubisz i umiesz robić. Które z tych rzeczy robisz odkąd jesteś mały. Które z nich są dla Ciebie tak łatwe, że wydaje Ci si ę, że każdy bez problemu powinien umieć je zrobić. Tymczasem wcale tak nie jest. To Twój dar. Teraz zastanów si ę jak m ógłbyś podzielić si ę tymi darami z innymi. Zr ób to.

Sama wciąż szukam tego, w czym jestem dobra. Z powyższego testu wyszło mi, że od dziecka lubię dłubać i mam do tego dużo cierpliwości (niestety mniej mam tej cierpliwości do ludzi). Dlatego tak bardzo pokochałam szydełko. Teraz zakopałam się w robienie poncza z maciupeńkich elementów. Dla jednych to na pewno robota głupiego, ale ja to lubię.

Szyd e łkowe podsumowanie roku.

Kilka lat wstecz odkryłam w sobie pasję do dziergania, dzięki której poznałam wiele fantastycznych i fantastycznie inspirujących dziewczyn, które motywują mnie do tego, by wytrwale dziergać, by robić to coraz lepiej i z coraz większym zaangażowaniem.

Dziękuję serdecznie. Zamiast podsumowania zebrałam kilka robótek i stylizacji, które gdyby nie Wy i Wasza motywacja, nigdy by nie powstały. Dziękuję gorąco i pozdrawiam serdecznie Beata

Jeżeli pomogłam, zaciekawiłam lub rozbawiłam proszę polub mnie na FB:

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

W czym jesteś naprawdę dobry?

Podczas odgadywania możesz użyć koła, ale pamiętaj, że pomniejszy to Twój wynik końcowy.

Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.

Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Prosimy, napisz nam jaki to błąd skoro już go zauważyłeś. Pozwoli nam to szybciej go poprawić.

7 sposobów, aby z pasją wiedzieć, jak znaleźć to, w czym jesteś dobry

Wystarczająco trudno jest dowiedzieć się, co chcesz zrobić ze swoim życiem. Jeszcze trudniej jest, gdy uderzasz głową w ceglaną ścianę, próbując dowiedzieć się, w czym jesteś dobry.

Weź głęboki oddech i zrozum, że jest to pytanie, które każdy zadaje sobie w pewnym momencie swojego życia, zanim wyciągnie wnioski.

Każdy chce być dobry w rzeczach, na których mu zależy, jednak wiele osób nie ma pojęcia, czym one są.

Dowiedzenie się, w czym jesteś naturalnie doskonały i jakie są Twoje talenty, pomoże Ci dowiedzieć się, do czego jesteś entuzjastycznie nastawiony.

Możesz nawet odkryć, że Twoje umiejętności mogą poprowadzić Cię po ścieżce kariery, która pozwoli Ci z nich korzystać.

W tym artykule odkryjesz 7 sposobów, dzięki którym możesz dowiedzieć się, w czym jesteś dobry.

Dlaczego znajomość swoich mocnych stron jest ważna

Znajomość swoich mocnych stron może pomóc ci stać się bardziej świadomym siebie. Może dać ci świeże spojrzenie na cechy, które wcześniej przeoczyłeś.

Osoby znające swoje mocne strony są bardziej świadome tego, co czyni je wyjątkowymi i jak ich osobowość wpływa na innych.

Większość z nas jest w większości świadoma swoich wad, jednak trudno nam rozpoznać nasze naturalne zdolności i talenty.

Co więcej, wielu z nas jest skłonnych myśleć o skazie, gdy pyta się o cokolwiek, co chcemy w sobie zmienić. To nie jest siła.

Jednak badania sugerują, że ludzie, którzy regularnie rozpoznają i stosują swoje umiejętności, odnoszą większe sukcesy w pracy.

Rozwijamy się szybciej, gdy koncentrujemy się na poprawie naszych mocnych stron, a nie na naprawieniu naszych słabości.

Jeśli możesz skoncentrować się na swoich mocnych stronach, możesz się zachęcić, a oto korzyści, które odniesiesz:

Wiedza o tym, w czym jesteś dobry, zachęca do jasności i zwiększa pewność siebie.

Wiedząc, w czym jesteś dobry, możesz również wykorzystać ich mocne strony, a dzięki temu produktywność rośnie.

Gdy już wiesz, w czym jesteś dobry, zwiększa to Twoje zaangażowanie i utrzymanie we wszystkim, co robisz.

Sprawdzić: 5 najlepszych odpowiedzi na pytanie „Jaki jest twój najlepszy styl pracy?” Pytanie w wywiadzie

Jak odpowiedzieć „W czym jesteś dobry?”

Jedną rzeczą jest wiedzieć, że powinieneś wybrać karierę, która obejmuje twoje talenty i mocne strony, ale zupełnie inną jest wiedzieć, w czym jesteś dobry.

Chociaż mocne strony niektórych osób są jasne, wielu innych nie wie, w czym są dobrzy i może nawet zakładać, że nie są w niczym dobrzy.

Z drugiej strony każdy ma swój własny zestaw umiejętności i zdolności. Talenty to naturalne umiejętności, z którymi się rodzisz, takie jak umiejętność śpiewania na klucz lub szybkiego uczenia się języka.

Twoje dary stają się mocne, gdy ćwiczysz i pracujesz nad nimi. Nigdy nie jest za późno na kultywowanie swoich talentów, nawet jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Tak więc, jeśli staniesz przed pytaniem „w czym jesteś dobry”, odpowiedź będzie całkowicie zależeć od tego, kto pyta.

Jeśli to pytanie zostanie zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zostaniesz zapytany o twoje mocne strony (w czym jesteś silny), wybierz umiejętności, które najlepiej reprezentują twoje najlepsze cechy.

Tak więc, jeśli pochodzisz z kontekstu, jak odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, oto dobra odpowiedź oparta na tej przesłance.

Jednak nigdy nie używaj słowa „dobry” jako odpowiedzi. Jest to tak szerokie pojęcie, że traci na znaczeniu, ponieważ wszyscy używamy go do oznaczania różnych rzeczy.

Oto, jak możesz sformułować swoją odpowiedź na pytanie, aby postawić się w lepszym świetle:

Moim największym wkładem, jak sądzę, jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań…. Mój poprzedni zespół podziwiał mnie najbardziej za umiejętność stworzenia dużej sieci wsparcia… Uważam, że łatwo jest rozpoznawać wzorce i obmyślać skuteczną strategię dla…. Moje główne atuty leżą w dziedzinie wykonawstwa, dzięki czemu mogę zrobić wiele w krótkim czasie.

Dzięki powyższej odpowiedzi dajesz ankieterowi werbalny obraz tego, w jaki sposób dodajesz wartość ich firmie.

Wtedy przydaje się poznanie swoich umiejętności i talentów oraz możliwość śmiałego omówienia ich.

Bardzo ważne jest również zrozumienie swoich słabości (chociaż gardzę terminem „słabość”).

W ten sposób możesz uczciwie stwierdzić: „To nie jest dla mnie mocna strona”, a ponieważ wiesz, jak rozpoznać to u innych, będziesz w stanie znaleźć współpracujących partnerów, aby zbudować sytuację, w której wszyscy wygrywają.

Im lepiej rozumiemy siebie, nasze umiejętności i mocne strony, tym łatwiej jest określić, czy stanowisko lub rola jest dla nas odpowiednie, czy też powinniśmy spasować.

7 sposobów, aby z pasją wiedzieć, jak znaleźć to, w czym jesteś dobry

Przyjrzyjmy się, jak określić swoje mocne strony. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to coś, co wnosisz do siebie po raz pierwszy.

Zawsze był w tobie, ale prawdopodobnie nigdy się nad tym nie zastanawiałeś. Zacznij od zapoznania się z poniższymi krokami, aby uzyskać szybki przegląd, jak zidentyfikować swoje umiejętności.

Czytaj także; Wskazówki dotyczące poszukiwania pracy dla kadry kierowniczej: Jak szybko zabezpieczyć pracę

1. Sprawdź swoją osobowość

Twoja osobowość jest najprawdopodobniej najlepszym źródłem informacji. W rezultacie jest to fantastyczne miejsce na rozpoczęcie.

Twoja osobowość jest dla Ciebie wyjątkowa, chociaż istnieje wiele osobowości.

Nie ma jednej cechy, która składa się na osobowość człowieka. Zawsze jest wiele cech.

Niektóre pojawią się bardziej widoczne niż inne. To wyjątkowe połączenie tych cech Cię wyróżnia.

Tymczasem każda osobowość ma swoje mocne i słabe strony. Ponieważ celem jest ustalenie, w czym jesteś silny, powinieneś skoncentrować się na swoich mocnych stronach.

Co najważniejsze, Twoja osobowość odzwierciedla to, kim jesteś.

Dlatego możesz uznać swoje cechy osobowości za podstawę tego, w czym jesteś dobry.

Na przykład, jeśli jedną z Twoich umiejętności jest nawiązywanie znajomości, możesz być naturalnym komunikatorem.

Otwiera to drzwi do zatrudnienia i przedsiębiorczości związanej ze sprzedażą i marketingiem.

Ale jeśli dbanie o szczegóły jest jedną z twoich umiejętności, możesz pracować jako badacz lub analityk danych.

Należy pamiętać, że mocne strony mogą być również wadami. Na przykład możliwość szybkiego nawiązania znajomości może sprawić, że będziesz mówić więcej o sobie.

Może to również wskazywać, że jesteś słabym słuchaczem. W rezultacie bardzo ważne jest, abyś rozpoznał te mocne strony, które mogą skorzystać na przycinaniu, aby osiągnąć lepsze wyniki.

2. Zrób test i zapisz pomysły

Rozważ zdanie egzaminu na umiejętności.

Na przykład pracodawcy odnoszą korzyści z testów umiejętności podczas procesu zatrudnienia. Używają ich do oceny wrodzonych zdolności kandydatów.

Możesz zastosować tę metodę, ponieważ może pomóc ci dowiedzieć się, w czym jesteś dobry.

To dobry sposób, aby to zrobić, nie zastanawiając się nad dostępnymi opcjami. Po prostu wybierz to, co przychodzi ci naturalnie. Będziesz miał szansę rozwijać się jako osoba.

3. Poszukaj wzorów

Po przystąpieniu do testu i zapisaniu kilku pomysłów na swoje umiejętności, zaczniesz zauważać coś: Niektóre pojęcia są ze sobą powiązane.

Podziel je na kategorie, które mają dla Ciebie sens. Być może powinieneś skategoryzować swoje według „Umiejętności, które lubię robić”, „Umiejętności, za które otrzymuję największe wynagrodzenie”, „Umiejętności, które chcę rozwijać” lub „Umiejętności, których nie używałem od dłuższego czasu”.

Twoje najsilniejsze obszary to umiejętności i hobby, które pojawiają się najczęściej. Niektóre z tych umiejętności mogą być połączone; jeśli tak, rozważ zawody, w których można połączyć te umiejętności.

Na przykład, jeśli któryś z Twoich znajomych twierdzi, że przywiązujesz dużą wagę do szczegółów, a Ty zauważasz, że spędzasz dużo czasu na organizowaniu swojego pokoju, możesz znaleźć satysfakcjonującą pracę jako kurator sztuki.

4. Zadawać pytania

Badanie swoich wrodzonych mocnych stron to wspaniała metoda, aby dowiedzieć się więcej o sobie.

Zapytaj ludzi, którym ufasz i szanujesz, w czym ich zdaniem jesteś dobry.

Porozmawiaj z osobami, które Cię znają, osobami, z którymi pracowałeś, byłymi przełożonymi lub profesorami.

Zapytaj także o to, jak postrzegają twoje umiejętności, kiedy widzieli, że odniosłeś sukces, i jakie prace, ich zdaniem, mogą pasować do twojej osobowości i naturalnych zdolności.

Może być trudno zrobić krok w tył i obiektywnie przeanalizować siebie; perspektywa z zewnątrz może pomóc ci zobaczyć siebie w nowym świetle.

Możesz również dowiedzieć się o swoich umiejętnościach, rozwiązując internetowe testy osobowości i predyspozycji zawodowych, jak wspomniano powyżej.

5. Za co ludzie cię komplementują?

Przez całe życie zdobyłeś wiele wyróżnień. Przyjrzyj się im bliżej. Chodzi o komplementy za dobrze wykonaną pracę.

Być może udało ci się osiągnąć sukces dzięki swojej zaradności lub naturalnym zdolnościom. Spróbuj sobie przypomnieć, o czym były komplementy.

Jakie były konkretne tematy omawiane przez poszczególne osoby? Czy zauważyli, jak szybko dostarczyłeś? Czy podane przez Ciebie informacje są dokładne? Jaka jest Twoja wiedza?

Są to wskaźniki obszarów, w których możesz się wyróżniać.

Te komplementy mogą pomóc w rozpoznaniu, że otrzymujesz więcej pracy w określonych kierunkach. Możliwe, że byłeś ulubionym facetem swojego szefa do zgłaszania.

6. Jakie były Twoje sukcesy w dzieciństwie?

Twoje dzieciństwo ma o wiele więcej do powiedzenia niż gry, które pozostawiły cię w bliznach. W dzieciństwie próbowałeś praktycznie wszystkiego.

Udało ci się dobrze wykonać niektóre z rzeczy, których próbowałeś, nie zastanawiając się nad nimi. Te małe rzeczy, które zrobiłeś w tak młodym wieku, mogą w pełni opisać, w czym jesteś dobry.

Tak jak każdy człowiek rodzi się ze szczególnymi, łatwo widocznymi zdolnościami. Każdego dnia wydaje się, że te zdolności pragną być docenione i wykorzystane.

Podobnie są rzeczy, które robiłeś jako dziecko, których już nie robisz. Mogą one pomóc skierować Cię na właściwą ścieżkę do tego, w czym jesteś dobry.

Możesz nawet zaangażować rodziców, ponieważ niektóre z tych rzeczy mogą być trudne do przypomnienia. Możesz skontaktować się z rodzeństwem lub krewnymi, jeśli nie są dostępni.

Jednocześnie przyjaciele z dzieciństwa mogą również pomóc w przywołaniu niektórych z nich. Mogły one wówczas być uważane za proste rozrywki, ale najprawdopodobniej tak nie było.

7. Zwróć uwagę na to, jak spędzasz wolny czas

W tym momencie zapewniamy Cię, że całe Twoje żmudne planowanie opłaci się na dłuższą metę.

Dobrym pomysłem jest rozważenie swoich hobby i rzeczy, w które naturalnie się angażujesz, określając swoje naturalne talenty i zdolności.

Rozważ pięć rzeczy, które lubisz robić w ciągu tygodnia i zastanów się, dlaczego je doceniasz.

Zrób ich listę i zanotuj konkretne obowiązki oraz dlaczego są dla Ciebie satysfakcjonujące.

Na przykład, jeśli przeznaczysz godzinę tygodniowo na pisanie i masz bloga, na którym publikujesz swoje kreatywne teksty i artykuły, twoje naturalne talenty mogą obejmować umiejętność zarządzania czasem, wykorzystanie kreatywności i samodzielną pracę.

Niezależnie od tego, co robisz w wolnym czasie, można zaliczyć to, w czym jesteś naprawdę dobry.

Wnioski

Pierwszym krokiem do sukcesu jest ustalenie, w czym jesteś dobry.

Łatwiej jest zorientować się, na czym się skupić, jeśli potrafisz odróżnić, w czym jesteś dobry, na podstawie tego, w czym jesteś entuzjastycznie nastawiony.

Skupienie się na tym, czym się pasjonujesz, pozwala poczuć się spełnionym, zmieniając życie innych ludzi.

Z drugiej strony koncentracja na swoich mocnych stronach prowadzi do osiągnięcia osobistych celów.

Referencje

zaengle.com – 3 korzyści z poznania swoich mocnych stron

indeed.com – Jak odpowiedzieć na pytanie: „W czym jestem dobry?”

– Jak odpowiedzieć na pytanie: „W czym jestem dobry?” quora.com – Jak odpowiadasz na pytanie „w czym jesteś dobry?”?

– Jak odpowiadasz na pytanie „w czym jesteś dobry?”? sprytizm.pl – Jak dowiedzieć się, w czym jesteś dobry (nie tylko w czym jesteś pasjonatem)

– Jak dowiedzieć się, w czym jesteś dobry (nie tylko w czym jesteś pasjonatem) zippia.com – 8 KROKÓW, KTÓRE POMOGĄ W ODPOWIEDZI NA PYTANIE „W CZYM JESTEM DOBRY?”

Powiązane artykuły

Odkrycie swojego talentu. Test 16 osobowości

Każdy człowiek chciałby odnieść sukces. Wielu chciałoby wiedzieć co powinni robić. Znaczna większość z tych, którzy nie wiedzą, obawia się, że jak się już za coś zabiorą, to się to nie uda. Czy można zminimalizować jakoś to ryzyko? Jaki wpływ na nasze życie może mieć odkrycie swojego talentu?

Wielu poważnych biznesmenów tego świata utrzymuje, że ich firmy prosperują dlatego, że mają fun z wymyślania coraz to nowszych kierunków rozwoju, i posiadają talent do wynajdywania rzeczy na których można zarobić. Czy branże, którymi się zajmują szczególnie ich pasjonują? Nie, ale widząc potencjał w jakimś przedsięwzięciu bazują na swoich zdolnościach organizacyjnych, przedsiębiorczości i kreatywności.

Czy można zarabiać na pasji? Owszem można, ale często bywa to trudniejsza droga, o czym wspomniałam już poprzednio: Zarabianie na pasji – co mówi doświadczenie ludzi?

Biznes to kalkulacja, a Ty jesteś (tylko) człowiekiem

Piękne zdanie wczoraj usłyszałam: „Biznes to małżeństwo z rozsądku, a nie z miłości”, co dobrze obrazuje to, co napisałam już powyżej. Jeśli zatem myślą w ten sposób wielcy ludzie, którzy osiągnęli już wiele – nie mogą się mylić.

Skoro marzymy o tym, by praca wychodziła nam dobrze, a pasja nie zamieniła się w przymus pracy, która odbiera radość – postawmy na nasze zdolności.

OK, ale istnieją przecież ludzie którzy wykorzystali swoje hobby i wdrapali się na finansowe Himalaje – mieli szczęście + umiejętności. Zostawmy jednak te przypadki, i powróćmy do sedna.

Jak odkryć swój talent?

Na ten temat powstało wiele teorii, a oto kilka moich sprawdzonych propozycji:

1. Próbuj

Próbowanie przeróżnych dyscyplin i czytanie – to najbardziej uniwersalna rada. Im człowiek młodszy – tym lepiej, ma więcej czasu na eksperymenty, wiele może przetestować, wiele odrzucić, ale również wiele zyskać. Każde doświadczenie podpowiada nam czy nasze zdolności są bardziej sportowe, manualne, artystyczne, a może techniczne? Jak nie będziesz próbować, nigdy się nie przekonasz.

2. Przypomnij sobie dzieciństwo

Co sprawiało Ci radość kiedy byłeś dzieckiem? Jakimi zabawkami i w co lubiłeś się bawić? Co Cię interesowało? Jeśli nie pamiętasz, zapytaj rodziców. To bardzo cenne wskazówki. Często jako dzieci przejawiamy swoje naturalne predyspozycje, które są zaprzepaszczane w późniejszych latach.

3. Analizuj

Przeanalizuj różne trudne momenty ze swojego życia. Pomyśl nad tym jak reagowałeś w sytuacjach stresowych. Czy stawiałeś czoła problemowi, pocieszałeś innych, stawałeś się liderem, a może to inni musieli Ciebie podtrzymywać na duchu? Taka retrospekcja pomoże rozpoznać, czy masz zdolności przywódcze, opiekuńcze, a może wolisz pozostawać w cieniu i wykonywać polecenia innych.

4. Pytaj rodzinę i przyjaciół

Zapytaj swoich najbliższych, do czego ich zdaniem masz talent, kiedy i w czym ich zaskoczyłeś, swoją pomysłowością, pozytywną reakcją, czymś co samodzielnie wykonałeś. Zdanie na nasz temat kogoś, kto stoi obok, może okazać się na wagę złota.

5. Zrób test 16 osobowości

W Internecie znajdziesz sporo testów, większość z nich jest płatna. Polecam Ci całkowicie darmowy test 16 osobowości, którzy zrobisz online, a wynik otrzymasz od razu. Spróbuj, pewnie odkryjesz cenne wskazówki dla siebie.

Co mi dało odkrycie swojego talentu?

W poszukiwaniu swoich uzdolnień przerobiłam wszystkie wspomniane powyżej punkty, aby ostatecznie uświadomić sobie, że cała „tajemnica” tkwiła w moim dzieciństwie. Jako dwu letnie dziecko próbowałam przepisywać nieudolnie litery, które widziałam, co bardziej przypominało hieroglify, a momentami pismo arabskie 🙂 Ucierpiały na tym książki, dokumenty i pomoce naukowe moich rodziców, które zapisywałam swoimi „wyrazami” (Miny urzędniczek na widok zabazgranego dowodu osobistego mojej Mamy -bezcenne :)) Pisanie towarzyszyło mi więc od samego początku. Pisałam książki, opowiadania, wiersze, udzielałam się w gazetce szkolnej, wymyślałam i organizowałam kreatywne zabawy dla dzieci, wymyślałam nowe sposoby komunikacji, ciekawi mnie cały czas także typografia i myślenie wizualne. Moimi ulubionymi miejscami do tej pory są: księgarnia, biblioteka i sklep papierniczy.

W pewnym momencie była to już konkretna baza informacji pod budowę solidnej, świadomej wersji siebie, którą mogłam uzupełniać o nowej elementy, i układać tak, by zaczęła powstawać sensowna całość.

Nie ważne czy odkrycie swojego talentu posłuży Ci do założenia własnego biznesu, czy może dalej będziesz pracować u kogoś, po godzinach realizując swoje hobby – pomóż wyjść swoim zdolnościom na światło dzienne. Poczujesz, że lepiej poznałeś swoją własną osobę, a przy tym zyskasz wiele pewności siebie.

A czy Ty, znasz już swoje zdolności?

W czym jestem dobra? Oto jak znaleźć swój dar

Każdy z nas marzy o pracy, w której czuje się spełniony. Chcemy robić coś, co uwalnia nasz potencjał, pozwala nam się realizować. Ale większość z nas ciągle nie wie, co to może być. Jeśli jesteś na etapie szukania własnej drogi i zastanawiasz się ‘w czym jestem dobra’ – oto co pomaga znaleźć odpowiedź.

W czym jestem dobra?

Maja pracuje na etacie, ale marzy o własnej firmie. Chce znaleźć swój kierunek działania, coś w czym jest dobra. Mówiąc o przeszkodach napisała: brak odwagi, środków i czasu. Ale najlepsze przyszło na koniec. Kiedy zapytałam jak w jednym zdaniu zawarłaby to, czego jej teraz najbardziej potrzeba napisała:

wolności w działaniu.

Trudno mi nawet opisać jak bardzo rozumiem, o co Mai chodzi. Maja – jak każda inna multipasjonatka – ma własną definicję szczęścia, świadomość swoich darów, swój pomysł na życie. Ciągle jednak z nim zwleka martwiąc się, że nie pasuje do reszty. Trudno się dziwić. Żyjemy w społeczności, która lubi dzielić albo-albo. Co jeśli jest kilka rzeczy, których chcesz spróbować?

Jak znaleźć swój talent

W szkole jesteśmy dzieleniu według dwóch podstawowych kategorii: humaniści, umysły ścisłe. Co jeśli powiem, że jest jeszcze co najmniej pięć innych dróg? Można być spełnionym nie tylko jako naukowiec czy pisarz, ale tak samo jako lider, przywódca duchowy, sportowiec, artysta, nauczyciel, rodzic, innowator, inwestor itd. W podcaście „Współczesne multipasjonatki” opowiadam o siedmiu rodzajach ludzkiej inteligencji, ale teraz chciałabym, abyś zapamiętała jedno:

wcale nie musisz wybierać.

Być może jest wiele rzeczy, w których jesteś dobra i dopiero kombinacja tych talentów pozwoli Ci znaleźć pełnię spełnienia w życiu.

Misja, pasja i dar

Możemy nazywać to inteligencjami, talentami czy darami, ale jedno jest pewne. To zestaw. Nikt nigdy nie będzie w stanie robić tego, co chcesz robić – bo jesteś unikalna. Dlatego teraz przychodzi czas na najważniejsze pytanie, które trzeba sobie zadać.

Wiesz kiedy masz szansę znaleźć własną drogę?

Tylko jeśli przestaniesz przejmować się tym, kim powinnaś być – i zaczniesz być tym kim naprawdę jesteś. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak możesz to zrobić:

Po wysłuchaniu będę zachwycona jeśli zostawisz komentarz z odpowiedzią na pytanie, które zadaję w podcaście. Co sprawia, że czujesz, że żyjesz? Kiedy wchodzisz w przepływ? Kiedy czas przestaje mieć znaczenie? Wierz mi, że pisanie ma wielką moc. Dzieląc się swoją historią możesz zainspirujesz innych do szukania własnej drogi.

Co sprawia, że czujesz, że żyjesz?

To mocne pytanie. Nie dotyczy wcale mocnych i słabych stron. Nie dotyczy umiejętności czy wyników w szkole. Dotyczy tego, gdzie TY czujesz swoje miejsce. Swój żywioł. Gdzie najlepiej się odnajdujesz. Mając tą wiedzę nagle zrozumiesz dlaczego dokonywałaś takich, a nie innych wyborów i jak możesz (od teraz) iść drogą, która od zawsze była Twoja.

Ściskam,

Kasia

Zacznij od talentu i zbuduj mocną stronę

Nie umiem śpiewać, nie umiem tańczyć, żaden ze mnie aktor. Kompletne beztalencie. Zdarzało mi się tak myśleć o sobie. I wiem, z rozmów z ludźmi z którymi pracuję, że nie jestem jedyny w takim postrzeganiu siebie. Jesteśmy świetni w niedostrzeganiu tego, co jest w nas dobre i skupianiu się na tym, co trzeba poprawić. Nasze społeczeństwo, system edukacji, środowisko pracy dodatkowo wzmacnia w nas to poczucie. A ja mam dla Ciebie świetną wiadomość! Każdy z nas ma talent. Każdy z nas jest w czymś naturalnie dobry! Trzeba to tylko odkryć, a potem – wykorzystać. I o tym dzisiaj wam opowiem.

Jakiś czas temu spotkałem się z cytatem z jednego z ojców psychologii pozytywnej. Donald Clifton powiedział:

„What will happen when we think about what is right with people rather than fixating on what is wrong with them?”

“Co się stanie kiedy zaczniemy myśleć o tym, co jest dobre w ludziach, zamiast skupiać się na tym, co w nich jest do poprawy?”

Myśl zawarta w tym pytaniu niesamowicie we mnie rezonuje. Jest to tak inne niż to, z czym przez długi czas się spotykałem. W szkole, kiedy miałem dobre oceny z matematyki, mówiono mi, abym skupił się na pozostałych przedmiotach. Zgodnie z myślą, że skoro jestem dobry w tym obszarze, to już nie muszę inwestować w to czasu. Lepiej podciągnąć to, w czym sobie trochę gorzej radzę. Do dzisiaj zastanawiam się, co by było, gdybym wtedy skupił się jeszcze bardziej na matematyce i zainwestował w ten przedmiot większość mojego czasu… Może byłbym wybitnym programistą?

Czytając o Cliftonie i o pozytywnej psychologii w końcu trafiłem na materiały o rozwoju w oparciu o mocne strony. Jest kilka metod, które są popularne, między innymi Via Characters (https://www.viacharacter.org/www/) , Myers-Briggs (https://www.16personalities.com) i StrengthsFinder 2.0. (https://gallupstrengthscenter.com ). Z tych wszystkich metod najbardziej odpowiada mi podejście opisane w StrengthsFinderze i z niego będę tutaj korzystał. Zachęcam was do poczytania o innych metodach. Warto wybrać swoje preferowane podejście.

34 talenty

W czasie swojej pracy, Clifton wraz z zespołem, na podstawie wieloletnich badań, stworzył listę i opisał 34 talenty, które ludzie posiadają. Jest to skończona lista talentów widocznych w populacji ludzkiej. Wg Cliftona każdy z nas ma takie talenty w różnych nasileniu. Część z nich jest w nas najbardziej widoczna, część z nich ujawnia się czasami, a niektóre z nich w ogóle u nas nie występują.

Talenty zidentyfikowane przez Cliftona i jego zespół:

Aktywator

Analityk

Bezstronność

Bliskość

Czar

Dowodzenie

Dyscyplina

Elastyczność

Empatia

Indywidualizacja

Integrator

Intelekt

Komunikatywność

Kontekst

Maksymalista

Naprawianie

Odkrywczość

Odpowiedzialność

Optymista

Organizator

Osiąganie

Poważanie

Pryncypialność

Rozwaga

Rozwijanie innych

Rywalizacja

Strateg

Uczenie się

Ukierunkowanie

Wiara w siebie

Wizjoner

Współzależność

Zbieranie

Zgodność

Czym jest talent?

Wielu z nas kojarzy talent z czymś wyjątkowym, czymś, co zdarza się bardzo rzadko, co mają tylko nieliczni. I zapewne jeżeli definiujemy talent jako np. piękny głos lub talent do nauki języków, to można go tak postrzegać. Ja jednak jestem zwolennikiem zupełnie innej definicji talentu. Dla mnie talent to wrodzony, powtarzalny sposób myślenia, reagowania i odczuwania. W takim rozumieniu talentu każdy z nas ma talent, bo talentem będzie:

Rozpoznawanie emocji u innych,

Rozpoczynanie rozmów z obcymi osobami,

Segregowanie ubrań w szafie wg kolorów,

Szybkie podejmowanie decyzji,

Dostrzeganie potencjalnych problemów,

Ściganie się z samym sobą,

Organizowanie pracy ludzi,

I wiele innych.

Czy dostrzegasz siebie w którymkolwiek stwierdzeniu z powyższej listy? Tak? To świetnie. Masz talent! Jeżeli nie, to pomyśl o sytuacjach, w których zwykle podobnie reagujesz. Pomyśl o zadaniach, przy których najbardziej się zapalasz i angażujesz. Zapewniam Cię, że właśnie tam znajdziesz swoje talenty. Bo każdy z nas je ma. Każdy z nas ma wrodzony sposób myślenia, reagowania i odczuwania, który ujawnia się najbardziej w określonych okolicznościach. Jeżeli dobrze się nad tym zastanowisz to jestem pewien, że odnajdziesz swoje talenty.

Jak odkryć swoje talenty

Odkrywanie talentów może być bardzo ciekawym zajęciem i świetnym ćwiczeniem z obserwowania samego siebie, co zawsze warto robić.

Jeżeli jednak chcesz nazwać swoje talenty tak jak nazwał je Clifton, to jest na to prosty sposób.

Zanim opiszę, jak możesz to zrobić, to może najpierw wyjaśnię dlaczego warto nazwać swoje talenty. Dzięki używaniu nazw talentów zdefiniowanych przez Cliftona możesz się nimi dzielić z innymi używając tego samego słownictwa. Dzięki temu można łatwiej zrozumieć, jakie macie wspólne talenty i gdzie się różnicie. Możesz też korzystać z materiałów przygotowanych przez Instytut Gallupa (dla którego pracował Clifton) aby lepiej poznać swoje talenty. Jest dostępnych wiele książek, materiałów na blogach oraz filmów na Youtube, które pokazują czym są konkretne talenty (linki na końcu artykułu).

Wiesz już dlaczego nazwać swoje talenty. A jak je odkryć? Robiąc test na stronie (gallupstrengthscenter.com).

Zrobienie testu trwa około 45 minut. Składa się on ze 177 pytań. Na każde pytanie jest tylko 20 sekund na odpowiedź, nie można wracać do pytań, na które się nie odpowiedziało. Pytania są dostępne w wielu językach, także po polsku. Każde pytanie to dwa stwierdzenia, między którymi trzeba wybrać to, z którym bardziej się zgadzamy.

Po zrobieniu testu otrzymasz raport, w którym znajdziesz listę swoich pięciu najbardziej widocznych talentów. Każdy z tych talentów jest opisany kilkoma zdaniami. Oprócz tego masz też dostępny raport, w którym zawarto dokładniejszy opis każdego z talentów wraz z pomysłami na to jak można je rozwijać i wykorzystywać.

Zrobiłeś test? Właśnie odkryłeś swoje talenty!

Znam swoje talenty i co dalej?

Często rozmawiam z ludźmi, którzy zrobili test StengthsFinder. Spotykam się wtedy z pytaniem: ok, zrobiłem test, znam swoje talenty i co dalej? I rzeczywiście, dobrze jest znać swoje talenty, ale to dopiero początek drogi. Sama znajomość nazw swoich talentów jeszcze niewiele nam daje.

Co dalej?

Talent a mocna strona

Pierwszym krokiem może być świadoma praca nad talentem, tak, aby stał się naszą mocną stroną.

Mocna strona, to wg Gallupa, świadome i produktywne wykorzystanie naszych talentów w celu uzyskania efektywności bliskiej perfekcji.

Clifton podaje nawet wzór na mocną stronę. Wg niego wygląda on tak:

Mocna strona = talent + umiejętności + wiedza

Budowanie mocnej strony to wielostopniowy proces. Wszystko zaczyna się od tego, że znamy swoje talenty. To pierwszy krok.

Następne kroki to obudowanie talentu umiejętnościami (czyli wszystkim co praktyczne, umiejętnością stosowania narzędzi, rozumowania, podejścia itd.) oraz wiedzą (czyli edukacją, czytaniem książek, rozmową z innymi itd.)

Naszym celem powinno być takie dodawanie umiejętności i wiedzy, aby zbudować mocne strony z naszych talentów.

Przykład:

Masz talent „Empatia”, czyli umiejętność odczytywania emocji innych ludzi. Jak dodać „umiejętności” do Empatii? Np. robiąc proste ćwiczenie z weryfikacji tego co odczytałeś. Porozmawiaj ze swoim znajomym. Spróbuj zgadnąć jakie ma teraz emocje i zapytaj go/ją czy dobrze odgadłeś. W ten sposób budujesz swoje umiejętności.

Jak dodać wiedzę? Np. czytając książkę o mowie ciała i ucząc się co mogą sygnalizować różne postawy.

Praca nad swoimi talentami

Każdy talent może występować w formie dojrzałej i niedojrzałej. Każdy talent ma swoje blaski i cienie.

Zacznę od krótkiego przykładu.

Masz talent „Analityk”, czyli umiejętność ogarniania dużych zbiorów danych, wyciągania z nich wniosków i identyfikowania wzorców. Jest to dla Ciebie naturalne i łatwe. Co więcej, w ten sposób „analizujesz” świat.

Patrząc na ten talent możemy zdefiniować sobie jego kilka aspektów:

Osoba z niedojrzałym (surowym) talentem „Analityk” będzie miała potrzebę analizowania absolutnie wszystkiego. Do każdego problemu, pytania, zagadnienia będzie podchodziła jak do ogromnego problemu, który należy rozłożyć na czynniki pierwsze. Do tego stopnia, że trudno będzie jej podejmować nawet proste decyzje.

Osoba z dojrzałym talentem „Analityk” będzie umiała wybrać, które zagadnienia są warte dogłębnej analizy, a które można „odpuścić”. Będzie wykorzystywała ten talent świadomie, wtedy kiedy będzie go potrzebowała.

Jasna strona „Analityka” to umiejętność podejmowania przemyślanych decyzji. Widząc zbiór danych, raporty, analizując komunikację Analityk – zadając sobie i innym odpowiednie pytania – może wyciągnąć wnioski niewidoczne dla innych.

Ciemna strona „Analityka” to zadawanie pytań zawsze i w każdej sytuacji. To ciągła niepewność, że przegapiło się coś w danych. To zamęczanie innych pytaniami i wątpliwościami, bo ciągle „wiem za mało”

Widząc powyższe przykłady łatwo zdiagnozować, co można zrobić, aby pracować nad tym talentem. Warto zastanowić się, czy dany talent mamy w wersji dojrzałej czy nie i pracować nad nim tak, aby stał się dojrzałym i użytecznym dla nas talentem. Warto przypomnieć sobie sytuacje w których używałeś swojego talentu i zobaczyć czy używałeś bardziej jego cieni czy blasków.

W taki sposób można postępować z każdym talentem.

Uważam, że talent, który mamy w wersji surowej, jest dla nas bardziej szkodliwy niż nasza słabość. Jeżeli talent to wrodzony, naturalny i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania to aplikowania go w sposób nieproduktywny może nam bardziej zaszkodzić, bo będziemy te schematy często powtarzali. Tym bardziej warto nad takim talentem pracować.

Wykorzystanie moich talentów w pracy z innymi

Znajomość mocnych stron jest bezcenna także w pracy z innymi osobami. Wystarczy już znajomość własnych mocnych stron. Idealnie jest kiedy znasz profil swojego rozmówcy lub rozmówców.

Jak znajomość profilu rozmówcy może pomóc? Wyobraź sobie jak różnie będzie Ci się rozmawiało z osobą, która ma mocną stronę „Rozwaga” i „Aktywator”.

Rozwaga to naturalna zdolność do spostrzegania potencjalnych problemów i przeszkód. Osoba z tym talentem naturalnie będzie ostrożna. Przed podjęciem się jakiegoś zdania, podjęciem decyzji będzie chciała przeanalizować konsekwencje i kroki, które trzeba podjąć, aby osiągnąć efekt. Jeżeli ten talent jest dojrzały, to będzie to bardzo pomocna osoba, która pokaże Ci czym powinieneś się zająć aby zminimalizować ryzyko. Jeżeli jej talent jest surowy to prawdopodobnie przypniesz jej łatkę pesymisty i „hamulcowego”. W każdym przypadku, wiedząc, że dana osoba ma w swoim profilu Top 5 „Rozwagę” możesz się do tego przygotować i uwzględnić to w rozmowie. Słysząc potencjalne ryzyka zanotować je i przyjąć jako coś pozytywnego, przecież pozwala Ci to uniknąć wpadek. Jednocześnie możesz się przygotować tak, aby przekonać tę osobę do działania, trochę jej pomóc ruszyć do przodu.

Aktywator znajduje się po drugiej stronie skali jeżeli chodzi o chęć i prędkość działania. Osoby z tym talentem prawdopodobnie będą chciały od razu rozpoczynać działanie, od razu ruszyć do przodu. Mają potrzebę działania. Odwrotnie niż osoby z „Rozwagą”, nie patrzą na to co może pójść nie tak. One po prostu działają i weryfikują swoje działanie w trakcie wykonywania zadania. Pomyśl jak będzie wyglądała Twoja komunikacja z Tą osobą. Z jednej strony będziesz mógł wykorzystać to, że jest ona chętna to tego, aby od razu zacząć, a z drugiej powinieneś jej pomóc dostrzec rzeczy, problemy, które trzeba przemyśleć przed działaniem, aby nie wpadła w tarapaty.

Wiedząc z kim rozmawiasz i z kim pracujesz możesz być skuteczniejszy w swoich działaniach. Pomyśl też nad dodatkowym zyskiem z tej wiedzy. Pomyśl co dobrego może wyjść ze sparowania ludzi z tymi mocnymi stronami. Czy aktywator może pomóc osobie z rozwagą ruszyć do działania? Jasne, że tak. Czy człowiek z rozwagą może pomóc dostrzec aktywatorowi obszary, którymi powinien się zająć zanim ruszy do działania? Oczywiście.

Twoją rolą jest znalezienie takich osób, poznania ich i stworzenie możliwości do pracy razem. I obserwowanie jak dobrze ze sobą te osoby współpracują.

Podsumowanie

Pokazałem Ci kilka różnych możliwości wykorzystania wiedzy o talentach i mocnych stronach. Pamiętaj proszę, że zdefiniowane talenty to tylko wskazówki dla Ciebie. Nie zastąpią one zastanawiania się nad sobą i pracy związanej z poznaniem drugiej osoby. Ale wiedza o talentach pozwala zacząć pracę w ten sposób. I daje wspólne słownictwo, które ułatwia rozmowę o tym jak lubimy i umiemy pracować.

Powodzenia w pracy w obszarze Twoich mocnych stron. To tam masz największą szansę osiągnąć wydajność bliską perfekcji i największą efektywność!

Linki:

Gallup’s Theme Thursday – https://www.youtube.com/playlist?list=PLxDaK7wIyw947k6hxvoPa4-DYMbgJZYNt

Grupa na Facebooku – https://www.facebook.com/groups/calledtocoach/

Książka z kodem – http://www.amazon.co.uk/StrengthsFinder-2-0-Upgraded-Online-Gallups-Discover-Strengths/dp/159562015X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1457697185&sr=8-1&keywords=strengthsfinder+2+0

Bio:

Nazywam się Dominik Juszczyk. Jestem pasjonatem produktywności i certyfikowanym coachem Gallupa (Gallup-Certified Strengths Coach). Skupiam się na moich silnych stronach i ogarniam chaos codzienności. Cieszę się moimi cudownym porankami, których obowiązkowym elementem jest trening biegowy.

Strona: http://nearperfectperformance.com/pl

Email: [email protected]

W czym jesteś dobra?

W czym jesteś dobra? Co dobrego potrafisz powiedzieć o sobie bez wstydu i zakłopotania? Czy jest to dla Ciebie łatwe, czy trudne? Świadomość swoich mocnych stron jest ważnym elementem poczucia własnej wartości. Ciekawa jak to jest z tą świadomością zapytałam moich znajomych co potrafią robić najlepiej. I… nastawała pełna zakłopotania cisza. Nawet nie wyobrażasz sobie jaką trudność sprawiała im odpowiedź na pytanie:

Co w czym jesteś dobra/dobry?

Ktoś parskał śmiechem, ktoś wyliczał czego nie potrafi robić, albo w czym jest kiepski. Nikt nie chciał, a może nie umiał się pochwalić. Więc pytam dzisiaj Ciebie: W czym jesteś dobra?

Jeśli w tej chwili rozwinęłaś w myślach całą, długą listę, lub znalazłaś jedną rzecz, z której jesteś dumna – brawo! Nie musisz dalej czytać mojego wpisu. Jeśli jednak nie potrafiłaś odpowiedzieć na moje pytanie. Proszę zostań ze mną.

Dlaczego nie potrafimy się chwalić

Cóż, w naszej kulturze chwalenie się jest źle widziane. Chwalić się nie wypada. Panuje powszechne przekonanie, że chwalą się tylko ludzie prymitywni i zadufani w sobie.

Ty, jako osoba skromna nie będziesz się chwalić. Tak Ci wpojono w dzieciństwie. „Nie przechwalaj się”, „Chwalipięta od kopięta, jezyk lata jak łopata”. Lepiej umniejszać swoje zalety i czekać, aż ktoś je dostrzeże. A co jak nie dostrzeże? I zakurzysz się gdzieś w kątku, obserwując jak inni rozwijają skrzydła i czekając na swoją szansę, która może nigdy nie nadejść?

Ktoś Cię obdarzył komplementem? Powiedział, że coś potrafisz robić dobrze? Wspaniale!

Usłyszałaś komplement i… kompletnie nie wiesz co z nim zrobić. Podziękować z uśmiechem? A jak wyjdziesz na zarozumiałą i zadufaną w sobie? Więc zaprzeczasz, umniejszasz, pokazujesz wady i to, co Ci nie wyszło.

A nie możesz kobito po prostu przyjąć, że komuś się spodobało?! Spodobało się jak coś zrobiłaś, jak wyglądasz, jak… cokolwiek. Może więc podziękuj z uśmiechem. Dodaj „ja też się cieszę”, albo „tak jestem z tego naprawdę dumna” i spraw tej osobie przyjemność docenieniem jej starań, zamiast rozwijać listę Swoich wad. Tak naprawdę nikt jej nie chce słyszeć.

Doceniaj siebie i

Swoje możliwości. Jeśli Ty ich nie docenisz, nikt ich nie doceni. Jest to bardzo ważne zarówno w życiu osobistym, jak i w zawodowym. Może nawet szczególnie w zawodowym, gdzie konkurencja jest ogromna. Umiejętności, czy inne zalety, które posiadasz, Tobie mogą wydawać się oczywiste, niewarte uwagi, lub nieważne. Ale dla innych mogą być trudne do osiągnięcia i to one wyróżniają Cię z tłumu. To są często proste rzeczy, takie chociażby jak umiejętność upieczenia drożdżowego ciasta, czy skrupulatnego rozliczania i porządkowania, umiejętność rozmowy z ludźmi, albo dobierania stroju do figury i okazji. To one podnoszą Twoją wartość w oczach innych, ale też w Twoich własnych.

Na koniec chcę Ci zaproponować zabawę

Do każdej litery swojego imienia i nazwiska dopisz jedną Swoją dobrą cechę. Na moim przykładzie:

K – kobieca

– kobieca A – angażująca się

– angażująca się S – seksowna

– seksowna I – interesująca

– interesująca A – ambitna

– ambitna P – promienna

– promienna O – opiekuńcza

– opiekuńcza T – tajemnicza

– tajemnicza A – asertywna

– asertywna R – radosna

– radosna G – genialna

– genialna A – altruistyczna

– altruistyczna N – naturalna

– naturalna A – atrakcyjna

Teraz Twoja kolej.

Jak było? Łatwo, czy trudno? Ile czasu Ci to zajęło? Jeśli było trudno, tak długo układaj tę listę, aż będziesz mogła ją wymienić jednym tchem.

Miłej zabawy w odkrywanie swoich najlepszych cech.

I proszę, nie zapomnij się POCHWALIĆ w komentarzu Swoją listą.

Jak odkryć w sobie talent i poznać swoje mocne strony?

Talent – coś, co łatwo nam przychodzi, jest dostępne i powtarzalne. Tak brzmi definicja Instytutu Gallupa. Zgadzasz się z nią? I – co najważniejsze – czy korzystasz ze swojego potencjału?

Mozart, Picasso, Tołstoj – ci to dopiero mieli talent! A ty? Ty to co innego… Czyżby? – Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o talentach jako o iskrze bożej, czymś, czym nie każdy został obdarzony, czymś wyjątkowym, czymś co zwykliśmy nazywać sztuką – mówi Aneta Pietrzak, specjalistka rozwoju zawodowego. – Tymczasem psychologia patrzy na kwestię talentu trochę inaczej, chociaż, jak się za chwilę przekonamy, na głębszym poziomie chodzi właściwie o to samo. Talent to dar, iskra boża, tylko obszarów, w których się on przejawia, jest znacznie więcej, niż sądzimy. To staram się pokazać w mojej pracy. Jak odcisk palca Wszystko zaczęło się jakieś 30 lat temu. Marcus Buckingham – współautor bestsellera „Złam wszelkie zasady”, i Donald O. Clifton – przewodniczący Instytutu Gallupa, zauważyli, że wśród menedżerów są tacy, którzy – bez względu na zajmowane stanowisko – odnoszą sukces. Naukowcy zadali więc sobie pytanie: „Co inaczej robią ci menedżerowie?”. Tak zaczęły się poszukiwania czynnika sukcesu. Efektem tych badań było stworzenie rewolucyjnego programu, który pomaga (nie tylko menedżerom), określić swoje talenty, rozwijać je i przekształcać w mocne strony, a w efekcie cieszyć się niezmienną w czasie, niemal perfekcyjną wydajnością. Wszystko zaczęło się jakieś 30 lat temu. Marcus Buckingham – współautor bestsellera „Złam wszelkie zasady”, i Donald O. Clifton – przewodniczący Instytutu Gallupa, zauważyli, że wśród menedżerów są tacy, którzy – bez względu na zajmowane stanowisko – odnoszą sukces. Naukowcy zadali więc sobie pytanie: „Co inaczej robią ci menedżerowie?”. Tak zaczęły się poszukiwania czynnika sukcesu. Efektem tych badań było stworzenie rewolucyjnego programu, który pomaga (nie tylko menedżerom), określić swoje talenty, rozwijać je i przekształcać w mocne strony, a w efekcie cieszyć się niezmienną w czasie, niemal perfekcyjną wydajnością. Według Buckinghama i Cliftona talent to najbardziej naturalne predyspozycje człowieka, wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który skłania do wykonywania określonych czynności w określony sposób. Skąd się biorą te wzorce? Wszystko ma swoje naukowe wyjaśnienie. Do około 3. roku życia w wyniku rozmaitych bodźców ze świata zewnętrznego w głowie każdego człowieka tworzy się niepowtarzalna siatka neuronalna. Do 15. roku życia część połączeń obumiera, a pozostają tylko te najczęściej używane. Przez następne 10 lat umacniają się, powodując, że około 25. roku życia każdy z nas ma w sobie unikalny wzór 34 talentów neuronalnych, w różnym nasileniu. Są wśród nich takie zdolności, jak strategia, empatia, współzależność, konkurencyjność, ostrożność czy poważanie. Pięć z nich jest najsilniejszych. Szczególność ich połączenia tworzy opis danego człowieka, jest jego odciskiem palca. Test pomaga je odkryć. – Jeśli nauczymy się używać naszych talentów w odpowiedni sposób, odniesiemy sukces w każdej dziedzinie życia, bo będziemy korzystać na co dzień z tego, co potrafimy najlepiej i będziemy to robić w sposób, który jest dla nas najbardziej efektywny – tłumaczy Aneta Pietrzak.

Mocne, nie słabe strony Niestety, większość z nas nie wie za wiele o swoich talentach i mocnych stronach, a tym bardziej nie wie, jak budować swoje życie wokół nich. – W naszej kulturze jesteśmy wychowywani przez rodziców, nauczycieli, a później przez menedżerów w atmosferze, którą można nazwać „fascynacją patologią” – mówi Aneta Pietrzak. – Stajemy się ekspertami od naszych słabości i spędzamy życie, starając się je wyplenić. A atuty drzemią, zaniedbane. Niestety, większość z nas nie wie za wiele o swoich talentach i mocnych stronach, a tym bardziej nie wie, jak budować swoje życie wokół nich. – W naszej kulturze jesteśmy wychowywani przez rodziców, nauczycieli, a później przez menedżerów w atmosferze, którą można nazwać „fascynacją patologią” – mówi Aneta Pietrzak. – Stajemy się ekspertami od naszych słabości i spędzamy życie, starając się je wyplenić. A atuty drzemią, zaniedbane. Na początku sesji Aneta pyta swoich klientów, co jest dla nich normą, do której dążą. W przeważającej większości osoby zmagają się ze swoimi słabościami, by w konsekwencji osiągnąć właśnie tę normę. Tylko, po pierwsze: ona nie jest jednoznacznie określona, po drugie: nie jest taka sama dla wszystkich, a po trzecie: zmienia się w czasie. Zatem, aby podnieść się do tego niejednoznacznie określonego, niejasnego poziomu, musimy włożyć dużo energii pod postacią czasu, pieniędzy, wysiłku i kontroli. To iście syzyfowa praca, bo kiedy przychodzi trudniejszy moment i spada kontrola, wracamy do punktu wyjścia. I znów musimy toczyć pod górę swój kamień. Nie widać końca tej pracy, a na dodatek ciągle mamy poczucie, że coś jest nie tak, że „odstajemy”, jesteśmy niepełni. A gdybyśmy tak choć na chwilę zostawili w spokoju normę i nasze słabości i spojrzeli na mocne strony? Zastanowili się, co sprawia nam największą przyjemność i łatwo przychodzi? Jakie są nasze talenty? – Spójrzmy choćby na prozaiczne gotowanie zupy – zachęca Aneta Pietrzak. – Mamy do dyspozycji 34 „tematy” z tysiącami możliwych kombinacji, 5 najwyżej punktowanych pokazuje, jak – upraszczając – możemy w robieniu zupy wyodrębnić wzorzec, który da się przełożyć na każdą inną czynność i odnaleźć ten szczególny sposób działania, prowadzący nas do sukcesu. Mój sekret robienia dobrej zupy (za każdym razem innej i bardzo dobrej) polega na umiejętności łączenia różnych składników, na pozór niepasujących do siebie. W teście Gallupa ten talent to „odkrywczość”. Skoro już wiem, że go mam, mogę tę cechę wykorzystać w innych dziedzinach, nie tylko w kuchni. Jeśli pójdę za tym, zdobędę wiedzę na dany temat i zacznę robić rzeczy w zgodzie ze swoim talentem, to nagle okaże się, że to przychodzi mi łatwo, jest przyjemne i na dodatek daje nadmiar energetyczny, którym mogę podzielić się z innymi. Co więcej, idąc tą drogą, mogę stać się prawdziwym ekspertem, a nawet mistrzem. To droga do geniuszu.

fot. iStock

Wspomniany Wolfgang Amadeusz Mozart. Chłopiec obdarzony słuchem absolutnym, zapewne też zdolnościami manualnymi, bez których nie byłby wirtuozem fortepianu, na dodatek świetną pamięcią i jeszcze pewnie kilkoma innymi cechami. Gdyby mu jednak nie pozwolono na podążanie za talentem od najmłodszych lat, nie osiągnąłby mistrzostwa. Podobnie my – jeśli do talentu dodamy wiedzę i wypracujemy umiejętności – osiągniemy szczyt. Możemy też przez całe życie zmagać się ze swoimi słabościami i, wykonując tytaniczną pracę, zdążać krok po kroku do poziomu „normy”. Co wybierasz? Strefa słońca i cienia Jak to zwykle w życiu bywa, niektórych rzeczy jesteśmy świadomi, część przeczuwamy, wielu się domyślamy, ale pewnych talentów w sobie w ogóle nie dostrzegamy. Ba! Zdarza się, że pewnych cech bardzo u siebie nie lubimy. Może dlatego, że każdy talent ma swoją ciemną i jasną stronę. Nie znając swojego potencjału – zamiast z niego korzystać w pełni i w odpowiedni sposób, walczymy ze sobą i uznajemy daną cechę za wadę, zamiast zaletę. Na przykład „strategia”. – To jeden z wyjątkowych talentów – mówi Aneta Pietrzak. – Ludzie nim obdarzeni widzą, co jest „za rogiem”, zawsze mają w zanadrzu wachlarz rozwiązań, potrafią przewidzieć efekty niemal każdej decyzji. Źle zarządzany strateg może mieć problemy z wyborami, ze swoją decyzyjnością. Z kolei „maksymalista” najprostszą rzecz potrafi wynieść na poziom perfekcji. Ale źle prowadzony może stale podnosić poprzeczkę sobie i innym, i nigdy nie będzie zadowolony z efektów, co sprawi, że trudno będzie z nim wytrzymać. Jak to zwykle w życiu bywa, niektórych rzeczy jesteśmy świadomi, część przeczuwamy, wielu się domyślamy, ale pewnych talentów w sobie w ogóle nie dostrzegamy. Ba! Zdarza się, że pewnych cech bardzo u siebie nie lubimy. Może dlatego, że każdy talent ma swoją ciemną i jasną stronę. Nie znając swojego potencjału – zamiast z niego korzystać w pełni i w odpowiedni sposób, walczymy ze sobą i uznajemy daną cechę za wadę, zamiast zaletę. Na przykład „strategia”. – To jeden z wyjątkowych talentów – mówi Aneta Pietrzak. – Ludzie nim obdarzeni widzą, co jest „za rogiem”, zawsze mają w zanadrzu wachlarz rozwiązań, potrafią przewidzieć efekty niemal każdej decyzji. Źle zarządzany strateg może mieć problemy z wyborami, ze swoją decyzyjnością. Z kolei „maksymalista” najprostszą rzecz potrafi wynieść na poziom perfekcji. Ale źle prowadzony może stale podnosić poprzeczkę sobie i innym, i nigdy nie będzie zadowolony z efektów, co sprawi, że trudno będzie z nim wytrzymać.

Dlatego oprócz odkrycia talentów, ważne jest zrozumienie ich istoty, natury, nauczenie się właściwego obchodzenia z naszymi darami. – Test talentów jest doskonałym wstępem do zastanowienia się nad tym, czy żyję i pracuję w zgodzie ze sobą, z własnym potencjałem – mówi Aneta Pietrzak. – Otóż może okazać się, że branża, stanowisko i zakres działań są właściwe, tylko my niewłaściwie do nich podchodzimy. Ja też popełniałam ten błąd w przeszłości. Na początku mojej pracy z ludźmi wiedziałam, że mam wysoką empatię, że rozumiem moich rozmówców na innym poziomie niż tylko słowa, że jak wchodzę do pokoju, to od razu odbieram panującą w nim atmosferę i wiem, od kogo ona „wychodzi”. Jednak jedną rzecz robiłam źle – przejmowałam stany innych osób. Bywało, że gdy pracowałam z osobami po doświadczeniu traumy, wracałam do domu totalnie zmęczona, wyprana z energii, w bardzo złym nastroju. Moja superwizorka wytłumaczyła mi, że muszę nauczyć się rozgraniczać emocje innych. To, że je odbieram, nie znaczy, że mam je przyjmować i współodczuwać. Po pierwsze, bez zachowania dystansu nie będę umiała nikomu pomóc, a po drugie, w końcu spalę się, wyczerpię doszczętnie. Podsumowując, praca, którą wykonywałam, była dla mnie idealna, tylko niewłaściwie korzystałam z mojego „wrażliwego” talentu. Oprócz empatii Aneta przeczuwała u siebie także inne talenty, choć – i tu przejawiała się kolejna nieumiejętność obchodzenia się z nimi – nie wykorzystywała ich w pełni. Na przykład „odkrywczość” – zawsze potrafiła zrobić coś z niczego, szybkie przyjęcie z tego, co akurat miała w lodówce, ale, no właśnie, talent ten ograniczał się zwykle tylko do kuchni, zabrakło przeniesienia wzorca na resztę obszarów funkcjonowania. Nie obyło się też bez niespodzianek. – Okazało się, że w teście wyszedł mi talent, którego u siebie w ogóle nie dostrzegałam, mianowicie „współzależność”. Ludzie nim obdarzeni w każdym działaniu poszukują większego sensu, rozumieją powiązanie ludzi między sobą i wzajemny wpływ ludzkich zachowań i decyzji. Wszystko, co robię, musi mieć głębię, sens, muszę czuć, że dzięki temu coś zmieniam, daję od siebie, że jest to zgodne z moimi wartościami. Wyjaśniło mi to wiele moich zachowań. Zrozumieć i wykorzystać Nie wszystkie talenty objawiają się nam w jasny sposób, nie wszystkie też od razu potrafimy zrozumieć i wykorzystać. Niektórych możemy nawet nie uznawać obiektywnie za talenty. Dopiero przy bliższym poznaniu… Na przykład talent o nazwie „CZAR”, czyli Ciągłe Zdobywanie Aprobaty Rozmówcy. O co chodzi? – Potocznie nazywa się go talentem aktora, to coś, co sprawia, że inni chcą z nami przebywać, nie mogą przestać na nas patrzeć lub nas słuchać – tłumaczy Aneta Pietrzak. – Takie osoby mogą chodzić w worku na ziemniaki i nadal będą przyciągać zachwycony wzrok innych. Jeśli umiejętnie korzystają ze swojego daru, są doskonałymi „networkerami”, potrafią łączyć ludzi ze sobą i sprawiać, że inni będą się wspaniale czuli w ich towarzystwie. Jeżeli jednak zabraknie im świadomości, inni mogą mieć poczucie, że się nimi taka osoba bawi, zachęca do czegoś więcej, a potem znika. Nie wszystkie talenty objawiają się nam w jasny sposób, nie wszystkie też od razu potrafimy zrozumieć i wykorzystać. Niektórych możemy nawet nie uznawać obiektywnie za talenty. Dopiero przy bliższym poznaniu… Na przykład talent o nazwie „CZAR”, czyli Ciągłe Zdobywanie Aprobaty Rozmówcy. O co chodzi? – Potocznie nazywa się go talentem aktora, to coś, co sprawia, że inni chcą z nami przebywać, nie mogą przestać na nas patrzeć lub nas słuchać – tłumaczy Aneta Pietrzak. – Takie osoby mogą chodzić w worku na ziemniaki i nadal będą przyciągać zachwycony wzrok innych. Jeśli umiejętnie korzystają ze swojego daru, są doskonałymi „networkerami”, potrafią łączyć ludzi ze sobą i sprawiać, że inni będą się wspaniale czuli w ich towarzystwie. Jeżeli jednak zabraknie im świadomości, inni mogą mieć poczucie, że się nimi taka osoba bawi, zachęca do czegoś więcej, a potem znika.

키워드에 대한 정보 jak odkryć w czym jest się dobrym

다음은 Bing에서 jak odkryć w czym jest się dobrym 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  정오 의 데이트 초이스 | 소개팅앱 추천 그래서 어떤 소개팅앱이 좋다는건데? 빠른 답변
See also  Mary Richards Vsim | Vsim For Nursing Fundamentals 최근 답변 5개

See also  Przykładowa Rozmowa Z Psychologiem | 120 Zł Za Godzinę?! Co Tak Naprawdę Robi Psycholog? | Do Roboty 201 개의 가장 정확한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Skąd wiedzieć, w czym jest się naprawdę dobry? – 3 ćwiczenia na skuteczne samopoznanie

  • doradztwo zawodowe
  • samopoznanie

Skąd #wiedzieć, #w #czym #jest #się #naprawdę #dobry? #- #3 #ćwiczenia #na #skuteczne #samopoznanie


YouTube에서 jak odkryć w czym jest się dobrym 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Skąd wiedzieć, w czym jest się naprawdę dobry? – 3 ćwiczenia na skuteczne samopoznanie | jak odkryć w czym jest się dobrym, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment