Jak Otworzyć Sklep Metalowy | Jak Otworzyć I Prowadzić Sklep Stacjonarny? [Biznes To My] 7727 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak otworzyć sklep metalowy – Jak otworzyć i prowadzić sklep stacjonarny? [Biznes to my]“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Biznes To My! 이(가) 작성한 기사에는 조회수 32,765회 및 좋아요 168개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak otworzyć sklep metalowy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak otworzyć i prowadzić sklep stacjonarny? [Biznes to my] – jak otworzyć sklep metalowy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Temat dla mnie bardzo bliski. Prowadziłem takie działalności kilkanaście lat, wiem o tym prawie wszystko. Prowadziłem sklepy odzieżowe z galanterią skórzaną. Było bardzo fajnie. Chce Wam teraz o tym opowiedzieć.
🏪 Jeśli chcecie otworzyć sklep stacjonarny z jakimś, danym towarem to przede wszystkim:
✅ Naucz się tego biznesu! Musisz wiedzieć co i jak to robić. Jeśli przykładowo chcesz prowadzić sklep z butami to musisz wiedzieć co ludzie chcą kupować. Musisz poznać dogłębnie ten rynek. Jak mówiłem w poprzednich odcinkach rozeznaj konkurencje, zobacz co inni sprzedają. Porównaj czym się handluje po to by być lepszym i móc się wyróżnić.
✅ Na pewno błędem jest, jeśli chcesz jednocześnie prowadzić sklep jako inwestor i też nie inwestor.
📈 Musisz się zdecydować albo jesteś inwestorem i przekazujesz pełne pełnomocnictwo pracownikowi. On wtedy kupuje, sprzedaje, odpowiada za wszystko. Albo Ty jesteś tym szefem i Ty decydujesz jaki jest kierunek rozwoju sklepu. Bo to jest żywy organizm. Podejmij decyzje jaki status przyjmujesz.
Na przykładzie mojego kolegi jego ojciec ma być inwestorem, a jednocześnie prowadzić ten sklep. Moim zdaniem to błąd. Nie da się tego prowadzić w taki sposób dobrze. Współdziałanie z ciotką, przyjaciółmi to nie jest dobry plan. Sam to przerabiałem. Jeśli pojawia się jakiś problem – to tej osoby nie możecie zwolnić. Bo jak zwolnicie obcą osobę to ona odejdzie i na tym koniec. Jeśli jest to rodzina to pojawia się żal i pretensje, konflikty w domu. Starajcie się tego unikać, bo później są kłopoty. Jednak jeśli masz być czyimś zwierzchnikiem np. właściciel ma mieć pracownika w postaci ciotki to nagle się okaże, że się nie będą dogadywać. W przypadku osoby obcej to jeśli szef tak chce to tak będzie. A jeśli się tej osobie to nie podoba to zawsze może odejść.
✅ Wyjątek współpracy z kimś bliskim z rodziny jest wtedy, gdy ta osoba jest wspólnikiem. Gdy pracujecie na równych prawach, a ta osoba wykłada również kasę. Razem uczestniczycie w naradach, dogadujecie się.
✅ Istotną sprawą jest lokalizacja sklepu. Jeśli masz swój prywatny sklep w danej lokalizacji on już tam istniał to okej. Ale jeśli masz wynająć sklep to postaraj się go odszukać w jak najlepszej lokalizacji. Takiej, gdzie ludzie przechodząc obok zwrócą na niego uwagę. Tak by mogli do Ciebie trafić.
Bo jeśli zrobisz to w jakiejś bocznej uliczce to nikt do niego nie dotrze.
Moja nieruchomość była bardzo blisko rynku, 150m obok niego. Gdyby był jednak bliżej, 50m od głównej ulicy pracował by zupełnie inaczej. Wszyscy ludzie idą prosto na rynek i pomijają dalsze sklepy.
Następnie otwarłem sklep w hipermarkecie w Mikołowie. Galeria gdzie mieści się Auchan, to jest jeden z pierwszych takich punktów jaki powstał. Mój sklep był przy samym wejściu do galerii. I słuchajcie miałem najlepszą lokalizacje ze wszystkich sklepów. Dlaczego? Bo wszyscy wchodzili, wychodzili i każdy tam mógł trafić. Miałem tam świetne obroty, zarabiałem bardzo fajne pieniądze. 🤑
✅ Co ciekawe cenę tego samego towaru, który miałem w Żorach podniosłem o 60% i sprzedawałem go w Mikołowie. Towar droższy podniesiony z 1 tys. do 1,6 tys. zł był sprzedawany w większej ilości niż tam gdzie było taniej. Szukajcie dobrych miejsc! Do Ciebie musi trafić ten klient.
✅ Zrób szyld. Przygotuj ładną wystawę, logo, postaw na dobre oświetlenie. Jest to bardzo ważne. W sklepach stosuje się specjalistyczne oświetlenie, które sprawia że towary wyglądają pięknie. Nie może to być zimny kolor. Światło robi 80% roboty!
✅ Jeśli otworzycie sklep pamiętajcie o zatrudnieniu personelu. Osoby które potrafią zaprezentować towar. Nie atakuj klientów bo ucieknie! Dajcie klientowi się rozejrzeć.
✅ Wybierzcie sobie kategorie towarów. Odradzam sklepy o niskiej marży i niskiej cenie produktów. Nie miejcie tanich cen. Narzut musi być adekwatny aby się utrzymać i pokryć wszystkie koszty!
✅ Pamiętajcie, jak otwieracie sklep pamiętajcie aby koniecznie znaleźć się w Internecie!
✅ Jak już działacie, na pewno pojawią się przedstawiciele handlowi. Musicie umieć się \”dohandlować\” z przedstawicielami. Zastanówcie się kto u Was będzie tą osobą do kontaktu z handlowcami i klientami.
Wasza rola to myśleć nad dalszym rozwojem sklepu. Pracownicy pracowali a ja miałem czas aby się rozwijać.
Zapraszamy!
#sklep #handel
🚀 Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z tematyki biznesu subskrybuj nasz kanał Biznes To My!
https://bit.ly/3mONwL2​
🔗 Nasza strona internetowa:
https://www.biznestomy.pl​
💼 Kontakt i współpraca:
[email protected]
tel. +48 508 328 200
🌐 Biznes To My w social mediach:
▪ Instagram: https://www.instagram.com/biznestomy/​
▪ Facebook: https://www.facebook.com/biznestomypl/​
▪ TikTok: https://www.tiktok.com/@biznestomy.pl​
🎧 Podcasty:
▪ Apple Podcasts: https://apple.co/2OTpnXq​
▪ Google Podcasts: https://bit.ly/3cydiPz​
▪ Spotify: https://spoti.fi/38L3Nvs​
💚 Nasz portal Twoje Zdrowie 24 eu
https://twojezdrowie24.eu​
💚 Kanał YT Twoje Zdrowie 24 eu
https://bit.ly/3tgGmSm​

jak otworzyć sklep metalowy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Sklep z artykułami metalowymi – WiadomosciWadowice

Skoro tutaj trafiłeś to prawdopodobnie zastanawiasz się nad otworzeniem hurtowni lub sklepu z artykułami metalowymi.

+ 여기에 보기

Source: wiadomosciwadowice.pl

Date Published: 11/10/2022

View: 5011

Sklep z materiałami metalowymi – BiznesForums.pl

Jak myślicie, czy sklep z artykułami metalowymi to dobrym pomysł na biznes? Wiadomo, że teraz większość ludzi kupuje praktycznie wszystko …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.biznesforums.pl

Date Published: 9/3/2022

View: 4774

Jak założyć sklep – praktyczne wskazówki

Najlepsza forma opodatkowania dla sklepu. Otwierając sklep, przedsiębiorca ma do wyboru następujące formy opodatkowania: zasady ogólne,. podatek …

+ 여기에 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 3/12/2021

View: 9212

Metalzbyt Polska Sp. z o.o. sieć sklepów metalowych i …

Masz lokal w ciekawym miejscu? Chcesz otworzyć sklep z nami? Dzwoń: tel. 667- …

+ 여기에 표시

Source: www.metalzbytpolska.pl

Date Published: 7/28/2021

View: 9840

Jak założyć sklep tradycyjny? – 6krokow.pl

Sprawdź jak w 6 krokach otworzyć własny sklep. … Z – sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w …

+ 여기를 클릭

Source: 6krokow.pl

Date Published: 5/14/2021

View: 8460

Forum: Branża metalowa- co i jak ? – Franchising.pl

Próbowałem z ozdobami z metalu typu kwietniki, wieszaki, … A co sądzicie o tym, aby otworzyć sklep metalowy w miejscowości, …

+ 여기에 더 보기

Source: franchising.pl

Date Published: 9/27/2022

View: 5402

Sklep, którego nie ma… – Biznes-firma.pl

Więcej o działaniach marketingowych w dziale: marketing. Pamiętaj o przeprowadzeniu szczegółowej analizy pomysłu na biznes. Jak założyć firmę dowiesz się w …

+ 더 읽기

Source: www.biznes-firma.pl

Date Published: 12/13/2021

View: 2810

SKLEP Z ELEKTRONARZĘDZIAMI – ZAKŁADAM – Narzedzia.pl

Otuz mam zamiar otworzyć sklep z elektronarzędziami w małym mieście – jakieś 20 tys ludzi razem … Przydały by się kleje do gumy, metalu, drewna (Loxeal).

+ 더 읽기

Source: www.narzedzia.pl

Date Published: 7/23/2021

View: 1296

Sklep internetowy z biżuterią – jak zaplanować i otworzyć?

Kluczem do sukcesu w prowadzeniu sklepu stacjonarnego jest jego dobra lokalizacja. Niestety, koszty wynajmu lokalu w miejscu, który przyciągnie klientów jest …

+ 여기에 보기

Source: businesspl.com

Date Published: 4/4/2021

View: 2500

Jak założyć sklep – poradnik krok po kroku – Inter Market

Jak założyć sklep? Dowiedz się, jak to wygląda w praniu – od pomysłu po zakup wyposażenia. Chcesz prowadzić własny biznes?

+ 더 읽기

Source: www.intermarket.com.pl

Date Published: 7/14/2022

View: 2522

주제와 관련된 이미지 jak otworzyć sklep metalowy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak otworzyć i prowadzić sklep stacjonarny? [Biznes to my]. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak otworzyć i prowadzić sklep stacjonarny? [Biznes to my]
Jak otworzyć i prowadzić sklep stacjonarny? [Biznes to my]

주제에 대한 기사 평가 jak otworzyć sklep metalowy

  • Author: Biznes To My!
  • Views: 조회수 32,765회
  • Likes: 좋아요 168개
  • Date Published: 2021. 4. 21.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=lJgdTVlFStI

Ile potrzeba pieniedzy na otwarcie sklepu?

Osoby, które myślą o własnym sklepie spożywczym, muszą liczyć się z wydatkiem od 50 tys. do powyżej 1 mln zł. Zwrot zainwestowanego kapitału będzie szybszy, gdy zostanie to zrobione pod skrzydłami jednej z działających na rynku sieci.

Ile zarabia właściciel sklepu z odzieżą?

Chcesz wiedzieć, ile zarabia właściciel sklepu z odzieżą? Niektóre osoby prowadzące od wielu lat tego typu działalność osiągają zyski na poziomie nawet do 10 000 złotych. Oczywiście wymaga to sporego zaangażowania oraz nakładów finansowych na marketing oraz zaopatrzenie.

Od czego zacząć otwarcie sklepu?

Formalności związane z założeniem sklepu to złożenie odpowiednich formularzy m. in. w urzędzie miasta lub gminy albo KRS – w zależności od formy działalności, ZUS i urzędzie skarbowym. Po ich dostarczeniu można być już właścicielem swojego własnego sklepu.

Czy prowadzenie sklepu jest trudne?

Prowadzenie małego sklepu jest jedną z najgorszych możliwych form zarabiana. Duży sklep prowadzi się o wiele łatwiej i przyjemniej. W małym sklepie absencja tylko 2 pracowników to już nie lada kłopot. W dzisiejszych czasach obrót 60 tys.

Ile zarabia sklep?

Co drugi pracownica sklepu otrzymuje pensję od 3 510 PLN do 5 200 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych pracowniców sklepów zarabia poniżej 3 510 PLN brutto.

Czy można dostac dotacje na otwarcie sklepu?

Pieniędzy na sfinansowanie początków w biznesie można szukać w dwóch źródłach. Po pierwsze są to fundusze z urzędu pracy. Tutaj masz dwie opcje – możesz wybrać dotacje dla bezrobotnych lub skorzystać z pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Drugim źródłem są fundusze unijne.

Skąd wziąć ubrania na sprzedaż?

Skąd brać ubrania do butiku? W zależności od tego, jaki charakter ma mieć Twój butik, jest kilka możliwości. Możesz sprzedawać własny asortyment, sprowadzać zaopatrzenie z hurtowni odzieżowych lub kupować towar bezpośrednio od producenta. W ostatnim czasie rośnie też popularność hurtowni dropshippingowych.

Na czym zarabia się najwięcej?

Najwięcej świetnie płatnych stanowisk jest w bankowości, ale sporo jest też bardzo dobrze wynagradzanej kadry w energetyce, logistyce czy produkcji. – Wysokie płace na konkretnych stanowiskach w bankowości to trochę pokłosie lat dwutysięcznych – wtedy ten sektor generował bardzo wysokie zyski.

Ile kg odzieży używanej na otwarcie sklepu?

Dla lokalu o powierzchni ok 30 m2 potrzeba na początek ok 150-200kg odzieży sortowanej oraz ok 20-50kg cotygodniowej dostawy. Odzież polecamy kupować od bezpośredniego importera. Koszt takiej ilości waha się między 6 000 a 8 000zł.

Czy opłaca się otworzyć butik?

Czy opłaca się założyć sklep internetowy z odzieżą? Własny sklep odzieżowy to całkiem intratny biznes – szczególnie kiedy większość biznesowych obowiązków wykonuje sam właściciel. Według wszelkich estymacji, własny sklep odzieżowy może przynieść nawet 10 tys. złotych zysku.

Jak stworzyć własny sklep?

Jak założyć sklep internetowy?
  1. Zdecyduj, jaki produkt chcesz sprzedawać …
  2. Wybierz najlepszą platformę e-commerce. …
  3. Zaprojektuj wygląd sklepu internetowego. …
  4. Oferuj metody płatności dostosowane do klientów. …
  5. Zdecyduj o opcjach dostaw. …
  6. Zadbaj o regulamin i politykę prywatności.

Jaki biznes warto otworzyć?

Pomysły na biznes online
  • Prowadzenie bloga. …
  • Projektowanie stron internetowych. …
  • Sprzedaż e-commerce. …
  • Doradztwo w zakresie SEO. …
  • Tworzenie aplikacji. …
  • Nagrywanie podcastów. …
  • Prowadzenie kanału na YouTube. …
  • Tworzenie audiobooków.

Ile kosztuje otwarcie butiku?

Aby otworzyć sklep odzieżowy, potrzebny jest budżet na start. Zakup towaru, wynajem lokalu i jego przystosowanie/umeblowanie może kosztować ok. 8 000 zł. Jeśli nie posiada się takiej kwoty, w miarę możliwości można postarać się o dofinansowanie z urzędu pracy lub wziąć kredyt.

Ile kosztuje podstawowy sklep internetowy?

Prosty sklep internetowy to taki, który został wyposażony w podstawowy wygląd graficzny oraz szereg standardowych funkcjonalności strony głównej oraz karty poszczególnego produktu. Jego cena waha się w granicach 35 000 zł – 50 000 zł netto.

Ile czasu trwa stworzenie sklepu internetowego?

To ile trwa tworzenie sklepu internetowego w dużej mierze, zależy od specyfikacji sklepu oraz terminu dostarczenia treści przez Klienta. Założenie sklepu internetowego jest dość skomplikowanym procesem, który wymaga zaangażowania kilku stron. Założenie sklepu internetowego zazwyczaj trwa około 5-30 dni.

Ile kosztuje dodanie produktów do sklepu internetowego?

Przyjąć należy, że koszty ręcznego dodania 1 produktu w sklep wynoszą na poziomie 3,00 – 8,00 zł, a wszystko zależy od ilości parametrów jakie produkt posiada oraz od tego czy posiadamy zdjęcia czy też trzeba je dodatkowo obrabiać ( kadrować, optymalizować ).

Sklep z artykułami metalowymi

Sklep z artykułami metalowymi

Skoro tutaj trafiłeś to prawdopodobnie zastanawiasz się nad otworzeniem hurtowni lub sklepu z artykułami metalowymi. Nie są Ci obce złącza nierdzewne, stal kwasoodporna, czy otuliny na rury i pomyślałeś, że warto to przekuć w biznes? Być może do tej pory pracowałeś w takim punkcie i zobaczyłeś jakie przychody generuje i to ostatecznie Cię przekonało.

W tym miejscu muszę niestety ostudzić Twoje zapędy. Owszem, taki sklep może generować bardzo duże obroty. Pamiętaj jednak, że za obrót nie kupisz chleba na stół, Ciebie interesuje zysk, który powstaje dopiero po opłaceniu wszystkich kosztów. Pozwól, że przeprowadzę Cię przez wszystkie mielizny prowadzenia biznesu, byś podjął decyzję znając wszystkie za i przeciw.

Nie tylko kształtki nierdzewne

Prowadzenie biznesu, nawet tak nieskomplikowanego jak sklep z artykułami metalowymi tylko na pozór jest banalnie łatwe. Jeśli otwierasz taki punkt od podstaw, musisz być świadomy ilości rzeczy do ogarnięcia. I to wszystko nim otworzysz drzwi przed pierwszymi klientami.

Najpierw, co oczywiste, musisz otworzyć działalność gospodarczą. Wymyślić jej nazwę oraz zastanowić się pod jakimi numerami PKD będziesz działał. Jest szansa, że na miejscu, w urzędzie, uzyskasz pomoc w tej sprawie. Będąc jednak zupełnie nieprzygotowanym , narażasz się na duże ryzyko. Co prawda niemal wszystko da się potem odkręcić, ale nie sądze, żebyś miał na to czas i ochotę.

O ile jesteś sobie w stanie poradzić z pierwszym punktem, prawdopodobnie nie będziesz umiał prowadzić sobie ksiąg. Do tego potrzebna Ci dobra księgowa lub księgowy. Koszt wynajęcia nie jest bardzo duży, a jest to znaczne odciążenie.

Księgowa prowadzi księgi, a niekoniecznie dobrze doradza. Możesz potrzebować pomocy doradcy podatkowego. Musisz wiedzieć jaki sposób rozliczania jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Prawdopodobnie będzie to koszt jednorazowy, lub zwyczajnie rzadki. Nie należy pomijać tego punktu, bo może on ważyć na całym biznesie na długo.

Formalności masz już w zasadzie za sobą. Teraz lokal. O ile nie masz już jakiegoś miejsca upatrzonego, musisz pobawić się w detektywa. Odpalić wyszukiwarkę i samodzielnie poszukać lokalu, który spełnia Twoje wymagania. Możesz także zlecić to do wyspecjalizowanego biura nieruchomości, pamiętaj jednak, że taka usługa będzie Cię finalnie kosztować. Jeśli czujesz się na siłach by zrobić to samodzielnie i znasz wymagania jakie są stawiane przed takimi sklepami, to czasem warto to zrobić solo.

Zatowarowanie sklepu. Musisz na początku się zastanowić czy chcesz i czy stać Cię na szeroki asortyment towaru. Być może warto rozważyć na początek tylko najpopularniejsze artykuły i rozbudowę magazynu o kolejne. Podstawowy śrubunek, najczęściej stosowane rozmiary rur, blacha nierdzewne, otulina na rury, złączki nierdzewne, etc.

Masz już niemal wszystko, potrzebujesz jeszcze kadry. O ile nie chcesz być przywiązany fizycznie do swojego sklepu, potrzebujesz wykwalifikowanej kadry, która będzie miała pojęcie o sprzedawanym towarze. Muszą potrafić doradzić, wskazać wady i zalety.

Zalety swojego sklepu metalowego

Mam nadzieję, że do tej pory Cię nie wystraszyłem. Owszem, sklep to dużo formalności i duża odpowiedzialność. Ale to też wolność, od szefa, od etatu. Jeśli dobrze sobie poukładasz biznes, odpowiednio go rozkręcisz i zatrudnisz kompetentną kadrę, z czasem będziesz w stanie robić sobie wolne zawsze wtedy gdy będziesz miał na to ochotę. A więc deleguj swoje obowiązki w jak największym stopniu, wszak nie podejmujesz tego ryzyka by pracować jeszcze więcej i ciężej niż na etacie.

poznaj wskazówki, jak to zrobić krok po kroku!

Prowadzenie sklepu co do zasady nie wiąże się z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia, aczkolwiek w zależności od rodzaju sprzedaży, na właściciela sklepu mogą zostać narzucone dodatkowe obowiązki. Z artykułu dowiesz się, jak założyć sklep.

Jak założyć sklep? Wstępne wymagania związane z rodzajem sprzedaży

Sprzedaż alkoholu

Sprzedaż alkoholu w sklepie zobowiązuje do uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Na mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wydawane są trzy odmienne zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych:

do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo,

powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),

powyżej 18% zawartości alkoholu.

W przypadku sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży zezwolenie wydaje się na określony czas nie krótszy niż 2 lata. Wydawane jest przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu jest płatne, jeżeli opłata nie zostanie uiszczona trzeba liczyć się z cofnięciem zezwolenia na sprzedaż.

Sprzedaż broni

O tym jak założyć sklep z bronią i jakich formalności należy dopełnić określają z góry przepisy. Co nie podlega wątpliwości, bowiem sprzedaż broni wymaga posiadania koncesji. Wniosek o jej wydanie składa się do organu koncesyjnego, wykaz wszystkich instytucji zajmujących się wydawaniem koncesji znajduje się w obwieszczeniu Ministra Rozwoju z dnia 14 marca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie instytucji wydających opinie o możliwości spełnienia warunków technicznych i organizacyjnych podczas wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Koncesja to nie jedyny obowiązek przy obrocie bronią, właściciel sklepu musi spełnić szereg innych warunków, jak posiadanie odpowiedniego zaświadczenia z konkretnych instytucji, orzeczenia lekarskiego i psychologicznego czy dokumentu potwierdzającego przygotowanie do zawodu.

Sprzedaż żywności

Sprzedawana żywność powinna być odpowiednio etykietowana. Etykiety, wyraźne, czytelne i widoczne, powinny zawierać dane dotyczące składu, zastosowanych dodatków lub składników zastępczych, ewentualnej zawartości alergenów. Etykieta mięs i olejów lub tłuszczów powinna informować o pochodzeniu produktów. Od 13 grudnia 2016 r. na etykietach obowiązkowo powinny znaleźć się wartości odżywcze (kaloryczność).

Sprzedaż odzieży używanej

Przed dopuszczeniem do sprzedaży odzież używana powinna być zdezynfekowana, wymagane jest również jej posortowanie. Dezynfekcja powinna zostać potwierdzona stosownych świadectwem w miejscu nabycia odzieży.

Dopuszczalne formy prowadzenia sklepu

Sklep można prowadzić w każdej formie działalności, wyjątek stanowi spółka partnerska, która przeznaczona jest dla osób świadczących usługi jako tzw. wolny zawód.

Formalności związane z założeniem sklepu to złożenie odpowiednich formularzy m. in. w urzędzie miasta lub gminy albo KRS – w zależności od formy działalności, ZUS i urzędzie skarbowym. Po ich dostarczeniu można być już właścicielem swojego własnego sklepu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza, że działalność prowadzona jest samodzielnie (jeden właściciel). Nie oznacza to jednak, że właściciel sklepu nie może zatrudniać pracowników – może robić to dowolnie na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. Jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje się za pomocą formularza CEIDG-1.

Spółka cywilna

Umowę spółki cywilnej sporządza się w formie papierowej – spisują ją minimum dwie osoby fizyczne lub prawne. Fakt istnienia spółki każdy wspólnik zgłasza osobno w CEIDG.

Formularz CEIDG-1 składa się w urzędzie miasta lub gminy:

osobiście,

elektronicznie, wykorzystując bezpieczny podpis kwalifikowany,

elektronicznie bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego przez profil zaufany ePUAP,

listem poleconym (podpis poświadczony notarialnie).

Złożenie wniosku wiąże się z wpisem do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, który jest jednoznaczny z uzyskaniem NIP oraz numeru REGON. Uzyskanie takiego wpisu jest bezpłatne.

Spółka handlowa

Spółki handlowe regulowane są przez przepisy kodeksu spółek handlowych i są to:

spółki jawne,

spółki komandytowe,

spółki komandytowo-akcyjne,

spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

spółki akcyjne.

Decydując się więc na działalność w jednej z tych form, składa się wniosek o wpis do rejestru KRS.

Określenie PKD dla sklepu

O tym jak założyć sklep i wybrać PKD dla działalności, zależy od zakresu handlu, którym ma się zajmować, do wyboru jest przede wszystkim:

4778Z. Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

4711Z. Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,

4719Z. Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,

4726Z. Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Najlepsza forma opodatkowania dla sklepu

Otwierając sklep, przedsiębiorca ma do wyboru następujące formy opodatkowania:

zasady ogólne,

podatek liniowy,

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

kartę podatkową.

Przy wyborze formy opodatkowania warto oszacować planowany przychód oraz wysokość ponoszonych kosztów:

zasady ogólne

Opodatkowanie na zasadach ogólnych to podstawowa forma opodatkowania dochodu, zgodnie z którą podatek obliczany jest według skali podatkowej. Wyróżnia się tutaj dwie stawki podatkowe: 17% i 32%. Ta forma opodatkowania uwzględnia kwotę wolną od podatku, co więcej umożliwia korzystanie z ulg podatkowych oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem. Skala podatkowa korzystna jest dla osób, których dochód roczny nie przekroczy 85.528 zł, a także tych, którzy posiadają rodzinę. W momencie bowiem przekroczenia I progu podatkowego tj. 85.528 zł, nadwyżka przychodów zostaje opodatkowana stawką 32%.

podatek liniowy

Podatek liniowy to stała stawka podatku – 19 % niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. W skrócie można stwierdzić, że jest to idealna forma opodatkowania dla “bogatych singli”, ponieważ wyklucza korzystanie z większości ulg podatkowych oraz wspólne rozliczenie. Natomiast, aby jego stosowanie było korzystne uważa się, że dochód powinien wynosić ok. 100.000 zł rocznie.

ryczałt

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to specyficzna forma opodatkowania, w przypadku której podatek liczony jest od osiągniętego przychodu, a koszty podatkowe w ogóle nie są odliczane. Swego rodzaju rekompensatą są stosunkowo niskie stawki ryczałtu – 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% oraz 20% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Stawka ryczałtu przy prowadzeniu sprzedaży handlowej wynosi 3,0 %. Co do zasady więc jest to odpowiednia forma opodatkowania, dla przedsiębiorców osiągających stosunkowo niskie koszty uzyskania przychodów.

karta podatkowa

Karta podatkowa to zryczałtowana forma opodatkowania. Wartość wpłacanego podatku jest stała i nie odzwierciedla w żaden sposób osiąganych przez podmiot przychodów. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak mogą wybrać tę formę opodatkowania, a jedynie Ci, którzy prowadzą rodzaj działalności określony w art. 23 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami od 30 kwietnia 2018 r. istnieje możliwość prowadzenia działalności bez konieczności jej rejestrowania tzw. działalność nierejestrowa. Z takiej formy prowadzenia działalności mogą skorzystać osoby, które osiągają przychody za każdy miesiąc nie wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2020 roku kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 2600 zł) oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej.

Sklep z VAT czy bez VAT?

Prowadzenie sklepu wiąże się opodatkowaniem transakcji podatkiem VAT. Przedsiębiorca może jednak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT pod warunkiem, że w roku podatkowym nie przekroczy 200.000 zł limitu obrotu, a rodzaj sprzedaży, który dokonuje nie jest ustawowo wykluczony ze zwolnienia.

W pierwszym roku działalności limit zwolnienia 200.000 zł liczony jest w proporcji przypadającej na okres, w którym działalność była prowadzona.

Przyszły przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego, musi pilnować wskazanego limitu obrotów w ciągu roku. Jego przekroczenie będzie się wiązać z koniecznością zarejestrowania jako czynnego podatnika podatku VAT.

O tym czy warto być podatnikiem VAT decyduje charakter prowadzonej działalności, ponoszone wydatki i uzyskiwane przychody. Co do zasady bycie czynnym podatnikiem VAT może okazać się korzystne dla podatników, którzy:

sprzedają towar na rzecz czynnych podatników VAT (wówczas będą mogli obniżyć wartość sprzedaży o kwotę podatku VAT, której nie będzie już konieczności naliczania i odprowadzania do urzędu skarbowego),

dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych,

sprzedają towar opodatkowany stawką niższą niż 23% (wystąpi wówczas nadwyżka podatku naliczonego nad należnym).

W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie zarejestrował się do VAT (z wyboru lub z konieczności), musi złożyć wniosek VAT-R do właściwego urzędu skarbowego. Od początku 2015 roku nie ma obowiązku uzyskiwania potwierdzenia rejestracji (a w rezultacie zapłaty 170 zł). Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć w składanej deklaracji:

kwadrat w części C1 poz. 33 – jeżeli przedsiębiorca zrezygnował ze zwolnienia,

kwadrat w części C1 poz. 35 – jeżeli przedsiębiorca utracił prawo do zwolnienia

i ma być czynnym podatnikiem.

Prowadzenie sklepu a kasa fiskalna

Dokonując sprzedaży na rzecz konsumentów, czyli osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, przepisy nakładają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jednak podobnie jak w przypadku podatku VAT, przedsiębiorca ma prawo skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, jeżeli nie przekroczył ustalonego limitu obrotu, a rodzaj produktów nie jest wymieniony w katalogu towarów, które bezwzględnie powinny być nabijane na kasę. Obrót umożliwiający skorzystanie ze zwolnienia z kasy nie może przekroczyć 20.000 zł.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że każda sprzedaż, nawet jednorazowa, towaru wykluczonego ze zwolnienia podmiotowego, musi zostać ujęta na kasie fiskalnej, co powoduje konieczność natychmiastowego zgłoszenia kasy fiskalnej. Warto więc od początku rozważyć zakup kasy w przypadku założenia sklepu, po spełnieniu pewnych warunków przedsiębiorca ma prawo skorzystać z ulgi z tytułu jej zakupu.

Zwolnienie z kasy fiskalnej nie oznacza jednak, ze właściciel sklepu jest całkowicie zwolniony z obowiązku dokumentowania sprzedaży. Konieczna jest wówczas ewidencja sprzedaży bezrachunkowej, w której każdorazowo należy zapisywać transakcje na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych.

Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Składki ZUS dla sklepu

W przeciągu 7 dni od założenia sklepu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca powinien złożyć formularz:

ZUS ZUA – jeżeli ma podlegać pełnemu ubezpieczeniu (prowadzenie sklepu to jedyny tytuł do ubezpieczeń),

ZUS ZZA – jeżeli ma podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (no. gdy pracuje na etacie, gdzie osiąga wynagrodzenie nie niższe niż minimalne).

Formularze te są składane w celu zgłoszenia osoby do ubezpieczeń i mogą być złożone razem z wnioskiem o wpis do CEIDG.

Osoby fizyczne podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po raz kolejny po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub jej zakończenia, mogą skorzystać z tzw. ulgi na start. Przedsiębiorcy spełniający powyższe wymogi nie będą podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu przez okres 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Natomiast po zakończeniu tego okresu przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki ZUS, dzięki czemu przez 2 lata będzie uiszczał na konto ZUS pomniejszone składki społeczne. W tym czasie nie ma też obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy.

Efektywne zarządzanie sklepem

Rozwój sklepu, tak jak i innych początkujących biznesów następuje krok po kroku. Na początku istnienia firmy właściciele zazwyczaj samodzielnie zarządzają i organizują obsługę sklepu. W drodze rozwoju biznesu, gdy klientów przybywa a ilość zamówień wzrasta – wielu decyduje się na korzystanie z programów ułatwiających zarządzanie firmą.

Co oferują takie programy?

zarządzanie dokumentacją

sprawnie funkcjonujący magazyn

integracja w marketplace

szybkość i łatwość płatności

Zarządzanie obiegiem dokumentów

Właściciel firmy, który chce usprawnić pracę związaną z jej zarządzaniem powinien przeprowadzić research dostępnych na rynku programów ułatwiających pracę przedsiębiorcy. Jednym z nich jest znany na rynku system wFirma.pl. Dla tych osób, którzy cenią sobie wygodę, a jednocześnie chcą mieć kontrolę nad swoją firmą, a w szczególności nad jej sytuacją finansową, idealnym rozwiązaniem jest funkcja wFirmy.pl – e-księgowość.

Przedsiębiorca korzystający z programu wfirma, zyskuje m.in:

system CRM z funkcją terminarza do sprawnego zarządzania pracą w firmie i relacjami z kontrahentami,

program do fakturowania,

moduł magazynowy,

integrację z e-bankowością,

integrację z e-ZUS i Ministerstwem Finansów – co umożliwia bezpośrednią wysyłkę e-deklaracji i raportów JPK,

opcję wprowadzania środków trwałych i automatyczną ich amortyzację,

możliwość rozliczania pracowników i prowadzenia ewidencji ich czasu pracy.

Ponadto atutem programu wfirma jest wsparcie ze strony specjalistów z dziedziny prawa podatkowego, gospodarczego, prawa pracy i ubezpieczeń. Kontakt użytkowników ze specjalistami odbywa się za pomocą wbudowanego wewnętrznego komunikatora, który umożliwia wysyłanie zapytań dotyczących obsługi systemu w każdym momencie.

Konto firmowe dla sklepu

Nie zawsze przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta firmowego lub bankowego. Konto bankowe jest konieczne, gdy wartość jednorazowej transakcji przekracza 15.000 zł (lub w przypadku, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca). Przed założeniem konta warto zwrócić uwagę na sposób dokonywania przelewów – czy jest to transakcja darmowa czy nie. Prowadząc działalność, mogą być one dokonywane bardzo często, a każdorazowe płacenie za przelew może się okazać po prostu nieopłacalne. Pod uwagę należy też wziąć pozostałe opłaty związane z prowadzeniem konta. Alternatywą w przypadku osób fizycznych zakładających działalność gospodarczą może okazać się wykorzystywanie prywatnego rachunku bankowego także w celach firmowych.

Jakie warunki lokalowe dla sklepu?

Przedsiębiorca może otworzyć sklep w budynku/lokalu mieszkalnym, którego jest właścicielem lub wynająć lokal czy budynek na cele działalności.

Decydując się na prowadzenie działalności w lokalu czy budynku mieszkalnym, należy mieć na uwadze, że jeśli nastąpi zmiana użytkowania lokalu, działalność w mieszkaniu może skutkować wyższym podatkiem od nieruchomości. Wykorzystywanie części własnego mieszkania w celach firmowych oraz korzystanie z przywilejów, jakie mogą się z tym wiązać (np. część opłat eksploatacyjnych w kosztach uzyskania przychodu) zobowiązuje do poinformowania o tym fakcie urzędu gminy lub miasta oraz naliczeniem wyższej stawki podatku od nieruchomości.

W przypadku wynajętego budynku/lokalu właściciel powinien wiedzieć o prowadzonej w nim działalności, skutkuje to wyższym podatkiem od nieruchomości, który obowiązkowo uiszcza on sam. Należy też zweryfikować, czy w budynku/lokalu w ogóle można prowadzić sklep. Właściciel powinien przedstawić odpowiednie dokumenty, które to potwierdzą. Jeżeli przedsiębiorca – najemca, zamierza przystosować wynajmowany budynek/lokal dla swoich potrzeb (np. dokonując przebudowy bądź zmiany sposobu użytkowania), musi uzyskać zgodę właściciela.

Lokal, w którym przedsiębiorca planuje prowadzić sklep spożywczy powinien zostać zatwierdzony przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Przed rozpoczęciem działalności konieczne jest złożenie wniosku o zatwierdzenie do jednostki właściwej ze względu na siedzibę firmy lub miejsce prowadzenia działalności.

Niezależnie od zatwierdzania każdy zakład wprowadzający do obrotu żywność wymaga wpisania do rejestru zakładów. Do 14 dni przed otwarciem sklepu przyszły przedsiębiorca powinien złożyć wniosek do Państwowej Inspekcji Sanitarnej właściwej ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Wpis do rejestru jest konieczny ze względu na to, że w trakcie działalności sklep musi być poddawany kontroli sanepidu.

RODO w sklepie

Rozporządzenie RODO nakazuje, aby – gdy prowadzenie danej działalności wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych – ich przetwarzanie było legalne, czyli oparte na przesłankach wskazanych w art.6 Rozporządzenia. Ponadto, przetwarzanie danych osobowych musi mieć stosowne zabezpieczenia, tak aby uniknąć ryzyka ich wycieku i chroniły prywatność danych osób.

Jeżeli chodzi o RODO w sklepie – to inaczej ono będzie wyglądać w małym sklepie spożywczym, a inaczej w sieciach. Małe sklepy spożywcze nie przetwarzają danych osobowych, za wyjątkiem pracowników. Jednak takie przetwarzanie jest oparte o przesłankę z RODO, jaką jest niezbędność do wykonywania umów (umowy pracy), czy wypełnianie obowiązków prawnych (rozliczenia i świadczenia).

Jeśli chodzi o większe sklepy, które mogą przetwarzać dane większej kategorii osób – oprócz powyższych przesłanek do zgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych, może być również wymagana zgoda danej osoby.

W obu przypadkach natomiast, przedsiębiorca zobowiązany jest do:

zapewniania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych, zgodnie z zasadami wskazanymi w Rozporządzeniu RODO, wykonywania obowiązków wynikających z praw osób, których dotyczą dane osobowe.

Marketing sklepu

Skuteczna strategia marketingowa jest kluczem do sukcesu prowadzonej działalności. Punktem wyjścia jest utworzenie marki przedsiębiorstwa nazywane brandingiem.

Podstawą promowania sklepu jest reklama w sieci, zwłaszcza na portalach służących do prezentacji ofert firm. Dobrze na początku funkcjonowania biznesu korzystać z darmowych portali, a budżet przeznaczony na marketing zainwestować np. w stronę internetową. Jednym z lepszych, darmowych portali, gdzie możliwe jest m.in. umieszczenie wizytówki firmy wraz z opisem działalności oraz prowadzenie bloga firmowego jest Taelo.pl.

Przedsiębiorcy planujący sprzedaż różnego rodzaju produktów, np. odzieży powinni przede wszystkim zainwestować w dobrą stronę internetową wraz z pozycjonowaniem, która będzie stanowić nie tylko wizytówkę firmy, ale także umożliwi przeglądanie pełnej oferty sprzedawanych produktów. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie wizytówek sklepu czy reklam na różnych portalach, które to umożliwiają, przykładowo w postaci reklam PPC (Adwords, Adsense itd.).

Nie wolno również zapomnieć o profesjonalnej obsłudze klientów. Nie chodzi tutaj jedynie o sklepy odzieżowe, ale też o spożywcze – odpowiednia obsługa klienta to połowa sukcesu.Tym sposobem sklep wyrobi sobie stałych klientów i wielce prawdopodobne, że ich pozytywna opinia przyprowadzi kolejnych.

Jak założyć sklep tradycyjny?

Jak założyć sklep tradycyjny?

Prowadzenie własnego sklepu zasadniczo nie wymaga posiadania szczególnych kwalifikacji. Wystarczą chęci i smykałka do biznesu. Chcesz założyć sklep, ale nie wiesz co musisz w tym kierunku zrobić? W tym artykule dowiesz się jak w 6 krokach założyć sklep tradycyjny.

Wstępne wymagania związane z założeniem sklepu

Samo założenie własnego sklepu nie wymaga uzyskania urzędowej zgody. Jest ona jednak konieczna w przypadku sprzedaży alkoholu czy broni. Istnieją również wymagania dotyczące sprzedaży żywności.

Sprzedaż żywności

Jeżeli zamierzasz prowadzić sklep spożywczy, musisz wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy szczebla powiatowego o zatwierdzenie zakładu. Wniosek taki trzeba złożyć przed rozpoczęciem działalności według wzoru określonego w załączniku nr 3 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wniosków dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Każdy zakład wprowadzający do obrotu żywność wymaga wpisania do rejestru zakładów z uwagi na poddanie ich w okresie działalności urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Żywność, którą chcesz sprzedawać w swoim sklepie tradycyjnym musi być odpowiednio oznaczona. Etykiety na niej zawarte muszą być widoczne, wyraźne i czytelne oraz zawierać dane dotyczące składu, dodatków, składników zastępczych i alergenach. Powinny na nich się znaleźć również wartości odżywcze.

Wymogi lokalu, w którym sprzedawana i przechowywana jest żywność

Pomieszczenia i ich wyposażenie oraz osoby, które mają styczność z żywnością muszą spełniać następujące wymogi:

maszyny i urządzenia technologiczne, które stykają się ze środkami spożywczymi powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny,

elementy robocze urządzeń, blaty stołów oraz lady powinny być w dobrym stanie technicznym, bez uszkodzeń, pęknięć i zarysowań,

umywalka do mycia rąk z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą, mydło, ręczniki jednorazowego użytku lub suszarka do rąk,

sprzęt do utrzymania w czystości pomieszczenia i wyposażenia,

zapas środków do mycia i dezynsekcji w oznakowanych opakowania, przechowywany w wydzielonej szafie.

Wymagania dla osób, które mają styczność ze sprzedawaną żywnością

Osoby wykonujące prace związane z obrotem żywnością, które mają bezpośrednią styczność z produktami spożywczymi, muszą być zdrowe i dysponować stosownym, potwierdzającym to orzeczeniem lekarskim wydawanym na podstawie przepisów ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach. Ponadto każda osoba mająca kontakt z żywnością musi posiadać tzw. książeczkę Sanepid, czyli książeczkę zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Przy jej zakładaniu obowiązkowe jest przeprowadzenie badań 3 próbek kału w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. W tej książeczce lekarz wpisuje także orzeczenie dopuszczające do pracy przy żywności.

Sprzedaż alkoholu

Jeżeli chcesz w swoim stacjonarnym sklepie sprzedawać alkohol, to musisz mieć na to odpowiedni dokument. Do sprzedaży alkoholu w swoim tradycyjnym sklepie potrzebujesz zezwolenia, które są odmienne ze względu na rodzaj sprzedawanego alkoholu:

do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo,

powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyłączeniem piwa),

powyżej 18% zawartości alkoholu.

W przypadku obrotu hurtowego napojami alkoholowymi, zezwolenie wydaje minister właściwy do spraw gospodarki (dla napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 18%) lub marszałek województwa (dla napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 18%).

Jeżeli sprzedaż jest detaliczna, a alkohol przeznaczony jest do spożycia poza miejscem sprzedaży, zezwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży i na czas określony – nie krótszy niż 2 lata.

Starając się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu, musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty. Jeżeli nie zapłacisz, nie otrzymasz zezwolenia.

Sprzedaż broni

Sprzedaż broni wymaga uzyskania koncesji. Aby ją otrzymać, przede wszystkim musisz złożyć wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz spełnić szereg warunków, które pozwolą Ci na otrzymanie zgody na sprzedaż broni. Poza koncesją, do sprzedaży broni musisz również uzyskać orzeczenie lekarskie i psychologiczne oraz dokument potwierdzający przygotowanie do zawodu.

Zakładanie sklepu tradycyjnego w 6 krokach

Wiesz już jakie są wstępne wymagania dla założenia sklepu tradycyjnego przy sprzedaży niektórych produktów. Czas na założenie sklepu tradycyjnego krok po kroku.

Krok 1. Forma działalności

Pierwszym krokiem do założenia własnego sklepu tradycyjnego jest podjęcie decyzji dotyczącej formy prawnej własnej firmy. Sklep możesz prowadzić praktycznie w każdej formie, z wyjątkiem spółki partnerskiej, która przeznaczona jest wyłącznie dla osób wykonujących tzw. wolny zawód. Swój sklep tradycyjny możesz prowadzić w jednej z następujących form prawnych działalności:

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jest to firma prowadzona przez jedną osobę (właściciela). Jako właściciel możesz w niej zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z pełną odpowiedzialnością za zobowiązania zaciągnięte w związku z tą działalnością.

Spółka cywilna – mogą ją założyć co najmniej dwie osoby, które stają się wspólnikami. Każdy wspólnik zgłasza fakt zaistnienia spółki na formularzu CEIDG-1, ponieważ sama spółka nie posiada osobowości prawnej ani zdolności prawnej. Czynności w jej imieniu podejmują wspólnicy, którzy za zaciągnięte zobowiązania odpowiadają całym swoim majątkiem.

Spółki handlowe – regulowane są przepisami kodeksu spółek handlowych. Do spółek handlowych należą:

Spółka jawna – należy do spółek osobowych. Mogą ją założyć co najmniej dwie osoby, które stają się wspólnikami. Spółka nie ma osobowości prawnej, ale posiada zdolność prawną. Wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem solidarnie ze sobą i ze spółką.

– należy do spółek osobowych. Mogą ją założyć co najmniej dwie osoby, które stają się wspólnikami. Spółka nie ma osobowości prawnej, ale posiada zdolność prawną. Wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem solidarnie ze sobą i ze spółką. Spółka komandytowa – spółka ta również należy do spółek osobowych. Mogą ją założyć co najmniej dwie osoby, z których jedna musi być komplementariuszem, a druga komandytariuszem. Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem solidarnie z innymi komplementariuszami oraz spółką. Z kolei komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej.

– spółka ta również należy do spółek osobowych. Mogą ją założyć co najmniej dwie osoby, z których jedna musi być komplementariuszem, a druga komandytariuszem. Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem solidarnie z innymi komplementariuszami oraz spółką. Z kolei komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej. Spółka komandytowo-akcyjna – jest to spółka osobowa z elementami kapitałowego. Tworzą ją co najmniej dwie osoby – komplementariusz i akcjonariusz. Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki na takich samych zasadach jak komplementariusz w spółce komandytowej, a akcjonariusz nie odpowiada w ogóle, bowiem ryzykuje on tylko wniesionym do spółki kapitałem. Spółka komandytowo-akcyjna potrzebuje do powstania kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 50 000 zł.

– jest to spółka osobowa z elementami kapitałowego. Tworzą ją co najmniej dwie osoby – komplementariusz i akcjonariusz. Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki na takich samych zasadach jak komplementariusz w spółce komandytowej, a akcjonariusz nie odpowiada w ogóle, bowiem ryzykuje on tylko wniesionym do spółki kapitałem. Spółka komandytowo-akcyjna potrzebuje do powstania kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 50 000 zł. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – jest to spółka kapitałowa. Może założyć ją już jedna osoba. Spółka posiada osobowość prawną, przez co sama odpowiada za swoje zobowiązania z własnego majątku. Wspólnicy spółki są od tej odpowiedzialności wyłączeni. Do założenia spółki z o.o. wymagany jest kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 5 000 zł.

– jest to spółka kapitałowa. Może założyć ją już jedna osoba. Spółka posiada osobowość prawną, przez co sama odpowiada za swoje zobowiązania z własnego majątku. Wspólnicy spółki są od tej odpowiedzialności wyłączeni. Do założenia spółki z o.o. wymagany jest kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 5 000 zł. Spółka akcyjna – jest to również spółka kapitałowa, która jest przeznaczona dla dużych podmiotów chcących wejść na giełdę. Wymagany kapitał zakładowy do jej powstania to minimum 100 000 zł.

Więcej na temat czym jest osobowość prawna przeczytasz tutaj: Co to jest osobowość prawna?

Krok 2. Forma opodatkowania sklepu tradycyjnego

Drugim krokiem w zakładaniu własnego sklepu tradycyjnego jest decyzja dotycząca opodatkowania dochodów, które uzyskasz w wyniku prowadzonej przez siebie działalności. Otwierając sklep masz do wyboru następujące formy opodatkowania:

Zasady ogólne – jest to podstawowa forma opodatkowania dochodu, zgodnie z którą podatek oblicza się według skali podatkowej. Obowiązują tutaj dwie stawki – 17% i 32%. Zasady ogólne umożliwiają zastosowanie ulg podatkowych.

Podatek liniowy – jest to stała stawka w wysokości 19% (stan na 2020 r.), która nie zależy od wysokości osiąganego dochodu. Wyklucza ona jednak stosowanie większości ulg podatkowych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jest to forma opodatkowania przychodu bez odliczania kosztów jego uzyskania. Stawka tego podatku zależy od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. W prowadzeniu sprzedaży handlowej wynosi ona 3%.

Karta podatkowa – to zryczałtowana forma opodatkowania. Charakteryzuje się tym, że kwota podatku nie jest stała, bowiem zależy ona od liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność oraz liczby zatrudnianych pracowników. Formę tę mogą zastosować tylko Ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność wymienioną w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie sklepu tradycyjnego w formie spółki kapitałowej, jako podmiot mający osobowość prawną, działalność będzie podlegała również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Krok 3. Kody PKD opisujące działalność

Kolejnym krokiem w zakładaniu własnego sklepu tradycyjnego jest określenie kodów PKD. Kody PKD dla sklepu zależą od zakresu handlu, który ma istnieć w sklepie. Służą one bowiem opisaniu działalności dla celów statystycznych i są one potrzebne do uzupełnienia wniosku o rejestrację działalności gospodarczej.

Dla działalności sklepu tradycyjnego możesz użyć przede wszystkim następujących kodów PDK:

Krok 4. Księgowość

Zanim zarejestrujesz prowadzenie własnego sklepu tradycyjnego w urzędzie musisz jeszcze zadecydować w jakiej formie chcesz prowadzić księgowość w swojej firmie. Księgowość swojego sklepu tradycyjnego możesz prowadzić samodzielnie, ale musisz liczyć się z tym, że będzie to czasochłonne zajęcie i przy braku odpowiedniej wiedzy może prowadzić Cię do pomyłek.

Prowadzenie księgowości swojego sklepu możesz również powierzyć usługom biura rachunkowego. W tym zakresie masz do wyboru:

tradycyjne biuro rachunkowe, z którym współpraca polega na dostarczaniu dokumentów określonego dnia w miesiącu w celu ich rozliczenia. Biuro przechowuje Twoją dokumentację księgową, a także reprezentuje Cię w razie kontroli podatkowej. Ponadto reprezentuje Cię przed urzędem skarbowym i ZUS-em, składa w Twoim imieniu deklaracje i dokonuje innych czynności, do których je upoważnisz.

internetowe biuro rachunkowe, z którym współpraca odbywa się za pośrednictwem programu internetowego, do którego wgrywa się dokumenty księgowe, które następnie są sprawdzane przez pracowników biura. Zaletą tego rozwiązania są niższe koszty niż w przypadku biura tradycyjnego. Ponadto biura rachunkowe online często oferują w pakiecie program do fakturowania, którego i tak będziesz potrzebował i musiał zakupić.

Do prowadzenia księgowości w swoim sklepie tradycyjnym możesz również zatrudnić księgowego. Z uwagi na wysokie koszty takiego rozwiązania, jest ono polecane szczególnie tym firmom, które mają dużo dokumentów do rozliczania albo prowadzą pełną księgowość.

Wyboru sposobu w jaki chcesz prowadzić księgowość w sklepie stacjonarnym warto dokonać jeszcze przez formalnym zarejestrowaniem firmy, bowiem informację o tym, gdzie będziesz przechowywał dokumenty rachunkowe firmy należy wpisać we wniosku o wpis działalności do rejestru.

Program do faktur – porównanie internetowych programów księgowych

W ramach programów do wystawiania faktur masz dwie możliwości: albo wybierzesz program, który zainstalujesz lokalnie na Twoim komputerze, albo program który działa online (w chmurze). Ze względu na to, że to drugie rozwiązanie bardzo szybko rośnie na popularności poniżej znajdziesz funkcje, jakie oferuje kilka najpopularniejszych na rynku systemów do wystawiania faktur online. Poniższe porównanie ofert powinno pomóc Ci w podjęciu decyzji jaki program do fakturowania wybrać.

Praktycznie każdy program do wystawiania faktur online ma w ofercie darmowy okres testowy. W zależności od programu może to być 14, 30 dni lub nawet kilka miesięcy. Tak więc warto założyć konto w kilku aplikacjach i porównać ich funkcjonalności. Dzięki temu możesz wybrać program, który najbardziej będzie pasował do Twoich potrzeb.

Program Cena Dane kontrahenta Limit wystawiania faktur Możliwość edycji faktur Możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych Przejrzysty interfejs Aplikacja mobilna Integracja z innymi programami Wsparcie w obsłudze Waluta i języki Indywidualizm Wysyłanie faktur www FakturaXL 0 zł – 10 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT (Biała Księga) oraz weryfikacja numeru konta na Białej Liście Podatników MF. Fakturowanie do 10 faktur w miesiącu bezpłatnie lub bez limitu w abonamencie Możliwość poprawiania wszystkich danych na fakturze Przejrzysty i bardzo intuicyjny Tak Brak – system działa online, automatycznie rozpoznaje urządzenia mobilne i dostosowuje interfejs Posiada open API, integracja z systemami płatności PayU, Przelewy24, PayPal Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia 24/7 przez e-mail i chat oraz infolinia: pn-pt od 10 do 17 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie i dwuwalutowych. Faktury w 7 wersjach językowych i dwujęzyczne. Interfejs programu również w języku angielskim. Możliwość wybrania szablonu faktury, dostosowania kolorystyki, umieszczenia własnego logo i dodatkowego elementu graficznego na dole szablonu (np. pieczęć) Bezzałącznikowy i załącznikowy system wysyłania faktur do kontrahenta na e-mail lub smsem! bezpośrednio z programu. Również automatycznie dla faktur cyklicznych. fakturaxl.pl Uwaga – specjalna oferta dla czytelników 6krokow.pl!

Podczas zakładania konta w platformie FakturaXL podaj kod “6krokow”, otrzymasz wówczas jednorazowy rabat w wysokości 30%. Fakturownia Abonament od 0 zł do 3 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane są z listy kontrahentów oraz bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS Faktury nielimitowane Możliwość poprawiania danych Tak System dosyć prosty w obsłudze Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z systemami płatności automatycznych tj. PayU, PayPal, dotPay, przelewy24, bankowością online i sklepami internetowymi; posiada open API Możliwość bezpłatnego kontaktu z zespołem wsparcia: telefonicznie, e-mail, czat Możliwość wystawiania faktur w w około 30 językach Możliwość wybrania szablonu faktury (7 dostępnych) lub stworzenia własnego szablonu oraz umieszczenia własnego logo Droga elektroniczna fakturownia.pl Streamsoft Firmino Abonament 0 zł Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS, weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT Faktury nielimitowane Możliwość poprawiania wszystkich danych Tak Przejrzysty i intuicyjny w obsłudze W przygotowaniu Integracja z innymi programami, API umożliwiające dowolne integracje Bezpłatne wsparcie mailowe i telefoniczne Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie wg. Kursu NBP, wielojęzyczne wydruki dokumentów Logo na fakturze oraz możliwość wyboru szablonu i kolorystyki faktury Wysyłanie faktur mailowo bezpośrednio z systemu firmino.pl COMARCH ERP XT od 15 zł/mc za moduł Faktury do 95 zł/mc z obsługą Księgowości i Magazynu Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT (Biała Księga) Brak limitu w abonamencie, 10 faktur (lub dokumentów księgowych) w wersji testowej Bez ograniczenia, dostępny graficzny edytor wydruków Możliwość wystawiania różnych faktur i dokumentów sprzedażowych Przejrzysty i bardzo intuicyjny Tak – iOS oraz Android Integracja z systemami bankowymi: poprzez wymianę plików i mechanizmy Webservice. Integracja z aplikacją mobilną do obsługi klientów detalicznych (POS) oraz narzędziem analitycznym BI POINT i mechanizmem do rozpoznawania faktur kosztowych (OCR) Bezpłatna Asysta telefoniczna i mailowa w dni powszednie od 8:00 do 18:00 i w soboty od 9:00 do 14:00 Możliwość wystawiania faktur w innych walutach. Interfejs programu w języku: angielskim, francuskim i niemieckim Pełna modyfikacja szablonów wydruków (wraz z możliwością wstawiania logo na wydruki) oraz możliwość edycji skrótów na pulpicie aplikacji Możliwość automatycznej wysyłki faktur drogą mailową erpxt.pl iFirma 0 zł do 3 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane są z bazy GUS-u przez nr NIP Fakturowanie do 3 faktur w miesiącu bezpłatnie lub bez limitu z abonamentem, 30-dniowy okres testowy Możliwość poprawiania danych Tak Rozbudowany interfejs, dużo zbędnych elementów Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z bankowością online Możliwość kontaktu z zespołem księgowym telefonicznie, e-mail, czat Możliwość wystawiania faktur w obcej walucie Możliwość umieszczenia własnego logo Droga elektroniczna lub zlecenie wysyłki tradycyjnej iFirma.pl Faktura.pl 0 zł, wersja premium do 13 zł/mc Dane kontrahenta pobierane z listy kontrahentów oraz z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS. 3 dokumenty przychodowe w pakiecie bezpłatnym na zawsze, w wersji premium bez ograniczeń Edycja danych bez ograniczeń Tak Tak – wystawienie trwa nawet 30 sekund Brak – system działa online, automatycznie rozpoznaje urządzenia mobilne i dostosowuje interfejs Płatność on-line we wspołpracy z Blue Media, brak open API. Integracja z faktoringiem i windykacją Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia poprzez e-mail oraz infolinię: pn-pt: 9.00-17.00 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie. Faktury w 1 wersji językowej. Interfejs programu wyłącznie PL. Możliwość utworzenia nowego schematu numeracji, opcje dokumentu zapisywane jako szablony, dzięki czemu wystawianie trwa kilka chwil. Można wstawić własne logo oraz stopkę. Wysyłka dokumentów w formie emaila (załącznik). Klient widzi w systemie czy udało się dostarczyć e-mail do kontrahenta oraz ma możliwość wysyłki do kontrahentów SMSów. faktura.pl mOrganizer Finansów Abonament od 0 zł Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez NIP. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT oraz weryfikacja numeru konta na Białej Liście Podatników MF Faktury nielimitowane Edycja danych bez ograniczeń Tak Intuicyjny, daje możliwość szybkiej obsługi Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z bankowością online, windykacja należności, bramka płatnicza Bezpłatna pomoc techniczna oraz kontakt z zespołem księgowym przez e-mail, chat oraz infolinię: pn-pt od 9-17 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie, wydruk w języku polskim lub polsko-angielskim Logo na fakturze oraz możliwość wyboru szablonu i kolorystyki faktury Wysyłanie faktur mailowo bezpośrednio z systemu. Również automatycznie dla faktur cyklicznych morganizerfinansow.pl ING Księgowość Abonament za 0 zł z gwarancją ceny przez 2 lata Dane kontrahenta pobierane są z bazy GUS oraz VIES przez nr NIP Faktury nielimitowane Możliwość edycji wszystkich danych na fakturze – bez dodatkowych opłat Tak, możliwość wystawiania faktur cyklicznych Intuicyjny, przejrzysty interfejs, tworzony razem z klientami Dostępna w systemie iOS i Android Finansowanie Faktur, Windykacja należności, Bramka płatnicza – iMoje, Open Api, Bankowość internetowa: Moje ING, ING Business, MultichashPL Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia infolinia, chat, e-mail: pon – pt od 8 do 18, chatbot dostępny 24/7 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie, faktury w 4 wersjach językowych i dwujęzyczne, interfejs programu również w języku angielskim Możliwość umieszczenia własnego logo, personalizacji faktury, możliwość oznaczania GTU na produktach Wysyłka dokumentów w formie e-maila. Klient widzi w systemie czy udało się dostarczyć fakturę oraz czy została odczytana przez kontrahenta ingksiegowosc.pl

Krok 5. Rejestracja działalności gospodarczej

Rejestracja działalności gospodarczej to obowiązkowy punktu jeśli chcesz prowadzić swój sklep tradycyjny legalnie. Obecnie można również prowadzić działalność bez rejestracji – tzw. działalność nierejestrowaną. Działalność ta oznacza, że nie musisz rejestrować firmy, jeśli dochody z wykonywanej przez Ciebie działalności nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia – zatem w 2019 r. kwota ta wynosi 1 125 zł.

Działalność gospodarczą w Polsce możesz zarejestrować w dwóch rejestrach – CEIDG lub KRS – w zależności od formy prawnej, w jakiej chcesz prowadzić swoją działalność.

Rejestracja w CEIDG dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wspólników spółki cywilnej. Wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu CEIDG-1, który możesz złożyć w jeden z następujących sposobów:

osobiście w urzędzie gminy lub miasta,

wypełnić formularz elektronicznie, wydrukować i złożyć w urzędzie gminy lub miasta,

wysłać formularz listem poleconym z podpisem poświadczonym notarialnie,

złożyć wniosek przez Internet,

założyć firmę przez telefon.

Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna. Formularz stanowiący wniosek o wpis jest równocześnie zgłoszeniem do urzędu skarbowego i ZUS-u.

Rejestracja w KRS dotyczy spółek handlowych – osobowych oraz kapitałowych. Wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu, którego forma zależy od rodzaju spółki, którą chcesz założyć. Wpis oraz jego ogłoszenie podlega opłacie.

Krok 6. Konto firmowe

Ostatnim krokiem w procesie zakładania sklepu stacjonarnego jest założenie konta firmowego. Prawo przedsiębiorców nie nakazuje zakładania specjalnego rachunku bankowego dla działalności gospodarczej, jednak transakcje powinny być dokonywane za pomocą przelewów gdy:

drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca

a jednorazowa wartość transakcji nie przekracza 15 000 zł bez względu na ilość płatności

Za pomocą rachunku bankowego w działalności gospodarczej należy również rozliczać podatki, jednak w tym zakresie przepisy podatkowe nie wskazują, że obowiązkowo musi być to konto firmowe. Zatem płatności takich możesz dokonywać z konta prywatnego. Jednak mimo braku obowiązku posiadania firmowego konta bankowego, warto jest takie posiadać. Mając oddzielne konta łatwiej będzie Ci zapanować nad finansami prywatnymi i firmowymi oraz zyskać nad nimi kontrolę.

Konto firmowe możesz założyć dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej, ponieważ dopiero wtedy firma rzeczywiście istnieje. Przy zakładaniu takiego konta banki najczęściej żądają przedstawienia wpisu działalności do rejestru, dowodu osobistego oraz pieczątki firmowej. W przypadku spółek handlowych konieczne może być również zaświadczenie o nadaniu numeru REGON albo NIP. Po założeniu konta musisz zaktualizować wpis w rejestrze, ponieważ dane znajdujące się w nim muszą być aktualne. W tym celu musisz złożyć wniosek aktualizujący wpis.

Ranking najtańszych i darmowych firmowych kont bankowych

W poniższym rankingu firmowych kont bankowych pod uwagę zostały wzięte przede wszystkim koszty prowadzenia konta bankowego. Jako kolejne kryterium przyjęto różne promocje i bonusy, z których można skorzystać otwierając firmowe konto bankowe. Pamiętaj jednak, że musisz wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i specyfikę branży w jakiej prowadzisz działalność.

Nest Bank BIZNest Konto 0 zł

Prowadzenia konta 0 zł

Utrzymania karty 0 zł / 6 zł

Wypłaty z bankomatów 0 zł

Opłata za przelewy Otwórz konto › Promocja: 700 zł premii; 50 zł na start + 250 zł za aktywność + 400 zł za terminal z firmowym BIZnest Kontem Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, oragnizacja pozarządowa, spółka akcyjna Zobacz szczegóły konta [+] Ukryj szczegóły konta [-] brak opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku oraz otwarcie konta

brak opłat za wydanie i używanie karty płatniczej

wypłata gotówki w bankomatach Euronet: 0 zł, pozostałe bankomaty: 6 zł, wypłata za granicą: 6 zł + 4,9% za przewalutowanie

brak opłat za internetowe przelewy krajowe, przelew europejski SEPA: 0 zł przelew natychmiastowy: 5 zł, przelew zagraniczny SWIFT: 20 zł, polecenie zapłaty: 5 zł

aplikacja mobilna

możliwość założenia dodatkowego bezpłatnego rachunku walutowego: EUR, USD, GBP, CHF, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK

Bank Pekao Konto Przekorzystne Biznes 0 zł / 9 zł

Prowadzenia konta 0 zł / 8 zł

Utrzymania karty 0 zł / 2% min. 5 zł

Wypłaty z bankomatów 0 zł

Opłata za przelewy Otwórz konto › Promocja: 2000 zł premii z firmowym Kontem Przekorzystnym Biznes + 2 lata bez opłat Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, oragnizacja pozarządowa (fundacja, stowarzyszenie), spółka akcyjna Zobacz szczegóły konta [+] Ukryj szczegóły konta [-] brak opłat za otwarcie rachunku

miesięczna opłata za prowadzenie konta przez pierwsze 2 lata 0 zł , potem 9 zł/mc, jednak opłata może wynieść 0 zł jeżeli w miesiącu zostanie spełniony jeden z warunków: na konto wpłynie minimum 2000 zł, zostanie wykonany przelew do ZUS lub US, będzie co najmniej 1 transakcja zrealizowana za pomocą terminala płatniczego (wydanego przez Bank Pekao S.A.), zrealizowana zostanie płatność na rzecz Pekao Leasing lub zostanie wykonana co najmniej 1 transakcja wymiany walut w Banku Pekao S.A.

, potem 9 zł/mc, jednak opłata może wynieść 0 zł jeżeli w miesiącu zostanie spełniony jeden z warunków: na konto wpłynie minimum 2000 zł, zostanie wykonany przelew do ZUS lub US, będzie co najmniej 1 transakcja zrealizowana za pomocą terminala płatniczego (wydanego przez Bank Pekao S.A.), zrealizowana zostanie płatność na rzecz Pekao Leasing lub zostanie wykonana co najmniej 1 transakcja wymiany walut w Banku Pekao S.A. brak opłat za kartę przez 2 lata , potem 8 zł, chyba, że w danym miesiącu będzie wykonana transakcja kartą na kwotę minimum 500 zł

, potem 8 zł, chyba, że w danym miesiącu będzie wykonana transakcja kartą na kwotę minimum 500 zł wypłata gotówki w bankomatach Banku Pekao 0 zł , bezpłatne 2 wypłaty w innych bankomatach, kolejne wypłaty 2%, min. 5 zł, wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 2% min. 5 zł

, bezpłatne 2 wypłaty w innych bankomatach, kolejne wypłaty 2%, min. 5 zł, wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 2% min. 5 zł bezpłatne przelewy na inne konta Banku Pekao oraz 15 darmowych przelewów miesięcznie do innych banków , potem 1,50 zł, przelew do ZUS i US: 0 zł, przelew natychmiastowy 10 zł; przelew zagraniczny SWIFT: 0,25% min 30,00 zł max 120,00 zł (tryb zwykły), 0,25% min 80,00 zł max 170,00 zł (tryb pilny), 0,25% min 110,00 zł max 200,00 zł (tryb ekspres)

, potem 1,50 zł, przelew do ZUS i US: 0 zł, przelew natychmiastowy 10 zł; przelew zagraniczny SWIFT: 0,25% min 30,00 zł max 120,00 zł (tryb zwykły), 0,25% min 80,00 zł max 170,00 zł (tryb pilny), 0,25% min 110,00 zł max 200,00 zł (tryb ekspres) możliwość uruchomienia bezpłatnego konta pomocniczego w 20 walutach

atrakcyjny program rabatowy Galeria Rabatów dla firm

aplikacja mobilna PeoPay

Santander Bank Polska Konto Firmowe Godne Polecenia 0 zł

Prowadzenia konta 0 zł

Utrzymania karty 0 zł

Wypłaty z bankomatów 0 zł

Opłata za przelewy Otwórz konto › Promocja: do 1300 zł premii (do 900 zł zwrotu za transakcje kartą, 500 zł premii z kredytem, leasingiem lub pożyczką leasingową)

+ bezterminowy brak opłat za konto Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie Zobacz szczegóły konta [+] Ukryj szczegóły konta [-] opłata za założenie konta: 0 zł

prowadzenie konta w ramach promocji: 0 zł

wydanie karty: 0 zł

miesięczna opłata za kartę: 0 zł (konieczne jest wyrażenie zgody marketingowej na przesyłanie ofert)

wypłata gotówki w bankomatach w Polsce: 0 zł prowizji

wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 0 zł prowizji + przewalutowanie

przelewy krajowe oraz do ZUS i US: 0 zł

przelew natychmiastowy: 10 pierwszych przelewów w miesiącu 0 zł, każdy kolejny 10 zł

przelew europejski SEPA 10 zł, przelew zagraniczny SWIFT 15 zł

zlecenie stałe i polecenie zapłaty 0 zł

można założyć dodatkowe konto walutowe w 17 walutach – w ramach promocji 1 konto walutowe jest bezpłatnie (USD, EUR, GBP) w przypadku innych walut konto płatne 25 zł (CHF, CZK, DKK, NOK, SEK, AUD, CAD, HUF, JPY, CNY, RON, RUB, MXN, TRY) do niektórych walut konieczna jest pozytywna decyzja Banku

dodatkowo: dostęp do portalu Santander Trade, mobilny terminal płatniczy, dostepne są również dodatkowe usługi płatne (eKsięgowość, eUmowy, eWadia, eFaktoring, eWindykacja, eLeasing, eZdrowie)

Alior Bank iKonto Biznes 0 zł

Prowadzenia konta 0 zł / 8 zł

Utrzymania karty 0 zł / 3% min. 5 zł

Wypłaty z bankomatów 0 zł

Opłata za przelewy Otwórz konto › Promocja: do 2000 zł premii, 350 zł na start, 1500 zł za aktywność i 150 zł za kartę w promocji iKonta Biznes Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza Zobacz szczegóły konta [+] Ukryj szczegóły konta [-] konto przeznaczone jest dla firmy jednoosobowej

opłata za założenie konta: 0 zł

prowadzenie konta: 0 zł

wydanie karty: 0 zł

miesięczna opłata za kartę: 8 zł, jednak przy co najmniej 4 transakcjach miesięcznie brak opłat

wypłata gotówki w bankomatach Alior Banku: 0 zł, w bankomatach Euronet i Planet Cash 0 zł przy pierwszej wypłacie w miesiącu, każda kolejna 5 zł, pozostałe bankomaty 3% min. 5 zł

wypłata gotówki w bankomatach za granicą 3%, min. 8 zł

przelew krajowy oraz do ZUS i US: 0 zł

pierwszy przelew natychmiastowy Express Elixir w miesiącu 0 zł, kolejne 10 zł, w systemie Blue Cash 10 zł

przelew europejski SEPA 0 zł

przelew zagraniczny SWIFT 20 zł

zlecenie stałe 1 zł; polecenie zapłaty 0 zł

konto walutowe – możliwość założenia rachunku w 19 walutach

autodealing – całodobowy system wymiany walut

Millennium Bank Konto Firmowe Mój Biznes 0 zł / 20 zł

Prowadzenia konta 0 zł / 7 zł

Utrzymania karty 0 zł / 1 zł / 3% min. 5 zł

Wypłaty z bankomatów 0 zł / 1 zł

Opłata za przelewy Otwórz konto › Promocja: 2000 zł premii do 500 zł zwrotu kosztów paliwa (5% kosztów przez 5 mies. do 100 zł/mies.), przy płatności za nie firmową kartą;

(5% kosztów przez 5 mies. do 100 zł/mies.), przy płatności za nie firmową kartą; do 500 zł zwrotu składki ZUS (5% składki ZUS przez 5 mies. opłacanej z firmowego konta do 100 zł/mies.);

(5% składki ZUS przez 5 mies. opłacanej z firmowego konta do 100 zł/mies.); 500 zł jeśli podpiszesz umowę o terminal lub Millennium SoftPOS do końca października 2022 i zapewnisz na nim wpływy min. 1000 zł do końca listopada 2022 roku;

do końca października 2022 i zapewnisz na nim wpływy min. 1000 zł do końca listopada 2022 roku; 500 zł jeśli podpiszesz umowę leasingu z Millennium Leasing Sp. z o.o. na kwotę min. 30 000 zł do końca października 2022 roku Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna Zobacz szczegóły konta [+] Ukryj szczegóły konta [-] opłata za prowadzenie konta 0 zł przez 2 lata; potem 20 zł chyba, że w poprzedni miesiącu wpływy wyniosą min. 1000 zł lub z rachunku zrealizowany został przelew do ZUS lub US – wówczas 0 zł

wydanie karty: 0 zł

miesięczna opłata za kartę: 7 zł, jednak opłata wyniesie 0 zł jeżeli w miesiącu zostaną zrealizowane transakcje min. 500 zł

wypłata gotówki w bankomatach Banku Millennium 0 zł, 1 zł w sieci Planet Cash i Santander, pozostałe bankomaty 3% min. 5 zł

wypłata gotówki w bankomatach za granicą 2,5% min. 5 zł + 2% za przewalutowanie

przelew krajowy 0 zł za 20 pierwszych przelewów, każdy następny – 1 zł, przelew do ZUS i US 0 zł

przelew natychmiastowy 10 zł

przelew europejski SEPA 0 zł za 20 pierwszych przelewów, 1 zł za każdy następny

przelew zagraniczny SWIFT 0,25% min. 17 zł max. 170 zł

zlecenie stałe 4 zł, polecenie zapłaty 1 zł

konto walutowe – możliwość założenia bezpłatnego rachunku walutowego w 4 walutach: EUR, USD, GBP i CHF

ING Bank Śląski Konto Direct dla Firmy 0 zł / 19 zł

Prowadzenia konta 0 zł / 7 zł

Utrzymania karty 0 zł / 5 zł

Wypłaty z bankomatów 0 zł / 0,90 zł

Opłata za przelewy Otwórz konto › Promocja: 0 zł za terminal przez 14 miesięcy Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna korzystająca z uproszczonych metod księgowości, spółka jawna korzystająca z uproszczonych metod księgowości, spółka partnerska korzystająca z uproszczonych metod księgowości, wspólnota mieszkaniowa Zobacz szczegóły konta [+] Ukryj szczegóły konta [-] opłata za założenie konta: 0 zł

prowadzenie konta: 19 zł, opłata można wynieść 0 zł, jeśli zostanie spełniony przynajmniej jeden warunek – wykonanie przelewu do ZUS, wykonanie przelewu do Urzędu Skarbowego, uzyskanie wpływów na rachunku na poziomie minimum 2000 zł

wydanie karty: 0 zł

miesięczna opłata za kartę: 7 zł, opłata można wynieść 0 zł jeśli zostanie zrealizowana transakcja za min. 300 zł miesięcznie

wypłata gotówki w bankomatach w Polsce: 0 zł w bankomatach ING i Planet Cash, 5 zł w pozostałych bankomatach

wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 5 zł w EUR w krajach EOG 3% kwoty wpłaty w pozostałych krajach + 3% za przewalutowanie

przelewy stałe 1 zł, polecenie zapłaty 0 zł

konto walutowe: 3 waluty do wyboru EUR, USD, GBP (konto jest płatne – 19 zł miesięcznie za konto)

usługi dodatkowe: finansometr – zarządzanie budżetem, program Moje rabaty, dostęp do platformy zakupowej Aleo

Bank Credit Agricole Konto Biznes 0 zł / 10 zł

Prowadzenia konta 0 zł / 7 zł

Utrzymania karty 0 zł / 3%, min. 5 zł

Wypłaty z bankomatów 0 zł / 1 zł

Opłata za przelewy Otwórz konto › Promocja: 1700 zł premii i rok bez opłat z Kontem Biznes w Credit Agricole Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza Zobacz szczegóły konta [+] Ukryj szczegóły konta [-] konto dostępne w trzech pakietach

opłata za założenie konta: 0 zł

prowadzenie konta: 0 zł przez 12 miesięcy jeżeli konto zostało uruchomione w promocji; 10 zł – Konto Solista Biznes (0 zł jeśli będzie wykonany przelew do ZUS lub wpływ min. 2000 zł); 25 zł – Konto Sonata Biznes (0 zł jeśli będzie wykonany przelew do ZUS + wpływy 5000 zł lub średniomiesięczne saldo min. 5000 zł); 35 zł – Konto Symfonia Biznes (0 zł jeśli będzie wykonany przelew do ZUS + wpływy 10 000 zł lub średniomiesięczne saldo min. 100 000 zł)

wydanie karty: 0 zł

miesięczna opłata za kartę: 7 zł za kartę do Konta Solista Biznes, 0 zł jeżeli zostaną spełnione warunki do nie naliczania opłaty za prowadzenie konta

wypłata gotówki w bankomatach w Polsce: 0 zł za wypłaty w bankomatach Credit Agricole oraz Santander Bank Polska S.A., pozostałe 3% min. 5 zł

wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 3% min. 5 zł jeżeli transakcja jest w EUR; 4% min. 10 zł dla pozostałych walut

przelew krajowy: 0 zł za przelewy między rachunkami Credit Agricole, 1 zł za przelewy w bankowości internetowej; 0 zł jeżeli zostaną spełnione warunki do nie naliczania opłaty za prowadzenie konta

przelew do ZUS i US: 0 zł

przelew natychmiastowy: 10 zł w koncie Solista Biznes oraz Sonata Biznes, 7 zł w koncie Symfonia Biznes, 0 zł jeżeli zostaną spełnione warunki do nie naliczania opłaty za prowadzenie konta

przelew europejski SEPA: 1 zł za przelewy w bankowości internetowej, 0 zł jeżeli zostaną spełnione warunki do nie naliczania opłaty za prowadzenie konta

przelew zagraniczny SWIFT: 0,25 % min. 40 zł max. 250 zł

zlecenie stałe 0 zł, polecenie zapłaty 0 zł

konto walutowe: GBP, EUR, USD

mBank konto firmowe mBiznes Standard 0 zł / 19 zł

Prowadzenia konta 0 zł / 7 zł

Utrzymania karty 0 zł / 3,5%, min. 5 zł

Wypłaty z bankomatów 0 zł / 1,50 zł

Opłata za przelewy Otwórz konto › Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacja, stowarzyszenie rejestrowe, spółdzielnia Zobacz szczegóły konta [+] Ukryj szczegóły konta [-] opłata za założenie konta: 0 zł

prowadzenie konta: 0 zł przez pierwsze 2 lata, potem 0 zł pod warunkiem wykonania min. jednego przelewu do ZUS w miesiącu, inaczej 19 zł miesięcznie

wydanie karty: 0 zł

miesięczna opłata za kartę: 0 zł przez piewsze 2 lata, potem 7 zł miesięcznie, opłata może wynieść 5 zł miesięcznie jeśli w danym miesiącu zostaną wykonane transakcje na min. 500 zł

wypłata gotówki w bankomatach w Polsce: 0 zł przy wypłacie z bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronetu, Santander Bank Polska S.A. dla wartości powyżej 100 zł (poniżej 100 zł opłata 1,3 zł), pozostałe bankomaty 3,5%, min. 5 zł

wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 3,5%, min. 5 zł

przelew krajowy: 0 zł przez piewsze 2 lata, potem 1,5 zł za przelew

przelew zagraniczny SEPA: 0 zł przez piewsze 2 lata za przelewy do państw UE oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii

przelew do ZUS i US: 0 zł

przelewy stałe 0 zł, polecenie zapłaty 0 zł

konto walutowe: 10 zł za prowadzenie jednego rachunku miesięcznie, 11 walut (JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF, GBP)

usługi dodatkowe: aplikacja mobilna, darmowy program do wystawiania faktur online, możliwość zawnioskowania o usługę mKsięgowość Komfort z dedykowanym księgowym za 1 zł w ciągu 30 dni od założenia rachunku

Więcej na temat zakładania kont bankowych znajdziesz tutaj:

– Konto firmowe ranking – jak wybrać najlepsze konto dla firmy?

– Darmowe konto firmowe – ranking 2022

– Konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej – ranking 2022

– Konto firmowe dla spółki – ranking 2022

Oceń ten artykuł:

Zobacz także artykuły podobne:

Forum: Branża metalowa- co i jak ?

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: [email protected].

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.

Sklep, którego nie ma…

Na handlu zawsze można zarobić, trzeba tylko umieć znaleźć swoje miejsce na rynku. Dlatego rozsądnie otwierany sklep z przeprowadzoną analizą rynku, odpowiednio sporządzonym biznesplanem, analizą konkurencji oraz odrobiną szczęścia powinien nam zapewnić przyzwoite zyski. Jedną z metod poszukiwania pomysłu na biznes jest obserwacja otoczenia. Właśnie gdy otwieramy sklep w miejscu naszego zamieszkania należy w pierwszej kolejności “obserwować” nasze otoczenie.

sklepu odzieżowego, baru, pubu, sklepu z odzieżą młodzieżową, obuwniczego, cukierni, monopolowego, sklepu z odzieżą ciążową, sklepu dla niemowląt, sklepu papierniczego, księgarni, sklepu ze zdrową żywnością, kwiaciarni, sklepu komputerowego, sklepu motoryzacyjnego, sklepu meblowego, sklepu żelaznego, sklepu elektrycznego, sklepu agd, rtv, jakiegokolwiek innego sklepu…

Uruchamiając sklep spożywczy, na jego wyposażenie i towar należy wyłożyć od 50 do 100 tys. zł. Warto sprawdzić czy w okolicy jakiś likwidujący się sklep wyprzedaje wyposażenie.

Wartość towaru w niedużym sklepie wynosić będzie co najmniej 30 – 35 tys. zł. Wyposażenie i zapełnienie towarem sklepu z ubraniami (powierzchnia do 60mkw.) wymaga wyłożenia minimum 200 tys. zł. Sklep w centrum handlowym to wydatek sięgający co najmniej 250 tys. zł. Salon z akcesoriami telefonii komórkowej to koszt od 20 do 50 tys. zł.

Nasz sklep powinien(2):

posiadać asortyment odróżniający go od innych być odpowiednio do branży i intensywnie reklamowany znajdować się w obszarze gdzie nie ma dużej konkurencji w danej dziedzinie posiadać określoną specjalizację wyróżniać się pod względem wystroju, obsługi, serwisu etc. mieć wielu dostawców budować lojalność klientów mieć ceny dostosowane do jakości oferowanych towarów posiadać jasno zdefiniowane plany sprzedaży

Najlepiej wybrać się samochodem na wycieczkę po okolicy i sprawdzić czego brakuje w naszej dzielnicy, mieście czy osiedlu. Być może nie ma w nim:Ważnym punktem odniesienia jest też wielkość naszego miasteczka czy dzielnicy oraz obszar, na który nasz sklep miałby oddziaływać. W dużych miastach mimo, iż na naszym osiedlu nie znajdziemy sklepu spożywczego to obszar oddziaływania hipermarketu obejmuje swoim zasięgiem również naszą okolicę. Dlatego otwarcie sklepu spożywczego nie ma dużej szansy powodzenia.Jeśli nadal nie potrafimy stwierdzić czego nie ma nasze miasteczko może warto wybrać się do sąsiedniej miejscowości i tam znaleźć odpowiedź wyszukując sklep, którego nie ma w naszym mieście.Poszukując pomysłu pamiętajmy o kosztach. Przykładowo(1):Gdy mamy już pomysł na sklep przystępujemy do jego realizacji. Oczywiście nasz pomysł musimy poddać szczegółowej analizie. Powinniśmy również sporządzić biznesplan. W pierwszej kolejności zawsze szukamy dostawców. Na remont lokalu czy też same formalności zakładania działalności gospodarczej musimy poczekać. Od jakości dostawców bowiem w dużej mierze zależy powodzenie naszego sklepu. Warto samemu wybrać się do hurtowni, omówić wstępne warunki współpracy takie jak formy płatności, rabaty itd. Możemy również wysyłać zapytania ofertowe itd.Gdy już mamy dostawców przystępujemy do wyposażenia lokalu i jednocześnie rejestracji działalności gospodarczej. Pamiętajmy jednak, aby otwarcie firmy wypadało w dniu otwarcia sklepu, gdyż z chwilą rejestracji już ponosimy koszty związane choćby ze składkami zus. Na dzień otwarcia sklepu warto zorganizować wielką promocję poprzedzoną kampanią reklamową. Stworzy to korzystny wizerunek naszej firmy i wzbudzi zainteresowanie naszym sklepem. Gdy nasz sklep już istnieje warto nadal intensywnie się promować. Można zorganizować dni otwarte, karty stałych klientów, godzinowe obniżki cen, rabaty umieszczone w gazetach ogłoszeniowych itd. Tylko w ten sposób możemy na stałe zapisać się w pamięci potencjalnych klientów. Oczywiście rodzaj promocji musi być dostosowany to specyfiki branży w której działamy. Warto organizować promocję razem z innymi sprzedającymi w danym miejscu. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowania w pasażach, centrach handlowych czy nawet na bazarach. Więcej o działaniach marketingowych w dziale: marketing.Pamiętaj o przeprowadzeniu szczegółowej analizy pomysłu na biznes. Jak założyć firmę dowiesz się w dziale: Jak założyć firmę Przypisy 1,2: Rzeczpospolita z dn. 23 czerwca 2004r., „Jak otworzyć sklep?”

Na sklep spożywczy wystarczy 50 tys. zł

Osoby, które myślą o własnym sklepie spożywczym, muszą liczyć się z wydatkiem od 50 tys. do powyżej 1 mln zł. Zwrot zainwestowanego kapitału będzie szybszy, gdy zostanie to zrobione pod skrzydłami jednej z działających na rynku sieci.

Choć w naszym kraju działa już prawie 100 tys. sklepów spożywczych, uruchomienie kolejnego wciąż się opłaca. Szczególnie, gdy jest to mały sklep, położony przy ulicy o dużym natężeniu pieszych, nastawiony na zaspokajanie ich pierwszych potrzeb.

Pomysł na biznes: sklep z odzieżą – koszty, biznesplan, zarobki

Chcesz rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej? Branża modowa od zawsze była Twoim konikiem i chcesz rozwijać się w tym zakresie? W takim razie postaw na własny sklep odzieżowy, który z czasem przyniesie naprawdę spore zyski! Dowiedz się, jak otworzyć sklep z odzieżą stacjonarnie i Internetowo. Poniżej znajdziesz krótki poradnik na temat tego, jak napisać biznesplan i nie tylko.

Sklep z odzieżą – o czym warto pamiętać na wstępie?

Zastanawiasz się, jak otworzyć sklep z ubraniami, by ten pozwalał na wypracowanie realnych zysków? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj konkurencję na rynku oraz swoje możliwości. Jeśli rozpoczynasz działalność w dużym mieście, licz się z tym, że potrzebujesz naprawdę mocnej siły przebicia. W przeciwnym razie Twój biznes nie rozkręci się do odpowiedniego stopnia i zamiast zysków zacznie generować straty.

Oto kilka podstawowych zasad, o jakich musisz pamiętać, zakładając własną firmę związaną z branżą odzieżową.

Przeanalizuj konkurencję. Stwórz sensowny biznesplan. Oszacuj koszty i prognozowane zarobki firmy. Wynajmij lokal i magazyn do przechowywania towarów. Stwórz serwis Internetowy lub wykorzystaj media społecznościowe do handlu. Zdobądź niezbędne zezwolenia sanepidu, ZAiKS, PIH, GIOŚ i inne.

To tylko podstawowe zasady, które określają to, jak otworzyć sklep z ubraniami, by nie mieć późniejszych problemów. Prowadzenie własnego biznesu modowego to dobry sposób na wypracowanie całkiem przyzwoitych zysków. Musisz jednak odpowiednio przygotować się do prowadzenia firmy. W przeciwnym nie przyciągniesz uwagi potencjalnych klientów i narazisz się na ogromne straty finansowe.

Biznesplan a sklep modowy. Jak otworzyć sklep z odzieżą na podstawie biznesplanu?

Biznesplan to podstawowy element, jaki powinna opracować każda osoba planująca założenie nowej działalności gospodarczej niezależnie od branży. Dzięki temu określisz i dokładnie przeanalizujesz takie kwestie, jak:

misję i cele firmy;

orientacyjne cele sprzedażowe;

strategię rynkową;

kalkulację kosztów;

wydatki związane z rozpoczęciem działalności;

plany marketingowe.

Kiedy tworzysz biznesplan, nie zapominaj także o dokładnej analizie konkurencji rynkowej, a co za tym idzie analizie SWOT. Dzięki temu dokładnie przejrzysz mocne i słabe strony swojego przedsiębiorstwa, a także szanse i zagrożenia płynące z zewnątrz. Na tej podstawie opracujesz plan działań marketingowych, które pozwolą Ci wyróżnić się w branży i przyciągnąć uwagę potencjalnych konsumentów.

Jak założyć sklep z odzieżą? Krok po kroku

Samo zarejestrowanie firmy odzieżowej nie jest związane z żadnymi opłatami. Wystarczy, że wybierzesz stosowny kod PKD, który znajdziesz w Internecie, a następnie wypełnisz wniosek w Internecie. Tym samym Twoja działalność gospodarcza zostanie wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Otrzymasz też numer REGON, wybierzesz formę opodatkowania oraz zgłosisz się do ZUS i US.

Pamiętaj, że zakładając nową firmę będziesz zobowiązany do przesłania w terminie 7 dni odpowiedniego formularza ZUS ZUA lub ZUS ZZA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwszy formularz dotyczy tylko ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast drugi zdrowotnego i społecznego. Poniżej znajdziesz krótki poradnik krok po kroku, jak założyć sklep odzieżowy:

Stwórz nazwę przedsiębiorstwa i wypełnij wniosek CEIDG. Określ PKD firmy. Złóż stosowne dokumenty do US i ZUS. Załóż konto firmowe. Wynajmij lokal. Załóż sklep Internetowy lub uruchom sprzedaż przez serwisy społecznościowe.

Koszt prowadzenia sklepu odzieżowego – na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej związanej z branżą odzieżową nie są ogromne, ale zawsze trzeba się z nimi liczyć. Wiesz już, jak wygląda otwarcie sklepu odzieżowego? Koszty w tym przypadku wyglądają następująco i dotyczą takich aspektów, jak:

wynajem lokalu pod sklep;

remont lokalu;

wyposażenie sklepu;

założenie kasy fiskalnej (przyda się też konto firmowe);

działania marketingowe;

towar;

opłaty urzędowe ZUS i zezwolenia.

Jak widzisz, już na samym początku prowadzenia sklepu odzieżowego koszty mogą być spore. Cena wynajmu lokalu pod sklep odzieżowy w dużej miejscowości może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Do tego koniecznie dolicz co najmniej kilkaset złotych za remont lokalu lub zmianę aranżacji. Samo wyposażenie sklepu to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. W tym przypadku musisz kupić ladę, wieszaki, lustra, pufy (siedziska), półki, środki czystości i oświetlenie. Do stworzenia pięknego wnętrza sklepu potrzebujesz też licznych akcesoriów, co wygeneruje dodatkowe koszty. Jeśli planujesz sprzedaż ekskluzywnych towarów, koniecznie zainwestuj też w alarm antywłamaniowy, który kosztuje nawet do 1000 złotych.

Ciągle zastanawiasz się, jak otworzyć sklep z ubraniami? Pamiętaj tym przypadku także o kosztach związanych z zakupem towarów, czyli odzieży. Możesz kupić produkty hurtowo w cenach od 5 do 50 złotych za kilogram, które następnie musisz posortować i rozłożyć na sklepowej witrynie. Ogólnie rzecz biorąc, pierwszy miesiąc założenia sklepu odzieżowego to wydatek nawet do 10 000 złotych. Do comiesięcznych kosztów dolicz też składkę ZUS, która wynosi dla przedsiębiorców bez ubezpieczenia chorobowego 1124,23 złote.

Własny sklep odzieżowy a zezwolenia – o czym trzeba pamiętać?

Teraz na pewno już wiesz, jak otworzyć sklep z odzieżą. Pamiętaj jednak o kilku ważnych sprawach niezależnych od ZUS i US. Są to zezwolenia takie, jak:

GIOŚ – dotyczy sprzedaży odzieży nieposegregowanej i zużytej. Wystarczy, że masz zaświadczenie o przeprowadzeniu dezynfekcji oraz dezynsekcji odzieży, a otrzymasz takowe zezwolenie od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

PIH – jeśli prowadzisz sklep z odzieżą, licz się z opcją kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Handlowej. Do prowadzenia sklepu potrzebujesz więc zezwolenia PIH.

ZaiKS, ZPAV, STOART, SAWP – szczegółowe informacje na temat tych pozwoleń znajdziesz w urzędowych rozporządzeniach. Zadbaj jednak o to, aby lokal miał odpowiednie zaplecze sanitarne, zabezpieczenia przeciwpożarowe, a jeśli odtwarzasz muzykę w lokalu, potrzebujesz też licencji ZaiKS.

Ile można zrobić, prowadząc własny sklep odzieżowy?

Chcesz wiedzieć, ile zarabia właściciel sklepu z odzieżą? Niektóre osoby prowadzące od wielu lat tego typu działalność osiągają zyski na poziomie nawet do 10 000 złotych. Oczywiście wymaga to sporego zaangażowania oraz nakładów finansowych na marketing oraz zaopatrzenie.

Zarobki na samych początkach działania mogą być niewielkie. Z czasem, kiedy rozkręcisz biznes, na pewno osiągniesz dochody, które zadowolą Cię w 100%. Zanim rozpoczniesz działalność stacjonarną, możesz też na próbę założyć sklep online, który początkowo nie generuje tak dużych kosztów początkowych. Jeśli biznes zacznie się kręcić, zaryzykuj otwarcie stacjonarnego punkty sprzedaży.

Udostępnij:

Zostaw opinię!

Zobacz także

poznaj wskazówki, jak to zrobić krok po kroku!

Prowadzenie sklepu co do zasady nie wiąże się z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia, aczkolwiek w zależności od rodzaju sprzedaży, na właściciela sklepu mogą zostać narzucone dodatkowe obowiązki. Z artykułu dowiesz się, jak założyć sklep.

Jak założyć sklep? Wstępne wymagania związane z rodzajem sprzedaży

Sprzedaż alkoholu

Sprzedaż alkoholu w sklepie zobowiązuje do uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Na mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wydawane są trzy odmienne zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych:

do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo,

powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),

powyżej 18% zawartości alkoholu.

W przypadku sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży zezwolenie wydaje się na określony czas nie krótszy niż 2 lata. Wydawane jest przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu jest płatne, jeżeli opłata nie zostanie uiszczona trzeba liczyć się z cofnięciem zezwolenia na sprzedaż.

Sprzedaż broni

O tym jak założyć sklep z bronią i jakich formalności należy dopełnić określają z góry przepisy. Co nie podlega wątpliwości, bowiem sprzedaż broni wymaga posiadania koncesji. Wniosek o jej wydanie składa się do organu koncesyjnego, wykaz wszystkich instytucji zajmujących się wydawaniem koncesji znajduje się w obwieszczeniu Ministra Rozwoju z dnia 14 marca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie instytucji wydających opinie o możliwości spełnienia warunków technicznych i organizacyjnych podczas wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Koncesja to nie jedyny obowiązek przy obrocie bronią, właściciel sklepu musi spełnić szereg innych warunków, jak posiadanie odpowiedniego zaświadczenia z konkretnych instytucji, orzeczenia lekarskiego i psychologicznego czy dokumentu potwierdzającego przygotowanie do zawodu.

Sprzedaż żywności

Sprzedawana żywność powinna być odpowiednio etykietowana. Etykiety, wyraźne, czytelne i widoczne, powinny zawierać dane dotyczące składu, zastosowanych dodatków lub składników zastępczych, ewentualnej zawartości alergenów. Etykieta mięs i olejów lub tłuszczów powinna informować o pochodzeniu produktów. Od 13 grudnia 2016 r. na etykietach obowiązkowo powinny znaleźć się wartości odżywcze (kaloryczność).

Sprzedaż odzieży używanej

Przed dopuszczeniem do sprzedaży odzież używana powinna być zdezynfekowana, wymagane jest również jej posortowanie. Dezynfekcja powinna zostać potwierdzona stosownych świadectwem w miejscu nabycia odzieży.

Dopuszczalne formy prowadzenia sklepu

Sklep można prowadzić w każdej formie działalności, wyjątek stanowi spółka partnerska, która przeznaczona jest dla osób świadczących usługi jako tzw. wolny zawód.

Formalności związane z założeniem sklepu to złożenie odpowiednich formularzy m. in. w urzędzie miasta lub gminy albo KRS – w zależności od formy działalności, ZUS i urzędzie skarbowym. Po ich dostarczeniu można być już właścicielem swojego własnego sklepu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza, że działalność prowadzona jest samodzielnie (jeden właściciel). Nie oznacza to jednak, że właściciel sklepu nie może zatrudniać pracowników – może robić to dowolnie na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. Jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje się za pomocą formularza CEIDG-1.

Spółka cywilna

Umowę spółki cywilnej sporządza się w formie papierowej – spisują ją minimum dwie osoby fizyczne lub prawne. Fakt istnienia spółki każdy wspólnik zgłasza osobno w CEIDG.

Formularz CEIDG-1 składa się w urzędzie miasta lub gminy:

osobiście,

elektronicznie, wykorzystując bezpieczny podpis kwalifikowany,

elektronicznie bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego przez profil zaufany ePUAP,

listem poleconym (podpis poświadczony notarialnie).

Złożenie wniosku wiąże się z wpisem do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, który jest jednoznaczny z uzyskaniem NIP oraz numeru REGON. Uzyskanie takiego wpisu jest bezpłatne.

Spółka handlowa

Spółki handlowe regulowane są przez przepisy kodeksu spółek handlowych i są to:

spółki jawne,

spółki komandytowe,

spółki komandytowo-akcyjne,

spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

spółki akcyjne.

Decydując się więc na działalność w jednej z tych form, składa się wniosek o wpis do rejestru KRS.

Określenie PKD dla sklepu

O tym jak założyć sklep i wybrać PKD dla działalności, zależy od zakresu handlu, którym ma się zajmować, do wyboru jest przede wszystkim:

4778Z. Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

4711Z. Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,

4719Z. Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,

4726Z. Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Najlepsza forma opodatkowania dla sklepu

Otwierając sklep, przedsiębiorca ma do wyboru następujące formy opodatkowania:

zasady ogólne,

podatek liniowy,

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

kartę podatkową.

Przy wyborze formy opodatkowania warto oszacować planowany przychód oraz wysokość ponoszonych kosztów:

zasady ogólne

Opodatkowanie na zasadach ogólnych to podstawowa forma opodatkowania dochodu, zgodnie z którą podatek obliczany jest według skali podatkowej. Wyróżnia się tutaj dwie stawki podatkowe: 17% i 32%. Ta forma opodatkowania uwzględnia kwotę wolną od podatku, co więcej umożliwia korzystanie z ulg podatkowych oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem. Skala podatkowa korzystna jest dla osób, których dochód roczny nie przekroczy 85.528 zł, a także tych, którzy posiadają rodzinę. W momencie bowiem przekroczenia I progu podatkowego tj. 85.528 zł, nadwyżka przychodów zostaje opodatkowana stawką 32%.

podatek liniowy

Podatek liniowy to stała stawka podatku – 19 % niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. W skrócie można stwierdzić, że jest to idealna forma opodatkowania dla “bogatych singli”, ponieważ wyklucza korzystanie z większości ulg podatkowych oraz wspólne rozliczenie. Natomiast, aby jego stosowanie było korzystne uważa się, że dochód powinien wynosić ok. 100.000 zł rocznie.

ryczałt

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to specyficzna forma opodatkowania, w przypadku której podatek liczony jest od osiągniętego przychodu, a koszty podatkowe w ogóle nie są odliczane. Swego rodzaju rekompensatą są stosunkowo niskie stawki ryczałtu – 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% oraz 20% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Stawka ryczałtu przy prowadzeniu sprzedaży handlowej wynosi 3,0 %. Co do zasady więc jest to odpowiednia forma opodatkowania, dla przedsiębiorców osiągających stosunkowo niskie koszty uzyskania przychodów.

karta podatkowa

Karta podatkowa to zryczałtowana forma opodatkowania. Wartość wpłacanego podatku jest stała i nie odzwierciedla w żaden sposób osiąganych przez podmiot przychodów. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak mogą wybrać tę formę opodatkowania, a jedynie Ci, którzy prowadzą rodzaj działalności określony w art. 23 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami od 30 kwietnia 2018 r. istnieje możliwość prowadzenia działalności bez konieczności jej rejestrowania tzw. działalność nierejestrowa. Z takiej formy prowadzenia działalności mogą skorzystać osoby, które osiągają przychody za każdy miesiąc nie wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2020 roku kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 2600 zł) oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej.

Sklep z VAT czy bez VAT?

Prowadzenie sklepu wiąże się opodatkowaniem transakcji podatkiem VAT. Przedsiębiorca może jednak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT pod warunkiem, że w roku podatkowym nie przekroczy 200.000 zł limitu obrotu, a rodzaj sprzedaży, który dokonuje nie jest ustawowo wykluczony ze zwolnienia.

W pierwszym roku działalności limit zwolnienia 200.000 zł liczony jest w proporcji przypadającej na okres, w którym działalność była prowadzona.

Przyszły przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego, musi pilnować wskazanego limitu obrotów w ciągu roku. Jego przekroczenie będzie się wiązać z koniecznością zarejestrowania jako czynnego podatnika podatku VAT.

O tym czy warto być podatnikiem VAT decyduje charakter prowadzonej działalności, ponoszone wydatki i uzyskiwane przychody. Co do zasady bycie czynnym podatnikiem VAT może okazać się korzystne dla podatników, którzy:

sprzedają towar na rzecz czynnych podatników VAT (wówczas będą mogli obniżyć wartość sprzedaży o kwotę podatku VAT, której nie będzie już konieczności naliczania i odprowadzania do urzędu skarbowego),

dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych,

sprzedają towar opodatkowany stawką niższą niż 23% (wystąpi wówczas nadwyżka podatku naliczonego nad należnym).

W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie zarejestrował się do VAT (z wyboru lub z konieczności), musi złożyć wniosek VAT-R do właściwego urzędu skarbowego. Od początku 2015 roku nie ma obowiązku uzyskiwania potwierdzenia rejestracji (a w rezultacie zapłaty 170 zł). Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć w składanej deklaracji:

kwadrat w części C1 poz. 33 – jeżeli przedsiębiorca zrezygnował ze zwolnienia,

kwadrat w części C1 poz. 35 – jeżeli przedsiębiorca utracił prawo do zwolnienia

i ma być czynnym podatnikiem.

Prowadzenie sklepu a kasa fiskalna

Dokonując sprzedaży na rzecz konsumentów, czyli osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, przepisy nakładają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jednak podobnie jak w przypadku podatku VAT, przedsiębiorca ma prawo skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, jeżeli nie przekroczył ustalonego limitu obrotu, a rodzaj produktów nie jest wymieniony w katalogu towarów, które bezwzględnie powinny być nabijane na kasę. Obrót umożliwiający skorzystanie ze zwolnienia z kasy nie może przekroczyć 20.000 zł.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że każda sprzedaż, nawet jednorazowa, towaru wykluczonego ze zwolnienia podmiotowego, musi zostać ujęta na kasie fiskalnej, co powoduje konieczność natychmiastowego zgłoszenia kasy fiskalnej. Warto więc od początku rozważyć zakup kasy w przypadku założenia sklepu, po spełnieniu pewnych warunków przedsiębiorca ma prawo skorzystać z ulgi z tytułu jej zakupu.

Zwolnienie z kasy fiskalnej nie oznacza jednak, ze właściciel sklepu jest całkowicie zwolniony z obowiązku dokumentowania sprzedaży. Konieczna jest wówczas ewidencja sprzedaży bezrachunkowej, w której każdorazowo należy zapisywać transakcje na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych.

Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Składki ZUS dla sklepu

W przeciągu 7 dni od założenia sklepu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca powinien złożyć formularz:

ZUS ZUA – jeżeli ma podlegać pełnemu ubezpieczeniu (prowadzenie sklepu to jedyny tytuł do ubezpieczeń),

ZUS ZZA – jeżeli ma podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (no. gdy pracuje na etacie, gdzie osiąga wynagrodzenie nie niższe niż minimalne).

Formularze te są składane w celu zgłoszenia osoby do ubezpieczeń i mogą być złożone razem z wnioskiem o wpis do CEIDG.

Osoby fizyczne podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po raz kolejny po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub jej zakończenia, mogą skorzystać z tzw. ulgi na start. Przedsiębiorcy spełniający powyższe wymogi nie będą podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu przez okres 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Natomiast po zakończeniu tego okresu przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki ZUS, dzięki czemu przez 2 lata będzie uiszczał na konto ZUS pomniejszone składki społeczne. W tym czasie nie ma też obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy.

Efektywne zarządzanie sklepem

Rozwój sklepu, tak jak i innych początkujących biznesów następuje krok po kroku. Na początku istnienia firmy właściciele zazwyczaj samodzielnie zarządzają i organizują obsługę sklepu. W drodze rozwoju biznesu, gdy klientów przybywa a ilość zamówień wzrasta – wielu decyduje się na korzystanie z programów ułatwiających zarządzanie firmą.

Co oferują takie programy?

zarządzanie dokumentacją

sprawnie funkcjonujący magazyn

integracja w marketplace

szybkość i łatwość płatności

Zarządzanie obiegiem dokumentów

Właściciel firmy, który chce usprawnić pracę związaną z jej zarządzaniem powinien przeprowadzić research dostępnych na rynku programów ułatwiających pracę przedsiębiorcy. Jednym z nich jest znany na rynku system wFirma.pl. Dla tych osób, którzy cenią sobie wygodę, a jednocześnie chcą mieć kontrolę nad swoją firmą, a w szczególności nad jej sytuacją finansową, idealnym rozwiązaniem jest funkcja wFirmy.pl – e-księgowość.

Przedsiębiorca korzystający z programu wfirma, zyskuje m.in:

system CRM z funkcją terminarza do sprawnego zarządzania pracą w firmie i relacjami z kontrahentami,

program do fakturowania,

moduł magazynowy,

integrację z e-bankowością,

integrację z e-ZUS i Ministerstwem Finansów – co umożliwia bezpośrednią wysyłkę e-deklaracji i raportów JPK,

opcję wprowadzania środków trwałych i automatyczną ich amortyzację,

możliwość rozliczania pracowników i prowadzenia ewidencji ich czasu pracy.

Ponadto atutem programu wfirma jest wsparcie ze strony specjalistów z dziedziny prawa podatkowego, gospodarczego, prawa pracy i ubezpieczeń. Kontakt użytkowników ze specjalistami odbywa się za pomocą wbudowanego wewnętrznego komunikatora, który umożliwia wysyłanie zapytań dotyczących obsługi systemu w każdym momencie.

Konto firmowe dla sklepu

Nie zawsze przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta firmowego lub bankowego. Konto bankowe jest konieczne, gdy wartość jednorazowej transakcji przekracza 15.000 zł (lub w przypadku, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca). Przed założeniem konta warto zwrócić uwagę na sposób dokonywania przelewów – czy jest to transakcja darmowa czy nie. Prowadząc działalność, mogą być one dokonywane bardzo często, a każdorazowe płacenie za przelew może się okazać po prostu nieopłacalne. Pod uwagę należy też wziąć pozostałe opłaty związane z prowadzeniem konta. Alternatywą w przypadku osób fizycznych zakładających działalność gospodarczą może okazać się wykorzystywanie prywatnego rachunku bankowego także w celach firmowych.

Jakie warunki lokalowe dla sklepu?

Przedsiębiorca może otworzyć sklep w budynku/lokalu mieszkalnym, którego jest właścicielem lub wynająć lokal czy budynek na cele działalności.

Decydując się na prowadzenie działalności w lokalu czy budynku mieszkalnym, należy mieć na uwadze, że jeśli nastąpi zmiana użytkowania lokalu, działalność w mieszkaniu może skutkować wyższym podatkiem od nieruchomości. Wykorzystywanie części własnego mieszkania w celach firmowych oraz korzystanie z przywilejów, jakie mogą się z tym wiązać (np. część opłat eksploatacyjnych w kosztach uzyskania przychodu) zobowiązuje do poinformowania o tym fakcie urzędu gminy lub miasta oraz naliczeniem wyższej stawki podatku od nieruchomości.

W przypadku wynajętego budynku/lokalu właściciel powinien wiedzieć o prowadzonej w nim działalności, skutkuje to wyższym podatkiem od nieruchomości, który obowiązkowo uiszcza on sam. Należy też zweryfikować, czy w budynku/lokalu w ogóle można prowadzić sklep. Właściciel powinien przedstawić odpowiednie dokumenty, które to potwierdzą. Jeżeli przedsiębiorca – najemca, zamierza przystosować wynajmowany budynek/lokal dla swoich potrzeb (np. dokonując przebudowy bądź zmiany sposobu użytkowania), musi uzyskać zgodę właściciela.

Lokal, w którym przedsiębiorca planuje prowadzić sklep spożywczy powinien zostać zatwierdzony przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Przed rozpoczęciem działalności konieczne jest złożenie wniosku o zatwierdzenie do jednostki właściwej ze względu na siedzibę firmy lub miejsce prowadzenia działalności.

Niezależnie od zatwierdzania każdy zakład wprowadzający do obrotu żywność wymaga wpisania do rejestru zakładów. Do 14 dni przed otwarciem sklepu przyszły przedsiębiorca powinien złożyć wniosek do Państwowej Inspekcji Sanitarnej właściwej ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Wpis do rejestru jest konieczny ze względu na to, że w trakcie działalności sklep musi być poddawany kontroli sanepidu.

RODO w sklepie

Rozporządzenie RODO nakazuje, aby – gdy prowadzenie danej działalności wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych – ich przetwarzanie było legalne, czyli oparte na przesłankach wskazanych w art.6 Rozporządzenia. Ponadto, przetwarzanie danych osobowych musi mieć stosowne zabezpieczenia, tak aby uniknąć ryzyka ich wycieku i chroniły prywatność danych osób.

Jeżeli chodzi o RODO w sklepie – to inaczej ono będzie wyglądać w małym sklepie spożywczym, a inaczej w sieciach. Małe sklepy spożywcze nie przetwarzają danych osobowych, za wyjątkiem pracowników. Jednak takie przetwarzanie jest oparte o przesłankę z RODO, jaką jest niezbędność do wykonywania umów (umowy pracy), czy wypełnianie obowiązków prawnych (rozliczenia i świadczenia).

Jeśli chodzi o większe sklepy, które mogą przetwarzać dane większej kategorii osób – oprócz powyższych przesłanek do zgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych, może być również wymagana zgoda danej osoby.

W obu przypadkach natomiast, przedsiębiorca zobowiązany jest do:

zapewniania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych, zgodnie z zasadami wskazanymi w Rozporządzeniu RODO, wykonywania obowiązków wynikających z praw osób, których dotyczą dane osobowe.

Marketing sklepu

Skuteczna strategia marketingowa jest kluczem do sukcesu prowadzonej działalności. Punktem wyjścia jest utworzenie marki przedsiębiorstwa nazywane brandingiem.

Podstawą promowania sklepu jest reklama w sieci, zwłaszcza na portalach służących do prezentacji ofert firm. Dobrze na początku funkcjonowania biznesu korzystać z darmowych portali, a budżet przeznaczony na marketing zainwestować np. w stronę internetową. Jednym z lepszych, darmowych portali, gdzie możliwe jest m.in. umieszczenie wizytówki firmy wraz z opisem działalności oraz prowadzenie bloga firmowego jest Taelo.pl.

Przedsiębiorcy planujący sprzedaż różnego rodzaju produktów, np. odzieży powinni przede wszystkim zainwestować w dobrą stronę internetową wraz z pozycjonowaniem, która będzie stanowić nie tylko wizytówkę firmy, ale także umożliwi przeglądanie pełnej oferty sprzedawanych produktów. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie wizytówek sklepu czy reklam na różnych portalach, które to umożliwiają, przykładowo w postaci reklam PPC (Adwords, Adsense itd.).

Nie wolno również zapomnieć o profesjonalnej obsłudze klientów. Nie chodzi tutaj jedynie o sklepy odzieżowe, ale też o spożywcze – odpowiednia obsługa klienta to połowa sukcesu.Tym sposobem sklep wyrobi sobie stałych klientów i wielce prawdopodobne, że ich pozytywna opinia przyprowadzi kolejnych.

Sklep internetowy z biżuterią – jak zaplanować i otworzyć?

Decydując się na prowadzenie działalności handlowej mamy do wyboru prowadzenie sklepu stacjonarnie bądź w internecie. Handel w coraz większym stopniu przenosi się do sieci, ponadto koszty prowadzenia e-sklepu mogą okazać się o wiele niższe, niż stacjonarnego. Biżuteria jest towarem bardzo chętnie kupowanym przez kobiety, dlatego połączenie jej z branżą e-commerce to szansa na sukces.

Zalety e-sklepu

Kluczem do sukcesu w prowadzeniu sklepu stacjonarnego jest jego dobra lokalizacja. Niestety, koszty wynajmu lokalu w miejscu, który przyciągnie klientów jest bardzo wysoki. Dodatkowo musimy doliczyć koszty zużycia wody i prądu. W przypadku sklepu internetowego nie trzeba martwić się ani lokalizacją ani kosztami czynszu, bowiem wystarczy zakupić odpowiednie oprogramowanie lub dostęp do platformy e-commerce. W sklepie internetowym sprzedawca może być dostępny dla klienta przez niemal całą dobę, co nie wiąże się z kosztami przejazdu do sklepu czy opłatą parkingową. Nie trzeba również martwić się o parking dla klientów, o który tak trudno szczególnie w większych miastach. Dzięki prowadzeniu handlu w internecie można dotrzeć do klientów z całego świata, a nie tylko lokalnej społeczności.

Od czego zacząć?

W celu prowadzenia sklepu internetowego konieczne jest założenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Można to zrobić w urzędzie lub przez internet, bez wychodzenia z domu. Następnie trzeba wykupić domenę oraz zaprojektować stronę internetową. Można to zrobić według własnego pomysłu bądź zlecić to zadanie projektantowi stron internetowych. Właściciel sklepu internetowego musi zadbać o jego rozreklamowanie, na przykład poprzez portale społecznościowe. Kluczem do sukcesu jest zbudowanie bazy stałych klientów, ale także ciągłe poszukiwanie nowych, dlatego dobra reklama to przepis na sukces. Każda działalność gospodarcza wymaga prowadzenia księgowości. Możliwości są dwie: prowadzenie jej we własnym zakresie za pomocą specjalistycznych programów bądź zlecenie tego zadania biuru rachunkowemu. Niestety, samodzielne prowadzenie księgowości wymaga znajomości przepisów i aktualizowania wiedzy, a czas spędzony na księgowaniu można poświęcić rozwojowi sklepu. Po dopełnieniu wszystkich formalności pozostaje jedynie nabyć towar, który następnie będzie sprzedawany w sklepie internetowym.

Biżuteria pozłacana Blueberry

Handel biżuterią wykonaną ze złota czy srebra wymaga zaangażowania sporych środków finansowych. Istnieje jednak możliwość obniżenia kosztów prowadzenia sklepu jubilerskiego, w którym sprzedawana biżuteria nie straci tym samym na jakości – mowa o biżuterii pozłacanej marki Blueberry. Biżuteria Blueberry charakteryzuje się przede wszystkim wysoką jakością wykonania. Jest to rozpoznawalna marka, która zyskała sobie wielu fanów. Szeroki wachlarz asortymentu i atrakcyjny design sprawia, że biżuteria ta jest idealna na każdą okazję. Pamiętajmy, że powodzenie sklepu zależy właśnie od towaru, jaki będzie w nim sprzedawany.

Jak założyć sklep – poradnik krok po kroku

Prowadzenie własnego, dochodowego biznesu jest marzeniem niemal każdego. Najpopularniejszymi działalnościami są oczywiście sklepy detaliczne. Sprzedawać można wszystko – od artykułów spożywczych, po przemysłowe, na specjalistycznych skończywszy. Zawsze jednak wiąże się to z pewnymi obowiązkami względem Urzędu Skarbowego. Dzisiaj prezentujemy poradnik, jak założyć sklep stacjonarny z dowolnie wybranym asortymentem.

Jak założyć sklep – najważniejszy jest pomysł

Może zabrzmi to banalnie, ale najważniejszy jest dobry pomysł na sklep. Otwieranie małego sklepu spożywczego wśród kilkunastu innych niewielkich osiedlowych sklepików i na dodatek przy większych centrach handlowych raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Może w pobliżu brakuje dobrego warzywniaka? Albo sklepu z elektroniką tuż obok akademików Politechniki? Warto przeprowadzić analizę, co w danym rejonie byłoby najpotrzebniejsze i miałoby „wzięcie”.

Dowiedz się więcej: Jak eksponować produkty w sklepie?

Zakładamy sklep

Każda osoba prowadząca sklep musi być przedsiębiorcą. Oznacza to, że konieczne jest założenie firmy. Może być to:

jednoosobowa działalność gospodarcza,

spółka cywilna,

spółka prawa handlowego.

Pod ostatnią z tych nazw kryje się dość dużo rodzajów spółek, natomiast jeśli myślimy o małym sklepiku, najrozsądniejsze i najprostsze podatkowo rozwiązanie to popularna JDG. Założyć ją możemy nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę CEIDG tutaj i wypełnić formularz online. Musimy podać:

dane osobowe,

miejsce zamieszkania,

nazwę zakładanej firmy,

adres rejestracyjny firmy i miejsce wykonywania działalności,

informacje o Urzędzie Skarbowym i ZUS.

Niezwykle ważnym elementem jest wybór PKD działalności, czyli numeru, który jasno zidentyfikuje rodzaj prowadzonej przez nas firmy. Najczęściej wybierane są:

4778Z. – sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, 4711Z. – sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, 4719Z. – pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach, 4726Z. – sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Jakie decyzje musimy podjąć i co musimy załatwić?

Dodatkowo musimy wybrać:

formę opodatkowania,

ubezpieczenie w ZUS,

ewentualne pozwolenia, o które musimy się starać.

Pozwolenia dotyczą sprzedaży alkoholu czy broni. Opodatkowanie może być według zasad ogólnych, podatku liniowego, ryczałtu lub karty podatkowej. Z reguły na początek najlepszym rozwiązaniem są zasady ogólne, gdyż osiągany przez nas dochód raczej nie przekroczy 85 tysięcy złotych rocznie. Warto także zdecydować się na bycie VAT-owcem od razu. Zwolnienie przysługuje jedynie przy nieprzekroczeniu 200 tys. obrotu. Wiele produktów spożywczych (o ile takie sprzedajemy) ma także niższą stawkę podatku niż 23%, co oznacza, że możemy korzystać z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Z podatku VAT musimy na start rozliczać się co miesiąc, z podatku dochodowego – możemy co kwartał.

Dowiedz się więcej: Jaka waga elektroniczna do sklepu? Podpowiadamy!

Kiedy musimy kupić kasę fiskalną?

Z początku nie musimy kupować kasy fiskalnej, chyba że chcemy sprzedawać artykuły tytoniowe i alkoholowe lub inne, wymienione w Rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku. W przeciwnym wypadku zakup będzie konieczny dopiero po przekroczeniu 20 tysięcy złotych obrotu na rzecz podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Niemniej warto przemyśleć konkretny model już zawczasu. Pamiętajmy o wchodzącym niedługo w życie przepisie o stosowaniu kas fiskalnych online. Mamy do wyboru wiele różnych urządzeń, takich jak:

Do niewielkich placówek handlowych sprawdzą się małe i mobilne urządzenia, które możemy w łatwy sposób schować pod ladą. Innym rozwiązaniem są nieco większe, stacjonarne urządzenia.

Dowiedz się więcej: Novitus – lider wśród kas fiskalnych

Co musimy przygotować?

Prowadzenie sklepu to specyficzny biznes, który wymaga od nas dość sporej inwestycji. Poza wynajęciem lokalu i zamówieniem pierwszej partii towaru, koniecznie trzeba zakupić podstawowy sprzęt, taki jak:

Dowiedz się więcej: Niewielkie, ale super przydatne w każdym sklepie – czy wiesz, co to takiego?

Wszystko to wymaga od nas niemałego zaangażowania. W zależności od rodzaju prowadzonego przez nas biznesu, inaczej będzie wyglądało niezbędne wyposażenie sklepu mięsnego, a inaczej warzywniaka. Najprościej jest zwyczajnie odwiedzić konkurencyjną, dobrze prosperującą firmę i podejrzeć, jaki sprzęt jest przez nich wykorzystywany.

Dowiedz się więcej: Wyposażenie warzywniaków – co powinno się w nich znaleźć?

Oprogramowanie sklepowe – czy warto?

Często pojawiają się także pytania, czy warto inwestować w oprogramowanie sklepowe. Zdania są podzielone. Jako dostawca rozwiązań sklepowych i kas fiskalnych we Wrocławiu uważamy, że przy małych, lokalnych sklepikach nie są one niezbędne. Dość mocno zwiększą koszty – poza narzędziem do obsługi, trzeba zakupić drukarkę fiskalną. Choć znacząco skracamy dzięki temu czas obsługi i czynności wymaganych do prowadzenia sklepu, to jednak warto się zastanowić, czy zyskujemy aż tak wiele – zwłaszcza z początku.

Dowiedz się więcej: Systemy POS – co to jest i czemu ułatwiają pracę?

To oczywiście jedynie pierwsze kroki, jak założyć sklep. Jeśli wszystko potoczy się po naszej myśli, czeka nas jeszcze zatrudnianie pracowników, prowadzenie akcji marketingowych czy późniejsze poszerzanie asortymentu. Wiele przed nami, a wszystkim przedsiębiorcom – także tym przyszłym – życzymy samych sukcesów. W razie pytań lub wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu. Całe niezbędne wyposażenie do każdego rodzaju sklepu nabędziemy z kolei na www.wyposazeniesklepow.pl.

키워드에 대한 정보 jak otworzyć sklep metalowy

다음은 Bing에서 jak otworzyć sklep metalowy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  밤 의 미로 3 화 | [#더지니어스3] 기억의 미로 | 같은 게임을 두 번한 김유현! 아무것도 없는 바닥에서 길을 외워야 하는 기억력 대결💥 | 레이다 8237 좋은 평가 이 답변
See also  롱 부츠 코디 | 한물간 패션은 노노~ 한끗차이로 달라지는 부츠코디 👢 님아 이렇게 입지마오.. 22036 투표 이 답변

See also  Skierowanie Na Badania Okresowe Pracownika Biurowego | Medycyna Pracy – Obowiązkowe Badania Lekarskie, Co Bada Lekarz, Skierowanie 최근 답변 250개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak otworzyć i prowadzić sklep stacjonarny? [Biznes to my]

  • Biznes to my
  • Wróbel Mirosław
  • własna firma
  • własny biznes
  • zostań przedsiebiorcą
  • biznes
  • działalność gospodarcza
  • sklep
  • własny sklep
  • handel
  • sklep odzieżowy
  • sklep stacjonarny
  • sklep internetowy
  • galerie handlowe
  • sklepy w galeriach
  • jak założyć sklep
  • jak prowadzić sklep
  • jak kierować sklepem
  • zarządzanie sklepem
  • prowadzenie sklepu
  • personel w sklepie
  • klienci sklepu
  • marża
  • narzut
  • czym handlować
  • lokalizacja sklepu
  • branże sklepu
  • przedsiawiciel handlowy
  • zarabianie

Jak #otworzyć #i #prowadzić #sklep #stacjonarny? #[Biznes #to #my]


YouTube에서 jak otworzyć sklep metalowy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak otworzyć i prowadzić sklep stacjonarny? [Biznes to my] | jak otworzyć sklep metalowy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment