Jak Przedłużyć Sznurek W Makramie | Makrama – Dodawanie Nowych Sznurków – Słupek Węzła Płaskiego 상위 232개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak przedłużyć sznurek w makramie – Makrama – Dodawanie nowych sznurków – Słupek węzła płaskiego“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Marlena Maciąg Makramowy Zakątek 이(가) 작성한 기사에는 조회수 14,860회 및 좋아요 257개 개의 좋아요가 있습니다.

Tymczasem jest jeden prosty przelicznik, który pomaga oszacować, ile sznurka potrzebne jest na makramę, którą mamy plan stworzyć. To działanie to: (4 x długość docelowego wzoru + zwisająca wolna część/frędzel) x 2.Zaczynamy od standardowego mocowania, następnie chwytamy część sznurka z prawej strony. Przekładamy go nad kijem, od siebie do tyłu kija. Tę samą końcówkę sznurka ponownie przekładamy od tyłu kija do siebie. Następnie końcówkę sznurka wkładamy w powstałą pętelkę.Zmierz miarą planowaną długość splotów, pomnóż razy 8, a następnie dodaj długość zwisających sznurków.

Zdradzę Wam, jak wykonać dyskretny węzełek ratunkowy i przedłużyć sznurek.
  1. Nad pierwszym sznurkiem (czerwonym) przekładam drugi (niebieski) w kształcie pętelki.
  2. Koniec dolnego sznurka (czerwonego) przekładam górą do środka pętelki (niebieskiej) i lekko zaciągam oba krótsze końce.

Table of Contents

jak przedłużyć sznurek w makramie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Makrama – Dodawanie nowych sznurków – Słupek węzła płaskiego – jak przedłużyć sznurek w makramie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Makrama – uzupełnianie za krótkich sznurków nowymi. W tym filmiku pokazuję jak dodać nowe sznurki do wzoru z węzła płaskiego.

Royalty Free Music from Bensound.

jak przedłużyć sznurek w makramie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

2.2 Jak obliczyć długość sznurka i co zrobić, gdy obliczenia …

Problematyczne jest także wyplatanie makro makram, w których ucięte sznurki powinny mieć kilkanaście metrów długości. Wtedy najlepiej nie …

+ 더 읽기

Source: www.makramowy-zakatek.pl

Date Published: 1/21/2021

View: 7845

Jak przedłużyc sznurek w gwiazdce – Sznurki i koraliki

Obiecałam dać wam podpowiedź, jak sobie poradzić, gdy zabraknie sznurka, a mamy już dużą część gwiazdki zrobioną. Udało mi się obcykać jak …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: sznurkikoraliki.blogspot.com

Date Published: 2/8/2021

View: 5812

Jak wymierzyć sznurek do makramy? – Z głową w sznurkach

Chcesz stworzyć własny projekt makramy i nie wiesz jak odpowiednio wymierzyć sznurek? Przeczytaj ten wpis a poznasz główną zasadę obliczenia …

+ 여기에 보기

Source: zglowawsznurkach.pl

Date Published: 6/22/2021

View: 4271

Jak krok po kroku zrobić makramę? | Creastyle.pl

Czym jest makrama? · Krok pierwszy – sznurki i zawieszki · Krok drugi – węzeł mocujący · Krok trzeci – podstawowe sploty makramowe · Krok czwarty – …

+ 여기에 표시

Source: creastyle.pl

Date Published: 2/8/2022

View: 6908

Jak obliczyć długość sznurka w makramie? – Marheri Crafts

Jak odpowiednio przygotować projekt makramy? · Czy makrama ma być prosta? · Czy z bardziej skomplikowanym wzorem? · Czy dodacie dodatkowe elementy, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.marhericrafts.pl

Date Published: 11/27/2021

View: 2441

주제와 관련된 이미지 jak przedłużyć sznurek w makramie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Makrama – Dodawanie nowych sznurków – Słupek węzła płaskiego. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Makrama - Dodawanie nowych sznurków - Słupek węzła płaskiego
Makrama – Dodawanie nowych sznurków – Słupek węzła płaskiego

주제에 대한 기사 평가 jak przedłużyć sznurek w makramie

  • Author: Marlena Maciąg Makramowy Zakątek
  • Views: 조회수 14,860회
  • Likes: 좋아요 257개
  • Date Published: 최초 공개: 2020. 6. 10.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=EwgYlufsIJ4

Jak dlugie sznurki do makramy?

Tymczasem jest jeden prosty przelicznik, który pomaga oszacować, ile sznurka potrzebne jest na makramę, którą mamy plan stworzyć. To działanie to: (4 x długość docelowego wzoru + zwisająca wolna część/frędzel) x 2.

Jak zawiązać sznurki makrama?

Zaczynamy od standardowego mocowania, następnie chwytamy część sznurka z prawej strony. Przekładamy go nad kijem, od siebie do tyłu kija. Tę samą końcówkę sznurka ponownie przekładamy od tyłu kija do siebie. Następnie końcówkę sznurka wkładamy w powstałą pętelkę.

Jak obliczyć ile potrzeba sznurka do makramy?

Zmierz miarą planowaną długość splotów, pomnóż razy 8, a następnie dodaj długość zwisających sznurków.

Jak łączyć kolory w Makramie?

Jasne barwy, jak żółty czy pomarańczowy, ożywią wnętrze i dostarczą mu ciepła nawet w pogodne dni. Barwy błękitne lub turkusowe, nadadzą całości świeżości i pogodnego wyglądu. Chłodne kolory są spokojne, kojące i odświeżajace. Natomiast barwy pastelowe nadadzą pomieszczeniu pogodnego wyrazu.

Jak zakończyć sznurek w Makramie?

Pamiętaj by przeplatać sznurki równolegle i nie zaginać ich względem osi. Każdy z łańcuszków można zakończyć węzłem rybackim i chwostem lub wpleść sznurki w istniejący już fragment makramy.

Ile czasu zajmuje zrobienie makramy?

Jak długo trwa zaplecenie makramy, takiej, powiedzmy, metr na metr? Myślę, że około dwóch dni, jeśli się traktuje to jako hobby po pracy. Ale to zależy od wielu czynników – czy pleciesz swój wzór, czy odwzorowujesz jakiś wcześniej znaleziony splot.

Od czego zacząć naukę makramy?

Na początek polecam Ci bawełniany sznurek pleciony. Po pierwsze, jego zaletą jest to, że nie jest podatny na nasze błędy. Czasem zdarzy się tak, że chcemy coś poprawić w naszej pracy i trzeba rozplątać sznurek. Przy plecionym o nic nie trzeba się martwić, ponieważ on jak i cała makrama nie straci na wyglądzie.

Jak zrobić węzeł żebrowy?

To tak:
  1. Bierzesz najbardziej skrajny LEWY sznurek do PRAWEJ ręki i „przyklejasz” go sobie do tej łapy. …
  2. Reszta sznurków jest POD SPODEM, czyli pod sznurkiem wiodącym. …
  3. I zaczynasz plątać, sznurek po sznurku, po podwójnym węzełku każdym sznurkiem.
  4. Sznurek wiodący trzymasz sztywno i na nim wiążesz – nie za mocno!

Jak dobrze przyciąć Makramę?

Wystarczy położyć makramę na macie samogojącej, przyłożyć do frędzli linijkę, docisnąć do niej nożyk i po prostu przejechać po frędzlach. Takie cięcie na stole jest bardziej precyzyjne niż w powietrzu, łatwiej też wyeliminować nierówności prawa vs. lewa strona.

Ile bel z jednego sznurka?

Każdy, kto korzysta ze sznurka do owijania, zna moment, w którym trzeba zatrzymać ciągnik, kiedy komora prasy jest już pełna i poczekać kilka minut, aż belka owinie się sznurkiem (zazwyczaj jest to około 16-20 owinięć).

Czy zrobienie makramy jest trudne?

Samo tworzenie nie jest trudne – śledząc uważnie sposoby wiązania, opanowuje się tą technikę bardzo szybko. Wykonywanie makramy wymaga jednak precyzji ruchów. Im dokładniejsze przesuwanie nitek, równe zaciąganie i nawijanie pętelek czy wiązań, tym piękniejszy efekt końcowy.

Jak gruby sznurek do makramy?

Sznurek idealny na początek

Szczerze polecam sznurek pleciony o grubości 5 mm.

Czy makramy są modne?

Makrama cieszy się tak dużą popularnością również ze względu na to, że świetnie wpisuje się w styl boho, ale także dlatego, że nie jest to trudna technika – i każdy może ją opanować, a następnie tworzyć oryginalne ozdoby do wnętrz.

Co można zrobić ze sznurka do makramy?

kwietniki, makramy na ścianę, poszewki na poduszki czy firanki, – dekoracje, np. ozdoby świąteczne, dekoracje na wazony czy słoiki.

Jakie Szydełko do sznurka 5 mm?

Sznurek grubości 5 mm to najlepiej mi się dzierga szydełkiem w rozmiarze 10.

Jak gruby sznurek do makramy?

Sznurek idealny na początek

Szczerze polecam sznurek pleciony o grubości 5 mm.

Jak dobrze przyciąć makramę?

Wystarczy położyć makramę na macie samogojącej, przyłożyć do frędzli linijkę, docisnąć do niej nożyk i po prostu przejechać po frędzlach. Takie cięcie na stole jest bardziej precyzyjne niż w powietrzu, łatwiej też wyeliminować nierówności prawa vs. lewa strona.

Jakiej grubości sznurek do bransoletek?

Średniej grubości bransoletkę wykonasz ze sznurka 3 mm. Do wyrazistych bransoletek plecionych możesz wykorzystać z kolei sznurki 5 mm.

Z jakiego sznurka do makramy zrobić torebkę?

Do torby z makramy sprawdzi się sznurek 3ply lub sznurek skręcany 5 mm. W zależności od użytego sznurka uzyskamy inny efekt wizualny. Należy wziąć także pod uwagę to iż sznurek 3ply jest mocniejszy od sznurka skręcanego. Do lekkiej torby sprawdzi się Macrame Cotton.

See also  Ready Or Not Britt Nicole Lyrics | Britt Nicole - Ready Or Not [Lyrics] Ft. Lecrae 116 개의 정답

Ile sznurka do makramy?

Ile sznurka do makramy?

„Mam pomysł na makramę, ale nie wiem, ile sznurka potrzeba. Jak to oszacować?” – to problem, którego doświadczyło większość z nas, makramowych pleciug. Tymczasem jest jeden prosty przelicznik, który pomaga oszacować, ile sznurka potrzebne jest na makramę, którą mamy plan stworzyć.

To działanie to: (4 x długość docelowego wzoru + zwisająca wolna część/frędzel) x 2.

Docelową długość naszej makramy mierzymy trochę z głowy, dlatego dobrze mieć chociaż wstępne wyobrażenie tego, jak wyglądać będzie nasza praca.

Płaski, pionowy wzór mierzymy tak:

2. Łańcuch mierzymy tak:

Frędzle (tutaj akurat frędzle środkowej części makramy) mierzymy tak:

Jak długi frędzle w makramie?

Jeżeli nie jesteś pewna, czy lepiej wyglądać będą frędzle dłuższe czy krótsze, daj większy zapas. Stare, dziennikarskie powiedzenie mówi: łatwiej kijek pocienkować, niż go potem pogrubasić. Słyszałam to często, gdy chciałam dowiedzieć się, czy mój tekst na dany dzień do gazety ma być długi czy krótki. Mówili: pisz, pisz, najwyżej skrócimy 🙂

Gdy już policzymy, ile sznurka potrzebujemy na naszą makramę, tniemy poszczególne sznurki, składamy na pół i wiążemy np. na kiju. Wzór jest bowiem na jeden złożony sznurek w naszej makramie, czyli dwie plotące makramę końcówki. Jeżeli chcesz mieć wzór na jedną końcówkę do plecenia, pomijasz to, co jest poza nawiasem, czyli „x2”.

Uważaj na jednostki miary!

W większości przypadków zdarzy się, że wzór, który chcemy pleść, będzie miał poniżej 1 m. Pamiętaj, że jeżeli mnożysz centymetry, dostaniesz wynik w centymetrach.

Czyli jeżeli mnożysz 30 cm x 8, to wynik 240 to liczba centymetrów. Jeżeli chcesz dostać wynik w metrach, to albo podziel teraz go przez 100, albo działanie przeprowadź w metrach, czyli mnóż 0,30 m x 8.

Niby oczywiste, a jednak czasem się człowiek zaplącze.

Druga rzecz: w tutorialach, zwłaszcza angielskich, często podane będziesz mieć dwie długości sznurków: w centymetrach/metrach i calach. 1 cal to 2,54 cm.

Pasek lub długa spirala – inny przelicznik

Wzór na długość sznurka, który właśnie poznałaś, to wzór ogólny. Ma swoje odstępstwa – zdarzają się wzory mniej sznurkochłonne, ale są i takie, na które potrzebujesz trochę innego przelicznika. Napiszę tu o jednej z takich sytuacji.

Spirala i łańcuch z węzłów płaskich – ile potrzeba na nie sznurka?

Ja u siebie stosuję przelicznik dla długości jednego sznurka: długość docelowej spirali/łańcucha x 5 + 2 x frędzel.

Z tym że sznurka nie składam już na pół, ale w ten sposób (uwaga, będzie żenujący obrazek z Painta):

No dobra, to nie był Paint, bo pracuję na Macu 😀 Ale do rzeczy.

Zewnętrzne, pomarańczowe sznurki to sznurki, które będą pleść – mają 4 długości docelowego wzoru + długość frędzla

Wewnętrzne, zielone sznurki to sznurki, na których będziemy pleść. Pozostają nieruchome. Ich długość to 1 długość docelowego łańcucha + długość frędzla

Dużo większe zużycie: muszle, liście…

Więcej sznurka potrzebujemy natomiast do makramowych muszli i innych wzorów, które opierają się na wielu liniach węzłów żebrowych. W przypadku mniej znanych wzorów dobrze jest zrobić próbkę z małej ilości sznurka, by zobaczyć, jakie jest zużycie na dany wzór.

Mniejsze zużycie

Przeciwstawna sytuacja jest natomiast wtedy, gdy wiemy, że sznurek, który właśnie kroimy, nie będzie się zaplatał dużo węzłów. Jeżeli w naszej pracy będzie dużo „powietrza”, możemy wtedy odmierzyć krótszy sznurek. Na to jednak przelicznika już nie ma – musisz próbować dopasowywać sznurki sama.

Uf! Proste? Jeżeli masz pytania, pisz do mnie na messengerze fb.com/pracowniasnagart albo mejlem na [email protected] – spróbujemy rozwikłać wszelkie zagadki.

Jeżeli nie chcesz kombinować ze sznurkiem i wolisz gotowy schemat, zapraszam Cię do SKLEPU. Są tam Makramopudełka, czyli zestawy do makramy. Możesz zapleść makramę na kiju albo makramowe lustro 🙂

Makrama – sztuka wiązania sznurka

Makrama – sztuka wiązania sznurka

Makrama, czyli sztuka wiązania sznurka. Rękodzieło w pełnym znaczeniu tego słowa, ponieważ wyplatamy ją bezpośrednio rękami. Właśnie dlatego jest dla mnie wyjątkowa.

Znana jest od średniowiecza i już wtedy pełniła w dużej mierze funkcję dekoracyjną. Z czasem stała się mniej popularna, jednak od kilku lat ponownie przeżywa czasy swojej świetności. Oprócz tego, że sprawdza się do własnego użytku, jest także wspaniałym pomysłem na prezent od serca.

Wielu osobom kojarzy się jedynie z ozdobami ściennymi. W rzeczywistości daje ona dużo więcej możliwości; kwietniki, torebki, łapacze snów, podkładki, a nawet dywany i ścianki do sesji fotograficznych. To nadal tylko namiastka tego, co możemy wyczarować dzięki niej ze sznurków, znając zaledwie kilka podstawowych splotów – jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia!

Jestem przekonana, że każdy może nauczyć się wyplatać sznurki. Nie jest to nic skomplikowanego, a dodatkowo ja Wam w tym pomogę 🙂

Jak zacząć?

Do rozpoczęcia przygody z makramą potrzebne są jedynie chęci i cierpliwość oraz kilka akcesoriów. Kolejną z zalet tego zajęcia jest fakt, że warsztat pracy jest niewielki i można go wszędzie ze sobą zabrać. Wiele projektów nie wymaga konkretnego stanowiska pracy, bez problemu można je wykonać siedząc na krześle czy podłodze. Ja osobiście preferuję wyplatać na wieszaku/stojaku na ubrania – ta opcja ułatwia wykonywanie równych splotów oraz jest komfortowa dla kręgosłupa. Możliwości jednak jest wiele, np. krzesło, suszarka, kaloryfer, a nawet zwykły wieszak – potrzebujemy jedynie miejsca, w którym będziemy mogli zawiesić sznurki.

Tak wygląda moje stanowisko pracy.

PS. W kolejnych postach będziemy między innymi ocieplać to miejsce nowymi projektami.

Na sam początek wystarczą nam sznurek, centymetr i nożyczki.

W zależności od wykonywanej pracy można zaopatrzyć się z czasem również w inne akcesoria.

Mój wybór to oczywiście Sznurki Nowosolskie, które możecie zakupić tutaj 🙂

Serdecznie je polecam, również dla początkujących. Ich gramatura sprawia, że wyjątkowo przyjemnie się plecie. Lubię te sznurki również za bogatą gamę kolorów, wytrzymałość oraz atrakcyjną cenę.

Taśma malarska

Nie jest niezbędna, jednak jak się jej pierwszy raz użyje to później ciężko się z nią rozstać. Sprawdza się perfekcyjnie podczas przycinania końców sznurków, aby były idealnie równe.

Znajdziecie ją praktycznie w każdym sklepie budowlanym.

Stelaż/kij do makramy

Najlepiej prezentują się te naturalne, jednak trzeba je wcześniej umiejętnie przygotować – należy je dokładnie umyć w wodzie, potraktować papierem ściernym oraz wysuszyć. W zależności od preferencji, na koniec można je również pomalować lakierem do drewna.

Naturalny kij nie jest jedyną opcją. Jako stelaż do makramy można wykorzystać również te fabrycznie przygotowane, a jeżeli nie macie takiego pod ręką – sprawdzi się nawet kij od szczotki.

W zależności od wykonywanych projektów, mogą nam się przydać również obręcze, koraliki czy piórka. O tym, jak można je zastosować podczas tworzenia makramowych wyrobów, dowiecie się w kolejnych wpisach.

Jak obliczyć długość potrzebnego do projektu sznurka?

To pytanie pojawia się zdecydowanie najczęściej wśród początkujących. Należy jednak pamiętać, że długości sznurków nie da się wyliczyć ze 100% dokładnością. Gorąco zachęcam do założenia notatnika w celu zapisywania ilości i długości wykorzystywanych sznurków w projekcie oraz ich ewentualnego nadmiaru. Jest to najlepszy sposób, aby z czasem unikać nadwyżki sznurka oraz sytuacji, w której miałoby nam go zabraknąć.

Na sam początek jednak zachęcam do skorzystania ze wzoru. Liczbę pożądanej długości projektu w metrach należy pomnożyć razy 4, a następnie razy 2 (ponieważ każdy sznurek składamy na pół).

Przykład: Aby uzyskać projekt o długości 30cm, należy pomnożyć 0,3m x4x2. Otrzymujemy wynik 2,4m i takiej długości sznurki powinniśmy ciąć.

Do dzieła!

Zacznijmy od podstaw – dzisiaj pokażę Wam kilka sposobów na mocowanie sznurka.

Sposób I: Węzeł mocujący

Składamy sznurek na pół, łącząc obie końcówki.

Znajdujemy środek sznurka.

Przekładamy sznurek nad kijem w ten sposób.

Przekładamy końcówki sznurka przez pętelkę, która powstała pod kijem.

Zaciskamy węzeł.

Tak prezentuje się sznurek zamocowany na stelażu.

Sposób II Wiązanie odwrócone, analogiczne do pierwszego sposobu

Pętelkę przewiązujemy w ten sam sposób, jednak od tyłu kija do siebie.

Tak się prezentuje sznurek zawiązany na stelażu od tyłu.

Sposób III Wiązanie podwójne, przydatne przy wykonywaniu dużych makram, ścianek

Zaczynamy od standardowego mocowania, następnie chwytamy część sznurka z prawej strony.

Przekładamy go nad kijem, od siebie do tyłu kija.

Tę samą końcówkę sznurka ponownie przekładamy od tyłu kija do siebie.

Następnie końcówkę sznurka wkładamy w powstałą pętelkę.

Zaciskamy węzeł.

Tak prezentuje się podwójne wiązanie.

Sposób IV Wiązanie podwójne odwrócone, analogiczne do trzeciego sposobu

Punktem wyjścia do mocowania jest sposób II.

Następnie wiążemy sznurek analogicznie do sposobu III, jednak najpierw przekładamy sznurek od tyłu kija do siebie, a później odwrotnie.

Tak prezentuje się podwójne mocowanie odwrócone.

Sami widzicie jakie to proste! Jeżeli spodobał Wam się świat makramy i chcecie poznać ją bliżej, zapraszam serdecznie do obserwowania naszego bloga. W kolejnych wpisach będziemy tworzyć razem piękne makramowe dzieła.

Jeżeli tak jak ja nie możecie się doczekać wspólnego wyplatania, już teraz zachęcam Was do wybrania naszych Sznurków Nowosolskich w swoim ulubionym kolorze!

Autor: Weronika Gontarz

Jak wymierzyć sznurek do makramy?

Na początku mojej przygody z makramą nieraz zdarzyło mi się uciąć zbyt krótki sznurek i praca albo zupełnie zmieniała swoją formę w stosunku do zamierzonej albo była kompletnie nie do naprawienia co kończyło się na rozplątaniem całości.

Od tej pory zawsze ucinam sznurek z zapasem, by mieć pewność, że makrama będzie taka jak zaplanowałam.

Dziś podzielę się z Tobą podstawową zasadą odmierzania sznurka do makramy oraz kilkoma trikami, które pomogą jeszcze dokładniej określić jego ilość oraz długość. No to zaczynamy!

Jak dobrze łączyć kolory w makramach?

Dziś przychodzę do Was z ogromną dawką wiedzy i inspiracji! Po przeczytaniu tego wpisu już nigdy nie będziecie mieć kłopotu z odpowiednim dobieraniem barw sznurków.

Jeśli obserwujecie mnie na Instagramie czy Facebooku, to wiecie, że w swoich projektach korzystam z naturalnych barw. Kocham makramy uplecione z jasnych sznurków i sama rzadko eksperymentuję z kolorami. Natomiast od lat pasjonuję się wystrojem wnętrz, a swego czasu zgłębiałam tajniki dotyczące renowacji mebli. Uczestniczyłam w warsztatach, kursach i wykładach – nauczyłam się więc przez ostatnie lata kilku fajnych sztuczek. Już od jakiegoś czasu prosiliście mnie o ten wpis, więc o to przychodzę z wiedzą i kolorową pomocą 🙂

I dziś opowiem Wam krok po kroku, jak odpowiednio łączyć barwy.

Te informacje przydadzą się Wam nie tylko podczas wyboru kolorów sznurków, ale też pomogą w urządzaniu własnych czterech kątów. I uwierzcie – kolory mają na nas ogromny wpływ! Tym samym, ich łączenie jest sztuką. To nie do końca kwestia przypadku, jak niektórym się może wydawać.

Kolorowy zawrót głowy – jak łączyć kolory sznurków z głową?

Naszą opowieść o kolorach zaczniemy od… początku 🙂

Barwa sznurka stanowi jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na odbiór końcowy makramy. Aby ten rezultat był dobry, barwy muszą stanowić przemyślaną kompozycję, czyli mieszaninę harmonijnych lub kontrastowych odcieni.

Aby osiągnąc jak najlepszy efekt w połączeniu kolorów, musicie dobrze poznać prawa, jakimi rządzą się kolory!

Gdy zrozumiecie w jaki sposób są ze sobą powiązane i jak się zachowują w zestawieniu – oto klucz do sukcesu! 🙂 Jasne barwy, jak żółty czy pomarańczowy, ożywią wnętrze i dostarczą mu ciepła nawet w pogodne dni. Barwy błękitne lub turkusowe, nadadzą całości świeżości i pogodnego wyglądu. Chłodne kolory są spokojne, kojące i odświeżajace. Natomiast barwy pastelowe nadadzą pomieszczeniu pogodnego wyrazu.

Tak naprawdę każda barwa ma swoje wyjątkowe właściwości i będziemy na nią reagować inaczej. Udowodniono, że kolory wpływają na nasze uczucia! Przygotowałam dla Was poniższe zestawienie, dzięki któremu łatwiej zrozumiecie komunikaty danych barw:

Jak odpowiednio zestawiać ze sobą kolory?

Już wiecie jak barwy wpływają na nasz nastrój, a teraz opowiem Wam jak odpowiednio łączyć poszczególne barwy ze sobą. Podstawą doboru każdego schematu kolorystycznego jest KOŁO BARW. W tarczy mieści się dwanaście kolorów, a kształt okręgu wyjaśnia ich wzajemny stosunek. Pozwala ono dobrze zrozumieć, które barwy najlepiej ze sobą współgrają, a które się ze sobą kłócą.

Kolory neutralne, czyli biel, szarości i czerń nie są uwzględnione w kole barw.

Opiszę Wam dwie PODSTAWOWE teorie dotyczące harmonii kolorów:

barwy analogiczne – każdy z trzech sąsiadujących ze sobą kolorów w palecie dwunastu barw współgra ze sobą

barwy kontrastowe – dwa kolory leżące dokładnie na przeciwko siebie tworzą optymalne kontrasty i równoważące się elementy

Na schemacie za pomocą strzałek przedstawiono przykładowe zestawienia schematów kolorystycznych

Podstawowa zasada jaką musicie zapamiętać, to zachować umiar. Warto ograniczyć się w łączeniu barw do maksymalnie 3 kolorów. Warto pamiętać o proporcjach (pozdrawiam moich warsztatowiczów – PROPORCJE to słowo klucz na każdych warsztatach online, które prowadzę dla Was na kanale YT 😀): jedna lub dwie barwy powinny stanowić tło, a trzecia użyta w niewielkiej ilości, będzie służyła do zaakcentowania detali. Takie połączenie będzie GWARANTOWAŁO ciekawy wygląd i odpowiedni odbiór wizualny.

Pamiętajcie, że istnieje ogromna liczba subtelnych wariacji kolorystycznych, ponieważ sznurki w makramie dostępne są w wielu różnych ODCIENIACH! Połączenie neutralnych barw, jak beży czy brązów jest sprawdzonym klasykiem, który zawsze się obroni. Bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z kolorów jasnych, jak biele czy szarości i zestawienie, a właściwie skontrastowanie z drobnymi akcentami mocnych kolorów. Rezultat takiego połączenia kolorystycznego będzie znakomity 🙂

Kontrastowe połączenia często stosuje się też w makatkach 🙂

Pamiętajcie, że korzystając z barw dopełniających, czyli z kontrastów – stworzycie schemat kolorystycznych przyciągający uwagę i stworzycie wrażenie dynamiki. Dodatkowo, użyte kolory staną się jeszcze bardziej wyraziste. Przykładowo – zestawienie czerwonego obok zielonego sprawi, że będzie się wydawał bardziej intensywny niż w zestawieniu z żółtym.

Jak zastosować teorię barw w praktyce?

Przedstawię Wam teraz prostą sztuczkę, która znacznie ułatwi Wam przygotowywanie schematu kolorystycznego. Możecie ją wykorzystać nie tylko przy doborze sznurków do makram, ale znacznie ułatwi Wam dekorowanie wnętrza!

Dobrym sposobem na znalezienie inspiracji do bardziej zaawansowanego doboru kolorystycznego jest wybranie jako punktu wyjścia tapety bądź ulubionego przez Was dzieła sztuki.

W każdej galerii sztuki znajdziecie mnóstwo inspiracji na odpowiednie łączenie barw!

Ten trick warto zastosować, bo przecież można w ten sposób skorzystać z pracy artysty. Wystarczy przeanalizować obraz bądź fragment wzoru na kolorowej tapecie – znajdziecie tam wskazówki dotyczące połączenia kolorów i gotowe proporcje! 🙂

Kolejną sztuczką, którą warto zastosować jest inspiracja czerpana z samej… natury! Wiem, że brzmi to banalnie, ale Matka Natura jest najlepszym projektantem! Nikt nie stosuje tak pięknego połączenia barw…. Polecam wybrać się na spacer, gdzie od ręki można odnaleźć mnóstwo przykładów tworzenia pięknych połączeń kolorystycznych. Wystarczy przyjrzeć się motylim skrzydłom, obejrzeć przekrój drzewa, a nawet odcieniom szarości w skale. Najpiękniejsze kontrasty i połączenia barw znajdziecie nad brzegiem morza lub podczas wędrówki po górach! 🙂

Motyle skrzydła są świetnym przykładem odpowiedniego łączenia kolorów, ale i proporcji!

Jeszcze na sam koniec wpisu, chciałabym się pochwalić tym, że…

W ostatnich tygodniach udało się poszerzyć gamę kolorystyczną moich sznurków dostępnych w sklepie Fabryka Sznurka! Pojawiło się mnóstwo nowych odcieni sznurka plecionego (np. brązy, odcienie zielonego czy czerwonego), a na dniach wprowadzę też nowe kolory sznurka skręcanego pojedynczo, ale i potrójnie. Można twórczo szaleć! ❤️

Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Wam i od teraz nie będziecie już mieć problemu z doborem kolorystycznym. Zachęcam Was do podjęcia wyzwania i zabawy z łączeniem kolorowych sznurków. Jeśli zastosujecie wyżej wymienione zasady, to możecie być pewni, że Wasze makramy będą piękne!

Jak widzicie, to wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. To kto chętny na podjęcie kolorystycznego wyzwania? 😘

2.2 Jak obliczyć długość sznurka i co zrobić, gdy obliczenia zawiodą. – Makramowy Zakątek

Zaplanowanie długości sznurka potrzebnego do wyplecenia makramy to nie jest prosta sprawa. Mądre źródła podają cztery długości przedmiotu razy dwa, ponieważ sznurki składamy na pół. Ta zasada sprawdza się jedynie w prostych projektach, gdzie wzory układają się pasmowo, są takie same przez całą szerokość makramy.

W tym przypadku możemy rzeczywiście uciąć wszystkie sznurki na jedną długość:

(4 x długość makramy) x 2 + długość frędzli

Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku makram boho – trójkątnych, gdzie wzory, przebiegają czasami nawet poziomo, zwisają, łączą się, plączą a wszystko spowija burza frędzli. W tych projektach trzeba długość sznurków rozpatrywać z punktu widzenia wyplatanych wzorów.

Robiąc np. największy warkocz węzłem żeberkowym tnę sznurki:

[(4 x długość warkocza) +(4 x długość środkowego rombu) + długość frędzli] x2

Tak wynika z mojego doświadczenia, że pracując ze sznurkiem 3 mm, na te konkretne wzory zużywam około:

wzór z węzłów żeberkowych 4 długości sznurka

siatka z pojedyńczych węzłów płaskich – 3 długości

słupek z węzła płaskiego – 5 długości wiążącego

słupek spiralny – 6 długości sznurka wiążącego

Wyplatając ze sznurka 2 mm tnę o jedną długość mniej, a sznurek 5 mm o półtora długości więcej.

Reasumując. Długość zużywanego sznurka zależy od wielu czynników min. od grubości sznurka i rodzaju wzoru jaki wyplatamy. Im grubszy sznurek, tym więcej go schodzi. Na pełne i bardziej skomplikowane wzory też zużyjemy więcej sznurka niż na ażurowe. A sposób wiązania węzłów? Też ma znaczenie. Każdy artysta inaczej zaciska węzły. Jedni na tym samym odcinku makramy zmieszczą trzy motywy np. rombu inni cztery. Dlatego to właśnie jest takie skomplikowane :).

Jeśli jeszcze bardziej zagłębimy się w temat okaże się, sznurki w czasie wypalania konkretnego wzoru, zużywają się nierównomiernie. Weźmy pod uwagę te warkocze, skoro już ciągle o nich wspominam. Sznurki wiążące, czyli te którymi wiążemy węzły szybciej się kończą niż sznurki rzędowe, czyli te na których wiążemy. Powinniśmy więc sznurki rzędowe ciąć krótsze a wiążące dłuższe. Ja jednak tak nie robię. To już za dużo tego obliczania :). Tnę wszystko na równo. Tam gdzie zabraknie sznurka, dołączam nowy. Tam, gdzie zostanie go więcej, wykorzystuję na frędzle i chwosty.

A co zrobić jeśli wyplatając makramę nie mamy zapanowanych wzorów, jeśli lubimy freestyle, czyli pleciemy, jak czujemy? 🙂 Problematyczne jest także wyplatanie makro makram, w których ucięte sznurki powinny mieć kilkanaście metrów długości. Wtedy najlepiej nie przejmować się tą całą matematyką i nie bać się dołączenia sznurka. Praca z długaśnymi sznurkami, które się plączą i trzeba je w nieskończoność przeciągać z jednej strony na drugą jest bardzo męcząca i odbiera całą radość plecenia.

Dołączanie sznurków naprawdę nie jest trudne. Ucięte końcówki można ładnie zamaskować. Oto w jaki sposób ja sobie radzę z uzupełnianiem za krótkich sznurków .

Słupek z węzłów płaskich

Siatka z węzłów płaskich

Słupek spirany

Wzór z węzłów żeberkowych

Sznurki i koraliki: Jak przedłużyc sznurek w gwiazdce

Jeśli chcesz zamówić, lub kupić moje gotowe prace zapraszam do kontaktu mailowego

[email protected]

Jak wymierzyć sznurek do makramy?

Na początku mojej przygody z makramą nieraz zdarzyło mi się uciąć zbyt krótki sznurek i praca albo zupełnie zmieniała swoją formę w stosunku do zamierzonej albo była kompletnie nie do naprawienia co kończyło się na rozplątaniem całości.

Od tej pory zawsze ucinam sznurek z zapasem, by mieć pewność, że makrama będzie taka jak zaplanowałam.

Dziś podzielę się z Tobą podstawową zasadą odmierzania sznurka do makramy oraz kilkoma trikami, które pomogą jeszcze dokładniej określić jego ilość oraz długość. No to zaczynamy!

Jak krok po kroku zrobić makramę?

Ozdoba na ścianę, alternatywa dla klasycznej doniczki, abażur, torba na zakupy oraz poszewka na poduszkę lub narzuta – makramowe sploty robią prawdziwą furorę i świetnie komponują się z aranżacjami w stylu boho i rustykalnymi. Podpowiadamy, jak zrobić makramę. Nie potrzebujemy do tego właściwie żadnych narzędzi.

Czym jest makrama?

Makrama to jedna z najpopularniejszych i najmodniejszych dekoracji, jakie możemy spotkać w różnego typu wnętrzach, znana jest już od czasów średniowiecznych. Sprawdzi się doskonale nie tylko w domowym zaciszu, zawsze wprowadzi przytulny i ciepły klimat. Pojęcie „makrama” pochodzi z języka arabskiego i oznacza po prostu ‘ozdobę wiązaną’, przy czym istotna jest tutaj sama sztuka wiązania tychże splotów za pomocą rąk. Do stworzenia makramy nie używa się akcesoriów typu igły, szydełko czy druty. To niezwykle odprężające i relaksujące zajęcie, dzięki któremu można oderwać się od codziennego pędu i obowiązków. Jak zatem wykonać makramę krok po kroku? Sprawdzamy!

Krok pierwszy – sznurki i zawieszki

W pierwszej kolejności musimy się zastanowić, jak dużą makramę chcemy zrobić i na czym ją zawiesimy. Tutaj sprawdzą się choćby oczyszczona i oszlifowana gałąź, drążek czy miedziana rurka.

Rozmiar makramy jest potrzebny do oszacowania ilości potrzebnego sznurka – bawełnianego, lnianego, konopnego, sizalowego, jutowego bądź syntetycznego. Choć potrzeba go zwykle dość sporo, to jednak dobra wiadomość jest taka, że nie jest to drogi produkt. Ponadto makrama prezentuje się doskonale, gdy wykorzystamy sznurki różnej grubości – co ważne, im cieńszy jest sznurek, tym więcej pracy musimy włożyć w zaplatanie. Najchętniej wykorzystywane są te o grubości trzech bądź pięciu milimetrów. Niezbędne będą także oczywiście nożyczki. Niekiedy może jeszcze przydać się miarka krawiecka.

Krok drugi – węzeł mocujący

Jeśli wszystko już mamy, możemy przejść do węzła mocującego, od którego zaczniemy całe zaplatanie. Wystarczy sznurek bądź kilka sznurków złożyć na pół, przełożyć je nad gałęzią, drążkiem bądź rurką, a końcówki przewlec przez powstałą pętelkę i całość mocno dociągnąć aż do samego końca.

Krok trzeci – podstawowe sploty makramowe

Następnie przechodzimy do węzła płaskiego, nazywanego też tkackim, który jest dość prosty w wykonaniu i chętnie wykorzystywany, szczególnie gdy mowa o makramach wieszanych na ścianie. Zaczynamy wyplatanie od czterech sznurków – dwóch zewnętrznych, oplatających, i dwóch wewnętrznych, stanowiących rdzeń.

Równie często możemy spotkać się też ze splotami spiralnymi prawo- i lewoskrętnymi oraz splotami żebrowymi, inaczej rypsowymi, które można wiązać pod różnymi kątami. Przypominają one nawleczone na sznurek koraliki.

Krok czwarty – supełek i gotowe

Na koniec pozostaje jeszcze zrobienie supełka, który umożliwi zawieszenie gotowej makramy na haku na ścianie. Podczas całego procesu nie ma co się zniechęcać, jeśli coś się nie uda i efekt jest daleki od oczekiwanego. Podobnie jak w przypadku wszystkich robótek ręcznych, tak i tutaj niezbędne są cierpliwość oraz wytrwałość. Praktyka jak zawsze daje najlepsze rezultaty i pozwoli cały czas doskonalić swoje umiejętności i tworzyć coraz to nowe wzory.

Zdj. główne: rocknwool/unsplash.com

Jak obliczyć długość sznurka w makramie?

Pytanie o odpowiednią długość sznurka w makramie zadajecie mi najczęściej. Wiem z własnego doświadczenia, że te kalkulacje potrafią spędzać sen z powiek… Mam nadzieję, że ten wpis Wam pomoże, ale i zaskoczy! A na końcu wpisu – czeka niespodzianka 😉

Odpowiedź na pytanie “jak odpowiednio obliczyć długość sznurka w makramie?” nie jest oczywista i jednoznaczna. Choć oczywiście postaram się Wam wytłumaczyć wszystko najlepiej, jak umiem. Pytaliście mnie wielokrotnie o to zagadnienie… Natomiast odpisując na Wasze wiadomości i komentarze, nie jestem w stanie, aby za każdym razem rozjaśniać wszystkie zawiłości kalkulacji.

Jeśli korzystacie z gotowych wzorów, instrukcji czy tutoriali na makramy – nie ma kłopotu, ani “bólu głowy” bo tam zazwyczaj jest podana potrzebna długość materiału. Możecie również stosować freestyle, czyli po prostu uciąć sznurki techniką “na oko” i twórczo szaleć. Ale co zrobić, jeśli chcecie zaprojektować Waszą makramę, jak najdokładniej…?

Zacznijmy od tego, że odpowiednie przygotowanie projektu, znacznie ułatwi nam tworzenie całej makramowej pracy. Pozwoli na przyjemniejszą pracę ze sznurkiem, ale przede wszystkim – umożliwi nam użycie dokładnej takiej ilości sznurka, której potrzebujemy. Dzięki temu ograniczamy koszty zakupu materiału. Tylko, zapewne zapytacie…

Jak odpowiednio przygotować projekt makramy?

Na początek, powinniście określić pożądany wymiar końcowy Waszego projektu. Musicie również zastanowić się nad koncepcją:

Czy makrama ma być prosta?

Czy z bardziej skomplikowanym wzorem?

Czy dodacie dodatkowe elementy, jak pasy, frędzle itd.?

Z jakiego sznurka zostanie wykonana? Jaki zamierzacie osiągnąć efekt?

Dobrze jest rozrysować sobie chociaż schemat całości. To nie musi być rysunek katalogowy, a wystarczy prosty szkic! Wszystko zależy od umiejętności rysowania (która przykładowo w moim przypadku jest totalnie nikła), ale i wyobraźni – przede wszystkim tej przestrzennej.

Jeśli znacie założenia końcowe Waszego projektu, czyli szerokość i wysokość makramy oraz jej stopień skomplikowania – to już jest połowa sukcesu! Kolejnym krokiem jest dokładne ustalenie rodzaju sznurka, jaki macie zamiar użyć. Najważniejszym parametrem, który powinniście określić na samym początku, to jego grubość. A teraz krok następny, czyli…

Ile sznurków uciąć do mojej makramy?

Jeśli znacie szerokość końcową makramy, powinniście najpierw określić czy sznurki będą blisko siebie, czy w pewnej odległości. Najlepiej jest wykonać próbę Waszego sznurka o dogodnej grubości na niewielkim odcinku profilu drewnianego. Zamontujcie dla przykładu 4 krótkie sznurki, w takich odstępach, w jakich potrzebujecie do swojej pracy. Dzięki temu łatwo i szybko określicie, ile dokładnie musicie przygotować odcinków.

PRZYKŁAD: zakładam, że stworzę makramę ślubną ze sznurka plecionego o grubości 5 mm. Ma mieć szerokość końcową 180 cm. Cztery założone “próbki”, czyli krótkie odcinków sznurka, które ułożyłam jak najbliżej siebie – znajdują się na szerokości 5 cm. Czyli obliczamy:

180 cm – x odcinków

5 cm – 4 odcinki

Nasze x jest równe 144 odcinki. Proste, prawda? 🙂 A teraz rozwiążmy zagadkę odpowiednich długości sznurków:

Jak obliczyć długość sznurka w makramie?

Znacie już ilość sznurków, które powinniście uciąć do swojego projektu, ale pozostaje jeszcze kwestia ich długości. Jeśli nie macie w tej kwestii doświadczenia, to polecam Wam zastosowanie najbardziej klasycznego wzoru, czyli zastosowanie

sznurka o czterokrotnej długości wyrobu, pomnożony przez dwa:

długość sznurka = projektowana długość makramy x 4 x 2 (ze względu na podwójne złożenie)

Jeśli, przykładowo – cała długość makramy ma wynosić 1 metr, to tniemy sznurek na długość 8 metrów, co po złożeniu da nam odcinki 4-metrowej długości. Taki sposób obliczania materiału znajdziecie w większości książek, poświęconych technice makramy. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że wszystko zależy od stopnia skomplikowania splotów…

Co by Wam za dużo nie mieszać w głowach – pozwólcie, że zademonstruję to na przykładach:

Makramowy parawan – przykład 1

wykonany ze sznurka plecionego o grubości 5 mm

wysokość końcowa: 170 cm

początkowa długość sznurków: ok. 850 cm

Makramowa kołyska – przykład 2

wykonana ze sznurka 3-PLY o grubości 3 mm

wysokość końcowa: 65 cm

początkowa długość sznurków: ok. 300 cm

Makramowy wazon – przykład 3

wykonany ze sznurka skręcanego o grubości 2 mm

wysokość końcowa: 20 cm

początkowa długość sznurków: ok. 95 cm

Mam nadzieję, że wyjaśniłam Wam wszystko w klarowny sposób! Ale warto dodać do całości, jeszcze kilka aspektów, aby w pełni wyczerpać temat. Oto kilka moich wskazówek:

Zasada nr 1 – zawsze użyj więcej sznurka, niż zakładałaś! Jeśli zgodnie z moją instrukcją, masz już gotową odpowiedź, ile potrzebujesz sznurka, to dla pewności – dodaj go do Twojego projektu jeszcze więcej. W momencie, gdy twórczo Cię natchnie podczas plecenia, podziękujesz sobie za to 🙂

Zasada nr 2 – pamiętaj, aby ilości sznurków była wielokrotnością czwórki! Ta zasada dotyczy oczywiście szerokości Twojej makramy. A wszystko to ze względu na specyfikę podstawowego węzła w technice plecenia, jakim jest splot tkacki. Tak więc proponuję 20 sznurków, czy też 24, 28 itd.

Zasada nr 3 – zachowaj pierwszy sznurek jako wzorcowy! Jeśli potrzebujesz sznurków o długości 6 metrów, zmierz dokładnie swój “wzornik”, korzystając z miarki krawieckiej. Miarkę odłóż w kąt, a każdy kolejny sznurek odmierzaj ze swojego odcinka wzorcowego. Lepiej tego przestrzegać, bo inaczej możesz w efekcie końcowym uzyskać naprawdę ogromne różnice w długościach 😉

Zasada nr 4 – notuj dokładnie swoje projekty! Ja przy każdym projekcie tworzę szczegółowe wyliczenia materiału, a potem notuję czy się sprawdziło, ile zostało mi końcówek itd. Dzięki tej metodzie, już po kilku miesiącach nabrałam wprawy i teraz “na oko” potrafię już określić potrzebną długość sznurka.

Zasada nr 5 – daj się uwieść swojej kreatywności! Pamiętaj, że matematyka ma przede wszystkim ułatwić Ci odpowiednie przygotowanie sznurków do projektu. Jeśli jednak te kalkulacje Cię przerażają, to po prostu je olej i spróbuj twórczo szaleć na randomowych długościach sznurków. W końcu o to chodzi w rękodziele – nie zaplanujemy wszystkiego na 100%, nie jesteśmy maszynami. Liczy się przede wszystkim praca naszych rąk i kreatywne pomysły.

Uf… To chyba wszystko, co powinniście wiedzieć. Mam nadzieję, że ten wpis się Wam przyda, bo poświęciłam mu naprawdę kilka godzin swojej pracy 😉

Jeszcze na sam koniec… NIESPODZIANKA!

Miałam przyjemność zaprojektować kartę MÓJ MAKRAMOWY PROJEKT, która pomoże Wam zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje na temat danego projektu. Ułatwi więc również naukę odpowiedniego obliczania sznurków. A do pobrania jest oczywiście za darmo – wystarczy, że zapiszecie się do mojego NEWSLETTERA 🙂

키워드에 대한 정보 jak przedłużyć sznurek w makramie

다음은 Bing에서 jak przedłużyć sznurek w makramie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  막스마라 위크엔드 패딩 | Weekend Max Mara Doudoune 위켄드 막스마라 패딩 -올 겨울 나만의 패딩으로 찜하기 (Feat Sezane Knit) 최근 답변 5개
See also  뉴욕 배경 화면 | 저녁에 듣기좋은 잔잔한 재즈✨ 반짝이는 도시 뷰 뉴욕 호텔 분위기 Design Making Tutorial | 가사없는노래, 재즈, 클래식, 뉴에이지 98 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Makrama – Dodawanie nowych sznurków – Słupek węzła płaskiego

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Makrama #- #Dodawanie #nowych #sznurków #- #Słupek #węzła #płaskiego


YouTube에서 jak przedłużyć sznurek w makramie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Makrama – Dodawanie nowych sznurków – Słupek węzła płaskiego | jak przedłużyć sznurek w makramie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment