Jak Przygotować Się Do Egzaminu Na Nauczyciela Mianowanego | Jak Przygotować Się Do Egzaminu Na Stopień Nauczyciela Mianowanego 35 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego – Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 JOLANTA WASILEWSKA 이(가) 작성한 기사에는 조회수 14,158회 및 좋아요 217개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego – jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Z filmu dowiecie się jak przygotować prezentację dla komisji, jak przebiega egzamin, jak dobrze się do niego przygotować

jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela …

Prawdziwy misz-masz przed egzaminem na nauczyciela mianowanego. Każdy ma swój sposób, może mój nie wygląda profesjonalnie, ale potwierdzam jego …

+ 여기를 클릭

Source: wychowaniefizyczne.net

Date Published: 3/2/2021

View: 9994

Mój egzamin na stopień nauczyciela mianowanego

Z opublikowanych na moim blogu artykułów wiesz już, jak wygląda ścieżka awansu zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego [KLIK] oraz …

+ 여기에 표시

Source: www.nauczycielkazpasja.pl

Date Published: 10/25/2021

View: 8573

Egzamin na stopień nauczyciela mianowanego w 2022r.

Egzamin na stopień nauczyciela mianowanego w 2022r. Poniżej przedstawiam Państwu prezentację aspektów prawnych związanych z odbywaniem stażu na stopień …

+ 여기에 표시

Source: www.cen.edu.pl

Date Published: 1/28/2022

View: 323

Pytania dla nauczyciela kontraktowego. Awans zawodowy

Awans na nauczyciela mianowanego. … Rzetelne przygotowanie zmniejszy stres i sprawi, że sam egzamin przebiegnie w atmosferze sukcesu.

+ 여기에 더 보기

Source: epedagogika.pl

Date Published: 10/13/2021

View: 1128

Egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. Jak … – PCUD

Webinarium. Tematyka webinarium dotyczy awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Nauczyciele, którzy kończą w maju staż, stają przed problemem …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pcud.edu.pl

Date Published: 2/1/2021

View: 873

Awans zawodowy. Egzamin na stopień nauczyciela …

uzyskanie stopnia awansu nauczyciela mianowanego. Przebieg szkolenia. Przywitanie, przedstawienie komisji kwalifikacyjnej. Poinformowanie nauczyciela o etapach …

+ 여기에 자세히 보기

Source: blizejprzedszkola.pl

Date Published: 11/22/2022

View: 6772

Egzamin nauczyciela kontraktowego

W tej odsłonie przedstawimy specyfikę egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego, a ponadto zaproponujemy sposób na przygotowanie się do jednego z …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.wychowaniewprzedszkolu.com.pl

Date Published: 11/6/2021

View: 1569

Postępowanie egzaminacyjne na nauczyciela mianowanego

na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego … sprawozdaniem z realizacji planu zawodowego oraz przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel …

+ 여기를 클릭

Source: bip.coj.boguszow-gorce.pl

Date Published: 7/2/2022

View: 163

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu przed komisjąa …

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu przed komisjąa E-kurs dla osób ubiegających się o stopień nauczyciela mianowanego (E-book) – sprawdź opinie i …

+ 여기에 보기

Source: www.ceneo.pl

Date Published: 1/3/2022

View: 956

주제와 관련된 이미지 jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego
Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego

주제에 대한 기사 평가 jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego

  • Author: JOLANTA WASILEWSKA
  • Views: 조회수 14,158회
  • Likes: 좋아요 217개
  • Date Published: 2020. 6. 10.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=z74NxhdqDug

Co trzeba umieć na egzamin na nauczyciela mianowanego?

Poniżej zebrałam podstawowe akty prawne:
  • Ustawy. Ustawa o Systemie Oświaty, Ustawa Prawo Oświatowe. Karta Nauczyciela.
  • Rozporządzenia. Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej. …
  • Prawo wewnętrzne. statut, regulaminy, procedury, koncepcja pracy szkoły, roczny plan pracy, program wychowawczo-profilaktyczny.

Czy można nie zdać egzaminu na nauczyciela mianowanego?

Nauczyciel, który nie zdał egzaminu lub nie uzyskał akceptacji komisji może złożyć wniosek o odbycie dodatkowego 9 miesięcznego stażu, w maksymalnym terminie do 14 dni od rozpoczęcia zajęć dydaktycznych. Należy jednakże zaznaczyć, iż w przypadku dodatkowego 9 miesięcznego stażu wymagana jest zgoda dyrektora szkoły.

Ile pytań na mianowanego?

101 pytań dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela mianowanego.

Kto zadaje pytania na egzaminie na nauczyciela mianowanego?

Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego:
  • nauczyciel kontraktowy dokonuje prezentacji swego dorobku zawodowego,
  • członkowie komisji zadają nauczycielowi pytania dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, które obejmują:

Ile czasu powinna trwać prezentacja na mianowanego?

15 minut na prezentację? Przepisy prawa oświatowego nie zawierają takich regulacji, ani nie wprowadzają ograniczeń dotyczących prezentacji przez nauczyciela dorobku zawodowego podczas egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego.

Ile wymagań na mianowanego?

9d ust. 4 Karty nauczyciela – nauczyciel, który ubiega się o rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego musi przepracować 2 lata jako nauczyciel kontraktowy (licząc od roku szkolnego po zdanym egzaminie kwalifikacyjnym nauczyciela stażysty na stopień zawodowy nauczyciela kontraktowego).

Jak rozpocząć prezentację na mianowanego?

Proponuję, aby zacząć od przedstawienia się i krótkiej wizytówki. Kolejna część jest kluczowa – to oczywiście prezentacja dorobku zawodowego w oparciu o zapisy wymagań z rozporządzenia. Moim zdaniem warto też dodać do prezentacji informacje o Twoich planach na dalszy rozwój – poświęć im chociaż kilka zdań.

Kto nadaje nauczyciela mianowanego?

Nauczycielom kontraktowym, zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, którzy posiadają wymagane kwalifikacje i zdadzą egzamin przed komisją egzaminacyjną – Gmina Lublin, jako organ prowadzący, nadaje stopień nauczyciela mianowanego w drodze decyzji administracyjnej.

Kiedy składać wniosek o egzamin na nauczyciela mianowanego?

Przy zdobywania stopnia „mianowanywniosek składa się w roku uzyskania pozytywnej oceny. Nauczyciel kontraktowy składa wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu, czyli w sytuacji wskazanej w pytaniu, do dnia 31 grudnia danego roku (art.

Ile lekcji otwartych na nauczyciela mianowanego?

2020.2200 t.j. Wersja od: 9 grudnia 2020 r. 1. przeprowadzić co najmniej 2 godziny zajęć otwartych dla nauczycieli szkoły, w której odbywa staż, oraz dokonać ich ewaluacji, w obecności, w miarę możliwości, nauczyciela-doradcy metodycznego w zakresie tych zajęć.

Co nam daje mianowanie?

Mianowanie jest odrębną od umowy o pracę podstawą nawiązania stosunku pracy, gwarantuje głównie większą stabilność zatrudnienia. Zgodnie z art. 10 ust. 5 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r.

Kto jest na egzaminie na mianowanego?

1) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący, 2) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, 3) dyrektor szkoły, 4) dwaj eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Czy opiekun musi być na egzaminie na nauczyciela mianowanego?

Nieobecność opiekuna stażu (lub eksperta) nie wstrzymuje pracy komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Nie ma zatem konieczności przekładania terminu.

Kto ustala termin egzaminu na mianowanego?

Dyrektor szkoły lub inny organ właściwy do nadania stopnia awansu zawodowego powiadamia nauczyciela, który złożył wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego, o terminie i miejscu przeprowadzenia odpowiednio egzaminu lub rozmowy na co najmniej 7 dni przed dniem posiedzenia komisji.”

Kto powołuje komisję egzaminacyjną na mianowanego?

Komisję egzaminacyjną lub kwalifikacyjną dla nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 3, ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego lub nauczyciela dyplomowanego powołuje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.

Jak zrobić dobrą prezentację na mianowanego?

Proponuję, aby zacząć od przedstawienia się i krótkiej wizytówki. Kolejna część jest kluczowa – to oczywiście prezentacja dorobku zawodowego w oparciu o zapisy wymagań z rozporządzenia. Moim zdaniem warto też dodać do prezentacji informacje o Twoich planach na dalszy rozwój – poświęć im chociaż kilka zdań.

Jak powinna wyglądać prezentacja na nauczyciela mianowanego?

Na pewno powinna pojawić się jakaś krótka prezentacja autora, informacja o stażu, a następnie należałoby w oparciu o zapisy poszczególnych wymagań referować co się w okresie stażu zrobiło.

Czy ktoś nie zdał egzaminu na nauczyciela dyplomowanego?

Nieuzyskanie akceptacji komisji lub niezdanie egzaminu nie przekreśla szans nauczyciela na uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego. Co do zasady, taki nauczyciel może ponownie złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego.

Kiedy awans na nauczyciela mianowanego?

powrót na początek ścieżki awansu. Nauczyciele, którzy od 1 września 2022 r. będą posiadali stopień nauczyciela kontraktowego muszą uzyskać stopień nauczyciela mianowanego do 31 sierpnia 2027 r.

Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego?Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego? – wychowaniefizyczne.net

Cześć!

W poprzednim wpisie opisałem krok po kroku staż na stopień nauczyciela mianowanego. 2 lata i 9 miesięcy zleciało w mgnieniu oka, została nam ostatnia prosta, czyli egzamin końcowy. Wszystkie dokumenty złożone do Wydziału Edukacji, termin egzaminu wyznaczony, nie pozostaje nam nic innego jak odpowiednio przygotować się do egzaminu państwowego. To nic trudnego, nie masz czym się stresować, odpuść.

Łatwo pisać, trudniej zrobić. Nie będę cwaniakował, każdy egzamin to większa/mniejsza dawka stresu, która nas motywuje lub doszczętnie paraliżuje. Yyyyy… hmmm… yyyyy… yyy. Nerwowa gestykulacja, unikanie kontaktu wzrokowego. Każdy przez to przechodził choć raz w życiu. Nie zamierzam zaklinać przeszłości. Nie odpuszczałem. Stresowałem się. Odliczałem. Byłem momentami nadgorliwy. Taki mam charakter, już nawet z tym nie walczę. Egzamin zaliczony perfect, ale siwych włosów na głowie przybyło. Odetchnąłem z ulgą, mogłem wyjechać na wymarzone wakacje.

We wpisie opiszę, jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego, dodatkowo otrzymasz zestaw przykładowych pytań na egzamin. Udostępniam moją prezentację oraz plan, który wykorzystałem podczas egzaminu. Zapoznasz się z przebiegiem mojego egzaminu – autoprezentacją, pytaniami komisji egzaminacyjnej.

Nie stresuj się, to tylko egzamin 🙂 Pomyśl, że już niedługo miliony monet powędrują na Twoje konto bankowe…

Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego?

Prawdziwy misz-masz przed egzaminem na nauczyciela mianowanego.

Każdy ma swój sposób, może mój nie wygląda profesjonalnie, ale potwierdzam jego skuteczność.

Przed egzaminem jeszcze raz poczytaj najważniejsze ustawy regulujące pracę szkoły:

Prawo oświatowe (najważniejsza)

Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 (głównie rozdział 3a Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach publicznych)

Karta Nauczyciela

Dokumenty niezbędne w pracy nauczyciela wychowania fizycznego:

Podstawa programowa z wychowania fizycznego

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych niepublicznych szkołach i placówkach

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

Dokumenty szkolne:

-Statut Szkoły

-Program wychowawczo-profilaktyczny

-regulaminy wewnątrzszkolne

Poniżej możesz pobrać prezentację w PowerPoincie ze wskazówkami odnoszącymi się już do samej prezentacji (forma wypowiedzi, gestykulacja, mimika etc.). Warto poczytać, ale sami wiecie, że podczas egzaminu o wszystkich zalecaniach w mig zapominamy. Dziękuję, Panie stresie!

W prezentacji znajdziecie również akty prawne, organizację egzaminu (skład komisji, przebieg egzaminu) oraz wiele innych przydatnych informacji potrzebnych do dobrego przygotowania się do autoprezentacji.

Jak zaprezentować własny dorobek zawodowy i przygotowywać się do egzaminu 2018 (PowerPoint)

Teoretycznie na egzaminie mogą nas spytać o wszystko. Tak straszą inni, którzy uzyskali stopień nauczyciela mianowanego dekadę temu. Musieli wkuwać przepisy, znać regulaminy i akty prawne na pamięć. Bez sensu. Gdybym pamiętał wszystkie rozporządzenia, to miałbym łeb jak sklep. Odchodzi się od tego. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, kluczową umiejętnością jest szybkie znalezienie informacji i skuteczne jej wykorzystanie w pracy zawodowej.

NIE MUSISZ ZNAĆ NA PAMIEĆ KARTY NAUCZYCIELA ORAZ USTAWY/ROZPORZĄDZENIA MEN. MUSISZ WIEDZIEĆ, JAKIE INFORMACJE ZNAJDZIESZ W POSZCZEGÓLNYCH AKTACH PRAWNYCH. TYLKO TYLE. I AŻ TYLE.

Jak to wygląda w praktyce? Członkowie komisji egzaminacyjnej nie spytają o treść rozdziału 3, art.5 wybranej ustawy, ale o dany obszar naszej pracy (np. bezpieczeństwo) i odniesienie go do odpowiedniego aktu prawnego.

Już w poprzednim wpisie sygnalizowałem, że prezentacja multimedialna/w formie papierowej jest niezmiernie istotna podczas egzaminu. Wspomaga nasze wystąpienie, uatrakcyjnia autoprezentację, potwierdza nasz dorobek zawodowy. Prezentację możesz zrobić w Powerpoincie lub w formie papierowej (książkowej). Ważne – przed egzaminem spytaj się w organie prowadzącym szkołę (Urząd Miasta) czy możesz skorzystać z rzutnika, projektora lub tablicy multimedialnej. W Urzędzie Miasta Łodzi nie mieli odpowiedniego sprzętu, wiedziałem o tym wcześniej, dlatego przygotowałem prezentacje w formie papierowej:

Prezentacja na egzamin na stopień nauczyciela mianowanego

Przed egzaminem rozdałem prezentację każdemu członkowi komisji. To był strzał w dziesiątkę! Praktycznie przez całą moją autoprezentację, egzaminatorzy przeglądali książkę, a ja mogłem skupić się na wypowiedzi, swobodnie przeglądając notatki. Zacząłem mój 10 minutowy monolog. A może był krótszy? Raz mówiłem wolniej, raz szybciej, ważne że z sensem. Chyba 🙂 Na egzaminie miałem przed oczami plan prezentacji:

Plan prezentacji na egzamin na stopień nauczyciela mianowanego

Po kolei omawiałem wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego:

umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach;

umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;

umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;

umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań;

umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.

WAŻNE

Powyższe wymagania odnoszą się do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 1 marca 2013 w sprawie uzyskiwania awansu zawodowego przez nauczyciela. Od września 2018 r. zmieniła się ścieżka awansu zawodowego, wymagań jest więcej (z 5 do 8), a wszystkie znajdziecie w:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

W mojej prezentacji opisałem niektóre wymagania szczegółowo, o części tylko wspomniałem. Zrobiłem to celowo. Dlaczego? Zostawiłem otwartą furtkę, byłem pewny że komisja będzie chciała więcej informacji na dany temat. Mogłem przygotować wyczerpującą i spójną odpowiedź.

Przykład 1: W prezentacji wspomniałem o korelacji międzyprzedmiotowej. Krótko o zawodach sportowych organizowanych z okazji 100 rocznicy uzyskania niepodległości. Pytanie: Na czym polegała korelacja międzyprzedmiotowa w organizacji zawodów?

Odpowiedź: Na plastyce uczniowie projektowali medale, na informatyce drukowali dyplomy, na lekcji wychowania fizycznego odbyły się zawody. Uczniowie pomagali w organizacji imprezy sportowej (zdjęcia, pomoc w sędziowaniu, kibicowanie).

Przykład 2: Wspomniałem o Radach Szkoleniowych w naszej szkole (nie wymieniłem ich podczas prezentacji). Kursów, szkoleń zewnętrznych również nie wymieniłem (w prezentacji papierowej były wypunktowane). Wybierałem tylko te szkolenia, które przydadzą mi się w pracy z dziećmi, pozwolą na mój rozwój zawodowy. Zdanie perełka, zapamiętajcie je koniecznie.

Pytanie: Jakie szkolenie miało największy wpływ na Pana rozwój zawodowy?

Odpowiedź: Praca z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Jakie pytania dostałem na egzaminie na stopień nauczyciela kontraktowego?

Na egzaminie zostałem zapytany o rozporządzenia, które wykorzystuję w codziennej pracy.

Pytanie 1: Jakie rozporządzenia wykorzystuje Pan jako nauczyciel wychowania fizycznego?

Podstawa programowa z wychowania fizycznego

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych niepublicznych szkołach i placówkach

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

Nie musisz znać dokładnych dat, ważne że potrafisz wymienić najważniejsze rozporządzenia odnoszące się do pracy nauczyciela. UWAGA! Podstawa programowa jest NAJWAŻNIEJSZYM dokumentem dla nauczyciela (niby oczywiste, ale warto o tym wspomnieć).

Pytanie 2: Jakie ustawy regulują pracę szkoły?

Prawo oświatowe

Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991

Karta Nauczyciela

Pytania z mojej prezentacji:

Pytanie 3: W jaki sposób pielęgnuję Pan tradycje patriotyczne w szkole?

Organizacja biegów sztafetowych z okazji 100 rocznicy uzyskania niepodległości

Organizacja uroczystości szkolnych, odpowiedni ubiór i postawa

Zachęcam uczniów do kibicowania Polakom na imprezach sportowych

Pytanie 4: Jakie szkolenie miało największy wpływ na Pana rozwój zawodowy?

Praca z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Pytanie 5: Na czym polegała korelacja międzyprzedmiotowa w organizacji zawodów?

Na plastyce uczniowie projektowali medale, na informatyce drukowali dyplomy, na lekcji wychowania fizycznego odbyły się zawody. Uczniowie pomagali w organizacji imprezy sportowej (zdjęcia, pomoc w sędziowaniu, kibicowanie).

Pytanie 6: W jaki sposób przeprowadza Pan diagnozę uczniów?

a) testy sprawnościowe

b) rozmowa z rodzicami

c) rozmowa z wychowawcami

d) karta zdrowia ucznia

e) opinia PP

Ze względu na specyfikę naszego przedmiotu, możecie dostać pytania z zakresu pracy z uczniami sprawiającymi problemy wychowawcze, z uczniami zdolnymi. Mogą paść pytania o bezpieczeństwo na lekcji wychowania fizycznego (jakie ustawy regulują bezpieczeństwo w placówkach publicznych). Poniżej lista przykładowych pytań na egzaminie na stopień nauczyciela mianowanego:

W jaki sposób doskonali Pani/Pan swój warsztat pracy?

Które z metod stosowanych przez Panią/Pana podczas zajęć są najbardziej efektywne – proszę uzasadnić wybór.

Jakie działania z zakresu doskonalenia swojego warsztatu pracy uznała/uznał Pani/Pan za najistotniejsze – proszę uzasadnić wybór.

W jakim stopniu zamiar uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego wpłynął na rozwój Pani/Pana kompetencji zawodowych? Proszę podać przykłady.

Jakimi metodami dokonuje Pani/Pan samooceny własnych działań?

W jaki sposób wykorzystuje Pani/Pan wyniki ewaluacji swojej pracy?

Proszę scharakteryzować swój warsztat pracy nauczycielskiej od strony jego organizacji, zasobów materialnych, umiejętności i skuteczności edukacyjnej.

Proszę scharakteryzować działania podejmowane przez Panią/Pana, przy pomocy których określa Pani/Pan sytuację wychowawczą.

Jak ocenia Pani/Pan skuteczność własnych działań wychowawczych – proszę przytoczyć przykłady uzasadniające tę ocenę?

Jakie są Pani/Pana dalsze zamierzenia związane z doskonaleniem warsztatu pracy?

Proszę wymienić metody (formy) pracy stosowane przez Panią/Pana w pracy z uczniem zdolnym, z uczniem z problemami edukacyjnymi, z uczniem sprawiającym kłopoty wychowawcze.

Które z problemów środowiska lokalnego znalazły się w kręgu Pani/Pana zainteresowań – proszę uzasadnić wybór.

W jaki sposób uwzględniła/uwzględnił Pani/Pan rozpoznane problemy środowiska lokalnego w pracy – jakie były tego efekty?

Z kim współpracowała/współpracował Pani/Pan, realizując działania dydaktyczno-wychowawcze związane z problematyką środowiska – jakie efekty przyniosły te działania?

Jak w ramach realizowanego przedmiotu/prowadzonych zajęć uwzględnia Pani/Pan współczesne problemy społeczne?

Jakie problemy cywilizacyjne uwzględnia Pani/Pan w programie wychowawczym klasy?

Jak przygotowuje Pani/Pan swoich uczniów do rozwiązywania problemów cywilizacyjnych ?

Jak Pani/Pan rozpoznaje problemy środowiska lokalnego?

Z jakimi instytucjami i organizacjami współpracowała/współpracował Pani/Pan w celu rozwiązywaniu problemów lokalnych – jakie były tego efekty?

Jaka jest skuteczność podejmowanej przez Panią/Pana pomocy dla uczniów wymagających wsparcia?

Proszę podać przykłady świadczące o opanowaniu przez Panią/Pana technologii komputerowej i informacyjnej oraz wykorzystywaniu ich w swojej pracy zawodowej.

Co rozumie Pani/Pan pod pojęciem technologii komputerowej i informacyjnej.

Jakie zna Pani/Pan źródła pozyskiwania informacji i wykorzystywania ich w pracy?

W jakim zakresie planuje Pani/Pan dalsze rozwijanie swoich umiejętności komputerowych ?

Proszę wskazać programy komputerowe wykorzystywane w pracy.

Jakie trudności napotyka Pani/Pan w związku ze stosowaniem technologii informacyjnej i komunikacyjnej w pracy?

Proszę wskazać przykłady świadczące o wykorzystywaniu przez Panią/Pana technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

Jak stosowanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej podnosi jakość Pani/Pana pracy?

Jak stosowanie przez Panią/Pana technologii informacyjnej i komunikacyjnej w pracy przekłada się na rozwój i osiągnięcia ucznia?

Proszę wskazać przykłady zastosowania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjne

Proszę wskazać przykłady Pani/Pana działań świadczących o umiejętności zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki.

Jaką literaturę/czasopismo z zakresu psychologii i pedagogiki poleciłaby/poleciłby Pani/Pan początkującemu nauczycielowi – proszę uzasadnić wybór.

Która z przeczytanych ostatnio pozycji literatury zawodowej miała znaczący wpływ na Pani/Pana rozwój zawodowy?

Proszę podać przykład zachowania ucznia, które wymaga powiadomienia policji/sądu.

Jakie konkretne działania podejmuje Pan/Pani, aby wypełnić swoją wychowawczą rolę?

Jaki jest Pani/Pana udział w tworzeniu wewnętrznych dokumentów szkoły?

Jak Pani/Pan współpracuje z rodzicami?

Proszę wskazać możliwości pomocy dzieciom będącym w trudnej sytuacji materialnej.

Proszę omówić, jak planuje Pani/Pan pracę wychowawczą, aby uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych/niepełnosprawny czuł się akceptowany w klasie?

W jaki sposób zachęca Pani/Pan uczniów do aktywnego trybu życia, stosowania zasad bezpiecznego pobytu w szkole i poza nią?

Gdzie są zapisane obowiązki nauczyciela i jego zadania?

Co to oznacza, że nauczyciel może odpowiadać dyscyplinarnie?

Które z aktów prawnych wykorzystała/wykorzystał Pani/Pani w trakcie przygotowywania się do kolejnego stopnia awansu?

Jakie akty prawne regulują pracę nauczyciela?

Jaki akt prawny reguluje ocenianie?

Proszę wymienić najważniejsze akty prawne regulujące kwestię bezpieczeństwa ucznia.

Proszę określić, który akt prawny reguluje sprawy dotyczące stosunku pracy i uprawnień socjalnych nauczycieli.

Jaki akt prawny opisuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizowaną w szkole?

W jakim akcie prawnym zawarte są prawa dziecka, a w jakim prawa ucznia?

Weź poprawkę na to, że każda komisja egzaminacyjna jest inna. Różni ludzie, różne doświadczenia. W zdecydowanej większości egzaminatorzy są do nas przyjaźnie nastawieni. Nawet jeśli czegoś nie wiemy, to próbują z nas coś wyciągnąć, rzucić koło ratunkowe. Wiele osób straszy egzaminem na nauczyciela mianowanego – a to, że jest najtrudniejszy, a to że mogą spytać z aktów prawnych, a to tamto, a to siamto. Osobiście, nie słyszałem żeby ktokolwiek oblał egzamin na stopień nauczyciela mianowanego…. Jeśli jesteś dobrze przygotowany, to nie masz się czego bać.

Nauczyciel mianowany tuż po egzaminie, po kilku minutach zeszło ciśnienie.

Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci zdać egzamin śpiewająco, powodzenia!

Jeśli podobał Ci się wpis, udostępnij/podziel/polajkuj w mediach społecznościowych. Chcesz otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach (i nie tylko)?

Zapisz się do newslettera, a nie pożałujesz, obiecuję!

Piątka!

WAKACYJNA PROMOCJA NA PAKIET ZABAW Kup książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką” a otrzymasz gratis e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci”. Wystarczy kliknąć w baner poniżej, aby przejść do specjalnej oferty wakacyjnej. Przygotuj się do nowego sezonu już teraz 🙂

Ponad 300 gier i zabaw w jednym miejscu!

Mój egzamin na stopień nauczyciela mianowanego

Zbliżała się 9:00 i zbierali się kolejni członkowie komisji (a mój stres – nie ukrywam – rósł). O 9:00 przewodnicząca rozpoczęła egzamin, przedstawiła mnie oraz skład komisji i zostałam poproszona o opuszczenie sali, ponieważ członkowie musieli zapoznać się z oceną mojego dorobku zawodowego oraz sprawozdaniem. Następnie zostałam zaproszona z powrotem i poproszona o zaprezentowanie dorobku. Jak wspomniałam, na początku stres był spory, jednak stopniowo opadał wraz z każdym kolejnym działaniem, o którym opowiadałam. W końcu mówiłam o swojej pracy, czyli o tym co robię na co dzień i co przecież lubię robić. Wskazówka: Pamiętaj, że każdy organ prowadzący ma swoje wytyczne odnośnie czasu trwania prezentacji dorobku. W moim było to maksymalnie 15 minut. Warto dowiedzieć się, jak to wygląda u Ciebie.

Po zaprezentowaniu przeze mnie mojego dorobku, przewodnicząca komisji podziękowała mi i przeszła do zadawania pytań. Na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że dobrze opracowana prezentacja dała mi bardzo dużo. Po pierwsze, była ułatwieniem podczas opowiadania o swoich dokonaniach, ale również wyczerpałam w niej wiele tematów, o które mogła mnie zapytać komisja (np. mówiłam dużo o metodach aktywizujących, o efektach moich działań) – powiedziano mi o tym wprost. Dlatego w moim przypadku pytania naprawdę nie były trudne. 1. Musiałam opowiedzieć o programie, który wykorzystałam do wykonania prezentacji i tego, jakich elementów do niej użyłam. 2. Poproszono mnie o pokazanie jednej ze stron edukacyjnych, z której korzystałam podczas prowadzenia zajęć (mówiłam o tym w prezentacji) i zaprezentowanie sposobu jej działania. 3. W jaki sposób prowadzę terapię logopedyczną, moje działania krok po kroku oraz w oparciu o jakie przepisy prawa (o terapii również mówiłam w prezentacji). 4. Które z podjętych przeze mnie działań uważam za najefektywniejsze i najbardziej przyczyniające się do mojego rozwoju osobistego. 5. Plany na przyszłość 😉 Po wszystkim ponownie musiałam opuścić salę na czas obrad komisji. Następnie zostałam zaproszona do środka, złożono mi gratulacje, usłyszałam wiele przemiłych słów. Otrzymałam zaświadczenie o zdanym egzaminie, poinformowano mnie (choć komisja nie musi tego robić), że otrzymałam 10/10 punktów. I już! Około 9:45 było już po wszystkim.

Nauczyciel mianowany

Zawsze zastanawiały mnie pełne sale na kursach dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Czego można się dowiedzieć na nich więcej niż zapisano w stosownym rozporządzeniu? Na pewno trochę uporządkować wiedzę, poznać przykłady, ale i tak na pewno najlepiej na początek zajrzeć do Rozporządzenia, a pewne artykuły znaleźć w Ustawie Karta Nauczyciela.

Posługiwanie się przepisami prawa oświatowego to wymóg awansu, zatem nie ma co się boczyć i należy rozpocząć przeglądanie. Zakładam, że spełniasz wymogi otwarcia stażu, ale gdybyś chciał/a poznać szczegółowe warunki, musisz już samodzielnie podejść do rozpoznania swojej sytuacji. O ewentualnym wsparciu ze strony innych osób piszę na końcu artykułu.

My tymczasem wyszukajmy w Ustawie Karta Nauczyciela – Rozdział 3a “Awans zawodowy nauczyciela”, a w nim informacje dotyczące awansu na stopień nauczyciela mianowanego:

staż na stopień nauczyciela mianowanego trwa dwa lata i dziewięć miesięcy (są wyjątki),

dyrektor przydziela nauczycielowi opiekuna stażu, którego zadaniem jest wsparcie przy tworzeniu i realizacji planu oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu,

wniosek o rozpoczęcie stażu składa się do dyrektora szkoły w terminie do 14 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego,

sprawozdanie z realizacji stażu również przekazuje się dyrektorowi szkoły,

dyrektor ma 21 dni na na tzw. ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, którą przygotowuje po zapoznaniu się z projektem oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu przygotowanym przez opiekuna stażu i zasięgnięciu opinii rady rodziców (ocena dorobku jest pozytywna lub negatywna),

nauczyciel składa wniosek do organu prowadzącego o podjęcie postępowania egzaminacyjnego (Ma na to czas do końca roku kalendarzowego. Jeśli złoży do 30 czerwca – organ rozpatruje do 31 sierpnia, a jeśli do 31 października – organ wydaje decyzję do 31 grudnia).

Tymczasem w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli w § 3 zawarto informację o tym, że należy złożyć dyrektorowi wniosek o rozpoczęcie stażu wraz z planem rozwoju, a w §7.1 wskazano powinności nauczyciela.

Nauczyciel w okresie odbywania stażu powinien:

1)uczestniczyć w pracach organów szkoły związanych z realizacją zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych

wynikających ze statutu szkoły oraz potrzeb szkoły i środowiska lokalnego,

2)pogłębiać wiedzę i umiejętności zawodowe, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego,

3)poznawać przepisy dotyczące systemu oświaty, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela – przepisy dotyczące postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły – z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której odbywa staż.

a w §7.2 zawarto niezbędne wymagania jakie musi spełnić aby otrzymać awans na stopień nauczyciela mianowanego:

1)umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach;

2)umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;

3)umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;

4)umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań;

5)umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.

Jaka dokumentacja obowiązuje podczas każdego z rodzajów stażu opisano w §9, a §12.2. precyzuje z jakich części składa się egzamin.

Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel kontraktowy ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego:

1)dokonuje prezentacji dorobku zawodowego;

2)odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań określonych w § 7 ust. 2.

Informacja dotycząca komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli

W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:

przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący;

przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny;

dyrektor szkoły;

dwaj eksperci;

na wniosek nauczyciela – przedstawiciel wskazanego we wniosku związku zawodowego.

Przewodniczącym komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego jest przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

W skład tej komisji wchodzą:

przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, jako jej przewodniczący;

dyrektor szkoły; a gdy o awans ubiega się dyrektor szkoły – przedstawiciel organu prowadzącego szkołę;

trzej eksperci;

na wniosek nauczyciela – przedstawiciel wskazanego we wniosku związku zawodowego;

w pracach tej komisji może brać również udział – w charakterze obserwatora – przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, o ile nie wchodzi w skład komisji.

Zgodnie z § 10 ust. 1-2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

– organ powołujący komisję kwalifikacyjną lub komisję egzaminacyjną dla nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego, ustalając skład komisji, zapewnia w niej udział ekspertów posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole tego samego typu i rodzaju co szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony, z których co najmniej jeden jest zatrudniony w szkole tego samego typu i rodzaju oraz co najmniej jeden naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, co nauczyciel.

W przypadku nauczyciela, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, organ powołujący komisję kwalifikacyjną, ustalając skład komisji, zapewnia w niej udział co najmniej dwóch ekspertów zajmujących stanowisko związane ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego, z których co najmniej jeden zajmuje stanowisko kierownicze w szkole, oraz co najmniej jednego eksperta nauczającego tego samego przedmiotu lub prowadzącego ten sam rodzaj zajęć co nauczyciel, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły.

Czynności komisji egzaminacyjnej i kwalifikacyjnej.

nauczyciel kontraktowy dokonuje prezentacji swego dorobku zawodowego,

członkowie komisji zadają nauczycielowi pytania dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, które obejmują: umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach; umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych; umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej; umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań; umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.

przedłożonej przez nauczyciela dokumentacji oraz

przeprowadzonej rozmowy.

Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego:Komisja kwalifikacyjna analizuje dorobek zawodowy nauczyciela mianowanego na podstawie:Podczas rozmowy członkowie komisji kwalifikacyjnej zadają nauczycielowi pytania dotyczące wpływu działań i zadań zrealizowanych przez nauczyciela w okresie stażu na podniesienie jakości pracy szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.

Rola i zadania komisji zarówno egzaminacyjnej jak i kwalifikacyjnej sprowadzają się zatem do oceny dorobku zawodowego nauczyciela:

w przypadku nauczyciela kontraktowego ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego – poprzez dokonanie przez niego, w obecności komisji, prezentacji własnego dorobku zawodowego i odpowiedzi na pytania członków komisji;

w przypadku nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego – poprzez analizę dokumentacji przedstawionej przez nauczyciela oraz odpowiedzi na pytania członków komisji.

Komisja kwalifikacyjna i komisja egzaminacyjna podejmują rozstrzygnięcia w obecności 2/3 składu swoich członków.

Każdy z członków komisji ocenia spełnienie przez nauczyciela wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego, w punktach według skali od 0 do 10. Kryterium oceny stanowią odpowiednio wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego określone w § 7 ust. 2 lub wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego określone w § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r.w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Na podstawie liczby punktów przyznanych przez poszczególnych członków komisji oblicza się średnią arytmetyczną punktów, z tym że jeżeli liczba członków komisji jest większa niż 3, odrzuca się jedną najwyższą i jedną najniższą ocenę punktową.

Jeżeli obliczona średnia arytmetyczna punktów wynosi co najmniej 7:

komisja egzaminacyjna wydaje zaświadczenie o zdaniu egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego,

komisja kwalifikacyjna wydaje zaświadczenie o akceptacji na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Wzory zaświadczeń określono w załączniku nr 1 i 2 do rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Komisja nie wydaje zaświadczenia o niezdaniu egzaminu lub nieuzyskaniu akceptacji.

W sprawach dotyczących prac komisji kwalifikacyjnej oraz komisji egzaminacyjnej nieuregulowanych w rozporządzeniu decyduje komisja w drodze głosowania, zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków.

Z przebiegu pracy komisji kwalifikacyjnej oraz komisji egzaminacyjnej sporządza się protokół zawierający w szczególności:

datę i miejsce posiedzenia komisji;

imiona i nazwiska członków komisji;

imię i nazwisko osoby uczestniczącej w pracach komisji w charakterze obserwatora;

pytania zadane nauczycielowi w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, egzaminu lub rozmowy oraz informację o udzielonych przez nauczyciela odpowiedziach;

uzyskane przez nauczyciela oceny punktowe oraz średnią arytmetyczną punktów;

uzasadnienie rozstrzygnięcia komisji;

podpisy członków komisji uczestniczących w jej pracach.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia komisji należy wskazać okoliczności, które miały wpływ na ocenę punktową.

Protokoły i dokumentacja komisji egzaminacyjnej przechowywane są przez organ prowadzący szkołę; natomiast protokoły i dokumentacja komisji kwalifikacyjnej przechowywane są przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Organ, który powołał komisję kwalifikacyjną lub komisję egzaminacyjną, zapewnia jej obsługę administracyjno-biurową oraz pokrywa wydatki związane z jej działalnością.

Komisja kwalifikacyjna i komisja egzaminacyjna nie jest organem administracji publicznej uprawnionym do wydawania orzeczeń w formie postanowień lub decyzji.

Nauczycielowi, który zdał egzamin lub uzyskał akceptację komisja wydaje odpowiednie zaświadczenie. Brak natomiast akceptacji komisji kwalifikacyjnej lub niezdanie egzaminu odnotowywane są w treści protokołu z prac komisji.

Od rozstrzygnięcia komisji egzaminacyjnej lub komisji kwalifikacyjnej nie przysługuje nauczycielowi odwołanie.

III. Nadzór nad czynnościami komisji egzaminacyjnej i komisji kwalifikacyjnej.

Postępowania prowadzone przez komisje są integralną częścią postępowania administracyjnego w sprawie nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego prowadzonego przez organ właściwy do nadania stopnia.

Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest:

spełnienie wymagań kwalifikacyjnych,

odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela,

zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną – w przypadku nauczyciela kontraktowego,

uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej – w przypadku nauczyciela mianowanego.

zasada praworządności – komisja może podejmować czynności wyłącznie na gruncie i w ramach przepisów prawa,

zasada prawdy obiektywnej – komisja jest obowiązana dążyć do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego,

zasada przekonywania – komisja powinna wskazać i uzasadnić przesłanki dokonanego rozstrzygnięcia w sprawie zdania lub niezdania egzaminu, udzielenia lub nieudzielenia akceptacji,

zasada pisemności – komisja jest obowiązana sporządzić protokół, z przebiegu swojej pracy.

Obwiązujące w postępowaniu administracyjnym zasady stanowią zatem swego rodzaju wytyczne dla komisji, w szczególności:Czynności komisji egzaminacyjnych podlegają nadzorowi ze strony organu nadzoru pedagogicznego, zaś właściwy minister sprawuje nadzór nad czynnościami podejmowanymi przez komisję kwalifikacyjną w postępowaniu o nadanie nauczycielom stopnia nauczyciela dyplomowanego. Nadzór ten sprawowany jest według kryterium legalności i polega na badaniu zgodności podejmowanych przez komisje czynności z przepisami ustawy – Karta Nauczyciela oraz rozporządzeń: w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Czynności podjęte przez komisję egzaminacyjną lub kwalifikacyjną z naruszeniem ww. przepisów są nieważne z mocy prawa, a ich nieważność stwierdza się w drodze decyzji administracyjnej. Nieważność czynności komisji stwierdza organ upoważniony do sprawowania nadzoru, tj. odpowiednio organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub właściwy minister.

Organ nadzorczy nie wydaje natomiast decyzji stwierdzającej zgodność czynności podjętych przez komisję w postępowaniu o nadanie stopnia awansu zawodowego z przepisami wyżej wymienionych aktów prawnych.

Zarówno organ podejmujący decyzje w sprawie odmowy nadania stopnia awansu zawodowego jak i organ rozpatrujący odwołanie od decyzji odmawiającej nadania stopnia nie mają upoważnienia do merytorycznego weryfikowania lub zmiany oceny komisji egzaminacyjnej lub komisji kwalifikacyjnej.

Przed wydaniem ostatecznej decyzji w sprawie odmowy nadania stopnia awansu zawodowego organ odwoławczy zobligowany jest natomiast przeprowadzić z urzędu postępowanie nadzorcze w celu zbadania legalności (prawidłowości) czynności podejmowanych przez komisję.

Skreślenie z listy ekspertów.

na wniosek nauczyciela;

na umotywowany wniosek organu powołującego komisję egzaminacyjną lub kwalifikacyjną albo organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w przypadku:dwukrotnego nieusprawiedliwionego nieuczestniczenia w pracach komisji egzaminacyjnej lub kwalifikacyjnej, w skład której ekspert został powołanynieprzestrzegania przepisów dotyczących postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego;

w razie odejścia z pracy w szkole lub innej jednostce organizacyjnej wskazanej w art. 9g ust. 11a pkt 5 – ustawy Karta Nauczyciela;

w razie niespełniania warunków, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 1-4 – ustawy Karta Nauczyciela;

w razie prawomocnego ukarania karą dyscyplinarną;

w razie dokonania wpisu z naruszeniem prawa.

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379, z późn. zm.). Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2013 r. poz. 393). Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie ramowego programu szkolenia kandydatów na ekspertów wchodzących w skład komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień zawodowy, sposobu prowadzenia listy ekspertów oraz trybu wpisywania i skreślania ekspertów z listy (Dz. U. z 2013 r. poz. 354). Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub kończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2015 r. poz. 1264).

Skreślenie z listy ekspertów następuje w drodze decyzji administracyjnej w następujących przypadkach:Informację przygotowano na podstawie następujących aktów prawnych:

Egzamin na stopień nauczyciela mianowanego w 2022r.

Egzamin na stopień nauczyciela mianowanego w 2022r.

Poniżej przedstawiam Państwu prezentację aspektów prawnych związanych z odbywaniem stażu na stopień nauczyciela mianowanego.

aspekt prawny 2022

przykładowy wniosek 2022 r. do komisji egzaminacyjnej

Postępowanie egzaminacyjne i wniosek do komisji egzaminacyjnej w Urzędzie Miejskim w Koszalinie

Kolejna prezentacja zawiera przykładowe zapisy w sprawozdaniu, informacje o prezentacji dorobku zawodowego oraz przebiegu komisji egzaminacyjnej.

sprawozdanie_2022

egzamin i komisja 2022

Przykładowa prezentacja multimedialna

Cechy prezentacji multimedialnej

Tytuły wybranych aktów prawnych obowiązujących w oświacie

W przypadku pytań i wątpliwości proszę dzwonić 94 34 767 40 lub pisać [email protected]

Anna Kiełb

Awans zawodowy. Egzamin na stopień nauczyciela mianowanego w praktyce

Samodzielnie należy zapoznać się z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli oraz z Kartą Nauczyciela, rozdział Awans zawodowy. To niezbędne akty prawne w awansie zawodowym.

Wykup dostęp do szkolenia. W chwili uzyskania przez zamówienie statusu: “OPŁACONE” otrzymasz maila z kodem dostępu do filmu szkoleniowego, link do testu wiedzy oraz link do materiałów szkoleniowych. Kod dostępu należy wpisać w oknie „Wpisz kod dostępu”, a następnie kliknąć „Dodaj kod i oglądaj szkolenie”. Nagranie można odtwarzać bez limitu. Pobierz materiały szkoleniowe, które zostaną udostępnione wraz z kodem dostępu. Wypełnij test on-line, niezbędny do otrzymania zaświadczenia uczestnictwa. Uzyskując wymaganą liczbę punktów otrzymasz zaświadczenie uczestnictwa w akredytowanym szkoleniu.

Aby wykupić dostęp do szkolenia wypełnij formularz zamówieniowy.

Przy płatności metodą PayU otrzymujesz kod dostępu do filmu szkoleniowego automatycznie w chwili opłacenia szkolenia .

Przy płatności przelewem kod dostępu do szkolenia zostanie przesłany w osobnej wiadomości w chwili zaksięgowania wpłaty .

Po zaksięgowaniu wpłaty, na adres mailowy podany w zamówieniu zostanie przesłany dokument potwierdzający dokonanie wpłaty.

Warunkiem otrzymania zaświadczenia w wersji elektronicznej jest wypełnienie testu wiedzy online oraz uzyskanie wymaganej liczby punktów. Uczestnik może podejść do testu kilka razy.

W chwili uzyskania pozytywnego wyniku testu można od razu pobrać zaświadczenie, które będzie także dostępne w panelu klienta Bliżej Przedszkola.

Po otrzymaniu kodu dostępu do szkolenia, nie ma możliwości odstąpienia od umowy.

UWAGI:

Samodzielnie należy zapoznać się z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli oraz z Kartą Nauczyciela, rozdział Awans zawodowy. To niezbędne akty prawne w awansie zawodowym.

Egzamin nauczyciela kontraktowego

W poprzednim numerze omówiliśmy prawno-formalne aspekty związane z realizacją stażu na stopień nauczyciela mianowanego, koncentrując się głównie na warunkach jego odbywania, przerwach w stażu, zasadach jego przedłużania oraz możliwości kontynuacji stażu po zmianie placówki przedszkolnej. W tej odsłonie przedstawimy specyfikę egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego, a ponadto zaproponujemy sposób na przygotowanie się do jednego z najtrudniejszych egzaminów w życiu nauczyciela. Aby go zdać, wystarczy dobrze przygotowana prezentacja dorobku zawodowego oraz umiejętność radzenia sobie z pytaniami dociekliwych ekspertów.

Pięć wymagań egzaminacyjnych

Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel dokonuje prezentacji dorobku zawodowego oraz odpowiada na pytania członków komisji. Prezentacja oraz pytania dotyczą wymagań określonych w §7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli1, do których zaliczono:

POLECAMY

umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach,

umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych,

umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej,

umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnieńz zakresu oświaty w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań,

umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty w zakresie funkcjonowania przedszkola, w którym nauczyciel odbywał staż.

Dorobek zawodowy a sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego

Zadaniem nauczyciela kontraktowego ubiegającego się o nadanie stopnia nauczyciela mianowanego jest przedstawienie dorobku zawodowego (tak wynika wprost z przepisu rozporządzenia), a nie przedstawienie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego za okres odbytego stażu (jak często, niestety, dzieje się w praktyce). Oznacza to, iż wystąpienie (prezentacja) nie powinno być w żadnym razie powieleniem sprawozdania. A już z całą pewnością nie może przedstawiać działań i przedsięwzięć, które nie zostały przyporządkowane określonym wymaganiom i są chronologiczną relacją z okresu całego stażu. Ze sprawozdania najlepiej wybrać te zadania oraz przedsięwzięcia, których realizacja, a przede wszystkim efekty przekonają członków komisji o spełnieniu wymagań niezbędnych, a zatem działania o charakterze ponadstandardowym, posiadające cechy oryginalności, innowacyjności lub nowatorstwa, działania, które będą potwierdzeniem osiągnięć. Od sposobu, w jaki zostanie przedstawiony dorobek zawodowy oraz udzielone odpowiedzi na egzaminie, zależeć będzie zdanie egzaminu. Komisja ocenia stan realizacji wymagań niezbędnych i podejmuje decyzję o udzieleniu (lub nie) akceptacji na stopień nauczyciela mianowanego. Stąd tak ważne są dwie kwestie: dokonanie wyboru formy prezentacji i postawa podczas egzaminu.

Formy prezentacji

Istnieje kilka form prezentacji. Wybór jednej z nich będzie zależeć przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji i możliwości zdającego egzamin. Może to być:

swobodna wypowiedź ustna z ewentualnym wykorzystaniem własnych notatek,

przedstawienie dorobku zawodowego z wykorzystaniem przygotowanych dla komisji materiałów,

omówienie dokonań z pomocą prezentacji multimedialnej,

prezentacja dorobku zawodowego na podstawie materiałów wyselekcjonowanych przez nauczyciela (m.in. publikacje, programy własne, scenariusze zajęć, prace dzieci, zaświadczenia, podziękowania, dyplomy).

Dokonując wyboru formy prezentacji i decydując się na prezentację multimedialną, należy wziąć pod uwagę, iż forma ta kryje w sobie wiele pułapek – od technicznych aż po merytoryczne. Nie ma pewności, że w pomieszczeniu, w którym będzie odbywał się egzamin, są odpowiednie warunki techniczne do przeprowadzenia prezentacji multimedialnej. Poza tym przygotowanie dobrej prezentacji nie jest zadaniem łatwym. Projekt nie może być nadmiernie rozbudowany. Pożądany jest jedynie krótki zapis dotyczący określonego działania, który następnie jest rozszerzany podczas wypowiedzi ustnej. Slajdy w żadnym razie nie mogą zastąpić przekazu ustnego. Wykorzystywane są tylko do jego wzmocnienia. Ponadto muszą być spójne z wypowiedzią, a integracja przekazu wizualnego z wypowiedzią wymaga dużych umiejętności.

Język i czas wypowiedzi

Przygotowując prezentację (niezależnie od jej formy), należy pamiętać o jej charakterystycznych cechach, do których zalicza się język i czas wypowiedzi oraz jej strukturę i zawartość.

Język wypowiedzi powinien być poprawny, odwołujący się do specjalistycznych pojęć i terminów, a czas wypowiedzi – nie dłuższy niż 15–20 min (optymalny nie tylko dla mówiącego, ale także dla słuchających). Czas wystąpienia jest w zasadzie możliwy do ustalenia. Jeśli nie zostało to określone w regulaminie komisji, to można (i należy) uzyskać taką informację w organie prowadzącym jeszcze przed przygotowaniem ostatecznej wersji prezentacji. Omówienie działań w jednym wymaganiu (przy 5 obowiązujących) powinno zająć nie więcej niż kilka minut, a podczas egzaminu trzeba koniecznie potwierdzić przed komisją spełnienie wszystkich wymagań (niespełnienie jakiegokolwiek wymagania powoduje niezdanie egzaminu). Przygotowanie wypowiedzi, która nie jest możliwa do przedstawienia w wyznaczonym czasie może doprowadzić do niekomfortowej dla zdającego nauczyciela sytuacji. Komisja po upływie wyznaczonego czasu może domagać się rezygnacji z dotychczasowego sposobu przedstawiania dorobku zawodowego na rzecz wyartykułowania konkretnych działań potwierdzających spełnienie wymagań (i z reguły komisja tak postępuje). Reakcja musi być natychmiastowa, a dla zdającego jest to niełatwe zadanie.

Struktura i zawartość wystąpienia

Struktura wystąpienia powinna składać się z 3 części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Wstęp to dobra okazja do przedstawienie siebie. Można przykładowo podać poziom wykształcenia, dodatkowe kwalifikacje, zajmowane stanowisko, wspomnieć o sytuacji zawodowej, specyfice przedszkola (eksperci tego raczej nie wiedzą) lub wyeksponować te obszary, które wyraźnie dominowały w okresie stażu lub wskazać na te umiejętności, które były szczególnie rozwijane w tym czasie. Ta część wypowiedzi ma skupić uwagę członków komisji, zaciekawić i wzbudzić sympatię. Opinia o nas formułowana jest na ogół w tzw. „pierwszych trzech dziesiątkach”, czyli pierwsze dziesięć sekund, pierwsze dziesięć elementów stroju, pierwsze dziesięć wypowiadanych słów.

Rozwinięcie to zasadnicza, ale zarazem najważniejsza część wystąpienia. To ten element wystąpienia, od którego zależy przeko…

Zasady postępowania egzaminacyjnego na nauczyciela mianowanego

Zasady postępowania egzaminacyjnego na nauczyciela mianowanego

POSTĘPOWANIE EGZAMINACYJNE

na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego

I. Podstawy prawne:

– ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.);

– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (t.j. Dz.U z 2020 r. poz. 2200);

– ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.).

II. Nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela mianowanego powinien złożyć następujące dokumenty:

1. wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego skierowany do Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc;

2. poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe;

3. poświadczona kopia aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego;

4. zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:

– wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał staż,

– dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela,

– dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,

– przyczynach wydłużenia okresu stażu oraz zaliczenia dotychczas odbytego stażu w przypadkach określonych w art. 9d ust. 5 i 5a oraz art. 9f ust. 2 i 4 Karty Nauczyciela;

5. poświadczona kopia sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego;

6. poświadczona kopia oceny dorobku zawodowego za okres stażu.

Wnioski wraz załączoną dokumentacją należy złożyć w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Boguszowie-Gorcach, Plac Odrodzenia 1 lub Sekretariacie Centrum Obsługi Jednostek w Boguszowie-Gorcach, ul. L. Waryńskiego 10.

Uwaga! Zgodnie z art. 9 d ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela nauczyciel kontraktowy składa wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego w roku otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

III. Termin załatwienia sprawy.

1. W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentacją do dnia 30 czerwca danego roku, postępowanie egzaminacyjne powinno być podjęte i zakończone wydaniem decyzji o nadaniu lub odmowie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego do dnia 31 sierpnia tego roku.

2. W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentacją do dnia 31 października danego roku, postępowanie egzaminacyjne powinno być podjęte i zakończone wydaniem decyzji o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego do dnia 31 grudnia tego roku.

IV. Sposób załatwienia sprawy.

Postępowanie przeprowadzane jest w dwóch etapach:

1. Etap pierwszy: po zarejestrowaniu wniosku dokonywana jest analiza formalna złożonego wniosku i dokumentacji. Jeżeli wniosek lub dokumentacja nie spełniają wymogów formalnych, wskazywane są szczegółowo stwierdzone braki, które należy uzupełnić w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Nieusunięcie braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

2. Etap drugi: jeżeli wniosek wraz z dokumentacją spełnia wymogi formalne, Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc powołuje Komisję Egzaminacyjną, która zapoznaje się z oceną dorobku zawodowego i sprawozdaniem z realizacji planu zawodowego oraz przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel kontraktowy ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego:

1) prezentuje dorobek zawodowy;

2) prezentuje swoją wiedzę i umiejętności, w szczególności przez:

a) zaproponowanie rozwiązania wskazanego przez komisję problemu związanego z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem praktyki szkolnej, aktualnej wiedzy i przepisów prawa,

b) wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych;

3) odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego określonych w § 7 ust. 2 w/w rozporządzenia, tj. dotyczących:

– umiejętności wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły;

– umiejętności rozpoznawania potrzeb rozwojowych uczniów i uwzględniania ich w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej;

– umiejętności wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia;

– umiejętności dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy;

– umiejętności dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego;

– umiejętności uwzględniania w pracy problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;

– umiejętności posługiwania się przepisami prawa dotyczącymi odpowiednio oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;

– umiejętności korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych.

W skład komisji wchodzą:

– przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący,

– przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

– dyrektor szkoły,

– dwaj eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole tego samego typu i rodzaju co szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony, z których co najmniej jeden, w miarę możliwości, naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć co nauczyciel,

– w pracach komisji może brać również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel organu prowadzącego szkołę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

– w skład komisji, na wniosek nauczyciela, powoływany jest przedstawiciel wskazanego związku zawodowego.

O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu nauczyciel powiadamiany jest na co najmniej 7 dni przed wyznaczoną datą posiedzenia Komisji Egzaminacyjnej.

Komisja egzaminacyjna podejmuje rozstrzygnięcie w obecności co najmniej 2/3 składu swoich członków. Każdy z członków Komisji ocenia spełnianie przez nauczyciela wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, w punktach według skali od 0 do 10. Nauczyciel zdał egzamin przed komisją egzaminacyjną, jeżeli średnia arytmetyczna punktów wynosi co najmniej 7. W sytuacji, kiedy liczba członków Komisji jest większa niż 3, odrzuca się jedną najwyższą i jedną najniższą ocenę punktową.

Gdy nauczyciel osiągnie średnią arytmetyczną punktów co najmniej 7, Komisja Egzaminacyjna wydaje nauczycielowi zaświadczenie o zdaniu egzaminu, następnie Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc w drodze decyzji nadaje nauczycielowi stopień nauczyciela mianowanego.

V. Tryb odwoławczy.

1. W przypadku nie spełnienia przez nauczyciela warunków koniecznych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc wydaje decyzję o odmowie nadania stopnia. Przed wydaniem takiej decyzji, nauczyciel powiadamiany jest o możliwości zapoznania się z dokumentacją zgromadzoną w czasie postępowania egzaminacyjnego oraz wniesienia uwag lub zastrzeżeń do jego przebiegu. Po szczegółowym zbadaniu sprawy pod względem formalno – prawnym, Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc podejmuje ostateczną decyzję przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia lub odmawia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

2. Od ostatecznej decyzji wydanej przez Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc nauczycielowi przysługuje odwołanie do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia.

Szczegółowych informacji udziela Centrum Obsługi Jednostek w Boguszowie-Gorcach, tel. 74 842 11 07.

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań 1 wzor_wniosku_o_wszczecie_postepowania_egazminacyjnego_2021.doc (DOC, 48.00Kb) 2021-03-30 10:09:48 272 razy 2 wzor_wniosku_o_wszczecie_postepowania_egazminacyjnego_2015 (4).doc (, 76.50Kb) 2019-07-24 10:38:46 207 razy 3 wzór wniosku o wszczecie postepowania egazminacyjnego 2015.doc (DOC, 30.50Kb) 2015-07-10 12:07:58 6829 razy 4 wzór wniosku o wszczecie postepowania egazminacyjnego 2013.doc (DOC, 30.00Kb) 2013-04-19 13:14:21 6834 razy 5 wzor_wniosku_o_wszczecie_postepowania_egzaminacyjnego.doc (DOC, 30.00Kb) 2012-04-25 08:55:48 1667 razy

Metadane – wyciąg z rejestru zmian

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu przed komisjąa E-kurs dla osób ubiegających się o stopień nauczyciela mianowanego (E-book)

Fachowa publikacja, dla osób ubiegających się o stopień nauczyciela mianowanego, zawierająca odpowiedzi na pytania, m.in.:

• Jakie wymagania musi spełnić nauczyciel ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanegoa

• Jak napisać sprawozdanie z PRz, aby dyrektor nie miał podstaw do jego odrzuceniaa

• W jaki sposób napisać w sprawozdaniu z PRz o zadaniach, których nie udało się zrealizowaća

• Jaką dokumentację obligatoryjnie umieścić w teczce awansua

• Jaką formę autoprezentacji wybraća

• W jaki sposób udowodnić realizację wszystkich wymagań wymienionych w rozp. w sprawie awansua • Jakich pytań należy się spodziewać podczas egzaminua

키워드에 대한 정보 jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego

다음은 Bing에서 jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  서울의 밤 소주 | 매실 증류 25도 소주가 그렇게 부드럽다그래서 사봤습니다! 서울의 밤 마셔봅시다! 12182 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  화엄경 약찬 게 원문 | 화엄경 약찬게 21독, 영인스님 독송 / 불경(佛經) 게송 147 개의 자세한 답변

See also  이사 하는 꿈 | 이사하는 꿈이 궁금해요!? 이사 꿈 해몽 총정리! 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Jak #przygotować #się #do #egzaminu #na #stopień #nauczyciela #mianowanego


YouTube에서 jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak przygotować się do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego | jak przygotować się do egzaminu na nauczyciela mianowanego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment