당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak rozmawiać po angielsku – JAK UCZYĆ SIĘ MÓWIĆ PO ANGIELSKU? || Teoria + przykłady || Angielski z Darkiem“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Angielski z Darkiem 이(가) 작성한 기사에는 조회수 37,227회 및 좋아요 1,636개 개의 좋아요가 있습니다.
Regularne i częste słuchanie podcastów wywiadów, radia i audiobooków, a także oglądanie filmów i seriali w oryginale zdecydowanie pomoże Ci zacząć płynnie mówić, a także myśleć po angielsku. Wartością dodaną jest też poznawanie nowego słownictwa.Staraj się zawsze uczyć kolokacji, czyli par słów lub zwrotów, które bardzo często występują razem. Połączenia tego typu są nieodzowną częścią języka. Kiedy chcesz utworzyć zdanie po angielsku, nie tłumacz słów ze swojego języka ojczystego. Porządek słów w zdaniu prawdopodobnie będzie zupełnie inny.Możliwie najlepiej przygotować się do anglojęzycznej rozmowy. Możesz powtarzać na głos podcasty, czytać na głos książki, gazety lub inne źródła po angielsku, albo po prostu mówić do siebie, prowadzić monologi w tym języku. Ciekawą alternatywą, dzięki której możesz zacząć mówić po angielsku, są odpowiednie kursy online.
jak rozmawiać po angielsku 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 JAK UCZYĆ SIĘ MÓWIĆ PO ANGIELSKU? || Teoria + przykłady || Angielski z Darkiem – jak rozmawiać po angielsku 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Jeśli uczysz się angielskiego lub jakiegokolwiek innego języka obcego, to na pewno zastanawiasz się jak uczyć się mówić po angielsku? Jaki jest najlepszy sposób na naukę?
Może się wydawać, że to trudne. I że na pewno potrzeba tutaj zestawu skomplikowanych metod. Ale tak naprawdę, jeśli już zacząłeś uczyć się angielskiego, to jesteś gotów na naukę mówienia w każdej chwili. Możesz robić to samodzielnie. I w dzisiejszej lekcji dowiesz się właśnie jak uczyć się mówić po angielsku. Lekcja podzielona jest na trzy części. Pierwsza to wprowadzenie teoretyczne. Druga część to przykłady. Pokazuję na nich, co robić i jak ćwiczyć. A w trzeciej zastanawiamy się, czy warto chodzić na konwersacje językowe.
Notatka z lekcji do pobrania na: https://angielskizdarkiem.pl w zakładce Youtube – materiały.
Znajdziesz tam też mój kurs gramatyki, który polecam! 🙂
#jakuczyćsięmówićpoangielsku #naukamówienia #mówieniepoangielsku
jak rozmawiać po angielsku 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
10 porad jak zacząć mówić po angielsku – ELLA
Nauka angielskiego to nauka zarówno czytania, pisania, gramatyki, słownictwa jak i mówienia po angielsku. Jednak czasem, mimo że opanowaliśmy niemal wszystkie …
Source: ellalanguage.com
Date Published: 6/3/2022
View: 7763
Jak mówić po angielsku lepiej: 8 porad ‹ GO Blog – EF
Jak mówić po angielsku lepiej: 8 porad · 1. Mów, mów i jeszcze raz mów · Czas na refleksję · 3. Słuchaj i czytaj · 4. Przygotuj sobie ściągę · 5.
Source: www.ef.pl
Date Published: 10/11/2021
View: 311
Jak dobrze mówić po angielsku: opanuj język do perfekcji …
Jak dobrze mówić po angielsku: 10 prostych kroków do płynności · 1. Zaakceptuj fakt, że angielski jest dziwnym językiem · 2. Skocz na głęboką wodę.
Source: www.fluentu.com
Date Published: 10/4/2022
View: 9211
Jak zacząć mówić po angielsku? Unikaj tych 7 błędów – Gerelis
Znasz zasady gramatyczne, wiele słów i zwrotów, a mimo nie wiesz jak zacząć mówić po angielsku? Uczysz się angielskiego już od kilku lat, …
Source: gerelis.pl
Date Published: 12/7/2022
View: 5540
Zacznij mówić po angielsku. Część 1 – Edgard
Dowiesz się, jak wybierać słowa i wyrażenia w języku angielskim, których powinieneś się nauczyć na tym etapie, oraz co zrobić, aby nauka była …
Source: www.jezykiobce.pl
Date Published: 8/12/2022
View: 1912
주제와 관련된 이미지 jak rozmawiać po angielsku
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 JAK UCZYĆ SIĘ MÓWIĆ PO ANGIELSKU? || Teoria + przykłady || Angielski z Darkiem. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 jak rozmawiać po angielsku
- Author: Angielski z Darkiem
- Views: 조회수 37,227회
- Likes: 좋아요 1,636개
- Date Published: 2020. 4. 5.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=qMIXeawCqlU
Jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?
Staraj się zawsze uczyć kolokacji, czyli par słów lub zwrotów, które bardzo często występują razem. Połączenia tego typu są nieodzowną częścią języka. Kiedy chcesz utworzyć zdanie po angielsku, nie tłumacz słów ze swojego języka ojczystego. Porządek słów w zdaniu prawdopodobnie będzie zupełnie inny.
Jak poprawić mówić po angielsku?
Możliwie najlepiej przygotować się do anglojęzycznej rozmowy. Możesz powtarzać na głos podcasty, czytać na głos książki, gazety lub inne źródła po angielsku, albo po prostu mówić do siebie, prowadzić monologi w tym języku. Ciekawą alternatywą, dzięki której możesz zacząć mówić po angielsku, są odpowiednie kursy online.
Jak nauczyć się mówić po angielsku w 3 miesiące?
Metody, które obiecują poznanie języka obcego w 3-6-9 miesięcy, to dobry chwyt marketingowy. Polegają one na drillach, czyli powtarzaniu określonych słów i zwrotów. Jest to bardzo intensywna nauka w blokach po 90 minut. Minus jest taki, że chociaż chwytasz to słownictwo, ląduje ono w pamięci krótkotrwałej.
Jak ćwiczyć mówienie po angielsku w domu?
Dobrym pomysłem na samodzielną naukę mówienia w domu jest nagranie samego siebie. Użyj dyktafonu lub kamery w telefonie i zarejestruj swoją wypowiedź, a następnie ją odtwarzaj. To idealny sposób, by zniwelować swoje słabości, oswoić się z tym, jak brzmisz po angielsku, a z biegiem czasu również zaobserwować postępy.
Jak szybko nauczyć się rozmawiać po angielsku?
Regularne i częste słuchanie podcastów wywiadów, radia i audiobooków, a także oglądanie filmów i seriali w oryginale zdecydowanie pomoże Ci zacząć płynnie mówić, a także myśleć po angielsku. Wartością dodaną jest też poznawanie nowego słownictwa.
Jak opanować język angielski?
- bądź systematyczny,
- stawiaj sobie realne cele i nie porównuj się z innymi,
- zaufaj swojemu nauczycielowi,
- korzystaj z nowoczesnych technologii,
- otaczaj się angielskim,
- zapomnij o stereotypach,
- sumiennie pracuj.
Ile lat ma język angielski?
W przeciwieństwie do języków, które rozwijały się w granicach jednego państwa (albo jednego regionu), angielski od początków swojego istnienia, czyli od 1,600 lat, ewoluował, przekraczając granice państw, podbijając kolejne narody, przyswajając po drodze nowe słowa, zmieniając się wraz z rozprzestrzenianiem się po …
Z czego najlepiej uczyć się angielskiego?
Oczywiście pierwszą, najbardziej kompleksową możliwością nauki są szkoły językowe. Coraz więcej szkół stacjonarnych oferuje również kursy przez internet. Na rynku pojawia się też coraz więcej szkół językowych, które uczą stricte online.
Czy samemu można nauczyć się angielskiego?
Czy więc można samemu nauczyć się języka angielskiego? Oczywiście, że tak. Konieczne jest tylko wyzbycie się strachu przed mówieniem oraz intensywna nauka słówek. Bez tego mówienie po angielsku nie będzie możliwe.
Jak poprawić speaking?
- Uzywaj duzo jezyka w pismie. …
- Kup sobie program multimedialny ze slownictwem do codziennego uzytku i rob duzo cwiczen na slownicwto a potem ukladaj w myslach zdania z tymi slowkami.
Gdzie mogę porozmawiać z kimś po angielsku?
Jeżeli nie posiadasz konta w portalu Facebook lub nie chcesz używać go do takich celów (powody mogą być przeróżne), łatwo znajdziesz kogoś na stronach typu „pen pal” – jak na przykład Interpals.net . Interesująca wydaje się również Penpals Now.
Jak zadawać pytania w języku angielskim?
Pytania w w języku angielskim tworzymy zamieniając miejscami podmiot i operator. Jesśli w zdaniu twierdzącym operator nie występuje (np. w czasie Present Simple), to w pytaniu wstawiamy operator przed podmiotem, tak jak w pozostałych czasach.
Jak mówić płynnie?
- Nauka wyraźnego mówienia jest łatwiejsza niż sądzisz. …
- Każdy z nas może mówić zrozumiale. …
- Słuchaj doskonale wysławiających się ludzi. …
- Czytaj więcej, niż tylko statusy na Facebooku. …
- Zacznij używać synonimów. …
- Mów wyraźnie, bez krzyczenia.
Jak nauczyć się słuchać po angielsku?
- Słuchaj podcastów. Wtedy nie masz innych kanałów, które by Cię “ratowały”, kiedy nie zrozumiesz. …
- Słuchaj nagrania i czytaj transkrypcję tekstu. W ten sposób uczysz się, w jaki sposób wymawia się poszczególne słowa. …
- Parafrazuj. …
- Tłumacz na polski. …
- Ucz się słówek. …
- Ucz się gramatyki. …
- Powtarzaj.
Jak powiedzieć coś o sobie po angielsku?
Musisz mówić o sobie i o niej. You just have to talk about yourself. Masz mówić o sobie, nie o pralkach. You’re supposed to talk about yourself, not about washing machines.
Jak nauczyć się biegle mówić po angielsku?
Biegła znajomość angielskiego otwiera drzwi do wyższych zarobków, lepszej pracy i nowych źródeł wiedzy. Co zrobić, aby płynnie mówić po angielsku? Czy na sukces w tej dziedzinie mogą liczyć tylko Ci, których Matka Natura obdarzyła wyjątkowym talentem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Przeczytaj go i dowiedz się, jak skutecznie osiągnąć biegłość językową, o czym pamiętać i jakich błędów unikać.
Poznawaj nowe słowa
Jeśli chcesz zacząć płynnie mówić po angielsku, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiedni zasób słownictwa, ponieważ bez niego trudno będzie Ci wyrazić swoje myśli w klarowny sposób. Staraj się nie przegapić żadnej okazji do tego, aby nauczyć się nowych wyrażeń: systematycznie powtarzaj słówka poznane na lekcji, czytaj jak najwięcej tekstów w języku angielskim, np. blogi, artykuły i książki. Śledź wiadomości, plotki i nowinki po angielsku na Facebooku i Instagramie i notuj ciekawe zwroty, idiomy i wyrazy.
Nauka słownictwa stanie się dla Ciebie łatwiejsza, kiedy odkryjesz swój styl uczenia się, czyli najlepszą dla siebie metodę pracy z nowym materiałem. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, co sprawdza się w twoim przypadku, wypróbuj poniższe pomysły:
tradycyjne fiszki – do wykonania tradycyjnych fiszek możesz wykorzystać zwykłe karteczki samoprzylepne lub kartki do drukarki, które potniesz na równe prostokąty. Z jednej strony zapisz angielskie słówko, a z drugiej polskie tłumaczenie (jeśli jesteś na poziomie początkującym) lub definicję i przykład zdania. Noś fiszki zawsze przy sobie i korzystaj z nich w “międzyczasie”, np. podczas podróży autobusem lub robiąc sobie przerwę na kawę w pracy. Warto wyrobić sobie nawyk tworzenia nowego zestawu co tydzień i cyklicznego wracania do tych, które już opanowałeś.
aplikacje do nauki słówek – swoją drogę do osiągnięcia biegłości w angielskim możesz wesprzeć nowoczesną technologią. Zamiast tradycyjnych, papierowych fiszek możliwe jest samodzielne tworzenie zestawów słownictwa do nauki w aplikacjach mobilnych, np. Quizlet,Kahoot lub Quizizz. Wszystkie z nich są proste w obsłudze i bardzo intuicyjne, a ich niewątpliwą przewagą nad papierowymi fiszkami jest fakt, że masz je zawsze przy sobie w telefonie. Dodatkowo praca z nimi jest naprawdę ciekawa i przyjemna ze względu na formę, np. gier lub grywalizacji.
W Quizlecie oraz w Memrise znajdziesz także gotowe listy słownictwa, których możesz uczyć się za pomocą fiszek, dzięki czemu nie musisz tworzyć ich samodzielnie.
kodowanie kolorystyczne – na pewno słyszałeś, że większość ludzi na świecie jest wzrokowcami. Istnieje więc spora szansa na to, że także Ty do nich należysz. Jeśli tak jest, w nauce słownictwa pomoże Ci podkreślanie, zakreślanie i używanie różnych kolorów dla oznaczania nowych słówek. Jeżeli więcej w Tobie słuchowca niż wzrokowca, pomoże Ci wymawianie słów na głos lub nagranie ich i odsłuchiwanie. Kinestetycy najszybciej przyswajają kolejną partię słownictwa, ucząc się w ruchu lub przepisując je kilkakrotnie.
skojarzenia – angielski to język, który otacza nas codziennie i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele słów w tym języku już znamy. Nowe wyrazy warto spróbować skojarzyć z tymi, które już znamy, np. ucząc się zaimków zwrotnych (“się”, “siebie”), które kończą się w języku angielskim na -self lub -selves, przypomnij sobie słówko selfie, czyli zdjęcie, które robisz samemu sobie.
tematyczne bloki – jeśli chcesz nauczyć się całej listy słownictwa dotyczącego konkretnej tematyki, postaw na rozwiązania bardziej kreatywne niż po prostu wkuwanie ich na pamięć w kolejności alfabetycznej. Spróbuj rozbić je na mniejsze partie, rysuj mapy myśli, układaj całe zdania, w których wykorzystasz przynajmniej kilka ze słówek, których chcesz się nauczyć.
nauka wkontekście – uczenie się w kontekście przynosi o wiele lepsze efekty niż próby zapamiętania pojedynczych słówek. Zamiast wyizolowanych wyrazów, ucz się się pełnych zdań, dzięki czemu nie tylko zapamiętasz, ale także lepiej zrozumiesz znaczenie danego słówka lub wyrażenia.
Słuchaj wypowiedzi w języku angielskim
Jak zacząć płynnie mówić po angielsku? Trzeba jak najwięcej słuchać! Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie można opanować sztuki mówienia w języku obcym, jeśli się go nie słucha. To dlatego, że tylko poprzez słuchanie masz szansę zaznajomić się z prawidłową wymową, akcentem, intonacją i melodią, które później sam będziesz stosował, wypowiadając się po angielsku. Regularne i częste słuchanie podcastów wywiadów, radia i audiobooków, a także oglądanie filmów i seriali w oryginale zdecydowanie pomoże Ci zacząć płynnie mówić, a także myśleć po angielsku. Wartością dodaną jest też poznawanie nowego słownictwa.
Rozmawiaj w języku angielskim
“Chcę płynnie mówić po angielsku” to najczęstsza odpowiedź na pytanie, “Dlaczego postanowiłeś uczyć się języka angielskiego?”. Jeśli pragniesz osiągnąć swój cel, musisz zaakceptować fakt, że mówienie to umiejętność praktyczna, której nie da się nauczyć “w teorii”. Jedynym sposobem na osiągnięcie biegłości w mówieniu jest… jak najczęstsze ćwiczenie mówienia. Nie czekaj na to, aż poznasz więcej słów i lepiej opanujesz gramatykę – mówienie należy ćwiczyć od samego początku nauki.
Zacznij od krótkich, pojedynczych zdań, a nawet słówek. Z czasem nabierzesz płynności i pewności siebie, a Twoje wypowiedzi staną się dłuższe, bardziej złożone i wyrafinowane. Staraj się wykorzystywać nowo poznane wyrażenia i struktury gramatyczne tak szybko, jak to możliwe – dzięki temu nie tylko wzbogacisz swój komunikat, ale także utrwalisz swoją wiedzę i szybciej zaczniesz mówić płynnie.
Gdzie ćwiczyć mówienie po angielsku? Rób to przy każdej okazji! Przede wszystkim, bądź aktywny na zajęciach z lektorem, bierz udział w dyskusjach i maksymalnie ograniczaj użycie języka polskiego. Spróbuj znaleźć partnera do rozmów po angielsku, np. poprzez portale społecznościowe. Wcale nie musi to być native speaker, warto jednak, aby była to osoba, która nie mówi po polsku, dzięki czemu będziecie musieli rozmawiać wyłącznie po angielsku. Innym pomysłem jest zaangażowanie w naukę członków rodziny. W pracy możesz mieć “owocowe czwartki’, a w domu np. “angielskie soboty”, kiedy cała rodzina zwraca się do siebie wyłącznie w tym języku.
Potrzebujesz lepiej znać angielski?
Strach przed rozmową i popełnianiem błędów
W tym, aby zacząć biegle mówić po angielsku, przeszkadzają nam często szkodliwe przekonania o tym, że nasz rozmówca nas ocenia, a popełnianie błędów jest czymś złym, czego powinniśmy się wstydzić. Dotyczy to szczególnie osób dorosłych, które często po prostu wstydzą się pomyłek lub tego, że brakuje im słów, a ich wypowiedzi są pełne przerw i wahania.
To bardzo ważne, abyś już na samym początku nauki uświadomił sobie, że błędy, wahanie i mówienie bardzo prostymi zdaniami to całkiem naturalny etap, przez który przechodził każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka obcego. Do mistrzostwa dochodzi się przez czeladnictwo – aby nauczyć się biegle mówić po angielsku, najpierw musisz popełniać błędy. Nikt nie będzie miał Ci ich za złe, więc nie bądź dla siebie zbyt surowy!
Nie ma drogi na skróty
Ostatnia kwestia, o której musisz pamiętać, ucząc się angielskiego to ta, że w drodze do płynnego mówienia nie można iść na skróty. Systematyczna, rzetelna praca, nauka słownictwa, jak najczęstsze ćwiczenie konwersacji i otaczanie się angielskim, na pewno doprowadzą Cię do upragnionego celu.
O wiele większe znaczenie niż talent językowy mają: determinacja, systematyczna nauka i otwarte nastawienie. Możesz testować różne metody i wykorzystywać nowinki techniczne, jednak to Twój wkład ma największe znaczenie i decyduje o tym, czy osiągniesz sukces.
Podsumowanie
Tak naprawdę każdy może nauczyć się mówić płynnie po angielsku. Tobie też się uda, jeśli postawisz na regularną pracę, nie będziesz robił długich przerw w nauce i będziesz ćwiczył konwersację po angielsku przy każdej okazji. Pamiętaj, że możesz zacząć to robić w każdej chwili – nie musisz czekać na początek nowego roku szkolnego! Dlaczego nie zacząć od razu?
10 porad jak zacząć mówić po angielsku
Jak zacząć mówić po angielsku: wstęp
Jak zacząć mówić po angielsku? To wcale nie takie trudne jak nam się wydaje! Nauka angielskiego to nauka zarówno czytania, pisania, gramatyki, słownictwa jak i mówienia po angielsku. Jednak czasem, mimo że opanowaliśmy niemal wszystkie aspekty języka, nadal nie możemy się przełamać i zacząć mówić po angielsku. Dlaczego właśnie mówienie po angielsku sprawia nam tak ogromny problem?
Po pierwsze, nauczyciele rzadko kiedy kładą nacisk na ten aspekt języka podczas lekcji. Zauważmy, że zajęcia językowe koncentrują się głównie wokół podręcznika. I o ile są tam ćwiczenia związane z mówieniem, to raczej na mówieniu się nie koncentrujemy. To z kolei sprawia, że nie czujemy się pewnie mówiąc po angielsku. A im mniej pewnie się czujemy, tym mniej mamy ochotę ćwiczyć mówienie – i tak w kółko.
Po drugie, rolę odgrywa nasza osobowość. Introwertycy będą zazwyczaj mieli większy problem, by zacząć mówić po angielsku niż ekstrawertycy. Introwertycy z natury są raczej nieśmiali i unikają kontaktów ze światem zewnętrznym. Nic dziwnego więc, że mówienie po angielsku będzie im sprawiało kłopot. Jednak introwertycy mają pewną przewagę nad ekstrawertykami. To właśnie introwertycy zazwyczaj są lepiej przygotowani merytorycznie z danej dziedziny oraz wykazują się większą empatią. Z kolei mimo że ekstrawertykom łatwiej zacząć mówić po angielsku, to często nie wykorzystują w pełni poznanego słownictwa i konstrukcji gramatycznych. Ekstrawertycy zazwyczaj nie zastanawiają się nad tym w jaki sposób formułują wypowiedzi, gdyż zależy im na jak najszybszym przekazie, a nie na jego poprawności.
O ile osobowości nie zmienimy, istnieje kilka technik które pomogą nam zacząć mówić po angielsku. Przedstawiamy 10 porad jak zacząć mówić po angielsku.
Jak zacząć mówić po angielsku: ćwicząc
Bez pracy nie ma kołaczy – tak brzmi znane powiedzenie. I to absolutnie prawda. Nie myślmy, że sama sucha znajomość słownictwa i konstrukcji gramatycznych sprawi, że z łatwością będziemy się wypowiadać po angielsku. Trzeba to wszystko jeszcze przećwiczyć. Pamiętajmy, że większość rzeczy, które wypowiadamy to utarte frazy, zarówno w naszym języku ojczystym jak i języku obcym. Jeśli dobrze się przyjrzymy to zauważymy, że w naszych wypowiedziach jest bardzo mało prawdziwej kreatywności. Co więcej, ta kreatywność rzadko kiedy się przydaje – chyba że pracujemy jako copywriter czy specjalista od marketingu. Głównym celem porozumiewania się jest jak najszybsze przekazanie drugiej osobie tego, co mamy na myśli. Jeśli każda wypowiedź byłaby kreatywna, to po pierwsze tracilibyśmy sporo czasu na jej sformułowanie, a po drugie nasz odbiorca musiałby włożyć więcej czasu i wysiłku na rozszyfrowanie tejże wypowiedzi.
Tak samo jest w języku angielskim. Kreatywność w mowie powinna zostać ograniczona do minimum. Dopiero, gdy opanujemy podstawowe zwroty, wyrażenia i konstrukcje możemy sobie pozwolić na bardziej wymyślne wypowiedzi. Jednak pamiętajmy, że im bardziej rozbudowana i kreatywna wypowiedź, tym więcej czasu zajmie rozmówcy jej rozszyfrowanie. Krótko mówiąc, aby zacząć mówić po angielsku musimy najpierw przećwiczyć te zwroty, których chcemy użyć.
Jak zacząć mówić po angielsku: pokonując zahamowania
Wielu z nas ma trudności z rozpoczęciem mówienia po angielsku ze względu na przeróżne zahamowania. Introwertycy z natury stronią od kontaktów międzyludzkich, więc nie będą mieli ochoty się wypowiadać. Jednak pojawić się mogą także inne problemy.
Wielu z nas wstydzi się mówić po angielsku, bo myślimy, że się skompromitujemy. Nasza samoocena ma bardzo duży wpływ na chęć mówienia po angielsku. Im wyższa samoocena, tym mniej zahamowań do mówienia po angielsku. Spójrzmy też na to w inny sposób. Czy jeśli podszedłby do nas obcokrajowiec i zapytał o najbliższy przystanek autobusowy łamaną polszczyzną, wyśmialibyśmy go? Pewnie, że nie! Wręcz bylibyśmy dumni, że postanowił się nauczyć języka polskiego.
Nie możemy się bać popełniania błędów. To oczywiste, że na początku naszej przygody z mówieniem po angielsku będziemy popełniać błędy. Pamiętacie czasy, gdy uczyliście się tabliczki mnożenia? Przecież każdy z nas pomylił się nie raz mnożąc dwie cyfry, a jednak nie wstydziliśmy się tego robić. Dlaczego? Bo wiedzieliśmy, że każdy popełnia błędy. Tak samo jest w przypadku nauki mówienia po angielsku. Musimy przełamać barierę strachu i zacząć traktować mówienie po angielsku jak tabliczkę mnożenia.
A jak to jest na wakacjach za granicą, kiedy jestesmy na imprezie? Nagle okazuje się, że doskonale sobie radzimy z porozumiewaniem się w języku angielskim. Dlaczego? Ze względu na alkohol. Badania wykazały, że już nawet jeden kieliszek alkoholu znacząco zmniejsza zahamowania w przypadku mówienia po angielsku. Oczywiście nie jest to najlepsza metoda na zaczęcie mówienia po angielsku, niemniej jednak musimy być świadomi dlaczego tak się dzieje.
Motywacja kluczem do sukcesu Najważniejsza jest, jak zawsze, motywacja. Jeśli nie mamy odpowiedniej motywacji, by zacząć mówić po angielsku, będzie nam trudno się przełamać. Zadbajmy o to, by mieć odpowiednią motywację, by zacząć mówić po angielsku!
Jak zacząć mówić po angielsku: osłuchując się z językiem
Pamiętajmy, że mówienie po angielsku jest bezpośrednio powiązane nie tylko ze znajomością słownictwa, konstrukcji gramatycznych i idiomów. Podstawą jest również osłuchanie się z językiem. Im więcej mamy kontaktu z językiem angielskim, tym lepiej będziemy mówić. Nawet oglądając filmy w języku angielskim utrwalamy sobie pewne informacje i dowiadujemy się nowych. Każdy z nas zna choć kilka słów ulubionej anglojęzycznej piosenki, nawet jeśli nie wiemy, co te słowa oznaczają – a te słowa znamy i umiemy je wymówić dzięki temu, że osłuchaliśmy się z daną piosenką.
Co to jest immersja językowa? Immersja językowa to nauka języka poprzez otoczenie się nim. Dowiedz się jak zanurzyć się w języku angielskim czytając artykuł czy immersja językowa działa?
Jak zacząć mówić po angielsku: rozmawiając z samym sobą
Wiemy, jak to brzmi 😉 Jednak mówienie do siebie wbrew pozorom przynosi niesamowite efekty. Mówiąc do siebie samych oswoimy się z mówieniem w języku angielskim i przyzwyczaimy nasz aparat gębowy do wymawiania nowego słownictwa. Dzięki pamięci mięśniowej (muscle memory) wykonujemy pewne czynności automatycznie, bez zastanawiania się nad nimi. Zarówno mięśnie twarzy, krtani jak i przepona uczestniczą w procesie wytwarzania dźwięków. Dlatego też, warto nasze mięśnie zacząć przyzwyczajać do wymawiania nowych dźwięków.
Dodatkowo, możemy (ale nie musimy) stanąć przed lustrem i obserwować ruchy naszych warg. Jeśli chcemy iść krok dalej i pilnować czy głoski są odpowiednio wymawiane, przyłóżmy sobie rękę do krtani. W przypadków dźwięków dźwięcznych, takich jak b, d, g poczujemy na krtani wibracje. Jeśli natomiast wymawiamy dźwięki bezdźwięczne takie jak p, t, k tych wibracji już nie ma. Zwracajmy szczególną uwagę na to na końcówkach słów. Czy słowo dog wymawiamy jako [dog] czy jako [dok]?
Jak zacząć mówić po angielsku: nagrywając się
Jeśli chcesz popracować nad swoją wymową, która często jest jedyną barierą przed mówieniem po angielsku, zacznij się nagrywać. Teraz każdy smartfon ma wbudowany mikrofon i aplikację do nagrywania dźwięku. Zanim się nagramy, przećwiczmy kilka razy to, co chcemy powiedzieć. Stękanie na taśmie nie zachęci nas do mówienia po angielsku. Możemy również powtarzać frazy czy wyrażenia po kimś, nagrywać się, odtwarzać je i porównywać do oryginału. To dobry sposób, by się oswoić z tym jak brzmimy po angielsku.
Nie musimy się ograniczać jedynie do nagrań audio. Możemy również stworzyć nagranie wideo, gdzie będziemy dokładnie widzieli jak zachowują się mięśnie naszej twarzy wymawiając poszczególne słowa i frazy.
Angielskie łamańce językowe Świetnym sposobem na ćwiczenie angielskiej wymowy są łamańce językowe, czyli tongue twisters. Poznaj najpopularniejsze tongue twisters czytając wpis angielskie łamańce językowe.
Jak zacząć mówić po angielsku: czytając na głos
W mówieniu może nam też pomóc czytanie na głos po angielsku. Czytając, eliminujemy konieczność zastanawiania się nad tym, co powiedzieć. Możemy się skupić na prawidłowej wymowie – jeśli oczywiście tekst jest na odpowiednim dla nas poziomie. Nie porywajmy się na zbyt trudne teksty, gdyż naszym głównym celem jest poprawa wymowy i zachęcenie samych siebie do mówienia. Przy zbyt trudnych tekstach, osiągniemy dokładnie odwrotny efekt. Do czytania na głos wybierajmy też teksty, które są już nam znane – dzięki temu nie trafimy na nieznane słówka i będziemy mogli się skupić tylko na naszej wymowie.
Jak zacząć mówić po angielsku: wyjeżdżając za granicę
By zacząć mówić po angielsku najlepiej wyjechać za granicę i zanurzyć się w języku angielskim. By taki wyjazd miał sens musimy całkowicie odciąć się od języka polskiego. To oznacza, że nawet jeśli moglibyśmy dogadać się w języku polskim (na przykład z Czechem), używamy języka angielskiego. Na taki wyjazd powinniśmy jechać sami lub z obcokrajowcem, który nie mówi po polsku.
To najszybszy sposób, by zacząć mówić po angielsku gdy znamy już podstawy angielskiego. Jeśli dopiero zaczynamy się uczyć danego języka, jego nadmiar może przynieść dokładnie odwrotny efekt – możemy szybko się zniechęcić do mówienia po angielsku. Dlaczego zanurzenie się w języku angielskim przynosi tak spektakularne efekty? Z prostego powodu. Ilości kontaktu z językiem. Przede wszystkim, jeśli musimy sobie poradzić w danej sytuacji w języku angielskim, sami wypracujemy sobie techniki, które nam to ułatwią.
Nauka angielskiego z Clubhouse Czasami trudno jest zorganizować wyjazd za granicę w celu nauki języka obcego. Jednak internet daje wiele możliwości do kontaktu z osobami mieszkającymi za granicą bez potrzeby wychodzenia z domu. Jedną z takich możliwości jest portal Clubhouse, który umożliwia rozmowy „na żywo” z ludźmi z różnych krajów. Sprawdź jak można wykorzystać Clubhouse do nauki angielskiego.
Jak zacząć mówić po angielsku: popełniając błędy
Często, na zajęciach języka angielkiego jestesmy zniechęcani do mówienia po angielsku. Dlaczego? Ze względu na strach przed nauczycielem, strach przed skompromitowaniem się przed grupą. Te elementy mają znaczący wpływ na naszą barierę językową. Nauczyciele z wykształceniem metodycznym powinni wiedzieć, że ilość poprawek należy ograniczyć i dostosować do danego ucznia. Jeśli wiemy, że uczeń ma problem z wypowiedzeniem choćby jednego zdania w języku angielskim, nie powinniśmy go poprawiać. Jeśli takiemu uczniowi ciągle będziemy wytykać błędy, straci on resztki pewności siebie i nie będzie chciał mówić po angielsku. Co więcej, może się całkowicie zniechęcić do nauki języka angielskiego.
Popełnianie błędów powinno być dla nas chlebem powszednim. Nie powinniśmy się ich bać. Wręcz przeciwnie, powinniśmy się z nich uczyć i czerpać inspirację. Jeśli chcemy namacalnie zobaczyć, jakie poczyniliśmy postępy jeśli chodzi o wymowę i inne aspekty języka, możemy się nagrać. Nagrajmy swobodny monolog 10-minutowy. Możemy go odtworzyć za pół roku i sami ocenimy, jakie poczyniliśmy postępy.
Jak zacząć mówić po angielsku: korzystając z różnych źródeł
Podręczniki języka angielskiego rzadko kiedy są aktualizowane. Dodatkowo, materiały edukacyjne są zawsze dostosowywane do poziomu. To oznacza, że na niższych poziomach język angielski z podręczników będzie brzmieć nieco nienaturalnie. Nic dziwnego, w końcu nie możemy osobom początkującym przedstawiać zaawansowanego słownictwa i konstrukcji gramatycznych. Z tego też powodu, warto uzupełniać swoją wiedzę dodatkowymi materiałami. W internecie możemy znaleźć setki książek, nagrań na YouTubie, filmików, podcastów i audiobooków, które mogą nam w tym pomóc. Dla ułatwienia, sporządziliśmy listę 10 najlepszych stron do nauki języka angielskiego.
Jak zacząć mówić po angielsku: ucząc się słownictwa
Jeśli chcesz szybko zacząć mówić po angielsku, zacznij od opanowania najpopularniejszych słówek. Jeśli zaczniemy naukę od najpopularniejszych słów używanych w języku angielskim szybciej będziemy mogli się porozumiewać z innymi. By to nieco ułatwić, przygotowaliśmy zestawienie 50 najpopularniejszych rzeczowników w języku angielskim, 50 najpopularniejszych czasowników w języku angielskim oraz 50 najpopularniejszych przymiotników w języku angielskim. W tych artykułach znajdziesz najczęściej używane słowa w języku angielskim, wraz z ich znaczeniem, wymową i przykładami użycia.
Pamiętajmy jednak, by nigdy nie uczyć się pojedynczych słówek. Słownictwa zawsze powinniśmy się uczyć w kontekście. O wiele łatwiej też jest zapamiętać całe zdanie i jego znaczenie niż pojedyncze słowo. Jeśli nauczymy się całego wyrażenia, łatwiej też będzie je przywołać z pamięci. Znacznie też przyspieszy to rozpoczęcie mówienia po angielsku.
Jak mówić płynnie po angielsku?
Język angielski jest jednym z najpopularniejszych na świecie. Podczas podróży za granicę zazwyczaj porozumiewamy się właśnie po angielsku. W epoce globalizacji mamy styczność z angielskim w pracy, w mediach, podczas oglądania filmów, słuchania muzyki, czy nawet spacerując po mieście. W dzisiejszych czasach, języka angielskiego uczy się niemal każdy, ale nie wszyscy dochodzą do płynności i swobodnej wypowiedzi.
Dlaczego nauka języka angielskiego bywa problemem?
Duże zainteresowanie angielskim zaowocowało wysypem niezliczonej ilości metod nauki, podręczników i szkół językowych. Promują się, zapewniając osiągnięcie konkretnych efektów w krótkim czasie, oferując „cudowne” metody. Niestety często zdarza się tak, że to czego się nauczymy, nie pozwoli nam na swobodną konwersację po angielsku.
Bardzo dużo osób ma problem z przełamaniem „bariery językowej”. Rozumieją one teksty, które czytają czy wypowiedzi innych osób, ale mają problem z samodzielną wypowiedzią. Zazwyczaj wynika to z braku pewności siebie – boją się popełnić błąd. Niestety najbardziej popularny sposób nauki angielskiego – ten sam z którym młodzi Polacy spotykają się w szkołach – skoncentrowany jest bardziej na nauce słownictwa, zasad gramatycznych oraz wykonywaniu ćwiczeń.
To właśnie nauka pasywna z podręczników jest przyczyną powstania bariery językowej. Podobnie jak jazda na rowerze, granie na instrumencie – posługiwanie się językiem angielskim to praktyczna umiejętność. Wszystkich tych rzeczy uczymy się poprzez praktykowanie.
Czytaj również: Spotkania biznesowe po angielsku
Jak nadać płynności swoim wypowiedziom?
Warto też zauważyć, że w języku angielskim są utarte wyrażenia, które często słyszymy w filmach, piosenkach, na ulicy. Niejednokrotnie nie są one dosłownym odzwierciedleniem polskich odpowiedników. Jeżeli uczysz się angielskiego od jakiegoś czasu, z pewnością miałeś styczność z nauką słownictwa. Jednak czy zwróciłeś kiedyś uwagę na zwroty używane na co dzień, w różnych sytuacjach?
W wielu przypadkach uczymy się słownictwa i próbujemy poskładać słowa, by ułożyć poprawne zdanie. Skutkuje to powolnym mówieniem z przerwami. Na dodatek tłumaczymy słowo po słowie z polskiego na angielski. Jest to spowodowane tym, że brakuje nam “gotowych” zwrotów, którymi posługują się native speakerzy. Nadają one płynności wypowiedziom – język brzmi naturalnie i swobodnie. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób mogą sprawić, że ich wypowiedzi w języku angielskim będą brzmiały bardziej naturalnie. Staraj się zawsze uczyć kolokacji, czyli par słów lub zwrotów, które bardzo często występują razem. Połączenia tego typu są nieodzowną częścią języka.
Kiedy chcesz utworzyć zdanie po angielsku, nie tłumacz słów ze swojego języka ojczystego. Porządek słów w zdaniu prawdopodobnie będzie zupełnie inny. Zamiast tego naucz się zwrotów i zdań, żebyś nie musiał zastanawiać się nad słowami, które wypowiadasz. Mówienie powinno być automatyczne. Na pewnym poziomie zaawansowania w naszych głowach rozwija się automatyzm w wypowiadaniu myśli. Próby tłumaczenia zdań z własnego języka powoli zanikają.
9 zwrotów, które pomogą Ci mówić, jak native speaker
Przedstawię 9 różnych zwrotów, które nie są do końca oczywiste dla obcokrajowców. Dzięki nim nadasz swoim wypowiedziom więcej kolorów i będziesz brzmiał bardziej jak native speaker.
What are you up to? – Co robisz?
Dosłownie przetłumaczone pytanie z języka polskiego brzmiałoby “what are you doing?” – ta forma również jest poprawna, natomiast wyrażenie “be up to something” jest bardziej naturalne dla rodzimych użytkowników języka.
W czasie przeszłym, zamiast “what were you doing?” – What have you been up to?
Tak zadane pytanie ma mniej poważny wydźwięk.
Are you up to anything this evening? – Czy robisz coś dziś wieczorem?
What’s on your mind? – O czym myślisz?
Twój kolega wygląda na zmartwionego. Jak zapytać go o czym myśli? W tej sytuacji “what are you thinking about?” możemy zastąpić wyrażeniem What’s on your mind? – O czym myślisz?
You seem to be worried. What’s on your mind? – Wydaje mi się, że się martwisz. O czym myślisz?
Takie rozwiązanie nadaje zdaniu lżejszy wydźwięk.
What do you do for a living? – Czym się zajmujesz (na co dzień)?
Kiedy chcemy zapytać kogoś o jego pracę, którą na co dzień wykonuje, używamy zwrotu “what do you do for a living?
W przeciwieństwie do np. “what is your job?” czy “where do you work?”, zwrot ten brzmi o wiele bardziej naturalnie.
What do you like doing in your spare time? – Co lubisz robić w wolnym czasie?
Jeżeli jesteśmy ciekawi, jakie hobby ma nasz nowy znajomy, możemy go o to zapytać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wyrażenie What do you like doing in your spare time? – Co lubisz robić w wolnym czasie?
Podkreślamy w nim to, że pytamy o jego czas wolny.
Do you mind if I join you? – Czy mogę się przyłączyć?
Podczas wizyty w restauracji chcemy się dosiąść do stolika. Wówczas możemy użyć zwrotu Do you mind if I join you? – Czy mogę się przyłączyć? Jest to forma grzecznościowa – w ten sposób powinniśmy się zachować w danej sytuacji.
Jeśli będziemy szukać bezpośredniego tłumaczenia, ułożymy na przykład zdanie “can I sit with you?”. Native speaker na pewno nie zwróciłby się w ten sposób.
Czytaj również: Komunikacja miejska po angielsku
What’s the weather like? – Jaka jest pogoda?
Kiedy chcemy zapytać o pogodę, używamy zwrotu What’s the weather like? – Jaka jest pogoda? Jeśli przetłumaczymy dosłownie zdanie z języka polskiego uzyskamy coś w rodzaju “what is the weather?” – brakuje słówka “like”, a to właśnie drobne niuanse jak ten, nadają językowi angielskiemu barw.
Come on in! – Proszę wejść/zapraszam do środka!
Spodziewamy się gościa. Gdy zadzwoni dzwonek do drzwi, możemy powitać go wesołym Come on in! – Proszę wejść/zapraszam do środka
Na przykład: Don’t stand like on a ceremony, come on in!
Jako pierwsze przychodzi nam do głowy “come in” – jest to jak najbardziej poprawny zwrot. Jeżeli jednak chcemy pokazać swój entuzjazm wywołany wizytą, właśnie przez dodanie słówka “on” podkreślamy swoją radość.
Fair enough – W porządku/ zgoda
Powszechnie używanych wyrażeń, z którymi nie spotkamy się, ucząc się angielskiego metodą pasywną, z podręczników jest bardzo dużo.
Jednym z nich może być codzienny zwrot, coś w rodzaju kolokwialnego “dobra” w języku polskim. Fair enough jest używany przez native speakerów w pobieżnych konwersacjach.
Fair enough, long as it’s today. – Niech będzie, byle dzisiaj.
Well, that’s fair enough, then. – W takim razie wszystko w porządku.
Mind you – Proszę zwrócić uwagę; no ale/ przecież
Celebrities often look stunning, but mind you, they have a lot of money to afford it. – Celebryci często świetnie wyglądają, no ale przecież mają dużo pieniędzy, żeby sobie na to pozwolić.
Mind you, I haven’t said a word. – Miej na uwadze to, że nie powiedziałem słowa.
Jak się uczyć języka angielskiego?
Zwrotów i kolokacji, z którymi możemy się spotkać w życiu codziennym jest całe mnóstwo. Przykłady, które podałem to jedynie kropla w morzu bogactwa językowego.
Wszystkich nie jesteśmy w stanie zapamiętać, jednak najważniejsze jest, by pamiętać o poprawnym sposobie nauki języka. Nie należy składać zdań i tłumaczyć ich bezpośrednio na język angielski. Należy na swój sposób nauczyć się myślenia w danym języku. Zdania, które budujemy powinny być składane od razu w języku obcym, tak, żeby zachować odpowiedni szyk.
Osłuchanie się i przebywanie wśród żywego języka zawsze będzie dawało lepsze efekty, niż nauka języka w środowisku, w którym nie możemy się nim aktywnie posługiwać. Warto jednak pamiętać, żeby chłonąć utarte wyrażenia, którymi naturalnie posługują się native speakerzy. Wdrażanie ich na pewno podniesie płynność i spójność wypowiedzi.
Na przeskoczenie wielu godzin praktyki nie ma żadnego cudownego sposobu. Im więcej praktyki, tym lepiej. Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób uczyć się języka angielskiego. Jeżeli chcemy uzyskać swobodę, musimy otoczyć się językiem. Najprościej byłoby wyjechać do kraju, w którym ludzie posługują się angielskim na co dzień, jednak w większości przypadków nie jest to możliwe do zrealizowania. Na szczęście mamy internet, a co za tym idzie – dostęp do anglojęzycznych artykułów, filmów, muzyki i innych multimediów.
Możemy też nawiązać znajomości z osobami zza granicy. W dzisiejszych czasach odległość nie stanowi żadnego problemu – narzędzi do komunikacji przez internet nie brakuje. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym. Dodatkowo możemy poznać sporo ciekawostek o kulturze i społeczeństwie danego kraju.
Czytaj również: Nauka angielskiego – jak się za to zabrać?
Osłuchanie językowe, czyli co robić, by nabrać swobody
Trzeba być ciekawym tego języka. Mieszkając w kraju, gdzie na co dzień mówimy po polsku, nie zawsze możemy być otoczeni angielskim. Z własnego doświadczenia wiem, że obycie językowe to najtrudniejszy element nauki. Nasza ciekawość może nam pomóc zdobywać nową wiedzę. Mnie osobiście zawsze ciekawiło, o czym śpiewają zagraniczni artyści. Sprawdzałem teksty piosenek, często poznając nowe słówka i zwroty. Po pewnym czasie zacząłem częściej rozumieć, co przekazują w swoich utworach moi ulubieni wykonawcy.Kolejną rzeczą, było oglądanie filmów z napisami, w oryginalnej wersji językowej. Dzięki temu, moje umiejętności słuchania i rozumienia ze słuchu diametralnie się polepszyły. Zacząłem zauważać jak bardzo polskie tłumaczenia filmów są niedokładne i “okrojone” względem oryginałów. Na dodatek, język który w nich znajdziemy będzie na pewno bardziej zbliżony do “prawdziwego” angielskiego w jego codziennym wydaniu. Jeśli osłuchamy się z nim w środkach masowego przekazu, dużo łatwiej będzie nam się odnaleźć w życiu codziennym – unikniemy zaskoczenia, które może nas spotkać przy pierwszym zderzeniu z żywym językiem, jeśli nasza nauka była tylko i wyłącznie pasywna.
Najtrudniej będzie nam ćwiczyć mówienie. O ile nie znajdziemy osoby, z którą będziemy mogli praktykować konwersacje, możemy mieć z tym problem. Dobrym pomysłem byłoby chociażby czytanie tekstów na głos. W ten sposób ćwiczymy swoją wymowę i akcent, jak również rozumienie tekstu.
Nauka angielskiego, a płynność językowa
Droga do płynności językowej jest długa, a tempo w jakim ją pokonamy zależy głównie od ilości praktyki. Przysłuchiwanie się wypowiedziom native speakerów i chłonięcie ich nawyków językowych na pewno ułatwi budowanie wypowiedzi – możemy wzorować się na konstrukcjach których używają. Z pewnością wzbogacimy też zasób słownictwa. Warto poznać synonimy do powszechnie stosowanych słów, takich jak na przykład “nice” – “enjoyable”, “amusing” – “marvellous” itd.
Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na naukę języka angielskiego – wszystko zależy od tego jak bardzo ciekawi jesteśmy i jak wiele praktyki mamy za sobą. Warto jednak pamiętać, że ucząc się metodą pasywną, przy pierwszym wyjeździe za granicę możemy być zdezorientowani. Język, który usłyszymy może nas zaskoczyć i z pewnością będzie się różnił od tego, do którego przywykliśmy na zajęciach w szkole. Dlatego tak istotne jest, aby zajrzeć trochę głębiej i starać osłuchać się z “żywym językiem” w jego autentycznym wydaniu.
4.85/5 (39)
8 sposobów jak polepszyć mówienie po angielsku
8 sposobów jak polepszyć mówienie po angielsku
W tym wpisie znajdziesz 8 wskazówek jak polepszyć mówienie po angielsku.
Słuchaj więcej angielskiego
Słuchanie angielskiego jest konieczne do tego, aby dobrze posługiwać się tym językiem.
Większość osób uczy się języka angielskiego oczami, zamiast uszami. Jest to nawyk wyniesiony ze szkoły. Sam pamiętam taką naukę, ale wtedy nie było warunków. To były czasy przed-internetowe. Czasem można było dostać nagrania na kasetach, ale ile razy można było przewijać te same taśmy?
Dzisiaj jest inaczej. Jest Internet i olbrzymie zasoby materiałów do słuchania, a dzięki temu znacznie więcej okazji do nauki języka i przede wszystkim mówienia.
Więc dlaczego uczyć się angielskiego starymi metodami?
Żeby mówić po angielsku, musisz najpierw słuchać po angielsku
Poza tym inaczej zapisujemy słowa, inaczej je wymawiamy. Mówienie w takiej sytuacji staje się dość skomplikowane. Jedynie słuchając, możemy nauczyć się rozpoznawać poprawnie jak się mówi różne wyrażenia.
Nauka angielskiego ze słuchu jest ważna z powodu konwersacji. Czyli – żeby zacząć mówić, trzeba najpierw słuchać.
Przecież rozmowy po angielsku polegają na tym, że musisz po prostu zrozumieć coś, co do ciebie mówią. Jeżeli nie rozumiesz, to jak możesz odpowiedzieć poprawnie?
Tak więc jeżeli chcesz polepszyć mówienie po angielsku, spędzaj więcej czasu na słuchaniu ze zrozumieniem.
Dzięki słuchaniu poprawisz też wymowę angielską i zredukujesz akcent, bo mózg uczy się melodii języka. Na dodatek ta metoda jest dostępna nawet w domu.
Czego słuchać?
Tutaj wybór jest olbrzymi. W tym celu możesz wykorzystać zarówno anglojęzyczne filmy i seriale, piosenki oraz klasycznie podcasty do nauki angielskiego, wiadomości. Wszystkie z nich pomogą ci doskonalić rozumienie ze słuchu.
Mów więcej po angielsku
Dlaczego nie mówisz płynnie w języku angielskim pomimo lat nauki gramatyki i słownictwa?
Odpowiedź wydaje się być oczywista. Nie mówisz płynnie, bo po prostu nie ćwiczysz umiejętności mówienia.
Oczywiste jest, że jeżeli chcesz doprowadzić samego siebie do poziomu płynności językowej, musisz więcej mówić po angielsku.
Zacznij ćwiczyć mówienie po angielsku tak, jak ćwiczysz na siłowni
Musisz potraktować swoje usta i cały aparat mowy jak mięśnie, które trzeba regularnie ćwiczyć tak, żebyś mógł wymawiać angielskie dźwięki właściwie.
W szkolnej nauce angielskiego angażujemy przeważnie oczy, czyli czytamy, piszemy i testujemy się na podstawie testu w formie pisemnej, jesteśmy przekonani, że nauka angielskiego i używanie języka mają się nijak do aktywności fizycznej.
Jednak istnieje coś takiego jak pamięć mięśniowa. Zna to każdy sportowiec, który wielokrotnie powtarzając ćwiczenia potrafi robić je automatycznie i zupełnie bez zastanowienia.
Kiedy mówisz po polsku, również robisz to bez zastanowienia, jakich słów czy zwrotów użyć. Po prostu mówisz. Robiłeś to tyle razy, że układ nerwowy w różnych częściach ciała po prostu wie, co robić.
Twoje usta i cały aparat mowy też mają pamięć, które pomogą ci mówić po angielsku. Wystarczy tylko mówić, wyrażać opinie na różne tematy na głos, powtarzać zwroty angielskie głośno, czytać na głos.
Nie możesz robić tego tylko oczami, bo wtedy nie ćwiczysz odpowiednich mięśni.
Jeżeli nie ma osoby, z którą mógłbyś mówić po angielsku, możesz poradzić sobie w inny sposób.
Jak?
Możliwie najlepiej przygotować się do anglojęzycznej rozmowy. Możesz powtarzać na głos podcasty, czytać na głos książki, gazety lub inne źródła po angielsku, albo po prostu mówić do siebie, prowadzić monologi w tym języku. Ciekawą alternatywą, dzięki której możesz zacząć mówić po angielsku, są odpowiednie kursy online.
W tych wpisach poznasz sposoby, jak ćwiczyć mówienie po angielsku samodzielnie w domu.
Nie bój się popełniania błędów
Skąd tak na prawdę pochodzi strach przed mówieniem?
Bardzo dużo osób boi się mówić po angielsku, ponieważ boi się popełniać błędy.
To wynika po prostu z braku praktyki.
Żeby zacząć mówić, potrzebujesz odrobiny odwagi.
Nie ćwiczyłeś mówienia po angielsku wystarczająco dużo i dlatego się boisz mówić w języku obcym.
Jak mówi przysłowie, „Nie od razu Rzym zbudowano”. Żeby nauczyć się języka angielskiego, potrzebny jest czas.
Błędy są naturalnym etapem nauki i popełnia je tak naprawdę każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania. Tak, jak najpierw trzeba się mylić, by potem mieć rację, tak podczas nauki języka obcego najpierw popełniasz błędy, by potem mówić po angielsku poprawnie.
Niezależnie od wszystkiego po prostu możesz ćwiczyć mówienie po angielsku (nawet we własnym domu). Nieważne, jak będzie ci to wychodzić, błędy wyeliminujesz prędzej, czy później.
Musisz po prostu zacząć mówić jeżeli chcesz wyeliminować strach.
Jeżeli nawet nie spróbujesz mówić, nie zrobisz żadnych postępów, zatem przestań się bać i po prostu zacznij ćwiczyć mówienie po angielsku.
Komunikacja jest ważniejsza niż gramatyka
Pamiętaj, że twoim celem jest dobra komunikacja w języku angielskim i umiejętność rozumienia informacji czytanych i słuchanych.
Jak wynika z badań, najwięcej trudności w nauce angielskiego mamy z gramatyką.
Bardzo często znamy znaczenie słów oraz ich wymowę, ale przed mówieniem hamuje nas słaba znajomość gramatyki.
Gramatyka jest ważna, bez niej nie ułożysz poprawnych zdań, ale ważniejsze są umiejętności komunikacyjne.
Osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym, zrozumieją, co do nich mówisz, nawet jeżeli nie będzie to poprawne gramatycznie, albo zadadzą pytania wyjaśniające, by upewnić się, o co ci chodzi.
Przykładowo możesz powiedzieć:
“Yesterday I go to the party on beach”
To zdanie nie jest poprawne gramatycznie, ale komunikuje twoją wiadomość. Inna osoba zrozumie cię.
Gramatyka w mówionym języku jest bardziej elastyczna niż w pisanym. Także nie martw się tak bardzo, że powiesz coś niepoprawnie.
Im więcej będziesz słuchał i czytał, tym bardziej poprawne wypowiedzi będziesz budował.
Nauczysz się mówić poprawnie gramatycznie zupełnie podświadomie bez rozwiązywania dziesiątek testów gramatycznych i zapamiętywania reguł.
Zapamiętuj potoczne zdania angielskie i kolokacje
W języku angielskim, jak w każdym innym języku, funkcjonują potoczne frazy, których nie znajdziemy w słownikach, a które są używane i zrozumiałe dla wszystkich osób, które posługują się nim na co dzień.
Przykłady:
Be careful
Be careful driving
From time to time
Zapamiętuj całe wyrażenia, zwroty i zdania, a nie tylko pojedyncze słowa i ucz się, w jakich sytuacjach się ich używa.
Ucz się również kolokacji.
Co to są kolokacje?
Kolokacja to dwa lub więcej słów, które występują razem. Brzmią one naturalnie dla native speakerów, którzy używają ich przez cały czas.
Przykłady:
naturalny angielski – nienaturalny angielski
the fast train – the quick train
fast food – quick food
a quick shower – a fast shower
a quick meal – a fast meal
Dlaczego uczyć się kolokacji?
twój język będzie bardziej naturalny i łatwiej zrozumiały podczas rozmowy będziesz miał więcej alternatywnych wyrażeń do powiedzenia różnych rzeczy łatwiej dla mózgu zapamiętać takie zbitki słowne niż pojedyncze słówka.
Używanie potocznych zwrotów i kolokacji poprawi pewność siebie w mówieniu i płynność wypowiedzi.
Mów prosto, wolno i wyraźnie!
Próbując mówić szybko nie będziesz brzmiał jak native speaker. Przeciwnie, to może nawet sprawić, że druga osoba po prostu nie będzie cię rozumiała.
Na początku przygody z językiem angielskim lepiej zacząć mówić wolniej i wyraźnie, tak aby inni zrozumieli, co do nich mówisz.
Używaj prostych zdań i wyrażeń, które każdy zrozumie.
To daje dwie korzyści:
czas, żeby pomyśleć co powiedzieć
druga osoba lepiej cię zrozumie
Z czasem będziesz mówił naturalnie i szybko.
Kiedy już opanujesz mówienie po angielsku w stopniu podstawowym, będziesz mógł uczyć się bardziej wyszukanego słownictwa, rozbudowanych zdań lub trudniejszych konstrukcji gramatycznych.
Nie trać czasu na tłumaczenie
Często zdarza się, że podczas mówienia dłużej zastanawiasz się nad tym, co masz powiedzieć i jakich użyć słów, niż naprawdę mówisz?
Dlaczego tłumaczenie w myślach to DUŻY problem, a mówienie po angielsku wcale nie idzie wtedy gładko?
Chcesz coś powiedzieć po angielsku -> myślisz po polsku -> tłumaczysz w głowie na angielski -> mówisz na głos po angielsku.
Tłumaczenie spowalnia mówienie
Kluczem do mówienia po angielsku jest automatyczne używanie zwrotów, kolokacji i wyrażeń bez tłumaczenia w myślach.
Tłumaczenie jest naturalne na początku nauki i tak naprawdę do pewnego stopnia zawsze będzie ci towarzyszyło, bo język ojczysty masz bardzo głęboko zakorzeniony w pamięci.
Możesz to ograniczyć wyłącznie przez wykonywanie dużego wysiłku w języku angielskim. Dużo słuchaj, trochę czytaj i przepisuj, ucz się zwrotów w kontekście. To sprawi, że będziesz bardziej naturalnie myślał po angielsku.
Nie skupiaj się na tłumaczeniu każdego słowa, które chcesz powiedzieć, lub które ktoś do ciebie wypowiada, po prostu słuchaj i odpowiadaj.
Na początku pewnie będziesz miał trudności w zrozumieniu każdego zdania, które słyszysz i zrozumiesz może 30-40 procent z całości, ale jest to naturalne, nie przejmuj się.
Aby dobrze opanować mówienie po angielsku, musisz rozumieć podstawowe znaczenie tego, co ktoś do ciebie mówi, a nie każde pojedyncze słowo.
Używaj prawdziwego angielskiego
Jeśli masz okazję nawiązać kontakt z osobami, dla których język angielski jest językiem ojczystym lub posługują się nim już bardzo długo, to świetnie. Będą doskonałymi nauczycielami, wystarczy, że podsłuchasz, jakich używają wyrażeń i zaczniesz używać ich w odpowiednich sytuacjach.
Tutaj mamy doskonały, w zasadzie książkowy przykład:
Jak się masz? – pytanie, które znajdziemy w każdym podręczniku oraz kursie. Zarówno książki, jak i nauczyciele angielskiego uczą znanej wszystkim odpowiedzi:
“I’m fine, thanks. And you?”
I co prawda nie ma tutaj żadnego błędu, ale nikt, kto na co dzień posługuje się angielskim, nie odpowie ci w ten sposób. To raczej niezbyt powszechny zwrot. Rodowity Anglik lub Amerykanin najprawdopodobniej na „How are you?”, odpowie:
“Good.” (Dobrze)
“I’m okay. And you?” (OK. A ty?)
“Not too bad. And yourself?” (Nieźle. A ty?)
Doskonalenie się w mówieniu po angielsku wcale nie jest trudne, wystarczy konsekwentnie stosować się do naszych wskazówek i na pewno już niedługo zobaczysz pierwsze efekty.
Angielski w 3 miesiące. Hit czy (s)hit?
Na pewno spotkałaś się z chwytliwymi hasłami: „Schudnij 10 kg w tydzień!” albo „Dowiedz się, jak błyskawicznie przygotować się do przebiegnięcia maratonu”. Do tej samej puli zachęcających sposobów na sukces możemy zaliczyć „Naucz się języka obcego w 3 miesiące”.
I tak jak do schudnięcia 10 kg w tydzień na pewno masz wątpliwości, bo przecież to jednak trochę mało czasu dla długiego procesu tracenia na wadze, tak nauka języka obcego wydaje się bardziej możliwa. W końcu wymyślono tyle metod, które obiecują sukces w krótkim czasie, że i proces uczenia się na pewno można przyspieszyć.
W tym tekście ani nie pozbawimy Cię nadziei, ani nie będziemy obiecywać cudów. 🙂 Poznaj naszą opinię na temat „nauczenia się angielskiego (czy jakiegokolwiek języka obcego) w 3 miesiące”.
Angielski w 3 miesiące – czy to działa?
Gdyby taka metoda działała – w czymkolwiek w życiu – wiele osób byłoby bezrobotnych. A już na pewno nauczyciele języków obcych. 🙂 Nauka języka to długi i złożony proces, którego nie sposób zamknąć w określonej liczbie miesięcy. Szczytu sportowej formy również nie osiągnie się w tak krótkim czasie. Potrzeba wiele cierpliwości, bycia konsekwentnym i wytrwałym.
Nie oznacza to jednak, że w przeciągu kilku miesięcy nie zrobisz żadnych postępów. Tak jak przy regularnych treningach Twoja kondycja już po kilku tygodniach będzie lepsza, tak po kilkutygodniowej styczności z językiem angielskim masz szansę poszerzyć swoją wiedzę. Zawsze lepsze to niż nic, ale warunek jest jeden: na tym nie może się skończyć. Przecież jeśli przestaniesz biegać, to kondycja też – wcale nie magicznym zrządzeniem losu – zwyczajnie Cię opuści.
Sprawdź także: Kiedy zacząć chodzić na konwersacje po angielsku?
Angielski w 3 miesiące – chwyt marketingowy
Metody, które obiecują poznanie języka obcego w 3-6-9 miesięcy, to dobry chwyt marketingowy. Polegają one na drillach, czyli powtarzaniu określonych słów i zwrotów. Jest to bardzo intensywna nauka w blokach po 90 minut. Minus jest taki, że chociaż chwytasz to słownictwo, ląduje ono w pamięci krótkotrwałej. Pamiętasz, jak wkuwałaś coś na szybko przed sprawdzianem w szkole? Udało się przełożyć wiedzę na papier i dostać odpowiednią ocenę, ale wkrótce po wiedzy nie było ani śladu.
Dlatego te metody – np. Callan – powoli zaczynają być uważane za nieskuteczne, a szkoły wycofują się z nich. Oczywiście w to miejsce pojawiają się nowe metody na ekspresową naukę, które korzystają ze swoich poprzedniczek. Istnieje jednak więcej ciekawszych i skuteczniejszych sposobów na to, by osiągnąć poziom A2 w języku angielskim – dzięki którym słownictwo i zasady zostaną z Tobą na dłużej.
Angielski w 3 miesiące? Zależy, jak chcesz umieć ten język
Pamiętaj, że we wszystkim potrzebny jest balans. Nie twierdzimy, że wszystkie ćwiczenia z ekspresowych metod są złe. Element drillu, czyli zadawania pytań w przyspieszonym tempie, może być świetny na rozgrzewkę przed zajęciami dla początkujących osób. Jednak nie jako rozwiązanie na dłuższą metę.
Intensywna nauka języka obcego w określonym czasie może być dobra na początek albo na krótką metę. Pozwoli Ci przedstawić się, a w czasie podróży za granicę zorientować się, co chodzi na lotnisku i w kinie, gdzie język nie jest skomplikowany. Baza i podstawy – ogarniesz to w ekspresowymi metodami. Poważniejsza nauka wymaga więcej czasu, praktyki, utrwalania i szlifowania. Wiedza musi być przetransferowana do pamięci długotrwałej, bez tego ani rusz!
Rozmowa po angielsku – jak samodzielnie ćwiczyć mówienie?
Podczas nauki języka angielskiego najważniejsze jest rozwijanie umiejętności mówienia. W końcu uczymy się przede wszystkim po to, aby swobodnie i bez strachu komunikować się z innymi ludźmi. Okazuje się jednak, że mówienie to jedna z największych przeszkód, jakie napotykają osoby uczące się języka obcego. Wiele z nich dobrze radzi sobie ze zrozumieniem i napisaniem tekstu, ale ma ogromne opory przed wypowiadaniem się w języku obcym w obawie przed popełnieniem błędu. Oto 9 sposobów, dzięki którym zyskasz pewność siebie w mówieniu po angielsku.
Jak ćwiczyć mówienie po angielsku bez wychodzenia z domu?
Otóż wystarczą dobre chęci i wygospodarowanie wolnego czasu! Oto kilka niezawodnych
sposobów, które przełamią Twoje bariery językowe oraz sprawią, że poczujesz się pewniej!
Czytaj na głos
Głośna lektura niesie za sobą wiele istotnych korzyści. Dzięki niej ulepszysz intonację, akcent, angielską wymowę i nauczysz się wypowiadać często używanych wyrażeń. Ponadto przestaniesz zastanawiać się nad tym, co powiedzieć. Zacznij od krótkich, nieskomplikowanych tekstów. Z czasem wybieraj dłuższe i bardziej wymagające. Wystarczy 10-15 minut dziennie, a z pewnością szybko zauważysz efekty! Chcesz wiedzieć więcej na temat zalet głośnego czytania? Koniecznie zajrzyj tutaj.
Powtarzaj na głos
Wybierz ciekawe dla Ciebie wideo, w którym występuje rodzimy użytkownik języka angielskiego. Obejrzyj je uważnie, a następnie zatrzymuj nagranie tak często jak tego potrzebujesz i dokładnie powtarzaj wypowiedziane frazy. Technika ta, nazywana shadowing, polega na imitacji dłuższych wypowiedzi i ze szczególnym zwracaniu uwagi na intonację oraz melodię. Spróbuj dostosować ton, akcent, a nawet prędkość wypowiadanych przez Ciebie zdań. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ponieważ umożliwia zapamiętywanie wielu ciekawych wyrażeń, uczy rozumienia native speakerów angielskiego i przede wszystkim przyspiesza przyswajanie nowego materiału.
Czytaj również: Wymowa angielskiego – 7 wskazówek, jak ją poprawić
Zacznij się nagrywać
Dobrym pomysłem na samodzielną naukę mówienia w domu jest nagranie samego siebie. Użyj dyktafonu lub kamery w telefonie i zarejestruj swoją wypowiedź, a następnie ją odtwarzaj. To idealny sposób, by zniwelować swoje słabości, oswoić się z tym, jak brzmisz po angielsku, a z biegiem czasu również zaobserwować postępy.
Mów na czas
Kolejnym dobrym sposobem na ćwiczenie umiejętności językowych w domu jest mówienie na czas. Weź stoper i spróbuj przez minutę mówić po angielsku na dowolnie wybrany temat. Za każdym razem wydłużaj nieco czas swojej wypowiedzi. Ćwiczenie to uczy płynności i swobodnego mówienia, a także nieweluje lęk przed popełnieniem błędów.
Ucz się całych zwrotów, a nie pojedynczych słów
W nauce języka obcego istotne jest, aby uczyć się całych wyrażeń, a nie pojedynczych słów. Wiele osób przyswaja słownictwo, ale ma problem z ułożeniem poprawnego zdania. Język angielski to kopalnia różnego rodzaju kolokacji, czasowników frazowych, idiomów oraz wyrażeń potocznych, dlatego nowych wyrazów najlepiej uczyć się kontekstowo. Bogaty zasób słów nie tylko ułatwia komunikację z native speakerami, ale pozwala także uchronić się przed gafą językową.
Spróbuj z łamańcami językowymi
Tongue twisters, czyli łamańce językowe, są świetnym sposobem na doskonalenie wymowy i jej płynności. Mogą także pomóc w poprawie akcentu. Jak wykorzystać tounge twisters w praktyce? Znajdź listę trudnych do wymówienia zdań w Internecie, a następnie postaraj się przeczytać lub wypowiedzieć je najszybciej, jak potrafisz. Jeśli je opanujesz, poczujesz się pewniej!
Otoczaj się angielskim
Otaczanie się językiem angielskim każdego dnia jest bardzo ważne i możesz zadbać o to bez wychodzenia z domu. To naprawdę proste! Oglądaj swoje ulubione filmy oraz seriale w oryginale – z napisami lub bez. Czytaj nie tylko książki po angielsku, ale i etykiety, metki oraz instrukcje, które znajdziesz na kosmetykach, na produktach żywnościowych, ubraniach i sprzętach w Twoim domu. Porównaj wersję polską i angielską etykiety, sprawdź w słowniku słowa, których nie rozumiesz wraz z ich definicją, kolokacjami i przykładowymi zdaniami. Słuchaj podcastów oraz audiobooków w czasie codziennych czynności, takich jak jazda samochodem, gotowanie czy sprzątanie. Wszystkie te działania pomogą Ci „oswoić się” z angielskim i poczuć się bezpieczniej podczas rozmowy w języku obcym.
Porozmawiaj z lektorem Tutlo
Jako najlepsze ćwiczenie mówienia polecamy spotkanie online z lektorem Tutlo. To nie tylko dobra zabawa, ale także codzienna dawka treningu językowego bez wychodzenia z domu! Systematyczne rozmowy z native speakerem z pewnością zaprocentują oraz zmniejszą Twoje obawy przed mówieniem i popełnianiem błędów. Tutlo to nowoczesna platforma, dzięki której uczysz się, gdzie i kiedy tylko chcesz, co jest olbrzymią zaletą! Podczas wirtualnych zajęć nauczysz się biegle mówić po angielsku, a przyswajanie nowych zagadnień zamieni się w ciekawą i niezapomnianą przygodę.
Oglądaj darmowe webinary
Doskonałą metodą na ćwiczenie umiejętności mówienia bez wychodzenia z domu, jest również oglądanie webinariów. Tutlo oferuje wiele darmowych webinarów językowych na Facebooku, z których można korzystać między lekcjami. Zainwestuj swój wolny czas w naukę języka i koniecznie weź udział w darmowych szkoleniach z angielskiego.
Jak widać, sposobów na ćwiczenie mówienia po angielsku bez wychodzenia z domu jest naprawdę wiele. Najważniejsze to być systematycznym i otaczać się językiem angielskim każdego dnia. Pamiętaj, by nie rzucać się od razu na głęboką wodą wodę – testuj kolejno każdą z metod i wybieraj tylko te, które rzeczywiście się u Ciebie sprawdzają. Życzymy powodzenia! ☺
Jak mówić po angielsku lepiej: 8 porad ‹ GO Blog
Kiedy pytasz się studenta języków obcych jakie są jego cele, niemal każdy odpowie: “poprawić mówienie”. Podczas nauki języka obcego będziesz miał możliwość rozmowy z wieloma ludźmi: od swojego nauczyciela, poprzez kelnerów w restauracji oraz taksówkarzy po swojego hosta, więc bardzo ważne jest, byś czuł się komfortowo. Tak jak z nauką pisania, słuchania czy każdą inną umiejętnością, jest kilka technik jak mówić po angielsku lepiej. Podajemy 8 naszych ulubionych:
1. Mów, mów i jeszcze raz mów
Powiedzmy to sobie wprost: nie ma magicznego zaklęcia na szybką naukę mówienia. To by było zbyt proste, prawda? Najprostszą metodą, by mówić lepiej jest po prostu mówić! Postanów sobie częste rozmowy z tak wieloma ludźmi jak to możliwe. Mieszkasz albo studiujesz za granicą? Skorzystaj z tysięcy ludzi, którzy żyją w Twoim otoczeniu, tj. znajomych, ich rodziny, Twoich współpracowników, kolegów z klasy, baristów w kawiarni, sprzedawców w supermarkecie, urzędników na poczcie, czy w innych miejscach, w których regularnie bywasz. Jeśli uczysz się we własnym kraju spędź trochę więcej czasu spotykając się ze swoimi znajomymi z grupy po zajęciach, znajdź kogoś, z kim mógłbyś umówić się na wymianę językową lub dołącz do lekcji online.
2. Czas na refleksję
Kiedy już zakończysz rozmowę zatrzymaj się na chwilę i pomyśl jak Ci poszło. Jak wiele zrozumiałeś? Jak się czułeś podczas rozmowy? Czy usłyszałeś jakieś nowe słowa? Kiedy znajdziesz czas na refleksję pomoże Ci to nabrać pewności siebie podczas następnej rozmowy (i zwrócisz uwagę nad czym musisz popracować. np. nad niezrozumiałym słownictwem).
3. Słuchaj i czytaj
Potrzebujesz słownictwa, żeby móc rozmawiać, prawda? Czas spędzony na lekcji jest idealny na naukę słownictwa, ale są na to inne sposoby: oglądaj filmy, słuchaj muzyki, radia i podcastów. Czytaj książki, magazyny i blogi. A kiedy już słuchasz i czytasz szukaj nowych i ciekawych zwrotów, slangu i synonimów, zapisuj nowe słówka, interesuj się tym, co nie jest jeszcze znane. To wszystko pomoże Ci zgromadzić zapasy, z których będziesz mógł korzystać.
4. Przygotuj sobie ściągę
Częścią stresu podczas mówienia jest uczucie, że nie wiesz co właściwie powiedzieć. By się z tym zmierzyć, przygotuj sobie ściągę. Idziesz do lekarza, przed wizytą sprawdź słownictwo związane z symptomami i przydatne zwroty. To samo dotyczy się płacenia za rachunek czy zamawiania jedzenia w restauracji, rozmowy kwalifikacyjnej, składania skargi i każdej innej sytuacji, która może wywołać zdenerwowanie.
5. Zadzwoń
Większość ludzi boi się rozmowy przez telefon. Dlaczego? Nie można zobaczyć gestów i twarzy rozmówcy, czyli rzeczy, które bardzo pomagają w rozmowie. Aby nabrać pewności siebie, zacznij od rozmów przez telefon z przyjacielem, by potem przejść poziom wyżej, np. umówienie spotkania (dobry moment, by użyć porady numer 4 i przygotować listę pytań i potrzebnego słownictwa, które pomogą Ci w rozmowie!).
6. Nagrywaj się
Wiemy, wiemy – większość ludzi nie lubi słuchać swojego głosu – ale jest to dobry sposób na poprawę mówienia! Odsłuchiwanie siebie pomoże Ci złapać rzeczy, których nie byłeś świadomy (może mówisz za szybko ze zdenerwowania, połykasz “s” albo mamroczesz). Z drugiej strony, być może będziesz pozytywnie zaskoczony, że mówisz dużo lepiej niż Ci się wydawało! Bonus: wyślij nagranie swojemu nauczycielowi, albo osobie, której angielski jest rodzimym językiem i zapytaj się ich o opinię.
7. Ucz się zwrotów, a nie pojedynczych słówek
Innym sposobem na biegłość w mówieniu jest używanie całych zwrotów niż pojedynczych słów (prawdopodobnie robisz to cały czas w swoim rodzimym języku). Zamiast automatycznie pytać: “Hello, how are you today?”, zacznij używać innych zwrotów, np. “What’s up, man?” “Hey dude!” czy “How ya going, mate?” (ale uważaj: niektóre zwroty są mocno nieformalne i nie nadają się do każdej sytuacji!).
8. Baw się dobrze
Powiedzmy to sobie wprost: zdecydowanie łatwiej się czegoś nauczysz, kiedy dobrze się przy tym bawisz. Dodaj nieco humoru, kiedy gadasz sam do siebie, śpiewasz popularne piosenki po angielsku, ćwiczysz łamańce językowe (tu możesz sprawdzić naszą listę), czy też przygotowujesz jednominutową improwizowaną przemowę na wybrany przez siebie temat (węży, kawy, Indii czy też odpowiedź na pytanie: “If I ruled the world, I would…”, “Three surprising facts about me,” czy też: “Which came first, the chicken or the egg?”). Dobre ćwiczenia i zabawa.
Jak dobrze mówić po angielsku: opanuj język do perfekcji, dzięki tym 10 prostym krokom!
Jak dobrze mówić po angielsku: opanuj język do perfekcji, dzięki tym 10 prostym krokom!
Czy chcesz się nauczyć, jak dobrze mówić po angielsku?
Szukasz też najkrótszej drogi do osiągnięcia płynności w posługiwaniu się tym językiem?
Nie mamy dla ciebie złotego środka, który w pięć minut pozwoli ci perfekcyjnie nauczyć się angielskiego.
Możemy natomiast podpowiedzieć ci kilka trików, dzięki którym nauczysz się, jak dobrze mówić po angielsku w naprawdę krótkim czasie.
Przeczytaj ten post i zacznij płynnie rozmawiać po angielsku.
Jak dobrze mówić po angielsku: 10 prostych kroków do płynności
Download: This blog post is available as a convenient and portable PDF that you can take anywhere. Click here to get a copy. (Download)
1. Zaakceptuj fakt, że angielski jest dziwnym językiem
Angielska gramatyka ma wiele usystematyzowanych reguł, ale niestety w wielu przypadkach, możesz mieć także wrażenie, że niektóre rzeczy zwyczajnie nie mają sensu. Na przykład, dlaczego “read” (wym. reed) i “read” (wym. red) to to samo słowo, ale wymawiane w odmienny sposób w zależności od tego, czy wyraża czas przeszły czy teraźniejszy. Albo dlaczego liczba mnoga od “mouse” (mysz) to “mice” (myszy), podczas gdy “house” (dom) w liczbie mnogiej przyjmuje formę “houses” (domy)?
Mówi się, że wyjątek potwierdza regułę i niestety tych wyjątków w języku angielskim jest aż nadto. Łatwo można utknąć, szukając logicznego wyjaśnienia dla każdego haczyka językowego i tak naprawdę nigdy nie nauczysz się, jak dobrze mówić po angielsku, jeśli będziesz się skupiać na każdym z nich. Zamiast tego, musisz pogodzić się z tym, że pewnych kwestii nie da się wytłumaczyć i trzeba po prostu nauczyć się ich na pamięć, aby ruszyć do przodu.
2. Skocz na głęboką wodę
Poświęcanie jednej godziny tygodniowo na naukę angielskiego z reguły nie wystarczy, jeśli naprawdę chcesz robić postępy. Najlepszym sposobem, aby poprawić swój angielski, jest poświęcenie co najmniej kilku minut każdego dnia na naukę. Nie musisz ślęczeć nad książkami, wystarczy, że zanurzysz się w języku oglądając film bez polskich napisów, czytając książki lub artykuły po angielsku, czy choćby słuchając angielskiej muzyki, skupiając się na tekście. Jeśli chcesz płynnie mówić po angielsku, musisz uczynić go stałym elementem twojej codzienności.
3. Przestań myśleć o sobie jako uczniu
Odpowiednie podejście może uczynić ogromną różnicę między porażką a sukcesem. Przestań patrzeć na siebie, jak na kogoś, kto się uczy angielskiego i zacznij myśleć o sobie, jako o kimś, kto mówi po angielsku. Może wydawać ci się, że to drobiazg, ale doda ci to pewności siebie i pomoże zacząć stosować w praktyce to, czego się nauczysz.
To także oznacza, że musisz zacząć myśleć po angielsku. Jeśli chcesz powiedzieć jakieś słowo po angielsku, prawdopodobnie najpierw zastanawiasz się jak ono brzmi po polsku, a następnie tłumaczysz je w myślach. Zamiast tego, postaraj wyobrazić sobie to słowo w formie obrazu i od razu pomyśleć o nim po angielsku. Prawdziwa płynność w języku zaczyna się, gdy przestajemy nieustannie tłumaczyć w myślach.
4. Pamiętaj, że odpowiedź tkwi w pytaniu
Gdy ktoś zadaje ci pytanie po angielsku, wsłuchaj się w nie uważnie,a bez problemu znajdziesz odpowiedź. Angielskie pytania są niczym lustro:
Does he…..? Yes, he does.
Can she….? Yes, she can.
Is it….? Yes, it is.
Jeśli nie wiesz jak sformułować odpowiedź, zacznij od zastanowienia się, jakie wyrazy zostały użyte w pytaniu. Osoba zadająca pytanie wykorzystała już słowa, które będą ci potrzebne do sformułowania odpowiedzi. Zamiast uczyć się gramatyki na pamięć, zacznij szukać tego typu wzorców. Istnieje mnóstwo sposobów na “małe oszustwa”, które pomogą ci zapamiętać jakich słów należy używać w danych sytuacjach.
5. Wyciągnij jak najwięcej ze słuchania
Większość osób uczących się angielskiego, podczas ćwiczeń za słuchania, koncentruje się na znaczeniu poszczególnych słów. Oczywiście jest to bardzo ważne, ale słuchając native speakerów mówiących po angielsku, możesz zyskać znacznie więcej. Postaraj się słuchać nie tylko po to, aby zrozumieć znaczenie słów, ale także, by usłyszeć wymowę. Zwróć uwagę na to, które słowa się ze sobą łączą, kiedy zamiast “you” możesz usłyszeć “ya” itd. Staraj się zapamiętać te szczegóły, a przy następnej rozmowie twój angielski będzie brzmiał znacznie bardziej naturalnie.
Myślisz, że łatwiej powiedzieć niż zrobić? Słuchając native speakerów, czasem możesz mieć problem ze zrozumieniem wszystkich słów. Niekiedy używają skomplikowanego słownictwa, lub po prostu mówią za szybko lub z wyraźnym akcentem.
Świetnym sposobem na ćwiczenie aktywnego słuchania jest nauka z FluentU. Na FluentU znajdziesz bogatą kolekcję autentycznych materiałów wideo, dzięki którym usłyszysz angielski jakim na co dzień posługują się native speakerzy.
Gdy już rozpoczniesz przygodę z FluentU, to jak będzie wyglądała twoja nauka, będzie zależeć wyłącznie od ciebie. Przeglądając setki fantastycznych filmików, możesz samodzielnie zdecydować, które najbardziej odpowiadają twoim preferencjom i poziomowi językowemu.
Im więcej materiałów przesłuchasz, tym szybciej zaczniesz płynnie mówić po angielsku.
Dodatkowo, FluentU sprawia, że oglądanie filmików po angielsku jest niezwykle łatwe. W jaki sposób? Dzięki interaktywnym napisom, które dostarczają także zdjęcia, słownikowe definicje i przykładowe zdania.
Klikając na przykład na słowo “brought”, oto co zobaczysz:
Dzięki FluentU nauczysz się dowolnego słownictwa. Przewijaj w lewo lub wprawo, aby zobaczyć więcej przykładów dla wybranego wyrazu.
A co jest w tym wszystkim najlepsze? FluentU rozpoznaje słownictwo, którego się uczysz i podaje ci sugestie, co obejrzeć w następnej kolejności. Dzięki temu otrzymasz naprawdę spersonalizowane lekcje.
Możesz także zapisywać wszystkie nowe słowa, których się nauczysz i śledzić swoje postępy. Ćwicz z tymi filmikami i zobaczysz, jak szybko wzrosną twoje możliwości rozumienia i mówienia po angielsku niczym native speaker.
Zacznij korzystać z Fluentu na swoim komputerze i tablecie, lub pobierz aplikację mobilną na iOS lub android i ciesz się nauką w dowolnym miejscu i czasie.
6. Zmień teorię w praktykę!
W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie: “Use it or lose it”, co oznacza, że jeśli nie używamy jakiejś umiejętności, ona po prostu zaniknie. Ta idea powinna ci przyświecać w zapamiętywaniu nowego angielskiego słownictwa. Najlepszą metodą na utrwalenie nowo poznanego słowa, jest natychmiastowe użycie go w praktyce, dzięki czemu zapisze się w twojej pamięci. Gdy nauczysz się nowego wyrazu, postaraj się kilka razy zastosować go w zdaniu w ciągu całego tygodnia, a gwarantujemy ci, że już go nie zapomnisz.
7. Ucz się całych zdań
Płynne mówienie po angielsku oznacza możliwość wyrażenia swoich myśli, uczuć i idei. Twoim celem jest konstruowanie złożonych wypowiedzi, dlaczego więc nie uczyć się od razu całych zdań? Przekonasz się, że znacznie łatwiej wykorzystasz angielski w codziennych życiowych sytuacjach, jeśli będziesz poznawać całe zdania, zamiast uczyć się na pamięć pojedynczych słówek i czasowników. Pomyśl jakie zdania najczęściej stosujesz po polsku i naucz się ich po angielsku.
8. Nie skupiaj się wyłącznie na gramatyce
Kluczem do tego jak dobrze mówić po angielsku, jest znalezienie równowagi pomiędzy nauką a praktyką. Płynne mówienie to nie to samo co perfekcyjna znajomość gramatyki, w końcu nawet native speakerzy popełniają błędy gramatyczne! Płynność językowa to umiejętność swobodnej komunikacji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby czasem odłożyć na bok książki, wyjść do świata i ćwiczyć angielski w prawdziwym życiu.
9. Nie bój się popełniania błędów
Czasem zrozumienie tych wszystkich reguł i złożenie kilku słów w sensowne zdanie może być trudne. Nie pozwól, aby strach przed pomyłką powstrzymał cię od mówienia. Nawet jeśli myślisz, że popełniasz błąd, nie przestawaj mówić. W większości przypadków wszyscy zrozumieją co masz na myśli, nawet jeśli twój angielski nie jest idealny. Im więcej będziesz mówić, tym łatwiej będzie ci to przychodzić, a właściwe słowa same będą pojawiały się w głowie.
10. Ucz się od innych
Angielskiego możesz uczyć się nie tylko z książek i od profesjonalnych nauczycieli – każdy kto mówi po angielsku może pomóc ci ćwiczyć. Wyobraź sobie, że ktoś cię pyta jak wymawia się dane słowo po polsku. Czy będziesz mieć coś przeciwko? Oczywiście, że nie! Będzie ci miło, że ktoś uczy się twojego języka i prosi cię o pomoc. Tak samo osoby anglojęzyczne na pewno chętnie ci pomogą. Jeśli w twoim otoczeniu są jacyś native speakerzy, wykorzystaj okazję i ucz się od nich.
Pozostałe źródła, które pokażą ci, jak dobrze mówić po angielsku
Znamy bardzo wiele produktów edukacyjnych, które uczą jak dobrze mówić po angielsku, ale Why English Is Easy: Language Hacks That Make English Easy, szczególnie przypadł nam do gustu. Nie jest to zwyczajny kurs angielskiego, a zupełnie nowe podejście do nauki. To co czyni go wyjątkowym, to osoba autora, słynnego poligloty Benny’ego Lewisa. Jest on mistrzem szybkiej nauki języków i ma za sobą lata doświadczenia w tej dziedzinie. Podczas tego kursu pokaże ci triki i techniki, które poznał w ciągu całej swojej kariery. Zapisując się na kurs przy użyciu powyższego linku, możesz wesprzeć działalność naszego bloga, za co z góry serdecznie dziękujemy!
How to Speak English Well … It’s *NOT* what you think: to świetny filmik motywacyjny, który pokazuje, jak istotne jest to, aby zamiast wciąż się nad wszystkim zastanawiać, po prostu zacząć mówić.
Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad na to, jak dobrze mówić po angielsku i zobaczysz fantastyczne rezultaty szybciej, niż się tego spodziewasz!
Jak zacząć mówić po angielsku? Unikaj tych 7 błędów!
Znasz zasady gramatyczne, wiele słów i zwrotów, a mimo nie wiesz jak zacząć mówić po angielsku?
Uczysz się angielskiego już od kilku lat, ale nadal dopada Cię blokada, gdy z kimś rozmawiasz?
W pracy odpisywanie na anglojęzyczne maile nie sprawia Ci problemu, jednak gdy dzwoni zagraniczny klient, to oblewa Cię zimny pot?
A może jesteś na początku swojej przygody z angielskim i nie wiesz jak zacząć mówić po angielsku?
W takim razie czytaj dalej! 🙂 W tym artykule postaramy się wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje – co sprawia, że nie czujemy się pewni w rozmowie i dlaczego, mimo dobrej znajomości angielskiego, nie potrafimy się wysłowić. Pokażemy Ci także, najlepszy sposób, by zacząć mówić swobodnie niczym native speaker.
Nie mówisz po angielsku, ponieważ…
1) polska szkoła nie uczy angielskiego
System nauczania języków obcych w polskich szkołach sprowadza się do wkuwania słówek i konstrukcji gramatycznych, uzupełniania ton kartek z ćwiczeniami, robienia testów i śpiewania Last Christmas w okresie bożonarodzeniowym. Lekcji, na których uczniowie faktycznie rozmawiają, jest jak na lekarstwo. Być może znasz to. I być może nawet miałeś / miałaś piątkę dzienniku. Tylko co z tego, skoro do teraz nie potrafisz mówić?
Wiemy, to potrafi być frustrujące, jednak powtarzanie – nie mówię, bo mnie w szkole tego nie nauczyli – to nie jest żadne usprawiedliwienie. Nauka angielskiego to przede wszystkim Twoja praca własna i dużo praktyki. Idąc na kurs angielskiego też zdajesz sobie sprawę, że bez aktywnego udziału w zajęciach i bez powtarzania nowego materiału we własnym zakresie itd., nie zrobisz spektakularnych postępów. Przy dobrej organizacji, systematyczności, intensywnej pracy, a przede wszystkim dzięki ćwiczeniu rozmówek w pół roku jesteś w stanie zacząć swobodnie rozmawiać.
Sprawdź także: intensywne kursy konwersacyjne z native speakers. Zero podręczników, dużo mówienia!
2) nie ćwiczysz systematycznie
No właśnie… Regularne i częste ćwiczenia to podstawa. To tak jak z treningiem u maratończyka. Nie przebiegnie on maratonu, jeśli nie będzie codziennie trenował. Tak samo Ty powinienes / powinnaś robić – poświęcać chociaż kilka minut dziennie na powtórki, codziennie słuchać radia anglojęzycznego, czytać na głos artykuły w „New York Times”, rozmawiać po angielsku, uczyć się nowych słówek i zwrotów.
3) boisz się, że popełnisz błąd
Czego się właściwie obawiasz? Że zostaniesz wyśmiany lub się skompromitujesz? Uwierz nam na słowo, nikt się nie będzie z Ciebie śmiać. Zresztą zastanów się, czy gdyby na ulicy podszedł do Ciebie ktoś i zapytał łamaną polszczyzną, jak dojechać na dworzec PKP, to byś zaczął / zaczęła się śmiać z takiej osoby, czy byś sobie pomyślał / pomyślała “super, podziwiam, że się ktoś uczy polskiego”. A z drugiej strony powiedzmy sobie szczerze – czy Tobie nie zdarza się popełnić jakiegoś błędu językowego mówiąc po polsku? Może nawet sobie nie zdajesz z tego sprawy, a mimo to przecież mówisz i jesteś rozumiany / rozumiana. A jak powiedział kiedyś Napoleon Bonaparte: “Tylko ten nie popełnia błędów kto nic nie robi”.
Sprawdź także: Chcesz zacząć swobodnie mówić w języku obcym? Poznaj metodę bezpośrednią!
4) za dużo myślisz
Jakiego teraz muszę użyć czasu? Jak się mówi “przystanek” po angielsku? Chyba popełniłem / popełniłam błąd w tym zdaniu… W trakcie rozmowy masz gonitwę myśli, zaczynasz się stresować i w efekcie nie jesteś w stanie powiedzieć już nic sensownego? Jest na to sposób. Przede wszystkim daj sobie na luz, przestań tyle myśleć i ćwicz regularnie. Poszerzaj swoje słownictwo, przyswajaj konstrukcje gramatyczne i staraj się ich używać w rozmowie.
Na kursie konwersacyjnym z angielskiego możesz ćwiczyć rozmówki z innymi kursantami
5) za bardzo się starasz
Dążenie do perfekcji jest wrogiem mówienia. To takie błędne koło – nie mówisz, bo uważasz, że Twój angielski wymaga pracy. Spędzasz więc czas na uczeniu się gramatyki, słówek, zwrotów, ale nie prowadzisz konwersacji, ponieważ ciągle chcesz być lepszy / lepsza. Wkładasz dużo pracy w opanowanie teorii, a nie wykorzystujesz tego w praktyce. Po co chcesz mówić po angielsku? Żeby móc się porozumieć z drugim człowiekiem. Czy sądzisz, że Twój rozmówca Cię nie zrozumie tylko dlatego, że użyłeś / użyłaś nieodpowiedniego czasu albo mniej wyszukanego słowa? 🙂 Mało prawdopodobne. A jeśli Cię poprawi, to korzystaj z tego. Rozmowa jest świetną okazją, żeby uczyć się od innych i utrwalać sobie konstrukcje gramatyczne.
6) właśnie zacząłeś / zaczęłaś naukę
Zastanawiasz się, jak zacząć mówić po angielsku, jeśli Twoja przygoda z tym językiem dopiero się zaczęła? Na początku swobodna rozmowa w języku angielskim może Ci się wydać abstrakcyjna. Możesz też poczuć się zniechęcony / zniechęcona tym, że nie możesz się wysłowić albo że czegoś nie rozumiesz. Nie przejmuj się, to minie. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Stopniowo, małymi kroczkami. Większość rzeczy, które mówimy to utarte zwroty. Dlatego na początek warto się nauczyć kilku przydatnych fraz, które pomogą Ci w poprowadzeniu prostych konwersacji, takich jak np. how are you? (jak się masz?), where are you from? (skąd jesteś?), how has your day been? (jak minął Twój dzień?) itd. 😉
7) nie ćwiczysz mówienia
Myślisz sobie – okej, najpierw nauczę się dobrze gramatyki, potem zacznę ćwiczyć mówienie. W pierwszej kolejności wezmę się za powtarzanie słówek, potem pouczę się zwrotów i wtedy mogę wziąć się za rozmowy. Za pół roku, za rok, nie wiadomo w sumie kiedy. Chcesz mówić po angielsku? Bez mówienia się nie da! Twój angielski nie będzie lepszy, skoro nie ćwiczysz. Dlatego nie szukaj wymówek, nie wyznaczaj sobie dat, tylko po prostu zacznij. I rób to regularnie. Zapisz się na intensywny kurs konwersacyjny, rozmawiaj z native speakerami, słuchaj radia, oglądaj filmy w oryginale. Zobaczysz, że z czasem efekty przejdą Twoje oczekiwania, a satysfakcja będzie ogromna!
Jak zacząć mówić po angielsku? Oto najlepsza rada
Nauka angielskiego to nauka czytania, pisania, rozumienia ze słuchu, lecz przede wszystkim jest to nauka mówienia. Jeszcze nikt nie nauczył się pływać oglądając zawody pływackie 😉 Owszem, to może być pomocne, aby podejrzeć technikę – podobnie jak słuchanie podcastów jest świetne, by osłuchać się z językiem – jednak teoria bez praktyki jest bezużyteczna. Więc jak zacząć mówić po angielsku? Po prostu zacznij i rób to jak najczęściej, ponieważ bez mówienia nie da się nauczyć języków.
Zacznij mówić po angielsku. Część 1
Jak ćwiczyć, żeby zacząć mówić (lepiej) po angielsku?
Poniższe ćwiczenia skupiają się na poznawaniu i zapamiętywaniu nowych elementów językowych. Dowiesz się, jak wybierać słowa i wyrażenia w języku angielskim, których powinieneś się nauczyć na tym etapie, oraz co zrobić, aby nauka była efektywna i sprawiała ci przyjemność. Poznasz kilka rodzajów ćwiczeń. Warto je wypróbować – nie oznacza to jednak, że wszystkie będą ci odpowiadać w 100 proc. Pamiętaj: kluczem do skutecznej nauki języka angielskiego są metody dostosowane do twojego trybu życia i twoich upodobań. Nie bój się więc modyfikowania przedstawionych technik tak, by stały się skrojonym na miarę zestawem ćwiczeń pomocnych właśnie tobie. Wraz z rozwojem mogą (i zapewne będą) zmieniać się twoje upodobania. Razem z tobą musi się więc zmienić sposób pracy z językiem.
Zapamiętaj!
Metody i narzędzia rozwoju językowego mają się dostosować do ciebie, a nie odwrotnie.
Wybierz najważniejsze słownictwo w języku angielskim potrzebne w codziennej komunikacji
Na pierwszym etapie nadrzędnym celem jest poznanie wystarczająco dużej liczby elementów językowych. Dzięki temu zaczniesz rozumieć codzienne rozmowy w języku angielskim. Bardzo istotny będzie dobór słownictwa do nauki. Jako początkujący użytkownik języka możesz nie wiedzieć, od czego zacząć i skąd czerpać słownictwo do opanowania. Zasada jest prosta: bądź praktyczny.
Zgodnie z powszechną wiedzą o funkcjonowaniu pamięci najlepiej zapisuje się w niej to, co ważne. Ważne jest natomiast słownictwo, które ci się przyda. Musisz więc przemyśleć, w jakich sytuacjach spotykasz się lub będziesz się spotykał z językiem angielskim. Przykładowo: trzeba wiedzieć, jak się przywitać i przedstawić, pozdrowić rozmówcę, opowiedzieć o sobie, zrobić zakupy, zapytać o drogę, odebrać telefon itp. Nie zaszkodzi też zacząć od liczb i alfabetu, aby przeliterować obcokrajowcom swoje nazwisko i podać numer telefonu czy karty kredytowej. To, jakie słownictwo wybierzesz później, powinno zależeć od twojego codziennego życia. Jeśli studiujesz, sięgnij po wyrazy i zwroty związane z nauką na uczelni. Jeżeli pracujesz, zainteresuj się słownictwem opisującym twoje stanowisko. Kolejne tematy również dobieraj według klucza przydatności. Jest on zawsze indywidualny, bo każdy ma inny cel językowy.
Ćwiczenie:
Przyjrzyj się swojemu celowi językowemu. Rozważ, w jakich sferach życia chciałbyś używać języka angielskiego. Zacznij od najważniejszych. Jeżeli zamierzasz szukać pracy za granicą, skup się na sprawach zawodowych, takich jak rozmowy kwalifikacyjne, mówienie o sobie, miejsca i obowiązki w biurze itp. Jeśli zaś twój kontakt z językiem angielskim ma się wiązać z wyjazdami turystycznymi, pomyśl o słownictwie potrzebnym do rezerwowania pokoi hotelowych, pytania o drogę i kupowania biletów. Wypisz wszystkie sfery, które są dla ciebie istotne, i opracuj własny zbiór przydatnego słownictwa.
Słownictwo możesz znajdować samodzielnie – za pomocą słownika oraz źródeł internetowych, takich jak blogi i serwisy służące nauce angielskiego. Możesz też zdecydować się na pracę z podręcznikiem, gdzie słowa są osadzone w szerszym kontekście językowym. Przykładowe dialogi i krótkie teksty wprowadzają cię w świat, w którym funkcjonują poznawane wyrazy. Pokazują ci też gotowe modele wypowiedzi – niezbędne do rozpoczęcia komunikacji.
Poniżej znajdziesz przykładowy tematyczny zestaw słownictwa, opracowany zgodnie z celem językowym.
Przykład:
Cel: „Podczas kolejnych wakacji chcę samodzielnie zarezerwować pokój hotelowy, zamawiać dania w restauracji, kupować bilety na metro, wynająć samochód i krótko porozmawiać z przynajmniej jednym obcokrajowcem”. Tematyczny zestaw słownictwa: dane osobowe – formułowanie pytań i odpowiedzi;
hotel – pomieszczenia, osoby, udogodnienia, wykonywane czynności;
restauracja – serwis, przedmioty;
jedzenie – potrawy i produkty żywnościowe;
środki transportu – miejsca, pytanie o drogę, formy płatności, zasady użytkowania samochodu;
krótkie rozmowy – przywitania, pożegnania, pozdrowienia, formy grzecznościowe.
Ćwiczenie:
Aby sprawdzić, czy twój zestaw jest gotowy, spróbuj prześledzić w myślach przebieg rozmów z obcokrajowcami w określonych sytuacjach. Spróbuj sobie przypomnieć, jak wyglądały podobne rozmowy, kiedy prowadziłeś je po polsku. Na tej podstawie uzupełnij stworzony zestaw o dodatkowe tematy, o których wiesz, że w angielskiej wersji językowej mogłyby ci sprawić trudności.
Chunking
Znajomość pojedynczych wyrazów wzbogaca twoje słownictwo, ale wcale nie musi ułatwiać komunikacji. Nawet jeśli znasz słowa make (robić), your (twój) i bed (łóżko), będziesz miał problem ze zrozumieniem polecenia Make your bed, ponieważ nie oznacza ono prośby o zrobienie sobie łóżka, lecz o posłanie go. W tym wyrażeniu słowo make zmienia znaczenie. Działa to też w drugą stronę: kiedy zamierzasz przekazać informację w języku angielskim, ułożenie znanych ci słów w odpowiedniej kolejności nie musi skutkować utworzeniem odpowiednika polskiego komunikatu. Powiedzmy, że chcesz podziękować komuś z góry za przysługę i znasz słowa thank (dziękować), you (ty), from (z) i mountain (góra). Gdy zestawisz je ze sobą, powstanie zdanie kompletnie niezrozumiałe dla obcokrajowców. Po angielsku zwrot „Z góry dziękuję” brzmi bowiem Thank you in advance.
Pojedyncze elementy systemu językowego różnie na siebie oddziałują. Wyrazy zmieniają znaczenie w zależności od otoczenia i wchodzą w związki, których nie można tworzyć według uznania. Dlatego zamiast uczyć się pojedynczych słów i łączyć je analogicznie do polskich wyrażeń, lepiej od razu poznawać ich naturalne otoczenie, w którym „czują się dobrze”. Na przykład słowo depend (zależeć) w zdaniu It depends on you (To zależy od ciebie) występuje w towarzystwie przyimka on. Można to traktować jako stałą zbitkę wyrazów, czyli language chunk. Jeśli zapamiętasz tę parę, ułatwisz sobie użycie wyrażenia w kontekście, unikniesz nieporozumień i zaoszczędzisz czas potrzebny na szukanie w pamięci i zestawianie pojedynczych słów. Dodatkowo chunking (wyobrębnianie i nauka gotowych zbitek wyrazów) pomaga w zapamiętywaniu. Wyraz bitter (gorzki) zapamiętasz szybciej, jeśli zestawisz go z coffee (kawa). Wyobraź sobie gorzką kawę w filiżance – ten obraz tak mocno przylgnie do słowa bitter, że zachowasz je w pamięci na długo.
Kiedy zamierzasz uczyć się nowych słów napotkanych w dialogu z podręcznika czy podcastu, wyodrębnij zbitki wyrazów, które zostały użyte w kontekście. Poniżej znajdziesz przykładowy dialog między kelnerem a klientem kawiarni. Podkreślone fragmenty to chunks do zapamiętania:
Waiter: Can I help you? (Czy mogę Panu pomóc?)
Client: Can I have a piece of that cake? (Czy mogę prosić o kawałek tego ciasta?)
Waiter: Of course. Would you like anything to drink? (Oczywiście. Chciałby Pan coś do picia?)
Client: Yes, I’d like a cup of coffee . (Tak, chciałbym filiżankę kawy.)
Waiter: Anything else? (Coś jeszcze?)
Client: No, thanks. How much is that? (Nie, dziękuję. Ile to kosztuje?)
Waiter: 5.50 $.
Client: Here you are. (Proszę.)
Czasami chunk to zestaw dwóch wyrazów (of course), czasami – całe zdanie (Would you like anything to drink?), w którym da się wyodrębnić osobną zbitkę wyrazów: would you like (czy chciałbyś). W wyborze takich zbitek zawsze kieruj się kluczem przydatności. Jeśli uznasz, że zwrot w danej formie jest przydatny, to warto go zapamiętać.
Ćwiczenie:
W dowolnie wybranym tekście lub dialogu odpowiadającym twojemu poziomowi zaawansowania językowego wyodrębnij zbitki wyrazów, które chcesz zapamiętać. Podkreśl je i wypisz w oddzielnym notatniku. To twój nowy materiał do nauki.
Jeszcze jedną zaletą omawianej techniki jest łatwość rozbudowywania sieci znaczeniowych. Jeśli znasz już zbitkę wyrazów a cup of coffee (filiżanka kawy), możesz ją wykorzystać w kontekście innych napojów, np. a cup of tea (filiżanka herbaty). Z łatwością zapamiętasz też angielskie idiomy It’s not somebody’s cup of tea (To nie jest w czyimś guście) i That’s a different cup of tea (To inna para kaloszy).
Śpiewaj
W trakcie pierwszych kontaktów z językiem zapamiętywanie słów i zwrotów jest wyjątkowo trudne. Dzieje się tak, ponieważ w twojej językowej bazie danych nie znajduje się nic podobnego do nowych elementów. Jeśli angielskie słowa nie przypominają ci absolutnie niczego, co słyszałeś wcześniej, łatwo je zapominasz. Sposobem na zatrzymanie wyrazów w pamięci jest połączenie ich z czymś, co masz w swojej bazie danych, niekoniecznie językowej – np. z piosenką.
Ćwiczenie:
Z podręcznika do nauki angielskiego lub własnych notatek z zajęć językowych wybierz kilka podstawowych, wyjątkowo przydatnych słów lub zwrotów. Pomyśl o piosence, którą lubisz i która wywołuje pozytywne skojarzenia. Najlepiej byłoby, gdybyś nie znał na pamięć jej tekstu. Zanuć melodię i spróbuj zaśpiewać nowy tekst (niekoniecznie logiczny), utworzony z wcześniej wybranych zwrotów. Powtarzaj to kilka razy każdego dnia, np. przez tydzień.
Jeśli podłożysz pod zestaw nowych słów lubianą melodię, a następnie będziesz śpiewał samodzielnie przygotowany tekst, angielskie zwroty pozostaną w twojej pamięci na długo. Najlepszy efekt uzyskasz dzięki ułożeniu nowych zwrotów tak, aby się rymowały, przykładowo How are you i How do you do. Poprawną wymowę możesz utrwalić, słuchając nagrań, którymi dysponuje większość słowników internetowych. Za każdym razem, kiedy zanucisz piosenkę w nowej wersji, będziesz w naturalny i przyjemny sposób utrwalał nowe słownictwo. Co więcej, gdy usłyszysz piosenkę w radiu – nawet po dłuższym czasie – przypomni ci się twój autorski tekst i mimowolnie go powtórzysz. Taka nauka to sama przyjemność.
Przykład:
Kilka lat temu podczas wakacji w Grecji postanowiłam zyskać sympatię ludzi tam mieszkających dzięki używaniu kilku podstawowych zwrotów w ich ojczystym języku. Z glosariusza zamieszczonego w przewodniku wybrałam wyrażenia, które uważałam za najbardziej przydatne. Powtarzałam je, nucąc melodię wakacyjnego przeboju. Śpiewałam piosenkę z nowym tekstem kilka razy dziennie i zaraziłam tym również męża. Oboje opanowaliśmy wszystkie zwroty w błyskawicznym tempie. Od wyjazdu minęło sporo czasu, ale wciąż doskonale pamiętamy zwroty, których się wtedy nauczyliśmy.
Głośne śpiewanie jest niezwykle ważne nie tylko dlatego, że podczas powtarzania zapamiętujesz nowe słowa. Śpiewając na głos, przyzwyczajasz się do własnego głosu wymawiającego angielskie wyrazy. To z kolei pomaga w burzeniu bariery mówienia lub pomaga jej zapobiegać. Jeśli masz opór, śpiewaj w samotności, np. w samochodzie, kiedy nikt cię nie słyszy. Oswajaj się z myślą, że mówisz po angielsku. Zadbaj o to na samym początku, aby w przyszłości uniknąć odczucia dyskomfortu.
Fiszkuj
Fiszki to jedna z najlepszych metod nauki słownictwa angielskiego. Wymaga jedynie niewielkiego nakładu pracy, a samo ćwiczenie jest bardzo przyjemne. Potrzebujesz tylko pliku małych, mieszczących się w dłoni karteczek, na których będziesz wypisywał np. z tekstu podręcznika angielskie słowa i wyrażenia po jednej stronie oraz ich polskie odpowiedniki po drugiej – jak na ilustracji na stronie obok.
Nauka polega na przekładaniu karteczek w dłoniach i odpytywaniu się ze słówek i wyrażeń. Warto zacząć od rozpoznawania zwrotów angielskich.To wersja nieco łatwiejsza niż przypominanie sobie anglojęzycznych odpowiedników polskich wyrazów.
Ćwiczenie:
Trzymając plik fiszek w dłoniach – stroną z angielskimi wyrażeniami do góry – spróbuj odgadnąć polski odpowiednik pierwszego słówka albo zwrotu. Odwróć karteczkę i sprawdź poprawność swojej odpowiedzi. Jeśli wskazałeś właściwe znaczenie, odłóż fiszkę na bok. Jeżeli zaś odpowiedziałeś błędnie, przełóż ją na spód pliku. Kiedy wszystkie fiszki powędrują na bok, ćwiczenie będzie zakończone. Wróć do niego kolejnego dnia.
Magia fiszek tkwi w powtarzaniu. Jeżeli regularnie powracasz do tego samego materiału, wyrażenia utrwalają się w pamięci. Naukę uatrakcyjnia ruch, który wykonujesz podczas odpytywania się. Obserwowanie kurczącego się pliku w dłoniach też nie jest bez znaczenia dla motywacji. Miło bowiem patrzeć, jak coraz płynniej przechodzi się przez zwroty jeszcze niedawno zupełnie nieznane. Aby urozmaicić sobie językowy trening, możesz odwrócić plik w dłoniach i próbować podawać angielskie odpowiedniki polskich wyrażeń. W ten sposób nieco zwiększasz poziom trudności. Gdy tylko zauważysz, że powtarzanie danego zestawu przestaje być dla ciebie wyzwaniem, uzupełnij zbiór fiszek.
W bardziej zaawansowanej wersji ćwiczenia potrzebne jest pudełeczko z przegródkami. W księgarniach z materiałami językowymi można kupić gotowe pudełeczka do fiszek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś zrobił je samodzielnie. Przegródki wyznaczają stopień znajomości występujących na nich wyrażeń. Do pierwszej przegródki trafiają nowe karteczki. Te zwroty, które są w trakcie nauki, wędrują do drugiej. Kolejnego dnia powtórki znów sprawdzasz swoją pamięć. Te zwroty, które są ci doskonale znane, możesz przełożyć do kolejnej przegródki, a te, które wciąż sprawiają ci trudności, wracają do przegródki drugiej. W ćwiczeniu chodzi o przeprowadzenie fiszek kolejno przez wszystkie przegródki, niezależnie od tego, ile ich jest – trzy, cztery czy siedem, jak w niektórych gotowych pudełeczkach.
Istnieją też specjalne programy komputerowe i aplikacje na urządzenia mobilne do nauki języka angielskiego, można więc korzystać z fiszek w wersji elektronicznej. Niektóre narzędzia oferują gotowe zestawy fiszek, a inne pozwalają również samodzielnie je tworzyć. Do darmowych aplikacji tego typu należą Wordi i Quizlet. Zaletą fiszek elektronicznych jest możliwość odsłuchania poprawnej wymowy każdego wyrażenia. Dodatkowo część programów proponuje fiszki z obrazkami, pomagającymi zapamiętać zwroty dzięki skojarzeniom z grafiką.
키워드에 대한 정보 jak rozmawiać po angielsku
다음은 Bing에서 jak rozmawiać po angielsku 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 JAK UCZYĆ SIĘ MÓWIĆ PO ANGIELSKU? || Teoria + przykłady || Angielski z Darkiem
- jak uczyć się mówić po angielsku
- jak uczyć się mówić w
- jak uczyć się mówić w obcym języku
- jak nauczyć się mówić po angielsku
- jak uczyc sie mowic po angielsku
- jak mówić po angielsku
- nauka mówienia
- jak uczyć się angielskiego
- nie umiem mówić po angielsku
- mówienie po angielsku
- angielski jak mówić
- angielski
- ćwiczenie mówienia po angielsku
JAK #UCZYĆ #SIĘ #MÓWIĆ #PO #ANGIELSKU? #|| #Teoria #+ #przykłady #|| #Angielski #z #Darkiem
YouTube에서 jak rozmawiać po angielsku 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 JAK UCZYĆ SIĘ MÓWIĆ PO ANGIELSKU? || Teoria + przykłady || Angielski z Darkiem | jak rozmawiać po angielsku, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.