Jak Zdać Maturę Ustną Z Polskiego Na 30 | 163. Matura Ustna Z Polskiego. Jak Zdać Na 30 Procent? 78 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak zdać maturę ustną z polskiego na 30 – 163. Matura ustna z polskiego. Jak zdać na 30 procent?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Wiedza z wami 이(가) 작성한 기사에는 조회수 308,872회 및 좋아요 6,681개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak zdać maturę ustną z polskiego na 30 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 163. Matura ustna z polskiego. Jak zdać na 30 procent? – jak zdać maturę ustną z polskiego na 30 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Kilka słów dla tych, którzy chcą zdać maturę ustną z języka polskiego na przysłowiowe minimum, czyli 30%.
Chcesz się dobrze przygotować do sprawdzianów i matury? Skorzystaj z wyjątkowego kursu o epokach literackich – w ciekawy sposób zdobędziesz niezbędną wiedzę!
http://wiedzazwami.com.pl/epoki-literacki.html
Zapraszamy!
_
https://facebook.com/wiedzazwami
https://www.instagram.com/wiedzazwami
https://twitter.com/wiedzazwami

jak zdać maturę ustną z polskiego na 30 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak zdać maturę z polskiego? – Portal edukacyjny Perspektywy

Dobrze jest chociaż trochę znać ludzi, przed którymi zdaje się egzamin. Przygotowanie w 15 minut. Część ustna trwa 30 minut podzielonych na trzy nierówne części …

+ 여기에 자세히 보기

Source: perspektywy.pl

Date Published: 12/21/2022

View: 7830

Ustny egzamin maturalny z języka polskiego – Teraz matura

Aby go zdać, musisz uzyskać przynajmniej 30% wszystkich punktów. Jeśli nie zdasz matury ustnej z języka polskiego, nie otrzymasz świadectwa maturalnego.

+ 여기에 더 보기

Source: www.terazmatura.pl

Date Published: 11/10/2022

View: 8506

Jak zdać maturę z polskiego? – Nauka, rozwój i edukacja

Zdanie ustnej matury z polskiego jest warunkiem otrzymania świadectwa dojrzałości. Egzamin trwa 30 minut, z czego połowa jest przeznaczona na przygotowanie się …

+ 여기에 표시

Source: www.slowairzeczy.pl

Date Published: 3/12/2022

View: 4241

Matura po latach – jak zdać maturę z języka polskiego? – LM.pl

Aby zdać maturę z polskiego, trzeba uzyskać co najmniej 30% wszystkich … W 2022 roku matura ustna obowiązuje tylko i wyłącznie te osoby, …

+ 여기에 보기

Source: www.lm.pl

Date Published: 10/30/2021

View: 4197

Ustna matura z języka polskiego, czyli jak oczarować komisję?

Egzamin trwa około 30 minut i sprawdza przede wszystkim umiejętność komunikacji werbalnej oraz umiejętność organizowania warsztatu pracy. Składa się z ok.

+ 여기에 보기

Source: opinieouczelniach.pl

Date Published: 8/18/2021

View: 9119

Czy trudno jest zdać na 30% maturę ustna z polskiego?

Zadaj pytanie · Czy trudno jest zdać na 30% maturę ustna z polskiego? · Podobne pytania · Najnowsze bez odpowiedzi · Poradniki z kategorii.

+ 여기에 보기

Source: zapytaj.onet.pl

Date Published: 4/26/2021

View: 5377

Przepis na maturę ustną z języka polskiego – LIBRUS Rodzina

Podstawową kwestią jest uświadomienie sobie, że matura ustna z polskiego to jednak nie matura pisemna. Niby oczywiste, a jednak… Tutaj, tak jak …

+ 여기에 표시

Source: portal.librus.pl

Date Published: 1/23/2021

View: 1385

Matura ustna z polskiego – jak się przygotować? – Onet Kobieta

Matura ustna, język polski – konstrukcja wypowiedzi. Po odczytaniu pytania na maturze ustnej z polskiego uczeń na kartce papieru powinien …

+ 여기에 더 보기

Source: kobieta.onet.pl

Date Published: 8/12/2022

View: 6257

주제와 관련된 이미지 jak zdać maturę ustną z polskiego na 30

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 163. Matura ustna z polskiego. Jak zdać na 30 procent?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

163. Matura ustna z polskiego. Jak zdać na 30 procent?
163. Matura ustna z polskiego. Jak zdać na 30 procent?

주제에 대한 기사 평가 jak zdać maturę ustną z polskiego na 30

  • Author: Wiedza z wami
  • Views: 조회수 308,872회
  • Likes: 좋아요 6,681개
  • Date Published: 2018. 4. 22.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=3lHtAq0c1X4

Jak zdać maturę z polskiego bez znajomości lektur?

Jak zdać maturę z polskiego bez znajomości lektur obowiązkowych?
  1. oglądanie na Youtube i Instagramie filmików na kontach, które omawiają lektury obowiązkowe.
  2. przerobienie charakterystyki najważniejszych postaci z lektur i wątków, w których występowały.

Czy ustna matura z polskiego jest trudna?

Matura ustna z polskiego to zdaniem maturzystów najbardziej stresujący egzamin. Nie dość, że trzeba się wykazać dużą wiedzą, to jeszcze wypowiadamy się ustnie przed komisją egzaminacyjną.

Co zrobić żeby zdać maturę z polskiego?

Aby zdać maturę z języka polskiego, należy zdobyć minimum 21 punktów, w przypadku matematyki – 13,5, a z języka obcego nowożytnego – 15. W przypadku przedmiotów na poziomie rozszerzonym nie obowiązują punktowe progi zdawalności.

Czy w 2024 roku będzie matura ustna?

Matura 2023, 2024 – wymagania.

Egzamin ustne – z języka polskiego i obcego nowożytnego – będą obowiązkowe. Czas, jaki uczniowie będą mieli na rozwiązanie arkuszy egzaminacyjnych, też ulegnie zmianie. Matura z języka polskiego potrwa 240 minut na poziomie podstawowym i 210 minut na poziomie rozszerzonym.

Do czego najlepiej odwolac się na maturze?

Maturzysta może zatem odwołać się do fabuły książki, którą przeczytał we własnym zakresie. Może również przytoczyć swój ulubiony film (niezależnie od roku jego powstania czy gatunku), a nawet serial, który ostatnio obejrzał lub grę, w którą często gra.

Czy bez rozprawki da się zdac maturę?

Egzamin na poziomie podstawowym składa się z 2 części: testu i wypracowania, gdzie za test można otrzymać 20 punktów, a za wypracowanie 50. Oznacza to, że nawet bezbłędne odpowiedzi testowe nie pozwolą na uzyskanie wyniku pozytywnego.

Jak zakonczyc maturę ustną?

Niemniej jednak by wyraźnie zamknąć wypowiedź i niejako postawić kropkę nad „i” – można po prostu powiedzieć: „Dziękuję za uwagę”.

Co się stanie jak nie zdam matury ustnej?

Egzamin jest oceniany w szkole przez przedmiotowe komisje egzaminacyjne. Aby go zdać, musisz uzyskać przynajmniej 30% wszystkich punktów. Jeśli nie zdasz matury ustnej z języka polskiego, nie otrzymasz świadectwa maturalnego.

Czy w 2023 roku będzie matura ustna?

Matura 2023 – zmiany

Obowiązkowo uczniowie będą musieli zmierzyć się również dwoma egzaminami ustnymi – z języka polskiego oraz z języka obcego. Testy należy zdać na minimum 30 procent, aby cieszyć się z zaliczenia całego egzaminu dojrzałości.

Czy da się nauczyć w miesiąc do matury?

Rada MEiN dla maturzystów

Matury 2021 rozpoczną się lada moment. Uczniowie, jako pierwszy napiszą egzamin z języka polskiego — 4 maja we wtorek. Wiadomo, że w jeden miesiąc nie da się przerobić skrupulatnie całego materiału do matury 2021.

Co jesli nie ma się 250 słów na rozprawce?

Jeśli praca składa się z mniej niż 250 słów, egzaminator przyznaje punkty tylko w kategoriach A, B i C. Pojawienie się rzeczowego błędu kardynalnego dyskwalifikuje pracę – zdający otrzymuje 0 punktów.

Czy w tydzień można nauczyć się do matury?

Wielu uczniów zastanawia się, czy nauka na tydzień przed egzaminem ma jeszcze jakikolwiek sens. Ekspertka rozwiewa wątpliwości i radzi, jak efektywnie wykorzystać czas, który pozostał. Oczywiście najlepsza jest sumienna i systematyczna nauka przez cały rok.

Czy rocznik 2003 ma maturę ustną?

z powodu pandemii COVID-19 nie musieli zdawać matur ustnych. Część uczniów techników z rocznika 2003 uważa za niesprawiedliwe to, że w 2023 r. będą musieli zdawać obowiązkową maturę ustną. Zwracają uwagę, że ich rówieśnicy z liceów, w latach 2021 i 2022 nie mieli takiego obowiązku.

Kiedy 04 pisze maturę?

Matura 2022. Kiedy jakie egzaminy? Egzamin maturalny w terminie głównym zarówno na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym zotanie przeprowadzony w okresie od 4 do 23 maja 2022 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 1 do 15 czerwca 2022 r, a egzamin w terminie poprawkowym 23 sierpnia 2022 r.

Kiedy rocznik 2003 pisze maturę?

Do matury w 2022 roku podejdzie rocznik 2003. Mama osiemnastoletniego Marka z Warszawy, ucznia drugiej klasy liceum – aby zobrazować sytuację przyszłorocznych maturzystów – opowiedziała o ostatnich kilku latach edukacji syna: – Syn jest ostatnim “gimnazjalnym” rocznikiem.

Czy trzeba znać lektury żeby zdac maturę?

Lektury z gwiazdką to dzieła, które koniecznie trzeba znać, jeśli chcesz zdać maturę z języka polskiego. Niektórzy maturzyści nie wiedzą od czego zacząć powtórki do matury z języka polskiego, warto więc skupić się na tej najważniejszej liście książek i wierszy, czyli tzw. lektur z gwiazdką.

Czy trzeba czytać lektury żeby zdać maturę?

Oczywiście, że można zdać egzamin z języka polskiego nie czytając lektur.

Czy streszczenia lektur wystarcza na maturę?

W przypadku uczniów są to obowiązki szkolne, choćby czytanie lektur. Zatem pamiętajcie, że nie jest możliwe przygotowanie się do matury tylko w oparciu o streszczenia.

Jaka lektura na maturze 2022?

10.55: Jeden z tematów na maturze 2022 z polskiego miał dotyczyć “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Jak wynika z doniesień maturzystów, temat numer 3 to z kolei interpretacja wiersza “Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana. Szczegóły w materiale: “Pan Tadeusz” na maturze 2022 z polskiego.

Portal edukacyjny Perspektywy

Matura

Jak zdać maturę z polskiego?

Nowa matura z polskiego to pole minowe, przez które wprawdzie da się bezpiecznie przejść, ale tylko dzięki jasnym i prostym instrukcjom. Wyprawienie się bez zrozumienia, o co w tym wszystkim chodzi, to gwarantowana katastrofa.

Przeczytałem wydany przez CKE Informator maturalny z języka polskiego. Każde zalecenie zawarte w Informatorze przedyskutowałem ze znajomymi polonistami, sprawdzając w ten sposób, czy wszystko dobrze rozumiem. Ostrożności nigdy za wiele.

Część ustna, czyli monolog i dialog

Część ustna egzaminu jest obowiązkowa, zatem nie można jej pominąć. Zdaje się ją w swojej szkole przed dwójką egzaminatorów. Jeden to polonista, który cię nie uczył, ale którego powinieneś znać. Na pewno był na jakimś zastępstwie, więc miałeś okazję dobrze przed nim wypaść. W ostateczności na pewno zapamiętał, że mówisz mu zawsze „dzień dobry”, ponieważ jesteś kulturalnym i dobrze wychowanym człowiekiem. Jeśli tak się nie zachowujesz, twoja strata. Drugi egzaminator jest polonistą z innej szkoły. Od poprzednich maturzystów spróbuj czegoś się o nim dowiedzieć. Dobrze jest chociaż trochę znać ludzi, przed którymi zdaje się egzamin.

Przygotowanie w 15 minut

Część ustna trwa 30 minut podzielonych na trzy nierówne części. Najpierw losujesz zadanie i przez maksimum 15 minut przygotowujesz się do wygłoszenia monologu na zadany temat. W tym czasie komisja patrzy w sufit, więc jeśli jesteś gotowy zacząć wcześniej, niepotrzebnie nie przedłużaj egzaminu. W żadnym wypadku nie ufaj swojej pamięci, lecz wszystko, co podczas przygotowywania przyjdzie ci do głowy, zapisz na kartce. Najlepiej zrobisz, jeśli naszkicujesz plan wypowiedzi: krótki wstęp, parę punktów rozwinięcia i pomysł na sensowne podsumowanie. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje poważne ryzyko, że będziesz mówił chaotycznie i bezmyślnie.

Monolog przez 10 minut

Po 15 minutach przygotowań albo wcześniej następuje najtrudniejsza część egzaminu. Przez ok. 10 minut będziesz musiał wygłosić monolog. Z pozoru to bardzo krótko, ale faktycznie to szmat czasu. Nie chodzi bowiem o to, aby mówić cokolwiek, lecz rzeczowo i sensownie. Inaczej mówiąc, masz być inteligentny przez 10 minut, a to bardzo trudne zadanie. Według badań prowadzonych przez socjologów, większość ludzi potrafi błysnąć inteligencją przez 1-2 minuty. Po tym czasie poziom ich walorów umysłowych dramatycznie spada. W okolicach 3-4 minuty prawie każdy wychodzi na głupka, a gdy minie 5-6 minuta, ludzie nie mają ochoty cię słuchać, bo albo mówisz banały, albo wręcz bredzisz. Tylko zaprawieni w gadaniu konferansjerzy potrafią podtrzymać uwagę publiczności przez 7-8 minut. Bycie inteligentnym nieprzerwanie przez 10 minut nie udaje się nikomu, no może z wyjątkiem prof. Jerzego Bralczyka.

Istnieje poważne ryzyko, że na egzaminie ustnym będziesz gadać głupoty. To najzupełniej normalna sytuacja, więc w ogóle nie powinieneś się tym przejmować. Nadrabiaj dobrą miną i inteligentnym wyrazem twarzy, a każdy nonsens i banał ujdą ci na sucho. Lepiej bowiem mówić oczywiste głupoty, niż milczeć. Dlatego w żadnym wypadku nie wstydź się tego, co mówisz, a raczej odwrotnie, jeśli nie masz już nic mądrego do powiedzenia, z uporem maniaka powtarzaj utarte banały i uporczywie pukaj po raz kolejny do tych samych drzwi, czyli mów to, co już powiedziałeś, tylko nieco innymi słowami. Rób wszystko, aby tylko nie zamykać ust przez ok. 10 minut. W ostateczności cytuj i komentuj cytaty.

O czym będziesz musiał mówić, zależy od wylosowanego zadania. Możesz dostać tekst literacki do interpretacji – wiersz albo kawałek prozy. To chyba najłatwiejsze, gdyż na lekcjach polskiego nic innego nie zajmuje tyle czasu, jak gadanie o literaturze. Gorzej, gdy wylosujesz tzw. tekst ikoniczny, czyli obrazek. Wtedy musisz zaufać swojej wyobraźni. Całe szczęście, że egzaminatorzy nie mają żadnego klucza rozwiązań, co oznacza, że w interpretacji dzieła prawie nic cię nie ogranicza. Staraj się tylko trzymać wskazówek zawartych w poleceniu, inaczej popłyniesz na zupełny przestwór oceanu i trzeba cię będzie siłą sprowadzać na twardy ląd. Chociaż z drugiej strony, im bardziej niekonwencjonalna była twoja interpretacja, im bardziej udało ci się wyjść poza utarte schematy, tym łatwiej będzie egzaminatorom z tobą porozmawiać. Zaskakujące interpretacje są bowiem najbardziej płodne w dyskusje.

Rozmowa na 5 minut

Na końcu czeka cię rozmowa. Wbrew pozorom to najłatwiejsza część egzaminu. Po pierwsze, trwa tylko 5 minut, w co należy wliczyć czas przeznaczony na zadawanie pytań. Niektórzy poloniści potrafią formułować jedno pytanie przez bite dwie minuty, by potem jeszcze raz je zadać w skróconej formie. Licz się z tym, że połowę tej części egzaminu zajmą wypowiedzi samych egzaminatorów. Naprawdę nie będziesz musiał wiele mówić.

Po drugie, egzaminatorzy – co czarno na białym jest napisane w Informatorze – nie mogą pytać o cokolwiek, ale tylko i wyłącznie o rzeczy, które pojawiły się w twoim monologu. W żadnym wypadku nie będą cię przepytywać ze znajomości literatury, ponieważ Członkowie zespołu egzaminacyjnego nie mogą odwoływać się do faktów lub lektur nieprzywołanych w tej wypowiedzi (s. 13 Informatora). Zostaniesz więc tylko poproszony o dalsze wyjaśnienia i o pogłębienie swojej wypowiedzi. W tej rozmowie bardziej chodzi o sprawdzenie, czy można z tobą porozmawiać, niż o konkretną wiedzę. A zatem część ustna to bułka z masłem – przynajmniej w porównaniu z maturą pisemną.

Część pisemna – test i tekst

Pisemna część egzaminu maturalnego jest obowiązkowa na poziomie podstawowym. Nie można więc jej pominąć. Z pozoru nic się nie zmieniło. Maturzysta musi odpowiedzieć na pytania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem podanego tekstu publicystycznego bądź popularnonaukowego oraz napisać wypracowanie na jeden spośród dwóch podanych tematów. Tak było i w poprzednich latach. Jednak pytania do tekstu, ewentualnie dwóch tekstów, mogą być nieco inne (bardziej wnikliwe, wymagające większej wiedzy, szczególnie w zakresie świadomości językowej). Uczeń może też zostać poproszony o streszczenie fragmentu bądź napisanie planu. Aby poradzić sobie z tą częścią egzaminu, trzeba dużo ćwiczyć – czytać prasę i książki oraz wprawiać się w rozwiązywaniu podobnych testów na lekcjach języka polskiego.

Temat pierwszy – tekst argumentacyjny

Druga część egzaminu pisemnego polega na napisaniu wypracowania na podstawie podanego tekstu literackiego – epickiego lub dramatycznego w jednym temacie (tu trzeba napisać rozprawkę) oraz lirycznego w temacie drugim (tu trzeba napisać interpretację). Pisze się tylko jedno wypracowanie, nie dwa. Nie warto z góry zakładać, że wybierze się na pewno rozprawkę, a nigdy wiersz. Lepiej przygotować się do obydwu typów pracy pisemnej, z lekką jedynie przewagą ulubionej formy, rozprawki bądź interpretacji liryki. Gdyby na maturze okazało się, że preferowana forma – powiedzmy rozprawka – jest zaskakująco trudna, w zanadrzu mamy gorszą, ale nie całkowicie zaniedbaną formę analizy wiersza.

Bez względu na dokonany wybór, maturzysta roku 2015 i kolejnych lat ma pisać zupełnie inne wypracowanie niż jego poprzednicy. Egzaminatorzy nie będą już sprawdzać wg ściśle ustalonego klucza, lecz przy pomocy ogólnych ram. Praca pisemna też ma być inna. W przypadku rozprawki należy przygotować tekst argumentacyjny, co oznacza, że uczeń musi jasno i wyraźnie przedstawić w pracy własne stanowisko na dany temat (np. wg formuły „uważam, że…”). Najlepiej, jeśli przyjmie to postać tezy (nie pytania, nie wątpliwości, nie podejrzenia, lecz wyraźnie sformułowanego stanowiska, że sprawy tak a tak się mają). Własne stanowisko należy w dalszej części pracy poprzeć kilkoma rzeczowymi argumentami, czyli udowodnić, że ma się rację.

Zmiana w formule egzaminu pisemnego została dokonana ewidentnie na korzyść ucznia. Tu już nie chodzi o to, aby się wstrzelić w niesławny klucz jedynie słusznych odpowiedzi, ale by samodzielnie przygotować tezę i argumentację. Właściwie wszystko, co napisze maturzysta, każda teza i każda argumentacja, z wyjątkiem paranoicznej, musi zostać uznana przez osobę oceniającą. Wystarczy więc umiejętnie użyć podanego w arkuszu egzaminacyjnym tekstu epickiego bądź dramatycznego, aby powstała teza i argumenty. Uczeń w ogóle nie musi martwić się, czy dobrze, czy źle realizuje dany temat, lecz tylko czy wystarczająco wnikliwie opracowuje tekst, czy też zbyt płytko. Oceniana będzie wprawdzie adekwatność tezy do podanego problemu, ale to znaczy tylko tyle, że trzeba pisać na temat. Warto w szkole pracować nad lekturami metodą przekonaj mnie, że… (np. Przekonaj mnie, że Wokulski kochał Izabelę Łęcką. Przekonaj mnie, że Warszawa Prusa była miastem mniejszych szans niż Paryż itd.).

Temat drugi – interpretacja wiersza

Drugi temat, który można wybrać zamiast pierwszego, polega na napisaniu interpretacji wiersza. I znowu koniec z obawami błędnej interpretacji. Tylko kompletna paranoja prowadzi do porażki. Teraz bardziej chodzi o to, jak uczeń zabiera się za interpretację (powinien sformułować tezę interpretacyjną, czyli mieć pomysł na interpretację), a nie czy interpretacja jest zgodna z oczekiwaniami egzaminatora. Z perspektywy dzisiejszej nauki o literaturze należy wręcz mówić o nieograniczoności interpretacji, co wcale dla ucznia nie oznacza dowolności. Niedoświadczone osoby muszą uważać na błędy rzeczowe (są oceniane), z których nieopatrznie wysnuwałyby daleko idące wnioski (praca oparta na błędach rzeczowych traci uprawomocnienie, ponieważ jest wyssana z palca).

Oczywiście, maturzysta nie jest profesjonalnym krytykiem literatury, więc ma prawo do pewnych projekcji, a nawet zmyśleń, byleby tylko nie były one niedorzecznościami, których nie sposób udowodnić. Podobnie jak przy pisaniu rozprawki, także interpretacja wiersza polega na posługiwaniu się argumentami, czyli uzasadnianiu swoich twierdzeń interpretacyjnych. Maturzysta powinien pamiętać, że każda interpretacja, która odnosi się do tekstu bądź kontekstu, jest prawomocna. Natomiast odbieganie od tekstu ku dygresjom czy luźnym dywagacjom jest bardzo ryzykowne. Może się bowiem okazać, że przestaliśmy już pisać na temat, a zaczęliśmy o sobie, cioci Kloci i d… Maryni.

Nie dobijaj egzaminatora

Żyjemy w czasach, w których furorę robią teksty zawierające skrajne opinie. Tylko takie interesują bowiem współczesnego czytelnika. Natomiast pisanie „po Bożemu” jest nudne jak flaki z olejem. Niestety, matura to nie Facebook czy portal modowy, gdzie możemy zaszaleć z kontrowersyjnymi sądami. Na egzaminie maturalnym trzeba się hamować, co nie znaczy wcale, że musimy pisać same dyrdymały.

Warto w tej mierze zachować zdrowy rozsądek i co nieco oryginalnych sądów usiłować przemycić. Kiedy, jeśli nie w wieku 18 czy 19 lat ma mieć człowiek prawo do wykraczania poza utarte schematy, a nawet do pewnego nadzrozumienia literatury?

Dariusz Chętkowski

Matura po latach – jak zdać maturę z języka polskiego?

Masz średnie wykształcenie niepełne, a wolałbyś mieć pełne? Nic trudnego! Podejdź do matury i zdaj ją śpiewająco. Jednym z obowiązkowych przedmiotów jest język polski – podpowiadamy, jak przygotować się do matury po latach z ojczystego języka.

Podejście do matury po latach od zakończenia szkoły zdecydowanie nie jest łatwe. Trzeba się do tego zmobilizować, a potem przyłożyć do nauki. Ale zaangażowanie i zapał spowodują, że na pewno zdasz. Jak zdać maturę po latach?

Jak wygląda matura z języka polskiego?

Matura z języka polskiego składa się z 2 części: pisemnej i ustnej – każda z nich jest obowiązkowa. Egzamin w formie pisemnej zdaje się obowiązkowo na poziomie podstawowym, natomiast dla egzaminu ustnego nie ma określonego poziomu. Aby zdać maturę z polskiego, trzeba uzyskać co najmniej 30% wszystkich punktów możliwych do zdobycia z każdej części egzaminu.

Matura – część ustna

Część ustna trwa ok. 30 minut – w tym czasie zdający przygotowuje się do wypowiedzi (15 minut), prezentuje ją (10 minut) i rozmawia z egzaminującym go zespołem (5 minut). Zadanie egzaminacyjne zawiera tekst kultury i odnoszące się do niego polecenie. Za tę część można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Oceniane są: realizacja wypowiedzi – zgodność z poleceniem, stopień i jakość realizacji, poprawność rzeczowa i terminologiczna, retoryczna organizacja wypowiedzi, rozmowa. W 2022 roku matura ustna obowiązuje tylko i wyłącznie te osoby, które wyraziły chęć jej zdawania np. ze względu na proces rekrutacji na uczelnię zagraniczną.

Matura – część pisemna

Cześć pisemna składa się z 2 części – testu i wypracowania. Na rozwiązanie zadań zdający ma 170 minut. Za tę część łącznie można uzyskać 70 punktów (20 pkt za test i 50 pkt za wypracowanie). Zadanie testowe – zamknięte lub otwarte – dotyczy tekstów o charakterze popularnonaukowym, publicystycznym lub politycznym. Sprawdza się tutaj rozumienie tekstu oraz działania na tekście – streszczania, tworzenia planu itp. Test sprawdza świadomość językową i znajomość obowiązkowych utworów literackich.

Wypracowanie ma charakter wypowiedzi argumentacyjnej i dotyczy tekstu literackiego – powinno liczyć co najmniej 250 słów. Arkusz zawiera 2 tematy do wyboru: wymagający napisania rozprawki albo interpretacji tekstu poetyckiego. W przypadku rozprawki zdający powinien odwołać się do załączonego fragmentu tekstu oraz innych tekstów.

Poziom rozszerzony z języka polskiego nie jest obowiązkowy. Zawiera 2 tematy. Sprawdza umiejętność dokonywania interpretacji porównawczej 2 podanych utworów literackich lub tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej odnoszącej się do załączonego tekstu. Czas trwania tej części to 180 minut. Praca musi zawierać co najmniej 300 słów. Za tę część można uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Jak zdać maturę z języka polskiego po latach?

Nie jest łatwo przygotować się do matury po latach. Kursy maturalne mogą w tym bardzo pomóc. Szkoły Żak proponują kurs maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym w formie online. Kurs trwa 60 godzin i kosztuje 599 zł.

Jest skierowany do osób, które podchodzą do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Niezależnie od tego, czy do matury podchodzi się po raz pierwszy, czy zdaje się ją po latach. Kurs maturalny w Żaku pozwoli opanować niezbędny materiał, tak by móc zdać egzamin.

Kurs maturalny z języka polskiego to idealny sposób na przyswojenie, powtórzenie i zapamiętanie najważniejszych informacji przydatnych na maturze. Nauczysz się jak czytać ze zrozumieniem, jak tworzyć rozprawkę na temat utworu literackiego, jak analizować i interpretować teksty poetyckie. Nauczysz się jak tworzyć wypowiedzi pisemne oraz prezentować materiał ustnie. Poza tym usystematyzujesz wiedzę. Program kursu obejmuje także przegląd tekstów literackich.

Więcej na temat kursu na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/-kurs-maturalny-z-jezyka-polskiego—poziom-podstawowy-online-.

Matura 2022: polski. Jak zdać maturę bez lektur obowiązkowych? To ryzykowne, ale jest sposób. To ostatnia nadzieja dla maturzystów!

Do matury 2022 zostało już niewiele czasu. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się już w środę, 4 maja 2022, o godz. 9. To zdecydowanie za mało czasu na powtórkę dla uczniów, którzy nie przeczytali ani jednej z lektur obowiązkowych. Nic więc dziwnego, że maturzyści desperacko poszukują sposobu na to, jak zdać maturę z polskiego nie znając lektur obowiązkowych z gwiazdką. Na szczęście jest dla nich nadzieja. Przychodzimy z pomocą!

Jak zdać maturę z polskiego bez znajomości lektur obowiązkowych?

Maturzyści dzielą się w mediach społecznościowych swoimi sposobami na zdanie matury bez znajomości lektur obowiązkowych. Wśród rad, które krążą w sieci, znalazły się między innymi:

oglądanie na Youtube i Instagramie filmików na kontach, które omawiają lektury obowiązkowe

przerobienie charakterystyki najważniejszych postaci z lektur i wątków, w których występowały

powtórzenie motywów oraz lektur, w których występują i fragmentów, które są z nimi związane

powtórka z epok, ich charakterystyka i dopasowanie do nich lektur

wybranie sobie 2-3 lektur, które najczęściej się pojawiają w arkuszach CKE i nauczenie się ich bardzo dokładnie

czytanie streszczeń lektur z gwiazdką

oglądanie filmów na podstawie lektur.

Jak widać, sposobów jest bardzo dużo, a uczniów, którzy deklarują, że zdali maturę bez czytania lektur obowiązkowych, nie brakuje. Najważniejsze, to czytać uważnie polecania w zadaniach i dokładnie przeanalizować wszystkie tematy pracy pisemnej przed dokonaniem wyboru. W sytuacji, w której nie przeczytało się żadnej z lektur obowiązkowych przed maturą, najlepiej jest wybrać temat, w którym można odwołać się do innych przykładów, na przykład do filmów. Maturzyści, którzy nie przeczytali lektur obowiązkowych powinni być bardzo ostrożni odwołując się do treści lektur z gwiazdką, bo mogą popełnić błąd kardynalny. Na maturze oznacza to wyzerowanie pracy i oblanie egzaminu. Najważniejsze jednak, to nie pozwolić, by stres wziął górę na maturze, a będzie dobrze. Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów!

Przeczytaj koniecznie: Ale obciach! W TO maturzyści chcą się ubrać na maturę 2022. Lepiej przemyśl, jak się ubrać na maturę, żeby uniknąć takiej wtopy

A ramach powtórki przed maturą 2022 z polskiego przygotowaliśmy specjalny quiz wiedzy z lektur z gwiazdką. Rozwiąż go poniżej i sprawdź, które lektury obowiązkowe musisz jeszcze powtórzyć przed 4 maja 2022!

Zdasz maturę z polskiego? Sprawdź, czy znasz lektury obowiązkowe Pytanie 1 z 13 Hrabia z “Pana Tadeusza” należał do rodu: Horeszków Sopliców Dalej

Przygotowania do matury 2022 z polskiego

W ramach przygotowań do matury 2022 z języka polskiego, warto przejrzeć arkusze CKE z poprzednich lat. Można w nich znaleźć tematy wypracowań maturalnych oraz lektur obowiązkowych, które dotyczyły. Dzięki temu maturzyści mogą wywnioskować, które lektury z gwiazdką najczęściej pojawiają się na maturze z polskiego, co ułatwi przygotowania do egzaminu. Rozwiązując arkusze CKE z matury z polskiego można także powtórzyć rodzaje zadań, jakie co roku pojawiają się na maturze. Chcesz wiedzieć, czy zdasz maturę 2022 z polskiego? W galerii poniżej znajdziesz arkusz CKE wraz z odpowiedziami – rozwiąż go i sprawdź, czy zdasz!

Przeczytaj koniecznie: Matura 2022. Ważny komunikat dyrektora CKE. Duże zmiany na maturze 2022: obowiązują nowe wytyczne. To trzeba wiedzieć!

Kiedy jest matura z poszczególnych przedmiotów? Zamieszczamy harmonogram matury 2022 od CKE:

4 maja środa język polski – pp – godz. 9.00, język łaciński i kultura antyczna – pr – godz. 14.00

5 maja czwartek matematyka – pp – godz. 9.00, historia muzyki – pr – godz. 14

6 maja piątek język angielski – pp – godz. 9.00, język francuski – pp – godz. 14.00, język hiszpański – pp – godz. 14.00, język niemiecki – pp – godz. 14.00, język rosyjski – pp – godz. 14.00, język włoski – pp – godz. 14.00

9 maja poniedziałek język angielski – pr – godz. 9.00, język angielski – dj – godz. 9.00, filozofia – pr – godz. 14.00

10 maja wtorek język polski – pr – godz. 9.00, język francuski – pr – godz. 14.00, język francuski – dj – godz. 14.00

11 maja środa matematyka – pr – godz. 9.00, język hiszpański – pr – godz. 14.00, język hiszpański – dj – godz. 14.00

12 maja czwartek biologia – pr – godz. 9.00, język rosyjski – pr – godz. 14.00, język rosyjski – dj – godz. 14.00

13 maja piątek wiedza o społeczeństwie – pr – godz. 9.00, język niemiecki – pr – godz. 14.00, język niemiecki – dj – godz. 14.00

16 maja poniedziałek chemia – pr – godz. 9.00, język włoski – pr – godz. 14.00, język włoski – dj – godz. 14.00

17 maja wtorek historia – pr – godz. 9.00, języki mniejszości narodowych – pp – godz. 14.00

18 maja środa geografia – pr – godz. 9.00, języki mniejszości narodowych – pr – godz. 14.00

19 maja czwartek fizyka – pr – godz. 9.00, historia sztuki – pr – godz. 14.00

20 maja piątek informatyka – pr – godz. 9.00, język kaszubski – pr – godz. 14.00, język łemkowski – pr – godz. 14.00,

23 maja poniedziałek godz. 9:00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pp )godz. 10:35 – historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)godz. 12:10 – geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)godz. 13:45 – biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)godz. 15:20 – chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)godz. 16:55 – fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)

Matura ustna z języka polskiego

Matura ustna z polskiego – trudne zadania językowe

Matura ustna z polskiego to zdaniem maturzystów najbardziej stresujący egzamin. Nie dość, że trzeba się wykazać dużą wiedzą, to jeszcze wypowiadamy się ustnie przed komisją egzaminacyjną. Jak się do tego dobrze przygotować?

W przeciwieństwie do egzaminu pisemnego nie ma tyle czasu na zastanowienie się, nie ma pola na skreślenie błędnej odpowiedzi i przygotowanie jej od nowa. Podczas matury ustnej trzeba się zmierzyć z wiedzą oraz własnym stresem.

Jak pokonać stres przed maturą ustną?

Jest na to wiele sposobów. Najskuteczniejszym jest stopniowe oswajanie się z nim, najlepiej w praktyce. Możesz zacząć od przygotowania swojej wypowiedzi na przykładowe pytanie maturalne i wygłoszenia jej na głos w swoim pokoju. Następnym razem umów się na wspólną naukę z kimś z klasy i na zmianę odpowiadajcie przed sobą. Gdy opanujesz wypowiedź przed kolegą, spróbuj wygłosić odpowiedź na przykład przed rodzicami. W szkole nie unikaj zgłaszania się do odpowiedzi, pamiętaj, że każda okazja do mówienia przed publicznością wzmacnia Twoją umiejętność radzenia sobie z takim stresem.

Pytania na maturze ustnej z polskiego

Najlepszych sposobem na skuteczne przygotowanie do matury ustnej jest przerobienie różnorodnych pytań, które mogą się pojawić na takim egzaminie. Wyróżnia się trzy typy takich zadań:

– zadania ikonograficzne

– zadania literackie

– zadania językowe.

Dziś prezentujemy Wam zestaw zadań językowych. Znajdziecie w nim przykładowe zadanie z rozwiązaniem oraz zadanie do samodzielnego opracowania.

[POBIERZ ZESTAW ZADAŃ]

W kolejnych odsłonach tego cyklu przedstawimy wam przykładowe zadania ikonograficzne oraz literackie. Śledźcie nasz profil na Facebooku.

Chcesz więcej zadań z matury ustnej? Zarejestruj się na Giełdzie Maturalnej. Zapoznaj się również z naszymi publikacjami „Język polski. Matura 2021. Vademecum”, a w strefie Matury ustnej znajdziesz zestaw aż 50 pytań maturalnych oraz obszerne omówienie motywów literackich.

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę w 2022?

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?

W 2022 absolwenci szkół ponadpodstawowych musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów w części pisemnej na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Dodatkowo każdy abiturient, aby zdać, musi podejść również do jednego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Ze względu na pandemię oraz wielomiesięczną naukę zdalną maturzyści w 2022 roku nie mieli obowiązku podchodzenia do egzaminów w części ustnej, chyba że wynik taki byłby im potrzebny podczas rekrutacji na studia. Dotychczas trzeba było przystąpić do ustnego egzaminu z polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

[…] do części ustnej egzaminu maturalnego mogą przystąpić wyłącznie osoby, którym wynik z tej części egzaminu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą.

Aby zdać maturę, uczeń musi “uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej” (tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego). Warunkiem otrzymania świadectwa maturalnego jest również przystąpienie “do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej” – w tym przypadku nie został jednak określony żaden próg zaliczenia.

Sprawdź: Kiedy wyniki matur 2022? Gdzie i jak będzie można je sprawdzić?

Ile punktów, żeby zdać maturę z polskiego?

Pisemny egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego jest jedynym z trzech przedmiotów obowiązkowych, a zatem warunkiem jego zaliczenia jest 30%. Arkusz składa się z dwóch części: testu oraz wypracowania. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań można otrzymać w sumie łącznie 70 punktów (20 za test i 50 za wypracowanie). Oznacza to, że aby zdać, trzeba zdobyć minimum 21 punktów.

Zobacz: Miała czerwony pasek, a nie zdała matury. Wszystko przez katar koleżanki

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę z matematyki?

Matura z matematyki na poziomie podstawowym również należy do przedmiotów obowiązkowych, czyli do zaliczenia konieczne jest uzyskanie 30% punktów. Arkusz składa się z trzech typów zadań: zamkniętych, otwartych krótkiej odpowiedzi oraz otwartych rozszerzonej odpowiedzi. Łącznie za poprawne rozwiązania można uzyskać 45 punktów (a nie jak w poprzednich latach – 50). W związku z czym, aby zdać należy zdobyć minimum 13,5 punktów.

Sprawdź: Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022? Uczniowie mają więcej czasu na naukę

Ile trzeba mieć procent na maturze rozszerzonej?

Pandemia i nauka zdalna pokrzyżowała zamiary Ministerstwa Edukacji oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące zmian w kwestii egzaminów na poziomie rozszerzonym – zgodnie z planem miały one być zaliczane dopiero od 30% punktów. Przepisów w tej sprawie jednak jak dotąd nie zmieniono, a więc próg zdawalności matury rozszerzonej 2022 nie obowiązuje. Oznacza to, że wystarczy do niej podejść, można uzyskać ostatecznie nawet mniej niż 30%.

Zobacz: Jaka średnia na czerwony pasek?

Czy można nie zdać rozszerzonej matury?

Nie, ponieważ na egzaminach na poziomie rozszerzonym nie obowiązują progi punktowe, nie da się ich nie zdać. W związku z czym do uzyskania świadectwa maturalnego wystarczy podejść do jednego rozszerzenia – nie ma znaczenia, ile uczeń zdobędzie z niego punktów.

Sprawdź: Kserokopia świadectwa dojrzałości jest tym samym co odpis? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować dokumenty

Rodzice pytają, od ilu procent zdaje się maturę

Matura 2023 i 2024 ze zmianami. Jakie są wymagania?

Matura 2023 i 2024 ma odbyć się na nowych zasadach. Jakiś czas temu Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wymagania dotyczące egzaminów dojrzałości dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz 5-letniego technikum. Co się zmieni?

Matura 2022 – kiedy wyniki, dodatkowy termin i poprawka? >>

Matura 2023, 2024 – wymagania. Przedmioty, czas trwania

Maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do czterech (a nie jak do tej pory trzech) egzaminów pisemnych. Chodzi o egzaminy z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym ma być konieczne uzyskanie 30% z możliwych do zdobycia punktów.

Egzamin ustne – z języka polskiego i obcego nowożytnego – będą obowiązkowe.

Czas, jaki uczniowie będą mieli na rozwiązanie arkuszy egzaminacyjnych, też ulegnie zmianie. Matura z języka polskiego potrwa 240 minut na poziomie podstawowym i 210 minut na poziomie rozszerzonym. Do tej pory było to odpowiednio 170 i 180 minut.

Egzamin z matematyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym będzie trwał 180 minut. Aktualnie czas przeznaczony na maturę z matematyki na poziomie podstawowym to 170 minut. Matura rozszerzona z matematyki trwa 10 minut dłużej.

Nowy przedmiot w szkołach już pewny. Od kiedy, na czym polega i kto go będzie uczył? >>

Ze 170 i 180 minut do 210 minut ma zostać wydłużony egzamin pisemny z języka mniejszości narodowej. Tyle samo potrwa egzamin pisemny z języka mniejszości etnicznej lub z języka regionalnego.

Matura 2023, 2024 – lista lektur

Absolwenci szkół średnich będą musieli przyswoić dłuższą listę lektur obowiązkowych.

Zmiany w szkołach od 1 września. ‘Strzelanie na strzelnicach i zapoznawanie się z bronią >>

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że w latach 2023 i 2024 egzamin ósmoklasisty oraz egzamin maturalny będą przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie – jak miało to miejsce do roku 2020 włącznie – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zmiana ta wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania wymagań egzaminacyjnych do specyfiki kształcenia związanej z epidemią SARS-CoV-2.

Pełną listę wymagań egzaminacyjnych na egzaminie maturalnym 2023 i 2024 znajdziecie tutaj.

Ustna matura z języka polskiego, czyli jak oczarować komisję?

Egzamin trwa około 30 minut i sprawdza przede wszystkim umiejętność komunikacji werbalnej oraz umiejętność organizowania warsztatu pracy. Składa się z ok. 15-minutowego przygotowania, 10-minutowej wypowiedzi oraz 5-minutowej rozmowy.

Musisz wiedzieć, że przez komisję będziesz postrzegany w sposób całościowy. Nauczyciele słuchają nie tylko tego, co mówisz, ale także w jaki sposób się wypowiadasz. Ogromną część komunikatów odbierana jest przecież zmysłem wzroku. Dlatego odpowiednią uwagę należy poświęcić komunikacji niewerbalnej, wyrażającej się m.in. poprzez gest, mimikę, mowę ciała.

Zrób doskonałe wrażenie

Aby świetnie wypaść w oczach komisji, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Miej świadomość, że komisja ma zaledwie kilkanaście minut, by poznać treści i materiały, nad którymi pracowałeś długie tygodnie czy miesiące.

To, co powiesz na początku oraz na końcu jest szczególnie ważne. Błędy popełnione we wstępie i zakończeniu trudno jest naprawić. Z psychologicznego punktu widzenia, członkowie komisji ze zdwojona uwagą zapamiętaja właśnie to, co zostało zaprezentowane na początku oraz w zakończeniu.

Porzuć rozwlekłość, postaw na konkret. Nie bój się stawiać pytań retorycznych, odwoływać do cytatów, bieżących komentarzy. Jeśli temat na to pozwala, możesz wzmocnić i uatrakcyjnić wypowiedź obrazem (fragment filmu, reprodukcja, prezentacja multimedialna).

Mów obrazowo. Porzuć sztampę, wpleć w swoją wypowiedź dowcipna uwagę czy dygresyjkę. Nie odbiegaj od założonego schematu wystąpienia, aby się nie pogubić i nie zapomnieć o jakiejś ważnej części prezentacji.

Twoje wystąpienie będzie dobre, jeśli:

Gruntownie opanujesz merytoryczne zagadnienia

Dobrze przygotujesz się psychiczne do wystąpienia

Zaprezentujesz przemyślany wstęp i zakończenie

Właściwie przedstawisz tezę, argumenty, przykłady, materiały dodatkowe

Opanujesz zasady właściwej emisji głosu i stosownej ekspresji

Odpowiednio zapanujesz nad mową ciała oraz gestykulacją

Będziesz wyglądać schludnie, zadbasz o miłą prezencję

Nawiążesz porozumienie z komisją

Większość ludzi przed publicznym wystąpieniem czuje stres i poddenerwowanie. Trema jest rzeczą naturalną. Mija zwykle po pierwszych zdaniach wygłoszonej prezentacji. Jeśli sam przygotujesz własne wystąpienie, przećwiczysz jego wygłoszenie kilka razy w domu przed lustrem lub znajomą osobą, to z pewnością świetnie poradzisz sobie przed komisją.

Uspokojeniu skołatanych myśli i poprawie samopoczucia z pewnością dobrze przysłuży się długi spacer w przededniu egzaminu, relaksująca kąpiel i sen.

Co jest oceniane?

Egzamin jest oceniany według kryteriów jednakowych w całym kraju.

W ustnej części egzaminu ocenie podlegają: prezentacja tematu (zawartość merytoryczna i kompozycja wypowiedzi), rozmowa o problemach związanych z prezentowanym zagadnieniem i sprawność językowa w obu częściach egzaminu.

W sumie za ustną część egzaminu zdający może uzyskać 40 punktów w następującym układzie:

Czy trudno jest zdać na 30% maturę ustna z polskiego?

To zależy. Zależy jakich masz nauczycieli, którzy będą Cię egzaminować (szczególnie zwróć uwagę na nauczyciela ze swojej szkoły).

Jeżeli dostajesz temat np. o motywie i proszą Cię o korzystanie z tekstów kultury, to jesteś w NIEBIE- bo możesz nawet coś zmyśleć. Wystarczy dać coś niszowego, nieznanego (NIGDY NIE DAWAJ LEKTUR- BO BĘDĄ ZADAWAĆ PYTANIA Z NICH!)- wtedy będą Cię pytać tylko o ogół tekstu, a nie jego znajomość.

Najgorzej, to gdy dostajesz fragment lektury obowiązkowej- to po Tobie! Bo będą Cię pytać z tej lektury, a niektórzy nauczyciele zadają BARDZO szczegółowe pytania.

Najważniejsze to ćwiczyć konspekty i czas, w którym mówisz. I najważniejsze to… MÓWIĆ! Najgorsze co możesz zrobić, to nie mówić- bo jak mówisz, to oni zrobią wszystko, żeby Ci w tym pomóc. Musisz grać na zwłokę, zmyślać. Może się ulitują i dostaniesz 30%.

Więc ćwicz konspekty, ćwicz mówienie (nawet przed lustrem), przypomnij sobie Twoje ulubione lektury (w których jest dużo wątków) i ich autorów, ćwicz zeszłoroczne tematy i wygoogluj sobie “kalkulator maturalny jak działa”- poczytaj o tym, a może będziesz znał temat przed wejściem do sali.

Dasz radę! Nauczyciele starają się raczej pomóc (przynajmniej punktowo)

Proszę czekać… Proszę czekać…

Matura ustna z polskiego – jak się przygotować?

Egzamin maturalny trwa tylko pół godziny. Uczeń ma 10 minut na przygotowanie wypowiedzi, a kolejne 20 minut to czas na precyzyjną prezentację tematu i odpowiadanie na zadawane pytania – tak wygląda matura ustna. Polski jest ojczystym językiem, którym uczniowie posługują się od pierwszych lat życia, dlatego otrzymanie 30 proc. żadnemu maturzyście nie powinno sprawić problemu – nie warto jednak tego egzaminu bagatelizować.

Matura ustna – jak wygląda?

Matura usta to sprawdzian nie tylko wiedzy, ale także solidnych nerwów oraz opanowania stresu. Przed przystąpieniem do wypowiedzi oraz odpowiadania na pytania egzaminatorów uczeń powinien więc zadbać o właściwe przygotowanie. W trakcie nauki szkolnej należy zapoznać się z lekturami, występującymi w nich postaciami oraz nurtami dominującymi w wybranych epokach. Matura usta z polskiego wymaga tak naprawdę takiego samego przygotowania jak pisemna, inna jest tylko forma prezentacji posiadanych umiejętności oraz wiedzy.

W trakcie matury ustnej z polskiego uczeń losuje kopertę i zapoznaje się z pytaniem. Następnie otrzymuje 10 minut, aby zrozumieć temat, przygotować plan wypowiedzi i rozpisać na kartce podstawowe zagadnienia, problemy i teksty literackie. W dalszej kolejności staje przed osobami egzaminującymi i omawia zagadnienie.

Matura ustna, język polski – konstrukcja wypowiedzi

Po odczytaniu pytania na maturze ustnej z polskiego uczeń na kartce papieru powinien nakreślić konstrukcję wypowiedzi. Składa się ona z następujących elementów:

wstęp;

omówienie otrzymanego tematu albo problemu;

odniesienie się do uzyskanego załącznika;

rozwinięcie tematu, które jest ściśle związane z podanymi wytycznymi (w tym miejscu wymaga się skorzystania z przykładowych utworów literackich bądź tekstów kultury, egzaminatorzy akceptują również własne doświadczenia);

zakończenie wraz z wnioskami.

Matura ustna z polskiego – jak zacząć?

Matura ustna z polskiego wymaga przede wszystkim koncentracji oraz skupienia. Początek wypowiedzi może być bardzo zbliżony do wstępu napisanego w trakcie rozprawki. Monolog ucznia powinien zmierzać do szerszego omówienia problemu, symboli bądź archetypów związanych z tematem. Osoby egzaminujące oczekują pełnych i rozbudowanych zdań, które mogą być wzbogacone o cytaty bądź przysłowia. W dalszej kolejności należy dokładnie omówić problem zawarty w temacie. Każda część wypowiedzi jest istotna, jednak dobry start znacząco wpływa na ocenę egzaminatorów oraz sprawia, że uczeń czuje się o wiele pewniej w trakcie przedstawiania kolejnych tez i przykładów.

Matura ustna z polskiego – jak się przygotować?

Po wylosowaniu tematu uczeń otrzymuje 10 minut, żeby przygotować konspekt. To właśnie nad jego pisaniem należy pracować przed przystąpieniem do egzaminu. W trakcie ćwiczeń można korzystać z arkuszy maturalnych, które znajdują się na stronie CKE. Należy wybrać temat, nastawić czasomierz i rozpisać konspekt.

W trakcie egzaminu problemem mogą być głosy innych uczniów, dlatego pisanie konspektu warto ćwiczyć w trakcie wysłuchiwania nagrań z wykładów profesorów (to dobry trening przed dniem, kiedy zdawana jest matura). Egzamin ustny przed komisją koncentruje się wokół 10-minutowej wypowiedzi monologowej, którą uczeń wygłasza po krótkiej chwili przygotowania. Ocenie podlegają zgodność z tematem, język, kompozycja oraz treść. Matura ustna z polskiego składa się również z rozmowy między uczniem a egzaminującymi, która stanowi ostatni element egzaminu.

키워드에 대한 정보 jak zdać maturę ustną z polskiego na 30

다음은 Bing에서 jak zdać maturę ustną z polskiego na 30 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  그래픽 카드 성능 | 2022년의 보급형 그래픽카드는 어느정도 성능일까? Gtx 1630 둘러보기 14978 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  땅콩 버터 다이어트 | 몸에 열을 내 지방을 태워주는 '열일하는 땅콩버터 주스'로 2주간 최대 8Kg 감량을?! 131 개의 자세한 답변

See also  고추 씨앗 발아 | 고추씨앗 침종부터 파종 발아 싹틔우기 고추 심는방법 기초 최근 답변 138개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 163. Matura ustna z polskiego. Jak zdać na 30 procent?

  • wiedzazwami
  • wiedza
  • wami
  • matura
  • liceum
  • gimnazjum
  • nauka
  • lektura
  • lektury
  • streszczenie
  • streszczenia
  • ustna
  • polski
  • rady na maturę

163. #Matura #ustna #z #polskiego. #Jak #zdać #na #30 #procent?


YouTube에서 jak zdać maturę ustną z polskiego na 30 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 163. Matura ustna z polskiego. Jak zdać na 30 procent? | jak zdać maturę ustną z polskiego na 30, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment