Joga Efekty Przed I Po | Co Mi Dała Joga? Efekty Po Roku | Codziennie Fit 29731 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “joga efekty przed i po – Co mi dała joga? Efekty po roku | Codziennie Fit“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Codziennie fit 이(가) 작성한 기사에는 조회수 20,457회 및 좋아요 1,035개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

joga efekty przed i po 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Co mi dała joga? Efekty po roku | Codziennie Fit – joga efekty przed i po 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Od ponad roku regularnie praktykuję jogę – i co mi to dało? W dzisiejszym filmie postaram się Wam opowiedzieć, dlaczego w ogóle sięgnęłam po taki rodzaj ćwiczeń, co mi to dało i czy po roku widać jakiekolwiek efekty… a także co dalej z tą moją jogą 🙂
🔥 SUBSKRYBUJ, żeby być na bieżąco! : http://bit.ly/1NETB6n 🔥
Instagram: https://instagram.com/codziennie_fit
Dołącz do naszej grupy: https://www.facebook.com/groups/codzienniefitzmarta/
Więcej ćwiczeń \u0026 zdrowych przepisów: https://codzienniefit.pl
Polubmy się: https://www.facebook.com/codzienniefit

joga efekty przed i po 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Joga – efekty przed i po ćwiczeniach – Unbroken Store

Regularne praktykowanie jogi to klucz do osiągnięcia lepszej kondycji fizycznej i umysłowej. Efekty zauważalne są już po kilku tygodniach.

+ 여기에 자세히 보기

Source: unbrokenstore.com

Date Published: 1/23/2022

View: 1499

Joga – efekty nadchodzą – pozytywny wpływ jogi – jogastyl.pl

Joga da efekty już po kilku miesiącach … W zasadzie nawet wystarczy trochę ponad tydzień, o ile ćwiczy się co najmniej 4-5 razy w tygodniu, aby …

+ 여기에 보기

Source: jogastyl.pl

Date Published: 4/2/2021

View: 4266

Co daje joga? – efekty ćwiczenia asan – Praktyka jogi

Efekty ćwiczeń – poznaj najważniejsze korzyści z praktyki jogi. Dowiedź się co daje joga. … Joga efekty przed i po? Poznaj efekty ćwiczeń.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.annadobosz.pl

Date Published: 6/17/2022

View: 3298

10 spostrzeżeń po 3 miesiącach z jogą – Zaparzę Ci herbatę

Każdy musi samodzielnie ocenić, gdzie jest granica komfortu, bezpieczeństwa, a przede wszystkim zdrowia, której nie można przekroczyć. W jodze …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.zaparzeciherbate.pl

Date Published: 11/23/2021

View: 9108

Joga – podsumowanie pierwszych 6 miesięcy regularnej praktyki

Ponadto właśnie 21 czerwca świętujemy międzynarodowy dzień jogi, … z ciałem i nie mówię tutaj o oddechu mającym poprawić efekty treningu.

+ 더 읽기

Source: okiemdietetyka.pl

Date Published: 7/6/2021

View: 5181

Joga – efekty ćwiczeń. Czy joga pomaga w odchudzaniu? – Fit

5. Efekty jogi: zmniejsza bóle stawów. Większość asan jogi aktywuje mięśnie przykręgosłupowe (mięśnie głębokie), które chronią kręgosłup przed …

+ 여기에 자세히 보기

Source: fit.poradnikzdrowie.pl

Date Published: 6/30/2022

View: 2702

Po czym poznać, że joga przynosi oczekiwane efekty?

21 Sygnałów, Że Twoje Ćwiczenia Jogi Przynoszą Oczekiwane Efekty. Medytacja i joga pomagają nam podążać w kierunku coraz większego szczęścia i spokoju.

+ 여기에 보기

Source: www.portalyogi.pl

Date Published: 9/10/2021

View: 775

Joga twarzy – jak ją wykonywać? Efekty przed i po – Wizaz.pl

Jak przygotować się do jogi twarzy? Jakie efekty daje joga twarzy? Przed i po; Czy joga twarzy działa? Opinie; Joga twarzy ćwiczenia dla …

+ 여기에 보기

Source: wizaz.pl

Date Published: 4/29/2021

View: 7786

주제와 관련된 이미지 joga efekty przed i po

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Co mi dała joga? Efekty po roku | Codziennie Fit. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Co mi dała joga? Efekty po roku | Codziennie Fit
Co mi dała joga? Efekty po roku | Codziennie Fit

주제에 대한 기사 평가 joga efekty przed i po

  • Author: Codziennie fit
  • Views: 조회수 20,457회
  • Likes: 좋아요 1,035개
  • Date Published: 2020. 12. 10.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=OUZjkve-4IU

Po jakim czasie widać efekty jogi?

Joga da efekty już po kilku miesiącach

W zasadzie nawet wystarczy trochę ponad tydzień, o ile ćwiczy się co najmniej 4-5 razy w tygodniu, aby zauważyć pewną różnicę. Pierwszym efektem będzie wyprostowanie sylwetki. To niesamowite, ale po kilku godzinach z jogą ciało człowieka samo zaczyna sugerować prawidłową postawę.

Ile razy w tygodniu joga?

Optymalnie byłoby 3 razy w tygodniu przez około 50 minut każdorazowo. Piękno jogi polega na tym jednak, że może być praktykowana każdego dnia. Jeśli nie masz więc czasu na dłuższą sesję, spróbuj stawać na macie częściej a krócej. Na początek wystarczy 5-15 minut.

Czy joga jest skuteczna?

Joga zwiększa poziom energii i poprawia nastrój

Korzystne efekty jogi, takie jak, wyższy poziom energii, poprawa nastroju, zwiększenie motywacji do życia, optymizm, uczucie szczęścia, możemy odczuwać już po pierwszym treningu.

Czy joga jest dobra na odchudzanie?

Joga nie jest nastawiona na zapewnienie praktykującemu szybkiej utraty zbędnych kilogramów, ale czy faktycznie nie ma wpływu na proces chudnięcia? Otóż nie. Okazuje się, że praktyka jogi może być Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce o smuklejszą sylwetkę.

Czy joga wyszczupla uda?

Joga doskonale wzmacnia całe ciało, pozwala wysmuklić i wyszczuplić wszystkie partie ciała. Jakie ćwiczenia na uda i pośladki działają najlepiej? Anjeneyasana czyli pozycja Wschodzącego Księżyca, to ćwiczenie które świetnie rozciąga mięśnie ud i wzmacnia kolana.

Jak zmienia się ciało z joga?

Przede wszystkim, praktykowanie jogi pozwala wzmocnić nasze mięśnie na nogach, pośladkach, plecach i ramionach. Konstrukt pozycji (asany) pozwala wszystkim mięśniom pracować w równowadze i harmonii. Ciało zmienia się delikatnie, nie przybierając na masie. Joga wydobywa potencjał naszych mięśni.

Czy joga pomaga na brzuch?

Efekty ćwiczeń jogi na brzuch będą widoczne pod warunkiem, że będą systematycznie i rzetelnie wykonywane. Joga na płaski brzuch i boczki nie tylko rzeźbi talię, lecz także wzmacnia mięśnie głębokie. Ćwiczenia należy wykonać jedno po drugim, a serię powtórzyć przynajmniej 3 razy.

Czy joga wystarczy?

Myślisz, że nie schudniesz bez codziennego biegania i wyciskania siódmych potów w fitness studio? Nieprawda. Sama joga wystarczy jako główne źródło aktywności fizycznej, o ile oczywiście wykonujesz ją regularnie kilka razy w tygodniu po 30-60 minut.

O jakiej porze dnia ćwiczyć jogę?

Tradycyjne teksty jogiczne mówią o tym, że godziny pomiędzy 4:00 a 6:00 rano są najbardziej sprzyjające dla medytacji i praktyki jogi, ponieważ umysł jest wówczas maksymalnie spokojny.

Czy joga raz w tygodniu ma sens?

Joga działa dwa razy skuteczniej niż ćwiczenia rozciągające. Stwierdzono to, badając osoby, które ćwiczyły raz w tygodniu przez 3 miesiące. 4. Pomaga zasnąć.

Co robi joga z ciałem?

Udowodniono, że joga obniża napięcie emocjonalne i zmniejsza stany lękowe. Mamy lepsze samopoczucie, a co ciekawe, joga nie tylko wycisza, ale i dodaje energii! Co więcej, joga pomaga w leczeniu bezsenności, wpływa na mniejsze odczuwanie bólu (np. bólu napięciowego, reumatyzmu, nowotworowego).

Czy joga rzeźbi ciało?

Ashtanga joga wyróżnia się bardzo dynamicznymi zmianami pozycji, właściwie bez przerw pomiędzy sekwencjami. Wymaga to dużego wysiłku, ale doskonale spala kalorie i pięknie rzeźbi ciało.

Ile można schudnąć ćwicząc jogę?

Ile kalorii można spalić podczas zajęć jogi? Nawet od 180 do 460! To jednak zależy od kilku czynników: rodzaju jogi, jaką się trenuje, intensywności i tempa ćwiczeń, czasu trwania zajęć, własnych predyspozycji, płci. Podstawowym założeniem jogi nie jest jednak spalanie kalorii, można to traktować jako bonus.

Ile spala godzina jogi?

Ilość kalorii spalonych w trakcie treningu jogi uzależniona jest od stylu, jaki wybierzemy. Godzinna sesji Hatha Yoga pomaga spalić 189 kcal, w przypadku Ashtanga Yoga jest to już 350 kcal, Bikram Yoga – 477 kcal a Vinyasa Yoga – aż 594 kalorie.

Czy joga ujędrnia ciało?

Joga odchudza

Regularna praktyka jogi skutkuje nie tylko wyrzeźbieniem i wysmukleniem sylwetki, ale również zwiększeniem świadomości własnego ciała i pełniejszą jego akceptacją. Osoby praktykujące jogę częściej decydują się na zdrową, zbilansowaną dietę, unikają przetworzonej żywności i prowadzą higieniczny tryb życia.

Czy joga raz w tygodniu ma sens?

Joga działa dwa razy skuteczniej niż ćwiczenia rozciągające. Stwierdzono to, badając osoby, które ćwiczyły raz w tygodniu przez 3 miesiące. 4. Pomaga zasnąć.

Jak długo powinna trwać jedna sesja jogi?

Ile trwa sesja jogi? Standardowa sesja asan do wykonania nie jest długa, zajmuje od 15 do 25 minut. Zajęcia w szkołach jogi lub w fitness clubach (poprzedzone odpowiednim przygotowaniem oraz rozciąganiem i wyciszeniem ciała na zakończenie) najczęściej trwają natomiast około półtorej godziny.

Czy joga pomaga na brzuch?

Efekty ćwiczeń jogi na brzuch będą widoczne pod warunkiem, że będą systematycznie i rzetelnie wykonywane. Joga na płaski brzuch i boczki nie tylko rzeźbi talię, lecz także wzmacnia mięśnie głębokie. Ćwiczenia należy wykonać jedno po drugim, a serię powtórzyć przynajmniej 3 razy.

Co mi dała joga?

Joga pomaga mi budować siłę fizyczną i psychiczną Joga to dla mnie połączenie ćwiczeń fizycznych i medytacji. Łączenie trudnych asan (np stanie na głowie, świeca, wojownik 3, kruk, mostek) ze świadomym oddechem to praca nie tylko z ciałem, ale też siłą woli.

Joga – efekty przed i po ćwiczeniach – czego się można spodziewać?

Joga to wywodząca się z Indii z rejonu doliny Indusu metoda treningowa zawierająca ćwiczenia i pozy (asany) rozwijające sprawność fizyczną i umysłową. Większości z nas kojarzy się ona z płynnymi i spokojnymi ruchami, które wyglądają jak taniec w zwolnionym tempie. Jednak joga to coś więcej niż kolejny system treningowy. Jest to filozofia życiowa kształtująca idealną harmonię pomiędzy ciałem i umysłem. W tym artykule sprawdzimy, jakie są zasady ćwiczeń oraz jakich efektów możemy się spodziewać po regularnym ich wykonywaniu.

Joga – co to jest?

W wolnym tłumaczeniu słowo joga oznacza jedność, połączenie oraz kontrolę. Praktykowanie jogi przynosi wiele korzyści dla naszego ciała i ducha. Wykonywanie asanów będących połączeniem ruchu z odpowiednimi technikami oddechowymi i medytacją bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Joga skutecznie zwalcza skutki stresu, odpręża i relaksuje. Poszczególne pozy kształtują właściwą postawę, rozciągają i rozluźniają mięśnie oraz pogłębiają zakres ruchu w stawach. Jest to także wspaniała metoda pomagająca zapobiegać i zwalczać choroby zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, a tym samym może nas ochronić przed silnymi dolegliwościami bólowymi.

Na przestrzeni wieków wykształciło się wiele metod jogi. Zdecydowanie najpopularniejszą jest Hatha-Joga będąca połączeniem płynnych ruchów i określonych pozycji (asan) ze świadomym oddychaniem (pranajama). Obecnie naukę tej metody oferują szkoły jogi organizujące kursy i zajęcia grupowe. Liczne filmy instruktażowe można znaleźć także w internecie. Odmianą metody Hatha jest power joga, czyli joga dynamiczna, która zawiera ćwiczenia skutecznie rozwijające i wzmacniające mięśnie całego ciała oraz pomagające w zrzuceniu zbędnych kilogramów tkanki tłuszczowej.

Joga – zasady ogólne ćwiczeń

Podstawową zasadą praktykowania jogi, na którą w szczególności powinni zwrócić początkujący jogini to stopniowanie trudności pozycji. Wiele odmian i modyfikacji asam nie jest odpowiednia dla nowicjuszy i może prowadzić do bolesnych urazów. Dlatego polecamy wykonywanie pierwszych prób pod okiem doświadczonego instruktora, który wprowadzi nas w tajniki jogi. Do innych zasad ogólnych ćwiczeń zaliczamy:

Płynne ruchy

Wykonywanie ćwiczeń należy przeprowadzać w sposób powolny i opanowany. W ten sposób bardzo łatwo poznamy aktualne limity naszego organizmu i znacznie zmniejszymy ryzyko odniesienia kontuzji.

Prawidłowe oddychanie

To podstawowa zasada praktykowania jogi. Oddech musi być naturalny i zgrany z wykonywanymi ruchami, przejściami i pozycjami.

Systematyczność

Regularne praktykowanie jogi to klucz do osiągnięcia lepszej kondycji fizycznej i umysłowej. Efekty zauważalne są już po kilku tygodniach.

Spokój i koncentracja

Umożliwi nam wykonanie każdego ruchu i pozycji w prawidłowy sposób. Dynamiczne ruchy nie są wskazane i utrudniają przyjęcie odpowiedniej asamy.

Rozsądek i pokora

Joga to przede wszystkim doskonała znajomość własnego ciała i jego ograniczeń. Rozsądek podczas praktykowania asam ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i pozwoli na dopasowanie poziomu trudności danej pozy do naszej aktualnej sprawności fizycznej.

Rozgrzewka i rozluźnienie

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego treningu fizycznego, także do sesji jogi należy się odpowiednio przygotować poprzez wykonanie kilku ćwiczeń mobilizujących i rozgrzewających. Po jej zakończeniu należy wyciszyć organizm i oczyścić umysł.

Odpowiednie miejsce

Najlepszy miejscem do przeprowadzenia sesji jogi jest to, w którym czujemy się bezpiecznie i spokojnie. Podczas wykonywania asam nie powinno nas nic rozpraszać i dekoncentrować. Sesję można przeprowadzać w pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu w otoczeniu kojących dźwięków przyrody.

Wygodny strój

Odpowiedni strój do jogi powinien być wygodny i w żadnym stopniu nie ograniczać naszych ruchów. Obuwie powinno być lekkie i zapewniać dobrą przyczepność do podłoża, jednak tradycyjnie jogę wykonuje się boso.

Sprzęt do ćwiczeń

Joga to aktywność, która nie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu sportowego. W zupełności wystarczy miękka i wygodna mata do ćwiczeń, na której będziemy mogli w bezpieczny sposób wykonywać poszczególne asany.

Joga dynamiczna – efekty ćwiczeń

Joga dynamiczna, lub power joga to doskonały sposób na poprawę wyglądu sylwetki oraz kondycji fizycznej. Od tradycyjnej metody różni się przede wszystkim szybkością przejść, które pobudzają pracę układu krwionośnego i oddechowego. W połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą power joga może być wspaniałym narzędziem do spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, która przykrywa nasze wysportowane ciało. Świetnie sprawdzi się dla osób, które preferują bardziej dynamiczny sposób wykonywania asam, oraz dla tych, którzy oprócz kształtowania samoświadomości chcą efektywnie wzmacniać mięśnie całego ciała.

W porównaniu do klasycznego treningu aerobowego joga dynamiczna pozwala w krótkim czasie wzmocnić i ujędrnić mięśnie oraz doskonale natlenia komórki całego organizmu. Dla najlepszych efektów power jogę można połączyć z innymi rodzajami aktywności fizycznej kształtujących całe ciało, takimi jak pływanie.

W jaki sposób joga dynamiczna wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? Oto najważniejsze efekty wykonywania power jogi:

Poprawa sprawności fizycznej;

wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni;

redukcja tkanki tłuszczowej;

zwiększenie poziomu energii;

poprawa zdolności koncentracji;

rozwój masy mięśniowej.

Joga na brzuch – efekty treningu

Joga to doskonały sposób na płaski brzuch i silne mięśnie posturalne. Regularne wykonywanie prostych asam bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Joga skutecznie poprawia funkcjonowanie całego organizmu oraz usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Zapobiega dolegliwościom związanym z niestrawnością, takim jak: wzdęcia, zgaga, zaparcia, nadkwasota i kolka. Płynne ruchy w połączeniu z równomiernym oddechem pobudzają organizm do sprawnego usuwania złogów toksyn, które znacznie utrudniają pozbycie się tłuszczu z najbardziej opornych miejsc w okolicach talii.

Ćwiczenia jogi znakomicie rozwijają siłę i wytrzymałość powierzchniowych oraz głębokich partii mięśni brzucha, które odpowiadają za utrzymywanie prawidłowej postawy naszej sylwetki oraz chronią organy wewnętrzne i stabilizują kręgosłup. Odpowiednio dobrany program asam sprawi, że nasz brzuch będzie płaski i ładnie wyrzeźbiony.

Jakie są najważniejsze efekty jogi na brzuch?

Wzmacnia mięśnie proste i skośne brzucha;

buduje wytrzymałość mięśni posturalnych;

pomaga osiągnąć wyrzeźbiony i płaski brzuch;

zwiększa elastyczność całego ciała;

poprawia dotlenienie i ukrwienie komórek;

usprawnia pracę przewodu pokarmowego;

zapobiega problemom trawiennym;

rozwija zdolność kontrolowania pracy mięśni;

uczy prawidłowych wzorców ruchowych;

wspomaga utrzymywanie prawidłowej postawy.

Joga na odchudzanie – spodziewane efekty

Joga, a szczególnie metoda dynamiczna może być doskonałym narzędziem wspomagającym trudny i czasochłonny proces odchudzania. Podobnie jak inne rodzaje aktywności fizycznej joga zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię, którą zasilane są pracujące mięśnie. W efekcie dochodzi do zwiększonego wykorzystania kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem. Już około 1 godzinne sesje wykonywane regularnie mogą przynieść spektakularne efekty w walce z nadmiernymi kilogramami. Istnieje wiele asam, które usprawniają procesy trawienne oraz wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn, które zaburzają procesy metaboliczne i sprzyjają odkładaniu się trudnej do zredukowania tkanki tłuszczowej w różnych obszarach naszego ciała.

Joga wzmacnia wszystkie mięśnie naszego ciała, w rezultacie sylwetka staje się smukła i wysportowana. W połączeniu ze zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietą bogatą w białko i składniki odżywcze możemy osiągnąć efekt rekompozycji, czyli „zastąpienia” tkanki tłuszczowej tkanką mięśniową.

Joga – kiedy widać pierwsze efekty ćwiczeń?

Joga to z pewnością skuteczny system treningowy, który szybko przynosi wymierne efekty pod warunkiem przestrzegania najważniejszych zasad oraz regularności ćwiczeń. Pierwsze korzyści możemy zauważyć już po tygodniu, kiedy to sylwetka staje się bardziej wyprostowana i wyraźnie ujędrniona.

Po miesiącu możemy odczuć zdecydowaną poprawę samopoczucia oraz znaczny przypływ energii życiowej. Do przeszłości odchodzą wszelkie problemy trawienne oraz kłopoty z zasypianiem. Nasz sen staje się głęboki i relaksujący, dzięki temu rano budzimy się wypoczęci i gotowi do działania.

Kilka miesięcy systematycznych treningów minimum 3 razy w tygodniu sprawi, że nasze mięśnie staną się silne, wytrzymałe i elastyczne. Znacznie łatwiej będzie nam wykonywać codzienne czynności dzięki pogłębieniu zakresu ruchu w stawach. Joga znakomicie rozwija stabilność i równowagę oraz zwiększa pojemność płuc i wspomaga układ krwionośny.

Joga – efekty uboczne

Joga to bezpieczna forma aktywności, która nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Oczywiście pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad wykonywania asam. Przekraczanie granic swoich aktualnych możliwości może prowadzić do wystąpienia bolesnych urazów i kontuzji. Dlatego zalecamy stopniować poziom trudności poszczególnych pozycji i zwiększać go w miarę wzrostu sprawności.

Istnieje natomiast kilka przeciwwskazań zdrowotnych do praktykowania jogi. Wśród nich, wymieniamy:

pozytywny wpływ jogi

Ludzie zazwyczaj są bardzo niecierpliwi i chcieliby spektakularnych efektów po tygodniu zajęć. Niektórzy idą na skróty i aby poprawić swoją siłę oraz wydolność zaczynają wspomagać się suplementami, które w perspektywie czasowej więcej złego przyniosą niż dobrego. Droga na skróty nie jest dobrym pomysłem ani w górach, ani również w codziennym życiu. Łatwo zabłądzić albo znaleźć się w takim miejscu, z którego nie ma bezpiecznego wyjścia. Joga nauczy trochę innego podejścia, ponieważ jest sztuką cierpliwości i pokory wobec słabości własnego ciała. Tak naprawdę jest to wielkie piękno jogi i jakże odmienne spojrzenie na życie w kontekście obecnie panującego szybkiego tempa, wręcz zabiegania, które zazwyczaj doprowadza do przewlekłego stresu, a w skrajnych przypadkach do depresji bądź zawału.

Joga poprawia jakość życia

Ktoś może się w tym momencie uśmiechnąć z niedowierzaniem, ale rzeczywiście tak jest. Regularna praktyka zawsze zmienia człowieka i to na lepsze. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o sferę fizyczną, ale również psychiczną. Mało tego, może również ogarnąć płaszczyznę duchową, jeżeli będzie się odczuwać taką potrzebę. Joga jest na pewno drogą ku zdrowszemu życiu. Nie ma przypadku w tym, że tak wielu joginów rezygnuje ze śmieciowego jedzenia i zwraca się ku ekologii. Praktyka jogi prowadzi do akceptacji siebie i swojego otoczenia. Badania naukowe dowodzą wyjątkowo pozytywnego wpływu jogi na stany emocjonalne człowieka. Zdecydowanie łatwiej radzić sobie ze stresem, a niektóre ćwiczenia wyraźnie zmniejszają uczucie napięcia wewnętrznego. Niekoniecznie chodzi o ćwiczenia medytacyjne. Owszem, one jeszcze pogłębią wewnętrzne wyciszenie, jednak i podstawowe asany działają nie tylko na fizyczne aspekty organizmu. Ma to poniekąd związek z prawidłowym oddechem, którego przy okazji również uczy joga. Płynny i miarowy oddech odpowiednio dotlenia wszystkie komórki, a to zarówno zmniejsza stan zmęczenia, jak i również świetnie relaksuje.

Z jogą warto zacząć dzień

Bardzo dobrym pomysłem będzie poświęcenie kilkunastu minut na jogę o poranku. Oczywiście większość ludzi w tym momencie stwierdzi, że to absolutnie niemożliwe, bo rano i tak zawsze brakuje czasu na cokolwiek. No właśnie, w ten sposób sami sobie fundujemy codzienną porcję stresu na dzień dobry. Wstawanie na ostatnią chwilę, a potem wypijanie kawy w biegu jest najlepszym sposobem na to, żeby z domu wyjść z negatywnymi emocjami. Raczej trudno później skupić się na swojej pracy, ponieważ ani ciało, ani też psychika nie funkcjonują prawidłowo. Może warto zmienić swoje nawyki i położyć się pół godziny wcześniej, aby też wcześniej wstać i np. przez kwadrans zrobić sesję jogi. Taki krótki zestaw ćwiczeń, jak pokazany tutaj https://www.youtube.com/watch?v=Uk2TRawRlBk, fantastycznie obudzi każdą komórkę organizmu, pozytywnie nastroi, rozjaśni umysł i da porządnego kopa na cały dzień.

Joga da efekty już po kilku miesiącach

W zasadzie nawet wystarczy trochę ponad tydzień, o ile ćwiczy się co najmniej 4-5 razy w tygodniu, aby zauważyć pewną różnicę. Pierwszym efektem będzie wyprostowanie sylwetki. To niesamowite, ale po kilku godzinach z jogą ciało człowieka samo zaczyna sugerować prawidłową postawę. To, co było dotychczas normą, a więc lekkie pochylenie, nagle zaczyna być niewygodne i zaczynamy się automatycznie prostować. Ważna kwestia, jak się popatrzy wokół siebie. Naprawdę większość ludzi chodzi z lekkim przygarbieniem i wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie ludzi starszych. Coraz więcej młodych ma problem z wyprostowaniem, ale cóż się dziwić, skoro zapatrzeni są non stop w swoje smartfony. Stąd rosnąca ilość osób narzekających na ból pleców. Praktyka jogi ma pozytywny wpływ na plecy i często pomaga zlikwidować ich bolesność.

Po kilku miesiącach zauważa się, że mięśnie i ścięgna stają się mocniejsze, a to ma swoje przełożenie na lepszy balans ciała. Zdecydowanie łatwiej utrzymać równowagę podczas wykonywania poszczególnych asan, ale dzięki temu także w codziennym życiu wykonywane ruchy będą bardziej efektywne, a zarazem ograniczy się ryzyko powstania kontuzji przy codziennych czynnościach. Jogo jednocześnie uspokoi i ustabilizuje oddech, poprawi także pojemność płuc. Sprzyja to właściwemu dotlenieniu wszystkich komórek ciała. Co ciekawe, zaobserwowano również pozytywny wpływ jogi na likwidowanie nadciśnienia, które przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych. Jeżeli w czyjejś rodzinie często wysteruje nadciśnienie, to warto też, jako formę profilaktyki, zastosować jogę.

A po kilku latach?

pozytywny wpływ jogi

Ludzie zazwyczaj są bardzo niecierpliwi i chcieliby spektakularnych efektów po tygodniu zajęć. Niektórzy idą na skróty i aby poprawić swoją siłę oraz wydolność zaczynają wspomagać się suplementami, które w perspektywie czasowej więcej złego przyniosą niż dobrego. Droga na skróty nie jest dobrym pomysłem ani w górach, ani również w codziennym życiu. Łatwo zabłądzić albo znaleźć się w takim miejscu, z którego nie ma bezpiecznego wyjścia. Joga nauczy trochę innego podejścia, ponieważ jest sztuką cierpliwości i pokory wobec słabości własnego ciała. Tak naprawdę jest to wielkie piękno jogi i jakże odmienne spojrzenie na życie w kontekście obecnie panującego szybkiego tempa, wręcz zabiegania, które zazwyczaj doprowadza do przewlekłego stresu, a w skrajnych przypadkach do depresji bądź zawału.

Joga poprawia jakość życia

Ktoś może się w tym momencie uśmiechnąć z niedowierzaniem, ale rzeczywiście tak jest. Regularna praktyka zawsze zmienia człowieka i to na lepsze. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o sferę fizyczną, ale również psychiczną. Mało tego, może również ogarnąć płaszczyznę duchową, jeżeli będzie się odczuwać taką potrzebę. Joga jest na pewno drogą ku zdrowszemu życiu. Nie ma przypadku w tym, że tak wielu joginów rezygnuje ze śmieciowego jedzenia i zwraca się ku ekologii. Praktyka jogi prowadzi do akceptacji siebie i swojego otoczenia. Badania naukowe dowodzą wyjątkowo pozytywnego wpływu jogi na stany emocjonalne człowieka. Zdecydowanie łatwiej radzić sobie ze stresem, a niektóre ćwiczenia wyraźnie zmniejszają uczucie napięcia wewnętrznego. Niekoniecznie chodzi o ćwiczenia medytacyjne. Owszem, one jeszcze pogłębią wewnętrzne wyciszenie, jednak i podstawowe asany działają nie tylko na fizyczne aspekty organizmu. Ma to poniekąd związek z prawidłowym oddechem, którego przy okazji również uczy joga. Płynny i miarowy oddech odpowiednio dotlenia wszystkie komórki, a to zarówno zmniejsza stan zmęczenia, jak i również świetnie relaksuje.

Z jogą warto zacząć dzień

Bardzo dobrym pomysłem będzie poświęcenie kilkunastu minut na jogę o poranku. Oczywiście większość ludzi w tym momencie stwierdzi, że to absolutnie niemożliwe, bo rano i tak zawsze brakuje czasu na cokolwiek. No właśnie, w ten sposób sami sobie fundujemy codzienną porcję stresu na dzień dobry. Wstawanie na ostatnią chwilę, a potem wypijanie kawy w biegu jest najlepszym sposobem na to, żeby z domu wyjść z negatywnymi emocjami. Raczej trudno później skupić się na swojej pracy, ponieważ ani ciało, ani też psychika nie funkcjonują prawidłowo. Może warto zmienić swoje nawyki i położyć się pół godziny wcześniej, aby też wcześniej wstać i np. przez kwadrans zrobić sesję jogi. Taki krótki zestaw ćwiczeń, jak pokazany tutaj https://www.youtube.com/watch?v=Uk2TRawRlBk, fantastycznie obudzi każdą komórkę organizmu, pozytywnie nastroi, rozjaśni umysł i da porządnego kopa na cały dzień.

Joga da efekty już po kilku miesiącach

W zasadzie nawet wystarczy trochę ponad tydzień, o ile ćwiczy się co najmniej 4-5 razy w tygodniu, aby zauważyć pewną różnicę. Pierwszym efektem będzie wyprostowanie sylwetki. To niesamowite, ale po kilku godzinach z jogą ciało człowieka samo zaczyna sugerować prawidłową postawę. To, co było dotychczas normą, a więc lekkie pochylenie, nagle zaczyna być niewygodne i zaczynamy się automatycznie prostować. Ważna kwestia, jak się popatrzy wokół siebie. Naprawdę większość ludzi chodzi z lekkim przygarbieniem i wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie ludzi starszych. Coraz więcej młodych ma problem z wyprostowaniem, ale cóż się dziwić, skoro zapatrzeni są non stop w swoje smartfony. Stąd rosnąca ilość osób narzekających na ból pleców. Praktyka jogi ma pozytywny wpływ na plecy i często pomaga zlikwidować ich bolesność.

Po kilku miesiącach zauważa się, że mięśnie i ścięgna stają się mocniejsze, a to ma swoje przełożenie na lepszy balans ciała. Zdecydowanie łatwiej utrzymać równowagę podczas wykonywania poszczególnych asan, ale dzięki temu także w codziennym życiu wykonywane ruchy będą bardziej efektywne, a zarazem ograniczy się ryzyko powstania kontuzji przy codziennych czynnościach. Jogo jednocześnie uspokoi i ustabilizuje oddech, poprawi także pojemność płuc. Sprzyja to właściwemu dotlenieniu wszystkich komórek ciała. Co ciekawe, zaobserwowano również pozytywny wpływ jogi na likwidowanie nadciśnienia, które przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych. Jeżeli w czyjejś rodzinie często wysteruje nadciśnienie, to warto też, jako formę profilaktyki, zastosować jogę.

A po kilku latach?

Nieoczywiste pytania i proste odpowiedzi na temat jogi dla początkujących

Zaczynając praktykę każdy z nas zadaje kilka podstawowych pytań. Jak często, jak długo, jak się przygotować, czy to bezpieczne i przede wszystkim – czy warto? Oto odpowiedzi na temat jogi, których szukasz. Wybraliśmy najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w praktyce jogi.

Jak często praktykować jogę?

Im więcej, tym lepiej.

Optymalnie byłoby 3 razy w tygodniu przez około 50 minut każdorazowo. Piękno jogi polega na tym jednak, że może być praktykowana każdego dnia. Jeśli nie masz więc czasu na dłuższą sesję, spróbuj stawać na macie częściej a krócej.

Na początek wystarczy 5-15 minut. Po pewnym czasie sam poczujesz potrzebę wydłużania sesji. Sesje osób zaawansowanych, praktykujących od dłuższego czasu potrafią trwać 2, a nawet 3 godziny.

Jak długo należy zostać w danej pozycji?

Książki jogowe podają od 15-30 sekund (około 5 głębokich wdechów i wydechów). Dodatkowo można powtórzyć 3 razy wszystkie pozycje podczas sesji.

W niektórych asanach, na przykład relaksacyjnych, można trwać kilka do kilkunastu minut, jeśli czujesz się w nich komfortowo. Wszystko zależy od naszych potrzeb i celu, jaki chcemy osiągnąć. Natomiast należy wyjść z pozycji od razu, jeśli czujesz ból, duży dyskomfort, nadmierne rozciąganie.

Czy muszę być elastyczny, żeby praktykować?

Absolutnie nie. Jeśli brakuje Ci gibkości, joga rozwiąże ten problem.

Dzięki regularnej praktyce staniesz się rozciągnięty. Jest mnóstwo asan uwalniających od napięć, rozciągających stawy, mięśnie i ścięgna. Ich wykonywanie w połączeniu z głębokim oddechem szybko przyniesie rezultaty w postaci zwiększonej elastyczności ciała.

W co się ubrać na jogę?

Jogę najwygodniej praktykuje się w luźnym, niekrępującym ruchów stroju.

Świetnie sprawdzą się leginsy i niezbyt obcisły top lub koszulka, najlepiej z lekkiego i naturalnego materiału.

Zrezygnuj z biżuterii, ubrań z zamkami i kieszeniami. Na macie stajemy boso ze względu na przyczepność i lepsze odczuwanie podłoża. W skarpetkach znacznie łatwiej poślizgnąć się podczas wykonywania niektórych pozycji.

Na rynku jest szeroki wybór mat z różnych tworzyw.

Przy wyborze maty musisz zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana, jej grubość, wagę i przyczepność. Należy również dobrać ją do swoich indywidualnych potrzeb, poziomu zaawansowania oraz stylu jogi, jaki praktykujesz.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak wybrać matę do jogi znajdziesz w artykule.

Odpowiedzi na temat jogi: czy muszę zostać wegetarianinem?

Nie musisz. Praktykowanie jogi nie wymaga od ciebie, żebyś zrezygnował z mięsa. Joga nie podchodzi aż tak restrykcyjnie do kwestii odżywiania.

Jednak jedną z głównych zasad w jodze jest „niekrzywdzenie” (Ahimsa). Jogini, którzy dłużej praktykują jogę, rozwijają swoją praktykę i duchowość. Dlatego ważne jest dla nich niezabijanie zwierząt – istot czujących i oddychających.

W pierwszej kolejności można wyeliminować z diety mięso ssaków, następnie ptactwa, potem ryby. Produkty odzwierzęce takie jak jajka, masło czy miód są dozwolone.

Ale wegetarianizm nie jest to konieczny. Jeśli nie jesteś roślinożercą i nie odczuwasz głębszej potrzeby nim zostać, nadal możesz uprawiać jogę.

Jeśli masz już strój i matę, teraz wystarczy wybrać odpowiednie zajęcia.

Zapisz się do klubu na kurs lub wybierz zajęcia w szkole online. Tam pod okiem nauczyciela będziesz mógł nauczyć się poprawnej techniki wykonywania asan.

Pamiętaj, aby wybrać kurs dla początkujących, który będzie dostosowany do Twojego poziomu i stopniowo wprowadzi cię w świat jogi.

Warto spróbować różnych stylów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na temat jogi. Są rodzaje dynamiczne, takie jak Ashtanga, Ruchy w niej są płynne i rytmicznie przechodzą z jednej pozycji do kolejnej powtarzalnej sekwencji. Ten typ jogi – power joga – wzmacnia ciało, poprawia kondycję.

Wybierz ją, jeśli preferujesz większy wysiłek podczas aktywności i chcesz kształtować sylwetkę. Istnieją też bardziej spokojne rodzaje, za to skupiające się na precyzji i technice wykonywania poszczególnych asan. Należy do nich na przykład klasyczna joga Iyengara. Jeśli preferujesz statyczną formę ćwiczeń, gdzie trochę dłużej pozostajesz w danej pozycji, ten typ jest dla ciebie.

Rozwinie twój balans, wzmocni stabilizację ciała oraz poprawi elastyczność. Jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości, poszukaj zajęć terapeutycznych. Joga hormonalna czy joga dla kręgosłupa nadają się dla osób cierpiących z powodu bólu pleców czy różnych schorzeń o podłożu hormonalnym.

Możesz też wybrać Bikram jogę, czyli trening odbywający się w sali o temperaturze podwyższonej do 41 stopni albo inne współczesne odmiany klasycznej jogi. Wachlarz jest naprawdę szeroki. Próbuj, sprawdzaj i wybierz swoją metodę, taką która sprawia ci najwięcej radości i spełnia twoje aktualne potrzeby. To samo dotyczy nauczycieli – musisz czuć flow, żebyś odczuwał przyjemność z praktyki. Być może z czasem zmienią się twoje oczekiwania i będziesz chciał zmienić rodzaj praktyki – zawsze słuchaj siebie.

Czy praktykując jogę można zrobić sobie krzywdę?

W jodze należy słuchać swojego ciała. Zasada jest taka: robimy wszystko poprawnie technicznie i gdy pojawia się ból, to odpuszczamy i wychodzimy z pozycji.

Jeżeli nie będziesz forsował ciała, zbytnio go przeciążał przez wykonywanie pozycji na siłę – nie grozi ci żadna kontuzja. Zwracaj uwagę na precyzję wykonania, słuchaj wskazówek instruktora i miej pokorę. Nie narzucaj sobie zbyt dużego tempa.

Jakie są korzyści z praktykowania jogi?

Pierwsze, czego się nauczysz na jodze, to jak ustawić swoje ciało, żeby stanąć prosto.

Nie zawsze wiemy, jak ustawić prosto cały kręgosłup. Stojąc prosto dajemy kręgosłupowi odpocząć, a po jakimś czasie pomogą nam w tym jeszcze mięśnie, dzięki którym nasze plecy długo będą mocne i więcej wytrzymają.

W jodze nigdy nie dźwigasz więcej, niż tylko ciężar swojego ciała.

Najszybciej wzmocnią się te mięśnie, które były najmniejsze i najsłabsze. U kobiet są to przeważnie mięśnie ramion, barków, pleców i takie, o których nie miałaś/-eś pojęcia, że w ogóle mogłyby istnieć.

W jodze uczysz się rozluźniać brzuch w dobry i zdrowy sposób, więc nie jest taki stale wciągnięty.

Zwykle nie poświęcamy uwagi swojemu oddechowi, bo jest to coś automatycznego, czego niby nie da się robić źle. Aż tu nagle na jodze okazuje się, że można robić to lepiej. Głębszy i pełniejszy oddech to więcej tlenu i więcej życia w Tobie.

Prawdziwe piękno jogi

Wszystkie odpowiedzi na temat jogi sprowadzają się do jednego: piękno jogi polega nie tylko na pracy mięśni. Joga pozwala lepiej poznać swoje ciało i poczuć się lepiej.

Jeżeli pozycje jogi nie poprawiają naszego samopoczucia, nie zwiększają zakresu ruchów, trzeba zastanowić się nad techniką wykonywania asan.

Po sesji jogi powinieneś czuć się dobrze, wypoczęty, odprężony, ale też pełen energii. Joga ma wiele pozytywnych efektów zarówno na ciało (wzmocnienie siły, zwiększenie elastyczności), jak i na umysł oraz emocje (wyciszenie, redukcja stresu, lepsza pamięć, głębszy sen, równowaga emocjonalna).

Korzyści te utrzymują się także poza matą.

View this post on Instagram A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)

Inne częste pytania, które nurtują praktykujących lub pragnących rozpocząć praktykę jogi:

PROBLEMY ZDROWOTNE

Schorzenie kręgosłupa i skolioza. Jak wtedy praktykować jogę?

Jakich asan unikać gdy odczuwamy ból w odcinku lędźwiowym

Jak zapobiec garbieniu się w asanach?

Jak pozbyć się bólu nadgarstków?

Ból barków i rąk podczas praktyki jogi

Joga podczas przeziębienia

Joga i nadciśnienie tętnicze

Ostre zapalenie ścięgien i kaletek Achillesa. Jak wtedy praktykować jogę?

Joga a psychofizyczna trauma i blokada ciała

WSKAZÓWKI DO PRAKTYKI

W jakim wieku praktykować jogę?

Jaki wybrać strój?

Jak rozgrzać się przed jogą?

Jak zakończyć sesje jogi?

Jaki bolster i klocek wybrać?

Zakwasy po praktyce jogi

Czy mogę zjeść śniadanie przed praktyką jogi?

Frustracja i złość po praktyce jogi

Pozycje do medytacji: jak uniknąć dyskomfortu pleców?

Joga podczas menstruacji – tak czy nie?

Uddiyana bandha – co dzieje się z wydechem ?

Oddech w jodze

Odrywające się stopy w pozycji Malasana

JOGA I MACIERZYŃSTWO

Joga na początku ciąży

Joga dla młodej mamy

Joga po ciąży

Czy dzieci powinny praktykować jogę?

Dołącz do Studio PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: 30 dni jogą

czyli najważniejsze korzyści z praktyki jogi

Praktyka jogi – korzyści z ćwiczeń

Joga jest starożytną praktyką łączącą umysł i ciało. Liczne badania naukowe wykazują pozytywne efekty jogi oraz jej dobroczynny wpływ na nasz organizm. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto ćwiczyć jogę, co daje joga, jakich korzyści można spodziewać się po miesiącu ćwiczeń oraz po dłuższej praktyce asan.

Co daje regularne ćwiczenie jogi?

Joga – efekty i główne korzyści z ćwiczenia jogi:

Zwiększa poziom energii i poprawia nastrój Pomaga radzić sobie ze stresem Zmniejsza uczucie niepokoju Joga wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała Chroni kręgosłup Wpływa korzystnie na serce Zwiększa przepływ krwi Wzmacnia układ odpornościowy Wpływa korzystnie na kości Zwiększa równowagę i elastyczność Zwiększa siłę fizyczną Pomaga w łagodzeniu bólu pleców Sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi Może łagodzić objawy zapalenia stawów Poprawia jakość snu Poprawia jakość życia Może zwalczyć depresję Może zmniejszyć przewlekły ból

Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej o pozytywnych efektach praktyki jogi. Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć ćwiczyć jogę w domu, czy na zajęciach stacjonarnych, warto dowiedzieć się, co można osiągnąć i jakie zmiany mogą zajść w twoim życiu. Zobacz również co to jest joga oraz jakie są rodzaje jogi, czym się różnią i który będzie najlepszy dla Ciebie.

Niektóre zalety praktyki jogi naprawdę zadziwią ciebie!

Joga zwiększa poziom energii i poprawia nastrój

Korzystne efekty jogi, takie jak, wyższy poziom energii, poprawa nastroju, zwiększenie motywacji do życia, optymizm, uczucie szczęścia, możemy odczuwać już po pierwszym treningu.

Zmieniając postawę ciała, wpływamy na sposób oddychania, a to z kolei wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało i umysł są połączone.

Joga a oddychanie

Płytkie oddychanie może wywołać stan pobudzenia we współczulnym układzie nerwowym, co może prowadzić do niepokoju, paniki i strachu. Jogiczne ćwiczenia oddechowe zmniejszają pobudzenie, co z kolei uspokaja i skupia umysł, odpręża ciało, dotlenia krew, łagodzi niepokój i stres oraz sprzyja jasnemu myśleniu. Intensywna koncentracja i kontrola ciała w ćwiczeniach oddechowych jogi pomagają uwolnić umysł od rozproszeń umysłowych, zmartwień i zmęczenia.

Zachowanie prawidłowej postawy ciała

W jodze ciało jest postrzegane jako zewnętrzna manifestacja umysłu, a na umysł można wpływać poprzez zmianę postawy. Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała wpływa na to, jak się czujemy. Jeśli chodzimy z zapadniętą klatką piersiową, głową w dół i spuszczonym wzrokiem, prawdopodobnie nie będziemy się dobrze czuli.

Pozycje jogi wzmacniają, oczyszczają i równoważą układ hormonalny, nerwowy i krążenia. Na przykład, dzięki asanom odwróconym, powodujemy zmianę przepływu krwi. Zwiększony przepływ krwi do mózgu skutkuje zwiększoną dostępnością tlenu i glukozy. Prowadzi to do zwiększonej produkcji pewnych neuroprzekaźników, co z kolei poprawia nastrój i dobre samopoczucie. Zatem warto zadbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, co można osiągnąć dzięki wykonywaniu ćwiczeń jogi.

Kurs jogi online dla początkujących do ćwiczenia w domu

Kurs jogi online – naucz się ćwiczyć jogę w domu. Zobacz co daje joga i jakie możesz osiągnąć efekty.

Joga pomaga radzić sobie ze stresem

Joga od dawna znana jest jako sprawdzony sposób na stres i niepokój, przynoszący pozytywne efekty. Łączy w sobie wiele popularnych technik redukcji stresu, w tym ćwiczenia fizyczne, kontrolę oddechu, oczyszczania umysłu i rozluźnianie.

Pozytywne efekty dla zdrowia dzięki jodze, w kontekście redukcji stresu, potwierdzają liczne badania naukowe. Według National Institutes of Health, dowody naukowe wskazują, że joga wspiera radzenie sobie ze stresem, zdrowie psychiczne, uważność, zdrowe odżywianie, utratę wagi i wysokiej jakości sen.

Badania wykazały między innymi, że może zmniejszać wydzielanie kortyzolu, czyli głównego hormonu stresu.

Jedno z badań wykazało bardzo pozytywny wpływ jogi na stres. Obserwowano 24 kobiety, które postrzegały siebie jako zestresowane. Po trzymiesięcznym programie ćwiczenia asan jogi, kobiety miały znacznie niższy poziom kortyzolu. Miały również niższy poziom stresu, niepokoju, zmęczenia i objawów depresji.

Joga stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami łagodzenia stresu, takimi jak medytacja, może być potężnym sposobem na kontrolowanie stresu.

Joga zmniejsza uczucie niepokoju

Istnieje wiele badań pokazujących, w jaki sposób joga może pomóc zmniejszyć odczuwany lęk i niepokój. Pozytywne efekty jogi docenia każdy, kto ćwiczył asany, kontrolował lub obserwował własny oddech, zachowywał uważność na co dzień, czy medytował.

W jednym z badań 34 kobiety z zaburzeniami lękowymi, uczestniczyły w zajęciach jogi dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące. Pod koniec badania miały znacznie niższy poziom lęku, niż grupa kontrolna.

Inne badanie dotyczyło 64 kobiet z zespołem stresu pourazowego (PTSD), który charakteryzuje się silnym lękiem i strachem po traumatycznych wydarzeniach. Po 10 tygodniach ćwiczenia jogi raz w tygodniu, miały mniej objawów PTSD. Ostatecznie, aż 52% uczestniczek przestało spełniać kryteria PTSD.

Kurs jogi dla początkujących w domu. Dowiedź się jakie efekty daje joga.

Joga wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała

Joga poprawia postawę i powoduje, że pamiętasz o utrzymywaniu wyprostowanej sylwetki na co dzień. Przykładem korzystnego wpływu jogi na utrzymywanie sylwetki, może być dbałość o prawidłowe utrzymywanie głowy, bez niepotrzebnego pochylania jej do przodu.

Wyobraź sobie, że twoja głowa jest jak kula do kręgli (waży średnio 3 kilogramy). Kiedy jest trzymana w osi kręgosłupa, bez odchylania w żadną ze stron, wsparcie mięśni szyi i pleców wymaga znacznie mniej pracy. Jednak, gdy przesuniesz ją kilka centymetrów do przodu, zaczniesz napinać te mięśnie.

Niewłaściwa postawa może również powodować problemy z plecami, szyją i innymi mięśniami i stawami. Zaniedbując utrzymywanie wyprostowanej sylwetki powodujesz spłaszczanie naturalnej krzywizny szyi i dolnej części pleców. Może to powodować ból i zapalenie stawów kręgosłupa.

Ćwicząc, utrwalasz w sobie potrzebę dbania o wyprostowaną sylwetkę i odpowiednie utrzymywanie głowy, dzięki czemu zapobiegasz tym problemom. Zobacz co jeszcze daje joga.

Chroni kręgosłup

Wiele problemów z plecami wynika ze słabości mięśni pleców w stosunku do innych części ciała, co może powodować dodatkowe napięcie kręgosłupa. Utrzymywanie pozycji w jodze pomaga wzmocnić mięśnie pleców, co może zmniejszyć ból pleców.

Joga to technika lecznicza, która może poprawić postawę, promować zdrowe ustawienie kręgosłupa i wzmocnić mięśnie. Zwiększenie świadomości ciała może być świetnym sposobem na zapobieganie problemom z plecami i kręgosłupem.

Biorąc udział w zajęciach jogi i poruszając kręgosłupem w inny sposób niż na co dzień, możesz zmniejszyć ból pleców. Zajęcia delikatnie rozciągają mięśnie dolnej części pleców, które są spięte i napięte przez cały dzień. Kiedy się rozluźniają, krew łatwiej może napływać do tej części i leczyć napięte tkanki.

Skręty

Ćwiczenia asan jogi związane ze skrętami mają wiele zalet. Wymagają ruchu kręgosłupa w lewo i w prawo, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń między kręgami.

W trakcie zajęć, wielokrotnie słyszymy polecenie „wydłuż kręgosłup”, co jest zachętą do stworzenia przestrzeni między kręgami. Zwiększenie elastyczności kręgów i całego kręgosłupa jest jedną z korzyści.

Jeśli po ćwiczeniach wzmacniających jogi będziesz nadal odczuwać ból pleców, rozważ wizytę u fizjoterapeuty lub ortopedy.

Joga efekty przed i po? Poznaj efekty ćwiczeń.

Joga wpływa korzystnie na serce

Regularna praktyka jogi może zmniejszyć poziom stresu i stanów zapalnych, przyczyniając się do zdrowszego serca. Kilka czynników przyczyniających się do chorób serca, w tym wysokie ciśnienie i nadwaga, można również rozwiązać poprzez jogę.

Obniża ciśnienie

Regularne wykonywanie asan jogi wpływa pozytywnie na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia. W badaniach osób z nadciśnieniem, opublikowanych w czasopiśmie medycznym The Lancet, porównano działanie Savasany (pozycja trupa) z leżeniem na kanapie. Po trzech miesiącach Savasana spowodowała spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Zwiększa tętno

Zwiększanie tętna do zakresu aerobowego, zmniejsza ryzyko zawału serca. Chociaż nie każda joga jest aerobikiem, jeśli uprawiasz ją energicznie lub bierzesz udział w zajęciach Ashtanga, może zwiększyć tętno do zakresu aerobowego. Ale nawet ćwiczenia jogi, które nie powodują tak wysokiego tętna, mogą poprawić kondycję układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały obniżenie tętna spoczynkowego, zwiększenie wytrzymałości i możliwość poprawy przyswajania tlenu podczas ćwiczeń.

Zwiększa przepływ krwi

Ćwiczenia asan jogi zwiększają przepływ krwi, sprawiając, że więcej tlenu jest doprowadzane do komórek, które w rezultacie lepiej działają. Asany związane ze skręcaniem, poprawiają przepływ krewi żylnej z narządów wewnętrznych i umożliwiają przepływ natlenionej krwi po zwolnieniu skrętu.

Odwrócone pozy, takie jak stanie na głowie, stanie na rękach i stanie na ramionach, sprzyjają przepływowi krwi żylnej z nóg i miednicy z powrotem do serca, gdzie jest pompowana do płuc w celu natlenienia. Może to pomóc, jeśli masz obrzęk nóg spowodowany chorobami serca lub nerek.

Ćwiczenia jogi podnoszą również poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do tkanek. Krew ulega rozrzedzeniu, zmniejszając lepkość płytek i obniżając poziom białek sprzyjających tworzeniu się skrzepów. Może to prowadzić do zmniejszenia liczby ataków serca i udarów mózgu, ponieważ skrzepy są wielokrotnie przyczyną tych zabójców.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakie efekty daje regularna praktyka jogi. Ćwiczyć możesz w klubie (zajęcia indywidualne lub grupowe), lub nawet w czasie wolnym, samodzielnie w domu. Zacznij przygodę z jogą i zobacz jak pozytywnie zmieni się twoje ciało. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto zacząć ćwiczenie pozycji.

Wzmacnia układ odpornościowy

Praktyka asan wspomaga wszechstronnie układ odpornościowy. Joga sprzyja obniżaniu poziomu hormonu stresu – kortyzolu, który w nadmiarze zagraża układowi odpornościowemu. Wzmacnia płuca i drogi oddechowe, stymuluje układ limfatyczny do usuwania toksyn z organizmu i dostarcza natlenioną krew do różnych narządów, aby zapewnić ich optymalne funkcjonowanie.

Stres zazwyczaj wiąże się ze zwiększonym występowaniem patologii układu autonomicznego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego. W badaniu oceniano wpływ stresu na parametry psychologiczne, fizjologiczne i układ odpornościowy, podczas semestralnych egzaminów lekarskich oraz wpływ ćwiczeń jogi. Efekty: w grupie jogi nie zaobserwowano istotnej różnicy w parametrach fizjologicznych podczas stresu egzaminacyjnego, natomiast w grupie kontrolnej zaobserwowano istotny wzrost.

W przeglądzie badań przeanalizowano wpływ jogi na funkcjonowanie układu odpornościowego. Ustalono między innymi, iż joga może regulować w dół markery prozapalne. Wyniki sugerują, iż joga może być wdrażana jako praktyka uzupełniająca dla osób zagrożonych lub już cierpiących na choroby z aspektem zapalnym. Joga może również wywierać korzystne skutki poprzez wzmacnianie odporności komórkowej i śluzówki.

Wpływa korzystnie na kości

Obciążające ćwiczenia jogi, wzmacniają kości i pomagają zapobiegać osteoporozie. Wiele pozycji w jodze wymaga podniesienia i utrzymywania własnego ciężaru. Niektóre asany, jak pies z głową w dół, czy pies z głową w górze, pomagają wzmocnić kości ramion, które są szczególnie podatne na złamania w wyniku osteoporozy.

Joga to ćwiczenie obciążające, w tym sensie, że ​​utrzymuje się własny ciężar wbrew grawitacji. Opór grawitacji powoduje łagodny nacisk na kości. Nacisk zmusza kości do wzrostu, podobnie jak inne formy aktywności typu bieganie, czy skakanie. Jednak, w przeciwieństwie do innych zajęć z obciążeniem, nie uszkadza chrząstki ani nie obciąża stawów. Zamiast tego wydłuża mięśnie i utrzymuje, powodując napięcie w kości.

Jakie korzyści i efekty przynosi regularna praktyka jogi?

Zwiększa równowagę i elastyczność

Jak wiadomo, joga poprawia elastyczność i równowagę. Istnieje wiele badań potwierdzających te korzyści. Regularne uprawianie jogi zwiększa zdolność odczuwania tego, co robi nasze ciało i gdzie się znajduje w przestrzeni, oraz zwiększa równowagę. Osoby z wadami postawy lub niepoprawnymi wzorcami ruchowymi, mają często słabsze wyczucie ciała, problemy z kolanami i bólem pleców.

Lepsza równowaga może oznaczać mniej upadków, co szczególnie dla osób starszych oznacza to większą samodzielność.

Jedno z badań analizowało wpływ 10 tygodni ćwiczenia jogi przez 26 sportowców. Ćwiczenie asan jogi znacząco zwiększyło kilka miar elastyczności i równowagi w porównaniu z grupą kontrolną.

Inne badanie wykazało również, że praktykowanie jogi może pomóc poprawić równowagę i mobilność u osób starszych.

Pozycja drzewa to jedna z najpopularniejszych pozycji, która może pomóc poprawić równowagę. Zacznij od stania na jednej nodze, opierając podeszwę drugiej stopy o bok uda. Zamknij oczy i utrzymaj tę pozę przez kilka minut, skupiając się na oddychaniu i równowadze. Ta pozycja wzmacnia również nogi.

Regularna praktyka jogi zaledwie 15–30 minut jogi każdego dnia może mieć duże znaczenie dla tych, którzy chcą zwiększyć elastyczność i poprawić równowagę.

Zwiększa siłę fizyczną

Oprócz poprawy elastyczności joga pozwala budować siłę. Istnieje wiele asan zwiększających siłę.

W jednym z badań 79 osób dorosłych wykonało 24 cykle powitania słońca przez 6 dni w tygodniu przez 24 tygodnie. Doświadczyli oni znacznego wzrostu siły górnej części ciała, wytrzymałości i utraty wagi. Dodatkowo u kobiet zanotowano spadek procentowej zawartości tkanki tłuszczowej.

Badanie z 2015 roku przyniosło podobne wyniki, pokazując, że 12 tygodni treningu jogi, doprowadziło do poprawy wytrzymałości, siły i elastyczności u 173 uczestników.

Praktykowanie jogi może być skutecznym sposobem na zwiększenie siły i wytrzymałości, szczególnie w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami.

Joga korzyści? – co jeszcze można osiągnąć dzięki wykonywaniu ćwiczeń jogi?

Pomaga w łagodzeniu bólu pleców

Rozciąganie w trakcie ćwiczeń jogi sprzyja łagodzeniu bólu pleców i poprawia mobilność u osób z bólem krzyża. Jest to również jedno z bardziej skutecznych narzędzi pomagających zmniejszyć ból krzyża, który jest najczęstszym źródłem bólu i niepełnosprawności wśród osób starszych.

W przypadku bólu krzyża może być szczególnie pomocna dla mięśni podtrzymujących plecy i kręgosłup, takich jak mięśnie przykręgosłupowe, pomagające w zginaniu kręgosłupa, wielozębowe, które stabilizują kręgi, oraz poprzeczne brzucha w jamie brzusznej, które również pomagają ustabilizować kręgosłup.

Korzyści z ćwiczeń jogi wykraczają poza sam pozytywny wpływ na mięśnie. Powolne ruchy i ciągłe skupianie się na prawidłowym oddychaniu mogą poprawić emocjonalny aspekt bólu pleców, pomagając zmniejszyć stres i złagodzić niepokój i depresję.

Poznaj efekty ćwiczeń asan jogi

Joga sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi

Jakie rezultaty daje joga osobom, które chciałyby schudnąć? Część osób zainteresowanych zrzuceniem wagi lub jej kontrolą, zastanawia się czy joga odchudza? Chociaż nie jest tradycyjnie uważana za ćwiczenia aerobowe, istnieją pewne jej rodzaje, np. Ashtanga, Vinyasa i Power joga , które są bardziej dynamiczne i pozwalają spalić więcej kalorii. Sprawiają, że jest się w ruchu prawie bez przerwy, co przynosi oczekiwane efekty.

Przegląd badań z 2013 roku wykazał, że jest obiecującym sposobem pomocy w zmianie zachowań, utracie wagi i jej utrzymaniu, poprzez spalanie kalorii, zwiększanie uważności i zmniejszanie stresu. Czynniki te mogą pomóc zmniejszyć spożycie jedzenia i uświadomić sobie skutki przejadania się.

Jak często należy ćwiczyć jogę, aby schudnąć?

Praktykuj tak często, jak to możliwe, aby schudnąć. Możesz wykonywać bardziej aktywną, intensywną praktykę co najmniej trzy do pięciu razy w tygodniu przez co najmniej jedną godzinę. Jednak, nie tylko dynamiczne odmiany wykazują skuteczność w odchudzaniu. Klasyczne odmiany jogi również sprzyjają zmniejszeniu wagi, redukując stres, poprawiając jakość snu i sprzyjając wprowadzaniu właściwych wzorców odżywiania. Wszystkie te zagadnienia są istotne dla utrzymania prawidłowej wagi i osiągnięciu zamierzonych efektów.

Może łagodzić objawy zapalenia stawów

Jak wynika z przeglądu 11 badań nad korzystnym wpływem jogi, ćwiczenia łagodzą dyskomfort tkliwych, obrzękniętych stawów u osób z zapaleniem stawów.

Oprócz poprawy zdrowia psychicznego, niektóre badania sugerują, że praktykowanie jogi może również zmniejszyć stan zapalny. Stan zapalny jest normalną odpowiedzią immunologiczną, ale należy pamiętać, że przewlekłe zapalenie może przyczyniać się do rozwoju chorób prozapalnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i rak.

W badaniu podzielono 218 uczestników na dwie grupy: tych, którzy regularnie ćwiczyli jogę i tych, którzy tego nie robili. Następnie obie grupy wykonywały umiarkowane i forsowne ćwiczenia. Pod koniec badania osoby, które ćwiczyły jogę, miały niższy poziom markerów stanu zapalnego niż osoby, które tego nie robiły.

Zgodnie z badaniami, joga może pomóc w ochronie przed niektórymi chorobami spowodowanymi przewlekłym stanem zapalnym.

Poprawia jakość snu

Ćwiczenie asan przed snem sprzyja uwalnianiu nagromadzonych obciążeń psychicznych, dzięki temu uzyskujemy rozluźnienie. Ma to bardzo korzystny wpływ na jakość i głębokość snu. Regularne praktykowanie jogi może pomóc w radzeniu sobie z objawami bezsenności. Możesz zasnąć szybciej, dłużej spać i ponownie zasnąć po przebudzeniu w nocy.

Metaanaliza badań wskazała skuteczność jogi i innych terapii umysłu i ciała w leczeniu bezsenności i promowaniu lepszego snu.

W jednym z badań, grupa ćwicząca jogę wykazała po 6 miesiącach istotne skrócenie czasu zasypiania, wzrost łącznej liczby godzin snu oraz wzrost poczucia wypoczęcia rano.

Inne badanie pokazało, że praktyka jogi przez 3 miesiące, przyniosła poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej i profilu psychologicznego oraz wzrost poziomu melatoniny w osoczu. Obserwacje te sugerują, że praktyki jogi mogą być wykorzystywane jako bodźce psychofizjologiczne do zwiększania endogennego wydzielania melatoniny, co z kolei może prowadzić do snu wyższej jakości oraz poprawy samopoczucia.

Ćwiczenie jogi przed snem może pomóc lepiej spać, co ma pozytywny wpływ na utratę i późniejsze utrzymanie właściwej wagi. Może również pomóc bardziej uważać na swoje nawyki żywieniowe.

Poprawia jakość życia

Wykonywanie asan jogi staje się coraz powszechniejsze jako terapia wspomagająca, poprawiająca jakość życia wielu osób.

W jednym badaniu 135 seniorów zostało przydzielonych do grup: ćwiczących jogę, spacerujących oraz grupy kontrolnej. Seniorzy w grupie ćwiczącej jogę, znacznie poprawili jakość życia, mieli lepszy nastrój i niższy poziom odczuwanego zmęczenia, w porównaniu z innymi grupami.

W pewnym badaniu obserwowano kobiety z rakiem piersi poddawane chemioterapii. Joga zmniejszyła objawy chemioterapii, takie jak nudności i wymioty, jednocześnie poprawiając ogólną jakość życia.

Badania wykazały, że joga może pomóc poprawić jakość snu, poprawić samopoczucie duchowe, poprawić funkcje społeczne i zmniejszyć objawy lęku i depresji u pacjentów z rakiem.

Może zwalczyć depresję

Według niektórych badań, joga może mieć działanie przeciwdepresyjne, dzięki temu może pomóc zmniejszyć objawy depresji.

Najprawdopodobniej efekty te osiągane są dzięki temu, że joga jest w stanie obniżyć poziom kortyzolu, który wpływa na poziom serotoniny. Niedobory serotoniny są często obserwowane w przypadku depresji.

Związek między praktyką jogi a złagodzeniem objawów depresji został wykazany w jednym z badań. Osoby uczestniczące w ćwiczeniach, wykazywały znaczne zmniejszenie objawów depresji i lęku. Efekty te pojawiły się w połowie kursu jogi i utrzymały się do końca. Obserwowano również poprawę nastroju i zmniejszenie uczucia zmęczenia po zajęciach jogi.

Jakie korzyści osiągniesz z praktyki asan?

Może zmniejszyć przewlekły ból

Przewlekły ból to uporczywy problem, który dotyka miliony ludzi i ma wiele możliwych przyczyn, od urazów po zapalenie stawów. Badania wykazują, że praktykowanie jogi może pomóc zmniejszyć wiele rodzajów przewlekłego bólu.

W jednym z badań 42 osoby z zespołem cieśni nadgarstka stosowały szynę wspomagającą nadgarstek lub ćwiczyły jogę przez osiem tygodni. Według badań, joga jest bardziej skuteczna w zmniejszaniu bólu i poprawie siły chwytu, niż szyna nadgarstka.

Joga może pomóc zmniejszyć ból i poprawić sprawność fizyczną u uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawów kolan, na co wskazują badania z 2005. W rezultacie badań ustalono, że joga może stanowić alternatywę leczenia dla otyłych pacjentów w wieku powyżej 50 lat. Wykonywanie ćwiczeń jogi może powodować zmniejszenie bólu i redukować stopień niepełnosprawności spowodowany przez chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.

Zatem praktyka jogi daje pozytywne efekty również w obszarze łagodzenia bólu. Zobacz co jeszcze daje joga…

Joga efekty – podsumowanie

Jak mogliście się dowiedzieć z treści artykułu, joga ma bardzo pozytywny i wszechstronny wpływ na nasze ciało i umysł, i już po miesiącu ćwiczeń można liczyć na pierwsze efekty. Pozwala się wyciszyć, uspokoić nerwy, zadbać o kręgosłup, kości, serce. Powoduje przypływ endorfin, redukuje poziom kortyzolu, wzmacnia mięśnie, stawy i ścięgna. Poprawia krążenie krwi, zwiększa elastyczność i zwiększa równowagę. Wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała na co dzień. Joga pomaga również w przypadku problemów ze snem.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu, joga zdecydowanie jest dla ciebie!

TAGI: efekty jogi, korzyści z ćwiczeń jogi, odchudzanie, yoga.

Czy joga odchudza?

Jeden z najczęstszych bodźców do podjęcia ćwiczeń fizycznych stanowi chęć schudnięcia oraz utraty wagi. Z tego, między innymi, wynika tak duża w ostatnich latach popularność ćwiczeń aerobowych. Ćwiczącym zależy na szybkim i spektakularnym rezultacie, a kluby fitness odpowiadają na to zapotrzebowanie oferując swoim klientom coraz więcej zajęć mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej.

Mordercze treningi i połączona z nimi restrykcyjna dieta mają na celu w krótkim okresie czasu zapewnić figurę marzeń. Joga nie jest nastawiona na zapewnienie praktykującemu szybkiej utraty zbędnych kilogramów, ale czy faktycznie nie ma wpływu na proces chudnięcia? Otóż nie. Okazuje się, że praktyka jogi może być Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce o smuklejszą sylwetkę.

Czym różni się joga od ćwiczeń aerobowych?

Efektywny trening aerobowy, mający na celu głównie spalanie tkanki tłuszczowej, charakteryzuje wysoka dynamika i średnia intensywność ćwiczeń rozłożonych w dłuższym odcinku czasu. Praktyka jogi polega natomiast na powolnym wykonywaniu asan i częstym pozostawaniu w bezruchu. W przeciwieństwie do ćwiczeń aerobowych tętno praktykującego jogę nie powinno rosnąć nawet w trakcie wykonywania intensywniejszych ćwiczeń.

Praktyka jogi z założenia ma skutkować wypracowaniem zdolności wykonywania określonych pozycji przy jak najmniejszej ilości włożonego wysiłku. Są to najważniejsze różnice pomiędzy jogą a treningiem nastawionym bezpośrednio na spalanie zbędnych kalorii.

W jaki sposób joga wpływa na odchudzanie?

Praktyka asan ma na celu usprawnienie całego ciała, wzmacnianie słabszych grup mięśni i aktywizację oraz rozciągnięcie tych zablokowanych. Zwiększa się obszar aktywnych grup mięśniowych, a tym samym szansa na spalanie zalegającej tkanki tłuszczowej. Przyrost masy mięśniowej powoduje natomiast bezpośrednie przyśpieszenie przemiany materii. W ten sposób praktyka jogi przyczynia się do spalania większej ilości kalorii.

Co więcej, podczas wykonywania asan mięśnie pracują w sposób ekscentryczny, tzn. wydłużają się w trakcie pracy (skurczu), a ich przyczepy oddalają się od siebie. W efekcie siła mięśnia rośnie, chociaż jego obwód pozostaje bez zmian. Nawet jeśli wskazówki wagi nie drgną, przy prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń uzyskasz smukłą, wyrzeźbioną sylwetkę bez ryzyka rozwinięcia nadmiernej muskulatury, dlatego bardzo populrnymi zajęciami są zajęcia jogi dla kobiet.

Pisząc o odchudzających zaletach jogi nie należy zapominać o tym, że joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale cały styl i filozofia życia. O ile wykonywanie asan aktywizuje mięśnie do pracy i w ten sposób przyczynia się do spalania kalorii, pranajama (ćwiczenia oddechowe) i medytacja mogą pomóc w niwelowaniu problemów identyfikowanych jako przyczyny nadwagi czy otyłości.

Owocem poszukiwania harmonii oraz jedności ciała i umysłu jest, przede wszystkim, redukcja stresu, który „zajadany” prowadzi w konsekwencji do wzrostu masy ciała. Jogini dbają o to, co i w jakiej ilości dostarczają swojemu organizmowi, ale też mają jego większą świadomość swojego ciała i w wyższym stopniu je akceptują.

Joga a spalanie kalorii

Przede wszystkim osoby, którym zależy na schudnięciu, powinny mieć świadomość, że utrata wagi jest możliwa jedynie, gdy ilość spalanych w organizmie kalorii przewyższa ilość kalorii przyjmowanych wraz z pokarmem. Dlatego dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów konieczne jest łączenie aktywności fizycznej ze zdrową, zbilansowaną dietą.

Praktyka jogi ma wyraźnie charakter wytrzymałościowo-siłowy, nie zaś aerobowy. Joga nie ma na celu przyspieszenia procesu spalania kalorii. Nie ulega jednak wątpliwości, że tak jak w przypadku wszystkich ćwiczeń fizycznych, także podczas sesji jogi zwiększamy zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu. Dzieję się tak głównie za sprawą wzrostu masy mięśniowej, którego bezpośrednim skutkiem jest przyśpieszenie przemiany materii.

Jakie odmiany jogi pozwalają najłatwiej schudnąć?

Utrata tkanki tłuszczowej i rzeźbienie mięśni, to proces długotrwały. Na odchudzające efekty jogi trzeba poczekać jednak trochę dłużej niż w przypadku ćwiczeń aerobowym. Jednak trwałość rezultatów osiągniętych przy praktyce jogi , okazuje się znacznie wyższa, gdyż joga daje szansę pracy nad przyczynami nadwagi, nie tylko jej skutkami.

Dla osób, które chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów szczególnie wskazana jest regularna praktyka jogi, np.: podczas zajęć jogi dla początkujących. Dobór asan, odpowiednio do potrzeb, pracując z różnymi częściami ciała. Polecane są także płynne, zsynchronizowane z oddechem przejścia z pozycji do pozycji, w których wzmożony wysiłek dodatkowo sprzyja utracie wagi.

czyli najważniejsze korzyści z praktyki jogi

Praktyka jogi – korzyści z ćwiczeń

Joga jest starożytną praktyką łączącą umysł i ciało. Liczne badania naukowe wykazują pozytywne efekty jogi oraz jej dobroczynny wpływ na nasz organizm. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto ćwiczyć jogę, co daje joga, jakich korzyści można spodziewać się po miesiącu ćwiczeń oraz po dłuższej praktyce asan.

Co daje regularne ćwiczenie jogi?

Joga – efekty i główne korzyści z ćwiczenia jogi:

Zwiększa poziom energii i poprawia nastrój Pomaga radzić sobie ze stresem Zmniejsza uczucie niepokoju Joga wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała Chroni kręgosłup Wpływa korzystnie na serce Zwiększa przepływ krwi Wzmacnia układ odpornościowy Wpływa korzystnie na kości Zwiększa równowagę i elastyczność Zwiększa siłę fizyczną Pomaga w łagodzeniu bólu pleców Sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi Może łagodzić objawy zapalenia stawów Poprawia jakość snu Poprawia jakość życia Może zwalczyć depresję Może zmniejszyć przewlekły ból

Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej o pozytywnych efektach praktyki jogi. Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć ćwiczyć jogę w domu, czy na zajęciach stacjonarnych, warto dowiedzieć się, co można osiągnąć i jakie zmiany mogą zajść w twoim życiu. Zobacz również co to jest joga oraz jakie są rodzaje jogi, czym się różnią i który będzie najlepszy dla Ciebie.

Niektóre zalety praktyki jogi naprawdę zadziwią ciebie!

Joga zwiększa poziom energii i poprawia nastrój

Korzystne efekty jogi, takie jak, wyższy poziom energii, poprawa nastroju, zwiększenie motywacji do życia, optymizm, uczucie szczęścia, możemy odczuwać już po pierwszym treningu.

Zmieniając postawę ciała, wpływamy na sposób oddychania, a to z kolei wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało i umysł są połączone.

Joga a oddychanie

Płytkie oddychanie może wywołać stan pobudzenia we współczulnym układzie nerwowym, co może prowadzić do niepokoju, paniki i strachu. Jogiczne ćwiczenia oddechowe zmniejszają pobudzenie, co z kolei uspokaja i skupia umysł, odpręża ciało, dotlenia krew, łagodzi niepokój i stres oraz sprzyja jasnemu myśleniu. Intensywna koncentracja i kontrola ciała w ćwiczeniach oddechowych jogi pomagają uwolnić umysł od rozproszeń umysłowych, zmartwień i zmęczenia.

Zachowanie prawidłowej postawy ciała

W jodze ciało jest postrzegane jako zewnętrzna manifestacja umysłu, a na umysł można wpływać poprzez zmianę postawy. Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała wpływa na to, jak się czujemy. Jeśli chodzimy z zapadniętą klatką piersiową, głową w dół i spuszczonym wzrokiem, prawdopodobnie nie będziemy się dobrze czuli.

Pozycje jogi wzmacniają, oczyszczają i równoważą układ hormonalny, nerwowy i krążenia. Na przykład, dzięki asanom odwróconym, powodujemy zmianę przepływu krwi. Zwiększony przepływ krwi do mózgu skutkuje zwiększoną dostępnością tlenu i glukozy. Prowadzi to do zwiększonej produkcji pewnych neuroprzekaźników, co z kolei poprawia nastrój i dobre samopoczucie. Zatem warto zadbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, co można osiągnąć dzięki wykonywaniu ćwiczeń jogi.

Kurs jogi online dla początkujących do ćwiczenia w domu

Kurs jogi online – naucz się ćwiczyć jogę w domu. Zobacz co daje joga i jakie możesz osiągnąć efekty.

Joga pomaga radzić sobie ze stresem

Joga od dawna znana jest jako sprawdzony sposób na stres i niepokój, przynoszący pozytywne efekty. Łączy w sobie wiele popularnych technik redukcji stresu, w tym ćwiczenia fizyczne, kontrolę oddechu, oczyszczania umysłu i rozluźnianie.

Pozytywne efekty dla zdrowia dzięki jodze, w kontekście redukcji stresu, potwierdzają liczne badania naukowe. Według National Institutes of Health, dowody naukowe wskazują, że joga wspiera radzenie sobie ze stresem, zdrowie psychiczne, uważność, zdrowe odżywianie, utratę wagi i wysokiej jakości sen.

Badania wykazały między innymi, że może zmniejszać wydzielanie kortyzolu, czyli głównego hormonu stresu.

Jedno z badań wykazało bardzo pozytywny wpływ jogi na stres. Obserwowano 24 kobiety, które postrzegały siebie jako zestresowane. Po trzymiesięcznym programie ćwiczenia asan jogi, kobiety miały znacznie niższy poziom kortyzolu. Miały również niższy poziom stresu, niepokoju, zmęczenia i objawów depresji.

Joga stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami łagodzenia stresu, takimi jak medytacja, może być potężnym sposobem na kontrolowanie stresu.

Joga zmniejsza uczucie niepokoju

Istnieje wiele badań pokazujących, w jaki sposób joga może pomóc zmniejszyć odczuwany lęk i niepokój. Pozytywne efekty jogi docenia każdy, kto ćwiczył asany, kontrolował lub obserwował własny oddech, zachowywał uważność na co dzień, czy medytował.

W jednym z badań 34 kobiety z zaburzeniami lękowymi, uczestniczyły w zajęciach jogi dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące. Pod koniec badania miały znacznie niższy poziom lęku, niż grupa kontrolna.

Inne badanie dotyczyło 64 kobiet z zespołem stresu pourazowego (PTSD), który charakteryzuje się silnym lękiem i strachem po traumatycznych wydarzeniach. Po 10 tygodniach ćwiczenia jogi raz w tygodniu, miały mniej objawów PTSD. Ostatecznie, aż 52% uczestniczek przestało spełniać kryteria PTSD.

Kurs jogi dla początkujących w domu. Dowiedź się jakie efekty daje joga.

Joga wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała

Joga poprawia postawę i powoduje, że pamiętasz o utrzymywaniu wyprostowanej sylwetki na co dzień. Przykładem korzystnego wpływu jogi na utrzymywanie sylwetki, może być dbałość o prawidłowe utrzymywanie głowy, bez niepotrzebnego pochylania jej do przodu.

Wyobraź sobie, że twoja głowa jest jak kula do kręgli (waży średnio 3 kilogramy). Kiedy jest trzymana w osi kręgosłupa, bez odchylania w żadną ze stron, wsparcie mięśni szyi i pleców wymaga znacznie mniej pracy. Jednak, gdy przesuniesz ją kilka centymetrów do przodu, zaczniesz napinać te mięśnie.

Niewłaściwa postawa może również powodować problemy z plecami, szyją i innymi mięśniami i stawami. Zaniedbując utrzymywanie wyprostowanej sylwetki powodujesz spłaszczanie naturalnej krzywizny szyi i dolnej części pleców. Może to powodować ból i zapalenie stawów kręgosłupa.

Ćwicząc, utrwalasz w sobie potrzebę dbania o wyprostowaną sylwetkę i odpowiednie utrzymywanie głowy, dzięki czemu zapobiegasz tym problemom. Zobacz co jeszcze daje joga.

Chroni kręgosłup

Wiele problemów z plecami wynika ze słabości mięśni pleców w stosunku do innych części ciała, co może powodować dodatkowe napięcie kręgosłupa. Utrzymywanie pozycji w jodze pomaga wzmocnić mięśnie pleców, co może zmniejszyć ból pleców.

Joga to technika lecznicza, która może poprawić postawę, promować zdrowe ustawienie kręgosłupa i wzmocnić mięśnie. Zwiększenie świadomości ciała może być świetnym sposobem na zapobieganie problemom z plecami i kręgosłupem.

Biorąc udział w zajęciach jogi i poruszając kręgosłupem w inny sposób niż na co dzień, możesz zmniejszyć ból pleców. Zajęcia delikatnie rozciągają mięśnie dolnej części pleców, które są spięte i napięte przez cały dzień. Kiedy się rozluźniają, krew łatwiej może napływać do tej części i leczyć napięte tkanki.

Skręty

Ćwiczenia asan jogi związane ze skrętami mają wiele zalet. Wymagają ruchu kręgosłupa w lewo i w prawo, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń między kręgami.

W trakcie zajęć, wielokrotnie słyszymy polecenie „wydłuż kręgosłup”, co jest zachętą do stworzenia przestrzeni między kręgami. Zwiększenie elastyczności kręgów i całego kręgosłupa jest jedną z korzyści.

Jeśli po ćwiczeniach wzmacniających jogi będziesz nadal odczuwać ból pleców, rozważ wizytę u fizjoterapeuty lub ortopedy.

Joga efekty przed i po? Poznaj efekty ćwiczeń.

Joga wpływa korzystnie na serce

Regularna praktyka jogi może zmniejszyć poziom stresu i stanów zapalnych, przyczyniając się do zdrowszego serca. Kilka czynników przyczyniających się do chorób serca, w tym wysokie ciśnienie i nadwaga, można również rozwiązać poprzez jogę.

Obniża ciśnienie

Regularne wykonywanie asan jogi wpływa pozytywnie na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia. W badaniach osób z nadciśnieniem, opublikowanych w czasopiśmie medycznym The Lancet, porównano działanie Savasany (pozycja trupa) z leżeniem na kanapie. Po trzech miesiącach Savasana spowodowała spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Zwiększa tętno

Zwiększanie tętna do zakresu aerobowego, zmniejsza ryzyko zawału serca. Chociaż nie każda joga jest aerobikiem, jeśli uprawiasz ją energicznie lub bierzesz udział w zajęciach Ashtanga, może zwiększyć tętno do zakresu aerobowego. Ale nawet ćwiczenia jogi, które nie powodują tak wysokiego tętna, mogą poprawić kondycję układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały obniżenie tętna spoczynkowego, zwiększenie wytrzymałości i możliwość poprawy przyswajania tlenu podczas ćwiczeń.

Zwiększa przepływ krwi

Ćwiczenia asan jogi zwiększają przepływ krwi, sprawiając, że więcej tlenu jest doprowadzane do komórek, które w rezultacie lepiej działają. Asany związane ze skręcaniem, poprawiają przepływ krewi żylnej z narządów wewnętrznych i umożliwiają przepływ natlenionej krwi po zwolnieniu skrętu.

Odwrócone pozy, takie jak stanie na głowie, stanie na rękach i stanie na ramionach, sprzyjają przepływowi krwi żylnej z nóg i miednicy z powrotem do serca, gdzie jest pompowana do płuc w celu natlenienia. Może to pomóc, jeśli masz obrzęk nóg spowodowany chorobami serca lub nerek.

Ćwiczenia jogi podnoszą również poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do tkanek. Krew ulega rozrzedzeniu, zmniejszając lepkość płytek i obniżając poziom białek sprzyjających tworzeniu się skrzepów. Może to prowadzić do zmniejszenia liczby ataków serca i udarów mózgu, ponieważ skrzepy są wielokrotnie przyczyną tych zabójców.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakie efekty daje regularna praktyka jogi. Ćwiczyć możesz w klubie (zajęcia indywidualne lub grupowe), lub nawet w czasie wolnym, samodzielnie w domu. Zacznij przygodę z jogą i zobacz jak pozytywnie zmieni się twoje ciało. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto zacząć ćwiczenie pozycji.

Wzmacnia układ odpornościowy

Praktyka asan wspomaga wszechstronnie układ odpornościowy. Joga sprzyja obniżaniu poziomu hormonu stresu – kortyzolu, który w nadmiarze zagraża układowi odpornościowemu. Wzmacnia płuca i drogi oddechowe, stymuluje układ limfatyczny do usuwania toksyn z organizmu i dostarcza natlenioną krew do różnych narządów, aby zapewnić ich optymalne funkcjonowanie.

Stres zazwyczaj wiąże się ze zwiększonym występowaniem patologii układu autonomicznego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego. W badaniu oceniano wpływ stresu na parametry psychologiczne, fizjologiczne i układ odpornościowy, podczas semestralnych egzaminów lekarskich oraz wpływ ćwiczeń jogi. Efekty: w grupie jogi nie zaobserwowano istotnej różnicy w parametrach fizjologicznych podczas stresu egzaminacyjnego, natomiast w grupie kontrolnej zaobserwowano istotny wzrost.

W przeglądzie badań przeanalizowano wpływ jogi na funkcjonowanie układu odpornościowego. Ustalono między innymi, iż joga może regulować w dół markery prozapalne. Wyniki sugerują, iż joga może być wdrażana jako praktyka uzupełniająca dla osób zagrożonych lub już cierpiących na choroby z aspektem zapalnym. Joga może również wywierać korzystne skutki poprzez wzmacnianie odporności komórkowej i śluzówki.

Wpływa korzystnie na kości

Obciążające ćwiczenia jogi, wzmacniają kości i pomagają zapobiegać osteoporozie. Wiele pozycji w jodze wymaga podniesienia i utrzymywania własnego ciężaru. Niektóre asany, jak pies z głową w dół, czy pies z głową w górze, pomagają wzmocnić kości ramion, które są szczególnie podatne na złamania w wyniku osteoporozy.

Joga to ćwiczenie obciążające, w tym sensie, że ​​utrzymuje się własny ciężar wbrew grawitacji. Opór grawitacji powoduje łagodny nacisk na kości. Nacisk zmusza kości do wzrostu, podobnie jak inne formy aktywności typu bieganie, czy skakanie. Jednak, w przeciwieństwie do innych zajęć z obciążeniem, nie uszkadza chrząstki ani nie obciąża stawów. Zamiast tego wydłuża mięśnie i utrzymuje, powodując napięcie w kości.

Jakie korzyści i efekty przynosi regularna praktyka jogi?

Zwiększa równowagę i elastyczność

Jak wiadomo, joga poprawia elastyczność i równowagę. Istnieje wiele badań potwierdzających te korzyści. Regularne uprawianie jogi zwiększa zdolność odczuwania tego, co robi nasze ciało i gdzie się znajduje w przestrzeni, oraz zwiększa równowagę. Osoby z wadami postawy lub niepoprawnymi wzorcami ruchowymi, mają często słabsze wyczucie ciała, problemy z kolanami i bólem pleców.

Lepsza równowaga może oznaczać mniej upadków, co szczególnie dla osób starszych oznacza to większą samodzielność.

Jedno z badań analizowało wpływ 10 tygodni ćwiczenia jogi przez 26 sportowców. Ćwiczenie asan jogi znacząco zwiększyło kilka miar elastyczności i równowagi w porównaniu z grupą kontrolną.

Inne badanie wykazało również, że praktykowanie jogi może pomóc poprawić równowagę i mobilność u osób starszych.

Pozycja drzewa to jedna z najpopularniejszych pozycji, która może pomóc poprawić równowagę. Zacznij od stania na jednej nodze, opierając podeszwę drugiej stopy o bok uda. Zamknij oczy i utrzymaj tę pozę przez kilka minut, skupiając się na oddychaniu i równowadze. Ta pozycja wzmacnia również nogi.

Regularna praktyka jogi zaledwie 15–30 minut jogi każdego dnia może mieć duże znaczenie dla tych, którzy chcą zwiększyć elastyczność i poprawić równowagę.

Zwiększa siłę fizyczną

Oprócz poprawy elastyczności joga pozwala budować siłę. Istnieje wiele asan zwiększających siłę.

W jednym z badań 79 osób dorosłych wykonało 24 cykle powitania słońca przez 6 dni w tygodniu przez 24 tygodnie. Doświadczyli oni znacznego wzrostu siły górnej części ciała, wytrzymałości i utraty wagi. Dodatkowo u kobiet zanotowano spadek procentowej zawartości tkanki tłuszczowej.

Badanie z 2015 roku przyniosło podobne wyniki, pokazując, że 12 tygodni treningu jogi, doprowadziło do poprawy wytrzymałości, siły i elastyczności u 173 uczestników.

Praktykowanie jogi może być skutecznym sposobem na zwiększenie siły i wytrzymałości, szczególnie w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami.

Joga korzyści? – co jeszcze można osiągnąć dzięki wykonywaniu ćwiczeń jogi?

Pomaga w łagodzeniu bólu pleców

Rozciąganie w trakcie ćwiczeń jogi sprzyja łagodzeniu bólu pleców i poprawia mobilność u osób z bólem krzyża. Jest to również jedno z bardziej skutecznych narzędzi pomagających zmniejszyć ból krzyża, który jest najczęstszym źródłem bólu i niepełnosprawności wśród osób starszych.

W przypadku bólu krzyża może być szczególnie pomocna dla mięśni podtrzymujących plecy i kręgosłup, takich jak mięśnie przykręgosłupowe, pomagające w zginaniu kręgosłupa, wielozębowe, które stabilizują kręgi, oraz poprzeczne brzucha w jamie brzusznej, które również pomagają ustabilizować kręgosłup.

Korzyści z ćwiczeń jogi wykraczają poza sam pozytywny wpływ na mięśnie. Powolne ruchy i ciągłe skupianie się na prawidłowym oddychaniu mogą poprawić emocjonalny aspekt bólu pleców, pomagając zmniejszyć stres i złagodzić niepokój i depresję.

Poznaj efekty ćwiczeń asan jogi

Joga sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi

Jakie rezultaty daje joga osobom, które chciałyby schudnąć? Część osób zainteresowanych zrzuceniem wagi lub jej kontrolą, zastanawia się czy joga odchudza? Chociaż nie jest tradycyjnie uważana za ćwiczenia aerobowe, istnieją pewne jej rodzaje, np. Ashtanga, Vinyasa i Power joga , które są bardziej dynamiczne i pozwalają spalić więcej kalorii. Sprawiają, że jest się w ruchu prawie bez przerwy, co przynosi oczekiwane efekty.

Przegląd badań z 2013 roku wykazał, że jest obiecującym sposobem pomocy w zmianie zachowań, utracie wagi i jej utrzymaniu, poprzez spalanie kalorii, zwiększanie uważności i zmniejszanie stresu. Czynniki te mogą pomóc zmniejszyć spożycie jedzenia i uświadomić sobie skutki przejadania się.

Jak często należy ćwiczyć jogę, aby schudnąć?

Praktykuj tak często, jak to możliwe, aby schudnąć. Możesz wykonywać bardziej aktywną, intensywną praktykę co najmniej trzy do pięciu razy w tygodniu przez co najmniej jedną godzinę. Jednak, nie tylko dynamiczne odmiany wykazują skuteczność w odchudzaniu. Klasyczne odmiany jogi również sprzyjają zmniejszeniu wagi, redukując stres, poprawiając jakość snu i sprzyjając wprowadzaniu właściwych wzorców odżywiania. Wszystkie te zagadnienia są istotne dla utrzymania prawidłowej wagi i osiągnięciu zamierzonych efektów.

Może łagodzić objawy zapalenia stawów

Jak wynika z przeglądu 11 badań nad korzystnym wpływem jogi, ćwiczenia łagodzą dyskomfort tkliwych, obrzękniętych stawów u osób z zapaleniem stawów.

Oprócz poprawy zdrowia psychicznego, niektóre badania sugerują, że praktykowanie jogi może również zmniejszyć stan zapalny. Stan zapalny jest normalną odpowiedzią immunologiczną, ale należy pamiętać, że przewlekłe zapalenie może przyczyniać się do rozwoju chorób prozapalnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i rak.

W badaniu podzielono 218 uczestników na dwie grupy: tych, którzy regularnie ćwiczyli jogę i tych, którzy tego nie robili. Następnie obie grupy wykonywały umiarkowane i forsowne ćwiczenia. Pod koniec badania osoby, które ćwiczyły jogę, miały niższy poziom markerów stanu zapalnego niż osoby, które tego nie robiły.

Zgodnie z badaniami, joga może pomóc w ochronie przed niektórymi chorobami spowodowanymi przewlekłym stanem zapalnym.

Poprawia jakość snu

Ćwiczenie asan przed snem sprzyja uwalnianiu nagromadzonych obciążeń psychicznych, dzięki temu uzyskujemy rozluźnienie. Ma to bardzo korzystny wpływ na jakość i głębokość snu. Regularne praktykowanie jogi może pomóc w radzeniu sobie z objawami bezsenności. Możesz zasnąć szybciej, dłużej spać i ponownie zasnąć po przebudzeniu w nocy.

Metaanaliza badań wskazała skuteczność jogi i innych terapii umysłu i ciała w leczeniu bezsenności i promowaniu lepszego snu.

W jednym z badań, grupa ćwicząca jogę wykazała po 6 miesiącach istotne skrócenie czasu zasypiania, wzrost łącznej liczby godzin snu oraz wzrost poczucia wypoczęcia rano.

Inne badanie pokazało, że praktyka jogi przez 3 miesiące, przyniosła poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej i profilu psychologicznego oraz wzrost poziomu melatoniny w osoczu. Obserwacje te sugerują, że praktyki jogi mogą być wykorzystywane jako bodźce psychofizjologiczne do zwiększania endogennego wydzielania melatoniny, co z kolei może prowadzić do snu wyższej jakości oraz poprawy samopoczucia.

Ćwiczenie jogi przed snem może pomóc lepiej spać, co ma pozytywny wpływ na utratę i późniejsze utrzymanie właściwej wagi. Może również pomóc bardziej uważać na swoje nawyki żywieniowe.

Poprawia jakość życia

Wykonywanie asan jogi staje się coraz powszechniejsze jako terapia wspomagająca, poprawiająca jakość życia wielu osób.

W jednym badaniu 135 seniorów zostało przydzielonych do grup: ćwiczących jogę, spacerujących oraz grupy kontrolnej. Seniorzy w grupie ćwiczącej jogę, znacznie poprawili jakość życia, mieli lepszy nastrój i niższy poziom odczuwanego zmęczenia, w porównaniu z innymi grupami.

W pewnym badaniu obserwowano kobiety z rakiem piersi poddawane chemioterapii. Joga zmniejszyła objawy chemioterapii, takie jak nudności i wymioty, jednocześnie poprawiając ogólną jakość życia.

Badania wykazały, że joga może pomóc poprawić jakość snu, poprawić samopoczucie duchowe, poprawić funkcje społeczne i zmniejszyć objawy lęku i depresji u pacjentów z rakiem.

Może zwalczyć depresję

Według niektórych badań, joga może mieć działanie przeciwdepresyjne, dzięki temu może pomóc zmniejszyć objawy depresji.

Najprawdopodobniej efekty te osiągane są dzięki temu, że joga jest w stanie obniżyć poziom kortyzolu, który wpływa na poziom serotoniny. Niedobory serotoniny są często obserwowane w przypadku depresji.

Związek między praktyką jogi a złagodzeniem objawów depresji został wykazany w jednym z badań. Osoby uczestniczące w ćwiczeniach, wykazywały znaczne zmniejszenie objawów depresji i lęku. Efekty te pojawiły się w połowie kursu jogi i utrzymały się do końca. Obserwowano również poprawę nastroju i zmniejszenie uczucia zmęczenia po zajęciach jogi.

Jakie korzyści osiągniesz z praktyki asan?

Może zmniejszyć przewlekły ból

Przewlekły ból to uporczywy problem, który dotyka miliony ludzi i ma wiele możliwych przyczyn, od urazów po zapalenie stawów. Badania wykazują, że praktykowanie jogi może pomóc zmniejszyć wiele rodzajów przewlekłego bólu.

W jednym z badań 42 osoby z zespołem cieśni nadgarstka stosowały szynę wspomagającą nadgarstek lub ćwiczyły jogę przez osiem tygodni. Według badań, joga jest bardziej skuteczna w zmniejszaniu bólu i poprawie siły chwytu, niż szyna nadgarstka.

Joga może pomóc zmniejszyć ból i poprawić sprawność fizyczną u uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawów kolan, na co wskazują badania z 2005. W rezultacie badań ustalono, że joga może stanowić alternatywę leczenia dla otyłych pacjentów w wieku powyżej 50 lat. Wykonywanie ćwiczeń jogi może powodować zmniejszenie bólu i redukować stopień niepełnosprawności spowodowany przez chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.

Zatem praktyka jogi daje pozytywne efekty również w obszarze łagodzenia bólu. Zobacz co jeszcze daje joga…

Joga efekty – podsumowanie

Jak mogliście się dowiedzieć z treści artykułu, joga ma bardzo pozytywny i wszechstronny wpływ na nasze ciało i umysł, i już po miesiącu ćwiczeń można liczyć na pierwsze efekty. Pozwala się wyciszyć, uspokoić nerwy, zadbać o kręgosłup, kości, serce. Powoduje przypływ endorfin, redukuje poziom kortyzolu, wzmacnia mięśnie, stawy i ścięgna. Poprawia krążenie krwi, zwiększa elastyczność i zwiększa równowagę. Wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała na co dzień. Joga pomaga również w przypadku problemów ze snem.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu, joga zdecydowanie jest dla ciebie!

TAGI: efekty jogi, korzyści z ćwiczeń jogi, odchudzanie, yoga.

10 spostrzeżeń po 3 miesiącach z jogą

Ostatnio Agnieszka poradziła mi, żebym dokumentowała swoje postępy w jodze, najlepiej na zdjęciach, żeby widzieć, jakie zmiany zachodzą w ciele. Posłuchałam jej i zrobiłam kilka fotografii, ale postanowiłam też, że będę co trzy miesiące spisywać swoje spostrzeżenia, aby pamiętać również o tym, co zmienia się w moim umyśle, jak postrzegam jogę na konkretnych etapach nauki. Często też piszecie, że chcielibyście spróbować. Myślę, że takie wyznanie początkującej osoby może Wam pomóc zrozumieć, co daje joga, choć pewnie każdy odczuwa to inaczej.

Na zajęcia chodzę od maja, 3-4 razy w tygodniu, w tym 3 razy na jogę na matach, a raz na aerial jogę. Oprócz tego ćwiczę w domu, ale nie jest to regularna praktyka. Oto moich 10 spostrzeżeń po 3 miesiącach :).

1. Joga boli

Nie jestem pewna, dlaczego nie zdecydowałam się poczytać o jodze, zanim poszłam na pierwsze zajęcia. Byłam przekonana, że się na nich zrelaksuję. Jakie było moje zdziwienie, kiedy po mojej debiutanckiej lekcji wyszłam zdyszana i spocona, a nazajutrz nie mogłam wejść po schodach przez zakwasy. Joga sprawia ból, ale jest to ból kontrolowany i przyjemny, dający satysfakcję. Każdy musi samodzielnie ocenić, gdzie jest granica komfortu, bezpieczeństwa, a przede wszystkim zdrowia, której nie można przekroczyć. W jodze bowiem nie chodzi o krzywdzenie siebie.

2. Nie potrafię oddychać

Uświadamiają mi to każde zajęcia: nie potrafię oddychać. Po trzech miesiącach jest już lepiej, ale nadal daleko mi do panowania nad oddechem. Odkąd chodzę na jogę, wiem na pewno, że dotąd nie kontrolowałam mojego oddechu, nie zastanawiałam się, ile może mi dać, jeśli zacznę go zauważać.

3. Oddychanie jest trudne

Joga uczy, że oddychanie wymaga skupienia. Najpierw trzeba się go nauczyć, a potem przenosić świadomość na oddychanie. Na pewno z czasem jest to coraz łatwiejsze i przychodzi naturalnie, ale na początku potrzeba wiele wysiłku, aby zapanować nad oddechem.

4. Mam mięśnie w dziwnych miejscach

Jeszcze do niedawna niemal po każdych zajęciach miałam zakwasy. Nowe asany, ruszające różne mięśnie, sprawiały, że odczuwałam ból kilka razy w tygodniu. Zgadzałam się na ten dyskomfort i tak naprawdę go chciałam, ponieważ to oznaczało, że moje mięśnie pracują. I co najciekawsze, pracują też te, o których nie miałam zielonego pojęcia!

5. Potrafię mniej, niż myślałam

Idąc na jogę, nie sądziłam, że jest tak nieelastyczna. Nigdy nie miałam problemu z wagą, zawsze byłam dość sprawna, a co najmniej tak mi się wydawało. Kiedy poszłam na jogę, okazało się, że nie jestem w stanie wytrzymać więcej niż kilka oddechów w najpopularniejszej asanie, psie z głową w dół. Zaczynałam się pocić i dyszeć, ręce mi się rozjeżdżały i czułam się tak, jakbym co najmniej kilkanaście minut pracowała fizycznie w największym upale. Było tak niemal przy każdej pozycji wymagającej silnych rąk bądź mocnego brzucha, co uświadomiło mi, nad którymi częściami ciała muszę pracować.

6. Potrafię więcej, niż myślałam

Z kolei okazało się, że mam silniejsze nogi i lepszą równowagę, niż przypuszczałam. Uśmiecham się za każdym razem, gdy mogę zrobić utkatasanę albo pozycję drzewa. Czuję wtedy, że coś wychodzi mi dobrze, a to daje dużo radości.

7. Nie straszny mi dentysta

Ostatnio niemal dwie godziny spędziłam na fotelu dentystycznym. Nigdy jakoś specjalnie nie bałam się dentystów i nie miałam problemu, żeby ich regularnie odwiedzać, ale chyba dla nikogo z nas borowanie nie jest przyjemne, zwłaszcza jeśli trzeba się przewiercić do trudno dostępnego miejsca. Właśnie wtedy przypomniałam sobie, jak spokojnie i wolno oddycham na jodze. Skupiłam się na tym, jak powietrze dostaje się do nosa i z niego uchodzi. Dzięki temu przetrwałam wizytę bez żadnego grymasu bólu.

8. Granice są po to, by je przekraczać

Czekając na zajęcia z jogi na matach, dostrzegłam przez okno, że akurat trwa lekcja z aerial jogi. Postanowiłam podejść do nauczycielki i zapytać, czy następnym razem mogę uczestniczyć w jodze na chustach. Bez wahania odpowiedziała, że tak. A potem dodała, że w najgorszym razie całe zajęcia przebimbam w kokonie. Nie przebimbałam, wręcz przeciwnie. Mimo niewielkich zakresów ruchowych i strachu, robiłam, a przy najmniej starałam się robić, wszystkie pozycje. Nawet nie wiecie, jak się cieszę, że przekroczyłam tę granicę. Teraz aerial joga sprawia mi ogromną frajdę.

9. Kluczowa sprawa? Nauczyciel(ka)!

Idąc na pierwsze zajęcia, nie miałam pojęcia, kto będzie mnie uczył. Nie sprawdziłam tego, po prostu podjęłam spontaniczną decyzję, że wezmę udział w lekcji. Pani Marzena okazał się strzałem w dziesiątkę. Jest sympatyczna, energiczna, ale przede wszystkim kompetentna i troskliwa. Zachęca i motywuje do doskonalenia każdej asany, ale na bieżącą kontroluje, co dzieje się na sali i mówi, jak można zmodyfikować daną pozycję, jeśli ma się z nią problemy. Dba o komfort i bezpieczeństwo. Po jakimś tygodniu od pierwszej lekcji postanowiłam dowiedzieć się o Pani Marzenie czegoś więcej. Właśnie wtedy okazało się, jak waleczną i odważną jest kobietą oraz jaką musiała przejść trudną drogę. W wywiadzie z nią przeczytałam, że miała tętniaka mózgu, który pękł tuż przed jej czterdziestymi urodzinami. Choć nie wierzę w przeznaczenie, to jednak uznałam, że to znak. W końcu moją mamę spotkało to samo, choć niestety jej nie udało się już obudzić. Jednak to, że Pani Marzena przetrwała ten ciężki okres i wróciła do sprawności dzięki jodze uświadomiło mi, że zawsze warto walczyć. Mama nie miała szansy, ale chcę wierzyć, że tak jak Pani Marzena, będę umiała stawić czoło największym wyzwaniom. Chcę, żeby joga mnie tego nauczyła.

10. Joga jest drogą

Jeśli chcesz iść na jogę tylko po to, żeby zrobić spektakularnego żurawia czy stanąć na głowie, równie dobrze możesz po prostu uprawiać dowolną gimnastykę i wzmacniać mięśnie. W jodze chodzi nie o cel, a o drogę, którą musisz przemierzyć. I nigdy nie będzie Ci dosyć tej drogi, nigdy się nie skończy. Joga doskonali. Uczy pokory. Uczy, że warto iść ścieżką w spokoju i skupieniu. Jasne, możesz ją przebiec, na początku jest taka pokusa, też ją miałam. A potem zrozumiałam, jak przyjemnie jest spacerować.

Jak widzicie po zdjęciach, każda z asan wymaga jeszcze długiej drogi i dopracowania, jednak mam nadzieję, że z każdym kwartałem będzie coraz lepiej, a ja zacznę intensywniej pracować nad swoim duchem, umysłem oraz ciałem. A jak jest u Was? Praktykujecie jogę? Chcecie spróbować? Czekam na Wasze przemyślenia i wrażenia :).

PS Droga Pani Marzeno, ten post z całego serca dedykuję Pani! Z podziękowaniem za wszystkie lekcje :).

Joga – podsumowanie pierwszych 6 miesięcy regularnej praktyki

Do tego wpisu zbierałam się bardzo długo. Chciałam się za niego zabrać w odpowiednim czasie, dopracować go w każdym najmniejszym calu, okrasić pięknymi zdjęciami bardzo wymagających asan. Niedawno jednak usłyszałam od mojej nauczycielki, że praktyka jogi to ciągły rozwój, szlifowanie umiejętności. Nie ma możliwości, aby zrobić w jodze wszystko. Żeby dojść do celu. Praktyka jest celem i to mnie w tym ekscytuje najbardziej, że cały czas będę szła do przodu, a nigdy nie osiągnę swojego maksimum. Właśnie dlatego stwierdziłam, że to już ten moment, aby podzielić się z Wami swoimi pierwszymi wrażeniami. Ponadto właśnie 21 czerwca świętujemy międzynarodowy dzień jogi, dlatego ten wpis pojawia się właśnie dzisiaj. Jesienią ubiegłego roku wiedziałam o jodze tylko tyle, że istnieje. Dzisiaj mam na ramieniu tatuaż będący pochwałą jogi i tego jak ogromny wpływ wywarła na moje ciało, stan emocjonalny i postrzeganie wszystkiego co jest wokół mnie. Wsiąkłam i nie zamierzam z tego wychodzić. Joga mnie leczy!

Na wstępie kilka słów o tym jak to się stało, że trafiłam na pierwszy w życiu trening jogi. Było to na przełomie zimy i jesieni ubiegłego roku. Zawalałam wtedy kolejny przedłużony termin oddania ostatecznej wersji tekstu do Porannych Inspiracji. Byłam permanentnie zestresowana, a w perspektywie wisiała wizja przeprowadzki. Pracowałam wówczas w domu. Domu, który już był przygotowany na rewolucję. Na domiar złego wciąż trzeba było jeździć po sklepach wybierać kafelki, meble etc. Byłam totalnie zmęczona. Nie potrafiłam się odprężyć, zregenerować. Stres powodował skrajnie niską produktywność, a to jeszcze większa frustrację. Normalnie w takich warunkach poszłabym na rower, ale było naprawdę bardzo zimno. Kupiłam zatem karnet na siłownię z założeniem, że jak się poruszam, to od razu mi się poprawi humor.

Bieganie po bieżni i rower pod dachem to nie to samo, zatem szukałam dalej swojego miejsca. Postanowiłam przetestować zajęcia grupowe. Na początku chodziłam na to co znam, ale później stwierdziłam, że nigdy nie byłam na pilatesie, więc chętnie wypróbuję. Spodobało mi się, ale nie było fajerwerków. Być może dlatego, że instruktorka nie trafiła w mój gust. Siłą rozpędu wpadłam na zajęcia jogi. Nie miałam bladego pojęcia co i jak…

Weszłam na salę w adidasach. Szybko je zdjęłam. Zauważyłam, że dziewczyny na sali mają wokół siebie mnóstwo rzeczy: kostki, paski, koce i takie śmieszne długie poduszki. Pozbierałam z kątów sali wszystkie „niezbędne” akcesoria i bez żadnych oczekiwań otworzyłam się na to, co przyniesie kolejne 1,5 godziny. To było absolutne przebudzenie! Jakbym pierwszy raz w życiu dowiedziała się, że jest coś takiego jak świadoma relaksacja, modulacja nastroju oddechem. Już wtedy wiedziałam, że joga zostanie ze mną na dłużej. To ewidentnie była miłość od pierwszego spotkania.

Dlaczego joga tak bardzo mnie kręci?

1. Joga pozwala mi się zrelaksować

W szkołach uczą nas różnych rzeczy. Uczą nas stolic krajów, dat, pisania, liczenia, nawet rzucania piłką. Przez kilkanaście lat edukacji poznajemy wiele faktów, ale tak mało mówi się nam o tym jak radzić sobie ze stresem, jak budować pewność siebie albo trwałe relacje. Zagadnienia związane z rozwojem osobistym i psychologią są całkowicie pomijane w naszej edukacji, tymczasem nie każdy ma możliwość poznania technik relaksacyjnych. Efekt jest tego taki, że rośnie nam sfrustrowane społeczeństwo pełne obaw, lęków, niskiej samooceny i wybujałych oczekiwań względem siebie samych i otoczenia.

Nikt nas nie uczył oddychania. Chociaż miałam już w swoim życiu do czynienia z wieloma osobami, to nikt mi wcześniej nie powiedział jak ważny jest oddech w codziennej pracy z ciałem i nie mówię tutaj o oddechu mającym poprawić efekty treningu. Mam tutaj na myśli świadomy, oczyszczający oddech, który pozwala nam się uspokoić w chwilach bardzo dużej presji, stresu czy załamania. Oddech i rozluźnienie podczas ostatniej fazy treningu jogi były dla mnie niczym odkrycie Ameryki. Okazało się, że mogę leżeć, oddychać głęboko, mieć całkowicie rozluźnione ciało i nie myśleć o niczym. Kto by pomyślał…

W świecie, który gna do przodu w zawrotnym tempie nie robić nic, nie myśleć o przyszłości i czerpać z tego ponadprzeciętną satysfakcję. Czy kiedykolwiek próbowaliście świadomie rozluźnić gardło, skórę między brwiami, żuchwę? No właśnie! Nikt tego nie robi. Dopiero na pierwszych zajęciach jogi uświadomiłam sobie jak bardzo dużo napięcia tkwiło w moim ciele. Z każdą kolejną praktyką nauczyłam się to kontrolować. Po pół roku praktyki jestem w stanie relaksować się nie tylko na macie, ale w zasadzie wszędzie gdzie mam na to ochotę. Koniec z przytłaczającym uczuciem spięcia w gardle, koniec z twardymi jak skała barkami.

2. Joga to 1,5 godziny poświęcone tylko mi

Chociaż po 3 latach prowadzenia własnej firmy nauczyłam się nie brać sobie na głowę zbyt dużo zadań, to mimo wszystko czasami odczuwam natłok obowiązków. Dodatkowa świadomość, że 90% zleconych mi zadań muszę wykonać samodzielnie powoduje, że ciężko mi się tak naprawdę oderwać od pracy wieczorami. Niezależnie od tego, ile mam zadań i kiedy mija deadline – joga to świętość. 2-3 razy w tygodniu muszę poćwiczyć w szkole, a w domu krótkie sesje jogi wykonuję wtedy, kiedy mój mózg domaga się przerwy.

Domowe rozciąganie, stanie na głowie, skłony to fajny przerywnik, ale tak naprawdę dopiero 1,5 godzinna sesja pod okiem nauczyciela potrafi mnie wyciągnąć z natarczywego myślenia o pracy. Moja obecna nauczycielka Kasia podczas jednych zajęć powiedziała, że joga tak efektywnie relaksuje umysł, ponieważ wymaga w 100% skupiamy się na ciele. Każda asana wymaga wielu drobnych ruchów, dlatego jesteśmy w stanie całkowicie poświęcić się udoskonalaniu pozycji, a tym samym wyłączyć myślenie o czymkolwiek innym. Wykonując te ćwiczenia mam wrażenie, że moje ciało powoli, ale trwale się zmienia i robię coś tylko dla siebie – dla zdrowia ciała oraz umysłu.

3. Joga to sposób na bycie w procesie rozwoju

Jakiś czas temu zaczęłam się zastanawiać nad tym co mnie motywuje i jak przeżywam satysfakcję związaną z sukcesami. W klasycznym podziale motywacji na zewnętrzną i wewnętrzną, u mnie występuje głównie ta druga. Uskrzydla mnie praca nad czymś dużym, trudnym i atrakcyjnym. Najbardziej się cieszę, kiedy o coś walczę, kiedy już to mam emocje opadają. Cóż tak już mam. W jodze nie ma limitu. To co jesteśmy w stanie wypracować z ciałem podczas sesji jogi to niekończące się doskonalenie. Ilość asan jest ogromna, a ich stopień trudności jest bardzo różny. Od banalnych relaksacji aż do wymagające ogromnej siły, rozciągnięcia i balansu skomplikowane pozy do których trzeba przygotowywać się bardzo długo. Sam fakt, ze joga jest tak rozwojowa sprawia, że się w niej zakochałam. Po prostu wiem, że mi się nie znudzi. Gdyby było takie ryzyko, nie wytatuowałabym sobie wojownika na lewym przedramieniu 😉

https://www.instagram.com/p/BjxJXY1l_qg/?taken-by=viola_okiem_dietetyka

4. Joga to genialny sposób na poprawę postawy ciała

Lubię moje ciało. Uważam, że jestem całkiem zgrabna i mam niezłe proporcje ciała. Jedyne czego nie lubię, to moje kiepskie nawyki. Siedzę na kręgosłupie, kiedy chodzę mam pogłębioną lordozę (kaczka), garbię się i pochylam łopatki do przodu. Mam tego absolutną świadomość i zyskałam ją dopiero wtedy, kiedy zaczęłam regularnie praktykować jogę. Nauczyłam się prawidłowo stać, leżeć i wykonywać ćwiczenia.

Najbanalniejsza w pozycji TADASANA, to najważniejsze ćwiczenie jakie poznałam na lekcji jogi. To szkoła dobre postawy od której każdy powinien zacząć. Nawet sobie nie wyobrażacie w jakim byłam szoku kiedy ktoś mi kazał unieść łono do góry i ciągnąć kością ogonową do dołu. W dobie wypiętych pośladków na instagramie wywijanie miednicy do przodu raczej nie wydaje się atrakcyjne, ale spróbuj poćwiczyć pod lustrem. Zobacz co się stanie z brzuchem, plecami i całą Twoją sylwetką. Spróbuj ściągnąć łopatki i maksymalnie oddalić je od uszu, napiąć mięśnie ud i podciągnąć rzepki w kolanach, a mostek unieść wysoko. Poczuj jak swobodnie płynie krew w Twoim ciele, jak dotlenia się mózg, jak nic nie przeszkadza Ci czuć energię w całym ciele.

Kiedy siedzimy lub leżymy w dziwnych pozycjach nie jesteśmy w stanie efektywnie oddychać i transportować wystarczająco dużo tlenu do wszystkich miejsc w naszym ciele. Odkąd znam założenia tadasany (a co za tym idzie supta tadasany i savasany, czyli jej leżących odmian) nie jest już dla mnie problemem leżenie na plecach u kosmetyczki przez 2 godziny. Wcześniej odcinek lędźwiowy doprowadzał mnie do płaczu. Dzisiaj wszystko jest ok. Po prostu potrafię dobrze leżeć.

5. Dzięki jodze zakres ruchów z praktyki na praktykę jest coraz większy

Kiedy zaczynałam chodzić na jogę z podziwem obserwowałam dziewczyny na sali. Niektóre naprawdę potrafiły dużo. Pani Marysia lat ponad 50 robiła sobie na rozgrzewkę szpagat. To było takie wow! Mój choleryczny i niecierpliwy charakter musiał się trochę uspokoić, ponieważ do takich efektów nie dochodzi się w miesiąc. Po pół roku widzę ogromny postęp w rozciągnięciu nóg i pleców. Wciąż mam spory problem z prawym ramieniem i biodrami, ale i tak jest ogromny progres w porównaniu z tym co było wcześniej. Bieganie, praca przy biurku i chronicznie zła postawa ciała zrobiły przez lata swoje. Tak jak nie przytyłeś wczoraj i nie schudniesz jutro, tak jak zastałeś się przez lata, tak jutro nie zrobisz szpagatu. Praca, praca i jeszcze raz praca.

6. Joga pomaga mi budować siłę fizyczną i psychiczną

Joga to dla mnie połączenie ćwiczeń fizycznych i medytacji. Łączenie trudnych asan (np stanie na głowie, świeca, wojownik 3, kruk, mostek) ze świadomym oddechem to praca nie tylko z ciałem, ale też siłą woli. Panując nad oddechem i własnym ciałem nie tylko wzmacnia się mięśnie, ale także charakter, Pozwala się przychodzić myślom, że jest niewygodnie, ale za pomocą oddechu i świadomego zaangażowania w ćwiczenie można wytrzymać dłużej. Nie sztuką jest do pozycji wejść. Sztuka jest się w niej poczuć swobodnie.

7. Joga jest precyzyjna i uczy skupiania uwagi oraz zachowania balansu

W metodzie jogi jaką praktykuję (metoda BKS Iyengara) uwaga skupiona jest na detalach. Korzystamy z pomocy (bloki, paski, koce, bolestery, krzesła), aby nauczyć się prawidłowo wchodzić do pozycji i przygotować na nie swoje ciało. Kiedy organizm jest gotowy, możemy stopniowo eliminować pomoce i dalej dbać o szczegóły w pozycji. Dokręcenie mięśnia, rozszerzanie palców, uniesienie mostka czy wycofanie biodra to tylko niektóre ruchy, które wykonujemy podczas praktyki jogi.

Dla osób, które nigdy tego nie próbowały może wydawać się to banalne, ale szybko wychodzą z tego błędnego myślenia, kiedy sami próbują zrobić najprostszą asaną. Nawet najbardziej wyćwiczone osoby czasami mają z tym problem, ponieważ często zdarza się tak, że ktoś ma ładnie wyrzeźbione ciało, ale zapomniał o pogłębianiu zakresu ruchu i nie jest w stanie zrobić pełnego skłonu. Joga znowu uczy pokory i tego, że wymaga niebywałej precyzji, cierpliwości oraz spokoju. Bez spokoju i cierpliwości żaden balans nam nie wyjdzie. Widzę po sobie, że kiedy w głowie mam chaos, to ciężko mi stać na jednej nodze w pozycji drzewa, a stanie na głowie wychodzi mi tylko przy ścianie.

8. Joga to świetna zabawa (aerial)

Oprócz klasycznej hatha jogi mocno wkręciłam się też w aerial, czyli jogę w hamaku lub chuście. To połączenie jogi i akrobatyki w powietrzu. Super odciąża kręgosłup, pozwala wzmacniać mięśnie, dotlenić głowę z uwagi na duże możliwości ćwiczeń odwróconych. Uwielbiam to! Ćwiczyłam aerial po raz pierwszy w szkole MoyaYoga, ale nie zostałam tam na długo, później praktykowałam jeszcze z Magdą i Michałem w mojej obecnej szkole (Yoga Park), ale tak naprawdę największą frajdę i satysfakcję mam z ćwiczeń we własnym domu. Piotrek kupił mi na gwiazdkę chustę i od wiosny ćwiczę w ogrodzie ku uciesze sąsiadów. W najbliższą sobotę idę też na pogłębiony kurs aerial, może nauczę się czegoś więcej i w końcu odważę się Wam pokazać mój trening tak jak to już robi LifeManagerka.

9. Joga to nie wyścigi, lans ani rywalizacja

Chociaż ostatnimi czasy nie wydałam na żadną swoją pasję więcej kasy niż na jogę, to mogę powiedzieć, że to jeden z nielicznych sportów, gdzie nie ma lansu. Na macie każdy jest równy, każdy zajmuje się sobą, skupia na sobie, a nie na innych. Nie spotkałam się jeszcze w mojej szkole z tym, żeby ktoś sobie robiła selfiaczka w lustrze albo z zazdrością czy zawiścią obcinał kogoś obok. Chodzę na kurs i naprawdę zgrywamy się tam jak grupa znajomych. Nikt się nie wstydzi pytać o szczegóły, wzajemnie sobie pomagamy, a moja nauczycielka Kasia nawet chciała mi pomóc podczas sesji zdjęciowej. Nie czuję się tutaj oceniana, nie czuję presji ani rywalizacji. Po prostu każdy idzie własnym tempem i to jest super!

Swoją drogą, jeśli już mówię o swoich udanych wydatkach na jogę to mogę Wam polecić:

zajęcia, kursy i warsztaty w Joga Park (moi ulubieni nauczyciele: Kasia Gałąska, Monika Żółkoś, Michał Głuszek; do pozostałych albo jeszcze nie chodziłam albo już więcej nie pójdę :P) – ja mam za sobą już kurs 0 (wprowadzający) i właśnie kończę I (początkujący), a w lipcu zaczynam kors II (pozycji odwróconych). Podczas kursu I z Kasią Gałąską nauczyłam się bardzo dużo – stanie na głowie, świeca, wszelkiego rodzaju pozycje skręcone, głębokie skłony, wygięcia. Jest tego naprawdę dużo. W domu bym się tego nie nauczyła, a pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela poznałam dokładną technikę ćwiczeń, dzięki czemu nie popełniam wielu błędów ćwicząc w domu.

(moi ulubieni nauczyciele: Kasia Gałąska, Monika Żółkoś, Michał Głuszek; do pozostałych albo jeszcze nie chodziłam albo już więcej nie pójdę :P) – ja mam za sobą już kurs 0 (wprowadzający) i właśnie kończę I (początkujący), a w lipcu zaczynam kors II (pozycji odwróconych). Podczas kursu I z Kasią Gałąską nauczyłam się bardzo dużo – stanie na głowie, świeca, wszelkiego rodzaju pozycje skręcone, głębokie skłony, wygięcia. Jest tego naprawdę dużo. W domu bym się tego nie nauczyła, a pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela poznałam dokładną technikę ćwiczeń, dzięki czemu nie popełniam wielu błędów ćwicząc w domu. mata do jogi Joy in Me , mam model FLOW Tropical Mood – uwielbiam <3 W najbliższych planach mam też zakup cienkiej maty, którą można zapakować do walizki i zabrać w podróż. , mam model – uwielbiam <3 W najbliższych planach mam też zakup cienkiej maty, którą można zapakować do walizki i zabrać w podróż. kombinezon do jogi z Oysho – akurat w promocji! – akurat w promocji! legginsy Cross od Cardio Bunny – też są obecnie przecenione! Czeka mnie jeszcze zakup bloczków, paska, koła do jogi oraz kilku książek. Jeśli będę z czegoś bardzo zadowolona to z pewnością Wam to pokażę 🙂 Z nieudanych zakupów na pewno kurs jogi hormonalnej – jejuuuuu, jak mnie te zajęcia irytowały, nie wyobrażacie sobie. Pejoratywne odczucia mam po zajęciach z Vinyasy. Trafiłam na nie przypadkiem, w dodatku na poziom I (jest tylko 0 i I), do największego kozaka w szkole. Zabiło mnie to, pot lał się na maty litrami, lustra na sali wyglądały jakbyśmy byli w saunie. Może kiedyś. Teraz nie! 10. Joga pozwala mi zachować wewnętrzny spokój Będę się powtarzać, ale bez jogi naprawdę dostałabym nerwicy. Joga nauczyła mnie oddychania, prawidłowej postawy ciała. Kiedy oglądałam jakiś czas temu filmiki Gosi Mostowskiej (link do jej kanału Youtube) i mówiła o tym czy czujemy „więcej miejsca w ciele” nie do końca to rozumiałam. Dopiero w szkole jogi poczułam jak bardzo można otworzyć klatkę piersiową dając tym samym płucom i sercu niecodzienną ilość przestrzeni między żebrami. Co ciekawe, na początku miałam to uczucie bezpośrednio po zejściu z maty i dosyć szybko ustępowało. Dzisiaj czuję je niemal permanentnie, ponieważ moje ciało zapamiętało. To absolutnie cudowne uczucia. Napisałam Wam ten tekst ponieważ joga naprawdę zmieniła moje życie. Zmieniła się moja świadomość ciała, jego akceptacja. Zmienił się mój poziom energii. Można powiedzieć, że udało mi się opanować 90% stresu jaki w sobie nosiłam. Jeśli czujecie w sobie przytłaczające spięcie, stres nad którym nie potraficie zapanować, a ciało zamiast Was wspierać, zaczyna tylko boleć – idźcie na zajęcia jogi. Spróbujcie chociaż raz doświadczyć tego, co joga oferuje. Mam tylko jedną prośbę. Jeśli tracicie na nauczyciela, który do Was nie przemawia, nie skreślajcie jogi na zawszę. Nauczyciele są bardzo różni. Jedni są bardzo uduchowieni, inni bardzo konkretni. Jedni mówią do Was jak do dzieci, drudzy komunikują się prawie jak w wojsku. Każdy nauczyciel ma swój styl i trzeba po prostu poszukać kogoś kto jest z Wami na tym samym poziomie i wyznaje podobne zasady. Mnie zupełnie nie przekonuje nadmierna paplanina, zapalanie kadzideł, indyjska muzyka i nadmierne filozofowanie. Dlatego cudownie ćwiczy mi się na zajęciach u Kasi (kiedyś także u Moniki). Znalazłam swoją szkołę, swój ulubiony styl i nauczycieli. Jest fajnie. Naprawdę fajnie! Zdjęcia do tego wpisu zostały zrobione przez Karolinę Ponzo z bloga Podróże Karoliny Ponzo.

Joga – efekty ćwiczeń. Czy joga pomaga w odchudzaniu?

Joga – efekty ćwiczeń. Czy joga pomaga w odchudzaniu?

9:46

Na efekty jogi nie trzeba długo czekać. Zdrowotne korzyści widać już po pierwszym treningu. Joga rozciąga mięśnie, poprawia mobilność stawów, uspokaja i wycisza organizm, a to tylko niektóre z jej zalet. Mimo raczej statycznego charakteru ćwiczeń okazuje się, że joga i odchudzanie wcale nie muszą się wykluczać. Sprawdź, jakie joga może dawać efekty i po jakim czasie można je zauważyć.

Autor: thinkstockphotos.com Joga może przynieść efekty w odchudzaniu pod warunkiem, że wybierzemy zajęcia jogi dynamicznej.

Spis treści

Jakie efekty daje joga? Joga to system ćwiczeń opierających się na filozofii indyjskiej. Podczas treningu jogi ćwiczymy nie tylko ciało, ale także umysł, ponieważ dzięki poprawnej technice przeponowego oddychania oraz medytacji uspokajamy myśli i koncentrujemy się na obecnej chwili.

Efekty jogi są zatem widoczne niemal od razu. Przez rozciągniecie mięśni i aktywowanie ich głębokich struktur poprawia się nasza postura oraz mobilność. Joga może także pomóc w odchudzaniu. Istnieje wiele rodzajów jogi, ale te najkorzystniej wpływające na odchudzanie to przede wszystkim: ashtanga (joga dynamiczna) oraz bikram (joga ćwiczona w 40-stopniowej temperaturze).

Dowiedz się więcej o efektach, które daje praktykowanie jogi!

1. Efekty jogi: poprawia postawę ciała

Joga znacząco wpływa na ustawienie sylwetki. Pozycje jogi wymuszają na nas przyjmowanie prawidłowej postawy ciała. Przy większości asan plecy mają być proste, a brzuch zassany. Taka postawa przyjmowana przez dłuższy uczy nas utrzymywać ją na co dzień i wyrabia w nas zdrowe nawyki. Dzięki rozciągnięciu mięśni pleców, barków i klatki, łatwiej nam trzymać wypiętą pierś i opuszczone w dół łopatki, a przez wzmocnienie mięśni brzucha podczas jogi nie nadwyrężamy odcinka lędźwiowego.

Czytaj też: Pozycje jogi na ból kręgosłupa

2. Efekty jogi: poprawia ruchomość stawów

Podczas ćwiczenia jogi wykonujemy asany, które mają doprowadzić do możliwie jak najgłębszego ruchu w stawie. Poprawiając mobilność usprawniamy pracę całego ciała. Kiedy nie mamy napięć mięśniowych i blokad w ciele, możemy bez większego trudu poradzić sobie z codziennymi czynnościami, pozbyć się bólu oraz po prostu lepiej poczuć się we własnej skórze.

3. Efekty jogi: zwiększa rozciągnięcie mięśni

Wszystko dzięki asanom, których głównym zadaniem jest rozciągnięcie ciała. Dzięki temu mięśnie stają się dotlenione, a co za tym idzie, lepiej odżywione.

4. Efekty jogi: reguluje ciśnienie krwi

Efektem trenowania jogi jest między innymi uregulowane ciśnienie krwi, które jest bardzo ważne dla organizmu. Dzięki regularnej praktyce jogi dotleniamy ciało i poprawiamy krążenie krwi, co znacznie wpływa na utrzymanie prawidłowego, stałego ciśnienia.

5. Efekty jogi: zmniejsza bóle stawów

Większość asan jogi aktywuje mięśnie przykręgosłupowe (mięśnie głębokie), które chronią kręgosłup przed urazami i nadwyrężeniem. Dodatkowo, podczas ćwiczeń jogi wytwarzany jest ochronny płyn w chrząstce, który zapobiega tarciu stawu kolanowego. Dzięki odpowiedniemu rozciągnięciu i poszerzonemu zakresowi ruchu w stawach możemy zlikwidować bóle napięciowe w ciele i odpowiednio dotlenić tkanki.

Czytaj też: 5 ćwiczeń na ból kolan

Ważne Joga a odchudzanie – po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie sylwetki? Zmiany w wyglądzie sylwetki nie są widoczne od razu, ponieważ zarówno utrata tkanki tłuszczowej, jak i wyrzeźbienie mięśni, to proces długotrwały. Jednak wizualne zmiany, które można szybko zaobserwować po treningu jogi, to na pewno zmiany o charakterze prozdrowotnym. Dzięki dotlenieniu organizmu i odpowiedniemu rozciągnięciu poprawia się postawa naszego ciała, co możemy zobaczyć już w trakcie ćwiczeń. Początkowe sekwencje, które sprawiały nam trudność, po kilkunastu minutach stają się prostsze do wykonania, a po kilku tygodniach systematycznych treningów nie będą sprawiać już większej trudności. Efekty wizualne jogi można zaobserwować po pierwszym miesiącu regularnych ćwiczeń. Mięśnie mogą znacznie się wysmuklić, a tkanka tłuszczowa zmaleć, jednak to, po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie sylwetki zależy od rodzaju jogi jaką uprawiasz oraz twojej sumienności w wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli zależy ci na szybko widocznych efektach, wybierz jogę dynamiczną lub bikram jogę – skutecznie spalają kalorie. Zobacz też: Jak schudnąć w tydzień? Dieta i ćwiczenia na szybką utratę wagi

6. Efekty jogi: zmniejsza napięcie w ciele

Joga daje tak wymierne efekty między innymi dlatego, że uczy właściwego oddychania. To właśnie odpowiedni przeponowy oddech sprawia, że wszelkie napięcia w naszym ciele ustępują. Statyczny charakter ćwiczeń połączony z głębokim oddychaniem pomaga rozluźnić mięśnie i dotlenić wszystkie komórki organizmu.

Czytaj też: Nauka oddechu jogicznego dla początkujących i zaawansowanych

7. Efekty jogi: zwiększa odporność na stres

Regularna praktyka jogi doskonale wpływa na zmniejszenie stresu oraz pozwala lepiej radzić sobie z nim na co dzień. Przeponowy oddech, który wykonujemy w czasie jogi, sprawia że oddychamy głęboko, a wówczas tlen dociera do każdego narządu i mięśnia. Pozycje wykonywane z głową w dół dodatkowo polepszają ukrwienie mózgu, co dobrze wpływa na koncentrację, a więc zwiększa odporność na stresujące czynniki.

8. Efekty jogi: niweluje zmęczenie i odpręża

Poprzez dotlenienie i poprawę krążenia nasze ciało podczas jogi się odpręża. Szczególnie, gdy wybieramy jogę klasyczną nie narażamy się na znaczne zmęczenie, ponieważ sekwencje wykonywane są bardzo wolno, a asany utrzymuje się ok. kilkadziesiąt sekund. W trakcie treningu jogi nie ma gonitwy czasu ani powtórzeń, trening ma za zadanie doprowadzić do harmonii w ciele i duszy, dlatego skomponowany jest zawsze tak, aby zmniejszał zmęczenie organizmu oraz relaksował.

9. Efekty jogi: poprawia wytrzymałość mięśniową

Ćwiczenia jogi nie mają wpływu na zwiększenie masy mięśniowej, ale mogą skutecznie wyrzeźbić i wysmuklić mięśnie.

Statyczny charakter większości typów jogi powoduje, że zwiększa ona wytrzymałość naszych mięśni. Dlaczego? Utrzymując ruch w jednej, stałej pozycji przez dłuższy czas, joga powoduje izometryczne napięcie mięśni, co zwiększa ich siłę w danej pozycji.

10. Efekty jogi: reguluje gospodarkę hormonalną

Joga często polecana jest kobietom w ciąży oraz w okresie menopauzy, ponieważ doskonale działa na gospodarkę hormonalną. Dzięki technikom oddechowym i relaksacyjnym usprawnia pracę gruczołów dokrewnych – jajników, nadnercza, przysadki, tarczycy. Regulacja hormonów, to jeden z najbardziej pożądanych efektów jogi.

11. Efekty jogi: niweluje ból głowy

Joga zmniejsza ból głowy. Dzieje się to przez głęboki, przeponowy oddech, który jest niezwykle ważny w praktyce jogi. Dotleniona i dobrze ukrwiona głowa jest pozbawiona napięć, a to one są często przyczyną dokuczliwych migren.

12. Efekty jogi: zwiększa koordynację ruchową

Dzięki skomplikowanym asanom, joga przyczynia się do znacznej poprawy koordynacji. Szczególnie, gdy wybieramy jogę dynamiczną. Wówczas w dość szybkim tempie musimy bezbłędnie wykonać daną sekwencję, co staje się dla nas sporym wyzwaniem.

13. Efekty jogi: poprawia proporcje sylwetki

Joga daje efekty sylwetkowe poprzez rozciągnięcie przykurczonych mięśni oraz wzmocnienie słabych partii. Może to znacząco wpłynąć na poprawę proporcji sylwetki. Podczas klasycznego treningu jogi nie spalamy dużo kalorii, ale wybierając jogę dynamiczną lub jogę ćwiczoną w podwyższonej temperaturze możemy korzystnie wpłynąć na ten proces i znacząco podkręcić metabolizm. Spalony tłuszcz podczas treningu jogi przyniesie korzystne efekty w poprawie proporcji sylwetki.

Czytaj też: Na czym polega hatha joga?

21 Sygnałów, Że Twoje Ćwiczenia Jogi Przynoszą Oczekiwane Efekty

Medytacja i joga pomagają nam podążać w kierunku coraz większego szczęścia i spokoju. Jest to ciągły proces i może trwać przez całe życie. Czasami jednak zastanawiasz się, czy codzienne praktyki jogi przynoszą oczekiwane rezultaty. Oto krótka lista, która pomoże ci odpowiedzieć na nurtujące cię pytanie.

1. Twoje szczęście zależy bardziej od pielęgnowania umysłu, ciała i ducha, a nie od innych ludzi lub rzeczy materialnych.

2. Jesteś w stanie wyrazić siebie bez ranienia innych.

3. Podejmujesz wyzwania dające możliwość rozwoju.

4. Wiesz, co trzeba zrobić, i to zrobisz.

5. Czujesz współczucie dla innych. Dla ludzi, zwierząt i ziemi.

6 . Potrafisz zaakceptować bieżące okoliczności lub sytuacje. Jesteś wobec nich wdzięczna, albo, jeśli to możliwe, dążysz to ich poprawy.

7. Zaczynasz doceniać rzeczy, które kiedyś brałaś za pewnik.

8. Skupiasz się na rozwiązaniach, a nie problemie.

9. Świadomie starasz się podtrzymać dobre nastawienie.

10. Kochasz, doceniasz i szanujesz siebie.

11. Możesz słuchać swojej intuicji .

12. Nie tylko rzeczywiście czujesz się szczęśliwa z sukcesów innych, ale także starasz się ich wspierać, jak tylko to możliwe.

13. Myślisz o tym, co będzie korzystne dla większego dobra, a nie o tym, co przyniesie korzyści tobie samej.

14. Jesteś w stanie puścić urazy i żal i ruszyć do przodu.

15. Czujesz się spokojniejsza w codziennych interakcjach z innymi, jak również w sytuacjach, mogą wywoływać gniew.

16. Zdajesz sobie sprawę, że nic nie jest idealne, a życie to cykl lekcji , które pomogą ci w dalszym ciągu rozwijać się.

17. Rozpoczynasz robić rzeczy, które lubisz i które sprawiają ci przyjemność.

18. W każdej sytuacji jesteś w stanie zapytać się o to, co się dzieje, a nie o to, co dzieje się z tobą.

19. Inni ludzie dobrze się czują w twoim towarzystwie, czerpią od ciebie optymizm.

20. Szukasz źródeł motywacji i inspiracji.

21. Dokonujesz świadomego wysiłku, który ma na celu sprowadzić cię do sytuacji obecnej.

키워드에 대한 정보 joga efekty przed i po

다음은 Bing에서 joga efekty przed i po 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  마태 복음 20 장 | 마태복음 20장 모든 답변
See also  블루 베리 하루 섭취량 | 항산화 폭탄 블루베리! 효과 20배로 먹는 법. 블루베리 효능과 부작용 [정라레] 101 개의 가장 정확한 답변

See also  한국 에서 미국 으로 본인 계좌 로 송금 | 외화환전 한도, 해외송금 한도는 얼마인가요? 얼마 이상이면 국세청 통보가 된다는데 (Feat. 외화 환전, 해외송금 한도 총정리) 188 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Co mi dała joga? Efekty po roku | Codziennie Fit

  • codziennie fit
  • trening w domu
  • ćwiczenia w domu
  • trening całego ciała
  • joga
  • co mi dała joga
  • joga efekty
  • efekty po jodze
  • rok ćwiczenia jogi
  • rok praktyki jogi
  • co daje regularna joga

Co #mi #dała #joga? #Efekty #po #roku #| #Codziennie #Fit


YouTube에서 joga efekty przed i po 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Co mi dała joga? Efekty po roku | Codziennie Fit | joga efekty przed i po, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment