Kandydat Nie Zostanie Zatrudniony Z Powodu Co Wpisać | 💰 Zatrudnić Nowego Pracownika Czy Zapłacić Więcej Obecnemu? Odc. 18 #Akcjarekrutacja 176 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać – 💰 Zatrudnić nowego pracownika czy zapłacić więcej obecnemu? Odc. 18 #akcjarekrutacja“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Rekruter z brodą 이(가) 작성한 기사에는 조회수 190회 및 좋아요 5개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 💰 Zatrudnić nowego pracownika czy zapłacić więcej obecnemu? Odc. 18 #akcjarekrutacja – kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

JAK ZNALEŹĆ, ZAINTERESOWAĆ I ZATRUDNIAĆ SPECJALISTÓW IT – ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE SZKOLENIE I ODBIERZ 2 SUPER BONUSY! 🎁 🎁 🎁 https://webinar.szkolarekrutera.pl/3xzckl
💰 Czy firmie bardziej opłaca się zatrudnić nowego pracownika czy zapłacić więcej obecnemu? Odc. 18 #akcjarekrutacja
Firmy często czekają do ostatniego momentu zanim zdecydują się na podwyżkę. Przeważnie dzieje się to w momencie gdy kandydat się o nią upomni lub rzuci papierami.
Słyszałem to pytanie już kilkukrotnie dlatego chcę przedstawić Ci jak wyglądają koszty związane z rekrutacją i co faktycznie się lepiej opłaca firmie.
Jakie koszty ponosi firma w przypadku rekrutacji?
✅ 1. Jeśli firma decyduje się na współpracę z agencją to wynagrodzenie agencje w momencie zatrudnienia to od 1,5 do 3 krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto kandydata
✅ 2. Rekrutacja kandydata oraz czas zanim dołączy do firmy to z reguły ok. 2-4 msc w którym firma nie ma na pokładzie pracownika
✅ 3.Wcale nie jest powiedziane, że nowy kandydat się sprawdzi i zostanie w firmie na dłużej
Przetestuj jedno i drugie rozwiązanie, policz koszty, zobacz jak to się sprawdza w Twojej firmie i podejmij decyzję.
❓ Co wg. Ciebie się bardziej opłaca firmie ❓
🔔 Subskrybuj mój kanał: http://bit.ly/rzb_subscribe
📌 Sprawdź też: https://www.linkedin.com/in/grzegorz-deszczka/
✉️ Kontakt: [email protected]
Kanał powstał po to żeby dzielić się wiedzą na temat rekrutacji, zarówno od strony rekrutera jak i programisty. Wierzę, że odpowiednie zrozumienie drugiej strony sprawi, że wszyscy będą bardziej szczęśliwi i nie będą postrzegać procesu rekrutacji jako przykrego obowiązku.

kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu… 5 częstych …

Rekruter ma dopasować kandydata do stanowiska, na które prowadzi rekrutację. Musi też uzasadnić swój wybór. Jeżeli w rekrutacji dla pracodawcy …

+ 더 읽기

Source: interviewme.pl

Date Published: 10/26/2021

View: 8176

8 powodów odmowy zatrudnienia – Nadmorski24.pl

Tacy kandydaci są niechętnie przyjmowani do pracy, ponieważ najczęściej w firmach liczą na długoterminowe stosunki pracy i nie chcą ponownie …

+ 여기에 보기

Source: nadmorski24.pl

Date Published: 7/5/2021

View: 8960

Skierownie do pracy z UP – Forum Prawne

Kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu: i tam napisał tak: praca na dwie zmiany nie odpowiada zainteresowanemu. i pieczątka… czy pośrednik …

+ 여기에 더 보기

Source: forumprawne.org

Date Published: 11/25/2022

View: 6303

WPADKI REKRUTACYJNE – KU PRZESTRODZE I … – FRANG.pl

Wpadki rekrutacyjne, których doświadczyłam, kiedy szukałam pracy oraz wnioski z nich płynące dla kandydatów, rekruterów i firm szukających pracowników.

+ 여기에 더 보기

Source: www.frang.pl

Date Published: 10/9/2021

View: 2457

Hej jeśli mi wpisze pracodawca kandydat nie zostanie …

Powinno to wyglądać tak, że ty chcesz pracować, ale pracodawca nie może cię z jakiegoś powodu zatrudnić. Wtedy Urząd Pracy nie może się doczepić …

+ 여기에 표시

Source: zapytaj.onet.pl

Date Published: 4/25/2021

View: 5416

Jak odrzucić kandydata do pracy i przekazać mu negatywną …

Przekazanie kandydatowi informacji w taki sposób, aby nie zniechęcić go do Twojej firmy lub … Podaj konkretne powody, które zdecydowały o jego odrzuceniu.

+ 여기에 표시

Source: poradydlafirm.pracuj.pl

Date Published: 6/21/2021

View: 5399

Kiedy nie stracisz statusu osoby bezrobotnej pomimo odmowy …

Zarejestrowana w urzędzie pracy osoba bezrobotna oprócz praw, ma także obowiązki. Jednym z nich jest przyjmowanie skierowań do pracy.

+ 여기에 자세히 보기

Source: zielonalinia.gov.pl

Date Published: 8/27/2022

View: 7001

Dostałam skierowanie do pracy z Urzedu Pracy, czy moge z …

A i na tym skierowaniu jest pole “kandydat odmowil przyjecia zatrudnienia z powodu….” i “kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu.

+ 여기를 클릭

Source: wizaz.pl

Date Published: 10/3/2022

View: 6687

Powody odrzucenia kandydata – powinny być znane?

Pozamiatane – owszem, ale tylko w danym procesie rekrutacyjnym, a nie w ogóle. 🙂 Dla kandydata informacja o powodach odrzucenia może być bardzo cenna dla …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.goldenline.pl

Date Published: 10/29/2022

View: 8007

Jak odmawiać kandydatom do pracy, którzy się nie nadają?

Jeśli kandydat będzie sobie życzyć specjalnego traktowania, bo z jakichś powodów feedback może być dla niego cenny, powinien Cię o tym sam …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: jakprowadzicwlasnafirme.pl

Date Published: 4/30/2022

View: 286

주제와 관련된 이미지 kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 💰 Zatrudnić nowego pracownika czy zapłacić więcej obecnemu? Odc. 18 #akcjarekrutacja. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

💰 Zatrudnić nowego pracownika czy zapłacić więcej obecnemu? Odc. 18 #akcjarekrutacja
💰 Zatrudnić nowego pracownika czy zapłacić więcej obecnemu? Odc. 18 #akcjarekrutacja

주제에 대한 기사 평가 kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać

  • Author: Rekruter z brodą
  • Views: 조회수 190회
  • Likes: 좋아요 5개
  • Date Published: 2019. 10. 10.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=DjBgY2T6tkI

Jak napisac informacje o odrzuceniu kandydatury?

Kandydat odbiera brak zatrudnienia jako porażkę, dlatego należy mu się szczera i empatyczna informacja. Podaj konkretne powody, które zdecydowały o jego odrzuceniu. Powiedz wprost, jakie miałeś oczekiwania. Taka wskazówka pomoże kandydatowi przy kolejnych rekrutacjach.

Jak napisac maila z odrzuceniu kandydatury?

Szanowny/a Panie/Pani , w imieniu swoim oraz całego zespołu [nazwa firmy] bardzo dziękujemy za udział w procesie rekrutacji na stanowisko [nazwa stanowiska]. Z przykrością informuję, że nie możemy zaprosić Pana/Pani do kolejnego etapu rekrutacji.

Jak poinformować o nieprzyjęciu do pracy?

Informację można przekazać na dwa sposoby: telefonicznie lub mailowo. Wybór formy zależy przede wszystkim od liczby osób kandydujących na stanowisko. Jeśli w rekrutacji brało udział jedynie kilkoro kandydatów, informację o zakończeniu procesu rekrutacji warto przekazać telefonicznie.

Jak wytłumaczyć rekruterowi zwolnienie z poprzedniej pracy?

Pamiętaj, aby:
  1. Zawsze być szczerym. …
  2. Nie wypowiadaj się źle o poprzedniej firmie i pracodawcy. …
  3. Wyjaśnij, jakie wnioski udało ci się stamtąd wynieść, czego się nauczyłeś i jak to doświadczenie wpłynęło na twoją karierę zawodową
  4. Wyraź gotowość do nowej pracy, dalszego polepszania swoich kwalifikacji i umiejętności.

Jak odmówić przyjęcia oferty pracy Przykład?

Szanowni Państwo, Uprzejmie dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem i zaproszenie mnie na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko [wpisz nazwę stanowiska] w Państwa firmie. Niestety muszę odmówić, ponieważ [wpisz powód rezygnacji z rekrutacji]. Mimo wszystko dziękuję Państwu za uwzględnienie mojej kandydatury.

Jak grzecznie odmówić przyjęcia do pracy?

Jak uprzejmie odrzucić ofertę?
  1. Powiadom rekrutującego, którego ofertę odrzucasz, tak szybko, jak tylko to możliwe, nie każąc mu niepotrzebnie czekać.
  2. Skontaktuj się bezpośrednio z osobą, która złożyła Ci ofertę. …
  3. Wspomnij, że być może w przyszłości, jeśli zmienią się okoliczności, uda Wam się jeszcze podjąć współpracę.

Jak ładnie podziękować kandydatowi?

Jakie elementy powinno zawierać podziękowanie za udział w rekrutacji?
  1. Powitanie; 2-3 zdania wyrażające wdzięczność za zainteresowanie ofertą i poświęcenie czasu na wzięcie udziału w rekrutacji;
  2. Zachęcenie do wzięcia udziału w kolejnych rekrutacjach;
  3. Zwrot grzecznościowy kończący wiadomość.

Jak odpowiedzieć negatywnie na ofertę pracy?

Niestety muszę zrezygnować z Państwa oferty pracy. Zaproponowane warunki nie spełniają moich oczekiwań/Otrzymałem lepszą propozycję współpracy. Dziękuję za poświęcony czas na rekrutacji. Napisanie takiej wiadomości zajmuje maksymalnie pięć minut.

Jak odpisac na maila od rekrutera?

W wiadomości zawsze zaznaczajmy, w odpowiedzi na jakie ogłoszenie piszemy, możemy również napisać, gdzie zostało ono umieszczone. Unikajmy zwrotu “Witam”, zamiast niego napiszmy raczej “Dzień dobry” lub “Szanowny Panie/Szanowna Pani/Szanowni Państwo”.

Jak odmówić udziału w rekrutacji?

Rezygnacja z rekrutacji – wzór e-maila

Szanowni Państwo, Serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko [nazwa stanowiska], lecz muszę odmówić, ponieważ [powód rezygnacji]. Dziękuję jednak za obdarzenie mnie zaufaniem i uwzględnieniem mojej kandydatury.

Dlaczego zwolniłem się z pracy?

Do najczęstszych należą: Chęć wyższych zarobków, Chęć odejścia od szefa, z którym się nie dogadujemy lub zespołu, którego nie lubimy, Chęć wzbogacenia kompetencji (posiadania większego zakresu obowiązków, rozwoju)

Jak zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną?

Zaproszenie na rozmowę – wzór

Dzień dobry Pani/Panie {imię kandydata}, Nawiązując do naszej rozmowy telefonicznej chcielibyśmy zaprosić Pana/Panią na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko {nazwa stanowiska}. Rozmowa odbędzie się {data} w siedzibie naszej firmy {adres firmy}.

Jakie podać powody zmiany pracy?

Według wspomnianego raportu trzy najczęściej podawane przyczyną zmiany pracy to: wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy; chęć rozwoju zawodowego; korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy.

Czego nie mówić na rozmowie o pracę?

Staraj się wypowiadać powściągliwie, z wrodzoną dyplomacją. Unikaj też zdradzania tajemnic swojej poprzedniej firmy. Inaczej możesz zostać posądzony o niedyskrecję, nielojalność czy plotkowanie. Zasada jest prosta: o byłym pracodawcy mówi się dobrze albo wcale.

Co mówić o byłym pracodawcy?

Warto mówić o byłym szefie dyplomatycznie i bez emocji. Jeśli powody odejścia były ważne i oburzające (np. mobbing), to oczywiste, że samo wspomnienie o dawnej pracy będzie dla nas trudne i wywoła emocje. Starajmy się jednak trzymać je na wodzy i rzeczowo odpowiadać.

Jak napisać podziękowanie za udział w rekrutacji?

Jakie elementy powinno zawierać podziękowanie za udział w rekrutacji?
  1. Powitanie; 2-3 zdania wyrażające wdzięczność za zainteresowanie ofertą i poświęcenie czasu na wzięcie udziału w rekrutacji;
  2. Zachęcenie do wzięcia udziału w kolejnych rekrutacjach;
  3. Zwrot grzecznościowy kończący wiadomość.

Czy wypada zapytać o wynik rekrutacji?

Jak zapytać o wynik rekrutacji? Jeśli po rozmowie kwalifikacyjnej nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, najlepiej zwrócić się bezpośrednio do rekrutera i zapytać o to, na jakim etapie jest aktualna rekrutacja w firmie.

Co oznacza rozpatrywanie kandydatury na pracuj pl?

Rozpatrywanie kandydatury

Trwa analiza Twoich kwalifikacji przez potencjalnego rekrutera. Na tym etapie możesz się spodziewać maila lub telefonu. Rekruter analizuje właśnie Twoje doświadczenie i kwalifikacje. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, otrzymasz zaproszenie na rozmowę.

Kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu… 5 częstych przyczyn

W InterviewMe przeprowadziłem konsultacje i opracowałem dokumenty dla ponad 900 kandydatów. Po takiej liczbie godzin spędzonych z klientami można dostrzec pewne ciekawe prawidłowości.

Kiedy tworzyłem dokumenty dla klientów, miałem z nimi kontakt również po wykonaniu usługi. Stąd wiem, jak poszczególne osoby radzą sobie na rynku pracy.

Niektórzy kandydaci znajdują pracę z łatwością. Inni potrafią jej bezskutecznie szukać miesiącami.

Czy istnieje typ kandydata, któremu trudniej jest dostać pracę?

Jestem przekonany, że tak.

Nawet kilka.

Jest też typ kandydata, który z reguły ma atrakcyjną pracę, a jeśli decyduje się zmieniać to tylko na lepszą.

Sprawdź, czy jesteś jednym z poniższych kandydatów.

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci. Przećwicz rozmowę

1. „Jestem wymagającym kandydatem”

Są kandydaci, którzy najczęściej wymagają zdecydowanie więcej od innych niż od siebie.

Typ roszczeniowego kandydata najlepiej poznać po częstym używaniu słów „wymagam”, „chcę”, „muszę dostać.” W przypadku takich kandydatów, na samym początku współpracy zazwyczaj poznaję dokładną listę wymagań do mnie, jako konsultanta kariery oraz do przyszłego pracodawcy. Często zanim dowiem się, czym dany kandydat się zajmuję…

“Wymagający” kandydaci często posiadają nieproporcjonalnie obszerne CV w stosunku do długości swojego doświadczenia, wynoszą mało znaczące elementy doświadczenia do rangi ogromnych zasług, spóźniają się na rozmowy bez uprzedzenia, rzadko używają słowa „dziękuję”.

Takie osoby najczęściej nie radzą sobie zbyt dobrze na rynku pracy.

Zdarzyło mi się, że jeden kandydat napisał do mnie po dwóch miesiącach od kiedy opracowałem dla niego CV. Znalazł błąd interpunkcyjny w CV i był pewien, że to powód, dla którego nie może znaleźć pracy.

Okazało się, że miał za sobą kilkanaście rozmów (na które trafił dzięki skutecznemu CV), ale nie przeszdł żadnej z nich. Nawet przez chwilę nie założył, że brak powodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych może być kwestią nastawienia, a nie brakującego przecinka w CV…

Jeżeli chcesz zdobyć ważne dla Ciebie elementy jak wynagrodzenie, urlop, czy możliwości rozwoju, najpierw pokaż, co Ty oferujesz. Zainteresuj pracodawcę swoim doświadczeniem, umiejętnościami i osiągnięciami. Naucz się skutecznie negocjować najważniejsze elementy oferty pracy, oferując wartość dla pracodawcy.

Zamiast “wymagam” powiedz, co “zapewniasz”. Zamiast “chcę”, użyj “oferuję.”

Chcesz stworzyć profesjonalne CV w 5 minut? Skorzystaj z kreatora CV i wybierz jeden z 20 szablonów CV i listu motywacyjnego.

Szablon CV Cubic – zobacz inne szablony CV i listu motywacyjnego

2. „Wiem więcej niż Pan i cały ten HR”

Napisałem kiedyś artykuł o wysłaniu mailu z podsumowaniem spotkania i podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. W komentarzach wywołał burzę, „bo przecież rekruterom nie ma za co dziękować”.

Pojawiło się też wiele głosów o niekompetencji rekruterów, zadawaniu głupich pytań na rozmowach kwalifikacyjnych etc.

Pamiętaj jednak, że Twoje relacje z rekruterem mogą Ci bardzo pomóc i otworzyć wiele drzwi. Jeżeli traktujesz osobę, z którą rozmawiasz z góry, nie oczekuj, że ona opiszę Cię w pozytywnej rekomendacji przyszłemu przełożonemu.

Rekruter ma dopasować kandydata do stanowiska, na które prowadzi rekrutację. Musi też uzasadnić swój wybór. Jeżeli w rekrutacji dla pracodawcy ważna jest sfera interpersonalna, nie pozwól, aby Twoja „eksperckość” przesłoniła życzliwość i pozytywne nastawienie do rozmówcy.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

3. „Nie potrafię pracować pod kimś”

Stare powiedzenie mówi, że pracownicy opuszczają swoich szefów, a nie pracę. Jest w tym dużo prawdy.

Wielu pracowników nie potrafi jednak spełniać się pod przywództwem innej osoby. Rozmawiałem kiedyś z kandydatem, który zmienił pracę 4 razy w ciągu 2 lat właśnie przez to, że nie pasował mu styl zarządzania przełożonego. Największym problemem tej sytuacji było przekonanie tej osoby, że idealny szef nie istnieje…

Chyba że założysz swoją firmę i zostaniesz własnym szefem.

Pamiętaj, że Twoi przełożeni mogą być poproszeni o udzielenie referencji, więc dobry kontakt z nimi jest naprawdę ważny. W każdej sytuacji zachowaj klasę i unikaj otwartych konfliktów z przełożonymi. Oczywiście, o ile to możliwe.

Przed rozmową kwalifikacyjną, dowiedz się, jak należy odpowiadać na pytania rekrutacyjne, aby otrzymywać oferty pracy. Przeczytaj:

4. „Skoczek, poszukujący nowych możliwości”

Jeśli zmieniasz pracę, częściej niż raz na dwa lata, może być Ci trudniej znaleźć nową pracę.

Częste zmiany zatrudnienia są dla pracodawców sygnałem ostrzegawczym.

Jeżeli kilkukrotnie zmieniałeś pracę w ostatnim czasie, jakie są gwarancje, że nie będziesz chciał zrobić tego ponownie?

Pracodawca ryzykuje koszt ponownej rekrutacji oraz wyszkolenia pracownika. Rekruter otrzymuje premię za znalezienia pracownika. Firmy często zastrzegają, że jeśli zatrudniony kandydat odejdzie z firmy w określonym czasie, rekruter będzie musiał znaleźć jego zastępstwo bez dodatkowej premii.

Zmiana pracy powinna być podyktowana możliwością poszerzenia Twoich umiejętności albo lepszą ofertą. Jeżeli zmieniasz pracę z mniej istotnych powodów, pamiętaj, aby nie wpaść w pułapkę częstych zmian pracy. Większość rozmów kwalifikacyjnych sprawdza też, dlaczego odchodziłeś od poprzednich pracodawców.

5. „Skomplikowałem sobie życiorys i nie wiem co teraz”

Znam kandydatów, którzy mają doświadczenie: w sprzedaży, obsłudze klienta, logistyce, marketingu i zarządzaniu projektami. Jednym słowem – “specjaliści od wszystkiego”.

Ci kandydaci jako swój atut zawodowy na pierwszym miejscu zawsze wymieniają „wielozadaniowość”.

Czy firmy na pewno doceniają to, że masz tak wiele doświadczeń o różnej specyfice?

Z punktu widzenia pracodawcy bezpieczniej jest zatrudnić specjalistę, bo on daje większą gwarancję zapewnienia określonych rezultatów pracy. Kandydaci od wszystkiego, często okazują się kandydatami od niczego.

Jeżeli masz wiele różnorodnych doświadczeń, postaraj się znaleźć te, które sprawiają Ci najwięcej satysfakcji zawodowej i zacznij się w nich specjalizować.

Następnie naucz się o nich opowiadać na rozmowie i opisywać je w CV tak, aby Twoje umiejętności były przekonujące dla pracodawców. Tutaj pisałem jak to zrobić:

Czy jest typ kandydata, który zawsze znajduje dobrą pracę?

„Potrzebuję CV, ale nie szukam pracy”

Wiesz, jakich kandydatów pracodawcy cenią najbardziej?

Takich, których trzeba namawiać do zmiany pracy. To znak, że są naprawdę dobrzy w tym, co robią, a ich przełożeni nie dają im łatwo odejść.

Dlatego też w przypadku wyższych stanowisk, na których to umiejętności są najważniejsze, kandydaci często są “wyciągni” z konkurencyjnych firm przez agencje headhunterskie (praca headhuntera polega właśnie na wyławianiu pereł).

O wiele latwiej szuka się pracy, gdy ją masz i po prostu rozważasz możliwość zmiany na lepszą ofertę.

Zauważyłem, że często osoby, które tak robią, mają też najbardziej atrakcyjne stanowiska. Dlaczego tak się dzieje?

Jedni kandydaci szukają pracy, tylko kiedy naprawdę muszą, często godzą się na gorsze oferty pracy. Najlepsi kandydaci stale szukają atrakcyjnych ofert pracy. Dlatego ostatecznie otrzymują coraz lepsze stanowiska.

To także sugestia dla Ciebie dotycząca zmian w CV:

Czy lepiej odświeżyć CV i spokojnie rozglądać się za atrakcyjnymi ofertami pracy, czy czekać, aż z jakiegoś powodu będziesz musieć ją zmienić?

Dodatkowa treść: Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: “50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej” (pobierz)

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Czy znasz typy pracodawców lub rekruterów, które najbardziej Cię irytują? Wypowiedz się w komentarzu poniżej.

§ Skierownie do pracy z UP – Forum Prawne

Kosssz Praktyk

Posty: 8.029

RE: Skierownie do pracy z UP Cytat: Na skierowaniu z Urzędu Pracy mam zaznaczone:

Kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu: i tam napisał tak: praca na dwie zmiany nie odpowiada zainteresowanemu. i pieczątka… czy pośrednik pracy nie zinterpretuje tego jako odmowa podjęcia przeze mnie zatrudnienia ? i wyrejestrowaniem ze statusu bezrobotnego ?

Natychmiast udaj się do UP i przedstaw swoją wersję na piśmie , bo inaczej zostaniesz wyrejestrowany. Nie zapomnij poinformować o tej “tygodniowej próbie”, którą zaproponował ci pracodawca, czyli mówiąc wprost “pracy na czarno”.

I nawet nie myśl, żeby iść na tę “próbę”, bo pracodawca nie ma najmniejszego zamiaru cię zatrudnić. Nie czekaj na ostatni dzień rozliczenia skierowania tylko zgłoś to jak najszybciej Ależ oczywiście, że TAK.Natychmiast udaj się do UP i przedstaw swoją wersję, bo inaczej zostaniesz wyrejestrowany. Nie zapomnij poinformować o tej “tygodniowej próbie”, którą zaproponował ci pracodawca, czyli mówiąc wprost “pracy na czarno”.I nawet nie myśl, żeby iść na tę “próbę”, bo pracodawca nie ma najmniejszego zamiaru cię zatrudnić. Nie czekaj na ostatni dzień rozliczenia skierowania tylko zgłoś to jak najszybciej

Jak odrzucić kandydata do pracy i przekazać mu negatywną decyzję?

Odrzucenie kandydata do pracy to zdecydowanie najmniej przyjemna część pracy każdej osoby przeprowadzającej rekrutacje. Przekazanie kandydatowi informacji w taki sposób, aby nie zniechęcić go do Twojej firmy lub do udziału w innych rekrutacjach – nie jest łatwym zdaniem. Dlatego warto wiedzieć, jak kulturalnie i z uszanowaniem uczuć kandydata, przekazać informację o odrzuceniu jego aplikacji. Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:

Jak przekazać kandydatowi informację o negatywnym zakończeniu rekrutacji?

O czym należy pamiętać przekazując negatywną decyzję?

Czego nie robić, przekazując informację o odrzuceniu kandydata.

5 kluczowych elementów w przekazaniu Twojej decyzji

Aby przekazanie kandydatowi informacji o negatywnym wyniku rekrutacji było proste i skuteczne, warto wziąć sobie do serca kilka rad.

1. Zawsze podawaj przyczynę odrzucenia kandydata

Każdy chce wiedzieć, dlaczego nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu. Z jednej strony jest to ciekawość, z drugiej chęć pracy nad sobą w celu uniknięcia podobnych błędów w przyszłości. Jeszcze do niedawna standardem było podawanie takich informacji tylko na wyraźne życzenie kandydata, jednak ostatnie lata pokazują nowy trend. Umotywowanie decyzji to konkretny feedback, który pozwoli kandydatowi przeanalizować błędy i przyczyny odrzucenia.

2. Czas ma znaczenie

Nie trzymaj kandydata w niepewności. Szanuj jego czas i poinformuj go o decyzji natychmiast po jej podjęciu. Sama rekrutacja zajmuje wystarczająco dużo czasu – nie ma sensu przedłużanie jej o dodatkowy czas na poinformowanie kandydatów o negatywnym wyniku.

3. Bądź taktowny

Informowanie o niepowodzeniu lub popełnionych błędach jest sprawą, która wymaga delikatności. Postaraj się więc przekazać swoją decyzję o odrzuceniu kandydata w sposób możliwie delikatny i z wyczuciem.

4. Bądź szczery i konkretny

Delikatność to jedno – szczerość i szacunek to drugie. Kandydat odbiera brak zatrudnienia jako porażkę, dlatego należy mu się szczera i empatyczna informacja. Podaj konkretne powody, które zdecydowały o jego odrzuceniu. Powiedz wprost, jakie miałeś oczekiwania. Taka wskazówka pomoże kandydatowi przy kolejnych rekrutacjach.

5. Zaznacz, że pozostaniesz w kontakcie z kandydatem

Zdarza się, że kandydat nie spełnia Twoich oczekiwań na stanowisko, na które aplikował, ale chciałbyś pozostać z nim w kontakcie na wypadek przyszłych rekrutacji w Twojej firmie. Aby kandydat zachował pozytywne wrażenie o Twojej firmie, podziękuj mu za udział w rekrutacji i zapytaj, czy możesz pozostawić jego CV w swojej bazie na wypadek przyszłych rekrutacji.

Jak przekazać negatywną informację kandydatowi?

Forma udzielenia feedbacku po zakończonej rekrutacji – odrzuceniu kandydata, zależy od rekrutacji i od ilości kandydatów biorących w niej udział. Jeżeli kandydatów jest dużo, wygodniejszą opcją będzie informacja zwrotna na maila. Jednak forma nie jest aż tak istotna, jak samo przekazanie informacji zwrotnej.

Rozmowa przez telefon

Jeżeli przygotowujesz się do udzielenia informacji telefonicznie, przygotuj sobie wcześniej argumenty dla kandydata, dlaczego akurat jemu postanowiłeś podziękować za udział w rekrutacji. Jeżeli decyzję o odrzuceniu przekazuje za Ciebie osoba, która nie brała udziału we wcześniejszych etapach rekrutacji i nie zna kandydatów, tym bardziej zapewnij krótki feedback dla każdego kandydata.

Kandydaci doceniają feedback telefoniczny, ponieważ mogą dopytać o powody odrzucenia lub podzielić się uwagami na temat prowadzonej rekrutacji.

Przekazanie decyzji telefonicznie jest praktykowane najczęściej w stosunku do kandydatów, którzy byli na zaawansowanym etapie rekrutacji lub jeżeli w rekrutacji brało udział mało kandydatów.

Informacja wysłana za pomocą wiadomości e-mail

Idealnym rozwiązaniem jest udzielenie indywidualnego spersonalizowanego feedbacku każdemu kandydatowi, ale nie zawsze jest to możliwe, chociażby ze względu na czasochłonność tego zadania. Dlatego rekomendujemy:

1) Kandydaci, którzy wzięli udział w rozmowie rekrutacyjnej – obowiązkowo poinformuj o odrzuceniu z rekrutacji, najlepiej podając konkretny argument, który zaważył na odrzuceniu kandydata.

2) Kandydaci, którzy zgłosili się na Twoje ogłoszenie, ale nie zaprosiłeś ich na rozmowę kwalifikacyjną – tych kandydatów także warto poinformować o zakończeniu rekrutacji, aby nie liczyli na kontakt z Twojej strony. W tym wypadku wystarczy krótka, prosta informacja o zakończeniu rekrutacji. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy funkcjonalność w Koncie Pracodawcy, dzięki której za pomocą jednego kliknięcia wyślesz podziękowania za udział w rekrutacji wszystkim odrzuconym kandydatom. W treści wiadomości pojawi się imię kandydata oraz stanowisko na jakie aplikował.

Jeżeli zdecydujesz się przekazać informację zwrotną z Twoją decyzją za pomocą wiadomość e-mail, to pamiętaj o podaniu numeru kontaktowego do siebie lub osoby, która miała wpływ na decyzję o odrzuceniu kandydata. Może się zdarzyć, że kandydat będzie miał dodatkowe pytania do rekrutacji i powodów odrzucenia.

Pilnuj terminu

Jeżeli ustalasz z kandydatem, że dasz mu odpowiedź zwrotną w ciągu np. 5 dni roboczych, to staraj się trzymać tego terminu. Jeżeli decyzje w procesie się wydłużają, poinformuj mailowo kandydata o tym, że na decyzję trzeba jeszcze poczekać kilka dni

Czego absolutnie nie robić, czyli savoir-vivre rekrutera

Wiesz już, jak skutecznie przekazać kandydatowi Twoją decyzję o odrzuceniu jego kandydatury. Czego jednak nie robić? Jakie zachowania uważane są wśród osób przeprowadzających rekrutację za niedopuszczalne?

Nie ignoruj odrzuconego kandydata

To jeszcze gorsze niż spóźniona odpowiedź o wyniku procesu rekrutacji. Brak odpowiedzi uchodzi za jedno z największych faux pas rekrutacyjnych.

Nie wysyłaj standardowych wiadomości

Wiadomość typu „kopiuj-wklej” wysłana do wszystkich odrzuconych kandydatów to już przeszłość. Każdy z kandydatów chce znać powody odrzucenia, dlatego warto poświęcić chwilę na wysłanie spersonalizowanych wiadomości.

Nie udzielaj nieprawdziwych informacji

Pamiętaj, że szczerość jest kluczowa. Bez obiektywnego, szczerego feedbacku kandydat nie będzie mógł doskonalić swoich umiejętności. Postaw sprawę jasno i powiedz, co poszło nie tak. Szczerze wytłumacz, których oczekiwań kandydat nie spełnił i co zaważyło na Twojej ocenie.

Nie zapominaj, że też kiedyś byłeś kandydatem

W procesach rekrutacyjnych empatia ma ogromne znaczenie. Pamiętasz, jak być może całkiem niedawno sam z niecierpliwością czekałeś na wynik swojej rozmowy o pracę? Pora wczuć się w rolę kandydata. Przedstaw decyzję w taki sposób, jaki sam chciałbyś ją usłyszeć.

Nadal szukasz pracownika? Sprawdź ofertę Pracuj.pl i opublikuj ogłoszenie o pracę już dziś!

Podsumowanie

Informowanie kandydata o negatywnej decyzji jest na pewno dużo trudniejsze niż złożenie oferty wybranej osobie. Mimo to powinieneś zrobić wszystko, aby nie uciekać przed konfrontacją z kandydatami, których zdecydowałeś się odrzucić. Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach, które sprawią, że informowanie kandydatów o odrzuceniu do pracy będzie prostsze i bardziej komfortowe dla obu stron. Zawsze podawaj powód odrzucenia, dotrzymuj terminów udzielenia informacji zwrotnej i przekaż informację taktownie, z uszanowaniem uczuć kandydata.

Jak przekazać kandydatowi negatywny feedback po rozmowie kwalifikacyjnej

Wiele wskazuje na to, że jednym z największych wyzwań w rekrutacji jest udzielanie kandydatom negatywnej informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej. Tymczasem, jak wynika z badań Candidate Experience w Polsce 2019, 8 na 10 osób, w przypadku odrzucenia z procesu rekrutacji, chciałoby otrzymać wiadomość e-mail od rekrutera. Jak sprostać takiemu zadaniu, by negatywny feedback po rozmowie kwalifikacyjnej stał się konstruktywnym motorem zmiany dla kandydatów, a dla pracodawcy – elementem budowania pozytywnego wizerunku na rynku pracy?

Dlaczego pomijamy negatywny feedback w procesie rekrutacji?

Zanim przeanalizujemy sposoby komunikacji z odrzuconymi kandydatami, warto zastanowić się, dlaczego ten etap rekrutacji jest w naszej firmie zaniedbywany. Najczęstszą przyczynę stanowi brak czasu. Jeżeli faktycznie tak jest, należy przyjrzeć się optymalizacji naszych procesów rekrutacyjnych. Jaki czas przeznaczyliśmy na ‘obsługę’ jednego zgłoszenia rekrutacyjnego? Ile osób zapraszamy na rozmowy związane z danym stanowiskiem? Ile prowadzimy rekrutacji jednocześnie?

Dobrze jest uwzględnić czas poświęcony na komunikację z odrzuconymi kandydatami w całym procesie rekrutacji i wpisać taką procedurę w standardy obsługi kandydatów.

Co ryzykujesz odpuszczając komunikację z odrzuconymi kandydatami?

Umiejętnie przekazany negatywny feedback po rozmowie kwalifikacyjnej, udzielany odrzuconym kandydatom jest jednym z narzędzi budowania marki pracodawcy. Brak informacji zwrotnej może przysporzyć wiele problemów:

Jak poinformować kandydata o nieprzyjęciu do pracy? [Wzór]

Częścią każdej rekrutacji jest selekcja kandydatów. Moment, w którym rekruter może powiedzieć: „Witamy na pokładzie!”, należy do najbardziej satysfakcjonujących. Wybór jednej osoby wiąże się z odrzuceniem pozostałych kandydatur.

Jak poinformować kandydata o nieprzyjęciu do pracy, aby zadbać o employee experience? Przygotowaliśmy praktyczne wskazówki oraz wzór wiadomości z podziękowaniem za udział w rekrutacji.

Dlaczego warto informować kandydatów o nieprzyjęciu do pracy?

Z szacunku do czasu poświęconego na przygotowanie do rekrutacji

Stworzenie dokumentów aplikacyjnych, zebranie informacji o firmie, przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, dojazd na miejsce spotkania (jeśli rozmowa odbywa się w cztery oczy) – to wszystko wymaga czasu i zaangażowania. Warto to docenić!

Aby zadbać o wizerunek firmy

Negatywna odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej to ważny element budowania employee experience. Dla kandydata odrzucenie może być równoznaczne z porażką. Warto zadbać, aby poczuł, że wysiłek, który włożył w przygotowanie do procesu rekrutacyjnego, został doceniony. Kandydaci są zgodni co do jednego: najgorszy jest brak jakiejkolwiek informacji ze strony rekrutera.

Nieudzielenie informacji o zakończeniu rekrutacji może zostać odebrane jako brak profesjonalizmu. Czasem to wystarczy, aby budowany przez lata pozytywny wizerunek firmy został mocno nadszarpnięty. Zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do internetu, gdy każdy kandydat może anonimowo wyrazić swoją opinię o pracodawcy lub procesie rekrutacji.

Uzasadnienie odrzucenia kandydata do pracy

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

zakończyliśmy proces rekrutacji. Tym razem wyłoniliśmy innego kandydata. Dziękujemy za poświęcony czas.

Z poważaniem

[imię i nazwisko rekrutera]

Powyższa wiadomość zawiera podstawowe elementy, których nie może zabraknąć w podziękowaniu za udział w rekrutacji, czyli:

informację o zakończeniu procesu rekrutacji;

informację o odrzuceniu kandydatury;

podziękowanie za udział w procesie rekrutacyjnym.

Czego więc w niej brakuje? Przede wszystkim uzasadnienia. Powód odrzucenia kandydatury to niezwykle cenna informacja dla kandydata. Dzięki temu, biorąc udział w innych procesach rekrutacyjnych, będzie wiedział, na co zwrócić uwagę lub nad czym jeszcze popracować. Pamiętaj, że szczerość to podstawa dobrej komunikacji. Podając uzasadnienie, warto zrobić to jednak w taki sposób, aby nie zniechęcić kandydata do udziału w kolejnych rekrutacjach. Dobór słów ma znaczenie!

W przytoczonej wyżej wiadomości brakuje jeszcze jednego elementu: podtrzymania kontaktu. Taka wiadomość zamyka drogę do współpracy z kandydatem w przyszłości. Można ją porównać do zamknięcia drzwi tuż przed nosem. Osoba, która zostanie w ten sposób potraktowana, prawdopodobnie nie będzie zainteresowana wzięciem udziału w nowych rekrutacjach.

Wzór wiadomości z informacją o odrzuceniu kandydatury aplikującego

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

w imieniu całego zespołu dziękuję za poświęcenie czasu na udział w rekrutacji na stanowisko [nazwa stanowiska]. Po rozpatrzeniu wszystkich aplikacji wyłoniliśmy najlepszych kandydatów, których zaprosiliśmy na rozmowy kwalifikacyjne. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość osobistego spotkania z Panem/Panią i porozmawiania o rozwoju naszej firmy. Dziękujemy za cenną wymianę doświadczeń! Pragniemy poinformować, że dziś, tj. [data], zakończyliśmy proces rekrutacyjny. Choć wszyscy kandydaci mieli bardzo wysokie kwalifikacje, zdecydowaliśmy, że podejmiemy współpracę z osobą, która wykazała najdłuższe doświadczenie w branży. Choć tym razem nie możemy zaoferować Panu/Pani stanowiska w naszej firmie, zachęcamy do śledzenia zakładki kariera na naszej stronie internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy informacje o nowych rekrutacjach. Już dziś serdecznie zapraszamy do aplikowania.

Jesteśmy ciekawi, czy proces rekrutacyjny spełnił Pana/Pani oczekiwania. Będziemy wdzięczni, jeśli zechce Pan/Pani podzielić się za nami swoimi odczuciami, wypełniając załączoną ankietę.

Z poważaniem

[imię i nazwisko rekrutera]

Co przekazujesz kandydatowi, wysyłając mu podobną wiadomość?

„Doceniamy twoje zaangażowanie”;

„Wiemy, jak wiele czasu poświęciłeś na przygotowanie do rekrutacji”;

„Widzimy możliwość podjęcia współpracy w przyszłości”;

„Twoje odczucia są dla nas istotne”;

„Chcemy usprawniać procesy rekrutacyjne w naszej firmie. Wierzymy, że możesz nam w tym pomóc”.

Jak i kiedy przekazać negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej?

O zakończeniu procesu rekrutacji warto poinformować kandydatów jak najszybciej, najlepiej w dniu jego zakończenia. Informację można przekazać na dwa sposoby: telefonicznie lub mailowo. Wybór formy zależy przede wszystkim od liczby osób kandydujących na stanowisko. Jeśli w rekrutacji brało udział jedynie kilkoro kandydatów, informację o zakończeniu procesu rekrutacji warto przekazać telefonicznie. W przypadku rekrutacji na szerszą skalę najczęściej wykorzystuje się kontakt mailowy.

Nieprzyjęcie kandydata do pracy: podsumowanie

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną to ważny element procesu rekrutacji. Tworząc taki komunikat, warto wyjść poza schemat, personalizując przekaz. Dzięki temu sprawisz, że kandydat, mimo odrzucenia, poczuje, że jego wysiłek został doceniony. Profesjonalne zakończenie rekrutacji to jeden z istotnych elementów employer brandingu.

blog o praktycznej nauce języka francuskiego i angielskiego, rozwoju zawodowym

Wpadki rekrutacyjne, których doświadczyłam, kiedy szukałam pracy oraz wnioski z nich płynące dla kandydatów, rekruterów i firm szukających pracowników.

Dowiedź się, co może Cię spotkać, gdy będziesz szukał pracy.

Korporacyjne akronimy

Bełkot w ofertach pracy to już codzienność. I nie mówię o formułkach mających na celu pokazanie firmy od jak najlepszej strony, ale o wymaganiach stawianych kandydatom, które są sformułowane w bardzo lakoniczny i przez to niezrozumiały sposób.

Oferty są przepełnione korporacyjnymi akronimami. Napisane żargonem, którego nikt (no prawie nikt 😉) nie jest wstanie rozszyfrować. I tu zapewne zaraz usłyszę, że: ”Jak ktoś jest profesjonalistą, to na pewno wszystko zrozumie!” A i owszem. Tylko czemu tak specjalistyczne słownictwo pojawia się w ofertach pracy na stanowiska najniższego szczebla – typu junior czy graduated. Jak sama nazwa mówi: – graduated to osoba, która dopiero co zakończyła swoją ”karierę” studenta; – junior to osoba, która stawia pierwsze kroki w danej branży, więc ma niewielkie doświadczenie zawodowe. Kiedyś sama rozpoczynałam swoją karierę zawodową i w tamtych czasach zupełnie nie rozumiałam żargonu korporacyjnego. Tak więc, jeśli oferta pracy ma być skierowana do kandydatów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, to dobrze byłoby napisać jej treść jak najprostszym językiem. To zachęci do aplikowania. A na zweryfikowanie tego, co ”taki junior” już potrafi, jak radzi sobie z językiem angielskim, i czy w ogóle ma predyspozycje do pracy na danym stanowisku, jeszcze znajdzie się czas.

Nieprzestrzeganie dress code’u

Po dziś dzień pamiętam, jak wyszłam z rozmowy rekrutacyjnej z korporacji i na pytanie:

”I jak poszło?”

Odparłam zniesmaczona:

”Nawet nie pytaj! Sweterki mnie rekrutowały”.

Dokładnie tak, sweterki, a nie rekruterki.

Od dziecka miałam wpajane, że strój, punktualność, sposób w jaki się wypowiadamy świadczy o nas. Wyraża nasz szacunek do osoby, z którą się spotykamy, by porozmawiać czy coś innego załatwić. I stąd też myślałam, że na rozmowach o pracę, tym bardziej do korporacji, obowiązuje biznesowy savoir-vivre. W tym odpowiedni dress code.

Ależ się pomyliłam!

Ja na spotkanie przyszłam w garniturze, a obie rekruterki w powyciąganych, zmechaconych sweterkach. Tak się nieswojo czułam, że nawet zdjęłam marynarkę, by choć trochę dostosować się do zaistniałej sytuacji, ale to niewiele pomogło. Moja biała bluzka nadal bardzo kontrastowała z luzackim strojem pań rekrutujących.

Ktoś powie: ”Ale przeżywasz!”

No cóż przeżywam. Tym bardziej, dlatego, że kiedyś również usłyszałam, że Francuzi na spotkaniach biznesowych zawsze piją te same trunki, żeby dobić interesu (mówić tym samym językiem). A ja naprawdę chciałam dostać tę pracę.

Pracę na szczęście dostałam. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal uważam, że stara zasada ”jak cię widzą, tak cię piszą”, bez względu na to, czy się z nią zgadzamy, powinna obowiązywać obie strony biorące udział w spotkaniu rekrutacyjnym. Rozmowa o pracę to czas, by bliżej poznać kandydata, jego oczekiwania i kompetencje. A im bardziej się różnimy, tym trudniej nawiązać nić porozumienia. Co z kolei, w kontekście rozmowy rekrutacyjnej, wpływa na otwartość kandydata podczas interview.

Zawracanie głowy

Kolejna wpadka rekrutacyjna, która zapadła w mojej pamięci, to zaproponowanie przez rekrutera spotkania, a następnie nie stawienie się na nim.

Wersją bardziej ”light” tej wpadki, którą niestety również przerobiłam na własnej skórze, było spóźnienie się rekrutera na umówione spotkanie.

Nie ma najmniejszego znaczenia czy spotkanie rekrutacyjne miało odbyć się w siedzibie potencjalnego pracodawcy, czy miała to być rozmowa telefoniczna, czy też interview przez Skype’a.

Tylko ja wiem, ile musiałam się nagimnastykować, by przeorganizować swój dzień (a zdarzyło się również, że i kilka dni!), tak by móc wziąć udział w spotkaniu rekrutacyjnym. Najgorsze w tym wszystkim było to, że reorganizacja nie dotyczyła tylko mojej pracy. Do zmiany planów zostali przymuszeniu również moi bliscy.

Co więcej niestawienie się przez rekrutera na spotkaniu, albo zmuszenie mnie do czekania na siebie, były dla mnie oznaką lekceważenia.

Poza tym wyczekiwanie na spotkanie niepotrzebnie potęguje stres. Czekając na rozmowę o pracę, marzymy, by ”być już po” i nerwowe zerkanie na zegarek w recepcji nie pomaga się wyluzować. Zresztą podobnie jest z czekaniem na telefon, który nigdy nie zadzwoni.

Obie te sytuacje są bardzo frustrujące i zapewniam, że potrafią skutecznie zniechęcić do danej firmy.

Dlatego też, jeśli spotkanie nie może się odbyć o umówionej porze, to należy dołożyć wszelkich starań, aby poinformować zaproszoną na nią osobę o zaistniałej sytuacji. Banał? Niestety nie dla wszystkich.

Źle przeprowadzona selekcja kandydatów

Raz w życiu przydarzyła mi się również sytuacja, w której rekrutacja była na stanowisko asystenckie w jednej z francuskich firm produkujących dermokosmetyki, a potencjalny pracodawca zaraz po tym, jak się ze mną przywitał zapytał:

”A czemu nie chce Pani być manager’em?”.

Oczywiście odpowiedziałam na to pytanie, ale już wtedy wiedziałam, że nie ma czego szukać w tej firmie. Straciłam tylko czas na odpowiadanie na kolejne pytania, choć obie strony wiedziały już, że to nie ma najmniejszego sensu. Niestety pani dyrektor zapewne musiała odhaczyć spotkanie ze mną w jakiejś tabelce, a mi zwyczajnie nie wypadało po prostu wstać i wyjść, więc pseudo rozmowa rekrutacyjne trwała do końca. ”Pseudo”, bowiem przerodziła się tylko i wyłącznie w miłą pogawędkę.

W skrócie, choć było miło, straciłam kupę czasu. Tak więc dobrze by było, żeby rekruterzy zapraszali na spotkania odpowiednich kandydatów. A potencjalni przyszli przełożeni, jeszcze przed zaproszeniem kandydatów na rozmowy o pracę, chociaż zerknęli na ich CV.

Bałagan w papierach

A propos CV. Toż to była historia! Kiedyś wzięłam udział w procesie rekrutacyjnym do jednej z krakowskich korporacji na stanowisko, które wymagało dobrej znajomości języka angielskiego i biegłości w języku francuskim oraz doświadczenia w zarządzaniu projektami.

Mój profil kandydata idealnie pasował do wymagań stawianych w ofercie, więc w ekspresowym tempie byłam po wstępnej rozmowie przez Skype’a. Wszystko poszło idealnie. I ja, i rekruterka byłyśmy bardzo zadowolone. Ona wreszcie miała ”idealną kandydatkę”, a ja szansę na upragnione stanowisko. W ciągu kilku dni miałam zostać zaproszona na rozmowę w siedzibie firmy.

Zanim się obejrzałam minął tydzień i… nic. Zupełnie nic się nie wydarzyło. Zaproszenia na spotkanie nie dostałam. Odczekałam jeszcze kolejne dwa dni i w końcu nie wytrzymałam, i zadzwoniłam do rekruterki z zapytaniem:

”Co się dzieję? Przecież sama Pani mówiła, że do tej pory nie udało się znaleźć lepszego kandydata ode mnie?!”

Na co ona ze zdziwieniem odparła:

”Przekazałam Pani kandydaturę do klienta zaraz po naszej rozmowie i otrzymałam informację, że w przeciągu 3 dni zostanie Pani zaproszona na rozmowę do siedziby klienta”.

I tym oto sposobem, obie zdębiałyśmy.

Ale ponieważ obu nam zależało na ”happy endzie”, ja obiecałam, że jeszcze uzbroję się w cierpliwość, a rekruterka, że skontaktuje się z klientem i dowie się, o co chodzi.

I tak też się stało. Po kilku dniach wydzwania do siedziby klienta, rekruterka w końcu dowiedziała się, jak to się stało, że nikt od klienta do mnie nie zadzwonił.

Otóż ktoś w HR źle kliknął w systemie i tym oto sposobem moje CV wylądowało na kupce odrzuconych, a ja tym jednym kliknięciem zakończyłam swój udział w procesie rekrutacyjnym.

Na szczęście, dzięki wytrwałości rekruterki sprawę udało się odkręcić i koniec końców ktoś do mnie zadzwonił z zaproszeniem na spotkanie. Szkoda tylko, że ta osoba nie miała cywilnej odwagi przyznać się, że taka, a nie inna sytuacja miała miejsce w firmie i przeprosić za zamieszanie, tylko ściemniała, że niestety był kłopot ze znalezieniem dogodnego terminu dla wszystkich uczestników spotkania.

No cóż, każdy może się pomylić. Niemniej jednak przeprosić za zamieszanie wypadało.

Brak przygotowania

Od jakiegoś już czasu sama również rekrutuję i nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby zaprosić na spotkanie kandydata i nie zapoznać się z jego dokumentami aplikacyjnymi przed rozmową. (O tym jak napisać CV po francusku możesz przeczytać tutaj.) Ale nie wszyscy rekruterzy tak podchodzą do tematu.

Parę lat temu brałam udział w rekrutacji na stanowisko, na którym niezbędna była bardzo dobra znajomości języka angielskiego, a francuski był ”mile widziany”. I na rozmowie o pracę, w jednym z krakowskich biur tłumaczeń, rekruterka, by sprawdzić moje kompetencje językowe, zapytała mnie o certyfikat z języka francuskiego.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że egzamin z języka francuskiego był w CV wymieniony (tyle tylko, że od daty jego zdania już wtedy minęło kilka lat), a ja w między czasie zostałam absolwentką prestiżowej francuskiej Grande Ecole i nie było sensu zdawać kolejnego. Ale do rekruterki, ten fakt nie przemawiał, bo nie miała bladego pojęcia, co to jest Grande Ecole.

Innym razem na rozmowie kwalifikacyjnej, gdy ja się produkowałam (miałam przygotować prezentację na zadany temat), obie rekruterki w tym czasie czytały moje CV.

Co tu dużo pisać? Po prostu ”słabo” to wygląda, jak kandydat mówi do rekrutera, a ten ma nos w papierach i nerwowo próbuje przeskanować dokumenty. Takie zachowanie jest wielce nieprofesjonalne, a mimo to niestety wiele razy się z nim spotkałam.

W każdym razie dobrze by było, żeby osoby rekrutujące przed spotkaniem z kandydatem:

– choć przeskanowały wzrokiem jego CV,

– sprawdziły, jakie egzaminy językowe poświadczają o znajomości wymaganego na danym stanowisku języka;

– jakie szkoły, kursy, szkolenia ukończył kandydat i o czym one tak naprawdę poświadczają.

To niewiele, a czasem tak wiele!

Fatalna atmosfera

Teraz czas na historię o budowaniu nieprzyjemnej atmosfery przed rozmową kwalifikacyjną.

Kilka lat temu wzięłam udział w rekrutacji do jednej z krakowskich firm IT. W piorunującym tempie przeszłam pomyślnie dwa etapy (z trzech) procesu rekrutacyjnego. Gdy przyszłam na ostatnią już rozmowę przed wejściem do sali konferencyjnej usłyszałam ”dobroduszne”:

”Za drzwiami jest kilkuosobowa komisja. Nie wystrasz się! Zapewne rozmowa będzie po angielsku…”

Do tej pory nie bardzo rozumiem, dlaczego rekruterka tak bardzo starała się mnie ostrzec. I w sumie przed kim i/albo czym. Owszem czasem przy rozmowach rekruterzy mają za zadanie spróbować wyprowadzić kandydata z równowagi, by zobaczyć, jak zachowuje się w stresujących sytuacjach. Ale to była rekrutacja na stanowisko, na którym wymagana była bardzo dobra znajomość języka angielskiego, a nie umiejętności sprzedażowe czy negocjacyjne. Co więcej, w trakcie drugiego etapu procesu rekrutacyjnego były przeprowadzone testy językowe, które najwyraźniej dobrze rozwiązałam, skoro zostałam zaproszona do kolejnego, już ostatniego etapu, więc o rozmowę po angielsku raczej nie trzeba było się martwić.

Na zakończenie jeszcze tylko dodam, że na owym ”spotkaniu z komisją” były zaledwie trzy osoby i nie padło ani jedno słowo w języku angielskim, tylko z wielkim zainteresowaniem wypytywano mnie o studia we Francji i proszono bym powiedziała coś po francusku.

Tak więc po co to wszystko?! Po co budowanie atmosfery grozy, straszenie, że będzie tak czy inaczej.

Brak kompetencji

Ile to ja razy brałam udział w rozmowie rekrutacyjnej, podczas której nie zostało w żaden sposób sprawdzone czy posiadam kluczowe dla danego stanowiska kompetencje.

Papier wszystko przyjmie. Mogę wpisać sobie biegłą znajomość 5 języków, 10 certyfikatów, 30 lat doświadczenia, co niekoniecznie musi być prawdą.

Tak więc skoro w ofercie pracy była cała przydługawa lista wymagań. Umiejętności, które zapewne idealny kandydat posiada (o ile w ogóle taki istnieje), to miło by było, jakby ktoś sprawdził choć kilka z nich podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Bowiem jak można obiektywnie wybrać najlepszego kandydata na stanowisko, które wymaga biegłej znajomości trzech języków, jeśli nie jest się w stanie zweryfikować czy osoba zaproszona na rozmowę o pracę w ogóle te języki zna?!

Jak po ponad godzinnej rozmowie o pracę, do której wymagana była biegła znajomość, m.in. języka angielskiego, na zakończenie spotkania można powiedzieć:

”Hmm, no wypadałoby teraz jeszcze sprawdzić znajomość języków. To może zapytam coś Panią po angielsku…”

I tu głucha cisza, a potem:

”Łots JOr Hobbii?”

Zabrzmiało jak kiepski żart, z którego wtedy wcale nie było mi do śmiechu.

W każdym razie, jeśli osoba rekrutująca nie posiada wystarczających kwalifikacji, żeby zweryfikować to czy owo, na przykład znajomość języka obcego, to warto byłoby zaprosić na spotkanie z kandydatem dodatkową osobę. Kogoś, kto będzie w stanie zweryfikować kluczowe na danym stanowisku umiejętności. W przypadku języków obcych weryfikację można zlecić profesjonaliście, który zajmuje się audytem językowym.

Szukanie frajera

I kolejna historia dla przestrogi zwłaszcza dla prywaciarzy, firm z branży tłumaczeniowej i szkoleniowej. Wiem, że prowadzenie firmy to niełatwy kawałek chleba. Niemniej jednak ostrzegam, żeby nigdy w życiu nie zlecać kandydatowi ”na próbę” do wykonania w swoim zaciszu domowym pracy, którą wykonuje się na stanowisku, na które kandydat aplikuje.

Po pierwsze jest to niezgodne z prawem. Po drugie stawia potencjalnego pracodawcę w bardzo złym świetle:

”No ładnie! Szuka jelenia! Ja zrobię o co prosił(a), a on(a) i tak potem mi podziękuje. Co więcej następnie cichaczem jeszcze wykorzysta moją pracę!” – to pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie kandydatów zwłaszcza tych, którzy już mają spore doświadczenie zawodowe.

I po takiej wpadce nie pomoże już żadne tłumaczenie:

”No, ale wie Pani ja muszę sprawdzić, co Pani potrafi”.

Bardzo proszę sprawdzać, a nawet do tego namawiam, ale w granicach rozsądku.

Krótki case do wykonania podczas rozmowy kwalifikacyjnej naprawdę wystarczy, by sprawdzić to co najważniejsze.

A pozostałe elementy zawsze będzie można (a nawet należy) zweryfikować i ocenić podczas okresu próbnego. W końcu po to między innymi właśnie go mamy!

Marnowanie czasu i pieniędzy

Kolejną kwestią, która potrafi zniechęcić niejednego kandydata jest kilkuetapowy proces rekrutacji, podczas którego na kolejnych spotkaniach ciągle padają te same pytania. A także przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych poza miejscem ewentualnego świadczenia pracy, np. w centrali firmy.

Z reguły aplikuje się na stanowiska pracy w niedalekiej odległości od swojego miejsca zamieszkania, gdyż udział w kilkudniowym procesie rekrutacyjnym i jeszcze na dodatek z dala od domu wiąże się dla kandydata m.in. z:

– kosztami związanymi z podróżą, hotelem itp.;

– przeorganizowaniem kilku dni w domu i w pracy;

– poświęceniem dużej ilości prywatnego czasu, a czasem i kilku dni urlopowych, jeśli gdzieś jest już zatrudniony.

No, ale czegoż się nie robi dla wymarzonej pracy!

Niemniej jednak czasem, to po prostu za dużo. Zwłaszcza, gdy mamy świadomość, że nie jesteśmy jedynym kandydatem i w związku z tym nie ma gwarancji, że to akurat nas wybiorą. Wtedy zazwyczaj rozsądek bierze górę i rezygnujemy z całej tej ”zabawy” – na czym tracą obie strony. Rekruterzy, bo nie ma chętnych na dane stanowisko i kandydaci, bo zdrowy rozsądek nie pozwala im na aplikowanie na tego typu oferty pracy. A jak się jednak zdecydują, to i tak koniec końców, w którymś momencie procesu rekrutacyjnego dają za wygraną.

A przecież wstępną rozmowę można spokojnie przeprowadzić przez Skype’a. Co na szczęście jest coraz częściej praktykowane, chociażby, gdy w grę wchodzi relokacja.

Warto też pamiętać, że w oczach kandydata kilkuetapowa rekrutacja wcale nie świadczy o ”wyjątkowości firmy” skoro tak trudno jest się do niej dostać. Wręcz przeciwnie. Raczej jest utożsamiana z jawnym marnowanie czasu obu stron.

Bowiem czy żeby podjąć się oceny kandydata naprawdę nie wystarczy odpowiednio zweryfikować jego dokumentów aplikacyjnych, przepuścić go przez sito wstępnej rozmowy z rekruterem i na zakończenie wystarczająco ”przesłuchać” podczas rozmowy kwalifikacyjnej już z osobą decyzyjną w siedzibie firmy?!

Po co jakieś dodatkowe spotkania z pracownikami z działu, do którego kandydat aplikuje? Bo oni najlepiej wiedzą, co będzie trzeba robić na danym stanowisku i w związku z tym są w stanie najlepiej ocenić, czy dana osoba ma predyspozycje i kwalifikacje do wykonywania określonej pracy?

Oczywiście. Jest w tym ziarenko prawdy. Ale w takim razie, zaprośmy te osoby na część spotkania rekrutacyjnego, by mogły zadać nurtujące je pytania. Natomiast nie pozwólmy, by to one same rekrutowały i przepytywały kandydata, m.in. o wynagrodzenie, które go interesuje. Poza tym trzeba brać pod uwagę, że właśnie dla nich kandydat w jakimś stopniu jest konkurencją, więc jest duże ryzyko braku obiektywizmu z ich strony.

Poza tym, gdy ”zwykli pracownicy” prowadzą spotkanie kwalifikacyjne i dochodzi do etapu zadawania pytań przez kandydata, nie są wstanie udzielić mu praktycznie żadnej konkretnej odpowiedzi na zadane przez niego pytania. Za każdym razem, gdy pyta o szczegóły, np. zakres obowiązków, słyszy:

”O tym teraz nie możemy powiedzieć. Nie na tym etapie rekrutacji”.

Co tu dużo pisać. Istna strata czasu i pieniędzy dla obu stron. Bezsensowne i kosztowne powielanie pracy wykonanej już przez rekrutera na etapie selekcji kandydata.

Obiecanki cacanki

”Kiedy mogę oczekiwać informacji czy dostałam/dostałem tę pracę?” – to zazwyczaj jedno z ostatnich zdań, jakie padają z ust kandydatów podczas rozmowy o pracę.

I pytanie to, wcześniej czy później padnie! Bo musi paść! W końcu kandydat musi wiedzieć, co dalej z sobą robić.

Więc dlaczego, gdy tylko zapytamy o to, kiedy zapadnie decyzja, zazwyczaj pada zdawkowa odpowiedź w stylu:

”Do tygodnia”.

Co gorsza, coraz częściej to potencjalny pracodawca wyskakuje z:

”Pewnie chciałaby Pani wiedzieć, kiedy będzie coś wiadomo odnośnie Pani kandydatury?”

i szybko dorzuca:

”Do 3 dni się odezwiemy”.

A potem jest tylko ”cisza w eterze”.

I niech mi ktoś powie, dlaczego, pomimo tego, iż obecnie dysponujemy tak wieloma narzędziami umożliwiającymi łatwą i szybką komunikację (telefon, e-mail) nie stać nas na to, by oddzwonić, czy nawet w ostateczności wysłać wiadomość do kandydata, chociażby ze zdawkowym:

’’Zdecydowaliśmy się na inną osobę” – co i tak uważam za zdecydowanie za mało.

Mydlenie oczu

Do dziś pamiętam moje rozgoryczenie, gdy przeszłam kilkuetapowy proces rekrutacji i na ostatnim spotkaniu, na odchodne usłyszałam od dyrektora działu:

”Do tygodnia otrzyma Pani od nas ofertę.”

A potem mijał tydzień za tygodniem i nic, ani telefonu, ani e-maila.

W końcu nie wytrzymałam i zadzwoniłam do rekruterki odpowiedzialnej za tę ofertę i zapytałam:

„Czy coś się stało?”

A ona mi na to:

”Bardzo przepraszam, ale… wie Pani, to korporacja. Ach te nasze procedury… trwają i trwają.”.

Wszystko fajnie, znam całkiem dobrze realia korpo. Ale ileż można trwać w zawieszeniu. Nie wiem czy nadal szukać pracy, co mówić innym rekruterom. Rekrutacja nie może trwać bez końca!

Kandydat musi wiedzieć, i to jak najszybciej, na czym stoi. Bo inaczej kończy się to tak, że nie załapał się na pracę marzeń, a w dodatku, w między czasie, zrezygnował z innych propozycji zatrudnienia, bo nie wiedział, że tamta oferta jest już nieaktualna.

Faktem jest, że procedury korporacyjne z reguły trwają dość długo. Otrzymanie kilku zgód na zatrudnienie, od osób ze stanowisk kierowniczych, może zająć kilka tygodni, a czasem i miesięcy. I na to nie ma rady. Ale bardzo często zdarza się i tak, że zostaje zablokowany budżet rekrutacyjny, oferta zostaje zawieszona albo zupełnie usunięta z systemu i takie stanowisko nigdy nie powstanie. No przynajmniej w najbliższej przyszłości.

I właśnie w takiej sytuacji należałoby, jak najszybciej poinformować zainteresowanego, że sprawa nieaktualna.

Sztuczne wydłużanie procesu rekrutacji, zwlekanie z odpowiedzią, zwodzenie kandydata są karygodnym zachowaniem.

Brak informacji zwrotnej

Etap końcowy. Taka swoista kropka nad ”i”, czyli udzielenie feedbacku kandydatom – a raczej jego brak.

Niestety nadal jest kiepsko z informacjami zwrotnym ze strony osób rekrutujących. Zwykle po rozmowie o pracę nic nie wiemy. Bazujemy tylko na swoich odczuciach. Nie wiemy, tak naprawdę, jak wypadliśmy podczas spotkania. Co było naszą mocną stroną, a nad czym powinniśmy popracować. Po wszystkich rozmowach nikt się do nas nie odezwał albo podziękowano nam, krótko, zwięźle i na temat, czyli bez podania przyczyny.

A przecież zwłaszcza ten moment, w którym kandydat zostaje poinformowany o negatywnym wyniku rekrutacji, powinien zostać wykorzystany do udzielenia informacji zwrotnej, na temat tego, co przeważyło, że wybrano inną osobę.

Dla osoby aktywnie poszukującej pracy każda uwaga jest bezcenna.

Krytyka, ale oczywiście konstruktywna, jest na wagę złota.

Jestem przekonana, że osoba mądra, myśląca i nastawiona na dalszy rozwój, na pewno nie odbierze uwag rekrutera w sposób negatywny. Tylko ze spokojem przeanalizuje otrzymane informacje, wiedząc, że ta wiedza i płynące z niej wnioski pomogą jej zrobić kolejny krok do przodu. Być może do tej jedynej, wymarzonej pracy!

Ta więc rekruterzy dzielcie się nie tylko decyzją, ale również swoimi spostrzeżeniami odnośnie kandydata. Uświadomcie mu jego mocne i słabe strony, które ujrzały światło dzienne podczas całego procesu rekrutacyjnego.

Teraz kolej na Ciebie! Szukaj pracy… z językami 😉

I tym oto sposobem dotarliśmy do końca zestawienia największych wpadek rekrutacyjnych, jakich byłam świadkiem, choć nie powinnam.

Mam nadzieję, że moje doświadczenia nie zniechęcą Cię do szukania pracy z językami, a wręcz przeciwnie, dodadzą Ci pewności siebie, skoro już wiesz, co Cię może czekać.

Powodzenia na rozmowach rekrutacyjnych! Daj znać, jak już będzie po wszystkim.

Śmiało podziel się swoją historią w szukaniu pracy i/lub rekrutacji!

PS Oferty pracy z językami obcymi możesz znaleźć/dodać m.in. w grupie na Facebooku ”Rekrutacja po frangielsku”:

Ankieta ”praca/kariera” + niespodzianka

A jeśli masz pytania, szukasz dodatkowych informacji, potrzebujesz pomocy ze znalezieniem pracy, chcesz świadomie budować swoją ścieżkę kariery, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć, to koniecznie mi o tym napisz w poniższej ankiecie. Daj mi znać, jaką wiedzą powinnam się z Tobą podzielić.

Dla osób, które wypełnią ankietę i zostawią do siebie adres e-mail mam niespodziankę 🙂

powered by Typeform

Cenne wskazówki, podziel się nimi ze znajomymi!

Bądź na bieżąco:

– zapisz się na newslettera i otrzymaj dostęp do e-booka ”Efektywna nauka języka”;

– obserwuj bloga FRANG na Facebooku (co piątek nowa #frangowazagadkajezykowa do rozwiązania – przyłącz się do zabawy!)

Hej jeśli mi wpisze pracodawca kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu to nie wykreślą mnie z listy bezrobotnych ?

Nie powinni, ale są różne przypadki, zależy ile razy odmówiłeś przyjęcia ich oferty lub ile razy pracodawca odmówił tobie.

Jakoś można było do 3 razy.

Proszę czekać… Proszę czekać…

Jak odrzucić kandydata do pracy i przekazać mu negatywną decyzję?

Odrzucenie kandydata do pracy to zdecydowanie najmniej przyjemna część pracy każdej osoby przeprowadzającej rekrutacje. Przekazanie kandydatowi informacji w taki sposób, aby nie zniechęcić go do Twojej firmy lub do udziału w innych rekrutacjach – nie jest łatwym zdaniem. Dlatego warto wiedzieć, jak kulturalnie i z uszanowaniem uczuć kandydata, przekazać informację o odrzuceniu jego aplikacji. Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:

Jak przekazać kandydatowi informację o negatywnym zakończeniu rekrutacji?

O czym należy pamiętać przekazując negatywną decyzję?

Czego nie robić, przekazując informację o odrzuceniu kandydata.

5 kluczowych elementów w przekazaniu Twojej decyzji

Aby przekazanie kandydatowi informacji o negatywnym wyniku rekrutacji było proste i skuteczne, warto wziąć sobie do serca kilka rad.

1. Zawsze podawaj przyczynę odrzucenia kandydata

Każdy chce wiedzieć, dlaczego nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu. Z jednej strony jest to ciekawość, z drugiej chęć pracy nad sobą w celu uniknięcia podobnych błędów w przyszłości. Jeszcze do niedawna standardem było podawanie takich informacji tylko na wyraźne życzenie kandydata, jednak ostatnie lata pokazują nowy trend. Umotywowanie decyzji to konkretny feedback, który pozwoli kandydatowi przeanalizować błędy i przyczyny odrzucenia.

2. Czas ma znaczenie

Nie trzymaj kandydata w niepewności. Szanuj jego czas i poinformuj go o decyzji natychmiast po jej podjęciu. Sama rekrutacja zajmuje wystarczająco dużo czasu – nie ma sensu przedłużanie jej o dodatkowy czas na poinformowanie kandydatów o negatywnym wyniku.

3. Bądź taktowny

Informowanie o niepowodzeniu lub popełnionych błędach jest sprawą, która wymaga delikatności. Postaraj się więc przekazać swoją decyzję o odrzuceniu kandydata w sposób możliwie delikatny i z wyczuciem.

4. Bądź szczery i konkretny

Delikatność to jedno – szczerość i szacunek to drugie. Kandydat odbiera brak zatrudnienia jako porażkę, dlatego należy mu się szczera i empatyczna informacja. Podaj konkretne powody, które zdecydowały o jego odrzuceniu. Powiedz wprost, jakie miałeś oczekiwania. Taka wskazówka pomoże kandydatowi przy kolejnych rekrutacjach.

5. Zaznacz, że pozostaniesz w kontakcie z kandydatem

Zdarza się, że kandydat nie spełnia Twoich oczekiwań na stanowisko, na które aplikował, ale chciałbyś pozostać z nim w kontakcie na wypadek przyszłych rekrutacji w Twojej firmie. Aby kandydat zachował pozytywne wrażenie o Twojej firmie, podziękuj mu za udział w rekrutacji i zapytaj, czy możesz pozostawić jego CV w swojej bazie na wypadek przyszłych rekrutacji.

Jak przekazać negatywną informację kandydatowi?

Forma udzielenia feedbacku po zakończonej rekrutacji – odrzuceniu kandydata, zależy od rekrutacji i od ilości kandydatów biorących w niej udział. Jeżeli kandydatów jest dużo, wygodniejszą opcją będzie informacja zwrotna na maila. Jednak forma nie jest aż tak istotna, jak samo przekazanie informacji zwrotnej.

Rozmowa przez telefon

Jeżeli przygotowujesz się do udzielenia informacji telefonicznie, przygotuj sobie wcześniej argumenty dla kandydata, dlaczego akurat jemu postanowiłeś podziękować za udział w rekrutacji. Jeżeli decyzję o odrzuceniu przekazuje za Ciebie osoba, która nie brała udziału we wcześniejszych etapach rekrutacji i nie zna kandydatów, tym bardziej zapewnij krótki feedback dla każdego kandydata.

Kandydaci doceniają feedback telefoniczny, ponieważ mogą dopytać o powody odrzucenia lub podzielić się uwagami na temat prowadzonej rekrutacji.

Przekazanie decyzji telefonicznie jest praktykowane najczęściej w stosunku do kandydatów, którzy byli na zaawansowanym etapie rekrutacji lub jeżeli w rekrutacji brało udział mało kandydatów.

Informacja wysłana za pomocą wiadomości e-mail

Idealnym rozwiązaniem jest udzielenie indywidualnego spersonalizowanego feedbacku każdemu kandydatowi, ale nie zawsze jest to możliwe, chociażby ze względu na czasochłonność tego zadania. Dlatego rekomendujemy:

1) Kandydaci, którzy wzięli udział w rozmowie rekrutacyjnej – obowiązkowo poinformuj o odrzuceniu z rekrutacji, najlepiej podając konkretny argument, który zaważył na odrzuceniu kandydata.

2) Kandydaci, którzy zgłosili się na Twoje ogłoszenie, ale nie zaprosiłeś ich na rozmowę kwalifikacyjną – tych kandydatów także warto poinformować o zakończeniu rekrutacji, aby nie liczyli na kontakt z Twojej strony. W tym wypadku wystarczy krótka, prosta informacja o zakończeniu rekrutacji. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy funkcjonalność w Koncie Pracodawcy, dzięki której za pomocą jednego kliknięcia wyślesz podziękowania za udział w rekrutacji wszystkim odrzuconym kandydatom. W treści wiadomości pojawi się imię kandydata oraz stanowisko na jakie aplikował.

Jeżeli zdecydujesz się przekazać informację zwrotną z Twoją decyzją za pomocą wiadomość e-mail, to pamiętaj o podaniu numeru kontaktowego do siebie lub osoby, która miała wpływ na decyzję o odrzuceniu kandydata. Może się zdarzyć, że kandydat będzie miał dodatkowe pytania do rekrutacji i powodów odrzucenia.

Pilnuj terminu

Jeżeli ustalasz z kandydatem, że dasz mu odpowiedź zwrotną w ciągu np. 5 dni roboczych, to staraj się trzymać tego terminu. Jeżeli decyzje w procesie się wydłużają, poinformuj mailowo kandydata o tym, że na decyzję trzeba jeszcze poczekać kilka dni

Czego absolutnie nie robić, czyli savoir-vivre rekrutera

Wiesz już, jak skutecznie przekazać kandydatowi Twoją decyzję o odrzuceniu jego kandydatury. Czego jednak nie robić? Jakie zachowania uważane są wśród osób przeprowadzających rekrutację za niedopuszczalne?

Nie ignoruj odrzuconego kandydata

To jeszcze gorsze niż spóźniona odpowiedź o wyniku procesu rekrutacji. Brak odpowiedzi uchodzi za jedno z największych faux pas rekrutacyjnych.

Nie wysyłaj standardowych wiadomości

Wiadomość typu „kopiuj-wklej” wysłana do wszystkich odrzuconych kandydatów to już przeszłość. Każdy z kandydatów chce znać powody odrzucenia, dlatego warto poświęcić chwilę na wysłanie spersonalizowanych wiadomości.

Nie udzielaj nieprawdziwych informacji

Pamiętaj, że szczerość jest kluczowa. Bez obiektywnego, szczerego feedbacku kandydat nie będzie mógł doskonalić swoich umiejętności. Postaw sprawę jasno i powiedz, co poszło nie tak. Szczerze wytłumacz, których oczekiwań kandydat nie spełnił i co zaważyło na Twojej ocenie.

Nie zapominaj, że też kiedyś byłeś kandydatem

W procesach rekrutacyjnych empatia ma ogromne znaczenie. Pamiętasz, jak być może całkiem niedawno sam z niecierpliwością czekałeś na wynik swojej rozmowy o pracę? Pora wczuć się w rolę kandydata. Przedstaw decyzję w taki sposób, jaki sam chciałbyś ją usłyszeć.

Nadal szukasz pracownika? Sprawdź ofertę Pracuj.pl i opublikuj ogłoszenie o pracę już dziś!

Podsumowanie

Informowanie kandydata o negatywnej decyzji jest na pewno dużo trudniejsze niż złożenie oferty wybranej osobie. Mimo to powinieneś zrobić wszystko, aby nie uciekać przed konfrontacją z kandydatami, których zdecydowałeś się odrzucić. Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach, które sprawią, że informowanie kandydatów o odrzuceniu do pracy będzie prostsze i bardziej komfortowe dla obu stron. Zawsze podawaj powód odrzucenia, dotrzymuj terminów udzielenia informacji zwrotnej i przekaż informację taktownie, z uszanowaniem uczuć kandydata.

Kiedy nie stracisz statusu osoby bezrobotnej pomimo odmowy przyjęcia oferty pracy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-04-20

Wystawiając skierowanie do pracy, pracownik urzędu kieruje się przepisami Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a konkretnie przepisem mówiącym o odpowiedniej pracy. Pod tym pojęciem rozumie się zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe, jego stan zdrowia pozwala mu na jej podjęcie, a czas dojazdu nie przekracza trzech godzin.

Odmowa przyjęcia skierowania, tłumaczona innym wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym, nie stanowi usprawiedliwienia. Ustawa przewiduje jednak okoliczności, które usprawiedliwiają brak zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia oraz chronią przed wyrejestrowaniem.

Odmowa ze względu na stan zdrowia

Zgodnie z definicją odpowiedniej pracy, stan zdrowia bezrobotnego musi pozwalać mu na jej wykonywanie. Jeśli zachodzą zdrowotne przeciwskazania do podjęcia pracy na określonym stanowisku, należy przedłożyć odpowiednie zaświadczenie od lekarza.

Chory bezrobotny zwolniony jest z obowiązku zgłaszania się do urzędu pracy i przyjmowania skierowania do pracy. Oczywiście za okres choroby zobowiązany jest przedstawić zwolnienie lekarskie z NIP-em urzędu pracy. Maksymalnie na zwolnieniu lekarskim bezrobotny może jednak przebywać do 90 dni. Po tym okresie utraci status ze względu na brak zdolności i gotowości do podjęcia pracy. Limit 90 dni nie dotyczy kobiet w ciąży.

Opieka nad dzieckiem

Zwolniona z obowiązku przyjmowania skierowania do pracy jest również matka dziecka w okresie, przez który przysługiwałby jej zgodnie z odrębnymi przepisami zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Ojciec dziecka chroniony jest przed wyrejestrowaniem w przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia dziecka przez matkę albo rezygnacji przez matkę z prawa do korzystania z zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego.

Starosta nie może pozbawić statusu osoby bezrobotnej także bezrobotnego po przysposobieniu dziecka oraz po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpienie do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Oczywiście w okresie, przez który przysługiwałby, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.

Ochrona przed wyrejestrowaniem z tytułu opieki nad dzieckiem dotyczy tylko tych kobiet, które status bezrobotnego nabyły przed porodem.

Joanna Kuzub ( Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia )

Dostałam skierowanie do pracy z Urzedu Pracy, czy moge z tego zrezygnowac?

niv_ Zakorzenienie

Zarejestrowany: 2005-02 Wiadomości: 6 832

Dot.: Dostałam skierowanie do pracy z Urzedu Pracy, czy moge z tego zrezygnowac? Cytat: aneszna Napisane przez Więc nie narzekajcie więcej że w tym kraju pracy nie ma. Jest tylko Wam się nie chce pracować

Weź, nie denerwuj ludzi.

Nie wnikam dlaczego ktoś nie chce iść do pracy,ale czasami praca dla samej pracy mija się z celem. Rozumiem zdobycie jakiegoś doświadczenia, sensowne wynagrodzenie itd., a nie jakieś ochłapy, wymagania jak z kosmosu i oszałamiające wynagrodzenie rzędu 1.200-1.500 zł, aż się chce chodzić do pracy.

Sama jak byłam kiedyś zarejestrowana w PUP to nie dostałam żadnego skierowania na kursy, czy do pracy. Raz zainteresowało mnie ogłoszenie, chciałam aplikować, spełniałam wszystkie wymagania, a nawet miałam większe co z tego, pan urzędnik poinformował mnie, że ogłoszenie jest skierowane tylko do bezrobotnych wybranych przez urząd.

Tak samo jeżeli chodzi o kursy i szkolenia, jak czasami czytam na wizażu, że “zarejestruj się w PUP, organizują różne szkolenia i kursy”, ” bądź zajmij się np. robieniem biżuterii” to nie wiem, czy się śmiać, czy płakać. W jakim świece żyją niektórzy ludzie (?).

Wiadomo jednak, że syty głodnego nie zrozumie. Weź, nie denerwuj ludzi.Nie wnikam dlaczego ktoś nie chce iść do pracy,ale czasami praca dla samej pracy mija się z celem. Rozumiem zdobycie jakiegoś doświadczenia, sensowne wynagrodzenie itd., a nie jakieś ochłapy, wymagania jak z kosmosu i oszałamiające wynagrodzenie rzędu 1.200-1.500 zł, aż się chce chodzić do pracy.Sama jak byłam kiedyś zarejestrowana w PUP to nie dostałam żadnego skierowania na kursy, czy do pracy. Raz zainteresowało mnie ogłoszenie, chciałam aplikować, spełniałam wszystkie wymagania, a nawet miałam większe co z tego, pan urzędnik poinformował mnie, że ogłoszenie jest skierowane tylko do bezrobotnych wybranych przez urząd.Tak samo jeżeli chodzi o kursy i szkolenia, jak czasami czytam na wizażu, że “zarejestruj się w PUP, organizują różne szkolenia i kursy”, ” bądź zajmij się np. robieniem biżuterii” to nie wiem, czy się śmiać, czy płakać. W jakim świece żyją niektórzy ludzie (?).Wiadomo jednak, że syty głodnego nie zrozumie.

Bóg stworzył człowieka ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Mark Twain __________________ Edytowane przez niv_

Czas edycji: 2014-05-09 o 08:33

Powody odrzucenia kandydata

Temat: Powody odrzucenia kandydata – powinny być znane?

Artur Wiśniewski:

Powodów odrzucenia jest mniej wiecej tyle ile powodów możesz znaleźć, aby odrzucić partnera randki w ciemno. 🙂

Gdyby czasem szczerze powiedzieć dlaczego dana osoba została odrzucona to z pewnością nie wpłynęło by to na poprawienie samooceny kandydata. W tym wypadku należy wybrać tzw “mniejsze zło” i podać odpowiedz w typowo lekarskim stylu… Pewne opinie nie powinny być przekazywane dalej, nic to nie daje. Nie oczekujcie zatem, ze profesjonalista przekaże wam dlaczego faktycznie nie wy…

…..dlatego ja nie oczekuję takiej informacji…….bo wychodzę z oczywistego wg mnie założenia, że “jak można mnie od razu nie polubić”(jest to oczywista aluzja do wypowiedzi pana wyżej – jeszcze by mi powiedzieli, że mnie przyszły szef nie polubił, bo np.nie mam wielkich niebieskich oczu) ………Inna rzecz, że osoba, której bardzo zależy na pracy jest często w takim stresie, że całkiem zapomina o tym, że “jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził”(na marginesie:to zdanie dotyczy akurat w tym momencie także i tej drugiej strony).To nie jest moim zdaniem łatwo powiedzieć kandydatowi dyplomatycznie, że się go nie chce bo zwyczajnie na to trzeba doświadczenia i czasu i kultury osobistej obu stron a poza tym “nie ma 2 osób, które te same słowa zrozumiałyby tak samo”.A już poza wszystkim to każdy w końcu miałby dość takiego cmokania nad nim i kręcenia nosem, że znów się nie spodobał, więc nie ma co łaknąć tej wiedzy tak bardzo.Na koniec dodam, że wg mnie ludzie często pytają rekrutujących o powód odrzucenia, bo chcą wyjść na zaangażowanych – ja nauczyłam się nie naciskać, bo czasem druga strona sama w delikatny sposób życzliwie sugeruje, co by należało jeszcze poprawić a jak człowiek pochodził trochę na rozmowy to potrafi trochę wyczuć kiedy tej odpowiedzi nie dostanie.Hanna G. edytował(a) ten post dnia 16.03.13 o godzinie 13:15

키워드에 대한 정보 kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać

다음은 Bing에서 kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  미국 한국 금값 비교 | [문화] 헐~ 이게 한국인만 하는 행동이라고? 😳 | 미국에서 이상한 취급 받는 법 8가지 답을 믿으세요
See also  포토샵 선택영역 회전 | #포토샵 강좌강의 기초 배우기 선택영역 특정부분 크기조절 회전 뒤집기 반전 자유변형 늘리기 줄이기 빠른 답변

See also  옐로 스톤 자유 여행 | 옐로우스톤 핵심 요약/ 꼭 가봐야할 8곳은?/ 아이와 함께한 옐로스톤 코스/ Yellowstone National Park 상위 230개 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 💰 Zatrudnić nowego pracownika czy zapłacić więcej obecnemu? Odc. 18 #akcjarekrutacja

  • hr
  • rekrutacja
  • praca
  • it
  • biznes
  • programowanie
  • programista

💰 #Zatrudnić #nowego #pracownika #czy #zapłacić #więcej #obecnemu? #Odc. #18 ##akcjarekrutacja


YouTube에서 kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 💰 Zatrudnić nowego pracownika czy zapłacić więcej obecnemu? Odc. 18 #akcjarekrutacja | kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu co wpisać, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment